linuxmint - en to la translation catalogue (36 entries)

en: Log out
la: Exi

en: Power off
la: Computatorem extingue

en: Ignoring any existing inhibitors
la: Omens inhibentes omittuntur

en: Don't prompt for user confirmation
la: Affirmationem usoris noli quaerere

en: Log out of this system now?
la: Ex hoc systemate nunc exire visne?

en: Shut down this system now?
la: Visne hoc systema nunc extinguere?

en: Restart this system now?
la: Visne hoc systema nunc iterum accendere?

en: You will be automatically logged out in %d second. | You will be logged out in %d seconds.
la[0]: Secundo %d exibis.
la[1]: Secundis %d exibis.

en: This system will be automatically shut down in %d second. | This system will be shut down in %d seconds.
la[0]: Hoc systema secundo %d extinguetur.
la[1]: Hoc systema secundis %d extinguetur.

en: This system will be automatically restarted in %d second. | This system will be restarted in %d seconds.
la[0]: Hoc systema secundo %d iterum accendetur.
la[1]: Hoc systema secundis %d iterum accendetur.

en: Not responding
la: Non respondet

en: Exited with code %d
la: Cum codice %d exit

en: Killed by signal %d
la: Necatum a signo %d

en: Stopped by signal %d
la: Suppressum a signo %d

en: Remembered Application
la: Applicationes Memoratae

en: This program is blocking logout.
la: Hoc programma exitum impedit.

en: Refusing new client connection because the session is currently being shut down
la: Novi conexus clientium repelluntur quia sessio est moritura

en: Could not create ICE listening socket: %s
la: ICE auscultante socket creari non potuit: %s

en: Unknown
la: Incognitum

en: Override standard autostart directories
la: Contra solita directoria iactus automatici prevale

en: Session to use
la: Sessio utenda

en: Enable debugging code
la: Codicem ad emendandum permitte

en: Do not load user-specified applications
la: Applicationes electas ab usore noli legere

en: Version of this application
la: Versio huius applicationis

en: Show the fail whale dialog for testing
la: Dialogum "balenae calamitatis" ad emendandum ostende

en:  - the Cinnamon session manager
la:  - Cinnamon sessionis administrator

en: Session
la: Sessio

en: S_uspend
la: S_uspende

en: _Hibernate
la: _Hiberna

en: _Switch User
la: _Usorem Muta

en: _Cancel
la: _Interrumpe

en: _Restart
la: _Iterum accende

en: _Log Out
la: _Exi

en: _Shut Down
la: _Computatorem Extingue

en: Some programs are still running:
la: Programmata adhuc operantur:

en: Waiting for programs to finish.  Interrupting these programs may cause you to lose work.
la: Expletio programmatum expectatur. Programmatis interruptis opus deleri potest.
