linuxmint - en to ro translation catalogue (1718 entries)

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Failed to launch '%s'
ro: Nu s-a putut lansa '%s'

en: Home
ro: Dosar personal

en: File System
ro: Sistem de fișiere

en: Search
ro: Căutare

en: Print version
ro: Versiune tipărită

en: GNOME Online Accounts is a service which runs in the background and which you can authorize to access your online accounts. Applications can then use this service to interact with your online accounts.
ro: Conturile online GNOME reprezintă un serviciu care se execută în fundal și pe care îl puteți autoriza pentru a vă accesa conturile online. Aplicațiile pot folosi acest serviciu pentru a interacționa cu conturile dvs. online.

en: The following accounts are supported in Cinnamon:
ro: Următoarele conturi sunt acceptate în Cinnamon:

en: Allows Nemo to connect to Google Drive
ro: Permite Nemo să se conecteze la Google Drive

en: Allows Nemo to connect to an OwnCloud server
ro: Permite Nemo să se conecteze la un server OwnCloud

en: The following accounts are supported in GNOME applications:
ro: Următoarele conturi sunt acceptate în aplicațiile GNOME:

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-appear->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
ro: Aspect

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
ro: Culoare

en: In mixed mode most applications are light. Some desktop elements are dark to create contrast.
ro: În modul mixt majoritatea aplicațiilor sunt luminoase. Unele elemente desktop sunt întunecate pentru a crea contrast.

en: Mixed
ro: Mixt

en: Dark
ro: Întunecat

en: Light
ro: Luminos

en: Advanced settings...
ro: Setări avansate...

en: Style
ro: Stil

en: Launcher Properties
ro: Proprietăți Lansator

en: Name:
ro: Nume:

en: Command:
ro: Comandă:

en: Comment:
ro: Comentariu:

en: Browse
ro: Răsfoire

en: Launch in Terminal?
ro: Lansez în Terminal?

en: Use dedicated GPU if available
ro: Folosește procesorul video dedicat dacă este disponibil

en: Directory Properties
ro: Proprietăți director

en: Main Menu
ro: Meniu principal

en: Restore System Configuration
ro: Restaurează configurația sistemului

en: Restore the default menu layout
ro: Restaurează meniul implicit

en: Close
ro: Închide

en: _New Menu
ro: _Meniu Nou

en: Ne_w Item
ro: _Element nou

en: Cut
ro: Taie

en: Copy
ro: Copiază

en: Paste
ro: Lipește

en: Delete
ro: Ștergere

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Edit Desktop File
ro: Editați fișierul desktop

en: Add
ro: Adaugă

en: Edit
ro: Editează

en: Add/Edit Launcher
ro: Adăugare/Editare Lansator

en: Type:
ro: Tip:

en: Title:
ro: Titlu:

en: Icon Name
ro: Nume iconiță

en: Application
ro: Aplicație

en: Custom Application
ro: Aplicație personalizată

en: Execution of '%s' failed:
ro: Execuția '%s' a eșuat:

en: Are you sure you want to remove '%s'?
ro: Ești sigur că vrei să îndepărtezi '%s'?

en: Remove '%s'
ro: Elimină '%s'

en: About...
ro: Despre ...

en: Configure...
ro: Configurează...

en: This applet does not support panels of that type. This can cause visual glitches in the panel.
ro: Acest applet nu acceptă panouri de tipul respectiv. Acest lucru poate cauza probleme grave în panou.

en: Would you like to continue using it anyway, remove it from the panel, or try to move it to a different panel?
ro: Vrei să o elimini oricum din panou sau să încerci să o mutați într-un panou diferit?

en: Leave it
ro: Lasă-l

en: Remove it
ro: Șterge-l

en: Move to another panel
ro: Mergi în alt panou

en: A suitable panel could not be found. The applet has been removed instead.
ro: Un panou adecvat nu a putut fi găsit. Aplicația a fost eliminată în schimb.

en: Certain applets do not allow multiple instances or were at their max number of instances so were not copied
ro: Anumite aplicații nu permit instanțe multiple sau au ajuns la numărul maxim de instanțe, deci nu au fost copiate

en: Show Text
ro: Arată text

en: Hide Text
ro: Ascunde text

en: Remove this desklet
ro: Șterge acest desklet

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
ro: Sigur vrei să ștergi spațiul de lucru "%s"?

en: Initializing
ro: Inițializare

en: Loaded
ro: Încărcat

en: Error
ro: Eroare

en: Out of date
ro: Expirat

en: Not compatible with Wayland
ro: Nu este compatibil cu Wayland

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
ro: Opțiuni generale invalide: număr incorect de colțuri

en: Execution time (ms):
ro: Timp execuție (ms):

en: Loaded successfully
ro: Încărcat cu succes

en: Check your video drivers
ro: Verifică driverele tale video

en: Your system is currently running without video hardware acceleration.
ro: Sistemul tău rulează în prezent fără accelerare video.

en: You may experience poor performance and high CPU usage.
ro: Este posibil să apară performanțe slabe și o utilizare ridicată a procesorului.

en: Launch Driver Manager
ro: Lansează managerul de drivere

en: Problems during Cinnamon startup
ro: Probleme în timpul pornirii Cinnamon

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
ro: Cinnamon a pornit cu succes, dar unul sau mai multe appleturi, desklet-uri sau extensii nu au reușit să se încarce.

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
ro: Verifică jurnalele tale de sistem și Cinnamon LookingGlass pentru orice probleme.

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
ro: Poți dezactiva extensiile cu probleme în Setările Cinnamon pentru a împiedica acest mesaj să reapară.

en: Please contact the developer.
ro: Contactați dezvoltatorul.

en: Workspace
ro: Spaţiu de lucru

en: Restarting Cinnamon...
ro: Se repornește Cinnamon...

en: System Information
ro: Informații sistem

en: Confirm
ro: Confirmare

en: No
ro: Nu

en: Yes
ro: Da

en: Mirrored Displays
ro: Afișaje în oglindă

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
ro: Selectează poziția noului panou. Esc pentru a renunța.

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
ro: Selectează o poziție nouă a panoului. Esc pentru a renunța.

en: You don't have any panels added.
    Do you want to open panel settings?
ro: Nu ai nici un panou adăugat.
    Vrei sa pornești setările panoului?

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
ro: Setări panou

en: Applets
ro: Applet-uri

en: Panel edit mode
ro: Mod editare panou

en: Move
ro: Mută

en: Remove
ro: Șterge

en: Are you sure you want to remove this panel?
ro: Sigur doriți să eliminați acest panou?

en: Add a new panel
ro: Adăugă un nou panou

en: Troubleshoot
ro: Depanare

en: Restart Cinnamon
ro: Repornește Cinnamon

en: Restore all settings to default
ro: Restabilește setările implicite

en: Are you sure you want to restore all settings to default?
ro: Sigur vrei să restaurezi toate setările la valori implicite?

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
ro: Setări sistem

en: Retry
ro: Reîncearcă

en: %s (%s) has just been stopped.
ro: %s (%s) tocmai a fost oprit.

en: Device %s can be turned off, if necessary.
ro: Dispozitivul %s poate fi oprit, dacă este necesar.

en: Device %s is busy, please wait.
ro: Dispozitivul %s este ocupat, vă rugăm să așteptați.

en: Do not disconnect or data loss may occur.
ro: Nu vă deconectați sau pot apărea pierderi de date.

en: Unable to stop the drive %s (%s)
ro: Nu se poate opri unitatea %s (%s)

en: %s (%s) can be safely unplugged.
ro: %s (%s) poate fi deconectat în siguranță.

en: Device %s can be removed.
ro: Dispozitivul %s poate fi îndepărtat.

en: %s (%s) has just been ejected.
ro: %s (%s) tocmai a fost ejectat.

en: Do not remove or data loss may occur.
ro: Nu eliminați sau poate să apară pierderi de date.

en: Unable to eject the drive %s (%s)
ro: Imposibil de a scoate unitatea %s (%s)

en: Successfully unmounted %s (%s)
ro: S-a demontat cu succes %s (%s)

en: Failed to unmount %s (%s)
ro: Nu a reușit demontarea %s (%s)

en: Connect to...
ro: Conectează-te la...

en: Enter a command
ro: Introdu o comandă

en: Press ESC to close
ro: Apasă ESC pentru a închide

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Mi_nimize
ro: Mi_nimizează

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Unma_ximize
ro: Dema_ximizează

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Ma_ximize
ro: Ma_ximizează

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Move
ro: _Mută

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Resize
ro: _Redimensionează

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move Titlebar Onscreen
ro: Mută bara de titlu pe ecran

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Always on _Top
ro: Înto_tdeauna deasupra

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Always on Visible Workspace
ro: Întotde_auna pe spațiul de lucru vizibil

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Only on This Workspace
ro: D_oar în acest spațiu de lucru

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move to Another _Workspace
ro: Mută pe alt spațiu de lucru(_W)

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Close
ro: În_chide

en: No open windows
ro: Nicio fereastră deschisă

en: Restore
ro: Restabilește

en: Minimize
ro: Minimizează

en: Maximize
ro: Maximizează

en: Move to left workspace
ro: Mută în spațiul de lucru din stânga

en: Move to right workspace
ro: Mută în spațiul de lucru din dreapta

en: Visible on all workspaces
ro: Vizibil(ă) în toate spațiile de lucru

en: Move to a new workspace
ro: Mută într-un spațiu de lucru nou

en: Move to monitor %d
ro: Mută pe monitorul %d

en: Only on this workspace
ro: Doar în acest spațiu de lucru

en: Unmaximize
ro: Demaximizează

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
ro: Accesibilitate

en: Screen Reader
ro: Cititor de ecran

en: Screen Keyboard
ro: Tastatură pe ecran

en: Sticky Keys
ro: Taste persistente

en: Slow Keys
ro: Taste lente

en: Bounce Keys
ro: Taste fără repetiție

en: Mouse Keys
ro: Taste mouse

note: Secondary click
en: Simulated secondary click
ro: Clic secundar simulat

note: Hover Click
en: Hover click
ro: Clic hover

en: Universal Access Settings
ro: Setări accesibilitate

en: High Contrast
ro: Contrast puternic

en: Large Text
ro: Text mare

note: Translators: This is the date which appears in the calendar applet, as a tooltip and as a title header inside the applet. The format uses the strftime syntax. %A, %B %-e, %Y is the American Date format (Saturday, January 4, 2020): %A is the name of the day, %B is the name of the month %-e is the non
en: %A, %B %-e, %Y
ro: %A, %-e %B %Y

en: Date and Time Settings
ro: Setări dată și oră

en: Starting in a few minutes
ro: Pornește în câteva minute

en: Starting in %d minutes
ro: Pornește în %d minute

en: This evening
ro: În această seară

en: Starting later today
ro: Pornește mai târziu

en: In %d hour | In %d hours
ro[0]: În %d oră
ro[1]: În %d ore
ro[2]: În %d ore

en: No Events
ro: Fără evenimente

en: In progress
ro: În progres

en: All day
ro: Toată ziua

en: Today
ro: Astăzi

note: Scale cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the desktop
ro: Arată desktopul

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the desklets
ro: Arată deskleturile

note: ["WORKSPACE_UP", _("Switch to the workspace above"), "none", ""], ["WORKSPACE_DOWN", _("Switch to the workspace below"), "none", ""], cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the workspace selector (Expo)
ro: Arată selectorul de spații de lucru (Expo)

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the window selector (Scale)
ro: Arată selectorul de ferestre (Scală)

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Favorites
ro: Favorit

en: Move to the other monitor
ro: Treci la celălalt monitor

en: Move to monitor
ro: Mută la monitorul

en: Move to another workspace
ro: Mută pe alt spațiu de lucru

en: Applet preferences
ro: Preferințe pentru applet

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Grouped window list
ro: Listă de ferestre grupate

en: Places
ro: Locuri

en: Run with dedicated GPU
ro: Rulează cu procesorul video dedicat

en: Unpin from Panel
ro: Anulează fixarea pe panou

en: Pin to Panel
ro: Fixare pe panou

en: Remove from Autostart
ro: Șterge din Autostart

en: Add to Autostart
ro: Adaugă la Autostart

en: Create Shortcut
ro: Creează scurtătură

en: Restore to full opacity
ro: Restabilește opacitatea maximă

en: Close others
ro: Închide celelalte ferestre

en: Close all
ro: Închide tot

en: Power management
ro: Administrare consum

en: Power management: inhibited
ro: Administrarea consumului: inhibată

en: Power management: active
ro: Administrarea consumului: activă

en: Power management is already inhibited by another program
ro: Administrarea consumului este deja inhibată de un alt program

en: Power management: inhibited by another program
ro: Administrarea consumului: inhibată de un alt program

en: Apps inhibiting power management:
ro: Aplicații care împiedică gestionarea energiei:

en: Inhibit applet
ro: Inhibă applet-ul

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
ro: Notificări

en: Show Keyboard Layout
ro: Arată aranjamentul tastaturii

en: Show Character Table
ro: Arată tabelul de caractere

en: Keyboard Settings
ro: Setări tastatură

en: Add to panel
ro: Adaugă pe panou

en: Add to desktop
ro: Adaugă pe desktop

en: Remove from favorites
ro: Șterge din favorite

en: Add to favorites
ro: Adaugă la favorite

en: Uninstall
ro: Dezinstalează

en: This file is no longer available
ro: Acest fișier nu mai este disponibil

en: Open with
ro: Deschide cu

en: Other application...
ro: Altă aplicație...

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->name menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Menu
ro: Meniu

en: Edit menu
ro: Editează meniul

en: Recent Files
ro: Fișiere recente

en: Clear list
ro: Golește lista

en: Clear all recent documents
ro: Ștergeți toate documentele recente

en: No recent documents
ro: Niciun document recent

en: All Applications
ro: Toate aplicațiile

en: Lock screen
ro: Blocare ecran

en: Lock the screen
ro: Blochează ecranul

en: Logout
ro: Închidere sesiune

en: Leave the session
ro: Părăsește sesiunea

en: Quit
ro: Ieșire

en: Shut down the computer
ro: Închide calculatorul

en: <unknown>
ro: <necunoscut>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
ro: deactivat(ă)

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
ro: neadministrat

en: disconnecting...
ro: se deconectează...

en: connecting...
ro: se conectează...

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
ro: autentificare necesară

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
ro: firmware absent

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
ro: cablu deconectat

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
ro: indisponibil

en: connection failed
ro: conexiune eșuată

en: More
ro: Mai multe

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
ro: Conectat (privat)

en: Auto Ethernet
ro: Ethernet automat

en: Auto broadband
ro: Bandă largă automat

en: Auto dial-up
ro: Dial-up automat

en: Auto bluetooth
ro: Bluetooth automat

en: Auto wireless
ro: Wireless automat

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
ro: Administrator rețea

en: Enable networking
ro: Activează rețeaua

en: Wired
ro: Cu fir

en: Wireless
ro: Fără fir

en: Mobile broadband
ro: Internet mobil

en: VPN Connections
ro: Conexiuni VPN

en: Network Settings
ro: Setări rețea

en: Network Connections
ro: Conexiuni rețea

en: Connection failed
ro: Conexiune eșuată

en: Activation of network connection failed
ro: Activarea conexiunii la rețea a eșuat

en: Networking is disabled
ro: Conexiunea la rețea este dezactivată

en: No connection
ro: Nicio conexiune

en: Connecting to the cellular network...
ro: Se conectează la rețeaua mobilă...

en: Connecting to the wireless network...
ro: Se conectează la rețeaua wireless...

en: Connecting to the wired network...
ro: Se conectează la rețeaua cu fir...

en: Connecting to the VPN...
ro: Se conectează la VPN...

en: Connecting to the network...
ro: Se conectează la rețea...

en: Connected to the wireless network
ro: Conectat la rețeaua wireless

en: Wireless connection
ro: Conexiune fără fir

en: (Limited connectivity)
ro: (Conectivitate limitată)

en: Connected to the wired network
ro: Conectat la rețeaua cu fir

en: Connected to the cellular network
ro: Conectat la rețeaua mobilă

en: Connected to the VPN
ro: Conectat la VPN

en: Connected to the network
ro: Conectat la rețea

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
ro: Șterge notificările

en: Notification Settings
ro: Configurare notificări

en: No notifications
ro: Nicio notificare

en: %d notification | %d notifications
ro[0]: %d notificare
ro[1]: %d notificări
ro[2]: %d de notificări

en: just now
ro: acum

en: %d second ago | %d seconds ago
ro[0]: acum %d secundă
ro[1]: acum %d secunde
ro[2]: acum %d de secunde

en: %d minute ago | %d minutes ago
ro[0]: acum %d secundă
ro[1]: acum %d minute
ro[2]: acum %d de minute

en: Click to toggle the on-screen keyboard
ro: Clic pentru comutarea tastaturii de ecran

en: Click to enable the on-screen keyboard
ro: Clic pentru activarea tastaturii de ecran

en: Launch
ro: Lansează

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Panel launchers
ro: Lansatoare pe panou

en: Battery full
ro: Baterie încărcată

en: Battery almost full
ro: Bateria aproape plină

en: Battery good
ro: Baterie bună

en: Low battery
ro: Baterie descărcată

en: Critically low battery
ro: Baterie critic descărcată

en: AC adapter
ro: Adaptor pentru priză

en: Laptop battery
ro: Baterie laptop

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
ro: Tastatură

en: Cell phone
ro: Telefon mobil

en: Media player
ro: Player media

en: Tablet
ro: Tabletă grafică

en: Brightness
ro: Luminozitate

en: Keyboard backlight
ro: Tastatură iluminată

en: Power Settings
ro: Setări consum

en: Charging
ro: Se încarcă

en: Charging - %d hour until fully charged | Charging - %d hours until fully charged
ro[0]: Se încarcă - %d oră până la încărcarea completă
ro[1]: Se încarcă - %d ore până la încărcarea completă
ro[2]: Se încarcă - %d ore până la încărcarea completă

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
ro: Se încarcă - %d %s %d %s până la încărcarea completă

en: hour | hours
ro[0]: oră
ro[1]: ore
ro[2]: de ore

en: minute | minutes
ro[0]: minut
ro[1]: minute
ro[2]: de minute

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
ro[0]: Se încarcă - %d minut până la încărcarea completă
ro[1]: Se încarcă - %d minute până la încărcarea completă
ro[2]: Se încarcă - %d de minute până la încărcarea completă

en: Fully charged
ro: Încărcare completă

en: Using battery power
ro: Se utilizează bateria

en: Using battery power - %d hour remaining | Using battery power - %d hours remaining
ro[0]: Se utilizează bateria  - %d oră rămasă
ro[1]: Se utilizează bateria  - %d ore rămase
ro[2]: Se utilizează bateria  - %d de ore rămase

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Using battery power - %d %s %d %s remaining
ro: Se utilizează bateria  - %d %s %d %s  rămase

en: Using battery power - %d minute remaining | Using battery power - %d minutes remaining
ro[0]: Se utilizează bateria  - %d minut  rămas
ro[1]: Se utilizează bateria  - %d minut  rămas
ro[2]: Se utilizează bateria  - %d minute  rămase

note: Label                              Executable Icon                     Category          Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
ro: Imprimante

en: Cancel all jobs
ro: Anulează toate sarcinile

en: '%s' on %s
ro: '%s' pe %s

en: Send to front
ro: Trimite-o în față

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
ro: Documente recente

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
ro: Unități de stocare detașabile

en: Open file manager
ro: Deschide administratorul de fișiere

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
ro: Scală

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
ro: Setări

en: Hi there!
ro: Salut!

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
ro: AI APĂSAT BUTONUL!!!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
ro: AI FOLOSIT TASTA RAPIDĂ!!!

en: Click to show the desktop or middle-click to show the desklets
ro: Clic pentru a afișa desktopul sau Clic pe mijloc pentru a afișa desklets

en: Show Desklets
ro: Afișare Desklets

en: Click to pause the slideshow
ro: Dați clic pentru opri slideshow-ul

en: Click to resume the slideshow
ro: Dați clic pentru a relua slideshow-ul

en: The slideshow is disabled
ro: Slideshow-ul este dezactivat

en: Next Background
ro: Următorul fundal

en: Background Settings
ro: Setări fundal

en: Current background:
ro: Fundalul actual:

en: Playing
ro: Redare

en: Paused
ro: Pauză

en: Stopped
ro: Oprit

en: Unknown Artist
ro: Artist necunoscut

en: Unknown Album
ro: Album necunoscut

en: Unknown Title
ro: Titlu necunoscut

en: Previous
ro: Anterior

en: Play
ro: Redă

en: Stop
ro: Oprește

en: Next
ro: Următor

en: Consecutive Playing
ro: Redare consecutivă

en: No Shuffle
ro: Fără amestecare

en: Open Player
ro: Deschide player

en: Quit Player
ro: Închide player

en: Pause
ro: Pauză

en: Repeat Single
ro: Repetă doar unul

en: Repeat All
ro: Repetă tot

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
ro: Amestecă

en: Mute output
ro: Oprire difuzor

en: Mute input
ro: Oprire microfon

en: Applications
ro: Aplicații

en: Output device
ro: Dispozitiv de ieșire

en: Microphone
ro: Microfon

en: Input device
ro: Dispozitiv de intrare

en: Volume
ro: Volum

en: Launch player
ro: Pornire player

en: Choose player controls
ro: Alege controlerele player-ului

en: Sound Settings
ro: Setări sunet

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
ro: Sigur doriți să ștergeți toate elementele din coșul de gunoi?

en: This operation cannot be undone.
ro: Această operațiune nu poate fi anulată.

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
ro: Coș de gunoi

en: Empty Trash
ro: Golește coșul de gunoi

en: Open Trash
ro: Deschide coșul de gunoi

en: Lock Screen
ro: Blocare ecran

en: Switch User
ro: Schimbare utilizator

en: Log Out...
ro: Închidere sesiune...

en: Power Off...
ro: Oprire...

en: Remove 'Window list'
ro: Șterge 'Lista fereastră'

en: All windows
ro: Toate ferestrele

en: Manage workspaces (Expo)
ro: Administrare spații de lucru

en: Add a new workspace
ro: Adaugă un spațiu de lucru nou

en: Remove the current workspace
ro: Elimină spațiul de lucru curent

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Upside-down
ro: Răsturnat

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinf
en: Display
ro: Afișare

en: Configure display settings...
ro: Configurează setările afișării...

en: Clock
ro: Ceas

en: Edit launcher
ro: Editează lansatorul

en: Photo Frame
ro: Ramă foto

en: Control Center
ro: Centru de control

en: Users and Groups
ro: Utilizatori și grupuri

en: Add or remove users and groups
ro: Adăugă sau elimină utilizatori și grupuri

note: Virtual keyboard
en: Virtual keyboard
ro: Tastatură virtuală

en: Turn on-screen keyboard on or off
ro: Activează  sau dezactivează tastatura pe ecran

en: Valid name
ro: Nume valid

en: The name cannot be empty.
ro: Numele nu poate fi necompletat.

en: Valid executable
ro: Executabil valid

en: The executable is not valid. It cannot be empty and spaces in the path must be escaped with backslash (\).
ro: Executabilul nu este valid. Nu poate fi gol și spațiile din cale trebuie marcate cu backslash (\).

en: Cannot create the launcher at this location.  Add to the desktop instead?
ro: Nu se poate crea lansatorul în acest loc. Îl adăugați pe desktop?

en: Choose a command
ro: Alegeți o comandă

en: Would you like to add this launcher to the menu also?  It will be placed in the Other category initially.
ro: Doriți să adăugați acest lansator, de asemenea, în meniu? Inițial acesta va fi plasat în categoria Altele.

en: Screen Locker
ro: Blocare ecran

en: Please type an away message for the lock screen
ro: Introduceți un mesaj de indisponibilitate pentru ecranul de blocare

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Administration
ro: Administrare

note: Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
ro: Rețea

en: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet
ro: rețea, wireless, wifi, ethernet, bandă largă, internet

en: color, profile, display, printer, output
ro: culoare, profil, afișaj, imprimantă, ieșire

en: Graphics Tablet
ro: Tabletă grafică

en: wacom, digitize, tablet, graphics, calibrate, stylus
ro: wacom, digitiza, tabletă, grafică, calibrare, stilus

en: printers, laser, inkjet
ro: imprimante, laser, cu cerneală

en: firewall, block, filter, programs
ro: firewall, blocare, filtru, programe

en: Languages
ro: Limbi

en: language, install, foreign
ro: limbă, instalare, străină

en: Input Method
ro: Metodă de introducere

en: language, install, foreign, input, method, chinese, korean, japanese, typing
ro: limbă, instalează, străină, introducere, metodă, chineză, coreeană, japoneză, tastare

en: Login Window
ro: Fereastră de autentificare

en: login, lightdm, mdm, gdm, manager, user, password, startup, switch
ro: login, lightdm, mdm, gdm, manager, utilizator, parolă, pornire, comutator

en: Driver Manager
ro: Administrator drivere

en: video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
ro: video, driver, wifi, card, hardware, proprietar, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Nvidia Settings
ro: Setări Nvidia

en: Software Sources
ro: Surse software

en: ppa, repository, package, source, download
ro: ppa, repository, pachet, soursă, download

en: Package Management
ro: Administrare pachete

en: user, users, account, accounts, group, groups, password
ro: utilizator, utilizatori, cont, conturi, grup, grupuri, parolă

en: bluetooth, dongle, transfer, mobile
ro: bluetooth, dongle, transfer, mobil

en: Manage Services and Units
ro: Gestionează servicii si unități

en: systemd, units, services, systemctl, init
ro: systemd, unități, servicii, systemctl, init

en: Disks
ro: Discuri

en: disks, manage, hardware, management, hard, hdd, pendrive, format, erase, test, create, iso, ISO, disk, image
ro: discuri, gestionare, hardware, management, hard, hdd, pendrive, stick, formatare, ștergere, test, creare, iso, ISO, disc, imagine

en: Back to all settings
ro: Înapoi la toate setările

en: Cancel
ro: Renunță

en: The group name cannot contain upper-case or space characters
ro: Numele grupului nu poate conține majuscule sau caracterul spațiu

en: Change Password
ro: Schimbă parola

en: New password
ro: Parolă nouă

en: Confirm password
ro: Confirmați parola

en: Generate a password
ro: Generează o parolă

en: Your new password needs to be at least 8 characters long
ro: Parola nouă trebuie să aibă cel puțin 8 caractere

en: Show password
ro: Arată parola

en: An error occurred. Your password was not changed.
ro: A avut loc o eroare. Parola ta nu a fost schimbată.

en: Change
ro: Schimbă

en: Passwords do not match
ro: Parolele nu se potrivesc

en: Too short
ro: Prea scurtă

en: Weak
ro: Slabă

en: Fair
ro: Rezonabilă

en: Good
ro: Bună

en: Strong
ro: Puternică

en: The username must consist of only:
        - lower case letters (a-z)
        - numerals (0-9)
        - '.', '-', and '_' characters
ro: Numele de utilizator trebuie să cuprindă numai:
        - litere mici (a-z)
        - numerale (0-9)
        - '.', '-' și '_' caractere

en: Account Type
ro: Tip cont

en: Full Name
ro: Nume complet

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Invalid username
ro: Nume invalid de utilizator

en: A user with the name '%s' already exists.
ro: Deja există un utilizator cu numele '%s'.

en: Users
ro: Utilizatori

en: Groups
ro: Grupuri

en: Click to change the picture
ro: Dați clic pentru a schimba imaginea

en: Browse for more pictures...
ro: Răsfoiește pentru mai multe imagini...

en: Click to change the name
ro: Dați clic pentru a schimba numele

en: Click to change the password
ro: Dați clic pentru a schimba parola

en: Click to change the groups
ro: Dați clic pentru a schimba grupurile

en: Picture
ro: Imagine

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
ro: Nume

en: Password
ro: Parolă

en: Open
ro: Deschide

en: Images
ro: Imagini

en: No password set
ro: Nicio parolă stabilită

en: Set at login
ro: Stabilește la autentificare

en: This user is currently logged in
ro: Acest utilizator este momentan conectat

en: The user's home directory is encrypted. To preserve access to the encrypted directory, only the user should change this password.
ro: Dosarul personal al utilizatorului este criptat. Pentru a păstra accesul la dosarul criptat, doar utilizatorul ar trebui să schimbe această parolă.

en: Are you sure you want to permanently delete %s and all the files associated with this user?
ro: Sigur doriți să ștergeți definitiv %s și toate fișierele asociate cu acest utilizator?

en: This group is set as %s's primary group
ro: Acest grup este setat ca grupul principal al lui %s

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
ro: Sigur doriți să ștergeți definitiv %s?

en: Group Name
ro: Nume grup

en: Previous instance
ro: Instanța anterioară

en: Next instance
ro: Instanța următoare

en: More options
ro: Mai multe opțiuni

en: Import from a file
ro: Importă dintr-un fișier

en: Export to a file
ro: Exportă într-un fișier

en: Reset to defaults
ro: Restabilește valorile implicite

en: Reload %s
ro: Reîncarcă %s

en: Settings for %s
ro: Configurări pentru %s

en: Select or enter file to export to
ro: Selectați sau introduceți fișierul pentru a fi exportat la

en: JSON files
ro: Fișiere JSON

en: Select a JSON file to import
ro: Selectați un fișier JSON pentru import

en: Cancel Job
ro: Anulează sarcina

en: Do you really want to cancel this job?
ro: Sigur doriți anularea acestei sarcini?

en: Keep Printing
ro: Continuă tipărirea

en: Do you really want to cancel all jobs?
ro: Sigur doriți anularea tuturor sarcinilor?

en: Cancel All Jobs
ro: Anulează toate sarcinile

en: Random
ro: Aleator

en: Show
ro: Arată

en: Item
ro: Element

en: Select a date
ro: Selectează o dată

en: Select a time
ro: Alegeți o oră

en: Hour
ro: Ora

en: Minute
ro: Minutul

en: Second
ro: Secunda

en: This applet is currently enabled
ro: Acest applet este activat

en: This desklet is currently enabled
ro: Acest desklet este activat

en: This extension is currently enabled
ro: Această extensie este activată

en: by %s
ro: de %s

en: Configure
ro: Configurează

en: This is a system applet. It cannot be removed.
ro: Acesta este un applet de sistem. Nu poate fi eliminat.

en: This is a system desklet. It cannot be removed.
ro: Acesta este un desklet de sistem. Nu poate fi eliminat.

en: This is a system extension. It cannot be removed.
ro: Aceasta este o extensie de sistem. Nu poate fi eliminată.

en: This applet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
ro: Acest applet conține funcții apelate, care ar putea cuza prăbușirea sau înghețarea Cinnamon. Dacă vă confruntați cu prăbușirea sau cu înțepenirea, încercați să-l eliminați.

en: This desklet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
ro: Acest desklet conține funcții apelate, care ar putea cauza prăbușirea sau înghețarea Cinnamon. Dacă vă confruntați cu prăbușirea sau cu înțepenirea, încercați să-l eliminați.

en: This extension contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
ro: Această extensie conține funcții apelate, care ar putea cauza prăbușirea sau înghețarea Cinnamon. Dacă vă confruntați cu prăbușirea sau cu înțepenirea, încercați să o eliminați.

en: About
ro: Despre

en: Extension %s is not compatible with your version of Cinnamon.
ro: Extensia %s nu este compatibilă cu versiunea dvs. de Cinnamon.

en: There are multiple instances enabled. Are you sure you want to remove all of them?
ro: Există mai multe instanțe activate. Sigur doriți să le eliminați pe toate?

en: Are you sure you want to completely remove %s?
ro: Sigur doriți să eliminați complet %s?

en: This will restore the default set of enabled applets. Are you sure you want to do this?
ro: Această acțiune va restabili setul implicit de appleturi active. Sigur doriți acest lucru?

en: This will restore the default set of enabled desklets. Are you sure you want to do this?
ro: Această acțiune va restabili setul implicit de deskleturi active. Sigur doriți acest lucru?

en: This will disable all active extensions. Are you sure you want to do this?
ro: Aceasta va dezactvia toate extensiile active. Esti sigur că vrei asta?

en: This will remove all actions. Are you sure you want to do this?
ro: Acest lucru va elimina toate acțiunile. Ești sigur că vrei să faci asta?

en: Something went wrong while loading %s. Please make sure you are using the latest version, and then report the issue to its developer.
ro: S-a întâmplat ceva în timpul încărcării %s. Asigurați-vă că utilizați cea mai recentă versiune, apoi raportați problema dezvoltatorului.

en: Installed
ro: Instalat(ă)

en: Install
ro: Instalează

en: Update
ro: Actualizează

en: Sort by
ro: Sortează după

en: Popularity
ro: Popularitate

en: Date
ro: Dată

en: Upgradable
ro: Actualizabil

en: More info
ro: Mai multe informații

en: Refresh
ro: Reîmprospătează

en: Update all
ro: Actualizează tot

en: %d update available | %d updates available
ro[0]: %d actualizare disponibilă
ro[1]: %d actualizări disponibile
ro[2]: %d actualizări disponibile

en: No updates available
ro: Fără actualizări disponibile

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color
ro: Dați clic pe pipetă, apoi pe o culoare de oriunde de pe ecran pentru a selecta acea culoare

en: Click to set a new accelerator key.
ro: Dați clic pentru a seta o tastă de accelerare nouă.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
ro: Apăsați Escape sau dați clic din nou pentru a anula operațiunea.

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
ro: Apăsați Backspace pentru a șterge combinația de taste curentă.

en: unassigned
ro: neatribuit

en: Pick an accelerator
ro: Alegeți un accelerator

en: Continue
ro: Continuă

en: 
    This key combination, '<b>%s</b>' should not be used because it would become impossible to type using this key.
ro: 
    Această combinație de taste, '<b>%s</b>' nu ar trebui folosit deoarece ar deveni imposibil să tastați folosind această tastă.

en: Please try again using a modifier key such as Control, Alt or Super (Windows key).
ro: Vă rugăm să încercați din nou folosind o tastă modificatoare, cum ar fi Control, Alt sau Super (tasta Windows).

en: Continue only if you are certain this is what you want, otherwise press cancel.
ro: Continuați doar dacă sunteți sigur că acesta este ceea ce doriți, altfel apăsați pe Anulare.

en: Checking dependencies
ro: Se verifică dependențele

en: Please install: %s
ro: Te rugăm să instalezi: %s

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Open
ro: _Deschide

en: Sound files
ro: Fișiere sunet

en: Downloading images:
ro: Se descarcă imaginile:

en: An error occurred while trying to access the server. Please try again in a little while.
ro: A apărut o eroare în timp ce s-a încercat accesarea serverul. Încearcați din nou în câteva momente.

en: Something went wrong with the spices download. Please try refreshing the list again.
ro: Ceva a mers prost cu descărcarea condimentelor. Vă rugăm să încercați să reîmprospătați lista din nou.

en: Refreshing the cache
ro: Reactualizarea cache-ului

en: Installing %s
ro: Se instalează %s

en: An error occurred during the installation of %s. Please report this incident to its developer.
ro: A apărut o eroare la instalarea %s. Raportați acest incident dezvoltatorului său.

en: Uninstalling %s
ro: Se dezinstalează %s

en: A problem occurred while removing %s.
ro: A apărut o problemă la eliminarea %s.

en: 
    
    Details:  %s
ro: 
    
    Detalii: %s

en: Add new entry
ro: Adaugă o intrare nouă

en: Remove selected entry
ro: Îndepărtează intrarea selectată

en: Edit selected entry
ro: Editează intrarea selectată

en: Move selected entry up
ro: Mută intrarea selectată mai sus

en: Move selected entry down
ro: Mută intrarea selectată mai jos

en: Edit entry
ro: Editează intrarea

en: Configure accessibility features
ro: Configurează caracteristicile de accesibilitate

en: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast
ro: lupă, conversație, acces, mărire, taste, contrast

en: Visual
ro: Vizual

note: Visual Aids
en: Visual Aids
ro: Ajutoare vizuale

en: High contrast
ro: Contrast ridicat

en: Large text
ro: Text mărit

en: Screen reader
ro: Cititor ecran

en: Configure screen reader
ro: Configurează cititorul de ecran

note: Desktop Zoom
en: Desktop Zoom
ro: Zoom pentru spațiul de lucru

en: Enable zoom
ro: Activează zoom-ul

en: Magnification
ro: Mărire

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Mouse wheel modifier
ro: Modificator de rotiță de mouse

en: While this modifier is pressed, mouse scrolling will increase or decrease zoom.
ro: Cât timp acest acest modificator este apăsat, defilarea mouse-ului va mări sau micșora zoom-ul.

en: Scroll at screen edges
ro: Defilarea la marginile ecranului

en: Keep cursor centered
ro: Menține cursorul centrat

en: Cursor moves with contents
ro: Cursorul se mișcă cu conținuturile

en: Cursor pushes contents around
ro: Cursorul împinge conținuturile în jur

en: Mouse tracking mode
ro: Mod de urmărire al mouse-ului

en: Lens mode
ro: Mod lentile

en: Square
ro: Pătrat

en: Horizontal strip
ro: Bandă orizontală

en: Vertical strip
ro: Bandă verticală

en: Lens shape
ro: Formă lentile

en: Full screen
ro: Tot ecranul

en: Top half
ro: Jumătatea de sus

en: Bottom half
ro: Jumătatea de jos

en: Left half
ro: Jumătatea stângă

en: Right half
ro: Jumătatea dreaptă

en: Screen position
ro: Poziția ecranului

en: Enable the on-screen keyboard
ro: Activează tastatura de ecran

en: Touch
ro: Atingere

en: Full scale
ro: Scală completă

en: Scanning
ro: Se scanează

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
ro: Aranjament tastatură

en: At the bottom of the screen
ro: În josul ecranului

en: At the top of the screen
ro: În susul ecranului

en: Keyboard position
ro: Poziția tastaturii

en: A quarter of the screen
ro: Un sfert din ecran

en: A third of the screen
ro: O treime din ecran

en: Half of the screen
ro: Jumătate din ecran

en: Keyboard size
ro: Dimensiunea tastaturii

en: Show the keyboard any time something expects input
ro: Afișează tastatura în orice moment când ceva așteaptă de date intrare

en: Show keyboard only when the user activates it
ro: Afișează tastatura numai atunci când utilizatorul o activează

en: Activation mode
ro: Mod de activare

note: Keyboard indicators
en: Keyboard indicators
ro: Indicatori de tastatură

en: Use visual indicator on Caps and Num Lock
ro: Folosește indicator vizual pentru Caps si Num Lock

en: Use audio indicator on Caps and Num Lock
ro: Folosește indicator auditiv pentru Caps si Num Lock

en: Sound to use Caps or Num Lock on
ro: Sunet pentru activarea Caps și Num Lock

en: Sound to use Caps or Num Lock off
ro: Sunet pentru dezactivarea Caps și Num Lock

en: Event feedback (required for typing assistance alerts)
ro: Feedback-ul evenimentului (necesar pentru tastarea alertelor de asistență)

en: Enable visual alerts
ro: Activeaza efectele vizuale

en: Flash the entire monitor
ro: Fă să clipească întreg monitorul

en: Flash the active window
ro: Fă să clipească fereastra activă

en: Visual style
ro: Stil vizual

en: Enable audio alerts
ro: Activeaza alertele audio

en: Sound to use for window alerts
ro: Sunet folosit pentru ferestrele de alertă

en: Typing assistance
ro: Asistență la introducerea textului

note: Stickykeys
en: Sticky keys
ro: Taste comutator

en: Treat a sequence of modifier keys as a combination
ro: Tratează o serie de taste modificator ca o combinație

en: Disable if two modifiers are pressed together
ro: Dezactivează dacă două taste modificatoare sunt apăsate simultan

en: Alert when a modifier key is pressed
ro: Alertează când este apăsată o tastă de modificare

note: Slowkeys
en: Slow keys
ro: Taste lente

en: Put a delay between when a key is pressed and when it is accepted
ro: Pune o întârziere între atunci când este apăsată o tastă și atunci când ea este acceptată

en: Alert when a key is pressed
ro: Alertează când o tastă este apasată

en: Alert when a key is accepted
ro: Alertează când o tastă este acceptată

en: Alert when a key is rejected
ro: Alertează când o tastă este refuzată

en: Acceptance delay
ro: Intârziere de acceptare

en: Short
ro: Scurt

en: Long
ro: Lung

note: Bouncekeys
en: Bounce keys
ro: Taste fără repetiție

en: Ignore fast duplicate keypresses
ro: Ignoră apăsările repetate și rapide de taste

note: Mousekeys
en: Mouse keys
ro: Taste maus

en: Control the pointer using the keypad
ro: Controlează cursorul folosind tastele numerice

en: Initial delay
ro: Întârziere inițială

en: Shorter
ro: Mai scurt

en: Longer
ro: Mai lung

en: Acceleration time
ro: Timp de accelerare

en: Maximum speed
ro: Viteză maximă

en: Slower
ro: Mai încet

en: Faster
ro: Mai repede

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
ro: Declanșează un clic secundar în timp ce este menținut butonul principal

en: Trigger a click when the pointer hovers
ro: Declanșează un clic când se oprește mișcarea cursorului

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
ro: Întârziere

en: Motion threshold
ro: Prag de mișcare

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Small
ro: Mic

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Large
ro: Mare

en: Manage your actions
ro: Gestionați-vă acțiunile

en: action
ro: acţiune

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Manage
ro: Gestionare

en: Download
ro: Descarcă

en: Enable
ro: Activează

en: Disable
ro: Dezactivează

en: Installed actions
ro: Acțiuni instalate

en: Remove all
ro: Eliminare totală

en: Manage Cinnamon applets
ro: Gestionează appleturile Cinnamon

en: You can remove specific instances in panel edit mode via the context menu.
ro: Puteți elimina prin intermediul meniului contextual anumite rulări de appleturi în modul de editare a panoului.

en: Installed applets
ro: Appleturi instalate

en: Reset all
ro: Resetare totală

en: Previous Panel
ro: Panoul anterior

en: Next Panel
ro: Panoul următor

en: Solid color
ro: Culoare uniformă

en: Horizontal gradient
ro: Degrade orizontal

en: Vertical gradient
ro: Degrade vertical

en: No picture
ro: Fără imagine

en: Mosaic
ro: Mozaic

en: Centered
ro: Centrat

en: Scaled
ro: Scalat

en: Stretched
ro: Întins

en: Spanned
ro: Limitat

en: Background color
ro: Culoarea de fundal

en: Change your desktop's background
ro: Schimbă imaginea de fundal

en: background, picture, slideshow
ro: fundal, imagine, prezentare de diapozitive

en: Backgrounds
ro: Fundaluri

en: Add Folder
ro: Adaugă dosar

en: Add new folder
ro: Adaugă dosar nou

en: Remove selected folder
ro: Elimină dosarul selectat

en: Play backgrounds as a slideshow
ro: Arată fundalurile ca slideshow

en: minutes
ro: minute

en: Play images in random order
ro: Arată imaginile în ordine aleatorie

en: Picture aspect
ro: Aspect imagine

en: Manage date and time settings
ro: Gestionează setările datei și orei

en: time, date, calendar, format, network, sync
ro: timp, dată, calendar, format, rețea, sincronizare

en: Date & Time
ro: Dată și oră

en: Date and Time
ro: Dată și oră

en: Network time
ro: Oră preluată prin rețea

en: Manually set date and time
ro: Stabilește manual data și ora

en: Use 24h clock
ro: Utilizează formatul de 24 ore

en: Display the date
ro: Afișează data

en: Display seconds
ro: Afișează secundele

en: Use locale default
ro: Utilizează datele locale implicite

en: Sunday
ro: Duminică

en: Monday
ro: Luni

en: First day of week
ro: Prima zi a săptămânii

en: Region
ro: Regiune

en: City
ro: Oraș

en: Office
ro: Birou

en: System
ro: Sistem

en: Music
ro: Muzică

en: Photos
ro: Fotografii

en: Word
ro: Documente text

en: Spreadsheet
ro: Foaie de calcul

en: Source Code
ro: Cod sursă

en: File Manager
ro: Manager de Fișiere

en: Plain Text
ro: Text simplu

en: CD audio
ro: Audio CD

en: Select an application for audio CDs
ro: Alegeți o aplicație pentru CD-uri audio

en: DVD video
ro: Video DVD

en: Select an application for video DVDs
ro: Alegeți o aplicație pentru DVD-uri video

en: Music player
ro: Player muzică

en: Select an application to run when a music player is connected
ro: Alegeți o aplicație care să ruleze la conectarea unui player muzical

en: Select an application to run when a camera is connected
ro: Alegeți o aplicație care să ruleze la conectarea unui aparat foto

en: Select an application for software CDs
ro: Alegeți o aplicație pentru CD-uri software

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info strings, just here to fix capitalization of the English originals. If the shared-mime-info translation works for your language, simply leave these untranslated.
en: audio DVD
ro: DVD audio

en: blank Blu-ray disc
ro: Blu-ray gol

en: blank CD disc
ro: CD gol

en: blank DVD disc
ro: DVD gol

en: blank HD DVD disc
ro: HD DVD gol

en: Blu-ray video disc
ro: Blu-ray video

en: e-book reader
ro: cititor de cărți electronice

en: HD DVD video disc
ro: HD DVD video

en: Picture CD
ro: CD cu imagini

en: Super Video CD
ro: CD Super Video

en: Video CD
ro: CD video

en: Windows software
ro: Software Windows

en: Command-line option for your terminal to execute a passed-in command.
ro: Opțiunea de comandă pe care terminalul să execute o comandă prevăzută.

en: Ask what to do
ro: Întreabă-mă ce e de făcut

en: Open folder
ro: Deschide dosarul

en: Do nothing
ro: Nicio acțiune

en: Other Media
ro: Alt mediu de stocare

en: Select how other media should be handled
ro: Alegeți cum ar trebui să se opereze cu alte medii de stocare

en: _Action:
ro: _Acțiune:

en: Preferred Applications
ro: Aplicații preferate

en: media, defaults, applications, programs, removable, browser, email, calendar, music, videos, photos, images, cd, autoplay, favorite, apps
ro: media, implicite, aplicații, programe, amovibile, browser, e-mail, calendar, muzică, clipuri video, fotografii, imagini, cd, redare automată, preferate, aplicații

en: Preferred applications
ro: Aplicații preferate

en: Arguments
ro: Argumente

en: Removable media
ro: Medii de stocare detașabile

en: Prompt or start programs on media insertion
ro: Arată sau pornește programele de pe mediul de stocare la inserarea acestuia

note: FIXMEEEEEEEE??
en: _Other Media...
ro: Alte medii de st_ocare...

en: Manage your Cinnamon desklets
ro: Gestionează deskleturile Cinnamon

en: You can remove specific instances from the desktop via that desklet's context menu
ro: Puteți elimina anumite rulări de deskleturi de pe desktop din meniul contextual al deskletului

en: Desklets
ro: Deskleturi

en: General Settings
ro: Setări generale

en: General Desklets Settings
ro: Setări generale deskleturi

en: No decoration
ro: Fără decorare

en: Border only
ro: Doar margine

en: Border and header
ro: Margine și antet

en: Decoration of desklets
ro: Decorare deskleturi

en: Note: Some desklets require the border/header to be always present
ro: Notă: Unele deskleturi necesită margine/antet pentru a fi întotdeauna prezente

en: Such requirements override the settings selected here
ro: Astfel de cerințe suprascriu setările selectate aici

en: Snap desklets to grid
ro: Aliniază deskleturile la grilă

en: Width of desklet snap grid
ro: Lățime grilă de aliniere

en: Lock desklets in their current position
ro: Blochează deskleturile în poziția lor actuală

en: Installed desklets
ro: Deskleturi instalate

en: Manage your desktop icons
ro: Gestionează pictogramele de pe desktop

en: desktop, home, button, trash
ro: spațiu de lucru, dosar personal, buton, gunoi

en: Manage display settings
ro: Gestionează configurația afișajului

en: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd
ro: afișaj, ecran, monitor, aranjament, rezoluție, dual, lcd

en: Layout
ro: Aranjament

en: Disable automatic screen rotation
ro: Dezactivează rotirea automată a ecranului

en: Select this option to disable automatic screen rotation on hardware equipped with supported accelerometers.
ro: Alege această opțiune pentru a dezactiva rotirea automată a ecranului pentru hardware cu accelerometre acceptate.

en: Enable fractional scaling controls (experimental)
ro: Activează controlul scalării fracționale (experimental)

en: Select this option to display additional layout controls for per-monitor scaling.
ro: Alege această opțiune pentru afișarea controlului adițional al aspectului pentru scalarea per-monitor.

en: Control Cinnamon visual effects.
ro: Controlează efectele vizuale Cinnamon.

en: effects, window
ro: efecte, fereastră

en: Effects
ro: Efecte

en: Desktop and window effects
ro: Efecte desktop și ferestre

en: Effects on dialog boxes
ro: Efecte asupra casetelor de dialog

en: Effects on menus
ro: Efecte asupra meniurilor

en: Session startup animation
ro: Animație pornire sesiune

en: Fade effect on Cinnamon scrollboxes (like the Menu application list)
ro: Efect de estompare la casetele de derulare Cinnamon (cum ar fi lista de aplicații din meniu)

en: Window effects
ro: Efecte fereastră

note: MAPPING WINDOWS CLOSING WINDOWS MINIMIZING WINDOWS grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options gro
en: None
ro: Niciunul

en: Traditional
ro: Tradițional

en: New windows or unminimizing existing ones
ro: Ferestre noi sau neminimizarea celor existente

en: Closing windows
ro: Închidere ferestre

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
ro: Estompează

en: Minimizing windows
ro: Minimizare ferestre

note: MAXIMIZING/TILING WINDOWS
en: Resizing and tiling windows
ro: Redimensionarea și placarea ferestrelor

en: Window animation speed
ro: Viteza de animație a ferestrei

en: Manage your Cinnamon extensions
ro: Gestionează extensiile tale Cinnamon

en: extension, addon
ro: extensie, supliment

en: Extensions
ro: Extensii

en: Installed extensions
ro: Extensii instalate

en: Disable all
ro: Dezactivează tot

en: Configure system fonts
ro: Configurează fonturile sistemului

en: font, size, small, large
ro: font, dimensiune, mic, mare

en: Font Selection
ro: Selecție fonturi

en: Default font
ro: Font implicit

en: Desktop font
ro: Font desktop

en: Document font
ro: Font documente

en: Monospace font
ro: Font monospațiat

en: Window title font
ro: Font titlu fereastră

en: Font Settings
ro: Setări font

en: Grayscale
ro: Scală de gri

en: Slight
ro: Subțire

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Medium
ro: Mediu

en: Full
ro: Complet

en: Vertical RGB
ro: RGB vertical

en: Vertical BGR
ro: BGR vertical

en: Text scaling factor
ro: Factor de scalare a textului

en: Hinting
ro: Optimizare contur

en: Hinting allows for producing clear, legible text on screen.
ro: Optimizarea conturului permite producerea de text clar, lizibil pe ecran.

en: Antialiasing
ro: Anticrenelare

en: Antialiasing makes on screen text smoother and easier to read
ro: Anticrenelarea face ca textul de pe ecran sa fie mai ușor de citit

en: RGBA Order
ro: Ordine RGBA

en: The order of subpixel elements on an LCD screen, only used when antialiasing is set to 'rgba'
ro: Ordinea elementelor subpixel pe un ecran LCD, utilizat numai atunci când antialiasing este setat la „RGBA“

en: Miscellaneous Cinnamon preferences
ro: Alte preferințe Cinnamon

en: logging, click
ro: jurnalizare, clic

en: Compositor Options
ro: Opțiunile compozitorului

en: Disable compositing for full-screen windows
ro: Dezactivează compunerea pentru ferestrele afișate pe tot ecranul

en: Select this option to let full-screen applications skip the compositing manager and run at maximum speed. Unselect it if you're experiencing screen-tearing in full screen mode.
ro: Selectați această opțiune pentru a permite aplicațiilor afișate pe tot ecranul să evite administratorul de compunere și să ruleze la viteză maximă. Anulați selectarea dacă vă confruntați cu ecran „rupt” în modul de afișare pe tot ecranul.

en: Miscellaneous Options
ro: Opțiuni diverse

en: Enable timer when logging out or shutting down
ro: Activează cronometrul la închiderea sesiunii sau oprire

en: Timer delay
ro: Întârziere cronometru

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->units
en: seconds
ro: secunde

en: Memory limit
ro: Limită de memorie

en: Restart Cinnamon when it uses too much memory
ro: Repornește Cinnamon dacă folosește prea multă memorie

en: MB
ro: MO

en: Check frequency
ro: Frecvența verificării

en: Switch to right workspace
ro: Treci la spațiul de lucru din dreapta

note: Workspaces
en: Switch to left workspace
ro: Treci la spațiul de lucru din stânga

en: Minimize window
ro: Minimizează fereastra

note: Windows
en: Maximize window
ro: Maximizează fereastra

en: Close window
ro: Închide fereastra

en: Move window to right workspace
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru din dreapta

en: Move window to left workspace
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru din stânga

en: Make window fullscreen
ro: Fă fereastra pe ecran complet

en: Exit window fullscreen
ro: Ieși din modul ecran complet al ferestrei

en: Push tile up
ro: Tiling în sus

en: Push tile down
ro: Tiling în jos

note: Windows - Tiling and Snapping
en: Push tile left
ro: Tiling în stânga

en: Push tile right
ro: Tiling în dreapta

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
ro: Arată desktopul

en: Volume up
ro: Mărește volumul

en: Volume down
ro: Redu volumul

note: Sound and Media
en: Volume mute
ro: Oprește sunetul

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Play / Pause
ro: Comută între Redare / Pauză

en: Next track
ro: Piesa următoare

en: Previous track
ro: Piesa precedentă

en: Zoom desktop in
ro: Măriți desktopul

en: Zoom desktop out
ro: Micșorați desktopul

en: Run a command
ro: Rulează o comandă

en: Trigger at gesture start
ro: Declanșați gestul de pornire

en: Trigger at gesture end
ro: Declanșați gestul de sfârșit

en: Manage touch gestures
ro: Gestionează gesturile de atingere

en: gesture, swipe, pinch, touch
ro: gest, glisare, ciupire, atingere

en: Gestures
ro: Gesturi

en: Check again
ro: Verifică din nou

en: Swipe
ro: Glisare

en: Swipe with 2 fingers
ro: Glisare cu două degete

en: Touchscreen only
ro: Doar pentru ecrane tactile

en: Swipe with 3 fingers
ro: Glisare cu trei degete

en: Swipe with 4 fingers
ro: Glisare cu patru degete

en: Swipe with 5 fingers
ro: Glisare cu cinci degete

en: Pinch
ro: Ciupire

en: Pinch with %d fingers
ro: Ciupire cu %d degete

en: Pinch with 5 fingers
ro: Ciupire cu cinci degete

en: Tap
ro: Apăsare

en: Enable gestures
ro: Activează gesturile

en: Activation thresholds
ro: Limite de declanșare

en: In percentage of the touch surface
ro: În procentaj a suprafeței de atingere

en: The touchegg package must be installed for gesture support.
ro: Pachetul touchegg trebuie instalat pentru suportul gesturilor.

en: Gestures are disabled
ro: Gesturile sunt dezactivate

en: The Touchegg service is not running
ro: Serviciul Touchegg nu rulează

en: Up
ro: Sus

en: Down
ro: Jos

en: In
ro: Înăuntru

en: Out
ro: Afară

en: Tap with %d fingers
ro: Apăsare cu %d degete

en: Sensitivity
ro: Sensibilitate

en: Less
ro: Mai puțin

en: Manage hotcorner settings
ro: Gestionează setările colțurilor sensibile

en: hotcorner, overview, scale, expo
ro: colț sensibil, prezentare generală, scală, expo

en: Hot Corners
ro: Colțuri sensibile

en: Show all workspaces
ro: Arată toate spațiile de lucru

note: Expo
en: Show all windows
ro: Arată toate ferestrele

en: Enable this corner
ro: Activare acest colț

en: Type a command...
ro: Tastați o comandă ...

en: Activation delay (ms)
ro: Întârziere de activare (ms)

en: Unknown size
ro: Dimensiune necunoscută

en: Unknown CPU
ro: CPU necunoscut

en: Operating System
ro: Sistem de operare

en: Cinnamon Version
ro: Versiune Cinnamon

en: Linux Kernel
ro: Kernel Linux

en: Processor
ro: Procesor

en: Memory
ro: Memorie

en: Hard Drives
ro: Hard discuri

en: Hard Drive
ro: Hard disc

en: Graphics Card
ro: Placă video

en: Display Server
ro: Afișare server

en: Display system information
ro: Arată informații despre sistem

en: system, information, details, graphic, sound, kernel, version
ro: sistem, informații, detalii, grafică, sunet, kernel, versiune

en: System Info
ro: Informații sistem

en: Upload system information
ro: Încarcă informații sistem

en: No personal information included
ro: Nu sunt incluse informații personale

en: Copy to clipboard
ro: Copiază în clipboard

en: Troubleshooting
ro: Depanare

en: Windows
ro: Ferestre

en: Positioning
ro: Poziționare

en: Tiling and Snapping
ro: Tiling și snapping

en: Inter-workspace
ro: Inter-spațiu de lucru

en: Workspaces
ro: Spații de lucru

en: Direct Navigation
ro: Navigare directă

en: Screenshots and Recording
ro: Capturi de ecran și înregistrare

en: Launchers
ro: Lansatoare

en: Sound and Media
ro: Sunet și media

en: Quiet Keys
ro: Taste silențioase

en: Universal Access
ro: Acces universal

en: Custom Shortcuts
ro: Scurtături personalizate

en: Pointer
ro: Cursor

note: KB Label                        Schema                  Key name Array?  Category General
en: Show the window selection screen
ro: Afișare ecranul de selecție fereastră

en: Show the workspace selection screen
ro: Afișare ecranul de selectare a spațiului de lucru

en: Cycle through open windows
ro: Parcurgere prin ferestrele deschise

en: Cycle backwards through open windows
ro: Parcurgere înapoi prin ferestrele deschise

en: Cycle through windows from all workspaces
ro: Vezi ferestre din toate spațiile de lucru

en: Cycle backwards through windows from all workspaces
ro: Vezi ferestre din toate spațiile de lucru, în ordine inversă

en: Cycle through open windows of the same application
ro: Parcurgere prin ferestrele deschise ale aceleiași aplicații

en: Cycle backwards through open windows of the same application
ro: Parcurgere înapoi printre ferestrele deschise ale aceleiași aplicații

en: Run dialog
ro: Rulează dialog

note: General - Troubleshooting
en: Toggle Looking Glass
ro: Arată Looking Glass

note: General - Pointer
en: Move pointer to the next monitor
ro: Mută cursorul pe monitorul următor

en: Move pointer to the previous monitor
ro: Mută cursorul pe monitorul anterior

en: Unmaximize window
ro: Demaximizează fereastra

en: Activate window menu
ro: Activează meniul ferestrei

en: Raise window
ro: Ridică fereastra

en: Lower window
ro: Coboară fereastra

en: Toggle maximization state
ro: Comută la maximizare

en: Toggle fullscreen state
ro: Comută la afișarea pe tot ecranul

en: Toggle shaded state
ro: Comută la restrângere

en: Toggle always on top
ro: Întotdeauna deasupra

en: Toggle showing window on all workspaces
ro: Comută la afișarea ferestrei în toate spațiile de lucru

en: Increase opacity
ro: Crește nivelul de opacitate

en: Decrease opacity
ro: Micșorează nivelul de opacitate

en: Toggle vertical maximization
ro: Comută la maximizarea verticală

en: Toggle horizontal maximization
ro: Comută la maximizarea orizontală

note: Windows - Positioning
en: Resize window
ro: Redimensionează fereastra

en: Move window
ro: Mută fereastra

en: Center window in screen
ro: Centrează fereastra pe ecran

en: Move window to upper-right
ro: Mută fereastra în dreapta sus

en: Move window to upper-left
ro: Mută fereastra în stânga sus

en: Move window to lower-right
ro: Mută fereastra în dreapta jos

en: Move window to lower-left
ro: Mută fereastra în stânga jos

en: Move window to right edge
ro: Mută fereastra spre marginea dreaptă

en: Move window to top edge
ro: Mută fereastra spre marginea de sus

en: Move window to bottom edge
ro: Mută fereastra spre marginea de jos

en: Move window to left edge
ro: Mută fereastra spre marginea stângă

note: Windows - Workspace-related
en: Move window to new workspace
ro: Mută fereastra într-un spațiu de lucru nou

en: Move window to workspace above
ro: Mută fereastra pe spațiul de lucru de deasupra

en: Move window to workspace below
ro: Mută fereastra pe spațiul de lucru de dedesubt

en: Move window to workspace 1
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 1

en: Move window to workspace 2
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 2

en: Move window to workspace 3
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 3

en: Move window to workspace 4
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 4

en: Move window to workspace 5
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 5

en: Move window to workspace 6
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 6

en: Move window to workspace 7
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 7

en: Move window to workspace 8
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 8

en: Move window to workspace 9
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 9

en: Move window to workspace 10
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 10

en: Move window to workspace 11
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 11

en: Move window to workspace 12
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 12

note: Windows - Monitor-related
en: Move window to left monitor
ro: Mută fereastra pe monitorul din stânga

en: Move window to right monitor
ro: Mută fereastra pe monitorul din dreapta

en: Move window to monitor above
ro: Mută fereastra pe monitorul de deasupra

en: Move window to monitor below
ro: Mută fereastra pe monitorul de dedesubt

note: Workspaces - Direct Nav
en: Switch to workspace 1
ro: Treci la spațiul de lucru 1

en: Switch to workspace 2
ro: Treci la spațiul de lucru 2

en: Switch to workspace 3
ro: Treci la spațiul de lucru 3

en: Switch to workspace 4
ro: Treci la spațiul de lucru 4

en: Switch to workspace 5
ro: Treci la spațiul de lucru 5

en: Switch to workspace 6
ro: Treci la spațiul de lucru 6

en: Switch to workspace 7
ro: Treci la spațiul de lucru 7

en: Switch to workspace 8
ro: Treci la spațiul de lucru 8

en: Switch to workspace 9
ro: Treci la spațiul de lucru 9

en: Switch to workspace 10
ro: Treci la spațiul de lucru 10

en: Switch to workspace 11
ro: Treci la spațiul de lucru 11

en: Switch to workspace 12
ro: Treci la spațiul de lucru 12

note: System
en: Log out
ro: Închidere sesiune

en: Shut down
ro: Oprire

en: Suspend
ro: Suspendare

en: Hibernate
ro: Hibernare

note: System - Screenshots
en: Take a screenshot of an area
ro: Fă o captură a unei zone

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
ro: Copiază o captură de ecran a unei zone în clipboard

en: Take a screenshot
ro: Fă o captură de ecran

en: Copy a screenshot to clipboard
ro: Copiază o captură de ecran în clipboard

en: Take a screenshot of a window
ro: Capturează imaginea ferestrei

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
ro: Copiază o captură a imaginii unei ferestre în clipboard

en: Toggle recording desktop (must restart Cinnamon)
ro: Comută la înregistrarea desktopului (necesită repornirea Cinnamon)

note: System - Hardware
en: Switch monitor configurations
ro: Comutați configurațiile monitorului

en: Rotate display
ro: Rotește afișarea

en: Orientation Lock
ro: Blocare orientare

en: Increase screen brightness
ro: Mărește luminozitatea ecranului

en: Decrease screen brightness
ro: Micșorează luminozitatea ecranului

en: Toggle keyboard backlight
ro: Arată lumina de fundal a tastaturii

en: Increase keyboard backlight level
ro: Mărește nivelul luminii de fundal a tastaturii

en: Decrease keyboard backlight level
ro: Micșorează nivelul luminii de fundal a tastaturii

en: Toggle touchpad state
ro: Comută starea touchpadului

en: Turn touchpad on
ro: Activează touchpadul

en: Turn touchpad off
ro: Dezactivează touchpadul

en: Show power statistics
ro: Arată statisticile consumului

note: Launchers
en: Launch terminal
ro: Lansează terminalul

en: Launch help browser
ro: Lansează navigatorul de ajutor

en: Launch calculator
ro: Lansează calculatorul

en: Launch email client
ro: Lansează clientul de e-mail

en: Launch web browser
ro: Lansează navigatorul web

en: Home folder
ro: Dosar personal

en: Mic mute
ro: Microfon dezactivat

en: Launch media player
ro: Lansează player media

en: Pause playback
ro: Întrerupe redarea

en: Stop playback
ro: Oprește redarea

en: Eject
ro: Scoate

en: Rewind
ro: Derulare înapoi

en: Fast-forward
ro: Derulare înainte

en: Repeat
ro: Repetă

note: Sound and Media Quiet
en: Volume mute (Quiet)
ro: Oprește sunetul (Silențios)

note: Not sure this is even necessary
en: Volume down (Quiet)
ro: Redu volumul (Silențios)

en: Volume up (Quiet)
ro: Mărește volumul (Silențios)

note: Universal Access
en: Zoom in
ro: Mărește

en: Zoom out
ro: Micșorează

en: Turn screen reader on or off
ro: Activează sau dezactivează cititorul de ecran

en: Increase text size
ro: Mărește dimensiunea textului

en: Decrease text size
ro: Micșorează dimensiunea textului

en: High contrast on or off
ro: Activează sau dezactivează contrastul puternic

en: Manage keyboard settings and shortcuts
ro: Gestionează setările tastaturii și scurtăturile

en: keyboard, shortcut, hotkey
ro: tastatură, scurtătură, tastă rapidă

en: Key repeat
ro: Repetare tastă

en: Typing
ro: Tastare

en: Enable key repeat
ro: Activează repetarea tastei

en: Repeat delay:
ro: Întârziere repetare:

en: Repeat speed:
ro: Viteză repetare:

en: Slow
ro: Lentă

en: Fast
ro: Rapidă

en: Text cursor
ro: Cursor text

en: Text cursor blinks
ro: Cursorul de text clipește

en: Blink speed:
ro: Viteză clipire:

en: Shortcuts
ro: Scurtături

en: To edit a keyboard binding, click it and press the new keys, or press backspace to clear it.
ro: Pentru a edita o combinație de taste, dați clic pe ea și apăsați pe noile taste sau apăsați Backspace pentru a șterge.

en: Type to search
ro: Tastează pentru a căuta

en: Add custom shortcut
ro: Adaugă scurtătură personalizată

en: Remove custom shortcut
ro: Elimină scurtătura personalizată

en: Categories
ro: Categorii

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
ro: Scurtături tastatură

en: Keyboard bindings
ro: Combinații de taste

en: Layouts
ro: Aranjamente tastatură

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently in use by <b>%(old)s</b>.
ro: Această combinație de taste, <b>%(combination)s</b>, este utilizată în prezent de către <b>%(old)s</b> .

en: If you continue, the combination will be reassigned to <b>%(new)s</b>.
ro: Dacă veți continua, combinația va fi realocată la <b>%(new)s</b>.

en: Do you want to continue with this operation?
ro: Doriți să continuați cu această operațiune?

en: Reset to default
ro: Restabilește valorile implicite

en: Select a file
ro: Selectați un fișier

en: Control mouse and touchpad settings
ro: Gestionează setările mouse-ului și touchpadului

en: mouse, touchpad, synaptic, double-click
ro: mouse, touchpad, synaptic, clic dublu

en: Mouse and Touchpad
ro: Mouse și touchpad

en: Left handed (mouse buttons inverted)
ro: Stângaci (butoane mouse inversate)

en: Reverse scrolling direction
ro: Direcție inversă de derulare

en: Show position of pointer when the Control key is pressed
ro: Arată poziția indicatorului când este apăsată tasta Control

en: Emulate middle click by clicking both left and right buttons
ro: Emulează clic pe butonul din mijloc apăsând simultan pe butoanele stâng și drept

en: Paste the current selection when middle-click is pressed
ro: Inserează selecția actuală atunci când este apăsat clic mijloc

en: Drag-and-drop threshold
ro: Prag tragere și plasare

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->units settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner-number->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->units
en: pixels
ro: pixeli

en: Pointer size and speed
ro: Dimensiune și viteză indicator

en: Size
ro: Dimensiune

en: Smaller
ro: Mai mică

en: Larger
ro: Mai mare

en: Speed
ro: Viteză

en: Device default
ro: Dispozitiv implicit

en: Adaptive
ro: Adaptiv

en: Acceleration
ro: Accelerare

en: Double-Click timeout
ro: Interval între apăsări la clic dublu

en: Timeout
ro: Interval

en: Double-click test
ro: Test clic dublu

en: Enabled
ro: Activat

en: Disabled when a mouse is attached
ro: Dezactivat când este atașat un mouse

en: Touchpad is
ro: Touchpad-ul este

en: Tap to click
ro: Atinge pentru a da clic

en: Disable touchpad while typing
ro: Dezactivează touchpadul în timp ce se tastează

en: Default device behavior
ro: Comportamentul implicit al dispozitivului

en: Virtual button areas along bottom of touchpad
ro: Zonele butoanelor virtuale de-a lungul partii inferioare a touchpad-ului

en: Use multiple fingers for right and middle click
ro: Folosește mai multe degete pentru clic dreapta și clic mijloc

en: Click actions
ro: Acțiuni la clic

en: Scrolling
ro: Derulare

en: Success!
ro: Succes!

en: Two-finger scrolling
ro: Derulare cu două degete

en: Edge scrolling
ro: Derulare pe margine

en: Scrolling method
ro: Metoda de derulare

en: Primary monitor
ro: Monitor principal

en: Active monitor
ro: Monitor activ

en: The monitor specified below
ro: Monitorul specificat mai jos

en: Notification preferences
ro: Preferințe notificări

en: notifications
ro: notificări

en: Notification settings
ro: Setări notificare

en: Enable notifications
ro: Activează notificările

en: Remove notifications after their timeout is reached
ro: Elimină notificările după ce a fost atinsă limita de timp

en: Show notifications on the bottom side of the screen
ro: Afișare notificări în partea de jos a ecranului

en: Monitor to use for displaying notifications
ro: Monitor utilizat pentru afișarea notificărilor

en: Notification duration
ro: Durata afișării notificărilor

en: Display a test notification
ro: Afișează o notificare de test

en: Media keys OSD
ro: OSD la folosirea tastelor media

en: Media keys OSD size
ro: Dimensiune OSD

en: Connect to your online accounts
ro: Conectează-te la conturile tale online

en: Online Accounts
ro: Conturi Online

en: Information about GNOME Online Accounts
ro: Informații despre GNOME Conturi Online

en: Center Zone
ro: Zona centrală

en: Panel height:
ro: Înălțime panou:

en: Left Zone
ro: Zona stângă

en: Right Zone
ro: Zona dreaptă

en: Panel width:
ro: Lățime panou:

en: Top Zone
ro: Zona superioară

en: Bottom Zone
ro: Zona inferioară

en: Panel Visibility
ro: Vizibilitatea panoului

en: Auto hide panel
ro: Ascunde automat panoul

en: Always show panel
ro: Arată întotdeauna panoul

en: Intelligently hide panel
ro: Ascunde în mod inteligent panoul

en: Auto-hide panel
ro: Ascundere panou

en: Show delay
ro: Întârziere la afișare

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units
en: milliseconds
ro: milisecunde

en: Hide delay
ro: Întârziere la ascundere

en: Customize
ro: Personalizează

en: Panel appearance
ro: Aspectul panoului

en: Allow theme to determine font size
ro: Permite temei să determine mărimea fontului

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->font-size->description
en: Font size
ro: Dimensiune font

en: Scale to panel size exactly
ro: Proporționat exact la dimensiunea panoului

en: Scale to panel size optimally
ro: Proporționat optim la dimensiunea panoului

en: Colored icon size
ro: Dimensiunea pictogramelor colorate

en: Symbolic icon size
ro: Dimensiunea pictogramelor simbolice

en: Manage Cinnamon panel settings
ro: Gestionează setările panoului Cinnamon

en: panel, height, bottom, top, autohide, size, layout
ro: panou, înălțime, jos, sus, ascundere automată, dimensiune, aranjament

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title
en: Panel
ro: Panou

en: Previous panel
ro: Panoul precedent

en: Next panel
ro: Panoul următor

en: General Panel Options
ro: Opțiuni generale panou

en: Add new panel
ro: Adaugă panou

en: Allow the pointer to pass through the edges of panels
ro: Permite indicatorului să treacă peste marginile panourilor

en: Shut down immediately
ro: Opriți imediat

en: 30 seconds
ro: 30 de secunde

en: 60 seconds
ro: 60 de secunde

en: 90 seconds
ro: 90 de secunde

en: 2 minutes
ro: 2 minute

en: 5 minutes
ro: 5 minute

en: 10 minutes
ro: 10 minute

en: 15 minutes
ro: 15 minute

en: 30 minutes
ro: 30 de minute

en: 45 minutes
ro: 45 de minute

en: 1 hour
ro: 1 oră

en: 2 hours
ro: 2 ore

en: 3 hours
ro: 3 ore

en: Never
ro: Niciodată

en: Unknown time
ro: Durată necunoscută

en: hours
ro: ore

en: Manage power settings
ro: Gestionează setările consumului

en: power, suspend, hibernate, laptop, desktop, brightness, screensaver
ro: energie, suspendare, hibernare, laptop, desktop, luminozitate, protector de ecran

en: Power Management
ro: Administrare consum

en: Power Options
ro: Opțiuni consum

en: On A/C power
ro: De la priză

en: On battery power
ro: De la baterie

en: Turn off the screen when inactive for
ro: Oprește ecranul când este inactiv pentru

en: Suspend when inactive for
ro: Suspendă când este inactiv pentru

en: When the lid is closed
ro: Când capacul este închis

en: Extra options
ro: Opțiuni suplimentare

en: When the power button is pressed
ro: Atunci când este apăsat butonul de pornire

en: Perform lid-closed action even with external monitors attached
ro: Efectuează acțiunea capac-închis chiar cu monitoare externe atașate

en: When the battery is critically low
ro: Când energia bateriei este extrem de scăzută

en: Enable Hybrid Sleep
ro: Activare adormirea hibridă

en: Replaces Suspend with Hybrid Sleep
ro: Înlocuire uspendare cu adormirea hibridă

en: Enable Hibernate after suspend
ro: Activați hibernarea după suspendare

en: First suspend the machine and hibernate it after a certain amount of time.
ro: Mai întâi suspendați mașina și hibernați-o după un anumit timp.

en: Power
ro: Consum

en: Batteries
ro: Baterie

en: Screen brightness
ro: Luminozitate ecran

en: On battery, dim screen when inactive
ro: La alimentarea de la baterie, redu luminozitatea ecranului când este inactiv

en: Brightness level when inactive
ro: Nivel de luminozitate când este inactiv

en: Dim screen after inactive for
ro: Redu luminozitatea când este inactiv pentru

en: Backlight brightness
ro: Iluminarea din spate

en: Devices
ro: Dispozitive

en: Low battery notifications
ro: Notificări de baterie scăzută

en: For wireless keyboard
ro: Pentru tastatura wireless

en: For wireless mouse
ro: Pentru mouse-ul wireless

en: For other connected devices
ro: Pentru alte dispozitive conectate

en: Caution low UPS, %s remaining
ro: Atenție UPS descărcat, disponibil %s

en: Using UPS power - %s remaining
ro: Se utilizează UPS - disponibil %s

en: Caution low UPS
ro: Atenție UPS descărcat

en: Using UPS power
ro: Se utilizează UPS

en: Charging - %s until fully charged
ro: Se încarcă - %s până la încărcarea completă

en: Caution low battery, %s remaining
ro: Atenție! Baterie descărcată, disponibil %s

en: Using battery power - %s remaining
ro: Se utilizează bateria - disponibil %s

en: Charging - fully charged
ro: Se încarcă - încărcare completă

en: Empty
ro: Gol

en: Battery
ro: Baterie

en: Uninterruptible power supply
ro: Sursă de curent neîntreruptibilă

en: Wireless mouse
ro: Mouse fără fir

en: Wireless Keyboard
ro: Tastatură fără fir

en: Personal digital assistant
ro: Asistent personal digital

en: Cellphone
ro: Telefon celular

en: Ask
ro: Întreabă

en: Cinnamon privacy settings
ro: Setări confidențialitate Cinnamon

en: privacy, recent, gtk, private
ro: confidențialitate, recent, gtk, confidențial

en: Privacy
ro: Confidențialitate

en: Remember recently accessed files
ro: Memorează fișierele accesate recent

en: Recent files
ro: Fișiere recente

en: Never forget old files
ro: Nu uita niciodată fișierele vechi

en: Number of days to remember old files
ro: Număr de zile pentru memorarea fișierelor vechi

en: Internet connectivity
ro: Conectivitatea la internet

en: Check connectivity
ro: Testează conectivitatea

en: Check that network connections can reach the Internet. This makes it possible to detect captive portals, but also generates periodic network traffic.
ro: Verifică accesul la internet prin conexiunile de rețea. Asta face posibilă detecția portalurilor captive dar și generează periodic trafic de rețea.

en: Lock immediately
ro: Blochează imediat

en: 2 seconds
ro: 2 secunde

en: 15 seconds
ro: 15 secunde

en: 1 minute
ro: 1 minut

en: 3 minutes
ro: 3 minute

en: Manage screen lock settings
ro: Gestionează setările blocării ecranului

en: screensaver, lock, away, message
ro: screensaver, blocare, plecat, mesaj

en: Screensaver
ro: Protector ecran

en: Screensaver settings
ro: Setări economizor de ecran

en: Delay before starting the screensaver
ro: Amânare până la pornirea economizorului de ecran

en: This option defines the amount of time to wait before starting the screensaver, when the computer is not being used
ro: Această  opțiune definește timpul de așteptare până la pornirea economizorului de ecran, atunci când calculatorul nu este folosit

en: Lock settings
ro: Setări blocare

en: Lock the computer when put to sleep
ro: Blochează computerul când e pus să doarmă

en: Enable this option to require a password when the computer wakes up from suspend
ro: Activați această opțiune pentru a cere parola când computerul iese din suspendare

en: Lock the computer after the screensaver starts
ro: Blochează calculatorul, după pornirea economizorului de ecran

en: Enable this option to require a password when the screen turns itself off, or when the screensaver activates after a period of inactivity
ro: Activați această opțiune pentru a solicita o parolă atunci când ecranul se oprește singur sau când se activează protectorul de ecran după o perioadă de inactivitate

en: Delay before locking
ro: Amână până la blocare

en: This option defines the amount of time to wait before locking the screen, after showing the screensaver or after turning off the screen
ro: Această opțiune definește timpul de așteptare  până la blocarea ecranului, după afișarea protectorului de ecran sau oprirea ecranului

en: Always show the clock
ro: Arată ceasul întotdeauna

en: Show the clock on the wallpaper instead of just on the unlock screen
ro: Arată ceasul pe tapet, în loc de doar pe ecranul de deblocare

en: Use a custom date and time format
ro: Utilizează un format personalizat pentru dată și oră

en: Time Format
ro: Format oră

en: Date Format:
ro: Format dată

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->description
en: Show information on date format syntax
ro: Arată informații despre sintaxa formatului pentru dată

en: Time Font
ro: Font oră

en: Date Font
ro: Font dată

en: Away message
ro: Mesaj de afișat pe ecranul blocat

en: Show this message when the screen is locked
ro: Arată acest mesaj atunci când ecranul este blocat

en: This is the default message displayed on your lock screen
ro: Acesta este mesajul implicit afișat pe ecranul blocat

en: Ask for a custom message when locking the screen from the menu
ro: Cere un mesaj personalizat când se blochează ecranul din meniu

en: This option allows you to type a message each time you lock the screen from the menu
ro: Această opțiune vă permite să scrieți un mesaj de fiecare dată când blocați ecranul din meniu

en: Allow keyboard shortcuts
ro: Permite comenzi rapide de la tastatură

en: Allow shortcuts like volume-control and media keys to be used on the lock screen
ro: Permite comenzi rapide, precum controlul volumului și taste media, să fie folosite în ecranul blocat

en: Show media player controls
ro: Arată butoanele player-ului media

en: For compatible players, show playback controls while media is playing
ro: Pentru player-ele compatibile, arată butoanele de redare, cât timp rulează media

en: Show album art
ro: Arată  coperta de album

en: If available, show album art while media is playing
ro: Daca este disponibilă, arată coperta de album, cât timp rulează media

en: Show info panel
ro: Arată panoul de informații

en: Show the number of missed notifications and the battery status
ro: Arată numărul de notificări ratate și starea bateriei

en: Allow floating clock and album art widgets
ro: Permite ceasul plutitor și widgeturile album art

en: When the default screensaver is active, allow the clock and album art widgets to float around randomly
ro: Când screensaverul implicit este activ, permite ceasului și widgeturilor album art să plutească aleator

en: Starting Cinnamon
ro: Pornește Cinnamon

en: Leaving Cinnamon
ro: Părăsește Cinnamon

en: Switching workspace
ro: Schimbă spațiul de lucru

en: Opening new windows
ro: Deschide noi ferestre

en: Maximizing windows
ro: Maximizare ferestre

en: Unmaximizing windows
ro: Demaximizare ferestre

en: Tiling and snapping windows
ro: Tiling și snapping ferestre

en: Inserting a device
ro: Inserează un dispozitiv

en: Removing a device
ro: Îndepărtarea unui dispozitiv

en: Showing notifications
ro: Arată notificările

en: Changing the sound volume
ro: Modifica volumul sunetului

note: name,             position,        icon name,                  row,  col, pa id
en: Front Left
ro: Stînga față

en: Front Right
ro: Dreapta față

en: Front Center
ro: Față centru

en: Rear Left
ro: Stînga spate

en: Rear Right
ro: Dreapta spate

en: Rear Center
ro: Centru spate

en: Side Left
ro: Lateral stânga

en: Side Right
ro: Lateral dreapta

en: Volume:
ro: Volum:

en: Softer
ro: Mai încet

en: Louder
ro: Mai tare

en: Muted
ro: Mut

en: Click to unmute
ro: Clic pentru activare sunetului

en: Click to mute
ro: Clic pentru dezactivare sunetului

en: Balance
ro: Balans

en: Rear
ro: Spate

en: Front
ro: Față

en: Soft
ro: Fin(ă)

en: Loud
ro: Tare

en: Input level
ro: Nivel intrare

en: Output profile
ro: Profil de ieșire

en: Test sound
ro: Testează sunetul

en: Test Sound
ro: Testare sunet

en: Manage sound settings
ro: Gestionează setările de sunet

en: sound, media, music, speakers, audio, microphone, headphone
ro: sunet, media, muzică, boxe, audio, microfon, căști

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Sound
ro: Sunet

en: Output
ro: Ieșire

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Device settings
ro: Setări dispozitiv

en: Input
ro: Intrare

en: No inputs sources are currently available.
ro: Nicioo sursă de intrare nu este disponibilă momentan.

en: Sounds
ro: Sunete

en: Sounds Volume
ro: Volum sunete

en: No application is currently playing or recording audio.
ro: Nicio aplicație nu redă sau înregistrează sunete acest moment.

en: Amplification
ro: Amplificare

en: Maximum volume: %d
ro: Volum maxim: %d

en: Reduced
ro: Reducere

en: Amplified
ro: Amplificat

en: Manage your startup applications
ro: Gestionează aplicațiile lansate la pornire

en: startup, programs, boot, init, session, autostart, apps
ro: pornire, programe, boot, init, sesiune, autostart, aplicații

en: Startup Applications
ro: Aplicații lansate la pornire

en: Unavailable
ro: Indisponibil

en: No description
ro: Fără descriere

en: No name
ro: Fără nume

en: Run now
ro: Execută acum

en: Could not execute '%s'
    %s
ro: Nu s-a putut executa '%s'
    %s

en: Custom command
ro: Personalizare comandă

en: Choose application
ro: Alegere aplicație

en: Add Startup Program
ro: Adăugare program de lansat la pornire

en: Edit Startup Program
ro: Editare program lansat la pornire

en: Save
ro: Salvează

en: Command
ro: Comandă

en: Browse...
ro: Răsfoiește...

en: Comment
ro: Comentariu

en: Startup delay
ro: Întârziere lansare

en: The startup command cannot be empty
ro: Comanda nu poate fi necompletată

en: The startup command is not valid
ro: Comanda nu este validă

en: Select Command
ro: Selectare comandă

en: Search Applications...
ro: Căutare aplicații...

en: Add Application
ro: Adaugă aplicație

en: Manage themes to change how your desktop looks
ro: Gestionează temele pentru a schimba aspectul desktopului

en: themes, style
ro: teme, stil

en: Themes
ro: Teme

en: Mouse Pointer
ro: Indicator mouse

en: Icons
ro: Pictograme

en: Simplified settings...
ro: Setări simplificate...

en: Add/Remove
ro: Adaugă/Elimină

en: Miscellaneous options
ro: Opțiuni diverse

en: Let applications decide
ro: Lasă aplicațiile să decidă

en: Prefer dark mode
ro: Preferă modul întunecat

en: Prefer light mode
ro: Preferă modul luminos

en: Dark mode
ro: Mod întunecat

en: This setting only affects applications which support dark mode
ro: Această setare afectează doar aplicațiile care acceptă modul întunecat

en: Show icons in menus
ro: Arată pictograme în meniuri

en: Show icons on buttons
ro: Arată pictograme pe butoane

en: Scrollbar behavior
ro: Comportamentul barei de defilare

note: Translators: The 'trough' is the part of the scrollbar that the 'handle' rides in.  This setting determines whether clicking in that trough somewhere jumps directly to the new position, or if it only scrolls towards it.
en: Jump to position when clicking in a trough
ro: Salt la poziție când se dă clic în bară

en: Use overlay scroll bars
ro: Folosește bare de defilare suprapuse

en: Override the current theme's scrollbar width
ro: Personalizează lățimea barei de defilare

en: Scrollbar width
ro: Lățimea barei de defilare

en: Changes may not apply to already-running programs, and may not affect all applications.
ro: Este posibil ca modificările să nu se aplice programelor care rulează deja și să nu afecteze toate aplicațiile.

note: Position style combo on "Custom"
en: Custom
ro: Personalizat

en: Manage window tiling preferences
ro: Gestionează preferințele pentru tilingul ferestrelor

en: window, tile, flip, tiling, snap, snapping
ro: fereastră, tile, întoarce, tiling, snap, snapping

en: Window Tiling
ro: Tiling fereastră

en: Enable Window Tiling and Snapping
ro: Activează tilingul și snappingul ferestrei

en: Maximize, instead of tile, when dragging a window to the top edge
ro: Maximizează, în loc de tiling, când se trage o fereastră spre marginea de sus

en: Change your user preferences and password
ro: Schimbați preferințele pentru utilizator și parolă

en: user, account, information, details, password
ro: utilizator, cont, informații, detalii, parolă

en: Account details
ro: Detalii cont

en: Click to change your picture
ro: Dați clic pentru a schimba imaginea

en: Take a photo...
ro: Fă o fotografie...

en: Click to change your name
ro: Dați clic pentru a schimba numele

en: Click to change your password
ro: Dați clic pentru a schimba parola

en: Current password
ro: Parolă curentă

en: Wrong password
ro: Parolă incorectă

en: Internal Error
ro: Eroare internă

en: Manage window preferences
ro: Gestionează preferințele ferestrelor

en: windows, titlebar, edge, switcher, window list, attention, focus
ro: ferestre, bară de titlu, margine, comutator, listă de ferestre, atenție, focus

en: Titlebar
ro: Bară de titlu

en: Buttons
ro: Butoane

en: Classic Mac
ro: Mac clasic

en: Buttons layout
ro: Aranjament butoane

en: Toggle Shade
ro: Restrânge

en: Toggle Maximize
ro: Maximizează

en: Toggle Maximize Horizontally
ro: Maximizează orizontal

en: Toggle Maximize Vertically
ro: Maximizează vertical

en: Toggle on all workspaces
ro: Arată în toate spațiile de lucru

en: Lower
ro: Mută dedesubt

en: Action on title bar double-click
ro: Clic dublu pe bara de titlu

en: Action on title bar middle-click
ro: Clic cu butonul din mijloc pe bara de titlu

en: Action on title bar right-click
ro: Clic dreapta pe bara de titlu

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Nothing
ro: Nimic

en: Shade and unshade
ro: Restrânge și extinde

en: Adjust opacity
ro: Ajustează opacitatea

en: Action on title bar with mouse scroll
ro: Derulare cu mouse-ul pe bara de titlu

en: Minimum opacity
ro: Opacitate minimă

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-behave->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-behave->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->generalSection->title window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description expo@cinnamon.org->settings-sc
en: Behavior
ro: Comportament

en: Window Focus
ro: Focus fereastră

en: Click
ro: Clic

en: Window focus mode
ro: Mod de focus al ferestrei

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
ro: Modul de focalizare al ferestrei indică modul de activare al ferestrelor. Are trei valori posibile: "clic" înseamnă că trebuie dat clic pe fereastră pentru focalizare, "sloppy" înseamnă că ferestrele devin focalizate când mausul ajunge deasupra lor, iar "maus" înseamnă că ferestrele sunt focalizate când mausul ajunge deasupra lor și își pierd focalizarea când mausul părăsește fereastra.

en: Automatically raise focused windows
ro: Mărește automat ferestrele care au focus

en: Bring windows which require attention to the current workspace
ro: Mută ferestrele care necesită atenție în spațiul de lucru activ

note: It's weird to show a combo for two items. For now this is simpler to explain as a switch...
en: Give focus to new windows launched from a terminal
ro: Acordă atenție noilor ferestre lansate dintr-un terminal

en: Normally, all windows created by the user are given initial focus. This controls whether or not to include programs launched from a terminal.
ro: În mod normal, toate ferestrele create de utilizator primesc focus inițial. Aceasta controlează dacă să includă sau nu programele lansate dintr-un terminal.

note: ######
en: Attach dialog windows to the parent window
ro: Atașează fereastra de dialog de fereastra părinte

en: Moving and Resizing Windows
ro: Mutare și redimensionare ferestre

en: Automatic
ro: Automat

en: Center
ro: Centrat

en: Location of newly opened windows
ro: Locația ferestrelor nou deschise

en: Special key to move and resize windows
ro: Tastă specială pentru mutarea și redimensionarea ferestrelor

en: While the special key is pressed, windows can be dragged with the left mouse button and resized with the right mouse button.
ro: În timp ce tasta speciala este apăsată, ferestrele pot fi trase cu butonul din stânga al mouse-ului și pot fi redimensionate cu butonul din dreapta.

en: Draggable border width
ro: Lățimea chenarului glisabilă

en: Narrower
ro: Mai îngustă

en: Wider
ro: Mai lată

en: This adjusts the width of that portion of the window border used for resizing.
ro: Aceasta ajustează lățimea porțiunii marginii ferestrei folosită pentru a o redimensiona.

en: Icons only
ro: Doar pictograme

en: Thumbnails only
ro: Doar miniaturi

en: Icons and thumbnails
ro: Pictograme și miniaturi

en: Icons and window preview
ro: Pictograme și previzualizare fereastră

en: Window preview (no icons)
ro: Previzualizare fereastră (fără pictograme)

en: Timeline (3D)
ro: Cronologie (3D)

en: Alt-Tab switcher style
ro: Stil de comutare cu Alt-Tab

en: Display the alt-tab switcher on the primary monitor instead of the active one
ro: Afișează comutatorul Alt-Tab pe monitorul primar în locul celui activ

en: Move minimized windows to the end of the alt-tab switcher
ro: Mută ferestrele minimizate la sfârșitul comutatorului Alt-Tab

en: Delay before displaying the alt-tab switcher
ro: Întârziere înainte de a afișa comutatorul Alt-Tab

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all- workspaces->description
en: Show windows from all workspaces
ro: Arată ferestrele din toate spațiile de lucru

en: Warp mouse pointer to the new focused window
ro: Adu cursorul mouse-ului la noua fereastră focalizată

en: Manage workspace preferences
ro: Gestionează preferințele spațiului de lucru

en: workspace, osd, expo, monitor
ro: spațiu de lucru, osd, expo, monitor

en: Workspace Options
ro: Opțiuni pentru spațiul de lucru

en: Enable workspace OSD
ro: Activează OSD-ul spațiului de lucru

en: Allow cycling through workspaces
ro: Permite parcurgerea prin spațiile de lucru

en: Only use workspaces on primary monitor (requires Cinnamon restart)
ro: Utilizează numai spațiile de lucru de pe monitorul principal (necesită repornirea Cinnamon)

en: Display Expo view as a grid
ro: Afișează vederea Expo ca o grilă

en: %s is not responding.
ro: %s nu răspunde.

en: Force quit
ro: Închide forțat

en: Wait
ro: Așteaptă

en: Does the display look ok?
ro: Display-ul arata bine?

en: Cancel changes
ro: Anulează modificările

en: Keep new configuration
ro: Păstrează configurația nouă

en: Cancel changes... %ds
ro: Anulează modificările... %ds

en: Single Click
ro: Clic unic

en: Double Click
ro: Dublu clic

en: Drag
ro: Tragere

en: Secondary Click
ro: Clic secundar

en: _Icons
ro: _Iconițe

en: _Both
ro: Am_bele

en: _Horizontal
ro: Orizontal(_H)

en: Cinnamon just crashed
ro: Cinnamon tocmai a crăpat

en: Disable downloaded applets, desklets and extensions
ro: Dezactivează appleturile, deskleturile și extensiile descărcate

en: You are currently running in fallback mode.
ro: Cinnamon rulează în modul alternativ.

en: If you suspect the source of the crash is a local extension, applet or desklet, you can disable downloaded add-ons using the checkbox below.
ro: Dacă suspectați că sursa problemei este într-o extensie, un applet sau desklet, puteți dezactiva adițiile descărcate folosind căsuța de mai jos.

en: Do you want to restart Cinnamon?
ro: Doriți să reporniți Cinnamon?

en: Version %s (%s)
ro: Versiunea %s (%s)

en: Version %s
ro: Versiunea %s

en: Updated on %s
ro: Actualizat la %s

en: About %s
ro: Despre %s

en: the type of the Spice
ro: tipul de Mirodenie

en: the UUID of the Spice
ro: UUID-ul Mirodeniei

en: Unable to locate %s %s
ro: Nu se poate localiza %s %s

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon menu
ro: Meniu principal Cinnamon

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-layout->title
en: Layout and content
ro: Aspect și conținut

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->overlay-key->description
en: Keyboard shortcut to open and close the menu
ro: Scurtătură pe tastatură pentru a deschide și a închide meniul

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->description
en: Use a custom icon and label
ro: Personalizează pictograma și textul meniului

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->tooltip
en: Check this to specify a custom icon and label
ro: Activați opțiunea ca să puteți personaliza pictograma și eticheta

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Icon
ro: Pictogramă

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->tooltip
en: Select an icon to show in the panel.
ro: Selectați o pictogramă pentru a fi afișată pe panou.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->description
en: Icon size
ro: Mărime pictogramă

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->tooltip
en: Enter custom text to show in the panel.
ro: Introduceți un text personalizat pentru afișarea pe panou.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->description
en: Show category icons
ro: Arată pictogramele de categorii

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on categories.
ro: Alege dacă dorești sau nu afisarea  pictogramelor la categorii.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->description
en: Categories icon size
ro: Categoriile mărimii pictogramei

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application- icons->description
en: Show application icons
ro: Afișează pictogramele de aplicații

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on applications.
ro: Alege dacă dorești sau nu afisarea  pictogramelor în aplicații.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->description
en: Applications icon size
ro: Mărimea pictogramei aplicațiilor

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->description
en: Show favorites and session buttons
ro: Afișează butoanele favoritelor și de sesiune

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->tooltip
en: Choose whether or not to show the left pane of the menu.
ro: Alege dacă dorești sau nu afisarea penelului stâng al meniului.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->fav-icon-size->description
en: Favorites icon size
ro: Mărimea favorită a pictogramei

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->description
en: Show favorites
ro: Afișați favoritele

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->tooltip
en: Choose whether or not to show favorite files in the menu.
ro: Alegeți dacă să afișați sau nu fișierele favorite în meniu.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->description
en: Show bookmarks and places
ro: Arată semnele de carte și locurile

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->tooltip
en: Choose whether or not to show bookmarks and places in the menu.
ro: Alegeți dacă să se afișeze sau nu semnele de carte și locurile în meniu.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->description
en: Show recents
ro: Afișează accesările recente

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->tooltip
en: Choose whether or not to show recents in the menu.
ro: Precizați dacă doriți sau nu afișarea în meniu a accesărilor recente de fișiere și directoare.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->description
en: Change categories on hover
ro: Schimbă categoriile la trecerea pe deasupra

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->tooltip
en: Choose whether or not to change categories by hovering.
ro: Alege dacă schimbi sau nu categoriile prin trecerea pe deasupra lor.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->description
en: Enable autoscrolling in application list
ro: Activează derularea automată în lista de aplicații

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->tooltip
en: Choose whether or not to enable smooth autoscrolling in the application list.
ro: Alegeți dacă derularea fină să fie activată sau nu în lista de aplicații.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->description
en: Enable filesystem path entry in search box
ro: Activează introducerea în caseta de căutare a unei căi de navigare în sistemul de fișiere

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->tooltip
en: Allows path entry in the menu search box.
ro: Permite introducerea unei căi în caseta de căutare.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->description
en: Force the panel to be visible when opening the menu
ro: Forțați panoul să fie vizibil la deschiderea meniului

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->tooltip
en: Opening the menu will also show the main panel (which may be auto-hidden).
ro: Deschiderea meniului va afișa și panoul principal (care poate fi ascuns automat).

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Open the menu when I move my mouse over it
ro: Deschide meniul la trecerea cu indicatorul mouse-ului pe deasupra lui

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->tooltip
en: Enable opening the menu when the mouse enters the applet
ro: Activează deschiderea meniului atunci când indicatorul mouse-ului este deasupra appletului

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->description
en: Menu hover delay
ro: Meniul pentru întârzierea planării

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->tooltip
en: Delay before the menu opens when hovered
ro: Întârzierea dinaintea pornirii meniului, atunci când este planat

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->description
en: Use menu animations
ro: Folosește animații meniu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->tooltip
en: Allow the menu to animate on open and close
ro: Permite animații meniu la deschidere și închidere

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->description
en: Open the menu editor
ro: Deschide editorul meniului

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->tooltip
en: Press this button to customize your menu entries.
ro: Apăsați acest buton pentru a personaliza meniul.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->reset-menu-size- button->description
en: Restore the menu to its original size
ro: Restaurează meniul la dimensiunea lui originală

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->name
en: XApp Status Applet
ro: Applet de stare XApp

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons for applications which use XAppStatusIcons
ro: Un applet care grupează toate pictogramele de stare ale aplicațiilor care folosesc XAppStatusIcons

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to control sound and music
ro: Un applet Cinnamon pentru a controla sunetul și muzica

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->playerControl->description
en: Control Players
ro: Controlează playere

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->extendedPlayerControl->description
en: Show Loop and Shuffle controls
ro: Arată butoanele Buclă și Amestecare

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show menu
ro: Arată meniul

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the sound applet menu.
ro: Setați combinația tastelor pentru a afișa meniul aplicației de sunet.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->description
en: Always show input switch
ro: Afișați întotdeauna comutatorul de intrare

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->tooltip
en: Always show the 'Mute input' switch in the context menu.
ro: Afișați întotdeauna comutatorul „Oprire sunet” în meniul contextual.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showtrack->description
en: Show song information on the panel
ro: Arată informațiile melodiei pe panou

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->units
en: characters
ro: caractere

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->description
en: Limit song information to
ro: Limitează informațiile melodiei la

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute
ro: Oprește sau pornește sunetul

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute output
ro: Comutare pe ieșirea mută

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute input
ro: Comutare pe intrarea mută

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->description
en: Action on middle click
ro: Acțiune la clic cu butonul din mijloc

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->middleShiftClickAction->description
en: Action on shift+middle click
ro: Acțiune pe shift+clic mijlociu

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->horizontalScroll->description
en: Use horizontal scrolling to move between tracks
ro: Utilizare derulare orizontală pentru a vă deplasa între piste

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showalbum->description
en: Show album art as icon
ro: Arată coperta albumului ca pictogramă

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->hideSystray->description
en: Hide system tray icons for compatible players
ro: Ascunde pictogramele din zona de notificare a sistemului pentru playere compatibile

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description
en: Tooltip
ro: Indiciu

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowVolume->description
en: Show volume in tooltip
ro: Arată volumul în indiciu

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowPlayer->description
en: Show player in tooltip
ro: Arată playerul în indiciu

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->tooltipShowArtistTitle->description
en: Show song artist and title in tooltip
ro: Arată artistul și titlul melodiei în indiciu

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->name
en: System Tray
ro: Zonă de notificare a sistemului

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons
ro: Un applet care găzduiește toate pictogramele din zona de notificare a sistemului

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list with app grouping
ro: Lista principală a ferestrelor Cinnamon, cu gruparea aplicațiilor

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->thumbnailsPage->title schema.json->thumbnailsSection->title
en: Thumbnails
ro: Miniaturi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->contextMenuPage->title
en: Context Menu
ro: Meniu contextual

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->appButtonsSection->title
en: Application Buttons
ro: Butoanele aplicațiilor

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hotKeysSection->title
en: Hot Keys
ro: Taste rapide

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hoverPeekSection->title
en: Hover Peek
ro: Previzualizare la planare

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->number- display->description
en: Show window count numbers
ro: Arată numărul de ferestre

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->description
en: Button label
ro: Eticheta butonului

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Application name
ro: Numele aplicației

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title
ro: Titlul ferestrei

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title (only for the focused window)
ro: Titlul ferestrei (doar pentru ferestrele focalizate)

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Mouse wheel scroll action
ro: Acțiunea derulării rotiței mausului

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Cycle apps
ro: Comută aplicațiile

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Cycle windows
ro: Comută ferestrele

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->description
en: Left click action
ro: Acțiunea la clic-stânga

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Toggle activation of last focused window
ro: Activează ultima fereastră focalizată

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-
en: Middle click action
ro: Acțiunea la clic-mijloc

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Launch new app instance
ro: Lansează o nouă instanță a aplicației

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Close last focused window in group
ro: Închide ultima fereastră focalizată din grup

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->group- apps->description
en: Group windows by application
ro: Grupare ferestre după aplicații

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-app-button- dragging->description
en: Enable app button dragging
ro: Permite mutarea butoanelor aplicațiilor

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->description
en: Launcher animation
ro: Animație lansator

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->cycleMenusHotkey->description
en: Global hotkey for cycling through thumbnail menus
ro: Tastă rapidă globală pentru ciclare prin meniuri miniaturale

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- hotkey->description
en: Global hotkey to show the order of apps
ro: Tastă rapidă globală pentru a arăta ordinea aplicațiilor

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->description
en: Duration of the apps order display on hotkey press
ro: Durata afișării ordinii aplicațiilor la apăsarea a unei taste rapide

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->super-num- hotkeys->description
en: Enable Super+<number> shortcut to switch/open apps
ro: Activați scurtătura Super+<number> pentru a comuta/deschide aplicațiile

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->description
en: Delay before showing thumbnails
ro: Pauza dinaintea afișării miniaturilor

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->description
en: Thumbnail size
ro: Dimensiune miniatură

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Largest
ro: Cel mai mare

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail-scroll- behavior->description
en: Cycle windows on mouse wheel scroll
ro: Arată ferestrele prin rotație la derularea rotiței mausului

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- thumbnails->description
en: Show thumbnails
ro: Afișare miniaturi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->animate- thumbnails->description
en: Animate thumbnails
ro: Animează miniaturile

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->vertical- thumbnails->description
en: Enable vertical thumbnails
ro: Afișează miniaturi verticale

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->sort- thumbnails->description
en: Sort thumbnails according to the last focused windows
ro: Ordonează miniaturile după ultima fereastră focalizată

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->highlight-last- focused-thumbnail->description
en: Highlight the thumbnail of the last focused window
ro: Evidențiază miniatura ultimei ferestre focalizate

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->onclick- thumbnails->description
en: Click to show thumbnails
ro: Clic pentru afișarea miniaturilor

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- recent->description
en: Show recent items
ro: Arată accesările recente

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->autostart-menu- item->description
en: Show autostart option
ro: Arată opțiunea de pornire automată

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->description
en: Apply the monitor move option to all windows
ro: Aplică opțiunea de mutare tuturor ferestrelor

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->tooltip
en: When clicking "Move to monitor" in the context menu, this option will move all of an app's windows instead of just the last focused window from the app.
ro: Când alegeți din meniul contextual opțiunea „Mută pe monitor”, aceasta va muta toate ferestrele aplicației în loc s-o mute doar pe ultima focalizată.

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-hover- peek->description
en: Show the window when hovering its thumbnail
ro: Arată fereastra la planarea peste miniatura acesteia

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->description
en: Window fade-in time
ro: Durata de reliefare a ferestrei

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- out->description
en: Window fade-out time
ro: Durata de estompare a ferestrei

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->units
en: percent
ro: procent

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description
en: Window opacity
ro: Opacitate fereastră

note: network@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Network manager applet
ro: Applet Administrator rețea

note: network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the network applet menu.
ro: Setați legarea tastelor pentru a afișa meniul appletului de rețea.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Workspace switcher
ro: Selector spațiu de lucru

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Select the workspace from the panel
ro: Selectează spațiul de lucru de pe panou

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->description
en: Type of display
ro: Tipul afișării

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->tooltip
en: Note that the visual representation will only work if your panel is large enough to display it properly, otherwise the simple style will be used.
ro: Reprezentarea vizuală funcționează doar dacă panoul este suficient de mare ca s-o afișeze corect; altfel va fi folosit stilul simplificat.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: A visual representation of the workspaces
ro: Reprezentare vizuală a spațiilor de lucru

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: Simple buttons
ro: Butoane simple

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->description
en: Scroll wheel behavior
ro: Comportament rotița de defilare

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->tooltip
en: Reverse or disable the direction of the scroll in the workspace list.
ro: Inversare sau dezactivare direcția derulării în lista spațiului de lucru.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Reversed
ro: Inversat

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Minimize all windows
ro: Minimizează toate ferestrele

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at- desktop->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->description
en: Peek at the desktop on hover
ro: Privește desktop-ul când planezi

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip
en: Peek at the desktop when hovering the applet
ro: Priveste desktop-ul când planezi peste o aplicație

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description
en: Blur effect
ro: Efect de estompare

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip
en: Blur windows when peeking at the desktop
ro: Estompare ferestre când privesti desktop-ul

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description
en: Hover delay
ro: Întârziere planare

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip
en: Delay before Peek shows desktop
ro: Întârzie înainte ca Privește să arate desktop-ul

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip
en: Change the opacity of windows when peeking at the desktop
ro: Schimbă opacitatea ferestrelor când privesti desktop-ul

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access your favorite files
ro: Accesați fișierele preferate

note: favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->show-full-uri->description
en: Display full paths in the list
ro: Afișați căi complete în listă

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Control the trash from the panel
ro: Controlează gunoiul de pe panou

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings Applet
ro: Applet Setări

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon Settings
ro: Setări Cinnamon

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access removable drives
ro: Accesează unități de stocare detașabile

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access the documents you recently opened
ro: Accesează documentele deschise recent

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Corner bar
ro: Bara de colț

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A bar designed to be placed in the corner, used to show the desktop, desklets, the workspace selector or the window selector.
ro: O bară menită să fie plasată în colâ, folosită pentru a arăta desktopul, deskleturile, selectorul de spații de lucru sau selectorul de ferestre.

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->description
en: Click action
ro: Acțiune la clic

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces
ro: Schimbă spațiile de lucru

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces (reversed)
ro: Schimbă spațiile de lucru (invers)

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Window list
ro: Listă de ferestre

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list
ro: Listă principală de ferestre Cinnamon

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-alerts->description
en: Show an alert in the window list when a window from another workspace requires attention
ro: Arată o alertă în lista de ferestre atunci când o fereastră de la un alt spațiu de lucru necesită atenție

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- scrolling->description
en: Enable mouse-wheel scrolling in the window list
ro: Activează derularea cu rotița mouse-ului în lista de ferestre

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->reverse- scrolling->description
en: Reverse the direction of mouse-wheel scrolling in the window list
ro: Schimbă direcția de derulare a rotiței mouse-ului în lista de ferestre

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- minimize->description
en: Left click to minimize window
ro: Clic-stânga pentru minimizarea ferestrei

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- close->description
en: Middle click to close window
ro: Clic cu butonul din mijloc pentru a închide fereastra

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-show- label->description
en: Show window names in the panel
ro: Afișare numele ferestrelor în panou

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->description
en: Window button width in the panel
ro: Lățimea butonului ferestrei în panou

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->buttons-use-entire- space->description
en: Window buttons can have different sizes and use the entire space available
ro: Butoanele ferestrei pot avea dimensiuni diferite și pot utiliza întregul spațiu disponibil

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->description
en: Choose what to show when hovering over a window button
ro: Alegeți ce să afișeze când treceți cu mouse-ul peste un buton din fereastră

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Title
ro: Titlu

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Thumbnail
ro: Miniatură

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview-show- label->description
en: Show title above thumbnail
ro: Afișare titlu miniaturii de mai sus

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Spacer
ro: Distanțier

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Add some space between your other applets
ro: Adaugă spațiu între celelalte appleturi

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Amount of space in pixels
ro: Distanța în pixeli

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->tooltip
en: Adjust this to increase or decrease the width of this spacer
ro: Ajustează pentru mărirea sau micșorarea lățimii acestui distanțier

note: scale@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Scale view
ro: Clic sau hover pentru a activa vizualizarea Scală

note: scale@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate scale on hover
ro: Activează vizualizarea Scală la hover

note: printers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Manage print jobs
ro: Gestionează sarcinile de tipărire

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->description
en: Show printer icon
ro: Afișează pictograma imprimantei

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: Always
ro: Întotdeauna

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printers exist
ro: Când există imprimante

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printing
ro: Când se tipărește

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->tooltip
en: Choose when to show the printer icon in the panel
ro: Alegeți când să fie afișată în panou pictograma imprimantei

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings API Demo
ro: Setări API Demo

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A sample applet for demonstrating the capabilities and usage of the applet and desklet settings API
ro: Un applet de probă pentru a demonstra capacitățile și utilizarea appletului și setările deskletului API

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page1->title
en: Visible settings
ro: Setări vizibile

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page2->title
en: Choosers
ro: Selectori

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page3->title settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section5->title
en: Command settings
ro: Setările de comandă

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page4->title
en: Editable list settings
ro: Setări editabile pentru listă

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page5->title
en: Dependencies
ro: Dependențe

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section0->title
en: Info
ro: Informații

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->title
en: File choosers
ro: Selector fisier

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->title
en: Menu settings
ro: Setări de meniu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section4->title
en: Animation settings
ro: Setările de animație

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section6->title
en: Other choosers
ro: Alți selectori

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section7->title
en: My list
ro: Lista mea

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section8->title
en: Show dependencies section
ro: Arată secțiunea dependințelor

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section9->title
en: Dependencies section
ro: Secțiunea dependințelor

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->label- info->description
en: Play with these widgets and see the automatic reaction in the panel applet.
    
    This is a label, and the content can't be modified nor accessed. You may want to use a label to show additional hints or instructions, for example.
ro: Folosește aceste dispozitive și vezi reacția automată în panoul aplicației.
    
    Aceasta este o etichetă, iar conținutul nu poate fi modificat și nici accesat. Poate doriți să utilizați o etichetă pentru a afișa sugesti sau instrucțiuni suplimentare, de exemplu.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->description
en: The icon to use in the panel
ro: Icoana ce se folosește în panou

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->tooltip
en: Select an icon file, or you can type an icon name into the entry box
ro: Selectați un fișier pictogramă sau tastați un nume pentru pictogramă în caseta de intrare

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->description
en: The background color for the applet
ro: Culoarea de fundal pentru aplicație

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->tooltip
en: Click the button to select a new background color for this applet
ro: Dați clic pentru selectarea unei culori noi de fundal pentru acest applet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->description
en: Applet width in the panel
ro: Mărimea aplicației în panou

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->tooltip
en: Increase or decrease this spinner value to make the applet wider or narrower in the panel
ro: Măriți sau micșorați această valoare a spinnerului pentru a face appletul mai lat sau mai îngust pe panou

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->description
en: Please pick an option
ro: Te rog alege o opțiune

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: First Choice
ro: Prima opțiune

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Second Choice
ro: A doua opțiune

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Third Choice
ro: A treia opțiune

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Fourth Choice
ro: A patra opțiune

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->tooltip
en: A combo selection can select between int, boolean, float, and string values
ro: O selecție combo poate alege între valori de tip int, boolean, float și string

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale- demo->description
en: Here is a demonstration of bidirectional control
ro: Aici poți găsi o demonstrație a controlului bidimensional

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale-demo->tooltip
en: If you adjust this scale, it updates in the applet.  If you adjust the scale in the applet, it updates here
ro: Dacă ajustați această scală, aceasta se actualizează în applet. Dacă ajustați scala în applet, aceasta se actualizează aici

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->description
en: Check this to use a custom label
ro: Selectează pentru a folosi o etichetă personalizată

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->tooltip
en: Checking this box allows you to set a custom label in the field below - this demonstrates setting dependencies
ro: Bifarea acestei casete vă permite să stabiliți o etichetă personalizată în câmpul de mai jos - aceasta demonstrează dependențele configurării

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- label->description
en: Custom Applet Label
ro: Etichetă Personalizată Aplicație

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-label->tooltip
en: Set your custom label here.  This field is unavailable unless the switch above is enabled
ro: Setează eticheta personalizată aici. Acest câmp este indisponibil dacă nu este pornit butonul de mai sus

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->description
en: Animation type
ro: Tip animație

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->tooltip
en: A tween chooser has as value a string, which you can pass as transition to Tweener.addTween()
ro: Un selector Tween are ca valoare un șir de caractere, care poate trece ca tranziție la Tweener.addTween ()

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->effect- style->description
en: Effect type
ro: Tipul efectului

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo- button->description
en: Don't Press This Button!!!
ro: Nu apăsați acest buton!!!

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo-button->tooltip
en: Pressing this button activates a callback method in the applet - go ahead, press it.
ro: Apăsarea acestui buton activează o metodă callback în applet - dați-i drumul, apăsați-l.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->signal- test->description
en: This is a test widget for individual key signal firing
ro: Acesta este un control de test pentru activări de semnale de taste individuale

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->keybinding- test->description
en: Set the keybinding here to activate an action
ro: Setează combinația de taste aici, pentru activarea unei acțiuni

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->file- select->description
en: Choose a file
ro: Alege un fișier

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->directory- select->description
en: Choose a directory
ro: Alege dosar

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->sound- select->description
en: Choose a sound
ro: Alege un sunet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->font- select->description
en: Choose a font
ro: Alege font

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->description
en: You can type paragraphs and lists here
ro: Poti scrie paragrafe și liste aici

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->tooltip
en: This setting type is useful for multi-line lists, and text that is too long to fit in an entry widget.
    You can manually set the height of the text view with the 'height' property. This one is set to 150. Default is 200.
ro: Acest tip de setare este folositor pentru liste cu linii multiple, si text ce este mult prea lung pentru a încăpea într-un widget de intrare.
    Poți seta manual înălțimea vizualizării textului cu proprietatea 'înălțime'. Aceasta este setată la 150. Implicit este 200.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->date- select->description
en: Choose a Date
ro: Alege o dată

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->time- select->description
en: Choose a Time
ro: Alegeți ora

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->description
en: Custom tree widget
ro: Widget arbore personalizat

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Resident
ro: Rezident

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Address
ro: Adresă

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Id number
ro: Număr de identificare

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Shortcut key
ro: Combinație de taste

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: File Path
ro: Cale către fișier

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->description
en: Show the dependencies section
ro: Arată secțiunea dependințelor

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->tooltip
en: Checking this box shows the Dependencies section below. Unchecking hides it.
ro: Bifarea acestei căsuțe afișează secțiunea Dependințe mai jos. Debifarea acesteia o ascunde.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->deps-info->description
en: You can see this section because the switch above is on. Try switching it off and see what happens.
ro: Puteți vedea această secțiune pentru că este activ comutatorul de deasupra. Dezactivați-l ca să vedeți efectul lui.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->description
en: Show info
ro: Afișare informații

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #1
ro: Afișare informații #1

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #2
ro: Afișare informații #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Don't show info #1 or #2
ro: Nu afișați informațiile #1 sau #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info1->description
en: Info #1: You are seeing this info because the first option is selected in the combo box above. Try selecting different options to see different information.
ro: Info #1: Vedeți această informație pentru că prima opțiune este selectată în căsuța de mai sus. Alegeți alte opțiuni ca să vedeți alte informații.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info2->description
en: Info #2: You are seeing different text now because you selected the second option in the combo box above.
ro: Info #2: Acum vedeți un text diferit pentru că ați ales a doua opțiune din căsuța de mai sus.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin->description
en: Number value
ro: Valoare numerică

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info1->description
en: The value of the spinner above is less than 5
ro: Valoarea contorului de mai sus este sub 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info2->description
en: The value of the spinner above is greater than or equal to 5
ro: Valoarea contorului de mai sus este egală sau mai mare decât 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- widget->description
en: Try out this custom widget!
ro: Încercați acest widget personalizat!

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Expo view
ro: Clic sau hover pentru a activa vizualizarea Expo

note: expo@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate expo on hover
ro: Activează Expo la hover

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Slideshow Controls
ro: Comenzi slideshow

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Basic controls for the Cinnamon slideshow
ro: Comenzi principale pentru slideshow-ul fundalurilor ecranului

note: user@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet to access your account details, switch users and quickly logout or power off the computer
ro: Un applet pentru a accesa detaliile contului tău, pentru a schimba utilizatorii și pentru închiderea rapidă a sesiunii sau oprirea computerului

note: user@cinnamon.org->metadata.json->name
en: User Applet
ro: Applet Utilizator

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-name->description
en: Display user name on panel
ro: Afișează numele utilizatorului pe panou

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Launch applications from the panel
ro: Lansează aplicații de pe panou

note: panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->allow- dragging->description
en: Allow dragging of launchers
ro: Permite tragerea lansatoarelor

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click to display and manage system notifications
ro: Dați clic pentru a afișa și a gestiona notificările de sistem

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->description
en: Ignore transient notifications
ro: Ignoră notificările tranzitorii

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->tooltip
en: Check this to ignore transient notifications.
ro: Bifați aici pentru a ignora notificările tranzitorii.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showEmptyTray->description
en: Show empty tray
ro: Arată pe panou chiar dacă nu există notificări noi

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->showEmptyTray->tooltip
en: Check this to show the tray even when there are no new notifications.
ro: Bifați aici pentru a afișa appletul chiar dacă nu există notificări noi.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showNotificationCount->description
en: Show the number of notifications
ro: Afișare numărul de notificări

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show notifications
ro: Afișare notificări

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the notification popup menu.
ro: Setați combinația tastelor pentru a afișa meniul pop-up de notificare.

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->tooltip
en: Set keybinding(s) to clear all notifications.
ro: Setați combinația tastelor pentru a șterge toate notificările.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemSettings->description inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemNotificationSettings->description
en: Open notification settings
ro: Deschideți setările de notificare

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Inhibit Applet
ro: Applet inhibitor

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->description
en: This applet is used to disable notifications and power management (including the screensaver and the session from going idle)
ro: Acest applet este utilizat pentru dezactivarea notificărilor și a administrării consumului (inclusiv a protectorului de ecran și a intrării în inactivitate a sesiunii)

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->description
en: Inhibit power management
ro: Inhibitează gestionarea consumului

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit power management.
ro: Setează scurtături de tastatură pentru a inhibita gestionarea consumului.

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->description
en: Inhibit notifications
ro: Inhibitează notificările

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit notifications.
ro: Setează scurtături de tastatură pentru a opri notificările.

note: inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemPowerSettings->description
en: Open power settings
ro: Deschide setările pentru consum

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: On-Screen keyboard
ro: Tastatură virtuală

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to launch the on-screen keyboard
ro: Un applet Cinnamon pentru a lansa tastatura pe ecran

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: The Cinnamon calendar applet
ro: Appletul Calendar Cinnamon

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->description
en: Show calendar events
ro: Afișare evenimentelor din calendar

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->tooltip
en: Check this to display events in the calendar.
ro: Bifează această opțiune pentru a afișa evenimentele în calendar.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->description
en: Show week numbers in calendar
ro: Arată numărul săptămânilor în calendar

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->tooltip
en: Check this to show week numbers in the calendar.
ro: Bifați aici pentru afișarea numărului săptămânii în calendar.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description
en: Use a custom date format
ro: Utilizează un format personalizat pentru dată

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the date in the calendar applet.
ro: Bifați aici pentru a defini un format personalizat pentru data din appletul calendar.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->description
en: Date format
ro: Format dată

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->tooltip clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->tooltip
en: Set your custom format here.
ro: Setați aici formatul personalizat.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip- format->description
en: Date format for tooltip
ro: Formatul datei pentru indiciu

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip-format->tooltip
en: Set your custom tooltip format here.
ro: Setează-ți propriul format de date personalizat aici.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->tooltip
en: Click this button to know more about the syntax for date formats.
ro: Dați clic pe acest buton pentru a afla mai multe despre sintaxa pentru formate de dată.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show calendar
ro: Afișează calendarul

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the calendar.
ro: Setați combinația tastelor pentru a afișa calendarul.

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->description
en: XRandR monitor control applet
ro: Applet XRandR de control al monitorului

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Accessibility applet
ro: Applet Accesibilitate

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Windows Quick List
ro: Listă rapidă de ferestre

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Quickly access windows from all workspaces
ro: Accesează rapid ferestrele din toate spațiile de lucru

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A separator icon which can be added multiple times
ro: O pictogramă separator care poate fi adăugată de mai multe ori

note: power@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Power Manager
ro: Administrator consum

note: power@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon power management applet
ro: Applet Cinnamon pentru administrarea consumului

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage
ro: Arată procentajul

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show time remaining
ro: Arată timpul rămas

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage and time remaining
ro: Arată procentul și timpul rămas

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Hide label
ro: Ascunde eticheta

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->description
en: Always show all batteries
ro: Afișează întotdeauna toate bateriile

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->tooltip
en: Check this to always show multiple batteries in the panel, regardless of whether one of them is marked primary.
ro: Bifați această căsuță pentru afișarea mai multor baterii în panou, indiferent dacă una dintre ele este principală.

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Digital photo frame
ro: Ramă foto digitală

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A digital photo frame desklet
ro: Un desklet ramă foto digitală

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->directory->description
en: Folder
ro: Dosar

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->description
en: Height
ro: Înălțime

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Width
ro: Lățime

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->description
en: Fade delay
ro: Întârziere trecere treptată

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->description
en: Special effect
ro: Efect special

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
ro: Alb-negru

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Launcher desklet
ro: Desklet Lansator

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that launches a program
ro: Un desklet care lansează un program

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Clock desklet
ro: Desklet Ceas

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that displays the time
ro: Un desklet care afișează ora

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->description
en: Text color
ro: Culoare text

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->tooltip
en: Click the button to select a new text color
ro: Dați clic pe buton pentru a selecta o culoare nouă a textului

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the time in the clock desklet.
ro: Bifați aici pentru a defini un format personalizat pentru oră în deskletul ceas.
