Gnome-control-center - en to br translation catalogue (243 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
br: Aelad all…

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
br: Dre ziouer:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
br: Aelad arnodiñ:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
br: Kefluniañ evit an holl arveriaded

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
br: Krouiñ un drobarzhell c'halloudel

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
br: Diuzit ur restr aelad ICC

en: _Import
br: _Enporzhiañ

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
br: Aeladoù ICC skoret

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
br: An holl restroù

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
br: Aeladoù hegerz evit ar skrammoù

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
br: Aeladoù hegerz evit ar c'hwilerverioù

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
br: Aeladoù hegerz evit ar moullerezed

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
br: Aeladoù hegerz evit ar c'hameraoù

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
br: Aeladoù hegerz evit ar webkamoù

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
br: Aeladoù hegerz

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
br: Trobarzhell

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
br: Kavnezañ

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
br: Aelad ebet

en: %i week | %i weeks
br[0]: %i sizhunvezh
br[1]: %i sizhunvezh

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
br: RGG dre ziouer

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
br: SMMD dre ziouer

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
br: Loued dre ziouer

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
br: N'eo ket spisaet

[ctx: Device kind]
en: Display
br: Skramm

[ctx: Device kind]
en: Scanner
br: C'hwilerver

[ctx: Device kind]
en: Printer
br: Moullerez

[ctx: Device kind]
en: Camera
br: Kamera

en: Cancel
br: Nullañ

en: Continue
br: Kenderc'hel

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
br: Gweledva

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
br: Gweledva (gwintet)

en: Monitor scale
br: Skeuliad ar skramm

en: User interface scale
br: Skeuliad ketal an arveriad

en: Network proxy
br: Proksi ar rouedad

note: Translators: this is the title of the connection details * window for vpn connections, it is also used to display * vpn connections in the device list.
en: %s VPN
br: VPN %s

note: Translators: network device speed
en: %d Mb/s
br: %d Mb/eil

en: never
br: morse

en: today
br: hiziv

en: yesterday
br: dec'h

en: IPv4 Address
br: Chomlec'h IPv4

en: IPv6 Address
br: Chomlec'h IPv6

en: IP Address
br: Chomlec'h IP

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
br: Dre orjal

en: Options…
br: Dibarzhioù...

en: Add new connection
br: Ouzhpennañ ur c'hennask nevez

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
br: Embregerezh

[ctx: Wifi security]
en: None
br: Hini ebet

[ctx: Signal strength]
en: None
br: Hini ebet

[ctx: Signal strength]
en: Weak
br: Gwan

[ctx: Signal strength]
en: Ok
br: Reizh

[ctx: Signal strength]
en: Good
br: Mat

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
br: Mat-tre

en: _Cancel
br: _Nullañ

en: _Forget
br: Anko_uaat

en: History
br: Roll istor

en: _Close
br: _Serriñ

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
br: Anko_uaat

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
br: Dianav

note: TRANSLATORS: AP type
en: Ad-hoc
br: Ad hoc

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
br: Isframmadur

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
br: Stad dianav

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
br: Dihegerz

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
br: O kennaskañ

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
br: Dilesa rekis

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
br: Kennasket

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
br: O tigennaskañ

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
br: C'hwitet eo ar c'hennask

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
br: Digennasket

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
br: C'hwitadenn en ur gefluniañ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
br: C'hwitadenn en ur c'hefluniañ an IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
br: Diamzeret eo kefluniadur an IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
br: PPP c'hwitet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
br: Fazi gant an arval DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
br: C'hwitadenn gant an arval DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
br: C'hwitadenn en ur loc'hañ ar servij AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
br: Fazi gant ar servij AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
br: C'hwitet eo ar servij AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
br: C'hwitadenn en ur wiriañ ar PIN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
br: Ar c'hennask a zo aet da get

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
br: N'eus bet kavet modem ebet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
br: Kennask Bluetooth c'hwitet

en: Button %d
br: Afell %d

en: Output:
br: Ec'hankad:

en: %d of %d
br: %d eus %d

en: Stylus
br: Stilhon

en: Tablet
br: Tablezenn

en: Button
br: Afell

en: New shortcut…
br: Berradenn nevez...

en: Security
br: Surentez

en: automatic
br: emgefreek

en: Profile %d
br: Aelad %d

en: Never
br: Morse

en: Today
br: Hiziv

en: Yesterday
br: Dec'h

en: Details
br: Munudoù

en: Identity
br: Identelezh

en: Address
br: Chomlec'h

en: Netmask
br: Maskl rouedad

en: Delete Address
br: Dilemel ar chomlec'h

en: Add
br: Ouzhpennañ

en: Server
br: Dafariad

en: Delete DNS Server
br: Dilemel an dafariad DNS

en: Automatic (DHCP)
br: Emgefreek (DHCP)

en: Manual
br: Dre zorn

en: Prefix
br: Rakger

en: Automatic
br: Emgefreek

en: Automatic, DHCP only
br: Emgefreek, DHCP hepken

en: Reset
br: Adderaouekaat

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
br: Hini ebet

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
br: Alc'hwez WEP 40/128-bit  (C'hwez. pe ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
br: Frazenn dremen WEP 128-bit

en: Dynamic WEP (802.1x)
br: WEP dinamek (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
br: WPA & WPA2 Personel

en: WPA & WPA2 Enterprise
br: WPA & WPA2 Embregerezh

[ctx: Firewall zone]
en: Default
br: Dre ziouer

en: New Profile
br: Aelad nevez

en: _Add
br: _Ouzhpennañ

en: Import from file…
br: Enporzhiañ diouzh ur restr…

en: Add VPN
br: Ouzhpennañ ur VPN

en: Cannot import VPN connection
br: N'haller ket enporzhiañ ar c'hennask VPN

en: Select file to import
br: Diuzañ ar restr da enporzhiañ

en: _Open
br: _Digeriñ

en: A file named “%s” already exists.
br: Bez ez eus eus ur restr anvet "%s" dija.

en: _Replace
br: Am_saviñ

en: Cannot export VPN connection
br: N'haller ket ezporzhiañ ar c'hennask VPN

en: Export VPN connection
br: Ezporzhiañ ar c'hennask VPN

en: _Save
br: _Enrollañ

en: no file selected
br: restr ebet bet diuzet

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
br: Alc'hwezioù prevez DER, PEM, pe PKCS#12 (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
br: Testenioù mod DER pe PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: missing EAP-FAST PAC file
br: mankout a ra ur restr EAP-FAST PAC

en: Choose a PAC file
br: Dibab ur restr PAC

en: PAC files (*.pac)
br: Restroù PAC (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
br: mankout a ra un anv-arveriad EAP-LEAP

en: missing EAP-LEAP password
br: mankout a ra ur ger-tremen EAP-LEAP

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
br: testeni EAP-PEAP CA didalvoudek: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
br: testeni EAP-PEAP CA didalvoudek: n'eus testeni spisaet ebet

en: missing EAP username
br: mankout a ra un anv-arveriad EAP

en: missing EAP password
br: mankout a ra ur ger-tremen EAP

en: missing EAP-TLS identity
br: mankout a ra un identelezh EAP-TLS

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
br: testeni EAP-TLS CA didalvoudek: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
br: testeni EAP-TLS CA didalvoudek: n'eus testeni spisaet ebet

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
br: alc'hwez prevez didalvoudek: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
br: testeni-arveriad EAP-TLS didalvoudek: %s

en: Choose your personal certificate
br: Dibabit ho testeni personel

en: Choose your private key
br: Dibabit hoc'h alc'hwez prevez

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
br: testeni EAP-TTLS CA didalvoudek: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
br: testeni EAP-TTLS CA didalvoudek: n'eus testeni spisaet ebet

en: _All Settings
br: An _holl arventennoù

en: Show help options
br: Diskouez dibarzhioù ar skoazell

en: Panel to display
br: Penel da ziskouez

en: - System Settings
br: - Arventenoù ar reizhiad

en: Help
br: Skoazell

en: Quit
br: Kuitaat

en: Color
br: Livioù

en: Add device
br: Ouzhpennañ un drobarzhell

en: Delete device
br: Dilemel an drobarzhell

en: Remove a device
br: Dilemel un drobarzhell

en: Add profile
br: Ouzhpennañ un aelad

en: Remove profile
br: Dilemel an aelad

en: View details
br: Gwelout ar munudoù

en: Device type:
br: Rizh an drobarzhell:

en: Manufacturer:
br: Farder:

en: Displays
br: Skrammoù

en: Apply
br: Arloañ

en: Rotation
br: C'hwelañ

en: _Add Profile…
br: Ouzhpenn_añ un aelad...

en: Provider
br: Pourvezer

en: Network
br: Rouedad

[ctx: proxy method]
en: None
br: Hini ebet

[ctx: proxy method]
en: Manual
br: Dre zorn

[ctx: proxy method]
en: Automatic
br: Emgefreek

en: HTTP proxy port
br: Porzh ar proksi HTTP

en: HTTPS proxy port
br: Porzh ar proksi HTTPS

en: FTP proxy port
br: Porzh ar proksi FTP

en: Turn device off
br: Lazhañ an drobarzhell

en: Add Device
br: Ouzhpennañ un drobarzhell

en: Remove Device
br: Dilemel un drobarzhell

en: VPN Type
br: Rizh ar VPN

en: Group Name
br: Anv ar strollad

en: Group Password
br: Ger-tremen ar strollad

en: Username
br: Anv-arveriad

en: _Apply
br: _Arloañ

en: Automatic _Connect
br: Kennask _Emgefreek

en: details
br: munudoù

en: S_ecurity
br: Sur_entez

en: _Password
br: _Ger-tremen

en: None
br: Hini ebet

en: Show P_assword
br: Diskouez ar g_er-tremen

en: identity
br: identelezh

en: _Addresses
br: Ch_omlec'hioù

en: Disabled
br: Diweredekaet

en: _MAC Address
br: Chomlec'h _MAC

en: hardware
br: periant

en: _Reset
br: Adde_raouekaat

en: reset
br: adderaouekaat

en: Hardware
br: Periant

[ctx: tab]
en: Reset
br: Adderaouekaat

en: _Turn On
br: En_aouiñ

en: Turn Wi-Fi off
br: Lazhañ ar Wi-Fi

en: _History
br: _Roll istor

en: Network Name
br: Anv ar rouedad

en: Connected Devices
br: Trobarzhelloù kennasket

en: Password
br: Ger-tremen

en: Bluetooth Settings
br: Arventennoù Bluetooth

en: Wacom Tablet
br: Tablezenn Wacom

en: Calibrate…
br: Kavnezañ...

en: Default
br: Dre ziouer

en: 802.1x _Security
br: _Surentez 802.1x

en: page 1
br: pajenn 1

en: page 2
br: pajenn 2

en: 10 Mb/s
br: 10 Mb/eil

en: 100 Mb/s
br: 100 Mb/eil

en: 1 Gb/s
br: 1 Gb/eil

en: 10 Gb/s
br: 10 Gb/eil

en: _Name
br: _Anv

en: bytes
br: eizhbitoù

en: Connect _automatically
br: Kenn_askañ emgefreek

en: Automatic DNS
br: DNS emgefreek

en: Authenticated
br: Dilesaet

en: PAC _file
br: Restr _PAC

en: _Username
br: An_v-arveriad

en: Sho_w password
br: _Diskouez ar ger-tremen

en: Version 0
br: Handelv 0

en: Version 1
br: Handelv 1

en: PEAP _version
br: Handel_v PEAP

en: I_dentity
br: I_dentelezh

en: _User certificate
br: _Testeni-arveriad

en: Private _key
br: Al_c'hwez prevez

en: _Private key password
br: Ger-tremen an alc'_hwez prevez

en: Au_thentication
br: _Dilesa

en: 1 (Default)
br: 1 (dre ziouer)

en: Open System
br: Reizhiad Digor

en: Shared Key
br: Ac'hwez rannet

en: _Key
br: _Alc'hwez

en: Sho_w key
br: _Diskouez an alc'hwez

en: _Type
br: _Rizh

en: Screen Calibration
br: Kavnezañ ar skramm

en: Region & Language
br: Bro ha yezh

en: Change your region and language settings
br: Cheñch arventennoù ar yezh hag ar bro

en: Display
br: Skrammañ

en: Network settings
br: Arventennoù ar rouedad

en: Network, Wireless, IP, LAN, Proxy, Internet, WiFi
br: Rouedad, Diorjal, IP, LAN, Proksi, Internet, Wi-Fi
