linuxmint - en to la translation catalogue (885 entries)

en: Unknown
la: Incognitum

en: Failed to launch '%s'
la: Ortus programmi '%s' erravit

en: Home
la: Domus

en: File System
la: Systema Archiviorum

en: Search
la: Quaere

en: Print version
la: Versionem imprime

en: GNOME Online Accounts is a service which runs in the background and which you can authorize to access your online accounts. Applications can then use this service to interact with your online accounts.
la: "GNOMIS Inscriptiones Internetales" daemon ima operans est, cui aditum ad tuas inscriptiones internetales dare potes. Daemon hoc applicationibus ut loqui cum tuis incriptionibus internetalibus uti potest.

en: The following accounts are supported in Cinnamon:
la: Inscriptiones sequentes in Cinnamone toleratae sunt:

en: Allows Nemo to connect to Google Drive
la: Nemini permitte ad Google Drive conectere

en: Allows Nemo to connect to an OwnCloud server
la: Nemini permitte ad OwnCloud moderatrum conectere

en: The following accounts are supported in GNOME applications:
la: Inscriptiones sequentes in GNOMIS applicationibus toleratae sunt:

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-appear->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
la: Facies

en: In mixed mode most applications are light. Some desktop elements are dark to create contrast.
la: In modo mixto, pleraeque applicationes sunt lucidi. Alia elementa mensae sunt obscura ut oppositionem creet.

en: Mixed
la: Mixtus

en: Dark
la: Obscurus

en: Light
la: Lucidus

en: Advanced settings...
la: Optiones progressae...

en: Style
la: Cultus

en: Launcher Properties
la: Configuratio Iaculatoris

en: Name:
la: Nomen:

en: Command:
la: Iussum:

en: Comment:
la: Nota:

en: Browse
la: Naviga

en: Launch in Terminal?
la: In Terminale pellitur?

en: Use dedicated GPU if available
la: Utere GPU dedicatum si potes

en: Directory Properties
la: Proprietates Indicis

en: Main Menu
la: Index Primarius

en: Restore System Configuration
la: Systematis Configurationem Restitue

en: Restore the default menu layout
la: Structuram praedesignatam indicis restitue

en: Close
la: Claude

en: _New Menu
la: _Index Novus

en: Ne_w Item
la: Nova res

en: Cut
la: Seca

en: Copy
la: Duplica

en: Paste
la: Include

en: Delete
la: Erade

en: Properties
la: Proprietates

en: Edit Desktop File
la: Muta Plicam Mensae

en: Add
la: Adde

en: Edit
la: Muta

en: Add/Edit Launcher
la: Iaculatorem Adde/Muta

en: Type:
la: Genus:

en: Title:
la: Titulus:

en: Program:
la: Programma:

en: Icon Name
la: Nomen iconis

en: Application
la: Programma

en: Custom Application
la: Ad hoc programma

en: Execution of '%s' failed:
la: Executio programmatis '%s' falsa est:

en: Are you sure you want to remove '%s'?
la: Visne '%s' removere?

en: Remove '%s'
la: %s remove

en: About...
la: De...

en: Configure...
la: Configuratio...

en: This applet does not support panels of that type. This can cause visual glitches in the panel.
la: Haec miniapplicatio tabulis illi generis non utitur. Propter hoc in tabula errores videri possunt.

en: Would you like to continue using it anyway, remove it from the panel, or try to move it to a different panel?
la: Aut utique uti, aut a tabula removere, aut ad tabulam diversam movere visne?

en: Leave it
la: Relinque

en: Remove it
la: Remove

en: Move to another panel
la: Ad alia tabula move

en: A suitable panel could not be found. The applet has been removed instead.
la: Tabula apta inventa non est. Rursum miniapplicatio amota est.

en: Certain applets do not allow multiple instances or were at their max number of instances so were not copied
la: Miniapplicationes quaedam multiple pellere non possunt aut nimium pulsae sunt, inde non duplicantur

en: Show Text
la: Conscriptiones Ostende

en: Hide Text
la: Conscriptiones Occulta

en: Remove this desklet
la: Hoc desklet amove

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
la: Certe aream laboris "%s" amovere visne?

en: Initializing
la: Initians

en: Loaded
la: Oneratum

en: Out of date
la: Obsoletus

en: Execution time (ms):
la: Elaborationis duratio (ms):

en: Loaded successfully
la: Bene lectum

en: Check your video drivers
la: Gubernatores visionis inspice

en: Your system is currently running without video hardware acceleration.
la: Systema tua nunc currit sine acceleratione appatratūs visualis.

en: You may experience poor performance and high CPU usage.
la: experiaris functionem exiguam et altum CPU usum.

en: Launch Driver Manager
la: Administratorem Gubernatorum Pelle

en: Problems during Cinnamon startup
la: Problemata inter abitionem Cinnamonis

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
la: Cinnamon recte coepit, sed una vel plus appellae, mensulae vel extensiones apte non oneratae sunt.

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
la: Verifica tuum commentarium systemae et Cinnamonis LookingGlass commentarium ullis problemis.

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
la: Potes debilitare extensionem(/s) culpabilem(/s) in optionibus Cinnamonis ut hoc nuntium regredi praevenias.

en: Please contact the developer.
la: Quaeso contige programmatorem.

en: Workspace
la: Area Laboris

en: Restarting Cinnamon...
la: Cinnamon iterum incipitur ...

en: System Information
la: Informationes Systematis

en: Confirm
la: Confirma

en: No
la: Non

en: Yes
la: Sic

en: OK
la: Bene

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
la: Positionem novae tabulae elige. ESC ut dimittas.

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
la: Novam positionem tabulae elige. ESC ut dimittas.

en: You don't have any panels added.
    Do you want to open panel settings?
la: Nulla tabula addita est.
    Configurationem tabulae aperire visne?

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
la: Plutei impostationes

en: Applets
la: Miniapplicationes

en: Panel edit mode
la: Modus ad tabulam mutandam

en: Are you sure you want to remove this panel?
la: Esne certus te hunc abacum emovere velle?

en: Add a new panel
la: Novam tabulam adde

en: Troubleshoot
la: Investiga

en: Restart Cinnamon
la: Cinnamon iterum suscita

en: Looking Glass
la: Speculum

en: Restore all settings to default
la: Configurationem praedesignatam restitue

en: Are you sure you want to restore all settings to default?
la: Omnia praedesignata restituere visne?

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
la: Configuratio Systematis

en: Retry
la: Retenta

en: %s (%s) has just been stopped.
la: %s (%s) iam suppressum est.

en: Device %s can be turned off, if necessary.
la: Apparatus %s extingui potest, si necesse est.

en: Device %s is busy, please wait.
la: Apparatus %s occupatus est, expecta quaeso.

en: Do not disconnect or data loss may occur.
la: Noli seiungere alioqui perditum datorum accidat.

en: Unable to stop the drive %s (%s)
la: Non potest sistere discum %s (%s)

en: %s (%s) can be safely unplugged.
la: %s (%s) tute removeri potest.

en: Device %s can be removed.
la: Apparatus %s removendus est.

en: %s (%s) has just been ejected.
la: %s (%s) iam expulsum est.

en: Do not remove or data loss may occur.
la: Noli removere ne data corrumpantur.

en: Unable to eject the drive %s (%s)
la: Discus %s (%s) expelli non potest.

en: Failed to unmount %s (%s)
la: %s (%s) solvi non potest.

en: Connect to...
la: Conecte ad ...

en: Enter a command
la: Inscribe mandatum

en: Press ESC to close
la: Preme ESC ut claudas

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Mi_nimize
la: _Absconde

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Unma_ximize
la: _Reduce

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Ma_ximize
la: _Maximiza

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Resize
la: _Reforma

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Always on _Top
la: Semper in _cacumine

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Only on This Workspace
la: _Solum in Hoc SpatioLaboris

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move to Another _Workspace
la: Move ad Alium _SpatiumLaboris

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Close
la: _Claude

en: No open windows
la: Nulla fenestra aperta

en: Restore
la: Restitue

en: Minimize
la: Minime

en: Maximize
la: Maxime

en: Move to left workspace
la: Ad aream laboris laevam move

en: Move to right workspace
la: Ad aream laboris dextram move

en: Visible on all workspaces
la: Visibilis in omnibus areis laboris

en: Move to a new workspace
la: Ad novam aream laboris move

en: Move to monitor %d
la: Ad monitorium %d move

en: Only on this workspace
la: In hac area laboris modo

en: Unmaximize
la: Reduce

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
la: Pervietas

en: Zoom
la: Amplifica

en: Screen Reader
la: Scrinii Lector

en: Screen Keyboard
la: Clavatura in scrinio

en: Sticky Keys
la: Claves Viscosae

en: Slow Keys
la: Claves Ignavae

en: Bounce Keys
la: Claves Elasticae

en: Mouse Keys
la: Claves Muris

note: Secondary click
en: Simulated secondary click
la: Simulata secunda pressio

note: Hover Click
en: Hover click
la: Volitans pressura

en: Universal Access Settings
la: Configuratio Aditus Universalis

en: High Contrast
la: Summa Vivacitas

en: Large Text
la: Magnis Litteris

en: Date and Time Settings
la: Configuratio Diei and Horae

en: Starting in a few minutes
la: Incipens paucos minutos

en: Starting in %d minutes
la: Incipens %d minutos

en: This evening
la: Hic vesper

en: Starting later today
la: Incipens postea hodie

en: In %d hour | In %d hours
la[0]: %d hora
la[1]: %d horis

en: No Events
la: Nulla eventa

en: In progress
la: In progessu

en: All day
la: Tota die

en: Today
la: Hodie

note: Scale cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the desktop
la: Scriptorium ostende

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the desklets
la: Ostende mensulas

note: ["WORKSPACE_UP", _("Switch to the workspace above"), "none", ""], ["WORKSPACE_DOWN", _("Switch to the workspace below"), "none", ""], cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the workspace selector (Expo)
la: Ostende electorem SpatiorumLaboris

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the window selector (Scale)
la: Ostende elector fenestrarum

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Favorites
la: Praeposita

en: Move to the other monitor
la: Ad altrum monitorium

en: Move to monitor
la: Ad monitorium

en: Move to another workspace
la: Ad aliam aream laboris move

en: Applet preferences
la: Appellarum optiones

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Grouped window list
la: Fenestrarum coniunctarum index

en: Places
la: Loci

en: Recent
la: Nova

en: Run with dedicated GPU
la: Incipe cum CPU dedicato

en: Unpin from Panel
la: E Tabula Abscinde

en: Pin to Panel
la: Ad Tabulam Fige

en: Remove from Autostart
la: Emove a Autoinceptum

en: Add to Autostart
la: Adda ad Autoinceptum

en: Create Shortcut
la: Viam Compendiariam Crea

en: Restore to full opacity
la: Refice ad opacitatem plenam

en: Close others
la: Alia claude

en: Close all
la: Omnia claude

en: Power management
la: Administratio alimoniae

en: Power management: inhibited
la: Administratio alimoniae: inhibita

en: Power management: active
la: Administratio alimoniae: actiosa

en: Power management is already inhibited by another program
la: Administratio alimoniae ab alia applicatione inhibita est

en: Power management: inhibited by another program
la: Administratio alimoniae: ab alia applicatione inhibita

en: Apps inhibiting power management:
la: Applicationes administrationem alimoniae inhibentes:

en: Inhibit applet
la: Miniapplicationem inhibe

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
la: Nuntiationes

en: Show Keyboard Layout
la: Structuram Claviaturae Ostende

en: Keyboard Settings
la: Configuratio Claviaturae

en: Add to panel
la: Ad tabulam adde

en: Add to desktop
la: Ad scriptorium adde

en: Remove from favorites
la: E praepositis remove

en: Add to favorites
la: Ad praeposita adde

en: Uninstall
la: Destitue

en: This file is no longer available
la: Hac scheda non iam parabilis est

en: Open with
la: Aperi per

en: Other application...
la: Ceterae applicationes ...

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->name menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Menu
la: Index

en: Edit menu
la: Indicem muta

en: Recent Files
la: Plicae Recentes

en: Clear list
la: Indicem dele

en: Clear all recent documents
la: Documenta recenta omnia purge

en: No recent documents
la: Nulla documenta recenta

en: All Applications
la: Applicationes Omnes

en: Lock screen
la: Scrinium claude

en: Lock the screen
la: Scrinium claude

en: Logout
la: Exi

en: Leave the session
la: Sessionem relinque

en: Quit
la: Relinque

en: Shut down the computer
la: Computatorem extingue

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
la: non activus

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
la: non curatus

en: disconnecting...
la: disiungitur ...

en: connecting...
la: conectitur ...

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
la: comprobatio petita

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
la: firmware absens

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
la: ancorale sublatum

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
la: non paratus

en: connection failed
la: conexus deficit

en: More
la: Plus

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
la: Conexus (privatim)

en: Auto Ethernet
la: Ethernet Automaticum

en: Auto broadband
la: Amplum-spectrum automaticum

note: Translators: this the automatic wireless connection name (including the network name)
en: Auto %s
la: Automatice %s

en: Auto bluetooth
la: Bluetooth automaticum

en: Auto wireless
la: Sine-filis automaticum

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
la: Administrator Retis

en: Enable networking
la: Rete iube

en: Wired
la: Cum filis

en: Wireless
la: Sine filis

en: Mobile broadband
la: Amplum-spectrum mobile

en: VPN Connections
la: VPN Conexus

en: Network Settings
la: Configuratio Retis

en: Network Connections
la: Conexus Reti

en: Connection failed
la: Conexus deficit

en: Activation of network connection failed
la: Inititatio coniuxctionis reticuli defecta

en: Networking is disabled
la: Rete vetatur

en: No connection
la: Nullus conexus

en: Connecting to the cellular network...
la: Ad rete cellulare conectitur ...

en: Connecting to the wireless network...
la: Ad rete sine filis conectitur ...

en: Connecting to the wired network...
la: Ad rete cum filis conectitur ...

en: Connecting to the VPN...
la: Ad VPN conectitur ...

en: Connecting to the network...
la: Ad rete conectitur ...

en: Connected to the wireless network
la: Ad rete sine filis conectitur

en: Wireless connection
la: Sine filis conexus

en: (Limited connectivity)
la: (Coniunctivitas definita)

en: Connected to the wired network
la: Ad rete cum filis conexus

en: Connected to the cellular network
la: Ad rete cellulare conexus

en: Connected to the VPN
la: Ad VPN conexus

en: Connected to the network
la: Ad rete conexus

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
la: Nuntiationes remove

en: Notification Settings
la: Configuration nuntiationum

en: No notifications
la: Nulla nuntiatio

en: %d notification | %d notifications
la[0]: %d nuntiatio
la[1]: %d nuntiationes

en: just now
la: hic et nunc

en: %d second ago | %d seconds ago
la[0]: %d secundum abhinc
la[1]: %d secunda abhinc

en: %d minute ago | %d minutes ago
la[0]: %d minutum abhinc
la[1]: %d minuta abhinc

en: Launch
la: Pelle

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Panel launchers
la: Iaculatores tabularum

en: Battery full
la: Pilae plenae

en: Battery almost full
la: Pilae paene plenae

en: Battery good
la: Pilae bonae

en: Low battery
la: Pilae submissae

en: Critically low battery
la: Pilae maxime submissae

en: AC adapter
la: AC altor

en: Laptop battery
la: Laptop pilae

en: Monitor
la: Monitorium

en: Mouse
la: Mus

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
la: Claviatura

en: Cell phone
la: Cellulare

en: Media player
la: Multimediorum reproductor

en: Computer
la: Computator

en: Brightness
la: Nitor

en: Power Settings
la: Configuratio Alimoniae

en: Charging
la: Repletur

en: hour | hours
la[0]: hora
la[1]: horae

en: minute | minutes
la[0]: minutum
la[1]: minuta

en: Fully charged
la: Plene repletae

en: Using battery power
la: Alimonia pilis

note: Label                              Executable Icon                     Category          Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
la: Typographa

en: '%s' on %s
la: '%s' in %s

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
la: Documenta recenta

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
la: Disci mobiles

en: Open file manager
la: Administratorem plicarum pelle

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
la: Configuratio

en: Hi there!
la: Salve!

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
la: BULLAM PRESSISTI!!!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
la: CLAVEM ARDENTEM PRESSISTI!!!

en: Click to show the desktop or middle-click to show the desklets
la: Laevam clavem muris preme ad scriptorium ostendendum, centralem ad desklet

en: Show Desklets
la: Desklet Ostende

en: Slideshow
la: Expositio imaginum

en: Next Background
la: Fundus Sequens

en: Background Settings
la: Configuratio Fundi

en: Playing
la: Reproducens

en: Paused
la: Quiescens

en: Stopped
la: Suppressum

en: Unknown Artist
la: Artifex Incognitus

en: Unknown Album
la: Album Incognitum

en: Unknown Title
la: Titulus Incognitus

en: Previous
la: Antecedens

en: Play
la: Reproduce

en: Stop
la: Supprime

en: Next
la: Sequens

en: No Shuffle
la: Noli Miscere

en: Open Player
la: Reproducatorem Aperi

en: Quit Player
la: Reproductorem Relinque

en: Pause
la: Interquiesce

en: Repeat Single
la: Selectam Itera

en: Repeat All
la: Omnes Itera

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
la: Misce

en: Applications
la: Applicationes

en: Output device
la: Apparatus egressus

en: Microphone
la: Microphonum

en: Input device
la: Apparatus ingressus

en: Volume
la: Magnitudo Soni

en: Launch player
la: Reproducatorem pelle

en: Sound Settings
la: Configuratio Soni

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
la: Purgamenta

en: Empty Trash
la: Purgamenta amove

en: Open Trash
la: Purgamenta Aperi

en: Lock Screen
la: Scrinium Claude

en: Switch User
la: Utentem Muta

en: Log Out...
la: Exi ...

en: Power Off...
la: Computatorem extingue ...

en: Remove 'Window list'
la: 'Indicem Fenestrarum' remove

en: All windows
la: Fenestrae omnes

en: Manage workspaces (Expo)
la: Areas laboris administra (Expo)

en: Add a new workspace
la: Novam aream laboris adde

en: Remove the current workspace
la: Hanc aream laboris remove

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Normal
la: Naturalis

en: Left
la: Laeva

en: Right
la: Dextera

en: Upside-down
la: Sursum-deorsum

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinf
en: Display
la: Ostenditor

en: Configure display settings...
la: Ostenditoris configuratio ...

en: Clock
la: Horologium

en: Edit launcher
la: Iaculatorem muta

en: Control Center
la: Centrum Regiminis

en: Users and Groups
la: Utentes atque Circuli

en: Add or remove users and groups
la: Utentes circulosque adde aut remove

note: Virtual keyboard
en: Virtual keyboard
la: Claviatura virtualis

en: Valid name
la: Nomen acceptum

en: The name cannot be empty.
la: Nomen vacuum esse non potest.

en: Valid executable
la: Programma comprobatum

en: Choose a command
la: Iussum elige

en: Preferences
la: Praepositiones

en: Administration
la: Administratio

note: Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
la: Rete

en: Graphics Tablet
la: Tabella Graphica

en: printers, laser, inkjet
la: typographa, laser, inkjet

en: Firewall
la: Murus Incendiarius

en: Languages
la: Linguae

en: language, install, foreign
la: lingua, instituere, externus

en: Input Method
la: Modus Ingressus

en: Login Window
la: Fenestra Ingressus

en: Driver Manager
la: Administrator Gubernatorum Apparatuum

en: Nvidia Settings
la: Configuratio Nvidiae

en: Software Sources
la: Fontes Softwaris

en: Package Management
la: Administratio Fasciculorum

en: Disks
la: Disci

en: Cancel
la: Interrumpe

en: Change Password
la: Tesseram Muta

en: New password
la: Nova tessera

en: Confirm password
la: Tesseram confirma

en: Generate a password
la: Tesseram genera

en: Show password
la: Tesseram ostende

en: An error occurred. Your password was not changed.
la: Error evenit. Tessera tua non mutata est.

en: Change
la: Muta

en: Passwords do not match
la: Tesserae differunt

en: Too short
la: Brevior

en: Weak
la: Debilis

en: Fair
la: Mediocris

en: Good
la: Bona

en: Strong
la: Fortis

en: Standard
la: Solita

en: Account Type
la: Genus Inscriptionis

en: Full Name
la: Nomen Plenum

en: Username
la: Nomen utentis

en: Invalid username
la: Nomen utentis mendosum

en: Users
la: Utentes

en: Groups
la: Circuli

en: Click to change the name
la: Ad nomem mutandum clicca

en: Click to change the password
la: Ad tesseram mutandam clicca

en: Click to change the groups
la: Ad circulos mutandos clicca

en: Picture
la: Imago

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
la: Nomen

en: Password
la: Tessera

en: Open
la: Aperi

en: Images
la: Imagines

en: No password set
la: Tessera non est

en: Group Name
la: Nomen Circuli

en: Import from a file
la: A plica importa

en: Export to a file
la: Ad plicam exporta

en: Reset to defaults
la: Ad plicam exporta

en: Reload %s
la: Iterum %s lege

en: Settings for %s
la: Configuratio pro %s

en: Select or enter file to export to
la: Plicam ad exportandum elige aut digita

en: JSON files
la: JSON plicae

en: Keep Printing
la: Imprimere Persevera

en: Random
la: Fortuitum

en: Show
la: Ostende

en: Item
la: Res

en: Select a date
la: Dies elige

en: Select a time
la: Horam elige

en: Hour
la: Hora

en: Minute
la: Minutum

en: Second
la: Secundum

en: Configure
la: Configuratio

en: This is a system applet. It cannot be removed.
la: Haec est systematis miniapplicatio. Non est amovenda.

en: About
la: Circa

en: Installed
la: Instituta

en: Install
la: Institue

en: Update
la: Novella

en: Sort by
la: Digere ex

en: Popularity
la: Popularitate

en: Date
la: Die

en: More info
la: Descritiones additiciae

en: Refresh
la: Renova

en: Update all
la: Omnia novella

en: %d update available | %d updates available
la[0]: %d novatio parata
la[1]: %d novationes paratae

en: No updates available
la: Nulla novatio possibilis

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
la: Backspace preme ut consociationes clavium pristinas deleas.

en: Pick an accelerator
la: Acceleratorem elige

en: _Cancel
la: _Interrumpe

en: _Open
la: _Aperi

en: Downloading images:
la: Imagines e rete deducuntur:

en: Configure accessibility features
la: Pervietatis configurationem modifica

en: Visual
la: Visio

note: Visual Aids
en: Visual Aids
la: Auxilia Visionis

en: High contrast
la: Differentia alta

en: Screen reader
la: Scrinii Lector

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
la: Non activus

en: Full screen
la: Scrinio pleno

en: Top half
la: Summum dimidium

en: Bottom half
la: Imum dimidium

en: Left half
la: Laevum dimidium

en: Right half
la: Dextrum dimidium

en: Screen position
la: Positio scrinii

en: Touch
la: Tange

en: Scanning
la: Scansio

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
la: Structura claviaturae

en: At the bottom of the screen
la: In imo scrinio

en: At the top of the screen
la: In summo scrinio

en: Keyboard position
la: Positio claviaturae

en: A quarter of the screen
la: Quarta pars scrinii

en: A third of the screen
la: Tertia pars scrinii

en: Half of the screen
la: Dimidium scrinii

en: Keyboard size
la: Amplitudo claviaturae

note: Stickykeys
en: Sticky keys
la: Claves viscosae

note: Slowkeys
en: Slow keys
la: Claves ostende

note: Bouncekeys
en: Bounce keys
la: Claves elasticae

note: Mousekeys
en: Mouse keys
la: Claves muris

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
la: Mora

en: Motion threshold
la: Limen motus

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Small
la: Parvum

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Large
la: Largum

en: Actions
la: Actiones

en: Manage
la: Cura

en: Download
la: Deducta

en: Enable
la: Iube

en: Disable
la: Veta

en: Remove all
la: Omnes remove

en: Manage Cinnamon applets
la: Miniapplicationes Cinnamonis Cura

en: applet
la: mimniapplicatio

en: Installed applets
la: Miniapplicationes institutae

en: Reset all
la: Omnia ad zerum remitte

en: Previous Panel
la: Antecedens Tabula

en: Next Panel
la: Sequens Tabula

en: Solid color
la: Color solidus

en: No picture
la: Nulla imago

en: Mosaic
la: Musivum

en: Centered
la: In medio

en: Scaled
la: Reformata

en: Stretched
la: Tensa

en: Spanned
la: E laxitudine

en: Background color
la: Color fundi

en: Change your desktop's background
la: Fundum scriptorii tui muta

en: Backgrounds
la: Fundi

en: Add Folder
la: Directorium Adde

en: Add new folder
la: Novum directorium adde

en: Remove selected folder
la: Diretorium electum remove

en: Play backgrounds as a slideshow
la: Expositionem fundorum reproduce

en: minutes
la: minuta

en: Play images in random order
la: Fortuito ordine imaginem reproduce

en: Picture aspect
la: Facies imaginis

en: Manage date and time settings
la: Configurationem diei and horae cura

en: Date & Time
la: Dies Horaque

en: Date and Time
la: Dies Horaque

en: Network time
la: Hora retis

en: Manually set date and time
la: Manibus diem atque horam constitue

en: Format
la: Forma

en: Use 24h clock
la: Horologium XXIV horarum

en: Display the date
la: Diem ostende

en: Display seconds
la: Secunda ostende

en: Use locale default
la: Configurationem regionalem praedesignatam utere

en: Sunday
la: Dies Dominicus

en: Monday
la: Dies Lunae

en: First day of week
la: Dies primus hebdomatis

en: Region
la: Regio

en: City
la: Urbs

en: System
la: Systema

en: Source Code
la: Codex Originis

en: File Manager
la: Administrator Plicarum

en: Plain Text
la: Scriptura Simplex

en: Select an application for audio CDs
la: Applicationem ad CD soni reproducendos elige

en: Select an application for video DVDs
la: Applicationem ad DVD videi reproducendos elige

en: Select an application to run when a music player is connected
la: Applicationem reproductore musicae conexo pellendam elige

en: Select an application to run when a camera is connected
la: Applicationem camera conexa pellendam elige

en: Select an application for software CDs
la: Applicationem pro CD softwaris elige

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info strings, just here to fix capitalization of the English originals. If the shared-mime-info translation works for your language, simply leave these untranslated.
en: audio DVD
la: soni DVD

en: blank Blu-ray disc
la: discus Blu-ray vacuus

en: blank CD disc
la: discus CD vacuus

en: blank DVD disc
la: discus DVD vacuus

en: blank HD DVD disc
la: discus HD DVD vacuus

en: Blu-ray video disc
la: Blu-ray discus videi

en: e-book reader
la: e-librorum lector

en: HD DVD video disc
la: HD DVD discus videi

en: Picture CD
la: CD Imaginum

en: Open folder
la: Directorium aperi

en: Do nothing
la: Nihil age

en: Other Media
la: Cetera Media

en: _Action:
la: _Actio:

en: No decoration
la: Nulla ornamenta

en: Border only
la: Margo modo

en: Border and header
la: Margo atque praescriptio

en: Manage your desktop icons
la: Icones scriptorii cura

en: Desktop
la: Scriptorium

en: Manage display settings
la: Monitorii configurationem cura

en: Layout
la: Structura

en: Disable automatic screen rotation
la: Rotatio automatica scrinii veta

en: Control Cinnamon visual effects.
la: Cinnamonis effecta visionis cura.

en: Effects
la: Effecta

en: Effects on dialog boxes
la: Effecta dialogorum

en: Effects on menus
la: Effecta indicum

en: Window effects
la: Effecta fenestrae

note: MAPPING WINDOWS CLOSING WINDOWS MINIMIZING WINDOWS grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options gro
en: None
la: Nihil

en: Traditional
la: Classicum

en: Extensions
la: Appendices

en: Installed extensions
la: Appendices institutae

en: Disable all
la: Omnia veta

en: Configure system fonts
la: Typum systematis ordina

en: Font Selection
la: Selectio Typi

en: Default font
la: Typus praedesignatus

en: Desktop font
la: Typus scriptorii

en: Document font
la: Typus documentorum

en: Monospace font
la: Typus latitudine constante

en: Window title font
la: Typus tituli fenestrae

en: Font Settings
la: Typi configuration

en: Vertical RGB
la: RGB directum

en: Vertical BGR
la: BGR directum

en: RGBA Order
la: RGBA Ordo

note: Label                   id                  parent (child)Label                       id                  parent grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->generalPage->title
en: General
la: Generalia

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->units
en: seconds
la: secunda

en: Switch to right workspace
la: I ad aream laboris dextram

note: Workspaces
en: Switch to left workspace
la: I ad aream laboris laevam

en: Minimize window
la: Minime

note: Windows
en: Maximize window
la: Maxime

en: Close window
la: Fenestram claude

en: Move window to right workspace
la: Fenestram ad aream laboris dextram move

en: Move window to left workspace
la: Fenestram ad aream laboris laevam move

en: Push tile up
la: Tegulam summam propelle

en: Push tile down
la: Tegulam imam propelle

note: Windows - Tiling and Snapping
en: Push tile left
la: Laevum tegulam propelle

en: Push tile right
la: Dextrum tegulam propelle

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
la: Scriptorium ostende

en: Volume up
la: Magnitudinem soni amplifica

en: Volume down
la: Magnitudinem soni minue

note: Sound and Media
en: Volume mute
la: Silentium fac

en: Run a command
la: Iussum pelle

en: Show all workspaces
la: Omnes areas laboris ostende

note: Expo
en: Show all windows
la: Fenestras omnes ostende

en: Enable this corner
la: Hunc angulum iube

en: Type a command...
la: Iussum scribe ...

en: Activation delay (ms)
la: Mora pellendi (ms)

en: Unknown size
la: Mensura incognita

en: Unknown CPU
la: CPU incognita

en: Operating System
la: Systema Operativum

en: Cinnamon Version
la: Versio Cinnamonis

en: Linux Kernel
la: Nucleus Linucis

en: Processor
la: Processorium

en: Memory
la: Memoria

en: Hard Drives
la: Disci Rigidi

en: Hard Drive
la: Discus Rigidus

en: Graphics Card
la: Charta Graphica

en: Display system information
la: Informationes systematis ostende

en: System Info
la: Informationes de Systemate

en: Upload system information
la: Informationes systematis ad rete mitte

en: Windows
la: Fenestrae

en: Workspaces
la: Areae Laboris

en: Launchers
la: Iaculatores

en: Sound and Media
la: Sonus atque Media

en: Universal Access
la: Aditus Universalis

en: Unmaximize window
la: Reduce

en: Activate window menu
la: Indicem fenestrae iube

en: Raise window
la: Fenestram leva

en: Lower window
la: Fenestram demitte

en: Increase opacity
la: Opacitatem auge

en: Decrease opacity
la: Opacitatem minue

note: Windows - Positioning
en: Resize window
la: Fenestram reforma

en: Move window
la: Fenestram move

en: Center window in screen
la: Fenestram in medium scrinium pone

en: Move window to upper-right
la: Fenestram move ad summam dextram

en: Move window to upper-left
la: Fenestram move ad summam laevam

en: Move window to lower-right
la: Fenestram move ad imam dextram

en: Move window to lower-left
la: Fenestram move ad imam laevam

en: Move window to right edge
la: Fenestram move ad dexterum marginem

en: Move window to top edge
la: Fenestram move ad summum marginem

en: Move window to bottom edge
la: Fenestram move ad imum marginem

en: Move window to left edge
la: Fenestram move ad laevum marginem

note: Windows - Workspace-related
en: Move window to new workspace
la: Fenestram ad novam aream laboris move

en: Move window to workspace 1
la: Fenestram ad aream laboris I move

en: Move window to workspace 2
la: Fenestram ad aream laboris II move

en: Move window to workspace 3
la: Fenestram ad aream laboris III move

en: Move window to workspace 4
la: Fenestram ad aream laboris IV move

en: Move window to workspace 5
la: Fenestram ad aream laboris V move

en: Move window to workspace 6
la: Fenestram ad aream laboris VI move

en: Move window to workspace 7
la: Fenestram ad aream laboris VII move

en: Move window to workspace 8
la: Fenestram ad aream laboris VIII move

en: Move window to workspace 9
la: Fenestram ad aream laboris IX move

en: Move window to workspace 10
la: Fenestram ad aream laboris X move

en: Move window to workspace 11
la: Fenestram ad aream laboris XI move

en: Move window to workspace 12
la: Fenestram ad aream laboris XII move

note: Windows - Monitor-related
en: Move window to left monitor
la: Fenestram ad monitorium laevum move

en: Move window to right monitor
la: Fenestram ad monitorium dextrum move

note: Workspaces - Direct Nav
en: Switch to workspace 1
la: I ad aream laboris I

en: Switch to workspace 2
la: I ad aream laboris II

en: Switch to workspace 3
la: I ad aream laboris III

en: Switch to workspace 4
la: I ad aream laboris IV

en: Switch to workspace 5
la: I ad aream laboris V

en: Switch to workspace 6
la: I ad aream laboris VI

en: Switch to workspace 7
la: I ad aream laboris VII

en: Switch to workspace 8
la: I ad aream laboris VIII

en: Switch to workspace 9
la: I ad aream laboris IX

en: Switch to workspace 10
la: I ad aream laboris X

en: Switch to workspace 11
la: I ad aream laboris XI

en: Switch to workspace 12
la: I ad aream laboris XII

note: System
en: Log out
la: Exi

en: Shut down
la: Extingue

en: Suspend
la: Suspende

en: Hibernate
la: Hiberna

note: System - Screenshots
en: Take a screenshot of an area
la: Imaginem areae cape

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
la: Area scrinii capti ad latibulum duplica

en: Take a screenshot
la: Imaginem scrinii cape

en: Copy a screenshot to clipboard
la: Scrinium captum ad latibulum duplica

en: Take a screenshot of a window
la: Imaginem fenestrae cape

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
la: Scrinium captum fenestrae ad latibulum duplica

en: Rotate display
la: Monitorium rota

en: Orientation Lock
la: Orientationem Fige

en: Increase screen brightness
la: Nitorem scrinii auge

en: Decrease screen brightness
la: Nitorem scrinii minue

note: Launchers
en: Launch terminal
la: Terminale pelle

en: Launch calculator
la: Calculatrum pelle

en: Mic mute
la: Microphonum occlude

en: Launch media player
la: Reprodutorem multimediorum pelle

en: Eject
la: Expelle

en: Repeat
la: Itera

en: Key repeat
la: Clavem itera

en: Enable key repeat
la: Repetitionem clavis iube

en: Repeat delay:
la: Mora repetitionis:

en: Repeat speed:
la: Celeritas repetitionis:

en: Slow
la: Lente

en: Fast
la: Celeriter

en: Shortcuts
la: Viae compendiariae

en: Categories
la: Genera

en: Layouts
la: Structurae

en: Reset to default
la: Ad praedesignata reverte

en: Select a file
la: Plicam elige

en: Mouse and Touchpad
la: Mus et Tabula Tactilis

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->units settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner-number->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->units
en: pixels
la: pixela

en: Pointer size and speed
la: Magnitudo et celeritas cursoris

en: Size
la: Amplitudo

en: Smaller
la: Minor

en: Larger
la: Maior

en: Acceleration
la: Acceleratio

en: Timeout
la: Clepsydra

en: Scrolling
la: Volvere

en: Touchpad
la: Tabula Tactilis

en: Two-finger scrolling
la: Duobus-digitibus volvere

en: Notification settings
la: Configuration nuntiationum

en: Enable notifications
la: Nuntiationes iube

en: Display a test notification
la: Nuntiationem experimento ostende

en: Media keys OSD
la: OSD clavibus multimediarum

en: Media keys OSD size
la: Magnitudo OSD clavibus multimediarum

en: Connect to your online accounts
la: Inscriptiones interretales conecte

en: Online Accounts
la: Inscriptiones Interretales

en: Information about GNOME Online Accounts
la: Informationes circa GNOMIS Inscriptiones Interretales

en: Center Zone
la: In Medio

en: Panel height:
la: Altitudo tabulae:

en: Left Zone
la: Laeva

en: Right Zone
la: Dextera

en: Panel width:
la: Laxitas tabulae:

en: Top Zone
la: In Summo

en: Bottom Zone
la: In Imo

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units
en: milliseconds
la: millisecunda

en: Customize
la: Configura

en: Panel appearance
la: Facies tabulae

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->font-size->description
en: Font size
la: Amplitudo typi

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title
en: Panel
la: Tabula

en: Previous panel
la: Antecedens tabula

en: Next panel
la: Sequens tabula

en: General Panel Options
la: Optiones Generales Tabularum

en: Add new panel
la: Novam tabulam adde

en: Shut down immediately
la: Nunc computatorem extingue

en: 30 seconds
la: XXX secunda

en: 60 seconds
la: LX secunda

en: 90 seconds
la: XC secunda

en: 2 minutes
la: II minuta

en: 5 minutes
la: V minuta

en: 10 minutes
la: X minuta

en: 15 minutes
la: XV minuta

en: 30 minutes
la: XXX minuta

en: 45 minutes
la: XLV minuta

en: 1 hour
la: I hora

en: 2 hours
la: II horae

en: 3 hours
la: III horae

en: Never
la: Numquam

en: Unknown time
la: Hora incognita

en: hours
la: horae

en: Manage power settings
la: Configuratio alimoniae

en: Power Management
la: Administratio alimoniae

en: Power Options
la: Optiones Alimoniae

en: Power
la: Alimonia

en: Batteries
la: Pilae

en: Devices
la: Apparatus

en: Empty
la: Vacuae

en: Battery
la: Pilae

en: Cellphone
la: Cellulare

en: Ask
la: Quaere

en: Privacy
la: Privata

en: 2 seconds
la: II secunda

en: 15 seconds
la: XV secunda

en: 1 minute
la: I minutum

en: 3 minutes
la: III minuta

en: Screensaver
la: Servator scrinii

en: Screensaver settings
la: Servatoris scrinii configuratio

en: Lock settings
la: Configurationem fige

en: Always show the clock
la: Horologium semper ostende

en: Use a custom date and time format
la: Ad hoc structuram horae et diei utere

en: Time Format
la: Structura horae

en: Date Format:
la: Structura Diei:

en: Time Font
la: Typus Horae

en: Date Font
la: Typus Diei

en: Font
la: Typus

en: Starting Cinnamon
la: Cinnamon Pellitur

en: Leaving Cinnamon
la: Cinnamon Clauditur

en: Switching workspace
la: Area laboris mutatur

en: Opening new windows
la: Nova fenestra aperitur

en: Inserting a device
la: Apparatus additur

en: Removing a device
la: Apparatus removetur

en: Showing notifications
la: Nuntiationes ostenduntur

en: Changing the sound volume
la: Magnitudo soni mutatur

note: name,             position,        icon name,                  row,  col, pa id
en: Front Left
la: Fronte Laeva

en: Front Right
la: Fronte Dextra

en: Front Center
la: Media Fronte

en: Rear Left
la: Tergo Laevo

en: Rear Right
la: Tergo Dextro

en: Rear Center
la: Medio Tergo

en: Side Left
la: Latere Laevo

en: Side Right
la: Latere Dextro

en: Volume:
la: Magnitudo Soni:

en: Softer
la: Levior

en: Louder
la: Vehementior

en: Muted
la: Silens

en: Click to unmute
la: Ad silentium interrumpendum clica

en: Click to mute
la: Ad mutescendum clica

en: Balance
la: Aequilibrium

en: Rear
la: Retro

en: Front
la: Ante

en: Soft
la: Levis

en: Loud
la: Vehemens

en: Input level
la: Vis ingressus

en: Test sound
la: Sonum proba

en: Test Sound
la: Sonum Proba

en: Manage sound settings
la: Configuratio soni cura

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Sound
la: Sonus

en: Output
la: Egressus

en: Device
la: Apparatus

en: Device settings
la: Configuratio apparatus

en: Input
la: Ingressus

en: No inputs sources are currently available.
la: Fontes ingressus non sunt.

en: Sounds
la: Soni

en: Sounds Volume
la: Magnitudo Soni

en: Amplification
la: Amplificatio

en: Maximum volume: %d
la: Magnitudo maxima: %d

en: Reduced
la: Tenuata

en: Amplified
la: Amplificata

en: No description
la: Nulla descriptio

en: No name
la: Nullum nomen

en: Run now
la: Nunc pelle

en: Could not execute '%s'
    %s
la: '%s' pelli non potest
    %s

en: Custom command
la: Iussum ad hoc

en: Choose application
la: Applicationem elige

en: Add Startup Program
la: Adde Programma Initiationis

en: Edit Startup Program
la: Corrige Programma Initiationis

en: Save
la: Serva

en: Command
la: Iussum

en: Browse...
la: Naviga ...

en: Comment
la: Nota

en: Startup delay
la: Mora pellendi

en: The startup command cannot be empty
la: Iussum initiationis vacuum esse non potest

en: The startup command is not valid
la: Iussum initiationis validum non est

en: Select Command
la: Iussum Elige

en: Search Applications...
la: Applicationes Quaere ...

en: Add Application
la: Applicationem adde

en: Manage themes to change how your desktop looks
la: Themata ad faciem scriptorii mutandam cura

en: Themes
la: Themata

en: Mouse Pointer
la: Cursor Muris

en: Icons
la: Icones

en: Add/Remove
la: Adde/Remove

en: Miscellaneous options
la: Optiones miscellaneae

en: Show icons in menus
la: Icones in indicibus ostende

en: Show icons on buttons
la: Icones in bullis ostende

en: Click to change your picture
la: Tuam imaginem mutandam clicca

en: Take a photo...
la: Photographiam cape ...

en: Click to change your name
la: Ad nomem mutandum clica

en: Click to change your password
la: Ad tesseram mutandum clica

en: Current password
la: Tessera actuosa

en: Wrong password
la: Tessera mendosa

en: Internal Error
la: Error Internus

en: Manage window preferences
la: Praepositiones fenestrae cura

en: Titlebar
la: Septum tituli

en: Buttons
la: Bullae

en: Classic Mac
la: Mac classicus

en: Buttons layout
la: Structura bullarum

en: Toggle on all workspaces
la: Omnes areas laboris iube

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Nothing
la: Nihil

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-behave->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-behave->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->generalSection->title window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description expo@cinnamon.org->settings-sc
en: Behavior
la: Gestus

en: Click
la: Clicca

en: Icons only
la: Icones modo

en: Thumbnails only
la: Miniaturae modo

en: Icons and thumbnails
la: Icones et miniaturae

en: Icons and window preview
la: Praevisum iconum et fenestrae

en: Window preview (no icons)
la: Fenestrae praevisum (nulla icon)

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all- workspaces->description
en: Show windows from all workspaces
la: Finestras ex omnibus areis laboris ostende

en: Manage workspace preferences
la: Praepositiones arearum laboris cura

en: Workspace Options
la: Optiones Areae Laboris

en: Enable workspace OSD
la: OSD areae laboris iube

en: Cinnamon just crashed
la: Cinnamon dudum corruit

en: Version %s (%s)
la: Versio %s (%s)

en: Version %s
la: Versio %s

en: Updated on %s
la: Novellatum in %s

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon menu
la: Index Primarius Cinnamonis

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->description
en: Icon size
la: Amplitudo iconum

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->description
en: Text
la: Litterae

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->description
en: Show category icons
la: Icones generis ostende

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->description
en: Show favorites
la: Praeposita ostende

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->description
en: Menu hover delay
la: Mora praetervolandi indicis

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->name
en: XApp Status Applet
la: Miniapplicatio XApp Status

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->units
en: characters
la: litterae

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->name
en: System Tray
la: Lanx Systematis

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->thumbnailsPage->title schema.json->thumbnailsSection->title
en: Thumbnails
la: Miniaturae

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 50 ms
la: L ms

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 250 ms
la: CCL ms

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 500 ms
la: D ms

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 150 ms
la: CL ms

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 300 ms
la: CCC ms

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 450 ms
la: CDL ms

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description
en: Hover delay
la: Mora praetervolandi

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: Always
la: Semper

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section0->title
en: Info
la: Informationes

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section7->title
en: My list
la: Index meus

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo- button->description
en: Don't Press This Button!!!
la: Butonem Noli Premere!!!

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->file- select->description
en: Choose a file
la: Plicam elige

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->directory- select->description
en: Choose a directory
la: Directorium elige

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->sound- select->description
en: Choose a sound
la: Sonum elige

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->font- select->description
en: Choose a font
la: Typum elige

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->date- select->description
en: Choose a Date
la: Diem Elige

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->time- select->description
en: Choose a Time
la: Horam Elige

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: File Path
la: Iter Plicae

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->description
en: Show info
la: Informationes ostende

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #1
la: Descriptionem #I ostende

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #2
la: Descriptionem #II ostende

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Don't show info #1 or #2
la: Descriptionem #I aut #II noli ostendere

note: user@cinnamon.org->metadata.json->name
en: User Applet
la: Miniapplicatio Utentis

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-name->description
en: Display user name on panel
la: Nominem utentis in tabulam ostende

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: On-Screen keyboard
la: Clavatura in scrinio

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Calendar
la: Calendarium

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description
en: Use a custom date format
la: Ad hoc structuram diei utere

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->description
en: Date format
la: Structura diei

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show calendar
la: Calendarium ostende

note: power@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Power Manager
la: Administrator Alimoniae

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Hide label
la: Conscriptionem occulta

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->description
en: Always show all batteries
la: Omnes pilas utcumque ostende

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->directory->description
en: Folder
la: Directorium

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->description
en: Height
la: Altitudo

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Width
la: Laxitas

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
la: Atrum albumque

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->description
en: Text color
la: Color textus
