linuxmint - en to sv translation catalogue (1745 entries)

en: Unknown
sv: Okänd

en: Failed to launch '%s'
sv: Misslyckades med att starta "%s"

en: Home
sv: Hem

en: File System
sv: Filsystem

en: Search
sv: Sök

en: Print version
sv: Skriv ut version

en: GNOME Online Accounts is a service which runs in the background and which you can authorize to access your online accounts. Applications can then use this service to interact with your online accounts.
sv: GNOME Online Accounts är en tjänst som körs i bakgrunden och som du kan godkänna för att få tillgång till dina nätkonton. Program kan sedan använda denna tjänsten för att interagera med dina onlinekonton.

en: The following accounts are supported in Cinnamon:
sv: Följande konton stöds i Cinnamon:

en: Allows Nemo to connect to Google Drive
sv: Tillåter Nemo att ansluta till Google Drive

en: Allows Nemo to connect to an OwnCloud server
sv: Tillåter Nemo att ansluta till en OwnCloud-server

en: The following accounts are supported in GNOME applications:
sv: Följande konton stöds i GNOME-program:

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-appear->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
sv: Utseende

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
sv: Färg

en: In mixed mode most applications are light. Some desktop elements are dark to create contrast.
sv: I blandat läge är de flesta program ljusa. Vissa skrivbordsobjekt är mörka för att skapa kontrast.

en: Mixed
sv: Blandat

en: Dark
sv: Mörkt

en: Light
sv: Ljust

en: Advanced settings...
sv: Avancerade inställningar...

en: Style
sv: Stil

en: Launcher Properties
sv: Egenskaper för programstartaren

en: Name:
sv: Namn:

en: Command:
sv: Kommando:

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Browse
sv: Bläddra

en: Launch in Terminal?
sv: Starta i terminalfönster?

en: Use dedicated GPU if available
sv: Använd om möjligt dedikerad GPU

en: Directory Properties
sv: Mappegenskaper

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Restore System Configuration
sv: Återställ systemkonfiguration

en: Restore the default menu layout
sv: Återställ standardmenylayouten

en: Close
sv: Stäng

en: _New Menu
sv: _Ny meny

en: Ne_w Item
sv: N_ytt objekt

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: Delete
sv: Radera

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Edit Desktop File
sv: Redigera skrivbordsfil

en: Add
sv: Lägg till

en: Edit
sv: Redigera

en: Add/Edit Launcher
sv: Lägg till/Redigera programstartare

en: Type:
sv: Typ:

en: Title:
sv: Namn:

en: Icon Name
sv: Ikonnamn

en: Application
sv: Program

en: Custom Application
sv: Standardprogram

en: Execution of '%s' failed:
sv: Körning av "%s" misslyckades:

en: Are you sure you want to remove '%s'?
sv: Är du säker på att du vill ta bort  '%s'?

en: Remove '%s'
sv: Ta bort "%s"

en: About...
sv: Om...

en: Configure...
sv: Konfigurera...

en: This applet does not support panels of that type. This can cause visual glitches in the panel.
sv: Detta panelprogram stöder inte paneler av den typen. Detta kan orsaka visuella störningar i panelen.

en: Would you like to continue using it anyway, remove it from the panel, or try to move it to a different panel?
sv: Vill du fortsätta använda det ändå, ta bort det från panelen eller försöka flytta det till en annan panel?

en: Leave it
sv: Lämna det

en: Remove it
sv: Ta bort det

en: Move to another panel
sv: Flytta till en annan panel

en: A suitable panel could not be found. The applet has been removed instead.
sv: En passande panel kunde inte hittas. Panelprogrammet togs bort i stället.

en: Certain applets do not allow multiple instances or were at their max number of instances so were not copied
sv: Vissa panelprogram tillåter inte flera instanser eller var redan på sin maximala nivå av instanser och kopierades därför inte

en: Show Text
sv: Visa text

en: Hide Text
sv: Dölj text

en: Remove this desklet
sv: Ta bort detta skrivbordsprogram

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort arbetsytan "%s"?

en: Initializing
sv: Initierar

en: Loaded
sv: Inläst

en: Error
sv: Fel

en: Out of date
sv: Föråldrad

en: Not compatible with Wayland
sv: Ej kompatibel med Wayland

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
sv: Ogiltiga inställningar: Fel antal hörn

en: Execution time (ms):
sv: Exekveringstid (ms):

en: Loaded successfully
sv: Laddades med framgång

en: Check your video drivers
sv: Kontrollera drivrutinerna för video

en: Your system is currently running without video hardware acceleration.
sv: Systemet körs nu utan hårdvaruacceleration för video.

en: You may experience poor performance and high CPU usage.
sv: Du kan uppleva dålig prestanda och hög CPU-användning.

en: Launch Driver Manager
sv: Starta Drivrutinshanteraren

en: Problems during Cinnamon startup
sv: Problem påträffade under Cinnamons uppstart

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
sv: Cinnamon lyckades starta, men ett eller flera panelprogram, skrivbordsprogram eller tillägg kunde inte läsas in.

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
sv: Kolla din systemlogg och Cinnamon-Förstoringsglas-logg efter meddelanden.

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
sv: Du kan stänga av de felande tilläggen i Cinnamons inställningar för att förhindra att detta meddelande visas igen.

en: Please contact the developer.
sv: Var vänlig kontakta utvecklaren.

en: Workspace
sv: Arbetsyta

en: Restarting Cinnamon...
sv: Startar om Cinnamon...

en: System Information
sv: Systeminformation

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: No
sv: Nej

en: Yes
sv: Ja

en: OK
sv: Ok

en: Mirrored Displays
sv: Speglade skärmar

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
sv: Välj placering av ny panel. Esc för att avbryta.

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
sv: Välj ny position för panelen. Esc för att avbryta.

en: You don't have any panels added.
    Do you want to open panel settings?
sv: Du har inga paneler tillagda.
    Vill du öppna panelinställningar?

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
sv: Panelinställningar

en: Applets
sv: Panelprogram

en: Panel edit mode
sv: Panelredigeringsläge

en: Move
sv: Flytta

en: Remove
sv: Ta bort

en: Are you sure you want to remove this panel?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här panelen?

en: Add a new panel
sv: Lägg till en ny panel

en: Troubleshoot
sv: Felsök

en: Restart Cinnamon
sv: Starta om Cinnamon

en: Looking Glass
sv: Förstoringsglas

en: Restore all settings to default
sv: Återställ alla inställningar till standardvärdet

en: Are you sure you want to restore all settings to default?
sv: Är du säker på att du vill återställa alla inställningar till standardvärden?

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
sv: Systeminställningar

en: Retry
sv: Försök igen

en: %s (%s) has just been stopped.
sv: %s (%s) har just stoppats.

en: Device %s can be turned off, if necessary.
sv: Enheten %s kan stängas av vid behov.

en: Device %s is busy, please wait.
sv: Enheten %s är upptagen. Var god vänta.

en: Do not disconnect or data loss may occur.
sv: Bortkoppling kan orsaka förlust av data.

en: Unable to stop the drive %s (%s)
sv: Kan inte stoppa enheten %s (%s)

en: %s (%s) can be safely unplugged.
sv: %s (%s) kan tas bort säkert.

en: Device %s can be removed.
sv: Enheten %s kan tas bort.

en: %s (%s) has just been ejected.
sv: %s (%s) har just matats ut.

en: Do not remove or data loss may occur.
sv: Borttagning kan orsaka förlust av data.

en: Unable to eject the drive %s (%s)
sv: Kunde inte mata ut %s (%s)

en: Successfully unmounted %s (%s)
sv: Avmonterade %s (%s) utan problem

en: Failed to unmount %s (%s)
sv: Kunde inte avmontera %s (%s)

en: Connect to...
sv: Anslut till...

en: Enter a command
sv: Ange ett kommando

en: Press ESC to close
sv: Tryck Esc för att stänga

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Mi_nimize
sv: Mi_nimera

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Unma_ximize
sv: Avma_ximera

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Ma_ximize
sv: Ma_ximera

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Move
sv: _Flytta

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Resize
sv: Änd_ra storlek

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move Titlebar Onscreen
sv: Flytta namnlist på skärm

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Always on _Top
sv: Alltid _överst

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Always on Visible Workspace
sv: _Alltid på synlig arbetsyta

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Only on This Workspace
sv: _Endast på denna arbetsyta

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move to Another _Workspace
sv: Flytta till en annan _arbetsyta

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Close
sv: _Stäng

en: No open windows
sv: Inga öppna fönster

en: Restore
sv: Återställ

en: Minimize
sv: Minimera

en: Maximize
sv: Maximera

en: Move to left workspace
sv: Flytta till vänster arbetsyta

en: Move to right workspace
sv: Flytta till höger arbetsyta

en: Visible on all workspaces
sv: Synlig på alla arbetsytor

en: Move to a new workspace
sv: Flytta till ny arbetsyta

en: Move to monitor %d
sv: Flytta till skärm %d

en: Only on this workspace
sv: Endast på den här arbetsytan

en: Unmaximize
sv: Avmaximera

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
sv: Tillgänglighet

en: Zoom
sv: Zooma

en: Screen Reader
sv: Skärmläsare

en: Screen Keyboard
sv: Skärmtangentbord

en: Sticky Keys
sv: Klistriga tangenter

en: Slow Keys
sv: Tröga tangenter

en: Bounce Keys
sv: Studsande tangenter

en: Mouse Keys
sv: Mustangenter

note: Secondary click
en: Simulated secondary click
sv: Simulerat sekundärklick

note: Hover Click
en: Hover click
sv: Översvepsklick

en: Universal Access Settings
sv: Inställningar för allmän åtkomst

en: High Contrast
sv: Hög kontrast

en: Large Text
sv: Stor text

note: Translators: This is the date which appears in the calendar applet, as a tooltip and as a title header inside the applet. The format uses the strftime syntax. %A, %B %-e, %Y is the American Date format (Saturday, January 4, 2020): %A is the name of the day, %B is the name of the month %-e is the non
en: %A, %B %-e, %Y
sv: den %-e %B %Y

en: Date and Time Settings
sv: Datum- och tidsinställningar

en: Starting in a few minutes
sv: Startar om några minuter

en: Starting in %d minutes
sv: Startar om %d minuter

en: This evening
sv: Ikväll

en: Starting later today
sv: Senare idag

en: In %d hour | In %d hours
sv[0]: Om %d timme
sv[1]: Om %d timmar

en: No Events
sv: Inga händelser

en: In progress
sv: Pågår

en: All day
sv: Hela dagen

en: Today
sv: Idag

note: Scale cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the desktop
sv: Visa skrivbordet

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the desklets
sv: Visa skrivbordsprogram

note: ["WORKSPACE_UP", _("Switch to the workspace above"), "none", ""], ["WORKSPACE_DOWN", _("Switch to the workspace below"), "none", ""], cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the workspace selector (Expo)
sv: Visa väljare av arbetsyta (Expo)

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the window selector (Scale)
sv: Visa väljare av fönster (Scale)

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Favorites
sv: Favoriter

en: Move to the other monitor
sv: Flytta till en annan skärm

en: Move to monitor
sv: Flytta till bildskärm

en: Move to another workspace
sv: Flytta till en annan arbetsyta

en: Applet preferences
sv: Egenskaper för appen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Grouped window list
sv: Grupperad fönsterlista

en: Places
sv: Platser

en: Recent
sv: Senast använda

en: Run with dedicated GPU
sv: Kör med dedikerad GPU

en: Unpin from Panel
sv: Ta bort från panelen

en: Pin to Panel
sv: Fäst vid panel

en: Remove from Autostart
sv: Ta bort från Autostart

en: Add to Autostart
sv: Lägg till i Autostart

en: Create Shortcut
sv: Skapa genväg

en: Restore to full opacity
sv: Återställ till full opacitet

en: Close others
sv: Stäng andra

en: Close all
sv: Stäng alla

en: Power management
sv: Strömhantering

en: Power management: inhibited
sv: Strömhantering: inhiberad

en: Power management: active
sv: Strömhantering: aktiv

en: Power management is already inhibited by another program
sv: Strömhanteringen har redan inhiberats av ett annat program

en: Power management: inhibited by another program
sv: Strömhantering: inhiberades av ett annat program

en: Apps inhibiting power management:
sv: Appar som hämmar strömhantering:

en: Inhibit applet
sv: Inhibera panelprogrammet

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
sv: Aviseringar

en: Show Keyboard Layout
sv: Visa tangentbordslayout

en: Show Character Table
sv: Visa teckentabell

en: Keyboard Settings
sv: Tangentbordsinställningar

en: Add to panel
sv: Lägg till i panelen

en: Add to desktop
sv: Lägg till på skrivbordet

en: Remove from favorites
sv: Ta bort från favoriter

en: Add to favorites
sv: Lägg till i favoriter

en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: This file is no longer available
sv: Denna fil är inte längre tillgänglig

en: Open with
sv: Öppna med

en: Other application...
sv: Annat program...

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->name menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Menu
sv: Meny

en: Edit menu
sv: Redigera meny

en: Recent Files
sv: Senaste filer

en: Clear list
sv: Töm lista

en: Clear all recent documents
sv: Töm listan med tidigare dokument

en: No recent documents
sv: Inga nya dokument

en: All Applications
sv: Alla applikationer

en: Lock screen
sv: Lås skärm

en: Lock the screen
sv: Lås skärmen

en: Logout
sv: Logga ut

en: Leave the session
sv: Avsluta sessionen

en: Quit
sv: Avsluta

en: Shut down the computer
sv: Stäng av datorn

en: <unknown>
sv: <okänt>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
sv: inaktiverad

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
sv: ej hanterad

en: disconnecting...
sv: kopplar från...

en: connecting...
sv: ansluter...

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
sv: autentisering krävs

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
sv: firmware saknas

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
sv: kabel urkopplad

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
sv: ej tillgänglig

en: connection failed
sv: anslutningen misslyckades

en: More
sv: Mer

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
sv: Ansluten (privat)

en: Auto Ethernet
sv: Automatiskt Ethernet

en: Auto broadband
sv: Automatiskt bredband

en: Auto dial-up
sv: Automatisk uppringning

note: Translators: this the automatic wireless connection name (including the network name)
en: Auto %s
sv: Automatisk %s

en: Auto bluetooth
sv: Automatisk bluetooth

en: Auto wireless
sv: Automatiskt trådlöst

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
sv: Nätverkshanteraren

en: Enable networking
sv: Aktivera nätverk

en: Wired
sv: Trådbundet

en: Wireless
sv: Trådlöst

en: Mobile broadband
sv: Mobilt bredband

en: VPN Connections
sv: VPN-anslutningar

en: Network Settings
sv: Nätverksinställningar

en: Network Connections
sv: Nätverksanslutningar

en: Connection failed
sv: Anslutningen misslyckades

en: Activation of network connection failed
sv: Aktivering av nätverksanslutningen misslyckades

en: Networking is disabled
sv: Nätverksfunktionalitet är avstängd

en: No connection
sv: Ingen anslutning

en: Connecting to the cellular network...
sv: Ansluter till mobilnätet...

en: Connecting to the wireless network...
sv: Ansluter till det trådlösa nätverket...

en: Connecting to the wired network...
sv: Ansluter till det trådbundna nätverket...

en: Connecting to the VPN...
sv: Ansluter till VPN...

en: Connecting to the network...
sv: Ansluter till nätverket...

en: Connected to the wireless network
sv: Ansluten till det trådlösa nätverket

en: Wireless connection
sv: Trådlös anslutning

en: (Limited connectivity)
sv: (Begränsad anslutning)

en: Connected to the wired network
sv: Ansluten till det trådbundna nätverket

en: Connected to the cellular network
sv: Ansluten till mobilnätverket

en: Connected to the VPN
sv: Ansluten till VPN

en: Connected to the network
sv: Ansluten till nätverket

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
sv: Rensa aviseringar

en: Notification Settings
sv: Aviseringsinställningar

en: No notifications
sv: Inga aviseringar

en: %d notification | %d notifications
sv[0]: %d avisering
sv[1]: %d aviseringar

en: just now
sv: alldeles nyss

en: %d second ago | %d seconds ago
sv[0]: %d sekund sedan
sv[1]: %d sekunder sedan

en: %d minute ago | %d minutes ago
sv[0]: %d minut sedan
sv[1]: %d minuter sedan

en: Click to toggle the on-screen keyboard
sv: Klicka för att växla till tangentbordet på skärmen

en: Click to enable the on-screen keyboard
sv: Klicka för att aktivera skärmtangentbord

en: Launch
sv: Starta

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Panel launchers
sv: Programstartare för panelen

en: Battery full
sv: Batteriet är fulladdat

en: Battery almost full
sv: Batteriet är nästan fulladdat

en: Battery good
sv: Normal batterispänning

en: Low battery
sv: Låg batterispänning

en: Critically low battery
sv: Kritiskt låg batterispänning

en: AC adapter
sv: Strömadapter

en: Laptop battery
sv: Batteri i bärbar dator

en: Monitor
sv: Bildskärm

en: Mouse
sv: Mus

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: PDA
sv: Handdator

en: Cell phone
sv: Mobiltelefon

en: Media player
sv: Mediaspelare

en: Tablet
sv: Ritplatta

en: Computer
sv: Dator

en: Brightness
sv: Ljusstyrka

en: Keyboard backlight
sv: Bakgrundsbelysning för tangentbord

en: Power Settings
sv: Ströminställningar

en: Charging
sv: Laddar upp

en: Charging - %d hour until fully charged | Charging - %d hours until fully charged
sv[0]: Laddar - %d timme tills fulladdat
sv[1]: Laddar - %d timmar tills fulladdat

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
sv: Laddar - %d %s %d %s tills fulladdat

en: hour | hours
sv[0]: timme
sv[1]: timmar

en: minute | minutes
sv[0]: minut
sv[1]: minuter

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
sv[0]: Laddar - %d minut tills fulladdat
sv[1]: Laddar - %d minuter tills fulladdat

en: Fully charged
sv: Fulladdat

en: Using battery power
sv: Använder batteriström

en: Using battery power - %d hour remaining | Using battery power - %d hours remaining
sv[0]: Använder batteriström - %d timme återstår
sv[1]: Använder batteriström - %d timmar återstår

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Using battery power - %d %s %d %s remaining
sv: Använder batteriström - %d %s %d %s återstår

en: Using battery power - %d minute remaining | Using battery power - %d minutes remaining
sv[0]: Använder batteriström - %d minut återstår
sv[1]: Använder batteriström - %d minuter återstår

note: Label                              Executable Icon                     Category          Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
sv: Skrivare

en: Cancel all jobs
sv: Avbryt alla jobb

en: '%s' on %s
sv: '%s' på %s

en: Send to front
sv: Placera först

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
sv: Senast använda dokument

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
sv: Flyttbara enheter

en: Open file manager
sv: Öppna filhanterare

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
sv: Skalning

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
sv: Inställningar

en: Hi there!
sv: Hejsan!

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
sv: DU KLICKADE PÅ KNAPPEN!!!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
sv: DU HAR ANVÄNT SNABBTANGENTEN!!!

en: Click to show the desktop or middle-click to show the desklets
sv: Klicka för att visa skrivbordet eller mittenklicka för att visa skrivbordsprogram

en: Show Desklets
sv: Visa skrivbordsprogram

en: Click to pause the slideshow
sv: Klicka för att pausa bildväxling

en: Click to resume the slideshow
sv: Klicka för att återuppta bildväxling

en: The slideshow is disabled
sv: Bildväxlingen är inaktiverad

en: Slideshow
sv: Bildväxling

en: Next Background
sv: Nästa bakgrundsbild

en: Background Settings
sv: Bakgrundsinställningar

en: Current background:
sv: Aktuell bakgrund:

en: Playing
sv: Spelar

en: Paused
sv: Pausad

en: Stopped
sv: Stoppad

en: Unknown Artist
sv: Okänd artist

en: Unknown Album
sv: Okänt album

en: Unknown Title
sv: Okänd titel

en: Previous
sv: Föregående

en: Play
sv: Spela upp

en: Stop
sv: Stoppa

en: Next
sv: Nästa

en: Consecutive Playing
sv: Löpande uppspelning

en: No Shuffle
sv: Blanda inte

en: Open Player
sv: Öppna spelare

en: Quit Player
sv: Avsluta spelare

en: Pause
sv: Pausa

en: Repeat Single
sv: Upprepa En

en: Repeat All
sv: Upprepa Alla

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
sv: Slumpvis

en: Mute output
sv: Avaktivera ljud

en: Mute input
sv: Avaktivera mikrofon

en: Applications
sv: Program

en: Output device
sv: Utgångsenhet

en: Microphone
sv: Mikrofon

en: Input device
sv: Ingångsenhet

en: Volume
sv: Volym

en: Launch player
sv: Starta spelare

en: Choose player controls
sv: Välj spelarkontroller

en: Sound Settings
sv: Ljudinställningar

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
sv: Är du säker på att du vill ta bort allt som finns i papperskorgen?

en: This operation cannot be undone.
sv: Den här handlingen kan inte ångras.

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
sv: Papperskorg

en: Empty Trash
sv: Töm papperskorgen

en: Open Trash
sv: Öppna papperskorgen

en: Lock Screen
sv: Lås skärm

en: Switch User
sv: Växla användare

en: Log Out...
sv: Logga ut...

en: Power Off...
sv: Stäng av...

en: Remove 'Window list'
sv: Ta bort "Fönsterlista"

en: All windows
sv: Alla fönster

en: Manage workspaces (Expo)
sv: Hantera arbetsytor (Expo)

en: Add a new workspace
sv: Lägg till en ny arbetsyta

en: Remove the current workspace
sv: Ta bort nuvarande arbetsyta

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Upside-down
sv: Upp och ned

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinf
en: Display
sv: Skärm

en: Configure display settings...
sv: Hantera skärminställningar...

en: Clock
sv: Klocka

en: Edit launcher
sv: Redigera programstartare

en: Photo Frame
sv: Fotoram

en: Control Center
sv: Hantera inställningar

en: Users and Groups
sv: Användare och grupper

en: Add or remove users and groups
sv: Lägg till eller ta bort användare och grupper

note: Virtual keyboard
en: Virtual keyboard
sv: Virtuellt tangentbord

en: Turn on-screen keyboard on or off
sv: Aktivera eller inaktivera skärmtangentbord

en: Valid name
sv: Giltigt namn

en: The name cannot be empty.
sv: Namnet kan inte lämnas tomt.

en: Valid executable
sv: Giltig körbar

en: The executable is not valid. It cannot be empty and spaces in the path must be escaped with backslash (\).
sv: Körbar är inte giltig. Den kan inte lämnas tom och mellanrum i sökvägen måste anges med omvänt snedstreck (\).

en: Cannot create the launcher at this location.  Add to the desktop instead?
sv: Kan inte skapa programstartare på denna plats. Lägg till på skrivbordet istället?

en: Choose a command
sv: Välj ett kommando

en: Would you like to add this launcher to the menu also?  It will be placed in the Other category initially.
sv: Vill du lägga till denna programstartare i menyn också? Den kommer att placeras i kategorin Övriga tillsvidare.

en: Screen Locker
sv: Skärmlåsning

en: Please type an away message for the lock screen
sv: Vänligen skriv ett Frånvaromeddelande för låsskärmen

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Hardware
sv: Hårdvara

note: Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
sv: Nätverk

en: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet
sv: nätverk, trådlöst, wifi, ethernet, bredband, internet

en: color, profile, display, printer, output
sv: färg, profil, bildskärm, skrivare, utdata

en: Graphics Tablet
sv: Ritplatta

en: wacom, digitize, tablet, graphics, calibrate, stylus
sv: wacom, digitalisera, ritplatta, grafik, kalibrera, stylus

en: printers, laser, inkjet
sv: skrivare, laser, inkjet

en: Firewall
sv: Brandvägg

en: firewall, block, filter, programs
sv: brandvägg, blockera, filtrera, program

en: Languages
sv: Språk

en: language, install, foreign
sv: språk, installera, utländska

en: Input Method
sv: Inmatningsmetod

en: language, install, foreign, input, method, chinese, korean, japanese, typing
sv: språk, installera, främmande, inmatning, kinesiska, koreanska, japanska, skrivning

en: Login Window
sv: Inloggningsfönster

en: login, lightdm, mdm, gdm, manager, user, password, startup, switch
sv: inloggning, lightdm, mdm, gdm, hanterare, användare, lösenord, uppstart, växla

en: login, lightdm, manager, settings, editor
sv: inloggning, lightdm, hanterare, inställningar, redigerare

en: Driver Manager
sv: Drivrutinshanterare

en: video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
sv: video, drivrutin, wifi, kort, hårdvara, proprietära, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Nvidia Settings
sv: Nvidia-inställningar

en: video, driver, proprietary, nvidia, settings
sv: video, drivrutin, stängd, nvidia, inställningar

en: Software Sources
sv: Programvarukällor

en: ppa, repository, package, source, download
sv: ppa, arkiv, paket, källkod, hämtning

en: Package Management
sv: Pakethantering

en: update, install, repository, package, source, download
sv: uppdatera, installera, paketförråd, paket, källkod, hämtning

en: user, users, account, accounts, group, groups, password
sv: användare, användare, konto, konton, grupp, grupper, lösenord

en: bluetooth, dongle, transfer, mobile
sv: bluetooth, dongel, överföring, mobil

en: Manage Services and Units
sv: Hantera tjänster och enheter

en: systemd, units, services, systemctl, init
sv: systemd, enheter, tjänster, systemctl, init

en: Disks
sv: Diskar

en: disks, manage, hardware, management, hard, hdd, pendrive, format, erase, test, create, iso, ISO, disk, image
sv: diskar, hantera, hårdvara, hantering, hård, hd, usb-minne, formatera, radera, testa, skapa, iso, ISO, disk, avbild

en: Back to all settings
sv: Tillbaka till alla inställningar

en: Cancel
sv: Avbryt

en: The group name cannot contain upper-case or space characters
sv: Gruppnamnet får ej innehålla stora bokstäver (versaler) eller mellanslag

en: Change Password
sv: Byt lösenord

en: New password
sv: Nytt lösenord

en: Confirm password
sv: Bekräfta lösenord

en: Generate a password
sv: Generera ett lösenord

en: Your new password needs to be at least 8 characters long
sv: Ditt nya lösenord behöver vara minst 8 tecken långt

en: Show password
sv: Visa lösenord

en: An error occurred. Your password was not changed.
sv: Ett fel inträffade. Ditt lösenord har inte ändrats.

en: Change
sv: Ändra

en: Passwords do not match
sv: Lösenorden stämmer inte överens

en: Too short
sv: För kort

en: Weak
sv: Svag

en: Fair
sv: Ganska bra

en: Good
sv: Bra

en: Strong
sv: Kraftig

en: Administrator
sv: Administratör

en: The username must consist of only:
        - lower case letters (a-z)
        - numerals (0-9)
        - '.', '-', and '_' characters
sv: Användarnamnet måste bestå av endast:
        - små bokstäver (a-ö)
        -siffror (0-9)
        - ".", "-", och "_"-tecken

en: Account Type
sv: Kontotyp

en: Full Name
sv: Fullständigt namn

en: Username
sv: Användarnamn

en: Invalid username
sv: Ogiltigt användarnamn

en: A user with the name '%s' already exists.
sv: Användaren '%s' finns redan.

en: Users
sv: Användare

en: Groups
sv: Grupper

en: Click to change the picture
sv: Klicka för att ändra bilden

en: Browse for more pictures...
sv: Bläddra efter fler bilder...

en: Click to change the name
sv: Klicka för att ändra namnet

en: Click to change the password
sv: Klicka för att ändra lösenordet

en: Click to change the groups
sv: Klicka för att ändra grupper

en: Picture
sv: Bild

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
sv: Namn

en: Password
sv: Lösenord

en: Open
sv: Öppna

en: Images
sv: Bilder

en: No password set
sv: Inget lösenord angivet

en: Set at login
sv: Ställ in vid inloggning

en: This user is currently logged in
sv: Denna användare är för närvarande inloggad

en: The user's home directory is encrypted. To preserve access to the encrypted directory, only the user should change this password.
sv: Användarens hemkatalog är krypterad. För att behålla tillgång till den krypterade hemkatalogen ska endast användaren ändra detta lösenord.

en: Are you sure you want to permanently delete %s and all the files associated with this user?
sv: Är du säker på att du vill permanent radera %s och alla filer som tillhör denna användare?

en: This group is set as %s's primary group
sv: Denna grupp är satt som %s's primära grupp

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %s permanent?

en: Group Name
sv: Gruppnamn

en: Previous instance
sv: Föregående instans

en: Next instance
sv: Nästa instans

en: More options
sv: Fler alternativ

en: Import from a file
sv: Importera från en fil

en: Export to a file
sv: Exportera till en fil

en: Reset to defaults
sv: Återställ till standard

en: Reload %s
sv: Hämta om %s

en: Settings for %s
sv: Inställningar för %s

en: Select or enter file to export to
sv: Välj eller ange fil för export till

en: JSON files
sv: JSON-filer

en: Select a JSON file to import
sv: Välj en JSON-fil att importera

en: Cancel Job
sv: Avbryt jobb

en: Do you really want to cancel this job?
sv: Vill du verkligen avbryta detta jobb?

en: Keep Printing
sv: Fortsätt skriva ut

en: Do you really want to cancel all jobs?
sv: Vill du verkligen avbryta alla jobb?

en: Cancel All Jobs
sv: Avbryt alla jobb

en: Random
sv: Slumpmässig

en: Show
sv: Visa

en: Item
sv: Objekt

en: Select a date
sv: Välj ett datum

en: Select a time
sv: Välj tid

en: Hour
sv: Timme

en: Minute
sv: Minut

en: Second
sv: Sekund

en: This applet is currently enabled
sv: Det här panelprogrammet är aktivt för närvarande

en: This desklet is currently enabled
sv: Det här skrivbordsprogrammet är aktivt för närvarande

en: This extension is currently enabled
sv: Det här tillägget är aktivt för närvarande

en: by %s
sv: av %s

en: Configure
sv: Konfigurera

en: This is a system applet. It cannot be removed.
sv: Det här är ett panelprogram som följer med systemet. Det kan inte tas bort.

en: This is a system desklet. It cannot be removed.
sv: Det här är ett skrivbordsprogram som följer med systemet. Det kan inte tas bort.

en: This is a system extension. It cannot be removed.
sv: Det här är ett systemtillägg. Det kan inte tas bort.

en: This applet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
sv: Det här panelprogrammet innehåller funktionsanrop som kan få Cinnamon att krascha eller frysa. Om du märker av kraschar eller frysningar, försök avinstallera det.

en: This desklet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
sv: Det här miniprogrammet innehåller funktionsanrop som kan få Cinnamon att krascha eller frysa. Om du märker av kraschar eller frysningar, försök avinstallera det.

en: This extension contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
sv: Det här miniprogrammet innehåller funktionsanrop som kan få Cinnamon att krascha eller frysa. Om du märker av kraschar eller frysningar, försök avinstallera det.

en: About
sv: Om

en: Extension %s is not compatible with your version of Cinnamon.
sv: Tillägget %s är inte kompatibelt med din version av Cinnamon.

en: There are multiple instances enabled. Are you sure you want to remove all of them?
sv: Det finns flera aktiva instanser. Är du säker på att du vill ta bort alla?

en: Are you sure you want to completely remove %s?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %s?

en: This will restore the default set of enabled applets. Are you sure you want to do this?
sv: Detta kommer att återställa standarduppsättningen av aktiverade panelprogram. Är du säker att du vill göra detta?

en: This will restore the default set of enabled desklets. Are you sure you want to do this?
sv: Detta kommer att återställa standarduppsättningen av aktiverade skrivbordsprogram. Är du säker att du vill göra detta?

en: This will disable all active extensions. Are you sure you want to do this?
sv: Detta kommer att avaktivera alla aktiva tillägg. Är du säker på att du vill göra detta?

en: This will remove all actions. Are you sure you want to do this?
sv: Detta kommer att ta bort alla åtgärder. Är du säker på att du vill göra detta?

en: Something went wrong while loading %s. Please make sure you are using the latest version, and then report the issue to its developer.
sv: Något gick fel medan %s laddades. Försäkra dig om att du använder den senaste versionen, och rapportera sedan problemet till dess utvecklare.

en: Installed
sv: Installerad

en: Install
sv: Installera

en: Update
sv: Uppdatera

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Popularity
sv: Popularitet

en: Date
sv: Datum

en: Upgradable
sv: Uppgraderingsbar

en: More info
sv: Mer information

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Update all
sv: Uppdatera alla

en: %d update available | %d updates available
sv[0]: %d uppdatering tillgänglig
sv[1]: %d uppdateringar tillgängliga

en: No updates available
sv: Inga uppdateringar tillgängliga

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color
sv: Klicka på pipettverktyget, klicka sedan på en färg var som helst på skärmen för att välja den färgen

en: Click to set a new accelerator key.
sv: Klicka här för att sätta en ny tangentkombination.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
sv: Tryck Escape eller klicka igen för att avbryta åtgärden.

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
sv: Tryck Backsteg för att rensa befintligt snabbkommando.

en: unassigned
sv: ej tilldelad

en: Pick an accelerator
sv: Välj en acclerator

en: Continue
sv: Fortsätt

en: 
    This key combination, '<b>%s</b>' should not be used because it would become impossible to type using this key.
sv: 
    Använd inte teckenkombinationen '<b>%s</b>' eftersom tangenten då skulle bli obrukbar.

en: Please try again using a modifier key such as Control, Alt or Super (Windows key).
sv: Försök igen men använd en modifieringstangent som t.ex. Control, Alt eller Super (fönstertangenten).

en: Continue only if you are certain this is what you want, otherwise press cancel.
sv: Fortsätt bara om du är säker på att detta är vad du vill göra. Tryck annars på Avbryt.

en: Checking dependencies
sv: Kontrollerar beroenden

en: Please install: %s
sv: Vänligen installera: %s

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Open
sv: _Öppna

en: Sound files
sv: Ljudfiler

en: Downloading images:
sv: Hämtar bilder:

en: An error occurred while trying to access the server. Please try again in a little while.
sv: Ett fel uppstod när du försökte komma åt servern. Försök igen om ett tag.

en: Something went wrong with the spices download. Please try refreshing the list again.
sv: Något gick fel vid hämtningen av tillägg. Försök att uppdatera listan igen.

en: Refreshing the cache
sv: Uppdaterar cacheminnet

en: Installing %s
sv: Installerar %s

en: An error occurred during the installation of %s. Please report this incident to its developer.
sv: Ett fel uppstod under installationen av %s. Rapportera problemet till dess utvecklare.

en: Uninstalling %s
sv: Avinstallerar %s

en: A problem occurred while removing %s.
sv: Ett problem uppstod medan %s avinstallerades.

en: 
    
    Details:  %s
sv: 
    
    Detaljer: %s

en: Add new entry
sv: Lägg till ny post

en: Remove selected entry
sv: Ta bort markerad post

en: Edit selected entry
sv: Redigera markerad post

en: Move selected entry up
sv: Flytta upp markerad post

en: Move selected entry down
sv: Flytta ner markerad post

en: Edit entry
sv: Redigera post

en: Configure accessibility features
sv: Ställ in egenskaperna för tillgänglighet

en: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast
sv: förstorare, tal, åtkomst, zoom, nycklar, kontrast

en: Visual
sv: Visuell

note: Visual Aids
en: Visual Aids
sv: Visuella Hjälpmedel

en: High contrast
sv: Hög kontrast

en: Large text
sv: Stor text

en: Screen reader
sv: Skärmläsare

en: Configure screen reader
sv: Konfigurera skärmläsare

note: Desktop Zoom
en: Desktop Zoom
sv: Zooma skrivbord

en: Enable zoom
sv: Aktivera zoom

en: Magnification
sv: Förstoring

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Mouse wheel modifier
sv: Mushjulsmodifierare

en: While this modifier is pressed, mouse scrolling will increase or decrease zoom.
sv: När denna modifierare är nertryckt, så ökar eller minskar rullning på mushjulet zoomningen.

en: Scroll at screen edges
sv: Rulla vid skärmkanterna

en: Keep cursor centered
sv: Håll pekaren centrerad

en: Cursor moves with contents
sv: Pekaren följer med innehållet

en: Cursor pushes contents around
sv: Pekaren flyttar innehållet

en: Mouse tracking mode
sv: Spårningsläge för mus

en: Lens mode
sv: Linsläge

en: Square
sv: Fyrkant

en: Horizontal strip
sv: Horisontell remsa

en: Vertical strip
sv: Vertikal remsa

en: Lens shape
sv: Linsform

en: Full screen
sv: Helskärm

en: Top half
sv: Övre halvan

en: Bottom half
sv: Nedre halvan

en: Left half
sv: Vänstra halvan

en: Right half
sv: Högra halvan

en: Screen position
sv: Skärmposition

en: Enable the on-screen keyboard
sv: Aktivera skärmtangentbord

en: Full scale
sv: Full skala

en: Scanning
sv: Söker igenom

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
sv: Tangentbordslayout

en: At the bottom of the screen
sv: Längst ner på skärmen

en: At the top of the screen
sv: Högst upp på skärmen

en: Keyboard position
sv: Tangentbordets placering

en: A quarter of the screen
sv: En fjärdedel av skärmen

en: A third of the screen
sv: En tredjedel av skärmen

en: Half of the screen
sv: Halva skärmen

en: Keyboard size
sv: Storlek på tangentbord

en: Show the keyboard any time something expects input
sv: Visa tangentbord vid förväntad indata

en: Show keyboard only when the user activates it
sv: Visa endast tangentbord när användaren aktiverar det

en: Activation mode
sv: Aktiveringsläge

note: Keyboard indicators
en: Keyboard indicators
sv: Tangentbordsindikatorer

en: Use visual indicator on Caps and Num Lock
sv: Använd visuell indikator på Caps och Num Lock

en: Use audio indicator on Caps and Num Lock
sv: Använd ljudindikator på Caps och Num Lock

en: Sound to use Caps or Num Lock on
sv: Ljud att använda när Caps eller Num Lock aktiveras

en: Sound to use Caps or Num Lock off
sv: Ljud att använda när Caps eller Num Lock avaktiveras

en: Event feedback (required for typing assistance alerts)
sv: Reaktioner på händelser (krävs för skrivhjälpsassistering)

en: Enable visual alerts
sv: Aktivera visuella meddelanden

en: Flash the entire monitor
sv: Blinka med hela skärmen

en: Flash the active window
sv: Blinka med det aktiva fönstret

en: Visual style
sv: Visuell stil

en: Enable audio alerts
sv: Aktivera ljudmeddelanden

en: Sound to use for window alerts
sv: Ljud att använda tillsammans med fönstermeddelanden

en: Typing assistance
sv: Skrivhjälp

note: Stickykeys
en: Sticky keys
sv: Klistriga tangenter

en: Treat a sequence of modifier keys as a combination
sv: Behandla en serie med specialtangenter som en kombination

en: Disable if two modifiers are pressed together
sv: Inaktivera om två specialtangenter trycks ner tillsammans

en: Alert when a modifier key is pressed
sv: Meddela när en specialtangent trycks ner

note: Slowkeys
en: Slow keys
sv: Långsamma tangenter

en: Put a delay between when a key is pressed and when it is accepted
sv: Gör en fördröjning från att en tangent trycks ner tills tryckningen accepteras

en: Alert when a key is pressed
sv: Meddela när en tangent är trycks ned

en: Alert when a key is accepted
sv: Meddela när ett tangenttryck accepteras

en: Alert when a key is rejected
sv: Meddela när ett tangenttryck blir förkastat

en: Acceptance delay
sv: Fördröjning för acceptans

en: Short
sv: Kort

en: Long
sv: Lång

note: Bouncekeys
en: Bounce keys
sv: Studsande tangenter

en: Ignore fast duplicate keypresses
sv: Ignorera snabba dubbeltryck på tangenter

note: Mousekeys
en: Mouse keys
sv: Mustangenter

en: Control the pointer using the keypad
sv: Styr pekaren med numeriska tangentbordet

en: Initial delay
sv: Inledande fördröjning

en: Shorter
sv: Kortare

en: Longer
sv: Längre

en: Acceleration time
sv: Accelerationstid

en: Maximum speed
sv: Maximal hastighet

en: Slower
sv: Långsammare

en: Faster
sv: Snabbare

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
sv: Utlös ett sekundärklick genom att hålla ner primärknappen

en: Trigger a click when the pointer hovers
sv: Utlös ett klick när pekaren översveper målet

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
sv: Fördröjning

en: Motion threshold
sv: Rörelsetröskel

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Small
sv: Liten

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Large
sv: Stor

en: Manage your actions
sv: Hantera dina åtgärder

en: action
sv: åtgärd

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Manage
sv: Hantera

en: Download
sv: Hämta

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Installed actions
sv: Installerade åtgärder

en: Remove all
sv: Ta bort alla

en: Manage Cinnamon applets
sv: Hantera Cinnamons panelprogram

en: You can remove specific instances in panel edit mode via the context menu.
sv: Du kan ta bort specifika instanser i panelen via snabbmenyn.

en: applet
sv: panelprogram

en: Installed applets
sv: Installerade panelprogram

en: Reset all
sv: Återställ alla

en: Previous Panel
sv: Föregående panel

en: Next Panel
sv: Nästa panel

en: Solid color
sv: Enfärgad

en: Horizontal gradient
sv: Horisontell toning

en: Vertical gradient
sv: Vertikal toning

en: No picture
sv: Ingen bild

en: Mosaic
sv: Mosaik

en: Centered
sv: Centrerad

en: Scaled
sv: Skalad

en: Stretched
sv: Utsträckt för att passa skärmen

en: Spanned
sv: Utsträckt

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Change your desktop's background
sv: Ändra skrivbordsbakgrund

en: background, picture, slideshow
sv: bakgrund, bilder, bildspel

en: Backgrounds
sv: Bakgrundsbilder

en: Add Folder
sv: Lägg till mapp

en: Add new folder
sv: Skapa ny mapp

en: Remove selected folder
sv: Radera markerad mapp

en: Play backgrounds as a slideshow
sv: Visa bakgrunder som ett bildspel

en: minutes
sv: minuter

en: Play images in random order
sv: Visa bilderna i slumpmässig ordning

en: Picture aspect
sv: Bildaspekt

en: Manage date and time settings
sv: Hantera datum och tidsinställningar

en: time, date, calendar, format, network, sync
sv: tid, datum, kalender, format, nätverk, synkronisering

en: Date & Time
sv: Datum och tid

en: Date and Time
sv: Datum och tid

en: Network time
sv: Nätverkstid

en: Manually set date and time
sv: Välj datum och tid manuellt

en: Use 24h clock
sv: Använd 24-timmars klocka

en: Display the date
sv: Visa datum

en: Display seconds
sv: Visa sekunder

en: Use locale default
sv: Använd standard för platsen

en: Sunday
sv: Söndag

en: Monday
sv: Måndag

en: First day of week
sv: Första dagen i veckan

en: City
sv: Ort

en: Office
sv: Kontor

en: Web
sv: Webb

en: Mail
sv: E-post

en: Music
sv: Musik

en: Photos
sv: Foton

en: Word
sv: Ordbehandling

en: Spreadsheet
sv: Kalkylblad

en: Source Code
sv: Källkod

en: File Manager
sv: Filhanterare

en: Plain Text
sv: Enkel text

en: CD audio
sv: CD-ljud

en: Select an application for audio CDs
sv: Välj ett program för ljud-CD-skivor

en: DVD video
sv: DVD-video

en: Select an application for video DVDs
sv: Välj ett program för DVD-videoskivor

en: Music player
sv: Musikspelare

en: Select an application to run when a music player is connected
sv: Välj ett program att köra när en musikspelare ansluts

en: Select an application to run when a camera is connected
sv: Välj ett program att köra när en kamera ansluts

en: Software
sv: Programvara

en: Select an application for software CDs
sv: Välj ett program för program-CD-skivor

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info strings, just here to fix capitalization of the English originals. If the shared-mime-info translation works for your language, simply leave these untranslated.
en: audio DVD
sv: ljud-DVD

en: blank Blu-ray disc
sv: tom Blu-ray-skiva

en: blank CD disc
sv: tom CD-skiva

en: blank DVD disc
sv: tom DVD-skiva

en: blank HD DVD disc
sv: tom HD DVD-skiva

en: Blu-ray video disc
sv: Blu-ray-videoskiva

en: e-book reader
sv: e-bokläsare

en: HD DVD video disc
sv: HD-DVD-videoskiva

en: Picture CD
sv: Bild-CD

en: Video CD
sv: Video-CD

en: Windows software
sv: Windows-programvara

en: Command-line option for your terminal to execute a passed-in command.
sv: Kommandoradsval för att utföra ett överlämnat kommando i terminalfönster.

en: Ask what to do
sv: Fråga vad som ska göras

en: Open folder
sv: Öppna mapp

en: Do nothing
sv: Gör ingenting

en: Other Media
sv: Annan media

en: Select how other media should be handled
sv: Välj hur övrigt media ska hanteras

en: _Action:
sv: _Åtgärd:

en: Preferred Applications
sv: Förvalda program

en: media, defaults, applications, programs, removable, browser, email, calendar, music, videos, photos, images, cd, autoplay, favorite, apps
sv: media, standard, program, program, flyttbar, webbläsare, e-post, kalender, musik, videor, foton, bilder, cd, autoplay, favorit, appar

en: Preferred applications
sv: Program som föredras

en: Calculator
sv: Kalkylator

en: Terminal
sv: Terminalfönster

en: Arguments
sv: Parametrar

en: Removable media
sv: Flyttbara media

en: Prompt or start programs on media insertion
sv: Fråga eller starta program när ett media ansluts

note: FIXMEEEEEEEE??
en: _Other Media...
sv: _Övriga media...

en: Manage your Cinnamon desklets
sv: Hantera Cinnamons skrivbordsprogram

en: You can remove specific instances from the desktop via that desklet's context menu
sv: Du kan ta bort specifika instanser från skrivbordet via snabbmenyn för skrivbordsprogram

en: desklet, desktop, slideshow
sv: skrivbordsprogram, skrivbord, bildspel

en: Desklets
sv: Skrivbordsprogram

en: General Settings
sv: Allmänna Inställningar

en: General Desklets Settings
sv: Allmänna inställningar för skrivbordsprogram

en: No decoration
sv: Inga dekorationer

en: Border only
sv: Endast kant

en: Border and header
sv: Kant och sidhuvud

en: Decoration of desklets
sv: Dekorering av skrivbordsprogram

en: Note: Some desklets require the border/header to be always present
sv: Observera: Vissa skrivbordsprogram kräver att gränsen/sidhuvudet alltid skall finnas

en: Such requirements override the settings selected here
sv: Sådana krav åsidosätter inställningarna som väljs här

en: Snap desklets to grid
sv: Fäst panelprogram till rutnät

en: Width of desklet snap grid
sv: Bredd på rutnät för fästande av panelprogram

en: Lock desklets in their current position
sv: Lås skrivbordsprogrammen i nuvarande position

en: Installed desklets
sv: Installerade skrivbordsprogram

en: Manage your desktop icons
sv: Hantera dina skrivbordsikoner

en: desktop, home, button, trash
sv: skrivbord, hem, knapp, papperskorg

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Manage display settings
sv: Hantera skärminställningar

en: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd
sv: visa, skärm, monitor, layout, upplösning, dual, lcd

en: Layout
sv: Utformning

en: Disable automatic screen rotation
sv: Avaktivera automatisk skärmrotering

en: Select this option to disable automatic screen rotation on hardware equipped with supported accelerometers.
sv: Välj detta alternativ för att avaktivera automatisk skärmrotering på hårdvara utrustad med sensorer som har stöd för det.

en: Enable fractional scaling controls (experimental)
sv: Visa kontroller för franktionerad skalning (experimentellt)

en: Select this option to display additional layout controls for per-monitor scaling.
sv: Välj detta för att visa ytterligare kontroller för separat skalning av varje bildskärm.

en: Control Cinnamon visual effects.
sv: Styr Cinnamons visuella effekter.

en: effects, window
sv: effekter, fönster

en: Effects
sv: Effekter

en: Desktop and window effects
sv: Skrivbords- och fönstereffekter

en: Effects on dialog boxes
sv: Effekter på dialogrutor

en: Effects on menus
sv: Effekter på menyer

en: Session startup animation
sv: Animering för sessionsuppstart

en: Fade effect on Cinnamon scrollboxes (like the Menu application list)
sv: Uttoningseffekt i Cinnamons bläddringslistor

en: Window effects
sv: Fönstereffekter

note: MAPPING WINDOWS CLOSING WINDOWS MINIMIZING WINDOWS grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options gro
en: None
sv: Inget

en: Traditional
sv: Traditionell

en: Fly
sv: Fluga

en: New windows or unminimizing existing ones
sv: Nya fönster eller avminimera befintliga

en: Closing windows
sv: Stänga ner fönster

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
sv: Tona ut

en: Minimizing windows
sv: Minimera fönster

note: MAXIMIZING/TILING WINDOWS
en: Resizing and tiling windows
sv: Ändra storlek och placera fönster sida vid sida

en: Window animation speed
sv: Fönstrets animationshastighet

en: Manage your Cinnamon extensions
sv: Hantera dina Cinnamon-tillägg

en: extension, addon
sv: utökning, tillägg

en: Extensions
sv: Tillägg

en: Installed extensions
sv: Installerade tillägg

en: Disable all
sv: Inaktivera alla

en: Configure system fonts
sv: Konfigurera systemets typsnitt

en: font, size, small, large
sv: typsnitt, storlek, små, stort

en: Font Selection
sv: Typsnittsval

en: Default font
sv: Standardtypsnitt

en: Desktop font
sv: Skrivbordstypsnitt

en: Document font
sv: Dokumenttypsnitt

en: Monospace font
sv: Typsnitt med fast breddsteg

en: Window title font
sv: Fönstertiteltypsnitt

en: Font Settings
sv: Typsnittsinställningar

en: Grayscale
sv: Gråskala

en: Slight
sv: Lätt

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Medium
sv: Mellan

en: Full
sv: Fullständig

en: Vertical RGB
sv: Vertikal RGB

en: Vertical BGR
sv: Vertikal BGR

en: Text scaling factor
sv: Textskalningsfaktor

en: Hinting
sv: Antydning

en: Hinting allows for producing clear, legible text on screen.
sv: Antydning ger en klar, läsbar text på skärmen.

en: Antialiasing
sv: Kantutjämning

en: Antialiasing makes on screen text smoother and easier to read
sv: Kantutjämning gör skärmtexten mjukare och lättare att läsa

en: RGBA Order
sv: RGBA-ordning

en: The order of subpixel elements on an LCD screen, only used when antialiasing is set to 'rgba'
sv: Ordningen på subpixelelement på en LCD-skärm, som endast används när kantutjämning är inställd på "rgba"

en: Miscellaneous Cinnamon preferences
sv: Diverse inställningar för Cinnamon

en: logging, click
sv: loggning, klick

note: Label                   id                  parent (child)Label                       id                  parent grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->generalPage->title
en: General
sv: Allmänt

en: Compositor Options
sv: Alternativ för Composer

en: Disable compositing for full-screen windows
sv: Inaktivera fönsterdekorering på fönster i fullskärmsläge

en: Select this option to let full-screen applications skip the compositing manager and run at maximum speed. Unselect it if you're experiencing screen-tearing in full screen mode.
sv: Välj detta alternativ för att låta program som körs i fullskärm ignorera fönsterdekorering och köras på full prestanda istället. Inaktivera om du upplever bildstörningar i fullskärmsläge.

en: Miscellaneous Options
sv: Övriga inställningar

en: Enable timer when logging out or shutting down
sv: Aktivera tidsfördröjning vid utloggning eller avstängning

en: Timer delay
sv: Timer fördröjning

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->units
en: seconds
sv: sekunder

en: Memory limit
sv: Minnesgräns

en: Restart Cinnamon when it uses too much memory
sv: Starta om Cinnamon om det använder för mycket minne

en: Check frequency
sv: Kontrollera frekvensen

en: Switch to right workspace
sv: Växla till höger arbetsyta

note: Workspaces
en: Switch to left workspace
sv: Växla till vänster arbetsyta

en: Minimize window
sv: Minimera fönstret

note: Windows
en: Maximize window
sv: Maximera fönster

en: Close window
sv: Stäng fönstret

en: Move window to right workspace
sv: Flytta fönster till arbetsytan åt höger

en: Move window to left workspace
sv: Flytta fönster till arbetsytan åt vänster

en: Make window fullscreen
sv: Gör fönstret till fullskärm

en: Exit window fullscreen
sv: Avsluta fönstret i fullskärm

en: Push tile up
sv: Skjut bricka uppåt

en: Push tile down
sv: Skjut bricka neråt

note: Windows - Tiling and Snapping
en: Push tile left
sv: Skjut bricka åt vänster

en: Push tile right
sv: Skjut bricka åt höger

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
sv: Visa skrivbord

en: Volume up
sv: Höj volymen

en: Volume down
sv: Sänk volymen

note: Sound and Media
en: Volume mute
sv: Tysta volymen

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Play / Pause
sv: Växla mellan Spela / Pausa

en: Next track
sv: Nästa

en: Previous track
sv: Föregånde

en: Zoom desktop in
sv: Zooma in skrivbordet

en: Zoom desktop out
sv: Zooma ut skrivbordet

en: Run a command
sv: Kör ett kommando

en: Trigger at gesture start
sv: Aktivera vid start av gest

en: Trigger at gesture end
sv: Aktivera vid slut av gest

en: Manage touch gestures
sv: Hantera gester

en: gesture, swipe, pinch, touch
sv: gest, svep, nyp, beröring

en: Gestures
sv: Gester

en: Check again
sv: Kontrollera igen

en: Swipe
sv: Svep

en: Swipe with 2 fingers
sv: Svep med 2 fingrar

en: Touchscreen only
sv: Endast pekskärm

en: Swipe with 3 fingers
sv: Svep med 3 fingrar

en: Swipe with 4 fingers
sv: Svep med 4 fingrar

en: Swipe with 5 fingers
sv: Svep med 5 fingrar

en: Pinch
sv: Nyp

en: Pinch with %d fingers
sv: Nyp med %d fingrar

en: Pinch with 5 fingers
sv: Nyp med 5 fingrar

en: Tap
sv: Klick

en: Enable gestures
sv: Aktivera gester

en: Activation thresholds
sv: Tröskelvärden för aktivering

en: In percentage of the touch surface
sv: I procent av pekytan

en: The touchegg package must be installed for gesture support.
sv: Paketet touchegg måste installeras för stöd av gester.

en: Gestures are disabled
sv: Stödet för gester är inaktiverat

en: The Touchegg service is not running
sv: Tjänsten Touchegg körs inte

en: Up
sv: Upp

en: Down
sv: Ned

en: Out
sv: Ut

en: Tap with %d fingers
sv: Klicka med %d fingrar

en: Sensitivity
sv: Känslighet

en: Less
sv: Lägre

en: Manage hotcorner settings
sv: Hantera inställningar för aktiva hörn

en: hotcorner, overview, scale, expo
sv: aktiva hörn, översikt, skala, exponering

en: Hot Corners
sv: Aktiva hörn

en: Show all workspaces
sv: Visa alla arbetsytor

note: Expo
en: Show all windows
sv: Visa alla fönster

en: Enable this corner
sv: Aktivera det här hörnet

en: Type a command...
sv: Skriv ett kommando...

en: Activation delay (ms)
sv: Fördröjd aktivering (ms)

en: Unknown size
sv: Okänd storlek

en: Unknown CPU
sv: Okänd processor

en: Operating System
sv: Operativsystem

en: Cinnamon Version
sv: Cinnamon-version

en: Linux Kernel
sv: Linux kärna

en: Memory
sv: Minne

en: GiB
sv: GB

en: Hard Drives
sv: Hårddiskar

en: Hard Drive
sv: Hårddisk

en: Graphics Card
sv: Grafikkort

en: Display Server
sv: Server för bildskärm

en: Display system information
sv: Visa systeminformation

en: system, information, details, graphic, sound, kernel, version
sv: system, information, detaljer, grafik, ljud, kärna, version

en: System Info
sv: Systeminformation

en: Upload system information
sv: Ladda upp systeminformation

en: No personal information included
sv: Ingen personlig information inkluderas

en: Copy to clipboard
sv: Kopiera till urklipp

en: Troubleshooting
sv: Felsökning

en: Windows
sv: Fönster

en: Positioning
sv: Positionering

en: Tiling and Snapping
sv: Ordna och fäst fönster

en: Inter-workspace
sv: Inter-arbetsyta

en: Inter-monitor
sv: Inter-skärm

en: Workspaces
sv: Arbetsytor

en: Direct Navigation
sv: Direktnavigering

en: Screenshots and Recording
sv: Skärmdumpar och Inspelning

en: Launchers
sv: Programstartare

en: Sound and Media
sv: Ljud och media

en: Quiet Keys
sv: Tysta knappar

en: Universal Access
sv: Hjälpmedel

en: Custom Shortcuts
sv: Anpassade genvägar

en: Pointer
sv: Muspekare

note: KB Label                        Schema                  Key name Array?  Category General
en: Show the window selection screen
sv: Visa val av fönster

en: Show the workspace selection screen
sv: Visa val av arbetsyta

en: Cycle through open windows
sv: Växla mellan öppna fönster

en: Cycle backwards through open windows
sv: Rulla bakåt genom öppna fönster

en: Cycle through windows from all workspaces
sv: Växla mellan fönster från alla arbetsytor

en: Cycle backwards through windows from all workspaces
sv: Växla bakåt mellan fönster från alla arbetsytor

en: Cycle through open windows of the same application
sv: Bläddra genom öppnade fönster inom samma program

en: Cycle backwards through open windows of the same application
sv: Bläddra bakåt genom öppnade fönster inom samma program

en: Run dialog
sv: Kör dialog

note: General - Troubleshooting
en: Toggle Looking Glass
sv: Slå på/av Förstoringsglas

note: General - Pointer
en: Move pointer to the next monitor
sv: Flytta muspekaren till nästa skärm

en: Move pointer to the previous monitor
sv: Flytta muspekaren till föregående skärm

en: Unmaximize window
sv: Avmaximera fönster

en: Activate window menu
sv: Aktivera fönstermeny

en: Raise window
sv: Höj fönster

en: Lower window
sv: Sänk fönster

en: Toggle maximization state
sv: Växla maximeringstillstånd

en: Toggle fullscreen state
sv: Växla till fullskärmsläge

en: Toggle shaded state
sv: Växla upprullat tillstånd

en: Toggle always on top
sv: Slå på/av alltid överst

en: Toggle showing window on all workspaces
sv: Växla visa fönster på alla arbetsytor

en: Increase opacity
sv: Öka genomskinlighet

en: Decrease opacity
sv: Minska genomskinlighet

en: Toggle vertical maximization
sv: Växla vertikal maximering

en: Toggle horizontal maximization
sv: Växla horisontell maximering

note: Windows - Positioning
en: Resize window
sv: Skala fönster

en: Move window
sv: Flytta fönster

en: Center window in screen
sv: Mittfönstret i skärmen

en: Move window to upper-right
sv: Flytta fönstret till övre högra

en: Move window to upper-left
sv: Flytta fönstret till övre vänstra

en: Move window to lower-right
sv: Flytta fönstret till nedre högra

en: Move window to lower-left
sv: Flytta fönstret till nedre vänstra

en: Move window to right edge
sv: Flytta fönstret till höger kant

en: Move window to top edge
sv: Flytta fönstret till övre kanten

en: Move window to bottom edge
sv: Flytta fönstret till nedre kanten

en: Move window to left edge
sv: Flytta fönstret till vänstra kanten

note: Windows - Workspace-related
en: Move window to new workspace
sv: Flytta fönster till en ny arbetsyta

en: Move window to workspace above
sv: Flytta fönster till den övre arbetsytan

en: Move window to workspace below
sv: Flytta fönster till den nedre arbetsytan

en: Move window to workspace 1
sv: Flytta fönster till arbetsyta 1

en: Move window to workspace 2
sv: Flytta fönster till arbetsyta 2

en: Move window to workspace 3
sv: Flytta fönster till arbetsyta 3

en: Move window to workspace 4
sv: Flytta fönster till arbetsyta 4

en: Move window to workspace 5
sv: Flytta fönster till arbetsyta 5

en: Move window to workspace 6
sv: Flytta fönster till arbetsyta 6

en: Move window to workspace 7
sv: Flytta fönster till arbetsyta 7

en: Move window to workspace 8
sv: Flytta fönster till arbetsyta 8

en: Move window to workspace 9
sv: Flytta fönster till arbetsyta 9

en: Move window to workspace 10
sv: Flytta fönster till arbetsyta 10

en: Move window to workspace 11
sv: Flytta fönster till arbetsyta 11

en: Move window to workspace 12
sv: Flytta fönster till arbetsyta 12

note: Windows - Monitor-related
en: Move window to left monitor
sv: Flytta fönstret till den vänstra skärmen

en: Move window to right monitor
sv: Flytta fönstret till den högra skärmen

en: Move window to monitor above
sv: Flytta fönster till den övre skärmen

en: Move window to monitor below
sv: Flytta fönster till den nedre skärmen

note: Workspaces - Direct Nav
en: Switch to workspace 1
sv: Växla till arbetsyta 1

en: Switch to workspace 2
sv: Växla till arbetsyta 2

en: Switch to workspace 3
sv: Växla till arbetsyta 3

en: Switch to workspace 4
sv: Växla till arbetsyta 4

en: Switch to workspace 5
sv: Växla till arbetsyta 5

en: Switch to workspace 6
sv: Växla till arbetsyta 6

en: Switch to workspace 7
sv: Växla till arbetsyta 7

en: Switch to workspace 8
sv: Växla till arbetsyta 8

en: Switch to workspace 9
sv: Växla till arbetsyta 9

en: Switch to workspace 10
sv: Växla till arbetsyta 10

en: Switch to workspace 11
sv: Växla till arbetsyta 11

en: Switch to workspace 12
sv: Växla till arbetsyta 12

note: System
en: Log out
sv: Logga ut

en: Shut down
sv: Stäng av

en: Suspend
sv: Försätt i vänteläge

en: Hibernate
sv: Försätt i viloläge

note: System - Screenshots
en: Take a screenshot of an area
sv: Ta en skärmbild av ett område

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
sv: Kopiera en skärmbild av ett område till urklipp

en: Take a screenshot
sv: Ta en skärmbild

en: Copy a screenshot to clipboard
sv: Kopiera en skärmbild till urklipp

en: Take a screenshot of a window
sv: Ta en skärmbild av ett fönster

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
sv: Kopiera en skärmbild av ett fönster till urklipp

en: Toggle recording desktop (must restart Cinnamon)
sv: Växla mellan inspelning av skrivbordet (måste starta om Cinnamon).

note: System - Hardware
en: Switch monitor configurations
sv: Växla skärmkonfiguration

en: Rotate display
sv: Rotera bild

en: Orientation Lock
sv: Orienteringslås

en: Increase screen brightness
sv: Höj ljusstyrka

en: Decrease screen brightness
sv: Sänk ljusstyrka

en: Toggle keyboard backlight
sv: Slå på/av tangentbelysning

en: Increase keyboard backlight level
sv: Höj tangentbelysning

en: Decrease keyboard backlight level
sv: Sänk tangentbelysning

en: Toggle touchpad state
sv: Slå på/av pekplatta

en: Turn touchpad on
sv: Slå på pekplatta

en: Turn touchpad off
sv: Slå av pekplatta

en: Show power statistics
sv: Visa energianvändningsstatistik

note: Launchers
en: Launch terminal
sv: Starta terminal

en: Launch help browser
sv: Öppna hjälpläsare

en: Launch calculator
sv: Starta miniräknare

en: Launch email client
sv: Starta e-postklient

en: Launch web browser
sv: Starta webbläsare

en: Home folder
sv: Hemkatalog

en: Mic mute
sv: Stäng av mikrofonen

en: Launch media player
sv: Starta mediaspelare

en: Pause playback
sv: Pausa uppspelning

en: Stop playback
sv: Stoppa uppspelning

en: Eject
sv: Mata ut

en: Rewind
sv: Spola tillbaka

en: Fast-forward
sv: Snabbspola framåt

en: Repeat
sv: Repetera

note: Sound and Media Quiet
en: Volume mute (Quiet)
sv: Volym av (Tyst)

note: Not sure this is even necessary
en: Volume down (Quiet)
sv: Sänk volym (Tyst)

en: Volume up (Quiet)
sv: Höj volym (Tyst)

note: Universal Access
en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: Turn screen reader on or off
sv: Aktivera eller inaktivera skärmläsare

en: Increase text size
sv: Öka textstorleken

en: Decrease text size
sv: Minska textstorleken

en: High contrast on or off
sv: Hög kontrast, på eller av

en: Manage keyboard settings and shortcuts
sv: Hantera tangentbordsinställningar och genvägar

en: keyboard, shortcut, hotkey
sv: tangentbord, genväg, hotkey

en: Key repeat
sv: Tangentupprepning

en: Typing
sv: Skriva

en: Enable key repeat
sv: Aktivera tangentupprepning

en: Repeat delay:
sv: Fördröjning på upprepning:

en: Repeat speed:
sv: Hastighet på upprepning:

en: Slow
sv: Långsam

en: Fast
sv: Snabb

en: Text cursor
sv: Textmarkör

en: Text cursor blinks
sv: Textmarkörs blinkningar

en: Blink speed:
sv: Hastighet på blinkning:

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: To edit a keyboard binding, click it and press the new keys, or press backspace to clear it.
sv: Om du vill redigera ett tangentbordsbindning, klicka på den och tryck på de nya knapparna, eller tryck på backstegstangenten för att radera det.

en: Type to search
sv: Skriv för att söka

en: Add custom shortcut
sv: Lägg till anpassad genväg

en: Remove custom shortcut
sv: Radera anpassad genväg

en: Categories
sv: Kategorier

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: Keyboard bindings
sv: Tangentbordsbindningar

en: Layouts
sv: Layouter

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently in use by <b>%(old)s</b>.
sv: Denna tangentkombination, <b>%(combination)s</b> används för närvarande av <b>%(old)s</b>.

en: If you continue, the combination will be reassigned to <b>%(new)s</b>.
sv: Om du fortsätter, kommer kombinationen att tillägnas <b>%(new)s</b>.

en: Do you want to continue with this operation?
sv: Vill du fortsätta med denna operation?

en: Reset to default
sv: Återställ till standardvärden

en: Select a file
sv: Välj en fil

en: Control mouse and touchpad settings
sv: Hantera inställningar för mus och pekplatta

en: mouse, touchpad, synaptic, double-click
sv: mus, pekplatta, synaptic, dubbelklick

en: Mouse and Touchpad
sv: Mus och pekplatta

en: Left handed (mouse buttons inverted)
sv: Vänsterhänt (omkastade musknappar)

en: Reverse scrolling direction
sv: Växla riktning på rullning

en: Show position of pointer when the Control key is pressed
sv: Visa position för pekare när Ctrl-tangenten trycks ned

en: Emulate middle click by clicking both left and right buttons
sv: Emulera klick på mitten genom att klicka på både vänster och höger musknapp

en: Paste the current selection when middle-click is pressed
sv: Klistra in den gjorda markeringen med mittenklick

en: Drag-and-drop threshold
sv: Dra-och-släpp tröskel

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->units settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner-number->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->units
en: pixels
sv: pixlar

en: Pointer size and speed
sv: Pekarens storlek och hastighet

en: Size
sv: Storlek

en: Smaller
sv: Mindre

en: Larger
sv: Större

en: Speed
sv: Hastighet

en: Device default
sv: Enhetens standardinställning

en: Constant
sv: Konstant

en: Adaptive
sv: Adaptivt

en: Double-Click timeout
sv: Tidsgräns för dubbeklick

en: Timeout
sv: Tidsgräns

en: Double-click test
sv: Dubbel-klick test

en: Enabled
sv: Aktiverat

en: Disabled when a mouse is attached
sv: Inaktiveras när en mus ansluts

en: Touchpad is
sv: Pekplattan är

en: Tap to click
sv: Knacka för att klicka

en: Disable touchpad while typing
sv: Inaktivera pekplatta under skrivning

en: Default device behavior
sv: Enhetens standardbeteende

en: Virtual button areas along bottom of touchpad
sv: Virtuella knappfält längs pekplattans nedre kant

en: Use multiple fingers for right and middle click
sv: Använd flera fingrar för höger och mittenklick.

en: Click actions
sv: Klickåtgärder

en: Scrolling
sv: Rullning

en: Touchpad
sv: Pekplatta

en: Success!
sv: Färdig!

en: Two-finger scrolling
sv: Tvåfingersrullning

en: Edge scrolling
sv: Kantrullning

en: Scrolling method
sv: Rullningsmetod

en: Primary monitor
sv: Primär skärm

en: Active monitor
sv: Aktiv skärm

en: The monitor specified below
sv: Nedanstående bildskärm

en: Notification preferences
sv: Aviseringsinställningar

en: notifications
sv: aviseringar

en: Notification settings
sv: Aviseringsinställningar

en: Enable notifications
sv: Aktivera aviseringar

en: Remove notifications after their timeout is reached
sv: Ta bort aviseringar efter att tiden gått ut

en: Show notifications on the bottom side of the screen
sv: Visa aviseringar längst ned på skärmen

en: Monitor to use for displaying notifications
sv: Bildskärm för visning av aviseringar

en: Notification duration
sv: Visningstid för aviseringar

en: Display a test notification
sv: Visa en testavisering

en: Media keys OSD
sv: Mediatangenters skärmvisning (OSD)

en: Media keys OSD size
sv: Storlek på mediatangenternas skärmvisning (OSD)

en: Connect to your online accounts
sv: Anslut till dina nätkonton

en: google, facebook, twitter, yahoo, web, online, chat, calendar, mail, contact, owncloud, kerberos, imap, smtp, pocket, readitlater, account
sv: google, facebook, twitter, yahoo, webb, online, chatt, kalender, e-post, kontakt, owncloud, kerberos, imap, smtp, pocket, readitlater, konto

en: Online Accounts
sv: Nätkonton

en: Information about GNOME Online Accounts
sv: Information om GNOME Online Accounts

en: Center Zone
sv: Mittenzon

en: Panel height:
sv: Panelhöjd:

en: Left Zone
sv: Vänsterzon

en: Right Zone
sv: Högerzon

en: Panel width:
sv: Panelbredd:

en: Top Zone
sv: Övre zon

en: Bottom Zone
sv: Nedre zon

en: Panel Visibility
sv: Panelens synlighet

en: Auto hide panel
sv: Dölj panel automatiskt

en: Always show panel
sv: Visa alltid panelen

en: Intelligently hide panel
sv: Smart panel (döljs vid behov)

en: Auto-hide panel
sv: Dölj panel automatiskt

en: Show delay
sv: Visningsfördröjning

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units
en: milliseconds
sv: millisekunder

en: Hide delay
sv: Döljningsfördröjning

en: Customize
sv: Anpassa

en: Panel appearance
sv: Panelutförande

en: Allow theme to determine font size
sv: Tillåt teman att välja teckenstorlek

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->font-size->description
en: Font size
sv: Typsnittsstorlek

en: Scale to panel size exactly
sv: Skala till panelstorlek exakt

en: Scale to panel size optimally
sv: Skala till panelstorlek optimalt

en: Colored icon size
sv: Storlek för färglagd ikon

en: Symbolic icon size
sv: Storlek för symbolisk ikon

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->fav-icon-size->units clock@cinnamon.org->settings-schema.js
en: px
sv: pixlar

en: Manage Cinnamon panel settings
sv: Hantera Cinnamons panelinställningar

en: panel, height, bottom, top, autohide, size, layout
sv: panel, höjd, nederkant, överkant, dölj automatiskt, storlek, layout

en: Previous panel
sv: Föregående panel

en: Next panel
sv: Nästa panel

en: General Panel Options
sv: Allmänna Panelinställningar

en: Add new panel
sv: Lägg till ny panel

en: Allow the pointer to pass through the edges of panels
sv: Tillåt att pekaren passerar genom panelkanterna

en: Shut down immediately
sv: Stäng av genast

en: 30 seconds
sv: 30 sekunder

en: 60 seconds
sv: 60 sekunder

en: 90 seconds
sv: 90 sekunder

en: 2 minutes
sv: 2 minuter

en: 5 minutes
sv: 5 minuter

en: 10 minutes
sv: 10 minuter

en: 15 minutes
sv: 15 minuter

en: 30 minutes
sv: 30 minuter

en: 45 minutes
sv: 45 minuter

en: 1 hour
sv: 1 timme

en: 2 hours
sv: 2 timmar

en: 3 hours
sv: 3 timmar

en: Never
sv: Aldrig

en: Unknown time
sv: Okänd tid

en: hours
sv: timmar

en: Manage power settings
sv: Hantera ströminställningar

en: power, suspend, hibernate, laptop, desktop, brightness, screensaver
sv: ström, vänteläge, viloläge, bärbar dator, bordsdator, ljusstyrka, skärmsläckare

en: Power Management
sv: Strömhantering

en: Power Options
sv: Ströminställningar

en: On A/C power
sv: Vid nätdrift

en: On battery power
sv: Vid batteridrift

en: Turn off the screen when inactive for
sv: Stäng av skärmen när den varit inaktiv i

en: Suspend when inactive for
sv: Försätt i vänteläge när datorn varit inaktiv i

en: When the lid is closed
sv: När locket är stängt

en: Extra options
sv: Tilläggsinställningar

en: When the power button is pressed
sv: När strömknappen trycks in

en: Perform lid-closed action even with external monitors attached
sv: Utför vald åtgärd för stängning av lock även när externa skärmar finns inkopplade

en: When the battery is critically low
sv: När batteriet når en kritiskt låg nivå

en: Enable Hybrid Sleep
sv: Aktivera Hybridviloläge

en: Replaces Suspend with Hybrid Sleep
sv: Ersätter Vänteläge med Hybridviloläge

en: Enable Hibernate after suspend
sv: Gå från vänteläge till viloläge

en: First suspend the machine and hibernate it after a certain amount of time.
sv: Sätt datorn i vänteläge och låt den sedan gå ned i viloläge efter en viss tid.

en: Power
sv: Ström

en: Batteries
sv: Batteri

en: Screen brightness
sv: Skärmljus

en: On battery, dim screen when inactive
sv: Vid batteridrift, dämpa vid inaktivitet

en: Brightness level when inactive
sv: Ljusstyrka vid inaktivitet

en: Dim screen after inactive for
sv: Dämpa skärmen efter inaktivitet i

en: Backlight brightness
sv: Bakgrundsbelysningens ljusstyrka

en: Devices
sv: Enheter

en: Low battery notifications
sv: Meddelanden om låg batterinivå

en: For wireless keyboard
sv: För trådlöst tangentbord

en: For wireless mouse
sv: För trådlös mus

en: For other connected devices
sv: För övriga anslutna enheter

en: Caution low UPS, %s remaining
sv: Varning: låg UPS-strömnivå, %s återstår

en: Using UPS power - %s remaining
sv: Använder UPS-reservström - %s återstår

en: Caution low UPS
sv: Varning, låg UPS-ström

en: Using UPS power
sv: Använder UPS-reservström

en: Charging - %s until fully charged
sv: Laddar upp - %s tills helt uppladdat

en: Caution low battery, %s remaining
sv: Varning: låg batterinivå, %s återstår

en: Using battery power - %s remaining
sv: Använder batteriström - %s återstår

en: Charging - fully charged
sv: Laddar upp - helt uppladdat

en: Empty
sv: Töm

en: Battery
sv: Batteri

en: Uninterruptible power supply
sv: Avbrottsfri kraftförsörjning (UPS)

en: Wireless mouse
sv: Trådlös mus

en: Wireless Keyboard
sv: Trådlöst Tangentbord

en: Personal digital assistant
sv: Personlig digital assistent

en: Cellphone
sv: Mobiltelefon

en: Ask
sv: Fråga

en: Cinnamon privacy settings
sv: Cinnamon integritetsinställningar

en: privacy, recent, gtk, private
sv: integritet, senaste, gtk, privat

en: Privacy
sv: Sekretess

en: Remember recently accessed files
sv: Kom ihåg nyligen använda filer

en: Recent files
sv: Senaste filer

en: Never forget old files
sv: Glöm aldrig gamla filer

en: Number of days to remember old files
sv: Antal dagar att komma ihåg gamla filer

en: Internet connectivity
sv: Internetanslutning

en: Check connectivity
sv: Kontrollera anslutning

en: Check that network connections can reach the Internet. This makes it possible to detect captive portals, but also generates periodic network traffic.
sv: Kontrollera att datorn kan anslutas till Internet. Detta gör det möjligt att hitta startsidor för t.ex. publika nätverk, men genererar också periodisk nätverkstrafik.

en: Lock immediately
sv: Lås omedelbart

en: 2 seconds
sv: 2 sekunder

en: 15 seconds
sv: 15 sekunder

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: 3 minutes
sv: 3 minuter

en: Manage screen lock settings
sv: Hantera skärmlåsinställningar

en: screensaver, lock, away, message
sv: skärmsläckare, lås, borta, meddelande

en: Screensaver
sv: Skärmsläckare

en: Screensaver settings
sv: Skärmsläckarinställningar

en: Delay before starting the screensaver
sv: Fördröjning innan skärmsläckaren startas

en: This option defines the amount of time to wait before starting the screensaver, when the computer is not being used
sv: Detta alternativ definierar hur lång tid det ska ta före skärmsläckaren startas när datorn inte används

en: Lock settings
sv: Låsinställningar

en: Lock the computer when put to sleep
sv: Lås datorn när den försätts i vila

en: Enable this option to require a password when the computer wakes up from suspend
sv: Aktivera detta alternativ för att kräva lösenord när datorn tas ur vänteläge

en: Lock the computer after the screensaver starts
sv: Lås datorn efter att skärmsläckaren startats

en: Enable this option to require a password when the screen turns itself off, or when the screensaver activates after a period of inactivity
sv: Aktivera detta alternativ för att kräva lösenord när skärmen släckt sig själv, eller när skärmsläckaren aktiveras efter en tid av inaktivitet

en: Delay before locking
sv: Fördröjning innan låsning

en: This option defines the amount of time to wait before locking the screen, after showing the screensaver or after turning off the screen
sv: Detta alternativ anger hur länge det tar innan skärmen låses, efter att skärmsläckaren visats eller efter att skärmen släckts

en: Always show the clock
sv: Visa alltid klockan

en: Show the clock on the wallpaper instead of just on the unlock screen
sv: Visa klockan på skrivbordsbakgrunden istället för endast på låsskärmen

en: Use a custom date and time format
sv: Använd ett anpassat datum och tidsformat

en: Time Format
sv: Tidsformat

en: Date Format:
sv: Datumformat:

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->description
en: Show information on date format syntax
sv: Visa information om syntax för datumformat

en: Time Font
sv: Typsnitt för tid

en: Date Font
sv: Typsnitt för datum

en: Away message
sv: Frånvaromeddelande

en: Show this message when the screen is locked
sv: Visa detta meddelande när skärmen är låst

en: This is the default message displayed on your lock screen
sv: Detta är standardmeddelandet som visas på din låsskärm

en: Font
sv: Typsnitt

en: Ask for a custom message when locking the screen from the menu
sv: Fråga efter ett frånvaromeddelande när skärmen låses från menyn

en: This option allows you to type a message each time you lock the screen from the menu
sv: Detta alternativ tillåter dig att skriva ett frånvaromeddelande varje gång du låser skärmen från menyn

en: Allow keyboard shortcuts
sv: Tillåt tangentbordsgenvägar

en: Allow shortcuts like volume-control and media keys to be used on the lock screen
sv: Tillåt genvägar såsom volymkontroll och mediaknappar att användas på låsskärmen

en: Show media player controls
sv: Visa knappar för mediaspelare

en: For compatible players, show playback controls while media is playing
sv: Visa knappar under mediauppspelning med mediaspelare som stöder den funktionen.

en: Show album art
sv: Visa skivomslag

en: If available, show album art while media is playing
sv: Om tillgängligt, visa skivomslag vid mediauppspelning

en: Show info panel
sv: Visa informationspanel

en: Show the number of missed notifications and the battery status
sv: Visa antal missade aviseringar och batteristatus

en: Allow floating clock and album art widgets
sv: Tillåt flytande klocka och widget för albumomslag

en: When the default screensaver is active, allow the clock and album art widgets to float around randomly
sv: Låt klocka och widget för albumomslag flyta omkring slumpmässigt, när standardskärmsläckaren är aktiv

en: Starting Cinnamon
sv: Startar Cinnamon

en: Leaving Cinnamon
sv: Avslutar Cinnamon

en: Switching workspace
sv: Byter arbetsyta

en: Opening new windows
sv: Öppnar nya fönster

en: Maximizing windows
sv: Maximera fönster

en: Unmaximizing windows
sv: Avmaximera fönster

en: Tiling and snapping windows
sv: Ordna och fäst fönster

en: Inserting a device
sv: Sätter i en enhet

en: Removing a device
sv: Tar bort en enhet

en: Showing notifications
sv: Visa aviseringar

en: Changing the sound volume
sv: Ändrar volymen

note: name,             position,        icon name,                  row,  col, pa id
en: Front Left
sv: Vänster fram

en: Front Right
sv: Höger fram

en: Front Center
sv: Center fram

en: Rear Left
sv: Vänster bak

en: Rear Right
sv: Höger bak

en: Rear Center
sv: Center bak

en: Side Left
sv: Vänster sida

en: Side Right
sv: Höger sida

en: Volume:
sv: Volym:

en: Softer
sv: Lägre

en: Louder
sv: Högre

en: Muted
sv: Tystad

en: Click to unmute
sv: Klicka för att avtysta

en: Click to mute
sv: Klicka för att tysta

en: Balance
sv: Balans

en: Rear
sv: Bakre

en: Front
sv: Främre

en: Soft
sv: Lägre

en: Loud
sv: Högre

en: Input level
sv: Ingångsnivå

en: Output profile
sv: Utgångsprofil

en: Test sound
sv: Testa ljud

en: Test Sound
sv: Testa ljud

en: Manage sound settings
sv: Hantera ljudinställningar

en: sound, media, music, speakers, audio, microphone, headphone
sv: ljud, media, musik, högtalare, ljud, mikrofon, hörlurar

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Sound
sv: Ljud

en: Output
sv: Utgång

en: Device
sv: Enhet

en: Device settings
sv: Enhetsinställningar

en: Input
sv: Ingång

en: No inputs sources are currently available.
sv: Inga ingångskällor finns tillgängliga för tillfället.

en: Sounds
sv: Ljud

en: Sounds Volume
sv: Ljudvolym

en: No application is currently playing or recording audio.
sv: Inget program spelar upp eller in ljud för tillfället.

en: Amplification
sv: Förstärkning

en: Maximum volume: %d
sv: Maximal volym: %d

en: Reduced
sv: Reducerad

en: Amplified
sv: Förstärkt

en: Manage your startup applications
sv: Hantera dina uppstartsprogram

en: startup, programs, boot, init, session, autostart, apps
sv: uppstart, program, boota, init, session, autostart, appar

en: Startup Applications
sv: Uppstartsprogram

en: Unavailable
sv: Otillgänglig

en: No description
sv: Beskrivning saknas

en: No name
sv: Namn saknas

en: Run now
sv: Kör nu

en: Could not execute '%s'
    %s
sv: Kunde inte starta "%s"
    %s

en: Custom command
sv: Eget kommando

en: Choose application
sv: Välj program

en: Add Startup Program
sv: Lägg till uppstartsprogram

en: Edit Startup Program
sv: Redigera uppstartsprogram

en: Save
sv: Spara

en: Command
sv: Kommando

en: Browse...
sv: Sök...

en: Comment
sv: Kommentar

en: Startup delay
sv: Tidsfördröjning vid uppstart

en: The startup command cannot be empty
sv: Startkommandot får inte vara tomt

en: The startup command is not valid
sv: Startkommandot är inte giltigt

en: Select Command
sv: Välj kommando

en: Search Applications...
sv: Sök efter program...

en: Add Application
sv: Lägg till program

en: Manage themes to change how your desktop looks
sv: Hantera teman för att ändra hur ditt skrivbord ser ut

en: themes, style
sv: tema, stil

en: Themes
sv: Teman

en: Mouse Pointer
sv: Muspekare

en: Icons
sv: Ikoner

en: Simplified settings...
sv: Förenklade inställningar...

en: Add/Remove
sv: Lägg till/Ta bort

en: Miscellaneous options
sv: Diverse alternativ

en: Let applications decide
sv: Låt programmet välja

en: Prefer dark mode
sv: Välj i första hand mörkt läge

en: Prefer light mode
sv: Välj i första hand ljust läge

en: Dark mode
sv: Mörkt läge

en: This setting only affects applications which support dark mode
sv: Denna inställning påverkar bara program som stöder mörkt läge

en: Show icons in menus
sv: Visa ikoner i menyer

en: Show icons on buttons
sv: Visa ikoner på knappar

en: Scrollbar behavior
sv: Inställningar för rullningslist

note: Translators: The 'trough' is the part of the scrollbar that the 'handle' rides in.  This setting determines whether clicking in that trough somewhere jumps directly to the new position, or if it only scrolls towards it.
en: Jump to position when clicking in a trough
sv: Hoppa till position vid klick i rullningsfältet

en: Use overlay scroll bars
sv: Använd överlagrade rullningslister

en: Override the current theme's scrollbar width
sv: Använd annan bredd på rullningslisten än den som anges i aktuellt tema

en: Scrollbar width
sv: Rullningslistens bredd

en: Changes may not apply to already-running programs, and may not affect all applications.
sv: Ändringar kanske inte gäller för program som redan körs och påverkar kanske inte alla applikationer.

note: Position style combo on "Custom"
en: Custom
sv: Anpassad

en: Manage window tiling preferences
sv: Hantera inställningar för radning av fönster

en: window, tile, flip, tiling, snap, snapping
sv: fönster, rada, vänd, radning, fästa, fästning

en: Window Tiling
sv: Fönster sida-vid-sida

en: Enable Window Tiling and Snapping
sv: Aktivera fönsterordning och fästkanter

en: Maximize, instead of tile, when dragging a window to the top edge
sv: Maximera istället för ordna, när ett fönster dras till övre skärmkanten

en: Change your user preferences and password
sv: Ändra dina användarinställnigar och lösenord

en: user, account, information, details, password
sv: användaren, konto, information, detaljer, lösenord

en: Account details
sv: Kontodetaljer

en: Click to change your picture
sv: Klick för att ändra din bild

en: Take a photo...
sv: Ta ett foto...

en: Click to change your name
sv: Klick för att ändra ditt namn

en: Click to change your password
sv: Klick för att ändra ditt lösenord

en: Current password
sv: Nuvarande lösenord

en: Wrong password
sv: Felaktigt lösenord

en: Internal Error
sv: Internt fel

en: Manage window preferences
sv: Hantera fönsterinställningar

en: windows, titlebar, edge, switcher, window list, attention, focus
sv: fönster, titellist, kant, växlare, fönsterlist, uppmärksamhet, fokus

en: Titlebar
sv: Titellist

en: Buttons
sv: Knappar

en: Classic Mac
sv: Klassisk Mac

en: Buttons layout
sv: Knapplacering

en: Toggle Shade
sv: Växla Rullgardin

en: Toggle Maximize
sv: Växla Maximera

en: Toggle Maximize Horizontally
sv: Växla Maximera Horisontellt

en: Toggle Maximize Vertically
sv: Växla Maximera Vertikalt

en: Toggle on all workspaces
sv: Växla på alla arbetsytor

en: Lower
sv: Sänk

en: Action on title bar double-click
sv: Åtgärd vid dubbelklick på titellisten

en: Action on title bar middle-click
sv: Åtgärd vid mittenklick på titellisten

en: Action on title bar right-click
sv: Åtgärd vid högerklick på titellisten

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Nothing
sv: Inget

en: Shade and unshade
sv: Rulla upp och ner

en: Adjust opacity
sv: Ställ in genomskinlighet

en: Action on title bar with mouse scroll
sv: Åtgärd på titellisten vid rullning på mushjulet

en: Minimum opacity
sv: Minsta genomskinlighet

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-behave->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-behave->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->generalSection->title window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description expo@cinnamon.org->settings-sc
en: Behavior
sv: Beteende

en: Window Focus
sv: Fönsterfokus

en: Click
sv: Klicka

en: Sloppy
sv: Slarvig

en: Window focus mode
sv: Fönsterfokusläge

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
sv: Fönsterfokusläget anger hur fönster aktiveras. Det har tre möjliga värden; "click" betyder att fönster måste klickas på för att få fokus, "sloppy" betyder att fönster får fokus då muspekaren förs in över dem, och "mouse" betyder att fönster får fokus då muspekaren förs in över dem och förlorar fokus då muspekaren lämnar dem.

en: Automatically raise focused windows
sv: Höj ett fokuserat fönster automatiskt

en: Bring windows which require attention to the current workspace
sv: Ta fönster som kräver uppmärksamhet till nuvarande arbetsyta

note: It's weird to show a combo for two items. For now this is simpler to explain as a switch...
en: Give focus to new windows launched from a terminal
sv: Ge fokus åt nya fönster som öppnats från terminal

en: Normally, all windows created by the user are given initial focus. This controls whether or not to include programs launched from a terminal.
sv: Normalt får alla fönster, som skapats av användaren, initialt fokus. Här avgörs om detta även skall gälla program som öppnats från terminal.

note: ######
en: Attach dialog windows to the parent window
sv: Fäst dialogfönster till överordnade fönstret

en: Moving and Resizing Windows
sv: Flytta och Ändra storlek på Fönster

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Cursor
sv: Markör

en: Manual
sv: Manuell

en: Center
sv: Centrera

en: Location of newly opened windows
sv: Placering av nyöppnade fönster

en: Special key to move and resize windows
sv: Specialtangent för att flytta och storleksändra fönster

en: While the special key is pressed, windows can be dragged with the left mouse button and resized with the right mouse button.
sv: Medan specialtangenten hålls nedtryckt, kan fönster dras med den vänstra musknappen och storleksändras med den högra.

en: Draggable border width
sv: Dragbar rambredd

en: Narrower
sv: Smalare

en: Wider
sv: Bredare

en: This adjusts the width of that portion of the window border used for resizing.
sv: Detta justerar bredden på den del av fönsterkanten som används för att ändra storlek.

en: Icons only
sv: Endast ikoner

en: Thumbnails only
sv: Endast miniatyrbilder

en: Icons and thumbnails
sv: Ikoner och miniatyrbilder

en: Icons and window preview
sv: Förhandsvisning av ikoner och fönster

en: Window preview (no icons)
sv: Förhandsvisning av fönster (inga ikoner)

en: Coverflow (3D)
sv: Omslagsflöde (3D)

en: Timeline (3D)
sv: Tidslinje (3D)

en: Alt-Tab switcher style
sv: Stil på Alt-Tab växlare

en: Display the alt-tab switcher on the primary monitor instead of the active one
sv: Visa alt-tab växlaren på huvudskärmen istället för på den aktiva skärmen

en: Move minimized windows to the end of the alt-tab switcher
sv: Flytta minimerade fönster till slutet på alt-tab växlaren

en: Delay before displaying the alt-tab switcher
sv: Fördröjning innan alt-tab växlaren visas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all- workspaces->description
en: Show windows from all workspaces
sv: Visa fönster från alla arbetsytor

en: Warp mouse pointer to the new focused window
sv: Snabbförflytta muspekaren till det nya fokuserade fönstret

en: Manage workspace preferences
sv: Hantera inställningar för arbetsyta

en: workspace, osd, expo, monitor
sv: arbetsyta, OSD, exponering, monitor

en: Workspace Options
sv: Inställningar för arbetsytan

en: Enable workspace OSD
sv: Aktivera Skärmvisning (OSD) för arbetsytor

en: Allow cycling through workspaces
sv: Tillåt växling mellan arbetsytor

en: Only use workspaces on primary monitor (requires Cinnamon restart)
sv: Använd endast arbetsytor på primär bildskärm (kräver omstart av Cinnamon)

en: Display Expo view as a grid
sv: Visa exponering av vy som ett rutnät

en: %s is not responding.
sv: %s svarar inte.

en: Force quit
sv: Tvinga avslut

en: Wait
sv: Vänta

en: Does the display look ok?
sv: Ser skärmen bra ut?

en: Cancel changes
sv: Förkasta ändringar

en: Keep new configuration
sv: Behåll de nya inställningarna

en: Cancel changes... %ds
sv: Förkasta ändringar... %ds

en: Single Click
sv: Enkelklick

en: Double Click
sv: Dubbelklick

en: Drag
sv: Dragning

en: Secondary Click
sv: Sekundärklick

en: _Icons
sv: _Ikoner

en: _Both
sv: _Båda

en: _Horizontal
sv: _Horisontellt

en: _Vertical
sv: _Vertikalt

en: Cinnamon just crashed
sv: Cinnamon har just kraschat

en: Disable downloaded applets, desklets and extensions
sv: Inaktiverar hämtade miniprogram, skrivbordsprogram och tillägg

en: You are currently running in fallback mode.
sv: Du kör nu i reservläge.

en: If you suspect the source of the crash is a local extension, applet or desklet, you can disable downloaded add-ons using the checkbox below.
sv: Om du misstänker att kraschen beror på ett lokalt tillägg, miniprogram eller skrivbordsprogram så kan du stänga av dessa genom att avmarkera nedanstående kryssruta.

en: Do you want to restart Cinnamon?
sv: Vill du starta om Cinnamon?

en: Updated on %s
sv: Uppdaterad %s

en: About %s
sv: Om %s

en: the type of the Spice
sv: typ av tillägg

en: the UUID of the Spice
sv: tilläggets UUID

en: Unable to locate %s %s
sv: Kunde inte hitta %s %s

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon menu
sv: Cinnamons huvudmeny

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-layout->title
en: Layout and content
sv: Layout och innehåll

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->overlay-key->description
en: Keyboard shortcut to open and close the menu
sv: Tangentbordsgenväg för att öppna och stänga menyn

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->description
en: Use a custom icon and label
sv: Använd en anpassad ikon och etikett

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->tooltip
en: Check this to specify a custom icon and label
sv: Kryssa i detta för att ange en anpassad ikon och etikett

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Icon
sv: Ikon

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->tooltip
en: Select an icon to show in the panel.
sv: Välj en ikon att visa i panelen.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->description
en: Icon size
sv: Ikonstorlek

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->tooltip
en: Enter custom text to show in the panel.
sv: Ange anpassad text att visa i panelen.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->description
en: Show category icons
sv: Visa kategoriikoner

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on categories.
sv: Välj om ikoner på kategorier ska visas eller inte.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->description
en: Categories icon size
sv: Ikonstorlek för kategorier

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application- icons->description
en: Show application icons
sv: Visa programikoner

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on applications.
sv: Välj om programikoner ska visas.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->description
en: Applications icon size
sv: Ikonstorlek för program

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->description
en: Show favorites and session buttons
sv: Visa favoriter och sessionsknappar

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->tooltip
en: Choose whether or not to show the left pane of the menu.
sv: Välj om den vänstra balken i menyn ska visas eller inte.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->fav-icon-size->description
en: Favorites icon size
sv: Ikonstorlek för bokmärken

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->description
en: Show favorites
sv: Visa favoriter

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->tooltip
en: Choose whether or not to show favorite files in the menu.
sv: Välj om dina favoritfiler skall visas i menyn.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->description
en: Show bookmarks and places
sv: Visa bokmärken och platser

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->tooltip
en: Choose whether or not to show bookmarks and places in the menu.
sv: Välj om du ska visa bokmärken och platser i menyn.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->description
en: Show recents
sv: Visa senaste

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->tooltip
en: Choose whether or not to show recents in the menu.
sv: Välj om "Senaste" skall visas i menyn eller inte

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->description
en: Change categories on hover
sv: Byt kategorier vid översvep

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->tooltip
en: Choose whether or not to change categories by hovering.
sv: Välj om kategorierna skall bytas vid översvep

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->description
en: Enable autoscrolling in application list
sv: Aktivera autoskrollning i applikationslistan

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->tooltip
en: Choose whether or not to enable smooth autoscrolling in the application list.
sv: Välj om du ska aktivera mjuk autoskrollning i applikationslistan.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->description
en: Enable filesystem path entry in search box
sv: Aktivera filsystem sökvägsruta i sökfältet

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->tooltip
en: Allows path entry in the menu search box.
sv: Tillåter sökväg i menyns sökruta.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->description
en: Force the panel to be visible when opening the menu
sv: Gör alltid panelen synlig när menyn öppnas

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->tooltip
en: Opening the menu will also show the main panel (which may be auto-hidden).
sv: Att öppna menyn öppnar också huvudpanelen (som kan döljas automatiskt).

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Open the menu when I move my mouse over it
sv: Öppna menyn när jag för musen över menyn

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->tooltip
en: Enable opening the menu when the mouse enters the applet
sv: Aktivera öppning av menyn när muspekaren förs över panelprogrammet

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->description
en: Menu hover delay
sv: Meny-översvepsfördröjning

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->tooltip
en: Delay before the menu opens when hovered
sv: Tidsfördröjning innan menyn öppnas vid pekaröversvep

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->description
en: Use menu animations
sv: Använd menyanimationer

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->tooltip
en: Allow the menu to animate on open and close
sv: Tillåt att menyn animeras vid öppning och stängning

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->description
en: Open the menu editor
sv: Öppna menyredigeraren

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->tooltip
en: Press this button to customize your menu entries.
sv: Klick på denna knapp för att anpassa menyn.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->reset-menu-size- button->description
en: Restore the menu to its original size
sv: Återställ menyn till dess ursprungliga storlek

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->name
en: XApp Status Applet
sv: Status-appen XApp

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons for applications which use XAppStatusIcons
sv: En app som hanterar alla panelikoner för appar som använder XAppStatusIcons

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to control sound and music
sv: Ett panelprogram för att hantera ljud och musik i Cinnamon

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->playerControl->description
en: Control Players
sv: Hantera Spelare

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->extendedPlayerControl->description
en: Show Loop and Shuffle controls
sv: Visa knappar för Upprepa och Blanda

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show menu
sv: Visa meny

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the sound applet menu.
sv: Ange snabbkommando för att visa ljudmenyn.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->description
en: Always show input switch
sv: Visa alltid brytare för ingång

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->tooltip
en: Always show the 'Mute input' switch in the context menu.
sv: Visa alltid brytaren "Mute input" i snabbmenyn.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showtrack->description
en: Show song information on the panel
sv: Visa låtinformation i panelen

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->units
en: characters
sv: tecken

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->description
en: Limit song information to
sv: Begränsa låtinfo till

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute
sv: Slå av /på ljud

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute output
sv: Växla Mute-utgången

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute input
sv: Växla Mute-ingången

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->description
en: Action on middle click
sv: Åtgärd vid mittklick

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->middleShiftClickAction->description
en: Action on shift+middle click
sv: Åtgärd vid shift-mittenklick

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->horizontalScroll->description
en: Use horizontal scrolling to move between tracks
sv: Använd horisontell skrollning för att förflytta dig mellan spåren

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showalbum->description
en: Show album art as icon
sv: Visa skivomslag som en ikon

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->hideSystray->description
en: Hide system tray icons for compatible players
sv: Dölj ikoner i systembrickan för kompatibla spelare

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description
en: Tooltip
sv: Inforuta

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowVolume->description
en: Show volume in tooltip
sv: Visa volym i inforutan

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowPlayer->description
en: Show player in tooltip
sv: Visa spelare i inforutan

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->tooltipShowArtistTitle->description
en: Show song artist and title in tooltip
sv: Visa sångare och låttitel i inforutan

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->name
en: System Tray
sv: Systembricka

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons
sv: Ett panelprogram som agerar värd åt alla ikoner i systembrickan

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list with app grouping
sv: Huvudsaklig Cinnamon-fönsterlista med appgruppering

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->thumbnailsPage->title schema.json->thumbnailsSection->title
en: Thumbnails
sv: Miniatyrbilder

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->contextMenuPage->title
en: Context Menu
sv: Snabbmeny

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->appButtonsSection->title
en: Application Buttons
sv: Programknappar

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hotKeysSection->title
en: Hot Keys
sv: Snabbkommandon

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hoverPeekSection->title
en: Hover Peek
sv: Visa vid översvep

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->number- display->description
en: Show window count numbers
sv: Visa antal fönster

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->description
en: Button label
sv: Knappetikett

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Application name
sv: Applikationsnamn

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title
sv: Fönstertitel

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title (only for the focused window)
sv: Fönstertitel (endast för det fokuserade fönstret)

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Mouse wheel scroll action
sv: Mushjulet rullningsåtgärd

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Cycle apps
sv: Cirkulera appar

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Cycle windows
sv: Cirkulera fönster

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->description
en: Left click action
sv: Åtgärd vid vänsterklick

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Toggle activation of last focused window
sv: Växla aktivering av förra fokuserade fönster

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-
en: Middle click action
sv: Åtgärd vid mittklick

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Launch new app instance
sv: Starta nya appinstans

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Close last focused window in group
sv: Stäng förra fokuserade fönstret i gruppen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->group- apps->description
en: Group windows by application
sv: Gruppera fönster efter applikation

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-app-button- dragging->description
en: Enable app button dragging
sv: Aktivera app-knapp-dragning

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->description
en: Launcher animation
sv: Uppstartsanimation

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->cycleMenusHotkey->description
en: Global hotkey for cycling through thumbnail menus
sv: Globalt snabbkommando för genomgång av miniatyrbildsmenyer

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- hotkey->description
en: Global hotkey to show the order of apps
sv: Globalt snabbkommando för att visa apparnas ordningsföljd

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->description
en: Duration of the apps order display on hotkey press
sv: Visningstid vid snabbkommando för att visa apparnas ordningsföljd

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->super-num- hotkeys->description
en: Enable Super+<number> shortcut to switch/open apps
sv: Aktivera snabbkommandot Flagga+<nummer> för att växla/öppna program

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->description
en: Delay before showing thumbnails
sv: Fördröjning innan miniatyrbilder visas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->description
en: Thumbnail size
sv: Miniatyrbildsstorlek

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Largest
sv: Störst

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail-scroll- behavior->description
en: Cycle windows on mouse wheel scroll
sv: Cirkulera mellan fönster med mushjulet

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- thumbnails->description
en: Show thumbnails
sv: Visa miniatyrbilder

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->animate- thumbnails->description
en: Animate thumbnails
sv: Animation för miniatyrbilder

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->vertical- thumbnails->description
en: Enable vertical thumbnails
sv: Aktivera vertikala miniatyrbilder

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->sort- thumbnails->description
en: Sort thumbnails according to the last focused windows
sv: Sortera miniatyrbilder enligt de senast fokuserade fönstren

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->highlight-last- focused-thumbnail->description
en: Highlight the thumbnail of the last focused window
sv: Markera miniatyrbilden för det senast fokuserade fönstret

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->onclick- thumbnails->description
en: Click to show thumbnails
sv: Klicka för att visa miniatyrbilder

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- recent->description
en: Show recent items
sv: Visa senaste objekt

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->autostart-menu- item->description
en: Show autostart option
sv: Visa val för autostart

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->description
en: Apply the monitor move option to all windows
sv: Tillämpa alternativet  för skärmflyttning på alla fönster

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->tooltip
en: When clicking "Move to monitor" in the context menu, this option will move all of an app's windows instead of just the last focused window from the app.
sv: När du klickar på "Flytta till skärm" i snabbmenyn, så flyttar detta alternativ alla av ett programs fönster istället för bara det senast fokuserade fönstret för programmet.

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-hover- peek->description
en: Show the window when hovering its thumbnail
sv: Visa fönstret när du sveper över dess miniatyrbild

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->description
en: Window fade-in time
sv: Tidsfördröjning vid intoning av fönster

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- out->description
en: Window fade-out time
sv: Tidsfördröjning vid uttoning av fönster

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->units
en: percent
sv: procent

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description
en: Window opacity
sv: Fönsteropacitet

note: network@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Network manager applet
sv: Panelprogram för att hantera nätverk

note: network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the network applet menu.
sv: Ange snabbkommando(n) för att visa menyn för nätverksappen.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Workspace switcher
sv: Arbetsyteväxlare

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Select the workspace from the panel
sv: Välj arbetsyta från panelen

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->description
en: Type of display
sv: Visa som

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->tooltip
en: Note that the visual representation will only work if your panel is large enough to display it properly, otherwise the simple style will be used.
sv: Tänk på att det valda utseendet bara kan visas om panelen är tillräckligt bred. I övriga fall visas det på ett förenklat sätt.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: A visual representation of the workspaces
sv: En visuell presentation av arbetsytorna

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: Simple buttons
sv: Enkla knappar

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->description
en: Scroll wheel behavior
sv: Rullningshjulets beteende

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->tooltip
en: Reverse or disable the direction of the scroll in the workspace list.
sv: Byt riktning eller stäng av rullningen i arbetsytelistan.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Reversed
sv: Omvänd

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Minimize all windows
sv: Minimera alla fönster

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at- desktop->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->description
en: Peek at the desktop on hover
sv: Se skrivbordet genom att översvepa

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip
en: Peek at the desktop when hovering the applet
sv: Se skrivbordet genom att översvepa med pekaren över panelprogramsikonen

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description
en: Blur effect
sv: Suddighetseffekt

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip
en: Blur windows when peeking at the desktop
sv: Gör fönstren suddiga när du ser på skrivbordet

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description
en: Hover delay
sv: Översvepsfördröjning

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip
en: Delay before Peek shows desktop
sv: Fördröjning innan skrivbordet görs synligt

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip
en: Change the opacity of windows when peeking at the desktop
sv: Ändra genomskinlighet på fönstret när du vill se skrivbordet

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access your favorite files
sv: Öppna dina favoritfiler

note: favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->show-full-uri->description
en: Display full paths in the list
sv: Visa fullständiga sökvägar i listan

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Control the trash from the panel
sv: Hantera papperskorgen från panelen

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings Applet
sv: Panelprogram för inställningar

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon Settings
sv: Cinnamon-inställningar

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access removable drives
sv: Kom åt flyttbara enheter

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access the documents you recently opened
sv: Kom åt dokument du nyligen öppnat

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Corner bar
sv: Hörnlist

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A bar designed to be placed in the corner, used to show the desktop, desklets, the workspace selector or the window selector.
sv: En hörnplacerad list som används för att visa skrivbordet, skrivbordsprogram och väljare av arbetsytor eller fönster.

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->description
en: Click action
sv: Klickåtgärd

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces
sv: Byt arbetsyta

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces (reversed)
sv: Byt arbetsyta (omvänt)

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Window list
sv: Fönsterlista

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list
sv: Huvudfönsterlista för Cinnamon

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-alerts->description
en: Show an alert in the window list when a window from another workspace requires attention
sv: VIsa en varning i fönsterlistan när ett fönster från en annan arbetsyta kräver uppmärksamhet

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- scrolling->description
en: Enable mouse-wheel scrolling in the window list
sv: Aktivera mushjulsbläddring i fönsterlistan

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->reverse- scrolling->description
en: Reverse the direction of mouse-wheel scrolling in the window list
sv: Växla riktning på mushjulsrullning när du rullar i fönsterlistan

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- minimize->description
en: Left click to minimize window
sv: Vänsterklicka för att minimera fönster

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- close->description
en: Middle click to close window
sv: Mittklicka för att stänga fönster

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-show- label->description
en: Show window names in the panel
sv: Visa fönsternamn i panelen

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->description
en: Window button width in the panel
sv: Fönsterknappens bredd i panelen

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->buttons-use-entire- space->description
en: Window buttons can have different sizes and use the entire space available
sv: Fönsterknappar kan ha olika storlek och använda allt tillgängligt utrymme

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->description
en: Choose what to show when hovering over a window button
sv: Välj vad som ska visas när man håller muspekaren över en fönsterknapp

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Title
sv: Titel

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Thumbnail
sv: Miniatyrbild

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview-show- label->description
en: Show title above thumbnail
sv: Visa titeln ovanför miniatyrbilden

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Spacer
sv: Distans

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Add some space between your other applets
sv: Lägg till lite mellanrum mellan dina övriga panelprogram

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Amount of space in pixels
sv: Mängd  av utrymme i pixlar

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->tooltip
en: Adjust this to increase or decrease the width of this spacer
sv: Justera detta för att öka eller minska bredden av denna spacer

note: scale@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Scale view
sv: Klicka eller översvep för att aktivera skalningsvyn

note: scale@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate scale on hover
sv: Aktivera skala vid översvep

note: printers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Manage print jobs
sv: Hantera utskrifter

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->description
en: Show printer icon
sv: Visa skrivarikon

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: Always
sv: Alltid

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printers exist
sv: När skrivaren är ansluten

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printing
sv: Vid utskrift

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->tooltip
en: Choose when to show the printer icon in the panel
sv: Välj när skrivarikonen skall visas i panelen

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings API Demo
sv: Demonstration av API-inställningar

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A sample applet for demonstrating the capabilities and usage of the applet and desklet settings API
sv: Ett testprogram för att visa möjligheten att använda API-inställningar för panel- och skrivbordsprogram.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page1->title
en: Visible settings
sv: Synliga inställningar

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page2->title
en: Choosers
sv: Väljare

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page3->title settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section5->title
en: Command settings
sv: Kommandoinställningar

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page4->title
en: Editable list settings
sv: Redigerbara listinställningar

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page5->title
en: Dependencies
sv: Beroenden

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->title
en: File choosers
sv: Filväljare

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->title
en: Menu settings
sv: Menyinställningar

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section4->title
en: Animation settings
sv: Animeringsinställningar

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section6->title
en: Other choosers
sv: Andra väljare

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section7->title
en: My list
sv: Min lista

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section8->title
en: Show dependencies section
sv: Visa avsnittet Beroenden

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section9->title
en: Dependencies section
sv: Avsnittet Beroenden

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->label- info->description
en: Play with these widgets and see the automatic reaction in the panel applet.
    
    This is a label, and the content can't be modified nor accessed. You may want to use a label to show additional hints or instructions, for example.
sv: Prova de här verktygen och se den automatiska reaktionen i panelappen.
    Detta är en etikett och innehållet kan varken ändras eller nås. Du kan vilja använda en etikett för att, till exempel, visa ytterligare tips eller instruktioner.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->description
en: The icon to use in the panel
sv: Ikon att använda i panelen

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->tooltip
en: Select an icon file, or you can type an icon name into the entry box
sv: Välj en ikon-fil eller skriv ikon-namnet i inmatningsfältet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->description
en: The background color for the applet
sv: Bakgrundsfärg för panelprogrammet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->tooltip
en: Click the button to select a new background color for this applet
sv: Klicka här för att välja en ny bakgrundsfärg för detta panelprogram

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->description
en: Applet width in the panel
sv: Bredd på panelprogram i panelen

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->tooltip
en: Increase or decrease this spinner value to make the applet wider or narrower in the panel
sv: Öka eller minska värdet för att göra panelprogram bredare eller smalare i panelen

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->description
en: Please pick an option
sv: Var god välj ett alternativ

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: First Choice
sv: Förstaval

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Second Choice
sv: Andraval

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Third Choice
sv: Tredjeval

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Fourth Choice
sv: Fjärdeval

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->tooltip
en: A combo selection can select between int, boolean, float, and string values
sv: Ett kombinationsurval kan välja mellan int, boolean, float och sträng-värden

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale- demo->description
en: Here is a demonstration of bidirectional control
sv: Här är en demonstration av dubbelriktade kontroller

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale-demo->tooltip
en: If you adjust this scale, it updates in the applet.  If you adjust the scale in the applet, it updates here
sv: Om du justerar denna skala så uppdateras den i panelprogrammet. Justerar du den i panelen, uppdateras den här.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->description
en: Check this to use a custom label
sv: Markera denna för att använda en anpassad etikett

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->tooltip
en: Checking this box allows you to set a custom label in the field below - this demonstrates setting dependencies
sv: Markering tillåter dig att ange en annan etikett i fältet nedan - detta är en demonstration för att ange beroenden

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- label->description
en: Custom Applet Label
sv: Anpassad Panelprogramsetikett

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-label->tooltip
en: Set your custom label here.  This field is unavailable unless the switch above is enabled
sv: Ange ditt anpassade namn för etiketten här. Detta fält är otillgängligt om inte väljaren ovanför är aktiverad

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->description
en: Animation type
sv: Animeringstyp

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->tooltip
en: A tween chooser has as value a string, which you can pass as transition to Tweener.addTween()
sv: En tween-väljare har en sträng som värde, som du kan skicka som övergång till Tweener.addTween()

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->effect- style->description
en: Effect type
sv: Stil på effekter

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo- button->description
en: Don't Press This Button!!!
sv: Klicka inte på denna knapp!!!

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo-button->tooltip
en: Pressing this button activates a callback method in the applet - go ahead, press it.
sv: Tryck på den här knappen aktiverar en återkallningsmetod i panelprogrammet - sätt igång, tryck på den.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->signal- test->description
en: This is a test widget for individual key signal firing
sv: Detta är ett program för individuell tangent-testning

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->keybinding- test->description
en: Set the keybinding here to activate an action
sv: Ange tangentbindning här för att aktivera en åtgärd

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->file- select->description
en: Choose a file
sv: Välj en fil

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->directory- select->description
en: Choose a directory
sv: Välj en katalog

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->sound- select->description
en: Choose a sound
sv: Välj ett ljud

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->font- select->description
en: Choose a font
sv: Välj ett typsnitt

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->description
en: You can type paragraphs and lists here
sv: Du kan skriva in paragrafer och listor här

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->tooltip
en: This setting type is useful for multi-line lists, and text that is too long to fit in an entry widget.
    You can manually set the height of the text view with the 'height' property. This one is set to 150. Default is 200.
sv: Denna inställning är bra för listor med flera rader, och text som är för lång för att passa i en ingångs widget.
    Du kan manuellt ställa in höjden på textvyn med "höjd"-inställningen. Denna är inställd på 150. Standard är 200.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->date- select->description
en: Choose a Date
sv: Välj ett Datum

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->time- select->description
en: Choose a Time
sv: Välj tid

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->description
en: Custom tree widget
sv: Anpassad träd-widget

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Resident
sv: Kvarlämnad

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Address
sv: Adress

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Id number
sv: Id nummer

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Shortcut key
sv: Genvägstangent

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: File Path
sv: Sökväg

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->description
en: Show the dependencies section
sv: Visa avsnittet Beroenden

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->tooltip
en: Checking this box shows the Dependencies section below. Unchecking hides it.
sv: Om du markerar den här rutan visas avsnittet Beroenden nedan. Avmarkering döljer den.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->deps-info->description
en: You can see this section because the switch above is on. Try switching it off and see what happens.
sv: Du ser den här texten eftersom visningen har aktiverats på raden ovan. Prova att stänga av visningen och se vad som händer.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->description
en: Show info
sv: Visa information

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #1
sv: Visa info #1

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #2
sv: Visa info #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Don't show info #1 or #2
sv: Visa varken info #1 eller #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info1->description
en: Info #1: You are seeing this info because the first option is selected in the combo box above. Try selecting different options to see different information.
sv: Info #1: Du ser den här informationen eftersom val nummer ett har gjorts i ovanstående lista. Prova att välja någonting annat för att se hur informationen förändras.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info2->description
en: Info #2: You are seeing different text now because you selected the second option in the combo box above.
sv: Info #2: Du ser nu en annan text eftersom du valt nummer två i listan.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin->description
en: Number value
sv: Talvärde

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info1->description
en: The value of the spinner above is less than 5
sv: Värdet i rutan är mindre än 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info2->description
en: The value of the spinner above is greater than or equal to 5
sv: Värdet i rutan är mer än eller lika med 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- widget->description
en: Try out this custom widget!
sv: Testa denna specialanpassade widget!

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Expo view
sv: Klicka eller översvep för att aktivera exponeringsvyn

note: expo@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate expo on hover
sv: Aktivera exponering vid översvep

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Slideshow Controls
sv: Inställningar för bildväxlare

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Basic controls for the Cinnamon slideshow
sv: Grundinställningar för Cinnamons bakgrundsbildväxlare

note: user@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet to access your account details, switch users and quickly logout or power off the computer
sv: Ett panelprogram som låter dig komma åt kontodetaljer, växla användare och snabbt logga ut eller stänga av datorn

note: user@cinnamon.org->metadata.json->name
en: User Applet
sv: Panelprogram för användare

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-name->description
en: Display user name on panel
sv: Visa användarnamn i panelen

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Launch applications from the panel
sv: Starta program från panelen

note: panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->allow- dragging->description
en: Allow dragging of launchers
sv: Tillåt flyttning av programstartare

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click to display and manage system notifications
sv: Klicka för att visa och hantera systemaviseringar

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->description
en: Ignore transient notifications
sv: Ignorera flyktiga aviseringar

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->tooltip
en: Check this to ignore transient notifications.
sv: Markera denna för att ignorera flyktiga aviseringar.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showEmptyTray->description
en: Show empty tray
sv: Visa tom bricka

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->showEmptyTray->tooltip
en: Check this to show the tray even when there are no new notifications.
sv: Markera denna för att visa brickan även när det inte finns några nya aviseringar.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showNotificationCount->description
en: Show the number of notifications
sv: Visa antalet aviseringar

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show notifications
sv: Visa aviseringar

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the notification popup menu.
sv: Ange snabbkommando för att visa aviseringsmenyn.

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->tooltip
en: Set keybinding(s) to clear all notifications.
sv: Ange snabbkommando för att ta bort alla aviseringar.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemSettings->description inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemNotificationSettings->description
en: Open notification settings
sv: Öppna inställningarna för aviseringar

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Inhibit Applet
sv: Hindra panelprogrammet

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->description
en: This applet is used to disable notifications and power management (including the screensaver and the session from going idle)
sv: Detta panelprogram används till att inhibera aviseringar och strömhantering (inkluderar skärmsläckare och att sessionen går ner på tomgång)

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->description
en: Inhibit power management
sv: Inaktivera strömhantering

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit power management.
sv: Ange snabbkommando för att inaktivera strömhantering.

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->description
en: Inhibit notifications
sv: Inaktivera aviseringar

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit notifications.
sv: Ange snabbkommando för att inaktivera aviseringar.

note: inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemPowerSettings->description
en: Open power settings
sv: Öppna inställningar för strömhantering

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: On-Screen keyboard
sv: Skärmtangentbord

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to launch the on-screen keyboard
sv: Panelprogram för Cinnamon som startar skärmtangentbordet

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Calendar
sv: Kalender

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: The Cinnamon calendar applet
sv: Panelprogrammet för Cinnamons kalender

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->description
en: Show calendar events
sv: Visa kalenderhändelser

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->tooltip
en: Check this to display events in the calendar.
sv: Välj detta för att visa händelser i kalendern

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->description
en: Show week numbers in calendar
sv: Visa veckonummer i kalendern

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->tooltip
en: Check this to show week numbers in the calendar.
sv: Klicka här för att visa veckonummer i kalendern.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description
en: Use a custom date format
sv: Använd ett anpassat datumformat

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the date in the calendar applet.
sv: Klicka här för att definiera anpassat datumformat i kalenderpanelprogrammet.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->description
en: Date format
sv: Datumformat

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->tooltip clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->tooltip
en: Set your custom format here.
sv: Sätt upp ett anpassat datumformat här.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip- format->description
en: Date format for tooltip
sv: Datumformat för verktygstips

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip-format->tooltip
en: Set your custom tooltip format here.
sv: Ange ditt eget format för verktygstips här.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->tooltip
en: Click this button to know more about the syntax for date formats.
sv: Klicka här för att veta mer om syntaxen för datumformat.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show calendar
sv: Visa kalender

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the calendar.
sv: Ange snabbkommando för att visa kalendern.

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->description
en: XRandR monitor control applet
sv: Panelprogram för XRandR skärmhantering

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Accessibility applet
sv: Panelprogram för tillgänglighet

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Windows Quick List
sv: Snabblista för fönster

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Quickly access windows from all workspaces
sv: Snabbåtkomst till fönster från alla arbetsytor

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Separator
sv: Avskiljare

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A separator icon which can be added multiple times
sv: En separator som kan läggas till flera gånger

note: power@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Power Manager
sv: Strömhanterare

note: power@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon power management applet
sv: Panelprogram för strömhantering i Cinnamon

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage
sv: Visa procent

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show time remaining
sv: Visa återstående tid

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage and time remaining
sv: Visa återstående procent och tid

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Hide label
sv: Dölj etikett

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->description
en: Always show all batteries
sv: Visa alltid alla batterier

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->tooltip
en: Check this to always show multiple batteries in the panel, regardless of whether one of them is marked primary.
sv: Kryssa i detta val för att alltid visa samtliga batterier i panelen, oavsett om ett av dem är markerat som primärt.

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Digital photo frame
sv: Digital fotoram

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A digital photo frame desklet
sv: En digital fotoram

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->directory->description
en: Folder
sv: Mapp

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->description
en: Height
sv: Höjd

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Width
sv: Bredd

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->description
en: Fade delay
sv: Fördröjning före uttoning

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->description
en: Special effect
sv: Specialeffekt

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
sv: Svart och vit

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Launcher desklet
sv: Programstartare

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that launches a program
sv: Ett skrivbordsprogram som startar ett program

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Clock desklet
sv: Klocka

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that displays the time
sv: Ett skrivbordsprogram som visar tiden

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->description
en: Text color
sv: Textfärg

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->tooltip
en: Click the button to select a new text color
sv: Klicka på knappen för att välja en ny textfärg

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the time in the clock desklet.
sv: Markera för att ange ett eget tidsformat i klockan.
