cinnamon-control-center - en to tr translation catalogue (66 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
tr: Diger profil...

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
tr: Ögbelgilengen:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
tr: Renk fezası:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
tr: Sınama profili:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
tr: Tüm kullanıcılar için ayarla

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
tr: Sanal aygıt oluştur

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
tr: ICC Profil Dosyasını Seç

en: _Import
tr: _İthal Et

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
tr: Desteklenen ICC profilleri

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
tr: Tüm dosyalar

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
tr: Ekranlar içün Faydalanışlı Profiller

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
tr: Tarayıcılar içün Faydalanışlı Profiller

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
tr: Bastırıcılar içün Faydalanışlı Profiller

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
tr: Kameralar içün Faydalanışlı Profiller

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
tr: Ağ Kameraları içün Faydalanışlı Profiller

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
tr: Faydalanışlı Profiller

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
tr: Cihaz

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
tr: Kalibrasyon

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
tr: Otomatik olarak eklenen profil kaldırılamaz

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
tr: Profil yoq

en: %i year | %i years
tr[0]: %i yıl

en: %i month | %i months
tr[0]: %i ay

en: %i week | %i weeks
tr[0]: %i hafta

note: fallback
en: Less than 1 week
tr: 1 haftadan az

en: Uncalibrated
tr: Ayarlanmamış

en: This device is not color managed.
tr: Bu aygıt renk yönetimli değildir.

en: This device is using manufacturing calibrated data.
tr: Bu aygıt, fabrika önayarlı verilerini kullanıyor.

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
tr: Bu aygıt, tam ekran renk düzeltme için uygun bir profile sahip değil.

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
tr: Bu aygıt artık uygun olmayabilecek eski bir profile sahip.

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
tr: Belirtilmemiş

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
tr: Renk yönetimini destekleyen hiçbir aygıt tespit edilemedi

note: Translators: network device speed
en: %d Mb/s
tr: %d Mb/sn

en: IPv4 Address
tr: IPv4 Adresi

en: IPv6 Address
tr: IPv6 Adresi

en: IP Address
tr: İP Adresi

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
tr: Kabelli

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
tr: Kurumsal

en: Stop hotspot and disconnect any users?
tr: Etkin nokta durdurulup tüm kullanıcıların bağlantısı kesilsin mi?

en: _Stop Hotspot
tr: Etkin Noktayı _Durdur

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
tr: Yapılandırma URL'si verilmediğinde vekil sunucu otomatik bulma kullanılır.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
tr: Bu güvenli olmayan açık ağlarda önerilmez.

en: Proxy
tr: Proksi

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
tr: Bilinmegen

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
tr: Altyapı

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
tr: Durum bilinmiyor

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
tr: Yönetilmeyen

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
tr: Faydalanışsız

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
tr: Bağlanıla

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
tr: Sahihlenim kerekli

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
tr: Bağlanğan

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
tr: Bağlantı qoparıla

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
tr: Bağlantı muvaffaqiyetsiz

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
tr: Status bilinmey (eksik)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
tr: Bağlanmağan

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
tr: Firmware kayıp

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
tr: Kablo takılı değil

en: Enable verbose mode
tr: Detay kipini etkinleştir

en: Show the overview
tr: Üstbaqışnı köster

en: Show help options
tr: Yardım seçeneklerini köster

en: Panel to display
tr: Kösterilecek panel

en: - System Settings
tr: - Sistem Ayarları

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
tr: %s
    Kullanılabilir komut satırı seçeneklerini görmek için '%s --help' komutunu çalıştırın.

en: Help
tr: Yardım

en: Remove Device
tr: Cihaznı Çetleştir

en: Disabled
tr: Ğayrıqabilleştirilgen

en: Default
tr: Ögbelgilengen
