cinnamon-control-center master - en to ja translation catalogue (162 entries)

en: Screen reader not found.
ja: スクリーンリーダーが見つかりませんでした。

en: Please install the 'orca' package.
ja: パッケージ 'orca' をインストールしてください。

en: Open accessibility settings
ja: ユーザー補助の設定を開く

en: Unable to mount %s
ja: %s をマウントできません

en: Unable to open a folder for %s
ja: フォルダー %s を書き込みモードで開けません

en: Ask what to do
ja: どうするか尋ねる

en: Do Nothing
ja: 何もしない

en: Open Folder
ja: フォルダーを開く

en: Unable to eject %p
ja: %p を取り出せません

en: Unable to unmount %p
ja: %p をアンマウントできません

en: You have just inserted an Audio CD.
ja: オーディオ CD が挿入されました。

en: You have just inserted an Audio DVD.
ja: オーディオ DVD が挿入されました。

en: You have just inserted a Video DVD.
ja: ビデオ DVD が挿入されました。

en: You have just inserted a Video CD.
ja: ビデオ CD が挿入されました。

en: You have just inserted a Super Video CD.
ja: スーパービデオ CD が挿入されました。

en: You have just inserted a blank CD.
ja: 空の CD が挿入されました。

en: You have just inserted a blank DVD.
ja: 空の DVD が挿入されました。

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
ja: 空のブルーレイディスクが挿入されました。

en: You have just inserted a blank HD DVD.
ja: 空の HD DVD が挿入されました。

en: You have just inserted a Photo CD.
ja: フォト CD が挿入されました。

en: You have just inserted a Picture CD.
ja: ピクチャ CD が挿入されました。

en: You have just inserted a medium with digital photos.
ja: デジタルフォトのメディアが挿入されました。

en: You have just inserted a digital audio player.
ja: デジタルオーディオプレーヤーが接続されました。

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
ja: 自動実行を意図したソフトウェアのメディアが挿入されました。

en: You have just inserted a medium.
ja: メディアが挿入されました。

en: Choose what application to launch.
ja: 使用するアプリケーションを選択してください。

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
ja: "%s" を開く方法を選択し、この動作を今後ほかのメディアの種類 "%s" でも行うか選択してください。

en: _Always perform this action
ja: 常にこの動作を行う (_A)

en: _Cancel
ja: キャンセル (_C)

en: _Ok
ja: OK (_O)

en: _Eject
ja: 取り出す (_E)

en: _Unmount
ja: アンマウント (_U)

en: Color
ja: 色

en: Recalibrate now
ja: 今すぐ再較正

en: Recalibration required
ja: 再較正が必要です

en: The display '%s' should be recalibrated soon.
ja: ディスプレイ '%s' は、そろそろ再較正すべきです。

en: The printer '%s' should be recalibrated soon.
ja: プリンター '%s' は、そろそろ再較正すべきです。

en: Cinnamon Settings Daemon Color Plugin
ja: Cinnamon 設定デーモン - カラープラグイン

en: Color calibration device added
ja: 色較正デバイスが追加されました

en: Color calibration device removed
ja: 色較正デバイスが取り外されました

en: Low Disk Space on "%s"
ja: ディスク "%s" の残り容量が少なくなりました

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
ja: ボリューム "%s" にはディスクの残り容量が %s しかありません。ゴミ箱を空にするなどして、ディスクの空きを増やしてみてください。

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.
ja: ボリューム "%s" にはディスクの残り容量が %s しかありません。

en: Low Disk Space
ja: ディスクの残り容量が少なくなりました

en: This computer has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
ja: このコンピューターにはディスクの残り容量が %s しかありません。ゴミ箱を空にするなどして、ディスクの空きを増やしてみてください。

en: This computer has only %s disk space remaining.
ja: このコンピューターにはディスクの残り容量が %s しかありません。

en: Disk space
ja: ディスクの残り容量

en: Examine
ja: 調べる

en: Empty Trash
ja: ゴミ箱を空にする

en: Ignore
ja: 無視

en: Don't show any warnings again for this file system
ja: このファイルシステムについて、今後どんな警告も表示しない

en: Don't show any warnings again
ja: 今後どんな警告も表示しない

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to another disk or partition.
ja: ゴミ箱を空にしたり、使用していないプログラムやファイルを削除したり、他のディスクやパーティションにファイルを移動することで、ディスクの空きを増やせます。

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to another disk or partition.
ja: 使用していないプログラムやファイルを削除したり、他のディスクやパーティションにファイルを移動することで、ディスクの空きを増やせます。

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to an external disk.
ja: ゴミ箱を空にしたり、使用していないプログラムやファイルを削除したり、外付けディスクにファイルを移動することで、ディスクの空きを増やせます。

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to an external disk.
ja: 使用していないプログラムやファイルを削除したり、外付けディスクにファイルを移動することで、ディスクの空きを増やせます。

en: Examine...
ja: 調べる...

en: Eject
ja: 取り出し

en: Enabled
ja: 有効

en: Disabled
ja: 無効

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: Rotation Locked
ja: 回転禁止

en: Rotation Allowed
ja: 回転可能

en: UPS Discharging
ja: UPS の放電中

en: %s of UPS backup power remaining
ja: UPS のバックアップ電源は %s 残っています

en: Power
ja: 電源

en: Battery low
ja: バッテリーの残りわずか

en: Laptop battery low
ja: ノート PC のバッテリー残りわずか

en: Approximately %s remaining (%.0f%%)
ja: 約 %s 残っています (%.0f%%)

en: UPS low
ja: UPS のバッテリー残りわずか

en: Approximately %s of remaining UPS backup power (%.0f%%)
ja: UPS のバックアップ電源は約 %s 残っています (%.0f%%)

en: Mouse battery low
ja: マウスのバッテリー残りわずか

en: Wireless mouse is low in power
ja: ワイヤレスマウスの電力が低下しています

en: Keyboard battery low
ja: キーボードのバッテリー残りわずか

en: Wireless keyboard is low in power
ja: ワイヤレスキーボードの電力が低下しています

en: PDA battery low
ja: PDA のバッテリー残りわずか

en: PDA is low in power (%.0f%%)
ja: PDA の電力が低下しています (%.0f%%)

en: Cell phone battery low
ja: 携帯電話のバッテリー残りわずか

en: Cell phone is low in power (%.0f%%)
ja: 携帯電話の電力が低下しています (%.0f%%)

en: Media player battery low
ja: メディアプレーヤーのバッテリー残りわずか

en: Media player is low in power (%.0f%%)
ja: メディアプレーヤーの電力が低下しています (%.0f%%)

en: Tablet battery low
ja: タブレットのバッテリー残りわずか

en: Tablet is low in power (%.0f%%)
ja: タブレットの電力が低下しています (%.0f%%)

en: Attached computer battery low
ja: 接続されたコンピューターのバッテリー残りわずか

en: Attached computer is low in power (%.0f%%)
ja: 接続されたコンピューターの電力が低下しています (%.0f%%)

en: Battery is low
ja: バッテリーの残りわずか

en: Battery critically low
ja: バッテリーがまもなく切れます

en: Laptop battery critically low
ja: ノート PC のバッテリーがまもなく切れます

en: Plug in your AC adapter to avoid losing data.
ja: データが失われないように AC アダプターを接続してください。

en: Computer will suspend very soon unless it is plugged in.
ja: アダプターを接続しない場合、コンピューターはまもなくサスペンドします。

en: Computer will hibernate very soon unless it is plugged in.
ja: アダプターを接続しない場合、コンピューターはまもなくハイバネートします。

en: Computer will shutdown very soon unless it is plugged in.
ja: アダプターを接続しない場合、コンピューターはまもなくシャットダウンします。

en: UPS critically low
ja: UPS のバッテリーがまもなく切れます

en: Approximately %s of remaining UPS power (%.0f%%). Restore AC power to your computer to avoid losing data.
ja: UPS の電源は約 %s 残っています (%.0f%%)。データが失われないように、コンピューターの AC 電源を接続してください。

en: Wireless mouse is very low in power. This device will soon stop functioning if not charged.
ja: ワイヤレスマウスの電力が非常に低くなっています。このデバイスは､充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Wireless keyboard is very low in power. This device will soon stop functioning if not charged.
ja: ワイヤレスキーボードの電力が非常に低くなっています。このデバイスは､充電されないとまもなく機能を停止します。

en: PDA is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ja: PDA の電力が非常に低くなっています (%.0f%%)。このデバイスは､充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Cell phone is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ja: 携帯電話の電力が非常に低くなっています (%.0f%%)。このデバイスは､充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Media player is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ja: メディアプレーヤーの電力が非常に低下しています (%.0f%%)。このデバイスは､充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Tablet is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ja: タブレットの電力が非常に低くなっています (%.0f%%)。このデバイスは､充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Attached computer is very low in power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ja: 接続されたコンピューターの電力が非常に少なくなっています (%.0f%%)。このデバイスは､充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Battery is critically low
ja: バッテリーがまもなく切れます

en: The battery is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the battery becomes completely empty.
ja: バッテリーの残量が致命的なレベルを下回っています。完全に使い切ると、このコンピューターは<b>電源オフ</b>になります。

en: The battery is below the critical level and this computer is about to suspend.
    <b>NOTE:</b> A small amount of power is required to keep your computer in a suspended state.
ja: バッテリーの残量が致命的なレベルを下回っているため、このコンピューターはまもなくサスペンドします。
    <b>注意:</b> コンピューターのサスペンド状態を保つには、わずかな電力が必要です。

en: The battery is below the critical level and this computer is about to hibernate.
ja: バッテリーの残量が致命的なレベルを下回っているため、このコンピューターはまもなくハイバネートします。

en: The battery is below the critical level and this computer is about to shutdown.
ja: バッテリーの残量が致命的なレベルを下回っているため、このコンピューターはまもなくシャットダウンします。

en: UPS is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the UPS becomes completely empty.
ja: UPS の電力が致命的なレベルを下回っています。完全に使い切ると、このコンピューターは<b>電源オフ</b>になります。

en: UPS is below the critical level and this computer is about to hibernate.
ja: UPS の電力が致命的なレベルを下回っているため、このコンピューターはまもなくハイバネートします。

en: UPS is below the critical level and this computer is about to shutdown.
ja: UPS の電力が致命的なレベルを下回っているため、このコンピューターはまもなくシャットダウンします。

en: Lid has been opened
ja: ふたが開けられました

en: Lid has been closed
ja: ふたが閉じられました

en: Unknown time
ja: 不明な時間

en: %i minute | %i minutes
ja[0]: %i 分

en: %i hour | %i hours
ja[0]: %i 時間

en: hour | hours
ja[0]: 時間

en: minute | minutes
ja[0]: 分

en: Configuring new printer
ja: 新しいプリンターを構成しています

en: Please wait...
ja: お待ちください...

en: Missing printer driver
ja: プリンタードライバーなし

en: No printer driver for %s.
ja: プリンター %s のドライバーがありません。

en: No driver for this printer.
ja: このプリンターのドライバーがありません。

en: Printers
ja: プリンター

en: Printer '%s' is low on toner.
ja: プリンター '%s' のトナーが少なくなっています。

en: Printer '%s' has no toner left.
ja: プリンター '%s' にトナーが残っていません。

en: Printer '%s' may not be connected.
ja: プリンター '%s' が接続されていない可能性があります。

en: The cover is open on printer '%s'.
ja: プリンター '%s' のカバーが開いています。

en: There is a missing print filter for printer '%s'.
ja: プリンター '%s' の印刷フィルターがありません。

en: The door is open on printer '%s'.
ja: プリンター '%s' のドアが開いています。

en: Printer '%s' is low on a marker supply.
ja: プリンター '%s' のインクが少なくなっています。

en: Printer '%s' is out of a marker supply.
ja: プリンター '%s' にインクがありません。

en: Printer '%s' is low on paper.
ja: プリンター '%s' の紙が少なくなっています。

en: Printer '%s' is out of paper.
ja: プリンター '%s' に紙がありません。

en: Printer '%s' is currently off-line.
ja: プリンター '%s' は現在オフラインです。

en: There is a problem on printer '%s'.
ja: プリンター '%s' に問題があります。

en: Toner low
ja: トナーの残りわずか

en: Toner empty
ja: トナー切れ

en: Not connected?
ja: 未接続？

en: Cover open
ja: カバーが開いています

en: Printer configuration error
ja: プリンターの構成エラー

en: Door open
ja: ドアが開いています

en: Marker supply low
ja: インクの残りわずか

en: Out of a marker supply
ja: インク切れ

en: Paper low
ja: 紙の残りわずか

en: Out of paper
ja: 紙切れ

en: Printer off-line
ja: プリンターはオフラインです

en: Printer error
ja: プリンターエラー

en: Printer added
ja: プリンターを追加しました

en: Printing stopped
ja: 印刷を停止しました

en: '%s' on %s
ja: '%s' - %s

en: Printing canceled
ja: 印刷をキャンセルしました

en: Printing aborted
ja: 印刷を中断しました

en: Printing completed
ja: 印刷が完了しました

en: Printing
ja: 印刷しています

en: Printer report
ja: プリンターレポート

en: Printer warning
ja: プリンターの警告

en: Printer '%s': '%s'.
ja: プリンター '%s': '%s'。

en: received error or hang up from event source
ja: イベントの発生源からエラーを受け取ったか、ハングアップしました

en: NSS security system could not be initialized
ja: NSS セキュリティシステムを初期化できませんでした

en: no suitable smartcard driver could be found
ja: 適切なスマートカードのドライバーが見つかりませんでした

en: smartcard driver '%s' could not be loaded
ja: スマートカードのドライバー '%s' を読み込めませんでした

en: could not watch for incoming card events - %s
ja: カードから受け取ったイベントを確認できませんでした - %s

en: encountered unexpected error while waiting for smartcard events
ja: スマートカードのイベント待機中に想定外のエラーが発生しました
