linuxmint - en to kab translation catalogue (37 entries)

en: Log out
kab: Senser

en: Power off
kab: Sexsi

en: Don't prompt for user confirmation
kab: Ur sutur ara asentem n useqdac

en: Log out of this system now?
kab: Ad tsensreḍ seg unagraw-agi tura ?

en: Shut down this system now?
kab: Sens anagraw-agi tura

en: Restart this system now?
kab: Ad talseḍ asekker n unagraw-agi tura?

en: You will be automatically logged out in %d second. | You will be logged out in %d seconds.
kab[0]: Ad tsensreḍ s wudem awurman di %d n tasint
kab[1]: Ad tsensreḍ s wudem awurman di %d n tasinin

en: This system will be automatically shut down in %d second. | This system will be shut down in %d seconds.
kab[0]: Anagraw-agi ad ixsi s wudem awurman di %d n tasint.
kab[1]: Anagraw-agi ad ixsi s wudem awurman di %d n tasinin.

en: This system will be automatically restarted in %d second. | This system will be restarted in %d seconds.
kab[0]: Anagraw-agi ad yekker tikkelt-nniḍen  s wudem awurman di %d n tasint.
kab[1]: Anagraw-agi ad yekker tikkelt-nniḍen  s wudem awurman di %d n tasinin.

en: Not responding
kab: Ur d-yettara ara

en: Exited with code %d
kab: Teffɣeḍ s tengalt %d

en: Killed by signal %d
kab: Tenɣa-t tmuli %d

en: Stopped by signal %d
kab: Yettwaseḥbes s tmuli %d

en: Remembered Application
kab: Asnas yettwamektan

en: This program is blocking logout.
kab: Ahil-agi isewḥel asenser

en: Refusing new client connection because the session is currently being shut down
kab: Tuqqna n umsaɣ amaynut ur tettwaqbal ara acku tiɣimit tetteddu ad texsi

en: Could not create ICE listening socket: %s
kab: Ulamek asnulfu n ICE listening socket: %s

en: Unknown
kab: Arussin

en: Override standard autostart directories
kab: Semselsi ikaramen autostart imesluganen

en: AUTOSTART_DIR
kab: AKARAM_AUTOSTART

en: Session to use
kab: Tiɣimit ara yettwasqedcen

en: SESSION_NAME
kab: ISEM_TIƔIMIT

en: Enable debugging code
kab: Ulamek aseɣti n tengalt

en: Do not load user-specified applications
kab: Ur zeddem ara isnasen isuter useqdac

en: Version of this application
kab: Lqem n usnas-agi

en: Show the fail whale dialog for testing
kab: Sken adiwenni n tuccḍa i usekyed

en:  - the Cinnamon session manager
kab:  - asefrak n tɣimit n Cinnamon

en: Session
kab: Tiɣimit

en: S_uspend
kab: Se_ḥbes

en: _Hibernate
kab: S_gen

en: _Switch User
kab: _Senfel aseqdac

en: _Cancel
kab: _Sefsex

en: _Restart
kab: _Ales tanekra

en: _Log Out
kab: _Ffeγ

en: _Shut Down
kab: _Sens

en: Some programs are still running:
kab: Kra n wahilen teddun yakan

en: Waiting for programs to finish.  Interrupting these programs may cause you to lose work.
kab: Arǧu ard ifak wahil. Aseḥebes n wahil-agi yezmer ad isruḥ amahil-ik.
