cinnamon-settings-daemon - en to tr translation catalogue (219 entries)

en: Unable to mount %s
tr: %s taqılalmay

en: Unable to open a folder for %s
tr: %s içün bir cilbent açılalmay

en: Ask what to do
tr: Ne yapılacağını sora

en: Do Nothing
tr: Hiç Bir Şey Yapma

en: Open Folder
tr: Cilbent Aç

en: Unable to eject %p
tr: %p çıqartılalmay

en: Unable to unmount %p
tr: %p çıkartılamıyor

en: You have just inserted an Audio CD.
tr: Şimdiçik bir Davuş CDsi qıstırdıñız.

en: You have just inserted an Audio DVD.
tr: Şimdiçik bir Davuş DVDsi qıstırdıñız.

en: You have just inserted a Video DVD.
tr: Şimdiçik bir Video DVD qıstırdıñız.

en: You have just inserted a Video CD.
tr: Şimdiçik bir Video CD qıstırdıñız.

en: You have just inserted a Super Video CD.
tr: Şimdiçik bir Super Video CD qıstırdıñız.

en: You have just inserted a blank CD.
tr: Şimdiçik boş bir CD qıstırdıñız.

en: You have just inserted a blank DVD.
tr: Şimdiçik boş bir DVD qıstırdıñız.

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
tr: Şimdiçik boş bir Blu-Ray disk qıstırdıñız.

en: You have just inserted a blank HD DVD.
tr: Şimdiçik boş bir HD DVD qıstırdıñız.

en: You have just inserted a Photo CD.
tr: Şimdiçik bir Foto CD qıstırdıñız.

en: You have just inserted a Picture CD.
tr: Şimdiçik bir Resim CDsi qıstırdıñız.

en: You have just inserted a medium with digital photos.
tr: Şimdiçik bir raqamsal fotolar ile bir vasat qıstırdıñız.

en: You have just inserted a digital audio player.
tr: Şimdiçik bir raqamsal davuş çalar qıstırdıñız.

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
tr: Şimdiçik avtomatik olaraq başlatılması qast etilden yazılım ile bir vasat qıstırdıñız.

en: You have just inserted a medium.
tr: Şimdiçik bir vasat qıstırdıñız.

en: Choose what application to launch.
tr: Hangi uyğulamanıñ başlatılacağını sayla.

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
tr: "%s" vasatınıñ nasıl açılacağını ve "%s" türündeki diger vasatlar içün de kelecekte aynı amelniñ icra etilip etilmeycegini  saylañız.

en: _Always perform this action
tr: _Her zaman bu amelni icra et

en: _Eject
tr: _Çıqart

en: _Unmount
tr: Taqıl_mağan Yap

en: Color
tr: Tüs

en: Recalibrate now
tr: Şimdi yeniden düzelt

en: Recalibration required
tr: Yeniden düzeltme gerekiyor

en: The display '%s' should be recalibrated soon.
tr: '%s' ekranının yakında yeniden düzeltilmesi gerekiyor.

en: The printer '%s' should be recalibrated soon.
tr: '%s' yazıcısının yakında yeniden düzeltilmesi gerekiyor.

en: Cinnamon Settings Daemon Color Plugin
tr: Cinnamon Ayarlar Servisi Renk Eklentisi

en: Color calibration device added
tr: Renk düzeltme aygıtı eklendi

en: Color calibration device removed
tr: Renk düzeltme aygıtı kaldırıldı

en: Low Disk Space on "%s"
tr: "%s" üzerinde Tüşük Disk Fezası

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
tr: Birim "%s" üzerinde sadece %s disk alanı kaldı.  Çöpü boşaltarak biraz yer açabilirsiniz.

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.
tr: Birim "%s" üzerinde sadece %s disk alanı kaldı.

en: Low Disk Space
tr: Tüşük Disk Fezası

en: This computer has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
tr: Bu bilgisayarda sadece %s disk alanı kaldı.  Çöpü boşaltarak biraz yer açabilirsiniz.

en: This computer has only %s disk space remaining.
tr: Bu bilgisayarda sadece %s disk alanı kaldı.

en: Disk space
tr: Disk fezası

en: Examine
tr: İncele

en: Empty Trash
tr: Çöpni Boşat

en: Ignore
tr: İhmal Et

en: Don't show any warnings again for this file system
tr: Bu dosya sistemi için hiçbir uyarı gösterme

en: Don't show any warnings again
tr: _Bir daha hiçbir uyarı gösterme

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to another disk or partition.
tr: Çöp'ü boşaltarak, kullanmadığınız programları ya da dosyaları silerek ya da dosyaları başka bir diske veya bölümlemeye taşıyarak disk boş alanınızı arttırabilirsiniz.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to another disk or partition.
tr: Kullanmadığınız programları ya da dosyaları silerek ya da dosyaları başka bir diske veya bölümlemeye taşıyarak disk boş alanınızı arttırabilirsiniz.

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to an external disk.
tr: Çöp'ü boşaltarak, kullanmadığınız programları ya da dosyaları silerek ya da dosyaları başka bir harici diske taşıyarak disk boş alanınızı arttırabilirsiniz.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to an external disk.
tr: Kullanmadığınız programları ya da dosyaları silerek ya da dosyaları başka bir harici diske taşıyarak disk boş alanınızı arttırabilirsiniz.

en: _Layouts
tr: _Tizilimler

en: Show _Keyboard Layout...
tr: _Klavye Tizilimini Köster...

en: Region and Language Settings
tr: Bölge ve Til Ayarları

en: UPS Discharging
tr: UPS Boşalıyor

en: %s of UPS backup power remaining
tr: UPS yedek gücü %s kaldı

en: Power
tr: Qudret

en: Battery low
tr: Pil tüşük

en: Laptop battery low
tr: Tizüstü pili tüşük

en: UPS low
tr: UPS tüşük

en: Mouse battery low
tr: Sıçan pili tüşük

en: Keyboard battery low
tr: Klavye pili tüşük

en: PDA battery low
tr: PDA pili zayıf

en: PDA is low in power (%.0f%%)
tr: PDA'nın güç seviyesi düşük (%.0f%%)

en: Cell phone battery low
tr: Cep telefonu pili zayıf

en: Cell phone is low in power (%.0f%%)
tr: Cep telefonunun güç seviyesi düşük (%.0f%%)

en: Media player battery low
tr: Ortam oynatıcısı pili zayıf

en: Media player is low in power (%.0f%%)
tr: Ortam yürütücünün güç seviyesi düşük (%.0f%%)

en: Tablet battery low
tr: Tablet pili zayıf

en: Tablet is low in power (%.0f%%)
tr: Tablet'in güç seviyesi düşük (%.0f%%)

en: Attached computer battery low
tr: Bağlanmış bilgisayar pili zayıf

en: Attached computer is low in power (%.0f%%)
tr: Bağlanmış bilgisayarın güç seviyesi düşük (%.0f%%)

en: Battery is low
tr: Pil tüşüktir

en: Battery critically low
tr: Pil kritik derece tüşük

en: Laptop battery critically low
tr: Tizüstü pili soñ derece tüşük

en: Plug in your AC adapter to avoid losing data.
tr: Verilerni coymaqtan qaçınmaq içün Almaşıq Aqım adaptorıñıznı içke tıqıñız.

en: Computer will suspend very soon unless it is plugged in.
tr: Rozetke tıqılmağanı tadqirde bilgisayar çoq yaqında sarqıtılacaq.

en: Computer will hibernate very soon unless it is plugged in.
tr: Rozetke tıqılmağanı tadqirde bilgisayar çoq yaqında yuqlatılacaq.

en: Computer will shutdown very soon unless it is plugged in.
tr: Rozetke tıqılmağanı tadqirde bilgisayar çoq yaqında söndürilecek.

en: UPS critically low
tr: KQA (UPS) soñ derece tüşük

en: Attached computer is very low in power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
tr: Bağlanmış bilgisayarın güç seviyesi çok düşük (%.0f%%). Eğer şarj edilmezse, bu aygıt yakında işlevselliğini yitirecek.

en: Battery is critically low
tr: Pil gücü tehlikeli biçimde düşük

en: The battery is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the battery becomes completely empty.
tr: Pil gücü tehlikeli sınırın altında ve pil tamamen boşaldığında bu bilgisayarın <b>gücü kesilecek</b>.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to suspend.
    <b>NOTE:</b> A small amount of power is required to keep your computer in a suspended state.
tr: Pil kritik seviyeniñ altındadır ve bu bilgisayar sarqıtılmaq üzredir.
    <b>NOT:</b> Bilgisayarıñıznı sarqıtılğan halette tutmaq içün kiçik miqdarda elektrik şarttır.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to hibernate.
tr: Pil gücü tehlikeli seviyenin altında ve bu bilgisayar beklemeye geçmek üzere.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to shutdown.
tr: Pil gücü tehlikeli seviyenin altında ve bu bilgisayar kapatılmak üzere.

en: UPS is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the UPS becomes completely empty.
tr: UPS gücü tehlikeli sınırın altında ve UPS tamamen boşaldığında bu bilgisayarın <b>gücü kesilecek</b>.

en: UPS is below the critical level and this computer is about to hibernate.
tr: UPS gücü tehlikeli sınırın altında ve bu bilgisayar beklemeye alınmak üzere.

en: UPS is below the critical level and this computer is about to shutdown.
tr: UPS gücü tehlikeli sınırın altında ve bu bilgisayar kapatılmak üzere.

en: Lid has been opened
tr: Qapak açıldı

en: Lid has been closed
tr: Qapaq qapatıldı

en: Power Manager
tr: Qudret İdarecisi

en: Unknown time
tr: Bilinmegen vaqıt

en: %i minute | %i minutes
tr[0]: %i daqqa

en: %i hour | %i hours
tr[0]: %i saat

en: hour | hours
tr[0]: saat

en: minute | minutes
tr[0]: daqqa

en: provides %s laptop runtime
tr: %s tizüstü çapma zamanı temin eter

en: %s %s remaining
tr: %s %s qala

en: %s %s until charged
tr: %s yükletilgence %s

en: provides %s battery runtime
tr: %s pil çapma zamanı temin eter

en: Product:
tr: Mahsul:

en: Missing
tr: Eksik

en: Charged
tr: Yüklengen

en: Charging
tr: Şarj Ediliyor

en: Discharging
tr: Boşalıyor

en: Percentage charge:
tr: Dolum yüzdesi:

en: Vendor:
tr: İstihsalcı:

en: Technology:
tr: Teknoloji:

en: Serial number:
tr: Seri numarası:

en: Charge time:
tr: Dolum süresi:

en: Discharge time:
tr: Boşalım süresi:

en: Excellent
tr: Mükemmel

en: Good
tr: Eyi

en: Fair
tr: Ortaca

en: Poor
tr: Zayıf

en: Capacity:
tr: Sığa:

en: Current charge:
tr: Cari yük:

en: Last full charge:
tr: Soñki tam yükleme:

en: Design charge:
tr: Tasarım yükü:

en: Charge rate:
tr: Yükleme nisbeti:

en: AC adapter | AC adapters
tr[0]: Almaşıq Aqım uyarlayıcısı

en: Laptop battery | Laptop batteries
tr[0]: Tizüstü pili

en: UPS | UPSs
tr[0]: Kesintisiz Qudret Arzı (KQA; UPS)

en: Monitor | Monitors
tr[0]: Közetici

en: Mouse | Mice
tr[0]: Fare

en: Keyboard | Keyboards
tr[0]: Klavye(ler)

en: Cell phone | Cell phones
tr[0]: Cep telefonu

en: Media player | Media players
tr[0]: Ortam oynatıcısı

en: Computer | Computers
tr[0]: Bilgisayar

en: Lithium Ion
tr: Lityum İyon

en: Lithium Polymer
tr: Lityum Polimer

en: Lithium Iron Phosphate
tr: Lityum Demir Fosfat

en: Lead acid
tr: Kurşun asit

en: Nickel Cadmium
tr: Nikel Kadmiyum

en: Nickel metal hydride
tr: Nikel metal hidrit

en: Unknown technology
tr: Bilinmeyen teknoloji

en: Empty
tr: Boş

en: Waiting to charge
tr: Dolması bekleniyor

en: Waiting to discharge
tr: Boşalması bekleniyor

en: Laptop battery not present
tr: Dizüstü pili takılı değil

en: Laptop battery is charging
tr: Dizüstü pili şarj oluyor

en: Laptop battery is discharging
tr: Dizüstünün pil yükü boşalıyor

en: Laptop battery is empty
tr: Dizüstü bilgisayar bataryası boş

en: Laptop battery is charged
tr: Dizüstü bilgisayar bataryası şarj oldu

en: Laptop battery is waiting to charge
tr: Dizüstü pili şarj olmayı bekliyor

en: Laptop battery is waiting to discharge
tr: Bilgisayar pilinin boşalması bekleniyor

en: UPS is charging
tr: KGK (UPS) şarj oluyor

en: UPS is discharging
tr: UPS boşalıyor

en: UPS is empty
tr: UPS boş

en: UPS is charged
tr: KGK (UPS) şarj oldu

en: Mouse is charging
tr: Fare şarj oluyor

en: Mouse is discharging
tr: Farenin pil yükü boşalıyor

en: Mouse is empty
tr: Farenin pili boş

en: Mouse is charged
tr: Fare şarj oldu

en: Keyboard is charging
tr: Klavye şarj oluyor

en: Keyboard is discharging
tr: Klavyenin pil yükü boşalıyor

en: Keyboard is empty
tr: Klavyenin pili boş

en: Keyboard is charged
tr: Klavye şarj oldu

en: PDA is charging
tr: PDA şarj oluyor

en: PDA is discharging
tr: PDA pil yükü boşalıyor

en: PDA is empty
tr: PDA boş

en: PDA is charged
tr: PDA doldu

en: Cell phone is charging
tr: Cep telefonu şarj oluyor

en: Cell phone is discharging
tr: Cep telefonu pil yükü boşalıyor

en: Cell phone is empty
tr: Cep telefonunun pili boş

en: Cell phone is charged
tr: Cep telefonu şarj oldu

en: Media player is charging
tr: Ortam oynatıcısı şarj oluyor

en: Media player is discharging
tr: Ortam oynatıcısının pil yükü boşalıyor

en: Media player is empty
tr: Ortam oynatıcısının pili boş

en: Media player is charged
tr: Ortam oynatıcı doldu

en: Tablet is charging
tr: Tablet şarj oluyor

en: Tablet is discharging
tr: Tablet pil yükü boşalıyor

en: Tablet is empty
tr: Tablet pili boş

en: Tablet is charged
tr: Tablet doldu

en: Computer is charging
tr: Bilgisayar şarj oluyor

en: Computer is discharging
tr: Bilgisayar pil yükü boşalıyor

en: Computer is empty
tr: Bilgisayarın pili boş

en: Computer is charged
tr: Bigisayar şarj oldu

en: Configuring new printer
tr: Yeni yazıcı yapılandırılıyor

en: Please wait...
tr: Lütfen bekleñiz...

en: Missing printer driver
tr: Yazıcı sürücüsü bulunamadı

en: No printer driver for %s.
tr: %s için yazıcı sürücüsü yok.

en: No driver for this printer.
tr: Bu yazıcı için yazıcı sürücüsü yok.

en: Printers
tr: Bastırıcılar

en: Printer '%s' is low on toner.
tr: Yazıcı '%s' de toner az kalmış.

en: Printer '%s' has no toner left.
tr: '%s' yazıcısının toneri tükenmiş.

en: Printer '%s' may not be connected.
tr: Bastırıcı '%s' bağlanılalmay.

en: The cover is open on printer '%s'.
tr: '%s' yazıcısının kapağı açık.

en: There is a missing print filter for printer '%s'.
tr: '%s' yazıcısı için bir yazdırma filitresi eksik.

en: The door is open on printer '%s'.
tr: '%s' yazıcısının kapısı açık.

en: Printer '%s' is low on a marker supply.
tr: '%s' yazıcısının marker kaynaklarından biri azalmış.

en: Printer '%s' is out of a marker supply.
tr: '%s' yazıcısının marker kaynaklarından biri tükenmiş.

en: Printer '%s' is low on paper.
tr: '%s' yazıcısında kağıt azalmış.

en: Printer '%s' is out of paper.
tr: '%s' yazıcısında kağıt tükenmiş

en: Printer '%s' is currently off-line.
tr: '%s' yazıcısı şu anda çevrim dışı.

en: There is a problem on printer '%s'.
tr: '%s' yazıcısında bir problem var.

en: Toner low
tr: Toner üşük

en: Toner empty
tr: Toner boş

en: Not connected?
tr: Bağlanmağanmı?

en: Cover open
tr: Qapaq açıq

en: Printer configuration error
tr: Yazıcı yapılandırma hatası

en: Door open
tr: Kapı açık

en: Marker supply low
tr: Marker kaynağı az

en: Out of a marker supply
tr: Marker kaynağı tükenmiş

en: Paper low
tr: Kağıt az

en: Out of paper
tr: Kağıt tükenmiş

en: Printer off-line
tr: Yazıcı çevrimdışı

en: Printer error
tr: Yazıcı hatası

en: Printer added
tr: Yazıcı eklendi

en: Printer report
tr: Yazıcı raporu

en: Printer warning
tr: Yazıcı uyarısı

en: Printer '%s': '%s'.
tr: Yazıcı '%s': '%s'.

en: received error or hang up from event source
tr: vaqia menbasından hata yaki qapama alındı

en: NSS security system could not be initialized
tr: NSS emniyet sistemi başlanğıçlandırılamadı

en: no suitable smartcard driver could be found
tr: uyğun bir aqıllı-kart sürücisi tapılamadı

en: smartcard driver '%s' could not be loaded
tr: aqıllı-kart sürücisi '%s' yüklenamadı

en: could not watch for incoming card events - %s
tr: kelici kart vaqiaları içün seyretilamadı - %s

en: encountered unexpected error while waiting for smartcard events
tr: aqıllı-kart vaqialarını beklegende beklenmegen hata rastkeldi
