linuxmint - en to da translation catalogue (1735 entries)

en: Unknown
da: Ukendt

en: Failed to launch '%s'
da: Kunne ikke starte “%s”

en: Home
da: Hjem

en: File System
da: Filsystem

en: Search
da: Søg

en: Print version
da: Udskriv version

en: GNOME Online Accounts is a service which runs in the background and which you can authorize to access your online accounts. Applications can then use this service to interact with your online accounts.
da: GNOME onlinekonti er en tjeneste, som kører i baggrunden, og som du kan give tilladelse til at tilgå dine online-konti. Programmer kan så bruge denne tjeneste til at få adgang til dine online-konti.

en: The following accounts are supported in Cinnamon:
da: Følgende tjenester understøttes i Cinnamon:

en: Allows Nemo to connect to Google Drive
da: Giver Nemo forbindelse til Google Drive

en: Allows Nemo to connect to an OwnCloud server
da: Giver Nemo forbindelse til en OwnCloud-server

en: The following accounts are supported in GNOME applications:
da: Følgende konti understøttes i GNOME-programmer:

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-appear->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
da: Udseende

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
da: Farve

en: In mixed mode most applications are light. Some desktop elements are dark to create contrast.
da: I blandet tilstand er de fleste programmer lyse. Nogle skrivebordselementer er mørke for at skabe kontrast.

en: Mixed
da: Blandet

en: Dark
da: Mørk

en: Light
da: Lys

en: Advanced settings...
da: Avancerede indstillinger …

en: Style
da: Stil

en: Launcher Properties
da: Egenskaber for programstarter

en: Name:
da: Navn:

en: Command:
da: Kommando:

en: Comment:
da: Kommentar:

en: Browse
da: Gennemse

en: Launch in Terminal?
da: Kør i terminal?

en: Use dedicated GPU if available
da: Brug dedikeret GPU hvis tilgængelig

en: Directory Properties
da: Mappeegenskaber

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Restore System Configuration
da: Gendan systemkonfiguration

en: Restore the default menu layout
da: Gendan det oprindelige menuudseende

en: Close
da: Luk

en: _New Menu
da: _Ny menu

en: Ne_w Item
da: N_yt element

en: Cut
da: Klip

en: Copy
da: Kopiér

en: Paste
da: Indsæt

en: Delete
da: Slet

en: Properties
da: Egenskaber

en: Edit Desktop File
da: Redigér skrivebordsfil

en: Add
da: Tilføj

en: Edit
da: Redigér

en: Add/Edit Launcher
da: Tilføj/redigér programstarter

en: Title:
da: Titel:

en: Icon Name
da: Ikonnavn

en: Application
da: Program

en: Custom Application
da: Brugerdefineret program

en: Execution of '%s' failed:
da: Udførsel af “%s” fejlede:

en: Are you sure you want to remove '%s'?
da: Er du sikker på, du vil fjerne “%s”?

en: Remove '%s'
da: Fjern “%s”

en: About...
da: Om …

en: Configure...
da: Konfigurér …

en: This applet does not support panels of that type. This can cause visual glitches in the panel.
da: Dette panelprogram understøtter ikke paneler af denne type. Det kan forårsage fejl af visuel karakter i panelet.

en: Would you like to continue using it anyway, remove it from the panel, or try to move it to a different panel?
da: Vil du alligevel fortsætte med at bruge det, fjerne det fra panelet eller prøve at flytte det til et andet panel?

en: Leave it
da: Lad det være

en: Remove it
da: Fjern det

en: Move to another panel
da: Flyt det til et andet panel

en: A suitable panel could not be found. The applet has been removed instead.
da: Der kunne ikke findes et andet panel. Panelprogrammet er i stedet blevet fjernet.

en: Certain applets do not allow multiple instances or were at their max number of instances so were not copied
da: Nogle panelprogrammer tillader ikke flere forekomster, eller havde allerede det maksimale antal forekomster, så de blev ikke kopieret

en: Show Text
da: Vis tekst

en: Hide Text
da: Skjul tekst

en: Remove this desklet
da: Fjern dette skrivebordsprogram

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
da: Er du sikker på, du vil lukke arbejdsområde “%s”?

en: Initializing
da: Initialiserer

en: Loaded
da: Indlæst

en: Error
da: Fejl

en: Out of date
da: Forældet

en: Not compatible with Wayland
da: Ikke kompatibel med Wayland

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
da: Forkert antal hjørner

en: Execution time (ms):
da: Gennemførelsestid (ms):

en: Loaded successfully
da: Indlæsning gennemført

en: Check your video drivers
da: Tjek dine drivere til grafikkortet

en: Your system is currently running without video hardware acceleration.
da: Dit system kører i øjeblikket uden hardwareacceleration af grafikkortet.

en: You may experience poor performance and high CPU usage.
da: Du vil måske opleve dårlig ydelse og højt CPU-forbrug.

en: Launch Driver Manager
da: Start Driverhåndtering

en: Problems during Cinnamon startup
da: Problemer under opstart af Cinnamon

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
da: Opstarten af Cinnamon fuldførtes, men et eller flere panelprogrammer, skrivebordsprogrammer eller udvidelser kunne ikke indlæses.

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
da: Tjek din systemlog og loggen for Cinnamons Lup for mulige problemer.

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
da: Du kan deaktivere de(n) problematiske udvidelse(r) i Systemindstillinger for at forhindre denne meddelelse i at dukke op igen.

en: Please contact the developer.
da: Kontakt venligst udvikleren.

en: Workspace
da: Arbejdsområde

en: Restarting Cinnamon...
da: Genstarter Cinnamon …

en: System Information
da: Systemoplysninger

en: Confirm
da: Bekræft

en: No
da: Nej

en: Yes
da: Ja

en: Mirrored Displays
da: Klonede skærme

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
da: Vælg placering af nyt panel. Esc for at annullere.

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
da: Vælg ny placering af panel. Esc for at annullere.

en: You don't have any panels added.
    Do you want to open panel settings?
da: Du har ikke nogen paneler tilføjet.
    Vil du åbne panelindstillinger?

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
da: Indstillinger for panel

en: Applets
da: Panelprogrammer

en: Panel edit mode
da: Panelredigeringstilstand

en: Move
da: Flyt

en: Remove
da: Fjern

en: Are you sure you want to remove this panel?
da: Er du sikker på, du vil fjerne dette panel?

en: Add a new panel
da: Tilføj et nyt panel

en: Troubleshoot
da: Fejlfinding

en: Restart Cinnamon
da: Genstart Cinnamon

en: Looking Glass
da: Lup

en: Restore all settings to default
da: Gendan alle indstillinger til standard

en: Are you sure you want to restore all settings to default?
da: Er du sikker på, du vil nulstille alle indstillinger til deres standardværdier?

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
da: Systemindstillinger

en: Retry
da: Prøv igen

en: %s (%s) has just been stopped.
da: %s (%s) er lige blevet stoppet.

en: Device %s can be turned off, if necessary.
da: Enheden %s kan om nødvendigt slukkes.

en: Device %s is busy, please wait.
da: Enheden %s er optaget, vent venligst.

en: Do not disconnect or data loss may occur.
da: Afbryd ikke forbindelsen, ellers kan der opstå datatab.

en: Unable to stop the drive %s (%s)
da: Kan ikke stoppe drevet %s (%s)

en: %s (%s) can be safely unplugged.
da: %s (%s) kan trygt frakobles.

en: Device %s can be removed.
da: Enheden %s kan fjernes.

en: %s (%s) has just been ejected.
da: %s (%s) er lige blevet skubbet ud.

en: Do not remove or data loss may occur.
da: Fjern ikke, ellers kan der opstå datatab.

en: Unable to eject the drive %s (%s)
da: Kan ikke skubbe drevet %s (%s) ud

en: Successfully unmounted %s (%s)
da: %s blev afmonteret (%s)

en: Failed to unmount %s (%s)
da: Kunne ikke afmontere %s (%s)

en: Connect to...
da: Forbind til …

en: Enter a command
da: Indtast en kommando

en: Press ESC to close
da: Tryk Esc for at lukke

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Mi_nimize
da: Min_imér

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Unma_ximize
da: Ge_ndan

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Ma_ximize
da: Ma_ksimér

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Move
da: _Flyt

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Resize
da: Ænd_r størrelse

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move Titlebar Onscreen
da: Flyt titellinjen på skærmen

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Always on _Top
da: Altid _øverst

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Always on Visible Workspace
da: _Altid på synligt arbejdsområde

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Only on This Workspace
da: Kun på _dette arbejdsområde

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move to Another _Workspace
da: Flyt til _et andet arbejdsområde

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Close
da: _Luk

en: No open windows
da: Ingen åbne vinduer

en: Restore
da: Gendan

en: Minimize
da: Minimér

en: Maximize
da: Maksimér

en: Move to left workspace
da: Flyt til venstre arbejdsområde

en: Move to right workspace
da: Flyt til højre arbejdsområde

en: Visible on all workspaces
da: Synlig på alle arbejdsområder

en: Move to a new workspace
da: Flyt til et nyt arbejdsområde

en: Move to monitor %d
da: Flyt til skærm %d

en: Only on this workspace
da: Kun på dette arbejdsområde

en: Unmaximize
da: Gendan fra maksimeret

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
da: Tilgængelighed

en: Zoom
da: Forstørret

en: Screen Reader
da: Skærmoplæser

en: Screen Keyboard
da: Skærmtastatur

en: Sticky Keys
da: Træge taster

en: Slow Keys
da: Langsomme taster

en: Bounce Keys
da: Elastiske taster

en: Mouse Keys
da: Musetaster

note: Secondary click
en: Simulated secondary click
da: Simuleret sekundært klik

note: Hover Click
en: Hover click
da: Svæveklik

en: Universal Access Settings
da: Indstillinger for tilgængelighed

en: High Contrast
da: Høj kontrast

en: Large Text
da: Stor tekst

en: %B %-e, %Y
da: %-e. %B %Y

note: Translators: This is the date which appears in the calendar applet, as a tooltip and as a title header inside the applet. The format uses the strftime syntax. %A, %B %-e, %Y is the American Date format (Saturday, January 4, 2020): %A is the name of the day, %B is the name of the month %-e is the non
en: %A, %B %-e, %Y
da: %A den %-e. %B %Y

en: Date and Time Settings
da: Indstillinger for dato og tid

en: Starting in a few minutes
da: Starter om få minutter

en: Starting in %d minutes
da: Starter om %d minutter

en: This evening
da: I aften

en: Starting later today
da: Starter senere i dag

en: In %d hour | In %d hours
da[0]: Om %d time
da[1]: Om %d timer

en: No Events
da: Ingen begivenheder

en: In progress
da: I gang

en: All day
da: Hele dagen

en: Today
da: I dag

note: Scale cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the desktop
da: Vis skrivebordet

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the desklets
da: Vis skrivebordsprogrammerne

note: ["WORKSPACE_UP", _("Switch to the workspace above"), "none", ""], ["WORKSPACE_DOWN", _("Switch to the workspace below"), "none", ""], cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the workspace selector (Expo)
da: Vis arbejdsområdevælgeren

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the window selector (Scale)
da: Vis vinduesvælgeren

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Expo
da: Vis arbejdsområder

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Favorites
da: Favoritter

en: Move to the other monitor
da: Flyt til den anden skærm

en: Move to monitor
da: Flyt til skærm

en: Move to another workspace
da: Flyt til et andet arbejdsområde

en: Applet preferences
da: Indstillinger for panelprogram

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Grouped window list
da: Grupperet vinduesliste

en: Places
da: Steder

en: Recent
da: Seneste

en: Run with dedicated GPU
da: Kør med dedikeret GPU

en: Unpin from Panel
da: Frigør fra panel

en: Pin to Panel
da: Fastgør til panel

en: Remove from Autostart
da: Fjern fra automatisk opstart

en: Add to Autostart
da: Tilføj til automatisk opstart

en: Create Shortcut
da: Opret genvej

en: Restore to full opacity
da: Gendan til fuld uigennemsigtighed

en: Close others
da: Luk andre

en: Close all
da: Luk alle

en: Power management
da: Strømstyring

en: Power management: inhibited
da: Strømstyring: suspenderet

en: Power management: active
da: Strømstyring: aktiv

en: Power management is already inhibited by another program
da: Strømstyring er allerede suspenderet af et andet program

en: Power management: inhibited by another program
da: Strømstyring: suspenderet af et andet program

en: Apps inhibiting power management:
da: Programmer som suspenderer strømstyring:

en: Inhibit applet
da: Panelprogram til suspendering

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
da: Underretninger

en: Show Keyboard Layout
da: Vis tastaturlayout

en: Show Character Table
da: Vis tegnoversigt

en: Keyboard Settings
da: Tastaturindstillinger

en: Add to panel
da: Tilføj til panel

en: Add to desktop
da: Tilføj til skrivebord

en: Remove from favorites
da: Fjern fra favoritter

en: Add to favorites
da: Tilføj til favoritter

en: Uninstall
da: Afinstallér

en: This file is no longer available
da: Denne fil er ikke længere tilgængelig

en: Open with
da: Åbn med

en: Other application...
da: Andet program …

en: Edit menu
da: Redigér menu

en: Recent Files
da: Seneste filer

en: Clear list
da: Ryd liste

en: Clear all recent documents
da: Ryd alle seneste dokumenter

en: No recent documents
da: Ingen seneste dokumenter

en: All Applications
da: Alle programmer

en: Lock screen
da: Lås skærm

en: Lock the screen
da: Lås skærmen

en: Logout
da: Log af

en: Leave the session
da: Forlad sessionen

en: Quit
da: Afslut

en: Shut down the computer
da: Sluk computeren

en: <unknown>
da: <ukendt>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
da: deaktiveret

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
da: uhåndteret

en: disconnecting...
da: afbryder forbindelsen …

en: connecting...
da: forbinder …

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
da: godkendelse påkrævet

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
da: firmware mangler

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
da: kabel ikke tilsluttet

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
da: ikke tilgængelig

en: connection failed
da: forbindelse mislykkedes

en: More
da: Flere

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
da: Forbundet (privat)

en: Auto Ethernet
da: Automatisk ethernet

en: Auto broadband
da: Automatisk bredbånd

en: Auto dial-up
da: Automatisk opkaldsforbindelse

note: Translators: this the automatic wireless connection name (including the network name)
en: Auto %s
da: Automatisk %s

en: Auto bluetooth
da: Automatisk bluetooth

en: Auto wireless
da: Automatisk trådløst netværk

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
da: Netværkshåndtering

en: Enable networking
da: Aktivér netværksforbindelser

en: Wired
da: Kablet

en: Wireless
da: Trådløst netværk

en: Mobile broadband
da: Mobilt bredbånd

en: VPN Connections
da: VPN-forbindelser

en: Network Settings
da: Netværksindstillinger

en: Network Connections
da: Netværksforbindelser

en: Connection failed
da: Forbindelse mislykkedes

en: Activation of network connection failed
da: Aktivering af netværksforbindelse mislykkedes

en: Networking is disabled
da: Netværksforbindelser er deaktiveret

en: No connection
da: Ingen forbindelse

en: Connecting to the cellular network...
da: Forbinder til mobilt bredbånd …

en: Connecting to the wireless network...
da: Forbinder til trådløst netværk …

en: Connecting to the wired network...
da: Forbinder til kablet netværk …

en: Connecting to the VPN...
da: Forbinder til VPN …

en: Connecting to the network...
da: Forbinder til netværket …

en: Connected to the wireless network
da: Forbundet til det trådløse netværk

en: Wireless connection
da: Trådløs forbindelse

en: (Limited connectivity)
da: (Begrænset forbindelse)

en: Connected to the wired network
da: Forbundet til det kablede netværk

en: Connected to the cellular network
da: Forbundet til mobilt bredbånd

en: Connected to the VPN
da: Forbundet til VPN

en: Connected to the network
da: Forbundet til netværket

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
da: Ryd underretninger

en: Notification Settings
da: Indstillinger for underretninger

en: No notifications
da: Ingen underretninger

en: %d notification | %d notifications
da[0]: %d underretning
da[1]: %d underretninger

en: just now
da: lige nu

en: %d second ago | %d seconds ago
da[0]: %d sekund siden
da[1]: %d sekunder siden

en: %d minute ago | %d minutes ago
da[0]: %d minut siden
da[1]: %d minutter siden

en: Click to toggle the on-screen keyboard
da: Klik for at slå skærmtastatur til/fra

en: Click to enable the on-screen keyboard
da: Klik for at aktivere skærmtastaturet

en: Launch
da: Start

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Panel launchers
da: Panelprogramstartere

en: Battery full
da: Batteri helt opladt

en: Battery almost full
da: Batteri næsten helt opladt

en: Battery good
da: Batteri fint

en: Low battery
da: Lavt batteriniveau

en: Critically low battery
da: Kritisk lavt batteriniveau

en: AC adapter
da: Strømforsyning

en: Laptop battery
da: Computerbatteri

en: UPS
da: Nødstrømsenhed

en: Monitor
da: Skærm

en: Mouse
da: Mus

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
da: Tastatur

en: PDA
da: Håndholdt enhed (PDA)

en: Cell phone
da: Mobiltelefon

en: Media player
da: Medieafspiller

en: Brightness
da: Lysstyrke

en: Keyboard backlight
da: Tastaturbaggrundsbelysning

en: Power Settings
da: Indstillinger for strømstyring

en: Charging
da: Oplader

en: Charging - %d hour until fully charged | Charging - %d hours until fully charged
da[0]: Oplader - %d time til fuldt opladet
da[1]: Oplader - %d timer til fuldt opladet

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
da: Oplader - %d %s %d %s til fuldt opladet

en: hour | hours
da[0]: time
da[1]: timer

en: minute | minutes
da[0]: minut
da[1]: minutter

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
da[0]: Oplader - %d minut til fuldt opladet
da[1]: Oplader - %d minutter til fuldt opladet

en: Fully charged
da: Fuldt opladet

en: Using battery power
da: Anvender batteri

en: Using battery power - %d hour remaining | Using battery power - %d hours remaining
da[0]: Anvender batteri - %d time tilbage
da[1]: Anvender batteri - %d timer tilbage

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Using battery power - %d %s %d %s remaining
da: Anvender batteri - %d %s %d %s tilbage

en: Using battery power - %d minute remaining | Using battery power - %d minutes remaining
da[0]: Anvender batteri - %d minut tilbage
da[1]: Anvender batteri - %d minutter tilbage

note: Label                              Executable Icon                     Category          Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
da: Printere

en: Cancel all jobs
da: Annullér alle opgaver

en: '%s' on %s
da: “%s” på %s

en: Send to front
da: Flyt forrest

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
da: Seneste dokumenter

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
da: Flytbare enheder

en: Open file manager
da: Åbn filhåndtering

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
da: Skalér

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
da: Indstillinger

en: Hi there!
da: Hej!

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
da: DU TRYKKEDE PÅ KNAPPEN!!!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
da: DU BRUGTE GENVEJSTASTEN!!!

en: Click to show the desktop or middle-click to show the desklets
da: Klik for at se skrivebordet eller midterklik for at se skrivebordsprogrammerne

en: Show Desklets
da: Vis skrivebordsprogrammer

en: Click to pause the slideshow
da: Klik for at sætte slideshowet på pause

en: Click to resume the slideshow
da: Klik for at fortsætte slideshowet

en: The slideshow is disabled
da: Slideshowet er deaktiveret

en: Next Background
da: Næste baggrund

en: Background Settings
da: Baggrundsindstillinger

en: Current background:
da: Nuværende baggrund:

en: Playing
da: Afspiller

en: Paused
da: Sat på pause

en: Stopped
da: Stoppet

en: Unknown Artist
da: Ukendt kunstner

en: Unknown Album
da: Ukendt album

en: Unknown Title
da: Ukendt titel

en: Previous
da: Forrige

en: Play
da: Afspil

en: Next
da: Næste

en: Consecutive Playing
da: Fortløbende afspilning

en: No Shuffle
da: Ingen blanding

en: Open Player
da: Åbn afspiller

en: Quit Player
da: Afslut afspiller

en: Repeat Single
da: Gentag enkelt

en: Repeat All
da: Gentag alle

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
da: Bland

en: Mute output
da: Slå lyden fra output

en: Mute input
da: Slå lyden fra input

en: Applications
da: Programmer

en: Output device
da: Outputenhed

en: Microphone
da: Mikrofon

en: Input device
da: Inputenhed

en: Volume
da: Lydstyrke

en: Launch player
da: Start afspiller

en: Choose player controls
da: Vælg kontrolelementer til afspiller

en: Sound Settings
da: Lydindstillinger

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
da: Er du sikker på, du vil slette alle elementer i papirkurven?

en: This operation cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
da: Papirkurv

en: Empty Trash
da: Tøm papirkurven

en: Open Trash
da: Åbn papirkurven

en: Lock Screen
da: Lås skærmen

en: Switch User
da: Skift bruger

en: Log Out...
da: Log af …

en: Power Off...
da: Sluk …

en: Remove 'Window list'
da: Fjern “Vinduesliste”

en: All windows
da: Alle vinduer

en: Manage workspaces (Expo)
da: Håndtér arbejdsområder (oversigt)

en: Add a new workspace
da: Tilføj nyt arbejdsområde

en: Remove the current workspace
da: Fjern nuværende arbejdsområde

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Upside-down
da: På hovedet

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinf
en: Display
da: Skærm

en: Configure display settings...
da: Konfigurér skærmindstillinger …

en: Clock
da: Ur

en: Edit launcher
da: Redigér programstarter

en: Photo Frame
da: Fotoramme

en: Control Center
da: Kontrolcenter

en: Users and Groups
da: Brugere og grupper

en: Add or remove users and groups
da: Tilføj eller fjern brugere og grupper

note: Virtual keyboard
en: Virtual keyboard
da: Virtuelt tastatur

en: Turn on-screen keyboard on or off
da: Slå skærmtastatur til/fra

en: Valid name
da: Gyldigt navn

en: The name cannot be empty.
da: Navnet kan ikke være tomt.

en: Valid executable
da: Gyldig eksekverbar fil

en: The executable is not valid. It cannot be empty and spaces in the path must be escaped with backslash (\).
da: Den eksekverbare fil er ikke gyldig. Den kan ikke være tom, og der skal være backslash (\) foran mellemrum i filstien.

en: Cannot create the launcher at this location.  Add to the desktop instead?
da: Kan ikke oprette programstarteren her. Tilføj til skrivebordet i stedet?

en: Choose a command
da: Vælg en kommando

en: Would you like to add this launcher to the menu also?  It will be placed in the Other category initially.
da: Vil du også tilføje denne programstarter til menuen? Til at begynde med vil den blive placeret i kategorien Andre.

en: Screen Locker
da: Skærmlås

en: Please type an away message for the lock screen
da: Skriv en fraværende-besked til den låste skærm

en: Preferences
da: Indstillinger

note: Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
da: Netværk

en: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet
da: netværk, trådløs, wifi, ethernet, bredbånd, internet

en: color, profile, display, printer, output
da: farve, profil, skærm, printer, output

en: Graphics Tablet
da: Tegneplade

en: wacom, digitize, tablet, graphics, calibrate, stylus
da: wacom, digitaliser, tablet, grafik, kalibrer, pen

en: printers, laser, inkjet
da: printere, laser, blæk

en: firewall, block, filter, programs
da: firewall, blokér, filter, programmer

en: Languages
da: Sprog

en: language, install, foreign
da: sprog, installér, fremmede

en: Input Method
da: Indtastningsmetode

en: language, install, foreign, input, method, chinese, korean, japanese, typing
da: sprog, installér, fremmed, indtastning, metode, kinesisk, koreansk, japansk, taste

en: Login Window
da: Loginvindue

en: login, lightdm, mdm, gdm, manager, user, password, startup, switch
da: login, lightdm, mdm, gdm, håndtering, bruger, adgangskode, opstart, skift

en: login, lightdm, manager, settings, editor
da: login, lightdm, håndtering, administration, indstillinger, redigering, editor

en: Driver Manager
da: Driverhåndtering

en: video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
da: video, driver, wifi, kort, hardware, proprietær, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Nvidia Settings
da: Nvidia-indstillinger

en: video, driver, proprietary, nvidia, settings
da: video, driver, proprietær, nvidia, indstillinger

en: Software Sources
da: Programkilder

en: ppa, repository, package, source, download
da: ppa, programarkiv, pakke, kilde, download

en: Package Management
da: Pakkehåndtering

en: update, install, repository, package, source, download
da: opdatér, opdater, installér, installer, arkiv, pakke, kilde, download, hente

en: user, users, account, accounts, group, groups, password
da: bruger, brugere, konto, konti, gruppe, grupper, adgangskode

en: bluetooth, dongle, transfer, mobile
da: bluetooth, dongle, overfør, mobil

en: Manage Services and Units
da: Håndtér tjenester og enheder

en: systemd, units, services, systemctl, init
da: systemd, enheder, tjenester, systemctl, init

en: Disks
da: Diske

en: disks, manage, hardware, management, hard, hdd, pendrive, format, erase, test, create, iso, ISO, disk, image
da: diske, håndtér, hardware, håndtering, hard, hdd, pendrive, format, slet, test, opret, iso, ISO, disk, aftryk

en: Back to all settings
da: Tilbage til alle indstillinger

en: Cancel
da: Annullér

en: The group name cannot contain upper-case or space characters
da: Gruppenavnet kan ikke indeholde store bogstaver eller mellemrum

en: Change Password
da: Skift adgangskode

en: New password
da: Ny adgangskode

en: Confirm password
da: Bekræft adgangskode

en: Generate a password
da: Dan en adgangskode

en: Your new password needs to be at least 8 characters long
da: Din nye adgangskode skal indeholde mindst otte tegn

en: Show password
da: Vis adgangskode

en: An error occurred. Your password was not changed.
da: Der opstod en fejl. Din adgangskode blev ikke ændret.

en: Change
da: Ændr

en: Passwords do not match
da: Adgangskoderne er ikke ens

en: Too short
da: For kort

en: Weak
da: Svagt

en: Fair
da: Nogenlunde

en: Good
da: Godt

en: Strong
da: Stærkt

en: The username must consist of only:
        - lower case letters (a-z)
        - numerals (0-9)
        - '.', '-', and '_' characters
da: Brugernavnet må kun bestå af:
        - små bogstaver (a-z)
        - tal (0-9)
        - tegnene “.”, “-” og “_”

en: Account Type
da: Kontotype

en: Full Name
da: Fulde navn

en: Username
da: Brugernavn

en: Invalid username
da: Ugyldigt brugernavn

en: A user with the name '%s' already exists.
da: Der findes allerede en bruger med navnet “%s”.

en: Users
da: Brugere

en: Groups
da: Grupper

en: Click to change the picture
da: Klik for at skifte billedet

en: Browse for more pictures...
da: Led efter flere billeder …

en: Click to change the name
da: Klik for at ændre navnet

en: Click to change the password
da: Klik for at ændre adgangskoden

en: Click to change the groups
da: Klik for at skifte grupperne

en: Picture
da: Billede

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
da: Navn

en: Password
da: Adgangskode

en: Open
da: Åbn

en: Images
da: Billeder

en: No password set
da: Ingen adgangskode angivet

en: Set at login
da: Angiv ved login

en: This user is currently logged in
da: Brugeren er i øjeblikket logget på

en: The user's home directory is encrypted. To preserve access to the encrypted directory, only the user should change this password.
da: Brugerens Hjem-mappe er krypteret. For at bevare adgang til den krypterede mappe bør kun brugeren ændre adgangskode.

en: Are you sure you want to permanently delete %s and all the files associated with this user?
da: Vil du slette %s og alle filer tilhørende denne bruger permanent?

en: This group is set as %s's primary group
da: Denne gruppe er angivet som %ss primære gruppe

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
da: Vil du slette %s permanent?

en: Group Name
da: Gruppenavn

en: Previous instance
da: Forrige forekomst

en: Next instance
da: Næste forekomst

en: More options
da: Flere indstillinger

en: Import from a file
da: Importér fra en fil

en: Export to a file
da: Eksportér til en fil

en: Reset to defaults
da: Gendan standardindstillinger

en: Reload %s
da: Genindlæs %s

en: Settings for %s
da: Indstillinger for %s

en: Select or enter file to export to
da: Vælg eller indtast filnavn, der skal eksporteres til

en: JSON files
da: JSON-filer

en: Select a JSON file to import
da: Vælg en JSON-fil, der skal importeres

en: Cancel Job
da: Annullér opgave

en: Do you really want to cancel this job?
da: Er du sikker på, du vil annullere denne opgave?

en: Keep Printing
da: Bliv ved med at udskrive

en: Do you really want to cancel all jobs?
da: Vil du virkelig annullere alle opgaver?

en: Cancel All Jobs
da: Annullér alle opgaver

en: Random
da: Tilfældig

en: Show
da: Vis

en: Item
da: Element

en: Select a date
da: Vælg en dato

en: %l:%M:%S %p
da: %H:%M:%S

en: %l:%M %p
da: %H:%M

en: Select a time
da: Vælg et tidspunkt

en: Hour
da: Time

en: Minute
da: Minut

en: Second
da: Sekund

en: This applet is currently enabled
da: Dette panelprogram er i øjeblikket aktiveret

en: This desklet is currently enabled
da: Dette skrivebordsprogram er i øjeblikket aktiveret

en: This extension is currently enabled
da: Denne udvidelse er i øjeblikket aktiveret

en: by %s
da: af %s

en: Configure
da: Konfigurér

en: This is a system applet. It cannot be removed.
da: Dette er et panelprogram tilhørende systemet. Det kan ikke fjernes.

en: This is a system desklet. It cannot be removed.
da: Dette er et skrivebordsprogram tilhørende systemet. Det kan ikke fjernes.

en: This is a system extension. It cannot be removed.
da: Dette er en udvidelse tilhørende systemet. Det kan ikke fjernes.

en: This applet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
da: Dette panelprogram indeholder funktionskald, som potentielt kan få Cinnamon til at fryse eller gå ned. Oplever du, at systemet fryser eller gå ned, så prøv at fjerne panelprogrammet.

en: This desklet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
da: Dette skrivebordsprogram indeholder funktionskald, som potentielt kan få Cinnamon til at fryse eller gå ned. Oplever du, at systemet fryser eller gå ned, så prøv at fjerne skrivebordsprogrammet.

en: This extension contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
da: Denne udvidelse indeholder funktionskald, som potentielt kan få Cinnamon til at fryse eller gå ned. Oplever du, at systemet fryser eller gå ned, så prøv at fjerne udvidelsen.

en: About
da: Om

en: Extension %s is not compatible with your version of Cinnamon.
da: Udvidelsen %s er ikke kompatibel med denne version af Cinnamon.

en: There are multiple instances enabled. Are you sure you want to remove all of them?
da: Der er flere aktiverede forekomster. Vil du fjerne dem alle?

en: Are you sure you want to completely remove %s?
da: Er du sikker på, du vil fjerne %s helt?

en: This will restore the default set of enabled applets. Are you sure you want to do this?
da: Dette vil gendanne standardsættet af aktiverede panelprogrammer. Er du sikker på, du ønsker dette?

en: This will restore the default set of enabled desklets. Are you sure you want to do this?
da: Dette vil gendanne standardsættet af aktiverede skrivebordsprogrammer. Er du sikker på, du ønsker dette?

en: This will disable all active extensions. Are you sure you want to do this?
da: Dette vil deaktivere alle aktive udvidelser. Er du sikker på, du ønsker dette?

en: This will remove all actions. Are you sure you want to do this?
da: Dette vil fjerne alle handlinger. Er du sikker?

en: Something went wrong while loading %s. Please make sure you are using the latest version, and then report the issue to its developer.
da: Noget gik galt under indlæsning af %s. Sørg for, du bruger den seneste version og rapportér problemet til udvikleren.

en: Installed
da: Installeret

en: Install
da: Installér

en: Update
da: Opdatér

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Popularity
da: Popularitet

en: Date
da: Dato

en: Upgradable
da: Kan opgraderes

en: More info
da: Mere information

en: Refresh
da: Opdatér

en: Update all
da: Opdatér alle

en: %d update available | %d updates available
da[0]: %d opdatering tilgængelig
da[1]: %d opdateringer tilgængelig

en: No updates available
da: Ingen opdateringer tilgængelig

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color
da: Klik på pipetten og klik derefter på en farve et vilkårligt sted på skærmen for at vælge den farve

en: Click to set a new accelerator key.
da: Klik for at vælge en ny genvejstast.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
da: Tryk Escape eller klik igen for at afbryde handlingen.

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
da: Tryk på tilbagetasten for at slette den eksisterende tastegenvej.

en: unassigned
da: ikke tildelt

en: Pick an accelerator
da: Vælg en genvejstast

en: Continue
da: Fortsæt

en: 
    This key combination, '<b>%s</b>' should not be used because it would become impossible to type using this key.
da: 
    Tastekombinationen “<b>%s</b>” bør ikke bruges, da det vil blive umuligt at skrive med denne tast.

en: Please try again using a modifier key such as Control, Alt or Super (Windows key).
da: Prøv igen med en ændringstast som f.eks. Ctrl, Alt eller Super (Windows-tasten).

en: Continue only if you are certain this is what you want, otherwise press cancel.
da: Fortsæt kun, hvis du er sikker på, det er det, du ønsker. Ellers tryk annullér.

en: Checking dependencies
da: Tjekker afhængigheder

en: Please install: %s
da: Installér venligst: %s

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Open
da: _Åbn

en: Sound files
da: Lydfiler

en: Downloading images:
da: Downloader billeder:

en: An error occurred while trying to access the server. Please try again in a little while.
da: Der opstod en fejl, da serveren blev forsøgt tilgået. Prøv igen om lidt.

en: Something went wrong with the spices download. Please try refreshing the list again.
da: Noget gik galt under download af denne “spice”. Prøv at opdatere listen igen.

en: Refreshing the cache
da: Opdaterer cachen

en: Installing %s
da: Installerer %s

en: An error occurred during the installation of %s. Please report this incident to its developer.
da: Der opstod en fejl under installering af %s. Rapportér venligst hændelsen til udvikleren.

en: Uninstalling %s
da: Afinstallerer %s

en: A problem occurred while removing %s.
da: Der opstod et problem, da %s skulle fjernes.

en: 
    
    Details:  %s
da: 
    
    Detaljer: %s

en: Add new entry
da: Tilføj ny indgang

en: Remove selected entry
da: Fjern markeret indgang

en: Edit selected entry
da: Redigér markeret indgang

en: Move selected entry up
da: Flyt markeret indgang op

en: Move selected entry down
da: Flyt markeret indgang ned

en: Edit entry
da: Redigér indgang

en: Configure accessibility features
da: Konfigurér tilgængelighedsfunktioner

en: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast
da: lup, tal, tilgængelighed, forstør, formindsk, taster, kontrast

en: Visual
da: Visuel

note: Visual Aids
en: Visual Aids
da: Visuelle hjælpemidler

en: High contrast
da: Høj kontrast

en: Large text
da: Stor tekst

en: Screen reader
da: Skærmoplæser

en: Configure screen reader
da: Konfigurér skærmoplæser

note: Desktop Zoom
en: Desktop Zoom
da: Skrivebordszoom

en: Enable zoom
da: Aktivér zoom

en: Magnification
da: Forstørrelse

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Mouse wheel modifier
da: Ændringstast til musehjul

en: While this modifier is pressed, mouse scrolling will increase or decrease zoom.
da: Når ændringstasten er trykket ned, vil rulning med musehjulet forøge eller formindske zoom.

en: Scroll at screen edges
da: Rul ved skærmkanter

en: Keep cursor centered
da: Hold markør centreret

en: Cursor moves with contents
da: Markør flytter med indhold

en: Cursor pushes contents around
da: Markør skubber indhold rundt

en: Mouse tracking mode
da: Musesporingstilstand

en: Lens mode
da: Linsetilstand

en: Square
da: Kvadratisk

en: Horizontal strip
da: Vandret stribe

en: Vertical strip
da: Lodret stribe

en: Lens shape
da: Linseform

en: Full screen
da: Hele skærmen

en: Top half
da: Øverste halvdel

en: Bottom half
da: Nederste halvdel

en: Left half
da: Venstre halvdel

en: Right half
da: Højre halvdel

en: Screen position
da: Skærmposition

en: Enable the on-screen keyboard
da: Aktivér skærmtastatur

en: Touch
da: Berøring

en: Full scale
da: Fuldskala

en: Scanning
da: Skanning

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
da: Tastaturlayout

en: At the bottom of the screen
da: I bunden af skærmen

en: At the top of the screen
da: I toppen af skærmen

en: Keyboard position
da: Placering af tastaturet

en: A quarter of the screen
da: En fjerdedel af skærmen

en: A third of the screen
da: En tredjedel af skærmen

en: Half of the screen
da: Halvdelen af skærmen

en: Keyboard size
da: Tastaturets størrelse

en: Show the keyboard any time something expects input
da: Vis tastaturet, hver gang noget forventer et input

en: Show keyboard only when the user activates it
da: Vis kun tastaturet, når brugeren aktiverer det

en: Activation mode
da: Aktiveringstilstand

note: Keyboard indicators
en: Keyboard indicators
da: Tastaturindikatorer

en: Use visual indicator on Caps and Num Lock
da: Anvend visuel indikator ved Caps- og Num-Lock

en: Use audio indicator on Caps and Num Lock
da: Anvend lydindikator ved Caps og Num-Lock

en: Sound to use Caps or Num Lock on
da: Lyd ved Caps- og Num-Lock til

en: Sound to use Caps or Num Lock off
da: Lyd ved Caps- og Num-Lock fra

en: Event feedback (required for typing assistance alerts)
da: Begivenhedsfeedback (påkrævet til advarsler til indtastningshjælp)

en: Enable visual alerts
da: Aktivér visuelle advarsler

en: Flash the entire monitor
da: Blink med hele skærmen

en: Flash the active window
da: Blink med det aktive vindue

en: Visual style
da: Visuel stil

en: Enable audio alerts
da: Aktivér lydadvarsler

en: Sound to use for window alerts
da: Lyd til vinduesadvarsler

en: Typing assistance
da: Indtastningshjælp

note: Stickykeys
en: Sticky keys
da: Blivende taster

en: Treat a sequence of modifier keys as a combination
da: Opfat en sekvens af ændringstaster som en kombination

en: Disable if two modifiers are pressed together
da: Deaktivér hvis to ændringstaster trykkes ned samtidig

en: Alert when a modifier key is pressed
da: Advar når en ændringstast trykkes ned

note: Slowkeys
en: Slow keys
da: Langsomme taster

en: Put a delay between when a key is pressed and when it is accepted
da: Indsæt forsinkelse mellem, at en tast trykkes ned og den accepteres

en: Alert when a key is pressed
da: Advar når en tast trykkes ned

en: Alert when a key is accepted
da: Advar når et tastetryk accepteres

en: Alert when a key is rejected
da: Advar når et tastetryk afvises

en: Acceptance delay
da: Forsinkelse af godkendelse

en: Short
da: Kort

en: Long
da: Lang

note: Bouncekeys
en: Bounce keys
da: Elastiske taster

en: Ignore fast duplicate keypresses
da: Ignorér hurtige dobbelte tastetryk

note: Mousekeys
en: Mouse keys
da: Musetaster

en: Control the pointer using the keypad
da: Flyt markøren med det numeriske tastatur

en: Initial delay
da: Forsinkelse i begyndelsen

en: Shorter
da: Kortere

en: Longer
da: Længere

en: Acceleration time
da: Accelerationstid

en: Maximum speed
da: Højeste hastighed

en: Slower
da: Langsommere

en: Faster
da: Hurtigere

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
da: Udløs et sekundært klik ved at holde den primære knap nede

en: Trigger a click when the pointer hovers
da: Udløs et klik, når markøren holdes over

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
da: Forsinkelse

en: Motion threshold
da: Bevægelsestærskel

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Small
da: Lille

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Large
da: Stor

en: Manage your actions
da: Håndtér dine handlinger

en: action
da: handling

en: Actions
da: Handlinger

en: Manage
da: Administrér

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Installed actions
da: Installerede handlinger

en: Remove all
da: Fjern alle

en: Manage Cinnamon applets
da: Administrér Cinnamon-panelprogrammer

en: You can remove specific instances in panel edit mode via the context menu.
da: Du kan fjerne specifikke forekomster i panelredigeringstilstand via genvejsmenuen.

en: applet
da: panelprogram

en: Installed applets
da: Installerede panelprogrammer

en: Reset all
da: Nulstil alt

en: Previous Panel
da: Forrige panel

en: Next Panel
da: Næste panel

en: Solid color
da: Ensfarvet

en: Horizontal gradient
da: Vandret farveovergang

en: Vertical gradient
da: Lodret farveovergang

en: No picture
da: Intet billede

en: Mosaic
da: Mosaik

en: Centered
da: Centreret

en: Scaled
da: Skaleret

en: Stretched
da: Strakt

en: Spanned
da: Udspændt

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Change your desktop's background
da: Ændr din skrivebordsbaggrund

en: background, picture, slideshow
da: baggrund, billede, slideshow

en: Backgrounds
da: Baggrunde

en: Add Folder
da: Tilføj mappe

en: Add new folder
da: Tilføj ny mappe

en: Remove selected folder
da: Fjern valgte mappe

en: Play backgrounds as a slideshow
da: Afspil baggrunde som slideshow

en: minutes
da: minutter

en: Play images in random order
da: Afspil billeder i tilfældig rækkefølge

en: Picture aspect
da: Billedproportioner

en: Manage date and time settings
da: Administrér dato- og tidsindstillinger

en: time, date, calendar, format, network, sync
da: tid, dato, kalender, format, netværk, synkronisering

en: Date & Time
da: Dato og tid

en: Date and Time
da: Dato og tid

en: Network time
da: Netværkstid

en: Manually set date and time
da: Indstil selv tiden

en: Use 24h clock
da: Anvend 24-timers ur

en: Display the date
da: Vis datoen

en: Display seconds
da: Vis sekunder

en: Use locale default
da: Anvend standarden for regionsinformation

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: First day of week
da: Første dag i ugen

en: Region
da: Område

en: City
da: By

en: Multimedia
da: Multimedie

en: Office
da: Kontor

en: Music
da: Musik

en: Photos
da: Billeder

en: Spreadsheet
da: Regneark

en: Source Code
da: Kildekode

en: File Manager
da: Filhåndtering

en: Plain Text
da: Almindelig tekst

en: CD audio
da: CD-lyd

en: Select an application for audio CDs
da: Vælg et program til lyd-CD'er

en: DVD video
da: DVD-video

en: Select an application for video DVDs
da: Vælg et program til video-DVD'er

en: Music player
da: Musikafspiller

en: Select an application to run when a music player is connected
da: Vælg et program der skal køres, når der tilsluttes en musikafspiller

en: Select an application to run when a camera is connected
da: Vælg et program der skal køres, når der tilsluttes et kamera

en: Software
da: Programmer

en: Select an application for software CDs
da: Vælg et program til software-CD'er

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info strings, just here to fix capitalization of the English originals. If the shared-mime-info translation works for your language, simply leave these untranslated.
en: audio DVD
da: Lyd-DVD

en: blank Blu-ray disc
da: Tom Blu-ray-disk

en: blank CD disc
da: Tom CD

en: blank DVD disc
da: Tom DVD

en: blank HD DVD disc
da: Tom HD DVD

en: Blu-ray video disc
da: Blu-ray videodisk

en: e-book reader
da: E-bogslæser

en: HD DVD video disc
da: HD DVD-video

en: Picture CD
da: Billed-CD

en: Super Video CD
da: Super Video-CD

en: Video CD
da: Video-CD

en: Windows software
da: Windowsprogrammer

en: Command-line option for your terminal to execute a passed-in command.
da: Kommandolinjetilvalg til din terminal for at udføre en overført kommando.

en: Ask what to do
da: Spørg hvad der skal gøres

en: Open folder
da: Åbn mappe

en: Do nothing
da: Foretag intet

en: Other Media
da: Andre medier

en: Select how other media should be handled
da: Vælg hvordan andre medier skal håndteres

en: _Action:
da: _Handling:

en: Preferred Applications
da: Foretrukne programmer

en: media, defaults, applications, programs, removable, browser, email, calendar, music, videos, photos, images, cd, autoplay, favorite, apps
da: medier, standarder, programmer, applikationer, flytbar, browser, e-mail, kalender, musik, videoer, billeder, fotos, cd, automatisk afspilning, favorit, app

en: Preferred applications
da: Foretrukne programmer

en: Calculator
da: Lommeregner

en: Arguments
da: Argumenter

en: Removable media
da: Flytbare medier

en: Prompt or start programs on media insertion
da: Spørg eller start program ved isættelse af medie

note: FIXMEEEEEEEE??
en: _Other Media...
da: _Andre medier …

en: Manage your Cinnamon desklets
da: Administrér dine Cinnamon-skrivebordsprogrammer

en: You can remove specific instances from the desktop via that desklet's context menu
da: Du kan fjerne specifikke forekomster fra skrivebordet via skrivebordsprogrammets genvejsmenu

en: desklet, desktop, slideshow
da: skrivebordsprogram, skrivebord, slideshow

en: Desklets
da: Skrivebordsprogrammer

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

en: General Desklets Settings
da: Generelle indstillinger

en: No decoration
da: Ingen ramme/titel

en: Border only
da: Kun ramme

en: Border and header
da: Ramme og titel

en: Decoration of desklets
da: Udseende

en: Note: Some desklets require the border/header to be always present
da: Bemærk: Nogle skrivebordsprogrammer kræver, at ramme/titel altid er synlige

en: Such requirements override the settings selected here
da: Disse krav kan ikke tilsidesættes med indstillingerne her

en: Snap desklets to grid
da: Lås skrivebordsprogrammer til gitter

en: Width of desklet snap grid
da: Bredde af gitter

en: Lock desklets in their current position
da: Lås skrivebordsprogrammer på deres nuværende placering

en: Installed desklets
da: Installerede skrivebordsprogrammer

en: Manage your desktop icons
da: Administrér dine skrivebordsikoner

en: desktop, home, button, trash
da: skrivebord, hjem, knap, papirkurv

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Manage display settings
da: Håndtér skærmindstillinger

en: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd
da: skærm, layout, opløsning, dual, lcd

en: Disable automatic screen rotation
da: Deaktivér automatisk rotation af skærmen

en: Select this option to disable automatic screen rotation on hardware equipped with supported accelerometers.
da: Vælg denne indstilling for at deaktivere automatisk rotation af skærmen på hardware udstyret med understøttede accelerometere.

en: Enable fractional scaling controls (experimental)
da: Aktivér kontrolelementer til procentvis skalering (eksperimentel)

en: Select this option to display additional layout controls for per-monitor scaling.
da: Aktivér denne indstilling for at få vist flere kontrolelementer til skalering pr. monitor.

en: Control Cinnamon visual effects.
da: Kontrollér Cinnamons visuelle effekter.

en: effects, window
da: effekter, vindue

en: Effects
da: Effekter

en: Desktop and window effects
da: Skrivebords- og vindueseffekter

en: Effects on dialog boxes
da: Effekter på dialogbokse

en: Effects on menus
da: Effekter på menuer

en: Session startup animation
da: Opstartsanimation for sessionen

en: Fade effect on Cinnamon scrollboxes (like the Menu application list)
da: Udtoningseffekt i Cinnamons rullebjælker (ligesom i Menuprogramoversigten)

en: Window effects
da: Vindueseffekter

note: MAPPING WINDOWS CLOSING WINDOWS MINIMIZING WINDOWS grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options gro
en: None
da: Ingen

en: Traditional
da: Traditionel

en: Fly
da: Flyve

en: New windows or unminimizing existing ones
da: Nye vinduer eller ophæv minimering af eksisterende

en: Closing windows
da: Lukke vinduer

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
da: Udton

en: Minimizing windows
da: Minimere vinduer

note: MAXIMIZING/TILING WINDOWS
en: Resizing and tiling windows
da: Ændr størrelse på og placér vinduer side om side

en: Window animation speed
da: Animationshastighed for vinduer

en: Manage your Cinnamon extensions
da: Administrér dine Cinnamon-udvidelser

en: extension, addon
da: udvidelse, tilføjelse

en: Extensions
da: Udvidelser

en: Installed extensions
da: Installerede udvidelser

en: Disable all
da: Deaktivér alle

en: Configure system fonts
da: Konfigurér systemskrifttyper

en: font, size, small, large
da: skrifttype, størrelse, lille, stor

en: Font Selection
da: Valg af skrifttype

en: Default font
da: Standardskrifttype

en: Desktop font
da: Skrivebordsskrifttype

en: Document font
da: Dokumentskrifttype

en: Monospace font
da: Monospatieret skrifttype

en: Window title font
da: Skrifttype for vinduestitel

en: Font Settings
da: Skrifttypeindstillinger

en: Grayscale
da: Gråtoner

en: Rgba
da: RGBA

en: Slight
da: En smule

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Medium
da: Mellem

en: Full
da: Fuldt ud

en: Vertical RGB
da: Lodret RGB

en: Vertical BGR
da: Lodret BGR

en: Text scaling factor
da: Tekstskaleringsfaktor

en: Hinting allows for producing clear, legible text on screen.
da: Hinting tillader visning af klar, læsbar tekst på skærmen.

en: Antialiasing
da: Udjævning

en: Antialiasing makes on screen text smoother and easier to read
da: Udjævning gør teksten på skærmen glattere og lettere at læse

en: RGBA Order
da: RGBA-rækkefølge

en: The order of subpixel elements on an LCD screen, only used when antialiasing is set to 'rgba'
da: Rækkefølgen af underpixelelementer på en LCD-skærm. Anvendes kun når udjævning er sat til “rgba”

en: Miscellaneous Cinnamon preferences
da: Diverse Cinnamon-indstillinger

en: logging, click
da: logning, klik

note: Label                   id                  parent (child)Label                       id                  parent grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->generalPage->title
en: General
da: Generelt

en: Compositor Options
da: Indstillinger for compositor

en: Disable compositing for full-screen windows
da: Deaktivér compositing for fuldskærmsvinduer

en: Select this option to let full-screen applications skip the compositing manager and run at maximum speed. Unselect it if you're experiencing screen-tearing in full screen mode.
da: Aktivér denne indstilling for at lade programmer i fuidskærmstilstand køre uden compositing-styring og køre ved maksimal hastighed. Deaktivér hvis du oplever “screen tearing” i fuldskærmstilstand.

en: Miscellaneous Options
da: Diverse indstillinger

en: Enable timer when logging out or shutting down
da: Aktivér timer, når der logges af eller lukkes ned

en: Timer delay
da: Timerforsinkelse

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->units
en: seconds
da: sekunder

en: Memory limit
da: Hukommelsesgrænse

en: Restart Cinnamon when it uses too much memory
da: Genstart Cinnamon når den bruger for meget hukommelse

en: Check frequency
da: Tjek frekvens

en: Switch to right workspace
da: Skift til højre arbejdsområde

note: Workspaces
en: Switch to left workspace
da: Skift til venstre arbejdsområde

en: Minimize window
da: Minimér vindue

note: Windows
en: Maximize window
da: Maksimér vindue

en: Close window
da: Luk vindue

en: Move window to right workspace
da: Flyt vindue til højre arbejdsområde

en: Move window to left workspace
da: Flyt vindue til venstre arbejdsområde

en: Make window fullscreen
da: Gør vinduet til fuldskærm

en: Exit window fullscreen
da: Forlad fuldskærmstilstand

en: Push tile up
da: Skub vindue op

en: Push tile down
da: Skub vindue ned

note: Windows - Tiling and Snapping
en: Push tile left
da: Skub vindue til venstre

en: Push tile right
da: Skub vindue til højre

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
da: Vis skrivebord

en: Volume up
da: Forøg lydstyrken

en: Volume down
da: Dæmp lydstyrken

note: Sound and Media
en: Volume mute
da: Slå lyden fra

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Play / Pause
da: Pause til/fra

en: Next track
da: Næste nummer

en: Previous track
da: Forrige nummer

en: Zoom desktop in
da: Zoom ind på skrivebord

en: Zoom desktop out
da: Zoom ud fra skrivebord

en: Run a command
da: Kør en kommando

en: Trigger at gesture start
da: Udløs ved bevægelsens begyndelse

en: Trigger at gesture end
da: Udløs ved bevægelsens afslutning

en: Manage touch gestures
da: Håndtér berøringsbevægelser

en: gesture, swipe, pinch, touch
da: bevægelse, swipe, stryg, pinch, knib

en: Gestures
da: Bevægelser

en: Check again
da: Tjek igen

en: Swipe
da: Stryg

en: Swipe with 2 fingers
da: Stryg med to fingre

en: Touchscreen only
da: Kun berøringsfølsom skærm

en: Swipe with 3 fingers
da: Stryg med tre fingre

en: Swipe with 4 fingers
da: Stryg med fire fingre

en: Swipe with 5 fingers
da: Stryg med fem fingre

en: Pinch
da: Knib

en: Pinch with %d fingers
da: Knib med %d fingre

en: Pinch with 5 fingers
da: Knib med 5 fingre

en: Tap
da: Tryk

en: Enable gestures
da: Aktivér bevægelser

en: Activation thresholds
da: Aktiveringstærskel

en: In percentage of the touch surface
da: I procent af berøringsfladen

en: 20%
da: 20 %

en: 80%
da: 80 %

en: The touchegg package must be installed for gesture support.
da: Pakken touchegg skal installeres for at understøtte bevægelser.

en: Gestures are disabled
da: Bevægelser er deaktiverede

en: The Touchegg service is not running
da: Touchegg-tjenesten kører ikke

en: Up
da: Op

en: Down
da: Ned

en: In
da: Ind

en: Out
da: Ud

en: Tap with %d fingers
da: Tryk med %d fingre

en: Sensitivity
da: Følsomhed

en: Less
da: Mindre

en: Manage hotcorner settings
da: Administrér indstillinger for aktive hjørner

en: hotcorner, overview, scale, expo
da: aktiv hjørne, oversigt, skalér, vis arbejdsområder

en: Hot Corners
da: Aktive hjørner

en: Show all workspaces
da: Vis alle arbejdsområder

note: Expo
en: Show all windows
da: Vis alle vinduer

en: Enable this corner
da: Aktivér dette hjørne

en: Type a command...
da: Skriv en kommando …

en: Activation delay (ms)
da: Forsinkelse for aktivering (ms)

en: Unknown size
da: Ukendt størrelse

en: Unknown CPU
da: Ukendt CPU

en: Operating System
da: Styresystem

en: Cinnamon Version
da: Cinnamon version

en: Linux Kernel
da: Linux-kerne

en: Memory
da: Hukommelse

en: Hard Drives
da: Harddiske

en: Hard Drive
da: Harddisk

en: Graphics Card
da: Grafikkort

en: Display Server
da: Skærmserver

en: Display system information
da: Vis systeminformation

en: system, information, details, graphic, sound, kernel, version
da: system, information, detaljer, grafik, lyd, kerne, version

en: System Info
da: Systemoplysninger

en: Upload system information
da: Upload systeminformation

en: No personal information included
da: Ingen personlige oplysninger medtaget

en: Copy to clipboard
da: Kopiér til udklipsholderen

en: Troubleshooting
da: Fejlfinding

en: Windows
da: Vinduer

en: Positioning
da: Placering

en: Tiling and Snapping
da: Placér side om side og fastgør

en: Inter-workspace
da: Mellem arbejdsområder

en: Inter-monitor
da: Mellem skærme

en: Workspaces
da: Arbejdsområder

en: Direct Navigation
da: Direkte navigering

en: Screenshots and Recording
da: Skærmbilleder og optagelse

en: Launchers
da: Programstartere

en: Sound and Media
da: Lyd og medier

en: Quiet Keys
da: Lydstyrke

en: Universal Access
da: Tilgængelighed

en: Custom Shortcuts
da: Brugerdefinerede genveje

en: Pointer
da: Markør

note: KB Label                        Schema                  Key name Array?  Category General
en: Show the window selection screen
da: Vis skærmbilledet til valg af vindue

en: Show the workspace selection screen
da: Vis skærmbilledet til valg af arbejdsområde

en: Cycle through open windows
da: Bladr gennem åbne vinduer

en: Cycle backwards through open windows
da: Bladr baglæns gennem åbne vinduer

en: Cycle through windows from all workspaces
da: Bladr gennem vinduer fra alle arbejdsområder

en: Cycle backwards through windows from all workspaces
da: Bladr baglæns gennem vinduer fra alle arbejdsområder

en: Cycle through open windows of the same application
da: Bladr gennem åbne vinduer i samme program

en: Cycle backwards through open windows of the same application
da: Bladr baglæns gennem åbne vinduer i samme program

en: Run dialog
da: Kør-dialog

note: General - Troubleshooting
en: Toggle Looking Glass
da: Slå Lup til/fra

note: General - Pointer
en: Move pointer to the next monitor
da: Flyt markøren til den næste skærm

en: Move pointer to the previous monitor
da: Flyt markøren til den forrige skærm

en: Unmaximize window
da: Gendan vindue fra maksimeret

en: Activate window menu
da: Aktivér vinduesmenu

en: Raise window
da: Placér vindue forrest

en: Lower window
da: Placér vindue bagerst

en: Toggle maximization state
da: Skift maksimeringstilstand

en: Toggle fullscreen state
da: Slå fuldskærmstilstand til/fra

en: Toggle shaded state
da: Skift mellem oprullet/nedrullet vindue

en: Toggle always on top
da: Slå altid øverst til/fra

en: Toggle showing window on all workspaces
da: Slå visning af vindue på alle arbejdsområder til/fra

en: Increase opacity
da: Forøg uigennemsigtighed

en: Decrease opacity
da: Formindsk uigennemsigtighed

en: Toggle vertical maximization
da: Maksimér lodret/gendan fra maksimeret

en: Toggle horizontal maximization
da: Maksimér vandret/gendan fra maksimeret

note: Windows - Positioning
en: Resize window
da: Ændr størrelse på vindue

en: Move window
da: Flyt vindue

en: Center window in screen
da: Centrér vindue på skærmen

en: Move window to upper-right
da: Flyt vindue øverst til højre

en: Move window to upper-left
da: Flyt vindue øverst til venstre

en: Move window to lower-right
da: Flyt vindue nederst til højre

en: Move window to lower-left
da: Flyt vindue nederst til venstre

en: Move window to right edge
da: Flyt vindue til højre kant

en: Move window to top edge
da: Flyt vindue til toppen

en: Move window to bottom edge
da: Flyt vindue til bunden

en: Move window to left edge
da: Flyt vindue til venstre kant

note: Windows - Workspace-related
en: Move window to new workspace
da: Flyt vindue til nyt arbejdsområde

en: Move window to workspace above
da: Flyt vindue til arbejdsområdet ovenfor

en: Move window to workspace below
da: Flyt vindue til arbejdsområdet nedenfor

en: Move window to workspace 1
da: Flyt vindue til arbejdsområde 1

en: Move window to workspace 2
da: Flyt vindue til arbejdsområde 2

en: Move window to workspace 3
da: Flyt vindue til arbejdsområde 3

en: Move window to workspace 4
da: Flyt vindue til arbejdsområde 4

en: Move window to workspace 5
da: Flyt vindue til arbejdsområde 5

en: Move window to workspace 6
da: Flyt vindue til arbejdsområde 6

en: Move window to workspace 7
da: Flyt vindue til arbejdsområde 7

en: Move window to workspace 8
da: Flyt vindue til arbejdsområde 8

en: Move window to workspace 9
da: Flyt vindue til arbejdsområde 9

en: Move window to workspace 10
da: Flyt vindue til arbejdsområde 10

en: Move window to workspace 11
da: Flyt vindue til arbejdsområde 11

en: Move window to workspace 12
da: Flyt vindue til arbejdsområde 12

note: Windows - Monitor-related
en: Move window to left monitor
da: Flyt vindue til venstre skærm

en: Move window to right monitor
da: Flyt vindue til højre skærm

en: Move window to monitor above
da: Flyt vindue til skærmen ovenfor

en: Move window to monitor below
da: Flyt vindue til skærmen nedenfor

note: Workspaces - Direct Nav
en: Switch to workspace 1
da: Skift til arbejdsområde 1

en: Switch to workspace 2
da: Skift til arbejdsområde 2

en: Switch to workspace 3
da: Skift til arbejdsområde 3

en: Switch to workspace 4
da: Skift til arbejdsområde 4

en: Switch to workspace 5
da: Skift til arbejdsområde 5

en: Switch to workspace 6
da: Skift til arbejdsområde 6

en: Switch to workspace 7
da: Skift til arbejdsområde 7

en: Switch to workspace 8
da: Skift til arbejdsområde 8

en: Switch to workspace 9
da: Skift til arbejdsområde 9

en: Switch to workspace 10
da: Skift til arbejdsområde 10

en: Switch to workspace 11
da: Skift til arbejdsområde 11

en: Switch to workspace 12
da: Skift til arbejdsområde 12

note: System
en: Log out
da: Log af

en: Shut down
da: Sluk

en: Suspend
da: Sæt i hviletilstand

en: Hibernate
da: Sæt i dvaletilstand

note: System - Screenshots
en: Take a screenshot of an area
da: Tag et skærmbillede af et område

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
da: Kopiér et skærmbillede af et område til udklipsholderen

en: Take a screenshot
da: Tag et skærmbillede

en: Copy a screenshot to clipboard
da: Kopiér et skærmbillede til udklipsholderen

en: Take a screenshot of a window
da: Tag et skærmbillede af et vindue

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
da: Kopiér et skærmbillede af et vindue til udklipsholderen

en: Toggle recording desktop (must restart Cinnamon)
da: Skift optagetilstand for skrivebordet (Cinnamon skal genstartes)

note: System - Hardware
en: Switch monitor configurations
da: Skift skærmkonfigurationer

en: Rotate display
da: Rotér skærm

en: Orientation Lock
da: Lås orientering

en: Increase screen brightness
da: Forøg skærmens lysstyrke

en: Decrease screen brightness
da: Formindsk skærmens lysstyrke

en: Toggle keyboard backlight
da: Slå tastaturets baggrundsbelysning til/fra

en: Increase keyboard backlight level
da: Forøg tastaturets baggrundsbelysning

en: Decrease keyboard backlight level
da: Formindsk tastaturets baggrundsbelysning

en: Toggle touchpad state
da: Skift touchpadtilstand

en: Turn touchpad on
da: Aktivér touchpad

en: Turn touchpad off
da: Deaktivér touchpad

en: Show power statistics
da: Vis strømstatistik

note: Launchers
en: Launch terminal
da: Åbn terminal

en: Launch help browser
da: Åbn hjælp i browser

en: Launch calculator
da: Åbn lommeregner

en: Launch email client
da: Åbn e-mailprogram

en: Launch web browser
da: Åbn browser

en: Home folder
da: Hjem-mappe

en: Mic mute
da: Slå mikrofonen fra

en: Launch media player
da: Åbn medieafspiller

en: Pause playback
da: Sæt afspilning på pause

en: Stop playback
da: Stop afspilning

en: Eject
da: Skub ud

en: Rewind
da: Spol tilbage

en: Fast-forward
da: Spol frem

en: Repeat
da: Gentag

note: Sound and Media Quiet
en: Volume mute (Quiet)
da: Slå lyd fra (Stille)

note: Not sure this is even necessary
en: Volume down (Quiet)
da: Skru ned (Stille)

en: Volume up (Quiet)
da: Skru op (Stille)

note: Universal Access
en: Zoom in
da: Forstør

en: Zoom out
da: Formindsk

en: Turn screen reader on or off
da: Slå skærmoplæser til/fra

en: Increase text size
da: Forøg tekststørrelse

en: Decrease text size
da: Formindsk tekststørrelse

en: High contrast on or off
da: Høj kontrast til/fra

en: Manage keyboard settings and shortcuts
da: Administrér tastaturindstillinger og genveje

en: keyboard, shortcut, hotkey
da: tastatur, genvej, genvejstast

en: Key repeat
da: Tastegentagelse

en: Typing
da: Skrivning

en: Enable key repeat
da: Aktivér tastegentagelse

en: Repeat delay:
da: Gentagelsesforsinkelse:

en: Repeat speed:
da: Gentagelseshastighed:

en: Slow
da: Langsom

en: Fast
da: Hurtig

en: Text cursor
da: Tekstmarkør

en: Text cursor blinks
da: Tekstmarkørblinkning

en: Blink speed:
da: Frekvens:

en: Shortcuts
da: Genveje

en: To edit a keyboard binding, click it and press the new keys, or press backspace to clear it.
da: Klik på en tastekombination og tryk på de nye taster for at ændre den eller tryk på tilbagetasten for at slette den.

en: Type to search
da: Skriv for at søge

en: Add custom shortcut
da: Tilføj brugerdefineret genvej

en: Remove custom shortcut
da: Fjern brugerdefineret genvej

en: Categories
da: Kategorier

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Keyboard bindings
da: Tastekombinationer

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently in use by <b>%(old)s</b>.
da: Tastekombinationen <b>%(combination)s</b> anvendes i øjeblikket af <b>%(old)s</b>.

en: If you continue, the combination will be reassigned to <b>%(new)s</b>.
da: Hvis du fortsætter, vil kombinationen blive tilordnet til <b>%(new)s</b>.

en: Do you want to continue with this operation?
da: Ønsker du at fortsætte denne handling?

en: Reset to default
da: Gendan standardindstillingerne

en: Select a file
da: Vælg en fil

en: Control mouse and touchpad settings
da: Kontrollér muse- og touchpadindstillinger

en: mouse, touchpad, synaptic, double-click
da: mus, touchpad, synaptic, dobbeltklik

en: Mouse and Touchpad
da: Mus og touchpad

en: Left handed (mouse buttons inverted)
da: Venstrehåndet (museknapper omvendt)

en: Reverse scrolling direction
da: Vend rulleretning

en: Show position of pointer when the Control key is pressed
da: Vis markørens position, når Control-tasten trykkes ned

en: Emulate middle click by clicking both left and right buttons
da: Efterlign tryk med midterste museknap ved samtidig tryk på venstre og højre musetast

en: Paste the current selection when middle-click is pressed
da: Indsæt den aktuelle markering, når der midterklikkes

en: Drag-and-drop threshold
da: Træk-og-slip-tærskel

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->units settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner-number->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->units
en: pixels
da: pixler

en: Pointer size and speed
da: Markørstørrelse og -hastighed

en: Size
da: Størrelse

en: Smaller
da: Mindre

en: Larger
da: Større

en: Speed
da: Hastighed

en: Device default
da: Enhedens standard

en: Constant
da: Konstant

en: Adaptive
da: Tilpassende

en: Double-Click timeout
da: Tidsgrænse for dobbeltklik

en: Timeout
da: Tidsgrænse

en: Double-click test
da: Dobbeltkliktest

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Disabled when a mouse is attached
da: Deaktiveret når en mus er tilkoblet

en: Touchpad is
da: Pegeplade er

en: Tap to click
da: Tryk for at klikke

en: Disable touchpad while typing
da: Slå touchpad fra, når der skrives

en: Default device behavior
da: Enhedens standardopførsel

en: Virtual button areas along bottom of touchpad
da: Virtuelle knapområder langs pegepladens bund

en: Use multiple fingers for right and middle click
da: Brug flere fingre til højre- og midterklik

en: Click actions
da: Klikhandlinger

en: Scrolling
da: Rulning

en: Success!
da: Gennemført!

en: Two-finger scrolling
da: Tofingerrulning

en: Edge scrolling
da: Kantrulning

en: Scrolling method
da: Rullemetode

en: Primary monitor
da: Primær skærm

en: Active monitor
da: Aktiv skærm

en: The monitor specified below
da: Skærmen angivet nedenfor

en: Notification preferences
da: Præferencer for underretninger

en: notifications
da: underretninger

en: Notification settings
da: Indstillinger for underretninger

en: Enable notifications
da: Aktivér underretninger

en: Remove notifications after their timeout is reached
da: Fjern underretninger, når tidsgrænsen er nået

en: Show notifications on the bottom side of the screen
da: Vis underretninger nederst på skærmen

en: Monitor to use for displaying notifications
da: Skærm der skal bruges til visning af underretninger

en: Notification duration
da: Varighed af underretning

en: Display a test notification
da: Vis en testunderretning

en: Media keys OSD
da: Medietaster på skærmen

en: Media keys OSD size
da: Størrelse af medietaster på skærmen

en: Connect to your online accounts
da: Forbind til dine onlinekonti

en: google, facebook, twitter, yahoo, web, online, chat, calendar, mail, contact, owncloud, kerberos, imap, smtp, pocket, readitlater, account
da: google, facebook, twitter, yahoo, web, online, chat, kalender, mail, kontakt, owncloud, kerberos, imap, smtp, pocket, readitlater, konto

en: Online Accounts
da: Onlinekonti

en: Information about GNOME Online Accounts
da: Information om GNOME onlinekonti

en: Center Zone
da: Midterste område

en: Panel height:
da: Panelhøjde:

en: Left Zone
da: Venstre område

en: Right Zone
da: Højre område

en: Panel width:
da: Panelbredde:

en: Top Zone
da: Øverste område

en: Bottom Zone
da: Nederste område

en: Panel Visibility
da: Panelsynlighed

en: Auto hide panel
da: Skjul panel automatisk

en: Always show panel
da: Vis altid panel

en: Intelligently hide panel
da: Skjul panel intelligent

en: Auto-hide panel
da: Skjul panel automatisk

en: Show delay
da: Forsinkelse ved fremkomst

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units
en: milliseconds
da: millisekunder

en: Hide delay
da: Forsinkelse ved skjul

en: Customize
da: Tilpas

en: Panel appearance
da: Panelets udseende

en: Allow theme to determine font size
da: Lad temaet bestemme skrifttypestørrelsen

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->font-size->description
en: Font size
da: Skriftstørrelse

en: Scale to panel size exactly
da: Skalér nøjagtigt til panelstørrelse

en: Scale to panel size optimally
da: Skalér optimalt til panelstørrelse

en: Colored icon size
da: Størrelse på farvet ikon

en: Symbolic icon size
da: Størrelse på symbolsk ikon

en: Manage Cinnamon panel settings
da: Administrér Cinnamon-panelindstillinger

en: panel, height, bottom, top, autohide, size, layout
da: panel, højde, bund, top, skjul automatisk, størrelse, layout

en: Previous panel
da: Forrige panel

en: Next panel
da: Næste panel

en: General Panel Options
da: Generelle panelindstillinger

en: Add new panel
da: Tilføj nyt panel

en: Allow the pointer to pass through the edges of panels
da: Tillad, at markøren passerer gennem panelers kanter

en: Shut down immediately
da: Sluk med det samme

en: 30 seconds
da: 30 sekunder

en: 60 seconds
da: 60 sekunder

en: 90 seconds
da: 90 sekunder

en: 2 minutes
da: 2 minutter

en: 5 minutes
da: 5 minutter

en: 10 minutes
da: 10 minutter

en: 15 minutes
da: 15 minutter

en: 30 minutes
da: 30 minutter

en: 45 minutes
da: 45 minutter

en: 1 hour
da: 1 time

en: 2 hours
da: 2 timer

en: 3 hours
da: 3 timer

en: Never
da: Aldrig

en: Unknown time
da: Ukendt tid

en: hours
da: timer

en: Manage power settings
da: Administrér strømstyring

en: power, suspend, hibernate, laptop, desktop, brightness, screensaver
da: strøm, hvile, dvale, bærbar, stationær, lysstyrke, pauseskærm

en: Power Management
da: Strømstyring

en: Power Options
da: Indstillinger for strømstyring

en: On A/C power
da: På netstrøm

en: On battery power
da: På batteri

en: Turn off the screen when inactive for
da: Sluk skærmen efter manglende aktivitet i

en: Suspend when inactive for
da: Gå i hvile efter manglende aktivitet i

en: When the lid is closed
da: Når låget lukkes

en: Extra options
da: Ekstra indstillinger

en: When the power button is pressed
da: Når der trykkes på tænd/sluk-knappen

en: Perform lid-closed action even with external monitors attached
da: Udfør handlingen for lukning af låg, selv når eksterne skærme er tilkoblet

en: When the battery is critically low
da: Når batteriniveauet er kritisk lavt

en: Enable Hybrid Sleep
da: Aktivér hybrid slumring

en: Replaces Suspend with Hybrid Sleep
da: Erstatter hviletilstand med hybrid slumring

en: Enable Hibernate after suspend
da: Aktivér dvaletilstand efter hviletilstand

en: First suspend the machine and hibernate it after a certain amount of time.
da: Sæt først maskinen i hviletilstand og sæt den derefter i dvaletilstand efter et givent tidsrum.

en: Power
da: Strøm

en: Batteries
da: Batterier

en: Screen brightness
da: Skærmens lysstyrke

en: On battery, dim screen when inactive
da: På batteridrift: Dæmp skærmen ved manglende aktivitet

en: Brightness level when inactive
da: Lysstyrkeniveau ved manglende aktivitet

en: Dim screen after inactive for
da: Dæmp skærmen efter manglende aktivitet i

en: Backlight brightness
da: Lysstyrke for baggrundsbelysning

en: Devices
da: Enheder

en: Low battery notifications
da: Underretninger for lavt batteriniveau

en: For wireless keyboard
da: For trådløst tastatur

en: For wireless mouse
da: For trådløs mus

en: For other connected devices
da: For andre tilsluttede enheder

en: Caution low UPS, %s remaining
da: Bemærk lavt nødstrømsniveau, %s tilbage

en: Using UPS power - %s remaining
da: Bruger nødstrøm - %s tilbage

en: Caution low UPS
da: Bemærk lavt nødstrømsniveau

en: Using UPS power
da: Bruger nødstrøm

en: Charging - %s until fully charged
da: Oplader - %s indtil fuldt opladet

en: Caution low battery, %s remaining
da: Bemærk lavt batteriniveau, %s tilbage

en: Using battery power - %s remaining
da: Bruger batteri - %s tilbage

en: Charging - fully charged
da: Oplader - fuldt opladet

en: Empty
da: Slet

en: Battery
da: Batteri

en: Uninterruptible power supply
da: Uafbrydelig strømforsyning

en: Wireless mouse
da: Trådløs mus

en: Wireless Keyboard
da: Trådløst tastatur

en: Personal digital assistant
da: Personlig digital assistent

en: Cellphone
da: Mobiltelefon

en: Ask
da: Spørg

en: Cinnamon privacy settings
da: Cinnamon-privatlivsindstillinger

en: privacy, recent, gtk, private
da: privatliv, seneste, gtk, privat

en: Privacy
da: Privatliv

en: Remember recently accessed files
da: Husk seneste tilgåede filer

en: Recent files
da: Seneste filer

en: Never forget old files
da: Glem aldrig gamle filer

en: Number of days to remember old files
da: Antal dage gamle filer skal huskes

en: Internet connectivity
da: Internetforbindelse

en: Check connectivity
da: Tjek forbindelsen

en: Check that network connections can reach the Internet. This makes it possible to detect captive portals, but also generates periodic network traffic.
da: Undersøg om netværksforbindelser kan nå internettet. Det gør det muligt at detektere tvungne portaler, men genererer også periodisk netværkstrafik.

en: Lock immediately
da: Lås øjeblikkeligt

en: 2 seconds
da: 2 sekunder

en: 15 seconds
da: 15 sekunder

en: 1 minute
da: 1 minut

en: 3 minutes
da: 3 minutter

en: Manage screen lock settings
da: Administrér skærmlåsindstillinger

en: screensaver, lock, away, message
da: pauseskærm, lås, fraværende, besked, meddelelse

en: Screensaver
da: Pauseskærm

en: Screensaver settings
da: Indstillinger for pauseskærm

en: Delay before starting the screensaver
da: Forsinkelse før pauseskærmen startes

en: This option defines the amount of time to wait before starting the screensaver, when the computer is not being used
da: Denne indstilling angiver, hvor lang tid der går, før pauseskærmen starter op, når computeren ikke er i brug

en: Lock settings
da: Skærmlåsindstillinger

en: Lock the computer when put to sleep
da: Lås computeren, når den sættes i slumretilstand

en: Enable this option to require a password when the computer wakes up from suspend
da: Aktivér denne indstilling for at kræve en adgangskode, når computeren vågner op fra hviletilstand

en: Lock the computer after the screensaver starts
da: Lås computeren efter opstart af pauseskærmen

en: Enable this option to require a password when the screen turns itself off, or when the screensaver activates after a period of inactivity
da: Aktivér denne indstilling for at bede om en adgangskode, når skærmen slukker af sig selv, eller når pauseskærmen aktiveres efter en periode med inaktivitet

en: Delay before locking
da: Forsinkelse før låsning

en: This option defines the amount of time to wait before locking the screen, after showing the screensaver or after turning off the screen
da: Denne indstilling bestemmer tidsforsinkelsen fra pauseskærmen startes eller skærmen slukkes, til skærmen låses

en: Always show the clock
da: Vis altid uret

en: Show the clock on the wallpaper instead of just on the unlock screen
da: Vis uret på skrivebordsbaggrunden og ikke kun på låseskærmen

en: Use a custom date and time format
da: Anvend et brugerdefineret dato- og tidsformat

en: Time Format
da: Tidsformat

en: Date Format:
da: Datoformat:

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->description
en: Show information on date format syntax
da: Vis information om syntaks for datoformat

en: Time Font
da: Skrifttype til tiden

en: Date Font
da: Skrifttype til datoen

en: Away message
da: Fraværende-besked

en: Show this message when the screen is locked
da: Vis denne meddelelse, når skærmen er låst

en: This is the default message displayed on your lock screen
da: Dette er standardbeskeden, der vises på den låste skærm

en: Font
da: Skrifttype

en: Ask for a custom message when locking the screen from the menu
da: Spørg efter en brugerdefineret besked, når skærmen låses fra menuen

en: This option allows you to type a message each time you lock the screen from the menu
da: Denne indstilling giver dig mulighed for at skrive en besked, hver gang du låser skærmen fra menuen

en: Allow keyboard shortcuts
da: Tillad tastaturgenveje

en: Allow shortcuts like volume-control and media keys to be used on the lock screen
da: Tillad at genveje, så som lydstyrkekontrol og medietaster, kan bruges på den låste skærm

en: Show media player controls
da: Vis kontrolelementer til medieafspiller

en: For compatible players, show playback controls while media is playing
da: Vis kontrolelementer til afspilning, når medie afspilles (for kompatible afspillere)

en: Show album art
da: Vis albumcover

en: If available, show album art while media is playing
da: Vis albumcover (hvis tilgængelig), når medie afspilles

en: Show info panel
da: Vis infopanel

en: Show the number of missed notifications and the battery status
da: Vis antallet af missede underretninger og batteristatus

en: Allow floating clock and album art widgets
da: Tillad flydende ur og widget til albumcover

en: When the default screensaver is active, allow the clock and album art widgets to float around randomly
da: Tillad at ur og widget til albumcover flyder tilfældigt rundt, når standardpauseskærmen er aktiv

en: Starting Cinnamon
da: Starte Cinnamon

en: Leaving Cinnamon
da: Forlade Cinnamon

en: Switching workspace
da: Skifte arbejdsområde

en: Opening new windows
da: Åbne nye vinduer

en: Maximizing windows
da: Maksimere vinduer

en: Unmaximizing windows
da: Gendanne vinduer fra maksimeret

en: Tiling and snapping windows
da: Placere side om side og fastgøre vinduer

en: Inserting a device
da: Isætte en enhed

en: Removing a device
da: Fjerne en enhed

en: Showing notifications
da: Vise underretninger

en: Changing the sound volume
da: Ændre lydstyrke

note: name,             position,        icon name,                  row,  col, pa id
en: Front Left
da: Venstre fronthøjtaler

en: Front Right
da: Højre fronthøjtaler

en: Front Center
da: Centerhøjtaler, front

en: Rear Left
da: Venstre baghøjtaler

en: Rear Right
da: Højre baghøjtaler

en: Rear Center
da: Centerhøjtaler, bag

en: Side Left
da: Venstre sidehøjtaler

en: Side Right
da: Højre sidehøjtaler

en: Volume:
da: Lydstyrke:

en: Softer
da: Lavere

en: Louder
da: Højere

en: Muted
da: Lydløs

en: Click to unmute
da: Klik for at slå lyden fra

en: Click to mute
da: Klik for at slå lyden til

en: Rear
da: Bagved

en: Front
da: Foran

en: Soft
da: Lavt

en: Loud
da: Højt

en: Input level
da: Inputniveau

en: Output profile
da: Outputprofil

en: Test sound
da: Test lyd

en: Test Sound
da: Test lyd

en: Manage sound settings
da: Håndtér lydindstillinger

en: sound, media, music, speakers, audio, microphone, headphone
da: lyd, medier, musik, højtalere, audio, mikrofon, hovedtelefon

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Sound
da: Lyd

en: Device
da: Enhed

en: Device settings
da: Indstillinger for enhed

en: No inputs sources are currently available.
da: Ingen inputenheder er i øjeblikket tilgængelige.

en: Sounds
da: Lyde

en: Sounds Volume
da: Lydstyrke

en: No application is currently playing or recording audio.
da: Intet program afspiller eller optager lyd lige nu.

en: Amplification
da: Forstærkning

en: Maximum volume: %d
da: Maksimal lydstyrke: %d

en: Reduced
da: Sænket

en: Amplified
da: Forstærket

en: Manage your startup applications
da: Håndtér dine opstartsprogrammer

en: startup, programs, boot, init, session, autostart, apps
da: opstart, programmer, boot, init, session, automatisk opstart, apps

en: Startup Applications
da: Opstartsprogrammer

en: Unavailable
da: Utilgængelig

en: No description
da: Ingen beskrivelse

en: No name
da: Intet navn

en: Run now
da: Kør nu

en: Could not execute '%s'
    %s
da: Kunne ikke køre “%s”
    %s

en: Custom command
da: Brugervalgt kommando

en: Choose application
da: Vælg program

en: Add Startup Program
da: Tilføj opstartsprogram

en: Edit Startup Program
da: Redigér opstartsprogram

en: Save
da: Gem

en: Command
da: Kommando

en: Browse...
da: Gennemse …

en: Comment
da: Kommentar

en: Startup delay
da: Opstartsforsinkelse

en: The startup command cannot be empty
da: Opstartskommandoen kan ikke være tom

en: The startup command is not valid
da: Opstartskommandoen er ugyldig

en: Select Command
da: Vælg kommando

en: Search Applications...
da: Søg efter programmer …

en: Add Application
da: Tilføj program

en: Manage themes to change how your desktop looks
da: Administrér temaer for at ændre, hvordan dit skrivebord ser ud

en: themes, style
da: temaer, stil

en: Themes
da: Temaer

en: Mouse Pointer
da: Musemarkør

en: Icons
da: Ikoner

en: Simplified settings...
da: Forenklede indstillinger …

en: Add/Remove
da: Tilføj/Fjern

en: Miscellaneous options
da: Diverse indstillinger

en: Let applications decide
da: Lad programmerne bestemme

en: Prefer dark mode
da: Foretræk mørk tilstand

en: Prefer light mode
da: Foretræk lys tilstand

en: Dark mode
da: Mørk tilstand

en: This setting only affects applications which support dark mode
da: Denne indstilling påvirker kun programmer, som understøtter mørk tilstand

en: Show icons in menus
da: Vis ikoner i menuer

en: Show icons on buttons
da: Vis ikoner på knapper

en: Scrollbar behavior
da: Rullebjælkens opførsel

note: Translators: The 'trough' is the part of the scrollbar that the 'handle' rides in.  This setting determines whether clicking in that trough somewhere jumps directly to the new position, or if it only scrolls towards it.
en: Jump to position when clicking in a trough
da: Hop til position, når der klikkes i et trug

en: Use overlay scroll bars
da: Brug overlejrede rullebjælker

en: Override the current theme's scrollbar width
da: Tilsidesæt det nuværende temas rullebjælkebredde

en: Scrollbar width
da: Rullebjælkens bredde

en: Changes may not apply to already-running programs, and may not affect all applications.
da: Ændringer gælder måske ikke for programmer, der allerede kører, og påvirker måske ikke alle programmer.

note: Position style combo on "Custom"
en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Manage window tiling preferences
da: Administrér indstillinger for side om side-placering

en: window, tile, flip, tiling, snap, snapping
da: vindue, flise, vend, side om side, fastgør, fastgørelse

en: Window Tiling
da: Side om side-placering

en: Enable Window Tiling and Snapping
da: Aktivér side om side-placering og fastgørelse af vinduer

en: Maximize, instead of tile, when dragging a window to the top edge
da: Maksimér i stedet for at placér side om side, når et vindue trækkes til den øverste kant

en: Change your user preferences and password
da: Ændr dine brugerindstillinger og din adgangskode

en: user, account, information, details, password
da: bruger, konto, information, detaljer, adgangskode, kodeord, password

en: Account details
da: Kontodetaljer

en: Click to change your picture
da: Klik for at ændre dit billede

en: Take a photo...
da: Tag et billede …

en: Click to change your name
da: Klik for at ændre dit navn

en: Click to change your password
da: Klik for at ændre din adgangskode

en: Current password
da: Nuværende adgangskode

en: Wrong password
da: Forkert adgangskode

en: Internal Error
da: Intern fejl

en: Manage window preferences
da: Administrér vinduesindstillinger

en: windows, titlebar, edge, switcher, window list, attention, focus
da: vinduer, titellinje, kant, skifter, vinduesliste, opmærksomhed, fokus

en: Titlebar
da: Titellinje

en: Buttons
da: Knapper

en: Classic Mac
da: Klassisk Mac

en: Buttons layout
da: Knappelayout

en: Toggle Shade
da: Rul op/ned

en: Toggle Maximize
da: Maksimér/gendan fra maksimeret

en: Toggle Maximize Horizontally
da: Maksimér vandret/gendan fra maksimeret

en: Toggle Maximize Vertically
da: Maksimér lodret/gendan fra maksimeret

en: Toggle on all workspaces
da: Vis/vis ikke på alle arbejdsområder

en: Lower
da: Placér bagerst

en: Action on title bar double-click
da: Handling ved dobbeltklik på titellinjen

en: Action on title bar middle-click
da: Handling ved klik med midterste museknap på titellinjen

en: Action on title bar right-click
da: Handling ved højreklik på titellinjen

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Nothing
da: Ingenting

en: Shade and unshade
da: Rul op og ned

en: Adjust opacity
da: Justér uigennemsigtighed

en: Action on title bar with mouse scroll
da: Handling på titellinje med muserulning

en: Minimum opacity
da: Minimum uigennemsigtighed

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-behave->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-behave->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->generalSection->title window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description expo@cinnamon.org->settings-sc
en: Behavior
da: Opførsel

en: Window Focus
da: Vinduesfokus

en: Click
da: Klik

en: Sloppy
da: Sjusket

en: Window focus mode
da: Vinduesfokustilstand

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
da: Vinduesfokustilstanden angiver, hvordan vinduer aktiveres. Den har tre mulige værdier; “click” betyder, at vinduer skal klikkes på for at få fokus, “sloppy” betyder, at vinduer fokuseres, når musen kommer ind i vinduet, og “mouse” betyder, at vinduer fokuseres, når musen kommer ind i vinduet og mister fokus, når den forlader vinduet.

en: Automatically raise focused windows
da: Hæv automatisk vinduer med fokus

en: Bring windows which require attention to the current workspace
da: Send vinduer, som kræver handling, til det nuværende arbejdsområde

note: It's weird to show a combo for two items. For now this is simpler to explain as a switch...
en: Give focus to new windows launched from a terminal
da: Giv fokus til nye vinduer startet fra en terminal

en: Normally, all windows created by the user are given initial focus. This controls whether or not to include programs launched from a terminal.
da: Normalt får alle vinduer, der oprettes af brugeren, som udgangspunkt fokus. Dette styrer, om programmer, der er startet fra en terminal, skal medtages eller ej.

note: ######
en: Attach dialog windows to the parent window
da: Vedhæft dialogvinduer til forældrevinduet

en: Moving and Resizing Windows
da: Flytte og ændre størrelse på vinduer

en: Automatic
da: Automatisk

en: Cursor
da: Markør

en: Manual
da: Manuel

en: Center
da: Midten

en: Location of newly opened windows
da: Placering af nyligt åbnede vinduer

en: Special key to move and resize windows
da: Særlig tast til at flytte og ændre størrelse på vinduer

en: While the special key is pressed, windows can be dragged with the left mouse button and resized with the right mouse button.
da: Når den særlige tast er trykket ned, kan vinduer trækkes med venstre musetast og størrelsen ændres med højre musetast.

en: Draggable border width
da: Bredde på den trækbare ramme

en: Narrower
da: Smallere

en: Wider
da: Bredere

en: This adjusts the width of that portion of the window border used for resizing.
da: Dette justerer bredden af den del af vinduesrammen, der bruges til at ændre størrelsen.

en: Icons only
da: Kun ikoner

en: Thumbnails only
da: Kun miniaturer

en: Icons and thumbnails
da: Ikoner og miniaturer

en: Icons and window preview
da: Ikoner og forhåndsvisning af vindue

en: Window preview (no icons)
da: Forhåndsvisning af vindue (ingen ikoner)

en: Timeline (3D)
da: Tidslinje (3D)

en: Alt-Tab switcher style
da: Alt-Tab skifterstil

en: Display the alt-tab switcher on the primary monitor instead of the active one
da: Vis Alt-Tab-skifteren på den primære skærm i stedet for på den aktive

en: Move minimized windows to the end of the alt-tab switcher
da: Flyt minimerede vinduer til slutningen af alt-tab-skifteren

en: Delay before displaying the alt-tab switcher
da: Forsinkelse før Alt-Tab-skifteren vises

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all- workspaces->description
en: Show windows from all workspaces
da: Vis vinduer fra alle arbejdsområder

en: Warp mouse pointer to the new focused window
da: Forskyd musemarkør til det nye fokuserede vindue

en: Manage workspace preferences
da: Administrér arbejdsområdeindstillinger

en: workspace, osd, expo, monitor
da: arbejdsområde, osd, vis arbejdsområder, skærm

en: Workspace Options
da: Indstillinger for arbejdsområde

en: Enable workspace OSD
da: Vis arbejdsområdets navn

en: Allow cycling through workspaces
da: Tillad bladring gennem arbejdsområder

en: Only use workspaces on primary monitor (requires Cinnamon restart)
da: Anvend kun arbejdsområder på den primære skærm (Cinnamon skal genstartes)

en: Display Expo view as a grid
da: Vis oversigt over arbejdsområder i et gitter

en: %s is not responding.
da: %s svarer ikke.

en: Force quit
da: Gennemtving afslutning

en: Wait
da: Vent

en: Does the display look ok?
da: Ser skærmen OK ud?

en: Cancel changes
da: Annullér ændringer

en: Keep new configuration
da: Behold den nye konfiguration

en: Cancel changes... %ds
da: Annullér ændringer … %ds

en: Single Click
da: Enkeltklik

en: Double Click
da: Dobbeltklik

en: Drag
da: Træk

en: Secondary Click
da: Sekundært klik

en: _Text
da: _Tekst

en: _Icons
da: _Ikoner

en: _Both
da: _Begge

en: _Horizontal
da: _Vandret

en: _Vertical
da: _Lodret

en: Cinnamon just crashed
da: Cinnamon er lige brudt ned

en: Disable downloaded applets, desklets and extensions
da: Deaktivér downloadede panelprogrammer, skrivebordsprogrammer og udvidelser

en: You are currently running in fallback mode.
da: Du kører i øjeblikket i nødtilstand.

en: If you suspect the source of the crash is a local extension, applet or desklet, you can disable downloaded add-ons using the checkbox below.
da: Har du mistanke om, at kilden til nedbruddet er en lokal udvidelse eller et lokalt panel- eller skrivebordsprogram, kan du deaktivere downloadede tilføjelser ved brug af afkrydsningsfeltet nedenfor.

en: Do you want to restart Cinnamon?
da: Ønsker du at genstarte Cinnamon?

en: Updated on %s
da: Opdateret %s

en: About %s
da: Om %s

en: the type of the Spice
da: type af Spice

en: the UUID of the Spice
da: UUID for Spice

en: Unable to locate %s %s
da: Kunne ikke finde %s %s

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon menu
da: Cinnamons hovedmenu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-layout->title
en: Layout and content
da: Layout og indhold

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->overlay-key->description
en: Keyboard shortcut to open and close the menu
da: Tastaturgenvej for at åbne og lukke menuen

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->description
en: Use a custom icon and label
da: Anvend et brugerdefineret ikon og mærkat

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->tooltip
en: Check this to specify a custom icon and label
da: Aktivér denne for at angive et brugerdefineret ikon og mærkat

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Icon
da: Ikon

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->tooltip
en: Select an icon to show in the panel.
da: Vælg et ikon, der skal vises i panelet.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->description
en: Icon size
da: Ikonstørrelse

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->description
en: Text
da: Tekst

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->tooltip
en: Enter custom text to show in the panel.
da: Indtast tekst, der skal vises i panelet.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->description
en: Show category icons
da: Vis kategoriikoner

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on categories.
da: Vælg om ikoner for kategorier skal vises eller ej.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->description
en: Categories icon size
da: Ikonstørrelse for kategorier

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application- icons->description
en: Show application icons
da: Vis programikoner

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on applications.
da: Vælg om ikoner skal vises for applikationer.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->description
en: Applications icon size
da: Ikonstørrelse for programmer

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->description
en: Show favorites and session buttons
da: Vis knapper for favoritter og session

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->tooltip
en: Choose whether or not to show the left pane of the menu.
da: Vælg om venstre side af menuen skal vises eller ej.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->fav-icon-size->description
en: Favorites icon size
da: Ikonstørrelse for favoritter

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->description
en: Show favorites
da: Vis favoritter

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->tooltip
en: Choose whether or not to show favorite files in the menu.
da: Vælg om favoritfiler skal vises i menuen eller ej.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->description
en: Show bookmarks and places
da: Vis bogmærker og steder

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->tooltip
en: Choose whether or not to show bookmarks and places in the menu.
da: Vælg om bogmærker og steder skal vises i menuen.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->description
en: Show recents
da: Vis seneste

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->tooltip
en: Choose whether or not to show recents in the menu.
da: Vælg om seneste skal vises i menuen eller ej.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->description
en: Change categories on hover
da: Skift kategorier, når markøren holdes over

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->tooltip
en: Choose whether or not to change categories by hovering.
da: Vælg, om der skal skiftes kategorier, når markøren holdes over.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->description
en: Enable autoscrolling in application list
da: Aktivér automatisk rulning i programlisten

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->tooltip
en: Choose whether or not to enable smooth autoscrolling in the application list.
da: Vælg om automatisk rulning i programlisten er aktiveret eller deaktiveret.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->description
en: Enable filesystem path entry in search box
da: Aktivér søgning på filsystemstien i søgefeltet

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->tooltip
en: Allows path entry in the menu search box.
da: Tillader søgning på filsystemstien i søgefeltet.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->description
en: Force the panel to be visible when opening the menu
da: Tving panelet til at være synligt, når menuen åbnes

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->tooltip
en: Opening the menu will also show the main panel (which may be auto-hidden).
da: Åbnes menuen, vises hovedpanelet (som kan være skjult automatisk) også.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Open the menu when I move my mouse over it
da: Åbn menuen, når musen føres hen over

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->tooltip
en: Enable opening the menu when the mouse enters the applet
da: Aktivér åbning af menuen, når musen føres hen over panelprogrammet

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->description
en: Menu hover delay
da: Forsinkelse når markøren holdes over menuen

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->tooltip
en: Delay before the menu opens when hovered
da: Forsinkelse før menuen åbnes, når markøren holdes over

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->description
en: Use menu animations
da: Anvend menuanimation

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->tooltip
en: Allow the menu to animate on open and close
da: Tillad menuanimation ved åbning og lukning

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->description
en: Open the menu editor
da: Åbn menuredigering

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->tooltip
en: Press this button to customize your menu entries.
da: Tryk på denne knap for at tilpasse dine menuelementer.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->reset-menu-size- button->description
en: Restore the menu to its original size
da: Gendan menuen til dens oprindelige størrelse

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->name
en: XApp Status Applet
da: XApp status-panelprogram

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons for applications which use XAppStatusIcons
da: Et panelprogram som indeholder alle systemets statusfeltikoner for programmer som bruger XAppStatusIcons

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to control sound and music
da: Cinnamons panelprogram til kontrol af lyd og musik

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->playerControl->description
en: Control Players
da: Kontrollér afspillere

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->extendedPlayerControl->description
en: Show Loop and Shuffle controls
da: Vis knapper til gentagelse og blanding

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show menu
da: Vis menu

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the sound applet menu.
da: Indstil tastegenveje til visning af menuen til lydpanelprogrammet.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->description
en: Always show input switch
da: Vis altid inputkontakt

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->tooltip
en: Always show the 'Mute input' switch in the context menu.
da: Vis altid “Slå lyden fra input”-kontakten i genvejsmenuen.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showtrack->description
en: Show song information on the panel
da: Vis information om musikken i panelet

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->units
en: characters
da: tegn

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->description
en: Limit song information to
da: Begræns information om musikken til

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute
da: Lydløs til/fra

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute output
da: Slå lyden på output til/fra

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute input
da: Slå lyden på input til/fra

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->description
en: Action on middle click
da: Handling ved klik med midterste museknap

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->middleShiftClickAction->description
en: Action on shift+middle click
da: Handling ved skift+midterklik

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->horizontalScroll->description
en: Use horizontal scrolling to move between tracks
da: Brug vandret rulning til at skifte mellem numre

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showalbum->description
en: Show album art as icon
da: Vis albumcover som ikon

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->hideSystray->description
en: Hide system tray icons for compatible players
da: Skjul kompatible afspilleres statusfeltikoner

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description
en: Tooltip
da: Værktøjstip

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowVolume->description
en: Show volume in tooltip
da: Vis lydstyrke i værktøjstip

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowPlayer->description
en: Show player in tooltip
da: Vis afspiller i værktøjstip

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->tooltipShowArtistTitle->description
en: Show song artist and title in tooltip
da: Vis kunstner og titel i værktøjstip

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->name
en: System Tray
da: Statusfelt

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons
da: Et panelprogram som indeholder alle statusfeltikonerne

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list with app grouping
da: Cinnamons hovedvinduesliste med grupperede programmer

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->thumbnailsPage->title schema.json->thumbnailsSection->title
en: Thumbnails
da: Miniaturer

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->contextMenuPage->title
en: Context Menu
da: Genvejsmenu

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->appButtonsSection->title
en: Application Buttons
da: Programknapper

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hotKeysSection->title
en: Hot Keys
da: Genvejstaster

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hoverPeekSection->title
en: Hover Peek
da: Markørsvævning for smugkig

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->number- display->description
en: Show window count numbers
da: Vis antal vinduer

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->description
en: Button label
da: Knapetiket

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Application name
da: Programnavn

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title
da: Vinduestitel

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title (only for the focused window)
da: Vinduestitel (kun for det fokuserede vindue)

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Mouse wheel scroll action
da: Musehjulets rulningshandling

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Cycle apps
da: Gennemløb programmer

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Cycle windows
da: Gennemløb vinduer

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->description
en: Left click action
da: Handling ved venstreklik

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Toggle activation of last focused window
da: Skift til det seneste fokuserede vindue

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-
en: Middle click action
da: Handling ved midterklik

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Launch new app instance
da: Start ny forekomst af programmet

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Close last focused window in group
da: Luk det seneste vindue med fokus i en programgruppe

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->group- apps->description
en: Group windows by application
da: Gruppér vinduer efter program

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-app-button- dragging->description
en: Enable app button dragging
da: Aktivér trækning af programknapper

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->description
en: Launcher animation
da: Programstarteranimation

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->cycleMenusHotkey->description
en: Global hotkey for cycling through thumbnail menus
da: Global genvejstast til at bladre gennem miniaturemenuer

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- hotkey->description
en: Global hotkey to show the order of apps
da: Global genvejstast til visning af programmers rækkefølge

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->description
en: Duration of the apps order display on hotkey press
da: Varighed af visningen af programmers rækkefølge ved genvejstastetryk

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->super-num- hotkeys->description
en: Enable Super+<number> shortcut to switch/open apps
da: Aktivér Super+<tal>-genvej til at skifte/åbne programmer

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->description
en: Delay before showing thumbnails
da: Forsinkelse inden miniaturer vises

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->description
en: Thumbnail size
da: Miniaturestørrelse

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Largest
da: Størst

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail-scroll- behavior->description
en: Cycle windows on mouse wheel scroll
da: Genemløb vinduer ved rulning med musehjulet

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- thumbnails->description
en: Show thumbnails
da: Vis miniaturer

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->animate- thumbnails->description
en: Animate thumbnails
da: Animér miniaturer

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->vertical- thumbnails->description
en: Enable vertical thumbnails
da: Aktivér lodrette miniaturer

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->sort- thumbnails->description
en: Sort thumbnails according to the last focused windows
da: Sortér miniaturer efter de senest fokuserede vinduer

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->highlight-last- focused-thumbnail->description
en: Highlight the thumbnail of the last focused window
da: Fremhæv det senest fokuserede vindues miniature

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->onclick- thumbnails->description
en: Click to show thumbnails
da: Klik for at vise miniaturer

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- recent->description
en: Show recent items
da: Vis seneste elementer

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->autostart-menu- item->description
en: Show autostart option
da: Vis til-/fravalg af automatisk opstart

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->description
en: Apply the monitor move option to all windows
da: Anvend “Flyt til skærm”-valgmuligheden på alle vinduer

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->tooltip
en: When clicking "Move to monitor" in the context menu, this option will move all of an app's windows instead of just the last focused window from the app.
da: Når der klikkes på “Flyt til skærm” i genvejsmenuen, vil denne indstilling tillade flytning af alle et programs vinduer i stedet for det senest fokuserede.

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-hover- peek->description
en: Show the window when hovering its thumbnail
da: Vis vinduet, når markøren holdes over dets miniature

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->description
en: Window fade-in time
da: Tid før vindue toner frem

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- out->description
en: Window fade-out time
da: Tone ud tid for vindue

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->units
en: percent
da: procent

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description
en: Window opacity
da: Vinduesuigennemsigtighed

note: network@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Network manager applet
da: Panelprogram til håndtering af netværk

note: network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the network applet menu.
da: Indstil tastegenvej(e) til visning af netværkspanelprogrammets menu.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Workspace switcher
da: Arbejdsområde-skifter

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Select the workspace from the panel
da: Vælg arbejdsområde i panelet

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->description
en: Type of display
da: Visningstype

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->tooltip
en: Note that the visual representation will only work if your panel is large enough to display it properly, otherwise the simple style will be used.
da: Bemærk, at den visuelle repræsentation kun virker, hvis din skærm er stor nok til at vise det ordentligt - ellers vil den enkle stil anvendes.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: A visual representation of the workspaces
da: En visuel gengivelse af arbejdsområderne

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: Simple buttons
da: Enkle knapper

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->description
en: Scroll wheel behavior
da: Rullehjulets opførsel

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->tooltip
en: Reverse or disable the direction of the scroll in the workspace list.
da: Vend eller deaktivér rulleretningen i oversigten over arbejdsområder.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Reversed
da: Omvendt

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Minimize all windows
da: Minimér alle vinduer

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at- desktop->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->description
en: Peek at the desktop on hover
da: Kig på skrivebordet, når markøren holdes over

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip
en: Peek at the desktop when hovering the applet
da: Kig på skrivebordet, når markøren holdes over panelprogrammet

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description
en: Blur effect
da: Sløringseffekt

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip
en: Blur windows when peeking at the desktop
da: Gør vinduer slørede, når der kigges på skrivebordet

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description
en: Hover delay
da: Forsinkelse når markøren holdes over

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip
en: Delay before Peek shows desktop
da: Forsinkelse før skrivebordet vises

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip
en: Change the opacity of windows when peeking at the desktop
da: Ændr vinduers uigennemsigtighed, når der kigges på skrivebordet

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access your favorite files
da: Tilgå dine favoritfiler

note: favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->show-full-uri->description
en: Display full paths in the list
da: Vis fulde stier i oversigten

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Control the trash from the panel
da: Kontrollér papirkurven fra panelet

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings Applet
da: Panelprogram til indstillinger

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon Settings
da: Indstillinger for Cinnamon

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access removable drives
da: Få adgang til flytbare enheder

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access the documents you recently opened
da: Få adgang til de dokumenter, du senest har åbnet

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Corner bar
da: Hjørnebjælke

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A bar designed to be placed in the corner, used to show the desktop, desklets, the workspace selector or the window selector.
da: En bjælke som er designet til at være i hjørnet. Bjælken bruges til at få vist skrivebordet, skrivebordsprogrammer, arbejdsområdevælgeren og vinduesvælgeren.

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->description
en: Click action
da: Handling ved klik

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces
da: Skift arbejdsområder

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces (reversed)
da: Skift arbejdsområder (omvendt)

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Window list
da: Vinduesliste

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list
da: Cinnamons hovedvinduesliste

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-alerts->description
en: Show an alert in the window list when a window from another workspace requires attention
da: Vis en advarsel i vindueslisten, når et vindue fra et andet arbejdsområde kræver din opmærksomhed

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- scrolling->description
en: Enable mouse-wheel scrolling in the window list
da: Aktivér rulning med musehjulet i vindueslisten

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->reverse- scrolling->description
en: Reverse the direction of mouse-wheel scrolling in the window list
da: Vend om på retningen af rulning med musehjulet i vindueslisten

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- minimize->description
en: Left click to minimize window
da: Venstreklik for at minimere vindue

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- close->description
en: Middle click to close window
da: Klik med midterste museknap for at lukke vindue

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-show- label->description
en: Show window names in the panel
da: Vis vinduesnavne i panelet

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->description
en: Window button width in the panel
da: Bredde på vinduesknap i panelet

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->buttons-use-entire- space->description
en: Window buttons can have different sizes and use the entire space available
da: Vinduesknapper kan have forskellig størrelse og benytte al tilgængelig plads

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->description
en: Choose what to show when hovering over a window button
da: Vælg, hvad der skal vises, når markøren holdes over en vinduesknap

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Title
da: Titel

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Thumbnail
da: Miniature

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview-show- label->description
en: Show title above thumbnail
da: Vis titel over miniature

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Spacer
da: Mellemrumselement

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Add some space between your other applets
da: Tilføj noget mellemrum mellem dine andre panelprogrammer

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Amount of space in pixels
da: Størrelse i pixler

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->tooltip
en: Adjust this to increase or decrease the width of this spacer
da: Justér denne for at forøge eller formindske bredden af afstandsstykket

note: scale@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Scale view
da: Klik eller hold markøren over for at vise oversigt over vinduer

note: scale@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate scale on hover
da: Vis oversigt over vinduer, når markøren holdes over

note: printers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Manage print jobs
da: Håndtér udskriftsopgaver

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->description
en: Show printer icon
da: Vis printerikon

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: Always
da: Altid

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printers exist
da: Når printere eksisterer

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printing
da: Under udskrivning

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->tooltip
en: Choose when to show the printer icon in the panel
da: Vælg hvornår printerikonet vises i panelet

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings API Demo
da: Demo af Indstillinger-API'et

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A sample applet for demonstrating the capabilities and usage of the applet and desklet settings API
da: Et panelprogram til at demonstrere mulighederne i og brugen af indstillinger-API'et til panel- og skrivebordsprogrammer

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page1->title
en: Visible settings
da: Synlige indstillinger

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page2->title
en: Choosers
da: Vælgere

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page3->title settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section5->title
en: Command settings
da: Kommandoindstillinger

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page4->title
en: Editable list settings
da: Redigerbare listeindstillinger

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page5->title
en: Dependencies
da: Afhængigheder

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section0->title
en: Info
da: Oplysninger

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->title
en: File choosers
da: Filvælgere

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->title
en: Menu settings
da: Menuindstillinger

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section4->title
en: Animation settings
da: Animationsindstillinger

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section6->title
en: Other choosers
da: Andre vælgere

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section7->title
en: My list
da: Min liste

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section8->title
en: Show dependencies section
da: Vis afsnit med afhængigheder

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section9->title
en: Dependencies section
da: Afsnit med afhængigheder

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->label- info->description
en: Play with these widgets and see the automatic reaction in the panel applet.
    
    This is a label, and the content can't be modified nor accessed. You may want to use a label to show additional hints or instructions, for example.
da: Leg med disse widgets og se den automatiske reaktion i panelprogrammet.
    
    Dette er en mærkat, og indholdet kan hverken ændres eller tilgås. Du kan f.eks. bruge en mærkat til at vise yderligere tip eller instruktioner.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->description
en: The icon to use in the panel
da: Ikon der skal bruges i panelet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->tooltip
en: Select an icon file, or you can type an icon name into the entry box
da: Vælg en ikonfil eller indtast ikonnavnet i indtastningsfeltet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->description
en: The background color for the applet
da: Panelprogrammets baggrundsfarve

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->tooltip
en: Click the button to select a new background color for this applet
da: Tryk på knappen for at vælge en ny baggrundsfarve til dette panelprogram

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->description
en: Applet width in the panel
da: Panelprogrammets bredde i panelet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->tooltip
en: Increase or decrease this spinner value to make the applet wider or narrower in the panel
da: Forøg eller formindsk værdien for at gøre panelprogrammet bredere eller smallere i panelet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->description
en: Please pick an option
da: Vælg blandt flere muligheder

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: First Choice
da: Første valg

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Second Choice
da: Andet valg

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Third Choice
da: Tredje valg

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Fourth Choice
da: Fjerde valg

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->tooltip
en: A combo selection can select between int, boolean, float, and string values
da: En kombinationsboks kan indeholde heltal, booleske, flydende og tekststrengværdier

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale- demo->description
en: Here is a demonstration of bidirectional control
da: Her er en demonstration af tovejskontrol

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale-demo->tooltip
en: If you adjust this scale, it updates in the applet.  If you adjust the scale in the applet, it updates here
da: Hvis du ændrer denne skala, opdateres den i panelprogrammet. Hvis du ændrer skalaen i panelprogrammet, opdateres den her

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->description
en: Check this to use a custom label
da: Aktivér denne for at anvende en brugerdefineret mærkat

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->tooltip
en: Checking this box allows you to set a custom label in the field below - this demonstrates setting dependencies
da: Hvis du aktiverer denne indstilling, kan du angive en brugerdefineret mærkat i feltet nedenunder - dette demonstrerer indstillingsafhængigheder

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- label->description
en: Custom Applet Label
da: Brugerdefineret mærkat til panelprogram

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-label->tooltip
en: Set your custom label here.  This field is unavailable unless the switch above is enabled
da: Angiv din brugerdefineret mærkat her. Dette felt er kun tilgængeligt, hvis kontakten ovenfor er aktiveret

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->description
en: Animation type
da: Animationstype

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->tooltip
en: A tween chooser has as value a string, which you can pass as transition to Tweener.addTween()
da: En tween-vælger har som værdi en streng, som du kan sende som en overgang til Tweener.addTween()

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->effect- style->description
en: Effect type
da: Effekttype

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo- button->description
en: Don't Press This Button!!!
da: Tryk IKKE på denne knap!!!

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo-button->tooltip
en: Pressing this button activates a callback method in the applet - go ahead, press it.
da: Trykkes på denne knap aktiveres en tilbagekaldsmetode i panelprogrammet - prøv bare.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->signal- test->description
en: This is a test widget for individual key signal firing
da: Dette er en testwidget, som udsender tastesignaler enkeltvis

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->keybinding- test->description
en: Set the keybinding here to activate an action
da: Indstil tastegenvejen her for at aktivere en handling

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->file- select->description
en: Choose a file
da: Vælg en fil

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->directory- select->description
en: Choose a directory
da: Vælg en mappe

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->sound- select->description
en: Choose a sound
da: Vælg en lyd

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->font- select->description
en: Choose a font
da: Vælg en skrifttype

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->description
en: You can type paragraphs and lists here
da: Du kan indtaste afsnit og lister her

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->tooltip
en: This setting type is useful for multi-line lists, and text that is too long to fit in an entry widget.
    You can manually set the height of the text view with the 'height' property. This one is set to 150. Default is 200.
da: Denne indstillingstype er nyttig til lister med flere linjer, og tekst som er for lang til at være i en “entry widget”.
    Du kan manuelt indstille højden på tekstvisningen med egenskaben “height”. Denne er indstillet til 150. Standard er 200.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->date- select->description
en: Choose a Date
da: Vælg en dato

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->time- select->description
en: Choose a Time
da: Vælg et tidspunkt

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->description
en: Custom tree widget
da: Tilpasset træwidget

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Resident
da: Indbygger

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Address
da: Adresse

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Id number
da: ID-nummer

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Shortcut key
da: Genvejstast

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: File Path
da: Filsti

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->description
en: Show the dependencies section
da: Vis afsnittet med afhængigheder

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->tooltip
en: Checking this box shows the Dependencies section below. Unchecking hides it.
da: Hvis du aktiverer denne indstilling, vises afsnittet med afhængigheder nedenfor. Deaktiveres den, skjules afsnittet.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->deps-info->description
en: You can see this section because the switch above is on. Try switching it off and see what happens.
da: Du kan se afsnittet, fordi indstillingen er aktiveret. Prøv at deaktivere den og se, hvad der sker.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->description
en: Show info
da: Vis oplysninger

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #1
da: Vis oplysning nr. 1

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #2
da: Vis oplysning nr. 2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Don't show info #1 or #2
da: Vis ikke oplysning nr. 1 eller 2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info1->description
en: Info #1: You are seeing this info because the first option is selected in the combo box above. Try selecting different options to see different information.
da: Oplysning nr. 1: Du ser disse oplysninger, fordi den første mulighed i kombinationsboksen oven for er valgt. Prøv at vælge andre muligheder for at se forskellige oplysninger.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info2->description
en: Info #2: You are seeing different text now because you selected the second option in the combo box above.
da: Oplysning nr. 2: Du ser en anden tekst nu, fordi du valgte den anden mulighed i kombinationsboksen oven for.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin->description
en: Number value
da: Talværdi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info1->description
en: The value of the spinner above is less than 5
da: Værdien i skalafeltet oven for er mindre end 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info2->description
en: The value of the spinner above is greater than or equal to 5
da: Værdien i skalafeltet oven for er større end eller lig med 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- widget->description
en: Try out this custom widget!
da: Prøv denne brugerdefineret widget!

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Expo view
da: Klik eller hold markøren over for at aktivere visning af arbejdsområder

note: expo@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate expo on hover
da: Aktivér visning af arbejdsområder, når markøren holdes over

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Slideshow Controls
da: Kontrol af slideshow

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Basic controls for the Cinnamon slideshow
da: Basal kontrol af Cinnamons slideshow

note: user@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet to access your account details, switch users and quickly logout or power off the computer
da: Panelprogram der giver adgang til dine kontodetaljer, skifter bruger og hurtigt logger af eller slukker computeren

note: user@cinnamon.org->metadata.json->name
en: User Applet
da: Brugerpanelprogram

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-name->description
en: Display user name on panel
da: Vis brugernavn i panelet

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Launch applications from the panel
da: Åbn programmer fra panelet

note: panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->allow- dragging->description
en: Allow dragging of launchers
da: Tillad trækning af programstartere

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click to display and manage system notifications
da: Klik for at vise og håndtere systemunderretninger

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->description
en: Ignore transient notifications
da: Ignorér midlertidige underretninger

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->tooltip
en: Check this to ignore transient notifications.
da: Aktivér denne for at ignorere midlertidige underretninger.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showEmptyTray->description
en: Show empty tray
da: Vis tomt statusfelt

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->showEmptyTray->tooltip
en: Check this to show the tray even when there are no new notifications.
da: Aktivér denne for at vise statusfeltet, selv når der ikke er nogle nye underretninger.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showNotificationCount->description
en: Show the number of notifications
da: Vis antallet af underretninger

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show notifications
da: Vis underretninger

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the notification popup menu.
da: Indstil tastegenveje til visning af menuen til underretningspop op.

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->tooltip
en: Set keybinding(s) to clear all notifications.
da: Indstil tastegenveje til at rydde alle underretninger.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemSettings->description inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemNotificationSettings->description
en: Open notification settings
da: Åbn indstillinger for underretninger

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Inhibit Applet
da: Panelprogram til suspendering

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->description
en: This applet is used to disable notifications and power management (including the screensaver and the session from going idle)
da: Dette panelprogram anvendes til at deaktivere underretninger og strømstyring (inklusive pauseskærmen og at sessionen bliver inaktiv)

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->description
en: Inhibit power management
da: Suspendér strømstyring

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit power management.
da: Indstil tastegenveje til suspendering af strømstyring.

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->description
en: Inhibit notifications
da: Suspendér underretninger

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit notifications.
da: Indstil tastegenveje til suspendering af underretninger.

note: inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemPowerSettings->description
en: Open power settings
da: Åbn indstillinger for strømstyring

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: On-Screen keyboard
da: Skærmtastatur

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to launch the on-screen keyboard
da: Cinnamons panelprogram til at åbne skærmtastaturet

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Calendar
da: Kalender

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: The Cinnamon calendar applet
da: Cinnamons kalenderpanelprogram

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->description
en: Show calendar events
da: Vis kalenderbegivenheder

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->tooltip
en: Check this to display events in the calendar.
da: Aktivér denne for at få vist begivenheder i kalenderen.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->description
en: Show week numbers in calendar
da: Vis ugenumre i kalenderen

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->tooltip
en: Check this to show week numbers in the calendar.
da: Aktivér denne for at vise ugenumre i kalenderen.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description
en: Use a custom date format
da: Anvend et brugerdefineret datoformat

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the date in the calendar applet.
da: Aktivér denne for at angive et brugerdefineret format for datoen i kalenderpanelprogrammet.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->description
en: Date format
da: Datoformat

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->tooltip clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->tooltip
en: Set your custom format here.
da: Indstil dit brugerdefineret format her.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip- format->description
en: Date format for tooltip
da: Datoformat for værktøjstip

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip-format->tooltip
en: Set your custom tooltip format here.
da: Angiv dit tilpassede værktøjstipformat her.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->tooltip
en: Click this button to know more about the syntax for date formats.
da: Tryk på denne knap for at lære mere om syntaksen for datoformater.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show calendar
da: Vis kalender

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the calendar.
da: Indstil tastegenveje til visning af kalenderen.

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->description
en: XRandR monitor control applet
da: Panelprogram til kontrol af XRandR-skærm

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Accessibility applet
da: Panelprogram for tilgængelighed

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Windows Quick List
da: Vindues-hurtigliste

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Quickly access windows from all workspaces
da: Få hurtigt adgang til vinduer fra alle arbejdsområder

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Separator
da: Skillelinje

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A separator icon which can be added multiple times
da: En skillelinje som kan tilføjes flere gange

note: power@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Power Manager
da: Strømstyring

note: power@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon power management applet
da: Cinnamons panelprogram til strømstyring

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage
da: Vis procentdel

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show time remaining
da: Vis tilbageværende tid

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage and time remaining
da: Vis procent og tilbageværende tid

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Hide label
da: Skjul mærkat

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->description
en: Always show all batteries
da: Vis altid alle batterier

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->tooltip
en: Check this to always show multiple batteries in the panel, regardless of whether one of them is marked primary.
da: Aktivér denne for altid at få vist flere batterier i panelet uafhængigt af, om en af dem er angivet som den primære.

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Digital photo frame
da: Digital fotoramme

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A digital photo frame desklet
da: Skrivebordsprogram som viser en digital fotoramme

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->directory->description
en: Folder
da: Mappe

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->description
en: Height
da: Højde

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Width
da: Bredde

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->description
en: Fade delay
da: Forsinkelse for udtoning

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->description
en: Special effect
da: Specialeffekt

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
da: Sort og hvid

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Launcher desklet
da: Programstarter

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that launches a program
da: Skrivebordsprogram som åbner et program

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Clock desklet
da: Ur

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that displays the time
da: Skrivebordsprogram som viser tiden

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->description
en: Text color
da: Tekstfarve

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->tooltip
en: Click the button to select a new text color
da: Klik på knappen for at vælge en ny tekstfarve

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the time in the clock desklet.
da: Aktivér denne for at angive et brugerdefineret tidsformat i urskrivebordsprogrammet.
