gnome-control-center - en to am translation catalogue (156 entries)

en: Screen reader not found.
am: መመልከቻ አንባቢ አልተገኘም

en: Please install the 'orca' package.
am: እባክዎን የ 'orca' ጥቅል ይግጠሙ

en: Open accessibility settings
am: የ መድረሻ ማሰናጃ መክፈቻ

en: Unable to mount %s
am: መጫን አልተቻለም %s

en: Unable to open a folder for %s
am: ፎልደሩን መክፈት አልተቻለም ለ %s

en: Ask what to do
am: የምትሰራውን ጠይቀኝ

en: Do Nothing
am: ምንም አትስራ

en: Open Folder
am: ፎልደር መክፈቻ

en: Unable to eject %p
am: ማውጣት አልተቻለም %p

en: Unable to unmount %p
am: ማውረድ አልተቻለም %p

en: You have just inserted an Audio CD.
am: የ ድምፅ ሲዲ አስገብተዋል

en: You have just inserted an Audio DVD.
am: የ ድምፅ ዲቪዲ አስገብተዋል

en: You have just inserted a Video DVD.
am: የ ቪዲዮ ዲቪዲ አስገብተዋል

en: You have just inserted a Video CD.
am: የ ቪዲዮ  ሲዲ አስገብተዋል

en: You have just inserted a Super Video CD.
am: የ ሱፐር ቪዲዮ  ሲዲ አስገብተዋል

en: You have just inserted a blank CD.
am: ባዶ ሲዲ አስገብተዋል

en: You have just inserted a blank DVD.
am: ባዶ ዲቪዲ አስገብተዋል

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
am: ባዶ የ ብሉ-ሬይ ዲስክ አስገብተዋል

en: You have just inserted a blank HD DVD.
am: ባዶ የ ኤችዲ ዲቪዲ ዲስክ አስገብተዋል

en: You have just inserted a Photo CD.
am: የ ፎቶ ሲዲ አስገብተዋል

en: You have just inserted a Picture CD.
am: የ ስእል ሲዲ አስገብተዋል

en: You have just inserted a medium with digital photos.
am: የ ዲጂታል ፎቶዎች የያዘ መገናኛ አስገብተዋል

en: You have just inserted a digital audio player.
am: የ ዲጂታል ድምፅ የያዘ መገናኛ አስገብተዋል

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
am: እርስዎ ሶፍትዌር የያዘ መገናኛ አስገብተዋል ራሱ በራሱ እንዲጀምር

en: You have just inserted a medium.
am: መገናኛ አስገብተዋል

en: Choose what application to launch.
am: ምን መተግበሪያ እንደሚጀምር ይምረጡ

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
am: እንዴት እንደሚከፈት ይምረጡ "%s" እና ይህን ተግባር ወደ ፊት ለ ሌሎች መገናኛ አይነቶች ይጠቀም እንደሆን መወሰኛ "%s".

en: _Always perform this action
am: _ሁል ጊዜ ይህን ተግባር ፈጽም

en: _Cancel
am: _መሰረዣ

en: _Ok
am: _እሺ

en: _Eject
am: _ማውጫ

en: _Unmount
am: _ማውረጃ

en: Color
am: ቀለም

en: Recalibrate now
am: አሁን ማስተካከያ

en: Recalibration required
am: ማስተካከል ያስፈልጋል

en: The display '%s' should be recalibrated soon.
am: ማሳያው '%s' በ ቅርብ መስተካከል አለበት

en: The printer '%s' should be recalibrated soon.
am: ማተሚያው በቅርብ ጊዜ '%s' እንደገና መስተካከል አለበት

en: Cinnamon Settings Daemon Color Plugin
am: የ ሲናሞን ማሰናጃ እረዳት የ ቀለም ተሰኪ

en: Color calibration device added
am: የ ቀለም ማስተካካያ አካል ተጨምሯል

en: Color calibration device removed
am: የ ቀለም ማስተካካያ አካል ተወግዷል

en: Low Disk Space on "%s"
am: ዝቅተኛ የዲስክ ቦታ በ "%s"

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
am: መጠኑ "%s" ያለው %s የቀረው ነፃ የ ዲስክ ቦታ: እርስዎ ቆሻሻውን ባዶ በማድረግ ትንሽ ነፃ ቦታ ማግኘት ይችላሉ

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.
am: ይህ መጠን "%s" ይህን ያህል %s የ ዲስክ ቦታ ይቀረዋል

en: Low Disk Space
am: ዝቅተኛ የዲስክ ቦታ

en: This computer has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
am: ይህ ኮምፒዩተር ይህን ያህል %s የ ዲስክ ቦታ ይቀረዋል የ ቆሻሻ ማጠራቀሚያውን ባዶ በማድረግ ጥቂት ነፃ ባዶ ቦታ ያገኛሉ

en: This computer has only %s disk space remaining.
am: ይህ ኮምፒዩተር %s የዲስክ ቦታ ቀርቶታል

en: Disk space
am: የ ዲስክ ቦታ

en: Examine
am: መመርመሪያ

en: Empty Trash
am: ቆሻሻውን ባዶ ማድረጊያ

en: Ignore
am: መተው

en: Don't show any warnings again for this file system
am: ለዚህ የ ፋይል ስርአት ምንም አይነት ማስጠንቀቂያ አታሳይ

en: Don't show any warnings again
am: ምንም አይነት ማስጠንቀቂያ አታሳይ

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to another disk or partition.
am: እርስዎ ቆሻሻውን ባዶ በማድረግ: የ ማይጠቀሙበትን መተግባሪያ: ወይንም ፋይሎች ወደ ሌላ ዲስክ ወይንም ክፍልፋይ ውስጥ በ መውሰድ ነፃ የ ዲስክ ቦታ ማግኘት ይችላሉ

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to another disk or partition.
am: እርስዎ ነፃ ቦታ ማስለቀቅ ይችላሉ የማይጠቀሙበትን ፕሮግራሞች ወይንም ፋይሎች በማስወገድ ወይንም ፋይሎችን ወደ ሌላ ዲስክ ወይንም ክፍልፋይ በ መውሰድ

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to an external disk.
am: እርስዎ ነፃ ቦታ ማስለቀቅ ይችላሉ ቆሻሻውን ባዶ በማድረግ የማይጠቀሙበትን ፕሮግራሞች ወይንም ፋይሎች በማስወገድ ወይንም ፋይሎችን ወደ ሌላ ዲስክ ወይንም ክፍልፋይ በ መውሰድ

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to an external disk.
am: እርስዎ ነፃ ቦታ ማስለቀቅ ይችላሉ የማይጠቀሙበትን ፕሮግራሞች ወይንም ፋይሎች በማስወገድ ወይንም ፋይሎችን ወደ ሌላ ዲስክ ወይንም ክፍልፋይ በ መውሰድ

en: Examine...
am: መመርመሪያ...

en: UPS Discharging
am: UPS እየለቀቀ ነው

en: %s of UPS backup power remaining
am: %s ከ UPS ተተኪ ሐይል የቀረው

en: Power
am: ሐይል

en: Battery low
am: ባትሪው ዝቅተኛ ነው

en: Laptop battery low
am: የ ላፕቶፕ ባትሪው ዝቅተኛ ነው

en: Approximately %s remaining (%.0f%%)
am: በ ግምት %s የቀረው (%.0f%%)

en: UPS low
am: UPS ዝቅተኛ ነው

en: Approximately %s of remaining UPS backup power (%.0f%%)
am: በ ግምት %s of ተተኪ ባትሪ የ ቀረው ሀይል (%.0f%%)

en: Mouse battery low
am: የ አይጥ ባትሪው ዝቅተኛ ነው

en: Wireless mouse is low in power
am: የ ሽቦ አልባ አይጥ ሀይል በጣም ዝቅተኛ ነው

en: Keyboard battery low
am: የ ፊደል ገበታ ባትሪው ዝቅተኛ ነው

en: Wireless keyboard is low in power
am: የ ሽቦ አልባ የ ፊደል ገበታ ሀይል በጣም ዝቅተኛ ነው

en: PDA battery low
am: የ PDA ባትሪ ዝቅተኛ ነው

en: PDA is low in power (%.0f%%)
am: የ PDA ሀይል ዝቅተኛ ነው (%.0f%%)

en: Cell phone battery low
am: የ ሴልፎን ባትሪ ዝቅተኛ ነው

en: Cell phone is low in power (%.0f%%)
am: የ ሴል ፎን ሀይል ዝቅተኛ ነው (%.0f%%)

en: Media player battery low
am: የ መገናኛ ማጫወቻ ባትሪ ዝቅተኛ ነው

en: Media player is low in power (%.0f%%)
am: የ መገናኛ ማጫወቻ ባትሪ ሀይል ዝቅተኛ ነው (%.0f%%)

en: Tablet battery low
am: የ ታብሌት ባትሪ ዝቅተኛ ነው

en: Tablet is low in power (%.0f%%)
am: የ ታብሌት ባትሪ ሐይል ዝቅተኛ ነው (%.0f%%)

en: Attached computer battery low
am: ከ ኮምፒዩተሩ ጋር የተያያዘው ባትሪ ዝቅተኛ ነው

en: Attached computer is low in power (%.0f%%)
am: ከ ኮምፒዩተሩ ጋር የተያያዘው ባትሪ ዝቅተኛ ነው (%.0f%%)

en: Battery is low
am: ባትሪው ዝቅተኛ ነው

en: Battery critically low
am: ባትሪው አደገኛ ዝቅተኛ ላይ ነው

en: Laptop battery critically low
am: የ ላፕቶፕ ባትሪ ሀይል በጣም ዝቅተኛ ነው

en: Plug in your AC adapter to avoid losing data.
am: ዳታ እንዳይጠፋ ለማስወገድ ወደ ኤሌክትሪክ ሀይል ይሰኩ

en: Computer will suspend very soon unless it is plugged in.
am: ኮምፒዩተሩ ራሱን ያግዳል ወደ ሀይል ካልተሰካ

en: Computer will hibernate very soon unless it is plugged in.
am: ኮምፒዩተሩ ራሱን ያስተኛል ወደ ሀይል ካልተሰካ

en: Computer will shutdown very soon unless it is plugged in.
am: ኮምፒዩተሩ ይጠፋል ወደ ሀይል ካልተሰካ

en: UPS critically low
am: ተተኪ ባትሪ ሀይል በጣም ዝቅተኛ ነው

en: Approximately %s of remaining UPS power (%.0f%%). Restore AC power to your computer to avoid losing data.
am: በ ግምት %s ተተኪ ባትሪ የ ቀረው ሀይል (%.0f%%). ዳታ እንዳይጠፋ ለማስወገድ ወደ ኤሌክትሪክ ሀይል ይሰኩ

en: Wireless mouse is very low in power. This device will soon stop functioning if not charged.
am: የ ሽቦ አልባ አይጥ ሀይል በጣም ዝቅተኛ ነው: ይህ አካል ካልተሞላ መስራቱን ያቆማል

en: Wireless keyboard is very low in power. This device will soon stop functioning if not charged.
am: የ ሽቦ አልባ የ ፊደል ገበታ ሀይል በጣም ዝቅተኛ ነው: ይህ አካል ካልተሞላ መስራቱን ያቆማል

en: PDA is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
am: PDA ሀይል በጣም ዝቅተኛ ነው (%.0f%%). ይህ አካል ካልተሞላ መስራቱን ያቆማል

en: Cell phone is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
am: የ ሴል ፎን ባትሪ ሀይል በጣም ዝቅተኛ ነው (%.0f%%). ይህ አካል ካልተሞላ መስራቱን ያቆማል

en: Media player is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
am: የ መገናኛ ማጫወቻ ባትሪ ሀይል በጣም ዝቅተኛ ነው (%.0f%%). ይህ አካል ካልተሞላ መስራቱን ያቆማል

en: Tablet is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
am: የ ታብሌት ባትሪ ሀይል በጣም ዝቅተኛ ነው (%.0f%%). ይህ አካል ካልተሞላ መስራቱን ያቆማል

en: Attached computer is very low in power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
am: ከ ኮምፒዩተሩ ጋር የተያያዘው ባትሪ ሐይል ዝቅተኛ ነው (%.0f%%). አካሉ ካልተሞላ በቅርብ ጊዜ ውስጥ ይጠፋል

en: Battery is critically low
am: ባትሪው አደገኛ ዝቅተኛ ላይ ነው

en: The battery is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the battery becomes completely empty.
am: የ ባትሪው ሀይል  በጣም ዝቅተኛ ነው ኮምፒዩተሩ <b>ሀይል-ይጠፋል</b> ባትሪው ሀይል ባዶ ሲሆን

en: The battery is below the critical level and this computer is about to suspend.
    <b>NOTE:</b> A small amount of power is required to keep your computer in a suspended state.
am: የ ባትሪው ሀይል በጣም ዝቅተኛ ደረጃ ላይ ነው እና ይህ ኮምፒዩተር ወደ ማገጃ ዘዴ ውስጥ ይገባል
    <b>ማስታወሻ:</b> በጣም ትንሽ መጠን ሀይል ያስፈልጋል የ እርስዎን ኮምፒዩተር በ ማገጃ ዘዴ ውስጥ ለማቆየት

en: The battery is below the critical level and this computer is about to hibernate.
am: ባትሪው ከ በጣም አደገኛ ደረጃ በታች ነው: እና ይህ ኮምፒዩተር ያንቀላፋል

en: The battery is below the critical level and this computer is about to shutdown.
am: ባትሪው ከ በጣም አደገኛ ደረጃ በታች ነው: እና ይህ ኮምፒዩተር ይጠፋል

en: UPS is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the UPS becomes completely empty.
am: የ UPS ሀይል  በጣም ዝቅተኛ ነው ኮምፒዩተሩ <b>ሀይል-ይጠፋል</b> ባትሪው ሀይል ባዶ ሲሆን

en: UPS is below the critical level and this computer is about to hibernate.
am: የ UPS ከ በጣም አደገኛ ደረጃ በታች ነው: እና ይህ ኮምፒዩተር ያንቀላፋል

en: UPS is below the critical level and this computer is about to shutdown.
am: የ UPS ከ በጣም አደገኛ ደረጃ በታች ነው: እና ይህ ኮምፒዩተር ይጠፋል

en: Lid has been opened
am: መክደኛው ተከፍቷል

en: Lid has been closed
am: መክደኛው ተዘግቷል

en: Unknown time
am: ያልታወቀ ሰአት

en: %i minute | %i minutes
am[0]: %i ደቂቃ
am[1]: %i ደቂቃዎች

en: %i hour | %i hours
am[0]: %i ሰአት
am[1]: %i ሰአቶች

en: hour | hours
am[0]: ሰአት
am[1]: ሰአቶች

en: minute | minutes
am[0]: ደቂቃ
am[1]: ደቂቃዎች

en: Configuring new printer
am: አዲስ ማተሚያ ማሰናጃ

en: Please wait...
am: እባክዎ ይጠብቁ...

en: Missing printer driver
am: የ ማተሚያ መንጃ ጎድሏል

en: No printer driver for %s.
am: ምንም የ ማተሚያ መንጃ አልተገኘም ለ %s.

en: No driver for this printer.
am: ለዚህ ማተሚያ መንጃ አልተገኘም

en: Printers
am: ማተሚያዎች

en: Printer '%s' is low on toner.
am: የ ማተሚያ '%s' ቶነር አነስተኛ ነው

en: Printer '%s' has no toner left.
am: ማተሚያው '%s' ምንም ቶነር አልቀረውም

en: Printer '%s' may not be connected.
am: ማተሚያው '%s' ምናልባት አልተገናኘም

en: The cover is open on printer '%s'.
am: የ ማተሚያው መክደኛ ክፍት ነው '%s'.

en: There is a missing print filter for printer '%s'.
am: ለ ማተሚያ የ ጎደለ የ ማተሚያ ማጣሪያ አለ '%s'.

en: The door is open on printer '%s'.
am: የ ማተሚያው በር ክፍት ነው '%s'.

en: Printer '%s' is low on a marker supply.
am: የ ማተሚያው  '%s' ምልክት ማድረጊያ አነስተኛ ነው

en: Printer '%s' is out of a marker supply.
am: የ ማተሚያው  '%s' ምልክት ማድረጊያ አልቋል

en: Printer '%s' is low on paper.
am: የ ማተሚያው '%s' ወረቀት ዝቅተኛ ነው

en: Printer '%s' is out of paper.
am: የ ማተሚያው '%s' ወረቀት አልቋል

en: Printer '%s' is currently off-line.
am: ማተሚያው '%s' አሁን ከ መስመር-ውጪ ነው

en: There is a problem on printer '%s'.
am: ማተሚያው ችግር ገጥሞታል '%s'.

en: Toner low
am: ቶነር አነስተኛ ነው

en: Toner empty
am: ቶነር ባዶ ነው

en: Not connected?
am: አልተገናኘም?

en: Cover open
am: መክደኛው ተከፍቷል

en: Printer configuration error
am: የ ማተሚያ ማሰናጅ ስህተት

en: Door open
am: በሩ ክፍት ነው

en: Marker supply low
am: ምልክት ማድረጊያው አነስተኛ ነው

en: Out of a marker supply
am: የ ማተሚያ ቀለም አልቋል

en: Paper low
am: ወረቀት ዝቅተኛ ነው

en: Out of paper
am: ወረቀት አልተገኘም

en: Printer off-line
am: ማተሚያው ከ መስመር-ውጪ ነው

en: Printer error
am: የ ማተሚያ ስህተት

en: Printer added
am: ማተሚያ ተጨምሯል

en: Printing stopped
am: ማተሚያ ማስቆሚያ

en: '%s' on %s
am: '%s' በ %s

en: Printing canceled
am: ማተሙ ተሰርዟል

en: Printing aborted
am: ማተሙ ተቋርጧል

en: Printing completed
am: ማተሙ ተፈጽሟል

en: Printing
am: በ ማተም ላይ

en: Printer report
am: የ ማተሚያ መግለጫ

en: Printer warning
am: የ ማተሚያ ማስጠንቀቂያ

en: Printer '%s': '%s'.
am: ማተሚያ '%s': '%s'.

en: received error or hang up from event source
am: ስህተት ተፈጥሯል የ ሁኔታው ምንጭ ሲቋረጥ

en: NSS security system could not be initialized
am: የ NSS ደህንነት ስርአት ማስነሳት አልተቻለም

en: no suitable smartcard driver could be found
am: ተስማሚ የ ስማርት ካርድ ድርይቨር አልተገኘም

en: smartcard driver '%s' could not be loaded
am: ስማርት ካርድ ድርይቨር '%s' መጫን አልተቻለም

en: could not watch for incoming card events - %s
am: መመልከት አልተቻለም ወደ ውስጥ የሚመጣውን ካርድ ሁኔታ - %s

en: encountered unexpected error while waiting for smartcard events
am: የ ስማርት ካርድ ሁኔታዎች በ መጠበቅ ላይ እንዳለ ያልታሰበ ችግር ተፈጥሯል
