cinnamon-settings-daemon - en to sv translation catalogue (252 entries)

en: Screen reader not found.
sv: Ingen skärmläsare hittades.

en: Please install the 'orca' package.
sv: Var vänlig och installera paketet 'orca'.

en: Open accessibility settings
sv: Öppna tillgänglighetsinställningar

en: Unable to mount %s
sv: Kunde inte montera %s

en: Unable to open a folder for %s
sv: Kunde inte öppna en mapp för %s

en: Ask what to do
sv: Fråga mig vad som ska göras

en: Do Nothing
sv: Gör ingenting

en: Open Folder
sv: Öppna mapp

en: Unable to eject %p
sv: Kunde inte mata ut %p

en: Unable to unmount %p
sv: Kunde inte avmontera %p

en: You have just inserted an Audio CD.
sv: Du har precis matat in en ljud-cd-skiva.

en: You have just inserted an Audio DVD.
sv: Du har precis matat in en ljud-dvd-skiva.

en: You have just inserted a Video DVD.
sv: Du har precis matat in en video-dvd-skiva.

en: You have just inserted a Video CD.
sv: Du har precis matat in en Video CD.

en: You have just inserted a Super Video CD.
sv: Du har precis matat in en Super Video CD-skiva.

en: You have just inserted a blank CD.
sv: Du har precis matat in en tom cd-skiva.

en: You have just inserted a blank DVD.
sv: Du har precis matat in en tom dvd-skiva.

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
sv: Du har precis matat in en tom Blu-Ray-skiva.

en: You have just inserted a blank HD DVD.
sv: Du har precis matat in en tom HD DVD-skiva.

en: You have just inserted a Photo CD.
sv: Du har precis matat in en Photo CD.

en: You have just inserted a Picture CD.
sv: Du har precis matat in en Picture CD.

en: You have just inserted a medium with digital photos.
sv: Du har precis matat in ett media med digitalfoton.

en: You have just inserted a digital audio player.
sv: Du har precis matat in en digital ljudspelare.

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
sv: Du har precis matat in ett media med programvara tänkt att startas automatiskt.

en: You have just inserted a medium.
sv: Du har precis matat in ett media.

en: Choose what application to launch.
sv: Välj vilket program som ska startas.

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
sv: Välj hur "%s" ska öppnas och hurvida denna åtgärd ska genomföras i framtiden för annat media av typen "%s".

en: _Always perform this action
sv: _Genomför alltid denna åtgärd

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Eject
sv: Mata _ut

en: _Unmount
sv: _Avmontera

en: Color
sv: Färg

en: Recalibrate now
sv: Kalibrera om nu

en: Recalibration required
sv: Omkalibrering krävs

en: The display '%s' should be recalibrated soon.
sv: Skärmen "%s" bör kalibreras om snart.

en: The printer '%s' should be recalibrated soon.
sv: Skrivaren "%s" bör kalibreras om snart.

en: Cinnamon Settings Daemon Color Plugin
sv: Färginsticksmodul för Cinnamon-inställningsdemon

en: Color calibration device added
sv: Enhet för färgkalibrering lades till

en: Color calibration device removed
sv: Enhet för färgkalibrering togs bort

en: Low Disk Space on "%s"
sv: Lågt diskutrymme på "%s"

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
sv: Volymen "%s" har endast %s diskutrymme ledigt. Du kan frigöra utrymme genom att tömma papperskorgen.

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.
sv: Volymen "%s" har endast %s diskutrymme kvar.

en: Low Disk Space
sv: Lågt diskutrymme

en: This computer has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
sv: Denna dator har endast %s diskutrymme ledigt. Du kan frigöra utrymme genom att tömma papperskorgen.

en: This computer has only %s disk space remaining.
sv: Denna dator har endast %s diskutrymme kvar.

en: Disk space
sv: Diskutrymme

en: Examine
sv: Undersök

en: Empty Trash
sv: Töm papperskorgen

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Don't show any warnings again for this file system
sv: Visa inte några varningar igen för detta filsystem

en: Don't show any warnings again
sv: Visa inte några varningar igen

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to another disk or partition.
sv: Du kan frigöra diskutrymme genom att tömma papperskorgen, ta bort oanvända program eller filer, eller flytta filer till en annan disk eller partition.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to another disk or partition.
sv: Du kan frigöra diskutrymme genom att ta bort oanvända program eller filer, eller flytta filer till en annan disk eller partition.

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to an external disk.
sv: Du kan frigöra diskutrymme genom att tömma papperskorgen, ta bort oanvända program eller filer, eller flytta filer till en extern disk.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to an external disk.
sv: Du kan frigöra diskutrymme genom att ta bort oanvända program eller filer, eller flytta filer till en extern disk.

en: Examine...
sv: Undersök...

en: Error activating XKB configuration.
    There can be various reasons for that.
    
    If you report this situation as a bug, include the results of
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>
sv: Fel vid aktivering av XKB inställning.
    
    Det kan finnas flera orsaker till detta.
    
    
    Om du rapporterar detta som en bugg, inkludera resultaten av
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>

en: _Layouts
sv: _Layouter

en: Show _Keyboard Layout...
sv: Visa _tangentbordslayout...

en: Region and Language Settings
sv: Inställningar för region och språk

en: UPS Discharging
sv: UPS-reservström laddar ur

en: %s of UPS backup power remaining
sv: %s av UPS-reservström återstår

en: Power
sv: Effekt

en: Battery low
sv: Batterispänningen är låg

en: Laptop battery low
sv: Batterispänning i bärbar dator är låg

en: Approximately %s remaining (%.0f%%)
sv: Ungefär %s återstår (%.0f%%)

en: UPS low
sv: UPS-reservström är låg

en: Approximately %s of remaining UPS backup power (%.0f%%)
sv: Ungefär %s av återstående avbrottsfri kraftförsörjning (UPS)-kraft (%.0f%%)

en: Mouse battery low
sv: Batterispänning i mus är låg

en: Wireless mouse is low in power
sv: Den trådlösa musens batteri är nästan slut

en: Keyboard battery low
sv: Batterispänning i tangentbord är låg

en: Wireless keyboard is low in power
sv: Det trådlösa tangentbordets batteri är nästan slut

en: PDA battery low
sv: Batterispänning i handdator är låg

en: PDA is low in power (%.0f%%)
sv: Handdatorn har låg strömspänning (%.0f%%)

en: Cell phone battery low
sv: Batterispänning i mobiltelefon är låg

en: Cell phone is low in power (%.0f%%)
sv: Mobiltelefonen har låg strömspänning (%.0f%%)

en: Media player battery low
sv: Mediaspelaren har låg batterispänning

en: Media player is low in power (%.0f%%)
sv: Mediaspelaren har låg batterispänning (%.0f%%)

en: Tablet battery low
sv: Batterispänning i pekdator är låg

en: Tablet is low in power (%.0f%%)
sv: Batterispänning i pekdator är låg (%.0f%%)

en: Attached computer battery low
sv: Ansluten dator har låg batterispänning

en: Attached computer is low in power (%.0f%%)
sv: Ansluten dator har låg batterispänning (%.0f%%)

en: Battery is low
sv: Batterikapaciteten är låg

en: Battery critically low
sv: Batterispänningen är kritiskt lågt

en: Laptop battery critically low
sv: Batterispänning i bärbar dator är kritiskt låg

en: Plug in your AC adapter to avoid losing data.
sv: Anslut din strömadapter för att undvika att förlora data.

en: Computer will suspend very soon unless it is plugged in.
sv: Datorn kommer mycket snart att försättas i vänteläge om den inte ansluts till extern ström.

en: Computer will hibernate very soon unless it is plugged in.
sv: Datorn kommer mycket snart att försättas i viloläge om den inte ansluts till extern ström.

en: Computer will shutdown very soon unless it is plugged in.
sv: Datorn kommer mycket snart att stängas av om den inte ansluts till extern ström.

en: UPS critically low
sv: UPS-reservström är kritiskt låg

en: Approximately %s of remaining UPS power (%.0f%%). Restore AC power to your computer to avoid losing data.
sv: Ungefär %s av återstående avbrottsfri kraftförsörjning (UPS)-kraft (%.0f%%). Anslut din dator till en strömkälla för att undvika att förlora data.

en: Wireless mouse is very low in power. This device will soon stop functioning if not charged.
sv: Den trådlösa musens batteri är snart slut. Enheten kommer att sluta fungera om det inte laddas upp.

en: Wireless keyboard is very low in power. This device will soon stop functioning if not charged.
sv: Det trådlösa tangentbordets batteri är snart slut. Enheten kommer att sluta fungera om det inte laddas upp.

en: PDA is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
sv: Handdatorns batteri är nästan slut (%.0f%%). Enheten kommer snart att sluta fungera om det inte laddas upp.

en: Cell phone is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
sv: Mobiltelefonens batteri är nästan slut (%.0f%%). Enheten kommer snart att sluta fungera om det inte laddas upp.

en: Media player is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
sv: Mediaspelarens batteri är nästan slut (%.0f%%). Enheten kommer snart att sluta fungera om det inte laddas upp.

en: Tablet is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
sv: Pekdatorns batteri är nästan slut (%.0f%%). Enheten kommer snart att sluta fungera om det inte laddas upp.

en: Attached computer is very low in power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
sv: Ansluten dator har mycket låg strömspänning (%.0f%%). Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: Battery is critically low
sv: Batteriet har kritiskt låg nivå

en: The battery is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the battery becomes completely empty.
sv: Batteriet är under den kritiska nivån och den här datorn kommer att <b>stängas av</b> när batteriet blir helt tomt.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to suspend.
    <b>NOTE:</b> A small amount of power is required to keep your computer in a suspended state.
sv: Batteriet är under den kritiska nivån och den här datorn kommer att försättas i vänteläge.
    <b>OBSERVERA:</b> En liten mängd ström krävs för att hålla din dator i ett väntande tillstånd.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to hibernate.
sv: Batteriet är under den kritiska nivån och den här datorn kommer att försättas i viloläge.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to shutdown.
sv: Batteriet är under den kritiska nivån och den här datorn kommer att stängas av.

en: UPS is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the UPS becomes completely empty.
sv: UPS-reservström är under den kritiska nivån och den här datorn kommer <b>stängas av</b> när UPS-reservström blir helt tom.

en: UPS is below the critical level and this computer is about to hibernate.
sv: UPS-reservström är under den kritiska nivån och den här datorn kommer att försättas i viloläge.

en: UPS is below the critical level and this computer is about to shutdown.
sv: UPS-reservström är under den kritiska nivån och den här datorn kommer inom kort att stängas av.

en: Lid has been opened
sv: Locket har öppnats

en: Lid has been closed
sv: Locket har stängts

en: Power Manager
sv: Strömhanterare

en: Unknown time
sv: Okänd tid

en: %i minute | %i minutes
sv[0]: %i minut
sv[1]: %i minuter

en: %i hour | %i hours
sv[0]: %i timme
sv[1]: %i timmar

en: hour | hours
sv[0]: timme
sv[1]: timmar

en: minute | minutes
sv[0]: minut
sv[1]: minuter

en: provides %s laptop runtime
sv: ger %s körtid på batteri

en: %s %s remaining
sv: %s %s återstår

en: %s %s until charged
sv: %s %s tills uppladdat

en: provides %s battery runtime
sv: ger %s körtid på batteri

en: Product:
sv: Produkt:

en: Missing
sv: Saknas

en: Charged
sv: Uppladdat

en: Charging
sv: Laddar upp

en: Discharging
sv: Laddar ur

en: Percentage charge:
sv: Procentuell laddning:

en: Vendor:
sv: Tillverkare:

en: Technology:
sv: Teknologi:

en: Serial number:
sv: Serienummer:

en: Model:
sv: Modell:

en: Charge time:
sv: Laddningstid:

en: Discharge time:
sv: Urladdningstid:

en: Excellent
sv: Mycket bra

en: Good
sv: Bra

en: Fair
sv: OK

en: Poor
sv: Dålig

en: Capacity:
sv: Kapacitet:

en: Current charge:
sv: Aktuell laddning:

en: Last full charge:
sv: Senaste fullständiga laddning:

en: Design charge:
sv: Angiven kapacitet:

en: Charge rate:
sv: Laddningseffekt:

en: AC adapter | AC adapters
sv[0]: Strömadapter
sv[1]: Strömadaptrar

en: Laptop battery | Laptop batteries
sv[0]: Batteri i bärbar dator
sv[1]: Batterier i bärbar dator

en: UPS | UPSs
sv[0]: UPS-enhet
sv[1]: UPS-enheter

en: Monitor | Monitors
sv[0]: Skärm
sv[1]: Skärmar

en: Mouse | Mice
sv[0]: Mus
sv[1]: Möss

en: Keyboard | Keyboards
sv[0]: Tangentbord
sv[1]: Tangentbord

en: PDA | PDAs
sv[0]: Handdator
sv[1]: Handdatorer

en: Cell phone | Cell phones
sv[0]: Mobiltelefon
sv[1]: Mobiltelefoner

en: Media player | Media players
sv[0]: Mediaspelare
sv[1]: Mediaspelare

en: Tablet | Tablets
sv[0]: Pekdator
sv[1]: Pekdatorer

en: Computer | Computers
sv[0]: Dator
sv[1]: Datorer

en: Game controller | Game controllers
sv[0]: Spelkontroll
sv[1]: Spelkontroller

en: Unknown device | Unknown devices
sv[0]: Okänd enhet
sv[1]: Okända enheter

en: Lithium Ion
sv: Litium-jon

en: Lithium Polymer
sv: Lithium-polymer

en: Lithium Iron Phosphate
sv: Lithiumjärnfosfat

en: Lead acid
sv: Blybatteri

en: Nickel Cadmium
sv: Nickel-kadmium

en: Nickel metal hydride
sv: Nickelmetallhydrid

en: Unknown technology
sv: Okänd teknik

en: Empty
sv: Tom

en: Waiting to charge
sv: Väntar på att laddas upp

en: Waiting to discharge
sv: Väntar på att laddas ur

en: Unknown
sv: Okänd

en: Laptop battery not present
sv: Batteri i bärbar dator finns inte

en: Laptop battery is charging
sv: Batteri i bärbar dator laddas upp

en: Laptop battery is discharging
sv: Batteri i bärbar dator laddar ur

en: Laptop battery is empty
sv: Batteri i bärbar dator är tomt

en: Laptop battery is charged
sv: Batteri i bärbar dator är uppladdat

en: Laptop battery is waiting to charge
sv: Batteri i bärbar dator väntar på att laddas upp

en: Laptop battery is waiting to discharge
sv: Batteri i bärbar dator väntar på att laddas ur

en: UPS is charging
sv: UPS-reservström laddas upp

en: UPS is discharging
sv: UPS-reservström laddar ur

en: UPS is empty
sv: UPS-reservström är tom

en: UPS is charged
sv: UPS-reservström är uppladdad

en: Mouse is charging
sv: Musen laddas upp

en: Mouse is discharging
sv: Musen laddar ur

en: Mouse is empty
sv: Musen är tom på batteri

en: Mouse is charged
sv: Musen är uppladdad

en: Keyboard is charging
sv: Tangentbordet laddas upp

en: Keyboard is discharging
sv: Tangentbordet laddar ur

en: Keyboard is empty
sv: Tangentbordet är tomt på batteri

en: Keyboard is charged
sv: Tangentbordet är uppladdat

en: PDA is charging
sv: Handdatorn laddas upp

en: PDA is discharging
sv: Handdatorn laddar ur

en: PDA is empty
sv: Handdatorn är tom på batteri

en: PDA is charged
sv: Handdatorn är uppladdad

en: Cell phone is charging
sv: Mobiltelefonen laddas upp

en: Cell phone is discharging
sv: Mobiltelefonen laddar ur

en: Cell phone is empty
sv: Mobiltelefonen är tom på batteri

en: Cell phone is charged
sv: Mobiltelefonen är uppladdad

en: Media player is charging
sv: Mediaspelaren laddas upp

en: Media player is discharging
sv: Mediaspelaren laddar ur

en: Media player is empty
sv: Mediaspelaren är tom på batteri

en: Media player is charged
sv: Mediaspelaren är uppladdad

en: Tablet is charging
sv: Pekdatorn laddas upp

en: Tablet is discharging
sv: Pekdatorn laddar ur

en: Tablet is empty
sv: Pekdatorn är tom på batteri

en: Tablet is charged
sv: Pekdatorn är uppladdad

en: Computer is charging
sv: Datorn laddas upp

en: Computer is discharging
sv: Datorn laddar ur

en: Computer is empty
sv: Datorn är tom på batteri

en: Computer is charged
sv: Datorn är uppladdad

en: Game controller is charging
sv: Spelkontrollen laddas upp

en: Game controller is discharging
sv: Spelkontrollen laddas ur

en: Game controller is empty
sv: Spelkontrollen är urladdad

en: Game controller is charged
sv: Spelkontrollen är fulladdad

en: Configuring new printer
sv: Konfigurerar ny skrivare

en: Please wait...
sv: Vänta...

en: Missing printer driver
sv: Saknar skrivardrivrutin

en: No printer driver for %s.
sv: Ingen skrivardrivrutin för %s.

en: No driver for this printer.
sv: Ingen drivrutin för denna skrivare.

en: Printers
sv: Skrivare

en: Printer '%s' is low on toner.
sv: Skrivaren "%s" har nästan slut på toner.

en: Printer '%s' has no toner left.
sv: Skrivaren "%s" har slut på toner.

en: Printer '%s' may not be connected.
sv: Skrivaren "%s" kanske inte är ansluten.

en: The cover is open on printer '%s'.
sv: Luckan är öppnad på skrivaren "%s".

en: There is a missing print filter for printer '%s'.
sv: Det saknas ett utskriftsfilter för skrivaren "%s".

en: The door is open on printer '%s'.
sv: Dörren är öppen på skrivaren "%s".

en: Printer '%s' is low on a marker supply.
sv: Skrivaren "%s" har nästan slut på en färg.

en: Printer '%s' is out of a marker supply.
sv: Skrivaren "%s" har slut på en färg.

en: Printer '%s' is low on paper.
sv: Skrivaren "%s" har nästan slut på papper.

en: Printer '%s' is out of paper.
sv: Skrivaren "%s" har slut på papper.

en: Printer '%s' is currently off-line.
sv: Skrivaren "%s" är för närvarande frånkopplad.

en: There is a problem on printer '%s'.
sv: Det har uppstått ett problem på skrivaren "%s".

en: Toner low
sv: Nästan slut på toner

en: Toner empty
sv: Tonerkassetten är tom

en: Not connected?
sv: Inte ansluten?

en: Cover open
sv: Luckan är öppen

en: Printer configuration error
sv: Fel i skrivarkonfiguration

en: Door open
sv: Dörren är öppen

en: Marker supply low
sv: Nästan slut på en färg

en: Out of a marker supply
sv: Slut på en färg

en: Paper low
sv: Nästan slut på papper

en: Out of paper
sv: Slut på papper

en: Printer off-line
sv: Skrivaren är frånkopplad

en: Printer error
sv: Skrivarfel

en: Printer added
sv: Skrivaren lades till

en: Printing stopped
sv: Utskriften stoppades

en: '%s' on %s
sv: '%s' på %s

en: Printing canceled
sv: Utskriften avbröts

en: Printing aborted
sv: Utskriften avbröts

en: Printing completed
sv: Utskriften är färdig

en: Printing
sv: Skriver ut

en: Printer report
sv: Skrivarrapport

en: Printer warning
sv: Skrivarvarning

en: Printer '%s': '%s'.
sv: Skrivaren "%s": "%s".

en: received error or hang up from event source
sv: tog emot fel eller avslut från händelsekällan

en: NSS security system could not be initialized
sv: NSS-säkerhetssystem kunde inte initieras

en: no suitable smartcard driver could be found
sv: ingen lämplig drivrutin för smartkort kunde hittas

en: smartcard driver '%s' could not be loaded
sv: drivrutinen "%s" för smartkort kunde inte läsas in

en: could not watch for incoming card events - %s
sv: kunde inte bevaka inkommande korthändelser - %s

en: encountered unexpected error while waiting for smartcard events
sv: påträffade oväntat fel vid väntan på smartkorthändelser
