linuxmint - en to ie translation catalogue (668 entries)

en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Failed to launch '%s'
ie: Ne successat lansar «%s»

en: Home
ie: Hem

en: File System
ie: Sistema de files

en: Search
ie: Serchar

en: The following accounts are supported in Cinnamon:
ie: Li sequent contos es supportat in Cinnamon:

en: Allows Nemo to connect to Google Drive
ie: Permisser Nemo conexer a Google Drive

en: Allows Nemo to connect to an OwnCloud server
ie: Permisser Nemo conexer a un servitore OwnCloud

en: The following accounts are supported in GNOME applications:
ie: Li sequent contos es supportat in applicationes GNOME:

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-appear->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
ie: Aspecte

en: Launcher Properties
ie: Proprietás de lansator

en: Name:
ie: Nómine:

en: Command:
ie: Comande:

en: Comment:
ie: Comenta:

en: Browse
ie: Trovar

en: Launch in Terminal?
ie: Lansar in un terminal

en: Directory Properties
ie: Proprietás de fólder

en: Main Menu
ie: Menú principal

en: Restore the default menu layout
ie: Restituer li configuration del menú predefinit

en: Close
ie: Cluder

en: _New Menu
ie: _Crear menú

en: Ne_w Item
ie: Crear un _element

en: Cut
ie: Exciser

en: Copy
ie: Copiar

en: Paste
ie: Collar

en: Delete
ie: Remover

en: Properties
ie: Proprietás

en: Add
ie: Adjunter

en: Edit
ie: Redacter

en: Type:
ie: Tip:

en: Title:
ie: Titul:

en: Program:
ie: Programma:

en: Icon Name
ie: Nómine de icone

en: Custom Application
ie: Personal application

en: Execution of '%s' failed:
ie: Execution de «%s» ne successat:

en: Are you sure you want to remove '%s'?
ie: Esque vu vole remover «%s»?

en: Remove '%s'
ie: Remover «%s»

en: About...
ie: Pri...

en: Configure...
ie: Configurar...

en: Leave it
ie: Lassar it

en: Remove it
ie: Remover it

en: Move to another panel
ie: Mover a un altri panel

en: Show Text
ie: Monstrar li textu

en: Hide Text
ie: Celar li textu

en: Remove this desklet
ie: Remover ti-ci desklette

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
ie: Esque vu vole remover li labor-spacie «%s»?

en: System Information
ie: Information del sistema

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
ie: Selecte un position de nov panel. Esc por anullar.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
ie: Parametres del panel

en: Applets
ie: Applettes

en: Move
ie: Mover

en: Remove
ie: Remover

en: Restart Cinnamon
ie: Restartar Cinnamon

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
ie: Parametres del sistema

en: Retry
ie: Repenar

en: Connect to...
ie: Connexer a...

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Close
ie: _Cluder

en: No open windows
ie: Null apertet fenestres

en: Restore
ie: Restituer

en: Minimize
ie: Minimisar

en: Maximize
ie: Maximisar

en: Move to right workspace
ie: Mover al labor-spacie a dextri

en: Visible on all workspaces
ie: Visibil in omni labor-spacies

en: Move to monitor %d
ie: Mover al monitor %d

en: Unmaximize
ie: Demaximisar

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
ie: Accessibilitá

en: Screen Reader
ie: Letor del ecran

en: Screen Keyboard
ie: Tastatura visual

en: Universal Access Settings
ie: Parametres de Accesse universal

en: High Contrast
ie: Alt contraste

en: Large Text
ie: Grand textu

en: Date and Time Settings
ie: Parametres de date e hora

en: Today
ie: Hodie

en: Move to monitor
ie: Mover al monitor

en: Move to another workspace
ie: Mover a un altri labor-spacie

en: Places
ie: Locs

en: Recent
ie: Recentis

en: Pin to Panel
ie: Fixar a panel

en: Create Shortcut
ie: Crear un ligament

en: Close others
ie: Cluder li altris

en: Close all
ie: Cluder omni

en: Inhibit applet
ie: Inhibir applette

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
ie: Notificationes

en: Show Keyboard Layout
ie: Monstrar li arangeament del tastatura

en: Show Character Table
ie: Monstrar un tabelle de caracteres

en: Keyboard Settings
ie: Parametres de tastatura

en: Add to panel
ie: Adjunter a panel

en: Add to desktop
ie: Adjunter al Pupitre

en: Remove from favorites
ie: Remover ex li preferat

en: Add to favorites
ie: Adjunter al preferat

en: Uninstall
ie: Desinstallar

en: This file is no longer available
ie: Ti-ci file ne es plu disponibil

en: Open with
ie: Aperter per

en: Other application...
ie: Altri application...

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->name menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Menu
ie: Menú

en: Recent Files
ie: Recent files

en: Clear list
ie: Vacuar li liste

en: No recent documents
ie: Null recent documentes

en: All Applications
ie: Omni applicationes

en: Lock screen
ie: Serrar li ecran

en: Lock the screen
ie: Serrar li ecran

en: Logout
ie: Cluder li session

en: Leave the session
ie: Cluder li session

en: Quit
ie: Surtir

en: <unknown>
ie: <ínconosset>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
ie: depermisset

en: connecting...
ie: conexion...

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
ie: autentication es besonat

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
ie: firmware manca

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
ie: índisponibil

en: connection failed
ie: conexion ne successat

en: More
ie: Plu

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
ie: Conexet (privat)

en: Auto bluetooth
ie: Auto Bluetooth

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
ie: Gerente de rete

en: VPN Connections
ie: Conexiones VPN

en: Network Settings
ie: Parametres de rete

en: Network Connections
ie: Conexiones de rete

en: Connection failed
ie: Conexion ne successat

en: Networking is disabled
ie: Rete es desactivat

en: No connection
ie: Null conexion

en: Connected to the network
ie: Conexet al rete

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
ie: Efaciar notificationes

en: No notifications
ie: Null notificationes

en: just now
ie: nu

en: %d second ago | %d seconds ago
ie[0]: ante %d seconde
ie[1]: ante %d secondes

en: %d minute ago | %d minutes ago
ie[0]: ante %d minute
ie[1]: ante %d minutes

en: Launch
ie: Lansar

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Panel launchers
ie: Lansatores de panel

en: Battery full
ie: Batterie es plen

en: Mouse
ie: Mus

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
ie: Tastatura

en: Cell phone
ie: Telefon cellulari

en: Media player
ie: Reproductor de medie

en: Tablet
ie: Tabulette

en: Computer
ie: Computator

en: Brightness
ie: Luciditá

en: Keyboard backlight
ie: Ilumination de tastatura

en: Charging
ie: Chargeante

en: hour | hours
ie[0]: hor
ie[1]: hores

en: Fully charged
ie: Chargeat completmen

note: Label                              Executable Icon                     Category          Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
ie: Printatores

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
ie: Documentes recent

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
ie: Removibil unités

en: Open file manager
ie: Aperter un gerente de files

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
ie: Parametres

en: Show Desklets
ie: Monstrar desklettes

en: Click to pause the slideshow
ie: Clicca por pausar li exhibition

en: The slideshow is disabled
ie: Li exposition es depermisset

en: Slideshow
ie: Exhibition

en: Next Background
ie: Sequent funde

en: Background Settings
ie: Parametres de funde

en: Playing
ie: Reproductent

en: Paused
ie: Pausat

en: Stopped
ie: Stoppat

en: Unknown Artist
ie: Ínconosset artist

en: Unknown Album
ie: Ínconosset album

en: Unknown Title
ie: Ínconosset titul

en: Previous
ie: Precedent

en: Play
ie: Reproducter

en: Stop
ie: Stoppar

en: Next
ie: Sequent

en: No Shuffle
ie: Ne mixter

en: Open Player
ie: Aperter un reproductor

en: Quit Player
ie: Surtir li reproductor

en: Pause
ie: Pausar

en: Repeat Single
ie: Repetir un

en: Repeat All
ie: Repetir omni

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
ie: Mixter

en: Applications
ie: Applicationes

en: Microphone
ie: Microfon

en: Launch player
ie: Lansar un reproductor

en: Sound Settings
ie: Parametres de son

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
ie: Esque vu vole deleter omni elementes ex li Paper-corb?

en: This operation cannot be undone.
ie: Ti-ci operation ne posse esser defat.

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
ie: Paper-corb

en: Empty Trash
ie: Vacuar li Paper-corb

en: Open Trash
ie: Aperter li Paper-corb

en: Lock Screen
ie: Serrar li ecran

en: Switch User
ie: Cambiar li usator

en: Log Out...
ie: Cluder li session...

en: Power Off...
ie: Extinter...

en: Remove 'Window list'
ie: Remover li Liste de fenestres

en: All windows
ie: Omni fenestres

en: Add a new workspace
ie: Adjunter un nov labor-spacie

en: Remove the current workspace
ie: Remover li activ labor-spacie

en: Left
ie: Levul

en: Right
ie: Dextri

en: Clock
ie: Horloge

en: Edit launcher
ie: Modificar li lansator

en: Photo Frame
ie: Cadre de foto

en: Control Center
ie: Centre de control

en: Users and Groups
ie: Usatores e gruppes

note: Virtual keyboard
en: Virtual keyboard
ie: Tastatura virtual

en: Valid name
ie: Valid nómine

en: The name cannot be empty.
ie: Li nómine ne posse esser vacui.

en: Valid executable
ie: Valid executibile.

en: Choose a command
ie: Selecte un comande

en: Screen Locker
ie: Serrure de ecran

en: Preferences
ie: Preferenties

note: Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
ie: Rete

en: Graphics Tablet
ie: Grafical tabulette

en: Languages
ie: Lingues

en: language, install, foreign
ie: lingue, installar, instalar, foren

en: Login Window
ie: Fenestre de inicie

en: Driver Manager
ie: Gerente de driveres

en: Nvidia Settings
ie: Parametres de Nvidia

en: video, driver, proprietary, nvidia, settings
ie: video, driver, nvidia, proprietari, parametres

en: Software Sources
ie: Orígines de programmas

en: ppa, repository, package, source, download
ie: ppa, download, repositoria, orígin, origin, source, descargar

en: Package Management
ie: Gerentie de paccages

en: Manage Services and Units
ie: Controlar servicies e unités

en: Cancel
ie: Anullar

en: Change Password
ie: Cambiar li contrasigne

en: New password
ie: Nov contrasigne

en: Generate a password
ie: Generar un contrasigne

en: Show password
ie: Monstrar li contrasigne

en: An error occurred. Your password was not changed.
ie: Un errore evenit. Vor contrasigne ne esset cambiat.

en: Change
ie: Modificar

en: Too short
ie: Tro curt

en: Weak
ie: Debil

en: Fair
ie: Passant

en: Good
ie: Bon

en: Strong
ie: Robust

en: Account Type
ie: Tip de conto

en: Full Name
ie: Nómine complet

en: Username
ie: Nómine de usator

en: Invalid username
ie: Nómine de usator es ínvalid

en: Users
ie: Usatores

en: Groups
ie: Gruppes

en: Browse for more pictures...
ie: Trovar plu images...

en: Picture
ie: Image

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
ie: Nómine

en: Password
ie: Contrasigne

en: Open
ie: Aperter

en: Are you sure you want to permanently delete %s and all the files associated with this user?
ie: Esque vu vole deleter %s e omni files associat con ti usator permanentmen?

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
ie: Esque vu vole deleter «%s» permanentmen?

en: Group Name
ie: Nómine de gruppe

en: Previous instance
ie: Precedent instantie

en: Next instance
ie: Sequent instantie

en: More options
ie: Plu optiones

en: Import from a file
ie: Importar ex un file

en: Export to a file
ie: Exportar ad-in file

en: Settings for %s
ie: Parametres de %s

en: Select or enter file to export to
ie: Provide un file por exportation ad-in it

en: JSON files
ie: Files JSON

en: Select a JSON file to import
ie: Selecter un file JSON por importation

en: Show
ie: Monstrar

en: Item
ie: Element

en: Select a date
ie: Selecte un date

en: Configure
ie: Configurar

en: This is a system applet. It cannot be removed.
ie: T-ci es un applette de sistema. It es impossibil remover it.

en: This is a system desklet. It cannot be removed.
ie: T-ci es un desklette de sistema. It es impossibil remover it.

en: This is a system extension. It cannot be removed.
ie: T-ci es un extension de sistema. It es impossibil remover it.

en: About
ie: Pri

en: Are you sure you want to completely remove %s?
ie: Esque vu vole remover %s completmen?

en: Installed
ie: Installat

en: Install
ie: Installar

en: Update
ie: Actualisar

en: Sort by
ie: Ordinar secun

en: Popularity
ie: Popularitá

en: More info
ie: Plu info

en: Refresh
ie: Refriscar

en: Update all
ie: Actualisar omni

en: %d update available | %d updates available
ie[0]: %d actualisament es disponibil
ie[1]: %d actualisamentes es disponibil

en: No updates available
ie: Null actualisamentes es disponibil

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color
ie: Fa un clic sur li pipette, poy fa clic ucunc in li ecran por selecter ta-ci color

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
ie: Presse Escape o fa un clic denov por interrupter li operation

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
ie: Press li retroclave por vacuar li selectet rapid-taste.

en: unassigned
ie: ínassignat

en: Pick an accelerator
ie: Selecte un rapid-taste

en: Please install: %s
ie: Ples installar: %s

en: _Cancel
ie: _Anullar

en: _Open
ie: _Aperter

en: Sound files
ie: Files de son

en: Refreshing the cache
ie: Actualisante li cache

en: Installing %s
ie: Installante %s

en: Uninstalling %s
ie: Desinstallante %s

en: 
    
    Details:  %s
ie: 
    
    Detailes: %s

en: Add new entry
ie: Adjuncter un nov element

en: High contrast
ie: Alt contraste

en: Large text
ie: Grand textu

en: Screen reader
ie: Letor del ecran

en: Magnification
ie: Agrandation

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
ie: Despermisset

en: Lens mode
ie: Mode de linse

en: Square
ie: Quadrat

en: Lens shape
ie: Forma de linse

en: Full screen
ie: Plen-ecran

en: Top half
ie: Alt midí

en: Bottom half
ie: Bass midí

en: Left half
ie: Levul midí

en: Right half
ie: Dextri midí

en: Enable the on-screen keyboard
ie: Activar li tastatura visual

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
ie: Arangeament de tastatura

en: Keyboard position
ie: Position de tastatura

en: A quarter of the screen
ie: Un quart del ecran

en: A third of the screen
ie: Un ters del ecran

en: Half of the screen
ie: Demí-ecran

en: Keyboard size
ie: Dimension de tastatura

en: Visual style
ie: Visual stil

en: Short
ie: Curt

en: Initial delay
ie: Retarde inicial

en: Shorter
ie: Plu curt

en: Slower
ie: Plu lent

en: Faster
ie: Plu rapid

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
ie: Retarde

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Small
ie: Micri

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Large
ie: Grand

en: Actions
ie: Actiones

en: Manage
ie: Controlar

en: Download
ie: Descargar

en: Enable
ie: Permisser

en: Disable
ie: Depermisser

en: Remove all
ie: Remover omni

en: Installed applets
ie: Installat applettes

en: Reset all
ie: Reverter omni

en: Previous Panel
ie: Precedent panel

en: Next Panel
ie: Sequent panel

en: No picture
ie: Null image

en: Mosaic
ie: Mosaica

en: Centered
ie: Centrat

en: Scaled
ie: Scalat

en: Stretched
ie: Extendet

en: Backgrounds
ie: Fundes

en: Add Folder
ie: Adjunter un fólder

en: Add new folder
ie: Adjunter un nov fólder

en: Remove selected folder
ie: Remover li selectet fólder

en: Date & Time
ie: Date e hora

en: Date and Time
ie: Date e hora

en: Format
ie: Formate

en: Display the date
ie: Monstrar li date

en: Display seconds
ie: Monstrar secondes

en: Use locale default
ie: Secun locale

en: Sunday
ie: Soledí

en: Monday
ie: Lunedí

en: First day of week
ie: Li prim die de semane

en: System
ie: Sistema

en: Source Code
ie: Code de fonte

en: File Manager
ie: Gerente de files

en: Plain Text
ie: Textu

en: Select an application for audio CDs
ie: Selecter un application por audio CDs

en: Select an application for video DVDs
ie: Selecter un application por video DVDs

en: Software
ie: Programma

en: Select an application for software CDs
ie: Selecte un application por CDs de programmas

en: blank Blu-ray disc
ie: disco Blu-Ray blanc

en: blank CD disc
ie: disco CD blanc

en: blank DVD disc
ie: disco DVD blanc

en: blank HD DVD disc
ie: disco HD DVD blanc

en: Blu-ray video disc
ie: disco de video Blu-Ray

en: e-book reader
ie: Letor de e-libres

en: HD DVD video disc
ie: disco de video HD DVD

en: Windows software
ie: Programma de Windows

en: Ask what to do
ie: Questionar quo far

en: Open folder
ie: Aperter li fólder

en: Do nothing
ie: Far necós

en: Other Media
ie: Altri medies

en: Preferred Applications
ie: Applicationes preferet

en: Preferred applications
ie: Applicationes preferet

en: Removable media
ie: Medies removibil

note: FIXMEEEEEEEE??
en: _Other Media...
ie: _Altri medies...

en: Desklets
ie: Desklettes

en: General Settings
ie: General parametres

en: Installed desklets
ie: Installat desklettes

en: Desktop
ie: Pupitre

en: Effects
ie: Efectes

en: Effects on dialog boxes
ie: Efectes de dialogs

en: Effects on menus
ie: Efectes de menús

en: Window effects
ie: Efectes de fenestres

note: MAPPING WINDOWS CLOSING WINDOWS MINIMIZING WINDOWS grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options gro
en: None
ie: Null

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
ie: Evanescer

en: Extensions
ie: Extensiones

en: Installed extensions
ie: Installat extensiones

en: Disable all
ie: Depermisser omni

en: Font Selection
ie: Selection de fonde

en: Default font
ie: Fonde predefinit

en: Desktop font
ie: Fonde de Pupitre

en: Document font
ie: Fonde de document

en: Window title font
ie: Funde de titul de fenestre

en: Font Settings
ie: Parametres de fondes

en: Grayscale
ie: Gris

en: Slight
ie: Levi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Medium
ie: Medie

en: Full
ie: Complet

en: RGBA Order
ie: Órdine RGBA

en: Miscellaneous Cinnamon preferences
ie: Diversi parametres de Cinnamon

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->units
en: seconds
ie: secondes

en: Minimize window
ie: Minimisar un fenestre

note: Windows
en: Maximize window
ie: Maximisar un fenestre

en: Close window
ie: Cluder li fenestre

en: Move window to right workspace
ie: Mover li fenestre al labor-spacie a dextri

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
ie: Monstrar li Pupitre

en: Next track
ie: Sequent track

en: Previous track
ie: Precedent track

en: Show all workspaces
ie: Monstrar omni labor-spacies

en: Operating System
ie: Sistema operativ

en: Cinnamon Version
ie: Version de Cinnamon

en: Linux Kernel
ie: Nucleo Linux

en: Memory
ie: Memorie

en: GiB
ie: Gio

en: Hard Drives
ie: Discos dur

en: Hard Drive
ie: Disco dur

en: GB
ie: Go

en: Windows
ie: Fenestres

en: Workspaces
ie: Labor-spacies

en: Direct Navigation
ie: Direct navigation

en: Launchers
ie: Lansatores

en: Universal Access
ie: Accesse universal

en: Custom Shortcuts
ie: Rapid-tastes personal

en: Unmaximize window
ie: Demaximisar un fenestre

note: Windows - Positioning
en: Resize window
ie: Redimensionar un fenestre

en: Move window
ie: Mover un fenestre

en: Center window in screen
ie: Centrar li fenestre in li ecran

en: Move window to workspace 1
ie: Mover un fenestre al labor-spacie 1

en: Move window to workspace 3
ie: Mover un fenestre al labor-spacie 3

en: Move window to workspace 5
ie: Mover un fenestre al labor-spacie 5

en: Move window to workspace 6
ie: Mover un fenestre al labor-spacie 6

en: Move window to workspace 8
ie: Mover un fenestre al labor-spacie 8

note: Workspaces - Direct Nav
en: Switch to workspace 1
ie: Activar labor-spacie 1

en: Switch to workspace 2
ie: Activar labor-spacie 2

en: Switch to workspace 3
ie: Activar labor-spacie 3

en: Switch to workspace 4
ie: Activar labor-spacie 4

en: Switch to workspace 5
ie: Activar labor-spacie 5

en: Switch to workspace 6
ie: Activar labor-spacie 6

en: Switch to workspace 7
ie: Activar labor-spacie 7

en: Switch to workspace 8
ie: Activar labor-spacie 8

en: Switch to workspace 9
ie: Activar labor-spacie 9

en: Switch to workspace 10
ie: Activar labor-spacie 10

en: Switch to workspace 11
ie: Activar labor-spacie 11

en: Switch to workspace 12
ie: Activar labor-spacie 12

note: System
en: Log out
ie: Cluder li session

en: Shut down
ie: Extinter

en: Suspend
ie: Suspender

en: Hibernate
ie: Hivernar

en: Take a screenshot
ie: Capturar li ecran

en: Take a screenshot of a window
ie: Capturar un fenestre

note: Launchers
en: Launch terminal
ie: Lansar un terminal

en: Launch help browser
ie: Lansar li navigator de auxilie

en: Launch calculator
ie: Lansar un calculator

en: Launch email client
ie: Lansar un client de e-post

en: Launch web browser
ie: Lansar un navigator web

en: Home folder
ie: Hem fólder

en: Launch media player
ie: Lansar un reproductor de medie

en: Pause playback
ie: Pausar reproduction

en: Stop playback
ie: Stoppar reproduction

en: Eject
ie: Ejecter

en: Rewind
ie: Rebobinar

en: Fast-forward
ie: Avansar

en: Repeat
ie: Repetir

note: Universal Access
en: Zoom in
ie: Agrandar

en: Zoom out
ie: Diminuer

en: Increase text size
ie: Incrementar li grandore de textu

en: Decrease text size
ie: Decrementar li grandore de textu

en: Key repeat
ie: Repetir tastes

en: Typing
ie: Tippada

en: Slow
ie: Lent

en: Fast
ie: Rapid

en: Shortcuts
ie: Rapid-tastes

en: Remove custom shortcut
ie: Remover li personal rapid-taste

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
ie: Rapid-tastes

en: Layouts
ie: Arangeamentes

en: Select a file
ie: Selecter un file

en: Mouse and Touchpad
ie: Mus e panel tactil

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->units settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner-number->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->units
en: pixels
ie: pixeles

en: Pointer size and speed
ie: Dimension e velocitá del apuntator

en: Size
ie: Dimension

en: Smaller
ie: Plu micri

en: Larger
ie: Plu grand

en: Touchpad
ie: Panel tactil

en: Success!
ie: Successe!

en: Notification preferences
ie: Preferenties de notificationes

en: notifications
ie: notificationes

en: Enable notifications
ie: Permisser notificationes

en: google, facebook, twitter, yahoo, web, online, chat, calendar, mail, contact, owncloud, kerberos, imap, smtp, pocket, readitlater, account
ie: google, facebook, twitter, yahoo, web, online, chat, calendar, post, e-post, contacte, owncloud, kerberos, imap, smtp, pocket, readitlater, conto

en: Panel height:
ie: Altore de panel:

en: Panel width:
ie: Largore de panel:

en: Panel Visibility
ie: Visibilitá de panel

en: Auto hide panel
ie: Auto-celar li panel

en: Auto-hide panel
ie: Auto-celar li panel

en: Show delay
ie: Retarde de revelar

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units
en: milliseconds
ie: millisecondes

en: Hide delay
ie: Retarde de celar

en: Customize
ie: Adjustar

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->font-size->description
en: Font size
ie: Dimension de fonde

en: Previous panel
ie: Precedent panel

en: Next panel
ie: Sequent panel

en: Add new panel
ie: Adjuncter un nov panel

en: 30 seconds
ie: 30 secondes

en: 60 seconds
ie: 60 secondes

en: 90 seconds
ie: 90 secondes

en: 1 hour
ie: 1 hor

en: 2 hours
ie: 2 hores

en: 3 hours
ie: 3 hores

en: Never
ie: Nequande

en: Unknown time
ie: Ínconosset témpor

en: hours
ie: hores

en: Devices
ie: Aparates

en: Caution low UPS, %s remaining
ie: Avise: UPS exhaustent, %s remane

en: Empty
ie: Vacui

en: Battery
ie: Batterie

en: Personal digital assistant
ie: Digital assistente personal (PDA)

en: Cellphone
ie: Telefon cellulari

en: Ask
ie: Questionar

en: Cinnamon privacy settings
ie: Parametres de privatie de Cinnamon

en: Privacy
ie: Privatie

en: Lock immediately
ie: Serrar ínmediatmen

en: 15 seconds
ie: 15 secondes

en: Screensaver
ie: Garda-ecran

en: Screensaver settings
ie: Parametres de garda-ecran

en: Lock settings
ie: Parametres de serrure

en: Time Format
ie: Formate de hora

en: Date Format:
ie: Formate de date:

en: Time Font
ie: Fonde de hora

en: Date Font
ie: Fonde de date

en: Font
ie: Fonde

en: Show album art
ie: Monstrar li arte del album

en: Show info panel
ie: Monstrar panel de information

en: Starting Cinnamon
ie: Startante Cinnamon

en: Inserting a device
ie: Insertion de aparate

en: Removing a device
ie: Remotion de aparate

note: name,             position,        icon name,                  row,  col, pa id
en: Front Left
ie: Frontal levul

en: Front Right
ie: Frontal dextri

en: Front Center
ie: Frontal central

en: Rear Left
ie: Posteriori levul

en: Rear Right
ie: Posteriori dextri

en: Rear Center
ie: Posteriori central

en: Side Left
ie: Lateral levul

en: Side Right
ie: Lateral dextri

en: Muted
ie: Assurdat

en: Click to unmute
ie: Clicca por assurdar

en: Balance
ie: Balancie

en: Rear
ie: Posteriori

en: Front
ie: Frontal

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Sound
ie: Son

en: Device
ie: Aparate

en: Device settings
ie: Parametres de aparate

en: Sounds
ie: Sones

en: Reduced
ie: Reductet

en: Amplified
ie: Amplificat

en: Startup Applications
ie: Applicationes de iniciament

en: Unavailable
ie: Índisponibil

en: No description
ie: Sin descrition

en: No name
ie: Sin nómine

en: Run now
ie: Executer nu

en: Custom command
ie: Comande personal

en: Choose application
ie: Selecter un application

en: Save
ie: Gardar

en: Command
ie: Comande

en: Browse...
ie: Trovar...

en: Comment
ie: Comenta

en: The startup command is not valid
ie: Comande de iniciament es ínvalid.

en: Select Command
ie: Selecte un comande

en: Add Application
ie: Adjunter un application

en: themes, style
ie: temas, stil

en: Themes
ie: Temas

en: Mouse Pointer
ie: Apuntator de mus

en: Icons
ie: Icones

en: Add/Remove
ie: Adjunter o remover

en: Take a photo...
ie: Far un foto...

en: Current password
ie: Actual contrasigne

en: Wrong password
ie: Contrasigne ínvalid

en: Internal Error
ie: Errore intern

en: Titlebar
ie: Panel de titul

en: Buttons
ie: Butones

en: Toggle Shade
ie: Involuer/devoluer

en: Toggle Maximize
ie: Maximisar

en: Toggle Maximize Horizontally
ie: Maximisar horizontalmen

en: Toggle Maximize Vertically
ie: Maximisar verticalmen

en: Toggle on all workspaces
ie: Visibil in omni labor-spacies

en: Lower
ie: Abassar

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Nothing
ie: Necós

en: Shade and unshade
ie: Involuer/devoluer

en: Adjust opacity
ie: Selecter opacitá

en: Minimum opacity
ie: Opacitá minimal

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-behave->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-behave->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->generalSection->title window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description expo@cinnamon.org->settings-sc
en: Behavior
ie: Conduida

en: Click
ie: Clic

en: Icons only
ie: Sol icones

en: Thumbnails only
ie: Sol miniaturas

en: Icons and thumbnails
ie: Icones e miniaturas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all- workspaces->description
en: Show windows from all workspaces
ie: Monstrar fenestres de omni labor-spacies

en: Do you want to restart Cinnamon?
ie: Esque vu vole restartar Cinnamon?

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon menu
ie: Menú principal de Cinnamon

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Icon
ie: Icone

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->description
en: Text
ie: Textu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->description
en: Show category icons
ie: Monstrar icones de categories

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application- icons->description
en: Show application icons
ie: Monstrar icones de applicationes

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->description
en: Show favorites and session buttons
ie: Monstrar li preferet e butones de session

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->description
en: Show bookmarks and places
ie: Monstrar li locs e marca-págines

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->description
en: Use menu animations
ie: Usar animationes de menú

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->playerControl->description
en: Control Players
ie: Controlar reproductores

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showtrack->description
en: Show song information on the panel
ie: Monstrar li info pri li canzone sur li panel

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->units
en: characters
ie: caracteres

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showalbum->description
en: Show album art as icon
ie: Monstrar li arte del album quam li icone

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->thumbnailsPage->title schema.json->thumbnailsSection->title
en: Thumbnails
ie: Miniaturas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->contextMenuPage->title
en: Context Menu
ie: Menú contextual

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->appButtonsSection->title
en: Application Buttons
ie: Butones de application

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hotKeysSection->title
en: Hot Keys
ie: Rapid-tastes

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->description
en: Button label
ie: Etiquette del buton

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Application name
ie: Nómine de application

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title
ie: Titul del fenestre

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Cycle apps
ie: Ciclar applicationes

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Cycle windows
ie: Ciclar fenestres

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->description
en: Left click action
ie: Action de levul clic

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-
en: Middle click action
ie: Action de medial clic

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->description
en: Launcher animation
ie: Animation de lansator

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->description
en: Thumbnail size
ie: Dimension de miniaturas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Largest
ie: Grandissim

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- thumbnails->description
en: Show thumbnails
ie: Monstrar miniaturas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->animate- thumbnails->description
en: Animate thumbnails
ie: Animat miniaturas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->onclick- thumbnails->description
en: Click to show thumbnails
ie: Fa un clic por monstrar miniaturas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- recent->description
en: Show recent items
ie: Monstrar recent elementes

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description
en: Window opacity
ie: Opacitá de fenestre

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: A visual representation of the workspaces
ie: Un representation visual del labor-spacies

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: Simple buttons
ie: Simplic butones

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Minimize all windows
ie: Minimisar omni fenestres

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access removable drives
ie: Accesse a removibil unités

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Window list
ie: Liste de fenestres

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- minimize->description
en: Left click to minimize window
ie: Levul clic por minimisar li fenestre

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- close->description
en: Middle click to close window
ie: Medial clic por cluder li fenestre

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Spacer
ie: Spacie

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page2->title
en: Choosers
ie: Selectores

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page3->title settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section5->title
en: Command settings
ie: Parametres de comande

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page5->title
en: Dependencies
ie: Dependenties

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->title
en: File choosers
ie: Selectores de file

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->title
en: Menu settings
ie: Parametres de menú

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section4->title
en: Animation settings
ie: Parametres de animation

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section6->title
en: Other choosers
ie: Altri selectores

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section7->title
en: My list
ie: Mi liste

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section8->title
en: Show dependencies section
ie: Monstrar li section de dependenties

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section9->title
en: Dependencies section
ie: Section de dependenties

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->description
en: Please pick an option
ie: Ples selecter un option

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->description
en: Animation type
ie: Tip de animation

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->effect- style->description
en: Effect type
ie: Tip de efecte

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->file- select->description
en: Choose a file
ie: Selecter un file

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->directory- select->description
en: Choose a directory
ie: Selecter un fólder

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->sound- select->description
en: Choose a sound
ie: Selecter un son

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->font- select->description
en: Choose a font
ie: Selecter un fonde

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->date- select->description
en: Choose a Date
ie: Selecter un date

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Address
ie: Adresse

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Id number
ie: Numeró ID

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Shortcut key
ie: Rapid-taste

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: File Path
ie: Rute de file

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->description
en: Show info
ie: Monstrar information

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #1
ie: Monstrar info nró 1

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #2
ie: Monstrar info nró 2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Don't show info #1 or #2
ie: Ne monstrar info nró 1 o 2

note: user@cinnamon.org->metadata.json->name
en: User Applet
ie: Applette personal

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Inhibit Applet
ie: Inhibir applette

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: On-Screen keyboard
ie: Tastatura visual

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Calendar
ie: Calendare

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: The Cinnamon calendar applet
ie: Li applette de calendare de cinnamon

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->description
en: Show week numbers in calendar
ie: Monstrar numerós de semanes in li calendare

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->description
en: Date format
ie: Formate de date

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->tooltip clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->tooltip
en: Set your custom format here.
ie: Provide ti-ci vor formate personal.

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->description
en: XRandR monitor control applet
ie: Applette de control de monitor per XRandR

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Accessibility applet
ie: Applette de accessibilitá

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage
ie: Monstrar percentage

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Digital photo frame
ie: Cadre de foto digital

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->directory->description
en: Folder
ie: Fólder

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->description
en: Height
ie: Altore

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Width
ie: Largore

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->description
en: Special effect
ie: Efecte

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
ie: Nigri sur blanc

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Launcher desklet
ie: Desklette de lansator

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that launches a program
ie: Un desklette que lansa un programma

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Clock desklet
ie: Desklette de horloge

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that displays the time
ie: Un desklette que monstra li hora

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->description
en: Text color
ie: Color del textu
