linuxmint - en to hi translation catalogue (1604 entries)

en: Remove this desklet
hi: डेस्कलेट हटाएँ

en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Failed to launch '%s'
hi: '%s' प्रारंभ करने में असफल।

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: File System
hi: फाइल सिस्टम

en: Search
hi: खोजें

en: Print version
hi: प्रिंट संस्करण

en: GNOME Online Accounts is a service which runs in the background and which you can authorize to access your online accounts. Applications can then use this service to interact with your online accounts.
hi: गनोम ऑनलाइन अकाउंट - बैकग्राउंड में कार्यरत एक सेवा है जिसे आप अपने ऑनलाइन अकाउंट अभिगम हेतु अधिकृत कर सकते हैं। इसके द्वारा अनुप्रयोग ऑनलाइन अकाउंट संबंधी कार्य कर सकते हैं।

en: The following accounts are supported in Cinnamon:
hi: निम्नलिखित अकाउंट सिनेमन में समर्थित हैं :

en: Allows Nemo to connect to Google Drive
hi: गूगल ड्राइव से जुड़ने हेतु निमो को स्वीकृत करता है

en: Allows Nemo to connect to an OwnCloud server
hi: ओनक्लाउड सर्वर से जुड़ने हेतु निमो को स्वीकृत करता है

en: The following accounts are supported in GNOME applications:
hi: निम्नलिखित अकाउंट गनोम अनुप्रयोगों में समर्थित हैं :

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-appear->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
hi: स्वरूप

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
hi: रंग

en: Launcher Properties
hi: लॉन्चर विशेषताएँ

en: Name:
hi: नाम :

en: Command:
hi: कमांड :

en: Comment:
hi: टिप्पणी :

en: Browse
hi: ब्राउज़ करें

en: Launch in Terminal?
hi: टर्मिनल में खोलें?

en: Directory Properties
hi: डायरेक्टरी विशेषताएँ

en: Main Menu
hi: मुख्य मेनू

en: Restore System Configuration
hi: सिस्टम विन्यास पुनः स्थापित करें

en: Restore the default menu layout
hi: डिफ़ॉल्ट मेनू अभिन्यास पुनः स्थापित करें

en: Close
hi: बंद

en: _New Menu
hi: _नई मेन्यू

en: Ne_w Item
hi: नया आइट_म

en: Cut
hi: कट

en: Copy
hi: प्रति

en: Paste
hi: चिपकाएँ।

en: Delete
hi: हटाएँ

en: Properties
hi: विशेषताएँ

en: Edit Desktop File
hi: डेस्कटॉप फाइल संपादन

en: Add
hi: जोड़ें

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Add/Edit Launcher
hi: लॉन्चर जोड़ें/संपादित करें

en: Type:
hi: प्रकार :

en: Title:
hi: शीर्षक :

en: Program:
hi: प्रोग्रामः

en: Icon Name
hi: आइकन नाम

en: Application
hi: अनुप्रयोग

en: Custom Application
hi: अनुकूलित अनुप्रयोग

en: Execution of '%s' failed:
hi: %s का निष्पादन असफल रहा:

en: Are you sure you want to remove '%s'?
hi: क्या आप निश्चित ही '%s' हटाना चाहते हैं?

en: Remove '%s'
hi: '%s' हटाएँ

en: About...
hi: के बारे में...

en: Configure...
hi: कॉन्फ़िगर...

en: This applet does not support panels of that type. This can cause visual glitches in the panel.
hi: यह एप्लेट इस प्रकार के पैनल का समर्थन नहीं करता है। इससे पैनल में दृश्यात्मक त्रुटियाँ हो सकती हैं।

en: Would you like to continue using it anyway, remove it from the panel, or try to move it to a different panel?
hi: क्या आप इसे वैसे भी जारी रखना चाहेंगे, इसे पैनल से हटा देंगे, या इसे किसी दूसरे पैनल में ले जाने का प्रयास करेंगे?

en: Leave it
hi: छोड़ दें

en: Remove it
hi: हटा दें

en: Move to another panel
hi: दूसरे पैनल पर ले जाएँ

en: A suitable panel could not be found. The applet has been removed instead.
hi: एक उपयुक्त पैनल नहीं मिला। इसके बजाय एप्लेट को हटा दिया गया है।

en: Certain applets do not allow multiple instances or were at their max number of instances so were not copied
hi: एकाधिक आवृत्तियों हेतु अनुमति न होने या आवृत्ति अधिकतम होने के कारण कुछ एप्लेट कॉपी नहीं हुए

en: Show Text
hi: शब्दों को दिखाएँ

en: Hide Text
hi: शब्दों को गुप्त करें

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
hi: क्या आप वर्कस्पेस  "%s" को हटाना चाहते हैं ?

en: Initializing
hi: आरंभ हो रहा है

en: Loaded
hi: लोड करना पूर्ण

en: Error
hi: त्रुटि

en: Out of date
hi: पुराना

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
hi: अमान्य अवलोकन विकल्प: कॉर्नर की गलत संख्या

en: Execution time (ms):
hi: निष्पादन समय (ms) :

en: Loaded successfully
hi: सफलतापूर्वक लोड

en: Check your video drivers
hi: अपने वीडियो ड्राइवर जाँचें

en: Your system is currently running without video hardware acceleration.
hi: आपका सिस्टम वर्तमान में वीडियो हार्डवेयर त्वरण के बिना चल रहा है।

en: You may experience poor performance and high CPU usage.
hi: इससे कार्य क्षमता प्रभावित व सीपीयू उपयोग बढ़ सकता है।

en: Launch Driver Manager
hi: ड्राइवर प्रबंधक खोलें

en: Problems during Cinnamon startup
hi: सिनेमन आरंभ संबंधी समस्याएँ

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
hi: सिनमोन सफलतापूर्वक शुरू हुई, लेकिन एक या अधिक एप्लेट, डेस्कलेट या एक्सटेंशन लोड करने में विफल रहे।

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
hi: किसी भी समस्या के लिए अपने सिस्टम लॉग और सिनमोन लुकग्लास लॉग की जाँच करें।

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
hi: आप इस संदेश को पुनरावृत्ति से बचाने के लिए दालचीनी सेटिंग्स में आपत्तिजनक एक्सटेंशन (ओं) को निष्क्रिय कर सकते हैं।

en: Please contact the developer.
hi: कृपया डेवलपर से संपर्क करें।

en: Workspace
hi: कार्यस्थल

en: Restarting Cinnamon...
hi: सिनेमन पुनः आरंभ हो रहा है ...

en: System Information
hi: सिस्टम की जानकारी

en: Confirm
hi: पुष्टि करें

en: No
hi: नहीं

en: Yes
hi: हाँ

en: OK
hi: ठीक है

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
hi: नए पैनल हेतु स्थान चुनें। रद्द करने हेतु Esc दबाएँ।

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
hi: पैनल हेतु नया स्थान चुनें। रद्द करने हेतु Esc दबाएँ।

en: You don't have any panels added.
    Do you want to open panel settings?
hi: कोई पैनल जुड़ा हुआ नहीं है।
    क्या आप पैनल सेटिंग्स देखना चाहते हैं?

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
hi: पट्टिका विन्यास

en: Applets
hi: एप्लेट्स

en: Panel edit mode
hi: पैनल संपादन मोड

en: Move
hi: स्थान बदलें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Are you sure you want to remove this panel?
hi: क्या आप निश्चित ही यह पैनल हटाना चाहते हैं?

en: Add a new panel
hi: नया पैनल जोड़ें

en: Troubleshoot
hi: समस्या निवारण

en: Restart Cinnamon
hi: पुनर्प्रारंभ सिंनामोन

en: Looking Glass
hi: लुकिंग ग्लास

en: Restore all settings to default
hi: सभी सेटिंग्स डिफ़ॉल्ट पर पुनः स्थापित करें

en: Are you sure you want to restore all settings to default?
hi: क्या आप निश्चित ही सभी सेटिंग्स डिफ़ॉल्ट सेट करना चाहते हैं?

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
hi: सिस्टम सेटिंग्स

en: Retry
hi: पुन: प्रयास

en: %s (%s) has just been stopped.
hi: %s (%s) रोका गया।

en: Device %s can be turned off, if necessary.
hi: आवश्यकता अनुरूप, उपकरण %s बंद करना संभव है।

en: Device %s is busy, please wait.
hi: उपकरण %s कार्यरत है, प्रतीक्षा करें।

en: Do not disconnect or data loss may occur.
hi: उपकरण न हटाएँ अन्यथा, डाटा नष्ट हो सकता है।

en: Unable to stop the drive %s (%s)
hi: ड्राइव %s (%s) रोकने में विफल

en: %s (%s) can be safely unplugged.
hi: अब %s (%s) अब हटाया जा सकता है।

en: Device %s can be removed.
hi: अब उपकरण %s हटाया जा सकता है।

en: %s (%s) has just been ejected.
hi: %s (%s) हटाया गया।

en: Do not remove or data loss may occur.
hi: उपकरण न हटाएँ अन्यथा, डाटा नष्ट हो सकता है।

en: Unable to eject the drive %s (%s)
hi: ड्राइव %s (%s) हटाने में विफल

en: Failed to unmount %s (%s)
hi: %s (%s) माउंट से हटाने में विफल

en: Connect to...
hi: से जोड़ें...

en: Enter a command
hi: कमांड दर्ज करें

en: Press ESC to close
hi: बंद करने हेतु Esc दबाएँ

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move Titlebar Onscreen
hi: शीर्षक पट्टी को स्क्रीन पर ले जाएँ

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Close
hi: बंद करें (_C)

en: No open windows
hi: खुली विंडोज़ नहीं

en: Restore
hi: पुनर्स्थापित

en: Minimize
hi: मिनीमाइज करें

en: Maximize
hi: मैक्सिमाइज  करें

en: Move to left workspace
hi: बाएँ वर्कस्पेस में जाएँ

en: Move to right workspace
hi: दाएँ वर्कस्पेस में जाएँ

en: Visible on all workspaces
hi: समस्त कार्यस्थानों पर दर्शित हो

en: Move to a new workspace
hi: नए कार्यस्थान पर जाए

en: Move to monitor %d
hi: मांनीटर %d पर जाए

en: Only on this workspace
hi: केवल इस वर्कस्पेस पर दर्शित हो

en: Unmaximize
hi: छोटा करें

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
hi: अभिगम्यता

en: Zoom
hi: ज़ूम करें

en: Screen Reader
hi: स्क्रीन वाचक

en: Screen Keyboard
hi: स्क्रीन कीबोर्ड

en: Sticky Keys
hi: स्टिकी कुंजियाँ

en: Slow Keys
hi: धीमी कुंजियाँ

en: Bounce Keys
hi: बाउंस कुंजियाँ

en: Mouse Keys
hi: माउस कुंजियाँ

note: Secondary click
en: Simulated secondary click
hi: कृत्रिम द्वितीयक क्लिक

note: Hover Click
en: Hover click
hi: होवर क्लिक

en: Universal Access Settings
hi: सार्वभौमिक अभिगम्यता सेटिंग्स

en: High Contrast
hi: उच्च कंट्रास्ट

en: Large Text
hi: बढ़ा अक्षर

note: Translators: This is the date which appears in the calendar applet, as a tooltip and as a title header inside the applet. The format uses the strftime syntax. %A, %B %-e, %Y is the American Date format (Saturday, January 4, 2020): %A is the name of the day, %B is the name of the month %-e is the non
en: %A, %B %-e, %Y
hi: %A, %-e %B, %Y

en: Date and Time Settings
hi: दिनांक एवं समय की व्यवस्था

en: Starting in a few minutes
hi: कुछ मिनट उपरांत आरंभ होगा

en: Starting in %d minutes
hi: %d मिनट उपरांत आरंभ होगा

en: This evening
hi: इस संध्या

en: Starting later today
hi: आज ही कुछ समय उपरांत आरंभ होगा

en: In %d hour | In %d hours
hi[0]: %d घंटे के उपरांत
hi[1]: %d घंटों के उपरांत

en: No Events
hi: कोई कार्यक्रम नहीं है

en: In progress
hi: प्रगति पर है

en: All day
hi: पूरा दिन

en: Today
hi: आज

note: Scale cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the desktop
hi: डेस्कटॉप दिखाएँ

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Favorites
hi: पसंदीदा

en: Move to the other monitor
hi: दूसरे मॉनिटर पर ले जाएँ

en: Move to monitor
hi: मॉनिटर पर ले जाएँ

en: Move to another workspace
hi: दूसरे कार्यस्थल पर ले जाएँ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Grouped window list
hi: सामूहिक विंडो सूची

en: Places
hi: स्थान

en: Recent
hi: हाल ही में

en: Unpin from Panel
hi: पैनल से हटाएँ

en: Pin to Panel
hi: पैनल पर जोड़ें

en: Remove from Autostart
hi: स्वतः आरंभ से हटाएँ

en: Add to Autostart
hi: स्वतः आरंभ में जोड़ें

en: Create Shortcut
hi: शॉर्टकट बनाएँ

en: Restore to full opacity
hi: पूर्णतया अपारदर्शी करें

en: Close others
hi: अन्य बंद

en: Close all
hi: समस्त बंद

en: Power management
hi: ऊर्जा प्रबंधन

en: Power management: inhibited
hi: ऊर्जा प्रबंधन : अवरुद्ध

en: Power management: active
hi: ऊर्जा प्रबंधन: सक्रिय

en: Power management is already inhibited by another program
hi: ऊर्जा प्रबंधन पहले से ही अन्य प्रोग्राम द्वारा अवरुद्ध है

en: Power management: inhibited by another program
hi: ऊर्जा प्रबंधन : अन्य प्रोग्राम द्वारा अवरुद्ध

en: Apps inhibiting power management:
hi: इन अनुप्रयोग द्वारा ऊर्जा प्रबंधन अवरुद्ध है :

en: Inhibit applet
hi: एप्लेट अवरुद्ध करें

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
hi: अधिसूचनाएँ

en: Show Keyboard Layout
hi: कुंजीपटल अभिन्यास दिखाएँ

en: Show Character Table
hi: अक्षर तालिका दिखाएँ

en: Keyboard Settings
hi: कुंजीपटल की सेटिंग्स

en: Add to panel
hi: पैनल पर जोड़ें

en: Add to desktop
hi: डेस्कटॉप पर सम्मिलित करें

en: Remove from favorites
hi: पसंदीदा से हटाएँ

en: Add to favorites
hi: पसंदीदा में जोड़ें

en: Uninstall
hi: इंस्टॉल हटाएँ

en: This file is no longer available
hi: यह फ़ाइल अब उपलब्ध नहीं है

en: Open with
hi: इस अनुप्रयोग से खोलें

en: Other application...
hi: अन्य अनुप्रयोग...

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->name menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Menu
hi: सूची

en: Recent Files
hi: हाल ही में प्रयोग की गयी फाईलें

en: Clear list
hi: सूची साफ करें

en: Clear all recent documents
hi: सभी हालिया डॉक्यूमेंट हटाएँ

en: No recent documents
hi: हाल ही में कोई दस्तावेज नहीं खुलें

en: All Applications
hi: सभी अनुप्रयोग

en: Lock screen
hi: लॉक स्‍क्रीन

en: Lock the screen
hi: स्क्रीन लॉक करें

en: Logout
hi: लॉग आउट करें

en: Leave the session
hi: सत्र बंद करें

en: Quit
hi: छोड़ें

en: Shut down the computer
hi: कंप्यूटर बंद करें

en: <unknown>
hi: <अज्ञात>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
hi: बंद है

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
hi: अप्रबंधित

en: disconnecting...
hi: कनेक्शन बंद हो रहा है ...

en: connecting...
hi: कनेक्ट हो रहा है ...

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
hi: प्रमाणीकरण आवश्यक

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
hi: फर्मवेयर अनुपस्थित

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
hi: केबल हटा हुआ है

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
hi: अनुपलब्ध

en: connection failed
hi: कनेक्शन विफल रहा

en: More
hi: अधिक

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
hi: कनेक्ट है (निजी)

en: Wifi
hi: वाई - फाई

en: Bluetooth
hi: ब्लूटूथ

en: Auto Ethernet
hi: स्वतः Ethernet

en: Auto broadband
hi: स्वतः ब्रॉडबैंड

en: Auto dial-up
hi: स्वतः डायल-अप

note: Translators: this the automatic wireless connection name (including the network name)
en: Auto %s
hi: स्वतः %s

en: Auto bluetooth
hi: स्वतः ब्लूटूथ

en: Auto wireless
hi: स्वतः वायरलेस

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
hi: नेटवर्क प्रबंधक

en: Enable networking
hi: नेटवर्किंग चालू करें

en: Wired
hi: तार युक्त

en: Wireless
hi: वायरलैस

en: Mobile broadband
hi: मोबाइल ब्रॉडबैंड

en: VPN Connections
hi: वीपीएन कनेक्शन

en: Network Settings
hi: नेटवर्क सेटिंग्स

en: Network Connections
hi: नेटवर्क कनेक्शन

en: Connection failed
hi: कनेक्‍शन विफल रहा

en: Activation of network connection failed
hi: नेटवर्क कनेक्शन सक्रिय करना विफल

en: Networking is disabled
hi: नेटवर्किंग बंद हैं

en: No connection
hi: कोई कनेक्शन नहीं

en: Connecting to the cellular network...
hi: मोबाइल नेटवर्क से कनेक्ट हो रहा है ...

en: Connecting to the wireless network...
hi: केबल रहित नेटवर्क से कनेक्ट हो रहा है ...

en: Connecting to the wired network...
hi: केबल नेटवर्क से कनेक्ट हो रहा है ...

en: Connecting to the VPN...
hi: वीपीएन से कनेक्ट हो रहा है ...

en: Connecting to the network...
hi: नेटवर्क से कनेक्ट हो रहा है ...

en: Connected to the wireless network
hi: केबल रहित नेटवर्क से कनेक्ट है

en: Wireless connection
hi: वायरलैस कनेक्शन

en: (Limited connectivity)
hi: (सीमित कनेक्शन)

en: Connected to the wired network
hi: केबल नेटवर्क से कनेक्ट है

en: Connected to the cellular network
hi: मोबाइल नेटवर्क से कनेक्ट है

en: Connected to the VPN
hi: वीपीएन से कनेक्ट है

en: Connected to the network
hi: नेटवर्क से कनेक्ट है

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
hi: अधिसूचनाएँ हटाएँ

en: Notification Settings
hi: अधिसूचना सेटिंग्स

en: No notifications
hi: कोई अधिसूचना नहीं

en: %d notification | %d notifications
hi[0]: %d अधिसूचना
hi[1]: %d अधिसूचनाएँ

en: just now
hi: अभी-अभी

en: %d second ago | %d seconds ago
hi[0]: %d सेकंड पहले
hi[1]: %d सेकंड पहले

en: %d minute ago | %d minutes ago
hi[0]: %d मिनट पहले
hi[1]: %d मिनट पहले

en: Click to toggle the on-screen keyboard
hi: ऑनस्क्रीन कुंजीपटल हेतु क्लिक करें

en: Click to enable the on-screen keyboard
hi: ऑनस्क्रीन कुंजीपटल सक्रिय करने हेतु क्लिक करें

en: Launch
hi: खोलें

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Panel launchers
hi: पैनल लॉन्चर

en: Battery full
hi: बैटरी पूर्ण

en: Battery almost full
hi: बैटरी लगभग पूर्ण

en: Battery good
hi: बैटरी उपयुक्त है

en: Low battery
hi: बैटरी कम है

en: Critically low battery
hi: बैटरी काफी कम है

en: AC adapter
hi: ए.सी. एडाप्टर

en: Laptop battery
hi: लैपटॉप बैटरी

en: UPS
hi: यू.पी.एस.

en: Monitor
hi: मांनीटर

en: Mouse
hi: माउस

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
hi: कीबोर्ड

en: PDA
hi: पी. डी. ऐ.

en: Cell phone
hi: सेल फोन

en: Media player
hi: मीडिया प्लेयर

en: Tablet
hi: टैब्लेट

en: Computer
hi: कंप्यूटर

en: Brightness
hi: आभा

en: Keyboard backlight
hi: कुंजीपटल बैकलाइट

en: Power Settings
hi: ऊर्जा विन्यास

en: Charging
hi: चार्ज हो रहा है

en: Charging - %d hour until fully charged | Charging - %d hours until fully charged
hi[0]: चार्ज हो रहा है - पूर्ण चार्ज में %d घंटा शेष
hi[1]: चार्ज हो रहा है - पूर्ण चार्ज में %d घंटे शेष

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
hi: चार्ज हो रहा है - पूर्ण चार्ज में %d %s %d %s शेष

en: hour | hours
hi[0]: घंटा
hi[1]: घंटे

en: minute | minutes
hi[0]: मिनट
hi[1]: मिनट

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
hi[0]: चार्ज हो रहा है - पूर्ण चार्ज में %d मिनट शेष
hi[1]: चार्ज हो रहा है - पूर्ण चार्ज में %d मिनट शेष

en: Fully charged
hi: पूर्णतया चार्ज

en: Using battery power
hi: बैटरी ऊर्जा उपयोग हो रही

en: Using battery power - %d hour remaining | Using battery power - %d hours remaining
hi[0]: बैटरी ऊर्जा उपयोग हो रही - %d घंटा शेष
hi[1]: बैटरी ऊर्जा उपयोग हो रही - %d घंटे शेष

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Using battery power - %d %s %d %s remaining
hi: बैटरी ऊर्जा उपयोग हो रही -  %d %s %d %s शेष

en: Using battery power - %d minute remaining | Using battery power - %d minutes remaining
hi[0]: बैटरी ऊर्जा उपयोग हो रही - %d मिनट शेष
hi[1]: बैटरी ऊर्जा उपयोग हो रही - %d मिनट शेष

note: Label                              Executable Icon                     Category          Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
hi: प्रिंटर

en: Cancel all jobs
hi: सभी कार्य रद्द करें

en: '%s' on %s
hi: '%s' पर %s

en: Send to front
hi: स्क्रीन के अग्र पर भेजें

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
hi: हाल ही में खोलें दस्तावेज

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
hi: रिमूवेबल ड्राइव

en: Open file manager
hi: फ़ाइल प्रबंधक खोलें

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
hi: अनुमापन

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
hi: सेटिंग्स

en: Hi there!
hi: नमस्कार!

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
hi: आपने बटन दबाया है!!!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
hi: आपने शॉर्टकट उपयोग किया है!!!

en: Click to show the desktop or middle-click to show the desklets
hi: डेस्कटॉप देखने हेतु क्लिक व डेस्क्लेट हेतु मध्य-क्लिक करें

en: Show Desklets
hi: डेस्क्लेट दिखाएँ

en: Click to pause the slideshow
hi: स्लाइडशो रोकने हेतु क्लिक करें

en: Click to resume the slideshow
hi: स्लाइडशो आरंभ करने हेतु क्लिक करें

en: The slideshow is disabled
hi: स्लाइड-शो निष्क्रिय है

en: Slideshow
hi: स्लाइड-शो

en: Next Background
hi: अगला बैकग्राउंड

en: Background Settings
hi: बैकग्राउंड सेटिंग्स

en: Current background:
hi: वर्तमान बैकग्राउंड :

en: Playing
hi: बजाया जा रहा है

en: Paused
hi: ठहरा हुआ

en: Stopped
hi: रोका हुआ

en: Unknown Artist
hi: अज्ञात कलाकार

en: Unknown Album
hi: अज्ञात एल्बम

en: Unknown Title
hi: अज्ञात शीर्षक

en: Previous
hi: पिछला

en: Play
hi: चलाएँ

en: Stop
hi: रोकें

en: Next
hi: अगला

en: Consecutive Playing
hi: निरंतर बदलाव

en: No Shuffle
hi: कोई बदलाव नहीं

en: Open Player
hi: प्लेयर खोलें

en: Quit Player
hi: प्लेयर बंद

en: Pause
hi: रोकें

en: Repeat Single
hi: एकल पुनरावृत्ति

en: Repeat All
hi: सर्व पुनरावृत्ति

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
hi: बदलाव

en: Mute output
hi: आउटपुट मूक

en: Mute input
hi: इनपुट म्यूट करें

en: Applications
hi: अनुप्रयोग

en: Output device
hi: आउटपुट उपकरण

en: Microphone
hi: माइक्रोफोन या अणुभाष

en: Input device
hi: इनपुट उपकरण

en: Volume
hi: आवाज़

en: Launch player
hi: प्लेयर खोलें

en: Choose player controls
hi: प्लेयर हेतु नियंत्रण चुनें

en: Sound Settings
hi: ध्वनि सेटिंग्स

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
hi: क्या आप समस्त वस्तुओं को कूढेदान से नष्ट करना चाहते हैं ?

en: This operation cannot be undone.
hi: इस संचालन को पुनः प्राप्त नहीं किया जा सकता।

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
hi: कूढादान

en: Empty Trash
hi: कूढेदान की सफ़ाई

en: Open Trash
hi: कूढादान खोलें

en: Lock Screen
hi: लॉकस्क्रीन

en: Switch User
hi: उपयोक्ता बदलें

en: Log Out...
hi: लॉगआउट ...

en: Power Off...
hi: बंद करें ...

en: Remove 'Window list'
hi: 'विंडो सूची' हटाएँ

en: All windows
hi: समस्त विंडोज़

en: Manage workspaces (Expo)
hi: कार्यस्थल प्रबंधन (एक्सपो)

en: Add a new workspace
hi: नया कार्यस्थल जोड़ें

en: Remove the current workspace
hi: वर्तमान कार्यस्थल हटाएँ

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Normal
hi: सामान्य

en: Left
hi: बाएँ

en: Right
hi: दाएँ

en: Upside-down
hi: उल्टा

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinf
en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Configure display settings...
hi: प्रदर्शन विन्यास बदले

en: Clock
hi: घड़ी

en: Edit launcher
hi: लांचर संशोधन

en: Photo Frame
hi: फोटो फ्रेम

en: Control Center
hi: कन्ट्रोल सेन्टर

en: Users and Groups
hi: यूजर एवं ग्रुप

en: Add or remove users and groups
hi: यूजर एवं ग्रुप जोड़े अथवा हटायें

note: Virtual keyboard
en: Virtual keyboard
hi: आभासी कुंजीपटल

en: Turn on-screen keyboard on or off
hi: ऑन स्क्रीन कुंजीपटल चालू या बंद करें

en: Valid name
hi: मान्य नाम

en: The name cannot be empty.
hi: नाम रिक्त नहीं होना चाहिए।

en: Valid executable
hi: मान्य निष्पादन

en: The executable is not valid. It cannot be empty and spaces in the path must be escaped with backslash (\).
hi: अमान्य निष्पादन। रिक्त स्थान नहीं होने चाहिए व फ़ोल्डर पथ में अंत में बैकस्लैश (\) होना चाहिए।

en: Cannot create the launcher at this location.  Add to the desktop instead?
hi: इस स्थान पर लॉन्चर बनाने में विफल। डेस्कटॉप पर जोड़ें ?

en: Choose a command
hi: कमांड चुनें

en: Would you like to add this launcher to the menu also?  It will be placed in the Other category initially.
hi: क्या आप यह लॉन्चर मेनू पर जोड़ना चाहते हैं? यह अन्य श्रेणी के अंतर्गत होगा।

en: Screen Locker
hi: स्क्रीन लॉक

en: Please type an away message for the lock screen
hi: लॉकस्क्रीन हेतु एक संदेश दर्ज करें

en: Preferences
hi: सेटिंग्स

en: Hardware
hi: हार्डवेयर

en: Administration
hi: प्रशासन

note: Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
hi: नेटवर्क

en: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet
hi: नेटवर्क, वायरलेस, वाईफाई, ईथरनेट, ब्रॉडबैंड, इंटरनेट

en: color, profile, display, printer, output
hi: रंग, प्रोफाइल, डिस्प्ले, प्रिंटर, आउटपुट

en: Graphics Tablet
hi: ग्राफ़िक्स टैबलेट

en: wacom, digitize, tablet, graphics, calibrate, stylus
hi: वाकॉम, डिजिटल, टैबलेट, ग्राफ़िक्स, व्यास मापन, स्टाइलस

en: printers, laser, inkjet
hi: प्रिंटर, लेज़र, इंकजेट

en: Firewall
hi: फ़ायरवॉल

en: firewall, block, filter, programs
hi: फ़ायरवॉल, अवरोध, फ़िल्टर, प्रोग्राम

en: Languages
hi: भाषाएँ

en: language, install, foreign
hi: भाषाएँ, इंस्टॉल, विदेश

en: Input Method
hi: इनपुट विधि

en: language, install, foreign, input, method, chinese, korean, japanese, typing
hi: भाषाएँ, इंस्टॉल, विदेश, इनपुट, विधि, चीनी, कोरियाई, जापानी, टाइपिंग

en: Login Window
hi: लॉगिन विंडो

en: login, lightdm, mdm, gdm, manager, user, password, startup, switch
hi: लॉगिन, लाइट-डीएम, एमडीएम, जीडीएम, प्रबंधक, उपयोक्ता, कूटशब्द, आरंभ, बदलना

en: login, lightdm, manager, settings, editor
hi: लॉगिन, लाइट-डीएम, प्रबंधक, सेटिंग्स, संपादक

en: Driver Manager
hi: ड्राइवर प्रबंधक

en: video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
hi: वीडियो, ड्राइवर, वाईफाई, कार्ड, हार्डवेयर, अमुक्त, Nvidia, Radeon, Nouveau, fglrx

en: Nvidia Settings
hi: Nvidia सेटिंग्स

en: video, driver, proprietary, nvidia, settings
hi: वीडियो, ड्राइवर, अमुक्त, Nvidia, सेटिंग्स

en: Software Sources
hi: सॉफ्टवेयर स्रोत

en: ppa, repository, package, source, download
hi: निजी पैकेज संग्रह, पैकेज-संग्रह, पैकेज, स्रोत, डाउनलोड

en: Package Management
hi: पैकेज प्रबंधन

en: update, install, repository, package, source, download
hi: अपडेट, इंस्टॉल, पैकेज-संग्रह, पैकेज, स्रोत, डाउनलोड

en: user, users, account, accounts, group, groups, password
hi: उपयोक्ता, अकाउंट, समूह, कूटशब्द

en: bluetooth, dongle, transfer, mobile
hi: ब्लूटूथ, डोंगल, स्थानांतरण, मोबाइल

en: Manage Services and Units
hi: सेवा व साधन हेतु प्रबंधन

en: systemd, units, services, systemctl, init
hi: systemd, इकाई, सेवाएँ, systemctl, init

en: Disks
hi: डिस्क

en: disks, manage, hardware, management, hard, hdd, pendrive, format, erase, test, create, iso, ISO, disk, image
hi: डिस्क, प्रबंधन, हार्डवेयर, प्रबंधन, हार्ड, हार्ड डिस्क, पेन ड्राइव, फॉर्मेट, हटाएँ, जाँच, बनाएँ, आईएसओ, आईएसओ, डिस्क, आईएसओ फ़ाइल

en: Back to all settings
hi: सभी सेटिंग्स पर वापस

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: The group name cannot contain upper-case or space characters
hi: समूह नाम में अपरकेस व रिक्त अक्षर नहीं हो सकते हैं

en: Change Password
hi: कूटशब्द बदलें

en: New password
hi: नया कूटशब्द

en: Confirm password
hi: कूटशब्द की पुष्टि करें

en: Generate a password
hi: कूटशब्द बनाएँ

en: Your new password needs to be at least 8 characters long
hi: नए कूटशब्द में न्यूनतम 8 अक्षर होना आवश्यक है

en: Show password
hi: कूटशब्द दिखाएँ

en: An error occurred. Your password was not changed.
hi: त्रुटि हुई। कूटशब्द बदला नहीं गया।

en: Change
hi: बदलें

en: Passwords do not match
hi: कूटशब्द मेल नहीं खाते

en: Too short
hi: काफी छोटा है

en: Weak
hi: कमज़ोर

en: Fair
hi: ठीक

en: Good
hi: अच्छा

en: Strong
hi: मज़बूत

en: Standard
hi: मानक

en: Administrator
hi: प्रशासक

en: The username must consist of only:
        - lower case letters (a-z)
        - numerals (0-9)
        - '.', '-', and '_' characters
hi: उपयोक्ता नाम में केवल :
        - लोअरकेस अक्षर (a-z)
        - संख्या (0-9)
        - '.', '-' व '_' चिन्ह हो सकते हैं

en: Account Type
hi: अकाउंट प्रकार

en: Full Name
hi: पूर्ण नाम

en: Username
hi: उपयोक्ता नाम

en: Invalid username
hi: अमान्य उपयोक्ता नाम

en: A user with the name '%s' already exists.
hi: '%s' नाम का उपयोक्ता पहले से मौजूद है।

en: Users
hi: उपयोक्ता

en: Groups
hi: समूह

en: Click to change the picture
hi: चित्र बदलने हेतु क्लिक करें

en: Browse for more pictures...
hi: और चित्र देखें ...

en: Click to change the name
hi: नाम बदलने हेतु क्लिक करें

en: Click to change the password
hi: कूटशब्द बदलने हेतु क्लिक करें

en: Click to change the groups
hi: समूह बदलने हेतु क्लिक करें

en: Picture
hi: चित्र

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
hi: नाम

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Open
hi: खोलें

en: Images
hi: चित्र

en: No password set
hi: कूटशब्द सेट नहीं है

en: Set at login
hi: लॉगिन पर सेट करें

en: This user is currently logged in
hi: यह उपयोक्ता अभी लॉगिन है

en: The user's home directory is encrypted. To preserve access to the encrypted directory, only the user should change this password.
hi: उपयोक्ता होम डायरेक्टरी एन्क्रिप्टेड हैं। डायरेक्टरी संरक्षण हेतु केवल उपयोक्ता को ही कूटशब्द बदलना चाहिए।

en: Are you sure you want to permanently delete %s and all the files associated with this user?
hi: क्या आप निश्चित ही %s व इस उपयोक्ता से संबंधित सभी फ़ाइलें हटाना चाहते हैं?

en: This group is set as %s's primary group
hi: यह समूह %s के प्राथमिक समूह के रूप में सेट है

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
hi: क्या आप निश्चित ही %s को हटाना चाहते हैं?

en: Group Name
hi: समूह नाम

en: Previous instance
hi: पूर्व आवृत्ति

en: Next instance
hi: अगली आवृत्ति

en: More options
hi: अधिक विकल्प

en: Import from a file
hi: फ़ाइल से आयात करें

en: Export to a file
hi: फ़ाइल में निर्यात करें

en: Reset to defaults
hi: डिफ़ॉल्ट पुनः सेट करें

en: Reload %s
hi: %s पुनः लोड करें

en: Settings for %s
hi: %s हेतु सेटिंग्स

en: Select or enter file to export to
hi: निर्यात हेतु फ़ाइल चयन या नाम दर्ज करें

en: JSON files
hi: JSON फ़ाइलें

en: Select a JSON file to import
hi: आयात हेतु JSON फ़ाइल चुनें

en: Cancel Job
hi: कार्य रद्द करें

en: Do you really want to cancel this job?
hi: क्या आप निश्चित ही यह कार्य रद्द करना चाहते हैं?

en: Keep Printing
hi: प्रिंट कार्य जारी रखें

en: Do you really want to cancel all jobs?
hi: क्या आप निश्चित ही सभी कार्य रद्द करना चाहते हैं?

en: Cancel All Jobs
hi: सभी कार्य रद्द करें

en: Random
hi: क्रमरहित

en: Show
hi: दिखाएँ

en: Item
hi: आइटम

en: Select a date
hi: दिनांक चुनें

en: Select a time
hi: समय चुनें

en: Hour
hi: घंटा

en: Minute
hi: मिनट

en: Second
hi: सेकंड

en: This applet is currently enabled
hi: यह एप्लेट अभी सक्रिय है

en: This desklet is currently enabled
hi: यह डेस्क्लेट अभी सक्रिय है

en: This extension is currently enabled
hi: यह एक्सटेंशन अभी सक्रिय है

en: by %s
hi: इन द्वारा %s

en: Configure
hi: विन्यस्त करें

en: This is a system applet. It cannot be removed.
hi: यह सिस्टम एप्लेट है। इसे हटाना संभव नहीं है।

en: This is a system desklet. It cannot be removed.
hi: यह सिस्टम डेस्क्लेट है। इसे हटाना संभव नहीं है।

en: This is a system extension. It cannot be removed.
hi: यह सिस्टम एक्सटेंशन है। इसे हटाना संभव नहीं है।

en: This applet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
hi: इस एप्लेट की कार्यप्रणाली द्वारा सिनेमन के बंद या अनुत्तरदायी होने की संभावना है। ऐसी समस्या होने पर, कृपया इसे हटा दें।

en: This desklet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
hi: इस डेस्क्लेट की कार्यप्रणाली द्वारा सिनेमन के बंद या अनुत्तरदायी होने की संभावना है। ऐसी समस्या होने पर, कृपया इसे हटा दें।

en: This extension contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
hi: इस एक्सटेंशन की कार्यप्रणाली द्वारा सिनेमन के बंद या अनुत्तरदायी होने की संभावना है। ऐसी समस्या होने पर, कृपया इसे हटा दें।

en: About
hi: बारे में

en: Extension %s is not compatible with your version of Cinnamon.
hi: %s एक्सटेंशन आपके सिनेमन संस्करण हेतु संगत नहीं है।

en: There are multiple instances enabled. Are you sure you want to remove all of them?
hi: एकाधिक आवृत्तियाँ सक्रिय हैं। क्या आप निश्चित ही उन सभी को हटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to completely remove %s?
hi: क्या आप निश्चित ही %s को पूर्णतया हटाना चाहते हैं?

en: This will restore the default set of enabled applets. Are you sure you want to do this?
hi: इससे सक्रिय एप्लेट का डिफ़ॉल्ट समूह पुनः स्थापित हो जाएगा। क्या आप निश्चित ही ऐसा करना चाहते हैं?

en: This will restore the default set of enabled desklets. Are you sure you want to do this?
hi: इससे सक्रिय डेस्क्लेट का डिफ़ॉल्ट समूह पुनः स्थापित हो जाएगा। क्या आप निश्चित ही ऐसा करना चाहते हैं?

en: This will disable all active extensions. Are you sure you want to do this?
hi: इससे सक्रिय एक्सटेंशन निष्क्रिय हो जाएँगी। क्या आप निश्चित ही ऐसा करना चाहते हैं?

en: Something went wrong while loading %s. Please make sure you are using the latest version, and then report the issue to its developer.
hi: %s लोड करते समय त्रुटि। सुनिश्चित करें कि आप नवीनतम संस्करण उपयोग कर रहे हैं और फिर इस समस्या के बारे में सॉफ्टवेयर निर्माता को सूचित करें।

en: Installed
hi: इंस्टॉल हैं

en: Install
hi: इंस्‍टॉल करें

en: Update
hi: अपडेट करें

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध करें

en: Popularity
hi: लोकप्रियता

en: Date
hi: दिनांक

en: Upgradable
hi: अपग्रेड योग्य

en: More info
hi: अधिक जानकारी

en: Refresh
hi: रिफ्रेश करें

en: Update all
hi: सभी अपडेट करें

en: %d update available | %d updates available
hi[0]: %d अपडेट उपलब्ध
hi[1]: %d अपडेट उपलब्ध

en: No updates available
hi: कोई अपडेट उपलब्ध नहीं है

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color
hi: रंग चयन हेतु, स्क्रीन पर मौजूद इच्छित रंग पर ड्रॉपर द्वारा क्लिक करें

en: Click to set a new accelerator key.
hi: नई शॉर्टकट कुंजी सेट करने हेतु क्लिक करें।

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
hi: कार्य रद्द करने हेतु Esc कुंजी दबाएँ या पुनः क्लिक करें।

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
hi: वर्तमान शॉर्टकट हटाने हेतु बैकस्पेस कुंजी दबाएँ।

en: unassigned
hi: अनिर्दिष्ट

en: Pick an accelerator
hi: शॉर्टकट चुनें

en: Continue
hi: जारी रखें

en: 
    This key combination, '<b>%s</b>' should not be used because it would become impossible to type using this key.
hi: 
    इस कुंजी संयोजन, '<b>%s</b>' का उपयोग नहीं किया जाना चाहिए क्योंकि ऐसा करने से इस कुंजी द्वारा टाइप करना असंभव हो जाएगा।

en: Please try again using a modifier key such as Control, Alt or Super (Windows key).
hi: कृपया Ctrl, Alt या Super (विंडोज आइकॉन कुंजी) जैसी संशोधक कुंजी का उपयोग कर पुनः प्रयास करें।

en: Checking dependencies
hi: आश्रित पैकेज जाँचें जा रहे हैं

en: Please install: %s
hi: इसे इंस्टॉल करें : %s

en: _Cancel
hi: रद्द करें (_C)

en: _Open
hi: खोलें (_O)

en: Sound files
hi: ध्वनि फाइलें

en: Downloading images:
hi: चित्र डाउनलोड हो रहे हैं :

en: An error occurred while trying to access the server. Please try again in a little while.
hi: सर्वर अभिगम हेतु त्रुटि। कुछ समय पश्चात पुनः प्रयास करें।

en: Refreshing the cache
hi: कैश रिफ्रेश हो रही है

en: Installing %s
hi: %s इंस्टॉल हो रहा है

en: An error occurred during the installation of %s. Please report this incident to its developer.
hi: %s इंस्टॉल करते समय त्रुटि। इस बारे में सॉफ्टवेयर निर्माता को सूचित करें।

en: Uninstalling %s
hi: %s हटाया जा रहा है

en: A problem occurred while removing %s.
hi: %s हटाते समय त्रुटि।

en: 
    
    Details:  %s
hi: 
    
    विवरण : %s

en: Add new entry
hi: नई प्रविष्टि जोड़ें

en: Remove selected entry
hi: चयनित प्रविष्टि हटाएँ

en: Edit selected entry
hi: चयनित प्रविष्टि संपादित करें

en: Move selected entry up
hi: चयनित प्रविष्टि ऊपर करें

en: Move selected entry down
hi: चयनित प्रविष्टि नीचे करें

en: Edit entry
hi: प्रविष्टि संपादित करें

en: Configure accessibility features
hi: अभिगम्यता विन्यस्त करें

en: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast
hi: आवर्धक, वार्ता, अभिगम, आकार वर्धन, कुंजियाँ, कंट्रास्ट

en: Visual
hi: दृश्य

note: Visual Aids
en: Visual Aids
hi: दृश्यात्मक सहायता

en: High contrast
hi: उच्च कंट्रास्ट

en: Large text
hi: विशाल टेक्स्ट

en: Screen reader
hi: स्क्रीन वाचक

en: Configure screen reader
hi: स्क्रीन वाचक का विन्यास

note: Desktop Zoom
en: Desktop Zoom
hi: डेस्कटॉप आकार वर्धन

en: Enable zoom
hi: आकार वर्धन सक्रिय करें

en: Magnification
hi: आवर्धन

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
hi: अक्षम

en: Mouse wheel modifier
hi: माउस व्हील संशोधक

en: While this modifier is pressed, mouse scrolling will increase or decrease zoom.
hi: यह संशोधक कुंजी दबे रहने पर, माउस स्क्रॉल द्वारा आकार वर्धन हो जाएगा।

en: Scroll at screen edges
hi: स्क्रीन के किनारों पर स्क्रॉल

en: Keep cursor centered
hi: कर्सर केंद्र में रखें

en: Cursor moves with contents
hi: कर्सर गतिविधि सामग्री अनुरूप

en: Cursor pushes contents around
hi: कर्सर द्वारा सामग्री बदलाव

en: Mouse tracking mode
hi: माउस ट्रैकिंग मोड

en: Lens mode
hi: लेंस मोड

en: Square
hi: चौकोर

en: Horizontal strip
hi: क्षैतिज पट्टी

en: Vertical strip
hi: ऊर्ध्वाधर पट्टी

en: Lens shape
hi: लेंस आकृति

en: Full screen
hi: पूर्ण स्‍क्रीन

en: Top half
hi: ऊपरी आधा भाग

en: Bottom half
hi: निचला आधा भाग

en: Left half
hi: बायाँ आधा भाग

en: Right half
hi: दायाँ आधा भाग

en: Screen position
hi: स्क्रीन स्थिति

en: Enable the on-screen keyboard
hi: ऑनस्क्रीन कुंजीपटल सक्रिय करें

en: Touch
hi: टच

en: Full scale
hi: पूर्ण अनुमाप

en: Scanning
hi: स्कैन हो रहा है

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
hi: कुंजीपटल अभिन्यास

en: At the bottom of the screen
hi: स्क्रीन के निचले भाग पर

en: At the top of the screen
hi: स्क्रीन के ऊपरी भाग पर

en: Keyboard position
hi: कुंजीपटल स्थिति

en: A quarter of the screen
hi: स्क्रीन के एक चौथाई भाग पर

en: A third of the screen
hi: स्क्रीन के एक तिहाई भाग पर

en: Half of the screen
hi: स्क्रीन का आधा भाग

en: Keyboard size
hi: कुंजीपटल आकार

en: Show the keyboard any time something expects input
hi: इनपुट अभिलाषित होने की स्थिति में कुंजीपटल दिखाएँ

en: Show keyboard only when the user activates it
hi: उपयोक्ता द्वारा सक्रिय करने पर ही कुंजीपटल दिखाएँ

en: Activation mode
hi: सक्रिय मोड

note: Keyboard indicators
en: Keyboard indicators
hi: कुंजीपटल सूचक

en: Use visual indicator on Caps and Num Lock
hi: कैप्सलॉक व नमलॉक हेतु दृश्यात्मक सूचक उपयोग करें

en: Use audio indicator on Caps and Num Lock
hi: कैप्सलॉक व नमलॉक हेतु ध्वनि सूचक उपयोग करें

en: Sound to use Caps or Num Lock on
hi: कैप्सलॉक व नमलॉक सक्रियता हेतु सूचक ध्वनि

en: Sound to use Caps or Num Lock off
hi: कैप्सलॉक व नमलॉक निष्क्रियता हेतु सूचक ध्वनि

en: Event feedback (required for typing assistance alerts)
hi: घटना प्रतिक्रिया (टाइपिंग सहयता सूचक हेतु आवश्यक)

en: Enable visual alerts
hi: दृश्यात्मक सूचक सक्रिय करें

en: Flash the entire monitor
hi: संपूर्ण मॉनिटर चिन्हित करें

en: Flash the active window
hi: सक्रिय विंडो चिन्हित करें

en: Visual style
hi: दृश्य शैली

en: Enable audio alerts
hi: ध्वनि सूचक सक्रिय करें

en: Sound to use for window alerts
hi: विंडो सूचक हेतु ध्वनि

en: Typing assistance
hi: टाइपिंग सहायता

note: Stickykeys
en: Sticky keys
hi: स्टिकी कुंजियाँ

en: Treat a sequence of modifier keys as a combination
hi: शॉर्टकट कुंजियाँ के क्रम को संयोजक स्वीकृत करें

en: Disable if two modifiers are pressed together
hi: दो शॉर्टकट एक साथ दर्ज होने पर निष्क्रिय

en: Alert when a modifier key is pressed
hi: शॉर्टकट कुंजी दर्ज होने पर सूचित करें

note: Slowkeys
en: Slow keys
hi: स्लो कुंजियाँ

en: Put a delay between when a key is pressed and when it is accepted
hi: कुंजी दर्ज करने व स्वीकृति में एक विलंब रखें

en: Alert when a key is pressed
hi: कुंजी दर्ज होने पर सूचित करें

en: Alert when a key is accepted
hi: कुंजी स्वीकृत होने पर सूचित करें

en: Alert when a key is rejected
hi: कुंजी अस्वीकृत होने पर सूचित करें

en: Acceptance delay
hi: स्वीकृति विलंब

en: Short
hi: लघु

en: Long
hi: दीर्घ

note: Bouncekeys
en: Bounce keys
hi: बाउंस कुंजियाँ

en: Ignore fast duplicate keypresses
hi: तीव्रता से दर्ज प्रतिरूपित कुंजियाँ अनदेखी करें

note: Mousekeys
en: Mouse keys
hi: माउस कुंजियाँ

en: Control the pointer using the keypad
hi: माउस पॉइंटर कीपैड द्वारा नियंत्रित करें

en: Initial delay
hi: आरंभिक विलंब

en: Shorter
hi: लघुतर

en: Longer
hi: दीर्घतर

en: Acceleration time
hi: त्वरण समय

en: Maximum speed
hi: अधिकतम गति

en: Slower
hi: धीमे

en: Faster
hi: तेज़

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
hi: प्राथमिक बटन दबाएँ रखें हुए द्वितीयक क्लिक सक्रिय करें

en: Trigger a click when the pointer hovers
hi: माउस पॉइंटर होवर करते हुए क्लिक सक्रिय करें

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
hi: विलंब

en: Motion threshold
hi: कार्य समयसीमा

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Small
hi: लघु

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Large
hi: विशाल

en: Actions
hi: कार्य

en: Manage
hi: प्रबंधन

en: Download
hi: डाउनलोड करें

en: Enable
hi: सक्रिय करें

en: Disable
hi: निष्क्रिय करें

en: Remove all
hi: सभी हटाएँ

en: Manage Cinnamon applets
hi: सिनेमन एप्लेट प्रबंधन

en: You can remove specific instances in panel edit mode via the context menu.
hi: पैनल संपादन मोड में, संदर्भ मेन्यू द्वारा निर्दिष्ट आवृत्तियाँ हटाना संभव है।

en: applet
hi: एप्लेट

en: Installed applets
hi: इंस्टॉल एप्लेट

en: Reset all
hi: सभी पुनः सेट करें

en: Previous Panel
hi: पिछला पैनल

en: Next Panel
hi: अगला पैनल

en: Solid color
hi: रंग

en: Horizontal gradient
hi: क्षैतिज प्रवणता

en: Vertical gradient
hi: ऊर्ध्वाधर प्रवणता

en: No picture
hi: कोई चित्र नहीं

en: Mosaic
hi: मोज़ेक

en: Centered
hi: केंद्रित

en: Scaled
hi: अनुमापित

en: Stretched
hi: तानित

en: Spanned
hi: विस्तृत

en: Background color
hi: बैकग्राउंड रंग

en: Change your desktop's background
hi: डेस्कटॉप बैकग्राउंड बदलें

en: background, picture, slideshow
hi: बैकग्राउंड, चित्र, स्लाइडशो

en: Backgrounds
hi: बैकग्राउंड

en: Add Folder
hi: फोल्डर जोड़ें

en: Add new folder
hi: नया फोल्डर जोड़ें

en: Remove selected folder
hi: चयनित फोल्डर हटाएँ

en: Play backgrounds as a slideshow
hi: बैकग्राउंड स्लाइडशो के रूप में सेट करें

en: minutes
hi: मिनट

en: Play images in random order
hi: क्रम रहित चित्रों को सेट करें

en: Picture aspect
hi: चित्र स्वरुप

en: Manage date and time settings
hi: दिनांक व समय सेटिंग्स प्रबंधन

en: time, date, calendar, format, network, sync
hi: समय, दिनांक, दिनदर्शिका, प्रारूप, नेटवर्क, समकालीन

en: Date & Time
hi: दिनांक व समय

en: Date and Time
hi: दिनांक व समय

en: Network time
hi: नेटवर्क समय

en: Manually set date and time
hi: दिनांक व समय स्वयं सेट करें

en: Format
hi: प्रारूप

en: Use 24h clock
hi: 24 घंटे की घड़ी उपयोग करें

en: Display the date
hi: दिनांक दिखाएँ

en: Display seconds
hi: सेकंड दिखाएँ

en: Use locale default
hi: स्थानिकी डिफ़ॉल्ट उपयोग करें

en: Sunday
hi: रविवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: First day of week
hi: सप्ताह का प्रथम दिन

en: Region
hi: क्षेत्र

en: City
hi: शहर

en: System
hi: सिस्टम

en: PDF
hi: पीडीएफ

en: Source Code
hi: स्रोत कोड

en: File Manager
hi: फाइल प्रबंधक

en: Plain Text
hi: सामान्य टेक्स्ट

en: Select an application for audio CDs
hi: ऑडियो सीडी हेतु अनुप्रयोग चुनें

en: Select an application for video DVDs
hi: वीडियो डीवीडी हेतु अनुप्रयोग चुनें

en: Select an application to run when a music player is connected
hi: कनेक्ट होने पर, संगीत प्लेयर हेतु अनुप्रयोग चुनें

en: Select an application to run when a camera is connected
hi: कनेक्ट होने पर, कैमरा हेतु अनुप्रयोग चुनें

en: Software
hi: सॉफ्टवेयर

en: Select an application for software CDs
hi: सॉफ़्टवेयर सीडी हेतु अनुप्रयोग चुनें

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info strings, just here to fix capitalization of the English originals. If the shared-mime-info translation works for your language, simply leave these untranslated.
en: audio DVD
hi: ऑडियो डीवीडी

en: blank Blu-ray disc
hi: रिक्त ब्लू-रे डिस्क

en: blank CD disc
hi: रिक्त सीडी डिस्क

en: blank DVD disc
hi: रिक्त डीवीडी डिस्क

en: blank HD DVD disc
hi: रिक्त एचडी डीवीडी डिस्क

en: Blu-ray video disc
hi: ब्लू-रे वीडियो डिस्क

en: e-book reader
hi: ई-बुक रीडर

en: HD DVD video disc
hi: एचडी डीवीडी वीडियो डिस्क

en: Picture CD
hi: चित्र सीडी

en: Super Video CD
hi: सुपर वीडियो सीडी

en: Video CD
hi: वीडियो सीडी

en: Windows software
hi: विंडोज सॉफ्टवेयर

en: Ask what to do
hi: इच्छित कार्य पूछें

en: Open folder
hi: फोल्डर खोलें

en: Do nothing
hi: कुछ न करें

en: Other Media
hi: अन्य मीडिया

en: Select how other media should be handled
hi: अन्य मीडिया के प्रबंधन हेतु चयन

en: _Action:
hi: कार्य (_A):

en: Preferred Applications
hi: इच्छित अनुप्रयोग

en: media, defaults, applications, programs, removable, browser, email, calendar, music, videos, photos, images, cd, autoplay, favorite, apps
hi: मीडिया, डिफ़ॉल्ट, अनुप्रयोग, प्रोग्राम, हटाने योग्य, ब्राउज़र, ईमेल, दिनदर्शिका, संगीत, वीडियो, फोटो, चित्र, सीडी, स्वतः चालू, पसंदीदा, ऐप

en: Preferred applications
hi: इच्छित अनुप्रयोग

en: Removable media
hi: हटाने योग्य मीडिया

en: Prompt or start programs on media insertion
hi: मीडिया लगाने पर सूचित करें या प्रोग्राम आरंभ करें

note: FIXMEEEEEEEE??
en: _Other Media...
hi: अन्य मीडिया (_O) ...

en: Manage your Cinnamon desklets
hi: सिनेमन डेस्क्लेट प्रबंधन

en: You can remove specific instances from the desktop via that desklet's context menu
hi: डेस्कटॉप से, डेस्क्लेट संदर्भ मेन्यू द्वारा निर्दिष्ट आवृत्तियाँ हटाना संभव है।

en: desklet, desktop, slideshow
hi: डेस्कटॉप, डेस्क्लेट, स्लाइडशो

en: Desklets
hi: डेस्क्लेट

en: General Settings
hi: सामान्य सेटिंग्स

en: General Desklets Settings
hi: सामान्य डेस्क्लेट सेटिंग्स

en: No decoration
hi: कोई सजावट नहीं

en: Border only
hi: केवल सीमाओं पर

en: Border and header
hi: शीर्ष भाग व सीमा

en: Decoration of desklets
hi: डेस्क्लेट सजावट

en: Note: Some desklets require the border/header to be always present
hi: ध्यान दें : कुछ डेस्क्लेट हेतु सीमा/शीर्ष भाग सम्मिलित होना आवश्यक होता है

en: Such requirements override the settings selected here
hi: ये आवश्यकताएँ चयनित सेटिंग्स को अधिलेखित कर सकती हैं

en: Snap desklets to grid
hi: डेस्क्लेट ग्रिड के अनुरूप सेट करें

en: Width of desklet snap grid
hi: डेस्क्लेट ग्रिड की चौड़ाई

en: Installed desklets
hi: इंस्टॉल डेस्क्लेट

en: Manage your desktop icons
hi: डेस्कटॉप आइकन प्रबंधन

en: desktop, home, button, trash
hi: डेस्कटॉप, होम, बटन, ट्रैश

en: Desktop
hi: डेस्कटॉप

en: Manage display settings
hi: डिस्प्ले सेटिंग्स प्रबंधन

en: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd
hi: डिस्प्ले, स्क्रीन, मॉनिटर, अभिन्यास, रेजोलुशन, द्वि, एलसीडी

en: Layout
hi: अभिन्यास

en: Disable automatic screen rotation
hi: स्वतः स्क्रीन घुमाव निष्क्रिय करें

en: Select this option to disable automatic screen rotation on hardware equipped with supported accelerometers.
hi: समर्थित त्वरण मापन युक्त हार्डवेयर पर स्वतः स्क्रीन घुमाव निष्क्रिय करने हेतु यह विकल्प चुनें।

en: Enable fractional scaling controls (experimental)
hi: आंशिक अनुमाप परिवर्तन हेतु नियंत्रण सक्रिय करें (प्रायोगिक)

en: Select this option to display additional layout controls for per-monitor scaling.
hi: प्रति-मॉनिटर अनुमाप परिवर्तन हेतु अतिरिक्त अभिन्यास नियंत्रण प्रदर्शित करने के लिए इस विकल्प का चयन करें।

en: Control Cinnamon visual effects.
hi: सिनेमन दृश्य प्रभाव नियंत्रण।

en: Effects
hi: प्रभाव

en: Desktop and window effects
hi: डेस्कटॉप व विंडो प्रभाव

en: Effects on dialog boxes
hi: विंडो हेतु प्रभाव

en: Effects on menus
hi: मेन्यू हेतु प्रभाव

en: Session startup animation
hi: सत्र आरंभ एनीमेशन

en: Fade effect on Cinnamon scrollboxes (like the Menu application list)
hi: सिनेमन स्क्रॉल पर मंद दृश्य प्रभाव (अनुप्रयोग सूची के समान)

en: Window effects
hi: विंडो प्रभाव

note: MAPPING WINDOWS CLOSING WINDOWS MINIMIZING WINDOWS grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options gro
en: None
hi: कुछ नहीं

en: Traditional
hi: पारंपरिक

en: Fly
hi: आरंभ/बंद पर विंडो निर्देशन प्रभाव

en: Closing windows
hi: विंडो बंद करना

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
hi: मंद अदृश्य

en: Minimizing windows
hi: विंडो संक्षिप्त करना

en: Manage your Cinnamon extensions
hi: सिनेमन एक्सटेंशन प्रबंधन

en: extension, addon
hi: एक्सटेंशन, साधन

en: Extensions
hi: एक्‍सटेंशन

en: Installed extensions
hi: इंस्टॉल एक्सटेंशन

en: Disable all
hi: सभी निष्क्रिय करें

en: Configure system fonts
hi: सिस्टम मुद्रलिपि विन्यास

en: font, size, small, large
hi: मुद्रलिपि, आकार, लघु, विशाल

en: Font Selection
hi: मुद्रलिपि चयन

en: Default font
hi: डिफ़ॉल्ट मुद्रलिपि

en: Desktop font
hi: डेस्कटॉप मुद्रलिपि

en: Document font
hi: डॉक्यूमेंट मुद्रलिपि

en: Monospace font
hi: मोनोस्पेस मुद्रलिपि

en: Window title font
hi: विंडो शीर्षक मुद्रलिपि

en: Font Settings
hi: मुद्रलिपि सेटिंग्स

en: Grayscale
hi: ग्रे स्केल

en: Rgba
hi: RGBA

en: Slight
hi: अल्प

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Medium
hi: मध्यम

en: Full
hi: पूर्ण

en: Vertical RGB
hi: ऊर्ध्वाधर RGB

en: Vertical BGR
hi: ऊर्ध्वाधर BGR

en: Text scaling factor
hi: टेक्स्ट अनुमाप गुणक

en: Hinting
hi: मुद्रलिपि अनुकूलन

en: Hinting allows for producing clear, legible text on screen.
hi: मुद्रलिपि अनुकूलन, स्क्रीन पर अक्षरों की स्पष्टता हेतु सहायक है।

en: Antialiasing
hi: मुद्रलिपि सुगमता

en: Antialiasing makes on screen text smoother and easier to read
hi: मुद्रलिपि सुगमता, स्क्रीन पर अक्षरों की सुपाठ्यता हेतु सहायक है

en: RGBA Order
hi: RGBA क्रम

en: The order of subpixel elements on an LCD screen, only used when antialiasing is set to 'rgba'
hi: एलसीडी स्क्रीन हेतु मुद्रलिपि सुगमता 'RGBA' सेट होने पर ही उप-पिक्सेल क्रम उपयोग होता है

en: Miscellaneous Cinnamon preferences
hi: विविध सिनेमन सेटिंग्स

en: logging, click
hi: लॉग फाइल, क्लिक

note: Label                   id                  parent (child)Label                       id                  parent grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->generalPage->title
en: General
hi: सामान्य

en: Compositor Options
hi: दृश्य संयोजन विकल्प

en: Disable compositing for full-screen windows
hi: पूर्ण-स्क्रीन विंडो हेतु दृश्य संयोजन निष्क्रिय करें

en: Select this option to let full-screen applications skip the compositing manager and run at maximum speed. Unselect it if you're experiencing screen-tearing in full screen mode.
hi: दृश्य संयोजन निष्क्रिय कर पूर्ण-स्क्रीन अनुप्रयोगों को अधिकतम गति पर कार्यरत करने हेतु, यह विकल्प चुनें। पूर्ण-स्क्रीन मोड में दृश्यात्मक त्रुटि हो तो अचयनित करें।

en: Miscellaneous Options
hi: विविध विकल्प

en: Enable timer when logging out or shutting down
hi: लॉगआउट या बंद करता समय टाइमर सक्रिय करें

en: Timer delay
hi: टाइमर विलंब

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->units
en: seconds
hi: सेकंड

en: Memory limit
hi: मेमोरी सीमा

en: Restart Cinnamon when it uses too much memory
hi: अत्यधिक मेमोरी खपत होने की स्थिति में सिनेमन पुनः आरंभ करें

en: MB
hi: एमबी

en: Check frequency
hi: आवृत्ति जाँचें

en: Switch to right workspace
hi: दाएँ कार्यस्थल में जाएँ

note: Workspaces
en: Switch to left workspace
hi: बाएँ कार्यस्थल में जाएँ

en: Minimize window
hi: विंडो संक्षिप्त करें

note: Windows
en: Maximize window
hi: विंडो को बड़ा करें

en: Close window
hi: विंडो बंद करें

en: Move window to right workspace
hi: विंडो दाएँ कार्यस्थल में ले जाएँ

en: Move window to left workspace
hi: विंडो बाएँ कार्यस्थल में ले जाएँ

en: Push tile up
hi: विंडो अनुभाग शीर्ष की ओर ले जाएँ

en: Push tile down
hi: विंडो अनुभाग नीचे की ओर ले जाएँ

note: Windows - Tiling and Snapping
en: Push tile left
hi: विंडो अनुभाग बाईं ओर ले जाएँ

en: Push tile right
hi: विंडो अनुभाग दाईं ओर ले जाएँ

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
hi: डेस्कटॉप दिखाएँ

en: Volume up
hi: ध्वनि बढ़ाएँ

en: Volume down
hi: ध्वनि कम करें

note: Sound and Media
en: Volume mute
hi: ध्वनि बंद करें

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Play / Pause
hi: ट्रैक चालू/बंद करें

en: Next track
hi: अगला ट्रैक

en: Previous track
hi: पिछला ट्रैक

en: Run a command
hi: कमांड चलाएँ

en: Manage hotcorner settings
hi: कार्य कोण सेटिंग्स प्रबंधन

en: hotcorner, overview, scale, expo
hi: कार्य कोण, अवलोकन, अनुमाप, एक्सपो

en: Hot Corners
hi: कार्य कोण

en: Show all workspaces
hi: सभी कार्यस्थान दिखाएँ

note: Expo
en: Show all windows
hi: सभी विंडो दिखाएँ

en: Enable this corner
hi: यह कोण सक्रिय करें

en: Type a command...
hi: कमांड दर्ज करें ...

en: Activation delay (ms)
hi: सक्रियता विलंब (मिली सेकंड)

en: Unknown size
hi: अज्ञात आकार

en: Unknown CPU
hi: अज्ञात सीपीयू

en: Operating System
hi: ऑपरेटिंग सिस्टम

en: Cinnamon Version
hi: सिनेमन संस्करण

en: Linux Kernel
hi: लिनक्स कर्नेल

en: Processor
hi: प्रोसेसर

en: Memory
hi: मेमोरी

en: Hard Drives
hi: हार्ड ड्राइव

en: Hard Drive
hi: हार्ड ड्राइव

en: Graphics Card
hi: ग्राफ़िक्स कार्ड

en: Display system information
hi: सिस्टम जानकारी दिखाएँ

en: system, information, details, graphic, sound, kernel, version
hi: सिस्टम, जानकारी, विवरण, ग्राफ़िक, ध्वनि, कर्नेल, संस्करण

en: System Info
hi: सिस्टम जानकारी

en: Upload system information
hi: सिस्टम जानकारी अपलोड करें

en: No personal information included
hi: कोई निजी जानकारी शामिल नहीं है

en: Copy to clipboard
hi: क्लिपबोर्ड पर कॉपी करें

en: Troubleshooting
hi: समस्या निवारण

en: Windows
hi: विंडो

en: Positioning
hi: स्थिति निर्धारण

en: Tiling and Snapping
hi: अनुभाग के रूप में विंडो प्रस्तुतीकरण

en: Inter-workspace
hi: अंतर-कार्यस्थल

en: Inter-monitor
hi: अंतर-मॉनिटर

en: Workspaces
hi: कार्यस्थल

en: Direct Navigation
hi: प्रत्यक्ष संचालन

en: Screenshots and Recording
hi: स्क्रीनशॉट व रिकॉर्डिंग

en: Launchers
hi: लॉन्चर

en: Sound and Media
hi: ध्वनि व मीडिया

en: Quiet Keys
hi: क्वाइट कुंजियाँ

en: Universal Access
hi: सर्वत्र अभिगम

en: Custom Shortcuts
hi: अनुकूलित शॉर्टकट

note: KB Label                        Schema                  Key name Array?  Category General
en: Show the window selection screen
hi: विंडो चयन स्क्रीन दिखाएँ

en: Show the workspace selection screen
hi: कार्यस्थल चयन स्क्रीन दिखाएँ

en: Cycle through open windows
hi: सक्रिय विंडो हेतु क्रमबद्ध संचालन

en: Cycle backwards through open windows
hi: सक्रिय विंडो हेतु विपरीत क्रमबद्ध संचालन

en: Cycle through open windows of the same application
hi: समान अनुप्रयोग की सक्रिय विंडो हेतु क्रमबद्ध संचालन

en: Cycle backwards through open windows of the same application
hi: समान अनुप्रयोग की सक्रिय विंडो हेतु विपरीत क्रमबद्ध संचालन

en: Run dialog
hi: निष्पादन विंडो

note: General - Troubleshooting
en: Toggle Looking Glass
hi: लुकिंग ग्लास चालू/बंद करें

en: Unmaximize window
hi: विंडो को छोटा करें

en: Activate window menu
hi: विंडो मेन्यू सक्रिय करें

en: Raise window
hi: विंडो ऊपर ले जाएँ

en: Lower window
hi: विंडो नीचे लाएँ

en: Toggle maximization state
hi: विस्तृत स्थिति चालू/बंद करें

en: Toggle fullscreen state
hi: पूर्ण स्क्रीन स्थिति चालू/बंद करें

en: Toggle shaded state
hi: छायांकित स्थिति चालू/बंद करें

en: Toggle always on top
hi: सदैव शीर्ष स्थिति चालू/बंद करें

en: Toggle showing window on all workspaces
hi: विंडो सभी कार्यस्थल पर दिखाना चालू/बंद करें

en: Increase opacity
hi: अपारदर्शिता बढ़ाएँ

en: Decrease opacity
hi: अपारदर्शिता घटाएँ

en: Toggle vertical maximization
hi: ऊर्ध्वाधर विस्तार चालू/बंद करें

en: Toggle horizontal maximization
hi: क्षैतिज विस्तार चालू/बंद करें

note: Windows - Positioning
en: Resize window
hi: विंडो आकार बदलें

en: Move window
hi: विंडो स्थान-परिवर्तन

en: Center window in screen
hi: विंडो स्क्रीन केंद्र में ले जाएँ

en: Move window to upper-right
hi: विंडो ऊपरी-दाएँ भाग में ले जाएँ

en: Move window to upper-left
hi: विंडो ऊपरी-बाएँ भाग में ले जाएँ

en: Move window to lower-right
hi: विंडो निचले-दाएँ भाग में ले जाएँ

en: Move window to lower-left
hi: विंडो निचले-बाएँ भाग में ले जाएँ

en: Move window to right edge
hi: विंडो दाएँ किनारे पर ले जाएँ

en: Move window to top edge
hi: विंडो शीर्ष किनारे पर ले जाएँ

en: Move window to bottom edge
hi: विंडो निचले किनारे पर ले जाएँ

en: Move window to left edge
hi: विंडो बाएँ किनारे पर ले जाएँ

note: Windows - Workspace-related
en: Move window to new workspace
hi: विंडो नए कार्यस्थल में ले जाएँ

en: Move window to workspace 1
hi: विंडो कार्यस्थल 1 में ले जाएँ

en: Move window to workspace 2
hi: विंडो कार्यस्थल 2 में ले जाएँ

en: Move window to workspace 3
hi: विंडो कार्यस्थल 3 में ले जाएँ

en: Move window to workspace 4
hi: विंडो कार्यस्थल 4 में ले जाएँ

en: Move window to workspace 5
hi: विंडो कार्यस्थल 5 में ले जाएँ

en: Move window to workspace 6
hi: विंडो कार्यस्थल 6 में ले जाएँ

en: Move window to workspace 7
hi: विंडो कार्यस्थल 7 में ले जाएँ

en: Move window to workspace 8
hi: विंडो कार्यस्थल 8 में ले जाएँ

en: Move window to workspace 9
hi: विंडो कार्यस्थल 9 में ले जाएँ

en: Move window to workspace 10
hi: विंडो कार्यस्थल 10 में ले जाएँ

en: Move window to workspace 11
hi: विंडो कार्यस्थल 11 में ले जाएँ

en: Move window to workspace 12
hi: विंडो कार्यस्थल 12 में ले जाएँ

note: Windows - Monitor-related
en: Move window to left monitor
hi: विंडो बाएँ मॉनिटर पर ले जाएँ

en: Move window to right monitor
hi: विंडो दाएँ मॉनिटर पर ले जाएँ

note: Workspaces - Direct Nav
en: Switch to workspace 1
hi: कार्यस्थल 1 में जाएँ

en: Switch to workspace 2
hi: कार्यस्थल 2 में जाएँ

en: Switch to workspace 3
hi: कार्यस्थल 3 में जाएँ

en: Switch to workspace 4
hi: कार्यस्थल 4 में जाएँ

en: Switch to workspace 5
hi: कार्यस्थल 5 में जाएँ

en: Switch to workspace 6
hi: कार्यस्थल 6 में जाएँ

en: Switch to workspace 7
hi: कार्यस्थल 7 में जाएँ

en: Switch to workspace 8
hi: कार्यस्थल 8 में जाएँ

en: Switch to workspace 9
hi: कार्यस्थल 9 में जाएँ

en: Switch to workspace 10
hi: कार्यस्थल 10 में जाएँ

en: Switch to workspace 11
hi: कार्यस्थल 11 में जाएँ

en: Switch to workspace 12
hi: कार्यस्थल 12 में जाएँ

note: System
en: Log out
hi: लॉग आउट

en: Shut down
hi: बंद करें

en: Suspend
hi: स्थगित करें

en: Hibernate
hi: सुप्त करें

note: System - Screenshots
en: Take a screenshot of an area
hi: स्क्रीनशॉट लें

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
hi: स्क्रीनशॉट क्लिपबोर्ड पर कॉपी करें

en: Take a screenshot
hi: स्क्रीनशॉट लें

en: Copy a screenshot to clipboard
hi: स्क्रीनशॉट क्लिपबोर्ड पर कॉपी करें

en: Take a screenshot of a window
hi: विंडो का स्क्रीनशॉट लें

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
hi: विंडो का स्क्रीनशॉट क्लिपबोर्ड पर कॉपी करें

en: Toggle recording desktop (must restart Cinnamon)
hi: डेस्कटॉप रिकॉर्ड करना चालू/बंद करें (सिनेमन पुनः आरंभ आवश्यक)

note: System - Hardware
en: Switch monitor configurations
hi: मॉनिटर विन्यास बदलें

en: Rotate display
hi: डिस्प्ले घुमाएँ

en: Orientation Lock
hi: स्क्रीन स्थिति लॉक

en: Increase screen brightness
hi: स्क्रीन आभा बढ़ाएँ

en: Decrease screen brightness
hi: स्क्रीन आभा घटाएँ

en: Toggle keyboard backlight
hi: कुंजीपटल बैकलाइट चालू/बंद करें

en: Increase keyboard backlight level
hi: कुंजीपटल बैकलाइट स्तर बढ़ाएँ

en: Decrease keyboard backlight level
hi: कुंजीपटल बैकलाइट स्तर घटाएँ

en: Toggle touchpad state
hi: टचपैड स्थिति चालू/बंद करें

en: Turn touchpad on
hi: टचपैड चालू करें

en: Turn touchpad off
hi: टचपैड बंद करें

en: Show power statistics
hi: ऊर्जा आँकड़ें दिखाएँ

note: Launchers
en: Launch terminal
hi: टर्मिनल खोलें

en: Launch help browser
hi: सहायता ब्राउज़र खोलें

en: Launch calculator
hi: गणक खोलें

en: Launch email client
hi: ईमेल साधन खोलें

en: Launch web browser
hi: वेब ब्राउज़र खोलें

en: Home folder
hi: होम फोल्डर

en: Mic mute
hi: माइक बंद

en: Launch media player
hi: मीडिया प्लेयर खोलें

en: Pause playback
hi: प्लेबैक रोकें

en: Stop playback
hi: प्लेबैक बंद करें

en: Eject
hi: बाहर निकालें।

en: Rewind
hi: ट्रैक पुनः आरंभ

en: Fast-forward
hi: ट्रैक तीव्रता से बढ़ाएँ

en: Repeat
hi: ट्रैक दोहराएँ

note: Sound and Media Quiet
en: Volume mute (Quiet)
hi: ध्वनि बंद (शांति)

note: Not sure this is even necessary
en: Volume down (Quiet)
hi: ध्वनि कम (शांति)

en: Volume up (Quiet)
hi: ध्वनि अधिक (शांति)

note: Universal Access
en: Zoom in
hi: आकार बढ़ाएँ

en: Zoom out
hi: आकार घटाएँ

en: Turn screen reader on or off
hi: स्क्रीन वाचक चालू/बंद करें

en: Increase text size
hi: अक्षर आकार बढ़ाएँ

en: Decrease text size
hi: अक्षर आकार घटाएँ

en: High contrast on or off
hi: उच्च कंट्रास्ट चालू/बंद करें

en: Manage keyboard settings and shortcuts
hi: कुंजीपटल सेटिंग्स व शॉर्टकट प्रबंधन

en: keyboard, shortcut, hotkey
hi: कुंजीपटल, शॉर्टकट

en: Key repeat
hi: कुंजी पुनरावृत्ति

en: Typing
hi: टाइपिंग

en: Enable key repeat
hi: कुंजी पुनरावृत्ति सक्रिय करें

en: Repeat delay:
hi: पुनरावृत्ति विलंब :

en: Repeat speed:
hi: पुनरावृत्ति गति :

en: Slow
hi: मंद

en: Fast
hi: तीव्र

en: Text cursor
hi: टेक्स्ट कर्सर

en: Text cursor blinks
hi: टेक्स्ट कर्सर निमिष

en: Blink speed:
hi: निमिष गति :

en: Shortcuts
hi: शॉर्टकट

en: To edit a keyboard binding, click it and press the new keys, or press backspace to clear it.
hi: शॉर्टकट संपादन हेतु, क्लिक कर नई कुंजी सेट करें या हटाने हेतु बैकस्पेस कुंजी दबाएँ।

en: Add custom shortcut
hi: अनुकूलित शॉर्टकट जोड़ें

en: Remove custom shortcut
hi: अनुकूलित शॉर्टकट हटाएँ

en: Categories
hi: श्रेणियाँ

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
hi: कुंजीपटल शॉर्टकट

en: Keyboard bindings
hi: कुंजीपटल शॉर्टकट

en: Layouts
hi: अभिन्यास

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently in use by <b>%(old)s</b>.
hi: <b>%(combination)s</b> कुंजी संयोजन, <b>%(old)s</b> हेतु कार्यरत है।

en: If you continue, the combination will be reassigned to <b>%(new)s</b>.
hi: जारी रखने पर, यह संयोजन <b>%(new)s</b> हेतु पुनः नियुक्त हो जाएगा।

en: Do you want to continue with this operation?
hi: क्या आप निश्चित यह कार्य जारी रखना चाहते हैं?

en: Reset to default
hi: डिफ़ॉल्ट पर पुनः सेट करें

en: Select a file
hi: फाइल चुनें

en: Control mouse and touchpad settings
hi: माउस व टचपैड सेटिंग्स नियंत्रण

en: mouse, touchpad, synaptic, double-click
hi: माउस, टचपैड, सिनेप्टिक, द्वि-क्लिक

en: Mouse and Touchpad
hi: माउस व टचपैड

en: Left handed (mouse buttons inverted)
hi: वाम हस्त (विपरीत माउस बटन)

en: Reverse scrolling direction
hi: विपरीत स्क्रॉल दिशा

en: Show position of pointer when the Control key is pressed
hi: Ctrl कुंजी दर्ज होने पर माउस पॉइंटर की स्थिति दिखाएँ

en: Emulate middle click by clicking both left and right buttons
hi: बायाँ व दायाँ बटन एक साथ क्लिक होने पर मध्य क्लिक के रूप में दर्ज करें

en: Drag-and-drop threshold
hi: माउस ड्रैग सीमा

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->units settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner-number->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->units
en: pixels
hi: पिक्सेल

en: Pointer size and speed
hi: माउस पॉइंटर आकार व गति

en: Size
hi: आकार

en: Smaller
hi: अति लघु

en: Larger
hi: विशालतम

en: Speed
hi: गति

en: Device default
hi: उपकरण डिफ़ॉल्ट

en: Acceleration
hi: त्वरण

en: Double-Click timeout
hi: द्वि-क्लिक समय सीमा

en: Timeout
hi: समय सीमा

en: Double-click test
hi: द्वि-क्लिक जाँच

en: Enabled
hi: सक्रिय

en: Tap to click
hi: क्लिक हेतु टैप करें

en: Disable touchpad while typing
hi: टाइप करते समय टचपैड निष्क्रिय करें

en: Use multiple fingers for right and middle click
hi: दाएँ या मध्य क्लिक हेतु एकाधिक अंगुलियाँ उपयोग करें

en: Click actions
hi: क्लिक कार्य

en: Scrolling
hi: स्क्रॉल करना

en: Touchpad
hi: टचपैड

en: Success!
hi: सफलता!

en: Two-finger scrolling
hi: द्वि-अंगुली स्क्रॉल

en: Edge scrolling
hi: किनारे स्क्रॉल

en: Scrolling method
hi: स्क्रॉल विधि

en: Notification preferences
hi: अधिसूचना सेटिंग्स

en: notifications
hi: अधिसूचनाएँ

en: Notification settings
hi: अधिसूचना सेटिंग्स

en: Enable notifications
hi: अधिसूचनाएँ सक्रिय करें

en: Remove notifications after their timeout is reached
hi: समय सीमा समाप्ति के उपरांत अधिसूचना हटाएँ

en: Show notifications on the bottom side of the screen
hi: अधिसूचनाएँ स्क्रीन के निचले भाग में दिखाएँ

en: Display a test notification
hi: जाँच हेतु अधिसूचना देखें

en: Media keys OSD
hi: ऑनस्क्रीन डिस्प्ले मीडिया कुंजियाँ

en: Media keys OSD size
hi: ऑनस्क्रीन डिस्प्ले मीडिया कुंजी आकार

en: Connect to your online accounts
hi: ऑनलाइन अकाउंट से कनेक्ट करें

en: google, facebook, twitter, yahoo, web, online, chat, calendar, mail, contact, owncloud, kerberos, imap, smtp, pocket, readitlater, account
hi: गूगल, फेसबुक, ट्विटर, याहू, वेब, ऑनलाइन, चैट, दिनदर्शिका, मेल, संपर्क, ownCloud, Kerberos , IMAP, एसएमटीपी, पॉकेट, readitlater, अकाउंट

en: Online Accounts
hi: ऑनलाइन अकाउंट

en: Information about GNOME Online Accounts
hi: गनोम ऑनलाइन अकाउंट संबधी जानकारी

en: Center Zone
hi: केंद्रीय क्षेत्र

en: Panel height:
hi: पैनल ऊँचाई :

en: Left Zone
hi: बायाँ क्षेत्र

en: Right Zone
hi: दायाँ क्षेत्र

en: Panel width:
hi: पैनल चौड़ाई :

en: Top Zone
hi: शीर्ष क्षेत्र

en: Bottom Zone
hi: निचला क्षेत्र

en: Panel Visibility
hi: पैनल दृश्यता

en: Auto hide panel
hi: पैनल स्वतः अदृश्य

en: Always show panel
hi: पैनल सदैव दिखाएँ

en: Intelligently hide panel
hi: पैनल तर्कसंगत अदृश्य

en: Auto-hide panel
hi: पैनल स्वतः अदृश्य

en: Show delay
hi: प्रदर्शन विलंब

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units
en: milliseconds
hi: मिली सेकंड

en: Hide delay
hi: अदृश्य विलंब

en: Customize
hi: अनुकूलित करें

en: Panel appearance
hi: पैनल स्वरुप

en: Allow theme to determine font size
hi: थीम द्वारा मुद्रलिपि आकार निर्धारण स्वीकृत करें

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->font-size->description
en: Font size
hi: मुद्रलिपि आकार

en: Scale to panel size exactly
hi: पैनल आकार अनुरूप अनुमाप परिवर्तन

en: Scale to panel size optimally
hi: पैनल आकार अनुरूप उचित अनुमाप परिवर्तन

en: Colored icon size
hi: रंग युक्त आइकन आकार

en: Symbolic icon size
hi: प्रतीक आइकन आकार

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->fav-icon-size->units clock@cinnamon.org->settings-schema.js
en: px
hi: पिक्सेल

en: Manage Cinnamon panel settings
hi: सिनेमन पैनल सेटिंग्स प्रबंधन

en: panel, height, bottom, top, autohide, size, layout
hi: पैनल, ऊँचाई, निचला, शीर्ष, स्वतः अदृश्य, आकार, अभिन्यास

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title
en: Panel
hi: पट्टिका

en: Previous panel
hi: पिछला पैनल

en: Next panel
hi: अगला पैनल

en: General Panel Options
hi: पैनल हेतु सामान्य विकल्प

en: Add new panel
hi: नया पैनल जोड़ें

en: Allow the pointer to pass through the edges of panels
hi: पॉइंटर को पैनल के किनारे पार करने हेतु स्वीकृत करें

en: Shut down immediately
hi: तत्काल बंद करें

en: 30 seconds
hi: 30 सेकंड

en: 60 seconds
hi: 60 सेकंड

en: 90 seconds
hi: 90 सेकंड

en: 2 minutes
hi: 2 मिनट

en: 5 minutes
hi: 5 मिनट

en: 10 minutes
hi: 10 मिनट

en: 15 minutes
hi: 15 मिनट

en: 30 minutes
hi: 30 मिनट

en: 45 minutes
hi: 45 मिनट

en: 1 hour
hi: 1 घंटा

en: 2 hours
hi: 2 घंटे

en: 3 hours
hi: 3 घंटे

en: Never
hi: कभी नहीं

en: Unknown time
hi: अज्ञात समय

en: hours
hi: घंटे

en: Manage power settings
hi: ऊर्जा सेटिंग्स प्रबंधन

en: power, suspend, hibernate, laptop, desktop, brightness, screensaver
hi: ऊर्जा, स्थगित, सुप्त, लैपटॉप, डेस्कटॉप, आभा, स्क्रीनसेवर

en: Power Management
hi: ऊर्जा प्रबंधन

en: Power Options
hi: ऊर्जा विकल्प

en: On A/C power
hi: विद्युत ऊर्जा पर

en: On battery power
hi: बैटरी ऊर्जा पर

en: Turn off the screen when inactive for
hi: इस समय सीमा उपरांत निष्क्रिय रहने पर स्क्रीन बंद करें

en: Suspend when inactive for
hi: इस समय सीमा उपरांत निष्क्रिय रहने पर स्थगित करें

en: When the lid is closed
hi: लैपटॉप लिड बंद होने पर

en: Extra options
hi: अतिरिक्त विकल्प

en: When the power button is pressed
hi: ऊर्जा बटन दबाने पर

en: Perform lid-closed action even with external monitors attached
hi: बाह्य मॉनिटर लगे होने पर भी बंद-लिड कार्य करें

en: When the battery is critically low
hi: बैटरी काफी कम होने पर

en: Enable Hybrid Sleep
hi: समग्र सुप्त सक्रिय करें

en: Replaces Suspend with Hybrid Sleep
hi: स्थगित के स्थान पर समग्र सुप्त

en: Enable Hibernate after suspend
hi: स्थगित करने के उपरांत सुप्त करें

en: First suspend the machine and hibernate it after a certain amount of time.
hi: पहले मशीन स्थगित कर एक निश्चित अवधि उपरांत सुप्त करें।

en: Power
hi: ऊर्जा

en: Batteries
hi: बैटरी

en: Screen brightness
hi: स्क्रीन आभा

en: On battery, dim screen when inactive
hi: बैटरी ऊर्जा पर, इस समय सीमा उपरांत निष्क्रिय रहने पर स्क्रीन आभा मंद करें

en: Brightness level when inactive
hi: निष्क्रिय होने पर आभा स्तर

en: Dim screen after inactive for
hi: इस समय सीमा उपरांत निष्क्रिय रहने पर स्क्रीन आभा मंद करें

en: Backlight brightness
hi: बैकलाइट आभा

en: Devices
hi: उपकरण

en: Caution low UPS, %s remaining
hi: ध्यान दें, यूपीएस ऊर्जा कम है, %s शेष

en: Using UPS power - %s remaining
hi: यूपीएस ऊर्जा कार्यरत - %s शेष

en: Caution low UPS
hi: ध्यान दें, यूपीएस ऊर्जा कम है

en: Using UPS power
hi: यूपीएस ऊर्जा कार्यरत

en: Charging - %s until fully charged
hi: चार्ज हो रहा है - पूर्ण चार्ज में %s शेष

en: Caution low battery, %s remaining
hi: ध्यान दें, बैटरी कम है, %s शेष

en: Using battery power - %s remaining
hi: बैटरी ऊर्जा कार्यरत - %s शेष

en: Charging - fully charged
hi: चार्ज हो रहा है - पूर्ण चार्ज

en: Empty
hi: ख़ाली

en: Battery
hi: बैटरी

en: Uninterruptible power supply
hi: अबाधित ऊर्जा आपूर्ति

en: Wireless mouse
hi: केबल रहित माउस

en: Wireless Keyboard
hi: केबल रहित कुंजीपटल

en: Personal digital assistant
hi: व्यक्तिगत डिजिटल सहायक

en: Cellphone
hi: मोबाइल फ़ोन

en: Ask
hi: पूछें

en: Cinnamon privacy settings
hi: सिनेमन निजता सेटिंग्स

en: privacy, recent, gtk, private
hi: निजता, हालिया, जीटीके, निजी

en: Privacy
hi: निजता

en: Remember recently accessed files
hi: हाल में प्रयुक्त फाइलें स्मरण करें

en: Recent files
hi: हालिया फाइलें

en: Never forget old files
hi: पुरानी फाइलें अस्मरणित न करें

en: Number of days to remember old files
hi: पुरानी फाइल स्मरण हेतु दिनों की संख्या

en: Internet connectivity
hi: इंटरनेट उपलब्धता

en: Check connectivity
hi: उपलब्धता जाँचें

en: Check that network connections can reach the Internet. This makes it possible to detect captive portals, but also generates periodic network traffic.
hi: नेटवर्क कनेक्शन हेतु इंटरनेट उपलब्धता जाँचें। इससे कार्यरत नेटवर्क पोर्टल खोजना व सामयिक नेटवर्क आवागमन भी प्राप्त होता है।

en: Lock immediately
hi: तत्काल लॉक करें

en: 2 seconds
hi: 2 सेकंड

en: 15 seconds
hi: 15 सेकंड

en: 1 minute
hi: 1 मिनट

en: 3 minutes
hi: 3 मिनट

en: Manage screen lock settings
hi: लॉक स्क्रीन सेटिंग्स प्रबंधन

en: screensaver, lock, away, message
hi: स्क्रीनसेवर, लॉक, अनुपस्थिति, संदेश

en: Screensaver
hi: स्क्रीनसेवर

en: Screensaver settings
hi: स्क्रीनसेवर सेटिंग्स

en: Delay before starting the screensaver
hi: स्क्रीनसेवर आरंभ से पूर्व विलंब

en: This option defines the amount of time to wait before starting the screensaver, when the computer is not being used
hi: यह विकल्प कंप्यूटर उपयोग न होने की स्थिति में स्क्रीनसेवर आरंभ से पूर्व प्रतीक्षा समय अवधि परिभाषित करता है

en: Lock settings
hi: लॉक सेटिंग्स

en: Lock the computer when put to sleep
hi: सुप्त होने पर कंप्यूटर लॉक करें

en: Enable this option to require a password when the computer wakes up from suspend
hi: यह विकल्प सक्रिय कर कंप्यूटर सुप्त के उपरांत उपयोग हेतु कूटशब्द आवश्यक करें

en: Lock the computer after the screensaver starts
hi: स्क्रीनसेवर आरंभ के उपरांत कंप्यूटर लॉक करें

en: Enable this option to require a password when the screen turns itself off, or when the screensaver activates after a period of inactivity
hi: यह विकल्प सक्रिय कर स्क्रीन के स्वतः बंद होने या निष्क्रियता के उपरांत स्क्रीनसेवर आरंभ होने पर उपयोग हेतु कूटशब्द आवश्यक करें

en: Delay before locking
hi: लॉक से पूर्व विलंब

en: This option defines the amount of time to wait before locking the screen, after showing the screensaver or after turning off the screen
hi: यह विकल्प स्क्रीनसेवर दिखाने या स्क्रीन बंद होने के उपरांत स्क्रीनसेवर आरंभ से पूर्व प्रतीक्षा अवधि को परिभाषित करता है

en: Always show the clock
hi: घड़ी सदैव दिखाएँ

en: Show the clock on the wallpaper instead of just on the unlock screen
hi: अनलॉक स्क्रीन के अतिरिक्त वॉलपेपर पर भी घड़ी दिखाएँ

en: Use a custom date and time format
hi: अनुकूलित दिनांक व समय प्रारूप उपयोग करें

en: Time Format
hi: समय प्रारूप

en: Date Format:
hi: दिनांक प्रारूप :

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->description
en: Show information on date format syntax
hi: दिनांक प्रारूप रचना संबंधी जानकारी दिखाएँ

en: Time Font
hi: समय मुद्रलिपि

en: Date Font
hi: दिनांक मुद्रलिपि

en: Away message
hi: अनुपस्थिति संदेश

en: Show this message when the screen is locked
hi: स्क्रीन लॉक होने पर यह संदेश दिखाएँ

en: This is the default message displayed on your lock screen
hi: स्क्रीन लॉक हेतु यह डिफ़ॉल्ट संदेश है

en: Font
hi: मुद्रलिपि

en: Ask for a custom message when locking the screen from the menu
hi: मेन्यू द्वारा स्क्रीन लॉक करते समय अनुकूलित संदेश हेतु पूछें

en: This option allows you to type a message each time you lock the screen from the menu
hi: इस विकल्प द्वारा आप मेन्यू से लॉक स्क्रीन होने पर संदेश टाइप कर सकते हैं

en: Allow keyboard shortcuts
hi: कुंजीपटल शॉर्टकट स्वीकृत करें

en: Allow shortcuts like volume-control and media keys to be used on the lock screen
hi: लॉकस्क्रीन पर उपयोग हेतु ध्वनि-नियंत्रण व मीडिया कुंजियों के शॉर्टकट स्वीकृत करें

en: Show media player controls
hi: मीडिया प्लेयर नियंत्रक दिखाएँ

en: For compatible players, show playback controls while media is playing
hi: मीडिया कार्यरत होने पर, संगत प्लेयर हेतु प्लेबैक नियंत्रक दिखाएँ

en: Show album art
hi: एल्बम चित्र दिखाएँ

en: If available, show album art while media is playing
hi: यदि उपलब्ध हो, मीडिया कार्यरत होने पर एल्बम चित्र दिखाएँ

en: Show info panel
hi: जानकारी पैनल दिखाएँ

en: Show the number of missed notifications and the battery status
hi: अपठित अधिसूचनाओं की संख्या व बैटरी स्थिति दिखाएँ

en: Allow floating clock and album art widgets
hi: घड़ी व एल्बम चित्र हेतु विजेट स्वीकृत करें

en: When the default screensaver is active, allow the clock and album art widgets to float around randomly
hi: डिफ़ॉल्ट स्क्रीनसेवर सक्रिय होने पर, घड़ी व एल्बम चित्र हेतु विजेट का क्रम रहित प्रदर्शन स्वीकृत करें

en: Starting Cinnamon
hi: सिनेमन आरंभ

en: Leaving Cinnamon
hi: सिनेमन बंद

en: Switching workspace
hi: कार्यस्थल बदलाव

en: Opening new windows
hi: नवीन विंडो खोलना

en: Maximizing windows
hi: विंडो विस्तृत करना

en: Unmaximizing windows
hi: विंडो अविस्तृत करना

en: Tiling and snapping windows
hi: अनुभाग के रूप में विंडो प्रस्तुतीकरण

en: Inserting a device
hi: उपकरण लगाना

en: Removing a device
hi: उपकरण हटाना

en: Showing notifications
hi: अधिसूचना प्रदर्शन

en: Changing the sound volume
hi: ध्वनि परिवर्तन

note: name,             position,        icon name,                  row,  col, pa id
en: Front Left
hi: अग्र बायाँ

en: Front Right
hi: अग्र दाहिना

en: Front Center
hi: अग्र केंद्र

en: Rear Left
hi: पिछला बायाँ

en: Rear Right
hi: पिछला दायाँ

en: Rear Center
hi: पिछला केंद्र

en: Subwoofer
hi: उप वूफर

en: Side Left
hi: बायाँ पार्श्व

en: Side Right
hi: दायाँ पार्श्व

en: Volume:
hi: ध्वनि :

en: Softer
hi: मंद

en: Louder
hi: उच्च

en: Muted
hi: ध्वनि बंद

en: Click to unmute
hi: ध्वनि हेतु क्लिक करें

en: Click to mute
hi: ध्वनि बंद हेतु क्लिक करें

en: Balance
hi: संतुलन

en: Rear
hi: पिछला

en: Front
hi: अग्र

en: Soft
hi: मंद

en: Loud
hi: उच्च

en: Input level
hi: इनपुट स्तर

en: Output profile
hi: आउटपुट प्रोफाइल

en: Test sound
hi: ध्वनि जाँच

en: Test Sound
hi: ध्वनि जाँच

en: Manage sound settings
hi: ध्वनि सेटिंग्स प्रबंधन

en: sound, media, music, speakers, audio, microphone, headphone
hi: ध्वनि, मीडिया, संगीत, स्पीकर, ऑडियो, माइक्रोफोन, हेडफोन

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Sound
hi: ध्वनि

en: Output
hi: आउटपुट

en: Device
hi: उपकरण

en: Device settings
hi: उपकरण सेटिंग्स

en: Input
hi: इनपुट

en: No inputs sources are currently available.
hi: अभी कोई इनपुट स्रोत उपलब्ध नहीं हैं।

en: Sounds
hi: ध्वनि

en: Sounds Volume
hi: ध्वनि स्तर

en: No application is currently playing or recording audio.
hi: कोई अनुप्रयोग ऑडियो उपयोग व रिकॉर्डिंग हेतु कार्यरत नहीं है।

en: Amplification
hi: प्रवर्धन

en: Maximum volume: %d
hi: अधिकतम ध्वनि : %d

en: Reduced
hi: कमतर

en: Amplified
hi: प्रवर्धित

en: Manage your startup applications
hi: आरंभिक अनुप्रयोग प्रबंधन

en: startup, programs, boot, init, session, autostart, apps
hi: आरंभ, प्रोग्राम, बूट, init, सत्र, स्वतः आरंभ, अनुप्रयोग

en: Startup Applications
hi: आरंभिक अनुप्रयोग

en: Unavailable
hi: अनुपलब्ध

en: No description
hi: कोई विवरण नहीं

en: No name
hi: कोई नाम नहीं

en: Run now
hi: अभी निष्पादित करें

en: Could not execute '%s'
    %s
hi: '%s' निष्पादन विफल
    %s

en: Custom command
hi: अनुकूलित कमांड

en: Choose application
hi: अनुप्रयोग चुनें

en: Add Startup Program
hi: आरंभिक प्रोग्राम जोड़ें

en: Edit Startup Program
hi: आरंभिक प्रोग्राम संपादित करें

en: Save
hi: संचित करें

en: Command
hi: कमांड

en: Browse...
hi: ब्राउज़ करें ...

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Startup delay
hi: आरंभ विलंब

en: The startup command cannot be empty
hi: आरंभ कमांड रिक्त नहीं होनी चाहिए

en: The startup command is not valid
hi: अमान्य आरंभ कमांड

en: Select Command
hi: कमांड चुनें

en: Search Applications...
hi: अनुप्रयोग खोजें ...

en: Add Application
hi: अनुप्रयोग जोड़ें

en: Manage themes to change how your desktop looks
hi: डेस्कटॉप स्वरुप हेतु थीम प्रबंधन

en: themes, style
hi: थीम, शैली

en: Themes
hi: थीम्स

en: Mouse Pointer
hi: माउस पॉइंटर

en: Icons
hi: आइकन

en: Add/Remove
hi: जोड़ें/हटाएँ

en: Miscellaneous options
hi: विविध विकल्प

en: Show icons in menus
hi: मेन्यू में आइकन दिखाएँ

en: Show icons on buttons
hi: बटन पर आइकन दिखाएँ

en: Scrollbar behavior
hi: स्क्रॉल व्यवहार

note: Translators: The 'trough' is the part of the scrollbar that the 'handle' rides in.  This setting determines whether clicking in that trough somewhere jumps directly to the new position, or if it only scrolls towards it.
en: Jump to position when clicking in a trough
hi: स्क्रॉल पट्टी पर क्लिक कर समकक्ष स्थान पर जाएँ

en: Use overlay scroll bars
hi: उपरिशायी स्क्रॉल पट्टी उपयोग करें

en: Override the current theme's scrollbar width
hi: वर्तमान थीम द्वारा सेट स्क्रॉल पट्टी चौड़ाई अधिलेखित करें

en: Scrollbar width
hi: स्क्रॉल पट्टी चौड़ाई

en: Manage window tiling preferences
hi: विंडो अनुभाग विन्यास हेतु प्रबंधन

en: window, tile, flip, tiling, snap, snapping
hi: विंडो, अनुभाग, पलटना, अनुभाग प्रस्तुतिकरण

en: Window Tiling
hi: विंडो अनुभाग प्रस्तुतिकरण

en: Enable Window Tiling and Snapping
hi: विंडो अनुभाग प्रस्तुतिकरण सक्रिय

en: Maximize, instead of tile, when dragging a window to the top edge
hi: विंडो को ऊपरी किनारे पर खींचने से फ़ैलाने कि बजाये बड़ा करें

en: Change your user preferences and password
hi: उपयोक्ता सेटिंग्स व कूटशब्द बदलें

en: user, account, information, details, password
hi: उपयोक्ता, अकाउंट, जानकारी, विवरण, कूटशब्द

en: Account details
hi: उपयोक्ता विवरण

en: Click to change your picture
hi: चित्र बदलने हेतु क्लिक करें

en: Take a photo...
hi: फोटो लें ...

en: Click to change your name
hi: नाम बदलने हेतु क्लिक करें

en: Click to change your password
hi: कूटशब्द बदलने हेतु क्लिक करें

en: Current password
hi: वर्तमान कूटशब्द

en: Wrong password
hi: गलत कूटशब्द

en: Internal Error
hi: आंतरिक त्रुटि

en: Manage window preferences
hi: विंडो सेटिंग्स प्रबंधन

en: windows, titlebar, edge, switcher, window list, attention, focus
hi: विंडो, शीर्षक पट्टी, किनारा, बदलाव साधन, विंडो सूची, केंद्रित करना, दृश्य

en: Titlebar
hi: शीर्षक पट्टी

en: Buttons
hi: बटन

en: Gnome
hi: गनोम

en: Classic Mac
hi: पारंपरिक मैक

en: Buttons layout
hi: बटन अभिन्यास

en: Toggle Shade
hi: छायांकन चालू/बंद करें

en: Toggle Maximize
hi: विस्तृत करना चालू/बंद

en: Toggle Maximize Horizontally
hi: क्षैतिज विस्तृत करना चालू/बंद

en: Toggle Maximize Vertically
hi: ऊर्ध्वाधर विस्तृत करना चालू/बंद

en: Toggle on all workspaces
hi: सभी कार्यस्थल हेतु चालू/बंद

en: Lower
hi: निचला

en: Action on title bar double-click
hi: शीर्षक पट्टी पर द्वि-क्लिक हेतु कार्य

en: Action on title bar middle-click
hi: शीर्षक पट्टी पर मध्य-क्लिक हेतु कार्य

en: Action on title bar right-click
hi: शीर्षक पट्टी पर दाएँ-क्लिक हेतु कार्य

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Nothing
hi: कुछ नहीं

en: Shade and unshade
hi: छायांकन सक्रियता

en: Adjust opacity
hi: अपारदर्शिता सेट करें

en: Action on title bar with mouse scroll
hi: शीर्षक पट्टी पर माउस स्क्रॉल द्वारा कार्य

en: Minimum opacity
hi: न्यूनतम अपारदर्शिता

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-behave->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-behave->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->generalSection->title window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description expo@cinnamon.org->settings-sc
en: Behavior
hi: व्यवहार

en: Window Focus
hi: विंडो केंद्रित करना

en: Click
hi: क्लिक

en: Sloppy
hi: सामान्य

en: Window focus mode
hi: केंद्रित विंडो मोड

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
hi: केंद्रित विंडो मोड द्वारा विंडो सक्रिय करना सेट करें। इसकी तीन सेटिंग्स है; क्लिक द्वारा विंडो केंद्रित करने हेतु "क्लिक", विंडो क्षेत्र पर माउस पॉइंटर लेकर केंद्रित करने हेतु "सामान्य" व माउस पॉइंटर स्थिति अनुरूप विंडो केंद्रित व विकेन्द्रित करने हेतु "माउस"।

en: Automatically raise focused windows
hi: केंद्रित विंडो स्वतः ही ऊपर ले जाएँ

en: Bring windows which require attention to the current workspace
hi: ध्यान देने हेतु आवश्यक विंडो वर्तमान कार्यस्थल में लाएँ

note: ######
en: Attach dialog windows to the parent window
hi: विंडो अनुभाग मुख्य विंडो से संलग्न करें

en: Moving and Resizing Windows
hi: विंडो स्थानांतरण व आकार परिवर्तन

en: Special key to move and resize windows
hi: विंडो स्थानांतरण व आकार परिवर्तन हेतु विशिष्ट कुंजी

en: While the special key is pressed, windows can be dragged with the left mouse button and resized with the right mouse button.
hi: विशिष्ट कुंजी दबे रहने के दौरान, बाएं माउस बटन द्वारा विंडो स्थानांतरण व दाएं माउस बटन द्वारा आकार परिवर्तन कर सकते हैं।

en: Icons only
hi: केवल आइकन

en: Thumbnails only
hi: केवल लघुछवि

en: Icons and thumbnails
hi: आइकन व लघुछवि

en: Icons and window preview
hi: आइकन व विंडो पूर्वावलोकन

en: Window preview (no icons)
hi: विंडो पूर्वावलोकन (आइकन नहीं)

en: Coverflow (3D)
hi: कवरफ्लो (3डी)

en: Timeline (3D)
hi: टाइमलाइन (3डी)

en: Alt-Tab switcher style
hi: Alt-Tab बदलाव शैली

en: Display the alt-tab switcher on the primary monitor instead of the active one
hi: Alt-tab बदलाव विकल्प सक्रिय मॉनिटर के स्थान पर मुख्य मॉनिटर पर दिखाएँ

en: Move minimized windows to the end of the alt-tab switcher
hi: Alt-tab बदलाव विकल्प के अंत में संक्षिप्त विंडो दिखाएँ

en: Delay before displaying the alt-tab switcher
hi: Alt-tab बदलाव विकल्प दिखाने से पूर्व विलंब

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all- workspaces->description
en: Show windows from all workspaces
hi: सभी कार्यस्थल से विंडो दिखाएँ

en: Manage workspace preferences
hi: कार्यस्थल सेटिंग्स प्रबंधन

en: workspace, osd, expo, monitor
hi: कार्यस्थल, ऑनस्क्रीन डिस्प्ले, एक्सपो, मॉनिटर

en: Workspace Options
hi: कार्यस्थल विकल्प

en: Enable workspace OSD
hi: कार्यस्थल ऑनस्क्रीन डिस्प्ले सक्रिय करें

en: Allow cycling through workspaces
hi: कार्यस्थल चक्रण सक्रिय करें

en: Only use workspaces on primary monitor (requires Cinnamon restart)
hi: केवल मुख्य मॉनिटर पर ही कार्यस्थल उपयोग करें (सिनेमन पुनः आरंभ आवश्यक)

en: Display Expo view as a grid
hi: एक्सपो दृश्य को ग्रिड रूप में दिखाएँ

en: Cancel changes
hi: परिवर्तन रद्द करें

en: _Icons
hi: आइकन (_I)

en: _Horizontal
hi: क्षैतिज (_H)

en: _Vertical
hi: लंबवत (_V)

en: Cinnamon just crashed
hi: सिनेमन कार्यप्रणाली निरस्त

en: Disable downloaded applets, desklets and extensions
hi: डाउनलोड हो रखें एप्लेट, डेस्क्लेट व एक्सटेंशन निष्क्रिय करें

en: You are currently running in fallback mode.
hi: अभी सिनेमन बैकअप मोड में कार्यरत है।

en: If you suspect the source of the crash is a local extension, applet or desklet, you can disable downloaded add-ons using the checkbox below.
hi: यदि आपके अनुसार इस समस्या का कारण लोकल एक्सटेंशन, एप्लेट या डेस्क्लेट है तो निम्न सूची से डाउनलोड किए गए सहायक अनुप्रयोग अचयनित कर निष्क्रिय करें।

en: Do you want to restart Cinnamon?
hi: क्या आप सिनेमन पुनः आरंभ करना चाहते हैं?

en: Version %s (%s)
hi: संस्करण %s (%s)

en: Version %s
hi: संस्करण %s

en: Updated on %s
hi: %s को अपडेट हुआ

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon menu
hi: मुख्य सिनेमन मेन्यू

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-layout->title
en: Layout and content
hi: अभिन्यास व सामग्री

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->overlay-key->description
en: Keyboard shortcut to open and close the menu
hi: मेन्यू खोलने व बंद करने हेतु कुंजीपटल शॉर्टकट

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->description
en: Use a custom icon and label
hi: अनुकूलित आइकन व उपनाम उपयोग करें

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->tooltip
en: Check this to specify a custom icon and label
hi: अनुकूलित आइकन व उपनाम निर्दिष्ट करने हेतु यह देखें

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Icon
hi: आइकॉन

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->tooltip
en: Select an icon to show in the panel.
hi: पैनल में दिखाने हेतु आइकन चुनें।

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->description
en: Icon size
hi: आइकन आकार

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->description
en: Text
hi: टेक्स्ट

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->tooltip
en: Enter custom text to show in the panel.
hi: पैनल में दिखाने हेतु अनुकूलित विवरण दर्ज करें।

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->description
en: Show category icons
hi: श्रेणी आइकन दिखाएँ

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on categories.
hi: चुनें कि श्रेणी आइकन दिखाएँ या नहीं।

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->description
en: Categories icon size
hi: श्रेणी आइकन आकार

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application- icons->description
en: Show application icons
hi: अनुप्रयोग आइकन दिखाएँ

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on applications.
hi: चुनें कि अनुप्रयोग हेतु आइकन दिखाएँ या नहीं।

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->description
en: Applications icon size
hi: अनुप्रयोग आइकन आकार

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->description
en: Show favorites and session buttons
hi: पसंदीदा व सत्र बटन दिखाएँ

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->tooltip
en: Choose whether or not to show the left pane of the menu.
hi: चुनें कि मेन्यू का बायाँ फलक दिखाएँ या नहीं।

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->fav-icon-size->description
en: Favorites icon size
hi: पसंदीदा आइकन आकार

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->description
en: Show favorites
hi: पसंदीदा दिखाएँ

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->tooltip
en: Choose whether or not to show favorite files in the menu.
hi: मेन्यू में पसंदीदा फाइलें दिखाएँ या नहीं।

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->description
en: Show bookmarks and places
hi: स्मृति-चिन्ह व स्थान दिखाएँ

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->tooltip
en: Choose whether or not to show bookmarks and places in the menu.
hi: मेन्यू में स्मृति-चिन्ह व स्थान दिखाना चुनें।

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->description
en: Show recents
hi: हालिया प्रयुक्त दिखाएँ

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->tooltip
en: Choose whether or not to show recents in the menu.
hi: मेन्यू में हालिया प्रयुक्त दिखाना चुनें।

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->description
en: Change categories on hover
hi: माउस होवर द्वारा श्रेणी परिवर्तन

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->tooltip
en: Choose whether or not to change categories by hovering.
hi: माउस होवर द्वारा श्रेणी परिवर्तन सक्रिय या निष्क्रिय करना चुनें।

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->description
en: Enable autoscrolling in application list
hi: अनुप्रयोग सूची में स्वतः स्क्रॉल सक्रिय करें

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->tooltip
en: Choose whether or not to enable smooth autoscrolling in the application list.
hi: अनुप्रयोग सूची में स्वतः स्क्रॉल सक्रिय करना चुनें।

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->description
en: Enable filesystem path entry in search box
hi: खोज विकल्प में फाइल सिस्टम पथ हेतु प्रविष्टि सक्रिय करें

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->tooltip
en: Allows path entry in the menu search box.
hi: मेन्यू खोज विकल्प में पथ हेतु प्रविष्टि सक्रिय करें।

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->description
en: Force the panel to be visible when opening the menu
hi: मेन्यू खोलते समय पैनल अवश्य दृश्यमान करें

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->tooltip
en: Opening the menu will also show the main panel (which may be auto-hidden).
hi: मेन्यू खोलने पर मुख्य पैनल (स्वतः अदृश्य होने पर भी) दृश्यमान होगा।

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Open the menu when I move my mouse over it
hi: मेन्यू नाम पर माउस पॉइंटर ले जाने पर उसे खोलें

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->tooltip
en: Enable opening the menu when the mouse enters the applet
hi: एप्लेट पर माउस पॉइंटर ले जाने पर मेन्यू खोलना सक्रिय करें

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->description
en: Menu hover delay
hi: मेन्यू हेतु माउस होवर विलंब

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->tooltip
en: Delay before the menu opens when hovered
hi: माउस होवर उपरांत मेन्यू खुलने हेतु विलंब

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->description
en: Use menu animations
hi: मेन्यू हेतु एनीमेशन उपयोग करें

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->tooltip
en: Allow the menu to animate on open and close
hi: मेन्यू खुलने व बंद होने पर एनीमेशन उपयोग करें

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->description
en: Open the menu editor
hi: मेन्यू संपादक खोलें

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->tooltip
en: Press this button to customize your menu entries.
hi: इस बटन द्वारा मेन्यू प्रविष्टियाँ अनुकूलित करें।

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->name
en: XApp Status Applet
hi: XApp स्थिति एप्लेट

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons for applications which use XAppStatusIcons
hi: XAppStatusIcons जैसे अनुप्रयोगों के लिए सभी सिस्टम ट्रे आइकन संचय हेतु एप्लेट

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to control sound and music
hi: ध्वनि व संगीत नियंत्रण हेतु सिनेमन एप्लेट

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->playerControl->description
en: Control Players
hi: नियंत्रक प्लेयर

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->extendedPlayerControl->description
en: Show Loop and Shuffle controls
hi: पुनः आरंभ व क्रम मिश्रण नियंत्रक दिखाएँ

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show menu
hi: मेन्यू दिखाएँ

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the sound applet menu.
hi: ध्वनि एप्लेट मेन्यू हेतु शॉर्टकट सेट करें।

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showtrack->description
en: Show song information on the panel
hi: पैनल पर गीत संबंधी जानकारी दिखाएँ

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->units
en: characters
hi: अक्षर

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->description
en: Limit song information to
hi: यहाँ तक गीत संबंधी जानकारी सीमित करें

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute
hi: ध्वनि चालू/बंद करें

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute output
hi: आउटपुट ध्वनि चालू/बंद करें

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute input
hi: इनपुट ध्वनि चालू/बंद करें

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->description
en: Action on middle click
hi: मध्य-क्लिक हेतु कार्य

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->horizontalScroll->description
en: Use horizontal scrolling to move between tracks
hi: ट्रैक बदलने हेतु माउस स्क्रॉल उपयोग करें

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showalbum->description
en: Show album art as icon
hi: एल्बम चित्र आइकन के रूप में दिखाएँ

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->hideSystray->description
en: Hide system tray icons for compatible players
hi: संगत प्लेयर के सिस्टम ट्रे आइकन न दिखाएँ

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description
en: Tooltip
hi: सहायक निर्देश

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowVolume->description
en: Show volume in tooltip
hi: सहायक निर्देश में ध्वनि दिखाएँ

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowPlayer->description
en: Show player in tooltip
hi: सहायक निर्देश में प्लेयर दिखाएँ

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->tooltipShowArtistTitle->description
en: Show song artist and title in tooltip
hi: सहायक निर्देश में गीत का गायक व शीर्षक दिखाएँ

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->name
en: System Tray
hi: सिस्टम ट्रे

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons
hi: सभी सिस्टम ट्रे आइकन संचय हेतु एप्लेट

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list with app grouping
hi: श्रेणीबद्ध अनुप्रयोग युक्त मुख्य सिनेमन विंडो सूची

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->thumbnailsPage->title schema.json->thumbnailsSection->title
en: Thumbnails
hi: लघुछवि

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->contextMenuPage->title
en: Context Menu
hi: संदर्भ मेन्यू

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->appButtonsSection->title
en: Application Buttons
hi: अनुप्रयोग बटन

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hotKeysSection->title
en: Hot Keys
hi: शॉर्टकट

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hoverPeekSection->title
en: Hover Peek
hi: माउस होवर पूर्वावलोकन

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->number- display->description
en: Show window count numbers
hi: विंडो संख्या दिखाएँ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->description
en: Button label
hi: बटन उपनाम

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Application name
hi: अनुप्रयोग नाम

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title
hi: विंडो शीर्षक

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title (only for the focused window)
hi: विंडो शीर्षक (केवल दृश्य केंद्रित विंडो हेतु)

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Mouse wheel scroll action
hi: माउस स्क्रॉल हेतु कार्य

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Cycle apps
hi: अनुप्रयोग चक्रण

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Cycle windows
hi: विंडो चक्रण

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->description
en: Left click action
hi: बाएं क्लिक हेतु कार्य

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Toggle activation of last focused window
hi: अंतिम बार केंद्रित विंडो सक्रियता चालू/बंद करें

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-
en: Middle click action
hi: मध्य-क्लिक हेतु कार्य

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Launch new app instance
hi: अनुप्रयोग की नई आवृत्ति खोलें

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Close last focused window in group
hi: समूह की अंतिम केंद्रित विंडो बंद करें

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->group- apps->description
en: Group windows by application
hi: अनुप्रयोग अनुसार विंडो समूहीकरण करें

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-app-button- dragging->description
en: Enable app button dragging
hi: अनुप्रयोग बटन ड्रैग करना सक्रिय करें

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->description
en: Launcher animation
hi: लॉन्चर एनीमेशन

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->cycleMenusHotkey->description
en: Global hotkey for cycling through thumbnail menus
hi: लघुछवि मेन्यू चक्रण हेतु सर्वत्र शॉर्टकट

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- hotkey->description
en: Global hotkey to show the order of apps
hi: अनुप्रयोग क्रम दिखाने हेतु सर्वत्र शॉर्टकट

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->description
en: Duration of the apps order display on hotkey press
hi: सर्वत्र शॉर्टकट दर्ज होने पर अनुप्रयोग क्रम दृश्यता हेतु अवधि

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->super-num- hotkeys->description
en: Enable Super+<number> shortcut to switch/open apps
hi: अनुप्रयोग बदलने/खोलने हेतु विंडो कुंजी+<संख्या> शॉर्टकट सक्रिय करें

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->description
en: Delay before showing thumbnails
hi: लघुछवि दिखाने पूर्व विलंब

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->description
en: Thumbnail size
hi: लघुछवि आकार

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Largest
hi: अभिन्यास

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail-scroll- behavior->description
en: Cycle windows on mouse wheel scroll
hi: माउस स्क्रॉल द्वारा विंडो चक्रण

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- thumbnails->description
en: Show thumbnails
hi: लघुछवि दिखाएँ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->animate- thumbnails->description
en: Animate thumbnails
hi: लघुछवि एनीमेशन सक्रिय

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->vertical- thumbnails->description
en: Enable vertical thumbnails
hi: लघुछवि सक्रिय करें

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->sort- thumbnails->description
en: Sort thumbnails according to the last focused windows
hi: अंतिम प्रयुक्त विंडो के अनुरूप लघुछवि क्रमबद्ध करें

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->highlight-last- focused-thumbnail->description
en: Highlight the thumbnail of the last focused window
hi: अंतिम प्रयुक्त विंडो की लघुछवि चिन्हित करें

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->onclick- thumbnails->description
en: Click to show thumbnails
hi: लघुछवि दिखाने हेतु क्लिक करें

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- recent->description
en: Show recent items
hi: हालिया प्रयुक्त वस्तुएँ दिखाएँ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->autostart-menu- item->description
en: Show autostart option
hi: स्वतः आरंभ विकल्प दिखाएँ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->description
en: Apply the monitor move option to all windows
hi: मॉनिटर स्थानांतरण विकल्प सभी विंडो पर लागू करें

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->tooltip
en: When clicking "Move to monitor" in the context menu, this option will move all of an app's windows instead of just the last focused window from the app.
hi: संदर्भ मेन्यू में 'मॉनिटर पर ले जाएँ' क्लिक करने पर, यह विकल्प अंतिम बार केंद्रित विंडो के अतिरिक्त उस अनुप्रयोग की सभी विंडो का स्थान परिवर्तन करेगा।

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-hover- peek->description
en: Show the window when hovering its thumbnail
hi: लघुछवि पर माउस होवर करने पर विंडो दिखाएँ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->description
en: Window fade-in time
hi: विंडो हेतु मंद दृश्य समय

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- out->description
en: Window fade-out time
hi: विंडो हेतु मंद अदृश्य समय

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->units
en: percent
hi: प्रतिशत

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description
en: Window opacity
hi: विंडो अपारदर्शिता

note: network@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Network manager applet
hi: नेटवर्क प्रबंधक एप्लेट

note: network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the network applet menu.
hi: नेटवर्क एप्लेट मेन्यू देखने हेतु शॉर्टकट सेट करें।

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Workspace switcher
hi: कार्यस्थल बदलाव साधन

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Select the workspace from the panel
hi: पैनल से कार्यस्थल चयन

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->description
en: Type of display
hi: डिस्प्ले प्रकार

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->tooltip
en: Note that the visual representation will only work if your panel is large enough to display it properly, otherwise the simple style will be used.
hi: उचित पैनल आकार होने पर ही दृश्यात्मक प्रस्तुतिकरण कार्यरत की जाएगी अन्यथा सामान्य शैली उपयोग होगी।

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: A visual representation of the workspaces
hi: कार्यस्थल हेतु दृश्यात्मक प्रस्तुतिकरण

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: Simple buttons
hi: सामान्य बटन

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->description
en: Scroll wheel behavior
hi: स्क्रॉल व्हील व्यवहार

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->tooltip
en: Reverse or disable the direction of the scroll in the workspace list.
hi: कार्यस्थल सूची में स्क्रॉल की दिशा विपरीत या निष्क्रिय करना।

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Reversed
hi: विपरीत

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Minimize all windows
hi: सभी विंडो संक्षिप्त करें

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at- desktop->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->description
en: Peek at the desktop on hover
hi: माउस होवर द्वारा डेस्कटॉप पूर्वावलोकन

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip
en: Peek at the desktop when hovering the applet
hi: एप्लेट पर माउस होवर द्वारा डेस्कटॉप पूर्वावलोकन

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description
en: Blur effect
hi: धुंध प्रभाव

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip
en: Blur windows when peeking at the desktop
hi: डेस्कटॉप पूर्वावलोकन के दौरान विंडो धुंधली करें

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description
en: Hover delay
hi: माउस होवर विलंब

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip
en: Delay before Peek shows desktop
hi: डेस्कटॉप पूर्वावलोकन पूर्व विलंब

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip
en: Change the opacity of windows when peeking at the desktop
hi: डेस्कटॉप पूर्वावलोकन के दौरान विंडो दृश्यता बदलें

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access your favorite files
hi: पसंदीदा फाइलों हेतु अभिगम

note: favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->show-full-uri->description
en: Display full paths in the list
hi: सूची में पूर्ण पथ दिखाएँ

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Control the trash from the panel
hi: पैनल से ट्रैश नियंत्रण

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings Applet
hi: सेटिंग्स एप्लेट

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon Settings
hi: सिनेमन सेटिंग्स

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access removable drives
hi: हटने योग्य ड्राइव अभिगम सक्रिय

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access the documents you recently opened
hi: हालिया प्रयुक्त डॉक्यूमेंट अभिगम सक्रिय

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Window list
hi: विंडो सूची

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list
hi: मुख्य सिनेमन विंडो सूची

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-alerts->description
en: Show an alert in the window list when a window from another workspace requires attention
hi: अन्य कार्यस्थल की विंडो हेतु ध्यान आवश्यक होने पर विंडो सूची में सूचित करें

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- scrolling->description
en: Enable mouse-wheel scrolling in the window list
hi: विंडो सूची में माउस स्क्रॉल सक्रिय करें

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->reverse- scrolling->description
en: Reverse the direction of mouse-wheel scrolling in the window list
hi: विंडो सूची में माउस स्क्रॉल दिशा विपरीत करें

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- minimize->description
en: Left click to minimize window
hi: बाएं क्लिक द्वारा संक्षिप्त विंडो

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- close->description
en: Middle click to close window
hi: मध्य क्लिक द्वारा विंडो बंद करना

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-show- label->description
en: Show window names in the panel
hi: पैनल में विंडो नाम प्रदर्शित करें

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->buttons-use-entire- space->description
en: Window buttons can have different sizes and use the entire space available
hi: विंडो बटन हेतु विभिन्न आकार व उपलब्ध होने पर पूरा क्षेत्र उपयोग करना संभव

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview-show- label->description
en: Show title above thumbnail
hi: लघुछवि के ऊपर शीर्षक दिखाएँ

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Spacer
hi: विभाजक

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Add some space between your other applets
hi: अन्य एप्लेट के बीच रिक्त स्पेस रखें

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Amount of space in pixels
hi: रिक्त स्पेस पिक्सेल में

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->tooltip
en: Adjust this to increase or decrease the width of this spacer
hi: इस द्वारा विभाजक की चौड़ाई घटाएँ/बढ़ाएँ

note: scale@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Scale view
hi: क्लिक या माउस होवर द्वारा अनुमाप परिवर्तन दृश्य सक्रिय

note: scale@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate scale on hover
hi: माउस होवर द्वारा अनुमाप परिवर्तन दृश्य सक्रिय

note: printers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Manage print jobs
hi: प्रिंट कार्य प्रबंधन

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->description
en: Show printer icon
hi: प्रिंटर आइकन दिखाएँ

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: Always
hi: सदैव

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printers exist
hi: यदि प्रिंटर उपलब्ध हैं

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printing
hi: प्रिंट करते समय

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->tooltip
en: Choose when to show the printer icon in the panel
hi: पैनल पर प्रिंटर आइकन कब दिखाएँ

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings API Demo
hi: सेटिंग्स API डेमो

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A sample applet for demonstrating the capabilities and usage of the applet and desklet settings API
hi: एप्लेट व डेस्क्लेट सेटिंग्स की कार्यक्षमता व उपयोग दिखाने हेतु नमूना एप्लेट

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page1->title
en: Visible settings
hi: दृश्यमान सेटिंग्स

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page2->title
en: Choosers
hi: चयन साधन

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page3->title settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section5->title
en: Command settings
hi: कमांड सेटिंग्स

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page4->title
en: Editable list settings
hi: संपादन योग्य सूची हेतु सेटिंग्स

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page5->title
en: Dependencies
hi: आश्रित पैकेज

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section0->title
en: Info
hi: जानकारी

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->title
en: File choosers
hi: फाइल चयन साधन

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->title
en: Menu settings
hi: मेन्यू सेटिंग्स

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section4->title
en: Animation settings
hi: एनीमेशन सेटिंग्स

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section6->title
en: Other choosers
hi: अन्य चयन साधन

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section7->title
en: My list
hi: मेरी सूची

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section8->title
en: Show dependencies section
hi: आश्रित पैकेज अनुभाग दिखाएँ

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section9->title
en: Dependencies section
hi: आश्रित पैकेज अनुभाग

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->description
en: The icon to use in the panel
hi: पैनल में उपयोग हेतु आइकन

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->tooltip
en: Select an icon file, or you can type an icon name into the entry box
hi: आइकन फाइल चुनें या आइकन नाम टाइप करें

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->description
en: The background color for the applet
hi: एप्लेट हेतु बैकग्राउंड रंग

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->tooltip
en: Click the button to select a new background color for this applet
hi: इस एप्लेट हेतु नया बैकग्राउंड रंग चुनने के लिए बटन पर क्लिक करें

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->description
en: Applet width in the panel
hi: पैनल में एप्लेट चौड़ाई

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->tooltip
en: Increase or decrease this spinner value to make the applet wider or narrower in the panel
hi: इस मान को घटा/बढ़ा कर पैनल पर एप्लेट आकार छोटा/बड़ा करें

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->description
en: Please pick an option
hi: विकल्प चुनें

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: First Choice
hi: पहला विकल्प

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Second Choice
hi: दूसरा विकल्प

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Third Choice
hi: तीसरा विकल्प

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Fourth Choice
hi: चौथा विकल्प

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->tooltip
en: A combo selection can select between int, boolean, float, and string values
hi: एकाधिक चयन द्वारा int, boolean, float व string मान में से चुनें

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale- demo->description
en: Here is a demonstration of bidirectional control
hi: द्विदिशात्मक नियंत्रण हेतु प्रस्तुति

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale-demo->tooltip
en: If you adjust this scale, it updates in the applet.  If you adjust the scale in the applet, it updates here
hi: अनुमाप यहीं सेट करने पर, यह एप्लेट में लागू होगा। एप्लेट में सेट करने पर, यह यहीं लागू होगा

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->description
en: Check this to use a custom label
hi: अनुकूलित उपनाम हेतु यह देखें

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->tooltip
en: Checking this box allows you to set a custom label in the field below - this demonstrates setting dependencies
hi: इसे चिन्हित कर आप नीचे दिए क्षेत्र में अनुकूलित लेबल सेट कर सकते हैं - आश्रित पैकेज सेट करने हेतु प्रस्तुति

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- label->description
en: Custom Applet Label
hi: अनुकूलित एप्लेट उपनाम

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-label->tooltip
en: Set your custom label here.  This field is unavailable unless the switch above is enabled
hi: यहाँ अनुकूलित लेबल सेट करें। ऊपर दिया विकल्प अचिन्हित होने पर यह करना संभव नहीं है

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->description
en: Animation type
hi: एनीमेशन प्रकार

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->tooltip
en: A tween chooser has as value a string, which you can pass as transition to Tweener.addTween()
hi: Tween चयन साधन हेतु मान वाक्यांश है जिसे आप Tweener.addTween() में दर्ज कर सकते हैं

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->effect- style->description
en: Effect type
hi: प्रभाव प्रकार

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo- button->description
en: Don't Press This Button!!!
hi: यह बटन न दबाएँ!!!

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo-button->tooltip
en: Pressing this button activates a callback method in the applet - go ahead, press it.
hi: यह बटन दबाने से एप्लेट में कॉलबैक विधि सक्रिय होगी - बटन दबाकर, अभी जाँचें।

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->signal- test->description
en: This is a test widget for individual key signal firing
hi: एकल कुंजी सक्रिय करने हेतु जाँच विजेट

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->keybinding- test->description
en: Set the keybinding here to activate an action
hi: यहाँ कार्य सक्रिय करने हेतु शॉर्टकट सेट करें

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->file- select->description
en: Choose a file
hi: फाइल चुनें

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->directory- select->description
en: Choose a directory
hi: डायरेक्टरी चुनें

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->sound- select->description
en: Choose a sound
hi: ध्वनि चुनें

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->font- select->description
en: Choose a font
hi: मुद्रलिपि चुनें

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->description
en: You can type paragraphs and lists here
hi: आप यहाँ अनुच्छेद व सूची टाइप कर सकते हैं

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->tooltip
en: This setting type is useful for multi-line lists, and text that is too long to fit in an entry widget.
    You can manually set the height of the text view with the 'height' property. This one is set to 150. Default is 200.
hi: यह सेटिंग एकाधिक पंक्तियों युक्त सूची व प्रलेख हेतु उपयोग है जो एप्लेट आकार अनुरूप नहीं है।
    'ऊँचाई' सेटिंग द्वारा प्रलेख ऊँचाई सेट करें। वर्तमान सेटिंग 150। डिफ़ॉल्ट सेटिंग 200।

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->date- select->description
en: Choose a Date
hi: दिनांक चुनें

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->time- select->description
en: Choose a Time
hi: समय चुनें

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->description
en: Custom tree widget
hi: अनुकूलित ट्री विजेट

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Resident
hi: निवासी

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Address
hi: पता

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Id number
hi: आईडी संख्या

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Shortcut key
hi: शॉर्टकट कुंजी

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: File Path
hi: फाइल पथ

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->description
en: Show the dependencies section
hi: आश्रित पैकेज अनुभाग दिखाएँ

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->tooltip
en: Checking this box shows the Dependencies section below. Unchecking hides it.
hi: इसे चिन्हित कर आश्रित पैकेज देखें। अचिन्हित कर छुपाएँ।

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->deps-info->description
en: You can see this section because the switch above is on. Try switching it off and see what happens.
hi: यह अनुखंड ऊपर चिन्हित होने के कारण दृश्यमान है। अचिन्हित करें व परिणाम देखें।

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->description
en: Show info
hi: जानकारी दिखाएँ

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #1
hi: जानकारी #1 दिखाएँ

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #2
hi: जानकारी #2 दिखाएँ

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Don't show info #1 or #2
hi: जानकारी #1 या #2 न दिखाएँ

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info1->description
en: Info #1: You are seeing this info because the first option is selected in the combo box above. Try selecting different options to see different information.
hi: सूचना #1 : ऊपर प्रथम विकल्प चिन्हित होने के कारण यह सूचना दृश्यमान है। अलग सूचनाओं हेतु विभिन्न विकल्प चुनें।

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info2->description
en: Info #2: You are seeing different text now because you selected the second option in the combo box above.
hi: सूचना #2 : ऊपर द्वितीय विकल्प चिन्हित होने के कारण दृश्यमान प्रलेख भिन्न है।

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin->description
en: Number value
hi: संख्यात्मक मान

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info1->description
en: The value of the spinner above is less than 5
hi: ऊपर दिया मान 5 से कम है

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info2->description
en: The value of the spinner above is greater than or equal to 5
hi: ऊपर दिया मान 5 से बड़ा या बराबर है

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- widget->description
en: Try out this custom widget!
hi: यह अनुकूलित विजेट उपयोग कर देखें!

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Expo view
hi: क्लिक या माउस होवर द्वारा एक्सपो दृश्य सक्रिय करें

note: expo@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate expo on hover
hi: माउस होवर द्वारा एक्सपो दृश्य सक्रिय करें

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Slideshow Controls
hi: स्लाइडशो नियंत्रक

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Basic controls for the Cinnamon slideshow
hi: सिनेमन स्लाइडशो हेतु सामान्य नियंत्रक

note: user@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet to access your account details, switch users and quickly logout or power off the computer
hi: अकाउंट विवरण अभिगम, उपयोक्ता बदलने व तुरंत लॉगआउट या कंप्यूटर बंद करने हेतु एप्लेट

note: user@cinnamon.org->metadata.json->name
en: User Applet
hi: उपयोक्ता एप्लेट

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-name->description
en: Display user name on panel
hi: पैनल पर उपयोक्ता नाम दिखाएँ

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Launch applications from the panel
hi: पैनल से अनुप्रयोग खोलें

note: panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->allow- dragging->description
en: Allow dragging of launchers
hi: माउस द्वारा लॉन्चर ड्रैग करना सक्रिय

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click to display and manage system notifications
hi: सिस्टम अधिसूचना देखने व प्रबंधन हेतु क्लिक करें

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->description
en: Ignore transient notifications
hi: क्षणिक अधिसूचनाएँ अनदेखी करें

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->tooltip
en: Check this to ignore transient notifications.
hi: यहाँ क्लिक कर क्षणिक अधिसूचनाएँ अनदेखी करें।

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showEmptyTray->description
en: Show empty tray
hi: रिक्त ट्रे दिखाएँ

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->showEmptyTray->tooltip
en: Check this to show the tray even when there are no new notifications.
hi: कोई अधिसूचना न होने पर भी ट्रे आइकन दिखाने हेतु इसे चिन्हित करें।

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showNotificationCount->description
en: Show the number of notifications
hi: अधिसूचनाओं की संख्या प्रदर्शित करें

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show notifications
hi: अधिसूचना दिखाएँ

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the notification popup menu.
hi: अधिसूचना सूचक मेन्यू दिखाने हेतु शॉर्टकट सेट करें।

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->tooltip
en: Set keybinding(s) to clear all notifications.
hi: सभी अधिसूचनाएँ हटाने हेतु शॉर्टकट सेट करें।

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemSettings->description inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemNotificationSettings->description
en: Open notification settings
hi: अधिसूचना सेटिंग्स खोलें

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Inhibit Applet
hi: एप्लेट कार्य बाधित

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->description
en: This applet is used to disable notifications and power management (including the screensaver and the session from going idle)
hi: अधिसूचनाएँ व ऊर्जा प्रबंधन (जैसे स्क्रीनसेवर व सत्र निष्क्रियता) निष्क्रिय करने हेतु एप्लेट

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: On-Screen keyboard
hi: ऑन-स्क्रीन कुंजीपटल

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to launch the on-screen keyboard
hi: ऑन-स्क्रीन कुंजीपटल खोलने हेतु सिनेमन एप्लेट

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Calendar
hi: दिनदर्शिका

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: The Cinnamon calendar applet
hi: सिनेमन दिनदर्शिका एप्लेट

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->description
en: Show calendar events
hi: दिनदर्शिका में कार्यक्रम प्रदर्शित करें

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->tooltip
en: Check this to display events in the calendar.
hi: इसे चिन्हित कर दिनदर्शिका में कार्यक्रम प्रदर्शित करना सक्रिय करें।

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->description
en: Show week numbers in calendar
hi: दिनदर्शिका में सप्ताह संख्या दिखाएँ

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->tooltip
en: Check this to show week numbers in the calendar.
hi: दिनदर्शिका में सप्ताह संख्या दिखाने हेतु इसे चिन्हित करें।

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description
en: Use a custom date format
hi: अनुकूलित दिनांक प्रारूप उपयोग करें

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the date in the calendar applet.
hi: दिनदर्शिका एप्लेट में दिनांक का अनुकूलित प्रारूप परिभाषित करने हेतु इसे चिन्हित करें।

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->description
en: Date format
hi: दिनांक प्रारूप

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->tooltip clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->tooltip
en: Set your custom format here.
hi: यहाँ अनुकूलित प्रारूप सेट करें।

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->tooltip
en: Click this button to know more about the syntax for date formats.
hi: दिनांक प्रारूप के विन्यास हेतु अधिक जानकारी के लिए यहाँ क्लिक करें।

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show calendar
hi: दिनदर्शिका दिखाएँ

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the calendar.
hi: दिनदर्शिका दिखाने हेतु शॉर्टकट सेट करें।

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->description
en: XRandR monitor control applet
hi: XRandR मॉनिटर नियंत्रण एप्लेट

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Accessibility applet
hi: अभिगम्यता एप्लेट

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Windows Quick List
hi: तुरंत विंडो सूची

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Quickly access windows from all workspaces
hi: सभी कार्यस्थल की विंडो हेतु तुरंत अभिगम

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Separator
hi: विभाजक

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A separator icon which can be added multiple times
hi: विभाजक आइकन एकाधिक बार जोड़ा जा सकता है

note: power@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Power Manager
hi: ऊर्जा प्रबंधक

note: power@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon power management applet
hi: सिनेमन ऊर्जा प्रबंधक एप्लेट

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage
hi: प्रतिशत दिखाएँ

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show time remaining
hi: शेष समय दिखाएँ

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage and time remaining
hi: प्रतिशत व शेष समय दिखाएँ

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Hide label
hi: उपनाम छुपाएँ

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->description
en: Always show all batteries
hi: सभी बैटरी दिखाएँ

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->tooltip
en: Check this to always show multiple batteries in the panel, regardless of whether one of them is marked primary.
hi: मुख्य बैटरी चयनित होने पर भी पैनल में एकाधिक बैटरी दिखाने हेतु इसे चिन्हित करें।

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Digital photo frame
hi: डिजिटल फोटो फ्रेम

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A digital photo frame desklet
hi: डिजिटल फोटो फ्रेम डेस्क्लेट

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->directory->description
en: Folder
hi: फ़ोल्डर

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->description
en: Height
hi: ऊँचाई

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Width
hi: चौड़ाई

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->description
en: Fade delay
hi: मंद अदृश्य हेतु विलंब

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->description
en: Special effect
hi: विशिष्ट प्रभाव

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Sepia
hi: सीपिया

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
hi: श्वेत-श्याम

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Launcher desklet
hi: लॉन्चर डेस्क्लेट

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that launches a program
hi: प्रोग्राम आरंभ हेतु डेस्क्लेट

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Clock desklet
hi: घड़ी डेस्क्लेट

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that displays the time
hi: समय दिखाने हेतु डेस्क्लेट

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->description
en: Text color
hi: टेक्स्ट रंग

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->tooltip
en: Click the button to select a new text color
hi: नया टेक्स्ट रंग चुनने हेतु बटन पर क्लिक करें

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the time in the clock desklet.
hi: घड़ी डेस्क्लेट में समय प्रारूप परिभाषित करने हेतु।
