linuxmint - en to id translation catalogue (1615 entries)

en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: Failed to launch '%s'
id: Gagal meluncurkan '%s'

en: Home
id: Beranda

en: File System
id: Sistem Berkas

en: Search
id: Cari

en: Print version
id: Versi cetak

en: GNOME Online Accounts is a service which runs in the background and which you can authorize to access your online accounts. Applications can then use this service to interact with your online accounts.
id: Akun Online GNOME adalah layanan yang berjalan di latar belakang dan Anda dapat memberi otorisasi untuk mengakses akun online Anda. Beberapa Aplikasi dapat menggunakan layanan ini untuk berinteraksi dengan akun online Anda.

en: The following accounts are supported in Cinnamon:
id: Beberapa akun berikut ini didukung di Cinnamon:

en: Allows Nemo to connect to Google Drive
id: Izinkan Nemo untuk terhubung ke Google Drive

en: Allows Nemo to connect to an OwnCloud server
id: Izinkan Nemo untuk terhubung ke Server OwnCloud

en: The following accounts are supported in GNOME applications:
id: Akun-akun berikut didukung dalam aplikasi GNOME:

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-appear->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
id: Penampilan

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
id: Warna

en: In mixed mode most applications are light. Some desktop elements are dark to create contrast.
id: Dalam mode campuran sebagian besar aplikasi terang. Beberapa elemen desktop diberi warna gelap untuk menciptakan kontras.

en: Mixed
id: Campuran

en: Dark
id: Gelap

en: Light
id: Terang

en: Advanced settings...
id: Pengaturan lanjutan...

en: Style
id: Gaya

en: Launcher Properties
id: Properti Peluncur

en: Name:
id: Nama:

en: Command:
id: Perintah:

en: Comment:
id: Komentar:

en: Browse
id: Ramban

en: Launch in Terminal?
id: Luncurkan dalam Terminal?

en: Use dedicated GPU if available
id: Gunakan GPU dedicated  jika tersedia

en: Directory Properties
id: Properti Direktori

en: Main Menu
id: Menu Utama

en: Restore System Configuration
id: Pulihkan Konfigurasi Sistem

en: Restore the default menu layout
id: Pulihkan susunan menu baku

en: Close
id: Tutup

en: _New Menu
id: _Menu Baru

en: Ne_w Item
id: _Item Baru

en: Cut
id: Potong

en: Copy
id: Salin

en: Paste
id: Tempel

en: Delete
id: Hapus

en: Properties
id: Properti

en: Edit Desktop File
id: Sunting Berkas Desktop

en: Add
id: Tambah

en: Edit
id: Sunting

en: Add/Edit Launcher
id: Tambah/Sunting Peluncur

en: Type:
id: Tipe:

en: Title:
id: Judul:

en: Icon Name
id: Nama Ikon

en: Application
id: Aplikasi

en: Custom Application
id: Aplikasi Ubahan

en: Execution of '%s' failed:
id: Eksekusi '%s' gagal:

en: Are you sure you want to remove '%s'?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus '%s'?

en: Remove '%s'
id: Hapus '%s'

en: About...
id: Tentang...

en: Configure...
id: Atur...

en: This applet does not support panels of that type. This can cause visual glitches in the panel.
id: Aplet ini tidak mendukung panel tipe itu. Hal ini dapat menyebabkan gangguan visual pada panel.

en: Would you like to continue using it anyway, remove it from the panel, or try to move it to a different panel?
id: Apakah Anda tetap ingin menggunakannya, menghapus dari panel, atau mencoba memindahkan ke panel yang berbeda?

en: Leave it
id: Biarkan

en: Remove it
id: Hapus saja

en: Move to another panel
id: Pindah ke panel lain

en: A suitable panel could not be found. The applet has been removed instead.
id: Panel yang sesuai tidak dapat ditemukan. Applet telah dihapus sebagai gantinya.

en: Certain applets do not allow multiple instances or were at their max number of instances so were not copied
id: Aplet tertentu tidak boleh terbuka banyak atau terbuka pada batas maksimum sehingga tidak disalin

en: Show Text
id: Tampilkan Teks

en: Hide Text
id: Sembunyikan Teks

en: Remove this desklet
id: Hapus desklet ini

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus ruang kerja "%s"?

en: Initializing
id: Menginisialisasi

en: Loaded
id: Telah dimuat

en: Error
id: Kesalahan

en: Out of date
id: Kadaluarsa

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
id: Opsi ikhtisar tidak valid: Jumlah sudut salah

en: Execution time (ms):
id: Waktu eksekusi (ms):

en: Loaded successfully
id: Berhasil dimuat

en: Check your video drivers
id: Periksa driver video Anda

en: Your system is currently running without video hardware acceleration.
id: Sistem Anda saat ini berjalan tanpa akselerasi perangkat keras video.

en: You may experience poor performance and high CPU usage.
id: Anda mungkin akan mengalami penurunan performa dan penggunaan CPU yang tinggi.

en: Launch Driver Manager
id: Luncurkan Pengelola Driver

en: Problems during Cinnamon startup
id: Terdapat kesalahan saat memulai Cinnamon

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
id: Cinnamon dimulai dengan sukses, tapi satu atau lebih aplet, desklet, atau ekstensi gagal dimuat.

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
id: Cek catatan sistem dan catatan Cinnamon LookingGlass Anda untuk masalah apapun.

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
id: Anda dapat mematikan ekstensi yang berkaitan dalam Pengaturan Cinnamon untuk mencegah berulangnya pesan ini.

en: Please contact the developer.
id: Silakan hubungi pengembang.

en: Workspace
id: Ruang Kerja

en: Restarting Cinnamon...
id: Memulai ulang Cinnamon...

en: System Information
id: Informasi Sistem

en: Confirm
id: Setuju

en: No
id: Tidak

en: Yes
id: Ya

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
id: Pilih posisi untuk panel baru. Tekan Esc untuk membatalkan.

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
id: Pilih posisi baru untuk panel. Tekan Esc untuk membatalkan.

en: You don't have any panels added.
    Do you want to open panel settings?
id: Anda belum menambahkan panel apapun.
    Apakah Anda ingin membuka pengaturan panel?

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
id: Pengaturan panel

en: Applets
id: Applet

en: Panel edit mode
id: Mode sunting panel

en: Move
id: Pindah

en: Remove
id: Hapus

en: Are you sure you want to remove this panel?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus panel ini?

en: Add a new panel
id: Tambahkan panel baru

en: Troubleshoot
id: Atasi masalah

en: Restart Cinnamon
id: Jalankan Ulang Cinnamon

en: Looking Glass
id: Kaca Tembus Pandang

en: Restore all settings to default
id: Pulihkan semua pengaturan baku

en: Are you sure you want to restore all settings to default?
id: Apakan Anda yakin ingin mengembalikan semua pengaturan ke baku?

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
id: Pengaturan Sistem

en: Retry
id: Ulangi

en: %s (%s) has just been stopped.
id: %s (%s) baru saja dihentikan.

en: Device %s can be turned off, if necessary.
id: Perangkat %s dapat dimatikan, jika perlu.

en: Device %s is busy, please wait.
id: Perangkat %s sedang sibuk, harap tunggu.

en: Do not disconnect or data loss may occur.
id: Jangan putuskan sambungan atau kehilangan data dapat terjadi.

en: Unable to stop the drive %s (%s)
id: Tidak dapat menghentikan drive %s (%s)

en: %s (%s) can be safely unplugged.
id: %s (%s) dapat dicabut dengan aman.

en: Device %s can be removed.
id: Perangkat %s dapat dihapus.

en: %s (%s) has just been ejected.
id: %s (%s) baru saja dikeluarkan.

en: Do not remove or data loss may occur.
id: Jangan hapus atau kehilangan data dapat terjadi.

en: Unable to eject the drive %s (%s)
id: Tidak dapat mengeluarkan drive %s (%s)

en: Failed to unmount %s (%s)
id: Gagal melepas %s (%s)

en: Connect to...
id: Sambung ke..

en: Enter a command
id: Masukkan perintah

en: Press ESC to close
id: Tekan ESC untuk menutup

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Mi_nimize
id: Mi_nimalkan

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Move
id: _Pindah

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Resize
id: _Ubah Ukuran

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move Titlebar Onscreen
id: Pindahkan Bilah Judul Pada Layar

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Close
id: _Tutup

en: No open windows
id: Tidak ada jendela yang terbuka

en: Restore
id: Pulihkan

en: Minimize
id: Minimalkan

en: Maximize
id: Maksimalkan

en: Move to left workspace
id: Pindah ke ruang kerja sebelah kiri

en: Move to right workspace
id: Pindah ke ruang kerja sebelah kanan

en: Visible on all workspaces
id: Terlihat di semua ruang kerja

en: Move to a new workspace
id: Pindah ke ruang kerja baru

en: Move to monitor %d
id: Pindah ke monitor %d

en: Only on this workspace
id: Hanya di ruang kerja ini

en: Unmaximize
id: Tidak memaksimalkan

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
id: Aksesibilitas

en: Zoom
id: Perbesar

en: Screen Reader
id: Pembaca Layar

en: Screen Keyboard
id: Papan Ketik di Layar

en: Sticky Keys
id: Tombol Lengket

en: Slow Keys
id: Tombol Lambat

en: Bounce Keys
id: Tombol Pantul

en: Mouse Keys
id: Tombol Mouse

note: Secondary click
en: Simulated secondary click
id: Simulasikan klik sekunder

note: Hover Click
en: Hover click
id: Klik mengapung

en: Universal Access Settings
id: Pengaturan Akses Untuk Semua

en: High Contrast
id: Kontras Tinggi

en: Large Text
id: Teks Besar

note: Translators: This is the date which appears in the calendar applet, as a tooltip and as a title header inside the applet. The format uses the strftime syntax. %A, %B %-e, %Y is the American Date format (Saturday, January 4, 2020): %A is the name of the day, %B is the name of the month %-e is the non
en: %A, %B %-e, %Y
id: %A, %-e %B %Y

en: Date and Time Settings
id: Pengaturan Tanggal dan Waktu

en: Starting in a few minutes
id: Mulai dalam beberapa menit

en: Starting in %d minutes
id: Mulai dalam %d menit

en: This evening
id: Malam ini

en: Starting later today
id: Mulai nanti hari ini

en: In %d hour | In %d hours
id[0]: Dalam %d jam

en: No Events
id: Tak Ada Acara

en: In progress
id: Sedang berlangsung

en: All day
id: Sepanjang hari

en: Today
id: Hari ini

note: Scale cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the desktop
id: Tampilkan desktop

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the desklets
id: Tampilkan desklet

note: ["WORKSPACE_UP", _("Switch to the workspace above"), "none", ""], ["WORKSPACE_DOWN", _("Switch to the workspace below"), "none", ""], cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the workspace selector (Expo)
id: Tampilkan pemilih ruang kerja (Expo)

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the window selector (Scale)
id: Tampilkan pemilih jendela (Skala)

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Expo
id: Ekspo

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Favorites
id: Favorit

en: Move to the other monitor
id: Pindah ke monitor lain

en: Move to monitor
id: Pindah ke monitor

en: Move to another workspace
id: Pindah ke ruang kerja lain

en: Applet preferences
id: Preferensi applet

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Grouped window list
id: Daftar jendela yang dikelompokkan

en: Places
id: Tempat

en: Recent
id: Terkini

en: Run with dedicated GPU
id: Jalankan dengan dedicated GPU

en: Unpin from Panel
id: Lepas semat dari panel

en: Pin to Panel
id: Sematkan ke Panel

en: Remove from Autostart
id: Hapus dari Autostart

en: Add to Autostart
id: Tambahkan ke Autostart

en: Create Shortcut
id: Buat Pintasan

en: Restore to full opacity
id: Pulihkan ke opasitas maksimal

en: Close others
id: Tutup yang lainnya

en: Close all
id: Tutup semua

en: Power management
id: Manajemen daya

en: Power management: inhibited
id: Manajemen daya: dicegah

en: Power management: active
id: Managemen daya: aktif

en: Power management is already inhibited by another program
id: Managemen daya sudah dicegah oleh program lain

en: Power management: inhibited by another program
id: Managemen daya: dicegah oleh program lain

en: Apps inhibiting power management:
id: Aplikasi yang menghambat manajemen daya:

en: Inhibit applet
id: Aplet pencegah

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
id: Pemberitahuan

en: Show Keyboard Layout
id: Tampilkan Tata Letak Keyboard

en: Show Character Table
id: Tampilkan Tabel Karakter

en: Keyboard Settings
id: Pengaturan Keyboard

en: Add to panel
id: Tambahkan ke panel

en: Add to desktop
id: Tambah ke desktop

en: Remove from favorites
id: Hapus dari favorit

en: Add to favorites
id: Tambah ke favorit

en: Uninstall
id: Hapus pemasangan

en: This file is no longer available
id: Berkas ini tidak lagi tersedia

en: Open with
id: Buka dengan

en: Other application...
id: Aplikasi lain...

en: Edit menu
id: Sunting menu

en: Recent Files
id: Berkas Terkini

en: Clear list
id: Bersihkan daftar

en: Clear all recent documents
id: Hapus semua dokumen terbaru

en: No recent documents
id: Tidak ada dokumen baru digunakan

en: All Applications
id: Semua Aplikasi

en: Lock screen
id: Layar kunci

en: Lock the screen
id: Kunci layar

en: Logout
id: Log Keluar

en: Leave the session
id: Tinggalkan sesi

en: Quit
id: Keluar

en: Shut down the computer
id: Matikan komputer

en: <unknown>
id: <tidak diketahui>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
id: dinonaktifkan

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
id: tidak dikelola

en: disconnecting...
id: memutus...

en: connecting...
id: menyambungkan...

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
id: otentikasi diperlukan

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
id: firmware tidak ditemukan

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
id: kabel dicabut

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
id: tidak tersedia

en: connection failed
id: koneksi gagal

en: More
id: Selebihnya

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
id: Terhubung (privat)

en: Auto Ethernet
id: Ethernet Otomatis

en: Auto broadband
id: Broadband otomatis

en: Auto dial-up
id: Dial-up otomatis

note: Translators: this the automatic wireless connection name (including the network name)
en: Auto %s
id: Otomatis %s

en: Auto bluetooth
id: Bluetooth otomatis

en: Auto wireless
id: Nirkabel otomatis

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
id: Manajer Jaringan

en: Enable networking
id: Aktifkan jaringan

en: Wired
id: Kabel

en: Wireless
id: Nirkabel

en: Mobile broadband
id: Broadband seluler

en: VPN Connections
id: Koneksi VPN

en: Network Settings
id: Pengaturan Jaringan

en: Network Connections
id: Koneksi Jaringan

en: Connection failed
id: Koneksi gagal

en: Activation of network connection failed
id: Aktivasi sambungan jaringan gagal

en: Networking is disabled
id: Jaringan dinonaktifkan

en: No connection
id: Tidak ada sambungan

en: Connecting to the cellular network...
id: Menyambungkan ke jaringan seluler...

en: Connecting to the wireless network...
id: Menyambungkan ke jaringan nirkabel...

en: Connecting to the wired network...
id: Menyambungkan ke jaringan kabel...

en: Connecting to the VPN...
id: Menyambungkan ke VPN...

en: Connecting to the network...
id: Menyambungkan ke jaringan...

en: Connected to the wireless network
id: Tersambung ke jaringan nirkabel

en: Wireless connection
id: Koneksi nirkabel

en: (Limited connectivity)
id: (Konektivitas terbatas)

en: Connected to the wired network
id: Tersambung ke jaringan kabel

en: Connected to the cellular network
id: Tersambung ke jaringan seluler

en: Connected to the VPN
id: Tersambung ke VPN

en: Connected to the network
id: Tersambung ke jaringan

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
id: Bersihkan pemberitahuan

en: Notification Settings
id: Pengaturan Pemberitahuan

en: No notifications
id: Tidak ada pemberitahuan

en: %d notification | %d notifications
id[0]: %d pemberitahuan

en: just now
id: baru saja

en: %d second ago | %d seconds ago
id[0]: %d detik yang lalu

en: %d minute ago | %d minutes ago
id[0]: %d menit yang lalu

en: Click to toggle the on-screen keyboard
id: Klik untuk beralih keyboard di layar

en: Click to enable the on-screen keyboard
id: Klik untuk mengaktifkan keyboard di layar

en: Launch
id: Luncurkan

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Panel launchers
id: Peluncur panel

en: Battery full
id: Baterai penuh

en: Battery almost full
id: Baterai hampir penuh

en: Battery good
id: Baterai bagus

en: Low battery
id: Baterai lemah

en: Critically low battery
id: Baterai sangat lemah

en: AC adapter
id: Adaptor AC

en: Laptop battery
id: Baterai laptop

en: Cell phone
id: Telepon seluler

en: Media player
id: Pemutar media

en: Computer
id: Komputer

en: Brightness
id: Kecerahan

en: Keyboard backlight
id: Lampu latar papan ketik

en: Power Settings
id: Pengaturan Daya

en: Charging
id: Mengisi

en: Charging - %d hour until fully charged | Charging - %d hours until fully charged
id[0]: Mengisi - %d jam lagi sampai terisi penuh

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
id: Mengisi - %d %s %d %s sampai terisi penuh

en: hour | hours
id[0]: jam

en: minute | minutes
id[0]: menit

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
id[0]: Mengisi - %d menit sampai terisi penuh

en: Fully charged
id: Terisi penuh

en: Using battery power
id: Memakai tenaga baterai

en: Using battery power - %d hour remaining | Using battery power - %d hours remaining
id[0]: Memakai tenaga baterai - %d jam tersisa

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Using battery power - %d %s %d %s remaining
id: Memakai tenaga baterai - %d %s %d %s tersisa

en: Using battery power - %d minute remaining | Using battery power - %d minutes remaining
id[0]: Memakai tenaga baterai - %d menit tersisa

note: Label                              Executable Icon                     Category          Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
id: Pencetak

en: Cancel all jobs
id: Batalkan semua pekerjaan

en: '%s' on %s
id: '%s' di %s

en: Send to front
id: Kirim ke depan

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
id: Dokumen baru-baru ini

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
id: Drive yang dapat dilepas

en: Open file manager
id: Buka pengelola berkas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
id: Skala

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
id: Pengaturan

en: Hi there!
id: Hai disana!

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
id: ANDA MENEKAN TOMBOL!!!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
id: ANDA MENGGUNAKAN HOTKEY!!!

en: Click to show the desktop or middle-click to show the desklets
id: Klik untuk menampilkan desktop atau klik tengah untuk menampilkan desklet

en: Show Desklets
id: Tampilkan Desklet

en: Click to pause the slideshow
id: Klik untuk menjeda tayangan slide

en: Click to resume the slideshow
id: Klik untuk melanjutkan tayangan slide

en: The slideshow is disabled
id: Tayangan slide dinonaktifkan

en: Slideshow
id: Tayangan slide

en: Next Background
id: Latar Belakang Berikutnya

en: Background Settings
id: Pengaturan Latar Belakang

en: Current background:
id: Latar belakang saat ini:

en: Playing
id: Memutar

en: Paused
id: Jeda

en: Stopped
id: Berhenti

en: Unknown Artist
id: Artis Tidak Dikenal

en: Unknown Album
id: Album Tidak Dikenal

en: Unknown Title
id: Judul Tidak Dikenal

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Play
id: Putar

en: Stop
id: Hentikan

en: Next
id: Selanjutnya

en: Consecutive Playing
id: Jalankan Berturut-turut

en: No Shuffle
id: Tidak Acak

en: Open Player
id: Buka Pemutar

en: Quit Player
id: Keluar Pemutar

en: Pause
id: Jeda

en: Repeat Single
id: Ulangi Sekali

en: Repeat All
id: Ulangi Semua

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
id: Acak

en: Mute output
id: Bisukan keluaran

en: Mute input
id: Bisukan masukan

en: Applications
id: Aplikasi

en: Output device
id: Perangkat keluaran

en: Microphone
id: Mikrofon

en: Input device
id: Perangkat masukan

en: Launch player
id: Luncurkan pemutar

en: Choose player controls
id: Pilih pengendali pemutar

en: Sound Settings
id: Pengaturan Suara

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus semua item dari tempat sampah?

en: This operation cannot be undone.
id: Operasi tidak dapat dibatalkan.

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
id: Tempat Sampah

en: Empty Trash
id: Kosongkan Tempat Sampah

en: Open Trash
id: Buka Tempat Sampah

en: Lock Screen
id: Kunci Layar

en: Switch User
id: Ganti Pengguna

en: Log Out...
id: Keluar...

en: Power Off...
id: Mematikan...

en: Remove 'Window list'
id: Hapus 'Daftar Jendela'

en: All windows
id: Semua jendela

en: Manage workspaces (Expo)
id: Kelola ruang kerja (Expo)

en: Add a new workspace
id: Tambah ruang kerja baru

en: Remove the current workspace
id: Hapus ruang kerja saat ini

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Upside-down
id: Terbalik

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinf
en: Display
id: Tampilan

en: Configure display settings...
id: Atur tampilan...

en: Clock
id: Jam

en: Edit launcher
id: Ubah peluncur

en: Photo Frame
id: Bingkai Foto

en: Control Center
id: Pusat Kendali

en: Users and Groups
id: Pengguna dan Grup

en: Add or remove users and groups
id: Tambahkan atau hapus pengguna dan grup

note: Virtual keyboard
en: Virtual keyboard
id: Papan ketik maya

en: Turn on-screen keyboard on or off
id: Mengaktifkan atau menonaktifkan keyboard di layar

en: Valid name
id: Nama sah

en: The name cannot be empty.
id: Nama tidak boleh kosong.

en: Valid executable
id: Executable yang sah

en: The executable is not valid. It cannot be empty and spaces in the path must be escaped with backslash (\).
id: Executable tidak sah. Tidak boleh kosong dan spasi harus digantikan dengan garis miring (\).

en: Cannot create the launcher at this location.  Add to the desktop instead?
id: Tidak dapat menciptakan peluncur di lokasi ini. Ingin tambahkan pada desktop saja sebagai gantinya?

en: Choose a command
id: Pilih perintah

en: Would you like to add this launcher to the menu also?  It will be placed in the Other category initially.
id: Apakah Anda ingin menambahkan peluncur ini ke menu juga?  Ini akan ditempatkan dalam Kategori lain awalnya.

en: Screen Locker
id: Pengunci Layar

en: Please type an away message for the lock screen
id: Silahkan ketik pesan selama layar terkunci

en: Preferences
id: Preferensi

en: Hardware
id: Perangkat Keras

en: Administration
id: Administrasi

note: Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
id: Jaringan

en: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet
id: jaringan, nirkabel, wifi, ethernet, broadband, internet

en: color, profile, display, printer, output
id: warna, profil, tampilan, printer, keluaran

en: Graphics Tablet
id: Tablet Grafis

en: wacom, digitize, tablet, graphics, calibrate, stylus
id: wacom, mendigitalkan, tablet, grafik, kalibrasi, stylus

en: printers, laser, inkjet
id: printer, laser, inkjet

en: firewall, block, filter, programs
id: firewall, blok, filter, program

en: Languages
id: Bahasa

en: language, install, foreign
id: bahasa, pasang, asing

en: Input Method
id: Metode Masukan

en: language, install, foreign, input, method, chinese, korean, japanese, typing
id: bahasa, instal, asing, masukan, metode, cina, korea, jepang, mengetik

en: Login Window
id: Jendela Login

en: login, lightdm, mdm, gdm, manager, user, password, startup, switch
id: login, lightdm, mdm, gdm, manajer, pengguna, kata sandi, startup, switch

en: login, lightdm, manager, settings, editor
id: login, lightdm, manajer, pengaturan, editor

en: Driver Manager
id: Manajer Driver

en: video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
id: video, driver, wifi, kartu, perangkat keras, hak milik, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Nvidia Settings
id: Pengaturan Nvidia

en: video, driver, proprietary, nvidia, settings
id: video, driver, hak milik, nvidia, pengaturan

en: Software Sources
id: Sumber Perangkat Lunak

en: ppa, repository, package, source, download
id: ppa, repositori, paket, sumber, unduh

en: Package Management
id: Manajemen Paket

en: update, install, repository, package, source, download
id: pembaruan, instal, repositori, paket, sumber, unduh

en: user, users, account, accounts, group, groups, password
id: pengguna, para pengguna, akun, semua akun, grup, semua grup, kata sandi

en: Manage Services and Units
id: Kelola Layanan dan Unit

en: systemd, units, services, systemctl, init
id: systemd, unit, layanan, systemctl, init

en: Disks
id: Diska

en: disks, manage, hardware, management, hard, hdd, pendrive, format, erase, test, create, iso, ISO, disk, image
id: disk, mengelola, perangkat keras, manajemen, keras, hdd, flashdisk, format, menghapus, tes, membuat, iso, ISO, disk, gambar

en: Back to all settings
id: Kembali ke semua pengaturan

en: Cancel
id: Batal

en: The group name cannot contain upper-case or space characters
id: Nama grup tidak boleh berisi huruf besar atau karakter spasi

en: Change Password
id: Ubah Kata Sandi

en: New password
id: Kata sandi baru

en: Confirm password
id: Konfirmasi kata sandi

en: Generate a password
id: Buat sebuah kata sandi

en: Your new password needs to be at least 8 characters long
id: Kata sandi baru Anda setidaknya 8 karakter

en: Show password
id: Tampilkan kata sandi

en: An error occurred. Your password was not changed.
id: Terjadi kesalahan. Kata sandi belum berubah.

en: Change
id: Ubah

en: Passwords do not match
id: Kata sandi tak cocok

en: Too short
id: Terlalu pendek

en: Weak
id: Lemah

en: Fair
id: Lumayan

en: Good
id: Baik

en: Strong
id: Kuat

en: Standard
id: Standar

en: The username must consist of only:
        - lower case letters (a-z)
        - numerals (0-9)
        - '.', '-', and '_' characters
id: Nama pengguna harus terdiri dari:
        - huruf kecil (a-z)
        - angka (0-9)
        - karakter '.', '-', dan '_'

en: Account Type
id: Jenis Akun

en: Full Name
id: Nama Lengkap

en: Username
id: Nama Pengguna

en: Invalid username
id: Nama pengguna tidak valid

en: A user with the name '%s' already exists.
id: Sudah ada pengguna dengan nama '%s'.

en: Users
id: Pengguna

en: Groups
id: Grup

en: Click to change the picture
id: Klik untuk mengganti gambar

en: Browse for more pictures...
id: Ramban untuk mencari gambar lainnya...

en: Click to change the name
id: Klik untuk mengganti nama

en: Click to change the password
id: Klik untuk mengganti kata sandi

en: Click to change the groups
id: Klik untuk mengganti grup

en: Picture
id: Gambar

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
id: Nama

en: Password
id: Kata sandi

en: Open
id: Buka

en: Images
id: Gambar

en: No password set
id: Belum ada kata sandi yang dibuat

en: Set at login
id: Atur pada saat masuk

en: This user is currently logged in
id: Pengguna ini sedang didalam

en: The user's home directory is encrypted. To preserve access to the encrypted directory, only the user should change this password.
id: Direktori home pengguna dienkripsi. Untuk mempertahankan akses ke direktori terenkripsi, hanya pengguna dapat mengubah kata sandi ini.

en: Are you sure you want to permanently delete %s and all the files associated with this user?
id: Anda yakin hendak menghapus secara permanen %s dan semua berkas yang berhubungan dengan pengguna ini?

en: This group is set as %s's primary group
id: Grup ini diatur sebagai grup utama %s

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
id: Anda yakin ingin menghapus %s secara permanen?

en: Group Name
id: Nama Grup

en: Previous instance
id: Instansi sebelumnya

en: Next instance
id: Instansi berikutnya

en: More options
id: Pilihan lainnya

en: Import from a file
id: Impor dari sebuah berkas

en: Export to a file
id: Ekspor ke sebuah berkas

en: Reset to defaults
id: Atur ulang ke baku

en: Reload %s
id: Muat ulang %s

en: Settings for %s
id: Pengaturan untuk %s

en: Select or enter file to export to
id: Pilih atau masukkan berkas tujuan ekspor

en: JSON files
id: Berkas JSON

en: Select a JSON file to import
id: Pilih sebuah berkas JSON untuk diimpor

en: Cancel Job
id: Batalkan Pekerjaan

en: Do you really want to cancel this job?
id: Anda yakin ingin membatalkan pekerjaan ini?

en: Keep Printing
id: Tetap Mencetak

en: Do you really want to cancel all jobs?
id: Anda yakin ingin membatalkan semua pekerjaan?

en: Cancel All Jobs
id: Batalkan Semua Pekerjaan

en: Random
id: Acak

en: Show
id: Tampilkan

en: Item
id: Butir

en: Select a date
id: Pilih tanggal

en: %l:%M:%S %p
id: %H:%M:%S

en: %l:%M %p
id: %H:%M

en: Select a time
id: Pilih waktu

en: Hour
id: Jam

en: Minute
id: Menit

en: Second
id: Detik

en: This applet is currently enabled
id: Aplet ini saat ini difungsikan

en: This desklet is currently enabled
id: Desklet ini saat ini difungsikan

en: This extension is currently enabled
id: Ekstensi ini saat ini difungsikan

en: by %s
id: oleh %s

en: Configure
id: Atur

en: This is a system applet. It cannot be removed.
id: Ini adalah sebuah aplet sistem. Tidak dapat dihapus.

en: This is a system desklet. It cannot be removed.
id: Ini adalah sebuah desklet sistem. Tidak dapat dihapus.

en: This is a system extension. It cannot be removed.
id: Ini adalah sebuah ekstensi sistem. Tidak dapat dihapus.

en: This applet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
id: Aplet ini berpotensi menyebabkan Cinnamon rusak atau tidak merespon. Jika Anda mengalami gangguan, coba untuk menghapusnya.

en: This desklet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
id: Desklet ini berpotensi menyebabkan Cinnamon rusak atau tidak merespon. Jika Anda mengalami gangguan, coba untuk menghapusnya.

en: This extension contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
id: Ekstensi ini berpotensi menyebabkan Cinnamon rusak atau tidak merespon. Jika Anda mengalami gangguan, coba untuk menghapusnya.

en: About
id: Tentang

en: Extension %s is not compatible with your version of Cinnamon.
id: Ekstensi %s tidak kompatibel dengan versi Cinnamon Anda.

en: There are multiple instances enabled. Are you sure you want to remove all of them?
id: Ada beberapa aplikasi yang masih aktif. Apakah Anda yakin ingin menghapus semuanya?

en: Are you sure you want to completely remove %s?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus %s secara menyeluruh?

en: This will restore the default set of enabled applets. Are you sure you want to do this?
id: Ini akan mengembalikan aturan standar dari aplet yang diaktifkan. Apakah Anda yakin ingin melakukan ini?

en: This will restore the default set of enabled desklets. Are you sure you want to do this?
id: Ini akan mengembalikan aturan standar dari desklet yang diaktifkan. Apakah Anda yakin ingin melakukan ini?

en: This will disable all active extensions. Are you sure you want to do this?
id: Pilihan ini akan mematikan semua extensi yang aktif. Anda yakin tetap ingin teruskan?

en: Something went wrong while loading %s. Please make sure you are using the latest version, and then report the issue to its developer.
id: Ada kesalahan saat memuat %s. Harap pastikan Anda menggunakan versi terbaru, dan kemudian laporkan masalah ini ke pengembangnya.

en: Installed
id: Terpasang

en: Install
id: Pasang

en: Update
id: Perbarui

en: Sort by
id: Urut berdasarkan

en: Popularity
id: Popularitas

en: Date
id: Tanggal

en: Upgradable
id: Dapat ditingkatkan

en: More info
id: Info lebih lanjut

en: Refresh
id: Segarkan

en: Update all
id: Perbaharui semuanya

en: %d update available | %d updates available
id[0]: %d pembaharuan telah tersedia

en: No updates available
id: Tidak ada pembaharuan yang tersedia

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color
id: Klik eyedropper, lalu klik sebuah warna di manapun pada layar Anda untuk memilih warna tersebut

en: Click to set a new accelerator key.
id: Klik untuk menata sebuah tombol akselerator baru.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
id: Tekan Escape atau klik lagi untuk membatalkan operasi.

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
id: Tekan Backspace untuk membersihkan ikatan tombol yang ada.

en: unassigned
id: belum ditetapkan

en: Pick an accelerator
id: Pilih akselerator

en: Continue
id: Lanjutkan

en: 
    This key combination, '<b>%s</b>' should not be used because it would become impossible to type using this key.
id: 
    Kombinasi tombol ini, '<b>%s</b>' tidak boleh digunakan karena mengetik menggunakan tombol ini menjadi tidak mungkin.

en: Please try again using a modifier key such as Control, Alt or Super (Windows key).
id: Silakan coba lagi menggunakan tombol pengubah seperti Control, Alt atau Super (tombol Windows).

en: Continue only if you are certain this is what you want, otherwise press cancel.
id: Lanjutkan hanya jika Anda yakin ini yang Anda inginkan, jika tidak, tekan batal.

en: Checking dependencies
id: Memeriksa ketergantungan

en: Please install: %s
id: Mohon install: %s

en: _Cancel
id: _Batalkan

en: _Open
id: _Buka

en: Sound files
id: Berkas suara

en: Downloading images:
id: Sedang mengunduh gambar:

en: An error occurred while trying to access the server. Please try again in a little while.
id: Terdapat kesalahan ketika mencoba mengakses server. Mohon coba lagi setelah beberapa saat.

en: Refreshing the cache
id: Sedang menyegarkan cache

en: Installing %s
id: Memasang %s

en: An error occurred during the installation of %s. Please report this incident to its developer.
id: Terjadi kesalahan saat proses instalasi %s. Silakan laporkan kejadian ini ke pengembangnya.

en: Uninstalling %s
id: Membongkar %s

en: A problem occurred while removing %s.
id: Terjadi kesalahan saat sedang menghapus %s.

en: 
    
    Details:  %s
id: 
    
    Detil: %s

en: Add new entry
id: Tambah entri baru

en: Remove selected entry
id: Hapus entri yang dipilih

en: Edit selected entry
id: Sunting entri yang dipilh

en: Move selected entry up
id: Pindahkan entri yang dipilih ke atas

en: Move selected entry down
id: Pindahkan entri yang dipilih ke bawah

en: Edit entry
id: Sunting entri

en: Configure accessibility features
id: Konfigurasi fitur aksesibilitas

en: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast
id: kaca pembesar, bicara, akses, zum, kunci, kontras

note: Visual Aids
en: Visual Aids
id: Bantuan Visual

en: High contrast
id: Kontras tinggi

en: Large text
id: Teks besar

en: Screen reader
id: Pembaca layar

en: Configure screen reader
id: Konfigurasikan pembaca layar

note: Desktop Zoom
en: Desktop Zoom
id: Zum Desktop

en: Enable zoom
id: Fungsikan zum

en: Magnification
id: Pembesaran

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
id: Dinonaktifkan

en: Mouse wheel modifier
id: Pemodifikasi roda tetikus

en: While this modifier is pressed, mouse scrolling will increase or decrease zoom.
id: Ketika pemodifikasi ditekan, pengguliran tetikus akan meningkatkan atau mengurangi zum.

en: Scroll at screen edges
id: Gulir pada tepi layar

en: Keep cursor centered
id: Pertahankan kursor di tengah

en: Cursor moves with contents
id: Kursor bergerak dengan konten

en: Cursor pushes contents around
id: Kursor mendorong konten untuk bergerak

en: Mouse tracking mode
id: Mode pelacakan tetikus

en: Lens mode
id: Mode lensa

en: Square
id: Kuadrat

en: Horizontal strip
id: Setrip Horizontal

en: Vertical strip
id: Setrip vertikal

en: Lens shape
id: Bentuk lensa

en: Full screen
id: Layar penuh

en: Top half
id: Belahan atas

en: Bottom half
id: Belahan bawah

en: Left half
id: Belahan kiri

en: Right half
id: Belahan kanan

en: Screen position
id: Posisi layar

en: Enable the on-screen keyboard
id: Fungsikan papan tik di layar

en: Touch
id: Sentuh

en: Full scale
id: Skala penuh

en: Scanning
id: Pemindaian

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
id: Tata letak papan tik

en: At the bottom of the screen
id: Di dasar bawah layar

en: At the top of the screen
id: Di puncak layar

en: Keyboard position
id: Posisi papan tik

en: A quarter of the screen
id: Seperempat dari layar

en: A third of the screen
id: Sepertiga dari layar

en: Half of the screen
id: Setengah dari layar

en: Keyboard size
id: Ukuran papan ketik

en: Show the keyboard any time something expects input
id: Tampilkan papan ketik saat sesuatu mengharapkan masukan

en: Show keyboard only when the user activates it
id: Tampilkan papan ketik hanya ketika pengguna mengaktifkannya

en: Activation mode
id: Mode aktivasi

note: Keyboard indicators
en: Keyboard indicators
id: Indikator papan tik

en: Use visual indicator on Caps and Num Lock
id: Gunakan indikator visual pada Caps dan Num Lock

en: Use audio indicator on Caps and Num Lock
id: Gunakan indikator audio pada Caps dan Num Lock

en: Sound to use Caps or Num Lock on
id: Suara saat Caps atau Num Lock menyala

en: Sound to use Caps or Num Lock off
id: Suara saat Caps atau Num Lock mati

en: Event feedback (required for typing assistance alerts)
id: Umpan balik kejadian (diperlukan untuk mengetik isyarat bantuan)

en: Enable visual alerts
id: Fungsikan peringatan visual

en: Flash the entire monitor
id: Kedipkan seluruh monitor

en: Flash the active window
id: Kedipkan jendela yang aktif

en: Visual style
id: Gaya visual

en: Enable audio alerts
id: Fungsikan isyarat audio

en: Sound to use for window alerts
id: Suara untuk isyarat jendela

en: Typing assistance
id: Asisten pengetikan

note: Stickykeys
en: Sticky keys
id: Tombol lengket

en: Treat a sequence of modifier keys as a combination
id: Perlakukan sekuens tombol pemodifikasi sebagai sebuah kombinasi

en: Disable if two modifiers are pressed together
id: Matikan bila dua pemodifikasi ditekan bersamaan

en: Alert when a modifier key is pressed
id: Peringatkan ketika tombol pengubah ditekan

note: Slowkeys
en: Slow keys
id: Tombol lambat

en: Put a delay between when a key is pressed and when it is accepted
id: Memberi jeda antara saat sebuah tombol ditekan dan saat tombol tersebut diterima

en: Alert when a key is pressed
id: Peringatkan ketika tombol ditekan

en: Alert when a key is accepted
id: Peringatkan ketika tombol diterima

en: Alert when a key is rejected
id: Peringatkan ketika tombol ditolak

en: Acceptance delay
id: Jeda penerimaan

en: Short
id: Singkat

en: Long
id: Panjang

note: Bouncekeys
en: Bounce keys
id: Tombol pantul

en: Ignore fast duplicate keypresses
id: Abaikan penekanan ulang cepat tombol

note: Mousekeys
en: Mouse keys
id: Tombol tetikus

en: Control the pointer using the keypad
id: Kendalikan penunjuk memakai keypad

en: Initial delay
id: Jeda awalan

en: Shorter
id: Lebih pendek

en: Longer
id: Lebih panjang

en: Acceleration time
id: Waktu akselerasi

en: Maximum speed
id: Kecepatan maksimal

en: Slower
id: Lebih lambat

en: Faster
id: Lebih cepat

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
id: Picu klik sekunder dengan menahan tombol primer

en: Trigger a click when the pointer hovers
id: Picu klik ketika penunjuk mengapung

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
id: Jeda

en: Motion threshold
id: Ambang gerak

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Small
id: Kecil

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Large
id: Besar

en: Actions
id: Tindakan

en: Manage
id: Kelola

en: Download
id: Unduh

en: Enable
id: Fungsikan

en: Disable
id: Nonaktifkan

en: Remove all
id: Hapus semua

en: Manage Cinnamon applets
id: Kelola aplet Cinnamon

en: You can remove specific instances in panel edit mode via the context menu.
id: Anda dapat menghapus contoh spesifik pada mode sunting panel melalui menu konteks.

en: applet
id: aplet

en: Installed applets
id: Aplet terpasang

en: Reset all
id: Setel ulang semua

en: Previous Panel
id: Panel Sebelumnya

en: Next Panel
id: Panel Berikutnya

en: Solid color
id: Warna rata

en: Horizontal gradient
id: Gradien mendatar

en: Vertical gradient
id: Gradien tegak

en: No picture
id: Tidak ada gambar

en: Mosaic
id: Mosaik

en: Centered
id: Terpusatkan

en: Scaled
id: Terskala

en: Stretched
id: Diregangkan

en: Spanned
id: Dibentangkan

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Change your desktop's background
id: Ubah latar belakang desktop

en: background, picture, slideshow
id: latar belakang, gambar, slideshow

en: Backgrounds
id: Latar belakang

en: Add Folder
id: Tambah Folder

en: Add new folder
id: Tambah folder baru

en: Remove selected folder
id: Hapus folder terpilih

en: Play backgrounds as a slideshow
id: Mainkan latar belakang sebagai pertunjukan salindia

en: minutes
id: menit

en: Play images in random order
id: Memutar gambar dalam urutan acak

en: Picture aspect
id: Aspek gambar

en: Manage date and time settings
id: Atur pengaturan tanggal dan waktu

en: time, date, calendar, format, network, sync
id: waktu, tanggal, kalender, format, jaringan, cocokkan

en: Date & Time
id: Tanggal & Waktu

en: Date and Time
id: Tanggal dan Jam

en: Network time
id: Waktu jaringan

en: Manually set date and time
id: Atur tanggal dan waktu secara manual

en: Use 24h clock
id: Pergunakan format 24 jam

en: Display the date
id: Tampilkan tanggal

en: Display seconds
id: Tampilkan detik

en: Use locale default
id: Gunakan default lokal

en: Sunday
id: Minggu

en: Monday
id: Senin

en: First day of week
id: Hari pertama dalam seminggu

en: Region
id: Wilayah

en: City
id: Kota

en: Office
id: Kantor

en: System
id: Sistem

en: Web
id: Jejaring

en: Mail
id: Surat

en: Music
id: Musik

en: Photos
id: Foto

en: Word
id: Kata

en: Spreadsheet
id: Lembar Kerja

en: Source Code
id: Kode Sumber

en: File Manager
id: Manajer Berkas

en: Plain Text
id: Teks Polos

en: CD audio
id: Audio CD

en: Select an application for audio CDs
id: Pilih sebuah aplikasi untuk pemutar CD musik

en: DVD video
id: Video DVD

en: Select an application for video DVDs
id: Pilih sebuah aplikasi untuk pemutar DVD video

en: Music player
id: Pemutar musik

en: Select an application to run when a music player is connected
id: Pilih sebuah aplikasi yang dijalankan ketika pemutar musik disambungkan

en: Select an application to run when a camera is connected
id: Pilih sebuah aplikasi yang dijalankan ketika kamera disambungkan

en: Software
id: Perangkat Lunak

en: Select an application for software CDs
id: Pilih sebuah aplikasi untuk CD perangkat lunak

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info strings, just here to fix capitalization of the English originals. If the shared-mime-info translation works for your language, simply leave these untranslated.
en: audio DVD
id: DVD audio

en: blank Blu-ray disc
id: keping Blu-ray kosong

en: blank CD disc
id: keping CD kosong

en: blank DVD disc
id: keping DVD kosong

en: blank HD DVD disc
id: keping HD DVD kosong

en: Blu-ray video disc
id: keping video Blu-ray

en: e-book reader
id: pembaca e-book

en: HD DVD video disc
id: Keping video HD DVD

en: Picture CD
id: CD Gambar

en: Video CD
id: CD Video

en: Windows software
id: Perangkat lunak Windows

en: Command-line option for your terminal to execute a passed-in command.
id: Opsi baris perintah untuk terminal Anda untuk menjalankan perintah yang diteruskan.

en: Ask what to do
id: Tanya apa yang harus dilakukan

en: Open folder
id: Buka folder

en: Do nothing
id: Jangan lakukan apapun

en: Other Media
id: Media Lain

en: Select how other media should be handled
id: Pilih bagaimana media lainnya ditangani

en: _Action:
id: _Aksi:

en: Preferred Applications
id: Aplikasi Pilihan

en: media, defaults, applications, programs, removable, browser, email, calendar, music, videos, photos, images, cd, autoplay, favorite, apps
id: media, baku, aplikasi, program, lepasan, peramban, surel, kalender, musik, video, foto, gambar, CD, autoplay, favorit, aplikasi

en: Preferred applications
id: Aplikasi pilihan

en: Calculator
id: Kalkulator

en: Arguments
id: Argumen

en: Removable media
id: Media lepasan

en: Prompt or start programs on media insertion
id: Tanyakan atau mulai program saat media dimasukan

note: FIXMEEEEEEEE??
en: _Other Media...
id: Media _Lain...

en: Manage your Cinnamon desklets
id: Kelola desklet Cinnamon Anda

en: You can remove specific instances from the desktop via that desklet's context menu
id: Anda dapat menghapus contoh spesifik dari desktop melalui menu isi desklet tersebut

en: desklet, desktop, slideshow
id: desklet, desktop, pertunjukan salindia

en: Desklets
id: Desklet

en: General Settings
id: Pengaturan Umum

en: General Desklets Settings
id: Pengaturan Desklet Umum

en: No decoration
id: Tanpa dekorasi

en: Border only
id: Hanya batas

en: Border and header
id: Batas dan atasan

en: Decoration of desklets
id: Dekorasi desklet

en: Note: Some desklets require the border/header to be always present
id: Catatan: Beberapa desklet membutuhkan batasan/atasan untuk selalu tersedia

en: Such requirements override the settings selected here
id: Beberapa keperluan akan menghapus pengaturan yang dipilih disini

en: Snap desklets to grid
id: Jepret desklet ke sisi

en: Width of desklet snap grid
id: Lebar dari desklet jepret sisi

en: Lock desklets in their current position
id: Kunci desklet pada posisinya saat ini

en: Installed desklets
id: Desklet terinstall

en: Manage your desktop icons
id: Atur icon di desktop

en: desktop, home, button, trash
id: desktop, rumah, tombol, tong sampah

en: Manage display settings
id: Mengelola setelan tampilan

en: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd
id: tampilan, layar, monitor, keluaran, resolusi, dual, lcd

en: Layout
id: Tata Letak

en: Disable automatic screen rotation
id: Nonaktifkan rotasi layar otomatis

en: Select this option to disable automatic screen rotation on hardware equipped with supported accelerometers.
id: Pilih opsi ini untuk menonaktifkan rotasi layar otomatis pada perangkat keras yang dilengkapi dengan akselerometer yang didukung.

en: Enable fractional scaling controls (experimental)
id: Fungsikan kendali penskalaan fraksional (eksperimental)

en: Select this option to display additional layout controls for per-monitor scaling.
id: Pilih opsi ini untuk menampilkan kendali tata letak tambahan untuk penskalaan per monitor.

en: Control Cinnamon visual effects.
id: Atur efek visual Cinnamon.

en: effects, window
id: efek, jendela

en: Effects
id: Efek

en: Desktop and window effects
id: Efek desktop dan jendela

en: Effects on dialog boxes
id: Efek pada kotak dialog

en: Effects on menus
id: Efek pada menu

en: Session startup animation
id: Animasi awalan sesi

en: Fade effect on Cinnamon scrollboxes (like the Menu application list)
id: Efek pudar on kotak gulir Cinnamon (seperti daftar aplikasi Menu)

en: Window effects
id: Efek jendela

note: MAPPING WINDOWS CLOSING WINDOWS MINIMIZING WINDOWS grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options gro
en: None
id: Nihil

en: Traditional
id: Tradisional

en: Fly
id: Terbang

en: New windows or unminimizing existing ones
id: Jendela baru atau tidak meminimalkan yang sudah ada

en: Closing windows
id: Menutup jendela

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
id: Pudar

en: Minimizing windows
id: Minimalkan jendela

note: MAXIMIZING/TILING WINDOWS
en: Resizing and tiling windows
id: Mengubah ukuran dan memasang ubin jendela

en: Window animation speed
id: Kecepatan animasi jendela

en: Manage your Cinnamon extensions
id: Kelola ekstensi Cinnamon Anda

en: extension, addon
id: ekstensi, tambahan

en: Extensions
id: Ekstensi

en: Installed extensions
id: Extensi terinstall

en: Disable all
id: Nonaktifkan semua

en: Configure system fonts
id: Pengaturan fonta sistem

en: font, size, small, large
id: fonta, ukuran, kecil, besar

en: Font Selection
id: Pilihan Fonta

en: Default font
id: Fonta baku

en: Desktop font
id: Fonta desktop

en: Document font
id: Fonta dokumen

en: Monospace font
id: Fonta monospace

en: Window title font
id: Fonta judul jendela

en: Font Settings
id: Pengaturan Fonta

en: Grayscale
id: Abu-abu

en: Slight
id: Tipis

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Medium
id: Sedang

en: Full
id: Penuh

en: Vertical RGB
id: RGB vertikal

en: Vertical BGR
id: BGR vertikal

en: Text scaling factor
id: Faktor skala teks

en: Hinting allows for producing clear, legible text on screen.
id: Hinting untuk menghasilkan karakter teks yang jelas dan mudah dibaca.

en: Antialiasing makes on screen text smoother and easier to read
id: Antialiasing untuk memperhalus karakter teks sehingga mempermudah membaca

en: RGBA Order
id: Urutan RGBA

en: The order of subpixel elements on an LCD screen, only used when antialiasing is set to 'rgba'
id: Urutan elemen subpiksel pada layar LCD, hanya digunakan ketika antialiasing diatur ke 'rgba'

en: Miscellaneous Cinnamon preferences
id: Macam-macam preferensi Cinnamon

en: logging, click
id: logging, klik

note: Label                   id                  parent (child)Label                       id                  parent grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->generalPage->title
en: General
id: Umum

en: Compositor Options
id: Opsi Kompositor

en: Disable compositing for full-screen windows
id: Nonaktifkan pengomposisian untuk jendela layar penuh

en: Select this option to let full-screen applications skip the compositing manager and run at maximum speed. Unselect it if you're experiencing screen-tearing in full screen mode.
id: Pilih opsi ini untuk membiarkan aplikasi layar penuh melewatkan manajer pengomposisian dan berjalan pada kecepatan maksimum. Batalkan jika Anda mengalami layar-robek dalam modus layar penuh.

en: Miscellaneous Options
id: Pilihan Lainnya

en: Enable timer when logging out or shutting down
id: Fungsikan timer ketika log out atau shutdown

en: Timer delay
id: Jeda pengatur waktu

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->units
en: seconds
id: detik

en: Memory limit
id: Batas memori

en: Restart Cinnamon when it uses too much memory
id: Jalankan ulang Cinnamon ketika itu memakai terlalu banyak memori

en: Check frequency
id: Cek frekuensi

en: Switch to right workspace
id: Berpindah ke ruang kerja kanan

note: Workspaces
en: Switch to left workspace
id: Berpindah ke ruang kerja kiri

en: Minimize window
id: Minimalkan jendela

note: Windows
en: Maximize window
id: Maksimalkan jendela

en: Close window
id: Tutup jendela

en: Move window to right workspace
id: Pindahkan jendela ke ruang kerja kanan

en: Move window to left workspace
id: Pindahkan jendela ke ruang kerja kiri

en: Make window fullscreen
id: Jadikan jendela layar penuh

en: Exit window fullscreen
id: Keluar dari jendela layar penuh

en: Push tile up
id: Tekan mode ubin naik

en: Push tile down
id: Tekan mode ubin turun

note: Windows - Tiling and Snapping
en: Push tile left
id: Tekan mode ubin ke kiri

en: Push tile right
id: Tekan mode ubin ke kanan

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
id: Tampilkan desktop

en: Volume up
id: Keraskan suara

en: Volume down
id: Pelankan suara

note: Sound and Media
en: Volume mute
id: Volume bisu

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Play / Pause
id: Jungkitkan Putar / Jeda

en: Next track
id: Trek selanjutnya

en: Previous track
id: Trek sebelumnya

en: Run a command
id: Jalankan perintah

en: Manage touch gestures
id: Kelola gerakan sentuh

en: gesture, swipe, pinch, touch
id: gerakan, geser, cubit, sentuh

en: Gestures
id: Gestur

en: Check again
id: Periksa lagi

en: Swipe
id: Geser

en: Swipe with 2 fingers
id: Geser dengan 2 jari

en: Touchscreen only
id: Hanya layar sentuh

en: Swipe with 3 fingers
id: Geser dengan 3 jari

en: Swipe with 4 fingers
id: Geser dengan 4 jari

en: Swipe with 5 fingers
id: Geser dengan 5 jari

en: Pinch
id: Cubit

en: Manage hotcorner settings
id: Atur Pengaturan hotcorner

en: hotcorner, overview, scale, expo
id: pojok interaktif, overview, skala, ekspo

en: Hot Corners
id: Pojok Interaktif

en: Show all workspaces
id: Tampilkan semua ruang kerja

note: Expo
en: Show all windows
id: Tampilkan semua jendela

en: Enable this corner
id: Fungsikan sudut ini

en: Type a command...
id: Ketikkan sebuah perintah...

en: Activation delay (ms)
id: Jeda aktivasi (milidetik)

en: Unknown size
id: Ukuran tidak diketahui

en: Unknown CPU
id: CPU tidak dketahui

en: Operating System
id: Sistem Operasi

en: Cinnamon Version
id: Versi Cinnamon

en: Linux Kernel
id: Kernel Linux

en: Processor
id: Prosesor

en: Memory
id: Memori

en: Hard Drives
id: Hardisk

en: Hard Drive
id: Hardisk

en: Graphics Card
id: Kartu Grafis

en: Display system information
id: Tampilkan informasi sistem

en: system, information, details, graphic, sound, kernel, version
id: sistem, informasi, detailm grafis, suara, kernel, versi

en: System Info
id: Informasi Sistem

en: Upload system information
id: Unggah informasi sistem

en: No personal information included
id: Tidak ada informasi personal yang dimasukkan

en: Troubleshooting
id: Penanganan Masalah

en: Windows
id: Jendela

en: Positioning
id: Pengaturan Posisi

en: Tiling and Snapping
id: Pengubinan dan Pelengketan

en: Inter-workspace
id: Antar ruang kerja

en: Workspaces
id: Area kerja

en: Direct Navigation
id: Navigasi Langsung

en: Screenshots and Recording
id: Cuplikan Layar dan Rekaman

en: Launchers
id: Peluncur

en: Sound and Media
id: Suara dan Media

en: Quiet Keys
id: Tombol Tenang

en: Universal Access
id: Akses Universal

en: Custom Shortcuts
id: Pintasan Ubahan

note: KB Label                        Schema                  Key name Array?  Category General
en: Show the window selection screen
id: Menampilkan layar pemilihan jendela

en: Show the workspace selection screen
id: Menampilkan layar pemilihan ruang kerja

en: Cycle through open windows
id: Lingkaran melalui jendela yang terbuka

en: Cycle backwards through open windows
id: Siklus mundur melalui jendela-jendela yang terbuka

en: Cycle through open windows of the same application
id: Putar melalui jendela yang terbuka dari aplikasi yang sama

en: Cycle backwards through open windows of the same application
id: Putar mundur melalui jendela yang terbuka dari aplikasi yang sama

en: Run dialog
id: Jalankan dialog

note: General - Troubleshooting
en: Toggle Looking Glass
id: Beralih ke Seperti Kaca

en: Unmaximize window
id: Tak maksimalkan jendela

en: Activate window menu
id: Fungsikan menu jendela

en: Raise window
id: Naikkan jendela

en: Lower window
id: Turunkan jendela

en: Toggle maximization state
id: Jungkitkan keadaan termaksimalkan

en: Toggle fullscreen state
id: Jungkitkan keadaan layar penuh

en: Toggle shaded state
id: Jungkitkan keadaan berbayang

en: Toggle always on top
id: Jungkitkan selalu di atas

en: Toggle showing window on all workspaces
id: Jungkitkan menampilkan jendela ke semua ruang kerja

en: Increase opacity
id: Tingkatkan opasitas

en: Decrease opacity
id: Kurangi opasitas

en: Toggle vertical maximization
id: Jungkitkan memaksimalkan vertikal

en: Toggle horizontal maximization
id: Jungkitkan memaksimalkan horisontal

note: Windows - Positioning
en: Resize window
id: Ubah ukuran jendela

en: Move window
id: Pindahkan jendela

en: Center window in screen
id: Ketengahkan jendela di layar

en: Move window to upper-right
id: Pindahkan jendela ke kanan atas

en: Move window to upper-left
id: Pindahkan jendela ke kiri atas

en: Move window to lower-right
id: Pindahkan jendela ke kanan bawah

en: Move window to lower-left
id: Pindahkan jendela ke kiri bawah

en: Move window to right edge
id: Pindahkan jendela ke tepian kanan

en: Move window to top edge
id: Pindahkan jendela ke tepian atas

en: Move window to bottom edge
id: Pindahkan jendela ke tepian bawah

en: Move window to left edge
id: Pindahkan jendela ke tepian kiri

note: Windows - Workspace-related
en: Move window to new workspace
id: Pindahkan jendela ke ruang kerja baru

en: Move window to workspace 1
id: Pindahkan jendela ke ruang kerja 1

en: Move window to workspace 2
id: Pindahkan jendela ke ruang kerja 2

en: Move window to workspace 3
id: Pindahkan jendela ke ruang kerja 3

en: Move window to workspace 4
id: Pindahkan jendela ke ruang kerja 4

en: Move window to workspace 5
id: Pindahkan jendela ke ruang kerja 5

en: Move window to workspace 6
id: Pindahkan jendela ke ruang kerja 6

en: Move window to workspace 7
id: Pindahkan jendela ke ruang kerja 7

en: Move window to workspace 8
id: Pindahkan jendela ke ruang kerja 8

en: Move window to workspace 9
id: Pindahkan jendela ke ruang kerja 9

en: Move window to workspace 10
id: Pindahkan jendela ke ruang kerja 10

en: Move window to workspace 11
id: Pindahkan jendela ke ruang kerja 11

en: Move window to workspace 12
id: Pindahkan jendela ke ruang kerja 12

note: Windows - Monitor-related
en: Move window to left monitor
id: Pindahkan jendela ke monitor kiri

en: Move window to right monitor
id: Pindahkan jendela ke monitor kanan

note: Workspaces - Direct Nav
en: Switch to workspace 1
id: Berpindah ke ruang kerja 1

en: Switch to workspace 2
id: Berpindah ke ruang kerja 2

en: Switch to workspace 3
id: Berpindah ke ruang kerja 3

en: Switch to workspace 4
id: Berpindah ke ruang kerja 4

en: Switch to workspace 5
id: Berpindah ke ruang kerja 5

en: Switch to workspace 6
id: Berpindah ke ruang kerja 6

en: Switch to workspace 7
id: Berpindah ke ruang kerja 7

en: Switch to workspace 8
id: Berpindah ke ruang kerja 8

en: Switch to workspace 9
id: Berpindah ke ruang kerja 9

en: Switch to workspace 10
id: Berpindah ke ruang kerja 10

en: Switch to workspace 11
id: Berpindah ke ruang kerja 11

en: Switch to workspace 12
id: Berpindah ke ruang kerja 12

note: System
en: Log out
id: Keluar

en: Shut down
id: Matikan

en: Suspend
id: Suspensi

en: Hibernate
id: Hibernasi

note: System - Screenshots
en: Take a screenshot of an area
id: Ambil cuplikan layar dari suatu area

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
id: Salin cuplikan layar dari suatu daerah ke papan klip

en: Take a screenshot
id: Ambil cuplikan layar

en: Copy a screenshot to clipboard
id: Salin cuplikan layar ke papan klip

en: Take a screenshot of a window
id: Ambil cuplikan layar dari suatu jendela

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
id: Salin cuplikan layar dari suatu jendela ke papan klip

en: Toggle recording desktop (must restart Cinnamon)
id: Jungkitkan perekaman dekstop (harus menjalankan ulang Cinnamon)

en: Rotate display
id: Putar tampilan

en: Orientation Lock
id: Kunci Orientasi

en: Increase screen brightness
id: Tambah kecerahan layar

en: Decrease screen brightness
id: Kurangi kecerahan layar

en: Toggle keyboard backlight
id: Jungkitkan cahaya latar papan tik

en: Increase keyboard backlight level
id: Naikkan tingkat cahaya latar papan tik

en: Decrease keyboard backlight level
id: Kurangi tingkat cahaya latar papan tik

en: Toggle touchpad state
id: Jungkitkan keadaan touchpad

en: Turn touchpad on
id: Nyalakan touchpad

en: Turn touchpad off
id: Matikan touchpad

en: Show power statistics
id: Tampilkan statistik daya

note: Launchers
en: Launch terminal
id: Luncurkan terminal

en: Launch help browser
id: Luncurkan peramban bantuan

en: Launch calculator
id: Luncurkan kalkulator

en: Launch email client
id: Luncurkan klient surel

en: Launch web browser
id: Luncurkan peramban web

en: Home folder
id: Folder rumah

en: Mic mute
id: Bisukan mikrofon

en: Launch media player
id: Luncurkan pemutar media

en: Pause playback
id: Jeda memutar

en: Stop playback
id: Berhenti memutar

en: Eject
id: Keluarkan

en: Rewind
id: Putar Ulang

en: Fast-forward
id: Majukan dengan cepat

en: Repeat
id: Ulangi

note: Sound and Media Quiet
en: Volume mute (Quiet)
id: Volume diam (Senyap)

note: Not sure this is even necessary
en: Volume down (Quiet)
id: Volume turun (Senyap)

en: Volume up (Quiet)
id: Volume naik (Senyap)

note: Universal Access
en: Zoom in
id: Perbesar tampilan

en: Zoom out
id: Perkecil tampilan

en: Turn screen reader on or off
id: Menyalakan atau mematikan pembaca layar

en: Increase text size
id: Perbesar ukuran teks

en: Decrease text size
id: Perkecil ukuran teks

en: High contrast on or off
id: Nyalakan atau matikan kontras tinggi

en: Manage keyboard settings and shortcuts
id: Kelola pengaturan papan tik dan pintasan

en: keyboard, shortcut, hotkey
id: papan tik, shortcut, hotkey

en: Key repeat
id: Pengulangan tombol

en: Typing
id: Mengetik

en: Enable key repeat
id: Fungsikan pengulangan tombol

en: Repeat delay:
id: Tundaan pengulangan:

en: Repeat speed:
id: Kecepatan pengulangan:

en: Slow
id: Pelan

en: Fast
id: Cepat

en: Text cursor
id: Kursor teks

en: Text cursor blinks
id: Kursor teks berkedip

en: Blink speed:
id: Kecepatan kedipan:

en: Shortcuts
id: Pintasan

en: To edit a keyboard binding, click it and press the new keys, or press backspace to clear it.
id: Untuk mengubah kombinasi tombol papan tik, klik dan tekan tombol kunci yang baru, atau tekan backspace untuk membersihkannya.

en: Add custom shortcut
id: Tambah pintasan ubahan

en: Remove custom shortcut
id: Hapus pintasan ubahan

en: Categories
id: Kategori

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
id: Pintasan papan tik

en: Keyboard bindings
id: Kombinasi tombol papan tik

en: Layouts
id: Tata Letak

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently in use by <b>%(old)s</b>.
id: Kombinasi tombol ini, <b>%(combination)s</b> saat ini sedang digunakan oleh <b>%(old)s</b>.

en: If you continue, the combination will be reassigned to <b>%(new)s</b>.
id: Jika Anda melanjutkan, kombinasi akan dipindahtugaskan ke <b>%(new)s</b>.

en: Do you want to continue with this operation?
id: Apakah Anda ingin melanjutkan operasi ini?

en: Reset to default
id: Setel ulang ke default

en: Select a file
id: Pilih sebuah berkas

en: Control mouse and touchpad settings
id: Kendalikan pengaturan tetikus dan touchpad

en: mouse, touchpad, synaptic, double-click
id: tetikus, touchpad, sinaptik, klik ganda

en: Mouse and Touchpad
id: Tetikus dan Touchpad

en: Left handed (mouse buttons inverted)
id: Kidal (tombol tetikus dibalik)

en: Reverse scrolling direction
id: Balikkan arah gulir

en: Show position of pointer when the Control key is pressed
id: Tampilkan posisi dari penunjuk ketika tombol Control ditekan

en: Emulate middle click by clicking both left and right buttons
id: Tirukan klik tengah dengan mengklik tombol kiri dan kanan bersamaan

en: Drag-and-drop threshold
id: Ambang seret-dan-jatuhkan

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->units settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner-number->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->units
en: pixels
id: piksel

en: Pointer size and speed
id: Ukuran dan kecepatan penunjuk

en: Size
id: Ukuran

en: Smaller
id: Lebih Kecil

en: Larger
id: Lebih Besar

en: Acceleration
id: Akselerasi

en: Double-Click timeout
id: Tenggat waktu klik ganda

en: Timeout
id: Tenggat waktu

en: Double-click test
id: Tes klik ganda

en: Tap to click
id: Ketuk untuk mengklik

en: Disable touchpad while typing
id: Nonaktifkan touchpad ketika mengetik

en: Use multiple fingers for right and middle click
id: Gunakan beberapa jari untuk klik kanan dan tengah

en: Click actions
id: Aksi klik

en: Scrolling
id: Menggulir

en: Success!
id: Sukses!

en: Two-finger scrolling
id: Menggulir dengan dua jari

en: Edge scrolling
id: Menggulir tepi

en: Scrolling method
id: Metode gulir

en: Notification preferences
id: Preferensi pemberitahuan

en: notifications
id: pemberitahuan

en: Notification settings
id: Setelan pemberitahuan

en: Enable notifications
id: Fungsikan pemberitahuan

en: Remove notifications after their timeout is reached
id: Hapus pemberitahuan setelah batas waktu mereka tercapai

en: Show notifications on the bottom side of the screen
id: Menampilkan pemberitahuan di sisi bawah layar

en: Display a test notification
id: Tampilkan notifikasi tes

en: Media keys OSD
id: Tombol media OSD

en: Media keys OSD size
id: Ukuran tombol media OSD

en: Connect to your online accounts
id: Menyambung ke akun daring Anda

en: google, facebook, twitter, yahoo, web, online, chat, calendar, mail, contact, owncloud, kerberos, imap, smtp, pocket, readitlater, account
id: google, facebook, twitter, yahoo, web, daring, obrolan, kalender, surat, kontak, owncloud, kerberos, imap, smtp, pocket, readitlater, akun

en: Online Accounts
id: Akun Daring

en: Information about GNOME Online Accounts
id: Informasi tentang Akun Daring GNOME

en: Center Zone
id: Zona Tengah

en: Panel height:
id: Tinggi Panel:

en: Left Zone
id: Zona Kiri

en: Right Zone
id: Zona Kanan

en: Panel width:
id: Lebar panel:

en: Top Zone
id: Zona Atas

en: Bottom Zone
id: Zona Bawah

en: Panel Visibility
id: Visibilitas Panel

en: Auto hide panel
id: Panel disembunyikan otomatis

en: Always show panel
id: Selalu tampilkan panel

en: Intelligently hide panel
id: Sembunyikan panel secara pintar

en: Auto-hide panel
id: Panel sembunyi otomatis

en: Show delay
id: Tundaan tampil

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units
en: milliseconds
id: milidetik

en: Hide delay
id: Tundaan sembunyi

en: Customize
id: Sesuaikan

en: Panel appearance
id: Penampilan panel

en: Allow theme to determine font size
id: Izinkan tema untuk menentukan ukuran fonta

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->font-size->description
en: Font size
id: Ukuran fonta

en: Scale to panel size exactly
id: Skalakan pas ke ukuran panel

en: Scale to panel size optimally
id: Skalakan ke ukuran panel secara optimal

en: Colored icon size
id: Ukuran ikon berwarna

en: Symbolic icon size
id: Ukuran ikon simbolis

en: Manage Cinnamon panel settings
id: Kelola pengaturan panel Cinnamon

en: panel, height, bottom, top, autohide, size, layout
id: panel, tinggi, bawah, atas, sembunyikan otomatis, ukuran, tata letak

en: Previous panel
id: Panel sebelumnya

en: Next panel
id: Panel selanjutnya

en: General Panel Options
id: Opsi Panel Umum

en: Add new panel
id: Tambahkan panel baru

en: Allow the pointer to pass through the edges of panels
id: Izinkan penunjuk melewati tepi panel

en: Shut down immediately
id: Matikan segera

en: 30 seconds
id: 30 detik

en: 60 seconds
id: 60 detik

en: 90 seconds
id: 90 detik

en: 2 minutes
id: 2 menit

en: 5 minutes
id: 5 menit

en: 10 minutes
id: 10 menit

en: 15 minutes
id: 15 menit

en: 30 minutes
id: 30 menit

en: 45 minutes
id: 45 menit

en: 1 hour
id: 1 jam

en: 2 hours
id: 2 jam

en: 3 hours
id: 3 jam

en: Never
id: Tidak pernah

en: Unknown time
id: Waktu tidak diketahui

en: hours
id: jam

en: Manage power settings
id: Kelola pengaturan daya

en: power, suspend, hibernate, laptop, desktop, brightness, screensaver
id: power, suspensi, hibernasi, laptop, desktop, brightness, screensaver

en: Power Management
id: Manajemen Daya

en: Power Options
id: Opsi Daya

en: On A/C power
id: Menggunakan daya A/C

en: On battery power
id: Menggunakan daya baterai

en: Turn off the screen when inactive for
id: Matikan layar ketika tidak aktif selama

en: Suspend when inactive for
id: Suspensi ketika tak aktif selama

en: When the lid is closed
id: Ketika lid ditutup

en: Extra options
id: Opsi ekstra

en: When the power button is pressed
id: Ketika tombol power ditekan

en: Perform lid-closed action even with external monitors attached
id: Melakukan tindakan lid tertutup bahkan dengan monitor eksternal terpasang

en: When the battery is critically low
id: Ketika baterai kritis

en: Enable Hybrid Sleep
id: Fungsikan Tidur Hibrida

en: Replaces Suspend with Hybrid Sleep
id: Gantikan Suspensi dengan Tidur Hibrida

en: Enable Hibernate after suspend
id: Aktifkan Hibernasi setelah penangguhan

en: First suspend the machine and hibernate it after a certain amount of time.
id: Pertama-tama, tangguhkan mesin dan hibernasi setelah jangka waktu tertentu.

en: Power
id: Daya

en: Batteries
id: Baterai

en: Screen brightness
id: Kecerahan layar

en: On battery, dim screen when inactive
id: Saat memakai baterai, layar redup saat tidak aktif

en: Brightness level when inactive
id: Level kecerahan ketika tidak aktif

en: Dim screen after inactive for
id: Redupkan layar setelah tidak aktif selama

en: Backlight brightness
id: Kecerahan cahaya latar

en: Devices
id: Perangkat

en: Caution low UPS, %s remaining
id: Awas UPS lemah - tersisa %s

en: Using UPS power - %s remaining
id: Menggunakan daya UPS - tersisa  %s

en: Caution low UPS
id: Awas UPS lemah

en: Using UPS power
id: Menggunakan daya UPS

en: Charging - %s until fully charged
id: Mengisi - %s sampai terisi penuh

en: Caution low battery, %s remaining
id: Awas baterai lemah, tersisa %s

en: Using battery power - %s remaining
id: Memakai daya baterai - tersisa %s

en: Charging - fully charged
id: Mengisi - terisi penuh

en: Empty
id: Kosong

en: Battery
id: Baterai

en: Wireless mouse
id: Tetikus nirkabel

en: Wireless Keyboard
id: Papan ketik nirkabel

en: Personal digital assistant
id: Asisten digital pribadi

en: Cellphone
id: Telepon seluler

en: Ask
id: Tanya

en: Cinnamon privacy settings
id: Pengaturan privasi Cinnamon

en: privacy, recent, gtk, private
id: privasi, baru-baru ini, gtk, pribadi

en: Privacy
id: Privasi

en: Remember recently accessed files
id: Ingat berkas yang diakses baru-baru ini

en: Recent files
id: Berkas yang baru-baru ini dipakai

en: Never forget old files
id: Jangan pernah lupakan berkas lama

en: Number of days to remember old files
id: Banyaknya hari untuk mengingat berkas lama

en: Internet connectivity
id: Konektivitas internet

en: Check connectivity
id: Periksa konektivitas

en: Check that network connections can reach the Internet. This makes it possible to detect captive portals, but also generates periodic network traffic.
id: Pastikan sambungan jaringan dapat menjangkau internet. Hal ini memungkinkan untuk mendeteksi captive portal, tetapi juga menghasilkan lalu lintas jaringan periodik.

en: Lock immediately
id: Kunci seketika

en: 2 seconds
id: 2 detik

en: 15 seconds
id: 15 detik

en: 1 minute
id: 1 menit

en: 3 minutes
id: 3 menit

en: Manage screen lock settings
id: Mengatur setelan kunci layar

en: screensaver, lock, away, message
id: screensaver, kunci, pergi, pesan

en: Screensaver
id: Pengaman Layar

en: Screensaver settings
id: Pengaturan pengaman layar

en: Delay before starting the screensaver
id: Jeda sebelum memulai pengaman layar

en: This option defines the amount of time to wait before starting the screensaver, when the computer is not being used
id: Opsi ini menetapkan berapa lama waktu untuk menunggu sebelum memulai pengaman layar, ketika komputer tidak digunakan

en: Lock settings
id: Pengaturan kunci

en: Lock the computer when put to sleep
id: Kunci komputer saat ditidurkan

en: Enable this option to require a password when the computer wakes up from suspend
id: Fungsikan pilihan ini agar memerlukan kata sandi ketika komputer bangun dari suspensi

en: Lock the computer after the screensaver starts
id: Kunci komputer setelah pengaman layar dimulai

en: Enable this option to require a password when the screen turns itself off, or when the screensaver activates after a period of inactivity
id: Fungsikan pilihan ini agar memerlukan kata sandi ketika layar mati dengan sendirinya, atau ketika pengaman layar menjadi aktif setelah periode tanpa aktivitas

en: Delay before locking
id: Jeda sebelum penguncian

en: This option defines the amount of time to wait before locking the screen, after showing the screensaver or after turning off the screen
id: Pilihan ini menentukan waktu yang dibutuhkan sebelum mengunci layar, setelah menampilkan pengaman layar atau setelah mematikan layar

en: Always show the clock
id: Selalu tampilkan jam

en: Show the clock on the wallpaper instead of just on the unlock screen
id: Tampilkan jam di wallpaper bukan hanya pada layar buka kunci

en: Use a custom date and time format
id: Gunakan format waktu dan tanggal ubahan

en: Time Format
id: Format Waktu

en: Date Format:
id: Format Tanggal:

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->description
en: Show information on date format syntax
id: Tampilkan informasi pada sintaksis format tanggal

en: Time Font
id: Fonta Waktu

en: Date Font
id: Fonta Tanggal

en: Away message
id: Pesan pergi

en: Show this message when the screen is locked
id: Menampilkan pesan ini saat layar terkunci

en: This is the default message displayed on your lock screen
id: Ini adalah pesan baku yang muncul pada layar Anda yang terkunci

en: Font
id: Fonta

en: Ask for a custom message when locking the screen from the menu
id: Tanya jika ingin memberi pesan sesuai keinginan sendiri ketika mengunci layar dari menu

en: This option allows you to type a message each time you lock the screen from the menu
id: Pilihan ini mengizinkan Anda untuk mengetik sebuah pesan setiap saat Anda mengunci layar dari menu

en: Allow keyboard shortcuts
id: Izinkan pintasan papan ketik

en: Allow shortcuts like volume-control and media keys to be used on the lock screen
id: Izinkan pintasan seperti kontrol volume dan tombol media untuk digunakan di layar kunci

en: Show media player controls
id: Tampilkan kontrol pemutar media

en: For compatible players, show playback controls while media is playing
id: Untuk pemutar yang kompatibel, tampilkan kontrol pemutaran saat media diputar

en: Show album art
id: Tampilkan seni album

en: If available, show album art while media is playing
id: Jika tersedia, tampilkan seni album saat media sedang diputar

en: Show info panel
id: Tampilkan panel info

en: Show the number of missed notifications and the battery status
id: Menampilkan jumlah pemberitahuan yang terlewat dan status baterai

en: Allow floating clock and album art widgets
id: Mengizinkan jam mengambang dan widget seni album

en: When the default screensaver is active, allow the clock and album art widgets to float around randomly
id: Saat screensaver default aktif, biarkan jam dan widget seni album melayang-layang secara acak

en: Starting Cinnamon
id: Memulai Cinnamon

en: Leaving Cinnamon
id: Meninggalkan Cinnamon

en: Switching workspace
id: Berpindah ruang kerja

en: Opening new windows
id: Membuka jendela baru

en: Maximizing windows
id: Maksimalkan jendela

en: Unmaximizing windows
id: Tak maksimalkan jendela

en: Tiling and snapping windows
id: Jendela miring dan gertakan

en: Inserting a device
id: Menyisipkan perangkat

en: Removing a device
id: Melepas perangkat

en: Showing notifications
id: Menunjukkan pemberitahuan

en: Changing the sound volume
id: Mengubah volume suara

note: name,             position,        icon name,                  row,  col, pa id
en: Front Left
id: Kiri Depan

en: Front Right
id: Kanan Depan

en: Front Center
id: Tengah Depan

en: Rear Left
id: Kiri Belakang

en: Rear Right
id: Kanan Belakang

en: Rear Center
id: Tengah Belakang

en: Side Left
id: Kiri Samping

en: Side Right
id: Kanan Samping

en: Softer
id: Lebih lembut

en: Louder
id: Lebih keras

en: Muted
id: Bisu

en: Click to unmute
id: Klik untuk membunyikan

en: Click to mute
id: Klik untuk membisukan

en: Balance
id: Balans

en: Rear
id: Belakang

en: Front
id: Depan

en: Soft
id: Lembut

en: Loud
id: Keras

en: Input level
id: Level masukan

en: Output profile
id: Profil luaran

en: Test sound
id: Suara uji

en: Test Sound
id: Suara Uji

en: Manage sound settings
id: Mengelola pengaturan suara

en: sound, media, music, speakers, audio, microphone, headphone
id: suara, media, musik, speaker, audio, mikrofon, headphone

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Sound
id: Suara

en: Output
id: Keluaran

en: Device
id: Perangkat

en: Device settings
id: Setelan perangkat

en: Input
id: Masukan

en: No inputs sources are currently available.
id: Tidak ada sumber masukan yang saat ini tersedia.

en: Sounds
id: Suara

en: Sounds Volume
id: Volume Suara

en: No application is currently playing or recording audio.
id: Tidak ada aplikasi yang sedang memutar atau merekam audio.

en: Amplification
id: Amplifikasi

en: Maximum volume: %d
id: Volume maksimum: %d

en: Reduced
id: Dikurangi

en: Amplified
id: Diperkuat

en: Manage your startup applications
id: Mengelola aplikasi awal mula

en: startup, programs, boot, init, session, autostart, apps
id: awal mula, program, boot, init, sesi, autostart, aplikasi

en: Startup Applications
id: Aplikasi Permulaan

en: Unavailable
id: Tidak tersedia

en: No description
id: Tidak ada keterangan

en: No name
id: Tanpa nama

en: Run now
id: Jalankan sekarang

en: Could not execute '%s'
    %s
id: Tidak dapat mengeksekusi '%s'
    %s

en: Custom command
id: Perintah ubahan

en: Choose application
id: Pilih aplikasi

en: Add Startup Program
id: Tambah Program Awal Mula

en: Edit Startup Program
id: Sunting Program Awal Mula

en: Save
id: Simpan

en: Command
id: Perintah

en: Browse...
id: Ramban...

en: Comment
id: Komentar

en: Startup delay
id: Tundaan awal mula

en: The startup command cannot be empty
id: Perintah awal mula tidak boleh kosong

en: The startup command is not valid
id: Perintah awal mula tidak valid

en: Select Command
id: Pilih Perintah

en: Search Applications...
id: Cari Aplikasi...

en: Add Application
id: Tambah Aplikasi

en: Manage themes to change how your desktop looks
id: Mengatur tema untuk mengubah tampilan desktop Anda

en: themes, style
id: tema, gaya

en: Themes
id: Tema

en: Mouse Pointer
id: Penunjuk Mouse

en: Icons
id: Ikon

en: Add/Remove
id: Tambah/Hapus

en: Miscellaneous options
id: Pilihan lain

en: Show icons in menus
id: Tampilkan ikon pada menu

en: Show icons on buttons
id: Tampilkan ikon pada tombol

en: Scrollbar behavior
id: Perilaku bilah gulir

note: Translators: The 'trough' is the part of the scrollbar that the 'handle' rides in.  This setting determines whether clicking in that trough somewhere jumps directly to the new position, or if it only scrolls towards it.
en: Jump to position when clicking in a trough
id: Lompat ke posisi saat mengklik di scroll bar

en: Use overlay scroll bars
id: Gunakan scroll bar overlay

en: Override the current theme's scrollbar width
id: Menimpa lebar bilah gulir tema saat ini

en: Scrollbar width
id: Lebar bilah gulir

en: Manage window tiling preferences
id: Mengelola preferensi pengubinan jendela

en: window, tile, flip, tiling, snap, snapping
id: jendela, mode ubin, balik, mengubin, jepit, menjepit

en: Window Tiling
id: Pengubinan Jendela

en: Enable Window Tiling and Snapping
id: Fungsikan Jendela Mode Ubin dan Menjepit

en: Maximize, instead of tile, when dragging a window to the top edge
id: Maksimalkan, bukan mengubinkan, ketika menyeret sebuah jendela ke tepi puncak

en: Change your user preferences and password
id: Ubah kata kunci dan preferensi Anda

en: user, account, information, details, password
id: pengguna, akun, informasi, rincian, sandi

en: Account details
id: Detail akun

en: Click to change your picture
id: Klik untuk mengganti gambar

en: Take a photo...
id: Ambil foto...

en: Click to change your name
id: Klik untuk mengganti nama Anda

en: Click to change your password
id: Klik untuk mengganti kata sandi Anda

en: Current password
id: Kata sandi sekarang

en: Wrong password
id: Kata sandi salah

en: Internal Error
id: Galat Internal

en: Manage window preferences
id: Mengelola preferensi jendela

en: windows, titlebar, edge, switcher, window list, attention, focus
id: jendela, bilah judul, ujung, pemindah, daftar jendela, perhatian, fokus

en: Titlebar
id: Bilah judul

en: Buttons
id: Tombol

en: Classic Mac
id: Mac Klasik

en: Buttons layout
id: Tata letak tombol

en: Toggle Shade
id: Naungan Pengalihan

en: Toggle Maximize
id: Jungkitkan Maksimalkan

en: Toggle Maximize Horizontally
id: Jungkitkan Maksimalkan Arah Mendatar

en: Toggle Maximize Vertically
id: Jungkitkan Maksimalkan Arah Tegak

en: Toggle on all workspaces
id: Jungkitkan pada semua ruang kerja

en: Lower
id: Lebih rendah

en: Action on title bar double-click
id: Aksi saat bilah judul diklik ganda

en: Action on title bar middle-click
id: Aksi klik tengah pada bilah judul

en: Action on title bar right-click
id: Aksi klik kanan pada bilah judul

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Nothing
id: Tidak ada

en: Shade and unshade
id: Bayang dan tak berbayang

en: Adjust opacity
id: Setel tingkat tembus pandang

en: Action on title bar with mouse scroll
id: Aksi pada bilah judul dengan gulir tetikus

en: Minimum opacity
id: Opasitas minimum

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-behave->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-behave->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->generalSection->title window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description expo@cinnamon.org->settings-sc
en: Behavior
id: Tingkah laku

en: Window Focus
id: Fokus Jendela

en: Click
id: Klik

en: Sloppy
id: Ceroboh

en: Window focus mode
id: Mode fokus jendela

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
id: Modus fokus jendela menunjukkan bagaimana jendela diaktifkan. Ini memiliki tiga nilai yang mungkin; "click" berarti jendela harus diklik untuk memfokus ke mereka, "sloppy" berarti jendela difokuskan ketika tetikus memasuki jendela, dan "mouse" berarti jendela difokuskan ketika tetikus memasuki jendela dan melepas fokus ketika tetikus meninggalkan jendela.

en: Automatically raise focused windows
id: Secara otomatis menaikkan jendela terfokus

en: Bring windows which require attention to the current workspace
id: Tampilkan jendela-jendela yang membutuhkan perhatian pada ruang kerja saat ini

note: ######
en: Attach dialog windows to the parent window
id: Cantolkan jendela dialog ke jendela induk

en: Moving and Resizing Windows
id: Memindahkan dan Mengatur Ulang Ukuran Jendela-jendela

en: Special key to move and resize windows
id: Tombol khusus untuk menggerakkan dan mengubah ukuran jendela

en: While the special key is pressed, windows can be dragged with the left mouse button and resized with the right mouse button.
id: Sementara tombol khusus ditekan, jendela dapat diseret dengan tombol kiri tetikus dan  diatur ulang ukurannya dengan tombol tetikus sebelah kanan.

en: Icons only
id: Hanya ikon

en: Thumbnails only
id: Hanya gambar mini

en: Icons and thumbnails
id: Ikon dan gambar mini

en: Icons and window preview
id: Ikon dan pratinjau jendela

en: Window preview (no icons)
id: Pratinjau jendela (tanpa ikon)

en: Coverflow (3D)
id: Aliran Sampul (3D)

en: Timeline (3D)
id: Linimasa (3D)

en: Alt-Tab switcher style
id: Gaya pemindah Alt-Tab

en: Display the alt-tab switcher on the primary monitor instead of the active one
id: Tampilkan switcher alt-tab pada monitor utama daripada monitor yang aktif

en: Move minimized windows to the end of the alt-tab switcher
id: Pindahkan jendela yang diminimalkan ke ujung penukar alt-tab

en: Delay before displaying the alt-tab switcher
id: Tunda sebelum menampilkan pemindah alt-tab

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all- workspaces->description
en: Show windows from all workspaces
id: Menampilkan jendela dari semua ruang kerja

en: Manage workspace preferences
id: Kelola preferensi ruang kerja

en: workspace, osd, expo, monitor
id: ruang kerja, osd, expo, monitor

en: Workspace Options
id: Opsi Ruang Kerja

en: Enable workspace OSD
id: Fungsikan OSD ruang kerja

en: Allow cycling through workspaces
id: Mengizinkan perpindahan siklus melalui ruang kerja

en: Only use workspaces on primary monitor (requires Cinnamon restart)
id: Hanya gunakan ruang kerja pada monitor primer (membutuhkan restart Cinnamon)

en: Display Expo view as a grid
id: Tampilkan tampilan Expo sebagai sebuah kisi

en: Cinnamon just crashed
id: Cinnamon baru saja rusak

en: Disable downloaded applets, desklets and extensions
id: Menonaktifkan aplet, desklets, dan ekstensi yang diunduh

en: You are currently running in fallback mode.
id: Anda sedang berjalan dalam mode fallback.

en: If you suspect the source of the crash is a local extension, applet or desklet, you can disable downloaded add-ons using the checkbox below.
id: Jika Anda menduga sumber kerusakan adalah ekstensi lokal, applet, atau desklet, Anda dapat menonaktifkan add-on yang diunduh menggunakan kotak centang di bawah ini.

en: Do you want to restart Cinnamon?
id: Apakah Anda ingin memulai ulang Cinnamon?

en: Version %s (%s)
id: Versi %s (%s)

en: Version %s
id: Versi %s

en: Updated on %s
id: Diperbarui pada %s

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon menu
id: Menu utama Cinnamon

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-layout->title
en: Layout and content
id: Tata letak dan konten

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->overlay-key->description
en: Keyboard shortcut to open and close the menu
id: Cara pintas papan tik untuk membuka dan menutup menu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->description
en: Use a custom icon and label
id: Menggunakan ikon dan label ubahan

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->tooltip
en: Check this to specify a custom icon and label
id: Centang ini untuk menentukan ikon dan label ubahan

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Icon
id: Ikon

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->tooltip
en: Select an icon to show in the panel.
id: Pilih icon untuk ditampilkan pada panel.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->description
en: Icon size
id: Ukuran ikon

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->description
en: Text
id: Teks

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->tooltip
en: Enter custom text to show in the panel.
id: Masukkan teks kustom untuk ditampilkan di panel.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->description
en: Show category icons
id: Tampilkan ikon kategori

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on categories.
id: Pilih apakah akan menampilkan ikon pada kategori atau tidak.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->description
en: Categories icon size
id: Ukuran ikon kategori

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application- icons->description
en: Show application icons
id: Menampilkan ikon aplikasi

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on applications.
id: Pilih apakah akan menampilkan ikon pada aplikasi atau tidak.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->description
en: Applications icon size
id: Ukuran ikon aplikasi

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->description
en: Show favorites and session buttons
id: Tampilkan tombol favorit dan sesi

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->tooltip
en: Choose whether or not to show the left pane of the menu.
id: Pilih apakah akan menampilkan panel kiri dari menu atau tidak.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->fav-icon-size->description
en: Favorites icon size
id: Ukuran ikon favorit

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->description
en: Show favorites
id: Tampilkan favorit

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->tooltip
en: Choose whether or not to show favorite files in the menu.
id: Pilih untuk menampilkan atau tidak berkas favorit pada menu.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->description
en: Show bookmarks and places
id: Tunjukkan bookmark dan tempat

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->tooltip
en: Choose whether or not to show bookmarks and places in the menu.
id: Pilih untuk menampilkan atau tidak menampilkan bookmarks dan places pada menu.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->description
en: Show recents
id: Tampilkan baru-baru ini

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->tooltip
en: Choose whether or not to show recents in the menu.
id: Pilih apakah akan menampilkan baru-baru ini atau tidak di menu.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->description
en: Change categories on hover
id: Ubah kategori saat mengapung

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->tooltip
en: Choose whether or not to change categories by hovering.
id: Memilih apakah mengubah kategori atau tidak dengan mengambangkan tetikus.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->description
en: Enable autoscrolling in application list
id: Ijinkan menggulung automatis pada daftar aplikasi

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->tooltip
en: Choose whether or not to enable smooth autoscrolling in the application list.
id: Pilih untuk mengizinkan atau tidak mengizinkan menggulung automatis secara lembut pada daftar aplikasi.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->description
en: Enable filesystem path entry in search box
id: Fungsikan masukan garis edar sistem berkas pada kotak pencarian

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->tooltip
en: Allows path entry in the menu search box.
id: Mengizinkan masukan jalur di kotak menu pencarian.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->description
en: Force the panel to be visible when opening the menu
id: Paksa panel agar terlihat saat membuka menu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->tooltip
en: Opening the menu will also show the main panel (which may be auto-hidden).
id: Membuka menu juga akan menampilkan panel utama (yang mungkin tersembunyi secara otomatis).

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Open the menu when I move my mouse over it
id: Buka menu ketika saya menggerakkan tetikus di atasnya

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->tooltip
en: Enable opening the menu when the mouse enters the applet
id: Ijinkan membuka menu ketika tetikus memasuki aplet

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->description
en: Menu hover delay
id: Penundaan kursor menu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->tooltip
en: Delay before the menu opens when hovered
id: Penundaan sebelum menu terbuka saat mengapung

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->description
en: Use menu animations
id: Menggunakan animasi menu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->tooltip
en: Allow the menu to animate on open and close
id: Mengizinkan menu beranimasi pada buka dan tutup

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->description
en: Open the menu editor
id: Buka editor menu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->tooltip
en: Press this button to customize your menu entries.
id: Tekan tombol ini untuk menyesuaikan entri menu Anda.

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->name
en: XApp Status Applet
id: Aplet Status XApp

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons for applications which use XAppStatusIcons
id: Sebuah aplet yang mewadahi semua ikon baki sistem untuk aplikasi yang menggunakan XAppStatusIcons

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to control sound and music
id: Sebuah aplet Cinnamon untuk mengontrol suara dan musik

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->playerControl->description
en: Control Players
id: Kontrol Pemain

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->extendedPlayerControl->description
en: Show Loop and Shuffle controls
id: Tampilkan kontrol Ulang dan Acak

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show menu
id: Tampilkan menu

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the sound applet menu.
id: Setel tombol pintasan untuk menampilkan menu applet suara.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showtrack->description
en: Show song information on the panel
id: Tampilkan informasi lagu pada panel

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->units
en: characters
id: karakter

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->description
en: Limit song information to
id: Batasi informasi lagu pada

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute
id: Jungkitkan Bisu

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute output
id: Jungkitkan Bisukan keluaran

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute input
id: Jungkitkan Bisukan masukan

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->description
en: Action on middle click
id: Aksi pada klik tengah

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->horizontalScroll->description
en: Use horizontal scrolling to move between tracks
id: Menggunakan gulir horisontal untuk berpindah antar trek

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showalbum->description
en: Show album art as icon
id: Tampilkan album art sebagai icon

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->hideSystray->description
en: Hide system tray icons for compatible players
id: Sembunyikan ikon sistem tray untuk pemutar yang kompatibel

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowVolume->description
en: Show volume in tooltip
id: Tampilkan volume di tooltip

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowPlayer->description
en: Show player in tooltip
id: Tampilan pemutar di tooltip

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->tooltipShowArtistTitle->description
en: Show song artist and title in tooltip
id: Tampilkan artis dan judul lagu di tooltip

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->name
en: System Tray
id: Baki Sistem

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons
id: Sebuah aplet yang mewadahi semua ikon baki sistem

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list with app grouping
id: Daftar jendela utama Cinnamon dengan pengelompokan aplikasi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->thumbnailsPage->title schema.json->thumbnailsSection->title
en: Thumbnails
id: Gambar mini

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->contextMenuPage->title
en: Context Menu
id: Menu Konteks

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->appButtonsSection->title
en: Application Buttons
id: Tombol Aplikasi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hotKeysSection->title
en: Hot Keys
id: Tombol Pintasan

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hoverPeekSection->title
en: Hover Peek
id: Intip Kursor

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->number- display->description
en: Show window count numbers
id: Tampilkan angka cacah jendela

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->description
en: Button label
id: Label tombol

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Application name
id: Nama aplikasi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title
id: Judul jendela

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title (only for the focused window)
id: Judul jendela (hanya untuk jendela terfokus)

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Mouse wheel scroll action
id: Aksi gulir roda tetikus

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Cycle apps
id: Siklus aplikasi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Cycle windows
id: Siklus jendela

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->description
en: Left click action
id: Aksi klik kiri

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Toggle activation of last focused window
id: Menjungkitkan aktivasi jendela terfokus terakhir

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-
en: Middle click action
id: Aksi klik tengah

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Launch new app instance
id: Meluncurkan instansi aplikasi baru

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Close last focused window in group
id: Tutup jendela terfokus terakhir dalam grup

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->group- apps->description
en: Group windows by application
id: Kelompokkan jendela menurut aplikasi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-app-button- dragging->description
en: Enable app button dragging
id: Fungsikan penyeretan tombol aplikasi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->description
en: Launcher animation
id: Animasi peluncur

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->cycleMenusHotkey->description
en: Global hotkey for cycling through thumbnail menus
id: Tombol pintasan global untuk peredaran melalui menu gambar mini

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- hotkey->description
en: Global hotkey to show the order of apps
id: Tombol pintasan global untuk menunjukkan urutan aplikasi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->description
en: Duration of the apps order display on hotkey press
id: Durasi tampilan urutan aplikasi saat menekan tombol pintas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->super-num- hotkeys->description
en: Enable Super+<number> shortcut to switch/open apps
id: Aktifkan pintasan Super+<nomor> untuk beralih/membuka aplikasi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->description
en: Delay before showing thumbnails
id: Penundaan sebelum menampilkan gambar mini

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 50 ms
id: 50 mdtk

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 250 ms
id: 250 mdtk

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 500 ms
id: 500 mdtk

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->description
en: Thumbnail size
id: Ukuran gambar mini

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Largest
id: Terbesar

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail-scroll- behavior->description
en: Cycle windows on mouse wheel scroll
id: Siklus jendela saat gulir roda mouse

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- thumbnails->description
en: Show thumbnails
id: Tampilkan gambar mini

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->animate- thumbnails->description
en: Animate thumbnails
id: Animasikan gambar mini

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->vertical- thumbnails->description
en: Enable vertical thumbnails
id: Mengaktifkan gambar mini vertikal

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->sort- thumbnails->description
en: Sort thumbnails according to the last focused windows
id: Urutkan gambar mini menurut jendela fokus terakhir

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->highlight-last- focused-thumbnail->description
en: Highlight the thumbnail of the last focused window
id: Sorot gambar mini dari jendela fokus terakhir

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->onclick- thumbnails->description
en: Click to show thumbnails
id: Klik untuk menampilkan gambar mini

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- recent->description
en: Show recent items
id: Tampilkan item terbaru

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->autostart-menu- item->description
en: Show autostart option
id: Tampilkan opsi mulai otomatis

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->description
en: Apply the monitor move option to all windows
id: Terapkan opsi pemindahan monitor ke semua jendela

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->tooltip
en: When clicking "Move to monitor" in the context menu, this option will move all of an app's windows instead of just the last focused window from the app.
id: Saat mengklik "Pindah ke monitor" di menu konteks, opsi ini akan memindahkan semua jendela aplikasi, bukan hanya jendela fokus terakhir dari aplikasi.

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-hover- peek->description
en: Show the window when hovering its thumbnail
id: Tampilkan jendela saat mengarahkan gambar mini-nya

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->description
en: Window fade-in time
id: Waktu jendela berangsur jelas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 150 ms
id: 150 mdtk

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 300 ms
id: 300 mdtk

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 450 ms
id: 450 mdtk

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- out->description
en: Window fade-out time
id: Waktu jendela memudar

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->units
en: percent
id: persen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description
en: Window opacity
id: Opasitas jendela

note: network@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Network manager applet
id: Aplet manajer jaringan

note: network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the network applet menu.
id: Atur keybinding untuk menampilkan menu applet jaringan.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Workspace switcher
id: Pengalih Ruang Kerja

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Select the workspace from the panel
id: Pilih ruang kerja dari panel

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->description
en: Type of display
id: Jenis tampilan

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->tooltip
en: Note that the visual representation will only work if your panel is large enough to display it properly, otherwise the simple style will be used.
id: Perhatikan bahwa representasi visual hanya akan berfungsi jika panel Anda cukup besar untuk menampilkannya dengan benar, jika tidak gaya sederhana akan digunakan.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: A visual representation of the workspaces
id: Representasi visual dari ruang kerja

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: Simple buttons
id: Tombol sederhana

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->description
en: Scroll wheel behavior
id: Perilaku roda gulir

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->tooltip
en: Reverse or disable the direction of the scroll in the workspace list.
id: Balikkan atau nonaktifkan arah penggulir dalam daftar ruang kerja.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Reversed
id: Terbalik

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Minimize all windows
id: Meminimalkan semua jendela

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at- desktop->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->description
en: Peek at the desktop on hover
id: Intip desktop saat mengarahkan kursor

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip
en: Peek at the desktop when hovering the applet
id: Intip desktop saat mengarahkan applet

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description
en: Blur effect
id: Efek kabur

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip
en: Blur windows when peeking at the desktop
id: Kaburkan jendela ketika mengintip di desktop

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description
en: Hover delay
id: Penundaan kursor

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip
en: Delay before Peek shows desktop
id: Tunda sebelum Peek menampilkan desktop

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip
en: Change the opacity of windows when peeking at the desktop
id: Ubah opasitas jendela saat mengintip di desktop

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access your favorite files
id: Akses berkas favorit anda

note: favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->show-full-uri->description
en: Display full paths in the list
id: Tampilkan path lengkap dalam daftar

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Control the trash from the panel
id: Mengontrol tempat sampah dari panel

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings Applet
id: Aplet Pengaturan

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon Settings
id: Pengaturan Cinnamon

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access removable drives
id: Mengakses drive lepasan

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access the documents you recently opened
id: Mengakses dokumen yang baru saja Anda buka

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Window list
id: Daftar jendela

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list
id: Daftar jendela utama Cinnamon

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-alerts->description
en: Show an alert in the window list when a window from another workspace requires attention
id: Tampilkan peringatan dalam daftar jendela ketika jendela dari ruang kerja lain membutuhkan perhatian

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- scrolling->description
en: Enable mouse-wheel scrolling in the window list
id: Fungsikan gulir roda-tetikus dalam daftar jendela

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->reverse- scrolling->description
en: Reverse the direction of mouse-wheel scrolling in the window list
id: Membalik arah gulir roda tetikus di daftar jendela

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- minimize->description
en: Left click to minimize window
id: Klik kiri untuk meminimalkan jendela

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- close->description
en: Middle click to close window
id: Klik tengah untuk menutup jendela

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-show- label->description
en: Show window names in the panel
id: Tampilkan nama jendela pada panel

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->buttons-use-entire- space->description
en: Window buttons can have different sizes and use the entire space available
id: Tombol jendela dapat memiliki ukuran yang berbeda dan menggunakan seluruh ruang yang tersedia

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview-show- label->description
en: Show title above thumbnail
id: Tampilkan judul di atas gambar mini

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Spacer
id: Pengatur jarak

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Add some space between your other applets
id: Menambahkan ruang di antara aplet lainnya

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Amount of space in pixels
id: Jumlah ruang dalam piksel

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->tooltip
en: Adjust this to increase or decrease the width of this spacer
id: Atur di sini untuk menambah atau mengurangi lebar pada spacer ini

note: scale@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Scale view
id: Klik atau arahkan kursor untuk mengaktifkan tampilan Skala

note: scale@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate scale on hover
id: Fungsikan skala ketika diarahi

note: printers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Manage print jobs
id: Mengelola tugas pencetakan

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->description
en: Show printer icon
id: Tampilkan ikon pencetak

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: Always
id: Selalu

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printers exist
id: Ketika ada printer

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printing
id: Saat mencetak

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->tooltip
en: Choose when to show the printer icon in the panel
id: Pilih kapan harus menampilkan ikon pencetak di panel

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings API Demo
id: Pengaturan Demo API

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A sample applet for demonstrating the capabilities and usage of the applet and desklet settings API
id: Contoh applet untuk mendemonstrasikan kapabilitas dan penggunaan setelan API applet dan desklet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page1->title
en: Visible settings
id: Pengaturan keterlihatan

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page2->title
en: Choosers
id: Pemilih

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page3->title settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section5->title
en: Command settings
id: Pengaturan perintah

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page4->title
en: Editable list settings
id: Pengaturan daftar yang dapat disunting

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page5->title
en: Dependencies
id: Kebergantungan

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->title
en: File choosers
id: Pemilih berkas

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->title
en: Menu settings
id: Pengaturan menu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section4->title
en: Animation settings
id: Pengaturan animasi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section6->title
en: Other choosers
id: Pemilih lainnya

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section7->title
en: My list
id: Daftar saya

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section8->title
en: Show dependencies section
id: Tampilkan bagian dependensi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section9->title
en: Dependencies section
id: Bagian dependensi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->description
en: The icon to use in the panel
id: Ikon untuk digunakan dalam panel

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->tooltip
en: Select an icon file, or you can type an icon name into the entry box
id: Pilih sebuah berkas icon, atau Anda dapat mengetik sebuah nama icon pada kotak masukan

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->description
en: The background color for the applet
id: Warna latar belakang untuk aplet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->tooltip
en: Click the button to select a new background color for this applet
id: Klik tombol untuk memilih warna latar belakang baru untuk aplet ini

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->description
en: Applet width in the panel
id: Lebar aplet di panel

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->tooltip
en: Increase or decrease this spinner value to make the applet wider or narrower in the panel
id: Menaikkan atau menurunkan nilai spinner ini membuat aplet melebar atau menyempit pada panel

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->description
en: Please pick an option
id: Silakan pilih opsi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: First Choice
id: Pilihan Pertama

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Second Choice
id: Pilihan Kedua

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Third Choice
id: Pilihan Ketiga

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Fourth Choice
id: Pilihan Keempat

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->tooltip
en: A combo selection can select between int, boolean, float, and string values
id: Sebuah pilihan combo dapat dipilih antara nilai integer, boolean, float dan string

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale- demo->description
en: Here is a demonstration of bidirectional control
id: Berikut adalah demonstrasi kontrol dua arah

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale-demo->tooltip
en: If you adjust this scale, it updates in the applet.  If you adjust the scale in the applet, it updates here
id: Jika Anda mengatur skala ini, pembaruan ada pada aplet. Jika Anda mengatur skala pada aplet, pembaruan ada di sini

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->description
en: Check this to use a custom label
id: Centang ini untuk menggunakan label ubahan

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->tooltip
en: Checking this box allows you to set a custom label in the field below - this demonstrates setting dependencies
id: Mencentang kotak ini memungkinkan Anda untuk mengatur label kustom di area di bawah ini - ini menunjukkan pengaturan dependensi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- label->description
en: Custom Applet Label
id: Label Aplet Ubahan

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-label->tooltip
en: Set your custom label here.  This field is unavailable unless the switch above is enabled
id: Setel label khusus Anda di sini. Bidang ini tidak tersedia kecuali sakelar di atas diaktifkan

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->description
en: Animation type
id: Jenis animasi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->tooltip
en: A tween chooser has as value a string, which you can pass as transition to Tweener.addTween()
id: Pemilih tween memiliki nilai string, yang dapat Anda berikan sebagai transisi ke Tweener.addTween()

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->effect- style->description
en: Effect type
id: Jenis efek

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo- button->description
en: Don't Press This Button!!!
id: Jangan Tekan Tombol Ini!!!

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo-button->tooltip
en: Pressing this button activates a callback method in the applet - go ahead, press it.
id: Menekan tombol ini mengaktifkan metode callback pada aplet - lanjutkan, tekanlah.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->signal- test->description
en: This is a test widget for individual key signal firing
id: Ini adalah percobaan widget untuk pengiriman sinyal kunci secara pribadi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->keybinding- test->description
en: Set the keybinding here to activate an action
id: Setel tombol pintasan di sini untuk mengaktifkan tindakan

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->file- select->description
en: Choose a file
id: Pilih berkas

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->directory- select->description
en: Choose a directory
id: Pilih direktori

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->sound- select->description
en: Choose a sound
id: Pilih suara

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->font- select->description
en: Choose a font
id: Pilih sebuah fonta

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->description
en: You can type paragraphs and lists here
id: Anda dapat mengetikkan paragraf dan daftar di sini

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->tooltip
en: This setting type is useful for multi-line lists, and text that is too long to fit in an entry widget.
    You can manually set the height of the text view with the 'height' property. This one is set to 150. Default is 200.
id: Jenis pengaturan ini berguna untuk daftar multi-baris, dan teks yang terlalu panjang untuk dimuat dalam widget entri.
    Anda dapat secara manual mengatur tinggi tampilan teks dengan properti 'tinggi'. Yang ini disetel ke 150. Default-nya 200.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->date- select->description
en: Choose a Date
id: Pilih Tanggal

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->time- select->description
en: Choose a Time
id: Pilih Waktu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->description
en: Custom tree widget
id: Widget pohon kustom

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Resident
id: Residen

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Address
id: Alamat

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Id number
id: Nomor id

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Shortcut key
id: Tombol pintas

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: File Path
id: Path Berkas

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->description
en: Show the dependencies section
id: Tampilkan bagian dependensi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->tooltip
en: Checking this box shows the Dependencies section below. Unchecking hides it.
id: Mencentang kotak ini menunjukkan bagian dependensi di bawah ini. Tidak mencentang menyembunyikannya.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->deps-info->description
en: You can see this section because the switch above is on. Try switching it off and see what happens.
id: Anda dapat melihat bagian ini karena saklar di atas aktif. Coba matikan dan lihat apa yang terjadi.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->description
en: Show info
id: Tampilkan info

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #1
id: Tampilkan info #1

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #2
id: Tampilkan info #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Don't show info #1 or #2
id: Jangan tampilkan info #1 atau #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info1->description
en: Info #1: You are seeing this info because the first option is selected in the combo box above. Try selecting different options to see different information.
id: Info #1: Anda melihat info ini karena opsi pertama dipilih di kotak kombo di atas. Coba pilih opsi yang berbeda untuk melihat informasi yang berbeda.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info2->description
en: Info #2: You are seeing different text now because you selected the second option in the combo box above.
id: Info #2: Anda melihat teks yang berbeda sekarang karena Anda memilih opsi kedua di kotak kombo di atas.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin->description
en: Number value
id: Nilai angka

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info1->description
en: The value of the spinner above is less than 5
id: Nilai spinner di atas kurang dari 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info2->description
en: The value of the spinner above is greater than or equal to 5
id: Nilai spinner di atas lebih besar dari atau sama dengan 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- widget->description
en: Try out this custom widget!
id: Coba widget khusus ini!

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Expo view
id: Klik atau arahkan kursor untuk mengaktifkan tampilan Expo

note: expo@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate expo on hover
id: Fungsikan expo ketika di arahi

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Slideshow Controls
id: Kontrol Pertunjukan Salindia

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Basic controls for the Cinnamon slideshow
id: Kontrol dasar untuk pertunjukan salindia Cinnamon

note: user@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet to access your account details, switch users and quickly logout or power off the computer
id: Sebuah aplet untuk mengakses rincian akun Anda, beralih pengguna, dan cepat keluar atau mematikan komputer

note: user@cinnamon.org->metadata.json->name
en: User Applet
id: Aplet Pengguna

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-name->description
en: Display user name on panel
id: Tampilkan nama pengguna pada panel

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Launch applications from the panel
id: Meluncurkan aplikasi dari panel

note: panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->allow- dragging->description
en: Allow dragging of launchers
id: Ijinkan untuk menarik peluncur

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click to display and manage system notifications
id: Klik untuk menampilkan dan mengelola pemberitahuan sistem

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->description
en: Ignore transient notifications
id: Abaikan pemberitahuan sementara

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->tooltip
en: Check this to ignore transient notifications.
id: Centang ini untuk menolak pemberitahuan sementara.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showEmptyTray->description
en: Show empty tray
id: Tampilkan tray kosong

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->showEmptyTray->tooltip
en: Check this to show the tray even when there are no new notifications.
id: Periksa ini untuk menampilkan tray bahkan ketika tidak ada pemberitahuan baru.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showNotificationCount->description
en: Show the number of notifications
id: Tampilkan jumlah notifikasi

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show notifications
id: Tampilkan pemberitahuan

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the notification popup menu.
id: Setel tombol pintasan untuk menampilkan menu popup pemberitahuan.

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->tooltip
en: Set keybinding(s) to clear all notifications.
id: Setel tombol pintasan untuk menghapus semua pemberitahuan.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemSettings->description inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemNotificationSettings->description
en: Open notification settings
id: Buka pengaturan pemberitahuan

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Inhibit Applet
id: Aplet Pencegah

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->description
en: This applet is used to disable notifications and power management (including the screensaver and the session from going idle)
id: Aplet ini digunakan untuk menonaktifkan pemberitahuan dan manajemen daya (termasuk screensaver dan sesi dari menuju menganggur)

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: On-Screen keyboard
id: Papan ketik di layar

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to launch the on-screen keyboard
id: Sebuah aplet Cinnamon untuk meluncurkan papan tik di layar

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Calendar
id: Kalender

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: The Cinnamon calendar applet
id: Aplet kalender Cinnamon

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->description
en: Show calendar events
id: Tampilkan acara kalender

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->tooltip
en: Check this to display events in the calendar.
id: Centang ini untuk menampilkan acara di kalender.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->description
en: Show week numbers in calendar
id: Tunjukkan jumlah minggu dalam kalender

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->tooltip
en: Check this to show week numbers in the calendar.
id: Periksa ini untuk menampilkan jumlah minggu dalam kalender.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description
en: Use a custom date format
id: Gunakan format tanggal kustom

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the date in the calendar applet.
id: Periksa ini untuk menentukan format kustom untuk tanggal di aplet kalender.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->description
en: Date format
id: Format tanggal

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->tooltip clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->tooltip
en: Set your custom format here.
id: Atur format kustom Anda di sini.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->tooltip
en: Click this button to know more about the syntax for date formats.
id: Klik tombol ini untuk mengetahui lebih lanjut mengenai sintaksis untuk format tanggal.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show calendar
id: Tampilkan kalender

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the calendar.
id: Setel tombol pintasan untuk menampilkan kalender.

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->description
en: XRandR monitor control applet
id: Aplet kontrol monitor XRandR

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Accessibility applet
id: Aplet aksesibilitas

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Windows Quick List
id: Daftar Cepat Jendela

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Quickly access windows from all workspaces
id: Akses jendela dengan cepat dari semua ruang kerja

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Separator
id: Pemisah

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A separator icon which can be added multiple times
id: Ikon pemisah yang dapat ditambahkan beberapa kali

note: power@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Power Manager
id: Manajer Daya

note: power@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon power management applet
id: Aplet manajemen daya Cinnamon

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage
id: Tampilkan persentase

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show time remaining
id: Tampilkan sisa waktu

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage and time remaining
id: Tampilkan persentase dan waktu yang tersisa

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Hide label
id: Sembunyikan label

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->description
en: Always show all batteries
id: Selalu tampilkan semua baterai

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->tooltip
en: Check this to always show multiple batteries in the panel, regardless of whether one of them is marked primary.
id: Periksa ini untuk selalu menampilkan beberapa baterai di panel, terlepas dari apakah salah satunya bertanda primer.

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Digital photo frame
id: Bingkai foto digital

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A digital photo frame desklet
id: Desklet bingkai foto digital

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->description
en: Height
id: Tinggi

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Width
id: Lebar

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->description
en: Fade delay
id: Tundaan pudar

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->description
en: Special effect
id: Efek khusus

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
id: Hitam Putih

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Launcher desklet
id: Desklet peluncur

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that launches a program
id: Sebuah desklet yang meluncurkan program

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Clock desklet
id: Desklet jam

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that displays the time
id: Desklet yang menampilkan waktu

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->description
en: Text color
id: Warna Tulisan

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->tooltip
en: Click the button to select a new text color
id: Klik tombol untuk memilih warna teks baru

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the time in the clock desklet.
id: Periksa ini untuk menentukan format kustom untuk waktu di desklet jam.
