cinnamon-control-center - en to th translation catalogue (314 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
th: โพรไฟล์อื่น…

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
th: ปริยาย:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
th: สเปซสี:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
th: โพรไฟล์ทดสอบ:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
th: กำหนดสำหรับผู้ใช้ทุกคน

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
th: สร้างอุปกรณ์เสมือน

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
th: เลือกแฟ้มโพรไฟล์ ICC

en: _Import
th: _นำเข้า

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
th: โพรไฟล์ ICC ที่รองรับ

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
th: ทุกแฟ้ม

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
th: โปรไฟล์ที่ใช้ได้สำหรับจอแสดงผล

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
th: โพรไฟล์ที่มีสำหรับสแกนเนอร์

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
th: โปรไฟล์ที่ใช้ได้สำหรับเครื่องพิมพ์

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
th: โพรไฟล์ที่มีสำหรับกล้องถ่ายรูป

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
th: โพรไฟล์ที่มีสำหรับเว็บแคม

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
th: โพรไฟล์ที่มี

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
th: อุปกรณ์

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
th: การเทียบมาตรฐาน

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
th: ไม่สามารถลบโพรไฟล์ที่เพิ่มแบบอัตโนมัติไว้

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
th: ไม่มีโพรไฟล์

en: %i year | %i years
th[0]: %i ปี

en: %i month | %i months
th[0]: %i เดือน

en: %i week | %i weeks
th[0]: %i สัปดาห์

note: fallback
en: Less than 1 week
th: น้อยกว่า 1 สัปดาห์

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
th: RGB ปริยาย

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
th: CMYK ปริยาย

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
th: โทนสีเทาปริยาย

en: Uncalibrated
th: ยังไม่เทียบมาตรฐาน

en: This device is not color managed.
th: อุปกรณ์นี้ไม่มีการจัดการเรื่องสี

en: This device is using manufacturing calibrated data.
th: อุปกรณ์นี้กำลังใช้ค่ามาตรฐานจากโรงงาน

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
th: อุปกรณ์นี้ไม่มีโพรไฟล์ที่เหมาะสมสำหรับการปรับค่าสีทั้งหน้าจอ

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
th: อุปกรณ์นี้มีโพรไฟล์ที่เก่าซึ่งอาจไม่ถูกต้องแม่นยำอีกต่อไป

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
th: ไม่ระบุ

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
th: ตรวจไม่พบอุปกรณ์ใด ๆ ที่รองรับการจัดการเรื่องสี

[ctx: Device kind]
en: Display
th: จอแสดงผล

[ctx: Device kind]
en: Scanner
th: สแกนเนอร์

[ctx: Device kind]
en: Printer
th: เครื่องพิมพ์

[ctx: Device kind]
en: Camera
th: กล้อง

[ctx: Device kind]
en: Webcam
th: เว็บแคม

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
th: จอแสดงผลแสดงเหมือนกัน

en: Confirm reset to defaults
th: ยืนยันกลับค่าเป็นค่าปริยาย

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Continue
th: ทำต่อไป

en: Network proxy
th: พร็อกซีเครือข่าย

note: Translators: this is the title of the connection details * window for vpn connections, it is also used to display * vpn connections in the device list.
en: %s VPN
th: VPN %s

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
th: มีบางอย่างไม่ถูกต้อง กรุณาติดต่อผู้จำหน่ายซอฟต์แวร์ของคุณ

en: NetworkManager needs to be running.
th: ต้องมี NetworkManager ทำงานอยู่

en: never
th: ยังไม่เคยใช้

en: today
th: วันนี้

en: yesterday
th: เมื่อวาน

en: %i day ago | %i days ago
th[0]: %i วันที่แล้ว

en: IPv4 Address
th: ที่อยู่ IPv4

en: IPv6 Address
th: ที่อยู่ IPv6

en: IP Address
th: ที่อยู่ IP

en: Hardware Address
th: ที่อยู่ฮาร์ดแวร์

en: Default Route
th: เส้นทางปริยาย

en: Last used
th: ใช้ครั้งล่าสุด

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
th: ใช้สาย

en: Options…
th: ตัวเลือก…

en: Add new connection
th: เพิ่มช่องเชื่อมต่อ

[ctx: Wifi security]
en: None
th: ไม่ใช้

[ctx: Signal strength]
en: None
th: ไม่มี

[ctx: Signal strength]
en: Weak
th: หละหลวม

[ctx: Signal strength]
en: Ok
th: พอใช้

[ctx: Signal strength]
en: Good
th: ดี

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
th: ดีเยี่ยม

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
th: ถ้าคุณมีการเชื่อมต่อไปยังอินเทอร์เน็ตทางอื่นนอกเหนือจากเครือข่ายไร้สาย คุณก็สามารถตั้งค่าจุดแพร่สัญญาณไร้สายเพื่อแบ่งปันการเชื่อมต่ออินเทอร์เน็ตให้ผู้อื่นใช้ได้

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
th: การเปิดใช้จุดแพร่สัญญาณไร้สายจะเป็นการตัดการเชื่อมต่อจาก <b>%s</b>

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
th: คุณจะไม่สามารถเข้าถึงอินเทอร์เน็ตผ่านเครือข่ายไร้สายได้ในระหว่างเปิดใช้จุดแพร่สัญญาณ

en: Stop hotspot and disconnect any users?
th: จะปิดจุดแพร่สัญญาณและตัดการเชื่อมต่อกับผู้ใช้ทั้งหมดหรือไม่?

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: _Stop Hotspot
th: ปิ_ดจุดแพร่สัญญาณ

en: System policy prohibits use as a Hotspot
th: นโยบายของระบบห้ามใช้เป็นจุดแพร่สัญญาณ

en: Wireless device does not support Hotspot mode
th: อุปกรณ์ไร้สายไม่รองรับโหมดจุดแพร่สัญญาณ

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
th: รายละเอียดของเครือข่ายที่เลือก รวมถึงรหัสผ่านและค่าปรับแต่งใดๆ จะถูกลบทิ้ง

en: _Forget
th: ล_บทิ้ง

en: History
th: ประวัติ

en: _Close
th: ปิด

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
th: ล_บทิ้ง

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
th: การตรวจหาเว็บพร็อกซีอัตโนมัติจะใช้เมื่อไม่มีการกำหนด URL สำหรับตั้งค่าไว้

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
th: ไม่แนะนำให้ใช้ในเครือข่ายสาธารณะที่ไม่น่าเชื่อถือ

en: Proxy
th: พร็อกซี

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
th: ไม่ทราบสถานะ

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
th: ไม่มีการจัดการ

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
th: ใช้งานไม่ได้

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
th: กำลังเชื่อมต่อ

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
th: ต้องยืนยันตัวบุคคล

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
th: เชื่อมต่อแล้ว

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
th: กำลังตัดการเชื่อมต่อ

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
th: เชื่อมต่อไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
th: ไม่ทราบสถานะ (ค่าหายไป)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
th: ไม่ได้เชื่อมต่อ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
th: ตั้งค่าไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
th: ตั้งค่าไอพีไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
th: ค่าไอพีหมดอายุ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
th: ต้องการข้อมูลลับ แต่ไม่ได้ป้อนไว้

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
th: 802.1x supplicant ถูกตัดการเชื่อมต่อ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
th: ตั้งค่า 802.1x supplicant ไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
th: 802.1x supplicant ล้มเหลว

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
th: 802.1x supplicant ใช้เวลายืนยันตัวบุคคลนานเกินไป

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
th: เปิดบริการ PPP ไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
th: บริการ PPP ถูกตัดการเชื่อมต่อ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
th: PPP ล้มเหลว

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
th: เปิดใช้ลูกข่าย DHCP ไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
th: เกิดข้อผิดพลาดที่ลูกข่าย DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
th: ลูกข่าย DHCP ล้มเหลว

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
th: เปิดบริการแบ่งปันการเชื่อมต่อไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
th: บริการแบ่งปันการเชื่อมต่อล้มเหลว

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
th: เปิดบริการ AutoIP ไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
th: เกิดข้อผิดพลาดที่บริการ AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
th: บริการ AutoIP ล้มเหลว

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
th: สายไม่ว่าง

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
th: ไม่มีสัญญาณหมุนเลขหมาย

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อกับผู้ให้บริการ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
th: หมดเวลาคอยการหมุนเลขหมาย

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
th: หมุนเลขหมายไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
th: ตั้งค่าเริ่มต้นโมเด็มไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
th: เลือก APN ที่กำหนดไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
th: ไม่ได้ค้นหาเครือข่ายอยู่

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
th: การลงทะเบียนเครือข่ายถูกปฏิเสธ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
th: หมดเวลาคอยลงทะเบียนเครือข่าย

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
th: ลงทะเบียนกับเครือข่ายที่ร้องขอไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
th: การตรวจสอบ PIN ล้มเหลว

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
th: อาจขาดเฟิร์มแวร์สำหรับอุปกรณ์

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
th: การเชื่อมต่อหายไป

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
th: ถือว่ามีการเชื่อมต่ออยู่ก่อนแล้ว

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
th: ไม่พบโมเด็ม

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
th: เชื่อมต่อบลูทูทไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
th: ไม่ได้ใส่ SIM card

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
th: ต้องการรหัส PIN ของ SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
th: ต้องการรหัส PUK ของ SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
th: SIM ผิด

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
th: สิ่งที่ต้องใช้สำหรับการเชื่อมต่อล้มเหลว

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
th: ขาดเฟิร์มแวร์

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
th: สายเคเบิลถูกถอดออก

en: Output:
th: เอาต์พุต:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
th: รักษาสัดส่วนภาพ (กล่องอักษร):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
th: ปรับตำแหน่งกับจอภาพเดียว

en: %d of %d
th: %d จาก %d

en: Display Mapping
th: การแทนตำแหน่งจอแสดงผล

en: Stylus
th: ปากกา

en: Button
th: ปุ่ม

en: Security
th: ระบบรักษาความปลอดภัย

en: Details
th: รายละเอียด

en: Identity
th: การแสดงตน

en: Gateway
th: เกตเวย์

en: Automatic (DHCP)
th: อัตโนมัติ (DHCP)

en: Manual
th: กำหนดเอง

en: Automatic
th: อัตโนมัติ

en: _All Settings
th: ค่าตั้ง_ทั้งหมด

en: Enable verbose mode
th: เปิดใช้ข้อความละเอียด

en: Show the overview
th: แสดงภาพรวม

en: Show help options
th: แสดงวิธีใช้ตัวเลือกต่างๆ

en: Panel to display
th: แผงที่จะให้แสดง

en: - System Settings
th: - ตั้งค่าระบบ

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
th: %s
    เรียก '%s --help' เพื่อดูตัวเลือกทั้งหมดที่มีสำหรับบรรทัดคำสั่ง

en: Help
th: วิธีใช้

en: Quit
th: ออก

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
th: ฮอตสปอต

en: Color
th: สี

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
th: แต่ละอุปกรณ์ต้องปรับข้อมูลโปรไฟล์สีเพื่อให้จัดการค่าสีได้

en: Add device
th: เพิ่มอุปกรณ์

en: Add a virtual device
th: เพิ่มอุปกรณ์เสมือน

en: Delete device
th: ลบอุปกรณ์

en: Remove a device
th: ถอดถอนอุปกรณ์

en: Set this profile for all users on this computer
th: กำหนดโพรไฟล์นี้ให้ผู้ใช้ทุกคนในเครื่องนี้ใช้

en: Add profile
th: เพิ่มโพรไฟล์

en: Remove profile
th: ลบโพรไฟล์ออก

en: View details
th: ดูรายละเอียด

en: Device type:
th: ประเภทของอุปกรณ์:

en: Manufacturer:
th: ผู้ผลิต:

en: Model:
th: รุ่น:

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
th: คุณสามารถลากแฟ้มอิมเมจมาวางในหน้าต่างนี้ เพื่อเติมข้อมูลด้านบนโดยอัตโนมัติได้

en: Set as Primary
th: ตั้งเป็นกลุ่มหลัก

en: _Add Profile…
th: เ_พิ่มโพรไฟล์…

en: Provider
th: ผู้ให้บริการ

en: Network
th: ระบบเครือข่าย

[ctx: proxy method]
en: None
th: ไม่มี

[ctx: proxy method]
en: Manual
th: กำหนดเอง

[ctx: proxy method]
en: Automatic
th: อัตโนมัติ

en: _Method
th: _วิธีการ

en: _Configuration URL
th: URL สำหรับตั้ง_ค่า

en: _HTTP Proxy
th: พร็อกซี _HTTP

en: H_TTPS Proxy
th: พร็อกซี H_TTPS

en: _FTP Proxy
th: พร็อกซี _FTP

en: _Socks Host
th: โฮสต์ _Socks

en: _Ignore Hosts
th: โฮสต์ที่ไ_ม่ผ่านพร็อกซี

en: HTTP proxy port
th: พอร์ตพร็อกซี HTTP

en: HTTPS proxy port
th: พอร์ตพร็อกซี HTTPS

en: FTP proxy port
th: พอร์ตพร็อกซี FTP

en: Socks proxy port
th: พอร์ตพร็อกซี Socks

en: Turn device off
th: ปิดอุปกรณ์

en: Add Device
th: เพิ่มอุปกรณ์

en: Remove Device
th: ลบอุปกรณ์ออก

en: VPN Type
th: ชนิด VPN

en: Group Name
th: ชื่อกลุ่ม

en: Group Password
th: รหัสผ่านของกลุ่ม

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Turn VPN connection off
th: ปิดการเชื่อมต่อ VPN

en: _Apply
th: เริ่มใ_ช้

en: Automatic _Connect
th: เชื่อม_ต่ออัตโนมัติ

en: Signal Strength
th: ความแรงของสัญญาณ

en: Link speed
th: อัตราเร็วลิงก์

en: details
th: รายละเอียด

en: S_ecurity
th: การ_รักษาความปลอดภัย

en: _Password
th: _รหัสผ่าน

en: My Home Network
th: เครือข่ายของบ้านฉัน

en: None
th: ไม่มี

en: Show P_assword
th: แ_สดงรหัสผ่าน

en: Make available to other users
th: เปิดให้ผู้ใช้อื่นใช้ด้วย

en: identity
th: ยืนยันตัวตน

en: _Addresses
th: _ที่อยู่

en: Automatic (DHCP) addresses only
th: อัตโนมัติ (DHCP) เฉพาะที่อยู่

en: Link-local only
th: เชื่อมต่อภายในเท่านั้น

en: Shared with other computers
th: แบ่งปันให้เครื่องอื่น

en: Disabled
th: ไม่ใช้

en: Routes
th: เส้นทาง

en: _Ignore automatically obtained routes
th: ไ_ม่สนใจเส้นทางเครือข่ายที่ได้รับมาแบบอัตโนมัติ

en: Use this connection _only for resources on its network
th: ใช้การเชื่อมต่อนี้สำหรับทรัพยากรในเครือข่ายของมันเ_ท่านั้น

en: _MAC Address
th: ที่อยู่ _MAC

en: _Cloned MAC Address
th: _ถอดแบบที่อยู่ MAC

en: hardware
th: ฮาร์ดแวร์

en: _Reset
th: _ล้างค่า

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
th: ล้างการตั้งค่าสำหรับการเชื่อมต่อนี้ให้เป็นค่าปริยาย แต่จำการเชื่อมต่อไว้

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
th: ลบรายละเอียดที่เกี่ยวข้องกับเครือข่ายนี้ทั้งหมด และไม่พยายามเชื่อมต่ออัตโนมัติกับเครือข่ายนี้

en: reset
th: ล้างค่า

en: Hardware
th: ฮาร์ดแวร์

[ctx: tab]
en: Reset
th: รีเซ็ต

en: Wi-Fi Hotspot
th: จุดแพร่สัญญาณ Wi-Fi

en: _Turn On
th: _เปิด

en: Turn Wi-Fi off
th: ปิด Wi-Fi

en: _Use as Hotspot…
th: ใช้เป็นฮอต_สปอต…

en: _Connect to Hidden Network…
th: เ_ชื่อมต่อไปยังเครือข่ายที่ซ่อนตัวอยู่…

en: _History
th: _ประวัติ

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
th: ปิดหากต้องการเชื่อมต่อไปยังเครือข่าย Wi-Fi

en: Network Name
th: ชื่อเครือข่าย

en: Connected Devices
th: อุปกรณ์ที่เชื่อมต่อ

en: Security type
th: ชนิดความปลอดภัย

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: Map Buttons
th: กำหนดปุ่ม

en: Map buttons to functions
th: กำหนดการใช้งานปุ่มต่างๆ

en: Tablet (absolute)
th: แท็บเล็ต (สัมบูรณ์)

en: Touchpad (relative)
th: ทัชแพด (สัมพัทธ์)

en: No tablet detected
th: ไม่พบแท็บเล็ต

en: Bluetooth Settings
th: ตั้งค่าบลูทูธ

en: Tracking Mode
th: โหมดการจับตำแหน่ง

en: Left-Handed Orientation
th: สำหรับมือถนัดซ้าย

en: Map to Monitor…
th: แสดงด้วยหน้าจอ…

en: Map Buttons…
th: กำหนดปุ่ม...

en: Calibrate…
th: เทียบมาตรฐาน…

en: Adjust display resolution
th: ปรับความละเอียดการแสดงผล

en: Default
th: ปริยาย

en: Middle Mouse Button Click
th: คลิกเมาส์ปุ่มกลาง

en: Right Mouse Button Click
th: คลิกเมาส์ปุ่มขวา

en: Back
th: ย้อนกลับ

en: Forward
th: เดินหน้า

en: Eraser Pressure Feel
th: การรับแรงกดของยางลบ

en: Soft
th: นุ่ม

en: Firm
th: แข็ง

en: Top Button
th: ปุ่มบน

en: Lower Button
th: ปุ่มล่าง

en: Tip Pressure Feel
th: การรับแรงกดของปลายปากกา

en: 802.1x _Security
th: การรักษาความปลอดภัยของ 802.1x

en: page 1
th: หน้า 1

en: Anony_mous identity
th: เอกลักษณ์แบบนิ_รนาม

en: Inner _authentication
th: การยืนยันตัวบุคคลชั้นใ_น

en: page 2
th: หน้า 2

en: Last Used
th: ใช้ครั้งล่าสุด

en: _Name
th: _ชื่อ

en: _Cloned Address
th: ที่อยู่ที่_ถอดแบบมา

en: bytes
th: ไบต์

en: Make available to other _users
th: เปิดให้ผู้ใ_ช้อื่นใช้ด้วย

en: Connect _automatically
th: เชื่อมต่อโดย_อัตโนมัติ

en: Firewall _Zone
th: เ_ขตไฟร์วอลล์

en: Automatic DNS
th: DNS อัตโนมัติ

en: Automatic Routes
th: เส้นทางอัตโนมัติ

en: Reset the settings for this network, including passwords, but remember it as a preferred network
th: ล้างการตั้งค่าสำหรับเครือข่ายนี้ รวมถึงรหัสผ่าน แต่จำเครือข่ายไว้

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect
th: ลบรายละเอียดที่เกี่ยวข้องกับเครือข่ายนี้ทั้งหมด และไม่พยายามเชื่อมต่ออัตโนมัติ

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
th: (ข้อผิดพลาด: ไม่สามารถโหลดเครื่องมือแก้ไขการเชื่อมต่อ VPN)

en: Make available to _other users
th: เปิดให้ผู้ใ_ช้อื่นใช้ด้วย

en: Anonymous
th: นิรนาม

en: Authenticated
th: ผ่านการยืนยันตัวบุคคล

en: Both
th: ทั้งสองอย่าง

en: PAC _file
th: แ_ฟ้ม PAC

en: _Inner authentication
th: การยืนยันตัวบุคคลชั้นใ_น

en: Allow automatic PAC pro_visioning
th: อนุญาตให้_จัดเตรียม PAC อัตโนมัติ

en: _Username
th: ชื่อ_ผู้ใช้

en: Sho_w password
th: แ_สดงรหัสผ่าน

en: Version 0
th: รุ่น 0

en: Version 1
th: รุ่น 1

en: C_A certificate
th: ใ_บรับรอง CA

en: No CA certificate is _required
th: ไ_ม่ต้องใช้ใบรับรอง CA

en: PEAP _version
th: รุ่_นของ PEAP

en: I_dentity
th: _ชื่อ

en: _User certificate
th: ใ_บรับรองของผู้ใช้

en: Private _key
th: กุญแจ_ส่วนตัว

en: _Private key password
th: _รหัสผ่านกุญแจส่วนตัว

en: Au_thentication
th: การ_ยืนยันตัวบุคคล

en: 1 (Default)
th: 1 (ปริยาย)

en: Open System
th: ระบบเปิด

en: Shared Key
th: ใช้กุญแจร่วมกัน

en: _Key
th: กุญแ_จ

en: Sho_w key
th: แ_สดงกุญแจ

en: WEP inde_x
th: _ดัชนี WEP

en: _Type
th: ช_นิด

en: Color management settings
th: ตั้งค่าการจัดการสี

en: Region & Language
th: ภูมิภาคและภาษา

en: Change your region and language settings
th: เปลี่ยนค่าตั้งเกี่ยวกับภูมิภาคและภาษาของคุณ

en: Display
th: จอแสดงผล

en: Change resolution and position of monitors and projectors
th: เปลี่ยนความละเอียดและตำแหน่งของจอภาพและเครื่องฉาย

en: Network settings
th: ตั้งค่าเครือข่าย

en: Graphics Tablet
th: แท็บเล็ตกราฟิก

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
th: กำหนดผังปุ่มและปรับความตอบสนองปากกาชี้สำหรับแท็บเล็ตกราฟิกส์
