linuxmint - en to it translation catalogue (18 entries)

en: Causes the screensaver to exit gracefully
it: Fa che s'esce d''o screensaver chian chian

en: Query the state of the screensaver
it: Chier 'o stato d''o screensaver

en: Query the length of time the screensaver has been active
it: Chier 'a quantu tiemp sta appicciat 'o screensaver

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
it: Fa ca 'o screensaver blocca 'o schermo subito subito

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
it: Appiccia 'o screensaver ('o schermo se stuta)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
it: Si 'o screensaver è appicciato allora s'adda stutà ('o schermo s'appiccia)

en: Version of this application
it: 'A versione 'e stu programm

en: Message to be displayed in lock screen
it: 'O messaggio ca se vere dint o schermo bloccato

en: The screensaver is active
it: 'O screensaver è appicciato

en: The screensaver is inactive
it: 'O screensaver è stutato

en: The screensaver is not currently active.
it: 'O screensaver mo sta stutato.

en: The screensaver has been active for %d second.
     | The screensaver has been active for %d seconds.
it[0]: 'O screensaver è stat appicciat pe %d secondo.
it[1]: 'O screensaver è stat appicciat pe %d secondi.

en: Please enter your password...
it: Miett 'a password...

en: Unlock
it: Sblocc

en: Switch User
it: Cagn Utente

en: Incorrect password
it: 'A password è sbagliata

en: Checking...
it: Sto cuntrullann...

en: You have the Caps Lock key on.
it: Tien 'o Caps Lock appicciat.
