linuxmint - en to ru translation catalogue (1778 entries)

en: Unknown
ru: Неизвестный

en: Failed to launch '%s'
ru: Не удалось запустить '%s'

en: Home
ru: Домашняя папка

en: File System
ru: Файловая система

en: Search
ru: Поиск

en: Print version
ru: Версия для печати

en: GNOME Online Accounts is a service which runs in the background and which you can authorize to access your online accounts. Applications can then use this service to interact with your online accounts.
ru: Сетевые учётные записи GNOME - служба, работающая в фоновом режиме, которой вы можете разрешить доступ к своим сетевым учётным записям. Тогда приложения смогут использовать эту службу для взаимодействия с вашими сетевыми учётными записями.

en: The following accounts are supported in Cinnamon:
ru: Следующие учётные записи поддерживаются в Cinnamon:

en: Allows Nemo to connect to Google Drive
ru: Разрешает Nemo подключаться к Google Drive

en: Allows Nemo to connect to an OwnCloud server
ru: Разрешает Nemo подключаться к серверу OwnCloud

en: The following accounts are supported in GNOME applications:
ru: Следующие учётные записи поддерживаются в приложениях GNOME:

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-appear->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
ru: Внешний вид

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
ru: Цвет

en: In mixed mode most applications are light. Some desktop elements are dark to create contrast.
ru: В смешанном режиме оформление большинства приложений светлое. Некоторые элементы рабочего стола затемнены для создания контраста.

en: Mixed
ru: Смешанный

en: Dark
ru: Темный

en: Light
ru: Светлый

en: Advanced settings...
ru: Расширенные настройки...

en: Style
ru: Стиль

en: Launcher Properties
ru: Параметры лаунчера

en: Name:
ru: Название:

en: Command:
ru: Команда:

en: Comment:
ru: Комментарий:

en: Browse
ru: Обзор

en: Launch in Terminal?
ru: Запустить в Терминале?

en: Use dedicated GPU if available
ru: Использовать выделенный графический процессор, если он доступен

en: Directory Properties
ru: Свойства папки

en: Main Menu
ru: Главное меню

en: Restore System Configuration
ru: Восстановить настройки системы

en: Restore the default menu layout
ru: Восстановить вид меню по-умолчанию

en: Close
ru: Закрыть

en: _New Menu
ru: _Новое Меню

en: Ne_w Item
ru: Нов_ый Элемент

en: Cut
ru: Вырезать

en: Copy
ru: Копировать

en: Paste
ru: Вставить

en: Delete
ru: Удалить

en: Properties
ru: Свойства

en: Edit Desktop File
ru: Редактировать .desktop-файл

en: Add
ru: Добавить

en: Edit
ru: Изменить

en: Add/Edit Launcher
ru: Добавить/изменить лаунчер

en: Type:
ru: Тип:

en: Title:
ru: Название:

en: Program:
ru: Программа:

en: Icon Name
ru: Название значка

en: Application
ru: Приложение

en: Custom Application
ru: Пользовательское Приложение

en: Execution of '%s' failed:
ru: При выполнении '%s' произошла ошибка:

en: Are you sure you want to remove '%s'?
ru: Вы уверены, что хотите удалить '%s'?

en: Remove '%s'
ru: Удалить '%s'

en: About...
ru: О...

en: Configure...
ru: Настройка...

en: This applet does not support panels of that type. This can cause visual glitches in the panel.
ru: Этот апплет не поддерживает панели такого типа. Это может вызвать визуальные искажения в панели.

en: Would you like to continue using it anyway, remove it from the panel, or try to move it to a different panel?
ru: Хотите продолжить использовать его, удалить его с панели или попытаться переместить его на другую панель?

en: Leave it
ru: Оставить

en: Remove it
ru: Удалить

en: Move to another panel
ru: Переместить на другую панель

en: A suitable panel could not be found. The applet has been removed instead.
ru: Не удалось найти подходящую панель. Апплет был удалён.

en: Certain applets do not allow multiple instances or were at their max number of instances so were not copied
ru: Некоторые апплеты не допускают работы в нескольких  экземлярах или достигли предела, поэтому не были скопированы

en: Show Text
ru: Показать текст

en: Hide Text
ru: Скрыть текст

en: Remove this desklet
ru: Удалить этот десклет

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
ru: Вы уверены, что хотите удалить рабочую область "%s"?

en: Initializing
ru: Инициализация

en: Loaded
ru: Загружено

en: Error
ru: Ошибка

en: Out of date
ru: Устарело

en: Not compatible with Wayland
ru: Не совместимо с Wayland

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
ru: Недопустимые общие параметры: Неправильное количество углов

en: Execution time (ms):
ru: Время выполнения (мс):

en: Loaded successfully
ru: Успешно загружено

en: Check your video drivers
ru: Проверьте видео драйвер

en: Your system is currently running without video hardware acceleration.
ru: Ваша система в настоящее время работает без аппаратного ускорения видео.

en: You may experience poor performance and high CPU usage.
ru: Возможна низкая производительность системы и высокая нагрузка на ЦП.

en: Launch Driver Manager
ru: Запустить Менеджер драйверов

en: Problems during Cinnamon startup
ru: Проблемы при старте Cinnamon

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
ru: Cinnamon запущен успешно, но один или несколько апплетов, виджетов или расширений не запустились.

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
ru: Проверьте системный журнал и журнал Cinnamon LookingGlass на ошибки.

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
ru: Чтобы это сообщение не повторялось, можно отключить проблемное(ые) расширение(я) в Настройках Cinnamon.

en: Please contact the developer.
ru: Пожалуйста, свяжитесь с разработчиками.

en: Workspace
ru: Рабочая область

en: Restarting Cinnamon...
ru: Перезапуск Cinnamon...

en: System Information
ru: Сведения о системе

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: No
ru: Нет

en: Yes
ru: Да

en: OK
ru: ОК

en: Mirrored Displays
ru: Дублируемые экраны

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
ru: Выберите расположение новой панели. Нажмите Esc для отмены.

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
ru: Выберите новое расположение панели. Нажмите Esc для отмены.

en: You don't have any panels added.
    Do you want to open panel settings?
ru: У вас нет добавленных панелей
    Хотите открыть настройки панели?

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
ru: Настройки панели

en: Applets
ru: Апплеты

en: Panel edit mode
ru: Режим редактирования панели

en: Move
ru: Перемещение

en: Remove
ru: Удалить

en: Are you sure you want to remove this panel?
ru: Вы действительно хотите удалить эту панель?

en: Add a new panel
ru: Добавить новую панель

en: Troubleshoot
ru: Устранить неполадки

en: Restart Cinnamon
ru: Перезапустить Cinnamon

en: Looking Glass
ru: Отладчик «Looking Glass»

en: Restore all settings to default
ru: Сбросить все настройки

en: Are you sure you want to restore all settings to default?
ru: Вы уверены, что хотите сбросить все настройки на настройки по умолчанию?

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
ru: Параметры системы

en: Retry
ru: Повторить попытку

en: %s (%s) has just been stopped.
ru: %s (%s) только что было остановлено.

en: Device %s can be turned off, if necessary.
ru: Устройство %s может быть отключено, если нужно.

en: Device %s is busy, please wait.
ru: Устройство %s занято, пожалуйста, подождите.

en: Do not disconnect or data loss may occur.
ru: Не отсоединяйте, иначе может произойти потеря данных.

en: Unable to stop the drive %s (%s)
ru: Невозможно остановить диск %s (%s)

en: %s (%s) can be safely unplugged.
ru: %s (%s) можно безопасно отключить

en: Device %s can be removed.
ru: Устройство %s может быть отключено.

en: %s (%s) has just been ejected.
ru: %s (%s) только что было извлечено.

en: Do not remove or data loss may occur.
ru: Не отключайте, иначе может произойти потеря данных.

en: Unable to eject the drive %s (%s)
ru: Невозможно отсоединить диск %s (%s)

en: Successfully unmounted %s (%s)
ru: Успешно размонтировано %s (%s)

en: Failed to unmount %s (%s)
ru: Не удалось размонтировать %s (%s)

en: Connect to...
ru: Подключение к..

en: Enter a command
ru: Введите команду

en: Press ESC to close
ru: Нажмите ESC, чтобы закрыть

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Mi_nimize
ru: С_вернуть

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Unma_ximize
ru: Вос_становить прежний размер

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Ma_ximize
ru: Раз_вернуть

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Move
ru: _Переместить

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Resize
ru: _Изменить размер

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move Titlebar Onscreen
ru: Переместить панель заголовка на экран

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Always on _Top
ru: Всегда н_аверху

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Always on Visible Workspace
ru: _Всегда на видимой рабочей области

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Only on This Workspace
ru: _Только на этой рабочей области

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move to Another _Workspace
ru: Переместить на другую _рабочую область

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Close
ru: _Закрыть

en: No open windows
ru: Нет открытых окон

en: Restore
ru: Восстановить

en: Minimize
ru: Свернуть

en: Maximize
ru: Развернуть

en: Move to left workspace
ru: Переместить на левую рабочую область

en: Move to right workspace
ru: Переместить на правую рабочую область

en: Visible on all workspaces
ru: Отображать на всех рабочих областях

en: Move to a new workspace
ru: Переместить на новую рабочую область

en: Move to monitor %d
ru: Переместить на монитор %d

en: Only on this workspace
ru: Только на текущей рабочей области

en: Unmaximize
ru: Обычный размер

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
ru: Специальные возможности

en: Zoom
ru: Масштабировать

en: Screen Reader
ru: Экранный диктор

en: Screen Keyboard
ru: Экранная клавиатура

en: Sticky Keys
ru: Залипающие клавиши

en: Slow Keys
ru: «Медленные» клавиши

en: Bounce Keys
ru: «Отскакивающие» клавиши

en: Mouse Keys
ru: Кнопки мыши

note: Secondary click
en: Simulated secondary click
ru: Имитация вторичного нажатия

note: Hover Click
en: Hover click
ru: Наведение как нажатие

en: Universal Access Settings
ru: Параметры специальных возможностей

en: High Contrast
ru: Высокая контрастность

en: Large Text
ru: Крупный текст

en: %B %-e, %Y
ru: %-e %B %Y

note: Translators: This is the date which appears in the calendar applet, as a tooltip and as a title header inside the applet. The format uses the strftime syntax. %A, %B %-e, %Y is the American Date format (Saturday, January 4, 2020): %A is the name of the day, %B is the name of the month %-e is the non
en: %A, %B %-e, %Y
ru: %A, %-e %B %Y г.

en: Date and Time Settings
ru: Параметры даты и времени

en: Starting in a few minutes
ru: Начнется через несколько минут

en: Starting in %d minutes
ru: Начнется через %d минут

en: This evening
ru: Этим вечером

en: Starting later today
ru: Начнется сегодня позже

en: In %d hour | In %d hours
ru[0]: Через %d час
ru[1]: Через %d часа
ru[2]: Через %d часов

en: No Events
ru: Событий нет

en: In progress
ru: Выполняется

en: All day
ru: Весь день

en: Today
ru: Сегодня

note: Scale cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the desktop
ru: Показать рабочий стол

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the desklets
ru: Показать десклеты

note: ["WORKSPACE_UP", _("Switch to the workspace above"), "none", ""], ["WORKSPACE_DOWN", _("Switch to the workspace below"), "none", ""], cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the workspace selector (Expo)
ru: Показать переключатель рабочих областей

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the window selector (Scale)
ru: Показать переключатель окон

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Expo
ru: Обзор рабочих областей

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Favorites
ru: Избранное

en: Move to the other monitor
ru: Переместить на другой монитор

en: Move to monitor
ru: Переместить на монитор

en: Move to another workspace
ru: Переместить на другую рабочую область

en: Applet preferences
ru: Настройки значков

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Grouped window list
ru: Сгруппированный список окон

en: Places
ru: Места

en: Recent
ru: Недавние

en: Run with dedicated GPU
ru: Запустить на выделенном графическом процессоре

en: Unpin from Panel
ru: Открепить от панели

en: Pin to Panel
ru: Прикрепить к панели

en: Remove from Autostart
ru: Удалить из автозагрузки

en: Add to Autostart
ru: Добавить в автозагрузку

en: Create Shortcut
ru: Создать ярлык

en: Restore to full opacity
ru: Восстановление полной непрозрачности

en: Close others
ru: Закрыть остальные

en: Close all
ru: Закрыть все

en: Power management
ru: Управление питанием

en: Power management: inhibited
ru: Управление питанием: заблокировано

en: Power management: active
ru: Управление питанием: активно

en: Power management is already inhibited by another program
ru: Управление питанием уже заблокировано другой программой

en: Power management: inhibited by another program
ru: Управление питанием: заблокировано другой программой

en: Apps inhibiting power management:
ru: Приложения, препятствующие управлению питанием:

en: Inhibit applet
ru: Апплет блокировки

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
ru: Уведомления

en: Show Keyboard Layout
ru: Показать раскладку клавиатуры

en: Show Character Table
ru: Показать таблицу символов

en: Keyboard Settings
ru: Настройки клавиатуры

en: Add to panel
ru: Добавить на панель

en: Add to desktop
ru: Добавить на рабочий стол

en: Remove from favorites
ru: Удалить из избранного

en: Add to favorites
ru: Добавить в избранное

en: Uninstall
ru: Удалить из системы

en: This file is no longer available
ru: Этот файл больше не доступен

en: Open with
ru: Открыть с помощью

en: Other application...
ru: Другое приложение…

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->name menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Menu
ru: Меню

en: Edit menu
ru: Редактировать меню

en: Recent Files
ru: Недавние файлы

en: Clear list
ru: Очистить список

en: Clear all recent documents
ru: Очистить все недавние документы

en: No recent documents
ru: Нет недавних документов

en: All Applications
ru: Все приложения

en: Lock screen
ru: Заблокировать экран

en: Lock the screen
ru: Заблокировать экран

en: Logout
ru: Завершить сеанс

en: Leave the session
ru: Покинуть сеанс

en: Quit
ru: Выход

en: Shut down the computer
ru: Выключить компьютер

en: <unknown>
ru: <неизвестная сеть>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
ru: отключено

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
ru: не настроенно

en: disconnecting...
ru: отключение...

en: connecting...
ru: соединение...

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
ru: требуется аутентификация

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
ru: отсутствует прошивка

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
ru: кабель отключен

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
ru: сеть недоступна

en: connection failed
ru: сбой соединения

en: More
ru: Ещё

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
ru: Подключено (приватная сеть)

en: Wifi
ru: Wi-Fi

en: Modem
ru: Модем

en: Auto Ethernet
ru: Автоматическое (Ethernet)

en: Auto broadband
ru: Автоматическая настройка мобильной сети

en: Auto dial-up
ru: Автоматическая настройка dial-up

note: Translators: this the automatic wireless connection name (including the network name)
en: Auto %s
ru: Автоматически настроить %s

en: Auto bluetooth
ru: Автоматическая настройка bluetooth

en: Auto wireless
ru: Автоматическая настройка беспроводной сети

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
ru: Менеджер сети

en: Enable networking
ru: Включить сеть

en: Wired
ru: Проводная сеть

en: Wireless
ru: Беспроводная сеть

en: Mobile broadband
ru: Мобильная широкополосная сеть

en: VPN Connections
ru: VPN подключения

en: Network Settings
ru: Параметры сети

en: Network Connections
ru: Сетевые соединения

en: Connection failed
ru: Сбой подключения

en: Activation of network connection failed
ru: Не удалось активировать сетевое подключение

en: Networking is disabled
ru: Сеть отключена

en: No connection
ru: Нет соединения

en: Connecting to the cellular network...
ru: Подключение к сотовой сети...

en: Connecting to the wireless network...
ru: Подключение к беспроводной сети...

en: Connecting to the wired network...
ru: Подключение к проводной сети...

en: Connecting to the VPN...
ru: Подключение VPN-соединения...

en: Connecting to the network...
ru: Подключение к сети...

en: Connected to the wireless network
ru: Беспроводная сеть подключена

en: Wireless connection
ru: Беспроводное соединение

en: (Limited connectivity)
ru: (Ограниченное подключение)

en: Connected to the wired network
ru: Проводное соединение установлено

en: Connected to the cellular network
ru: Подключение к сотовой сети выполнено

en: Connected to the VPN
ru: VPN-соединение установлено

en: Connected to the network
ru: Подключение к сети установлено

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
ru: Очистить уведомления

en: Notification Settings
ru: Настройки уведомлений

en: No notifications
ru: Отключить уведомления

en: %d notification | %d notifications
ru[0]: %d уведомление
ru[1]: %d уведомления
ru[2]: %d уведомлений

en: just now
ru: только что

en: %d second ago | %d seconds ago
ru[0]: %d секунду назад
ru[1]: %d секунды назад
ru[2]: %d секунд назад

en: %d minute ago | %d minutes ago
ru[0]: %d минуту назад
ru[1]: %d минуты назад
ru[2]: %d минут назад

en: Click to toggle the on-screen keyboard
ru: Нажмите для включения/выключения экранной клавиатуры

en: Click to enable the on-screen keyboard
ru: Нажмите для отображения экранной клавиатуры

en: Launch
ru: Запустить

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Panel launchers
ru: Запуск приложений с панели

en: Battery full
ru: Батарея полностью заряжена

en: Battery almost full
ru: Батарея почти заряжена

en: Battery good
ru: Батарея в хорошем состоянии

en: Low battery
ru: Низкий заряд батареи

en: Critically low battery
ru: Критически низкий заряд батареи

en: AC adapter
ru: Адаптер питания от сети

en: Laptop battery
ru: Батарея

en: UPS
ru: Источник бесперебойного питания

en: Monitor
ru: Монитор

en: Mouse
ru: Мышь

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
ru: Клавиатура

en: PDA
ru: КПК

en: Cell phone
ru: Сотовый телефон

en: Media player
ru: Медиапроигрыватель

en: Tablet
ru: Планшет

en: Computer
ru: Компьютер

en: Brightness
ru: Яркость

en: Keyboard backlight
ru: Подсветка клавиатуры

en: Power Settings
ru: Параметры энергосбережения

en: Charging
ru: Заряжается

en: Charging - %d hour until fully charged | Charging - %d hours until fully charged
ru[0]: Заряжается - %d час до полной зарядки
ru[1]: Заряжается - %d часа до полной зарядки
ru[2]: Заряжается - %d часов до полной зарядки

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
ru: Заряжается — %d %s %d %s до полной зарядки

en: hour | hours
ru[0]: час
ru[1]: часа
ru[2]: часов

en: minute | minutes
ru[0]: минута
ru[1]: минуты
ru[2]: минут

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
ru[0]: Заряжается - %d минута до полной зарядки
ru[1]: Заряжается - %d минуты до полной зарядки
ru[2]: Заряжается - %d минут до полной зарядки

en: Fully charged
ru: Полностью заряжена

en: Using battery power
ru: Работа от батареи

en: Using battery power - %d hour remaining | Using battery power - %d hours remaining
ru[0]: Работа от батареи - остался %d час
ru[1]: Работа от батареи - осталось %d часа
ru[2]: Работа от батареи - осталось %d часов

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Using battery power - %d %s %d %s remaining
ru: Работа от батареи — хватит на %d %s %d %s

en: Using battery power - %d minute remaining | Using battery power - %d minutes remaining
ru[0]: Работа от батареи - осталось %d минута
ru[1]: Работа от батареи - осталось %d минуты
ru[2]: Работа от батареи - осталось %d минут

note: Label                              Executable Icon                     Category          Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
ru: Принтеры

en: Cancel all jobs
ru: Отменить все задания

en: '%s' on %s
ru: '%s' на %s

en: Send to front
ru: На передний план

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
ru: Недавние документы

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
ru: Съёмные носители

en: Open file manager
ru: Открыть файловый менеджер

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
ru: Масштабирование

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
ru: Настройки

en: Hi there!
ru: Привет!

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
ru: ВЫ НАЖАЛИ НА КНОПКУ!!!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
ru: ВЫ ИСПОЛЬЗОВАЛИ ГОРЯЧИЕ КЛАВИШИ!

en: Click to show the desktop or middle-click to show the desklets
ru: Щелкните мышью, чтобы показать рабочий стол, или щелкните средней кнопкой мыши, чтобы показать десклеты

en: Show Desklets
ru: Показать десклеты

en: Click to pause the slideshow
ru: Нажмите, чтобы приостановить показ слайдов

en: Click to resume the slideshow
ru: Нажмите, чтобы возобновить показ слайдов

en: The slideshow is disabled
ru: Показ слайдов отключен

en: Slideshow
ru: Показ слайдов

en: Next Background
ru: Следующий фон

en: Background Settings
ru: Настройки фона

en: Current background:
ru: Текущие обои:

en: Playing
ru: Воспроизводится

en: Paused
ru: Приостановлено

en: Stopped
ru: Остановлено

en: Unknown Artist
ru: Неизвестный исполнитель

en: Unknown Album
ru: Неизвестный альбом

en: Unknown Title
ru: Неизвестное название

en: Previous
ru: Предыдущий

en: Play
ru: Воспроизведение

en: Stop
ru: Стоп

en: Next
ru: Следующий

en: Consecutive Playing
ru: Повторять

en: No Shuffle
ru: По порядку

en: Open Player
ru: Открыть проигрыватель

en: Quit Player
ru: Закрыть проигрыватель

en: Pause
ru: Пауза

en: Repeat Single
ru: Повторять одну

en: Repeat All
ru: Повторять все

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
ru: Случайное воспроизведение

en: Mute output
ru: Отключить звук

en: Mute input
ru: Отключить микрофон

en: Applications
ru: Приложения

en: Output device
ru: Устройство вывода

en: Microphone
ru: Микрофон

en: Input device
ru: Устройство ввода

en: Volume
ru: Громкость

en: Launch player
ru: Запустить проигрыватель

en: Choose player controls
ru: Выберете управление проигрывателем

en: Sound Settings
ru: Настройки звука

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
ru: Вы уверены, что хотите очистить корзину?

en: This operation cannot be undone.
ru: Эту операцию невозможно отменить.

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
ru: Корзина

en: Empty Trash
ru: Очистить корзину

en: Open Trash
ru: Открыть корзину

en: Lock Screen
ru: Заблокировать экран

en: Switch User
ru: Сменить пользователя

en: Log Out...
ru: Завершить сеанс…

en: Power Off...
ru: Выключить...

en: Remove 'Window list'
ru: Удалить "Список окон"

en: All windows
ru: Все окна

en: Manage workspaces (Expo)
ru: Управление рабочими областями (Expo)

en: Add a new workspace
ru: Добавить новую рабочую область

en: Remove the current workspace
ru: Удалить текущую рабочую область

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Normal
ru: Обычный

en: Left
ru: По левому краю

en: Right
ru: По правому краю

en: Upside-down
ru: Перевернутый

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinf
en: Display
ru: Экран

en: Configure display settings...
ru: Настроить параметры экрана...

en: Clock
ru: Часы

en: Edit launcher
ru: Редактировать значок запуска

en: Photo Frame
ru: Фоторамка

en: Control Center
ru: Центр управления

en: Users and Groups
ru: Пользователи и группы

en: Add or remove users and groups
ru: Добавить или удалить пользователей и группы

note: Virtual keyboard
en: Virtual keyboard
ru: Виртуальная клавиатура

en: Turn on-screen keyboard on or off
ru: Включить или выключить экранную клавиатуру

en: Valid name
ru: Допустимое имя

en: The name cannot be empty.
ru: Имя не может быть пустым.

en: Valid executable
ru: Допустимая команда

en: The executable is not valid. It cannot be empty and spaces in the path must be escaped with backslash (\).
ru: Недопустимая команда. Команда не должна быть пустой, пробелы должны быть экранированы обратной косой чертой (\).

en: Cannot create the launcher at this location.  Add to the desktop instead?
ru: Здесь нельзя создать значок запуска. Добавить его на рабочий стол?

en: Choose a command
ru: Выбрать команду

en: Would you like to add this launcher to the menu also?  It will be placed in the Other category initially.
ru: Хотите также добавить этот значок запуска в меню? Изначально он будет помещён в категорию «Прочие».

en: Screen Locker
ru: Блокировка экрана

en: Please type an away message for the lock screen
ru: Пожалуйста, введите сообщение для экрана блокировки

en: Preferences
ru: Параметры

en: Hardware
ru: Оборудование

en: Administration
ru: Администрирование

note: Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
ru: Сеть

en: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet
ru: сеть, беспроводная, wifi, ethernet, широкополосный доступ, интернет

en: color, profile, display, printer, output
ru: цвет, профиль, экран, принтер, вывод

en: Graphics Tablet
ru: Графический планшет

en: wacom, digitize, tablet, graphics, calibrate, stylus
ru: графический планшет, оцифровка, планшет, калибровка, стилус

en: printers, laser, inkjet
ru: принтер, лазерный, струйный

en: Firewall
ru: Межсетевой экран

en: firewall, block, filter, programs
ru: межсетевой экран, блок, фильтр, программы

en: Languages
ru: Языки

en: language, install, foreign
ru: язык, установка, иностранный

en: Input Method
ru: Способ ввода

en: language, install, foreign, input, method, chinese, korean, japanese, typing
ru: язык, установка, иностранный, ввод, метод, китайский, корейский, японский, набор текста

en: Login Window
ru: Окно входа в систему

en: login, lightdm, mdm, gdm, manager, user, password, startup, switch
ru: вход, lightdm, mdm, gdm, менеджер, пользователь, пароль, запуск, переключение

en: login, lightdm, manager, settings, editor
ru: вход, lightdm, менеджер, настройки, редактор

en: Driver Manager
ru: Диспетчер драйверов

en: video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
ru: видео, драйвер, wifi, карта, оборудование, проприетарный, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Nvidia Settings
ru: Настройки Nvidia

en: video, driver, proprietary, nvidia, settings
ru: видео, драйвер, проприетарный, nvidia, настройки

en: Software Sources
ru: Источники приложений

en: ppa, repository, package, source, download
ru: ppa, репозиторий, пакет, источник, загрузка

en: Package Management
ru: Управление пакетами

en: update, install, repository, package, source, download
ru: обновление, установка, репозиторий, пакет, источник, загрузка

en: user, users, account, accounts, group, groups, password
ru: пользователь, пользователи, учётная запись, учётные записи, группа, группы, пароль

en: bluetooth, dongle, transfer, mobile
ru: bluetooth, донгл, передача, мобильный

en: Manage Services and Units
ru: Управление службами и элементами

en: Disks
ru: Диски

en: disks, manage, hardware, management, hard, hdd, pendrive, format, erase, test, create, iso, ISO, disk, image
ru: диски, управление, аппаратное обеспечение, управление, жёсткий, hdd, плашки ОЗУ, форматировать, стереть, тест, создать, iso, ISO, диск, образ

en: Back to all settings
ru: Все параметры

en: Cancel
ru: Отмена

en: The group name cannot contain upper-case or space characters
ru: Название группы не должно содержать заглавных букв и пробелов

en: Change Password
ru: Изменить пароль

en: New password
ru: Новый пароль

en: Confirm password
ru: Подтвердить пароль

en: Generate a password
ru: Сгенерировать пароль

en: Your new password needs to be at least 8 characters long
ru: Длина вашего нового пароля должна быть не менее 8 символов

en: Show password
ru: Показать пароль

en: An error occurred. Your password was not changed.
ru: Произошла ошибка. Ваш пароль не был изменен.

en: Change
ru: Изменить

en: Passwords do not match
ru: Пароли не совпадают

en: Too short
ru: Слишком короткий

en: Weak
ru: Слабый

en: Fair
ru: Средний

en: Good
ru: Хороший

en: Strong
ru: Надёжный

en: Standard
ru: Стандартный

en: Administrator
ru: Администратор

en: The username must consist of only:
        - lower case letters (a-z)
        - numerals (0-9)
        - '.', '-', and '_' characters
ru: Имя пользователя должно содержать только:
        - строчные латинские буквы (a-z)
        - цифры (0-9)
        - символы '.', '-', '_'

en: Account Type
ru: Тип учётной записи

en: Full Name
ru: Полное имя

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Invalid username
ru: Недопустимое имя пользователя

en: A user with the name '%s' already exists.
ru: Пользователь с именем '%s' уже существует.

en: Users
ru: Пользователи

en: Groups
ru: Группы

en: Click to change the picture
ru: Нажмите для изменения изображения

en: Browse for more pictures...
ru: Найти дополнительные изображения…

en: Click to change the name
ru: Нажмите для изменения имени

en: Click to change the password
ru: Нажмите для изменения пароля

en: Click to change the groups
ru: Нажмите для изменения групп

en: Picture
ru: Изображение

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
ru: Имя

en: Password
ru: Пароль

en: Open
ru: Открыть

en: Images
ru: Изображения

en: No password set
ru: Пароль не установлен

en: Set at login
ru: Установить при входе

en: This user is currently logged in
ru: Данный пользователь выполнил вход

en: The user's home directory is encrypted. To preserve access to the encrypted directory, only the user should change this password.
ru: Домашний каталог пользователя зашифрован. Чтобы сохранить доступ к зашифрованному каталогу, этот пароль должен менять только пользователь.

en: Are you sure you want to permanently delete %s and all the files associated with this user?
ru: Вы уверены, что хотите безвозвратно удалить %s и все файлы связанные с данным пользователем?

en: This group is set as %s's primary group
ru: Эта группа назначена в качестве главной для пользователя %s

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
ru: Вы уверены, что хотите безвозвратно удалить %s?

en: Group Name
ru: Название группы

en: Previous instance
ru: Предыдущий экземпляр

en: Next instance
ru: Следующий экземпляр

en: More options
ru: Дополнительные настройки

en: Import from a file
ru: Импортировать из файла

en: Export to a file
ru: Экспортировать в файл

en: Reset to defaults
ru: Восстановить значения по умолчанию

en: Reload %s
ru: Перезагрузить %s

en: Settings for %s
ru: Параметры для %s

en: Select or enter file to export to
ru: Выберите или введите файл для экспорта в

en: JSON files
ru: Файлы JSON

en: Select a JSON file to import
ru: Выберите файл JSON для импорта

en: Cancel Job
ru: Отменить задачу

en: Do you really want to cancel this job?
ru: Вы действительно хотите отменить эту задачу?

en: Keep Printing
ru: Продолжить печать

en: Do you really want to cancel all jobs?
ru: Вы действительно хотите отменить все задания?

en: Cancel All Jobs
ru: Отменить все задания

en: Random
ru: Случайно

en: Show
ru: Показать

en: Item
ru: Пункт

en: Select a date
ru: Выбрать дату

en: %l:%M:%S %p
ru: %l∶%M∶%S %p

en: Select a time
ru: Выберите время

en: Hour
ru: Час

en: Minute
ru: Минута

en: Second
ru: Секунда

en: This applet is currently enabled
ru: Этот апплет в настоящее время включён

en: This desklet is currently enabled
ru: Этот десклет в настоящее время включён

en: This extension is currently enabled
ru: Это расширение в настоящее время включено

en: by %s
ru: по %s

en: Configure
ru: Настроить

en: This is a system applet. It cannot be removed.
ru: Это системный апплет, и не может быть удалён.

en: This is a system desklet. It cannot be removed.
ru: Это системный десклет, и не может быть удалён.

en: This is a system extension. It cannot be removed.
ru: Это системное расширение, и не может быть удалено.

en: This applet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
ru: Этот апплет содержит вызовы функций, которые потенциально могут привести к сбою или зависанию Cinnamon. Если у вас возникли сбои или зависания, попробуйте удалить его.

en: This desklet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
ru: Этот десклет содержит вызовы функций, которые потенциально могут привести к сбою или зависанию Cinnamon. Если у вас возникли сбои или зависания, попробуйте удалить его.

en: This extension contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
ru: Это расширение содержит вызовы функций, которые потенциально могут привести к сбою или зависанию Cinnamon. Если у вас возникли сбои или зависания, попробуйте удалить его.

en: About
ru: О дополнении

en: Extension %s is not compatible with your version of Cinnamon.
ru: Расширение %s несовместимо с вашей версией Cinnamon.

en: There are multiple instances enabled. Are you sure you want to remove all of them?
ru: Включено несколько экземпляров. Вы действительно хотите удалить их все?

en: Are you sure you want to completely remove %s?
ru: Вы уверены, что хотите окончательно удалить %s?

en: This will restore the default set of enabled applets. Are you sure you want to do this?
ru: Это восстановит стандартный набор включённых апплетов. Вы уверены, что хотите продолжить?

en: This will restore the default set of enabled desklets. Are you sure you want to do this?
ru: Это восстановит стандартный набор включённых десклетов. Вы уверены, что хотите продолжить?

en: This will disable all active extensions. Are you sure you want to do this?
ru: Это приведет к отключению всех активных расширений. Вы уверены, что хотите отключить их?

en: This will remove all actions. Are you sure you want to do this?
ru: Это приведет к удалению всех действий. Вы уверены, что хотите это сделать?

en: Something went wrong while loading %s. Please make sure you are using the latest version, and then report the issue to its developer.
ru: При загрузке %s что-то пошло не так. Удостоверьтесь в том, что вы используете последнюю версию, а затем отправьте отчёт о сбое разработчику.

en: Installed
ru: Установлено

en: Install
ru: Установить

en: Update
ru: Обновить

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Popularity
ru: Популярность

en: Date
ru: Дата

en: Upgradable
ru: Обновляемый

en: More info
ru: Дополнительная информация

en: Refresh
ru: Обновить

en: Update all
ru: Обновить все

en: %d update available | %d updates available
ru[0]: Доступно %d обновление
ru[1]: Доступно %d обновления
ru[2]: Доступно %d обновлений

en: No updates available
ru: Обновления не доступны

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color
ru: Нажмите на пипетку, затем нажмите на цвет в любом месте вашего экрана для выбора данного цвета

en: Click to set a new accelerator key.
ru: Кликните для установки горячей клавиши

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
ru: Нажмите Esc или выберите курсором ещё раз, чтобы отменить операцию.

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
ru: Нажмите Backspace для удаления существующей привязки клавиш.

en: unassigned
ru: не назначено

en: Pick an accelerator
ru: Выберите ускоритель

en: Continue
ru: Продолжить

en: 
    This key combination, '<b>%s</b>' should not be used because it would become impossible to type using this key.
ru: 
    Комбинацию клавиш '<b>%s</b>' не следует использовать, так как их использование при вводе станет невозможным.

en: Please try again using a modifier key such as Control, Alt or Super (Windows key).
ru: Попробуйте снова, используя клавишу-модификатор, такую как Control, Alt или Super (клавиша Windows).

en: Continue only if you are certain this is what you want, otherwise press cancel.
ru: Продолжайте, только если вы уверены в том, что делаете, в противном случае нажмите отмену.

en: Checking dependencies
ru: Проверяю зависимость

en: Please install: %s
ru: Пожалуйста, установите: %s

en: _Cancel
ru: _Отмена

en: _Open
ru: _Открыть

en: Sound files
ru: Звуковые файлы

en: Downloading images:
ru: Загрузка изображений:

en: An error occurred while trying to access the server. Please try again in a little while.
ru: При попытке получить доступ к серверу возникла ошибка. Повторите попытку через некоторое время.

en: Something went wrong with the spices download. Please try refreshing the list again.
ru: Что-то пошло не так при загрузке дополнений Cinnamon. Пожалуйста, попробуйте обновить список еще раз.

en: Refreshing the cache
ru: Обновление кэша

en: Installing %s
ru: Установка %s

en: An error occurred during the installation of %s. Please report this incident to its developer.
ru: При установке %s возникла ошибка. Пожалуйста, отправьте разработчику отчёт об ошибке.

en: Uninstalling %s
ru: Удаление %s

en: A problem occurred while removing %s.
ru: При удалении %s возникла ошибка.

en: 
    
    Details:  %s
ru: 
    
    Подробности:  %s

en: Add new entry
ru: Добавить новую запись

en: Remove selected entry
ru: Удалить выбранный элемент

en: Edit selected entry
ru: Редактировать выбранный элемент

en: Move selected entry up
ru: Переместить выбранный элемент вверх

en: Move selected entry down
ru: Переместить выбранный элемент вниз

en: Edit entry
ru: Редактировать запись

en: Configure accessibility features
ru: Настройка специальных возможностей

en: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast
ru: лупа, разговор, доступ, масштабирование, ключи, контрастность

en: Visual
ru: Визуальные

note: Visual Aids
en: Visual Aids
ru: Визуальная помощь

en: High contrast
ru: Высокая контрастность

en: Large text
ru: Большой текст

en: Screen reader
ru: Программа для чтения с экрана

en: Configure screen reader
ru: Настройка программы чтения с экрана

note: Desktop Zoom
en: Desktop Zoom
ru: Масштабирование рабочего стола

en: Enable zoom
ru: Включить масштабирование

en: Magnification
ru: Увеличение

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
ru: Отключено

en: Mouse wheel modifier
ru: Модификатор колесика мыши

en: While this modifier is pressed, mouse scrolling will increase or decrease zoom.
ru: До тех пор пока модификатор зажат, прокрутка мыши будет увеличивать или уменьшать масштабирование

en: Scroll at screen edges
ru: Прокрутка к краю экрана

en: Keep cursor centered
ru: Центрировать курсор

en: Cursor moves with contents
ru: Курсор движется с содержимым

en: Cursor pushes contents around
ru: Курсор отталкивает содержимое

en: Mouse tracking mode
ru: Режим отслеживания мыши

en: Lens mode
ru: Режим объектива

en: Square
ru: Квадрат

en: Horizontal strip
ru: Горизонтальная полоса

en: Vertical strip
ru: Вертикальная полоса

en: Lens shape
ru: Форма линзы

en: Full screen
ru: Полноэкранный режим

en: Top half
ru: Вверху

en: Bottom half
ru: Внизу

en: Left half
ru: Слева

en: Right half
ru: Справа

en: Screen position
ru: Положение экрана

en: Enable the on-screen keyboard
ru: Включить экранную клавиатуру

en: Touch
ru: Касание

en: Full scale
ru: Полномасштабный

en: Scanning
ru: Сканирование

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
ru: Раскладка клавиатуры

en: At the bottom of the screen
ru: В нижней части экрана

en: At the top of the screen
ru: В верхней части экрана

en: Keyboard position
ru: Расположение клавиатуры

en: A quarter of the screen
ru: Четверть экрана

en: A third of the screen
ru: Треть экрана

en: Half of the screen
ru: Половина экрана

en: Keyboard size
ru: Размер клавиатуры

en: Show the keyboard any time something expects input
ru: Показывать клавиатуру всегда, когда необходим ввод

en: Show keyboard only when the user activates it
ru: Показывать клавиатуру только, если пользователь ее активирует

en: Activation mode
ru: Режим активации

note: Keyboard indicators
en: Keyboard indicators
ru: Клавиатурные индикаторы

en: Use visual indicator on Caps and Num Lock
ru: Использовать зрительные индикаторы для клавиш Caps и Num Lock

en: Use audio indicator on Caps and Num Lock
ru: Использовать звуковые индикаторы для клавиш Caps и Num Lock

en: Sound to use Caps or Num Lock on
ru: Звук при включении клавиш Caps и Num Lock

en: Sound to use Caps or Num Lock off
ru: Звук пр ивыключении клавиш Caps и Num Lock

en: Event feedback (required for typing assistance alerts)
ru: Реакция на события (требуется для оповещений в «Помощь при наборе текста»)

en: Enable visual alerts
ru: Включить визуальные оповещения

en: Flash the entire monitor
ru: Вспышка на весь монитор

en: Flash the active window
ru: Вспышка при активации окна

en: Visual style
ru: Визуальный стиль

en: Enable audio alerts
ru: Включить аудио предупреждения

en: Sound to use for window alerts
ru: Звук для оконных предупреждений

en: Typing assistance
ru: Помощь при наборе текста

note: Stickykeys
en: Sticky keys
ru: «залипающие» клавиши

en: Treat a sequence of modifier keys as a combination
ru: Рассматривать последовательность клавиш-модификаторов в виде комбинации

en: Disable if two modifiers are pressed together
ru: Отключить, если два модификатора нажаты вместе

en: Alert when a modifier key is pressed
ru: Предупреждать, когда клавиша-модификатор зажата

note: Slowkeys
en: Slow keys
ru: «медленные» клавиши

en: Put a delay between when a key is pressed and when it is accepted
ru: Установить задержку между нажатием клавиши и временем ее принятия

en: Alert when a key is pressed
ru: Предупреждать, когда клавиша нажата

en: Alert when a key is accepted
ru: Предупреждать, когда клавиша принята

en: Alert when a key is rejected
ru: Оповещение, когда клавиша отклонена

en: Acceptance delay
ru: Задержка принятия

en: Short
ru: Коротк.

en: Long
ru: Длинн.

note: Bouncekeys
en: Bounce keys
ru: «скачущие» клавиши

en: Ignore fast duplicate keypresses
ru: Игнорировать быстрые повторные нажатия

note: Mousekeys
en: Mouse keys
ru: Кнопки мыши

en: Control the pointer using the keypad
ru: Управлять указателем с помощью вспомогательного блока клавиш

en: Initial delay
ru: Первоначальные задержки

en: Shorter
ru: Короче

en: Longer
ru: Дольше

en: Acceleration time
ru: Время разгона

en: Maximum speed
ru: Максимальная скорость

en: Slower
ru: Медленнее

en: Faster
ru: Быстрее

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
ru: Вторичное нажатие удержанием первичной кнопки

en: Trigger a click when the pointer hovers
ru: Нажатие при наведении указателя

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
ru: Задержка

en: Motion threshold
ru: Порог движения

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Small
ru: Небольшой

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Large
ru: Крупный

en: Manage your actions
ru: Управляйте своими действиями

en: action
ru: действие

en: Actions
ru: Действия

en: Manage
ru: Настройка

en: Download
ru: Загрузка

en: Enable
ru: Включить

en: Disable
ru: Отключить

en: Installed actions
ru: Установленные действия

en: Remove all
ru: Удалить все

en: Manage Cinnamon applets
ru: Управление апплетами Cinnamon

en: You can remove specific instances in panel edit mode via the context menu.
ru: Вы можете удалить определенные элементы в режиме редактирования панели, с помощью контекстного меню.

en: applet
ru: апплет

en: Installed applets
ru: Установленные апплеты

en: Reset all
ru: Сбросить всё

en: Previous Panel
ru: Предыдущая панель

en: Next Panel
ru: Следующая панель

en: Solid color
ru: Сплошная заливка

en: Horizontal gradient
ru: Горизонтальный градиент

en: Vertical gradient
ru: Вертикальный градиент

en: No picture
ru: Без картинки

en: Mosaic
ru: Мозаика

en: Centered
ru: По центру

en: Scaled
ru: Масштабированный

en: Stretched
ru: Растянутый

en: Spanned
ru: Объединение

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Change your desktop's background
ru: Изменить обои рабочего стола

en: background, picture, slideshow
ru: фон, картинка, слайд-шоу

en: Backgrounds
ru: Фоновые рисунки

en: Add Folder
ru: Добавить папку

en: Add new folder
ru: Добавить новую папку

en: Remove selected folder
ru: Удалить выбранную папку

en: Play backgrounds as a slideshow
ru: Показ слайдов

en: minutes
ru: мин.

en: Play images in random order
ru: Показ в случайном порядке

en: Picture aspect
ru: Формат изображения

en: Manage date and time settings
ru: Управление параметрами даты и времени

en: time, date, calendar, format, network, sync
ru: время, дата, календарь, формат, сеть, синхронизация

en: Date & Time
ru: Дата и время

en: Date and Time
ru: Дата и время

en: Network time
ru: Время сети

en: Manually set date and time
ru: Установить дату и время вручную

en: Format
ru: Формат

en: Use 24h clock
ru: Использовать 24-часовой формат

en: Display the date
ru: Показывать дату

en: Display seconds
ru: Показывать секунды

en: Use locale default
ru: Настройки локали

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Monday
ru: Понедельник

en: First day of week
ru: Первый день недели

en: Region
ru: Район/область

en: City
ru: Город

en: Internet
ru: Интернет

en: Multimedia
ru: Мультимедиа

en: Office
ru: Офис

en: System
ru: Система

en: Web
ru: Сеть

en: Mail
ru: Почта

en: Music
ru: Музыка

en: Video
ru: Видео

en: Photos
ru: Фото

en: Word
ru: Слово

en: Spreadsheet
ru: Таблица

en: Source Code
ru: Исходный код

en: File Manager
ru: Файловый менеджер

en: Plain Text
ru: Текст

en: CD audio
ru: Звуковой компакт-диск

en: Select an application for audio CDs
ru: Выберите приложение для звуковых компакт-дисков

en: DVD video
ru: DVD-видео

en: Select an application for video DVDs
ru: Выберите приложение для видео-DVD

en: Music player
ru: Музыкальный проигрыватель

en: Select an application to run when a music player is connected
ru: Выберите приложение, запускаемое при подключении музыкального проигрывателя

en: Select an application to run when a camera is connected
ru: Выберите приложение, запускаемое при подключении камеры

en: Software
ru: ПО

en: Select an application for software CDs
ru: Выберите приложение для компакт-дисков с ПО

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info strings, just here to fix capitalization of the English originals. If the shared-mime-info translation works for your language, simply leave these untranslated.
en: audio DVD
ru: звуковой DVD

en: blank Blu-ray disc
ru: чистый диск Blu-ray

en: blank CD disc
ru: чистый CD-диск

en: blank DVD disc
ru: чистый DVD-диск

en: blank HD DVD disc
ru: чистый диск HD DVD

en: Blu-ray video disc
ru: видеодиск Blu-ray

en: e-book reader
ru: устройство для чтения электронных книг

en: HD DVD video disc
ru: видеодиск HD DVD

en: Picture CD
ru: CD-диск с изображениями

en: Windows software
ru: ПО Windows

en: Command-line option for your terminal to execute a passed-in command.
ru: Параметр командной строки для вашего терминала для выполнения переданной команды.

en: Ask what to do
ru: Спрашивать, что делать

en: Open folder
ru: Открыть папку

en: Do nothing
ru: Бездействовать

en: Other Media
ru: Другой носитель

en: Select how other media should be handled
ru: Выберите способ обработки других носителей

en: _Action:
ru: _Действие:

en: Preferred Applications
ru: Предпочтительные приложения

en: media, defaults, applications, programs, removable, browser, email, calendar, music, videos, photos, images, cd, autoplay, favorite, apps
ru: носители, настройки по умолчанию, приложения, программы, съемные устройства, браузер, электронная почта, календарь, музыка, видео, фото, изображения, CD, автозапуск, избранное

en: Preferred applications
ru: Предпочтительные приложения

en: Calculator
ru: Калькулятор

en: Terminal
ru: Терминал

en: Arguments
ru: Аргументы

en: Removable media
ru: Съёмные носители

en: Prompt or start programs on media insertion
ru: Спрашивать или запускать программы при подключении носителя

note: FIXMEEEEEEEE??
en: _Other Media...
ru: _Другой носитель…

en: Manage your Cinnamon desklets
ru: Управление десклетами Cinnamon

en: You can remove specific instances from the desktop via that desklet's context menu
ru: Можно удалить с рабочего стола конкретный десклет через его контекстное меню

en: desklet, desktop, slideshow
ru: десклет, рабочий стол, слайд-шоу

en: Desklets
ru: Десклеты

en: General Settings
ru: Общие настройки

en: General Desklets Settings
ru: Основные настройки десклетов

en: No decoration
ru: Без украшений

en: Border only
ru: Только рамка

en: Border and header
ru: Рамка и заголовок

en: Decoration of desklets
ru: Оформление десклетов

en: Note: Some desklets require the border/header to be always present
ru: Примечание: Некоторые десклеты требуют постоянного наличия рамки/заголовка

en: Such requirements override the settings selected here
ru: Такие требования перекрывают данные настройки

en: Snap desklets to grid
ru: Привязка десклета к сетке

en: Width of desklet snap grid
ru: Ширина сетки для привязки десклета

en: Lock desklets in their current position
ru: Закрепить виджеты в их текущем положении

en: Installed desklets
ru: Установленные десклеты

en: Manage your desktop icons
ru: Настроить значки на рабочем столе

en: desktop, home, button, trash
ru: рабочий стол, домашняя, кнопка, корзина

en: Desktop
ru: Рабочий стол

en: Manage display settings
ru: Задать настройки дисплея

en: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd
ru: дисплей, экран, монитор, слой, разрешение, двойной, LCD

en: Layout
ru: Раскладка

en: Disable automatic screen rotation
ru: Отключить автоматический поворот экрана

en: Select this option to disable automatic screen rotation on hardware equipped with supported accelerometers.
ru: Выберите этот параметр, чтобы отключить автоматический поворот экрана на аппаратных средствах, оборудованного поддерживаемых акселерометров.

en: Enable fractional scaling controls (experimental)
ru: Включить управление дробным масштабированием (экспериментальное)

en: Select this option to display additional layout controls for per-monitor scaling.
ru: Выберите этот параметр, чтобы отобразить дополнительные элементы управления компоновкой для масштабирования на мониторе.

en: Control Cinnamon visual effects.
ru: Управление визуальными эффектами Cinnamon.

en: effects, window
ru: эффекты, окно

en: Effects
ru: Эффекты

en: Desktop and window effects
ru: Эффекты рабочего стола и окон

en: Effects on dialog boxes
ru: Эффекты диалоговых окон

en: Effects on menus
ru: Эффекты меню

en: Session startup animation
ru: Анимация начала сеанса

en: Fade effect on Cinnamon scrollboxes (like the Menu application list)
ru: Эффект затухания в окнах Cinnamon с прокруткой (например, в списке приложений Главного меню)

en: Window effects
ru: Эффекты окон

note: MAPPING WINDOWS CLOSING WINDOWS MINIMIZING WINDOWS grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options gro
en: None
ru: Не задан

en: Traditional
ru: Традиционные

en: Fly
ru: Полет

en: New windows or unminimizing existing ones
ru: Открытие новых или свёрнутых окон

en: Closing windows
ru: Закрытие окон

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
ru: Затухание

en: Minimizing windows
ru: Сворачивание окон

note: MAXIMIZING/TILING WINDOWS
en: Resizing and tiling windows
ru: Изменение размера и расположение окон плиткой

en: Window animation speed
ru: Скорость анимации окна

en: Manage your Cinnamon extensions
ru: Управление расширениями Cinnamon

en: extension, addon
ru: расширение, дополнение

en: Extensions
ru: Расширения

en: Installed extensions
ru: Установленные расширения

en: Disable all
ru: Отключить все

en: Configure system fonts
ru: Настроить системные шрифты

en: font, size, small, large
ru: шрифт, размер, маленький, большой

en: Font Selection
ru: Выбор шрифтов

en: Default font
ru: Шрифт по умолчанию

en: Desktop font
ru: Шрифт рабочего стола

en: Document font
ru: Шрифт документа

en: Monospace font
ru: Моноширинный шрифт

en: Window title font
ru: Шрифт заголовка окна

en: Font Settings
ru: Настройки шрифтов

en: Grayscale
ru: Оттенки серого

en: Rgba
ru: RGBA

en: Slight
ru: Лёгкий

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Medium
ru: Средн.

en: Full
ru: Полный

en: Vertical RGB
ru: Вертикальное RGB

en: Vertical BGR
ru: Вертикальное BGR

en: Text scaling factor
ru: Коэффициент масштабирования текста

en: Hinting
ru: Хинтинг

en: Hinting allows for producing clear, legible text on screen.
ru: Хинтинг (уточнение) делает текст на экране чётким и разборчивым

en: Antialiasing
ru: Сглаживание

en: Antialiasing makes on screen text smoother and easier to read
ru: Сглаживание делает текст на экране читабельнее

en: RGBA Order
ru: Порядок RGBA

en: The order of subpixel elements on an LCD screen, only used when antialiasing is set to 'rgba'
ru: Порядок субпиксельных элементов на ЖК-экране, используется только в том случае, когда сглаживание установлено в режим 'rgba'

en: Miscellaneous Cinnamon preferences
ru: Различные настройки Cinnamon

en: logging, click
ru: вход в систему, клик

note: Label                   id                  parent (child)Label                       id                  parent grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->generalPage->title
en: General
ru: Общие

en: Compositor Options
ru: Параметры компоновщика

en: Disable compositing for full-screen windows
ru: Отключить композитинг для полноэкранных окон

en: Select this option to let full-screen applications skip the compositing manager and run at maximum speed. Unselect it if you're experiencing screen-tearing in full screen mode.
ru: Выберите этот вариант, чтобы пропустить композитинг для полноэкранных приложений и работать на максимальной скорости. Снимите галочку, если вы видите артефакты в полноэкранном режиме.

en: Miscellaneous Options
ru: Дополнительные параметры

en: Enable timer when logging out or shutting down
ru: Использовать таймер при выходе из системы или завершении работы

en: Timer delay
ru: Таймер

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->units
en: seconds
ru: сек.

en: Memory limit
ru: Лимит памяти

en: Restart Cinnamon when it uses too much memory
ru: Перезапустить Cinnamon, если он использует слишком много памяти

en: MB
ru: МБ

en: Check frequency
ru: Частота проверки

en: Switch to right workspace
ru: Переключиться на правую рабочую область

note: Workspaces
en: Switch to left workspace
ru: Переключиться на левую рабочую область

en: Minimize window
ru: Свернуть окно

note: Windows
en: Maximize window
ru: Развернуть окно

en: Close window
ru: Закрыть окно

en: Move window to right workspace
ru: Переместить окно на правую рабочую область

en: Move window to left workspace
ru: Переместить окно на левую рабочую область

en: Make window fullscreen
ru: Развернуть окно во весь экран

en: Exit window fullscreen
ru: Выйти из полноэкранного режима

en: Push tile up
ru: Прикрепить окно сверху

en: Push tile down
ru: Прикрепить окно снизу

note: Windows - Tiling and Snapping
en: Push tile left
ru: Прикрепить окно слева

en: Push tile right
ru: Прикрепить окно справа

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
ru: Показать рабочий стол

en: Volume up
ru: Громче

en: Volume down
ru: Тише

note: Sound and Media
en: Volume mute
ru: Отключить звук

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Play / Pause
ru: Воспроизведение/Пауза

en: Next track
ru: Следующая композиция

en: Previous track
ru: Предыдущая композиция

en: Zoom desktop in
ru: Увеличить масштаб рабочего стола

en: Zoom desktop out
ru: Уменьшить масштаб рабочего стола

en: Run a command
ru: Выполнить команду

en: Trigger at gesture start
ru: Срабатывание при начале жеста

en: Trigger at gesture end
ru: Срабатывание при окончании жеста

en: Manage touch gestures
ru: Управление сенсорными жестами

en: gesture, swipe, pinch, touch
ru: жест, смахивание, сжатие, касание

en: Gestures
ru: Жесты

en: Check again
ru: Проверить снова

en: Swipe
ru: Смахивание

en: Swipe with 2 fingers
ru: Смахивание двумя пальцами

en: Touchscreen only
ru: Только сенсорный экран

en: Swipe with 3 fingers
ru: Смахивание тремя пальцами

en: Swipe with 4 fingers
ru: Смахивание тремя пальцами

en: Swipe with 5 fingers
ru: Смахивание пятью пальцами

en: Pinch
ru: Сжатие

en: Pinch with %d fingers
ru: Сжатие %d пальцами

en: Pinch with 5 fingers
ru: Сжатие пятью пальцами

en: Tap
ru: Касание

en: Enable gestures
ru: Включить жесты

en: Activation thresholds
ru: Пороги активации

en: In percentage of the touch surface
ru: В процентах от поверхности касания

en: The touchegg package must be installed for gesture support.
ru: Для поддержки жестов должен быть установлен пакет touchegg

en: Gestures are disabled
ru: Жесты отключены

en: The Touchegg service is not running
ru: Служба Touchegg не запущена

en: Up
ru: Вверх

en: Down
ru: Вниз

en: In
ru: Вовнутрь

en: Out
ru: Наружу

en: Tap with %d fingers
ru: Касание %d пальцами

en: Sensitivity
ru: Чувствительность

en: Less
ru: Меньше

en: Manage hotcorner settings
ru: Управление настройками горячих углов

en: hotcorner, overview, scale, expo
ru: горячий угол, обзор, масштабирование, экспозиция

en: Hot Corners
ru: Горячие углы

en: Show all workspaces
ru: Показать все рабочие области

note: Expo
en: Show all windows
ru: Показать все окна

en: Enable this corner
ru: Активировать этот угол

en: Type a command...
ru: Введите команду...

en: Activation delay (ms)
ru: Задержка активации (мс)

en: Unknown size
ru: Неизвестный размер

en: Unknown CPU
ru: Неизвестный процессор

en: Operating System
ru: Операционная система

en: Cinnamon Version
ru: Версия Cinnamon

en: Linux Kernel
ru: Ядро Linux

en: Processor
ru: Процессор

en: Memory
ru: Память

en: GiB
ru: ГиБ

en: Hard Drives
ru: Жёсткие диски

en: Hard Drive
ru: Жёсткий диск

en: GB
ru: ГБ

en: Graphics Card
ru: Графическая карта

en: Display Server
ru: Дисплейный сервер

en: Display system information
ru: Отображать информацию о системе

en: system, information, details, graphic, sound, kernel, version
ru: система, информация, подробности, графика, звук, ядро, версия

en: System Info
ru: О системе

en: Upload system information
ru: Загрузить информацию о системе

en: No personal information included
ru: Личные данные не будут включены

en: Copy to clipboard
ru: Копировать в буфер обмена

en: Troubleshooting
ru: Устранение неполадок

en: Windows
ru: Окна

en: Positioning
ru: Размещение

en: Tiling and Snapping
ru: Прикрепление и прикрепление с защитой от наложения других окон

en: Inter-workspace
ru: Перемещение между рабочими областями

en: Inter-monitor
ru: Перемещение между мониторами

en: Workspaces
ru: Рабочие области

en: Direct Navigation
ru: Прямая навигация

en: Screenshots and Recording
ru: Скриншоты и запись экрана

en: Launchers
ru: Быстрый запуск

en: Sound and Media
ru: Звук и медиа

en: Quiet Keys
ru: Клавиши громкости

en: Universal Access
ru: Специальные возможности

en: Custom Shortcuts
ru: Дополнительные комбинации клавиш

en: Pointer
ru: Указатель

note: KB Label                        Schema                  Key name Array?  Category General
en: Show the window selection screen
ru: Показать экран выбора окна

en: Show the workspace selection screen
ru: Показать экран выбора рабочей области

en: Cycle through open windows
ru: Переключение между открытыми окнами

en: Cycle backwards through open windows
ru: Переход между окнами в обратном порядке

en: Cycle through windows from all workspaces
ru: Переключаться между окнами со всех рабочих областей

en: Cycle backwards through windows from all workspaces
ru: Переключаться между окнами со всех рабочих областей в обратном порядке

en: Cycle through open windows of the same application
ru: Переключение между окнами одного приложения

en: Cycle backwards through open windows of the same application
ru: Переключение между окнами одного приложения в обратном порядке

en: Run dialog
ru: Диалоговое окно "Выполнить команду"

note: General - Troubleshooting
en: Toggle Looking Glass
ru: Переключить отладчик «Looking Glass»

note: General - Pointer
en: Move pointer to the next monitor
ru: Переместить указатель на следующий монитор

en: Move pointer to the previous monitor
ru: Переместить указатель на предыдущий монитор

en: Unmaximize window
ru: Восстановить прежний размер окна

en: Activate window menu
ru: Активировать меню окна

en: Raise window
ru: Сделать окно активным

en: Lower window
ru: Отправить окно на задний план

en: Toggle maximization state
ru: Переключить состояние развёрнутости

en: Toggle fullscreen state
ru: Переключить состояние полноэкранности

en: Toggle shaded state
ru: Переключить состояние скрученности

en: Toggle always on top
ru: Переключатель всегда наверху

en: Toggle showing window on all workspaces
ru: Переключить показ окна на всех рабочих областях

en: Increase opacity
ru: Уменьшение прозрачности

en: Decrease opacity
ru: Увеличение прозрачности

en: Toggle vertical maximization
ru: Развернуть по вертикали

en: Toggle horizontal maximization
ru: Развернуть по горизонтали

note: Windows - Positioning
en: Resize window
ru: Изменить размер окна

en: Move window
ru: Переместить окно

en: Center window in screen
ru: Центрировать окно на экране

en: Move window to upper-right
ru: Переместить окно в правый верхний угол

en: Move window to upper-left
ru: Переместить окно в левый верхний угол

en: Move window to lower-right
ru: Переместить окно в правый нижний угол

en: Move window to lower-left
ru: Переместить окно в левый нижний угол

en: Move window to right edge
ru: Передвинуть окно к правому краю

en: Move window to top edge
ru: Передвинуть окно к верхнему краю

en: Move window to bottom edge
ru: Передвинуть окно к нижнему краю

en: Move window to left edge
ru: Передвинуть окно к левому краю

note: Windows - Workspace-related
en: Move window to new workspace
ru: Переместить окно на новую рабочую область

en: Move window to workspace above
ru: Переместить окно на рабочую область выше

en: Move window to workspace below
ru: Переместить окно на рабочую областьо ниже

en: Move window to workspace 1
ru: Переместить окно на рабочую область 1

en: Move window to workspace 2
ru: Переместить окно на рабочую область 2

en: Move window to workspace 3
ru: Переместить окно на рабочую область 3

en: Move window to workspace 4
ru: Переместить окно на рабочую область 4

en: Move window to workspace 5
ru: Переместить окно на рабочую область 5

en: Move window to workspace 6
ru: Переместить окно на рабочую область 6

en: Move window to workspace 7
ru: Переместить окно на рабочую область 7

en: Move window to workspace 8
ru: Переместить окно на рабочую область 8

en: Move window to workspace 9
ru: Переместить окно на рабочую область 9

en: Move window to workspace 10
ru: Переместить окно на рабочую область 10

en: Move window to workspace 11
ru: Переместить окно на рабочую область 11

en: Move window to workspace 12
ru: Переместить окно на рабочую область 12

note: Windows - Monitor-related
en: Move window to left monitor
ru: Переместить окно на левый монитор

en: Move window to right monitor
ru: Переместить окно на правый монитор

en: Move window to monitor above
ru: Переместить окно на окно выше

en: Move window to monitor below
ru: Переместить окно на окно ниже

note: Workspaces - Direct Nav
en: Switch to workspace 1
ru: Переключиться на рабочую область 1

en: Switch to workspace 2
ru: Переключиться на рабочую область 2

en: Switch to workspace 3
ru: Переключиться на рабочую область 3

en: Switch to workspace 4
ru: Переключиться на рабочую область 4

en: Switch to workspace 5
ru: Переключиться на рабочую область 5

en: Switch to workspace 6
ru: Переключиться на рабочую область 6

en: Switch to workspace 7
ru: Переключиться на рабочую область 7

en: Switch to workspace 8
ru: Переключиться на рабочую область 8

en: Switch to workspace 9
ru: Переключиться на рабочую область 9

en: Switch to workspace 10
ru: Переключиться на рабочую область 10

en: Switch to workspace 11
ru: Переключиться на рабочую область 11

en: Switch to workspace 12
ru: Переключиться на рабочую область 12

note: System
en: Log out
ru: Выход

en: Shut down
ru: Выключение

en: Suspend
ru: Ждущий режим

en: Hibernate
ru: Спящий режим

note: System - Screenshots
en: Take a screenshot of an area
ru: Сделать снимок области экрана

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
ru: Копировать снимок области экрана в буфер обмена

en: Take a screenshot
ru: Сделать снимок экрана

en: Copy a screenshot to clipboard
ru: Скопировать снимок экрана в буфер обмена

en: Take a screenshot of a window
ru: Сделать снимок окна

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
ru: Скопировать снимок окна в буфер обмена

en: Toggle recording desktop (must restart Cinnamon)
ru: Переключить запись рабочего стола (потребуется перезапустить Cinnamon)

note: System - Hardware
en: Switch monitor configurations
ru: Переключить конфигурации монитора

en: Rotate display
ru: Поворот экрана

en: Orientation Lock
ru: Запрет автоповорота экрана

en: Increase screen brightness
ru: Увеличить яркость экрана

en: Decrease screen brightness
ru: Уменьшить яркость экрана

en: Toggle keyboard backlight
ru: Вкл./Выкл. подсветку клавиатуры

en: Increase keyboard backlight level
ru: Повысить яркость подсветки клавиатуры

en: Decrease keyboard backlight level
ru: Понизить яркость подсветки клавиатуры

en: Toggle touchpad state
ru: Переключатель состояния тачпада

en: Turn touchpad on
ru: Включить тачпад

en: Turn touchpad off
ru: Выключить тачпад

en: Show power statistics
ru: Показать статистику питания

note: Launchers
en: Launch terminal
ru: Запустить терминал

en: Launch help browser
ru: Вызвать справку

en: Launch calculator
ru: Запустить калькулятор

en: Launch email client
ru: Запустить клиент эл. почты

en: Launch web browser
ru: Запустить веб-браузер

en: Home folder
ru: Домашняя папка

en: Mic mute
ru: Отключить микрофон

en: Launch media player
ru: Запустить медиапроигрыватель

en: Pause playback
ru: Приостановить воспроизведение

en: Stop playback
ru: Остановить воспроизведение

en: Eject
ru: Извлечь

en: Rewind
ru: Перемотать назад

en: Fast-forward
ru: Ускоренная перемотка вперёд

en: Repeat
ru: Повторить

note: Sound and Media Quiet
en: Volume mute (Quiet)
ru: Отключить звук (Quiet)

note: Not sure this is even necessary
en: Volume down (Quiet)
ru: Уменьшить громкость (Quiet)

en: Volume up (Quiet)
ru: Увеличить громкость (Quiet)

note: Universal Access
en: Zoom in
ru: Увеличить

en: Zoom out
ru: Уменьшить

en: Turn screen reader on or off
ru: Включить или выключить чтение с экрана

en: Increase text size
ru: Увеличить размер текста

en: Decrease text size
ru: Уменьшить размер текста

en: High contrast on or off
ru: Включить или выключить высокую контрастность

en: Manage keyboard settings and shortcuts
ru: Управление настройками клавиатуры и горячими клавишами

en: keyboard, shortcut, hotkey
ru: клавиатура, ярлык, горячие клавиши

en: Key repeat
ru: Автоповтор

en: Typing
ru: Ввод

en: Enable key repeat
ru: Включить повтор нажатия

en: Repeat delay:
ru: Задержка повтора:

en: Repeat speed:
ru: Скорость повтора:

en: Slow
ru: Низк.

en: Fast
ru: Высок.

en: Text cursor
ru: Курсор

en: Text cursor blinks
ru: Курсор мигает

en: Blink speed:
ru: Скорость мигания:

en: Shortcuts
ru: Комбинации клавиш

en: To edit a keyboard binding, click it and press the new keys, or press backspace to clear it.
ru: Для изменения назначения клавиш, выберите строку и введите новую комбинацию, либо нажмите backspace для прекращения привязки.

en: Type to search
ru: Введите для поиска

en: Add custom shortcut
ru: Добавить пользовательскую комбинацию

en: Remove custom shortcut
ru: Удалить пользовательскую комбинацию

en: Categories
ru: Категории

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
ru: Комбинации клавиш

en: Keyboard bindings
ru: Привязка клавиш

en: Layouts
ru: Раскладки

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently in use by <b>%(old)s</b>.
ru: Комбинация <b>%(combination)s</b> используется для <b>%(old)s</b>.

en: If you continue, the combination will be reassigned to <b>%(new)s</b>.
ru: Если продолжить, комбинация будет переназначена для <b>%(new)s</b>.

en: Do you want to continue with this operation?
ru: Вы хотите продолжить выполнение операции?

en: Reset to default
ru: Сбросить параметры

en: Select a file
ru: Выберите файл

en: Control mouse and touchpad settings
ru: Настройка мыши и сенсорной панели

en: mouse, touchpad, synaptic, double-click
ru: мышь, сенсорная панель, synaptic, двойное нажатие

en: Mouse and Touchpad
ru: Мышь и сенсорная панель

en: Left handed (mouse buttons inverted)
ru: Для левшей (обратный порядок кнопок)

en: Reverse scrolling direction
ru: Изменить направление прокрутки

en: Show position of pointer when the Control key is pressed
ru: Показывать позицию указателя при нажатии клавиши Ctrl

en: Emulate middle click by clicking both left and right buttons
ru: Эмулировать нажатие средней кнопки мыши зажатием левой и правой кнопок

en: Paste the current selection when middle-click is pressed
ru: Вставить выделенное при нажатии средней кнопки мыши

en: Drag-and-drop threshold
ru: Порог перетаскивания

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->units settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner-number->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->units
en: pixels
ru: пикселей

en: Pointer size and speed
ru: Размер и скорость перемещения указателя

en: Size
ru: Размер

en: Smaller
ru: Меньше

en: Larger
ru: Больше

en: Speed
ru: Скорость

en: Device default
ru: Устройство по умолчанию

en: Constant
ru: Постоянно

en: Adaptive
ru: Адаптивно

en: Acceleration
ru: Ускорение

en: Double-Click timeout
ru: Пауза при двойном нажатии

en: Timeout
ru: Ожидание

en: Double-click test
ru: Проверка двойного нажатия

en: Enabled
ru: Включено

en: Disabled when a mouse is attached
ru: Выключено, когда подключена мышь

en: Touchpad is
ru: Сенсорная панель

en: Tap to click
ru: Щелчок при касании

en: Disable touchpad while typing
ru: Отключать сенсорную панель при наборе текста

en: Default device behavior
ru: Поведение устройства по умолчанию

en: Virtual button areas along bottom of touchpad
ru: Области виртуальных кнопок вдоль нижней части сенсорной панели

en: Use multiple fingers for right and middle click
ru: Использовать несколько пальцев для правого и среднего нажатий

en: Click actions
ru: События при нажатии

en: Scrolling
ru: Прокрутка

en: Touchpad
ru: Сенсорная панель

en: Success!
ru: Успех!

en: Two-finger scrolling
ru: Прокрутка двумя пальцами

en: Edge scrolling
ru: Прокрутка по краям

en: Scrolling method
ru: Способ прокрутки

en: Primary monitor
ru: Основной монитор

en: Active monitor
ru: Активный монитор

en: The monitor specified below
ru: Монитор, указанный ниже

en: Notification preferences
ru: Настройки уведомлений

en: notifications
ru: уведомления

en: Notification settings
ru: Настройки уведомлений

en: Enable notifications
ru: Включить уведомления

en: Remove notifications after their timeout is reached
ru: Удалить уведомления после  тайм-аута

en: Show notifications on the bottom side of the screen
ru: Показывать уведомления в нижней части экрана

en: Monitor to use for displaying notifications
ru: Монитор для отображения уведомлений

en: Notification duration
ru: Длительность уведомлений

en: Display a test notification
ru: Показать тестовое уведомление

en: Media keys OSD
ru: Экранная индикация для мультимедийных клавиш

en: Media keys OSD size
ru: Размер индикации

en: Connect to your online accounts
ru: Подключение к вашим сетевым учётным записям

en: Online Accounts
ru: Сетевые учётные записи

en: Information about GNOME Online Accounts
ru: О службе Сетевых учётных записей GNOME

en: Center Zone
ru: Центральная зона

en: Panel height:
ru: Высота панели:

en: Left Zone
ru: Левая зона

en: Right Zone
ru: Правая зона

en: Panel width:
ru: Ширина панели:

en: Top Zone
ru: Верхняя зона

en: Bottom Zone
ru: Нижняя зона

en: Panel Visibility
ru: Видимость панели

en: Auto hide panel
ru: Автоматически скрывать

en: Always show panel
ru: Всегда показывать

en: Intelligently hide panel
ru: Умное скрытие

en: Auto-hide panel
ru: Автоматически скрывать панель

en: Show delay
ru: Задержка перед показом

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units
en: milliseconds
ru: миллисекунд

en: Hide delay
ru: Задержка перед скрытием

en: Customize
ru: Настроить

en: Panel appearance
ru: Внешний вид панели

en: Allow theme to determine font size
ru: Разрешить теме выбирать размер шрифта

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->font-size->description
en: Font size
ru: Размер шрифта

en: Scale to panel size exactly
ru: Точно масштабировать до размера панели

en: Scale to panel size optimally
ru: Оптимально масштабировать до размера панели

en: Colored icon size
ru: Размер цветной иконки

en: Symbolic icon size
ru: Размер символической иконки

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->fav-icon-size->units clock@cinnamon.org->settings-schema.js
en: px
ru: пиксел

en: Manage Cinnamon panel settings
ru: Управление настройками панели Cinnamon

en: panel, height, bottom, top, autohide, size, layout
ru: панель, высота, внизу, вверху, автоскрытие, размер, слой

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title
en: Panel
ru: Панель

en: Previous panel
ru: Предыдущая панель

en: Next panel
ru: Следующая панель

en: General Panel Options
ru: Общие настройки панелей

en: Add new panel
ru: Добавить новую панель

en: Allow the pointer to pass through the edges of panels
ru: Пропускать курсор через границы панелей (на соседние мониторы)

en: Shut down immediately
ru: Выключить немедленно

en: 30 seconds
ru: 30 секунд

en: 60 seconds
ru: 60 секунд

en: 90 seconds
ru: 90 секунд

en: 2 minutes
ru: 2 минуты

en: 5 minutes
ru: 5 минут

en: 10 minutes
ru: 10 минут

en: 15 minutes
ru: 15 минут

en: 30 minutes
ru: 30 минут

en: 45 minutes
ru: 45 минут

en: 1 hour
ru: 1 час

en: 2 hours
ru: 2 часа

en: 3 hours
ru: 3 часа

en: Never
ru: Никогда

en: Unknown time
ru: Неизвестное время

en: hours
ru: ч.

en: Manage power settings
ru: Управление параметрами питания

en: power, suspend, hibernate, laptop, desktop, brightness, screensaver
ru: питание, ожидание, сон, ноутбук, пк, яркость, заставка

en: Power Management
ru: Управление питанием

en: Power Options
ru: Параметры питания

en: On A/C power
ru: От сети

en: On battery power
ru: От батареи

en: Turn off the screen when inactive for
ru: Выключение экрана при бездействии через

en: Suspend when inactive for
ru: Ждущий режим при бездействии через

en: When the lid is closed
ru: При закрытии крышки

en: Extra options
ru: Дополнительные параметры

en: When the power button is pressed
ru: При нажатии кнопки питания

en: Perform lid-closed action even with external monitors attached
ru: Выполнять действие при закрытии крышки, даже если подключены внешние мониторы

en: When the battery is critically low
ru: Когда батарея почти разряжена

en: Enable Hybrid Sleep
ru: Включить гибридный спящий режим

en: Replaces Suspend with Hybrid Sleep
ru: Заменить ждущий режим гибридным спящим режимом

en: Enable Hibernate after suspend
ru: После перехода в ждущий режим переходить в спящий режим

en: First suspend the machine and hibernate it after a certain amount of time.
ru: Через некоторое время после перехода в ждущий режим компьютер перейдёт в спящий режим (см. suspend-then-hibernate и HibernateDelaySec в systemd-sleep.conf(5)).

en: Power
ru: Питание

en: Batteries
ru: Батарея

en: Screen brightness
ru: Яркость экрана

en: On battery, dim screen when inactive
ru: От батареи, затемнять экран при бездействии

en: Brightness level when inactive
ru: Яркость при бездействии

en: Dim screen after inactive for
ru: Затемнять экран при бездействии через

en: Backlight brightness
ru: Яркость подсветки

en: Devices
ru: Устройства

en: Low battery notifications
ru: Уведомления о низком заряде батареи

en: For wireless keyboard
ru: Для беспроводной клавиатуры

en: For wireless mouse
ru: Для беспроводной мыши

en: For other connected devices
ru: Для других подключенных устройств

en: Caution low UPS, %s remaining
ru: Низкий заряд ИБП — осталось %s

en: Using UPS power - %s remaining
ru: Работа от ИБП — осталось %s

en: Caution low UPS
ru: Низкий заряд ИБП

en: Using UPS power
ru: Работа от ИБП

en: Charging - %s until fully charged
ru: Заряжается — %s до полной зарядки

en: Caution low battery, %s remaining
ru: Низкий заряд батареи — хватит на %s

en: Using battery power - %s remaining
ru: Работа от батареи — хватит на %s

en: Charging - fully charged
ru: Заряжается — полностью заряжена

en: Empty
ru: Пусто

en: Battery
ru: Батарея

en: Uninterruptible power supply
ru: Источник бесперебойного питания

en: Wireless mouse
ru: Беспроводная мышь

en: Wireless Keyboard
ru: Беспроводная клавиатура

en: Personal digital assistant
ru: КПК

en: Cellphone
ru: Мобильный телефон

en: Ask
ru: Спросить пользователя

en: Cinnamon privacy settings
ru: Настройки конфиденциальности Cinnamon

en: privacy, recent, gtk, private
ru: конфиденциальность, недавние, gtk, приватность

en: Privacy
ru: Конфиденциальность

en: Remember recently accessed files
ru: Запоминать недавно открытые файлы

en: Recent files
ru: Недавние файлы

en: Never forget old files
ru: Никогда не забывать старые файлы

en: Number of days to remember old files
ru: Помнить недавние файлы (дней)

en: Internet connectivity
ru: Подключение к интернет

en: Check connectivity
ru: Проверка подключения

en: Check that network connections can reach the Internet. This makes it possible to detect captive portals, but also generates periodic network traffic.
ru: Убедитесь, что сетевые подключения обеспечивают доступ в Интернет. Это позволит обнаруживать порталы авторизации (captive portal), но периодически будет создавать сетевой трафик.

en: Lock immediately
ru: Блокировать немедленно

en: 2 seconds
ru: 2 секунды

en: 15 seconds
ru: 15 секунд

en: 1 minute
ru: 1 минута

en: 3 minutes
ru: 3 минуты

en: Manage screen lock settings
ru: Настройка блокировки экрана

en: screensaver, lock, away, message
ru: хранитель экрана, блокировка, бездействие, сообщение

en: Screensaver
ru: Экранная заставка

en: Screensaver settings
ru: Параметры экранной заставки

en: Delay before starting the screensaver
ru: Задержка перед запуском заставки

en: This option defines the amount of time to wait before starting the screensaver, when the computer is not being used
ru: Этот параметр определяет количество времени ожидания перед запуском заставки, когда не используется компьютер

en: Lock settings
ru: Параметры блокировки

en: Lock the computer when put to sleep
ru: Блокировать компьютер при переходе в ждущий или спящий режим

en: Enable this option to require a password when the computer wakes up from suspend
ru: Запрашивать пароль после выхода из ждущего или спящего режима

en: Lock the computer after the screensaver starts
ru: Блокировать компьютер после запуска заставки

en: Enable this option to require a password when the screen turns itself off, or when the screensaver activates after a period of inactivity
ru: Запрашивать пароль после отключения экрана или после включения заставки

en: Delay before locking
ru: Задержка перед блокированием

en: This option defines the amount of time to wait before locking the screen, after showing the screensaver or after turning off the screen
ru: Этот параметр задаёт время ожидания с момента включения заставки или отключения экрана до момента блокировки экрана

en: Always show the clock
ru: Разрешить отображать часы

en: Show the clock on the wallpaper instead of just on the unlock screen
ru: Показать часы на обои, а не только на экране разблокировки

en: Use a custom date and time format
ru: Использовать свой формат даты и времени

en: Time Format
ru: Формат времени

en: Date Format:
ru: Формат даты

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->description
en: Show information on date format syntax
ru: Cправка по составлению формата даты

en: Time Font
ru: Шрифт времени

en: Date Font
ru: Шрифт даты

en: Away message
ru: Сообщение об отсутствии

en: Show this message when the screen is locked
ru: Показывать это сообщение на экране блокировки

en: This is the default message displayed on your lock screen
ru: Сообщение по умолчанию на заблокированном экране

en: Font
ru: Шрифт

en: Ask for a custom message when locking the screen from the menu
ru: Запрашивать ввод сообщения при блокировке экрана через меню

en: This option allows you to type a message each time you lock the screen from the menu
ru: Этот параметр позволяет вводить сообщение при каждой блокировке экрана через меню

en: Allow keyboard shortcuts
ru: Разрешить клавиатурные сокращения

en: Allow shortcuts like volume-control and media keys to be used on the lock screen
ru: Разрешить сокращения такие как: управление громкостью и медиа клавиши для использования на экране блокировки

en: Show media player controls
ru: Показать управление медиапроигрывателем

en: For compatible players, show playback controls while media is playing
ru: Для совместимых плееров, показывать управление воспроизведением во время воспроизведения

en: Show album art
ru: Показать обложку альбома

en: If available, show album art while media is playing
ru: Если доступно, показать обложку альбома во время воспроизведения

en: Show info panel
ru: Показать информационную панель

en: Show the number of missed notifications and the battery status
ru: Показать количество пропущенных уведомлений и заряд батареи

en: Allow floating clock and album art widgets
ru: Разрешить перемещение виджетов часов и альбомов

en: When the default screensaver is active, allow the clock and album art widgets to float around randomly
ru: Когда активна заставка по умолчанию, разрешить виджетам часов и альбомов перемещаться по экрану в случайное место

en: Starting Cinnamon
ru: Запускаю Cinnamon

en: Leaving Cinnamon
ru: Выхожу из Cinnamon

en: Switching workspace
ru: Переключение рабочих областей

en: Opening new windows
ru: Открытие новых окон

en: Maximizing windows
ru: Разворачивание окон

en: Unmaximizing windows
ru: Восстановление окон

en: Tiling and snapping windows
ru: Прикрепление окон

en: Inserting a device
ru: Вставка устройства

en: Removing a device
ru: Извлечение устройства

en: Showing notifications
ru: Показать уведомления

en: Changing the sound volume
ru: Изменить уровень громкости

note: name,             position,        icon name,                  row,  col, pa id
en: Front Left
ru: Левый фронтальный

en: Front Right
ru: Правый фронтальный

en: Front Center
ru: Центральный фронтальный

en: Rear Left
ru: Левый тыловой

en: Rear Right
ru: Правый тыловой

en: Rear Center
ru: Центральный тыловой

en: Subwoofer
ru: Сабвуфер

en: Side Left
ru: Левый боковой

en: Side Right
ru: Правый боковой

en: Volume:
ru: Объём:

en: Softer
ru: Мягче

en: Louder
ru: Громче

en: Muted
ru: Приглушён

en: Click to unmute
ru: Нажмите, чтобы включить звук

en: Click to mute
ru: Нажмите, чтобы выключить звук

en: Balance
ru: Баланс

en: Rear
ru: Тыловые

en: Front
ru: Передний

en: Soft
ru: Мягкий

en: Loud
ru: Громко

en: Input level
ru: Уровень записи

en: Output profile
ru: Профиль устройства вывода

en: Test sound
ru: Проверить звук

en: Test Sound
ru: Проверить звук

en: Manage sound settings
ru: Управление настройками звука

en: sound, media, music, speakers, audio, microphone, headphone
ru: звук, медиа, музыка, динамики, аудио, микрофон, наушники

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Sound
ru: Звук

en: Output
ru: Вывод

en: Device
ru: Устройство

en: Device settings
ru: Настройки устройства

en: Input
ru: Ввод

en: No inputs sources are currently available.
ru: Нет доступных источников ввода

en: Sounds
ru: Звуки

en: Sounds Volume
ru: Громкость звуков

en: No application is currently playing or recording audio.
ru: В данный момент ни одно приложение не воспроизводит и не записывает звук.

en: Amplification
ru: Усиление

en: Maximum volume: %d
ru: Максимальная громкость: %d

en: Reduced
ru: Уменьшен

en: Amplified
ru: Усилен

en: Manage your startup applications
ru: Управление автозапускаемыми приложениями

en: startup, programs, boot, init, session, autostart, apps
ru: запуск, программы, загрузка, инициализация, сессия, автозапуск, приложения

en: Startup Applications
ru: Автозагрузка

en: Unavailable
ru: Недоступно

en: No description
ru: Описание отсутствует

en: No name
ru: Название отсутствует

en: Run now
ru: Выполнить сейчас

en: Could not execute '%s'
    %s
ru: Невозможно выполнить '%s'
    %s

en: Custom command
ru: Команда пользователя

en: Choose application
ru: Выбрать приложение

en: %s s
ru: %s с

en: Add Startup Program
ru: Добавить программу в автозапуск

en: Edit Startup Program
ru: Изменить программу

en: Save
ru: Сохранить

en: Command
ru: Команда

en: Browse...
ru: Обзор...

en: Comment
ru: Описание

en: Startup delay
ru: Задержка автозапуска

en: The startup command cannot be empty
ru: Команда автозапуска не может быть пустой

en: The startup command is not valid
ru: Недопустимая команда автозапуска

en: Select Command
ru: Выбор команды

en: Search Applications...
ru: Поиск приложений...

en: Add Application
ru: Добавить приложение

en: Manage themes to change how your desktop looks
ru: Управление темами внешнего вида рабочего стола

en: themes, style
ru: темы, стиль

en: Themes
ru: Темы

en: Mouse Pointer
ru: Указатель мыши

en: Icons
ru: Значки

en: Simplified settings...
ru: Упрощенные настройки...

en: Add/Remove
ru: Добавить/Удалить

en: Miscellaneous options
ru: Прочие параметры

en: Let applications decide
ru: Позволить приложениям определять

en: Prefer dark mode
ru: Предпочитать тёмный режим

en: Prefer light mode
ru: Предпочитать светлый режим

en: Dark mode
ru: Тёмный режим

en: This setting only affects applications which support dark mode
ru: Эта настройка влияет только на приложения, поддерживающие тёмный режим

en: Show icons in menus
ru: Показывать значки в меню

en: Show icons on buttons
ru: Показывать значки на кнопках

en: Scrollbar behavior
ru: Поведение полосы прокрутки

note: Translators: The 'trough' is the part of the scrollbar that the 'handle' rides in.  This setting determines whether clicking in that trough somewhere jumps directly to the new position, or if it only scrolls towards it.
en: Jump to position when clicking in a trough
ru: Переходить на позицию по клику на ползунке

en: Use overlay scroll bars
ru: Использовать перекрывающиеся полосы прокрутки

en: Override the current theme's scrollbar width
ru: Переопределить ширину полосы прокрутки текущей темы

en: Scrollbar width
ru: Ширина полосы прокрутки

en: Changes may not apply to already-running programs, and may not affect all applications.
ru: Изменения могут не распространяться на уже запущенные программы и затрагивать не все приложения.

note: Position style combo on "Custom"
en: Custom
ru: Пользовательский

en: Manage window tiling preferences
ru: Управление параметрами мозаичного размещения окон

en: window, tile, flip, tiling, snap, snapping
ru: окно, позиция, притяжение, прикрепление, защищенная позиция, защищенное прикрепление

en: Window Tiling
ru: Окна (прикрепление)

en: Enable Window Tiling and Snapping
ru: Включить прикрепление окон

en: Maximize, instead of tile, when dragging a window to the top edge
ru: Увеличить на весь экран, вместо прикрепления, в момент перемещения окна к верхней границе

en: Change your user preferences and password
ru: Изменить пользовательские настройки и пароль

en: user, account, information, details, password
ru: пользователь, учетная запись, информация, детали, пароль

en: Account details
ru: Детали учётной записи

en: Click to change your picture
ru: Нажмите для изменения вашего изображения

en: Take a photo...
ru: Сделать фотоснимок…

en: Click to change your name
ru: Нажмите для изменения вашего имени

en: Click to change your password
ru: Нажмите для изменения вашего пароля

en: Current password
ru: Текущий пароль

en: Wrong password
ru: Неверный пароль

en: Internal Error
ru: Внутренняя ошибка

en: Manage window preferences
ru: Управление настройками окон

en: windows, titlebar, edge, switcher, window list, attention, focus
ru: окна, заголовок, край, переключатель, список окон, внимание, фокус

en: Titlebar
ru: Строка заголовка

en: Buttons
ru: Кнопки

en: Classic Mac
ru: Классический Mac

en: Buttons layout
ru: Раскладка кнопок

en: Toggle Shade
ru: Вкл./Выкл. затенение

en: Toggle Maximize
ru: Вкл./Выкл. максимизацию

en: Toggle Maximize Horizontally
ru: Вкл./Выкл. горизонтальную максимизацию

en: Toggle Maximize Vertically
ru: Вкл./Выкл. вертикальную максимизацию

en: Toggle on all workspaces
ru: Переключить на всех рабочих областях

en: Lower
ru: Ниже

en: Action on title bar double-click
ru: Действие при двойном нажатии на заголовке

en: Action on title bar middle-click
ru: Действие при нажатии на заголовке средней кнопкой мыши

en: Action on title bar right-click
ru: Действие при нажатии на заголовке правой кнопкой мыши

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Nothing
ru: Ничего

en: Shade and unshade
ru: Затемнить и подсветить

en: Adjust opacity
ru: Настройка прозрачности

en: Action on title bar with mouse scroll
ru: Действие при прокрутке на заголовке колеса мыши

en: Minimum opacity
ru: Минимальная прозрачность

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-behave->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-behave->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->generalSection->title window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description expo@cinnamon.org->settings-sc
en: Behavior
ru: Поведение

en: Window Focus
ru: Фокусировка окон

en: Click
ru: Клик

en: Sloppy
ru: Небрежный

en: Window focus mode
ru: Режим фокуса окна

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
ru: Режим фокуса окна определяет способ активирования окна. Параметр принимает три возможных значения: «click» — для передачи фокуса окну нужно щёлкнуть по окну; «sloppy» — окно получает фокус, когда указатель мыши попадает внутрь границы окна; «mouse» — окно получает фокус, когда указатель мыши попадает внутрь границы окна, и теряет фокус, когда указатель мыши выходит за границы окна.

en: Automatically raise focused windows
ru: Автоматически переключаться на окно, получившее фокус

en: Bring windows which require attention to the current workspace
ru: Переносить требующие внимания окна на текущую рабочую область

note: It's weird to show a combo for two items. For now this is simpler to explain as a switch...
en: Give focus to new windows launched from a terminal
ru: Переключать фокус в новые окна, открытые из терминала

en: Normally, all windows created by the user are given initial focus. This controls whether or not to include programs launched from a terminal.
ru: Обычно все окна, открываемые пользователем, изначально получают фокус ввода. Данный параметр регулирует, распространяется ли это на окна, открываемые из терминала.

note: ######
en: Attach dialog windows to the parent window
ru: Прикреплять диалоговые окна к родительскому окну

en: Moving and Resizing Windows
ru: Перемещение и изменение размеров окон

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Cursor
ru: Указатель мыши

en: Manual
ru: Руководство

en: Center
ru: Середина

en: Location of newly opened windows
ru: Расположение недавно открытых окон

en: Special key to move and resize windows
ru: Специальная клавиша для перемещения и изменения размеров окон

en: While the special key is pressed, windows can be dragged with the left mouse button and resized with the right mouse button.
ru: Пока специальная клавиша зажата, перетаскивать окна можно левой кнопкой мыши, а менять их размер — правой.

en: Draggable border width
ru: Ширина рамки перетаскивания

en: Narrower
ru: Уже

en: Wider
ru: Шире

en: This adjusts the width of that portion of the window border used for resizing.
ru: Влияет на ширину части рамки окна, используемой для изменения размера окна.

en: Icons only
ru: Только значки

en: Thumbnails only
ru: Только миниатюры

en: Icons and thumbnails
ru: Значки и миниатюры

en: Icons and window preview
ru: Значки и предпросмотр окон

en: Window preview (no icons)
ru: Предпросмотр окон (без значков)

en: Alt-Tab switcher style
ru: Тип переключения Alt-Tab

en: Display the alt-tab switcher on the primary monitor instead of the active one
ru: Отобразить меню переключения Alt-Tab на основном мониторе вместо активного

en: Move minimized windows to the end of the alt-tab switcher
ru: Перемещать свёрнутые окна в конец панели alt-tab

en: Delay before displaying the alt-tab switcher
ru: Задержка перед отображением переключателя Alt-Tab

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all- workspaces->description
en: Show windows from all workspaces
ru: Показывать окна со всех рабочих областей

en: Warp mouse pointer to the new focused window
ru: Перемещать указатель мыши к новому окну, на котором находится фокус

en: Manage workspace preferences
ru: Настройки рабочих областей

en: workspace, osd, expo, monitor
ru: рабочая область, экранная индикация, expo, монитор

en: Workspace Options
ru: Параметры рабочей области

en: Enable workspace OSD
ru: Включить экранную индикацию для рабочих областей

en: Allow cycling through workspaces
ru: Разрешить пролистывание рабочих областей

en: Only use workspaces on primary monitor (requires Cinnamon restart)
ru: Использовать рабочие области только на основном мониторе (требуется перезапуск Cinnamon)

en: Display Expo view as a grid
ru: В режиме обзора показывать рабочие места как сетку

en: %s is not responding.
ru: %s не отвечает.

en: Force quit
ru: Завершить принудительно

en: Wait
ru: Подождать

en: Does the display look ok?
ru: Экран выглядит нормально?

en: Cancel changes
ru: Отменить изменения

en: Keep new configuration
ru: Сохранить новую конфигурацию

en: Cancel changes... %ds
ru: Отменить изменения... %ds

en: Single Click
ru: Одиночное нажатие

en: Double Click
ru: Двойное нажатие

en: Drag
ru: Перетаскивание

en: Secondary Click
ru: Вторичное нажатие

en: _Text
ru: _Текст

en: _Icons
ru: _Значки

en: _Both
ru: Значки _и текст

en: _Horizontal
ru: По _горизонтали

en: _Vertical
ru: По _вертикали

en: Cinnamon just crashed
ru: Cinnamon прервал свою работу некорректно

en: Disable downloaded applets, desklets and extensions
ru: Выключить скачанные апплеты, десклеты и расширения

en: You are currently running in fallback mode.
ru: Вы сейчас работаете в аварийном режиме

en: If you suspect the source of the crash is a local extension, applet or desklet, you can disable downloaded add-ons using the checkbox below.
ru: Если Вы подозреваете что источник вылета - расширение, апплет или десклет, Вы можете выключить скачанные аддоны, используя чекбокс внизу

en: Do you want to restart Cinnamon?
ru: Вы хотите перезапустить Cinnamon?

en: Version %s (%s)
ru: Версия %s (%s)

en: Version %s
ru: Версия %s

en: Updated on %s
ru: Обновлено в %s

en: About %s
ru: О %s

en: the type of the Spice
ru: тип дополнения

en: the UUID of the Spice
ru: UUID дополнения

en: Unable to locate %s %s
ru: Не удалось найти %s %s

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon menu
ru: Главное меню Cinnamon

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-layout->title
en: Layout and content
ru: Структура и содержание

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->overlay-key->description
en: Keyboard shortcut to open and close the menu
ru: Быстрый вызов меню с клавиатуры

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->description
en: Use a custom icon and label
ru: Использовать пользовательский значок и подпись

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->tooltip
en: Check this to specify a custom icon and label
ru: Выберете для указания пользовательского значка и подписи

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Icon
ru: Значок

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->tooltip
en: Select an icon to show in the panel.
ru: Выберите отображаемый на панели значок.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->description
en: Icon size
ru: Размер значка

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->description
en: Text
ru: Текст

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->tooltip
en: Enter custom text to show in the panel.
ru: Введите свой текст для отображения на панели.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->description
en: Show category icons
ru: Показывать значки категорий

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on categories.
ru: Выбрать показывать или нет иконки в категориях.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->description
en: Categories icon size
ru: Размер значков категорий

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application- icons->description
en: Show application icons
ru: Показывать значки приложений

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on applications.
ru: Выбрать показывать или нет иконки в приложениях.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->description
en: Applications icon size
ru: Размер значков приложений

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->description
en: Show favorites and session buttons
ru: Показать «Избранное» и кнопки сеанса

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->tooltip
en: Choose whether or not to show the left pane of the menu.
ru: Выбрать показывать или нет левую панель в меню.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->fav-icon-size->description
en: Favorites icon size
ru: Размер значков избранного

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->description
en: Show favorites
ru: Показывать избранное

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->tooltip
en: Choose whether or not to show favorite files in the menu.
ru: Показывать или нет избранные файлы в меню.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->description
en: Show bookmarks and places
ru: Показывать закладки и места

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->tooltip
en: Choose whether or not to show bookmarks and places in the menu.
ru: Выберите, следует ли показывать закладки и места в меню.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->description
en: Show recents
ru: Показать недавние

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->tooltip
en: Choose whether or not to show recents in the menu.
ru: Выбрать что показывать в Недавних в меню

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->description
en: Change categories on hover
ru: Переключать категории при наведении указателя

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->tooltip
en: Choose whether or not to change categories by hovering.
ru: Выберите, следует ли переключать категории при наведении на них указателя мыши.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->description
en: Enable autoscrolling in application list
ru: Включить автопрокрутку в списке приложений

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->tooltip
en: Choose whether or not to enable smooth autoscrolling in the application list.
ru: Выберите,  включить ли плавную автопрокрутку в списке приложений.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->description
en: Enable filesystem path entry in search box
ru: Включить путь файловой системы в окне поиска

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->tooltip
en: Allows path entry in the menu search box.
ru: Позволяет вводить путь в окне поиска меню.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->description
en: Force the panel to be visible when opening the menu
ru: Делать панель видимой при открытии меню

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->tooltip
en: Opening the menu will also show the main panel (which may be auto-hidden).
ru: Открытие меню также делает панель видимой (если она была автоматически скрыта).

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Open the menu when I move my mouse over it
ru: Открывать меню при наведении на него указателя

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->tooltip
en: Enable opening the menu when the mouse enters the applet
ru: Открывает меню, когда указатель мышки находится над апплетом

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->description
en: Menu hover delay
ru: Задержка  при наведении на меню

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->tooltip
en: Delay before the menu opens when hovered
ru: Задержка до открытия меню при наведении

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->description
en: Use menu animations
ru: Использовать анимацию меню

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->tooltip
en: Allow the menu to animate on open and close
ru: Использовать анимацию меню при открытии и закрытии

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->description
en: Open the menu editor
ru: Открыть редактор меню

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->tooltip
en: Press this button to customize your menu entries.
ru: Нажмите эту кнопку для изменения пунктов меню

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->reset-menu-size- button->description
en: Restore the menu to its original size
ru: Восстановить стандартный размер меню

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->name
en: XApp Status Applet
ru: Апплет статуса XApp

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons for applications which use XAppStatusIcons
ru: Апплет который отвечает за все иконки системного трея которые используют XAppStatusIcons

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to control sound and music
ru: Апплет Cinnamon для управления звуком и музыкой

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->playerControl->description
en: Control Players
ru: Управление проигрывателями

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->extendedPlayerControl->description
en: Show Loop and Shuffle controls
ru: Показывать кнопки управления повтором и воспроизведением в случайном порядке

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show menu
ru: Показать меню

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the sound applet menu.
ru: Установите привязку клавиш для отображения меню звукового апплета.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->description
en: Always show input switch
ru: Всегда отображать переключатель ввода

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->tooltip
en: Always show the 'Mute input' switch in the context menu.
ru: Всегда отображать 'Отключить микрофон' в контекстном меню.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showtrack->description
en: Show song information on the panel
ru: Отображать на панели сведения о композиции

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->units
en: characters
ru: символов

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->description
en: Limit song information to
ru: Ограничить информацию о песнях до

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute
ru: Вкл./Выкл. звук

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute output
ru: Выключить звук на выходе

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute input
ru: Выключить звук на входе

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->description
en: Action on middle click
ru: Действие на нажатие средней кнопки мыши

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->middleShiftClickAction->description
en: Action on shift+middle click
ru: Действие на нажатие shift+средняя кнопка мыши

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->horizontalScroll->description
en: Use horizontal scrolling to move between tracks
ru: Использовать горизонтальную прокрутку для перемещения между дорожками

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showalbum->description
en: Show album art as icon
ru: Показывать обложку альбома как значок

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->hideSystray->description
en: Hide system tray icons for compatible players
ru: Скрывать иконки в системном трее для совместимых проигрывателей

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description
en: Tooltip
ru: Всплывающая подсказка

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowVolume->description
en: Show volume in tooltip
ru: Показывать громкость во всплывающей подсказке

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowPlayer->description
en: Show player in tooltip
ru: Показывать проигрыватель во всплывающей подсказке

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->tooltipShowArtistTitle->description
en: Show song artist and title in tooltip
ru: Показывать исполнителя и название песни во всплывающей подсказке

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->name
en: System Tray
ru: Системный лоток

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons
ru: Содержит все значки системного лотка

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list with app grouping
ru: Список окон Cinnamon с группировкой приложений

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->thumbnailsPage->title schema.json->thumbnailsSection->title
en: Thumbnails
ru: Миниатюры

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->contextMenuPage->title
en: Context Menu
ru: Контекстное меню

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->appButtonsSection->title
en: Application Buttons
ru: Кнопки приложений

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hotKeysSection->title
en: Hot Keys
ru: Горячие клавиши

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hoverPeekSection->title
en: Hover Peek
ru: Скриншот при наведении

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->number- display->description
en: Show window count numbers
ru: Показывать количество окон

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->description
en: Button label
ru: Подпись к кнопке

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Application name
ru: Имя приложения

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title
ru: Заголовок окна

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title (only for the focused window)
ru: Заголовок окна (только для активного окна)

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Mouse wheel scroll action
ru: Действие при прокрутке колеса мыши

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Cycle apps
ru: Переход между приложениями

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Cycle windows
ru: Переход между окнами

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->description
en: Left click action
ru: Действие для клика по левой кнопке

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Toggle activation of last focused window
ru: Включить отображение последнего активного окна

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-
en: Middle click action
ru: Действие на нажатие средней кнопки мыши

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Launch new app instance
ru: Запустить новый экземпляр приложения

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Close last focused window in group
ru: Закрыть последнее активное окно в группе

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->group- apps->description
en: Group windows by application
ru: Группировать окна по приложениям

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-app-button- dragging->description
en: Enable app button dragging
ru: Включить перетаскивание кнопок приложений

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->description
en: Launcher animation
ru: Анимация запуска

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->cycleMenusHotkey->description
en: Global hotkey for cycling through thumbnail menus
ru: Глобальная горячая клавиша для циклического перемещения по меню миниатюр

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- hotkey->description
en: Global hotkey to show the order of apps
ru: Глобальная горячая клавиша для отображения порядка приложений

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->description
en: Duration of the apps order display on hotkey press
ru: Длительность отображения порядка приложений по нажатию горячей клавиши

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->super-num- hotkeys->description
en: Enable Super+<number> shortcut to switch/open apps
ru: Включите ярлык Super+<number> для переключения / открытия приложений

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->description
en: Delay before showing thumbnails
ru: Задержка перед показом миниатюр

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 50 ms
ru: 50 мс

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 250 ms
ru: 250 мс

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 500 ms
ru: 500 мс

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->description
en: Thumbnail size
ru: Размер миниатюры

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Largest
ru: Наибольший

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail-scroll- behavior->description
en: Cycle windows on mouse wheel scroll
ru: Переход между окнами при прокрутке колеса мыши

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- thumbnails->description
en: Show thumbnails
ru: Показывать миниатюры

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->animate- thumbnails->description
en: Animate thumbnails
ru: Анимация миниатюр

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->vertical- thumbnails->description
en: Enable vertical thumbnails
ru: Включить вертикальные миниатюры

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->sort- thumbnails->description
en: Sort thumbnails according to the last focused windows
ru: Сортировать миниатюры в соответствии с последними активными окнами

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->highlight-last- focused-thumbnail->description
en: Highlight the thumbnail of the last focused window
ru: Подсвечивать миниатюру последнего активного окна

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->onclick- thumbnails->description
en: Click to show thumbnails
ru: Нажмите, чтобы показать миниатюры

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- recent->description
en: Show recent items
ru: Показать последние элементы

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->autostart-menu- item->description
en: Show autostart option
ru: Показать параметры автозапуска

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->description
en: Apply the monitor move option to all windows
ru: Применить параметр перемещения на монитор ко всем окнам

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->tooltip
en: When clicking "Move to monitor" in the context menu, this option will move all of an app's windows instead of just the last focused window from the app.
ru: При нажатии «Переместить на монитор» в контекстном меню, будут перемещаться все окна приложения, а не только последнее активное окно.

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-hover- peek->description
en: Show the window when hovering its thumbnail
ru: Показывать окно при наведении на его миниатюру

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->description
en: Window fade-in time
ru: Время плавного развертывания окна

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 150 ms
ru: 150 мс

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 300 ms
ru: 300 мс

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 450 ms
ru: 450 мс

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- out->description
en: Window fade-out time
ru: Время плавного свертывания окна

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->units
en: percent
ru: процентов

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description
en: Window opacity
ru: Прозрачность окна

note: network@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Network manager applet
ru: Апплет управления сетью

note: network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the network applet menu.
ru: Задать комбинацию(и) клавиш для показа меню апплета управления сетью.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Workspace switcher
ru: Переключатель рабочих областей

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Select the workspace from the panel
ru: Выбор рабочей области с панели

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->description
en: Type of display
ru: Тип дисплея

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->tooltip
en: Note that the visual representation will only work if your panel is large enough to display it properly, otherwise the simple style will be used.
ru: Обратите внимание, что визуальное представление будет работать только в том случае, если ваша панель достаточно велика для ее правильного отображения, в противном случае будет использован простой стиль.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: A visual representation of the workspaces
ru: Визуальное представление рабочих областей

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: Simple buttons
ru: Простые кнопки

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->description
en: Scroll wheel behavior
ru: Поведение колеса прокрутки

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->tooltip
en: Reverse or disable the direction of the scroll in the workspace list.
ru: Использовать обратное направление прокрутки в списке рабочих областей, либо отключить направление прокрутки.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Reversed
ru: В обратном направлении

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Minimize all windows
ru: Свернуть все окна

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at- desktop->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->description
en: Peek at the desktop on hover
ru: Держать на рабочем столе при наведении

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip
en: Peek at the desktop when hovering the applet
ru: Держать на рабочем столе при наведении на апплет

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description
en: Blur effect
ru: Эффект размытия

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip
en: Blur windows when peeking at the desktop
ru: Делать окна размытыми при перетаскивании по рабочему столу

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description
en: Hover delay
ru: Задержка наведения

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip
en: Delay before Peek shows desktop
ru: Задержка перед показом рабочего стола

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip
en: Change the opacity of windows when peeking at the desktop
ru: Поменять прозрачность окна при перетаскивании по рабочему столу

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access your favorite files
ru: Доступ к вашим избранным файлам

note: favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->show-full-uri->description
en: Display full paths in the list
ru: Показать полные пути в списке

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Control the trash from the panel
ru: Управление корзиной с панели

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings Applet
ru: Настройки системы

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon Settings
ru: Настройки Cinnamon

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access removable drives
ru: Доступ к съёмным носителям

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access the documents you recently opened
ru: Доступ к недавно открывавшимся файлам

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Corner bar
ru: Угловая панель

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A bar designed to be placed in the corner, used to show the desktop, desklets, the workspace selector or the window selector.
ru: Размещаемая в углу панель для показа рабочего стола, виджетов, переключателя рабочих областей или переключателя окон.

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->description
en: Click action
ru: Действие по нажатию

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces
ru: Переключение рабочих областей

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces (reversed)
ru: Переключение рабочих областей (запасное)

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Window list
ru: Список окон

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list
ru: Главный список окон Cinnamon

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-alerts->description
en: Show an alert in the window list when a window from another workspace requires attention
ru: Показывать предупреждение в списке окон, когда окно с другой рабочей области требует внимания

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- scrolling->description
en: Enable mouse-wheel scrolling in the window list
ru: Разрешить прокрутку колесом мышки в списке окон

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->reverse- scrolling->description
en: Reverse the direction of mouse-wheel scrolling in the window list
ru: Обратное направление прокрутки колесом мыши в списке окон

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- minimize->description
en: Left click to minimize window
ru: Левое нажатие мыши для свертывания окон

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- close->description
en: Middle click to close window
ru: Закрывать окно нажатием средней кнопки мыши

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-show- label->description
en: Show window names in the panel
ru: Показывать названия окон в панели

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->description
en: Window button width in the panel
ru: Ширина кнопки окна в панели

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->buttons-use-entire- space->description
en: Window buttons can have different sizes and use the entire space available
ru: Кнопки окон могут быть разных размеров и использовать всё доступное пространство

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->description
en: Choose what to show when hovering over a window button
ru: Выбор, что отображать при наведении курсора на кнопку окна

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Title
ru: Заголовок

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Thumbnail
ru: Миниатюра

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview-show- label->description
en: Show title above thumbnail
ru: Показывать название над миниатюрой

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Spacer
ru: Пространство

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Add some space between your other applets
ru: Добавить пространство между апплетами

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Amount of space in pixels
ru: Величина в пикселях

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->tooltip
en: Adjust this to increase or decrease the width of this spacer
ru: Измените это значение, чтобы расширить или сузить разделитель

note: scale@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Scale view
ru: Щёлкнуть или навести курсор, чтобы включить режим обзора окон

note: scale@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate scale on hover
ru: Применить масштаб при наведении курсора

note: printers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Manage print jobs
ru: Управление заданиями принтера

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->description
en: Show printer icon
ru: Отображение значка принтера

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: Always
ru: Всегда

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printers exist
ru: Когда в системе установлены принтеры

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printing
ru: Во время печати

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->tooltip
en: Choose when to show the printer icon in the panel
ru: Выберите, когда отображать значок принтера на панели

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings API Demo
ru: Пример API настроек

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A sample applet for demonstrating the capabilities and usage of the applet and desklet settings API
ru: Пример, показывающий возможности и использование API настроек апплетов и десклетов

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page1->title
en: Visible settings
ru: Отображаемые настройки

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page2->title
en: Choosers
ru: Избиратели

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page3->title settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section5->title
en: Command settings
ru: Настройки команд

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page4->title
en: Editable list settings
ru: Редактируемые параметры списка

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page5->title
en: Dependencies
ru: Зависимости

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section0->title
en: Info
ru: Информация

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->title
en: File choosers
ru: Избиратели файла

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->title
en: Menu settings
ru: Настройки меню

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section4->title
en: Animation settings
ru: Настройки анимации

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section6->title
en: Other choosers
ru: Другие избиратели

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section7->title
en: My list
ru: Мой список

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section8->title
en: Show dependencies section
ru: Показать раздел зависимостей

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section9->title
en: Dependencies section
ru: Раздел зависимостей

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->label- info->description
en: Play with these widgets and see the automatic reaction in the panel applet.
    
    This is a label, and the content can't be modified nor accessed. You may want to use a label to show additional hints or instructions, for example.
ru: Играйтесь с этими виджетами и наблюдайте мгновенные изменения в панели апплетов.
    
    Это подпись и ее содержимое нельзя изменить или получить к нему доступ. Вы можете использовать подпись, например, для отображения дополнительных подсказок или инструкций.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->description
en: The icon to use in the panel
ru: Иконка для панели

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->tooltip
en: Select an icon file, or you can type an icon name into the entry box
ru: Выберите файл значка или введите имя значка в поле ввода

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->description
en: The background color for the applet
ru: Цвет фона апплета

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->tooltip
en: Click the button to select a new background color for this applet
ru: Нажмите на кнопку для выбора нового цвета фона апплета

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->description
en: Applet width in the panel
ru: Ширина апплета на панели

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->tooltip
en: Increase or decrease this spinner value to make the applet wider or narrower in the panel
ru: Увеличение или уменьшение значения в этом поле приведет к растягиванию или сжатию апплета в панеле.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->description
en: Please pick an option
ru: Пожалуйста, выберите один из вариантов

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: First Choice
ru: Первый вариант

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Second Choice
ru: Второй вариант

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Third Choice
ru: Третий вариант

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Fourth Choice
ru: Четвёртый вариант

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->tooltip
en: A combo selection can select between int, boolean, float, and string values
ru: Выпадающий список позволяет выбирать между целочисленными значениями, логическими да/нет, числами c плавающей запятой и строковыми переменными

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale- demo->description
en: Here is a demonstration of bidirectional control
ru: Это демонстрация двунаправленного контроля

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale-demo->tooltip
en: If you adjust this scale, it updates in the applet.  If you adjust the scale in the applet, it updates here
ru: Измените масштаб здесь, он обновится в апплете. Измените масштаб в апплете, он обновится здесь

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->description
en: Check this to use a custom label
ru: Выберите для использования пользовательской подписи

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->tooltip
en: Checking this box allows you to set a custom label in the field below - this demonstrates setting dependencies
ru: Выбор этого варианта предоставляет возможность задать индивидуальную подпись в поле, расположенном ниже. Это демонстрирует взаимозависимость настроек.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- label->description
en: Custom Applet Label
ru: Пользовательская подпись для апплета

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-label->tooltip
en: Set your custom label here.  This field is unavailable unless the switch above is enabled
ru: Установите свою подпись здесь. Это поле не доступно, если переключатель выше не включен

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->description
en: Animation type
ru: Тип анимации

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->tooltip
en: A tween chooser has as value a string, which you can pass as transition to Tweener.addTween()
ru: Выборщик анимации имеет строковое значение, которое может быть передано в Tweener.addTween()

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->effect- style->description
en: Effect type
ru: Тип эффекта

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo- button->description
en: Don't Press This Button!!!
ru: Не нажимайте на эту кнопку!!!

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo-button->tooltip
en: Pressing this button activates a callback method in the applet - go ahead, press it.
ru: Нажатие данной кнопки активирует метод обратного вызова в апплете - давайте, нажмите её.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->signal- test->description
en: This is a test widget for individual key signal firing
ru: Это тестовый виждет для определения нажатия конкретной клавиши

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->keybinding- test->description
en: Set the keybinding here to activate an action
ru: Задайте комбинацию клавиш для активации действия

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->file- select->description
en: Choose a file
ru: Выберите файл

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->directory- select->description
en: Choose a directory
ru: Выберите папку

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->sound- select->description
en: Choose a sound
ru: Выберите звук

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->font- select->description
en: Choose a font
ru: Выберите шрифт

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->description
en: You can type paragraphs and lists here
ru: Вы может напечатать параграфы и списки здесь

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->tooltip
en: This setting type is useful for multi-line lists, and text that is too long to fit in an entry widget.
    You can manually set the height of the text view with the 'height' property. This one is set to 150. Default is 200.
ru: Эта настройка полезна для многострочных списков и текста, который слишком длинный чтобы поместиться в виджет.
    Вы можете вручную установить высоту текстового блока с помощью свойства "высота". Текущее значение - 150. По умолчанию - 200

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->date- select->description
en: Choose a Date
ru: Выберете дату

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->time- select->description
en: Choose a Time
ru: Выберите время

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->description
en: Custom tree widget
ru: Дерево виджетов задаётся пользователем

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Resident
ru: Резидент

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Address
ru: Адрес

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Id number
ru: Идентификационный номер

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Shortcut key
ru: Горячая клавиша

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: File Path
ru: Путь к файлу

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->description
en: Show the dependencies section
ru: Показать раздел зависимостей

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->tooltip
en: Checking this box shows the Dependencies section below. Unchecking hides it.
ru: При установке этого флажка раздел Зависимости будет отображаться ниже. При снятии раздел будет скрыт.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->deps-info->description
en: You can see this section because the switch above is on. Try switching it off and see what happens.
ru: Вы видите этот раздел, потому что переключатель выше включен. Попробуйте отключить его и посмотреть, что произойдет.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->description
en: Show info
ru: Показать информацию

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #1
ru: Показать информацию #1

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #2
ru: Показать информацию #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Don't show info #1 or #2
ru: Не показывать информацию #1 или #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info1->description
en: Info #1: You are seeing this info because the first option is selected in the combo box above. Try selecting different options to see different information.
ru: Информация #1: Вы видите эту информацию, потому что в списке выше выбрано первое значение. Попробуйте выбрать другие значения, чтобы увидеть различную информацию.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info2->description
en: Info #2: You are seeing different text now because you selected the second option in the combo box above.
ru: Информация #2: Теперь вы видите другой текст, потому что вы выбрали в списке выше второе значение.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin->description
en: Number value
ru: Числовое значение

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info1->description
en: The value of the spinner above is less than 5
ru: Значение счетчика больше 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info2->description
en: The value of the spinner above is greater than or equal to 5
ru: Значение счетчика больше или равно 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- widget->description
en: Try out this custom widget!
ru: Попробуйте этот пользовательский виджет!

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Expo view
ru: Чтобы начать обзор рабочих мест, нажмите на значок или наведите на него указатель

note: expo@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate expo on hover
ru: Включать обзор рабочих мест при наведении указателя

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Slideshow Controls
ru: Элементы управления показом слайдов

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Basic controls for the Cinnamon slideshow
ru: Основные элементы управления показом слайдов

note: user@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet to access your account details, switch users and quickly logout or power off the computer
ru: Апплет для доступа к деталям учётной записи, смены пользователя, завершения сеанса или выключения компьютера

note: user@cinnamon.org->metadata.json->name
en: User Applet
ru: Пользователь

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-name->description
en: Display user name on panel
ru: Отображать имя пользователя на панели

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Launch applications from the panel
ru: Запуск приложений с панели

note: panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->allow- dragging->description
en: Allow dragging of launchers
ru: Разрешить перетаскивать значки запуска

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click to display and manage system notifications
ru: Щёлкнуть для показа и управления системными уведомлениями

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->description
en: Ignore transient notifications
ru: Игнорировать временные уведомления

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->tooltip
en: Check this to ignore transient notifications.
ru: Игнорировать временные уведомления

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showEmptyTray->description
en: Show empty tray
ru: Показывать пустой системный трей

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->showEmptyTray->tooltip
en: Check this to show the tray even when there are no new notifications.
ru: Показывать трей даже если в нем нет уведомлений

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showNotificationCount->description
en: Show the number of notifications
ru: Показывать количество уведомлений

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show notifications
ru: Показывать уведомления

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the notification popup menu.
ru: Установите привязку клавиш для отображения всплывающего меню уведомлений.

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->tooltip
en: Set keybinding(s) to clear all notifications.
ru: Установите привязку клавиш, чтобы очистить все уведомления.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemSettings->description inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemNotificationSettings->description
en: Open notification settings
ru: Открыть настройки уведомлений

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Inhibit Applet
ru: Апплет блокировки

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->description
en: This applet is used to disable notifications and power management (including the screensaver and the session from going idle)
ru: Подавление вывода уведомлений и управления питанием (отключается показ экранной заставки и переход системы в режим простоя)

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->description
en: Inhibit power management
ru: Запретить управление питанием

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit power management.
ru: Выбрать привязку(и) клавиш, чтобы запретить управление питанием.

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->description
en: Inhibit notifications
ru: Запретить уведомления

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit notifications.
ru: Выбрать привязку(и) клавиш, чтобы запретить уведомления

note: inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemPowerSettings->description
en: Open power settings
ru: Открыть настройки питания

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: On-Screen keyboard
ru: Экранная клавиатура

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to launch the on-screen keyboard
ru: Апплет Cinnamon для запуска экранной клавиатуры

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Calendar
ru: Календарь

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: The Cinnamon calendar applet
ru: Календарь Cinnamon

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->description
en: Show calendar events
ru: Показывать календарные события

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->tooltip
en: Check this to display events in the calendar.
ru: Включите для показа событий в календаре.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->description
en: Show week numbers in calendar
ru: Показывать номера недель в календаре

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->tooltip
en: Check this to show week numbers in the calendar.
ru: Показывать номера недель в календаре

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description
en: Use a custom date format
ru: Задать свой формат даты

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the date in the calendar applet.
ru: Задать свой формат даты в апплете календаря

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->description
en: Date format
ru: Формат Даты

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->tooltip clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->tooltip
en: Set your custom format here.
ru: Укажите ваш формат здесь

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip- format->description
en: Date format for tooltip
ru: Формат даты для всплывающей подсказки

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip-format->tooltip
en: Set your custom tooltip format here.
ru: Задайте свой формат всплывающей подсказки здесь.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->tooltip
en: Click this button to know more about the syntax for date formats.
ru: Нажмите на эту кнопку, чтобы узнать больше о составлении форматов даты.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show calendar
ru: Показать календарь

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the calendar.
ru: Установите привязку клавиш для отображения календаря.

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->description
en: XRandR monitor control applet
ru: Управление монитором с помощью XRandR

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Accessibility applet
ru: Специальные возможности

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Windows Quick List
ru: Список окон всех рабочих областей

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Quickly access windows from all workspaces
ru: Быстрый доступ к окнам всех рабочих областей

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Separator
ru: Разделитель

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A separator icon which can be added multiple times
ru: Значок разделителя. Можно добавить несколько раз

note: power@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Power Manager
ru: Управление питанием

note: power@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon power management applet
ru: Апплет управления питанием Cinnamon

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage
ru: Показывать процент заряда

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show time remaining
ru: Показывать оставшееся время

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage and time remaining
ru: Показывать процент заряда и оставшееся время

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Hide label
ru: Скрыть подпись

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->description
en: Always show all batteries
ru: Всегда показывать все батареи

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->tooltip
en: Check this to always show multiple batteries in the panel, regardless of whether one of them is marked primary.
ru: Установите этот флажок, чтобы всегда показывать несколько батарей на панели, независимо от того, помечена ли одна из них основной.

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Digital photo frame
ru: Цифровая фоторамка

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A digital photo frame desklet
ru: Цифровая фоторамка

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->directory->description
en: Folder
ru: Папка

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->description
en: Height
ru: Высота

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Width
ru: Ширина

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->description
en: Fade delay
ru: Задержка затухания

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->description
en: Special effect
ru: Спец эффект

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Sepia
ru: Сепия

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
ru: Черно-белый

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Launcher desklet
ru: Десклет запуска

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that launches a program
ru: Десклет для запуска программы

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Clock desklet
ru: Часы

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that displays the time
ru: Десклет, показывающий время

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->description
en: Text color
ru: Цвет текста

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->tooltip
en: Click the button to select a new text color
ru: Нажмите на кнопку для выбора нового цвета текста

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the time in the clock desklet.
ru: Задать пользовательский формат отображения времени в десклете часов.
