cinnamon-control-center - en to ug translation catalogue (54 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
ug: باشقا سەپلىمە ھۆججەت…

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
ug: ھەممە ئىشلەتكۈچىنىڭ تەڭشىكى

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
ug: مەۋھۇم ئۈسكۈنە قۇر

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
ug: ICC سەپلىمە ھۆججەتنى تاللايدۇ

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
ug: قوللايدىغان ICC سەپلىمە ھۆججەتلەر

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
ug: ھەممە ھۆججەتلەر

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
ug: ئىشلىتىلىشچان سەپلىمە ھۆججەت

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
ug: ئۈسكۈنە

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
ug: تۈزىتىش

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
ug: ئۆزلۈكىدىن قوشۇلغان سەپلىمە ھۆججەتنى چىقىرىۋېتەلمەيدۇ

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
ug: سەپلىمە ھۆججەت يوق

en: %i year | %i years
ug[0]: %i يىل

en: %i month | %i months
ug[0]: %i ئاي

en: %i week | %i weeks
ug[0]: %i ھەپتە

note: fallback
en: Less than 1 week
ug: بىر ھەپتىدىن قىسقا

en: Uncalibrated
ug: تۈزىتىلمىگەن

en: This device is not color managed.
ug: بۇ ئۈسكۈنە رەڭ باشقۇرمايدۇ.

en: This device is using manufacturing calibrated data.
ug: بۇ ئۈسكۈنە زاۋۇتتا تۈزىتىلگەن سانلىق مەلۇماتنى ئىشلىتىۋاتىدۇ.

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
ug: بۇ ئۈسكۈنە پۈتكۈل ئېكران رەڭ تۈزىتىش سەپلىمە ھۆججىتىنىڭ يۈرۈشلۈكى يوق.

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
ug: بۇ ئۈسكۈنىنىڭ كونا سەپلىمە ھۆججىتى بار، توغرىلىقىنى سېلىشتۇرالمايدۇ.

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
ug: بەلگىلەنمىگەن

en: IPv4 Address
ug: IPv4 ئادرېس

en: IPv6 Address
ug: IPv6 ئادرېس

en: IP Address
ug: IP ئادرېس:

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
ug: سىملىق

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
ug: كارخانا

en: Stop hotspot and disconnect any users?
ug: قىزىق نۇقتىنى توختىتىپ، ھەر قانداق ئىشلەتكۈچىنى ئۈزەمدۇ؟

en: _Stop Hotspot
ug: قىزىق نۇقتىنى توختات(_S)

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
ug: سەپلەنگەن URL تەمىنلەنمىگەن بولسا تور ۋاكالەتچىسىنى ئۆزلۈكىدىن بايقاپ ئىشلىتىدۇ.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
ug: ئىشەنچسىز ئاممىۋى تورغا نىسبەتەن بۇنداق قىلىش تەۋسىيە قىلىنمايدۇ.

en: Proxy
ug: ۋاكالەتچى

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
ug: يوچۇن

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
ug: قۇرۇلما

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
ug: ھالىتى نامەلۇم

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
ug: باشقۇرۇلمىغان

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
ug: ئىشلەتكىلى بولمايدۇ

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
ug: باغلىنىۋاتىدۇ

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
ug: سالاھىيەت دەلىللەش زۆرۈر

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
ug: باغلاندى

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
ug: ئۈزۈۋاتىدۇ

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
ug: باغلىنىش مەغلۇپ بولدى

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
ug: ھالىتى نامەلۇم (يوقالدى)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
ug: باغلانمىغان

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
ug: مۇقىم دېتال كەم

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
ug: كابېل چېتىلمىدى

en: _All Settings
ug: ھەممە تەڭشەكلەر(_A)

en: Enable verbose mode
ug: تەپسىلىي ھالەتنى قوزغات

en: Show the overview
ug: ئۈزۈندىنى كۆرسەت

en: Show help options
ug: ياردەم تاللانمىلىرىنى كۆرسىتىدۇ

en: Panel to display
ug: كۆرسىتىدىغان تاختا

en: - System Settings
ug: - سىستېما تەڭشەكلىرى

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ug: %s
    '%s --help' ئىجرا قىلىپ بۇيرۇق قۇرىنىڭ تولۇق تاللانما تىزىمىنى كۆرۈڭ.

en: Disabled
ug: چەكلەنگەن

en: Default
ug: كۆڭۈلدىكى
