linuxmint - en to tg translation catalogue (193 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
tg: Профили дигар…

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
tg: Пешфарз:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
tg: Фазои ранг:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
tg: Профили санҷиш:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
tg: Таъин кардан барои ҳамаи корбарон

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
tg: Эҷод кардани дастгоҳи виртуалӣ

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
tg: Интихоби файли профили ICC

en: _Import
tg: _Ворид кардан

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
tg: Профилҳои ICC дастгиришаванда

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
tg: Ҳамаи файлҳо

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
tg: Профилҳои дастрас барои дисплейҳо

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
tg: Профилҳои дастрас барои сканерҳо

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
tg: Профилҳои дастрас барои принтерҳо

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
tg: Профилҳои дастрас барои камераҳо

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
tg: Профилҳои дастрас барои вебкамераҳо

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
tg: Профилҳои дастрас

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
tg: Дастгоҳ

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
tg: Санҷиш

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
tg: Профили ба таври худкор иловашуда тоза намешавад

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
tg: Бе профил

en: %i year | %i years
tg[0]: %i сол
tg[1]: %i сол

en: %i month | %i months
tg[0]: %i моҳ
tg[1]: %i моҳ

en: %i week | %i weeks
tg[0]: %i ҳафта
tg[1]: %i ҳафта

note: fallback
en: Less than 1 week
tg: Камтар аз 1 ҳафта

en: Uncalibrated
tg: Андозагароинашуда

en: This device is not color managed.
tg: Ин дастгоҳ бо рангҳо идора намешавад.

en: This device is using manufacturing calibrated data.
tg: Ин дастгоҳ иттилооти андозагароишудаи истеҳсолиро истифода мебарад.

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
tg: Ин дастгоҳ дорои профили муносиб барои ислоҳи ранги тамоми экран намебошад.

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
tg: Ин дастгоҳ дорои профили кӯҳнае мебошад, ки шояд дигар дақиқ нест.

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
tg: Муайян нашудааст

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
tg: Ягон дастгоҳи идоракунии ранг ёфт нашуд

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
tg: Дисплейҳои инъикосшуда

note: Translators: this is the title of the connection details * window for vpn connections, it is also used to display * vpn connections in the device list.
en: %s VPN
tg: VPN-и %s

note: Translators: network device speed
en: %d Mb/s
tg: %d МБ/с

en: never
tg: ҳеҷ гоҳ

en: today
tg: имрӯз

en: yesterday
tg: дирӯз

en: %i day ago | %i days ago
tg[0]: %i рӯз пеш
tg[1]: %i рӯз пеш

en: IPv4 Address
tg: Суроғаи IPv4

en: IPv6 Address
tg: Суроғаи IPv6

en: IP Address
tg: Суроғаи IP

en: Hardware Address
tg: Суроғаи сахтафзор

en: Default Route
tg: Масири пешфарз

en: Last used
tg: Истифодашудаи охирин

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
tg: Симдор

en: Add new connection
tg: Илова кардани пайвасти нав

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
tg: Корхона

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
tg: Гузариш ба хот-споти бесим пайвасти шуморо аз <b>%s</b> қатъ мегардонад.

en: Stop hotspot and disconnect any users?
tg: Пайвасти "ХОТ-СПОТ" ва ҳамаи корбаронро қатъ мекунед?

en: _Cancel
tg: _Бекор кардан

en: _Stop Hotspot
tg: _Қатъ кардани "ХОТ-СПОТ"

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
tg: Ҳангоми пешҳниҳод нашудани суроғаи URL-и конфигуратсия ташхиси худкори проксии веб истифода мешавад.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
tg: Ин барои шабакаҳои беэътимоди оммавӣ тавсия намешавад.

en: Proxy
tg: Прокси

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
tg: Номаълум

note: TRANSLATORS: AP type
en: Ad-hoc
tg: Махсус

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
tg: Инфрасохтор

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
tg: Вазъияти номаълум

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
tg: Идоранашуда

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
tg: Дастнорас

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
tg: Пайваст шуда истодааст

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
tg: Санҷиши ҳаққоният лозим аст

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
tg: Пайваст шудааст

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
tg: Қатъ кардани пайваст

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
tg: Пайваст қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
tg: Вазъияти номаълум (вуҷуд надорад)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
tg: Пайваст нашудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
tg: Танзимот қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
tg: Танзимоти IP қатъ шуд

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
tg: Танзимоти IP аз мӯҳлаташ гузашт

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
tg: Сирҳо дархост шудаанд, аммо пешниҳод нашуданд

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
tg: Пайвасти дархосткунандаи 802.1x қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
tg: Конфигуратсияи дархосткунандаи 802.1x қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
tg: Дархосткунандаи 802.1x қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
tg: Дархосткунандаи 802.1x барои санҷиши ҳаққоният вақти зиёдро гирифт

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
tg: Оғози хидмати PPP қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
tg: Пайвасти хидмати PPP қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
tg: PPP қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
tg: Оғози муштарии DHCP қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
tg: Хатои муштарии DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
tg: Муштарии DHCP қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
tg: Оғози хидмати пайвасти мубодилашуда қатъ шуд

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
tg: Хидмати пайвасти мубодилашуда қатъ шуд

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
tg: Оғози хидмати AutoIP қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
tg: Хатои хидмати AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
tg: Хидмати AutoIP қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
tg: Хат машғул аст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
tg: Бе оҳанги занг

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
tg: Ягон ҳомил пайваст нашудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
tg: Вақти шуморагирӣ ба анҷом расид

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
tg: Саъйи шуморагирӣ қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
tg: Омодасозии модем ба анҷом нарасид

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
tg: Интихоби APN-и муайяншуда қатъ шуд

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
tg: Шабакаҳоро ҷустуҷӯ намекунад

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
tg: Қайдкунии шабака қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
tg: Вақти қайдкунии шабака ба анҷом расид

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
tg: Қайдкунӣ бо шабакаи дархостшуда қатъ шуд

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
tg: Санҷиши PIN қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
tg: Эҳтимол аст, ки дастгоҳ нармафзори дарунсохтро надорад

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
tg: Пайваст гум шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
tg: Пайвасти мавҷудбуда мунтазир буд

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
tg: Модем ёфт нашуд

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
tg: Пайвастшавии Bluetooth ба анҷом нарасид

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
tg: Корти SIM ворид нашудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
tg: Рамзи PIN барои SIM лозим аст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
tg: Рамзи PUK барои SIM лозим аст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
tg: SIM нодуруст аст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
tg: Вобастагии пайваст қатъ шуд

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
tg: Нармафзори дарунсохт вуҷуд надорад

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
tg: Сим ҷудо шудааст

en: Output:
tg: Барориш:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
tg: Нигоҳ доштани таносуб (қуттии почта):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
tg: Нишона гузоштан ба монитори ягона

en: %d of %d
tg: %d аз %d

en: Display Mapping
tg: Нақшабандии дисплей

en: Stylus
tg: Қалам

en: Button
tg: Тугма

en: Security
tg: Амният

en: Gateway
tg: Шлюз

en: _All Settings
tg: Ҳамаи _танзимот

en: Enable verbose mode
tg: Фаъол кардани ҳолати ботафсил

en: Show the overview
tg: Намоиш додани хулоса

en: Show help options
tg: Намоиш додани имконоти кӯмак

en: Panel to display
tg: Панел барои намоиш

en: - System Settings
tg: - Танзимоти система

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
tg: %s
    Барои дидани рӯйхати пурраи фармонҳои дастрас, фармони '%s --help' -ро иҷро кунед.

en: Help
tg: Кумак

en: Quit
tg: Баромад

en: Color
tg: Ранг

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
tg: Ҳар як дастгоҳ барои идоракунии ранг бояд дорои профили ранги навшуда бошад.

en: Add device
tg: Илова кардани дастгоҳ

en: Add a virtual device
tg: Илова кардани дастгоҳи виртуалӣ

en: Delete device
tg: Нест кардани дастгоҳ

en: Remove a device
tg: Тоза кардани дастгоҳ

en: Set this profile for all users on this computer
tg: Таъин кардани ин профил барои ҳамаи корбарон дар ин компютер

en: Add profile
tg: Илова кардани профил

en: Remove profile
tg: Тоза кардани профил

en: View details
tg: Намоиш додани тафсилот

en: Device type:
tg: Навъи дастгоҳ:

en: Manufacturer:
tg: Истеҳсолкунанда:

en: Model:
tg: Намуна:

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
tg: Файлҳои тасвирҳо метавонанд ба ин равзана кашида монда шаванд, то ин ки майдонҳои боло ба таври худкор пур карда шаванд.

en: Set as Primary
tg: Таъин кардани ҳамчун асосӣ

en: Provider
tg: Провайдер

en: Network
tg: Шабака

en: _Method
tg: _Усул

en: _Configuration URL
tg: _Танзимоти суроғаи URL

en: _HTTP Proxy
tg: Прокси _HTTP

en: H_TTPS Proxy
tg: Прокси H_TTPS

en: _FTP Proxy
tg: Прокси _FTP

en: _Socks Host
tg: _Мизбони socks

en: Add Device
tg: Илова кардани дастгоҳ

en: Remove Device
tg: Тоза кардани дастгоҳ

en: VPN Type
tg: Навъи VPN

en: Group Name
tg: Номи гурӯҳ

en: Group Password
tg: Пароли гурӯҳ

en: Username
tg: Номи корбар

en: Link speed
tg: Суръати пайванд

en: None
tg: Ҳеҷ

en: Disabled
tg: Ғайрифаъолшуда

en: _Turn On
tg: _Фаъол кардан

en: Network Name
tg: Номи шабака

en: Connected Devices
tg: Дастгоҳҳои пайвастшуда

en: Security type
tg: Навъи амният

en: Map Buttons
tg: Нишона гузоштани тугмаҳо

en: Map buttons to functions
tg: Нишона гузоштани тугмаҳо ба функсияҳо

en: Tablet (absolute)
tg: Планшет (мутлақ)

en: Touchpad (relative)
tg: Панели ламсӣ (нисбӣ)

en: No tablet detected
tg: Ягон планшет муайян нашуд

en: Bluetooth Settings
tg: Танзимоти Bluetooth

en: Tracking Mode
tg: Ҳолати пайгирӣ

en: Left-Handed Orientation
tg: Самти чап

en: Map to Monitor…
tg: Нишона гузоштан ба монитор...

en: Map Buttons…
tg: Нишона гузоштани тугмаҳо...

en: Calibrate…
tg: Санҷидан...

en: Adjust display resolution
tg: Танзими возеҳии дисплей

en: Default
tg: Пешфарз

en: Middle Mouse Button Click
tg: Зеркунии тугмаи миёнаи муш

en: Right Mouse Button Click
tg: Зеркунии тугмаи рости муш

en: Back
tg: Бозгашт

en: Forward
tg: Пеш

en: Eraser Pressure Feel
tg: Ҳассосияти зеркунии тозакунак

en: Soft
tg: Нарм

en: Firm
tg: Ҷиддӣ

en: Top Button
tg: Поёни боло

en: Lower Button
tg: Тугмаи поён

en: Tip Pressure Feel
tg: Ҳассосияти фишори нӯг

en: Color management settings
tg: Танзимоти идоракунии ранг

en: Region & Language
tg: Забон ва минтақа

en: Change your region and language settings
tg: Тағйир додани танзимоти минтақа ва забони система

en: Change resolution and position of monitors and projectors
tg: Тағйир додани возеҳӣ ва мавқеияти мониторҳо ва проекторҳо

en: Network settings
tg: Танзимоти шабака

en: Graphics Tablet
tg: Планшети графикӣ
