linuxmint - en to la translation catalogue (79 entries)

en: Screen reader not found.
la: lector monitorii non inventus

en: Please install the 'orca' package.
la: Fasciculum 'orca' institue, quaeso.

en: Unable to mount %s
la: %s colligari non potest

en: Ask what to do
la: Roga quid agendum

en: Do Nothing
la: Nihil Age

en: Open Folder
la: Directorium Aperi

en: Unable to eject %p
la: %p expelli non potest

en: Unable to unmount %p
la: %p solvi non potest

en: You have just inserted an Audio CD.
la: Audio CD modo inseruisti.

en: You have just inserted an Audio DVD.
la: Audio DVD modo inseruisti.

en: You have just inserted a Video DVD.
la: Video DVD modo inseruisti.

en: You have just inserted a Video CD.
la: Video CD modo inseruisti.

en: You have just inserted a Super Video CD.
la: Super Video CD modo inseruisti.

en: You have just inserted a blank CD.
la: CD vacuum modo inseruisti.

en: You have just inserted a blank DVD.
la: DVD vacuum modo inseruisti.

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
la: Blue-Ray discum vacuum modo inseruisti.

en: You have just inserted a blank HD DVD.
la: HD DVD vacuum modo inseruisti.

en: You have just inserted a Photo CD.
la: Photo CD modo inseruisti.

en: You have just inserted a Picture CD.
la: CD Imaginum modo inseruisti.

en: You have just inserted a medium with digital photos.
la: Medium com photographiis digitalibus modo inseruisti.

en: You have just inserted a digital audio player.
la: Reproductorem digitalem soni modo inseruisti.

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
la: Medium com software automatice pelliturum modo inseruisti.

en: You have just inserted a medium.
la: Medium modo inseruisti.

en: Choose what application to launch.
la: Applicationem pellendam elige.

en: _Always perform this action
la: _Hanc actionem semper age

en: _Cancel
la: _Interrumpe

en: _Ok
la: _Bene

en: _Eject
la: _Expelle

en: _Unmount
la: _Solve

en: Color calibration device removed
la: Machina coloris calibrationis emota

en: Low Disk Space on "%s"
la: Paucum Disci Spatium in "%s"

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.
la: Volumen "%s" unicum %s spatium disci manentem habet.

en: Low Disk Space
la: Paucum Disci Spatium

en: This computer has only %s disk space remaining.
la: Hoc computatrum unicum %s spatium disci menentem habet.

en: Disk space
la: Area disci

en: Examine
la: Inspice

en: Empty Trash
la: Purgamenta amove

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to another disk or partition.
la: Potes vacuando Quisquillas aperire spatium disci, emovendo programmas vel schedas, vel movendo schedas ad alium discum seu partitionem.

en: Examine...
la: Inspice ...

en: UPS Discharging
la: UPS Depletur

en: %s of UPS backup power remaining
la: %s reliqua UPS alimoniae

en: Power
la: Alimonia

en: Battery low
la: Pilae submissae

en: Laptop battery low
la: Laptop pilae submissae

en: Approximately %s remaining (%.0f%%)
la: Fere %s reliqua (%.0f%%)

en: UPS low
la: UPS submissa

en: Approximately %s of remaining UPS backup power (%.0f%%)
la: Fere %s alimoniae reliquae UPS (%.0f%%)

en: Mouse battery low
la: Pilae muris submissae

en: Keyboard battery low
la: Pilae clavaturae submissae

en: PDA battery low
la: Pilae PDA submissae

en: PDA is low in power (%.0f%%)
la: PDA alimonia pauper est (%.0f%%)

en: Cell phone battery low
la: Pilae telephoni submissae

en: Cell phone is low in power (%.0f%%)
la: Cellularis telephonis alimonia pauper est (%.0f%%)

en: Media player battery low
la: Multimediorum reproductor alimonia pauper est

en: Media player is low in power (%.0f%%)
la: Reproductoris multimedioroum alimonia pauper est (%.0f%%)

en: Tablet battery low
la: Pilae tabellae submissae

en: Tablet is low in power (%.0f%%)
la: Tabellae alimonia pauper est (%.0f%%)

en: Attached computer battery low
la: Pilae computatoris conjunti submissae

en: Attached computer is low in power (%.0f%%)
la: Computari conexi alimonia pauper est (%.0f%%)

en: Battery is low
la: Pilae submissae

en: Battery critically low
la: Pilae maxime submissae

en: Laptop battery critically low
la: Laptop pilae maxime submissae

en: Plug in your AC adapter to avoid losing data.
la: AC altorem insere ne data perdantur.

en: Computer will suspend very soon unless it is plugged in.
la: Computatrum mox suspendetur nisi potentiae nectitur

en: UPS critically low
la: UPS pilae maxime submissae

en: Wireless keyboard is very low in power. This device will soon stop functioning if not charged.
la: Claviatura sine filo valde humilem potentiam habet. Haec machina mox morietur nisi potentiae nectitur.

en: Battery is critically low
la: Pilae maxime submissae

en: Lid has been opened
la: Operculum partum est

en: Lid has been closed
la: Operculum clausum est

en: Unknown time
la: Hora incognita

en: %i minute | %i minutes
la[0]: %i minutum
la[1]: %i minuta

en: %i hour | %i hours
la[0]: %i hora
la[1]: %i horae

en: hour | hours
la[0]: hora
la[1]: horae

en: minute | minutes
la[0]: minutum
la[1]: minuta

en: Please wait...
la: Expecta quaeso ...

en: Printers
la: Typographa

en: '%s' on %s
la: '%s' in %s

en: Printing
la: Imprimitur

en: Printer '%s': '%s'.
la: Typographum '%s': '%s'.
