cinnamon-settings-daemon - en to da translation catalogue (252 entries)

en: Screen reader not found.
da: Skærmlæser ikke fundet.

en: Please install the 'orca' package.
da: Installér venligst pakken “orca”.

en: Open accessibility settings
da: Åbn tilgængelighedsindstillinger

en: Unable to mount %s
da: Kan ikke montere %s

en: Unable to open a folder for %s
da: Kan ikke åbne en mappe til %s

en: Ask what to do
da: Spørg hvad der skal gøres

en: Do Nothing
da: Gør intet

en: Open Folder
da: Åbn mappe

en: Unable to eject %p
da: Kan ikke skubbe %p ud

en: Unable to unmount %p
da: Kan ikke afmontere %p

en: You have just inserted an Audio CD.
da: Du har netop indsat en lyd-cd.

en: You have just inserted an Audio DVD.
da: Du har netop indsat en lyd-dvd.

en: You have just inserted a Video DVD.
da: Du har netop indsat en video-dvd.

en: You have just inserted a Video CD.
da: Du har netop indsat en video-cd.

en: You have just inserted a Super Video CD.
da: Du har netop indsat en supervideo-cd.

en: You have just inserted a blank CD.
da: Du har netop indsat en blank cd.

en: You have just inserted a blank DVD.
da: Du har netop indsat en blank dvd.

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
da: Du har netop indsat en blank Blu-Ray-disk.

en: You have just inserted a blank HD DVD.
da: Du har netop indsat en blank HD-DVD.

en: You have just inserted a Photo CD.
da: Du har netop indsat en foto-cd.

en: You have just inserted a Picture CD.
da: Du har netop indsat en billed-cd.

en: You have just inserted a medium with digital photos.
da: Du har netop indsat et medie med digitale billeder.

en: You have just inserted a digital audio player.
da: Du har netop indsat en digital lydafspiller.

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
da: Du har netop indsat et medie med software tiltænkt automatisk kørsel.

en: You have just inserted a medium.
da: Du har netop indsat et medie.

en: Choose what application to launch.
da: Vælg hvilket program, der skal startes.

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
da: Vælg hvorden “%s” skal åbnes, og om denne handling i fremtiden skal udføres for medier af typen “%s”.

en: _Always perform this action
da: _Udfør altid denne handling

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Ok
da: _OK

en: _Eject
da: _Skub ud

en: _Unmount
da: _Afmontér

en: Color
da: Farve

en: Recalibrate now
da: Genkalibrér nu

en: Recalibration required
da: Det er nødvendigt at genkalibrere

en: The display '%s' should be recalibrated soon.
da: Skærmen “%s” bør rekalibreres snarest.

en: The printer '%s' should be recalibrated soon.
da: Printeren “%s” bør rekalibreres snarest.

en: Cinnamon Settings Daemon Color Plugin
da: Farve-udvidelsesmodul for Cinnamon-indstillingsdæmon

en: Color calibration device added
da: Farvekalibreringsenhed tilføjet

en: Color calibration device removed
da: Farvekalibreringsenhed fjernet

en: Low Disk Space on "%s"
da: Lav resterende diskplads på “%s”

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
da: Diskenheden “%s” har kun %s resterende diskplads.  Du kan frigøre noget plads ved at tømme papirkurven.

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.
da: Diskenheden “%s” har kun %s resterende diskplads.

en: Low Disk Space
da: Lav resterende diskplads

en: This computer has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
da: Denne computer har kun %s resterende diskplads.  Du kan frigøre noget plads ved at tømme papirkurven.

en: This computer has only %s disk space remaining.
da: Denne computer har kun %s resterende diskplads.

en: Disk space
da: Diskplads

en: Examine
da: Undersøg

en: Empty Trash
da: Tøm papirkurven

en: Ignore
da: Ignorér

en: Don't show any warnings again for this file system
da: Vis ikke nogen advarsler igen for dette filsystem

en: Don't show any warnings again
da: Vis ikke nogen advarsler igen

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to another disk or partition.
da: Du kan frigøre diskplads ved at tømme papirkurven, ved at fjerne ubenyttede programmer eller filer, eller ved at flytte filer til en anden disk eller partition.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to another disk or partition.
da: Du kan frigøre plads ved at fjerne ubenyttede programmer eller filer, eller ved at flytte filer til en anden disk eller partition.

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to an external disk.
da: Du kan frigøre plads ved at tømme papirkurven, fjerne ubenyttede programmer eller filer, eller ved at flytte filer til en ekstern disk.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to an external disk.
da: Du kan frigøre plads ved at fjerne ubrugte programmer eller filer, eller ved at flytte filer til en ekstern disk.

en: Examine...
da: Undersøg …

en: Error activating XKB configuration.
    There can be various reasons for that.
    
    If you report this situation as a bug, include the results of
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>
da: Fejl ved aktivering af XKB-konfiguration.
    Det kan der være forskellige årsager til.
    
    Hvis du rapporterer situationen som en fejl, så inkludér resultaterne af
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>

en: _Layouts
da: _Layout

en: Show _Keyboard Layout...
da: Vis _Tastaturlayout …

en: Region and Language Settings
da: Regions- og sprogindstillinger

en: UPS Discharging
da: Nødstrømsforsyning aflades

en: %s of UPS backup power remaining
da: %s af nødstrømsforsyningen tilbage

en: Power
da: Strøm

en: Battery low
da: Lavt batteriniveau

en: Laptop battery low
da: Lavt batterikapacitet på bærbar

en: Approximately %s remaining (%.0f%%)
da: Omkring %s tilbage (%.0f%%)

en: UPS low
da: Lavt nødstrømsniveau

en: Approximately %s of remaining UPS backup power (%.0f%%)
da: Omkring %s af tilbageværende nødstrøm (%.0f%%)

en: Mouse battery low
da: Lavt batteriniveau i musen

en: Wireless mouse is low in power
da: Trådløs mus har lavt batteriniveau

en: Keyboard battery low
da: Tastaturet har lavt batteriniveau

en: Wireless keyboard is low in power
da: Trådløst tastatur har lavt batteriniveau

en: PDA battery low
da: Håndholdt enhed har lavt batteriniveau

en: PDA is low in power (%.0f%%)
da: Håndholdt enhed har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: Cell phone battery low
da: Mobiltelefon har lavt batteriniveau

en: Cell phone is low in power (%.0f%%)
da: Mobiltelefon har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: Media player battery low
da: Medieafspiller har lavt batteriniveau

en: Media player is low in power (%.0f%%)
da: Medieafspiller har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: Tablet battery low
da: Tavle-pc'en har lavt batteriniveau

en: Tablet is low in power (%.0f%%)
da: Tavle-pc'en har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: Attached computer battery low
da: Den tilsluttede computer har lavt batteriniveau

en: Attached computer is low in power (%.0f%%)
da: Den tilsluttede computer har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: Battery is low
da: Batteristanden er lav

en: Battery critically low
da: Batteristanden er kritisk lav

en: Laptop battery critically low
da: Den bærbares batteristand er kritisk lav

en: Plug in your AC adapter to avoid losing data.
da: Tilslut din vekselstrømsadapter for at undgå at miste data.

en: Computer will suspend very soon unless it is plugged in.
da: Computeren vil gå i hviletilstand, hvis du ikke meget snart slutter den til.

en: Computer will hibernate very soon unless it is plugged in.
da: Computeren vil gå i dvale, hvis du ikke meget snart slutter den til.

en: Computer will shutdown very soon unless it is plugged in.
da: Computeren vil lukke ned, hvis du ikke meget snart slutter den til.

en: UPS critically low
da: Nødstrømsforsyning kritisk lav

en: Approximately %s of remaining UPS power (%.0f%%). Restore AC power to your computer to avoid losing data.
da: Omkring %s af resterende nødstrøm (%.0f%%). Genopret vekselstrøm til din computer igen for at undgå at miste data.

en: Wireless mouse is very low in power. This device will soon stop functioning if not charged.
da: Den trådløse mus har meget lavt batteriniveau. Den vil snart holde op med at virke, hvis ikke den bliver opladet.

en: Wireless keyboard is very low in power. This device will soon stop functioning if not charged.
da: Det trådløse tastatur har meget lavt batteriniveau. Det vil snart holde op med at virke, hvis ikke det bliver opladet.

en: PDA is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
da: Håndholdt enhed har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Den vil snart holde op med at virke, hvis ikke den bliver opladet.

en: Cell phone is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
da: Mobiltelefon har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Den vil snart holde op med at virke, hvis ikke den bliver opladet.

en: Media player is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
da: Medieafspiller har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Den vil snart holde op med at virke, hvis ikke den bliver opladet.

en: Tablet is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
da: Tegneplade har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Den vil snart holde op med at virke, hvis ikke den bliver opladet.

en: Attached computer is very low in power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
da: Tilsluttet computer har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Den vil snart lukke ned, hvis den ikke bliver opladet.

en: Battery is critically low
da: Batteristanden er kritisk lav

en: The battery is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the battery becomes completely empty.
da: Batteristanden er under det kritiske niveau, og denne computer vil <b>lukke ned</b>, når batteriet er helt tomt.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to suspend.
    <b>NOTE:</b> A small amount of power is required to keep your computer in a suspended state.
da: Batteristanden er under det kritiske niveau, og denne computer vil snart gå i hviletilstand.
    <b>BEMÆRK:</b> Der er brug for en smule strøm for at holde computeren i hviletilstanden.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to hibernate.
da: Batteristanden er under det kritiske niveau, og denne computer vil snart gå i dvale.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to shutdown.
da: Batteristanden er under det kritiske niveau, og denne computer vil snart lukke ned.

en: UPS is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the UPS becomes completely empty.
da: Nødstrømsforsyningen er under det kritiske niveau, og denne computer vil <b>lukke ned</b>, når den er helt tom.

en: UPS is below the critical level and this computer is about to hibernate.
da: Nødstrømsforsyningen er under det kritiske niveau, og denne computer vil snart gå i dvale.

en: UPS is below the critical level and this computer is about to shutdown.
da: Nødstrømsforsyningen er under det kritiske niveau, og denne computer vil snart lukke ned.

en: Lid has been opened
da: Låget er blevet åbnet

en: Lid has been closed
da: Låget er blevet lukket

en: Power Manager
da: Strømstyring

en: Unknown time
da: Ukendt tid

en: %i minute | %i minutes
da[0]: %i minut
da[1]: %i minutter

en: %i hour | %i hours
da[0]: %i time
da[1]: %i timer

en: hour | hours
da[0]: time
da[1]: timer

en: minute | minutes
da[0]: minut
da[1]: minutter

en: provides %s laptop runtime
da: giver %s kørselstid for bærbar

en: %s %s remaining
da: %s %s tilbage

en: %s %s until charged
da: %s %s til opladet

en: provides %s battery runtime
da: giver %s kørselstid for batteri

en: Product:
da: Produkt:

en: Missing
da: Mangler

en: Charged
da: Opladet

en: Charging
da: Oplader

en: Discharging
da: Aflader

en: Percentage charge:
da: Procentdel som er opladet:

en: Vendor:
da: Forhandler:

en: Technology:
da: Teknologi:

en: Serial number:
da: Serienummer:

en: Charge time:
da: Tid for opladning:

en: Discharge time:
da: Tid for afladning:

en: Excellent
da: Glimrende

en: Good
da: God

en: Fair
da: Rimelig

en: Poor
da: Dårlig

en: Capacity:
da: Kapacitet:

en: Current charge:
da: Nuværende ladning:

en: Last full charge:
da: Seneste fulde opladning:

en: Design charge:
da: Designladning:

en: Charge rate:
da: Opladningsgrad:

en: AC adapter | AC adapters
da[0]: Vekselstrømsadapter
da[1]: Vekselstrømsadaptere

en: Laptop battery | Laptop batteries
da[0]: Batteri til bærbar
da[1]: Batterier til bærbare

en: UPS | UPSs
da[0]: Nødstrømsenhed
da[1]: Nødstrømsenheder

en: Monitor | Monitors
da[0]: Skærm
da[1]: Skærme

en: Mouse | Mice
da[0]: Mus
da[1]: Mus

en: Keyboard | Keyboards
da[0]: Tastatur
da[1]: Tastaturer

en: PDA | PDAs
da[0]: Håndholdt enhed
da[1]: Håndholdte enheder

en: Cell phone | Cell phones
da[0]: Mobiltelefon
da[1]: Mobiltelefoner

en: Media player | Media players
da[0]: Medieafspiller
da[1]: Medieafspillere

en: Tablet | Tablets
da[0]: Tavle-pc
da[1]: Tavle-pc'er

en: Computer | Computers
da[0]: Computer
da[1]: Computere

en: Game controller | Game controllers
da[0]: Spilcontroller
da[1]: Spilcontrollere

en: Unknown device | Unknown devices
da[0]: Ukendt enhed
da[1]: Ukendte enheder

en: Lithium Ion
da: Lithium-ion

en: Lithium Polymer
da: Lithium-polymer

en: Lithium Iron Phosphate
da: Lithium-jernfosfat

en: Lead acid
da: Bly-syre

en: Nickel Cadmium
da: Nikkel-cadmium

en: Nickel metal hydride
da: Nikkel-metalhydrid

en: Unknown technology
da: Ukendt teknologi

en: Empty
da: Tomt

en: Waiting to charge
da: Afventer opladning

en: Waiting to discharge
da: Afventer afladning

en: Unknown
da: Ukendt

en: Laptop battery not present
da: Batteri til bærbar ikke til stede

en: Laptop battery is charging
da: Batteri til bærbar oplades

en: Laptop battery is discharging
da: Batteri til bærbar aflades

en: Laptop battery is empty
da: Batteri til bærbar er tomt

en: Laptop battery is charged
da: Batteri til bærbar er opladet

en: Laptop battery is waiting to charge
da: Batteri til bærbar afventer opladning

en: Laptop battery is waiting to discharge
da: Batteri til bærbar afventer afladning

en: UPS is charging
da: Nødstrømsforsyning oplades

en: UPS is discharging
da: Nødstrømsforsyning aflades

en: UPS is empty
da: Nødstrømsforsyning er tom

en: UPS is charged
da: Nødstrømsforsyning er opladet

en: Mouse is charging
da: Musen under opladning

en: Mouse is discharging
da: Musen under afladning

en: Mouse is empty
da: Musen er tom

en: Mouse is charged
da: Musen er opladet

en: Keyboard is charging
da: Tastaturet under opladning

en: Keyboard is discharging
da: Tastaturet under afladning

en: Keyboard is empty
da: Tastaturet er tomt

en: Keyboard is charged
da: Tastaturet er opladet

en: PDA is charging
da: Håndholdt enhed under opladning

en: PDA is discharging
da: Håndholdt enhed under afladning

en: PDA is empty
da: Håndholdt enhed er tom

en: PDA is charged
da: Håndholdt enhed er opladet

en: Cell phone is charging
da: Mobiltelefon under opladning

en: Cell phone is discharging
da: Mobiltelefon under afladning

en: Cell phone is empty
da: Mobiltelefon er tom

en: Cell phone is charged
da: Mobiltelefon er opladet

en: Media player is charging
da: Medieafspiller under opladning

en: Media player is discharging
da: Medieafspiller under afladning

en: Media player is empty
da: Medieafspiller er tom

en: Media player is charged
da: Medieafspiller er opladet

en: Tablet is charging
da: Tavle-pc oplades

en: Tablet is discharging
da: Tavle-pc aflades

en: Tablet is empty
da: Tavle-pc er tom

en: Tablet is charged
da: Tavle-pc er opladet

en: Computer is charging
da: Computer under opladning

en: Computer is discharging
da: Computer under afladning

en: Computer is empty
da: Computer er tom

en: Computer is charged
da: Computer er opladet

en: Game controller is charging
da: Spilcontroller oplades

en: Game controller is discharging
da: Spilcontroller aflades

en: Game controller is empty
da: Spilcontroller er afladt

en: Game controller is charged
da: Spilcontroller er opladt

en: Configuring new printer
da: Konfigurerer ny printer

en: Please wait...
da: Vent venligst …

en: Missing printer driver
da: Mangler printerdriver

en: No printer driver for %s.
da: Ingen printerdriver til %s.

en: No driver for this printer.
da: Der er ingen driver til denne printer.

en: Printers
da: Printere

en: Printer '%s' is low on toner.
da: Printeren “%s” har et lavt farveniveau.

en: Printer '%s' has no toner left.
da: Printeren “%s” er løbet tør for farve.

en: Printer '%s' may not be connected.
da: Printeren “%s” er måske ikke tilsluttet.

en: The cover is open on printer '%s'.
da: Kabinettet er åbent på printeren “%s”.

en: There is a missing print filter for printer '%s'.
da: Der mangler et printfilter for printeren “%s”.

en: The door is open on printer '%s'.
da: Lågen står åben på printeren “%s”.

en: Printer '%s' is low on a marker supply.
da: Printeren “%s” har lav marker-farveforsyning.

en: Printer '%s' is out of a marker supply.
da: Printeren “%s” er løbet tør for markerfarve.

en: Printer '%s' is low on paper.
da: Printeren “%s” har lav papirforsyning.

en: Printer '%s' is out of paper.
da: Printeren “%s” er løbet tør for papir.

en: Printer '%s' is currently off-line.
da: Printeren “%s” er ikke slået til.

en: There is a problem on printer '%s'.
da: Der er et problem med printeren “%s”.

en: Toner low
da: Lavt farveniveau

en: Toner empty
da: Løbet tør for farve

en: Not connected?
da: Ikke tilsluttet?

en: Cover open
da: Kabinet åbent

en: Printer configuration error
da: Fejl i printeropsætning

en: Door open
da: Låge åben

en: Marker supply low
da: Farveniveau for marker er lavt

en: Out of a marker supply
da: Løbet tør for markerfarve

en: Paper low
da: Lav papirforsyning

en: Out of paper
da: Løbet tør for papir

en: Printer off-line
da: Printer er afkoblet

en: Printer error
da: Printerfejl

en: Printer added
da: Printer tilføjet

en: Printing stopped
da: Udskrivning standset

en: '%s' on %s
da: “%s” på %s

en: Printing canceled
da: Udskrivning annulleret

en: Printing aborted
da: Udskrivning afbrudt

en: Printing completed
da: Udskrivning færdig

en: Printing
da: Udskriver

en: Printer report
da: Printerrapport

en: Printer warning
da: Printeradvarsel

en: Printer '%s': '%s'.
da: Printer “%s”: “%s”.

en: received error or hang up from event source
da: modtog fejl eller “hangup”-signal fra begivenhedskilde

en: NSS security system could not be initialized
da: NSS-sikkerhedssystem kunne ikke klargøres

en: no suitable smartcard driver could be found
da: ingen passende smartcard-driver blev fundet

en: smartcard driver '%s' could not be loaded
da: smartcard-driveren “%s” kunne ikke indlæses

en: could not watch for incoming card events - %s
da: kunne ikke holde øje med indkommende kortbegivenheder - %s

en: encountered unexpected error while waiting for smartcard events
da: stødte på en uventet fejl mens der blev ventet på smartcard-begivenheder
