cinnamon-settings-daemon master - en to id translation catalogue (247 entries)

en: Screen reader not found.
id: Screen reader tidak ditemukan

en: Please install the 'orca' package.
id: Instal paket 'orca'

en: Open accessibility settings
id: Buka pengaturan aksesibilitas

en: Unable to mount %s
id: Tidak dapat mengaitkan %s

en: Unable to open a folder for %s
id: Tidak dapat membuka folder untuk %s

en: Ask what to do
id: Tanya apa yang akan dilakukan

en: Do Nothing
id: Tak Melakukan Apapun

en: Open Folder
id: Buka Folder

en: Unable to eject %p
id: Tak bisa mengeluarkan %p

en: Unable to unmount %p
id: Tak bisa melepas kait %p

en: You have just inserted an Audio CD.
id: Anda baru saja menyisipkan CD Audio.

en: You have just inserted an Audio DVD.
id: Anda baru saja menyisipkan DVD Audio.

en: You have just inserted a Video DVD.
id: Anda baru saja menyisipkan DVD Video.

en: You have just inserted a Video CD.
id: Anda baru saja menyisipkan CD Video.

en: You have just inserted a Super Video CD.
id: Anda baru saja menyisipkan CD Super Video.

en: You have just inserted a blank CD.
id: Anda baru saja menyisipkan CD kosong.

en: You have just inserted a blank DVD.
id: Anda baru saja menyisipkan DVD kosong.

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
id: Anda baru saja menyisipkan cakram Blu-Ray kosong.

en: You have just inserted a blank HD DVD.
id: Anda baru saja menyisipkan DVD HD kosong.

en: You have just inserted a Photo CD.
id: Anda baru saja menyisipkan CD Photo.

en: You have just inserted a Picture CD.
id: Anda baru saja menyisipkan CD Picture.

en: You have just inserted a medium with digital photos.
id: Anda baru saja menyisipkan medium dengan foto digital.

en: You have just inserted a digital audio player.
id: Anda baru saja menyisipkan pemutar audio digital.

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
id: Anda baru saja menyisipkan medium dengan perangkat lunak yang dirancang untuk otomatis dimulai.

en: You have just inserted a medium.
id: Anda baru saja menyisipkan medium.

en: Choose what application to launch.
id: Pilih aplikasi mana yang akan diluncurkan.

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
id: Pilih bagaimana membuka "%s" dan apakah aksi ini dilakukan di masa mendatang untuk media lain berjenis "%s".

en: _Always perform this action
id: Selalu lakukan _aksi ini

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Eject
id: K_eluarkan

en: _Unmount
id: _Lepas Kaitan

en: Color
id: Warna

en: Recalibrate now
id: Kalibrasi ulang sekarang

en: Recalibration required
id: Perlu kalibrasi ulang

en: The display '%s' should be recalibrated soon.
id: Tampilan '%s' mesti segera dikalibrasi ulang.

en: The printer '%s' should be recalibrated soon.
id: Pencetak '%s' mesti segera dikalibrasi ulang.

en: Cinnamon Settings Daemon Color Plugin
id: Plugin Warna Daemon Pengaturan Cinnamon

en: Color calibration device added
id: Perangkat kalibrasi warna ditambahkan

en: Color calibration device removed
id: Perangkat kalibrasi warna disingkirkan

en: Low Disk Space on "%s"
id: Sisa Ruang Disk pada "%s" Sedikit

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
id: Volume "%s" hanya memiliki %s ruang kosong. Anda dapat menambah ruang kosong tersebut dengan mengosongkan folder tempat sampah.

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.
id: Volume "%s" hanya memiliki %s ruang kosong.

en: Low Disk Space
id: Ruang Kosong Tinggal Sedikit

en: This computer has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
id: Komputer ini hanya memiliki %s ruang kosong pada diska. Anda dapat menambah ruang kosong tersebut dengan mengosongkan folder tempat sampah.

en: This computer has only %s disk space remaining.
id: Komputer ini hanya memiliki %s ruang kosong pada diska.

en: Disk space
id: Ruang disk

en: Examine
id: Periksa

en: Empty Trash
id: Kosongkan Tempat Sampah

en: Ignore
id: Abaikan

en: Don't show any warnings again for this file system
id: Jangan tampilkan lagi peringatan untuk sistem berkas ini

en: Don't show any warnings again
id: Jangan tampilkan peringatan lagi

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to another disk or partition.
id: Anda dapat membebaskan ruang disk dengan mengosongkan Tong Sampah, menghapus program atau berkas yang tak terpakai, atau dengan memindahkan berkas ke disk atau partisi lain.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to another disk or partition.
id: Anda dapat membebaskan ruang disk dengan menghapus program atau berkas yang tak terpakai, atau dengan memindahkan berkas ke disk atau partisi lain.

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to an external disk.
id: Anda dapat membebaskan ruang disk dengan mengosongkan Tong Sampah, menghapus program atau berkas yang tak terpakai, atau dengan memindahkan berkas ke disk eksternal.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to an external disk.
id: Anda dapat membebaskan ruang disk dengan menghapus program atau berkas yang tak terpakai, atau dengan memindahkan berkas ke disk eksternal.

en: Examine...
id: Memeriksa

en: Error activating XKB configuration.
    There can be various reasons for that.
    
    If you report this situation as a bug, include the results of
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>
id: Gagal mengaktifkan konfigurasi XKB.
    Ada beberapa alasan hal itu terjadi.
    
    Jika Anda melaporkan situasi ini sebagai bug (kesalahan sistem), sertakan hasil dari
             <b>%s</b>
             <b>%s</b>
             <b>%s</b>
             <b>%s</b>

en: _Layouts
id: _Tata letak

en: Show _Keyboard Layout...
id: Tampilkan _Tata letak papak ketik...

en: Region and Language Settings
id: Pengaturan Wilayah dan Bahasa

en: UPS Discharging
id: UPS Dikosongkan

en: %s of UPS backup power remaining
id: %s daya backup UPS tersisa

en: Power
id: Daya

en: Battery low
id: Baterai lemah

en: Laptop battery low
id: Baterai laptop lemah

en: Approximately %s remaining (%.0f%%)
id: Kira-kira %s tersisa (%.0f%%)

en: UPS low
id: UPS lemah

en: Approximately %s of remaining UPS backup power (%.0f%%)
id: Sekitar %s sisa daya cadangan UPS (%.0f%%)

en: Mouse battery low
id: Baterai tetikus lemah

en: Wireless mouse is low in power
id: Baterai tetikus nirkabel lemah

en: Keyboard battery low
id: Baterai papan tik lemah

en: Wireless keyboard is low in power
id: Baterai papan tik nirkabel lemah

en: PDA battery low
id: Baterai PDA lemah

en: PDA is low in power (%.0f%%)
id: Baterai PDA lemah (%.0f%%)

en: Cell phone battery low
id: Baterai telepon genggam nyaris habis

en: Cell phone is low in power (%.0f%%)
id: Baterai telepon genggam lemah (%.0f%%)

en: Media player battery low
id: Baterai pemutar media nyaris habis

en: Media player is low in power (%.0f%%)
id: Baterai pemutar media lemah (%.0f%%)

en: Tablet battery low
id: Baterai tablet nyaris habis

en: Tablet is low in power (%.0f%%)
id: Baterai tablet lemah (%.0f%%)

en: Attached computer battery low
id: Baterai komputer yang tersambung lemah

en: Attached computer is low in power (%.0f%%)
id: Baterai komputer yang tersambung lemah (%.0f%%)

en: Battery is low
id: Baterai lemah

en: Battery critically low
id: Baterai nyaris habis

en: Laptop battery critically low
id: Baterai laptop nyaris habis

en: Plug in your AC adapter to avoid losing data.
id: Tancapkan adaptor AC Anda untuk menghindari hilangnya data.

en: Computer will suspend very soon unless it is plugged in.
id: Komputer akan segera disuspensi kecuali ditancapkan ke listrik.

en: Computer will hibernate very soon unless it is plugged in.
id: Komputer akan segera hibernasi kecuali ditancapkan ke listrik.

en: Computer will shutdown very soon unless it is plugged in.
id: Komputer akan segera dimatikan kecuali ditancapkan ke listrik.

en: UPS critically low
id: Baterai UPS nyaris habis

en: Approximately %s of remaining UPS power (%.0f%%). Restore AC power to your computer to avoid losing data.
id: Sekitar %s sisa daya UPS (%.0f%%). Kembalikan daya listrik AC ke komputer Anda untuk menghindari kehilangan data.

en: Wireless mouse is very low in power. This device will soon stop functioning if not charged.
id: Tetikus nirkabel nyaris kehabisan daya. Perangkat ini akan segera berhenti berfungsi bila tidak diisi ulang.

en: Wireless keyboard is very low in power. This device will soon stop functioning if not charged.
id: Papan tik nirkabel nyaris kehabisan daya. Perangkat ini akan segera berhenti berfungsi bila tidak diisi ulang.

en: PDA is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
id: PDA nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera berhenti berfungsi bila tidak diisi ulang.

en: Cell phone is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
id: Telepon genggam nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera berhenti berfungsi bila tidak diisi ulang.

en: Media player is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
id: Pemutar media nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera berhenti berfungsi bila tidak diisi ulang.

en: Tablet is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
id: Tablet nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera berhenti berfungsi bila tidak diisi ulang.

en: Attached computer is very low in power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
id: Komputer yang tersambung nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera dimatikan bila tidak diisi ulang.

en: Battery is critically low
id: Baterai nyaris habis

en: The battery is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the battery becomes completely empty.
id: Baterai berada pada tingkat kritis dan komputer ini akan <b>mati</b> ketika baterai sama sekali kosong.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to suspend.
    <b>NOTE:</b> A small amount of power is required to keep your computer in a suspended state.
id: Baterai berada di bawah tingkat kritis dan komputer ini akan disuspensi.
    <b>CATATAN:</b> Sejumlah kecil tenaga diperlukan untuk menjaga komputer Anda dalam kondisi tersuspensi.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to hibernate.
id: Baterai berada pada tingkat kritis dan komputer ini akan berhibernasi.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to shutdown.
id: Baterai di bawah tingkat kritis dan komputer ini akan mati.

en: UPS is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the UPS becomes completely empty.
id: Baterai UPS di bawah tingkat kritis dan komputer ini akan <b>dimatikan</b> ketika baterai UPS benar-benar habis.

en: UPS is below the critical level and this computer is about to hibernate.
id: Baterai UPS di bawah tingkat kritis dan komputer ini akan berhibernasi.

en: UPS is below the critical level and this computer is about to shutdown.
id: Baterai UPS di bawah tingkat kritis dan komputer ini akan dimatikan.

en: Lid has been opened
id: Lid telah dibuka

en: Lid has been closed
id: Lid telah ditutup

en: Power Manager
id: Manajer Daya

en: Unknown time
id: Waktu tak diketahui

en: %i minute | %i minutes
id[0]: %i menit

en: %i hour | %i hours
id[0]: %i jam

en: hour | hours
id[0]: jam

en: minute | minutes
id[0]: menit

en: provides %s laptop runtime
id: menyediakan waktu operasi laptop %s

en: %s %s remaining
id: %s tersisa %s

en: %s %s until charged
id: %s %s sampai terisi penuh

en: provides %s battery runtime
id: menyediakan waktu operasi baterai %s

en: Product:
id: Produk:

en: Missing
id: Hilang

en: Charged
id: Terisi

en: Charging
id: Mengisi

en: Discharging
id: Mengosongkan

en: Percentage charge:
id: Persentase muatan:

en: Technology:
id: Teknologi:

en: Serial number:
id: Nomor seri:

en: Charge time:
id: Waktu pengisian:

en: Discharge time:
id: Waktu pengosongan:

en: Excellent
id: Sempurna

en: Good
id: Baik

en: Fair
id: Sedang

en: Poor
id: Jelek

en: Capacity:
id: Kapasitas:

en: Current charge:
id: Muatan kini:

en: Last full charge:
id: Muatan penuh terakhir:

en: Design charge:
id: Muatan rancangan:

en: Charge rate:
id: Laju pengisian:

en: AC adapter | AC adapters
id[0]: Adaptor AC

en: Laptop battery | Laptop batteries
id[0]: Baterai laptop

en: Monitor | Monitors
id[0]: Alat Pemantau

en: Mouse | Mice
id[0]: Tetikus

en: Keyboard | Keyboards
id[0]: Papan tik

en: Cell phone | Cell phones
id[0]: Telepon genggam

en: Media player | Media players
id[0]: Pemutar media

en: Computer | Computers
id[0]: Komputer

en: Game controller | Game controllers
id[0]: Pengendali permainan

en: Unknown device | Unknown devices
id[0]: Perangkat tidak dikenal

en: Lithium Ion
id: Ion Litium

en: Lithium Polymer
id: Polimer Litium

en: Lithium Iron Phosphate
id: Fosfat Besi Litium

en: Lead acid
id: Asam timbal

en: Nickel Cadmium
id: Kadmium Nikel

en: Nickel metal hydride
id: Hidrida logam nikel

en: Unknown technology
id: Teknologi tak diketahui

en: Empty
id: Kosong

en: Waiting to charge
id: Menunggu pengisian

en: Waiting to discharge
id: Menunggu pengosongan

en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: Laptop battery not present
id: Baterai laptop tak ada

en: Laptop battery is charging
id: Baterai laptop sedang diisi

en: Laptop battery is discharging
id: Baterai laptop sedang dikosongkan

en: Laptop battery is empty
id: Baterai laptop kosong

en: Laptop battery is charged
id: Baterai laptop penuh

en: Laptop battery is waiting to charge
id: Baterai laptop sedang menunggu diisi

en: Laptop battery is waiting to discharge
id: Baterai laptop sedang menunggu dikosongkan

en: UPS is charging
id: Baterai UPS sedang diisi

en: UPS is discharging
id: Baterai UPS sedang dikosongkan

en: UPS is empty
id: Baterai UPS kosong

en: UPS is charged
id: Baterai UPS penuh

en: Mouse is charging
id: Baterai tetikus sedang diisi

en: Mouse is discharging
id: Baterai tetikus sedang dikosongkan

en: Mouse is empty
id: Baterai tetikus kosong

en: Mouse is charged
id: Baterai tetikus penuh

en: Keyboard is charging
id: Baterai papan tik sedang diisi

en: Keyboard is discharging
id: Baterai papan tik sedang dikosongkan

en: Keyboard is empty
id: Baterai papan tik kosong

en: Keyboard is charged
id: Baterai papan tik penuh

en: PDA is charging
id: Baterai PDA sedang diisi

en: PDA is discharging
id: Baterai PDA sedang dikosongkan

en: PDA is empty
id: Baterai PDA kosong

en: PDA is charged
id: Baterai PDA penuh

en: Cell phone is charging
id: Baterai telepon genggam sedang diisi

en: Cell phone is discharging
id: Baterai telepon genggam sedang dikosongkan

en: Cell phone is empty
id: Baterai telepon genggam habis

en: Cell phone is charged
id: Baterai telepon genggam penuh

en: Media player is charging
id: Baterai pemutar media sedang diisi

en: Media player is discharging
id: Baterai pemutar media sedang dikosongkan

en: Media player is empty
id: Baterai pemutar media habis

en: Media player is charged
id: Baterai pemutar media penuh

en: Tablet is charging
id: Baterai tablet sedang diisi

en: Tablet is discharging
id: Baterai tablet sedang dikosongkan

en: Tablet is empty
id: Baterai tablet habis

en: Tablet is charged
id: Baterai tablet penuh

en: Computer is charging
id: Baterai komputer sedang diisi

en: Computer is discharging
id: Baterai komputer sedang dikosongkan

en: Computer is empty
id: Baterai komputer habis

en: Computer is charged
id: Baterai komputer penuh

en: Game controller is charging
id: Pengendali permainan sedang diisi

en: Game controller is discharging
id: Pengendali permainan sedang mengosongkan

en: Game controller is empty
id: Pengendali permainan kosong

en: Game controller is charged
id: Pengendali permainan terisi penuh

en: Configuring new printer
id: Mengonfigurasi pencetak baru

en: Please wait...
id: Mohon tunggu...

en: Missing printer driver
id: Kehilangan pengandar pencetak

en: No printer driver for %s.
id: Tidak ada pengandar untuk pencetak %s.

en: No driver for this printer.
id: Tidak ada pengandar untuk pencetak ini.

en: Printers
id: Pencetak

en: Printer '%s' is low on toner.
id: Toner pencetak '%s' tinggal sedikit.

en: Printer '%s' has no toner left.
id: Toner pencetak '%s' telah habis.

en: Printer '%s' may not be connected.
id: Pencetak '%s' mungkin tidak terhubung.

en: The cover is open on printer '%s'.
id: Pencetak '%s' kovernya terbuka.

en: There is a missing print filter for printer '%s'.
id: Kehilangan penyaring untuk pencetak '%s'.

en: The door is open on printer '%s'.
id: Pencetak '%s' pintunya terbuka.

en: Printer '%s' is low on a marker supply.
id: Pencetak '%s' kekurangan tinta.

en: Printer '%s' is out of a marker supply.
id: Pencetak '%s' kehabisan tinta.

en: Printer '%s' is low on paper.
id: Kertas pencetak '%s' tinggal sedikit.

en: Printer '%s' is out of paper.
id: Pencetak '%s' kehabisan kertas.

en: Printer '%s' is currently off-line.
id: Pencetak '%s' sedang luring.

en: There is a problem on printer '%s'.
id: Terjadi masalah pada pencetak '%s'.

en: Toner low
id: Toner tinggal sedikit

en: Toner empty
id: Toner habis

en: Not connected?
id: Tidak terhubung?

en: Cover open
id: Kover terbuka

en: Printer configuration error
id: Galat konfigurasi pencetak

en: Door open
id: Pintu terbuka

en: Marker supply low
id: Tinta sedikit

en: Out of a marker supply
id: Kehabisan tinta

en: Paper low
id: Kertas tinggal sedikit

en: Out of paper
id: Kehabisan kertas

en: Printer off-line
id: Pencetak luring

en: Printer error
id: Galat pencetak

en: Printer added
id: Pencetak ditambahkan

en: Printing stopped
id: Pencetakan berhenti

en: '%s' on %s
id: '%s' di %s

en: Printing canceled
id: Pencetakan dibatalkan

en: Printing aborted
id: Pencetakan dibatalkan

en: Printing completed
id: Pencetakan selesai

en: Printing
id: Pencetakan

en: Printer report
id: Laporan pencetak

en: Printer warning
id: Peringatan pencetak

en: Printer '%s': '%s'.
id: Pencetak '%s': '%s'.

en: received error or hang up from event source
id: menerima galat atau menggantung dari sumber kejadian

en: NSS security system could not be initialized
id: sistem keamanan NSS tak dapat diinisialisasi

en: no suitable smartcard driver could be found
id: tak ditemukan penggerak smartcard yang cocok

en: smartcard driver '%s' could not be loaded
id: penggerak smartcard '%s' tak dapat dimuat

en: could not watch for incoming card events - %s
id: tak bisa memantau kejadian kartu masuk - %s

en: encountered unexpected error while waiting for smartcard events
id: menjumpai galat yang tak diharapkan ketika menunggu kejadian smartcard
