linuxmint - en to de_DE translation catalogue (925 entries)

en: Unknown
de_DE: Kennen wi nich

en: Failed to launch '%s'
de_DE: Kon niet Starten  '%s'

en: Home
de_DE: Startsiet

en: File System
de_DE: Datensystem

en: Search
de_DE: Sök

en: Print version
de_DE: Druckverschoon

en: GNOME Online Accounts is a service which runs in the background and which you can authorize to access your online accounts. Applications can then use this service to interact with your online accounts.
de_DE: GNOME-Online-Konten ist ein Dienst, der im Hintergrund ausgeführt wird und den Sie für den Zugriff auf Ihre Online-Konten autorisieren können. Anwendungen können diesen Dienst dann verwenden, um mit Ihren Online-Konten zu interagieren.

en: The following accounts are supported in Cinnamon:
de_DE: Die folgenden Konten werden in Cinnamon unterstützt:

en: Allows Nemo to connect to Google Drive
de_DE: Ermöglicht Nemo, sich mit Google Drive zu verbinden

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-appear->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
de_DE: Aussehen

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
de_DE: Farbe

en: Command:
de_DE: Befehl:

en: Main Menu
de_DE: Hauptmenü

en: Restore System Configuration
de_DE: Wiederherstellen der Systemkonfiguration

en: Restore the default menu layout
de_DE: Wiederherstellen des Standardmenülayout

en: Close
de_DE: Schließen

en: _New Menu
de_DE: _Neues Menü

en: Ne_w Item
de_DE: Neues Element

en: Copy
de_DE: Kopieren

en: Paste
de_DE: Einfügen

en: Add
de_DE: Hinzufügen

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Execution of '%s' failed:
de_DE: Ausführung von '%s' ist fehlgeschlagen

en: About...
de_DE: Über...

en: Configure...
de_DE: Anpassen...

en: Show Text
de_DE: Text anzeigen

en: Hide Text
de_DE: Text verbergen

en: Remove this desklet
de_DE: Dieses Desklet entfernen

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie Arbeitsfläche "%s" entfernen möchten?

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
de_DE: Unzulässige Übersichtsoption: Falsche Anzahl an Ecken

en: Execution time (ms):
de_DE: Ausführungszeit (ms):

en: Loaded successfully
de_DE: Erfolgreich geladen

en: Problems during Cinnamon startup
de_DE: Während des Startes von Cinnamon traten Probleme auf

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
de_DE: Cinnamon konnte erfolgreich gestartet werden, aber ein(e) oder mehrere Applet(s), Desklet(s) oder Erweiterung(en) konnte(n) nicht geladen werden.

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
de_DE: Überprüfen sie die System-Logdatei und die Cinnamon LookingGlass-Logdatei nach Problemen.

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
de_DE: Sie können die betreffende(n) Erweiterung(en) in den Cinnamon-Einstellungen deaktivieren, um diese Meldung zukünftig zu verhindern.

en: Please contact the developer.
de_DE: Bitte kontaktieren Sie den Entwickler.

en: System Information
de_DE: System-Informationen

en: No
de_DE: Nein

en: Yes
de_DE: Ja

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
de_DE: Panel Position auswählen. Drücken Sie Esc, um abzubrechen.

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
de_DE: Neue Panel Position auswählen. Drücken Sie Esc, um abzubrechen.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
de_DE: Paneleinstellungen

en: Panel edit mode
de_DE: Leiste anpassen

en: Move
de_DE: Verschieben

en: Remove
de_DE: Entfernen

en: Troubleshoot
de_DE: Problemlöser

en: Restart Cinnamon
de_DE: Cinnamon Neustarten

en: Looking Glass
de_DE: Lupe

en: Restore all settings to default
de_DE: Standardeinstellungen wiederherstellen.

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
de_DE: Systemeinstellungen

en: Retry
de_DE: Wiederholen

en: Connect to...
de_DE: Verbinden mit...

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Close
de_DE: _Schließen

en: No open windows
de_DE: Keine offenen Fenster

en: Restore
de_DE: Wiederherstellen

en: Minimize
de_DE: Minimeren

en: Maximize
de_DE: Maximieren

en: Move to left workspace
de_DE: Zum linken Arbeitsbereich wechseln

en: Move to right workspace
de_DE: Zum rechten Arbeitsbereich wechseln

en: Visible on all workspaces
de_DE: Sichtbar auf allen Arbeitsbereichen

en: Move to a new workspace
de_DE: Auf einen neuen Arbeitsbereich wechseln

en: Move to monitor %d
de_DE: Auf Monitor %d wechseln

en: Only on this workspace
de_DE: Nur auf diesen Arbeitbereich

en: Unmaximize
de_DE: Minimieren

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
de_DE: Zugänglichkeit

en: Zoom
de_DE: Zoomen

en: Screen Reader
de_DE: Bildschirmleser

en: Screen Keyboard
de_DE: Bildschirmtastatur

en: Sticky Keys
de_DE: Tasten einrasten

en: Slow Keys
de_DE: Träge Tasten

en: Bounce Keys
de_DE: Sprungtasten

en: Mouse Keys
de_DE: Maustasten

en: Universal Access Settings
de_DE: Universeller Zugriff Einstellungen

en: High Contrast
de_DE: Hoher Kontrast

en: Large Text
de_DE: Großer Text

en: Date and Time Settings
de_DE: Datum und Zeit - Einstellungen

note: Scale cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the desktop
de_DE: Desktop anzeigen

en: Move to the other monitor
de_DE: An einen anderen Bildschirm bewegen

en: Move to another workspace
de_DE: Wechsle zu einer anderen Arbeitsfläche

en: Places
de_DE: Orte

en: Restore to full opacity
de_DE: Auf volle Deckkraft zurücksetzen

en: Close others
de_DE: Schließe andere

en: Close all
de_DE: Alles schließen

en: Power management
de_DE: Energieeinstellungen

en: Power management: inhibited
de_DE: Energieeinstellungen: eingeschränkt

en: Power management: active
de_DE: Energieeinstellungen: aktiv

en: Power management is already inhibited by another program
de_DE: Die Energieeinstellungen werden durch ein anderes Programm eingeschränkt

en: Power management: inhibited by another program
de_DE: Energieeinstellungen: eingeschränkt durch ein anderes Programm

en: Inhibit applet
de_DE: Applet verstecken

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
de_DE: Benachrichtigungen

en: Show Keyboard Layout
de_DE: Langsames Tastenlayout

en: Show Character Table
de_DE: Zeichentabelle anzeigen

en: Keyboard Settings
de_DE: Tastatureinstellungen

en: Add to panel
de_DE: zur Taskleiste hinzufügen

en: Add to desktop
de_DE: zum Desktop hinzufügen

en: Remove from favorites
de_DE: aus den Favoriten entfernen

en: Add to favorites
de_DE: Zu Favoriten hinzufügen

en: Uninstall
de_DE: Deinstallieren

en: Open with
de_DE: Öffnen mit

en: Other application...
de_DE: Andere Anwendung...

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->name menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Menu
de_DE: Menü

en: Recent Files
de_DE: Kürzlich geöffnet

en: Clear list
de_DE: Liste leeren

en: No recent documents
de_DE: Keine Einträge

en: All Applications
de_DE: Alle Programme

en: Lock screen
de_DE: Bildschirm sperren

en: Lock the screen
de_DE: Bildschirm sperren

en: Logout
de_DE: Abmelden

en: Leave the session
de_DE: Die Sitzung verlassen

en: Quit
de_DE: Beenden

en: <unknown>
de_DE: <unbekannt>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
de_DE: deaktiviert

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
de_DE: Nicht verwaltet

en: disconnecting...
de_DE: Verbindung trennen...

en: connecting...
de_DE: verbinden...

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
de_DE: Authentifizierung benötigt

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
de_DE: Firmware nicht gefunden

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
de_DE: Kabel herausgezogen

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
de_DE: nicht verfügbar

en: connection failed
de_DE: Verbindung fehlgeschlagen

en: More
de_DE: Mehr

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
de_DE: Verbunden (Privat)

en: Auto Ethernet
de_DE: Auto-Ethernet

en: Auto broadband
de_DE: Auto-Breitband

en: Auto dial-up
de_DE: Auto-Einwahl

note: Translators: this the automatic wireless connection name (including the network name)
en: Auto %s
de_DE: Auto-%s

en: Auto bluetooth
de_DE: Auto-Bluetooth

en: Auto wireless
de_DE: Automatische Drahtlosverbindung

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
de_DE: Netzwerkmanager

en: Enable networking
de_DE: Netzwerk aktivieren

en: Wired
de_DE: verkabelt

en: Wireless
de_DE: Drahtlos

en: Mobile broadband
de_DE: Mobiles-Breitband

en: VPN Connections
de_DE: VPN-Verbindungen

en: Network Settings
de_DE: Netzwerkeinstellungen

en: Network Connections
de_DE: Netzwerkverbindungen

en: Connection failed
de_DE: Verbindung fehlgeschlagen

en: Activation of network connection failed
de_DE: Aktivierung der Netzwerkverbindung fehlgeschlagen

en: Networking is disabled
de_DE: Netzwerke sind deaktiviert

en: No connection
de_DE: Keine Verbindung

en: Connecting to the cellular network...
de_DE: Verbindung zum Mobilfunknetz wird hergestellt...

en: Connecting to the wireless network...
de_DE: Verbinde mit Drahtlos-Netzwerk...

en: Connecting to the wired network...
de_DE: Verbinde zum verkabelten Netzwerk...

en: Connecting to the VPN...
de_DE: Verbinde mit VPN...

en: Connecting to the network...
de_DE: Verbinde mit Netzwerk...

en: Connected to the wireless network
de_DE: Verbunden mit Drahtlos-Netzwerk

en: Wireless connection
de_DE: Drahtlos-Verbindung

en: Connected to the wired network
de_DE: Verbunden mit Kabel-Netzwerk

en: Connected to the cellular network
de_DE: Verbindung mit Datennetz hergestellt

en: Connected to the VPN
de_DE: Verbunden mit VPN

en: Connected to the network
de_DE: Verbunden mit dem Netzwerk

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
de_DE: Benachrichtigungen löschen

en: No notifications
de_DE: Keine Benachrichtigungen

en: %d second ago | %d seconds ago
de_DE[0]: vor %d Sekunde
de_DE[1]: vor %d Sekunden

en: %d minute ago | %d minutes ago
de_DE[0]: vor %d Minute
de_DE[1]: vor %d Minuten

en: Click to toggle the on-screen keyboard
de_DE: Klicken, um die Bildschirmtastatur ein- bzw. auszuschalten

en: Click to enable the on-screen keyboard
de_DE: Klicken, um die Bildschirmtastatur einzuschalten

en: Launch
de_DE: Starten

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Panel launchers
de_DE: Panel-Starter

en: AC adapter
de_DE: Netzadapter

en: Laptop battery
de_DE: Laptop-Akku

en: UPS
de_DE: USV

en: Monitor
de_DE: Bildschirm

en: Mouse
de_DE: Maus

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
de_DE: Tastatur

en: Cell phone
de_DE: Mobiltelefon

en: Media player
de_DE: Media Player

en: Brightness
de_DE: Helligkeit

en: Keyboard backlight
de_DE: Tastatur Hintergrundbeleuchtung

en: Power Settings
de_DE: Energieeinstellungen

en: Charging
de_DE: Wird aufgeladen

en: Charging - %d hour until fully charged | Charging - %d hours until fully charged
de_DE[0]: Aufladen - %d Stunde bis die Batterie geladen ist.
de_DE[1]: Aufladen - %d Stunden bis die Batterie geladen ist.

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
de_DE: Noch %d %s %d %s laden, bis voll aufgeladen.

en: hour | hours
de_DE[0]: Stunde
de_DE[1]: Stunden

en: minute | minutes
de_DE[0]: Mintute
de_DE[1]: Minuten

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
de_DE[0]: Noch %d Minute laden, bis voll aufgeladen.
de_DE[1]: Noch %d Minuten laden, bis voll aufgeladen.

en: Fully charged
de_DE: Vollständig aufgeladen

en: Using battery power
de_DE: Benutze Akku

en: Using battery power - %d hour remaining | Using battery power - %d hours remaining
de_DE[0]: Akkunutzung - %d Stunde verbleibend.
de_DE[1]: Akkunutzung - %d Stunden verbleibend.

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Using battery power - %d %s %d %s remaining
de_DE: Akku-Power hält noch %d %s %d %s

en: Using battery power - %d minute remaining | Using battery power - %d minutes remaining
de_DE[0]: Akku-Power hält noch %d Minute
de_DE[1]: Akku-Power hält noch %d Minuten

note: Label                              Executable Icon                     Category          Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
de_DE: Drucker

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
de_DE: kürzlich verwendete Dokumente

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
de_DE: Entfernbare Treiber

en: Open file manager
de_DE: Offene Treiber Verwaltung

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
de_DE: Skalieren

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: Hi there!
de_DE: Hallo!

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
de_DE: DU HAST DEN KNOPF GEDRÜCKT!!!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
de_DE: DU HAST DEN HOTKEY GENUTZT!!!

en: Click to pause the slideshow
de_DE: Klicken, um die Diashow zu pausieren

en: Click to resume the slideshow
de_DE: Klicken zum Neustart der Diashow

en: The slideshow is disabled
de_DE: Die Diashow ist deaktiviert.

en: Slideshow
de_DE: Diashow

en: Next Background
de_DE: Nächster Hintergrund

en: Background Settings
de_DE: Hintergrund-Einstellungen

en: Playing
de_DE: Spiele

en: Paused
de_DE: Pausiert

en: Stopped
de_DE: gestoppt

en: Unknown Artist
de_DE: Unbekannter Künstler

en: Unknown Album
de_DE: Unbekanntes Album

en: Unknown Title
de_DE: Unbekannter Titel

en: Previous
de_DE: Letzter

en: Play
de_DE: Spiele

en: Next
de_DE: Nächster

en: Consecutive Playing
de_DE: Ununterbrochenes Spielen

en: No Shuffle
de_DE: Kein Mischen

en: Open Player
de_DE: Öffne Player

en: Quit Player
de_DE: Verlasse Player

en: Repeat Single
de_DE: Wiederhole Single

en: Repeat All
de_DE: Alles wiederholen

en: Mute output
de_DE: Schalte Output stumm

en: Mute input
de_DE: Schalte Input stumm

en: Applications
de_DE: Programme

en: Output device
de_DE: Ausgabegerät

en: Microphone
de_DE: Mikrofon

en: Input device
de_DE: Eingabegerät

en: Volume
de_DE: Lautstärke

en: Launch player
de_DE: Abspieler starten

en: Sound Settings
de_DE: Klangeinstellungen

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
de_DE: Bist du sicher

en: This operation cannot be undone.
de_DE: Diese Operation kann nicht rückgängig gemacht werden.

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
de_DE: Papierkorb

en: Empty Trash
de_DE: Leerer Papierkorb

en: Open Trash
de_DE: Öffne Papierkorb

en: Lock Screen
de_DE: Bildschirm sperren

en: Switch User
de_DE: Benutzer wechseln

en: Log Out...
de_DE: Abmelden...

en: Power Off...
de_DE: Abschalten

en: All windows
de_DE: Alle Fenster

en: Manage workspaces (Expo)
de_DE: Arbeitsflächen bearbeiten (Expo)

en: Add a new workspace
de_DE: Erstelle eine neue Arbeitsfläche

en: Remove the current workspace
de_DE: Entferne die aktuelle Arbeitsfläche

en: Left
de_DE: Links

en: Right
de_DE: Rechts

en: Upside-down
de_DE: Oberseite-Unten

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinf
en: Display
de_DE: Bildschirm

en: Configure display settings...
de_DE: Konfiguriere Bildschirmeinstellungen

en: Clock
de_DE: Uhr

en: Edit launcher
de_DE: Editiere Starter

en: Photo Frame
de_DE: Fotorahmen

en: Control Center
de_DE: Kontrollzentrum

en: Users and Groups
de_DE: Benutzer und Gruppen

en: Add or remove users and groups
de_DE: Benutzer oder Gruppen hinzufügen bzw. löschen

en: Turn on-screen keyboard on or off
de_DE: Bildschirmtastatur ein- oder ausschalten

en: Valid name
de_DE: Gültiger Name

en: The name cannot be empty.
de_DE: Der Name kann nicht leer sein

en: Valid executable
de_DE: Gültige Anwendung

en: The executable is not valid. It cannot be empty and spaces in the path must be escaped with backslash (\).
de_DE: Ungültige Anwendung. Es darf nicht leer sein und Leerzeichen müssen mit Backslah(\) beendet werden.

en: Cannot create the launcher at this location.  Add to the desktop instead?
de_DE: Starter kann hier nicht ausgeführt werden. Stattdessen zum Desktop wechseln?

en: Choose a command
de_DE: Einen Befehl auswählen

en: Would you like to add this launcher to the menu also?  It will be placed in the Other category initially.
de_DE: Soll der Starter auch zum Menü hinzugefügt werden? Der Starter wird in -Andere Kategorie- plaziert.

en: Screen Locker
de_DE: Bildschirmsperre

en: Please type an away message for the lock screen
de_DE: Hinterlasse eine Abwesenheitsmeldung auf dem gesperrten Bildschirm.

en: Preferences
de_DE: Voreinstellungen

en: Administration
de_DE: Verwaltung

note: Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
de_DE: Netzwerk

en: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet
de_DE: Netzwork, Kabellos, Wifi, Ethernet, breitband, Internet

en: color, profile, display, printer, output
de_DE: Farbe, Profil, Anzeige, Drucker, Ausgabe

en: Graphics Tablet
de_DE: Grafik-Tablett

en: wacom, digitize, tablet, graphics, calibrate, stylus
de_DE: Wacom, Digitalisieren, Tablett, Grafik, Kalibrierung, Style

en: printers, laser, inkjet
de_DE: Drucker, Laser, Tintenstrahl

en: firewall, block, filter, programs
de_DE: Firewall, Sperre, Filter, Programme

en: Languages
de_DE: Sprachen

en: language, install, foreign
de_DE: Sprache, installieren, fremd

en: Input Method
de_DE: Eingabemethode

en: language, install, foreign, input, method, chinese, korean, japanese, typing
de_DE: Sprache, installieren, fremd, Eingabe, Methode, chinesisch, koreanisch, japanisch, schreiben

en: Login Window
de_DE: Anmeldefenster

en: Driver Manager
de_DE: Treiber-Verwaltung

en: video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
de_DE: Video, Treiber, WLAN, Karte, Hardware, Proprietär, Nvidia, Radeon, Nouveau, fglrx

en: Software Sources
de_DE: Paketquellen

en: ppa, repository, package, source, download
de_DE: PPA, Repository , Paket, Quelle, Download

en: user, users, account, accounts, group, groups, password
de_DE: Benutzer, Benutzer, Konto, Konten, Gruppe, Gruppen, Kennwort

en: bluetooth, dongle, transfer, mobile
de_DE: Bluetooth, Dongle, Übertragung, Mobil

en: Back to all settings
de_DE: Zurück zu allen Einstellungen

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: The group name cannot contain upper-case or space characters
de_DE: Der Gruppenname kann keine Großbuchstaben oder Leerzeichen enthalten

en: Change Password
de_DE: Passwort ändern

en: New password
de_DE: Neues Passwort

en: Confirm password
de_DE: Passwort bestätigen

en: Generate a password
de_DE: Ein Passwort erzeugen

en: Your new password needs to be at least 8 characters long
de_DE: Ihr neues Passwort muss mehr als 8 Zeichen haben

en: Show password
de_DE: Passwort anzeigen

en: An error occurred. Your password was not changed.
de_DE: Ein Fehler ist aufgetreten. Ihr Passwort wurde nicht geändert.

en: Change
de_DE: Ändern

en: Passwords do not match
de_DE: Die Passwörter stimmen nicht überein

en: Too short
de_DE: Zu Kurz

en: Weak
de_DE: Schwach

en: Fair
de_DE: Ausreichend

en: Good
de_DE: Gut

en: Strong
de_DE: Stark

en: The username must consist of only:
        - lower case letters (a-z)
        - numerals (0-9)
        - '.', '-', and '_' characters
de_DE: Der Benutzername darf diese Zeichen enthalten:
        - Kleinbuchstaben (a-z)
        - Nummern (0-9)
        - '.', '-', und '_' Zeichen

en: Account Type
de_DE: Kontotyp

en: Full Name
de_DE: Vor- und Zuname

en: Username
de_DE: Benutzername

en: Invalid username
de_DE: Ungültiger Benutzername

en: Users
de_DE: Benutzer

en: Groups
de_DE: Gruppen

en: Click to change the picture
de_DE: Klicken zum Ändern des Bildes

en: Browse for more pictures...
de_DE: Suche nach mehr Bildern

en: Click to change the name
de_DE: Klicken zum Ändern des Namens

en: Click to change the password
de_DE: Klicken zum Ändern des Passworts

en: Click to change the groups
de_DE: Klicken zum Ändern der Gruppen

en: Picture
de_DE: Bild

en: Password
de_DE: Passwort

en: Open
de_DE: Öffnen

en: Images
de_DE: Bilder

en: No password set
de_DE: Kein Passwort festgelegt

en: Set at login
de_DE: Beim Anmelden setzen

en: This user is currently logged in
de_DE: Dieser Benutzer ist aktuell angemeldet

en: The user's home directory is encrypted. To preserve access to the encrypted directory, only the user should change this password.
de_DE: Das Home-Verzeichnis des Benutzers ist verschlüsselt. Um Zugriff auf das verschlüsselte Verzeichnis zu erhalten, sollte nur der Benutzer das Passwort ändern.

en: Are you sure you want to permanently delete %s and all the files associated with this user?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie die Dateien %s und alle dem Benutzer zugeordneten Dateien löschen wollen?

en: This group is set as %s's primary group
de_DE: Die Gruppe ist als %s 's Standardgruppe gesetzt.

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
de_DE: Sind Sie sicher das Sie %s dauerhaft löschen möchten?

en: Group Name
de_DE: Gruppenname

en: Import from a file
de_DE: Aus Datei importieren

en: Export to a file
de_DE: In Datei exportieren

en: Reset to defaults
de_DE: Auf Standard zurücksetzen

en: Select or enter file to export to
de_DE: Wähle eine Datei zum Exportieren nach

en: JSON files
de_DE: JSON Dateien

en: Select a JSON file to import
de_DE: Wähle eine JSON-Datei zum Importieren

en: Show
de_DE: Anzeigen

en: Item
de_DE: Element

en: Configure
de_DE: Konfigurieren

en: Are you sure you want to completely remove %s?
de_DE: Sind Sie sicher Sie wollen %s komplett entfernen?

en: This will restore the default set of enabled applets. Are you sure you want to do this?
de_DE: Alle Einstellungen der aktivierten Applets werden zurückgesetzt. Fortfahren?

en: This will restore the default set of enabled desklets. Are you sure you want to do this?
de_DE: Alle Einstellungen der aktivierten Miniprogramme werden zurückgesetzt. Fortfahren?

en: This will disable all active extensions. Are you sure you want to do this?
de_DE: Dies wird alle aktiven Erweiterungen deaktivieren. Möchten Sie wirklich fortfahren?

en: Update
de_DE: Aktualisierung

en: Sort by
de_DE: Sortieren nach

en: Popularity
de_DE: Beliebtheit

en: Date
de_DE: Datum

en: More info
de_DE: Mehr Info

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color
de_DE: Klicke auf die Pipette, dann klicke auf eine gewünschte Farbe auf deinem Panel, um die Farbe zu wählen.

en: Click to set a new accelerator key.
de_DE: Klicken Sie um eine neue Zugriffstaste festzulegen.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
de_DE: Drücken Sie ESC oder klicken Sie erneut, um den Vorgang abzubrechen.

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
de_DE: Drücken Sie die Rücktaste, um die vorhandene Tastenkombination zu löschen.

en: unassigned
de_DE: Nicht zugewiesen

en: Pick an accelerator
de_DE: Beschleuniger wählen

en: Checking dependencies
de_DE: Kontrolliere Abhängigkeiten

en: Please install: %s
de_DE: Bitte installieren Sie %s

en: _Cancel
de_DE: _Abbrechen

en: _Open
de_DE: _Öffnen

en: 
    
    Details:  %s
de_DE: 
    
    Details: %s

en: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast
de_DE: Lupe, sprechen, Zugang, Zoom, Tasten, Kontrast

en: Visual
de_DE: Visuell

en: High contrast
de_DE: Hoher Kontrast

en: Large text
de_DE: Großer Text

en: Screen reader
de_DE: Billschirmleser

en: Enable zoom
de_DE: Erlaube Zoom

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
de_DE: Deaktiviert

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
de_DE: Tastaturbelegung

en: Short
de_DE: Kurz

en: Long
de_DE: Lang

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
de_DE: Verzögerung

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Small
de_DE: Klein

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Large
de_DE: Groß

en: Actions
de_DE: Aktionen

en: Manage Cinnamon applets
de_DE: Cinnamon Minianwendungen bearbeiten

en: You can remove specific instances in panel edit mode via the context menu.
de_DE: Sie können bestimmte Instanzen im Panel Bearbeitungsmodus über das Kontextmenü löschen.

en: applet
de_DE: Minianwendung / Applet

en: Installed applets
de_DE: Installierte Applets

en: No picture
de_DE: Kein Bild

en: Mosaic
de_DE: Mosaik

en: Centered
de_DE: Zentriert

en: Scaled
de_DE: Skaliert

en: Stretched
de_DE: Gestreckt

en: Spanned
de_DE: Gespannt

en: Change your desktop's background
de_DE: Desktophintergrund ändern

en: Backgrounds
de_DE: Hintergrundbilder

en: Add Folder
de_DE: Ordner einfügen

en: Add new folder
de_DE: Neuen Ordner einfügen

en: Remove selected folder
de_DE: Ausgewählten Ordner entfernen

en: Play backgrounds as a slideshow
de_DE: Spielt Hintergründe als Diashow ab

en: minutes
de_DE: Minuten

en: Play images in random order
de_DE: Zeigt Bilder in zufälliger Reihenfolge

en: Picture aspect
de_DE: Bildseiten

en: Manage date and time settings
de_DE: Datums- und Zeiteinstellung bearbeiten

en: time, date, calendar, format, network, sync
de_DE: Zeit, Datum, Kalender, Format, Netzwerk, Synchronisation

en: Date & Time
de_DE: Datum & Zeit

en: Date and Time
de_DE: Datum und Zeit

en: Use 24h clock
de_DE: Benutze 24 Stunden-Uhr

en: Display the date
de_DE: Datum anzeigen

en: Display seconds
de_DE: Sekunden anzeigen

en: Use locale default
de_DE: Lokale Voreinstellung

en: Sunday
de_DE: Sonntag

en: Monday
de_DE: Montag

en: First day of week
de_DE: Erster Tag der Woche

en: Select an application for audio CDs
de_DE: Anwendung für Audio-CDs auswählen

en: Select an application for video DVDs
de_DE: Anwendung für DVD-Video auswählen

en: Select an application to run when a music player is connected
de_DE: Wählen Sie eine zu startende Anwendung wenn ein Musik-Player verbunden ist

en: Select an application to run when a camera is connected
de_DE: Wählen Sie eine zu startende Anwendung wenn eine Kamera angeschlossen ist

en: Select an application for software CDs
de_DE: Wählen Sie eine Anwendung für Software-CDs

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info strings, just here to fix capitalization of the English originals. If the shared-mime-info translation works for your language, simply leave these untranslated.
en: audio DVD
de_DE: Audio-DVD

en: blank Blu-ray disc
de_DE: Leere Blu-Ray Disk

en: blank CD disc
de_DE: Leere CD Disk

en: blank DVD disc
de_DE: Leere DVD Disk

en: blank HD DVD disc
de_DE: Leere HD-DVD Disk

en: Blu-ray video disc
de_DE: Blu-ray Video Disk

en: e-book reader
de_DE: E-Book Reader

en: HD DVD video disc
de_DE: HD-DVD Video Disk

en: Picture CD
de_DE: Bilder-CD

en: Super Video CD
de_DE: Super Video-CD

en: Video CD
de_DE: Video-CD

en: Windows software
de_DE: Windows-Software

en: Ask what to do
de_DE: Was ist zu tun?

en: Open folder
de_DE: Öffne Ordner

en: Do nothing
de_DE: Nichts unternehmen

en: Other Media
de_DE: Andere Medien

en: Select how other media should be handled
de_DE: Wie sollen andere Medien behandelt werden?

en: _Action:
de_DE: _Aktion

en: Preferred Applications
de_DE: Bevorzugte Anwendungen

en: Preferred applications
de_DE: Bevorzugte Applikation

en: Removable media
de_DE: Entfernbare Medien

en: Prompt or start programs on media insertion
de_DE: Anweisung oder Startprogramm eingebundener Medien

note: FIXMEEEEEEEE??
en: _Other Media...
de_DE: _Andere Medien

en: Manage your Cinnamon desklets
de_DE: Cinnamon Desklets bearbeiten

en: You can remove specific instances from the desktop via that desklet's context menu
de_DE: Sie können spezielle Instanzen vom Desktop löschen mit Desklet's Kontextmenü

en: desklet, desktop, slideshow
de_DE: Desklet, Desktop, Diashow

en: General Settings
de_DE: Allgemeine Einstellungen

en: General Desklets Settings
de_DE: Allgemeine Desklet-Einstellungen

en: No decoration
de_DE: Keine Dekoration

en: Border only
de_DE: Nur Grenze

en: Border and header
de_DE: Grenze und Kopf

en: Decoration of desklets
de_DE: Desklet-Dekoration

en: Note: Some desklets require the border/header to be always present
de_DE: Achtung: Einige Desklets erfordern die ständige Anwesenheit von Grenze bzw. Kopf

en: Such requirements override the settings selected here
de_DE: Solche Anforderungen überschreiben die hier gewählten Einstellungen

en: Snap desklets to grid
de_DE: Desklet an Raster anpassen

en: Width of desklet snap grid
de_DE: Breite des Desklet-Fangrasters

en: Installed desklets
de_DE: Installierte Desklets

en: Manage your desktop icons
de_DE: Desktopsymbole bearbeiten

en: desktop, home, button, trash
de_DE: Desktop, Home, Knopf, Papierkorb

en: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd
de_DE: Anzeige, Bildschirm, Monitor, Layout, Auflösung, Dual, LCD

en: Control Cinnamon visual effects.
de_DE: Cinnamons Visuelle Effekte bearbeiten

en: Effects
de_DE: Effekte

en: Effects on dialog boxes
de_DE: Effekte in den Dialog-Boxen

en: Session startup animation
de_DE: Start-Animation

en: Fade effect on Cinnamon scrollboxes (like the Menu application list)
de_DE: Einblend-Effekt bei Cinnamon Scroll-Boxen (ähnlich der Menü-Applikations-Liste=

en: Window effects
de_DE: Fenstereffekte

note: MAPPING WINDOWS CLOSING WINDOWS MINIMIZING WINDOWS grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options gro
en: None
de_DE: Keine

en: Traditional
de_DE: Traditionell

en: Closing windows
de_DE: Fenster schließen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
de_DE: Überblenden

en: Minimizing windows
de_DE: Fenster verkleinern

en: Manage your Cinnamon extensions
de_DE: Cinnamon Erweiterungen bearbeiten

en: extension, addon
de_DE: Erweiterung, Add-On

en: Extensions
de_DE: Erweiterungen

en: Installed extensions
de_DE: Installierte Erweiterungen

en: Configure system fonts
de_DE: Systemschriftarten konfigurieren

en: font, size, small, large
de_DE: Schriftart, Größe, klein, groß

en: Font Selection
de_DE: Schriftart auswählen

en: Default font
de_DE: Standard-Schriftart

en: Desktop font
de_DE: Desktop-Schriftart

en: Document font
de_DE: Dokumenten-Schriftart

en: Monospace font
de_DE: Monospace-Schrift

en: Window title font
de_DE: Fenstertitel-Schriftart

en: Font Settings
de_DE: Schrifteinstellungen

en: Grayscale
de_DE: Graustufen

en: Rgba
de_DE: RGBA

en: Slight
de_DE: Leicht

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Medium
de_DE: Mittel

en: Full
de_DE: Voll

en: Text scaling factor
de_DE: Text-Skalierungsfaktor

en: Hinting allows for producing clear, legible text on screen.
de_DE: Hinting ermöglicht die Herstellung von klarem, lesbarem Text auf dem Bildschirm.

en: Antialiasing makes on screen text smoother and easier to read
de_DE: Antialiasing macht den Text auf dem Bildschirm glatter und leichter lesbar.

en: Miscellaneous Cinnamon preferences
de_DE: Sonstige Cinnamon-Einstellungen

en: logging, click
de_DE: Protokollieren, Klicken

note: Label                   id                  parent (child)Label                       id                  parent grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->generalPage->title
en: General
de_DE: Allgemein

en: Disable compositing for full-screen windows
de_DE: Zusammensetzen für Vollbild-Fenster deaktivieren

en: Select this option to let full-screen applications skip the compositing manager and run at maximum speed. Unselect it if you're experiencing screen-tearing in full screen mode.
de_DE: Wählen Sie diese Option, damit Vollbild-Anwendungen den Compositing-Manager überspringen und mit maximaler Geschwindigkeit laufen. Deaktivieren Sie sie, wenn Sie einen Bild-Riss im Vollbildmodus erkennen.

en: Miscellaneous Options
de_DE: Sonstige Optionen

en: Enable timer when logging out or shutting down
de_DE: Timer beim Abmelden oder Herunterfahren aktivieren

en: Timer delay
de_DE: Zeitverzögerung

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->units
en: seconds
de_DE: Sekunden

en: Switch to right workspace
de_DE: Zum rechten Arbeitsbereich wechseln

note: Workspaces
en: Switch to left workspace
de_DE: Zum linken Arbeitsbereich wechseln

en: Minimize window
de_DE: Fenster minimieren

note: Windows
en: Maximize window
de_DE: Fenster maximieren

en: Close window
de_DE: Fenster schließen

en: Move window to right workspace
de_DE: Fenster auf rechten Arbeitsbereich legen

en: Move window to left workspace
de_DE: Fenster auf linken Arbeitsbereich legen

en: Push tile up
de_DE: Kachel nach oben schieben

en: Push tile down
de_DE: Kachel nach unten schieben

note: Windows - Tiling and Snapping
en: Push tile left
de_DE: Kachel nach links schieben

en: Push tile right
de_DE: Kachel nach rechts schieben

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
de_DE: Zeige Desktop

en: Volume up
de_DE: Lauter

en: Volume down
de_DE: Leiser

note: Sound and Media
en: Volume mute
de_DE: Stumm

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Play / Pause
de_DE: Umschalten Wiedergabe/Pause

en: Next track
de_DE: Nächster Titel

en: Previous track
de_DE: Vorheriger Titel

en: Run a command
de_DE: Einen Befehl ausführen

en: Manage hotcorner settings
de_DE: Schnellzugriffsecken-Einstellungen bearbeiten

en: hotcorner, overview, scale, expo
de_DE: Hotcornor, Übersicht, Skalierung, EXPO

en: Hot Corners
de_DE: Schnellzugriffsecken

en: Show all workspaces
de_DE: Alle Arbeitsflächen anzeigen

note: Expo
en: Show all windows
de_DE: Alle Fenster öffnen

en: Operating System
de_DE: Betriebssystem

en: Processor
de_DE: Prozessor

en: Memory
de_DE: Speicher

en: Hard Drives
de_DE: Festplatten

en: Hard Drive
de_DE: Festplatte

en: Graphics Card
de_DE: Grafikkarte

en: Display system information
de_DE: Systeminformationen anzeigen

en: system, information, details, graphic, sound, kernel, version
de_DE: System, Information, Details, Grafik, Audio, Kernel, Version

en: System Info
de_DE: Systeminformationen

en: Troubleshooting
de_DE: Fehlerbehebung

en: Windows
de_DE: Fenster

en: Positioning
de_DE: Positionierung

en: Tiling and Snapping
de_DE: Teilen und Zusammensetzen

en: Inter-workspace
de_DE: Inter-Arbeitsbereich

en: Inter-monitor
de_DE: Inter-Monitor

en: Workspaces
de_DE: Arbeitsflächen

en: Direct Navigation
de_DE: Direkte Navigation

en: Screenshots and Recording
de_DE: Screenshots und Aufnahme

en: Launchers
de_DE: Starter

en: Sound and Media
de_DE: Sound und Medien

en: Quiet Keys
de_DE: Ruhige Tasten

en: Universal Access
de_DE: Universeller Zugriff

en: Custom Shortcuts
de_DE: Benutzerdefinierte Verknüpfungen

en: Cycle through open windows
de_DE: Kreise durch offene Fenster

en: Cycle backwards through open windows
de_DE: Kreise rückwärts durch offene Fenster

en: Cycle through open windows of the same application
de_DE: Rotiert zwischen offenen Fensters derselben Applikation

en: Cycle backwards through open windows of the same application
de_DE: Rotiert rückwärts zwischen offenen Fensters derselben Applikation

en: Run dialog
de_DE: Dialog ausführen

note: General - Troubleshooting
en: Toggle Looking Glass
de_DE: Looking Glass ändern

en: Unmaximize window
de_DE: Fenster wiederherstellen

en: Activate window menu
de_DE: Fenster-Menü aktivieren

en: Toggle maximization state
de_DE: Umschalten in Maximierten Zustand

en: Toggle fullscreen state
de_DE: Umschalten in Vollbildmodus

en: Toggle shaded state
de_DE: Umschalten in schattigen Zustand

en: Toggle always on top
de_DE: Schaltet immer im Vordergrund

en: Toggle showing window on all workspaces
de_DE: Umschalten, das Fenster auf allen Arbeitsbereichen anzuzeigen

en: Increase opacity
de_DE: Deckkraft erhöhen

en: Decrease opacity
de_DE: Deckkraft verringern

en: Toggle vertical maximization
de_DE: Umschaltung vertikales Maximieren

en: Toggle horizontal maximization
de_DE: Umschaltung horizontales Maximieren

note: Windows - Positioning
en: Resize window
de_DE: Die Größe des Fensters ändern

en: Move window
de_DE: Fenster bewegen

en: Center window in screen
de_DE: Fenster auf Bildschirm zentrieren

en: Move window to upper-right
de_DE: Fenster nach rechts-oben bewegen

en: Move window to upper-left
de_DE: Fenster nach links-oben bewegen

en: Move window to lower-right
de_DE: Fenster nach rechts-unten bewegen

en: Move window to lower-left
de_DE: Fenster nach links-unten bewegen

en: Move window to right edge
de_DE: Fenster zur rechten Kante bewegen

en: Move window to top edge
de_DE: Fenster zur oberen Kante bewegen

en: Move window to bottom edge
de_DE: Fenster zur unteren Kante bewegen

en: Move window to left edge
de_DE: Fenster zur linken Kante bewegen

note: Windows - Workspace-related
en: Move window to new workspace
de_DE: Fenster auf neuen Arbeitsbereich legen

en: Move window to workspace 1
de_DE: Fenster auf 1. Arbeitsbereich legen

en: Move window to workspace 2
de_DE: Fenster auf 2. Arbeitsbereich legen

en: Move window to workspace 3
de_DE: Fenster auf 3. Arbeitsbereich legen

en: Move window to workspace 4
de_DE: Fenster auf 4. Arbeitsbereich legen

en: Move window to workspace 5
de_DE: Fenster auf 5. Arbeitsbereich legen

en: Move window to workspace 6
de_DE: Fenster auf 6. Arbeitsbereich legen

en: Move window to workspace 7
de_DE: Fenster auf 7. Arbeitsbereich legen

en: Move window to workspace 8
de_DE: Fenster auf 8. Arbeitsbereich legen

en: Move window to workspace 9
de_DE: Fenster auf 9. Arbeitsbereich legen

en: Move window to workspace 10
de_DE: Fenster auf 10. Arbeitsbereich legen

en: Move window to workspace 11
de_DE: Fenster auf 11. Arbeitsbereich legen

en: Move window to workspace 12
de_DE: Fenster auf 12. Arbeitsbereich legen

note: Windows - Monitor-related
en: Move window to left monitor
de_DE: Fenster zum linken Bildschirm bewegen

en: Move window to right monitor
de_DE: Fenster zum rechten Bildschirm bewegen

note: Workspaces - Direct Nav
en: Switch to workspace 1
de_DE: Zum 1. Arbeitsbereich wechseln

en: Switch to workspace 2
de_DE: Zum 2. Arbeitsbereich wechseln

en: Switch to workspace 3
de_DE: Zum 3. Arbeitsbereich wechseln

en: Switch to workspace 4
de_DE: Zum 4. Arbeitsbereich wechseln

en: Switch to workspace 5
de_DE: Zum 5. Arbeitsbereich wechseln

en: Switch to workspace 6
de_DE: Zum 6. Arbeitsbereich wechseln

en: Switch to workspace 7
de_DE: Zum 7. Arbeitsbereich wechseln

en: Switch to workspace 8
de_DE: Zum 8. Arbeitsbereich wechseln

en: Switch to workspace 9
de_DE: Zum 9. Arbeitsbereich wechseln

en: Switch to workspace 10
de_DE: Zum 10. Arbeitsbereich wechseln

en: Switch to workspace 11
de_DE: Zum 11. Arbeitsbereich wechseln

en: Switch to workspace 12
de_DE: Zum 12. Arbeitsbereich wechseln

note: System
en: Log out
de_DE: Abmelden

en: Shut down
de_DE: Herunterfahren

en: Suspend
de_DE: Stand-By

en: Hibernate
de_DE: Energiesparmodus

note: System - Screenshots
en: Take a screenshot of an area
de_DE: Screenshot eines Bereichs aufnehmen

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
de_DE: Screenshot von einem Bereich in die Zwischenablage kopieren

en: Take a screenshot
de_DE: Screenshot aufnehmen

en: Copy a screenshot to clipboard
de_DE: Screenshot in die Zwischenablage kopieren

en: Take a screenshot of a window
de_DE: Screenshot eines Fensters aufnehmen

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
de_DE: Screenshot eines Fensters in die Zwischenablage kopieren

en: Toggle recording desktop (must restart Cinnamon)
de_DE: Desktop aufnehmen umschalten (erfordert Neustart von Cinnamon)

en: Rotate display
de_DE: Anzeige drehen

en: Increase screen brightness
de_DE: Bildschirmhelligkeit erhöhen

en: Decrease screen brightness
de_DE: Bildschirmhelligkeit verringern

en: Toggle keyboard backlight
de_DE: Tastatur-Hintergrundbeleuchtung umschalten

en: Increase keyboard backlight level
de_DE: Tastatur-Hintergrundbeleuchtung erhöhen

en: Decrease keyboard backlight level
de_DE: Tastatur-Hintergrundbeleuchtung verringern

en: Toggle touchpad state
de_DE: Touchpad-Zustand umschalten

en: Turn touchpad on
de_DE: Touchpad einschalten

en: Turn touchpad off
de_DE: Touchpad ausschalten

en: Show power statistics
de_DE: Leistungsstatistiken anzeigen

note: Launchers
en: Launch terminal
de_DE: Terminal starten

en: Launch help browser
de_DE: Hilfe-Browser starten

en: Launch calculator
de_DE: Rechner starten

en: Launch email client
de_DE: E-Mail-Programm starten

en: Launch web browser
de_DE: Web-Browser starten

en: Home folder
de_DE: Benutzerverzeichnis

en: Launch media player
de_DE: Media-Player starten

en: Pause playback
de_DE: Wiedergabe unterbrechen

en: Stop playback
de_DE: Wiedergabe stoppen

en: Eject
de_DE: Auswerfen

en: Rewind
de_DE: Zurückspulen

en: Fast-forward
de_DE: Vorlauf

en: Repeat
de_DE: Wiederholung

note: Sound and Media Quiet
en: Volume mute (Quiet)
de_DE: Stumm (Leise)

note: Not sure this is even necessary
en: Volume down (Quiet)
de_DE: Leiser (Leise)

en: Volume up (Quiet)
de_DE: Lauter (Leise)

note: Universal Access
en: Zoom in
de_DE: Vergrößern

en: Zoom out
de_DE: Verkleinern

en: Turn screen reader on or off
de_DE: Bildschirmlesegerät ein- oder ausschalten

en: Increase text size
de_DE: Text grösser

en: Decrease text size
de_DE: Text kleiner

en: High contrast on or off
de_DE: Hoher Kontrast ein oder aus

en: Manage keyboard settings and shortcuts
de_DE: Tastatureinstellungen und Verknüpfungen verwalten

en: keyboard, shortcut, hotkey
de_DE: Tastatur, Verknüpfung, Hotkey

en: Key repeat
de_DE: Tastatur-Wiederholung

en: Typing
de_DE: Tippen

en: Enable key repeat
de_DE: Tastenwiederholung aktivieren

en: Repeat delay:
de_DE: Wiederholungs-Verzögerung:

en: Repeat speed:
de_DE: Wiederholungs-Geschwindigkeit:

en: Slow
de_DE: Langsam

en: Fast
de_DE: Schnell

en: Text cursor
de_DE: Textcursor

en: Text cursor blinks
de_DE: Text-Cursor blinkt

en: Blink speed:
de_DE: Blink-Geschwindigkeit:

en: Shortcuts
de_DE: Tastenkombinationen

en: To edit a keyboard binding, click it and press the new keys, or press backspace to clear it.
de_DE: Um eine Tastatur-Bindung zu bearbeiten, klicken Sie sie und drücken Sie die neuen Tasten, oder drücken Sie die Rücktaste um es zu deaktivieren.

en: Add custom shortcut
de_DE: Eine benutzerdefinierte Verknüpfung hinzufügen

en: Remove custom shortcut
de_DE: Benutzerdefinierte Verknüpfung entfernen

en: Categories
de_DE: Kategorien

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
de_DE: Tastaturkürzel

en: Keyboard bindings
de_DE: Tastatur-Bindungen

en: Layouts
de_DE: Aussehen

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently in use by <b>%(old)s</b>.
de_DE: Diese Tastenkombination <b>%(combination)s</b> ist in Benutzung von <b>%(old)s</b>.

en: If you continue, the combination will be reassigned to <b>%(new)s</b>.
de_DE: Wenn fortgefahren wird, wird die Tastenkombination auf <b>%(new)s</b> gesetzt.

en: Do you want to continue with this operation?
de_DE: Möchten Sie diesen Vorgang fortsetzen?

en: Reset to default
de_DE: Auf Standard zurücksetzen

en: Select a file
de_DE: Datei auswählen

en: Control mouse and touchpad settings
de_DE: Maus und Touchpad-Einstellungen bearbeiten

en: mouse, touchpad, synaptic, double-click
de_DE: Maus, Touchpad, Synaptic, Doppelklick

en: Mouse and Touchpad
de_DE: Maus und Touchpad

en: Left handed (mouse buttons inverted)
de_DE: Linkshänder (Maustasten invertiert)

en: Show position of pointer when the Control key is pressed
de_DE: Zeigen Sie Position des Zeigers, wenn die Strg-Taste gedrückt wird

en: Emulate middle click by clicking both left and right buttons
de_DE: Linke UND rechte Maustaste gleichzeitig emulieren Mittel-Klick

en: Drag-and-drop threshold
de_DE: Halten-und-Ziehen-Schwellenwert

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->units settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner-number->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->units
en: pixels
de_DE: Pixel

en: Pointer size and speed
de_DE: Zeigergröße und -geschwindigkeit

en: Size
de_DE: Größe

en: Smaller
de_DE: Kleiner

en: Larger
de_DE: Grösser

en: Acceleration
de_DE: Beschleuniger

en: Double-Click timeout
de_DE: Doppel-Klick Timeout

en: Timeout
de_DE: Zeitüberschreitung

en: Double-click test
de_DE: Doppelklick-Test

en: Tap to click
de_DE: Zum klicken tippen

en: Disable touchpad while typing
de_DE: Touchpad beim Tippen ausschalten

en: Scrolling
de_DE: Scrollen

en: Success!
de_DE: Erfolgreich!

en: Notification preferences
de_DE: Benachrichtigungseinstellungen

en: notifications
de_DE: Benachrichtigungen

en: Notification settings
de_DE: Benachrichtigungs-Einstellungen

en: Enable notifications
de_DE: Benachrichtigungen anschalten

en: Remove notifications after their timeout is reached
de_DE: Benachrichtigungen nach Erreichen des Timeouts entfernen

en: Display a test notification
de_DE: Eine Testbenachrichtigung anzeigen

en: Media keys OSD
de_DE: Medien-Tasten OSD

en: Media keys OSD size
de_DE: Medien-Tasten OSD Größe

en: Auto hide panel
de_DE: Panel automatisch verstecken

en: Always show panel
de_DE: Immer Panel anzeigen

en: Intelligently hide panel
de_DE: Intelligentes Verstecken des Panels

en: Auto-hide panel
de_DE: Leiste automatisch ausblenden

en: Show delay
de_DE: Anzeigeverzögerung

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units
en: milliseconds
de_DE: Millisekunden

en: Hide delay
de_DE: Ausblendeverzögerung

en: Customize
de_DE: Anpassen

en: Manage Cinnamon panel settings
de_DE: Cinnamon Panel-Einstellungen verwalten

en: panel, height, bottom, top, autohide, size, layout
de_DE: Fenster, Höhe, Unten, Oben, automatisch ausblenden, Größe, Layout

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title
en: Panel
de_DE: Leiste

en: Previous panel
de_DE: Vorheriges Panel

en: Next panel
de_DE: Nächstes Panel

en: General Panel Options
de_DE: Allgemeine Paneloptionen

en: Add new panel
de_DE: Neues Panel hinzufügen

en: Allow the pointer to pass through the edges of panels
de_DE: Erlaube dem Mauszeiger, über die Leistenecken zu fahren

en: 30 seconds
de_DE: 30 Sekunden

en: 60 seconds
de_DE: 60 Sekunden

en: 90 seconds
de_DE: 90 Sekunden

en: 2 minutes
de_DE: 2 Minuten

en: 5 minutes
de_DE: 5 Minuten

en: 10 minutes
de_DE: 10 Minuten

en: 15 minutes
de_DE: 15 Minuten

en: 30 minutes
de_DE: 30 Minuten

en: 45 minutes
de_DE: 45 Minuten

en: 1 hour
de_DE: 1 Stunde

en: Never
de_DE: Niemals

en: Unknown time
de_DE: Keine genaue Zeit

en: hours
de_DE: Stunden

en: Manage power settings
de_DE: Energieeinstellungen verwalten

en: power, suspend, hibernate, laptop, desktop, brightness, screensaver
de_DE: Power, Bereitschaft, Ruhezustand, Laptop, Desktop, Helligkeit, Bildschirmschoner

en: Power Management
de_DE: Energieverwaltung

en: Power Options
de_DE: Energieoptionen

en: On A/C power
de_DE: Netzteilbetrieb

en: On battery power
de_DE: Batteriebetrieb

en: Turn off the screen when inactive for
de_DE: Bildschirm bei Inaktivität ausschalten nach

en: Suspend when inactive for
de_DE: Bereitschaft bei Inaktivität nach

en: When the lid is closed
de_DE: Wenn der Deckel geschlossen wird

en: Extra options
de_DE: Extra Optionen

en: When the power button is pressed
de_DE: Wenn der Einschaltknopf gedrückt wird

en: When the battery is critically low
de_DE: Wenn die Batterie einen kritischen Stand erreicht hat

en: Power
de_DE: Leistung

en: Batteries
de_DE: Batterien

en: Screen brightness
de_DE: Bildschirmhelligkeit

en: On battery, dim screen when inactive
de_DE: Bildschirm bei Inaktivität im Batteriebetrieb dimmen

en: Brightness level when inactive
de_DE: Bildschirmhelligkeit bei Inaktivität

en: Dim screen after inactive for
de_DE: Bildschirm dimmen bei Inaktivität nach

en: Devices
de_DE: Geräte

en: Caution low UPS, %s remaining
de_DE: Achtung niedrige UPS, %s verbleibend

en: Using UPS power - %s remaining
de_DE: UPS Versorgung wird genutzt - %s verbleibend

en: Caution low UPS
de_DE: Achtung niedrige UPS

en: Using UPS power
de_DE: UPS Versorgung wird genutzt

en: Charging - %s until fully charged
de_DE: Wird aufgeladen - %s bis zur vollen Kapazität

en: Caution low battery, %s remaining
de_DE: Achtung Batteriestatus ist niedrig, %s verbleibend

en: Using battery power - %s remaining
de_DE: Batteriebetrieb - %s verbleibend

en: Charging - fully charged
de_DE: Aufladen - vollständig geladen

en: Empty
de_DE: Leer

en: Battery
de_DE: Batterie

en: Uninterruptible power supply
de_DE: Unterbrechungsfreie Stromversorgung

en: Wireless mouse
de_DE: Funkmaus

en: Wireless Keyboard
de_DE: Funktastatur

en: Personal digital assistant
de_DE: Persönlicher digitaler Assistent

en: Cellphone
de_DE: Mobiltelefon

en: Ask
de_DE: Fragen

en: Cinnamon privacy settings
de_DE: Cinnamon Privatsphäre Einstellungen

en: privacy, recent, gtk, private
de_DE: Datenschutz, kürzlich erfolgt, gtk, Privat

en: Privacy
de_DE: Privatssphäre

en: Remember recently accessed files
de_DE: Denken Sie an die zuletzt aufgerufenen Dateien

en: Recent files
de_DE: Kürzlich verwendet

en: Never forget old files
de_DE: Niemals alte Dateien vergessen

en: Number of days to remember old files
de_DE: Anzahl der Tage, um an alte Dateien zu erinnern

en: Manage screen lock settings
de_DE: Bildschirmsperren-Einstellungen bearbeiten

en: Screensaver
de_DE: Bildschirmschoner

en: Lock settings
de_DE: Einstellung Bildschirmsperrre

en: Lock the computer when put to sleep
de_DE: Computer sperren, wenn schlafen gelegt

en: Enable this option to require a password when the computer wakes up from suspend
de_DE: Aktivieren Sie diese Option, um ein Kennwort festzulegen, wenn der Computer aus dem Ruhezustand aufwacht.

en: Enable this option to require a password when the screen turns itself off, or when the screensaver activates after a period of inactivity
de_DE: Aktivieren Sie diese Option, um ein Kennwort festzulegen, wenn der Bildschirm sich selbst ausschaltet oder wenn der Bildschirmschoner nach Inaktivität aktiviert wird.

en: This option defines the amount of time to wait before locking the screen, after showing the screensaver or after turning off the screen
de_DE: Diese Option definiert die Wartezeit vor dem Sperren des Bildschirms, nachdem der Bildschirmschoner gezeigt wurde oder nach dem Ausschalten des Bildschirms.

en: Use a custom date and time format
de_DE: Ein benutzerdefiniertes Datums- und Zeitformat verwenden

en: Time Format
de_DE: Zeitformat

en: Date Format:
de_DE: Datumsformat

en: Time Font
de_DE: Schriftart für die Zeit

en: Date Font
de_DE: Schriftart für das Datum

en: Away message
de_DE: Nachricht bei Abwesenheit

en: Show this message when the screen is locked
de_DE: Zeige diese Nachricht bei Bildschirmsperre

en: This is the default message displayed on your lock screen
de_DE: Dies ist die Standard-Nachricht, die auf Ihrem gesperrten Bildschirm angezeigt wird

en: Font
de_DE: Schriftart

en: Ask for a custom message when locking the screen from the menu
de_DE: Verfasse jedesmal eine Nachricht, wenn der Bildschirm vom Menü aus gesperrt wird.

en: This option allows you to type a message each time you lock the screen from the menu
de_DE: Diese Option erlaubt es dir, jedesmal eine Nachricht zu schreiben, wenn der Bildschirm vom Menü aus gesperrt wird.

en: Maximizing windows
de_DE: Fenster vergrößern

en: Unmaximizing windows
de_DE: Unvergrößerte Fenster

en: Tiling and snapping windows
de_DE: Geteilte und markierte Fenster

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Sound
de_DE: Klang

en: Manage your startup applications
de_DE: Startanwendungen verwalten

en: Startup Applications
de_DE: Systemstartprogramme

en: Unavailable
de_DE: Nicht verfügbar

en: No description
de_DE: Keine Beschreibung

en: No name
de_DE: Kein Name

en: Custom command
de_DE: Eigener Befehl

en: Choose application
de_DE: Anwendung auswählen

en: Add Startup Program
de_DE: Systemstartprogramm hinzufügen

en: Edit Startup Program
de_DE: Systemstartprogramm bearbeiten

en: Save
de_DE: Speichern

en: Command
de_DE: Befehl

en: Browse...
de_DE: Suchen...

en: Comment
de_DE: Kommentar

en: Startup delay
de_DE: Startverzögerung

en: The startup command cannot be empty
de_DE: Der Systemstartbefehl kann nicht leer sein

en: The startup command is not valid
de_DE: Der Systemstartbefehl ist ungültig

en: Select Command
de_DE: Befehl auswählen

en: Search Applications...
de_DE: Suche programme

en: Add Application
de_DE: Programm hinzufügen

en: Manage themes to change how your desktop looks
de_DE: Themen verwalten, um den Desktop auf Ihre Bedürfnisse einzurichten

en: themes, style
de_DE: Themen, Stil

en: Themes
de_DE: Themen

en: Mouse Pointer
de_DE: Mauszeiger

en: Show icons in menus
de_DE: Symbole in Menüs zeigen

en: Show icons on buttons
de_DE: Symbole auf Schaltflächen zeigen

en: Manage window tiling preferences
de_DE: Fensteranordnungseinstellungen verwalten

en: window, tile, flip, tiling, snap, snapping
de_DE: Fenster, Kachel, schnipp, knicken, abgeknickt

en: Window Tiling
de_DE: Fensterkacheln

en: Enable Window Tiling and Snapping
de_DE: Kacheln und Knicken von Fenstern aktivieren

en: Change your user preferences and password
de_DE: Ändern Sie Ihre Benutzereinstellungen und Passwort

en: Account details
de_DE: Konto - Einzelheiten

en: Click to change your picture
de_DE: Klicken zum Ändern des Bildes

en: Take a photo...
de_DE: Foto aufnehmen...

en: Click to change your name
de_DE: Klicken zum Ändern des Namens

en: Click to change your password
de_DE: Klicken zum Ändern des Passworts

en: Current password
de_DE: Aktuelles Passwort

en: Wrong password
de_DE: Falsches Passwort

en: Manage window preferences
de_DE: Fenster-Einstellungen bearbeiten

en: Titlebar
de_DE: Titelleiste

en: Buttons
de_DE: Knöpfe

en: Toggle Shade
de_DE: Schatten ändern

en: Toggle Maximize
de_DE: Größe ändern

en: Toggle Maximize Horizontally
de_DE: Horizontale Größe anpassen

en: Toggle Maximize Vertically
de_DE: Vertikale Größe anpassen

en: Lower
de_DE: Niedriger

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Nothing
de_DE: Nichts

en: Shade and unshade
de_DE: Schatten und kein Schatten

en: Adjust opacity
de_DE: Anpassen der Deckkraft

en: Minimum opacity
de_DE: Geringste Deckkraft

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-behave->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-behave->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->generalSection->title window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description expo@cinnamon.org->settings-sc
en: Behavior
de_DE: Verhalten

en: Window Focus
de_DE: Fensterfokus

en: Click
de_DE: Klick

en: Moving and Resizing Windows
de_DE: Verschieben und Ändern der Größe der Fenster

en: Special key to move and resize windows
de_DE: Spezielle Taste zum Verschieben und anpassen der Größe von Fenstern

en: While the special key is pressed, windows can be dragged with the left mouse button and resized with the right mouse button.
de_DE: Während die spezielle Taste gedrückt wird, können Fenster mit der linken Maustaste gezogen und mit der rechten Maustaste geändert werden.

en: Icons only
de_DE: Nur Icons

en: Thumbnails only
de_DE: Nur Miniaturansichten

en: Icons and thumbnails
de_DE: Icons und Miniaturansichten

en: Icons and window preview
de_DE: Icons und Fenster Vorschau

en: Window preview (no icons)
de_DE: Fenster Vorschau (keine Icons)

en: Timeline (3D)
de_DE: Zeitleiste

en: Alt-Tab switcher style
de_DE: Alt-Tab Switscher Stil

en: Display the alt-tab switcher on the primary monitor instead of the active one
de_DE: Anzeigen des Alt-Tab-Switcher auf dem primären Monitor anstelle des aktiven Monitors.

en: Manage workspace preferences
de_DE: Arbeitsflächeneinstellungen verwalten

en: workspace, osd, expo, monitor
de_DE: Arbeitsbereich, OSD, Expo, Monitor

en: Enable workspace OSD
de_DE: OSD Arbeitsbereich aktivieren

en: Only use workspaces on primary monitor (requires Cinnamon restart)
de_DE: Nur die Arbeitsflächen des Hauptbildschirms benutzen (Cinnamon-Neustart erforderlich)

en: Do you want to restart Cinnamon?
de_DE: Möchten Sie Cinnamon neu starten?

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon menu
de_DE: Cinnamon Hauptmenü

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->overlay-key->description
en: Keyboard shortcut to open and close the menu
de_DE: Tastatur-Kürzel zum Öffnen und Schließen des Menüs

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Icon
de_DE: Symbol

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->tooltip
en: Select an icon to show in the panel.
de_DE: Wählt ein Icon, welches im Panel gezeigt wird

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->tooltip
en: Enter custom text to show in the panel.
de_DE: Eigenen Text eingeben, der im Panel gezeigt wird

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->description
en: Show bookmarks and places
de_DE: Zeige Lesezeichen und Orte

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->tooltip
en: Choose whether or not to show bookmarks and places in the menu.
de_DE: Ein- und Ausschalten der Anzeige von Lesezeichen und Orten im Menü

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->description
en: Enable autoscrolling in application list
de_DE: Erlaubt Autoscrollen in der Applikationsliste

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->tooltip
en: Choose whether or not to enable smooth autoscrolling in the application list.
de_DE: Ein- oder Ausschalten des sanften Autoscrollens in der Applikationsliste

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->description
en: Enable filesystem path entry in search box
de_DE: Aktiviere den Dateisystempfad im Suchfeld

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->tooltip
en: Allows path entry in the menu search box.
de_DE: Erlaubt Pfadzugriff im Menü-Suchfeld

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Open the menu when I move my mouse over it
de_DE: Öffnet das Menü, wenn die Maus darüber fährt

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->tooltip
en: Enable opening the menu when the mouse enters the applet
de_DE: Elraubt das Öffnen des Menüs, wenn die Maus das Applet anwählt

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->description
en: Open the menu editor
de_DE: Öffne den Menü-Editor

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->tooltip
en: Press this button to customize your menu entries.
de_DE: Drücke diesen Button, um deine Menü-Einträge zu editieren.

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to control sound and music
de_DE: Ein Cinnamon-Applet, um Sound und Musik zu steuern

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->playerControl->description
en: Control Players
de_DE: Spieler Kontrolle

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->extendedPlayerControl->description
en: Show Loop and Shuffle controls
de_DE: Zeige Loop- und Shuffle-Kontroller

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showtrack->description
en: Show song information on the panel
de_DE: Zeige Liedinformationen auf dem Panel

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->units
en: characters
de_DE: Zeichen

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->description
en: Limit song information to
de_DE: Kürze die Liedinformation zu

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute
de_DE: Ein-Aus Tonstop

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->description
en: Action on middle click
de_DE: Aktion bei Mittelklick

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showalbum->description
en: Show album art as icon
de_DE: Zeige die Album Art als Icon

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->hideSystray->description
en: Hide system tray icons for compatible players
de_DE: Verdecke das Sytem-Tray-Icon für kompatible Spieler

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->name
en: System Tray
de_DE: Systembereich

note: network@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Network manager applet
de_DE: Netzwerkmanager-Applet

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Workspace switcher
de_DE: Arbeitsflächen-Umschalter

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Select the workspace from the panel
de_DE: Wähle die Arbeitsfläche vom Panel

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Minimize all windows
de_DE: Minimiert alle Fenster

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings Applet
de_DE: Einstellungs-Applet

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon Settings
de_DE: Cinnamon Einstellungen

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access removable drives
de_DE: Zugriff auf wechselbare Laufwerke

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access the documents you recently opened
de_DE: Benutze die Dokumente, die kürzlich geöffnet wurden.

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Window list
de_DE: Fensterliste

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list
de_DE: Cinnamon Haupt-Fensterliste

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-alerts->description
en: Show an alert in the window list when a window from another workspace requires attention
de_DE: Zeigt einen Alarm in der Fenster-Liste, wenn ein Fenster einer anderen Arbeitsfläche Aufmerksamkeit benötigt.

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- scrolling->description
en: Enable mouse-wheel scrolling in the window list
de_DE: Aktiviert Mausrad-Scrollen in der Fensterliste

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->reverse- scrolling->description
en: Reverse the direction of mouse-wheel scrolling in the window list
de_DE: Dreht die Richtung für das Maus-Scrollen in der Fenster-Liste um.

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- close->description
en: Middle click to close window
de_DE: Mittel-Klick, um das Fenster zu schließen.

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->buttons-use-entire- space->description
en: Window buttons can have different sizes and use the entire space available
de_DE: Die Fenster-Button könnnen verschiedene Grpößen haben und benutzen den verfügbaren Platz

note: scale@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Scale view
de_DE: Klick oder hover, um die Skala-Ansicht zu aktivieren

note: scale@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate scale on hover
de_DE: Aktiviert die Skala bei hover

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings API Demo
de_DE: Einstellungen API Demo

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: First Choice
de_DE: Erste Auswahlmöglichkeit

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Second Choice
de_DE: Zweite Auswahlmöglichkeit

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Third Choice
de_DE: Dritte Auswahlmöglichkeit

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Fourth Choice
de_DE: Vierte Auswahlmöglichkeit

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->description
en: Animation type
de_DE: Animationstyp

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo- button->description
en: Don't Press This Button!!!
de_DE: Diesen Knopf nicht klicken!!!

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Expo view
de_DE: Klick oder hover, um die Beleuchtung zu aktivieren

note: expo@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate expo on hover
de_DE: Aktiviere Beleuchtung bei hover

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Slideshow Controls
de_DE: Diashow-Einstellungen

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Basic controls for the Cinnamon slideshow
de_DE: Grundeinstellungen für die Cinnamon Diashow

note: user@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet to access your account details, switch users and quickly logout or power off the computer
de_DE: Ein Applet, um Zugang zu deinen Account Details zu bekommen, den Benutzer zu wechseln und zum schnellen Ausloggen oder den Computer auszuschalten.

note: user@cinnamon.org->metadata.json->name
en: User Applet
de_DE: Benutzer Applet

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-name->description
en: Display user name on panel
de_DE: Zeige den Benutzernamen auf den Panel

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Launch applications from the panel
de_DE: Startet die Applikation vom Panel

note: panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->allow- dragging->description
en: Allow dragging of launchers
de_DE: Erlaubt das Ziehen des Starters

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click to display and manage system notifications
de_DE: Klick, um die Systeminformationen anzuzeigen und zu editieren.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->description
en: Ignore transient notifications
de_DE: Ignoriert die vorübergehenden Nachrichten

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->tooltip
en: Check this to ignore transient notifications.
de_DE: Wähle dieses, um die vorübergehenden Nachrichten zu ignorieren.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showEmptyTray->description
en: Show empty tray
de_DE: Zeige leere Ablage

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->showEmptyTray->tooltip
en: Check this to show the tray even when there are no new notifications.
de_DE: Wähle dies, wenn die auch leere Ablage angezeigt werden soll.

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Inhibit Applet
de_DE: Verhindert Applet

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->description
en: This applet is used to disable notifications and power management (including the screensaver and the session from going idle)
de_DE: Dieses Applet schaltet die Nachrichten und das Powermanagment ab (inklusive Bildschirmschoner und Energiesparoption)

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: On-Screen keyboard
de_DE: On-screen Keyboard

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to launch the on-screen keyboard
de_DE: Ein Cinnampn-Applet, um das On-screen-Keyboard zu starten.

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Calendar
de_DE: Kalender

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: The Cinnamon calendar applet
de_DE: Das Cinnamon Kalender-Applet.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->description
en: Show week numbers in calendar
de_DE: Kalenderwochen im Kalender anzeigen

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description
en: Use a custom date format
de_DE: Ein benutzerdefiniertes Datumsformat verwenden

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the date in the calendar applet.
de_DE: Aktivieren, um ein eigenes Datumsformat für das Kalender-Applet festzulegen.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->tooltip clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->tooltip
en: Set your custom format here.
de_DE: Setze dein Benutzerformat hier.

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Accessibility applet
de_DE: Zugriffs-Applet.

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Windows Quick List
de_DE: Fenster-Schnell-Liste

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Quickly access windows from all workspaces
de_DE: Schnelle Zugriff-Fenster von allen Arbeitsflächen

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Separator
de_DE: Trenner

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A separator icon which can be added multiple times
de_DE: Ein separates Icon, welches zu verschiedenen Zeiten hinzugefügt werden kann

note: power@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Power Manager
de_DE: Powermanager

note: power@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon power management applet
de_DE: Cinnamon Powermanagment-Applet

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage
de_DE: Zeige Prozente

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Digital photo frame
de_DE: Digitaler Fotorahmen

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A digital photo frame desklet
de_DE: Ein digitales Fotorahmen-Miniprogramm

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
de_DE: Schwarz und Weiß

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Launcher desklet
de_DE: Starter-Miniprogramm

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that launches a program
de_DE: Ein Miniprogramm, welches ein Programm startet.

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Clock desklet
de_DE: Uhr-Miniprogramm

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that displays the time
de_DE: Ein Miniprogramm, welches die Uhrzeit anzeigt.

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->tooltip
en: Click the button to select a new text color
de_DE: Klick den Button, um eine neue Textfarbe zu wählen.

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the time in the clock desklet.
de_DE: Wähle hier, um ein anderes Benutzerformat für die Uhrzeit im Uhr-Miniprogamm einzustellen.
