linuxmint - en to la translation catalogue (232 entries)

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
la: Praedesignata:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
la: Spatium colorum:

en: _Import
la: _Importa

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
la: Omnes plicae

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
la: Apparatus

en: %i year | %i years
la[0]: %i annus
la[1]: %i anni

en: %i month | %i months
la[0]: %i mensis
la[1]: %i menses

en: %i week | %i weeks
la[0]: %i hebdomas
la[1]: %i hebdomades

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
la: RGB praedesignatum

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
la: CMYK praedesignatum

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
la: Cinereum praedesignatum

[ctx: Device kind]
en: Display
la: Ostenditor

[ctx: Device kind]
en: Scanner
la: Scansorium

[ctx: Device kind]
en: Printer
la: Typographum

[ctx: Device kind]
en: Camera
la: Photocamera

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
la: Monitoria Specularia

en: Cancel
la: Interrumpe

en: Continue
la: Continua

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
la: Ad libram

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
la: Dextera Ad Perpendiculum

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
la: Laeva Ad Perpendiculum

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
la: Ad libram (inverse)

en: Network proxy
la: Proxy retis

en: NetworkManager needs to be running.
la: NetworkManager pellendum est.

en: never
la: numquam

en: today
la: hodie

en: yesterday
la: heri

en: %i day ago | %i days ago
la[0]: %i dies abhinc
la[1]: %i dies abhinc

en: IPv4 Address
la: IPv4 Inscriptio

en: IPv6 Address
la: IPv6 Inscriptio

en: IP Address
la: IP Inscriptio

en: Hardware Address
la: Hardware Inscriptio

en: Default Route
la: Iter Praedesignatum

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
la: Cum filis

en: Options…
la: Optiones …

en: Add new connection
la: Novum conexum adde

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
la: Negotium

[ctx: Wifi security]
en: None
la: Nihil

[ctx: Signal strength]
en: None
la: Nihil

[ctx: Signal strength]
en: Weak
la: Debilis

[ctx: Signal strength]
en: Ok
la: Bene

[ctx: Signal strength]
en: Good
la: Bona

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
la: Optima

en: Stop hotspot and disconnect any users?
la: PunctumCalidum supprimere atque omes utentes disiungere visne?

en: _Cancel
la: _Interrumpe

en: _Stop Hotspot
la: _PunctumCalidum supprime

en: System policy prohibits use as a Hotspot
la: Gestio systematis vetat computatorem pro PunctoCalido operari

en: _Forget
la: _Oblittera

en: _Close
la: _Claude

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
la: _Oblittera

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
la: Incognitum

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
la: Status incognitus

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
la: Conectitur

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
la: Comprobatio petita

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
la: Conexum

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
la: Disiungitur

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
la: Conexus deficit

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
la: Non conexus

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
la: Configuratio deficit

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
la: IP configuratio deficit

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
la: IP configuratio senuit

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
la: 802.1x supplicator disiunctus

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
la: 802.1x supplicatoris configuratio deficit

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
la: 802.1x supplicator deficit

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
la: PPP daemon pelli non potest

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
la: PPP daemon disiunctus

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
la: PPP deficit

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
la: DHCP cliens pelli deficit

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
la: DHCP clientis error

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
la: DHCP cliens deficit

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
la: AutoIP daemon pelli non potest

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
la: AutoIP daemonis error

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
la: AutoIP daemon deficit

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
la: Linea occupata

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
la: Modem non invenitur

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
la: Bluetooth conexus deficit

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
la: Charta SIM non inserta

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
la: SIM Pin petitus

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
la: SIM Puk petitus

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
la: SIM mendosa

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
la: Firmware absens

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
la: Ancorale sublatum

en: Output:
la: Egressus:

en: %d of %d
la: %d ex %d

en: Button
la: Bulla

en: New shortcut…
la: Nova via compendiaria ...

en: Security
la: Securitas

en: automatic
la: automatice

en: Never
la: Numquam

en: Today
la: Hodie

en: Yesterday
la: Heri

en: Details
la: Singula

en: Netmask
la: Masca retis

en: Gateway
la: Bivium portae

en: Delete Address
la: Inscriptionem Dele

en: Add
la: Adde

en: Server
la: Serviens

en: Delete DNS Server
la: DNS Serviens Dele

[ctx: network parameters]
note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
la: Metricus

en: Delete Route
la: Iter Dele

en: Automatic (DHCP)
la: Automaticae (DHCP)

en: Manual
la: Manibus

en: Prefix
la: Praepositio

en: Automatic
la: Automaticus

en: Automatic, DHCP only
la: Automatice, DHCP modo

en: Reset
la: Ad zerum remitte

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
la: Nihil

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
la: WEP 40/128-bit Clavis (Sedecimalis vel ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
la: WEP 128-bit Tessera

en: WPA & WPA2 Personal
la: WPA & WPA2 pro Persona

en: WPA & WPA2 Enterprise
la: WPA & WPA2 pro Negotio

[ctx: Firewall zone]
en: Default
la: Praedesignata

en: _Add
la: _Adde

en: Import from file…
la: A plica importa ...

en: Add VPN
la: VPN Adde

en: _Open
la: _Aperi

en: _Replace
la: _Substitue

en: _Save
la: _Serva

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
la: DER, PEM, vel PKCS#12 claves privatae (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
la: DER vel PEM certificata (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: missing EAP-FAST PAC file
la: plica EAP-FAST PAC absens

en: Choose a PAC file
la: Plicam PAC elige

en: PAC files (*.pac)
la: Plicae PAC (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
la: nomen utentis EAP-LEAP absens

en: missing EAP-LEAP password
la: tessera EAP-LEAP absens

en: _All Settings
la: _Configurationes Omnes

en: - System Settings
la: - Configuratio Systematis

en: Help
la: Auxilium

en: Quit
la: Relinque

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
la: PunctumCalidum

en: Delete device
la: Appartum dele

en: Remove a device
la: Apparatum Remove

en: Device type:
la: Genus apparatus:

en: Model:
la: Genus:

en: Mirror
la: Speculum

en: Apply
la: Confice

en: Resolution
la: Dimensio

en: Refresh Rate
la: Velocitas Renovationis

en: Rotation
la: Rotatio

en: Provider
la: Providens

en: Network
la: Rete

[ctx: proxy method]
en: None
la: Nullus

[ctx: proxy method]
en: Manual
la: Manibus

[ctx: proxy method]
en: Automatic
la: Automaticus

en: _Method
la: _Modus

en: _Configuration URL
la: URL _configurationis

en: _Socks Host
la: _Socks Hospes

en: _Ignore Hosts
la: _Hospitem Neglege

en: HTTP proxy port
la: HTTP proxy portus

en: HTTPS proxy port
la: HTTPS proxy portus

en: FTP proxy port
la: FTP proxy portus

en: Add Device
la: Apparatum Adde

en: Remove Device
la: Apparatum Remove

en: VPN Type
la: Genus VPN

en: Group Name
la: Nomen Circuli

en: Group Password
la: Tessera Circuli

en: Username
la: Nomen utentis

en: Turn VPN connection off
la: VPN conexus extingue

en: _Apply
la: _Confice

en: Automatic _Connect
la: _Conexus Automaticus

en: Signal Strength
la: Vis Signi

en: Link speed
la: Celeritas conexus

en: details
la: singula

en: S_ecurity
la: _Securitas

en: _Password
la: _Tessera

en: My Home Network
la: Retis Meae Domus

en: None
la: Nihil

en: Show P_assword
la: _Tesseram Ostende

en: _Addresses
la: _Inscriptiones

en: Automatic (DHCP) addresses only
la: Automaticae (DHCP) inscriptiones modo

en: Shared with other computers
la: Aliis computatoribus communicatae

en: Disabled
la: Non activus

en: Routes
la: Itinera

en: _MAC Address
la: _MAC Inscriptio

en: _Cloned MAC Address
la: MAC Inscriptio _Duplicata

en: _Reset
la: _Ad Zerum Remitte

en: reset
la: ad zerum

[ctx: tab]
en: Reset
la: Ad zerum remitte

en: Wi-Fi Hotspot
la: Wi-Fi PunctumCalidum

en: _Turn On
la: _Accende

en: Turn Wi-Fi off
la: Wi-Fi extingue

en: _Use as Hotspot…
la: _PunctumCalidum Utere …

en: _History
la: _Historia

en: Network Name
la: Nomen Retis

en: Connected Devices
la: Apparatus Conexi

en: Security type
la: Genus securitatis

en: Password
la: Tessera

en: Default
la: Praedesignata

en: Back
la: Reverte

en: Forward
la: Procede

en: Soft
la: Levis

en: Firm
la: Firmus

en: Top Button
la: Buton Summus

en: Lower Button
la: Button Imus

en: 802.1x _Security
la: 802.1x _Securitas

en: page 1
la: pagina I

en: page 2
la: pagina II

en: 10 Mb/s
la: X Mb/s

en: 100 Mb/s
la: C Mb/s

en: 1 Gb/s
la: I Gb/s

en: 10 Gb/s
la: X Gb/s

en: _Name
la: _Nomen

en: _Cloned Address
la: Inscriptio _Duplicata

en: bytes
la: octeti

en: Connect _automatically
la: _Conexus Automaticus

en: Automatic DNS
la: DNS Automaticum

en: Automatic Routes
la: Itinera Automatica

en: Anonymous
la: Sine nomine

en: Authenticated
la: Signatum

en: Both
la: Utrumque

en: PAC _file
la: PAC _plica

en: _Username
la: Nomen _utentis

en: Sho_w password
la: Tesseram _Ostende

en: Version 0
la: Versio 0

en: Version 1
la: Versio I

en: PEAP _version
la: PEAP _versio

en: Private _key
la: Privata _clavis

en: _Private key password
la: _Privatae clavis tessera

en: 1 (Default)
la: I (Praedesignatum)

en: 2
la: II

en: 3
la: III

en: 4
la: IV

en: Shared Key
la: Claves communicatae

en: _Key
la: _Clavis

en: Sho_w key
la: Clavem _ostende

en: _Type
la: _Genus

en: Color management settings
la: Configuratio colorum

en: Region & Language
la: Regio atque Lingua

en: Change your region and language settings
la: Configurationem regionis et linguae muta

en: Display
la: Ostenditor

en: Network settings
la: Configuratio retis

en: Graphics Tablet
la: Tabella Graphica
