cinnamon-screensaver - en to sr translation catalogue (20 entries)

en: Causes the screensaver to exit gracefully
sr: Čini da čuvar ekrana bude zaustavljen elegantno

en: Query the state of the screensaver
sr: Ispitaj stanje čuvara ekrana

en: Query the length of time the screensaver has been active
sr: Ispitaj vreme za koje je čuvar ekrana bio aktivan

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
sr: Govori pokrenutom procesu čuvara ekrana da odmah zaključa ekran

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
sr: Uključi čuvara ekrana (zatamni ekran)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
sr: Ako je čuvar ekrana aktivan, deaktiviraj ga (odtamni ekran)

en: Version of this application
sr: Verzija ove aplikacije

en: Message to be displayed in lock screen
sr: Poruka koja će biti prikazana na zaključanom ekranu

en: The screensaver is active
sr: Čuvar ekrana je aktivan

en: The screensaver is inactive
sr: Čuvar ekrana je neaktivan

en: The screensaver is not currently active.
sr: Čuvar ekrana trenutno nije aktivan

en: The screensaver has been active for %d second.
     | The screensaver has been active for %d seconds.
sr[0]: Čuvar ekrana je aktivan %d sekundu.
sr[1]: Čuvar ekrana je aktivan %d sekunde.
sr[2]: Čuvar ekrana je aktivan %d sekundi.

en: Cinnamon Screensaver has experienced an error
sr: Došlo je do greške u Cinnamonovom čuvaru ekrana

en: The 'cs-backup-locker' process terminated before the screensaver did. Please report this issue and try to describe any actions you may have performed prior to this occurring.
sr: Proces 'cs-backup-locker' se završio pre nego što se završio čuvar ekrana. Molimo Vas da prijavite ovaj problem i pokušate da objasnite bilo koje aktivnosti koje ste vršili pre nego što se ovo desilo.

en: Please enter your password...
sr: Unesite svoju lozinku...

en: Unlock
sr: Otključaj

en: Switch User
sr: Promeni korisnika

en: Incorrect password
sr: Pogrešna lozinka

en: Checking...
sr: Provera...

en: You have the Caps Lock key on.
sr: Uključen je taster za sva velika slova.
