cinnamon-settings-daemon 2.25.90 - en to vi translation catalogue (243 entries)

en: Screen reader not found.
vi: Không tìm thấy trình đọc màn hình.

en: Please install the 'orca' package.
vi: Vui lòng cài gói dữ liệu 'orca'

en: Open accessibility settings
vi: Mở thiết lập truy cập

en: Unable to mount %s
vi: Không thể gắn kết %s

en: Unable to open a folder for %s
vi: Không thể mở thư mục cho %s

en: Ask what to do
vi: Hỏi cần làm gì

en: Do Nothing
vi: Không làm gì

en: Open Folder
vi: Mở thư mục

en: Unable to eject %p
vi: Không thể đẩy %p ra

en: Unable to unmount %p
vi: Không thể gỡ gắn kết %p

en: You have just inserted an Audio CD.
vi: Bạn vừa cho vào một Audio CD

en: You have just inserted an Audio DVD.
vi: Bạn vừa cho vào một Audio DVD.

en: You have just inserted a Video DVD.
vi: Bạn vừa cho vào một Video DVD.

en: You have just inserted a Video CD.
vi: Bạn vừa cho vào một Video CD.

en: You have just inserted a Super Video CD.
vi: Bạn vừa cho vào một Super Video CD.

en: You have just inserted a blank CD.
vi: Bạn vừa cho vào một CD trắng.

en: You have just inserted a blank DVD.
vi: Bạn vừa cho vào một DVD trắng.

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
vi: Bạn vừa cho vào một đĩa Blu-Ray trắng.

en: You have just inserted a blank HD DVD.
vi: Bạn vừa cho vào một HD DVD trắng.

en: You have just inserted a Photo CD.
vi: Bạn vừa cho vào một CD Ảnh.

en: You have just inserted a Picture CD.
vi: Bạn vừa cho vào một CD ảnh.

en: You have just inserted a medium with digital photos.
vi: Bạn vừa cho vào một thiết bị đa phương tiện có ảnh.

en: You have just inserted a digital audio player.
vi: Bạn vừa cho vào một trình chơi nhạc.

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
vi: Bạn vừa cho vào một phương tiện có chỉ định chạy chương trình tự động.

en: You have just inserted a medium.
vi: Bạn vừa cho vào một phương tiện.

en: Choose what application to launch.
vi: Chọn chương trình để khởi chạy.

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
vi: Chọn cách mở "%s" và cách mở mặc định sau này cho loại phương tiện "%s".

en: _Always perform this action
vi: _Luôn thực hiện hành động này

en: _Cancel
vi: _Hủy

en: _Eject
vi: Đẩy _ra

en: _Unmount
vi: _Gỡ gắn kết

en: Color
vi: Màu

en: Recalibrate now
vi: Cân chỉnh lại bây giờ

en: Recalibration required
vi: Cần cân chỉnh lại.

en: The display '%s' should be recalibrated soon.
vi: Thiết bị hiển thị '%s' sẽ được cân chỉnh sớm.

en: The printer '%s' should be recalibrated soon.
vi: Máy in '%s' sẽ được cân chỉnh sớm.

en: Cinnamon Settings Daemon Color Plugin
vi: Phần bổ sung màu sắc cho trình nền thiết lập Cinnamon

en: Color calibration device added
vi: Đã thêm thiết bị cân chỉnh màu

en: Color calibration device removed
vi: Đã loại bỏ thiết bị cân chỉnh màu

en: Low Disk Space on "%s"
vi: Còn ít vùng trống trên "%s"

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
vi: Khối "%s" chỉ còn %s vùng đĩa trống. Bạn cần xóa tập tin không cần thiết và làm rỗng sọt rác.

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.
vi: Khối "%s" chỉ còn %s vùng đĩa trống.

en: Low Disk Space
vi: Ít chỗ đĩa

en: This computer has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
vi: Máy này chỉ còn %s vùng đĩa trống. Bạn cần xóa tập tin không cần thiết và làm rỗng sọt rác.

en: This computer has only %s disk space remaining.
vi: Máy này chỉ còn %s vùng đĩa trống.

en: Disk space
vi: Không gian đĩa

en: Examine
vi: Kiểm tra...

en: Empty Trash
vi: Đổ sọt rác

en: Ignore
vi: Bỏ qua

en: Don't show any warnings again for this file system
vi: Đừng hiện bất kỳ cảnh báo nào lần nữa đối với hệ tập tin này

en: Don't show any warnings again
vi: Đừng hiện cảnh báo này lần nữa

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to another disk or partition.
vi: Bạn có thể tăng vùng đĩa trống bằng cách đổ sạch Sọt rác, loại bỏ những ứng dụng hoặc tập tin không dùng, hoặc chuyển tập tin sang đĩa hoặc phân vùng khác.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to another disk or partition.
vi: Bạn có thể tăng vùng đĩa trống bằng cách loại bỏ những chươong trình hoặc tập tin không dùng, hoặc chuyển tập tin sang đĩa hoặc phân vùng khác.

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to an external disk.
vi: Bạn có thể tăng vùng đĩa trống bằng cách đổ sạch Sọt rác, loại bỏ những ứng dụng hoặc tập tin không dùng, hoặc chuyển tập tin sang đĩa ở ngoài.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to an external disk.
vi: fBạn có thể tăng vùng đĩa trống bằng cách loại bỏ những ứng dụng hoặc tập tin không dùng, hoặc chuyển tập tin sang đĩa ở ngoài.

en: Examine...
vi: Kiểm tra...

en: Error activating XKB configuration.
    There can be various reasons for that.
    
    If you report this situation as a bug, include the results of
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>
vi: Lỗi kích hoạt điều chỉnh XKB.
    Có nhiều nguyên nhân gây lỗi.
    
    Khi báo cáo lỗi, vui lòng thêm vào các kết quả sau
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>

en: _Layouts
vi: _Bố trí

en: Show _Keyboard Layout...
vi: Hiện bố trí _hiện tại...

en: Region and Language Settings
vi: Thiết lập ngôn ngữ và lãnh thổ

en: UPS Discharging
vi: UPS đang xả

en: %s of UPS backup power remaining
vi: Còn %s năng lượng dự trữ UPS

en: Power
vi: Năng lượng

en: Battery low
vi: Pin yếu

en: Laptop battery low
vi: Pin laptop yếu

en: Approximately %s remaining (%.0f%%)
vi: Còn xấp xỉ %s (%.0f%%)

en: UPS low
vi: UPS yếu

en: Approximately %s of remaining UPS backup power (%.0f%%)
vi: Còn xấp xỉ %s năng lượng dự trữ UPS (%.0f%%)

en: Mouse battery low
vi: Pin chuột thấp

en: Keyboard battery low
vi: Pin bàn phím thấp

en: PDA battery low
vi: Pin PDA yếu

en: PDA is low in power (%.0f%%)
vi: PDA còn ít năng lượng (%.0f%%)

en: Cell phone battery low
vi: Pin điện thoại di động thấp

en: Cell phone is low in power (%.0f%%)
vi: Điện thoại di động còn ít năng lượng (%.0f%%)

en: Media player battery low
vi: Pin máy phát nhạc thấp

en: Media player is low in power (%.0f%%)
vi: Máy phát nhạc còn ít năng lượng (%.0f%%)

en: Tablet battery low
vi: Pin tablet thấp

en: Tablet is low in power (%.0f%%)
vi: Tablet còn ít năng lượng (%.0f%%)

en: Attached computer battery low
vi: Pin máy tính gắn vào thấp

en: Attached computer is low in power (%.0f%%)
vi: Máy tính gắn vào còn ít năng lượng (%.0f%%)

en: Battery is low
vi: Pin yếu

en: Battery critically low
vi: Pin thấp nghiêm trọng

en: Laptop battery critically low
vi: Pin laptop thấp nghiêm trọng

en: Plug in your AC adapter to avoid losing data.
vi: Cắm nguồn AC để tránh mất dữ liệu.

en: Computer will suspend very soon unless it is plugged in.
vi: Máy tính sẽ ngừng sớm trừ khi cắm điện.

en: Computer will hibernate very soon unless it is plugged in.
vi: Máy tính sẽ ngủ đông sớm trừ khi cắm điện.

en: Computer will shutdown very soon unless it is plugged in.
vi: Máy tính sẽ tắt sớm trừ khi cắm điện.

en: UPS critically low
vi: UPS thấp nghiêm trọng

en: Approximately %s of remaining UPS power (%.0f%%). Restore AC power to your computer to avoid losing data.
vi: Còn xấp xỉ <b>%s</b> năng lượng dự trữ UPS (%.0f%%). Phục hồi nguồn AC cho máy tính để tránh mất dữ liệu.

en: Wireless mouse is very low in power. This device will soon stop functioning if not charged.
vi: Pin chuột không dây đang rất yếu. Thiết bị này sẽ sớm ngưng hoạt động nếu không được sạc.

en: Wireless keyboard is very low in power. This device will soon stop functioning if not charged.
vi: Pin bàn phím không dây đang rất yếu. Thiết bị này sẽ sớm ngưng hoạt động nếu không được sạc.

en: PDA is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
vi: PDA sắp hết pin (%.0f%%). Thiết bị này sẽ sớm ngưng hoạt động nếu không được sạc

en: Cell phone is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
vi: Điện thoại di động sắp hết pin (%.0f%%). Thiết bị này sẽ ngừng hoạt động sớm nếu không sạc.

en: Media player is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
vi: Máy phát nhạc sắp hết pin (%.0f%%). Thiết bị này sẽ ngừng hoạt động sớm nếu không sạc.

en: Attached computer is very low in power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
vi: Máu tính gắn vào còn ít năng lượng (%.0f%%), sẽ ngừng hoạt động sớm nếu không sạc.

en: Battery is critically low
vi: Pin thấp nghiêm trọng

en: The battery is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the battery becomes completely empty.
vi: Pin thấp ở mức nghiêm trong và máy tính sẽ <b>tắt</b> khi UPS hết hoàn toàn.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to suspend.
    <b>NOTE:</b> A small amount of power is required to keep your computer in a suspended state.
vi: Pin thấp ở mức nghiêm trong và máy tính sẽ ngừng.
    <b>CHÚ Ý:</b> Vẫn cần một lượng năng lượng nhỏ để giữ máy trong trạng thái ngừng.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to hibernate.
vi: Pin thấp ở mức nghiêm trong và máy tính sắp sửa ngủ đông.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to shutdown.
vi: Pin thấp ở mức nghiêm trong và máy tính sắp sửa tắt.

en: UPS is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the UPS becomes completely empty.
vi: UPS thấp ở mức nghiêm trong và máy tính sẽ <b>tắt</b> khi UPS hết hoàn toàn.

en: UPS is below the critical level and this computer is about to hibernate.
vi: UPS thấp ở mức nghiêm trong và máy tính sắp sửa ngủ đông.

en: UPS is below the critical level and this computer is about to shutdown.
vi: UPS thấp ở mức nghiêm trong và máy tính sắp sửa tắt.

en: Lid has been opened
vi: Nắp đã mở

en: Lid has been closed
vi: Nắp đã đóng

en: Power Manager
vi: Trình quản lý năng lượng

en: Unknown time
vi: Thời gian không rõ

en: %i minute | %i minutes
vi[0]: %i phút

en: %i hour | %i hours
vi[0]: %i giờ

en: hour | hours
vi[0]: giờ

en: minute | minutes
vi[0]: phút

en: provides %s laptop runtime
vi: cung cấp %s thời gian chạy laptop

en: %s %s remaining
vi: %s %s còn lại

en: %s %s until charged
vi: %s %s tới khi sạc đầy

en: provides %s battery runtime
vi: cung cấp %s thời gian chạy pin

en: Product:
vi: Sản phẩm:

en: Status:
vi: Trạng thái:

en: Missing
vi: Thiếu

en: Charged
vi: Đã sạc

en: Charging
vi: Đang sạc

en: Discharging
vi: Đang xả

en: Percentage charge:
vi: Phần trăm sạc:

en: Vendor:
vi: Nhà sản xuất:

en: Technology:
vi: Công nghệ:

en: Serial number:
vi: Số sê-ri:

en: Model:
vi: Kiểu:

en: Charge time:
vi: Thời gian sạc:

en: Discharge time:
vi: Thời gian xả:

en: Excellent
vi: Xuất sắc

en: Good
vi: Tốt

en: Fair
vi: Tạm

en: Poor
vi: Thấp

en: Capacity:
vi: Sức chứa:

en: Current charge:
vi: Mức sạc hiện thời:

en: Last full charge:
vi: Sạc đầy lần cuối:

en: Design charge:
vi: Sạc thiết kế:

en: Charge rate:
vi: Mức sạc:

en: AC adapter | AC adapters
vi[0]: Bộ điều biến AC

en: Laptop battery | Laptop batteries
vi[0]: Pin laptop

en: Monitor | Monitors
vi[0]: Màn hình

en: Mouse | Mice
vi[0]: Chuột

en: Keyboard | Keyboards
vi[0]: Bàn phím

en: Cell phone | Cell phones
vi[0]: Điện thoại di động

en: Media player | Media players
vi[0]: Máy phát

en: Tablet | Tablets
vi[0]: Máy tính bảng

en: Computer | Computers
vi[0]: Máy tính

en: Game controller | Game controllers
vi[0]: Tay cầm gaming

en: Unknown device | Unknown devices
vi[0]: Thiết bị không xác định

en: Lead acid
vi: Axít chì

en: Unknown technology
vi: Công nghệ không rõ

en: Empty
vi: Hết

en: Waiting to charge
vi: Chờ sạc

en: Waiting to discharge
vi: Chờ xả

en: Unknown
vi: Không xác định

en: Laptop battery not present
vi: Không có pin laptop

en: Laptop battery is charging
vi: Pin laptop đang sạc

en: Laptop battery is discharging
vi: Pin laptop đang xả

en: Laptop battery is empty
vi: Laptop hết pin

en: Laptop battery is charged
vi: Pin laptop đã sạc đầy

en: Laptop battery is waiting to charge
vi: Pin laptop đang chờ sạc

en: Laptop battery is waiting to discharge
vi: Pin laptop đang chờ xả

en: UPS is charging
vi: UPS đang sạc

en: UPS is discharging
vi: UPS đang xả

en: UPS is empty
vi: UPS hết

en: UPS is charged
vi: UPS đã sạc

en: Mouse is charging
vi: Chuột đang sạc

en: Mouse is discharging
vi: Chuột đang xả

en: Mouse is empty
vi: Chuột hết pin

en: Mouse is charged
vi: Chuột đã sạc đầy

en: Keyboard is charging
vi: Bàn phím đang sạc

en: Keyboard is discharging
vi: Bàn phím đang xả

en: Keyboard is empty
vi: Bàn phím hết pin

en: Keyboard is charged
vi: Bàn phím đã sạc đầy

en: PDA is charging
vi: PDA đang sạc

en: PDA is discharging
vi: PDA đang xả

en: PDA is empty
vi: PDA hết pin

en: PDA is charged
vi: PDA đã sạc đầy

en: Cell phone is charging
vi: Điện thoại di động đang sạc

en: Cell phone is discharging
vi: Điện thoại di động đang xả

en: Cell phone is empty
vi: Điện thoại di động hết pin

en: Cell phone is charged
vi: Điện thoại di động đã sạc đầy

en: Media player is charging
vi: Máy phát nhạc đang sạc

en: Media player is discharging
vi: Máy phát nhạc đang xả

en: Media player is empty
vi: Máy phát nhạc hết pin

en: Media player is charged
vi: Máy phát nhạc đã sạc đầy

en: Tablet is charging
vi: Máy tính bảng đang sạc

en: Tablet is discharging
vi: Máy tính bảng đang xả

en: Tablet is empty
vi: Máy tính bảng hết pin

en: Tablet is charged
vi: Máy tính bảng đã sạc đầy

en: Computer is charging
vi: Máy tính đang sạc

en: Computer is discharging
vi: Máy tính đang xả

en: Computer is empty
vi: Máy tính hết pin

en: Computer is charged
vi: Máy tính đã sạc đầy

en: Game controller is charging
vi: Đang sạc tay cầm gaming

en: Game controller is discharging
vi: Dừng sạc tay cầm gaming

en: Game controller is empty
vi: Hết pin tay cầm gaming

en: Game controller is charged
vi: Pin tay cầm gaming đầy

en: Configuring new printer
vi: Cấu hình máy in mới

en: Please wait...
vi: Vui lòng chờ...

en: Missing printer driver
vi: Thiếu trình điều khiển máy in

en: No printer driver for %s.
vi: Không có trình điều khiển cho %s.

en: No driver for this printer.
vi: Không có trình điều khiển cho máy in này.

en: Printers
vi: Máy in

en: Printer '%s' is low on toner.
vi: Toner thấp trên máy in '%s'.

en: Printer '%s' has no toner left.
vi: Hết toner trên máy in '%s'.

en: Printer '%s' may not be connected.
vi: Máy in '%s' có thể chưa kết nối.

en: The cover is open on printer '%s'.
vi: Nắp máy in '%s' đang mở.

en: There is a missing print filter for printer '%s'.
vi: Thiếu bộ lọc in cho máy in '%s'.

en: The door is open on printer '%s'.
vi: Cửa máy in '%s' đang mở.

en: Printer '%s' is low on a marker supply.
vi: Máy in '%s' còn ít marker.

en: Printer '%s' is out of a marker supply.
vi: Máy in '%s' hết marker.

en: Printer '%s' is low on paper.
vi: Máy in '%s' còn ít giấy.

en: Printer '%s' is out of paper.
vi: Máy in '%s' hết giấy.

en: Printer '%s' is currently off-line.
vi: Máy in '%s' ngoại tuyến.

en: There is a problem on printer '%s'.
vi: Có vấn đề với máy in '%s'.

en: Toner low
vi: Toner thấp

en: Toner empty
vi: Toner rỗng

en: Not connected?
vi: Chưa kết nối?

en: Cover open
vi: Nắp mở

en: Printer configuration error
vi: Lỗi cấu hình máy in

en: Door open
vi: Cửa mở

en: Marker supply low
vi: Marker thấp

en: Out of a marker supply
vi: Hết marker

en: Paper low
vi: Ít giấy

en: Out of paper
vi: Hết giấy

en: Printer off-line
vi: Máy in ngoại tuyến

en: Printer error
vi: Lỗi máy in

en: Printer added
vi: Đã thêm máy in

en: Printing stopped
vi: Đã dừng in

en: '%s' on %s
vi: '%s' trên '%s'

en: Printing canceled
vi: Đã huỷ bỏ in

en: Printing aborted
vi: Đã ngắt in

en: Printing completed
vi: In hoàn tất

en: Printing
vi: Đang in

en: Printer report
vi: Báo cáo máy in

en: Printer warning
vi: Cảnh báo máy in

en: Printer '%s': '%s'.
vi: Máy in '%s': '%s'.

en: received error or hang up from event source
vi: có lỗi hay mất kết nối từ nguồn sự kiện

en: NSS security system could not be initialized
vi: Không khởi tạo được hệ thống an ninh NSS

en: no suitable smartcard driver could be found
vi: không tìm thấy trình điều khiển cho smartcard tương ứng

en: smartcard driver '%s' could not be loaded
vi: Không thể tải được trình điều khiển cho smartcard '%s'

en: could not watch for incoming card events - %s
vi: Không thể theo dõi sự kiện thẻ nhận được - %s

en: encountered unexpected error while waiting for smartcard events
vi: phát hiện lỗi lạ khi chờ sự kiện smartcard
