linuxmint - en to ja translation catalogue (1777 entries)

en: Unknown
ja: 不明

en: Failed to launch '%s'
ja: '%s' の起動に失敗しました

en: Home
ja: ホーム

en: File System
ja: ファイルシステム

en: Search
ja: 検索

en: Print version
ja: バージョンを表示

en: GNOME Online Accounts is a service which runs in the background and which you can authorize to access your online accounts. Applications can then use this service to interact with your online accounts.
ja: GNOME オンラインアカウントはバックグラウンドで実行されるサービスで、あなたのオンラインアカウントを認証し、アクセスすることができます。アプリケーションはこのサービスを通してオンラインアカウントと連携できます。

en: The following accounts are supported in Cinnamon:
ja: Cinnamon がサポートするアカウントは次の通りです:

en: Allows Nemo to connect to Google Drive
ja: Nemo が Google Drive に接続できるようになります

en: Allows Nemo to connect to an OwnCloud server
ja: Nemo が OwnCloud サーバーに接続できるようになります

en: The following accounts are supported in GNOME applications:
ja: GNOME アプリケーションがサポートするアカウントは次の通りです:

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-appear->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
ja: 外観

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
ja: 色

en: In mixed mode most applications are light. Some desktop elements are dark to create contrast.
ja: 混合モードでは、ほとんどのアプリケーションに明るい色調が適用されます。一部のデスクトップ要素のみが暗い色調となり、コントラストを生み出します。

en: Mixed
ja: 混合

en: Dark
ja: ダーク

en: Light
ja: ライト

en: Advanced settings...
ja: 詳細設定...

en: Style
ja: スタイル

en: Launcher Properties
ja: ランチャーのプロパティ

en: Name:
ja: 名前:

en: Command:
ja: コマンド:

en: Comment:
ja: 説明:

en: Browse
ja: 参照

en: Launch in Terminal?
ja: 端末で実行

en: Use dedicated GPU if available
ja: 専用の GPU があれば使用

en: Directory Properties
ja: ディレクトリのプロパティ

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Restore System Configuration
ja: システムの初期設定に戻す

en: Restore the default menu layout
ja: 既定のメニュー構成に戻します

en: Close
ja: 閉じる

en: _New Menu
ja: 新しいメニュー (_N)

en: Ne_w Item
ja: 新しいアイテム (_W)

en: Cut
ja: 切り取り

en: Copy
ja: コピー

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Delete
ja: 削除

en: Properties
ja: プロパティ

en: Edit Desktop File
ja: デスクトップファイルを編集

en: Add
ja: 追加

en: Edit
ja: 編集

en: Add/Edit Launcher
ja: ランチャーを追加/編集

en: Type:
ja: 種類:

en: Title:
ja: タイトル:

en: Program:
ja: プログラム:

en: Icon Name
ja: アイコン名

en: Application
ja: アプリケーション

en: Custom Application
ja: 任意のアプリケーション

en: Execution of '%s' failed:
ja: '%s' の実行に失敗しました:

en: Are you sure you want to remove '%s'?
ja: '%s' を削除しますか？

en: Remove '%s'
ja: '%s' を削除

en: About...
ja: 情報...

en: Configure...
ja: 設定...

en: This applet does not support panels of that type. This can cause visual glitches in the panel.
ja: この種類のパネルをアプレットがサポートしていません。パネル表示が乱れる可能性があります。

en: Would you like to continue using it anyway, remove it from the panel, or try to move it to a different panel?
ja: それでもこのまま使い続けますか？それともパネルから削除、もしくは別のパネルに移動させますか？

en: Leave it
ja: このままにする

en: Remove it
ja: 削除

en: Move to another panel
ja: 別のパネルに移動

en: A suitable panel could not be found. The applet has been removed instead.
ja: 適切なパネルが見つからなかったため、アプレットは削除されました。

en: Certain applets do not allow multiple instances or were at their max number of instances so were not copied
ja: いくつかのアプレットは複数のインスタンスを持てないか、インスタンス数の上限に達していたためコピーされませんでした

en: Show Text
ja: テキストを表示

en: Hide Text
ja: テキストを隠す

en: Remove this desklet
ja: このデスクレットを削除

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
ja: ワークスペース "%s" を削除しますか？

en: Initializing
ja: 初期化中

en: Loaded
ja: 読込済

en: Error
ja: エラー

en: Out of date
ja: 古いバージョン

en: Not compatible with Wayland
ja: Wayland との互換性なし

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
ja: 無効なオーバービュー設定: コーナーの数が正しくありません

en: Execution time (ms):
ja: 実行時間 (ミリ秒):

en: Loaded successfully
ja: 正常に読み込みました

en: Check your video drivers
ja: お使いのビデオドライバーを確認してください

en: Your system is currently running without video hardware acceleration.
ja: このコンピューターは現在、ビデオハードウェアアクセラレーションを使用せずに動作しています。

en: You may experience poor performance and high CPU usage.
ja: パフォーマンスが低下し、CPU 使用率が高くなる場合があります。

en: Launch Driver Manager
ja: ドライバーマネージャーを起動

en: Problems during Cinnamon startup
ja: Cinnamon の起動中に問題が発生しました

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
ja: Cinnamon は正常に起動しましたが、読み込みに失敗したアプレット、デスクレット、あるいは拡張機能があります。

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
ja: システムログと Cinnamon LookingGlass のログを確認してください。

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
ja: Cinnamon の設定で問題のある拡張機能を無効にすると、このメッセージが繰り返し表示されないようになります。

en: Please contact the developer.
ja: 開発者に報告してください。

en: Workspace
ja: ワークスペース

en: Restarting Cinnamon...
ja: Cinnamon を再起動しています...

en: System Information
ja: システム情報

en: Confirm
ja: 確認

en: No
ja: いいえ

en: Yes
ja: はい

en: Mirrored Displays
ja: 複製表示のディスプレイ

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
ja: パネルを追加する位置を指定してください。Esc キーでキャンセルします。

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
ja: パネルを移動する位置を指定してください。Esc キーでキャンセルします。

en: You don't have any panels added.
    Do you want to open panel settings?
ja: パネルがひとつもありません。
    パネルの設定を開きますか？

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
ja: パネルの設定

en: Applets
ja: アプレット

en: Panel edit mode
ja: パネル編集モード

en: Move
ja: 移動

en: Remove
ja: 削除

en: Are you sure you want to remove this panel?
ja: このパネルを削除しますか？

en: Add a new panel
ja: 新しいパネルを追加

en: Troubleshoot
ja: トラブルシューティング

en: Restart Cinnamon
ja: Cinnamon を再起動

en: Restore all settings to default
ja: すべて初期設定に戻す

en: Are you sure you want to restore all settings to default?
ja: すべての設定を初期状態に戻しますか？

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
ja: システムの設定

en: Retry
ja: 再試行

en: %s (%s) has just been stopped.
ja: %s (%s) が停止されました。

en: Device %s can be turned off, if necessary.
ja: 必要ならデバイス %s をオフにできます。

en: Device %s is busy, please wait.
ja: デバイス %s はビジー状態です、お待ちください。

en: Do not disconnect or data loss may occur.
ja: 取り外さないでください。データが失われる可能性があります。

en: Unable to stop the drive %s (%s)
ja: ドライブ %s (%s) を停止できません

en: %s (%s) can be safely unplugged.
ja: %s (%s) は安全に取り外せます。

en: Device %s can be removed.
ja: デバイス %s を取り除けます。

en: %s (%s) has just been ejected.
ja: %s (%s) が取り出されました。

en: Do not remove or data loss may occur.
ja: 取り除かないでください。データが失われる可能性があります。

en: Unable to eject the drive %s (%s)
ja: ドライブ %s (%s) を取り出せません

en: Successfully unmounted %s (%s)
ja: %s (%s) を正常にアンマウントしました

en: Failed to unmount %s (%s)
ja: %s (%s) のアンマウントに失敗しました

en: Connect to...
ja: 接続...

en: Enter a command
ja: コマンドを入力

en: Press ESC to close
ja: ESC を押すと閉じます

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Mi_nimize
ja: 最小化 (_N)

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Unma_ximize
ja: 最大化を解除 (_X)

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Ma_ximize
ja: 最大化 (_X)

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Move
ja: 移動 (_M)

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Resize
ja: サイズを変更 (_R)

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move Titlebar Onscreen
ja: タイトルバーを画面上に移動

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Always on _Top
ja: 最前面に固定 (_T)

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Always on Visible Workspace
ja: すべてのワークスペースに表示 (_A)

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Only on This Workspace
ja: このワークスペースにのみ表示 (_O)

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move to Another _Workspace
ja: 別のワークスペースに移動 (_W)

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Close
ja: 閉じる (_C)

en: No open windows
ja: ウィンドウがありません

en: Restore
ja: 元に戻す

en: Minimize
ja: 最小化

en: Maximize
ja: 最大化

en: Move to left workspace
ja: 左のワークスペースへ移動

en: Move to right workspace
ja: 右のワークスペースへ移動

en: Visible on all workspaces
ja: すべてのワークスペースに表示

en: Move to a new workspace
ja: 新しいワークスペースに移動

en: Move to monitor %d
ja: モニター %d に移動

en: Only on this workspace
ja: このワークスペースにのみ表示

en: Unmaximize
ja: 最大化を解除

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
ja: ユーザー補助

en: Zoom
ja: ズーム

en: Screen Reader
ja: スクリーンリーダー

en: Screen Keyboard
ja: スクリーンキーボード

en: Sticky Keys
ja: 固定キー

en: Slow Keys
ja: スローキー

en: Bounce Keys
ja: バウンスキー (二度打ち防止機能)

en: Mouse Keys
ja: マウスキー

note: Secondary click
en: Simulated secondary click
ja: 副クリックの模倣入力

note: Hover Click
en: Hover click
ja: ホバークリック

en: Universal Access Settings
ja: ユニバーサルアクセスの設定

en: High Contrast
ja: ハイコントラスト

en: Large Text
ja: 大きな文字

en: %B %-e, %Y
ja: %Y年%-m月%-e日

note: Translators: This is the date which appears in the calendar applet, as a tooltip and as a title header inside the applet. The format uses the strftime syntax. %A, %B %-e, %Y is the American Date format (Saturday, January 4, 2020): %A is the name of the day, %B is the name of the month %-e is the non
en: %A, %B %-e, %Y
ja: %Y年%-m月%-e日 (%A)

en: Date and Time Settings
ja: 日付と時刻の設定

en: Starting in a few minutes
ja: あと数分で始まります

en: Starting in %d minutes
ja: あと %d 分で始まります

en: This evening
ja: 今日の夕方

en: Starting later today
ja: 今日の遅くから始まります

en: In %d hour | In %d hours
ja[0]: %d 時間後

en: No Events
ja: イベントなし

en: In progress
ja: 進行中

en: All day
ja: 終日

en: Today
ja: 今日

note: Scale cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the desktop
ja: デスクトップを表示

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the desklets
ja: デスクレットを表示

note: ["WORKSPACE_UP", _("Switch to the workspace above"), "none", ""], ["WORKSPACE_DOWN", _("Switch to the workspace below"), "none", ""], cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the workspace selector (Expo)
ja: ワークスペース選択画面を表示 (エキスポ)

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the window selector (Scale)
ja: ウィンドウ選択画面を表示 (スケール)

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Expo
ja: エキスポ

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Favorites
ja: お気に入り

en: Move to the other monitor
ja: 他のモニターに移動

en: Move to monitor
ja: モニターに移動

en: Move to another workspace
ja: 別のワークスペースに移動

en: Applet preferences
ja: アプレットの設定

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Grouped window list
ja: グループ化されたウィンドウリスト

en: Places
ja: 場所

en: Recent
ja: 最近使ったファイル

en: Run with dedicated GPU
ja: 専用の GPU で実行

en: Unpin from Panel
ja: パネルからピン留めを外す

en: Pin to Panel
ja: パネルにピン留め

en: Remove from Autostart
ja: 自動開始アプリから解除

en: Add to Autostart
ja: 自動開始アプリに登録

en: Create Shortcut
ja: ショートカットを作成

en: Restore to full opacity
ja: 不透明度を元に戻す

en: Close others
ja: 他を閉じる

en: Close all
ja: すべて閉じる

en: Power management
ja: 電源管理

en: Power management: inhibited
ja: 電源管理: 抑制されています

en: Power management: active
ja: 電源管理: アクティブ

en: Power management is already inhibited by another program
ja: 電源管理はすでに別のプログラムによって抑制されています

en: Power management: inhibited by another program
ja: 電源管理: 別のプログラムによって抑制されています

en: Apps inhibiting power management:
ja: 電源管理を抑制しているアプリ:

en: Inhibit applet
ja: 抑制アプレット

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
ja: 通知

en: Show Keyboard Layout
ja: キーボードレイアウトを表示

en: Show Character Table
ja: 文字テーブルを表示

en: Keyboard Settings
ja: キーボードの設定

en: Add to panel
ja: パネルに追加

en: Add to desktop
ja: デスクトップに追加

en: Remove from favorites
ja: お気に入りから削除

en: Add to favorites
ja: お気に入りに追加

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: This file is no longer available
ja: このファイルはもう利用できません

en: Open with
ja: 他のアプリケーションで開く

en: Other application...
ja: その他のアプリケーション...

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->name menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Menu
ja: メニュー

en: Edit menu
ja: メニューを編集

en: Recent Files
ja: 最近使ったファイル

en: Clear list
ja: 一覧を消去

en: Clear all recent documents
ja: 最近使ったドキュメントをすべて消去します

en: No recent documents
ja: 最近使ったドキュメントはありません

en: All Applications
ja: すべてのアプリケーション

en: Lock screen
ja: 画面をロック

en: Lock the screen
ja: 画面をロックします

en: Logout
ja: ログアウト

en: Leave the session
ja: セッションを終了します

en: Quit
ja: 終了

en: Shut down the computer
ja: コンピューターをシャットダウンします

en: <unknown>
ja: <不明>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
ja: 無効

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
ja: 管理対象外

en: disconnecting...
ja: 切断しています...

en: connecting...
ja: 接続しています...

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
ja: 認証が必要です

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
ja: ファームウェアがありません

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
ja: ケーブルが接続されていません

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
ja: 利用不可

en: connection failed
ja: 接続失敗

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
ja: 接続済み (プライベート)

en: Ethernet
ja: イーサネット

en: Wifi
ja: WiFi

en: Modem
ja: モデム

en: Auto Ethernet
ja: 自動イーサネット

en: Auto broadband
ja: 自動ブロードバンド

en: Auto dial-up
ja: 自動ダイアルアップ

note: Translators: this the automatic wireless connection name (including the network name)
en: Auto %s
ja: 自動 %s

en: Auto bluetooth
ja: 自動 Bluetooth

en: Auto wireless
ja: 自動ワイヤレス

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
ja: ネットワークマネージャー

en: Enable networking
ja: ネットワークを有効化

en: Wired
ja: 有線

en: Wireless
ja: 無線

en: Mobile broadband
ja: モバイルブロードバンド

en: VPN Connections
ja: VPN 接続

en: Network Settings
ja: ネットワークの設定

en: Network Connections
ja: ネットワーク接続

en: Connection failed
ja: 接続に失敗しました

en: Activation of network connection failed
ja: ネットワーク接続の有効化に失敗しました

en: Networking is disabled
ja: ネットワークは無効になっています

en: No connection
ja: 接続なし

en: Connecting to the cellular network...
ja: 携帯電話のネットワークに接続しています...

en: Connecting to the wireless network...
ja: 無線ネットワークに接続しています...

en: Connecting to the wired network...
ja: 有線ネットワークに接続しています...

en: Connecting to the VPN...
ja: VPN に接続しています...

en: Connecting to the network...
ja: ネットワークに接続しています...

en: Connected to the wireless network
ja: 無線ネットワークに接続済み

en: Wireless connection
ja: 無線 LAN 接続

en: (Limited connectivity)
ja: (接続制限)

en: Connected to the wired network
ja: 有線ネットワークに接続済み

en: Connected to the cellular network
ja: 携帯電話のネットワークに接続済み

en: Connected to the VPN
ja: VPN に接続済み

en: Connected to the network
ja: ネットワークに接続済み

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
ja: 通知を消去

en: Notification Settings
ja: 通知の設定

en: No notifications
ja: 通知がありません

en: %d notification | %d notifications
ja[0]: %d 件の通知

en: just now
ja: たった今

en: %d second ago | %d seconds ago
ja[0]: %d 秒前

en: %d minute ago | %d minutes ago
ja[0]: %d 分前

en: Click to toggle the on-screen keyboard
ja: クリックでスクリーンキーボードを切り替えます

en: Click to enable the on-screen keyboard
ja: クリックでスクリーンキーボードを有効にします

en: Launch
ja: 起動

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Panel launchers
ja: パネルランチャー

en: Battery full
ja: バッテリー充電 満

en: Battery almost full
ja: バッテリー充電 ほぼ満

en: Battery good
ja: バッテリー良好

en: Low battery
ja: バッテリー充電 少

en: Critically low battery
ja: バッテリー充電 ごくわずか

en: AC adapter
ja: AC アダプター

en: Laptop battery
ja: ノート PC のバッテリー

en: Monitor
ja: モニター

en: Mouse
ja: マウス

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
ja: キーボード

en: Cell phone
ja: 携帯電話

en: Media player
ja: メディアプレーヤー

en: Tablet
ja: タブレット

en: Computer
ja: コンピューター

en: Brightness
ja: 輝度

en: Keyboard backlight
ja: キーボードバックライト

en: Power Settings
ja: 電源設定

en: Charging
ja: 充電中

en: Charging - %d hour until fully charged | Charging - %d hours until fully charged
ja[0]: 充電中 - 満充電まで %d 時間

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
ja: 充電中 - 満充電まで %d %s %d %s

en: hour | hours
ja[0]: 時間

en: minute | minutes
ja[0]: 分

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
ja[0]: 充電中 - 満充電まで %d 分

en: Fully charged
ja: 充電完了

en: Using battery power
ja: バッテリー電源を使用中

en: Using battery power - %d hour remaining | Using battery power - %d hours remaining
ja[0]: バッテリー電源を使用中 - 残り %d 時間

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Using battery power - %d %s %d %s remaining
ja: バッテリー電源を使用中 - 残り %d %s %d %s

en: Using battery power - %d minute remaining | Using battery power - %d minutes remaining
ja[0]: バッテリー電源を使用中 - 残り %d 分

note: Label                              Executable Icon                     Category          Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
ja: プリンター

en: Cancel all jobs
ja: すべてのジョブをキャンセル

en: '%s' on %s
ja: '%s' - %s

en: Send to front
ja: 前へ

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
ja: 最近使ったドキュメント

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
ja: リムーバブルドライブ

en: Open file manager
ja: ファイルマネージャーを開く

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
ja: スケール

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
ja: 設定

en: Hi there!
ja: こんにちは！

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
ja: ボタンを押しましたね！！！

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
ja: ホットキーを使いましたね！！！

en: Click to show the desktop or middle-click to show the desklets
ja: クリックでデスクトップ、中クリックでデスクレットを表示します

en: Show Desklets
ja: デスクレットを表示

en: Click to pause the slideshow
ja: クリックでスライドショーを一時停止します

en: Click to resume the slideshow
ja: クリックでスライドショーを再開します

en: The slideshow is disabled
ja: スライドショーは無効になっています

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Next Background
ja: 次の背景

en: Background Settings
ja: 背景の設定

en: Current background:
ja: 現在の背景:

en: Playing
ja: 再生中

en: Paused
ja: 一時停止

en: Stopped
ja: 停止

en: Unknown Artist
ja: 不明なアーティスト

en: Unknown Album
ja: 不明なアルバム

en: Unknown Title
ja: 不明なタイトル

en: Previous
ja: 前へ

en: Play
ja: 再生

en: Stop
ja: 停止

en: Next
ja: 次へ

en: Consecutive Playing
ja: 連続再生

en: No Shuffle
ja: シャッフルなし

en: Open Player
ja: プレーヤーを開く

en: Quit Player
ja: プレーヤーを終了

en: Pause
ja: 一時停止

en: Repeat Single
ja: 一曲リピート

en: Repeat All
ja: 全曲リピート

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
ja: シャッフル

en: Mute output
ja: 出力をミュート

en: Mute input
ja: 入力をミュート

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Output device
ja: 出力デバイス

en: Microphone
ja: マイク

en: Input device
ja: 入力デバイス

en: Volume
ja: 音量

en: Launch player
ja: プレーヤーを起動

en: Choose player controls
ja: 操作するプレーヤーを選択

en: Sound Settings
ja: サウンドの設定

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
ja: ゴミ箱からすべてのアイテムを削除しますか？

en: This operation cannot be undone.
ja: この操作は元に戻せません。

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Empty Trash
ja: ゴミ箱を空にする

en: Open Trash
ja: ゴミ箱を開く

en: Lock Screen
ja: 画面をロック

en: Switch User
ja: ユーザーを切り替え

en: Log Out...
ja: ログアウト...

en: Power Off...
ja: 電源オフ...

en: Remove 'Window list'
ja: 'ウィンドウリスト' を削除

en: All windows
ja: すべてのウィンドウ

en: Manage workspaces (Expo)
ja: ワークスペースを管理 (エキスポ)

en: Add a new workspace
ja: 新しいワークスペースを追加

en: Remove the current workspace
ja: 現在のワークスペースを削除

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Normal
ja: 普通

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Upside-down
ja: 逆さま

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinf
en: Display
ja: ディスプレイ

en: Configure display settings...
ja: ディスプレイの設定を変更...

en: Clock
ja: 時計

en: Edit launcher
ja: ランチャーを編集

en: Photo Frame
ja: フォトフレーム

en: Control Center
ja: コントロールセンター

en: Users and Groups
ja: ユーザーとグループ

en: Add or remove users and groups
ja: ユーザーおよびグループの追加と削除

note: Virtual keyboard
en: Virtual keyboard
ja: 仮想キーボード

en: Turn on-screen keyboard on or off
ja: スクリーンキーボードをオン/オフ

en: Valid name
ja: 有効な名前です

en: The name cannot be empty.
ja: 名前を空にすることはできません。

en: Valid executable
ja: 有効な実行可能ファイルです

en: The executable is not valid. It cannot be empty and spaces in the path must be escaped with backslash (\).
ja: 指定された実行ファイルが無効です。ここを空欄にすることはできません。また、パスに含まれるスペースはバックスラッシュ (\) でエスケープしてください。

en: Cannot create the launcher at this location.  Add to the desktop instead?
ja: この場所にランチャーを作ることはできません。代わりにデスクトップに追加しますか？

en: Choose a command
ja: コマンドを選択

en: Would you like to add this launcher to the menu also?  It will be placed in the Other category initially.
ja: このランチャーをメニューにも追加しますか？その他のカテゴリに配置されます。

en: Screen Locker
ja: スクリーンロッカー

en: Please type an away message for the lock screen
ja: ロック画面に表示する離席メッセージを入力してください

en: Preferences
ja: 設定

en: Hardware
ja: ハードウェア

en: Administration
ja: システム管理

note: Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
ja: ネットワーク

en: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet
ja: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet, ネットワーク, ワイヤレス, イーサネット, ブロードバンド, インターネット

en: color, profile, display, printer, output
ja: color, profile, display, printer, output, 色, プロファイル, ディスプレイ, プリンター, 印刷, 出力

en: Graphics Tablet
ja: グラフィックタブレット

en: wacom, digitize, tablet, graphics, calibrate, stylus
ja: wacom, digitize, tablet, graphics, calibrate, stylus, デジタイザー, タブレット, グラフィック, キャリブレーション, 較正, スタイラス

en: printers, laser, inkjet
ja: printers, laser, inkjet, プリンター, 印刷, レーザー, インクジェット

en: Firewall
ja: ファイアウォール

en: firewall, block, filter, programs
ja: firewall, block, filter, programs, ファイアウォール, ブロック, フィルター, プログラム

en: Languages
ja: 言語

en: language, install, foreign
ja: language, install, foreign, 言語, インストール, 外国, 外国語

en: Input Method
ja: 入力方式

en: language, install, foreign, input, method, chinese, korean, japanese, typing
ja: language, install, foreign, input, method, chinese, korean, japanese, typing, 言語, インストール, 外国, 外国語, インプット, 入力, メソッド, 方式, 方法, 中国語, 韓国語, 日本語, タイピング

en: Login Window
ja: ログイン画面

en: login, lightdm, mdm, gdm, manager, user, password, startup, switch
ja: login, lightdm, mdm, gdm, manager, user, password, startup, switch, ログイン, マネージャー, ユーザー, パスワード, スタートアップ, 起動, 開始, 切り替え

en: login, lightdm, manager, settings, editor
ja: login, lightdm, manager, settings, editor, ログイン, マネージャー, 設定, エディター

en: Driver Manager
ja: ドライバーマネージャー

en: video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
ja: video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx, ビデオ, ドライバー, カード, ハードウェア, プロプライエタリ

en: Nvidia Settings
ja: Nvidia の設定

en: video, driver, proprietary, nvidia, settings
ja: video, driver, proprietary, nvidia, settings, ビデオ, ドライバー, プロプライエタリ, 設定

en: Software Sources
ja: ソフトウェアソース

en: ppa, repository, package, source, download
ja: ppa, repository, package, source, download, リポジトリ, パッケージ, ソース, ダウンロード

en: Package Management
ja: パッケージ管理

en: update, install, repository, package, source, download
ja: update, install, repository, package, source, download, アップデート, 更新, インストール, リポジトリ, パッケージ, ソース, ダウンロード

en: user, users, account, accounts, group, groups, password
ja: user, users, account, accounts, group, groups, password, ユーザー, アカウント, グループ, パスワード

en: bluetooth, dongle, transfer, mobile
ja: bluetooth, dongle, transfer, mobile, ドングル, 転送, モバイル, 携帯

en: Manage Services and Units
ja: サービスとユニットを管理

en: systemd, units, services, systemctl, init
ja: systemd, units, services, systemctl, init, ユニット, サービス

en: Disks
ja: ディスク

en: disks, manage, hardware, management, hard, hdd, pendrive, format, erase, test, create, iso, ISO, disk, image
ja: disks, manage, hardware, management, hard, hdd, pendrive, format, erase, test, create, iso, ISO, disk, image, ディスク, 管理, ハードウェア, ハード, ハードディスクドライブ, ペンドライブ, フォーマット, 消去, テスト, 作成, イメージ

en: Back to all settings
ja: システムの設定に戻る

en: Cancel
ja: キャンセル

en: The group name cannot contain upper-case or space characters
ja: グループ名に大文字やスペースは使用できません

en: Change Password
ja: パスワードを変更

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: Confirm password
ja: パスワードの確認

en: Generate a password
ja: パスワードを生成

en: Your new password needs to be at least 8 characters long
ja: 新しいパスワードは 8 文字以上必要です

en: Show password
ja: パスワードを表示

en: An error occurred. Your password was not changed.
ja: エラーが発生しました。パスワードは変更されていません。

en: Change
ja: 変更

en: Passwords do not match
ja: パスワードが一致しません

en: Too short
ja: 短すぎます

en: Weak
ja: 弱い

en: Fair
ja: 普通

en: Good
ja: 良い

en: Strong
ja: 強い

en: Standard
ja: 一般ユーザー

en: Administrator
ja: 管理者

en: The username must consist of only:
        - lower case letters (a-z)
        - numerals (0-9)
        - '.', '-', and '_' characters
ja: ユーザー名に使用できる文字:
        - 小文字のアルファベット (a-z)
        - 数字 (0-9)
        - '.', '-', '_' の記号

en: Account Type
ja: アカウントの種類

en: Full Name
ja: フルネーム

en: Username
ja: ユーザー名

en: Invalid username
ja: 無効なユーザー名です

en: A user with the name '%s' already exists.
ja: '%s' という名前のユーザーがすでに存在します。

en: Users
ja: ユーザー

en: Groups
ja: グループ

en: Click to change the picture
ja: 写真を変更するにはクリックしてください

en: Browse for more pictures...
ja: 他の写真を参照...

en: Click to change the name
ja: 名前を変更するにはクリックしてください

en: Click to change the password
ja: パスワードを変更するにはクリックしてください

en: Click to change the groups
ja: グループを変更するにはクリックしてください

en: Picture
ja: 写真

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
ja: 名前

en: Password
ja: パスワード

en: Open
ja: 開く

en: Images
ja: 画像

en: No password set
ja: パスワードが設定されていません

en: Set at login
ja: ログイン時に設定

en: This user is currently logged in
ja: このユーザーは現在ログインしています

en: The user's home directory is encrypted. To preserve access to the encrypted directory, only the user should change this password.
ja: ユーザーのホームディレクトリは暗号化されています。暗号化されたディレクトリにアクセスし続けるには、そのユーザーのみがパスワードを変更すべきです。

en: Are you sure you want to permanently delete %s and all the files associated with this user?
ja: %s およびこのユーザーに関連するすべてのファイルを削除しますか？

en: This group is set as %s's primary group
ja: このグループは %s のプライマリグループに設定されています

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
ja: %s を完全に削除しますか？

en: Group Name
ja: グループ名

en: Previous instance
ja: 前のインスタンス

en: Next instance
ja: 次のインスタンス

en: More options
ja: その他のオプション

en: Import from a file
ja: ファイルからインポート

en: Export to a file
ja: ファイルにエクスポート

en: Reset to defaults
ja: 既定値に戻す

en: Reload %s
ja: %s を再読み込み

en: Settings for %s
ja: %s の設定

en: Select or enter file to export to
ja: エクスポート先のファイルを選択または入力

en: JSON files
ja: JSON ファイル

en: Select a JSON file to import
ja: インポートする JSON ファイルを選択

en: Cancel Job
ja: ジョブをキャンセル

en: Do you really want to cancel this job?
ja: このジョブをキャンセルしますか？

en: Keep Printing
ja: 印刷を続ける

en: Do you really want to cancel all jobs?
ja: すべてのジョブをキャンセルしますか？

en: Cancel All Jobs
ja: すべてのジョブをキャンセル

en: Random
ja: ランダム

en: Show
ja: 表示

en: Item
ja: アイテム

en: Select a date
ja: 日付を選択

en: %l:%M:%S %p
ja: %p %l:%M:%S

en: %l:%M %p
ja: %p %l:%M

en: Select a time
ja: 時刻を選択

en: Hour
ja: 時間

en: Minute
ja: 分

en: Second
ja: 秒

en: This applet is currently enabled
ja: 現在、このアプレットは有効です

en: This desklet is currently enabled
ja: 現在、このデスクレットは有効です

en: This extension is currently enabled
ja: 現在、この拡張機能は有効です

en: by %s
ja: - %s

en: Configure
ja: 設定

en: This is a system applet. It cannot be removed.
ja: これはシステムのアプレットです。削除できません。

en: This is a system desklet. It cannot be removed.
ja: これはシステムのデスクレットです。削除できません。

en: This is a system extension. It cannot be removed.
ja: これはシステムの拡張機能です。削除できません。

en: This applet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
ja: このアプレットには Cinnamon をクラッシュまたはフリーズさせる可能性のある関数コールが潜在しています。クラッシュやフリーズが発生している場合は削除してみてください。

en: This desklet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
ja: このデスクレットには Cinnamon をクラッシュまたはフリーズさせる可能性のある関数コールが潜在しています。クラッシュやフリーズが発生している場合は削除してみてください。

en: This extension contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
ja: この拡張機能には Cinnamon をクラッシュまたはフリーズさせる可能性のある関数コールが潜在しています。クラッシュやフリーズが発生している場合は削除してみてください。

en: About
ja: 情報

en: Extension %s is not compatible with your version of Cinnamon.
ja: 拡張機能 %s は、お使いのバージョンの Cinnamon との互換性がありません。

en: There are multiple instances enabled. Are you sure you want to remove all of them?
ja: 複数のインスタンスが有効になっています。すべて削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to completely remove %s?
ja: %s を完全に削除してもよろしいですか？

en: This will restore the default set of enabled applets. Are you sure you want to do this?
ja: 有効なアプレットを既定の組み合わせに戻します。よろしいですか？

en: This will restore the default set of enabled desklets. Are you sure you want to do this?
ja: 有効なデスクレットを既定の組み合わせに戻します。よろしいですか？

en: This will disable all active extensions. Are you sure you want to do this?
ja: アクティブな拡張機能をすべて無効にします。よろしいですか？

en: This will remove all actions. Are you sure you want to do this?
ja: すべてのアクションを削除します。よろしいですか？

en: Something went wrong while loading %s. Please make sure you are using the latest version, and then report the issue to its developer.
ja: %s の読み込み中に何らかのエラーが発生しました。最新のバージョンを使用していることを確認し、問題を開発者に報告してください。

en: Installed
ja: インストール済み

en: Install
ja: インストール

en: Update
ja: 更新

en: Sort by
ja: 並べ替え順

en: Popularity
ja: 人気度

en: Date
ja: 更新日

en: Upgradable
ja: アップグレード可能

en: More info
ja: 詳細情報

en: Refresh
ja: 再読み込み

en: Update all
ja: すべて更新

en: %d update available | %d updates available
ja[0]: %d 件のアップデートが利用できます

en: No updates available
ja: 利用可能なアップデートはありません

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color
ja: スポイトをクリックしてから、画面上の選択したい色の部分をクリックしてください

en: Click to set a new accelerator key.
ja: 新しいアクセラレーターキーを設定するにはクリックしてください。

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
ja: 操作をキャンセルするには Esc を押すか、再度クリックしてください。

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
ja: 現在のキー割り当てを解除するには Backspace を押してください。

en: unassigned
ja: 未割り当て

en: Pick an accelerator
ja: アクセラレーターを選んでください

en: Continue
ja: 続行

en: 
    This key combination, '<b>%s</b>' should not be used because it would become impossible to type using this key.
ja: 
    このキーの組み合わせ '<b>%s</b>' は使用すべきではありません (このキーを使用した入力ができなくなってしまいます)。

en: Please try again using a modifier key such as Control, Alt or Super (Windows key).
ja: Ctrl, Alt, Super (Windows キー) などの修飾キーで再度試してください。

en: Continue only if you are certain this is what you want, otherwise press cancel.
ja: それでも本当にこのまま続けますか？それともキャンセルしますか？

en: Checking dependencies
ja: 依存関係を確認しています

en: Please install: %s
ja: %s をインストールしてください

en: _Cancel
ja: キャンセル (_C)

en: _Open
ja: 開く (_O)

en: Sound files
ja: サウンドファイル

en: Downloading images:
ja: 画像をダウンロードしています:

en: An error occurred while trying to access the server. Please try again in a little while.
ja: サーバーへの接続中にエラーが発生しました。あとでもう一度試してください。

en: Something went wrong with the spices download. Please try refreshing the list again.
ja: Spices のダウンロードに問題が発生しました。一覧を再読み込みしてみてください。

en: Refreshing the cache
ja: キャッシュを再読み込みしています

en: Installing %s
ja: %s をインストールしています

en: An error occurred during the installation of %s. Please report this incident to its developer.
ja: %s のインストール中にエラーが発生しました。この問題を開発者に報告してください。

en: Uninstalling %s
ja: %s をアンインストールしています

en: A problem occurred while removing %s.
ja: %s の削除中に問題が発生しました。

en: 
    
    Details:  %s
ja: 
    
    詳細:  %s

en: Add new entry
ja: 新しい項目を追加

en: Remove selected entry
ja: 選択した項目を削除

en: Edit selected entry
ja: 選択した項目を編集

en: Move selected entry up
ja: 選択した項目を上へ移動

en: Move selected entry down
ja: 選択した項目を下へ移動

en: Edit entry
ja: 項目を編集

en: Configure accessibility features
ja: ユーザー補助機能を設定します

en: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast
ja: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast, 拡大鏡, トーク, スピーチ, 読み上げ, アクセス, ズーム, キー, コントラスト

en: Visual
ja: 視覚

note: Visual Aids
en: Visual Aids
ja: 視覚支援

en: High contrast
ja: ハイコントラスト

en: Large text
ja: 大きな文字

en: Screen reader
ja: スクリーンリーダー

en: Configure screen reader
ja: スクリーンリーダーの設定

note: Desktop Zoom
en: Desktop Zoom
ja: デスクトップの拡大表示

en: Enable zoom
ja: 拡大表示を有効化

en: Magnification
ja: 倍率

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
ja: 無効

en: Mouse wheel modifier
ja: マウスホイールの修飾キー

en: While this modifier is pressed, mouse scrolling will increase or decrease zoom.
ja: この修飾キーが押されている間にマウスをスクロールすると拡大縮小します。

en: Scroll at screen edges
ja: 画面端に沿ってスクロール

en: Keep cursor centered
ja: カーソルを中央に固定

en: Cursor moves with contents
ja: カーソルとレンズを同時移動

en: Cursor pushes contents around
ja: カーソルでレンズ周辺を押す

en: Mouse tracking mode
ja: マウス追跡モード

en: Lens mode
ja: 拡大鏡モード

en: Square
ja: 正方形

en: Horizontal strip
ja: 水平帯

en: Vertical strip
ja: 垂直帯

en: Lens shape
ja: レンズの形状

en: Full screen
ja: 全画面表示

en: Top half
ja: 上半分

en: Bottom half
ja: 下半分

en: Left half
ja: 左半分

en: Right half
ja: 右半分

en: Screen position
ja: 画面位置

en: Enable the on-screen keyboard
ja: スクリーンキーボードを有効化

en: Touch
ja: タッチ

en: Full scale
ja: フルスケール

en: Scanning
ja: スキャニング

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
ja: キーボードレイアウト

en: At the bottom of the screen
ja: 画面の下側

en: At the top of the screen
ja: 画面の上側

en: Keyboard position
ja: キーボードの位置

en: A quarter of the screen
ja: 画面 1/4

en: A third of the screen
ja: 画面 1/3

en: Half of the screen
ja: 画面半分

en: Keyboard size
ja: キーボードの大きさ

en: Show the keyboard any time something expects input
ja: 入力が必要なタイミングでキーボードを自動表示

en: Show keyboard only when the user activates it
ja: ユーザー自らが手動でキーボードを表示

en: Activation mode
ja: 起動モード

note: Keyboard indicators
en: Keyboard indicators
ja: キーボードの状態表示

en: Use visual indicator on Caps and Num Lock
ja: Caps Lock と Num Lock の切り替えを画面に表示

en: Use audio indicator on Caps and Num Lock
ja: Caps Lock と Num Lock の切り替え時に音を鳴らす

en: Sound to use Caps or Num Lock on
ja: Caps Lock と Num Lock を有効にしたときの音

en: Sound to use Caps or Num Lock off
ja: Caps Lock と Num Lock を無効にしたときの音

en: Event feedback (required for typing assistance alerts)
ja: 反応通知 (タイピング支援機能からのアラート時)

en: Enable visual alerts
ja: 画面にアラートを表示

en: Flash the entire monitor
ja: モニター全体を点滅させる

en: Flash the active window
ja: アクティブなウィンドウを点滅させる

en: Visual style
ja: 外観スタイル

en: Enable audio alerts
ja: アラート音を鳴らす

en: Sound to use for window alerts
ja: ウィンドウでアラートされるときの音

en: Typing assistance
ja: タイピング支援

note: Stickykeys
en: Sticky keys
ja: 固定キー

en: Treat a sequence of modifier keys as a combination
ja: 修飾キーが常に押された状態のキーボード入力にする

en: Disable if two modifiers are pressed together
ja: 2 つの修飾キーが同時に押された場合、固定キーを無効化

en: Alert when a modifier key is pressed
ja: 修飾キーが押されたらアラート

note: Slowkeys
en: Slow keys
ja: スローキー

en: Put a delay between when a key is pressed and when it is accepted
ja: 押されたキーが反応するまでに間を置く

en: Alert when a key is pressed
ja: キーが押されたらアラート

en: Alert when a key is accepted
ja: キーが受け入れられたらアラート

en: Alert when a key is rejected
ja: キーが拒否されたらアラート

en: Acceptance delay
ja: 認識されるまでの待ち時間

en: Short
ja: 短い

en: Long
ja: 長い

note: Bouncekeys
en: Bounce keys
ja: バウンスキー

en: Ignore fast duplicate keypresses
ja: 同じキーが連続して速く押されたら無視

note: Mousekeys
en: Mouse keys
ja: マウスキー

en: Control the pointer using the keypad
ja: キーパッドでポインターを制御

en: Initial delay
ja: 開始までの待ち時間

en: Shorter
ja: 短め

en: Longer
ja: 長め

en: Acceleration time
ja: 加速時間

en: Maximum speed
ja: 最大速度

en: Slower
ja: 遅め

en: Faster
ja: 速め

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
ja: 主ボタンを押したままにすると副ボタンのクリックと見なす

en: Trigger a click when the pointer hovers
ja: ポインターの移動が停止したらクリック動作を行う

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
ja: 待ち時間

en: Motion threshold
ja: 発動するまでの移動量

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Small
ja: 小

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Large
ja: 大

en: Manage your actions
ja: アクションを管理します

en: action
ja: action, アクション

en: Actions
ja: アクション

en: Manage
ja: 管理

en: Download
ja: ダウンロード

en: Enable
ja: 有効化

en: Disable
ja: 無効化

en: Installed actions
ja: インストール済みのアクション

en: Remove all
ja: すべて削除

en: Manage Cinnamon applets
ja: Cinnamon のアプレットを管理

en: You can remove specific instances in panel edit mode via the context menu.
ja: パネル編集モードでは、コンテキストメニューから特定のインスタンスを削除できます。

en: applet
ja: applet, アプレット

en: Installed applets
ja: インストール済みのアプレット

en: Reset all
ja: すべて初期化

en: Previous Panel
ja: 前のパネル

en: Next Panel
ja: 次のパネル

en: Solid color
ja: 単色

en: Horizontal gradient
ja: 横方向のグラデーション

en: Vertical gradient
ja: 縦方向のグラデーション

en: No picture
ja: 写真なし

en: Mosaic
ja: 繰り返し並べる

en: Centered
ja: 中央に表示

en: Scaled
ja: 比率を維持して伸縮

en: Stretched
ja: 伸縮

en: Spanned
ja: 敷き詰める

en: Background color
ja: 背景色

en: Change your desktop's background
ja: デスクトップの背景を変更します

en: background, picture, slideshow
ja: background, picture, slideshow, 背景, ピクチャ, 画像, 写真, スライドショー

en: Backgrounds
ja: 背景

en: Add Folder
ja: フォルダーを追加

en: Add new folder
ja: 新しいフォルダーを追加

en: Remove selected folder
ja: 選択したフォルダーを削除

en: Play backgrounds as a slideshow
ja: スライドショーとして背景を再生

en: minutes
ja: 分

en: Play images in random order
ja: ランダム順に画像を再生

en: Picture aspect
ja: 画像の配置

en: Manage date and time settings
ja: 日付と時刻の設定を管理

en: time, date, calendar, format, network, sync
ja: time, date, calendar, format, network, sync, 時刻, 時間, 日付, カレンダー, フォーマット, 形式, 書式, ネットワーク, 同期

en: Date & Time
ja: 日付と時刻

en: Date and Time
ja: 日付と時刻

en: Network time
ja: ネットワークの時刻

en: Manually set date and time
ja: 日付と時刻の手動設定

en: Format
ja: 書式

en: Use 24h clock
ja: 24 時間時計表示を使用

en: Display the date
ja: 日付を表示

en: Display seconds
ja: 秒を表示

en: Use locale default
ja: ロケールの既定値を使用

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: First day of week
ja: 週の最初の曜日

en: Region
ja: 地域

en: City
ja: 市

en: Internet
ja: インターネット

en: Multimedia
ja: マルチメディア

en: Office
ja: オフィス

en: System
ja: システム

en: Web
ja: ウェブ

en: Mail
ja: メール

en: Music
ja: 音楽

en: Video
ja: 動画

en: Photos
ja: 画像

en: Word
ja: 文書

en: Spreadsheet
ja: 表計算

en: Source Code
ja: ソースコード

en: File Manager
ja: ファイルマネージャー

en: Plain Text
ja: 平文テキスト

en: CD audio
ja: CD オーディオ

en: Select an application for audio CDs
ja: オーディオ CD 用のアプリケーションを選択

en: DVD video
ja: DVD ビデオ

en: Select an application for video DVDs
ja: ビデオ DVD 用のアプリケーションを選択

en: Music player
ja: 音楽プレーヤー

en: Select an application to run when a music player is connected
ja: 音楽プレーヤーの接続時に起動するアプリケーションを選択

en: Select an application to run when a camera is connected
ja: カメラの接続時に起動するアプリケーションを選択

en: Software
ja: ソフトウェア

en: Select an application for software CDs
ja: ソフトウェア CD 用のアプリケーションを選択

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info strings, just here to fix capitalization of the English originals. If the shared-mime-info translation works for your language, simply leave these untranslated.
en: audio DVD
ja: オーディオ DVD

en: blank Blu-ray disc
ja: 空のブルーレイディスク

en: blank CD disc
ja: 空の CD

en: blank DVD disc
ja: 空の DVD

en: blank HD DVD disc
ja: 空の HD DVD

en: Blu-ray video disc
ja: ブルーレイビデオディスク

en: e-book reader
ja: 電子書籍リーダー

en: HD DVD video disc
ja: HD DVD ビデオディスク

en: Picture CD
ja: ピクチャ CD

en: Super Video CD
ja: スーパービデオ CD

en: Video CD
ja: ビデオ CD

en: Windows software
ja: Windows ソフトウェア

en: Command-line option for your terminal to execute a passed-in command.
ja: 渡されたコマンドを実行する端末のコマンドラインオプションです。

en: Ask what to do
ja: どうするか尋ねる

en: Open folder
ja: フォルダーを開く

en: Do nothing
ja: 何もしない

en: Other Media
ja: 他のメディア

en: Select how other media should be handled
ja: 他のメディアに行う処理を選択してください

en: _Action:
ja: アクション (_A):

en: Preferred Applications
ja: お気に入りのアプリ

en: media, defaults, applications, programs, removable, browser, email, calendar, music, videos, photos, images, cd, autoplay, favorite, apps
ja: media, defaults, applications, programs, removable, browser, email, calendar, music, videos, photos, images, cd, autoplay, favorite, apps, メディア, デフォルト, 既定, アプリケーション, プログラム, リムーバブル, ブラウザー, メール, カレンダー, ミュージック, 音楽, ビデオ, 動画, フォト, 写真, イメージ, 画像, 自動再生, お気に入り, アプリ

en: Preferred applications
ja: お気に入りのアプリ

en: Calculator
ja: 電卓

en: Terminal
ja: 端末

en: Arguments
ja: 引数

en: Removable media
ja: リムーバブルメディア

en: Prompt or start programs on media insertion
ja: メディアの挿入時に確認、またはプログラムを起動

note: FIXMEEEEEEEE??
en: _Other Media...
ja: 他のメディア (_O)...

en: Manage your Cinnamon desklets
ja: Cinnamon のデスクレットを管理します

en: You can remove specific instances from the desktop via that desklet's context menu
ja: デスクレットのコンテキストメニューから、デスクトップの特定のインスタンスを削除できます

en: desklet, desktop, slideshow
ja: desklet, desktop, slideshow, デスクレット, デスクトップ, スライドショー

en: Desklets
ja: デスクレット

en: General Settings
ja: 一般設定

en: General Desklets Settings
ja: デスクレットの一般設定

en: No decoration
ja: 装飾なし

en: Border only
ja: ボーダーのみ

en: Border and header
ja: ボーダーとヘッダー

en: Decoration of desklets
ja: デスクレットの装飾

en: Note: Some desklets require the border/header to be always present
ja: 注: 一部のデスクレットは、ボーダー/ヘッダーを常に必要とします

en: Such requirements override the settings selected here
ja: その場合、ここで選択された設定は上書きされます

en: Snap desklets to grid
ja: デスクレットをグリッド上に投影

en: Width of desklet snap grid
ja: デスクレットを投影するグリッドの幅

en: Lock desklets in their current position
ja: デスクレットを現在の位置に固定

en: Installed desklets
ja: インストール済みのデスクレット

en: Manage your desktop icons
ja: デスクトップアイコンを管理します

en: desktop, home, button, trash
ja: desktop, home, button, trash, デスクトップ, ホーム, ボタン, ゴミ箱

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Manage display settings
ja: ディスプレイの設定を管理

en: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd
ja: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd, ディスプレイ, スクリーン, 画面, モニター, レイアウト, 解像度, デュアル, 液晶ディスプレイ

en: Layout
ja: レイアウト

en: Disable automatic screen rotation
ja: 画面を自動回転させない

en: Select this option to disable automatic screen rotation on hardware equipped with supported accelerometers.
ja: このオプションを選択すると、対応アクセロメーターが搭載されたハードウェアにおいて、画面を自動的に回転させないようにします。

en: Enable fractional scaling controls (experimental)
ja: モニターの拡大率を調節できる設定を表示 (試験的)

en: Select this option to display additional layout controls for per-monitor scaling.
ja: このオプションを選択すると、モニターごとに UI の拡大率を調節できる設定を表示します。

en: Control Cinnamon visual effects.
ja: Cinnamon の視覚効果を制御します。

en: effects, window
ja: effects, window, エフェクト, 視覚効果, ウィンドウ

en: Effects
ja: 視覚効果

en: Desktop and window effects
ja: デスクトップとウィンドウの視覚効果

en: Effects on dialog boxes
ja: ダイアログボックスの視覚効果

en: Effects on menus
ja: メニューの視覚効果

en: Session startup animation
ja: セッション開始時のアニメーション

en: Fade effect on Cinnamon scrollboxes (like the Menu application list)
ja: Cinnamon スクロールボックス (メニューの一覧など) のフェード効果

en: Window effects
ja: ウィンドウの視覚効果

note: MAPPING WINDOWS CLOSING WINDOWS MINIMIZING WINDOWS grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options gro
en: None
ja: なし

en: Traditional
ja: 従来式

en: Fly
ja: 飛ばす

en: New windows or unminimizing existing ones
ja: 新しいウィンドウ、または最小化の解除

en: Closing windows
ja: ウィンドウを閉じる

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
ja: フェード

en: Minimizing windows
ja: ウィンドウの最小化

note: MAXIMIZING/TILING WINDOWS
en: Resizing and tiling windows
ja: ウィンドウのサイズ変更とタイル表示

en: Window animation speed
ja: ウィンドウのアニメーション速度

en: Manage your Cinnamon extensions
ja: Cinnamon の拡張機能を管理します

en: extension, addon
ja: extension, addon, 拡張機能, アドオン

en: Extensions
ja: 拡張機能

en: Installed extensions
ja: インストール済みの拡張機能

en: Disable all
ja: すべて無効化

en: Configure system fonts
ja: システムフォントの設定

en: font, size, small, large
ja: font, size, small, large, フォント, サイズ, 大きさ, 小さい, 大きい

en: Font Selection
ja: フォントの選択

en: Default font
ja: 既定のフォント

en: Desktop font
ja: デスクトップのフォント

en: Document font
ja: ドキュメントのフォント

en: Monospace font
ja: 等幅フォント

en: Window title font
ja: ウィンドウタイトルのフォント

en: Font Settings
ja: フォントの設定

en: Grayscale
ja: グレースケール

en: Rgba
ja: RGBA

en: Slight
ja: 微少

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Medium
ja: 中

en: Full
ja: 完全

en: Vertical RGB
ja: 垂直 RGB

en: Vertical BGR
ja: 垂直 BGR

en: Text scaling factor
ja: 文字の倍率

en: Hinting
ja: 線幅の補正 (ヒンティング)

en: Hinting allows for producing clear, legible text on screen.
ja: ヒンティングを適用すると、画面のテキストがより美しくなり、読みやすさが向上します。

en: Antialiasing
ja: アンチエイリアス

en: Antialiasing makes on screen text smoother and easier to read
ja: アンチエイリアスを適用すると、画面のテキストがより滑らかになり、読みやすさが向上します

en: RGBA Order
ja: RGBA の順番

en: The order of subpixel elements on an LCD screen, only used when antialiasing is set to 'rgba'
ja: 液晶画面のサブピクセル要素の順番です。アンチエイリアスが 'RGBA' に設定されている場合にのみ使用されます

en: Miscellaneous Cinnamon preferences
ja: その他の Cinnamon 環境設定

en: logging, click
ja: logging, click, ログ, クリック

note: Label                   id                  parent (child)Label                       id                  parent grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->generalPage->title
en: General
ja: 一般

en: Compositor Options
ja: コンポジット処理の設定

en: Disable compositing for full-screen windows
ja: 全画面表示のウィンドウにはコンポジット処理をしない

en: Select this option to let full-screen applications skip the compositing manager and run at maximum speed. Unselect it if you're experiencing screen-tearing in full screen mode.
ja: このオプションを選択すると、全画面表示のアプリケーションに対するコンポジット処理を省略し、実行速度を向上させます。全画面モード時に画面の乱れが発生する場合は、この選択を解除してください。

en: Miscellaneous Options
ja: その他のオプション

en: Enable timer when logging out or shutting down
ja: ログアウトまたはシャットダウン時にタイマーを使用

en: Timer delay
ja: 待ち時間

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->units
en: seconds
ja: 秒

en: Memory limit
ja: メモリ制限

en: Restart Cinnamon when it uses too much memory
ja: Cinnamon のメモリ消費量が多すぎたら再起動

en: Check frequency
ja: 確認する頻度

en: Switch to right workspace
ja: 右のワークスペースへ切り替え

note: Workspaces
en: Switch to left workspace
ja: 左のワークスペースへ切り替え

en: Minimize window
ja: ウィンドウを最小化

note: Windows
en: Maximize window
ja: ウィンドウを最大化

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Move window to right workspace
ja: 右のワークスペースへウィンドウを移動

en: Move window to left workspace
ja: 左のワークスペースへウィンドウを移動

en: Make window fullscreen
ja: ウィンドウを全画面表示にする

en: Exit window fullscreen
ja: ウィンドウの全画面表示を終了

en: Push tile up
ja: 上にタイル状で配置

en: Push tile down
ja: 下にタイル状で配置

note: Windows - Tiling and Snapping
en: Push tile left
ja: 左にタイル状で配置

en: Push tile right
ja: 右にタイル状で配置

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
ja: デスクトップを表示

en: Volume up
ja: 音量を上げる

en: Volume down
ja: 音量を下げる

note: Sound and Media
en: Volume mute
ja: 消音

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Play / Pause
ja: 再生と一時停止を切り替え

en: Next track
ja: 次のトラックへ進む

en: Previous track
ja: 前のトラックへ戻る

en: Zoom desktop in
ja: デスクトップを拡大

en: Zoom desktop out
ja: デスクトップを縮小

en: Run a command
ja: コマンドを実行

en: Trigger at gesture start
ja: ジェスチャーの開始時に発動

en: Trigger at gesture end
ja: ジェスチャーの終了時に発動

en: Manage touch gestures
ja: タッチジェスチャーを管理

en: gesture, swipe, pinch, touch
ja: gesture, swipe, pinch, touch, ジェスチャー, スワイプ, ピンチ, タッチ

en: Gestures
ja: ジェスチャー

en: Check again
ja: 再確認

en: Swipe
ja: スワイプ

en: Swipe with 2 fingers
ja: 2 本指でスワイプ

en: Touchscreen only
ja: タッチスクリーンのみ

en: Swipe with 3 fingers
ja: 3 本指でスワイプ

en: Swipe with 4 fingers
ja: 4 本指でスワイプ

en: Swipe with 5 fingers
ja: 5 本指でスワイプ

en: Pinch
ja: ピンチ

en: Pinch with %d fingers
ja: %d 本指でピンチ

en: Pinch with 5 fingers
ja: 5 本指でピンチ

en: Tap
ja: タップ

en: Enable gestures
ja: ジェスチャーを有効化

en: Activation thresholds
ja: 発動するまでのジェスチャー範囲

en: In percentage of the touch surface
ja: タッチスクリーンの大きさの割合

en: The touchegg package must be installed for gesture support.
ja: ジェスチャーのサポートには touchegg パッケージのインストールが必要です。

en: Gestures are disabled
ja: ジェスチャーは無効になっています

en: The Touchegg service is not running
ja: Touchegg サービスが実行されていません

en: Up
ja: 上

en: Down
ja: 下

en: In
ja: イン

en: Out
ja: アウト

en: Tap with %d fingers
ja: %d 本指でタップ

en: Sensitivity
ja: 感度

en: Less
ja: 低め

en: Manage hotcorner settings
ja: ホットコーナーの設定を管理

en: hotcorner, overview, scale, expo
ja: hotcorner, overview, scale, expo, ホットコーナー, 操作, スケール, エキスポ, エクスポ

en: Hot Corners
ja: ホットコーナー

en: Show all workspaces
ja: すべてのワークスペースを表示

note: Expo
en: Show all windows
ja: すべてのウィンドウを表示

en: Enable this corner
ja: このコーナーを有効化

en: Type a command...
ja: コマンドを入力...

en: Activation delay (ms)
ja: 実行までの待ち時間 (ミリ秒)

en: Unknown size
ja: 不明な容量

en: Unknown CPU
ja: 不明な CPU

en: Operating System
ja: オペレーティングシステム

en: Cinnamon Version
ja: Cinnamon のバージョン

en: Linux Kernel
ja: Linux カーネル

en: Processor
ja: プロセッサー

en: Memory
ja: メモリ

en: Hard Drives
ja: ハードドライブ

en: Hard Drive
ja: ハードドライブ

en: Graphics Card
ja: グラフィックカード

en: Display Server
ja: ディスプレイサーバー

en: Display system information
ja: システム情報を表示

en: system, information, details, graphic, sound, kernel, version
ja: system, information, details, graphic, sound, kernel, version, システム, 情報, 詳細, グラフィック, サウンド, 音, カーネル, バージョン

en: System Info
ja: システム情報

en: Upload system information
ja: システム情報をアップロード

en: No personal information included
ja: 個人情報は含まれません

en: Copy to clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Troubleshooting
ja: トラブルシューティング

en: Windows
ja: ウィンドウ

en: Positioning
ja: 位置調節

en: Tiling and Snapping
ja: タイル表示とスナップ操作

en: Inter-workspace
ja: ワークスペース間

en: Inter-monitor
ja: モニター間

en: Workspaces
ja: ワークスペース

en: Direct Navigation
ja: 直接切り替え

en: Screenshots and Recording
ja: スクリーンショットと録画

en: Launchers
ja: ランチャー

en: Sound and Media
ja: サウンドとメディア

en: Quiet Keys
ja: サイレントキー

en: Universal Access
ja: ユニバーサルアクセス

en: Custom Shortcuts
ja: カスタムショートカット

en: Pointer
ja: ポインター

note: KB Label                        Schema                  Key name Array?  Category General
en: Show the window selection screen
ja: ウィンドウ選択画面を表示

en: Show the workspace selection screen
ja: ワークスペース選択画面を表示

en: Cycle through open windows
ja: 開いているウィンドウを循環

en: Cycle backwards through open windows
ja: 開いているウィンドウを逆方向へ循環

en: Cycle through windows from all workspaces
ja: 全ワークスペースのウィンドウを循環

en: Cycle backwards through windows from all workspaces
ja: 全ワークスペースのウィンドウを逆方向へ循環

en: Cycle through open windows of the same application
ja: 同一アプリケーションのウィンドウを循環

en: Cycle backwards through open windows of the same application
ja: 同一アプリケーションのウィンドウを逆方向へ循環

en: Run dialog
ja: 実行ダイアログ

note: General - Troubleshooting
en: Toggle Looking Glass
ja: Looking Glass を切り替え

note: General - Pointer
en: Move pointer to the next monitor
ja: 次のモニターへポインターを移動

en: Move pointer to the previous monitor
ja: 前のモニターへポインターを移動

en: Unmaximize window
ja: ウィンドウの最大化を解除

en: Activate window menu
ja: ウィンドウメニューを表示

en: Raise window
ja: ウィンドウを前面へ出す

en: Lower window
ja: ウィンドウを背面へ隠す

en: Toggle maximization state
ja: 最大化の状態を切り替え

en: Toggle fullscreen state
ja: 全画面表示の状態を切り替え

en: Toggle shaded state
ja: 折りたたみと引き伸ばしの状態を切り替え

en: Toggle always on top
ja: 最前面への固定を切り替え

en: Toggle showing window on all workspaces
ja: すべてのワークスペースへのウィンドウ表示を切り替え

en: Increase opacity
ja: 不透明度を上げる

en: Decrease opacity
ja: 不透明度を下げる

en: Toggle vertical maximization
ja: 縦方向への拡大/縮小

en: Toggle horizontal maximization
ja: 横方向への拡大/縮小

note: Windows - Positioning
en: Resize window
ja: ウィンドウサイズを変更

en: Move window
ja: ウィンドウを移動

en: Center window in screen
ja: 画面中央にウィンドウを移動

en: Move window to upper-right
ja: 右上にウィンドウを移動

en: Move window to upper-left
ja: 左上にウィンドウを移動

en: Move window to lower-right
ja: 右下にウィンドウを移動

en: Move window to lower-left
ja: 左下にウィンドウを移動

en: Move window to right edge
ja: 右端にウィンドウを移動

en: Move window to top edge
ja: 上端にウィンドウを移動

en: Move window to bottom edge
ja: 下端にウィンドウを移動

en: Move window to left edge
ja: 左端にウィンドウを移動

note: Windows - Workspace-related
en: Move window to new workspace
ja: 新しいワークスペースにウィンドウを移動

en: Move window to workspace above
ja: 上のワークスペースへウィンドウを移動

en: Move window to workspace below
ja: 下のワークスペースへウィンドウを移動

en: Move window to workspace 1
ja: ワークスペース 1 にウィンドウを移動

en: Move window to workspace 2
ja: ワークスペース 2 にウィンドウを移動

en: Move window to workspace 3
ja: ワークスペース 3 にウィンドウを移動

en: Move window to workspace 4
ja: ワークスペース 4 にウィンドウを移動

en: Move window to workspace 5
ja: ワークスペース 5 にウィンドウを移動

en: Move window to workspace 6
ja: ワークスペース 6 にウィンドウを移動

en: Move window to workspace 7
ja: ワークスペース 7 にウィンドウを移動

en: Move window to workspace 8
ja: ワークスペース 8 にウィンドウを移動

en: Move window to workspace 9
ja: ワークスペース 9 にウィンドウを移動

en: Move window to workspace 10
ja: ワークスペース 10 にウィンドウを移動

en: Move window to workspace 11
ja: ワークスペース 11 にウィンドウを移動

en: Move window to workspace 12
ja: ワークスペース 12 にウィンドウを移動

note: Windows - Monitor-related
en: Move window to left monitor
ja: 左のモニターへウィンドウを移動

en: Move window to right monitor
ja: 右のモニターへウィンドウを移動

en: Move window to monitor above
ja: 上のモニターへウィンドウを移動

en: Move window to monitor below
ja: 下のモニターへウィンドウを移動

note: Workspaces - Direct Nav
en: Switch to workspace 1
ja: ワークスペース 1 に切り替え

en: Switch to workspace 2
ja: ワークスペース 2 に切り替え

en: Switch to workspace 3
ja: ワークスペース 3 に切り替え

en: Switch to workspace 4
ja: ワークスペース 4 に切り替え

en: Switch to workspace 5
ja: ワークスペース 5 に切り替え

en: Switch to workspace 6
ja: ワークスペース 6 に切り替え

en: Switch to workspace 7
ja: ワークスペース 7 に切り替え

en: Switch to workspace 8
ja: ワークスペース 8 に切り替え

en: Switch to workspace 9
ja: ワークスペース 9 に切り替え

en: Switch to workspace 10
ja: ワークスペース 10 に切り替え

en: Switch to workspace 11
ja: ワークスペース 11 に切り替え

en: Switch to workspace 12
ja: ワークスペース 12 に切り替え

note: System
en: Log out
ja: ログアウト

en: Shut down
ja: シャットダウン

en: Suspend
ja: サスペンド

en: Hibernate
ja: ハイバネート

note: System - Screenshots
en: Take a screenshot of an area
ja: 選択領域のスクリーンショットを撮る

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
ja: 選択領域のスクリーンショットをクリップボードにコピー

en: Take a screenshot
ja: スクリーンショットを撮る

en: Copy a screenshot to clipboard
ja: スクリーンショットをクリップボードにコピー

en: Take a screenshot of a window
ja: ウィンドウのスクリーンショットを撮る

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
ja: ウィンドウのスクリーンショットをクリップボードにコピー

en: Toggle recording desktop (must restart Cinnamon)
ja: デスクトップ録画を開始/終了 (Cinnamon の再起動が必要)

note: System - Hardware
en: Switch monitor configurations
ja: モニターの設定を切り替え

en: Rotate display
ja: ディスプレイを回転

en: Orientation Lock
ja: 画面の向きを固定

en: Increase screen brightness
ja: 画面を明るくする

en: Decrease screen brightness
ja: 画面を暗くする

en: Toggle keyboard backlight
ja: キーボードバックライトを点灯/消灯

en: Increase keyboard backlight level
ja: キーボードバックライトを明るくする

en: Decrease keyboard backlight level
ja: キーボードバックライトを暗くする

en: Toggle touchpad state
ja: タッチパッド操作を切り替え

en: Turn touchpad on
ja: タッチパッドを有効化

en: Turn touchpad off
ja: タッチパッドを無効化

en: Show power statistics
ja: 電源の統計を表示

note: Launchers
en: Launch terminal
ja: 端末を起動

en: Launch help browser
ja: ヘルプブラウザーを起動

en: Launch calculator
ja: 電卓を起動

en: Launch email client
ja: 電子メールクライアントを起動

en: Launch web browser
ja: ウェブブラウザーを起動

en: Home folder
ja: ホームフォルダー

en: Mic mute
ja: マイクをミュート

en: Launch media player
ja: メディアプレーヤーを起動

en: Pause playback
ja: 再生を一時停止

en: Stop playback
ja: 再生を停止

en: Eject
ja: 取り出す

en: Rewind
ja: 早戻し

en: Fast-forward
ja: 早送り

en: Repeat
ja: 繰り返し

note: Sound and Media Quiet
en: Volume mute (Quiet)
ja: 消音 (サイレント)

note: Not sure this is even necessary
en: Volume down (Quiet)
ja: 音量を下げる (サイレント)

en: Volume up (Quiet)
ja: 音量を上げる (サイレント)

note: Universal Access
en: Zoom in
ja: 拡大

en: Zoom out
ja: 縮小

en: Turn screen reader on or off
ja: スクリーンリーダーをオン/オフ

en: Increase text size
ja: 文字サイズを拡大

en: Decrease text size
ja: 文字サイズを縮小

en: High contrast on or off
ja: ハイコントラストをオン/オフ

en: Manage keyboard settings and shortcuts
ja: キーボードの設定とショートカットを管理

en: keyboard, shortcut, hotkey
ja: keyboard, shortcut, hotkey, キーボード, ショートカット, ホットキー

en: Key repeat
ja: キーの繰り返し入力

en: Typing
ja: タイピング

en: Enable key repeat
ja: キーの繰り返し入力を有効化

en: Repeat delay:
ja: 繰り返すまでの待ち時間:

en: Repeat speed:
ja: 繰り返し速度:

en: Slow
ja: 遅い

en: Fast
ja: 速い

en: Text cursor
ja: テキストカーソル

en: Text cursor blinks
ja: テキストカーソルの点滅

en: Blink speed:
ja: 点滅速度:

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: To edit a keyboard binding, click it and press the new keys, or press backspace to clear it.
ja: キーの割り当てを変更するには、変更対象をクリックし、新しいキーを入力します。バックスペースを押すと割り当てを解除します。

en: Type to search
ja: 入力して検索

en: Add custom shortcut
ja: カスタムショートカットを追加

en: Remove custom shortcut
ja: カスタムショートカットを削除

en: Categories
ja: カテゴリ

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Keyboard bindings
ja: キーボードの割り当て

en: Layouts
ja: レイアウト

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently in use by <b>%(old)s</b>.
ja: このキーの組み合わせ <b>%(combination)s</b> は現在 <b>%(old)s</b> によって使用されています。

en: If you continue, the combination will be reassigned to <b>%(new)s</b>.
ja: これを新しく <b>%(new)s</b> に割り当て直そうとしています。

en: Do you want to continue with this operation?
ja: 操作を続けますか？

en: Reset to default
ja: 既定値に戻す

en: Select a file
ja: ファイルを選択

en: Control mouse and touchpad settings
ja: マウスとタッチパッド操作の設定

en: mouse, touchpad, synaptic, double-click
ja: mouse, touchpad, synaptic, double-click, マウス, タッチパッド, ダブルクリック

en: Mouse and Touchpad
ja: マウスとタッチパッド

en: Left handed (mouse buttons inverted)
ja: 左利き (左右マウスボタンの入れ替え)

en: Reverse scrolling direction
ja: 逆方向へスクロール

en: Show position of pointer when the Control key is pressed
ja: コントロールキーが押されたらポインターの位置を表示

en: Emulate middle click by clicking both left and right buttons
ja: 中央ボタンクリックを左右ボタンの同時クリックで代替

en: Paste the current selection when middle-click is pressed
ja: 中クリックで現在の選択を貼り付け

en: Drag-and-drop threshold
ja: ドラッグアンドドロップと見なすまでの移動量

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->units settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner-number->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->units
en: pixels
ja: ピクセル

en: Pointer size and speed
ja: ポインターの大きさと速度

en: Size
ja: 大きさ

en: Smaller
ja: 小さめ

en: Larger
ja: 大きめ

en: Speed
ja: 速度

en: Device default
ja: デバイスの既定値

en: Constant
ja: 一定

en: Adaptive
ja: 順応

en: Acceleration
ja: 加速度

en: Double-Click timeout
ja: ダブルクリックのタイムアウト

en: Timeout
ja: タイムアウト

en: Double-click test
ja: ダブルクリックをテスト

en: Enabled
ja: 有効

en: Disabled when a mouse is attached
ja: マウス接続時は無効

en: Touchpad is
ja: タッチパッド

en: Tap to click
ja: タッチパッドをタップでクリック

en: Disable touchpad while typing
ja: 入力中はタッチパッドを無効化

en: Default device behavior
ja: デバイス既定の振る舞い

en: Virtual button areas along bottom of touchpad
ja: タッチパッド下部にある仮想ボタン領域

en: Use multiple fingers for right and middle click
ja: 右クリックや中クリックに複数の指を使用

en: Click actions
ja: クリックの動作

en: Scrolling
ja: スクロール

en: Touchpad
ja: タッチパッド

en: Success!
ja: 成功！

en: Two-finger scrolling
ja: 2 本指でスクロール

en: Edge scrolling
ja: タッチパッド端の部分でスクロール

en: Scrolling method
ja: スクロールの方法

en: Primary monitor
ja: プライマリモニター

en: Active monitor
ja: 作業中のモニター

en: The monitor specified below
ja: 下で指定したモニター

en: Notification preferences
ja: 通知の設定

en: notifications
ja: notifications, 通知

en: Notification settings
ja: 通知の設定

en: Enable notifications
ja: 通知を有効化

en: Remove notifications after their timeout is reached
ja: 通知の表示が終わったら削除

en: Show notifications on the bottom side of the screen
ja: 通知を画面の下辺横に表示

en: Monitor to use for displaying notifications
ja: 通知を表示させるモニター

en: Notification duration
ja: 通知の持続時間

en: Display a test notification
ja: 通知の表示をテスト

en: Media keys OSD
ja: メディアキーの画面表示

en: Media keys OSD size
ja: メディアキーの表示アイコンの大きさ

en: Connect to your online accounts
ja: あなたのオンラインアカウントに接続

en: google, facebook, twitter, yahoo, web, online, chat, calendar, mail, contact, owncloud, kerberos, imap, smtp, pocket, readitlater, account
ja: google, facebook, twitter, yahoo, web, online, chat, calendar, mail, contact, owncloud, kerberos, imap, smtp, pocket, readitlater, account, ウェブ, オンライン, チャット, カレンダー, メール, 連絡, アカウント

en: Online Accounts
ja: オンラインアカウント

en: Information about GNOME Online Accounts
ja: GNOME オンラインアカウントについて

en: Center Zone
ja: 中央域

en: Panel height:
ja: パネルの高さ:

en: Left Zone
ja: 左辺域

en: Right Zone
ja: 右辺域

en: Panel width:
ja: パネルの幅:

en: Top Zone
ja: 上辺域

en: Bottom Zone
ja: 下辺域

en: Panel Visibility
ja: パネルの表示

en: Auto hide panel
ja: 自動的にパネルを隠す

en: Always show panel
ja: 常にパネルを表示

en: Intelligently hide panel
ja: 状況に応じてパネルを隠す

en: Auto-hide panel
ja: パネルを自動的に隠す

en: Show delay
ja: 出現までの時間

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units
en: milliseconds
ja: ミリ秒

en: Hide delay
ja: 隠れるまでの時間

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Panel appearance
ja: パネルの外観

en: Allow theme to determine font size
ja: テーマの設定に従う

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->font-size->description
en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Scale to panel size exactly
ja: パネルサイズと同じ大きさ

en: Scale to panel size optimally
ja: パネルサイズに最適な大きさ

en: Colored icon size
ja: 色付きアイコンのサイズ

en: Symbolic icon size
ja: シンボリックアイコンのサイズ

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->fav-icon-size->units clock@cinnamon.org->settings-schema.js
en: px
ja: ピクセル

en: Manage Cinnamon panel settings
ja: Cinnamon パネルの設定を管理

en: panel, height, bottom, top, autohide, size, layout
ja: panel, height, bottom, top, autohide, size, layout, パネル, 高さ, 下, 上, 自動的に隠す, サイズ, 大きさ, レイアウト

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title
en: Panel
ja: パネル

en: Previous panel
ja: 前のパネル

en: Next panel
ja: 次のパネル

en: General Panel Options
ja: パネルの全般設定

en: Add new panel
ja: 新しいパネルを追加

en: Allow the pointer to pass through the edges of panels
ja: パネルの端をポインターが通過するのを許可

en: Shut down immediately
ja: すぐにシャットダウン

en: 30 seconds
ja: 30 秒

en: 60 seconds
ja: 60 秒

en: 90 seconds
ja: 90 秒

en: 2 minutes
ja: 2 分

en: 5 minutes
ja: 5 分

en: 10 minutes
ja: 10 分

en: 15 minutes
ja: 15 分

en: 30 minutes
ja: 30 分

en: 45 minutes
ja: 45 分

en: 1 hour
ja: 1 時間

en: 2 hours
ja: 2 時間

en: 3 hours
ja: 3 時間

en: Never
ja: なし

en: Unknown time
ja: 不明な時間

en: hours
ja: 時間

en: Manage power settings
ja: 電源の設定を管理

en: power, suspend, hibernate, laptop, desktop, brightness, screensaver
ja: power, suspend, hibernate, laptop, desktop, brightness, screensaver, 電源, サスペンド, スリープ, ハイバネート, 休止状態, ラップトップ, ノート, デスクトップ, 輝度, 明るさ, スクリーンセーバー

en: Power Management
ja: 電源管理

en: Power Options
ja: 電源オプション

en: On A/C power
ja: AC アダプター接続時

en: On battery power
ja: バッテリー使用時

en: Turn off the screen when inactive for
ja: ディスプレイの電源を切るまでの時間

en: Suspend when inactive for
ja: サスペンドするまでの時間

en: When the lid is closed
ja: ふたを閉じたとき

en: Extra options
ja: 拡張オプション

en: When the power button is pressed
ja: 電源ボタンが押されたとき

en: Perform lid-closed action even with external monitors attached
ja: 外部ディスプレイ接続時もふたを閉じたときの動作を行う

en: When the battery is critically low
ja: バッテリー残量が著しく低下したとき

en: Enable Hybrid Sleep
ja: ハイブリッドスリープを有効化

en: Replaces Suspend with Hybrid Sleep
ja: サスペンドの代わりにハイブリッドスリープを使用します

en: Enable Hibernate after suspend
ja: サスペンド後のハイバネートを有効化

en: First suspend the machine and hibernate it after a certain amount of time.
ja: まず、コンピューターはサスペンド状態になります。その後、一定時間コンピューターが使用されなかったら、ハイバネート状態に移行します。

en: Power
ja: 電源

en: Batteries
ja: バッテリー

en: Screen brightness
ja: 画面の明るさ

en: On battery, dim screen when inactive
ja: バッテリー使用中、操作がないときは画面を暗くする

en: Brightness level when inactive
ja: 操作がないときの明るさ

en: Dim screen after inactive for
ja: 画面を暗くするまでの時間

en: Backlight brightness
ja: キーボードバックライトの明るさ

en: Devices
ja: デバイス

en: Low battery notifications
ja: バッテリー残量低下の通知

en: For wireless keyboard
ja: ワイヤレスキーボード

en: For wireless mouse
ja: ワイヤレスマウス

en: For other connected devices
ja: 接続されている他のデバイス

en: Caution low UPS, %s remaining
ja: UPS 電源の残量低下に注意 - 残り %s

en: Using UPS power - %s remaining
ja: UPS 電源を使用中 - 残り %s

en: Caution low UPS
ja: UPS 電源の残量低下に注意

en: Using UPS power
ja: UPS 電源を使用中

en: Charging - %s until fully charged
ja: 充電中 - 満充電まで %s

en: Caution low battery, %s remaining
ja: バッテリー電源の残量低下に注意 - 残り %s

en: Using battery power - %s remaining
ja: バッテリー電源を使用中 - 残り %s

en: Charging - fully charged
ja: 充電中 - 充電完了

en: Empty
ja: 空です

en: Battery
ja: バッテリー

en: Uninterruptible power supply
ja: 無停電電源装置

en: Wireless mouse
ja: ワイヤレスマウス

en: Wireless Keyboard
ja: ワイヤレスキーボード

en: Personal digital assistant
ja: 携帯情報端末

en: Cellphone
ja: 携帯電話

en: Ask
ja: 尋ねる

en: Cinnamon privacy settings
ja: Cinnamon 個人情報の設定

en: privacy, recent, gtk, private
ja: privacy, recent, gtk, private, プライバシー, 個人情報, 最近使ったファイル, プライベート

en: Privacy
ja: 個人情報

en: Remember recently accessed files
ja: 最近アクセスしたファイルを記憶

en: Recent files
ja: 最近使ったファイル

en: Never forget old files
ja: ファイルの情報を永続的に保持

en: Number of days to remember old files
ja: 古いファイルを記憶に留める日数

en: Internet connectivity
ja: インターネット接続

en: Check connectivity
ja: 接続状態を確認

en: Check that network connections can reach the Internet. This makes it possible to detect captive portals, but also generates periodic network traffic.
ja: ネットワーク接続がインターネットに到達できるかを確認します。これはネットワークトラフィックを維持するだけではなく、キャプティブポータルを検出するのにも役立ちます。

en: Lock immediately
ja: すぐにロック

en: 2 seconds
ja: 2 秒

en: 15 seconds
ja: 15 秒

en: 1 minute
ja: 1 分

en: 3 minutes
ja: 3 分

en: Manage screen lock settings
ja: 画面ロックの設定を管理

en: screensaver, lock, away, message
ja: screensaver, lock, away, message, スクリーンセーバー, ロック, 退席, 離席, メッセージ, 伝言

en: Screensaver
ja: スクリーンセーバー

en: Screensaver settings
ja: スクリーンセーバーの設定

en: Delay before starting the screensaver
ja: スクリーンセーバー開始までの時間

en: This option defines the amount of time to wait before starting the screensaver, when the computer is not being used
ja: コンピューターがここで指定された時間以上操作されなかった場合、スクリーンセーバーを起動します

en: Lock settings
ja: 画面ロックの設定

en: Lock the computer when put to sleep
ja: スリープ時にコンピューターをロック

en: Enable this option to require a password when the computer wakes up from suspend
ja: この設定をオンにすると、サスペンドから復帰する際にパスワード入力が必要になります

en: Lock the computer after the screensaver starts
ja: スクリーンセーバー開始後にコンピューターをロック

en: Enable this option to require a password when the screen turns itself off, or when the screensaver activates after a period of inactivity
ja: この設定をオンにすると、画面の電源が切れた状態や、スクリーンセーバーから復帰する際にパスワード入力が必要になります

en: Delay before locking
ja: ロックを遅らせる

en: This option defines the amount of time to wait before locking the screen, after showing the screensaver or after turning off the screen
ja: スクリーンセーバーを表示、もしくは画面の電源が切れたあと、セッションを実際にロックするまでの待ち時間を指定します

en: Always show the clock
ja: 常に時計を表示

en: Show the clock on the wallpaper instead of just on the unlock screen
ja: ロック画面の時計を、壁紙上にも表示します

en: Use a custom date and time format
ja: 日時書式のカスタマイズ

en: Time Format
ja: 時刻の書式

en: Date Format:
ja: 日付の書式:

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->description
en: Show information on date format syntax
ja: 日付・時刻書式の詳しい構文を見る

en: Time Font
ja: 時刻のフォント

en: Date Font
ja: 日付のフォント

en: Away message
ja: 離席メッセージ

en: Show this message when the screen is locked
ja: 画面ロック時に表示するメッセージ

en: This is the default message displayed on your lock screen
ja: あなたのロック画面に表示される既定のメッセージです

en: Font
ja: フォント

en: Ask for a custom message when locking the screen from the menu
ja: 手動ロック時にメッセージを毎回入力

en: This option allows you to type a message each time you lock the screen from the menu
ja: この設定をオンにすると、メニューから画面をロックした際に、自分でメッセージを入力できるようになります

en: Allow keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカットの使用を許可

en: Allow shortcuts like volume-control and media keys to be used on the lock screen
ja: ロック画面から音量コントロールやメディアキーのショートカットを使用できるようにします

en: Show media player controls
ja: メディアプレーヤーのコントロールを表示

en: For compatible players, show playback controls while media is playing
ja: 互換性があるプレーヤーには、再生中のメディアを操作できるコントロールを表示します

en: Show album art
ja: アルバムアートを表示

en: If available, show album art while media is playing
ja: 再生中のメディアにアルバムアートがあれば表示します

en: Show info panel
ja: 情報パネルを表示

en: Show the number of missed notifications and the battery status
ja: 見逃した通知の数と、バッテリーの状態を表示します

en: Allow floating clock and album art widgets
ja: 時計とアルバムアートウィジェットの浮遊

en: When the default screensaver is active, allow the clock and album art widgets to float around randomly
ja: 既定のスクリーンセーバーを再生しているとき、時計とアルバムアートのウィジェットが周辺をランダムに浮遊します

en: Starting Cinnamon
ja: Cinnamon の開始

en: Leaving Cinnamon
ja: Cinnamon の終了

en: Switching workspace
ja: ワークスペースの切り替え

en: Opening new windows
ja: 新しいウィンドウを開く

en: Maximizing windows
ja: ウィンドウの最大化

en: Unmaximizing windows
ja: ウィンドウの最大化を解除

en: Tiling and snapping windows
ja: ウィンドウのタイル表示とスナップ操作

en: Inserting a device
ja: デバイスの接続

en: Removing a device
ja: デバイスの取り外し

en: Showing notifications
ja: 通知の表示

en: Changing the sound volume
ja: 音量の変更

note: name,             position,        icon name,                  row,  col, pa id
en: Front Left
ja: 前左

en: Front Right
ja: 前右

en: Front Center
ja: 前中央

en: Rear Left
ja: 後左

en: Rear Right
ja: 後右

en: Rear Center
ja: 後中央

en: Subwoofer
ja: サブウーファー

en: Side Left
ja: 側左

en: Side Right
ja: 側右

en: Volume:
ja: 音量:

en: Softer
ja: 弱め

en: Louder
ja: 強め

en: Muted
ja: 消音

en: Click to unmute
ja: クリックで消音を解除

en: Click to mute
ja: クリックで消音

en: Balance
ja: バランス

en: Rear
ja: リア

en: Front
ja: フロント

en: Soft
ja: 弱

en: Loud
ja: 強

en: Input level
ja: 入力レベル

en: Output profile
ja: 出力プロファイル

en: Test sound
ja: サウンドをテスト

en: Test Sound
ja: サウンドをテスト

en: Manage sound settings
ja: サウンドの設定を管理

en: sound, media, music, speakers, audio, microphone, headphone
ja: sound, media, music, speakers, audio, microphone, headphone, サウンド, 音, メディア, ミュージック, 音楽, スピーカー, オーディオ, マイク, ヘッドホン, イヤホン

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Sound
ja: サウンド

en: Output
ja: 出力

en: Device
ja: デバイス

en: Device settings
ja: デバイスの設定

en: Input
ja: 入力

en: No inputs sources are currently available.
ja: 利用可能な入力ソースがありません。

en: Sounds
ja: サウンド

en: Sounds Volume
ja: 音量

en: No application is currently playing or recording audio.
ja: 音声を再生、または録音しているアプリケーションがありません。

en: Amplification
ja: 増幅

en: Maximum volume: %d
ja: 最大音量: %d

en: Reduced
ja: 減

en: Amplified
ja: 増

en: Manage your startup applications
ja: 自動開始させるアプリケーションを管理します

en: startup, programs, boot, init, session, autostart, apps
ja: startup, programs, boot, init, session, autostart, apps, スタートアップ, プログラム, ブート, 起動, セッション, 自動開始, アプリ

en: Startup Applications
ja: 自動開始させるアプリ

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: No description
ja: 説明なし

en: No name
ja: 名前なし

en: Run now
ja: 今すぐ実行

en: Could not execute '%s'
    %s
ja: '%s' を実行できませんでした
    %s

en: Custom command
ja: カスタムコマンド

en: Choose application
ja: アプリケーションを選択

en: %s s
ja: %s 秒

en: Add Startup Program
ja: 自動開始するプログラムを追加

en: Edit Startup Program
ja: 自動開始するプログラムを編集

en: Save
ja: 保存

en: Command
ja: コマンド

en: Browse...
ja: 閲覧...

en: Comment
ja: 説明

en: Startup delay
ja: 開始遅延時間

en: The startup command cannot be empty
ja: 自動開始するプログラムのコマンド名は空にできません

en: The startup command is not valid
ja: 自動開始するプログラムのコマンド名が無効です

en: Select Command
ja: コマンドを選択

en: Search Applications...
ja: アプリケーションを検索...

en: Add Application
ja: アプリケーションを追加

en: Manage themes to change how your desktop looks
ja: テーマを管理し、デスクトップの外観を変更します

en: themes, style
ja: themes, style, テーマ, スタイル

en: Themes
ja: テーマ

en: Mouse Pointer
ja: マウスポインター

en: Icons
ja: アイコン

en: Simplified settings...
ja: 簡易設定...

en: Add/Remove
ja: 追加/削除

en: Miscellaneous options
ja: その他のオプション

en: Let applications decide
ja: アプリケーションに従う

en: Prefer dark mode
ja: ダークモードを優先

en: Prefer light mode
ja: ライトモードを優先

en: Dark mode
ja: ダークモード

en: This setting only affects applications which support dark mode
ja: この設定は、ダークモードをサポートしているアプリケーションにのみ効果があります

en: Show icons in menus
ja: メニューにアイコンを表示

en: Show icons on buttons
ja: ボタンにアイコンを表示

en: Scrollbar behavior
ja: スクロールバーの振る舞い

note: Translators: The 'trough' is the part of the scrollbar that the 'handle' rides in.  This setting determines whether clicking in that trough somewhere jumps directly to the new position, or if it only scrolls towards it.
en: Jump to position when clicking in a trough
ja: 任意の位置にクリックでジャンプ

en: Use overlay scroll bars
ja: スクロールバーを自動的に隠す

en: Override the current theme's scrollbar width
ja: 現在のテーマのスクロールバー幅を上書き

en: Scrollbar width
ja: スクロールバーの幅

en: Changes may not apply to already-running programs, and may not affect all applications.
ja: すでに実行されているプログラムに対しては、変更が適用されないかもしれません。また、すべてのアプリケーションに効果があるわけではありません。

note: Position style combo on "Custom"
en: Custom
ja: カスタム

en: Manage window tiling preferences
ja: ウィンドウのタイル表示の設定を管理

en: window, tile, flip, tiling, snap, snapping
ja: window, tile, flip, tiling, snap, snapping, ウィンドウ, タイル, フリップ, タイル表示, スナップ, スナップ操作

en: Window Tiling
ja: ウィンドウのタイル表示

en: Enable Window Tiling and Snapping
ja: ウィンドウのタイル表示とスナップ操作を有効化

en: Maximize, instead of tile, when dragging a window to the top edge
ja: 上端にドラッグしたウィンドウは、タイル表示をせずに最大化

en: Change your user preferences and password
ja: 個人設定とパスワードを変更します

en: user, account, information, details, password
ja: user, account, information, details, password, ユーザー, アカウント, 情報, 詳細, パスワード

en: Account details
ja: アカウントの詳細

en: Click to change your picture
ja: 写真を変更するにはクリックしてください

en: Take a photo...
ja: 写真を撮る...

en: Click to change your name
ja: 名前を変更するにはクリックしてください

en: Click to change your password
ja: パスワードを変更するにはクリックしてください

en: Current password
ja: 現在のパスワード

en: Wrong password
ja: パスワードが間違っています

en: Internal Error
ja: 内部エラー

en: Manage window preferences
ja: ウィンドウの設定を管理

en: windows, titlebar, edge, switcher, window list, attention, focus
ja: windows, titlebar, edge, switcher, window list, attention, focus, ウィンドウ, タイトルバー, エッジ, 端, スイッチャー, 切り替え, ウィンドウリスト, 注意, フォーカス

en: Titlebar
ja: タイトルバー

en: Buttons
ja: ボタン

en: Gnome
ja: GNOME

en: Classic Mac
ja: クラシック Mac

en: Buttons layout
ja: ボタンの配置

en: Toggle Shade
ja: 折りたたみと引き伸ばし

en: Toggle Maximize
ja: 最大化

en: Toggle Maximize Horizontally
ja: 横方向へ最大化

en: Toggle Maximize Vertically
ja: 縦方向へ最大化

en: Toggle on all workspaces
ja: すべてのワークスペースに表示

en: Lower
ja: 後ろへ隠す

en: Action on title bar double-click
ja: タイトルバーをダブルクリックしたときの動作

en: Action on title bar middle-click
ja: タイトルバーを中クリックしたときの動作

en: Action on title bar right-click
ja: タイトルバーを右クリックしたときの動作

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Nothing
ja: なし

en: Shade and unshade
ja: 折りたたみと引き伸ばし

en: Adjust opacity
ja: 透明度を調節

en: Action on title bar with mouse scroll
ja: タイトルバーをマウスでスクロールしたときの動作

en: Minimum opacity
ja: 最小の不透明度

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-behave->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-behave->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->generalSection->title window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description expo@cinnamon.org->settings-sc
en: Behavior
ja: 振る舞い

en: Window Focus
ja: ウィンドウのフォーカス

en: Click
ja: クリック

en: Sloppy
ja: スロッピー

en: Window focus mode
ja: ウィンドウのフォーカス方法

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
ja: ウィンドウをどのようにアクティブ化するかを指定します。"クリック" は、ウィンドウをクリックしない限りフォーカスはそのままです。"スロッピー" は、マウスをウィンドウに合わせると自動的にアクティブ化させます。"マウス" は "スロッピー" の振る舞いに加え、マウスがウィンドウの外へ出ると、自動的にフォーカスを解除させます。

en: Automatically raise focused windows
ja: フォーカスされたウィンドウを自動的に引き上げる

en: Bring windows which require attention to the current workspace
ja: 確認待ちのウィンドウは、そのとき表示中のワークスペースに移動

note: It's weird to show a combo for two items. For now this is simpler to explain as a switch...
en: Give focus to new windows launched from a terminal
ja: 端末から開かれたウィンドウにもフォーカスさせる

en: Normally, all windows created by the user are given initial focus. This controls whether or not to include programs launched from a terminal.
ja: 通常、ユーザー自らが開いたウィンドウには、自動でフォーカスがなされます。このオプションを有効にすると、端末から起動されたプログラムもその対象となります。

note: ######
en: Attach dialog windows to the parent window
ja: ダイアログウィンドウは親ウィンドウに付けて表示

en: Moving and Resizing Windows
ja: ウィンドウの移動とサイズ変更

en: Automatic
ja: 自動

en: Cursor
ja: カーソル

en: Manual
ja: 手動

en: Center
ja: 中央

en: Location of newly opened windows
ja: 新しく開いたウィンドウの場所

en: Special key to move and resize windows
ja: ウィンドウの移動とサイズ変更に使用する特定キー

en: While the special key is pressed, windows can be dragged with the left mouse button and resized with the right mouse button.
ja: 特定キーが押されている間は、ウィンドウをマウスの左ボタンで移動でき、右ボタンでサイズ変更ができます。

en: Draggable border width
ja: ドラッグできるボーダー幅

en: Narrower
ja: 狭め

en: Wider
ja: 広め

en: This adjusts the width of that portion of the window border used for resizing.
ja: ウィンドウのサイズ変更に使用されるボーダー部分の幅を調節します。

en: Icons only
ja: アイコンのみ

en: Thumbnails only
ja: サムネイルのみ

en: Icons and thumbnails
ja: アイコンとサムネイル

en: Icons and window preview
ja: アイコンとウィンドウのプレビュー

en: Window preview (no icons)
ja: ウィンドウのプレビュー (アイコンなし)

en: Alt-Tab switcher style
ja: Alt-Tab の切り替えスタイル

en: Display the alt-tab switcher on the primary monitor instead of the active one
ja: Alt-Tab の切り替えを、作業中のモニターではなくプライマリモニターに表示

en: Move minimized windows to the end of the alt-tab switcher
ja: 最小化されているウィンドウは末端に表示

en: Delay before displaying the alt-tab switcher
ja: Alt-Tab の切り替えを実際に表示するまでの待ち時間

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all- workspaces->description
en: Show windows from all workspaces
ja: すべてのワークスペースのウィンドウを表示

en: Warp mouse pointer to the new focused window
ja: 新しくフォーカスされたウィンドウにマウスポインターを移動

en: Manage workspace preferences
ja: ワークスペースの設定を管理

en: workspace, osd, expo, monitor
ja: workspace, osd, expo, monitor, ワークスペース, 画面表示, エキスポ, エクスポ, モニター

en: Workspace Options
ja: ワークスペースの設定

en: Enable workspace OSD
ja: ワークスペースの画面表示を有効化

en: Allow cycling through workspaces
ja: ワークスペースの循環を許可

en: Only use workspaces on primary monitor (requires Cinnamon restart)
ja: プライマリモニターにのみワークスペースを表示 (Cinnamon の再起動が必要)

en: Display Expo view as a grid
ja: エキスポを格子状に表示

en: %s is not responding.
ja: %s は応答していません。

en: Force quit
ja: 強制終了

en: Wait
ja: 待機

en: Does the display look ok?
ja: ディスプレイの表示は問題ないですか？

en: Cancel changes
ja: 変更をキャンセル

en: Keep new configuration
ja: 新しい設定を維持

en: Cancel changes... %ds
ja: 変更をキャンセル... %d 秒

en: Single Click
ja: シングルクリック

en: Double Click
ja: ダブルクリック

en: Drag
ja: ドラッグ

en: Secondary Click
ja: 副クリック

en: _Text
ja: テキスト (_T)

en: _Icons
ja: アイコン (_I)

en: _Both
ja: 両方 (_B)

en: _Horizontal
ja: 水平 (_H)

en: _Vertical
ja: 垂直 (_V)

en: Cinnamon just crashed
ja: Cinnamon がクラッシュしました

en: Disable downloaded applets, desklets and extensions
ja: ダウンロードしたアプレット、デスクレット、拡張機能を無効化

en: You are currently running in fallback mode.
ja: 現在フォールバックモードで実行しています。

en: If you suspect the source of the crash is a local extension, applet or desklet, you can disable downloaded add-ons using the checkbox below.
ja: クラッシュする原因の心当たりがローカルの拡張機能、アプレット、またはデスクレットにある場合、下のチェックボックスでダウンロードしたアドオンを無効にできます。

en: Do you want to restart Cinnamon?
ja: Cinnamon を再起動しますか？

en: Version %s (%s)
ja: バージョン %s (%s)

en: Version %s
ja: バージョン %s

en: Updated on %s
ja: %s に更新

en: About %s
ja: %s について

en: the type of the Spice
ja: Spice の種類

en: the UUID of the Spice
ja: Spice の UUID

en: Unable to locate %s %s
ja: %s %s のパスを特定できません

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon menu
ja: Cinnamon メインメニュー

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-layout->title
en: Layout and content
ja: レイアウトと項目

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->overlay-key->description
en: Keyboard shortcut to open and close the menu
ja: メニューを開閉するキーボードショートカット

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->description
en: Use a custom icon and label
ja: アイコンとラベルのカスタマイズ

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->tooltip
en: Check this to specify a custom icon and label
ja: 別のアイコンとラベルを使用したい場合はチェックしてください

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Icon
ja: アイコン

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->tooltip
en: Select an icon to show in the panel.
ja: パネルに表示するアイコンを選択します。

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->description
en: Icon size
ja: アイコンの大きさ

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->description
en: Text
ja: テキスト

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->tooltip
en: Enter custom text to show in the panel.
ja: パネルに表示する任意のテキストを入力します。

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->description
en: Show category icons
ja: カテゴリアイコンを表示

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on categories.
ja: カテゴリにアイコンを表示するかどうかを選択します。

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->description
en: Categories icon size
ja: カテゴリアイコンの大きさ

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application- icons->description
en: Show application icons
ja: アプリケーションアイコンを表示

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on applications.
ja: アプリケーションにアイコンを表示するかどうかを選択します。

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->description
en: Applications icon size
ja: アプリケーションアイコンの大きさ

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->description
en: Show favorites and session buttons
ja: お気に入りとセッションのボタンを表示

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->tooltip
en: Choose whether or not to show the left pane of the menu.
ja: メニューの左ペインを表示するかどうかを選択します。

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->fav-icon-size->description
en: Favorites icon size
ja: お気に入り項目のアイコンの大きさ

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->description
en: Show favorites
ja: お気に入りを表示

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->tooltip
en: Choose whether or not to show favorite files in the menu.
ja: メニューにお気に入りのファイルを表示するかどうかを選択します。

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->description
en: Show bookmarks and places
ja: ブックマークと場所を表示

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->tooltip
en: Choose whether or not to show bookmarks and places in the menu.
ja: メニューにブックマークと場所を表示するかどうかを選択します。

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->description
en: Show recents
ja: 最近使ったファイルを表示

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->tooltip
en: Choose whether or not to show recents in the menu.
ja: メニューに最近使ったファイルを表示するかどうかを選択します。

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->description
en: Change categories on hover
ja: マウスを合わせてカテゴリを変更

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->tooltip
en: Choose whether or not to change categories by hovering.
ja: マウスを合わせるだけでカテゴリを変更するかどうかを選択します。

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->description
en: Enable autoscrolling in application list
ja: アプリケーション一覧の自動スクロールを有効化

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->tooltip
en: Choose whether or not to enable smooth autoscrolling in the application list.
ja: アプリケーションの一覧をスライドさせてスクロールするかどうかを選択します。

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->description
en: Enable filesystem path entry in search box
ja: 検索ボックスでのファイルシステム検索を有効化

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->tooltip
en: Allows path entry in the menu search box.
ja: メニューの検索ボックスから、ファイルシステム上のパス項目を検索できるようにします。

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->description
en: Force the panel to be visible when opening the menu
ja: メニューを開くときにパネルを強制表示

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->tooltip
en: Opening the menu will also show the main panel (which may be auto-hidden).
ja: メニューを開くと同時に (自動的に隠す設定となっている) メインパネルも表示します。

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Open the menu when I move my mouse over it
ja: メニューにマウスを置いて開く

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->tooltip
en: Enable opening the menu when the mouse enters the applet
ja: アプレットにマウスを置いたら、自動でメニューを開きます

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->description
en: Menu hover delay
ja: メニュー出現までの待ち時間

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->tooltip
en: Delay before the menu opens when hovered
ja: メニューにマウスを置いたあと、実際にメニューが出てくるまでの待ち時間です

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->description
en: Use menu animations
ja: メニューにアニメーション効果を適用

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->tooltip
en: Allow the menu to animate on open and close
ja: メニューの開閉動作にアニメーション効果を適用します

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->description
en: Open the menu editor
ja: メニューの項目を編集

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->tooltip
en: Press this button to customize your menu entries.
ja: メニューの項目をカスタマイズするには、このボタンを押してください。

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->reset-menu-size- button->description
en: Restore the menu to its original size
ja: メニューを元の大きさに戻す

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->name
en: XApp Status Applet
ja: XApp 状態アプレット

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons for applications which use XAppStatusIcons
ja: XAppStatusIcon を使用するアプリケーションのシステムトレイアイコンをすべてホストするアプレット

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to control sound and music
ja: サウンドとミュージックを操作する Cinnamon アプレット

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->playerControl->description
en: Control Players
ja: プレーヤーの操作

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->extendedPlayerControl->description
en: Show Loop and Shuffle controls
ja: ループとシャッフルのコントロールを表示

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show menu
ja: メニューを表示

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the sound applet menu.
ja: サウンドアプレットのメニューを表示するキーを割り当てます。

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->description
en: Always show input switch
ja: 常に '入力をミュート' のスイッチを表示

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->tooltip
en: Always show the 'Mute input' switch in the context menu.
ja: コンテキストメニューの '入力をミュート' スイッチを常に表示します。

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showtrack->description
en: Show song information on the panel
ja: パネルに音楽の情報を表示

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->units
en: characters
ja: 文字数

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->description
en: Limit song information to
ja: 音楽情報の最大長制限

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute
ja: 消音を切り替え

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute output
ja: 出力音のミュートと解除

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute input
ja: 入力音のミュートと解除

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->description
en: Action on middle click
ja: 中クリックの動作

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->middleShiftClickAction->description
en: Action on shift+middle click
ja: Shift+中クリックの動作

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->horizontalScroll->description
en: Use horizontal scrolling to move between tracks
ja: トラック間の移動に水平スクロールを使用

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showalbum->description
en: Show album art as icon
ja: アイコンにアルバムアートを表示

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->hideSystray->description
en: Hide system tray icons for compatible players
ja: 互換プレーヤーのシステムトレイアイコンは隠す

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description
en: Tooltip
ja: ツールチップ

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowVolume->description
en: Show volume in tooltip
ja: ツールチップに音量を表示

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowPlayer->description
en: Show player in tooltip
ja: ツールチップにプレーヤーを表示

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->tooltipShowArtistTitle->description
en: Show song artist and title in tooltip
ja: ツールチップに音楽のアーティストとタイトルを表示

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->name
en: System Tray
ja: システムトレイ

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons
ja: すべてのシステムトレイアイコンをホストするアプレット

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list with app grouping
ja: アプリをグループ別にまとめる Cinnamon メインウィンドウリスト

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->thumbnailsPage->title schema.json->thumbnailsSection->title
en: Thumbnails
ja: サムネイル

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->contextMenuPage->title
en: Context Menu
ja: コンテキストメニュー

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->appButtonsSection->title
en: Application Buttons
ja: アプリケーションボタン

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hotKeysSection->title
en: Hot Keys
ja: ホットキー

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hoverPeekSection->title
en: Hover Peek
ja: ホバー表示

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->number- display->description
en: Show window count numbers
ja: ウィンドウ数を表示

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->description
en: Button label
ja: ボタンのラベル

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Application name
ja: アプリケーション名

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title
ja: ウィンドウのタイトル

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title (only for the focused window)
ja: ウィンドウのタイトル (フォーカスしているウィンドウのみ)

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Mouse wheel scroll action
ja: マウスホイールスクロールの動作

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Cycle apps
ja: アプリを循環

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Cycle windows
ja: ウィンドウを循環

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->description
en: Left click action
ja: 左クリックの動作

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Toggle activation of last focused window
ja: 最後にフォーカスしたウィンドウをアクティブ化/解除

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-
en: Middle click action
ja: 中クリックの動作

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Launch new app instance
ja: アプリの新しいインスタンスを起動

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Close last focused window in group
ja: グループ内で最後にフォーカスしたウィンドウを閉じる

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->group- apps->description
en: Group windows by application
ja: アプリケーション別にウィンドウをグループ化

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-app-button- dragging->description
en: Enable app button dragging
ja: アプリボタンのドラッグ移動を有効化

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->description
en: Launcher animation
ja: ランチャーのアニメーション

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->cycleMenusHotkey->description
en: Global hotkey for cycling through thumbnail menus
ja: サムネイルメニューを循環させるグローバルホットキー

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- hotkey->description
en: Global hotkey to show the order of apps
ja: アプリの順番を表示するグローバルホットキー

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->description
en: Duration of the apps order display on hotkey press
ja: ホットキー入力時、アプリの順番を表示しておく時間

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->super-num- hotkeys->description
en: Enable Super+<number> shortcut to switch/open apps
ja: Super+<数字> キーによるアプリの切り替えと起動を有効化

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->description
en: Delay before showing thumbnails
ja: サムネイル出現までの待ち時間

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 50 ms
ja: 50 ミリ秒

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 250 ms
ja: 250 ミリ秒

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 500 ms
ja: 500 ミリ秒

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->description
en: Thumbnail size
ja: サムネイルの大きさ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Largest
ja: 最大

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail-scroll- behavior->description
en: Cycle windows on mouse wheel scroll
ja: マウスホイールスクロールでウィンドウを循環

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- thumbnails->description
en: Show thumbnails
ja: サムネイルを表示

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->animate- thumbnails->description
en: Animate thumbnails
ja: サムネイル出現時のアニメーション効果

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->vertical- thumbnails->description
en: Enable vertical thumbnails
ja: 縦方向へサムネイルを引き出す

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->sort- thumbnails->description
en: Sort thumbnails according to the last focused windows
ja: 最後にフォーカスされたウィンドウ順でサムネイルを並べる

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->highlight-last- focused-thumbnail->description
en: Highlight the thumbnail of the last focused window
ja: 最後にフォーカスされたウィンドウのサムネイルを強調表示

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->onclick- thumbnails->description
en: Click to show thumbnails
ja: クリックでサムネイルを表示

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- recent->description
en: Show recent items
ja: 最近使ったアイテムを表示

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->autostart-menu- item->description
en: Show autostart option
ja: 自動開始アプリのオプションを表示

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->description
en: Apply the monitor move option to all windows
ja: モニター間移動の操作をすべてのウィンドウに適用

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->tooltip
en: When clicking "Move to monitor" in the context menu, this option will move all of an app's windows instead of just the last focused window from the app.
ja: コンテキストメニューの "モニターに移動" をクリックしたとき、最後にフォーカスされたアプリウィンドウだけではなく、他のアプリウィンドウもまとめて移動します。

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-hover- peek->description
en: Show the window when hovering its thumbnail
ja: サムネイルにマウスを置いてウィンドウを表示

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->description
en: Window fade-in time
ja: ウィンドウがフェードインする時間

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 150 ms
ja: 150 ミリ秒

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 300 ms
ja: 300 ミリ秒

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 450 ms
ja: 450 ミリ秒

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- out->description
en: Window fade-out time
ja: ウィンドウがフェードアウトする時間

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->units
en: percent
ja: パーセント

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description
en: Window opacity
ja: ウィンドウの不透明度

note: network@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Network manager applet
ja: ネットワーク管理アプレット

note: network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the network applet menu.
ja: ネットワークアプレットのメニューを表示するキーを割り当てます。

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Workspace switcher
ja: ワークスペーススイッチャー

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Select the workspace from the panel
ja: パネルからワークスペースを切り替える

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->description
en: Type of display
ja: 表示方法

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->tooltip
en: Note that the visual representation will only work if your panel is large enough to display it properly, otherwise the simple style will be used.
ja: 視覚的な表現を正常に行うには、十分に広いパネルが必要です。スペースが狭すぎると、簡易表現しか使用できません。

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: A visual representation of the workspaces
ja: ワークスペースの視覚的な表現

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: Simple buttons
ja: 簡易なボタン

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->description
en: Scroll wheel behavior
ja: ホイールスクロールの振る舞い

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->tooltip
en: Reverse or disable the direction of the scroll in the workspace list.
ja: ワークスペースリストを逆方向へスクロールするか、スクロール操作そのものを無効にします。

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Reversed
ja: 逆

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Minimize all windows
ja: ウィンドウをすべて最小化

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at- desktop->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->description
en: Peek at the desktop on hover
ja: マウスを置いてデスクトップを表示

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip
en: Peek at the desktop when hovering the applet
ja: アプレットにマウスを置くと、デスクトップのプレビューを表示します

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description
en: Blur effect
ja: ぼかし効果

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip
en: Blur windows when peeking at the desktop
ja: デスクトップ表示中にウィンドウをぼかします

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description
en: Hover delay
ja: 表示までの待ち時間

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip
en: Delay before Peek shows desktop
ja: デスクトップが実際に表示されるまでの待ち時間を指定します

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip
en: Change the opacity of windows when peeking at the desktop
ja: デスクトップ表示中のウィンドウの不透明度を変更します

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access your favorite files
ja: お気に入りのファイルにアクセス

note: favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->show-full-uri->description
en: Display full paths in the list
ja: 完全なパスの一覧を表示

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Control the trash from the panel
ja: パネルからのゴミ箱操作

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings Applet
ja: 設定アプレット

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon Settings
ja: Cinnamon の設定

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access removable drives
ja: リムーバブルドライブにアクセス

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access the documents you recently opened
ja: 最近開いたドキュメントにアクセス

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Corner bar
ja: コーナーバー

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A bar designed to be placed in the corner, used to show the desktop, desklets, the workspace selector or the window selector.
ja: 画面端に置くことを想定したバーで、デスクトップやデスクレット、ワークスペース/ウィンドウの選択画面を表示するのに使用します。

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->description
en: Click action
ja: クリックの動作

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces
ja: ワークスペースを切り替え

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces (reversed)
ja: ワークスペースを切り替え (逆順)

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Window list
ja: ウィンドウリスト

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list
ja: Cinnamon メインウィンドウリスト

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-alerts->description
en: Show an alert in the window list when a window from another workspace requires attention
ja: 他のワークスペースのウィンドウが確認待ちになったら、ウィンドウリストからも注意を促す

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- scrolling->description
en: Enable mouse-wheel scrolling in the window list
ja: マウスホイールスクロールでウィンドウを切り替え

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->reverse- scrolling->description
en: Reverse the direction of mouse-wheel scrolling in the window list
ja: マウスホイールスクロールを逆方向にする

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- minimize->description
en: Left click to minimize window
ja: 左クリックでウィンドウを最小化

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- close->description
en: Middle click to close window
ja: 中クリックでウィンドウを閉じる

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-show- label->description
en: Show window names in the panel
ja: パネルにウィンドウ名を表示

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->description
en: Window button width in the panel
ja: パネルのウィンドウボタンの幅

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->buttons-use-entire- space->description
en: Window buttons can have different sizes and use the entire space available
ja: ウィンドウボタンの大きさを状況に応じて伸縮

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->description
en: Choose what to show when hovering over a window button
ja: ウィンドウボタンにマウスを置いたときに表示する内容

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Title
ja: タイトル

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Thumbnail
ja: サムネイル

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview-show- label->description
en: Show title above thumbnail
ja: サムネイルの上端にタイトルを表示

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Spacer
ja: スペーサー

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Add some space between your other applets
ja: アプレットの間隔を調節するスペースを挿入

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Amount of space in pixels
ja: 余白の量 (ピクセル)

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->tooltip
en: Adjust this to increase or decrease the width of this spacer
ja: この値を調節し、スペーサーの幅を増減させます

note: scale@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Scale view
ja: クリックまたはホバーでスケール画面を表示

note: scale@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate scale on hover
ja: マウスを置いてスケール画面を表示

note: printers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Manage print jobs
ja: 印刷ジョブを管理

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->description
en: Show printer icon
ja: プリンターのアイコン表示

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: Always
ja: 常時

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printers exist
ja: プリンターが存在するとき

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printing
ja: 印刷しているとき

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->tooltip
en: Choose when to show the printer icon in the panel
ja: プリンターのアイコンが表示されるタイミングを選択します

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings API Demo
ja: 設定 API のデモ

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A sample applet for demonstrating the capabilities and usage of the applet and desklet settings API
ja: アプレットやデスクレット設定 API の機能と使用法を例示するサンプルアプレット

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page1->title
en: Visible settings
ja: 表示設定

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page2->title
en: Choosers
ja: 選択

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page3->title settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section5->title
en: Command settings
ja: コマンド設定

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page4->title
en: Editable list settings
ja: 編集可能なリスト設定

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page5->title
en: Dependencies
ja: 依存関係

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section0->title
en: Info
ja: 情報

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->title
en: File choosers
ja: ファイル選択

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->title
en: Menu settings
ja: メニューの設定

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section4->title
en: Animation settings
ja: アニメーションの設定

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section6->title
en: Other choosers
ja: その他の設定

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section7->title
en: My list
ja: サンプルリスト

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section8->title
en: Show dependencies section
ja: 依存するセクションの表示

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section9->title
en: Dependencies section
ja: 依存セクション

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->label- info->description
en: Play with these widgets and see the automatic reaction in the panel applet.
    
    This is a label, and the content can't be modified nor accessed. You may want to use a label to show additional hints or instructions, for example.
ja: これらのウィジェットを使用してみて、パネルのアプレットがどういう反応をするかを見てみてください。
    
    これはラベルで、内容へのアクセスも編集もできません。主に、追加のヒントや説明文を提示するために使用されます。

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->description
en: The icon to use in the panel
ja: 使用するアイコンの選択パネル

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->tooltip
en: Select an icon file, or you can type an icon name into the entry box
ja: アイコンファイルを選択するか、入力ボックスにアイコン名を入力してください

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->description
en: The background color for the applet
ja: アプレットの背景色

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->tooltip
en: Click the button to select a new background color for this applet
ja: ボタンをクリックすると、アプレットの背景色を変更できるダイアログが出現します

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->description
en: Applet width in the panel
ja: パネル内のアプレット幅

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->tooltip
en: Increase or decrease this spinner value to make the applet wider or narrower in the panel
ja: スピナー値を増減させると、パネル内にあるアプレットが伸縮します

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->description
en: Please pick an option
ja: オプションを選択してください

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: First Choice
ja: 最初の選択

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Second Choice
ja: 2 番目の選択

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Third Choice
ja: 3 番目の選択

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Fourth Choice
ja: 4 番目の選択

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->tooltip
en: A combo selection can select between int, boolean, float, and string values
ja: 選択肢のデータ型には整数、論理値、浮動小数、文字列が使用できます

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale- demo->description
en: Here is a demonstration of bidirectional control
ja: 双方向コントロールの見本です

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale-demo->tooltip
en: If you adjust this scale, it updates in the applet.  If you adjust the scale in the applet, it updates here
ja: アプレットをクリックすると、これと同じコントロールが出現します。双方の設定は連動しており、片方のつまみを変更すると、もう片方も更新されます

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->description
en: Check this to use a custom label
ja: これをチェックすると、ラベルをカスタマイズできます

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->tooltip
en: Checking this box allows you to set a custom label in the field below - this demonstrates setting dependencies
ja: このスイッチを有効にすると、ラベルを変更するためのフィールドが引き出されます。依存関係を持つ設定がどういうものなのかの参考にしてください

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- label->description
en: Custom Applet Label
ja: 任意のアプレットラベル

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-label->tooltip
en: Set your custom label here.  This field is unavailable unless the switch above is enabled
ja: ここでアプレットのラベルをカスタマイズします。このフィールドは、上にあるスイッチを有効にしないと出てきません

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->description
en: Animation type
ja: アニメーションの種類

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->tooltip
en: A tween chooser has as value a string, which you can pass as transition to Tweener.addTween()
ja: アニメーション選択の値は文字列で保持され、Tweener.addTween() にトランジションとして渡せます

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->effect- style->description
en: Effect type
ja: 視覚効果の種類

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo- button->description
en: Don't Press This Button!!!
ja: このボタンを押さないでください！！！

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo-button->tooltip
en: Pressing this button activates a callback method in the applet - go ahead, press it.
ja: このボタンを押すと、アプレットのコールバックメソッドを有効にします - どうぞ、押してください。

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->signal- test->description
en: This is a test widget for individual key signal firing
ja: これは個々のキーシグナルを発生させるテストウィジェットです

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->keybinding- test->description
en: Set the keybinding here to activate an action
ja: アクションを発動させるためのキーを、ここで割り当てます

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->file- select->description
en: Choose a file
ja: ファイルを選択

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->directory- select->description
en: Choose a directory
ja: ディレクトリを選択

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->sound- select->description
en: Choose a sound
ja: サウンドを選択

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->font- select->description
en: Choose a font
ja: フォントを選択

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->description
en: You can type paragraphs and lists here
ja: ここに段落やリストを入力できます

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->tooltip
en: This setting type is useful for multi-line lists, and text that is too long to fit in an entry widget.
    You can manually set the height of the text view with the 'height' property. This one is set to 150. Default is 200.
ja: この種類の設定は、複数行のリストや、指定するテキストが長すぎて入らない場合に役立ちます。
    任意のウィジェットの高さを 'height' プロパティで設定できます。この例では 150 で、既定値は 200 です。

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->date- select->description
en: Choose a Date
ja: 日付を選択

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->time- select->description
en: Choose a Time
ja: 時刻を選択

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->description
en: Custom tree widget
ja: 任意のツリーウィジェット

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Resident
ja: 住宅

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Address
ja: 住所

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Id number
ja: ID 番号

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Shortcut key
ja: ショートカットキー

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: File Path
ja: ファイルパス

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->description
en: Show the dependencies section
ja: 依存セクションを表示

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->tooltip
en: Checking this box shows the Dependencies section below. Unchecking hides it.
ja: このスイッチを有効にすると、下の依存セクションを引き出します。チェックを外すと隠します。

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->deps-info->description
en: You can see this section because the switch above is on. Try switching it off and see what happens.
ja: 上のスイッチがオンのため、このセクションが表示されています。スイッチをオフにして、どうなるかを見てみてください。

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->description
en: Show info
ja: 情報表示

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #1
ja: 情報表示 #1

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #2
ja: 情報表示 #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Don't show info #1 or #2
ja: #1 も #2 も表示しない

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info1->description
en: Info #1: You are seeing this info because the first option is selected in the combo box above. Try selecting different options to see different information.
ja: 情報 #1: 上の選択肢で最初のオプションが選択されたため、この情報が表示されています。違うオプションを選んで、別の情報も見てみてください。

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info2->description
en: Info #2: You are seeing different text now because you selected the second option in the combo box above.
ja: 情報 #2: 上の選択肢で 2 つ目のオプションが選択されたため、この情報が表示されています。

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin->description
en: Number value
ja: 数値

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info1->description
en: The value of the spinner above is less than 5
ja: 上のスピナーで指定されている値は 5 未満です

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info2->description
en: The value of the spinner above is greater than or equal to 5
ja: 上のスピナーで指定されている値は 5 以上です

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- widget->description
en: Try out this custom widget!
ja: このカスタムウィジェットを試してみて！

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Expo view
ja: クリックまたはホバーでエキスポ画面を表示

note: expo@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate expo on hover
ja: マウスを置いてエキスポ画面を表示

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Slideshow Controls
ja: スライドショーの制御

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Basic controls for the Cinnamon slideshow
ja: Cinnamon スライドショーの基本的な制御

note: user@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet to access your account details, switch users and quickly logout or power off the computer
ja: 現在のアカウント情報へのアクセス、ユーザーの切り替え、ログアウト、コンピューターのシャットダウンを行うアプレット

note: user@cinnamon.org->metadata.json->name
en: User Applet
ja: ユーザーアプレット

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-name->description
en: Display user name on panel
ja: パネルにユーザー名を表示

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Launch applications from the panel
ja: パネルからアプリケーションを起動

note: panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->allow- dragging->description
en: Allow dragging of launchers
ja: ランチャーのドラッグ移動を許可

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click to display and manage system notifications
ja: クリックでシステムの通知を表示・管理

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->description
en: Ignore transient notifications
ja: 一時的な通知を無視

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->tooltip
en: Check this to ignore transient notifications.
ja: これをチェックすると、一時的な通知を無視します。

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showEmptyTray->description
en: Show empty tray
ja: 空のトレイを表示

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->showEmptyTray->tooltip
en: Check this to show the tray even when there are no new notifications.
ja: これをチェックすると、通知がないときでもトレイを表示します。

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showNotificationCount->description
en: Show the number of notifications
ja: 通知の数を表示

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show notifications
ja: 通知を表示

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the notification popup menu.
ja: 通知ポップアップのメニューを表示するキーを割り当てます。

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->tooltip
en: Set keybinding(s) to clear all notifications.
ja: すべての通知を消去するキーを割り当てます。

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemSettings->description inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemNotificationSettings->description
en: Open notification settings
ja: 通知の設定を開く

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Inhibit Applet
ja: 抑制アプレット

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->description
en: This applet is used to disable notifications and power management (including the screensaver and the session from going idle)
ja: 通知と電源管理を無効にするアプレット (スクリーンセーバーとセッションのアイドル状態移行も含む)

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->description
en: Inhibit power management
ja: 電源管理を抑制

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit power management.
ja: 電源管理を抑制するキーを割り当てます。

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->description
en: Inhibit notifications
ja: 通知を抑制

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit notifications.
ja: 通知を抑制するキーを割り当てます。

note: inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemPowerSettings->description
en: Open power settings
ja: 電源の設定を開く

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: On-Screen keyboard
ja: スクリーンキーボード

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to launch the on-screen keyboard
ja: スクリーンキーボードを起動させる Cinnamon アプレット

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Calendar
ja: カレンダー

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: The Cinnamon calendar applet
ja: Cinnamon カレンダーアプレット

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->description
en: Show calendar events
ja: カレンダーにイベントを表示

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->tooltip
en: Check this to display events in the calendar.
ja: これをチェックすると、カレンダーにイベントを表示します。

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->description
en: Show week numbers in calendar
ja: カレンダーに週番号を表示

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->tooltip
en: Check this to show week numbers in the calendar.
ja: これをチェックすると、カレンダーに週番号を表示します。

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description
en: Use a custom date format
ja: 日付書式のカスタマイズ

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the date in the calendar applet.
ja: これをチェックすると、カレンダーアプレットに表示する日付書式をカスタマイズできます。

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->description
en: Date format
ja: 日付書式

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->tooltip clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->tooltip
en: Set your custom format here.
ja: ここでアプレットの日付書式をカスタマイズします。

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip- format->description
en: Date format for tooltip
ja: ツールチップの日付書式

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip-format->tooltip
en: Set your custom tooltip format here.
ja: ここでツールチップの日付書式をカスタマイズします。

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->tooltip
en: Click this button to know more about the syntax for date formats.
ja: 日付書式の詳細な構文については、このボタンをクリックしてください。

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show calendar
ja: カレンダーを表示

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the calendar.
ja: カレンダーを表示するキーを割り当てます。

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->description
en: XRandR monitor control applet
ja: XRandR モニター制御アプレット

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Accessibility applet
ja: ユーザー補助アプレット

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Windows Quick List
ja: 簡易ウィンドウリスト

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Quickly access windows from all workspaces
ja: すべてのワークスペースのウィンドウに素早くアクセス

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Separator
ja: 区切り

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A separator icon which can be added multiple times
ja: 複数追加できる区切りアイコン

note: power@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Power Manager
ja: 電源管理

note: power@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon power management applet
ja: Cinnamon 電源管理アプレット

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage
ja: パーセントを表示

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show time remaining
ja: 残り時間を表示

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage and time remaining
ja: パーセントと残り時間を表示

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Hide label
ja: ラベルを隠す

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->description
en: Always show all batteries
ja: 常にすべてのバッテリーを表示

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->tooltip
en: Check this to always show multiple batteries in the panel, regardless of whether one of them is marked primary.
ja: これをチェックすると、プライマリとマークされたバッテリー以外もすべて表示します。

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Digital photo frame
ja: デジタルフォトフレーム

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A digital photo frame desklet
ja: デジタルフォトフレームのデスクレット

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->directory->description
en: Folder
ja: フォルダー

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->description
en: Height
ja: 高さ

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Width
ja: 幅

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->description
en: Fade delay
ja: フェードまでの待ち時間

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->description
en: Special effect
ja: 特殊効果

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Sepia
ja: セピア

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
ja: 白黒

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Launcher desklet
ja: ランチャーデスクレット

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that launches a program
ja: プログラムを起動させるデスクレット

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Clock desklet
ja: 時計デスクレット

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that displays the time
ja: 時刻を表示するデスクレット

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->description
en: Text color
ja: テキストの色

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->tooltip
en: Click the button to select a new text color
ja: 新しいテキストの色を選択するにはクリックします

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the time in the clock desklet.
ja: これをチェックすると、時計デスクレットに表示する時刻書式をカスタマイズできます。
