linuxmint - en to ur translation catalogue (20 entries)

en: Causes the screensaver to exit gracefully
ur: سکرین سیور سے آرام کے ساتھ بند کرنے کا سبب بنتا ہے

en: Query the state of the screensaver
ur: سکرین سیور کی حالت کا پتہ(Query) کریں

en: Query the length of time the screensaver has been active
ur: پتہ لگائیں کے سکرین سیور کتنی دورانیے کے لیے چالو رہا ہے

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
ur: سکرین سیور پراسیس کو بتاتا ہے کی سکرین کو فوری طور پر لاک کر دے

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
ur: سکرین سیور چالو کردیں (سکرین خالی کر دیں)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
ur: اگر سکرین سیور چالو ہے تو اسے غیر فعال کریں (un-blank the screen)

en: Version of this application
ur: اس ایپلی کیشن کا ورژن

en: Message to be displayed in lock screen
ur: لاک سکرین میں دکھائے جانے والا پیغام

en: The screensaver is active
ur: اسکرین محافظ فعال ہے

en: The screensaver is inactive
ur: اسکرین محافظ غیر فعال ہے

en: The screensaver is not currently active.
ur: اسکرین محافظ فی الحال فعال نہیں ہے۔

en: The screensaver has been active for %d second.
     | The screensaver has been active for %d seconds.
ur[0]: اسکرین محافظ %d سیکنڈ کے لیے فعال ہے۔
ur[1]: اسکرین محافظ %d سیکنڈ کے لیے فعال ہے۔

en: Cinnamon Screensaver has experienced an error
ur: Cinnamon Screensaver کو ایک خرابی کا سامنا کرنا پڑا ہے۔

en: The 'cs-backup-locker' process terminated before the screensaver did. Please report this issue and try to describe any actions you may have performed prior to this occurring.
ur: 'cs بیک اپ لاکر' کا عمل اسکرین سیور کے ختم کرنے سے پہلے ہی ختم ہو گیا۔براہ کرم اس مسئلے کی اطلاع دیں۔ اور اس واقعے سے پہلے جو عمل آپ انجام دے رہے تھے اس کی وضاحت کریں۔

en: Please enter your password...
ur: برائے مہربانی اپنا پاسورڈ داخل کریں

en: Unlock
ur: غیر مقفل

en: Switch User
ur: صارف بدلیں

en: Incorrect password
ur: غلط پاسورڈ

en: Checking...
ur: چیک کر رہا ہے۔۔۔

en: You have the Caps Lock key on.
ur: کیپس لاک بٹن آن ہے۔
