cinnamon-session master - en to ja translation catalogue (37 entries)

en: Log out
ja: ログアウト

en: Power off
ja: 電源を切る

en: Ignoring any existing inhibitors. Implies --no-prompt
ja: 阻害しているプロセスを無視 (--no-prompt も指定したと見なされます)

en: Don't prompt for user confirmation
ja: ユーザーに確認をしない

en: Log out of this system now?
ja: このシステムから今すぐログアウトしますか？

en: Shut down this system now?
ja: このシステムを今すぐシャットダウンしますか？

en: Restart this system now?
ja: このシステムを今すぐ再起動しますか？

en: You will be automatically logged out in %d second. | You will be logged out in %d seconds.
ja[0]: 残り %d 秒で自動的にログアウトします。

en: This system will be automatically shut down in %d second. | This system will be shut down in %d seconds.
ja[0]: このシステムは残り %d 秒で自動的にシャットダウンします。

en: This system will be automatically restarted in %d second. | This system will be restarted in %d seconds.
ja[0]: このシステムは残り %d 秒で自動的に再起動します。

en: Not responding
ja: 応答なし

en: Exited with code %d
ja: コード %d で終了しました

en: Killed by signal %d
ja: シグナル %d で終了させられました

en: Stopped by signal %d
ja: シグナル %d で停止させられました

en: Remembered Application
ja: 実行していたアプリケーション

en: This program is blocking logout.
ja: このプログラムがログアウトできないようにしています。

en: Refusing new client connection because the session is currently being shut down
ja: セッションがシャットダウン中のため、新しいクライアントとの接続を拒否しました

en: Could not create ICE listening socket: %s
ja: ICE の受付ソケットを生成できませんでした: %s

en: Unknown
ja: 不明

en: Override standard autostart directories
ja: 標準の自動開始ディレクトリをオーバーライド

en: Session to use
ja: 使用するセッション

en: Enable debugging code
ja: デバッグモードを有効化

en: Do not load user-specified applications
ja: ユーザーが指定したアプリケーションを起動しない

en: Version of this application
ja: このアプリケーションのバージョン

en: Show the fail whale dialog for testing
ja: テスト用のエラー画面を表示

en:  - the Cinnamon session manager
ja:  - Cinnamon セッションマネージャー

en: Session
ja: セッション

en: S_uspend
ja: サスペンド (_U)

en: _Hibernate
ja: ハイバネート (_H)

en: _Switch User
ja: ユーザーを切り替え (_S)

en: _Cancel
ja: キャンセル (_C)

en: _Restart
ja: 再起動 (_R)

en: _Log Out
ja: ログアウト (_L)

en: _Shut Down
ja: シャットダウン (_S)

en: _Ignore and continue
ja: 無視して続行 (_I)

en: Some programs are still running:
ja: いくつかのプログラムがまだ実行されています:

en: Waiting for programs to finish.  Interrupting these programs may cause you to lose work.
ja: これらのプログラムが終了するのを待っています。プログラムの実行を強制的に中断すると、作業内容を失うことになるかもしれません。
