linuxmint - en to tr translation catalogue (1772 entries)

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Failed to launch '%s'
tr: '%s' başlatma başarısız

en: Home
tr: Ev Dizini

en: File System
tr: Dosya Sistemi

en: Search
tr: Arama

en: Print version
tr: Sürümü yazdır

en: GNOME Online Accounts is a service which runs in the background and which you can authorize to access your online accounts. Applications can then use this service to interact with your online accounts.
tr: Çevrimiçi Hesaplar, arka planda çalışan ve çevrimiçi hesaplarınıza erişme yetkisi verebileceğiniz bir hizmettir. Uygulamalar bu servisi kullanarak daha sonra çevrimiçi hesaplarınızla etkileşim kurabilir.

en: The following accounts are supported in Cinnamon:
tr: Aşağıdaki hesaplar Cinnamon'da desteklenmektedir:

en: Allows Nemo to connect to Google Drive
tr: Nemo'nun Google Drive'a bağlanmasına izin verir

en: Allows Nemo to connect to an OwnCloud server
tr: Nemo'nun OwnCloud sunucusuna bağlanmasına izin verir

en: The following accounts are supported in GNOME applications:
tr: Aşağıdaki hesaplar GNOME uygulamalarında desteklenir:

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-appear->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
tr: Görünüm

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
tr: Renk

en: In mixed mode most applications are light. Some desktop elements are dark to create contrast.
tr: Karma kipte çoğu uygulama açık temalıdır. Bazı masaüstü ögeleri karşıtlık oluşturmak için koyu temalıdır.

en: Mixed
tr: Karma

en: Dark
tr: Koyu

en: Light
tr: Açık

en: Advanced settings...
tr: Gelişmiş ayarlar...

en: Style
tr: Tarz

en: Launcher Properties
tr: Başlatıcı Özellikleri

en: Name:
tr: İsim:

en: Command:
tr: Komut:

en: Comment:
tr: Açıklama:

en: Browse
tr: Gözat

en: Launch in Terminal?
tr: Uçbirimde Başlat?

en: Use dedicated GPU if available
tr: Eğer mevcutsa harici GPU'yu kullan

en: Directory Properties
tr: Dizin Özellikleri

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: Restore System Configuration
tr: Sistem Ayarlarını Sıfırla

en: Restore the default menu layout
tr: Varsayılan menü düzenine sıfırla

en: Close
tr: Kapat

en: _New Menu
tr: Yeni _Menü

en: Ne_w Item
tr: Ye_ni Öge

en: Cut
tr: Kes

en: Copy
tr: Kopyala

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Delete
tr: Sil

en: Properties
tr: Özellikler

en: Edit Desktop File
tr: Başlatıcı Dosyasını Düzenle

en: Add
tr: Ekle

en: Edit
tr: Düzenle

en: Add/Edit Launcher
tr: Başlatıcı Ekle/Düzenle

en: Type:
tr: Tür:

en: Title:
tr: Başlık:

en: Program:
tr: Uygulama:

en: Icon Name
tr: Simge Adı

en: Application
tr: Uygulama

en: Custom Application
tr: Özel Uygulama

en: Execution of '%s' failed:
tr: '%s' işlemi başarısız oldu:

en: Are you sure you want to remove '%s'?
tr: '%s' ögesini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Remove '%s'
tr: '%s' ögesini sil

en: About...
tr: Hakkında...

en: Configure...
tr: Yapılandır...

en: This applet does not support panels of that type. This can cause visual glitches in the panel.
tr: Bu uygulamacık, bu panel türünü desteklemiyor. Bu, panelde görsel sorunlara neden olabilir.

en: Would you like to continue using it anyway, remove it from the panel, or try to move it to a different panel?
tr: Her şeye rağmen bunu kullanmaya devam etmek istiyor musunuz, bunu panelden kaldırmayı veya farklı bir panele taşımayı denemek ister misiniz?

en: Leave it
tr: Bunu bırak

en: Remove it
tr: Bunu kaldır

en: Move to another panel
tr: Diğer panele taşı

en: A suitable panel could not be found. The applet has been removed instead.
tr: Uygun bir panel bulunamadı. Bunun yerine uygulamacık kaldırıldı.

en: Certain applets do not allow multiple instances or were at their max number of instances so were not copied
tr: İlgili uygulamacıklar çoklu örneklemeye izin vermez ya da örneklemenin maksimum sayısı vardır, bu sebeple kopyalanamadılar.

en: Show Text
tr: Metni Göster

en: Hide Text
tr: Metni Gizle

en: Remove this desklet
tr: Bu masaüstü uygulamacığını kaldır

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
tr: "%s" çalışma alanını silmek isteğinize emin misiniz?

en: Initializing
tr: Başlatılıyor

en: Loaded
tr: Yüklü

en: Error
tr: Hata

en: Out of date
tr: Güncel değil

en: Not compatible with Wayland
tr: Wayland ile uyumlu değil

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
tr: Geçersiz genel görünüm seçenekleri: Yanlış köşe sayısı

en: Execution time (ms):
tr: Çalışma süresi (ms):

en: Loaded successfully
tr: Başarıyla yüklendi

en: Check your video drivers
tr: Görüntü sürücülerinizi kontrol edin

en: Your system is currently running without video hardware acceleration.
tr: Sisteminiz şu anda donanımsal görüntü hızlandırması olmadan çalışıyor.

en: You may experience poor performance and high CPU usage.
tr: Düşük performans ve yüksek işlemci kullanımı ile karşılaşabilirsiniz.

en: Launch Driver Manager
tr: Sürücü Yöneticisini Aç

en: Problems during Cinnamon startup
tr: Cinnamon'un başlatılmasında sorunlar var

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
tr: Cinnamon başarılı başlatıldı, ama bir ya da daha fazla uygulamacık, masaüstü uygulamacığı ya da eklentinin yüklenmesi başarısız oldu.

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
tr: Herhangi bir sorun için sistem kayıtlarını ve Cinnamon LookingGlass kayıtlarını kontrol ediniz.

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
tr: Tekrarlayan mesajı engellemek için, soruna neden olan eklenti veya eklentileri Cinnamon Ayarlarından pasifleştirebilirsiniz.

en: Please contact the developer.
tr: Lütfen geliştiriciyle temas kurunuz.

en: Workspace
tr: Çalışma Alanı

en: Restarting Cinnamon...
tr: Cinnamon Yeniden Başlatılıyor...

en: System Information
tr: Sistem Bilgisi

en: Confirm
tr: Onayla

en: No
tr: Hayır

en: Yes
tr: Evet

en: OK
tr: Tamam

en: Mirrored Displays
tr: Yansıtılmış Ekranlar

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
tr: Yeni panel için konum seçiniz. İptal için ESC'ye basınız.

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
tr: Panel için yeni konum seçiniz. İptal için ESC'ye basınız.

en: You don't have any panels added.
    Do you want to open panel settings?
tr: Hiç eklenmiş paneliniz yok.
    Panel ayarlarını açmak ister misiniz?

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
tr: Panel ayarları

en: Applets
tr: Uygulamacıklar

en: Panel edit mode
tr: Panel düzenleme modu

en: Move
tr: Taşı

en: Remove
tr: Sil

en: Are you sure you want to remove this panel?
tr: Bu paneli silmek istediğinize emin misiniz?

en: Add a new panel
tr: Yeni bir panel ekle

en: Troubleshoot
tr: Sorun giderme

en: Restart Cinnamon
tr: Cinnamon'u Yeniden Başlat

en: Looking Glass
tr: Sorun Araştırma Aracı

en: Restore all settings to default
tr: Tüm ayarları varsayılana döndür

en: Are you sure you want to restore all settings to default?
tr: Tüm ayarları varsayılana sıfırlamak istediğinize emin misiniz?

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
tr: Sistem Ayarları

en: Retry
tr: Tekrar dene

en: %s (%s) has just been stopped.
tr: %s (%s) şu an durduruldu.

en: Device %s can be turned off, if necessary.
tr: Gerektiğinde, %s aygıtı kapatılabilir.

en: Device %s is busy, please wait.
tr: %s aygıtı meşgul, lütfen bekleyin.

en: Do not disconnect or data loss may occur.
tr: Bağlantıyı kesmeyin, aksi takdirde veri kaybı olabilir.

en: Unable to stop the drive %s (%s)
tr: %s (%s) sürücüsü durdurulamıyor

en: %s (%s) can be safely unplugged.
tr: %s (%s) güvenli olarak çıkartılabilir.

en: Device %s can be removed.
tr: %s aygıtı çıkartılabilir.

en: %s (%s) has just been ejected.
tr: %s (%s) şu an çıkartıldı.

en: Do not remove or data loss may occur.
tr: Çıkarmayın, aksi takdirde veri kaybı olabilir.

en: Unable to eject the drive %s (%s)
tr: %s (%s) sürücüsü çıkartılamıyor

en: Successfully unmounted %s (%s)
tr: %s (%s) başarıyla ayrıldı

en: Failed to unmount %s (%s)
tr: %s (%s) ayırma başarısız

en: Connect to...
tr: Bağlan...

en: Enter a command
tr: Bir komut girin

en: Press ESC to close
tr: Kapatmak için ESC'ye basın

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Mi_nimize
tr: _Küçült

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Unma_ximize
tr: Büyült_meyi Geri Al

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Ma_ximize
tr: _Büyüt

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Move
tr: _Taşı

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Resize
tr: _Yeniden Boyutlandır

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move Titlebar Onscreen
tr: Başlık Çubuğunu Ekran Üstüne Taşı

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Always on _Top
tr: Her Zaman _Üstte

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Always on Visible Workspace
tr: Daima _Görünen Çalışma Alanında

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Only on This Workspace
tr: Sadece _Bu Çalışma Alanında

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move to Another _Workspace
tr: Başka Çalışma Ala_nına Taşı

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Close
tr: _Kapat

en: No open windows
tr: Açık pencere yok

en: Restore
tr: Geri Yükle

en: Minimize
tr: Simge Durumuna Küçült

en: Maximize
tr: Ekranı Kapla

en: Move to left workspace
tr: Sol çalışma alanına taşı

en: Move to right workspace
tr: Sağ çalışma alanına taşı

en: Visible on all workspaces
tr: Tüm çalışma alanlarında görülebilir

en: Move to a new workspace
tr: Yeni bir çalışma alanına taşı

en: Move to monitor %d
tr: Ekran %d taşı

en: Only on this workspace
tr: Yalnızca bu çalışma alanında

en: Unmaximize
tr: Tam Ekrandan Çık

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
tr: Erişilebilirlik

en: Zoom
tr: Yakınlaştır

en: Screen Reader
tr: Ekran Okuyucu

en: Screen Keyboard
tr: Ekran Klavyesi

en: Sticky Keys
tr: Yapışkan Tuşlar

en: Slow Keys
tr: Yavaş Tuşlar

en: Bounce Keys
tr: Sıçrama tuşları

en: Mouse Keys
tr: Fare Tuşları

note: Secondary click
en: Simulated secondary click
tr: İkinci tıklama simülasyonu

note: Hover Click
en: Hover click
tr: Üstüne gelme tıklaması

en: Universal Access Settings
tr: Evrensel Erişim Ayarları

en: High Contrast
tr: Yüksek Karşıtlık

en: Large Text
tr: Büyük Metin

en: %B %-e, %Y
tr: %-e %B, %Y

note: Translators: This is the date which appears in the calendar applet, as a tooltip and as a title header inside the applet. The format uses the strftime syntax. %A, %B %-e, %Y is the American Date format (Saturday, January 4, 2020): %A is the name of the day, %B is the name of the month %-e is the non
en: %A, %B %-e, %Y
tr: %-e %B %Y, %A

en: Date and Time Settings
tr: Tarih ve Zaman Ayarları

en: Starting in a few minutes
tr: Bir kaç dakika içinde başlayacak

en: Starting in %d minutes
tr: %d dakika içinde başlayacak

en: This evening
tr: Bu akşam

en: Starting later today
tr: Bugün, gün içinde başlayacak

en: In %d hour | In %d hours
tr[0]: %d saat içinde
tr[1]: %d saat içinde

en: No Events
tr: Olay Yok

en: In progress
tr: Devam ediyor

en: All day
tr: Tüm gün

en: Today
tr: Bugün

note: Scale cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the desktop
tr: Masaüstünü göster

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the desklets
tr: Masaüstü uygulamacıklarını göster

note: ["WORKSPACE_UP", _("Switch to the workspace above"), "none", ""], ["WORKSPACE_DOWN", _("Switch to the workspace below"), "none", ""], cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the workspace selector (Expo)
tr: Çalışma alanı seçiciyi göster (Sergi)

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options
en: Show the window selector (Scale)
tr: Pencere seçiciyi göster (Ölçek)

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Expo
tr: Sergi

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Favorites
tr: Sık kullanılanlar

en: Move to the other monitor
tr: Diğer ekrana taşı

en: Move to monitor
tr: Ekrana taşı

en: Move to another workspace
tr: Diğer çalışma alanına taşı

en: Applet preferences
tr: Uygulamacık tercihleri

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Grouped window list
tr: Gruplandırılmış pencere listesi

en: Places
tr: Konumlar

en: Recent
tr: Son kullanılan

en: Run with dedicated GPU
tr: Harici GPU ile çalıştır

en: Unpin from Panel
tr: Panel Sabitlemesinden Çıkar

en: Pin to Panel
tr: Panele Sabitle

en: Remove from Autostart
tr: Otomatik Başlangıçtan Kaldır

en: Add to Autostart
tr: Otomatik Başlatmaya Ekle

en: Create Shortcut
tr: Kısayol Oluştur

en: Restore to full opacity
tr: Tam matlık

en: Close others
tr: Diğerlerini kapat

en: Close all
tr: Tümünü kapat

en: Power management
tr: Güç yönetimi

en: Power management: inhibited
tr: Güç yönetimi: engelli

en: Power management: active
tr: Güç yönetimi: etkin

en: Power management is already inhibited by another program
tr: Güç yönetimi zaten bir başka uygulama tarafından engellenmiş

en: Power management: inhibited by another program
tr: Güç yönetimi: bir başka uygulama tarafından engellendi

en: Apps inhibiting power management:
tr: Güç yönetimini engelleyen uygulama:

en: Inhibit applet
tr: Engelleme uygulamacığı

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Show Keyboard Layout
tr: Klavye Düzenini Göster

en: Show Character Table
tr: Karakter tablosunu göster

en: Keyboard Settings
tr: Klavye Ayarları

en: Add to panel
tr: Panele ekle

en: Add to desktop
tr: Masaüstüne ekle

en: Remove from favorites
tr: Favorilerden sil

en: Add to favorites
tr: Sık kullanılanlara ekle

en: Uninstall
tr: Kaldır

en: This file is no longer available
tr: Bu dosya artık mevcut değil

en: Open with
tr: Birlikte aç

en: Other application...
tr: Başka uygulama...

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->name menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Menu
tr: Menü

en: Edit menu
tr: Menüyü düzenle

en: Recent Files
tr: Son Dosyalar

en: Clear list
tr: Listeyi temizle

en: Clear all recent documents
tr: Son belgelerin tümünü temizle

en: No recent documents
tr: Son kullanılan belge yok

en: All Applications
tr: Tüm Uygulamalar

en: Lock screen
tr: Ekranı kilitle

en: Lock the screen
tr: Ekranı kilitle

en: Logout
tr: Çıkış

en: Leave the session
tr: Oturumu terk et

en: Quit
tr: Çıkış

en: Shut down the computer
tr: Bilgisayarı kapat

en: <unknown>
tr: <bilinmeyen>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
tr: pasif

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
tr: yönetilmeyen

en: disconnecting...
tr: bağlantı kesiliyor...

en: connecting...
tr: bağlanıyor...

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
tr: Kimlik denetimi gerekli

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
tr: Yazılım eksik

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
tr: kablo çıkartıldı

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
tr: kullanılamaz

en: connection failed
tr: bağlantı başarısız

en: More
tr: Daha fazla

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
tr: Bağlı (özel)

en: Ethernet
tr: Kablolu Ağ

en: Wifi
tr: Kablosuz Ağ

en: Auto Ethernet
tr: Otomatik Ethernet

en: Auto broadband
tr: Otomatik geniş bant

en: Auto dial-up
tr: Otomatik çevirmeli bağlantı

note: Translators: this the automatic wireless connection name (including the network name)
en: Auto %s
tr: Otomatik %s

en: Auto bluetooth
tr: Otomatik bluetooth

en: Auto wireless
tr: Otomatik kablosuz bağlantı

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
tr: Ağ Yöneticisi

en: Enable networking
tr: Ağ bağlantısını etkinleştir

en: Wired
tr: Kablolu

en: Wireless
tr: Kablosuz

en: Mobile broadband
tr: Mobil geniş bant

en: VPN Connections
tr: VPN Bağlantıları

en: Network Settings
tr: Ağ Ayarları

en: Network Connections
tr: Ağ Bağlantıları

en: Connection failed
tr: Bağlantı başarısız

en: Activation of network connection failed
tr: Ağ bağlantısı etkinleştirilemedi

en: Networking is disabled
tr: Ağ bağlantısı pasif

en: No connection
tr: Bağlantı yok

en: Connecting to the cellular network...
tr: Cep telefonu ağına bağlanılıyor...

en: Connecting to the wireless network...
tr: Kablosuz ağa bağlanılıyor...

en: Connecting to the wired network...
tr: Kablolu ağa bağlanılıyor...

en: Connecting to the VPN...
tr: VPN'e bağlanılıyor...

en: Connecting to the network...
tr: Ağa bağlanılıyor...

en: Connected to the wireless network
tr: Kablosuz ağa bağlanıldı

en: Wireless connection
tr: Kablosuz bağlantı

en: (Limited connectivity)
tr: (Sınırlı bağlantı)

en: Connected to the wired network
tr: Kablolu ağa bağlanıldı

en: Connected to the cellular network
tr: Cep telefonu ağına bağlanıldı

en: Connected to the VPN
tr: VPN'e bağlanıldı

en: Connected to the network
tr: Ağ'a bağlanıldı

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
tr: Bildirimleri temizle

en: Notification Settings
tr: Bildirim Ayarları

en: No notifications
tr: Bildirim yok

en: %d notification | %d notifications
tr[0]: %d bildirim
tr[1]: %d bildirim

en: just now
tr: hemen şimdi

en: %d second ago | %d seconds ago
tr[0]: %d saniye önce
tr[1]: %d saniye önce

en: %d minute ago | %d minutes ago
tr[0]: %d dakika önce
tr[1]: %d dakika önce

en: Click to toggle the on-screen keyboard
tr: Ekran klavyesine geçiş için tıklayın

en: Click to enable the on-screen keyboard
tr: Ekran klavyesini etkinleştirmek için tıklayın

en: Launch
tr: Başlat

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Panel launchers
tr: Panel başlatıcıları

en: Battery full
tr: Pil tam dolu

en: Battery almost full
tr: Pil neredeyse dolu

en: Battery good
tr: Pil iyi

en: Low battery
tr: Pil düşük

en: Critically low battery
tr: Pil kritik düşük

en: AC adapter
tr: Dalgalı Akım (AC) uyarlayıcısı

en: Laptop battery
tr: Dizüstü Pili

en: UPS
tr: Kesintisiz Güç Kaynağı

en: Monitor
tr: Ekran

en: Mouse
tr: Fare

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
tr: Klavye

en: PDA
tr: Avuç İçi Bilgisayar

en: Cell phone
tr: Cep telefonu

en: Media player
tr: Ortam oynatıcısı

en: Computer
tr: Bilgisayar

en: Brightness
tr: Parlaklık

en: Keyboard backlight
tr: Klavye arka-ışığı

en: Power Settings
tr: Güç Ayarları

en: Charging
tr: Şarj ediliyor

en: Charging - %d hour until fully charged | Charging - %d hours until fully charged
tr[0]: Şarj oluyor - tam dolum için %d saat var
tr[1]: Şarj oluyor - tam dolum için %d saat var

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
tr: Şarj oluyor - tam dolum için %d %s %d %s süre var

en: hour | hours
tr[0]: saat
tr[1]: saat

en: minute | minutes
tr[0]: dakika
tr[1]: dakika

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
tr[0]: Şarj oluyor - tam dolum için %d dakika var
tr[1]: Şarj oluyor - tam dolum için %d dakika var

en: Fully charged
tr: Tam dolu

en: Using battery power
tr: Pil gücü kullanıyor

en: Using battery power - %d hour remaining | Using battery power - %d hours remaining
tr[0]: Pil gücü kullanıyor - %d saat kaldı
tr[1]: Pil gücü kullanıyor - %d saat kaldı

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Using battery power - %d %s %d %s remaining
tr: Pil gücü kullanılıyor - %d %s %d %s süre kaldı

en: Using battery power - %d minute remaining | Using battery power - %d minutes remaining
tr[0]: Pil gücü kullanılıyor - %d dakika kaldı
tr[1]: Pil gücü kullanılıyor - %d dakika kaldı

note: Label                              Executable Icon                     Category          Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
tr: Yazıcılar

en: Cancel all jobs
tr: Tüm işleri iptal et

en: '%s' on %s
tr: '%s' %s üstünde

en: Send to front
tr: Öne gönder

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
tr: Son kullanılan belgeler

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
tr: Kaldırılabilir sürücüler

en: Open file manager
tr: Dosya yöneticisini aç

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
tr: Ölçeklendir

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
tr: Ayarlar

en: Hi there!
tr: Merhaba!

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
tr: TUŞA BASTINIZ !!!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
tr: KISAYOL TUŞUNU KULLANDINIZ!!!!

en: Click to show the desktop or middle-click to show the desklets
tr: Masaüstünü göstermek için tıkla ya da masaüstü uygulamacıklarını göstermek için orta tıkla.

en: Show Desklets
tr: Masaüstü Uygulamacıklarını Göster

en: Click to pause the slideshow
tr: Slayt gösterisini durdurmak için tıkla

en: Click to resume the slideshow
tr: Slayt gösterisini devam etmek için tıkla

en: The slideshow is disabled
tr: Slayt gösterisi pasifleştirildi

en: Slideshow
tr: Slayt gösterisi

en: Next Background
tr: Sonraki Arkaplan

en: Background Settings
tr: Arkaplan Ayarları

en: Current background:
tr: Mevcut arkaplan:

en: Playing
tr: Oynatılıyor

en: Paused
tr: Duraklatıldı

en: Stopped
tr: Durduruldu

en: Unknown Artist
tr: Bilinmeyen Sanatçı

en: Unknown Album
tr: Bilinmeyen Albüm

en: Unknown Title
tr: Bilinmeyen Başlık

en: Previous
tr: Önceki

en: Play
tr: Oynat

en: Stop
tr: Dur

en: Next
tr: Sonraki

en: Consecutive Playing
tr: Peşpeşe Çalma

en: No Shuffle
tr: Karışık çalma

en: Open Player
tr: Oynatıcıyı Aç

en: Quit Player
tr: Oynatıcıdan Çık

en: Pause
tr: Beklet

en: Repeat Single
tr: Tekil tekrar

en: Repeat All
tr: Tümünü Tekrarla

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
tr: Karışık oynat

en: Mute output
tr: Çıkış sessiz

en: Mute input
tr: Giriş sessiz

en: Applications
tr: Uygulamalar

en: Output device
tr: Çıkış aygıtı

en: Microphone
tr: Mikrofon

en: Input device
tr: Giriş aygıtı

en: Volume
tr: Ses

en: Launch player
tr: Oynatıcıyı aç

en: Choose player controls
tr: Oynatıcı kontrollerini seç

en: Sound Settings
tr: Ses Ayarları

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
tr: Çöpteki herşeyi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: This operation cannot be undone.
tr: Bu işlem geri çevrilemez.

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
tr: Çöp

en: Empty Trash
tr: Çöpü Boşalt

en: Open Trash
tr: Çöpü Aç

en: Lock Screen
tr: Ekranı Kilitle

en: Switch User
tr: Kullanıcı Değiştir

en: Log Out...
tr: Oturumu Kapat...

en: Power Off...
tr: Gücü Kapat...

en: Remove 'Window list'
tr: 'Pencere listesi'ni kaldır

en: All windows
tr: Tüm pencereler

en: Manage workspaces (Expo)
tr: Çalışma alanlarını yönet (Sergi-Expo)

en: Add a new workspace
tr: Yeni bir çalışma alanı ekle

en: Remove the current workspace
tr: Mevcut çalışma alanını kaldır

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Upside-down
tr: Baş aşağı

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinf
en: Display
tr: Ekran

en: Configure display settings...
tr: Ekran ayarlarını yapılandır...

en: Clock
tr: Saat

en: Edit launcher
tr: Başlatıcıyı düzenle

en: Photo Frame
tr: Fotoğraf Çerçevesi

en: Control Center
tr: Cinnamon Denetim Merkezi

en: Users and Groups
tr: Kullanıcılar ve Gruplar

en: Add or remove users and groups
tr: Kullanıcı ve grup ekle ya da sil

note: Virtual keyboard
en: Virtual keyboard
tr: Sanal klavye

en: Turn on-screen keyboard on or off
tr: Ekran klavyesini aç ya da kapat

en: Valid name
tr: Geçerli isim

en: The name cannot be empty.
tr: İsim boş olamaz.

en: Valid executable
tr: Geçerli çalıştırıcı

en: The executable is not valid. It cannot be empty and spaces in the path must be escaped with backslash (\).
tr: Geçerli bir çalıştırıcı değil. Boşluk olmamalı, dosya yolundaki boşlukların, öncesinde ters eğik çizgi (\) ile tanımlanması gereklidir.

en: Cannot create the launcher at this location.  Add to the desktop instead?
tr: Bu konumda başlatıcı oluşturulamadı. Bunun yerine masaüstüne eklensin mi?

en: Choose a command
tr: Bir komut seçiniz

en: Would you like to add this launcher to the menu also?  It will be placed in the Other category initially.
tr: Bu başlatıcıyı ek olrak menüye de eklemek istiyor musunuz? Bu durumda başlatıcı Diğer kategorisine yerleştirilir.

en: Screen Locker
tr: Ekran Kilitleyici

en: Please type an away message for the lock screen
tr: Lütfen kilit ekranı için bir ileti girin

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Hardware
tr: Donanım

en: Administration
tr: Yönetim

note: Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
tr: Ağ

en: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet
tr: ağ, kablosuz ağ, kablosuz, kablolu ağ, geniş bant, internet

en: color, profile, display, printer, output
tr: renk, profil, ekran, yazıcı, çıktı

en: Graphics Tablet
tr: Grafik Tablet

en: wacom, digitize, tablet, graphics, calibrate, stylus
tr: wacom,dijitalize,tablet,grafik,kalibre,özel kalem

en: printers, laser, inkjet
tr: yazıcılar, lazer, mürekkep püskürtmeli

en: Firewall
tr: Güvenlik Duvarı

en: firewall, block, filter, programs
tr: güvenlik duvarı, engelleme, filtre, uygulamalar

en: Languages
tr: Diller

en: language, install, foreign
tr: dil, yükleme, yabancı

en: Input Method
tr: Giriş Yöntemi

en: language, install, foreign, input, method, chinese, korean, japanese, typing
tr: dil, kurulum, yabancı, giriş, yöntem, çince, korece, japonca, yazım

en: Login Window
tr: Giriş Penceresi

en: login, lightdm, mdm, gdm, manager, user, password, startup, switch
tr: giriş, lightdm, mdm, gdm, yönetici, kullanıcı, parola, başlangıç, değiştir

en: login, lightdm, manager, settings, editor
tr: oturum, lightdm, yönetici, ayarlar, düzenleyici

en: Driver Manager
tr: Sürücü Yöneticisi

en: video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
tr: video, sürücü, kablosuz, kart, donanım, sahipli, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Nvidia Settings
tr: Nvidia Ayarları

en: video, driver, proprietary, nvidia, settings
tr: video, sürücü, sahipli, nvidia, ayarlar

en: Software Sources
tr: Yazılım Kaynakları

en: ppa, repository, package, source, download
tr: ppa, depo, paket, kaynak, yükleme

en: Package Management
tr: Pakat Yönetimi

en: update, install, repository, package, source, download
tr: güncelleme, kur, sahipli, paket, kaynak, indir

en: user, users, account, accounts, group, groups, password
tr: kullanıcı, kullanıcılar, hesap, hesaplar, grup, gruplar, parola

en: bluetooth, dongle, transfer, mobile
tr: bluetooth, donanım kilidi, transfer, mobil

en: Manage Services and Units
tr: Servisler ve Birimleri Yönet

en: systemd, units, services, systemctl, init
tr: systemd, birimler, servisler, systemctl, init

en: Disks
tr: Diskler

en: disks, manage, hardware, management, hard, hdd, pendrive, format, erase, test, create, iso, ISO, disk, image
tr: diskler, yönet, donanım, yönetim, hdd, usb,  biçim, sil, test, oluştur, iso, ISO, disk, imaj

en: Back to all settings
tr: Tüm ayarları geri al

en: Cancel
tr: Çıkış

en: The group name cannot contain upper-case or space characters
tr: Grup adı büyük harf ya da boşluk içermemeli

en: Change Password
tr: Şifreyi Değiştir

en: New password
tr: Yeni parola

en: Confirm password
tr: Şifreyi onaylayın

en: Generate a password
tr: Bir parola oluştur

en: Your new password needs to be at least 8 characters long
tr: Yeni parolanızın en az 8 karakter uzunluğunda olması gerekir

en: Show password
tr: Parolayı göster

en: An error occurred. Your password was not changed.
tr: Bir hata oluştu. Parolanız değiştirilmedi.

en: Change
tr: Değiştir

en: Passwords do not match
tr: Parolalar eşleşmiyor

en: Too short
tr: Çok kısa

en: Weak
tr: Zayıf

en: Fair
tr: Orta

en: Good
tr: İyi

en: Strong
tr: Güçlü

en: Standard
tr: Standart

en: Administrator
tr: Yönetici

en: The username must consist of only:
        - lower case letters (a-z)
        - numerals (0-9)
        - '.', '-', and '_' characters
tr: Kullanıcı adı ancak aşağıdaki karakterlerden oluşmalıdır:
        - küçük harfler (a-z)
        - sayılar (0-9)
        - '.', '-', ve '_' karakterleri

en: Account Type
tr: Hesap Türü

en: Full Name
tr: Tam Ad

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Invalid username
tr: Geçersiz kullanıcı adı

en: A user with the name '%s' already exists.
tr: '%s' adlı bir kullanıcı zaten mevcut.

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Groups
tr: Gruplar

en: Click to change the picture
tr: Resmi değiştirmek için tıklayın

en: Browse for more pictures...
tr: Daha fazla resim için gözatın...

en: Click to change the name
tr: Adı değiştirmek için tıklayın

en: Click to change the password
tr: Parolanızı değiştirmek için tıklayın

en: Click to change the groups
tr: Grupları değiştirmek için tıklayın

en: Picture
tr: Resim

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
tr: Ad

en: Password
tr: Parola

en: Open
tr: Aç

en: Images
tr: Görseller

en: No password set
tr: Parola belirlenmedi

en: Set at login
tr: Başlangıçta ayarla

en: This user is currently logged in
tr: Bu kullanıcı zaten oturum açmış

en: The user's home directory is encrypted. To preserve access to the encrypted directory, only the user should change this password.
tr: Kullanıcının başlangıç dizini şifrelenmiş. Şifrelenmiş dizine erişimi korumak için, bu parolayı sadece kullanıcının değiştirmesi gerekmektedir.

en: Are you sure you want to permanently delete %s and all the files associated with this user?
tr: %s kullanıcısını ve ona ait tüm dosyaları tamamen silmek istediğinize emin misiniz?

en: This group is set as %s's primary group
tr: Bu gurup %s 'kullanıcısının birincil gurubu olarak ayarlı

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
tr: %s ' gurubunu kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Group Name
tr: Grup Adı

en: Previous instance
tr: Önceki durum

en: Next instance
tr: Sonraki durum

en: More options
tr: Daha fazla seçenek

en: Import from a file
tr: Dosyadan içe aktar

en: Export to a file
tr: Bir dosyaya aktar

en: Reset to defaults
tr: Varsayılanlara sıfırla

en: Reload %s
tr: %s ögesini yeniden yükle

en: Settings for %s
tr: %s için ayarlar

en: Select or enter file to export to
tr: Aktarma için için dosya ismi girin veya seçin

en: JSON files
tr: JSON Dosyaları

en: Select a JSON file to import
tr: İçe aktarmak için JSON dosyası seçin

en: Cancel Job
tr: İşi İptal Et

en: Do you really want to cancel this job?
tr: Bu işi gerçekten iptal etmek istiyor musunuz?

en: Keep Printing
tr: Yazdırmaya Devam Et

en: Do you really want to cancel all jobs?
tr: Tüm işleri gerçekten iptal etmek istiyor musunuz?

en: Cancel All Jobs
tr: Tüm İşleri İptal Et

en: Random
tr: Rasgele

en: Show
tr: Göster

en: Item
tr: Öğe

en: Select a date
tr: Bir tarih seçin

en: Select a time
tr: Bir zaman seçin

en: Hour
tr: Saat

en: Minute
tr: Dakika

en: Second
tr: Saniye

en: This applet is currently enabled
tr: Bu uygulamacık şu an etkin

en: This desklet is currently enabled
tr: Bu masaüstü uygulamacığı şu an etkin

en: This extension is currently enabled
tr: Bu eklenti şu an etkin

en: by %s
tr: %s tarafından

en: Configure
tr: Yapılandır

en: This is a system applet. It cannot be removed.
tr: Bu bir sistem uygulamacığıdır, kaldırılamaz.

en: This is a system desklet. It cannot be removed.
tr: Bu bir sistem masaüstü uygulamacığıdır, kaldırılamaz.

en: This is a system extension. It cannot be removed.
tr: Bu bir sistem eklentisidir, kaldırılamaz.

en: This applet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
tr: Bu uygulamacık Cinnamon için çökme veya donma potansiyeline sahip fonksiyon çağrıları içeriyor. Eğer çökme ya da donma deneyimi yaşarsanız, lütfen bunu silmeyi deneyiniz.

en: This desklet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
tr: Bu masaüstü uygulamacığı Cinnamon için çökme veya donma potansiyeline sahip fonksiyon çağrıları içeriyor. Eğer çökme ya da donma deneyimi yaşarsanız, lütfen bunu silmeyi deneyiniz.

en: This extension contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
tr: Bu eklenti Cinnamon için çökme veya donma potansiyeline sahip fonksiyon çağrıları içeriyor. Eğer çökme ya da donma deneyimi yaşarsanız, lütfen bunu silmeyi deneyiniz.

en: About
tr: Hakkında

en: Extension %s is not compatible with your version of Cinnamon.
tr: %s eklentisi Cinnamon sürümünüzle uyumlu değil.

en: There are multiple instances enabled. Are you sure you want to remove all of them?
tr: Birden fazla örnek etkinleştirilmiş. Hepsini kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to completely remove %s?
tr: %s tamamen kaldırmak istediğinize emin misiniz?

en: This will restore the default set of enabled applets. Are you sure you want to do this?
tr: Bu etkin uygulamacıkları varsayılan ayarlarına sıfırlar. Bunu yapmaya emin misiniz?

en: This will restore the default set of enabled desklets. Are you sure you want to do this?
tr: Bu etkin masaüstü uygulamacıklarını varsayılan ayarlarına sıfırlar. Bunu yapmaya emin misiniz?

en: This will disable all active extensions. Are you sure you want to do this?
tr: Bu tüm etkin eklentileri pasifleştirecek. Bunu yapmak istediğinize emin misiniz?

en: This will remove all actions. Are you sure you want to do this?
tr: Bu tüm aksiyonları kaldıracak. Bunu yapmak istediğinize emin misiniz?

en: Something went wrong while loading %s. Please make sure you are using the latest version, and then report the issue to its developer.
tr: %s yüklenirken bir şeyler hatalı gitti. Lütfen son sürümü kullandığınızdan emin olunuz, ve bu sorunu geliştiricisine bildiriniz.

en: Installed
tr: Kurulu

en: Install
tr: Kur

en: Update
tr: Güncelleme

en: Sort by
tr: Sıralama

en: Popularity
tr: Popülerlik

en: Date
tr: Tarih

en: Upgradable
tr: Güncellenebilir

en: More info
tr: Daha fazla bilgi

en: Refresh
tr: Yenile

en: Update all
tr: Tümünü güncelle

en: %d update available | %d updates available
tr[0]: %d güncelleme mevcut
tr[1]: %d güncelleme mevcut

en: No updates available
tr: Güncelleme mevcut değil

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color
tr: Gözdamlasına tıklayınız, sonra ekrandaki herhangi bir yere/renge tıklayıp renk seçimini yapınız

en: Click to set a new accelerator key.
tr: Yeni klavye kısayolu ataması için tıklayınız.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
tr: İşlemi iptal etmek için ESC tuşuna basınız ya da tekrar tıklayınız.

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
tr: Geçerli tuş atamasını temizlemek için geri (backspace) tuşuna basınız.

en: unassigned
tr: atanmamış

en: Pick an accelerator
tr: Yeni klavye kısayolu seç

en: Continue
tr: Devam et

en: 
    This key combination, '<b>%s</b>' should not be used because it would become impossible to type using this key.
tr: 
    '<b>%s</b>' tuş kombinasyonu kullanılmamalıdır, çünkü bu tuşu kullanarak yazmak imkansız hale gelecektir.

en: Please try again using a modifier key such as Control, Alt or Super (Windows key).
tr: Lütfen Ctrl, Alt ya da Super (Windows tuşu) gibi bir değiştirici tuş kullanarak yeniden deneyin.

en: Continue only if you are certain this is what you want, otherwise press cancel.
tr: Yalnızca istediğinizin bu olduğundan eminseniz devam edin, aksi halde iptale basın.

en: Checking dependencies
tr: Bağımlılıklar kontrol ediliyor

en: Please install: %s
tr: Lütfen kurun: %s

en: _Cancel
tr: _İptal

en: _Open
tr: _Aç

en: Sound files
tr: Ses dosyaları

en: Downloading images:
tr: Resimler indiriliyor:

en: An error occurred while trying to access the server. Please try again in a little while.
tr: Sunucuya erişim sağlama denenirken bir sorun yaşandı. Lütfen kısa bir süre sonra yeniden deneyin.

en: Something went wrong with the spices download. Please try refreshing the list again.
tr: Eklenti indirmesinde bir hata oldu. Lütfen listeyi güncellemeyi deneyin.

en: Refreshing the cache
tr: Önbellek yenileniyor

en: Installing %s
tr: %s kuruluyor

en: An error occurred during the installation of %s. Please report this incident to its developer.
tr: %s kurulumunda bir şeyler hatalı gitti. Lütfen bu olayı geliştiricisine bildiriniz.

en: Uninstalling %s
tr: %s kaldırılıyor

en: A problem occurred while removing %s.
tr: %s silinirken bir sorun oluştur.

en: 
    
    Details:  %s
tr: 
    
    Detaylar: %s

en: Add new entry
tr: Yeni girdi ekle

en: Remove selected entry
tr: Seçili girdiyi kaldır

en: Edit selected entry
tr: Seçili girdiyi düzenle

en: Move selected entry up
tr: Seçili girdiyi üste taşı

en: Move selected entry down
tr: Seçili girdiyi alta taşı

en: Edit entry
tr: Girdiyi düzenle

en: Configure accessibility features
tr: Erişilebilirlik özelliklerini yapılandırın

en: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast
tr: büyüteç, konuşma, erişim, büyütme, anahtarlar, kontrast

en: Visual
tr: Görsel

note: Visual Aids
en: Visual Aids
tr: Görsel Yardımcılar

en: High contrast
tr: Yüksek karşıtlık

en: Large text
tr: Büyük metin

en: Screen reader
tr: Ekran okuyucu

en: Configure screen reader
tr: Ekran okuyucuu yapılandır

note: Desktop Zoom
en: Desktop Zoom
tr: Masaüstü Yakınlaştırma

en: Enable zoom
tr: Yakınlaştırma etkin

en: Magnification
tr: Büyütme

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
tr: Pasif

en: Mouse wheel modifier
tr: Fare tekerleği değiştirici

en: While this modifier is pressed, mouse scrolling will increase or decrease zoom.
tr: Bu değiştirici tuşa basıldığında, fare tekerleğinin kaydırılması ile yakınlaştırma artıp azalacaktır.

en: Scroll at screen edges
tr: Ekran kenarlarında kaydırma

en: Keep cursor centered
tr: İmleci merkezde tut

en: Cursor moves with contents
tr: İmleç içerikle hareket eder

en: Cursor pushes contents around
tr: İmleç içerik çevresini iter

en: Mouse tracking mode
tr: Fare izleme kipi

en: Lens mode
tr: Mercek kipi

en: Square
tr: Kare

en: Horizontal strip
tr: Yatay şerit

en: Vertical strip
tr: Dikey şerit

en: Lens shape
tr: Mercek şekli

en: Full screen
tr: Tam ekran

en: Top half
tr: Üstte yarım

en: Bottom half
tr: Altta yarım

en: Left half
tr: Solda yarım

en: Right half
tr: Sağda yarım

en: Screen position
tr: Ekran konumu

en: Enable the on-screen keyboard
tr: Ekran klavyesi etkin

en: Touch
tr: Dokunma

en: Full scale
tr: Tam ölçek

en: Scanning
tr: Tarama

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
tr: Klavye düzeni

en: At the bottom of the screen
tr: Ekranın alt tarafında

en: At the top of the screen
tr: Ekranın üst tarafında

en: Keyboard position
tr: Klavye konumu

en: A quarter of the screen
tr: Ekranın dörtte biri

en: A third of the screen
tr: Ekranın üçte biri

en: Half of the screen
tr: Ekranın yarısı

en: Keyboard size
tr: Klavye boyutu

en: Show the keyboard any time something expects input
tr: Klavyeyi bir şey girilmesi beklenen her zamanda göster

en: Show keyboard only when the user activates it
tr: Klavyeyi sadece kullanıcı etkinleştirdiğinde göster

en: Activation mode
tr: Etkinlik kipi

note: Keyboard indicators
en: Keyboard indicators
tr: Klavye uygulamacığı

en: Use visual indicator on Caps and Num Lock
tr: Büyük Harf ve Numara Kilidi için görsel bildirim kullan

en: Use audio indicator on Caps and Num Lock
tr: Büyük Harf ve Numara Kilidi için ses bildirimi kullan

en: Sound to use Caps or Num Lock on
tr: Büyük Harf ve Numara Kilidi açık için bildirim sesi

en: Sound to use Caps or Num Lock off
tr: Büyük Harf ve Numara Kilidi kapalı için bildirim sesi

en: Event feedback (required for typing assistance alerts)
tr: Olay geri bildirimleri (Yazım yardımı uyarıları için gerekli)

en: Enable visual alerts
tr: Görsel uyarıları etkinleştir

en: Flash the entire monitor
tr: Tüm ekranı parlat

en: Flash the active window
tr: Etkin pencereyi parlat

en: Visual style
tr: Görsel tür

en: Enable audio alerts
tr: Sesli uyarıları etkinleştir

en: Sound to use for window alerts
tr: Pencere uyarıları için ses kullan

en: Typing assistance
tr: Yazım yardımı

note: Stickykeys
en: Sticky keys
tr: Yapışkan tuşlar

en: Treat a sequence of modifier keys as a combination
tr: Bir değiştirici tuş kombinasyonu olarak tekrarlanarak davran

en: Disable if two modifiers are pressed together
tr: Eğer iki değiştirici tuşa birlikte basılırsa pasifleştir

en: Alert when a modifier key is pressed
tr: Değiştirici tuşa basıldığında uyarı ver

note: Slowkeys
en: Slow keys
tr: Yavaş tuşlar

en: Put a delay between when a key is pressed and when it is accepted
tr: Bir tuşa basılması ve bunun onayı arasına gecikme koy

en: Alert when a key is pressed
tr: Bir tuşa basıldığında uyarı göster

en: Alert when a key is accepted
tr: Bir tuş onaylandığında uyarı göster

en: Alert when a key is rejected
tr: Bir tuş reddedildiğinde uyar

en: Acceptance delay
tr: Onay gecikmesi

en: Short
tr: Kısa

en: Long
tr: Uzun

note: Bouncekeys
en: Bounce keys
tr: Sıçrama tuşları

en: Ignore fast duplicate keypresses
tr: Hızlı tekrarlanan tuş basımlarını görmezden gel

note: Mousekeys
en: Mouse keys
tr: Fare tuşları

en: Control the pointer using the keypad
tr: İmleci klavye ile kontrol et

en: Initial delay
tr: Başlangıç gecikmesi

en: Shorter
tr: Daha kısa

en: Longer
tr: Daha uzun

en: Acceleration time
tr: Hızlandırma süresi

en: Maximum speed
tr: En fazla hız

en: Slower
tr: Daha yavaş

en: Faster
tr: Daha hızlı

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
tr: Birincil tuş basılı tutulduğunda ikinci bir tıklama tetikle

en: Trigger a click when the pointer hovers
tr: İşaretçi üstüne geldiğinde bir tıklamayı tetiklemesi yap

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
tr: Gecikme

en: Motion threshold
tr: Hareket eşiği

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Small
tr: Küçük

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Large
tr: Büyük

en: Manage your actions
tr: Aksiyonları yönetin

en: action
tr: aksiyon

en: Actions
tr: Aksiyonlar

en: Manage
tr: Yönet

en: Download
tr: İndir

en: Enable
tr: Etkin

en: Disable
tr: Pasif

en: Installed actions
tr: kurulu aksiyonlar

en: Remove all
tr: Tümünü kaldır

en: Manage Cinnamon applets
tr: Cinnamon uygulamacıklarını yönet

en: You can remove specific instances in panel edit mode via the context menu.
tr: İçerik menüsü yardımıyla erişebileceğiniz panel düzenleme kipinde özel örnekleri kaldırabilirsiniz.

en: applet
tr: uygulamacık

en: Installed applets
tr: Kurulu uygulamacıklar

en: Reset all
tr: Tümünü sıfırla

en: Previous Panel
tr: Önceki Panel

en: Next Panel
tr: Sonraki Panel

en: Solid color
tr: Sabit renk

en: Horizontal gradient
tr: Yatay geçiş

en: Vertical gradient
tr: Dikey geçiş

en: No picture
tr: Resim yok

en: Mosaic
tr: Mozaik

en: Centered
tr: Ortalanmış

en: Scaled
tr: Ölçekli

en: Stretched
tr: Genişletilmiş

en: Spanned
tr: Yayılmış

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Change your desktop's background
tr: Masaüstü arkaplan resmini değiştir

en: background, picture, slideshow
tr: arkaplan, resim, slayt

en: Backgrounds
tr: Arkaplanlar

en: Add Folder
tr: Dizin Ekle

en: Add new folder
tr: Yeni dizin ekle

en: Remove selected folder
tr: Seçili dizini sil

en: Play backgrounds as a slideshow
tr: Arkaplanları slayt gösterisi olarak oynat

en: minutes
tr: dakika

en: Play images in random order
tr: Resimleri rastgele sıra ile oynat

en: Picture aspect
tr: Resim orantılama

en: Manage date and time settings
tr: Tarih ve zaman ayarlarını yönet

en: time, date, calendar, format, network, sync
tr: zaman, tarih, takvim, biçim, ağ, eşitleme

en: Date & Time
tr: Tarih & Zaman

en: Date and Time
tr: Tarih ve Zaman

en: Network time
tr: Ağ zamanı

en: Manually set date and time
tr: Tarihi ve zamanı elle ayarla

en: Format
tr: Biçim

en: Use 24h clock
tr: 24 Saat biçimi kullan

en: Display the date
tr: Tarihi göster

en: Display seconds
tr: Saniyeleri göster

en: Use locale default
tr: Varsayılanı yereli kullan

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: First day of week
tr: Haftanın ilk günü

en: Region
tr: Bölge

en: City
tr: Şehir

en: Internet
tr: İnternet

en: Multimedia
tr: Çoklu ortam

en: Office
tr: Ofis

en: System
tr: Sistem

en: Mail
tr: Posta

en: Music
tr: Müzik

en: Photos
tr: Fotoğraflar

en: Spreadsheet
tr: Hesap tablosu

en: Source Code
tr: Kaynak Kod

en: File Manager
tr: Dosya Yöneticisi

en: Plain Text
tr: Düz Metin

en: CD audio
tr: CD ses

en: Select an application for audio CDs
tr: Müzik CD'leri için uygulama seçin

en: Select an application for video DVDs
tr: Video DVD'leri için uygulama seçin

en: Music player
tr: Müzik çalar

en: Select an application to run when a music player is connected
tr: Müzik çalar bağlandığında çalıştırılacak bir uygulama seçin

en: Select an application to run when a camera is connected
tr: Kamera bağlandığında çalıştırılacak bir uygulama seçin

en: Software
tr: Yazılım

en: Select an application for software CDs
tr: Yazılım CD' leri için bir uygulama seçin

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info strings, just here to fix capitalization of the English originals. If the shared-mime-info translation works for your language, simply leave these untranslated.
en: audio DVD
tr: ses DVD'si

en: blank Blu-ray disc
tr: boş Blu-ray diski

en: blank CD disc
tr: boş CD diski

en: blank DVD disc
tr: boş DVD diski

en: blank HD DVD disc
tr: boş HD DVD diski

en: Blu-ray video disc
tr: Blu-ray video diski

en: e-book reader
tr: e-kitap okuyucusu

en: HD DVD video disc
tr: HD DVD video diski

en: Picture CD
tr: Resim CD'si

en: Super Video CD
tr: Süper Video CD'si

en: Video CD
tr: Video CD'si

en: Windows software
tr: Windows yazılımı

en: Command-line option for your terminal to execute a passed-in command.
tr: Uçbiriminizin iletilen bir komutu yürütmesi için komut satırı seçeneği.

en: Ask what to do
tr: Ne yapılacağını sor

en: Open folder
tr: Dizin aç

en: Do nothing
tr: Hiçbir şey yapma

en: Other Media
tr: Diğer ortamlar

en: Select how other media should be handled
tr: Diğer ortamların nasıl kullanılacağını seçin

en: _Action:
tr: _Eylem:

en: Preferred Applications
tr: Tercih Edilen Uygulamalar

en: media, defaults, applications, programs, removable, browser, email, calendar, music, videos, photos, images, cd, autoplay, favorite, apps
tr: ortam, varsayılanlar, uygulamalar, programlar, çıkartılabilir, gözat, eposta, takvim, müzik, videolar, fotoğraflar, resimler, cd, otomatik oynat, sevilenler, uyg

en: Preferred applications
tr: Tercih edilen uygulamalar

en: Calculator
tr: Hesap Makinesi

en: Terminal
tr: Uçbirim

en: Arguments
tr: Argümanlar

en: Removable media
tr: Çıkarılabilir ortam

en: Prompt or start programs on media insertion
tr: Ortam yerleştirildiğinde sor ya da uygulamaları başlat

note: FIXMEEEEEEEE??
en: _Other Media...
tr: _Diğer Ortam...

en: Manage your Cinnamon desklets
tr: Cinnamon masaüstü uygulamacıklarını yönet

en: You can remove specific instances from the desktop via that desklet's context menu
tr: Masaüstündeki belirli bir öğeyi, masaüstü uygulamacığının içerik menüsü yardımıyla kaldırabilirsiniz.

en: desklet, desktop, slideshow
tr: masaüstü uygulamacığı, masaüstü, slayt gösterisi

en: Desklets
tr: Masaüstü Uygulamacıkları

en: General Settings
tr: Genel Ayarlar

en: General Desklets Settings
tr: Masaüstü Uygulamacıkları Genel Ayarları

en: No decoration
tr: Süsleme yok

en: Border only
tr: Sadece çerçeve

en: Border and header
tr: Çerçeve ve başlık

en: Decoration of desklets
tr: Masaüstü uygulamacıkları dekorasyonu

en: Note: Some desklets require the border/header to be always present
tr: Not: Bazı masaüstü uygulamacıkları için çerçeve/başlık daima etkin olmalıdır

en: Such requirements override the settings selected here
tr: Bazı gereklilikler, burada seçilen ayarları geçersiz kılabilir

en: Snap desklets to grid
tr: Masaüstü uygulamacıklarını kılavuza yasla

en: Width of desklet snap grid
tr: Masaüstü uygulamacıklarını kılavuza yaslama genişliği

en: Lock desklets in their current position
tr: Masaüstü uygulamacıklarını geçerli konumlarına kilitle

en: Installed desklets
tr: Kurulu masaüstü uyg.

en: Manage your desktop icons
tr: Masaüstü simgelerini yönet

en: desktop, home, button, trash
tr: masaüstü, ev, düğme, çöp

en: Desktop
tr: Masaüstü

en: Manage display settings
tr: Ekran ayarlarını yönet

en: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd
tr: görüntü, ekran, monitör, düzen, yerleşim, çözünürlük, çift, lcd

en: Layout
tr: Düzen

en: Disable automatic screen rotation
tr: Otomatik ekran döndürme pasif

en: Select this option to disable automatic screen rotation on hardware equipped with supported accelerometers.
tr: Algılayıcı (accelerometer) destekli donanımlarda otomatik ekran döndürmesini pasifleştirmek için bu şeçeneği seçiniz.

en: Enable fractional scaling controls (experimental)
tr: Kesirli ölçeklendirme kontrolleri etkin (deneysel)

en: Select this option to display additional layout controls for per-monitor scaling.
tr: Her ekranın ölçeklendirme ile ilgili ek düzen kontrollerini görüntülemek için bunu seçin.

en: Control Cinnamon visual effects.
tr: Cinnamon görsel efektlerini yönetin.

en: effects, window
tr: efektler, pencere

en: Effects
tr: Efektler

en: Desktop and window effects
tr: Masaüstü ve pencere efektler

en: Effects on dialog boxes
tr: İletişim kutusu efektleri

en: Effects on menus
tr: Menü efektleri

en: Session startup animation
tr: Oturum başlangıcı animasyonu

en: Fade effect on Cinnamon scrollboxes (like the Menu application list)
tr: Cinnamon kaydırma kutularında solma efektini etkinleştir (Menü uygulama listesi gibi)

en: Window effects
tr: Pencere efektleri

note: MAPPING WINDOWS CLOSING WINDOWS MINIMIZING WINDOWS grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options gro
en: None
tr: Hiçbiri

en: Traditional
tr: Geleneksel

en: Fly
tr: Uçuş

en: New windows or unminimizing existing ones
tr: Yeni pencere ya da mevcut pencerenin küçültülmesi

en: Closing windows
tr: Pencere kapama

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
tr: Solma

en: Minimizing windows
tr: Pencere küçülme

note: MAXIMIZING/TILING WINDOWS
en: Resizing and tiling windows
tr: Pencereleri yeniden boyutlandırma ve döşeme

en: Window animation speed
tr: Pencere animasyon hızı

en: Manage your Cinnamon extensions
tr: Cinnamon eklentilerini yönet

en: extension, addon
tr: eklenti

en: Extensions
tr: Eklentiler

en: Installed extensions
tr: Kurulu eklentiler

en: Disable all
tr: Tümü pasif

en: Configure system fonts
tr: Sistem yazı tiplerini yapılandır

en: font, size, small, large
tr: font, boyut, küçük, büyük

en: Font Selection
tr: Yazıtipi Seçimi

en: Default font
tr: Varsayılan yazıtipi

en: Desktop font
tr: Masaüstü yazıtipi

en: Document font
tr: Belge yazıtipi

en: Monospace font
tr: Eş aralıklı yazıtipi

en: Window title font
tr: Pencere başlığı yazıtipi

en: Font Settings
tr: Yazıtipi Ayarları

en: Grayscale
tr: Gri tonlama

en: Slight
tr: Hafif

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Medium
tr: Orta

en: Full
tr: Tam

en: Vertical RGB
tr: Dikey RGB

en: Vertical BGR
tr: Dikey BGR

en: Text scaling factor
tr: Metin ölçekleme katsayısı

en: Hinting
tr: Düzeltme

en: Hinting allows for producing clear, legible text on screen.
tr: Düzeltme, netlik üretmeye ve ekrandaki metinlerin okunaklı olmasına olanak sağlar,

en: Antialiasing
tr: Yumuşatma

en: Antialiasing makes on screen text smoother and easier to read
tr: Keskinliği Yumuşatma (Antialiasing) ekrandaki metinleri daha yumuşak ve daha kolay okunur yapar

en: RGBA Order
tr: RGBA Sırası

en: The order of subpixel elements on an LCD screen, only used when antialiasing is set to 'rgba'
tr: Bir LCD ekrandaki altpiksel elemanların sıralaması, yalnızca kenar yumuşatma 'rgba' olarak ayarlandığında kullanılır.

en: Miscellaneous Cinnamon preferences
tr: Muhtelif Cinnamon seçenekleri

en: logging, click
tr: günlük kaydı, tıkla

note: Label                   id                  parent (child)Label                       id                  parent grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->generalPage->title
en: General
tr: Genel

en: Compositor Options
tr: Birleştirme Yönetimi Seçenekleri

en: Disable compositing for full-screen windows
tr: Tam ekran pencerelerde görüntü birleştirme (compositing) özelliğini pasifleştir.

en: Select this option to let full-screen applications skip the compositing manager and run at maximum speed. Unselect it if you're experiencing screen-tearing in full screen mode.
tr: Bu seçeneğin işaretlenmesi ile tam ekran uygulamalar görüntü birleştirme (compositing) yönetimini gözardı ederek maksimum hız ile çalışır. Eğer tam ekran kipinde, ekranda yırtılma sorunu yaşıyorsanız bu seçeneği işaretlemeyiniz.

en: Miscellaneous Options
tr: Çeşitli Seçenekler

en: Enable timer when logging out or shutting down
tr: Oturumu ya da sistemi kapatırken zamanlayıcıyı etkinleştir

en: Timer delay
tr: Zamanlayıcı gecikmesi

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->units
en: seconds
tr: saniye

en: Memory limit
tr: Hafıza sınırı

en: Restart Cinnamon when it uses too much memory
tr: Çok fazla hafıza kullandığında Cinnamon'u yeniden başlat

en: Check frequency
tr: Kontrol sıklığı

en: Switch to right workspace
tr: Sağ çalışma alanına geç

note: Workspaces
en: Switch to left workspace
tr: Sol çalışma alanına geç

en: Minimize window
tr: Pencereyi küçült

note: Windows
en: Maximize window
tr: Pencereyi büyült

en: Close window
tr: Pencereyi kapat

en: Move window to right workspace
tr: Pencereyi sağ çalışma alanına taşı

en: Move window to left workspace
tr: Pencereyi sol çalışma alanına taşı

en: Make window fullscreen
tr: Pencereyi tam ekran yap

en: Exit window fullscreen
tr: Tam ekran çıkış

en: Push tile up
tr: Pencereyi yukarı yasla

en: Push tile down
tr: Pencereyi aşağı döşe

note: Windows - Tiling and Snapping
en: Push tile left
tr: Pencereyi sola döşe

en: Push tile right
tr: Pencereyi sağa döşe

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
tr: Masaüstünü göster

en: Volume up
tr: Sesi yükselt

en: Volume down
tr: Sesi azalt

note: Sound and Media
en: Volume mute
tr: Sesi kes

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Play / Pause
tr: Oynat / Beklet Geçişi

en: Next track
tr: Sonraki parça

en: Previous track
tr: Önceki parça

en: Zoom desktop in
tr: Masaüstünü yakınlaştır

en: Zoom desktop out
tr: Masaüstünü uzaklaştır

en: Run a command
tr: Bir komut çalıştır

en: Trigger at gesture start
tr: Hareket başında tetikle

en: Trigger at gesture end
tr: Hareket sonunda tetikle

en: Manage touch gestures
tr: Dokunma hareketlerini yönet

en: gesture, swipe, pinch, touch
tr: dokunma, hareket, kaydır, çimdik

en: Gestures
tr: Hareketler

en: Check again
tr: Yeniden denetle

en: Swipe
tr: Kaydır

en: Swipe with 2 fingers
tr: 2 parmakla kaydır

en: Touchscreen only
tr: Sadece dokunmatik ekran

en: Swipe with 3 fingers
tr: 3 parmakla kaydır

en: Swipe with 4 fingers
tr: 4 parmakla kaydır

en: Swipe with 5 fingers
tr: 5 parmakla kaydır

en: Pinch
tr: Çimdik

en: Pinch with %d fingers
tr: %d parmakla çimdik

en: Pinch with 5 fingers
tr: 5 parmakla çimdik

en: Tap
tr: Tıklama

en: Enable gestures
tr: Dokunma hareketlerini etkinleştir

en: Activation thresholds
tr: Etkinleşme eşiği

en: In percentage of the touch surface
tr: Dokunmatik yüzeyin yüzdesi olarak

en: 20%
tr: %20

en: 80%
tr: %80

en: The touchegg package must be installed for gesture support.
tr: Dokunmatik hareket desteği için touchegg paketi kurulu olmalı.

en: Gestures are disabled
tr: Dokunma hareketleri pasif

en: The Touchegg service is not running
tr: Touchegg servisi çalışmıyor

en: Up
tr: Yukarı

en: Down
tr: Aşağı

en: In
tr: İçeri

en: Out
tr: Dışarı

en: Tap with %d fingers
tr: %d parmakla tıklama

en: Sensitivity
tr: Hassasiyet

en: Less
tr: Daha az

en: Manage hotcorner settings
tr: Etkin köşe ayarlarını yönet

en: hotcorner, overview, scale, expo
tr: Etkin köşe, genel bakış, ölçeklendirme, sergi

en: Hot Corners
tr: Etkin Köşeler

en: Show all workspaces
tr: Tüm çalışma alanlarını göster

note: Expo
en: Show all windows
tr: Tüm pencereleri göster

en: Enable this corner
tr: Bu köşe etkin

en: Type a command...
tr: Bir komut giriniz...

en: Activation delay (ms)
tr: Aktivasyon gecikmesi (ms)

en: Unknown size
tr: Bilinmeyen boyut

en: Unknown CPU
tr: Bilinmeyen CPU

en: Operating System
tr: İşletim Sistemi

en: Cinnamon Version
tr: Cinnamon Sürümü

en: Linux Kernel
tr: Linux Çekirdeği

en: Processor
tr: İşlemci

en: Memory
tr: Bellek

en: GiB
tr: GB

en: Hard Drives
tr: Sabit Sürücüler

en: Hard Drive
tr: Sabit Disk

en: Graphics Card
tr: Grafik Kartı

en: Display Server
tr: Görüntü Sunucusu

en: Display system information
tr: Sistem bilgisini göster

en: system, information, details, graphic, sound, kernel, version
tr: sistem, bilgi, ayrıntılar, grafik, ses, çekirdek, sürüm

en: System Info
tr: Sistem Bilgisi

en: Upload system information
tr: Sistem bilgilerini yükle

en: No personal information included
tr: Kişisel bilgiler içermez

en: Copy to clipboard
tr: Panoya kopyala

en: Troubleshooting
tr: Sorun Giderme

en: Windows
tr: Pencereler

en: Positioning
tr: Konumlandırma

en: Tiling and Snapping
tr: Döşeme ve Yaslama

en: Inter-workspace
tr: Çalışma alanları geçişi

en: Inter-monitor
tr: Ekranlar Arası

en: Workspaces
tr: Çalışma Alanları

en: Direct Navigation
tr: Doğrudan gezinme

en: Screenshots and Recording
tr: Ekran Görüntüleri ve Kaydetme

en: Launchers
tr: Başlatıcılar

en: Sound and Media
tr: Ses ve Ortam

en: Quiet Keys
tr: Sessiz tuşlar

en: Universal Access
tr: Evrensel Erişim

en: Custom Shortcuts
tr: Özel Kısayollar

en: Pointer
tr: İmleç

note: KB Label                        Schema                  Key name Array?  Category General
en: Show the window selection screen
tr: Pencere seçim ekranını göster

en: Show the workspace selection screen
tr: Çalışma alanı seçim ekranını göster

en: Cycle through open windows
tr: Açık pencereler arasında dolaşım

en: Cycle backwards through open windows
tr: Açık pencereler arasında geriye dolaşım

en: Cycle through windows from all workspaces
tr: Tüm çalışma alanları içinde pencereler arasında gezin

en: Cycle backwards through windows from all workspaces
tr: Tüm çalışma alanları içinde pencereler arasında geriye doğru gezin

en: Cycle through open windows of the same application
tr: Aynı uygulamanın açık pencereleri arasında ileri geçiş

en: Cycle backwards through open windows of the same application
tr: Aynı uygulamanın açık pencereleri arasında geri geçiş

en: Run dialog
tr: Komut paneli

note: General - Troubleshooting
en: Toggle Looking Glass
tr: Looking Glass geçiş

note: General - Pointer
en: Move pointer to the next monitor
tr: İmleci sonraki ekrana taşı

en: Move pointer to the previous monitor
tr: İmleci önceki ekrana taşı

en: Unmaximize window
tr: Pencere büyütmesini geri al

en: Activate window menu
tr: Pencere menüsünü etkinleştir

en: Raise window
tr: Pencereyi yükselt

en: Lower window
tr: Pencereyi alçalt

en: Toggle maximization state
tr: Ekran kaplama durumunu geçiş

en: Toggle fullscreen state
tr: Tam ekran durumuna geçiş

en: Toggle shaded state
tr: Kenarlığı toplama geçişi

en: Toggle always on top
tr: Her zaman üstte tut

en: Toggle showing window on all workspaces
tr: Pencereyi tüm çalışma alanlarında gösterme durumuna geçiş

en: Increase opacity
tr: Matlığı artır

en: Decrease opacity
tr: Matlığı azalt

en: Toggle vertical maximization
tr: Dikey tam büyütme

en: Toggle horizontal maximization
tr: Yatay tam büyütme geçişi

note: Windows - Positioning
en: Resize window
tr: Pencereyi yeniden boyutlandır

en: Move window
tr: Pencereyi taşı

en: Center window in screen
tr: Pencereyi ekranda ortala

en: Move window to upper-right
tr: Pencereyi sağ-üste taşı

en: Move window to upper-left
tr: Pencereyi sol-üste taşı

en: Move window to lower-right
tr: Pencereyi sağ-alta taşı

en: Move window to lower-left
tr: Pencereyi sol-alta taşı

en: Move window to right edge
tr: Pencereyi sağ kenara taşı

en: Move window to top edge
tr: Pencereyi üst kenara taşı

en: Move window to bottom edge
tr: Pencereyi alt kenara taşı

en: Move window to left edge
tr: Pencereyi sol kenara taşı

note: Windows - Workspace-related
en: Move window to new workspace
tr: Pencereyi yeni çalışma alanına taşı

en: Move window to workspace above
tr: Pencereyi üstteki çalışma alanına taşı

en: Move window to workspace below
tr: Pencereyi alttaki çalışma alanına taşı

en: Move window to workspace 1
tr: Pencereyi çalışma alanı 1'e taşı

en: Move window to workspace 2
tr: Pencereyi çalışma alanı 2'ye taşı

en: Move window to workspace 3
tr: Pencereyi çalışma alanı 3'e taşı

en: Move window to workspace 4
tr: Pencereyi çalışma alanı 4'e taşı

en: Move window to workspace 5
tr: Pencereyi çalışma alanı 5'e taşı

en: Move window to workspace 6
tr: Pencereyi çalışma alanı 6'ya taşı

en: Move window to workspace 7
tr: Pencereyi çalışma alanı 7'ye taşı

en: Move window to workspace 8
tr: Pencereyi çalışma alanı 8'e taşı

en: Move window to workspace 9
tr: Pencereyi çalışma alanı 9'a taşı

en: Move window to workspace 10
tr: Pencereyi çalışma alanı 10'a taşı

en: Move window to workspace 11
tr: Pencereyi çalışma alanı 11'e taşı

en: Move window to workspace 12
tr: Pencereyi çalışma alanı 12'ye taşı

note: Windows - Monitor-related
en: Move window to left monitor
tr: Pencereyi sol ekrana taşı

en: Move window to right monitor
tr: Pencereyi sağ ekrana taşı

en: Move window to monitor above
tr: Pencereyi üstteki ekrana taşı

en: Move window to monitor below
tr: Pencereyi alttaki ekrana taşı

note: Workspaces - Direct Nav
en: Switch to workspace 1
tr: Çalışma alanı 1'e geç

en: Switch to workspace 2
tr: Çalışma alanı 2'ye geç

en: Switch to workspace 3
tr: Çalışma alanı 3'e geç

en: Switch to workspace 4
tr: Çalışma alanı 4'e geç

en: Switch to workspace 5
tr: Çalışma alanı 5'e geç

en: Switch to workspace 6
tr: Çalışma alanı 6'ya geç

en: Switch to workspace 7
tr: Çalışma alanı 7'ye geç

en: Switch to workspace 8
tr: Çalışma alanı 8'e geç

en: Switch to workspace 9
tr: Çalışma alanı 9'a geç

en: Switch to workspace 10
tr: Çalışma alanı 10'a geç

en: Switch to workspace 11
tr: Çalışma alanı 11'e geç

en: Switch to workspace 12
tr: Çalışma alanı 12'ye geç

note: System
en: Log out
tr: Oturumu kapat

en: Shut down
tr: Bilgisayarı Kapat

en: Suspend
tr: Beklemeye Al

en: Hibernate
tr: Uykuya Al

note: System - Screenshots
en: Take a screenshot of an area
tr: Bir alanın ekran görüntüsünü al

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
tr: Alanın ekran görüntüsünü panoya kopyala

en: Take a screenshot
tr: Ekran görüntüsü al

en: Copy a screenshot to clipboard
tr: Ekran görüntüsünü panoya kopyala

en: Take a screenshot of a window
tr: Bir pencerenin ekran görüntüsünü al

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
tr: Pencerenin ekran görüntüsünü panoya kopyala

en: Toggle recording desktop (must restart Cinnamon)
tr: Masaüstü kaydına geçiş (Cinnamon'un yeniden başlatılması gerekmektedir)

note: System - Hardware
en: Switch monitor configurations
tr: Monitör yapılandırmalarını değiştir

en: Rotate display
tr: Ekranı döndür

en: Orientation Lock
tr: Döndürme Kilidi

en: Increase screen brightness
tr: Ekran parlaklığını artır

en: Decrease screen brightness
tr: Ekran parlaklığını azalt

en: Toggle keyboard backlight
tr: Klavye arka-ışığı aç/kapat

en: Increase keyboard backlight level
tr: Klavye arka-ışık seviyesini artır

en: Decrease keyboard backlight level
tr: Klavye arka-ışık seviyesini azalt

en: Toggle touchpad state
tr: Dokunmatik panel durumu değiştirme

en: Turn touchpad on
tr: Dokunmatik paneli aç

en: Turn touchpad off
tr: Dokunmatik paneli kapatın

en: Show power statistics
tr: Güç istatistiklerini göster

note: Launchers
en: Launch terminal
tr: Uçbirimi başlat

en: Launch help browser
tr: Yardım tarayıcısını başlat

en: Launch calculator
tr: Hesap makinesini başlat

en: Launch email client
tr: E-posta istemcisini başlat

en: Launch web browser
tr: Web tarayıcısını başlat

en: Home folder
tr: Ev dizini

en: Mic mute
tr: Mikrofon sessiz

en: Launch media player
tr: Ortam oynatıcısını çalıştır

en: Pause playback
tr: Çalmayı beklet

en: Stop playback
tr: Çalmayı durdur

en: Eject
tr: Çıkart

en: Rewind
tr: Geri Sar

en: Fast-forward
tr: Hızlı-ileri

en: Repeat
tr: Tekrarla

note: Sound and Media Quiet
en: Volume mute (Quiet)
tr: Ses kapalı (Sessiz)

note: Not sure this is even necessary
en: Volume down (Quiet)
tr: Sesi azalt (Sessiz)

en: Volume up (Quiet)
tr: Sesi artır (Sessiz)

note: Universal Access
en: Zoom in
tr: Yakınlaş

en: Zoom out
tr: Uzaklaş

en: Turn screen reader on or off
tr: Ekran okuyucuyu aç ya da kapat

en: Increase text size
tr: Metin boyutunu büyüt

en: Decrease text size
tr: Metin boyutunu küçült

en: High contrast on or off
tr: Yüksek karşıtlık açık ya da kapalı

en: Manage keyboard settings and shortcuts
tr: Klavye ayarlarını ve kısayollarını yönet

en: keyboard, shortcut, hotkey
tr: klavye, kısayol, kısayol tuşu

en: Key repeat
tr: Tuş tekrarlama

en: Typing
tr: Yazma

en: Enable key repeat
tr: Tuş tekrarlamayı etkinleştir

en: Repeat delay:
tr: Tekrarlama gecikmesi:

en: Repeat speed:
tr: Tekrarlama hızı:

en: Slow
tr: Yavaş

en: Fast
tr: Hızlı

en: Text cursor
tr: Metin imleci

en: Text cursor blinks
tr: İmleç yanıp sönmesi

en: Blink speed:
tr: Yanıp sönme hızı:

en: Shortcuts
tr: Kısayollar

en: To edit a keyboard binding, click it and press the new keys, or press backspace to clear it.
tr: Klavye kısayol atamalarını düzenlemek için, tıklayıp ve yeni bir tuş atayabilir ya da geri (backsapace) tuşuna basarak atamayı temizleyebilirsiniz.

en: Type to search
tr: Yazarak ara

en: Add custom shortcut
tr: Özel kısayol ekle

en: Remove custom shortcut
tr: Özel kısayolu kaldır

en: Categories
tr: Kategoriler

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: Keyboard bindings
tr: Klavye kısayol atamaları

en: Layouts
tr: Düzenler

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently in use by <b>%(old)s</b>.
tr: Bu tuş kombinasyonu, <b>%(combination)s</b> hali hazırda <b>%(old)s</b> tarafından kullanılıyor.

en: If you continue, the combination will be reassigned to <b>%(new)s</b>.
tr: Eğer devam ederseniz, bu kombinasyon <b>%(new)s</b> için yeniden atanacak.

en: Do you want to continue with this operation?
tr: Bu işleme devam etmek istiyor musunuz?

en: Reset to default
tr: Varsayılana sıfırla

en: Select a file
tr: Bir dosya seç

en: Control mouse and touchpad settings
tr: Fare ve dokunmatik panel ayarlarını kontrol et

en: mouse, touchpad, synaptic, double-click
tr: fare, dokunmatik panel, synaptic, çift-tıklama

en: Mouse and Touchpad
tr: Fare ve Dokunmatik Panel

en: Left handed (mouse buttons inverted)
tr: Sol elle (fare düğmeleri ters)

en: Reverse scrolling direction
tr: Kaydırma yönü ters

en: Show position of pointer when the Control key is pressed
tr: Ctrl tuşuna basıldığında işaretçinin yerini göster

en: Emulate middle click by clicking both left and right buttons
tr: Sol ve sağ düğmelere birlikte tıklandığında orta tuş tıklaması taklit edilsin

en: Paste the current selection when middle-click is pressed
tr: Orta tıklamaya basıldığında geçerli seçimi yapıştır

en: Drag-and-drop threshold
tr: Sürükle-bırak eşiği

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->units settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner-number->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->units
en: pixels
tr: piksel

en: Pointer size and speed
tr: İşaretçi boyutu ve hızı

en: Size
tr: Boyut

en: Smaller
tr: Daha küçük

en: Larger
tr: Daha büyük

en: Speed
tr: Hız

en: Device default
tr: Aygıt varsayılanı

en: Constant
tr: Sabit

en: Adaptive
tr: Uyarlamalı

en: Acceleration
tr: Hızlandırma

en: Double-Click timeout
tr: Çift-Tıklama zaman aşımı

en: Timeout
tr: Zaman aşımı

en: Double-click test
tr: Çift tıklama testi

en: Enabled
tr: Etkin

en: Disabled when a mouse is attached
tr: Bir fare takıldığında pasifleştir

en: Touchpad is
tr: Dokunmatik panel

en: Tap to click
tr: Tıklama vuruşu

en: Disable touchpad while typing
tr: Yazarken dokunmatik paneli pasifleştir

en: Default device behavior
tr: Varsayılan aygıt davranışı

en: Virtual button areas along bottom of touchpad
tr: Dokunmatik panelin alt kısmındaki sanal düğme alanları

en: Use multiple fingers for right and middle click
tr: Sağ ve orta tıklama için çoklu parmak kullan

en: Click actions
tr: Tıklama eylemleri

en: Scrolling
tr: Kaydırma

en: Touchpad
tr: Dokunmatik Panel

en: Success!
tr: Başarılı!

en: Two-finger scrolling
tr: İki parmak kaydırma

en: Edge scrolling
tr: Kenar kaydırma

en: Scrolling method
tr: Kaydırma metodu

en: Primary monitor
tr: Birincil ekran

en: Active monitor
tr: Etkin ekran

en: The monitor specified below
tr: Aşağıda belirtilen ekran

en: Notification preferences
tr: Bildirim tercihleri

en: notifications
tr: bildirimler

en: Notification settings
tr: Bildirim ayarları

en: Enable notifications
tr: Bildirimler etkin

en: Remove notifications after their timeout is reached
tr: Zaman aşımı dolduğunda bildirimleri kaldır

en: Show notifications on the bottom side of the screen
tr: Bildirimleri ekranın alt kısmında göster

en: Monitor to use for displaying notifications
tr: Bildirimleri göstermek için kullanılacak ekran

en: Notification duration
tr: Bildirim süresi

en: Display a test notification
tr: Bir bildirim testi göster

en: Media keys OSD
tr: Ortam tuşları OSD

en: Media keys OSD size
tr: Ortam tuşları OSD boyutu

en: Connect to your online accounts
tr: Çevrimiçi hesaplarınıza bağlanın

en: google, facebook, twitter, yahoo, web, online, chat, calendar, mail, contact, owncloud, kerberos, imap, smtp, pocket, readitlater, account
tr: google, facebook, twitter, yahoo, web, çevrimiçi, sohbet, takvim, eposta, iletişim, owncloud, kerberos, imap, smtp, pocket, readitlater, hesap

en: Online Accounts
tr: Çevrimiçi Hesaplar

en: Information about GNOME Online Accounts
tr: Çevrimiçi Hesaplar hakkında bilgi

en: Center Zone
tr: Orta Kısım

en: Panel height:
tr: Panel yüksekliği

en: Left Zone
tr: Sol Kısım

en: Right Zone
tr: Sağ Kısım

en: Panel width:
tr: Panel genişliği:

en: Top Zone
tr: Üst Kısım

en: Bottom Zone
tr: Alt Kısım

en: Panel Visibility
tr: Panel Görünürlüğü

en: Auto hide panel
tr: Paneli otomatik gizle

en: Always show panel
tr: Paneli daima göster

en: Intelligently hide panel
tr: Akıllı panel gizleme

en: Auto-hide panel
tr: Paneli otomatik gizle

en: Show delay
tr: Görünme gecikmesi

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units
en: milliseconds
tr: milisaniye

en: Hide delay
tr: Gizleme gecikmesi

en: Customize
tr: Özelleştir

en: Panel appearance
tr: Panel görünümü

en: Allow theme to determine font size
tr: Temanın yazı tipi boyutunu belirlemesine izin ver

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->font-size->description
en: Font size
tr: Yazıtipi boyutu

en: Scale to panel size exactly
tr: Panel boyutuna tam olarak ölçeklendir

en: Scale to panel size optimally
tr: Panel boyutuna uygun olarak ölçeklendir

en: Colored icon size
tr: Renkli simge boyutu

en: Symbolic icon size
tr: Sembolik simge boyutu

en: Manage Cinnamon panel settings
tr: Cinnamon panel ayarlarını yönet

en: panel, height, bottom, top, autohide, size, layout
tr: panel, yükseklik, alt, üst, otomatik, gizle, boyut, düzen

en: Previous panel
tr: Önceki panel

en: Next panel
tr: Sonraki panel

en: General Panel Options
tr: Genel Panel Seçenekleri

en: Add new panel
tr: Yeni panel ekle

en: Allow the pointer to pass through the edges of panels
tr: İşaretçinin panel kenarlarından geçişine izin ver

en: Shut down immediately
tr: Hemen kapat

en: 5%
tr: %5

en: 10%
tr: %10

en: 30%
tr: %30

en: 50%
tr: %50

en: 75%
tr: %75

en: 30 seconds
tr: 30 saniye

en: 60 seconds
tr: 60 saniye

en: 90 seconds
tr: 90 saniye

en: 2 minutes
tr: 2 dakika

en: 5 minutes
tr: 5 dakika

en: 10 minutes
tr: 10 dakika

en: 15 minutes
tr: 15 dakika

en: 30 minutes
tr: 30 dakika

en: 45 minutes
tr: 45 dakika

en: 1 hour
tr: 1 saat

en: 2 hours
tr: 2 saat

en: 3 hours
tr: 3 saat

en: Never
tr: Asla

en: Unknown time
tr: Bilinmeyen süre

en: hours
tr: saat

en: Manage power settings
tr: Güç ayarlarını yönet

en: power, suspend, hibernate, laptop, desktop, brightness, screensaver
tr: güç, bekleme, uyku, dizüstü, masaüstü, parlaklık, ekran koruyucu

en: Power Management
tr: Güç Yönetimi

en: Power Options
tr: Güç Seçenekleri

en: On A/C power
tr: A/C gücünde

en: On battery power
tr: Pil gücünde

en: Turn off the screen when inactive for
tr: Pasif durumda ekranı kapatma süresi

en: Suspend when inactive for
tr: Pasif durumda beklemeye alma süresi

en: When the lid is closed
tr: Kapak kapatıldığında

en: Extra options
tr: Ek seçenekler

en: When the power button is pressed
tr: Güç düğmesine basıldığında

en: Perform lid-closed action even with external monitors attached
tr: Harici ekran ekli olduğunda kapak kapatma işleminin gerçekleşmesi

en: When the battery is critically low
tr: Pil kritik düzeyde düşük olduğunda

en: Enable Hybrid Sleep
tr: Karma Uyku Etkin

en: Replaces Suspend with Hybrid Sleep
tr: Beklemeye Almayı, Karma Uyku ile Değiştir

en: Enable Hibernate after suspend
tr: Beklemeye alma sonrası uykuya almayı etkinleştir

en: First suspend the machine and hibernate it after a certain amount of time.
tr: Önce makineyi beklemeye alır ve belirli bir süre sonra uykuya alır.

en: Power
tr: Güç

en: Batteries
tr: Piller

en: Screen brightness
tr: Ekran parlaklılığı

en: On battery, dim screen when inactive
tr: Pil gücünde, pasif durumda ekranı karart

en: Brightness level when inactive
tr: Pasif durumda parlaklık seviyesi

en: Dim screen after inactive for
tr: Pasif durumda ekranın karartılacağı süre

en: Backlight brightness
tr: Arka ışık parlaklığı

en: Devices
tr: Aygıtlar

en: Low battery notifications
tr: Düşük pil bildirimleri

en: For wireless keyboard
tr: Kablosuz klavye için

en: For wireless mouse
tr: Kablosuz fare için

en: For other connected devices
tr: Diğer bağlı cihazlar için

en: Caution low UPS, %s remaining
tr: Dikkat düşük UPS gücü, %s süre kaldı

en: Using UPS power - %s remaining
tr: UPS gücü kullanılıyor - %s kaldı

en: Caution low UPS
tr: Dikkat düşük UPS gücü

en: Using UPS power
tr: UPS gücü kullanılıyor

en: Charging - %s until fully charged
tr: Şarj oluyor - tam dolum için %s süre var

en: Caution low battery, %s remaining
tr: Kritik pil seviyesi - %s süre kaldı

en: Using battery power - %s remaining
tr: Pil gücü kullanıyor - %s süre kaldı

en: Charging - fully charged
tr: Doluyor - tam dolu

en: Empty
tr: Boş

en: Battery
tr: Pil

en: Uninterruptible power supply
tr: Kesintisiz güç kaynağı

en: Wireless mouse
tr: Kablosuz fare

en: Wireless Keyboard
tr: Kablosuz Klavye

en: Personal digital assistant
tr: Kişisel dijital yardımcı (PDA)

en: Cellphone
tr: Cep telefonu

en: Ask
tr: Sor

en: Cinnamon privacy settings
tr: Cinnamon gizlilik ayarları

en: privacy, recent, gtk, private
tr: gizlilik, son dosyalar, gtk, özel

en: Privacy
tr: Gizlilik

en: Remember recently accessed files
tr: Son erişilen dosyaları hatırla

en: Recent files
tr: En son dosyalar

en: Never forget old files
tr: Eski dosyaları asla unutma

en: Number of days to remember old files
tr: Eski dosyaların hatırlanacağı gün sayısı

en: Internet connectivity
tr: İnternet bağlanabilirliği

en: Check connectivity
tr: Bağlanabilirliği kontrol et

en: Check that network connections can reach the Internet. This makes it possible to detect captive portals, but also generates periodic network traffic.
tr: Ağ bağlantılarının internete erişebildiğini kontrol eder. Bu kısıtlama kapılarının (captive portal) algılanmasını sağlar, ama aynı zamanda düzenli ağ trafiği oluşturur.

en: Lock immediately
tr: Hemen kilitle

en: 2 seconds
tr: 2 saniye

en: 15 seconds
tr: 15 saniye

en: 1 minute
tr: 1 dakika

en: 3 minutes
tr: 3 dakika

en: Manage screen lock settings
tr: Ekran kilidi seçeneklerini yönet

en: screensaver, lock, away, message
tr: ekran koruyucu, kilit, dışarıda, mesaj

en: Screensaver
tr: Ekran koruyucu

en: Screensaver settings
tr: Ekran koruyucu ayarları

en: Delay before starting the screensaver
tr: Ekran koruyucuyu başlatma öncesinde bekleme süresi

en: This option defines the amount of time to wait before starting the screensaver, when the computer is not being used
tr: Bu seçenek, bilgisayar kullanılmıyorken ekran koruyucunun başlamadan önceki bekleme süresini tanımlar.

en: Lock settings
tr: Kilitleme ayarları

en: Lock the computer when put to sleep
tr: Uykuya alındığında bilgisayarı kilitle

en: Enable this option to require a password when the computer wakes up from suspend
tr: Bu seçenek, Bilgisayarınızı beklemeye alıp uyandırdığınızda parola istenmesini sağlar

en: Lock the computer after the screensaver starts
tr: Ekran koruyucu başladıktan sonra bilgisayarı kilitle

en: Enable this option to require a password when the screen turns itself off, or when the screensaver activates after a period of inactivity
tr: Bu seçeneği etkinleştirmek, ekran kendi kendine kapandığında ya da ekran koruyucu belli bir zaman aralığı sonrası etkinleştiğinde parola gerektirebilir

en: Delay before locking
tr: Kilitleme öncesinde bekleme süresi

en: This option defines the amount of time to wait before locking the screen, after showing the screensaver or after turning off the screen
tr: Bu seçenek, ekran koruyucu göründükten veya ekran kapandıktan sonra ekranı kilitlemek için beklenecek süreyi gösterir

en: Always show the clock
tr: Saati her zaman göster

en: Show the clock on the wallpaper instead of just on the unlock screen
tr: Saati sadece kilit açma ekranı yerine duvar kağıdında da göster.

en: Use a custom date and time format
tr: Özel bir tarih ve saat biçimi kullan

en: Time Format
tr: Zaman Biçimi

en: Date Format:
tr: Tarih Biçimi:

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->description
en: Show information on date format syntax
tr: Tarih biçimi sözdizimi için bilgi göster

en: Time Font
tr: Zaman Yazı Tipi

en: Date Font
tr: Tarih Yazı Tipi

en: Away message
tr: Dışarıda mesajı

en: Show this message when the screen is locked
tr: Ekran kilitlendiğinde bu mesaj gösterilir

en: This is the default message displayed on your lock screen
tr: Bu, ekran kilitli olduğunda varsayılan olarak görünen mesajdır

en: Font
tr: Yazı tipi

en: Ask for a custom message when locking the screen from the menu
tr: Ekran menüden kilitlendiğinde özel bir mesaj sor

en: This option allows you to type a message each time you lock the screen from the menu
tr: Bu seçenek, ekranı menüden her kilitlemenizde bir mesaj yazmanıza izin verir

en: Allow keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayollarına izin ver

en: Allow shortcuts like volume-control and media keys to be used on the lock screen
tr: Kilit ekranında kullanılan ses ve medya tuşları gibi kısayollara izin ver.

en: Show media player controls
tr: Medya oynatıcı kontrollerini göster

en: For compatible players, show playback controls while media is playing
tr: Medya oynatılırken, uyumlu oynatıcılar için çalma kontrollerini göster

en: Show album art
tr: Albüm görselini göster

en: If available, show album art while media is playing
tr: Eğer mevcutsa, medya oynatılırken albüm görselini göster

en: Show info panel
tr: Bilgi panelini göster

en: Show the number of missed notifications and the battery status
tr: Kaçırılan bildirimlerin sayısını ve batarya durumunu göster

en: Allow floating clock and album art widgets
tr: Sabit olmayan saat ve albüm kapağı öğelerine izin ver

en: When the default screensaver is active, allow the clock and album art widgets to float around randomly
tr: Varsayılan ekran koruyucu etkin olduğunda, saat ve albüm kapakları öğelerinin rastgele olarak kaymalarına izin ver

en: Starting Cinnamon
tr: Cinnamon başlangıç

en: Leaving Cinnamon
tr: Cinnamon ayrılma

en: Switching workspace
tr: Çalışma alanı değiştirme

en: Opening new windows
tr: Yeni pencere açılması

en: Maximizing windows
tr: Pencere büyüme

en: Unmaximizing windows
tr: Pencere büyümesi geri alma

en: Tiling and snapping windows
tr: Pencere döşeme ve yapışma

en: Inserting a device
tr: Bir aygıt eklenmesi

en: Removing a device
tr: Bir aygıtı kaldır

en: Showing notifications
tr: Bildirimlerin gösterimi

en: Changing the sound volume
tr: Ses seviyesi değişimi

note: name,             position,        icon name,                  row,  col, pa id
en: Front Left
tr: Ön Sol

en: Front Right
tr: Ön Sağ

en: Front Center
tr: Ön Merkez

en: Rear Left
tr: Arka Sol

en: Rear Right
tr: Arka Sağ

en: Rear Center
tr: Arka Merkez

en: Subwoofer
tr: Alt Bas Hoparlör

en: Side Left
tr: Sol Yan

en: Side Right
tr: Sağ Yan

en: Volume:
tr: Ses Düzeyi:

en: Softer
tr: Daha hafif

en: Louder
tr: Daha yüksek

en: Muted
tr: Sessiz

en: Click to unmute
tr: Sesi açmak için tıkla

en: Click to mute
tr: Sesi kısmak için tıkla

en: Balance
tr: Denge

en: Rear
tr: Arka

en: Front
tr: Ön

en: Soft
tr: Hafif

en: Loud
tr: Yüksek

en: Input level
tr: Giriş ses düzeyi

en: Output profile
tr: Çıkış profili

en: Test sound
tr: Sesi sına

en: Test Sound
tr: Ses Sınaması

en: Manage sound settings
tr: Ses ayarlarını yönet

en: sound, media, music, speakers, audio, microphone, headphone
tr: ses, ortam, müzik, hoparlör, çalma, mikrofon, kulaklık

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Sound
tr: Ses

en: Output
tr: Çıkış

en: Device
tr: Aygıt

en: Device settings
tr: Aygıt ayarları

en: Input
tr: Giriş

en: No inputs sources are currently available.
tr: Hiçbir giriş kaynağı mevcut değil

en: Sounds
tr: Sesler

en: Sounds Volume
tr: Ses Seviyesi

en: No application is currently playing or recording audio.
tr: Şu an hiçbir uygulama çalma veya ses kaydı yapmıyor

en: Amplification
tr: Ses yükseltme

en: Maximum volume: %d
tr: Maksimum ses seviyesi: %d

en: Reduced
tr: Azaltılmış

en: Amplified
tr: Yükseltilmiş

en: Manage your startup applications
tr: Başlangıç uygulamalarınızı yönetin

en: startup, programs, boot, init, session, autostart, apps
tr: başlangıç, programlar, açılış, oturum, otomatik başlat, uygulamalar

en: Startup Applications
tr: Başlangıç Uygulamaları

en: Unavailable
tr: Kullanım dışı

en: No description
tr: Açıklama yok

en: No name
tr: İsimsiz

en: Run now
tr: Şimdi çalıştır

en: Could not execute '%s'
    %s
tr: Çalıştırılamadı : '%s'
    '%s'

en: Custom command
tr: Özel komut

en: Choose application
tr: Uygulama seçin

en: %s s
tr: %s sn

en: Add Startup Program
tr: Başlangıç Uygulaması Ekle

en: Edit Startup Program
tr: Başlangıç Uygulamasını Düzenle

en: Save
tr: Kaydet

en: Command
tr: Komut

en: Browse...
tr: Gözat...

en: Comment
tr: Açıklama

en: Startup delay
tr: Başlangıç gecikmesi

en: The startup command cannot be empty
tr: Başlangıç komutu boş olamaz

en: The startup command is not valid
tr: Başlangıç komutu geçerli değil

en: Select Command
tr: Komut Seçin

en: Search Applications...
tr: Uygulamaları Araştır...

en: Add Application
tr: Uygulama Ekle

en: Manage themes to change how your desktop looks
tr: Masaüstü görüntünüzü özelleştirmek için temaları yönetin

en: themes, style
tr: temalar, stiller

en: Themes
tr: Temalar

en: Mouse Pointer
tr: Fare İmleci

en: Icons
tr: Simgeler

en: Simplified settings...
tr: Basitleştirilmiş ayarlar...

en: Add/Remove
tr: Ekle/Kaldır

en: Miscellaneous options
tr: Çeşitli seçenekler

en: Let applications decide
tr: Uygulama karar versin

en: Prefer dark mode
tr: Koyu kipi tercih et

en: Prefer light mode
tr: Açık kipi tercih et

en: Dark mode
tr: Koyu kip

en: This setting only affects applications which support dark mode
tr: Bu ayar sadece koyu kip destekli uygulamaları etkiler

en: Show icons in menus
tr: Menülerde simgeleri göster

en: Show icons on buttons
tr: Düğmelerde simgeleri göster

en: Scrollbar behavior
tr: Kaydırma çubuğu davranışı

note: Translators: The 'trough' is the part of the scrollbar that the 'handle' rides in.  This setting determines whether clicking in that trough somewhere jumps directly to the new position, or if it only scrolls towards it.
en: Jump to position when clicking in a trough
tr: Kaydırma çubuğunda tıklanan yere git

en: Use overlay scroll bars
tr: Üst katman kaydırma çubuğu kullan

en: Override the current theme's scrollbar width
tr: Geçerli temanın kaydırma çubuğu genişliğini geçersiz kıl

en: Scrollbar width
tr: Kaydırma çubuğu genişliği

en: Changes may not apply to already-running programs, and may not affect all applications.
tr: Değişiklikler zaten çalışan bir uygulamaya uygulanmayabilir, ve tüm uygulamaları etkilemeyebilir.

note: Position style combo on "Custom"
en: Custom
tr: Özel

en: Manage window tiling preferences
tr: Pencere döşeme seçeneklerini yönet

en: window, tile, flip, tiling, snap, snapping
tr: pencere, döşe, çevirme, döşeme,yasla, yaslama

en: Window Tiling
tr: Pencere Döşeme

en: Enable Window Tiling and Snapping
tr: Pencere Döşemeyi ve Yaslamayı Etkinleştir

en: Maximize, instead of tile, when dragging a window to the top edge
tr: Pencere üst kenara taşındığında, döşeme yerine ekranı kapla

en: Change your user preferences and password
tr: Kullanıcı tercihlerini ve parolasını değiştir

en: user, account, information, details, password
tr: kullanıcı, hesap, bilgi, ayrıntı, parola

en: Account details
tr: Hesap Ayrıntıları

en: Click to change your picture
tr: Resminizi değiştirmek için tıklayın

en: Take a photo...
tr: Resim çek...

en: Click to change your name
tr: Adınızı değiştirmek için tıklayın

en: Click to change your password
tr: Parolanızı değiştirmek için tıklayın

en: Current password
tr: Mevcut parola

en: Wrong password
tr: Yanlış parola

en: Internal Error
tr: İçsel Hata

en: Manage window preferences
tr: Pencere tercihlerini yönet

en: windows, titlebar, edge, switcher, window list, attention, focus
tr: pencereler, başlık çubuğu, kenar, değiştirici, pencere listesi, uyarı, odaklanma

en: Titlebar
tr: Başlık Çubuğu

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: Classic Mac
tr: Klasik Mac

en: Buttons layout
tr: Düğme düzeni

en: Toggle Shade
tr: Toplama geçişi

en: Toggle Maximize
tr: Büyütme Geçişi

en: Toggle Maximize Horizontally
tr: Yatay Olarak Büyütme Geçişi

en: Toggle Maximize Vertically
tr: Dikey Olarak Büyütme Geçişi

en: Toggle on all workspaces
tr: Tüm çalışma alanlarının üstünde tut

en: Lower
tr: Alta geçiş

en: Action on title bar double-click
tr: Başlık çubuğuna çift tıklama eylemi

en: Action on title bar middle-click
tr: Başlık çubuğuna orta tuş tıklama eylemi

en: Action on title bar right-click
tr: Başlık çubuğuna sağ tıklama eylemi

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Nothing
tr: Hiçbiri

en: Shade and unshade
tr: Topla ve Genişlet

en: Adjust opacity
tr: Matlığı ayarla

en: Action on title bar with mouse scroll
tr: Başlık çubuğunda fare tekerleği kaydırma eylemi

en: Minimum opacity
tr: Minumum matlık

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-behave->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-behave->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->generalSection->title window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description expo@cinnamon.org->settings-sc
en: Behavior
tr: Davranış

en: Window Focus
tr: Pencere Odaklanması

en: Click
tr: Tıkla

en: Sloppy
tr: Hassas

en: Window focus mode
tr: Pencere odaklama kipi

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
tr: Pencere odaklama kipi, pencerelerin nasıl etkinleşeceğini belirler. Üç olası değeri vardır; "tıklama" olursa pencereler tıklanma ile odaklanır, "hassas" olursa fare pencerenin sınırlarına girince kendiliğinden odaklanır, "fare" olursa fare pencereye üstüne gelince odaklanır ama fare üstünden çıktığında odaklama kaybolur.

en: Automatically raise focused windows
tr: Odaklanılan pencereyi otomatik öne getir

en: Bring windows which require attention to the current workspace
tr: Dikkat edilmesi gereken pencereleri geçerli çalışma alanına taşı

note: It's weird to show a combo for two items. For now this is simpler to explain as a switch...
en: Give focus to new windows launched from a terminal
tr: Uçbirimden başlatılan yeni pencereye odakla

en: Normally, all windows created by the user are given initial focus. This controls whether or not to include programs launched from a terminal.
tr: Normalde, kullanıcı tarafından oluşturulan tüm pencerelere ilk odak verilir. Bu, uçbirimden başlatılan programların dahil edilip edilmeyeceğini belirler.

note: ######
en: Attach dialog windows to the parent window
tr: İleti pencerelerini ana penceye bağla

en: Moving and Resizing Windows
tr: Pencereleri Taşı ve Boyutlandır

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Cursor
tr: İmleç

en: Manual
tr: Elle

en: Center
tr: Merkez

en: Location of newly opened windows
tr: Yeni açılan pencerenin konumu

en: Special key to move and resize windows
tr: Pencere taşıma ve boyutlandırma için özel tuş

en: While the special key is pressed, windows can be dragged with the left mouse button and resized with the right mouse button.
tr: Özel bir tuşa bastığınızda, sol fare tuşuyla pencereleri taşıyabilir ve sağ fare tuşuyla yeniden boyutlandırabilirsiniz.

en: Draggable border width
tr: Taşınabilir kenarlık genişliği

en: Narrower
tr: Daraltıcı

en: Wider
tr: Genişletici

en: This adjusts the width of that portion of the window border used for resizing.
tr: Bu, yeniden boyutlandırma için kullanılan pencere kenarlığının o bölümünün genişliğini ayarlar.

en: Icons only
tr: Sadece simgeler

en: Thumbnails only
tr: Sadece önizlemeler

en: Icons and thumbnails
tr: Simgeler ve önizlemeler

en: Icons and window preview
tr: Simgeler ve pencere önizlemeleri

en: Window preview (no icons)
tr: Pencere önizlemeleri (Simge yok)

en: Timeline (3D)
tr: Zaman tüneli (3D)

en: Alt-Tab switcher style
tr: Alt-Tab değiştirici stili

en: Display the alt-tab switcher on the primary monitor instead of the active one
tr: Alt-tab değiştiriciyi birincil ekran yerine aktif ekranda göster

en: Move minimized windows to the end of the alt-tab switcher
tr: Küçültülmüş pencereleri alt-sekme değiştiricisinin sonuna taşı

en: Delay before displaying the alt-tab switcher
tr: Alt-tab değiştirici gösterim gecikmesi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all- workspaces->description
en: Show windows from all workspaces
tr: Pencereleri tüm çalışma alanlarından göster

en: Warp mouse pointer to the new focused window
tr: Fare imlecini yeni odaklanılan pencere üstüne getir

en: Manage workspace preferences
tr: Çalışma alanı seçeneklerini yönet

en: workspace, osd, expo, monitor
tr: çalışma alanı, osd, sergi, ekran

en: Workspace Options
tr: Çalışma Alanı Seçenekleri

en: Enable workspace OSD
tr: Çalışma alanında OSD gösterimini etkinleştir

en: Allow cycling through workspaces
tr: Çalışma alanları arasında döngüye izin ver

en: Only use workspaces on primary monitor (requires Cinnamon restart)
tr: Çalışma alanı için sadece birincil ekranı kullan (Cinnamon'un tekrar başlatılması gerekir)

en: Display Expo view as a grid
tr: Sergi görümünü ızgara olarak göster

en: %s is not responding.
tr: %s yanıt vermiyor.

en: Force quit
tr: Kapatmaya zorla

en: Wait
tr: Bekle

en: Does the display look ok?
tr: Ekran iyi görünüyor mu?

en: Cancel changes
tr: Değişiklikleri iptal et

en: Keep new configuration
tr: Yeni yapılandırmayı koru

en: Cancel changes... %ds
tr: Değişiklikleri iptal et... %ds

en: Single Click
tr: Tek Tıklama

en: Double Click
tr: Çift Tıklama

en: Drag
tr: Sürükle

en: Secondary Click
tr: İkincil Tıklama

en: _Text
tr: _Metin

en: _Icons
tr: _Simgeler

en: _Both
tr: _Her İkisi

en: _Horizontal
tr: _Yatay

en: _Vertical
tr: _Dikey

en: Cinnamon just crashed
tr: Cinnamon sadece çöktü

en: Disable downloaded applets, desklets and extensions
tr: İndirilmiş uygulamacıkları, masaüstü uygulamacıklarını ve eklentileri pasifleştirin

en: You are currently running in fallback mode.
tr: Şu an geriye uyumluluk kipinde çalışıyorsunuz.

en: If you suspect the source of the crash is a local extension, applet or desklet, you can disable downloaded add-ons using the checkbox below.
tr: Sorunun kaynağının yerel bir eklenti, uygulamacık veya masaüstü uygulamacığı olduğundan şüpheleniyorsanız, aşağıdaki onay kutusunu kullanarak indirilen eklentileri pasifleştirebilirsiniz.

en: Do you want to restart Cinnamon?
tr: Cinnamonu yeniden başlatmak istiyormusunuz ?

en: Version %s (%s)
tr: Sürüm %s (%s)

en: Version %s
tr: Sürüm %s

en: Updated on %s
tr: %s tarihinde güncellendi

en: About %s
tr: %s hakkında

en: the type of the Spice
tr: Eklentinin türü

en: the UUID of the Spice
tr: Eklenti UUID

en: Unable to locate %s %s
tr: %s %s konumuna ulaşılamıyor

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon menu
tr: Ana Cinnamon menüsü

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-layout->title
en: Layout and content
tr: Düzen ve içerik

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->overlay-key->description
en: Keyboard shortcut to open and close the menu
tr: Menüyü açıp kapatacak klavye kısayolu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->description
en: Use a custom icon and label
tr: Özel simge ve etiket kullan

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->tooltip
en: Check this to specify a custom icon and label
tr: Özel bir simge ve etiket belirlemek için bunu işaretleyin

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Icon
tr: Simge

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->tooltip
en: Select an icon to show in the panel.
tr: Panelde gösterilecek bir simge seçin.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->description
en: Icon size
tr: Simge boyutu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->description
en: Text
tr: Metin

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->tooltip
en: Enter custom text to show in the panel.
tr: Panelde gösterilecek özel bir metin girin.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->description
en: Show category icons
tr: Kategori simgelerini göster

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on categories.
tr: Kategori simgelerinin gösterilip gösterilmeyeceğini seçmenizi sağlar.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->description
en: Categories icon size
tr: Kategori simge boyutu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application- icons->description
en: Show application icons
tr: Uygulama simgelerini göster

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on applications.
tr: Uygulamaların simgelerinin gösterilip gösterilmeyeceğini seçmenizi sağlar.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->description
en: Applications icon size
tr: Uygulama simge boyutu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->description
en: Show favorites and session buttons
tr: Sık kullanılanları ve oturum düğmelerini göster

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->tooltip
en: Choose whether or not to show the left pane of the menu.
tr: Menünün solundaki bölmenin gösterilip gösterilmeyeceğini seçmenizi sağlar.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->fav-icon-size->description
en: Favorites icon size
tr: Sık kullanılanlar simge boyutu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->description
en: Show favorites
tr: Sık kullanılanları göster

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->tooltip
en: Choose whether or not to show favorite files in the menu.
tr: Sık kullanılan dosyaların menüde gösterilip gösterilmeyeceğini seçin

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->description
en: Show bookmarks and places
tr: Yer imlerini ve konumları göster

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->tooltip
en: Choose whether or not to show bookmarks and places in the menu.
tr: Menüde sık kullanılanlar ve konumlar seçeneğinin gösterilip gösterilmeyeceğini belirle

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->description
en: Show recents
tr: Son kullanılanları göster

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->tooltip
en: Choose whether or not to show recents in the menu.
tr: Son kullanılanların menüde gösterilip gösterilmeyeceğini seçin.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->description
en: Change categories on hover
tr: Kategorileri üstüne gelince değiştir

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->tooltip
en: Choose whether or not to change categories by hovering.
tr: Fareyle üzerine gelindiğinde Kategorilerin değiştirilmesini sağlar.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->description
en: Enable autoscrolling in application list
tr: Uygulama listesinde otomatik kaydırmayı etkinleştir

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->tooltip
en: Choose whether or not to enable smooth autoscrolling in the application list.
tr: Uygulama listesinde doğal kaydırma seçeneğinin etkinleşip etkinleşmeyeceğini belirle.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->description
en: Enable filesystem path entry in search box
tr: Arama kutucuğunda dosya sistemi hedef girişini etkinleştir

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->tooltip
en: Allows path entry in the menu search box.
tr: Menü arama kutusunda hedef girişine izin ver

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->description
en: Force the panel to be visible when opening the menu
tr: Menü açılırken paneli görünür olmaya zorla

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->tooltip
en: Opening the menu will also show the main panel (which may be auto-hidden).
tr: Menü açıldığında, ayrıca ana panel de gösterilir (otomatik olarak gizleme olduğunda).

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Open the menu when I move my mouse over it
tr: Fareyi üstüne getirdiğimde menüyü aç

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->tooltip
en: Enable opening the menu when the mouse enters the applet
tr: Fare menü uygulamacağının üstüne geldiğinde menünün açılmasını etkinleştir

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->description
en: Menu hover delay
tr: Menü üzerine gelme gecikmesi

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->tooltip
en: Delay before the menu opens when hovered
tr: Üzerine gelindiğinde menünün açılma gecikmesi

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->description
en: Use menu animations
tr: Menü animasyonlarını kullan

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->tooltip
en: Allow the menu to animate on open and close
tr: Açarken ve kapanırken menü animasyonuna izin ver

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->description
en: Open the menu editor
tr: Menü düzenleyiciyi aç

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->tooltip
en: Press this button to customize your menu entries.
tr: Menü girişlerinizi özelleştirmek için bu düğmeye basınız.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->reset-menu-size- button->description
en: Restore the menu to its original size
tr: Menüyü varsayılan boyutuna sıfırla

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->name
en: XApp Status Applet
tr: XApp Durum Uygulamacığı

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons for applications which use XAppStatusIcons
tr: XAppStatusIcons kullanan uygulamalar için tüm sistem tepsisi simgelerini barındıran bir uygulamacık.

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to control sound and music
tr: Ses ve müzik kontrolü için bir Cinnamon uygulamacığı

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->playerControl->description
en: Control Players
tr: Oynatıcı Kontrolü

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->extendedPlayerControl->description
en: Show Loop and Shuffle controls
tr: Tekrarlama ve Karıştırma kontrollerini göster

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show menu
tr: Menüyü göster

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the sound applet menu.
tr: Ses uygulamacığını göstermek için tuş kısayolunu ayarlayın.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->description
en: Always show input switch
tr: Giriş değiştirmeyi daima göster

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->tooltip
en: Always show the 'Mute input' switch in the context menu.
tr: İçerik menüsünde "Giriş Sessiz" seçeneğini daima göster.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showtrack->description
en: Show song information on the panel
tr: Şarkı bilgilerini panelde göster

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->units
en: characters
tr: karakter

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->description
en: Limit song information to
tr: Şarkı için bilgi sınırlamaları

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute
tr: Sesi Kapat / Aç

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute output
tr: Çıkış sessizlik geçişi

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute input
tr: Giriş sessizlik geçişi

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->description
en: Action on middle click
tr: Orta tıklama eylemi

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->middleShiftClickAction->description
en: Action on shift+middle click
tr: Shift + orta tıklama eylemi

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->horizontalScroll->description
en: Use horizontal scrolling to move between tracks
tr: Parçalar arasında hareket etmek için yatay kaydırmayı kullan

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showalbum->description
en: Show album art as icon
tr: Albümün kapak resmini simge olarak göster

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->hideSystray->description
en: Hide system tray icons for compatible players
tr: Uyumlu oynatıcıların sistem çekmecesi simgelerini gizle

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description
en: Tooltip
tr: Araç ipucu

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowVolume->description
en: Show volume in tooltip
tr: Ses düzeyini araç ipuçlarında göster

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowPlayer->description
en: Show player in tooltip
tr: Oynatıcıyı araç ipuçlarında göster

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->tooltipShowArtistTitle->description
en: Show song artist and title in tooltip
tr: Sanatçı ve başlığı araç ipuçlarında göster

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->name
en: System Tray
tr: Sistem Çekmecesi

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons
tr: Tüm sistem çekmecesi simgelerini barındıran bir uygulamacık

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list with app grouping
tr: Uygulama gruplandırma ile ana Cinnamon pencere listesi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->thumbnailsPage->title schema.json->thumbnailsSection->title
en: Thumbnails
tr: Önizlemeler

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->contextMenuPage->title
en: Context Menu
tr: İçerik Menüsü

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->appButtonsSection->title
en: Application Buttons
tr: Uygulama Düğmeleri

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hotKeysSection->title
en: Hot Keys
tr: Kısayol Tuşları

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hoverPeekSection->title
en: Hover Peek
tr: Üstüne Gelme Gösterimi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->number- display->description
en: Show window count numbers
tr: Pencere sayı numarasını göster

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->description
en: Button label
tr: Düğme etiketi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Application name
tr: Uygulama adı

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title
tr: Pencere başlığı

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title (only for the focused window)
tr: Pencere başlığı (sadece odaklanılan pencere için)

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Mouse wheel scroll action
tr: Fare tekerleği kaydırma eylemi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Cycle apps
tr: Uygulama geçişi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Cycle windows
tr: Pencere geçişi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->description
en: Left click action
tr: Sol tıklama eylemi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Toggle activation of last focused window
tr: Son odaklanılmış pencereye geçiş

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-
en: Middle click action
tr: Orta tıklama eylemi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Launch new app instance
tr: Yeni uygulama örneğini başlat

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Close last focused window in group
tr: Gruptaki son odaklanılan pencereyi kapat

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->group- apps->description
en: Group windows by application
tr: Pencereleri uygulamaya göre grupla

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-app-button- dragging->description
en: Enable app button dragging
tr: Uygulama düğmesi taşıma etkin

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->description
en: Launcher animation
tr: Başlatıcı animasyonu

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->cycleMenusHotkey->description
en: Global hotkey for cycling through thumbnail menus
tr: Önizleme menülerinde geçiş yapmak için genel kısayol tuşu

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- hotkey->description
en: Global hotkey to show the order of apps
tr: Uygulamaların sırasını göstermek için genel kısayol tuşu

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->description
en: Duration of the apps order display on hotkey press
tr: Kısayol tuşuna basıldığında uygulama sırasının görüntülenme süresi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->super-num- hotkeys->description
en: Enable Super+<number> shortcut to switch/open apps
tr: Süper+<sayı> kısayol tuşu ile uygulama geçişini/açmayı etkinleştir

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->description
en: Delay before showing thumbnails
tr: Önizleme gösterimi öncesindeki gecikme

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->description
en: Thumbnail size
tr: Önizleme boyutu

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Largest
tr: En büyük

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail-scroll- behavior->description
en: Cycle windows on mouse wheel scroll
tr: Fare tekerleği kaydırmasıyla pencere geçişi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- thumbnails->description
en: Show thumbnails
tr: Önizlemeleri göster

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->animate- thumbnails->description
en: Animate thumbnails
tr: Önizleme animasyonu oynat

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->vertical- thumbnails->description
en: Enable vertical thumbnails
tr: Dikey önizlemeler etkin

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->sort- thumbnails->description
en: Sort thumbnails according to the last focused windows
tr: Önizlemeleri son odaklanılan pencerelere göre sırala

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->highlight-last- focused-thumbnail->description
en: Highlight the thumbnail of the last focused window
tr: Son odaklanılmış pencerenin önizlemesini vurgula

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->onclick- thumbnails->description
en: Click to show thumbnails
tr: Önizlemeleri göstermek için tıkla

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- recent->description
en: Show recent items
tr: Son öğeleri göster

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->autostart-menu- item->description
en: Show autostart option
tr: Otomatik başlatma seçeneğini göster

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->description
en: Apply the monitor move option to all windows
tr: Ekrana taşıma seçeneğini tüm pencerelere uygula

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->tooltip
en: When clicking "Move to monitor" in the context menu, this option will move all of an app's windows instead of just the last focused window from the app.
tr: İçerik menüsündeki "Ekrana taşı" seçeneğine tıklandığında, bu seçenek uygulamanın sadece son odaklanılmış penceresi yerine uygulamanın pencerelerini taşıyacaktır.

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-hover- peek->description
en: Show the window when hovering its thumbnail
tr: Önizleme üstüne gelindiğinde pencereyi göster

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->description
en: Window fade-in time
tr: Pencere açılma süresi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- out->description
en: Window fade-out time
tr: Pencere kaybolma süresi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->units
en: percent
tr: yüzde

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description
en: Window opacity
tr: Pencere saydamlığı

note: network@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Network manager applet
tr: Ağ yöneticisi uygulamacığı

note: network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the network applet menu.
tr: Ağ uygulamacığı menüsünün gösterimi için kısayol tuşu ayarla

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Workspace switcher
tr: Çalışma Alanı değiştirici

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Select the workspace from the panel
tr: Çalışma alanını panelden seçin

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->description
en: Type of display
tr: Ekran türü

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->tooltip
en: Note that the visual representation will only work if your panel is large enough to display it properly, otherwise the simple style will be used.
tr: Görsel sunum, sadece paneliniz düzgün şekilde görüntülemek için yeterince büyükse işe yarar, aksi takdirde basit stil kullanılır.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: A visual representation of the workspaces
tr: Çalışma alanlarının görsel bir sunumu

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: Simple buttons
tr: Basit düğmeler

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->description
en: Scroll wheel behavior
tr: Kaydırma tekerleği davranışı

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->tooltip
en: Reverse or disable the direction of the scroll in the workspace list.
tr: Çalışma alanı listesindeki kaydırma yönünü değiştirin ya da devre dışı bırakın.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Reversed
tr: Tersine

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Minimize all windows
tr: Tüm pencereleri küçült

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at- desktop->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->description
en: Peek at the desktop on hover
tr: Üstüne geldiğinde masaüstüne gözat

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip
en: Peek at the desktop when hovering the applet
tr: Uygulamacığın üstüne geldiğinizde masaüstüne gözatmanızı sağlar

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description
en: Blur effect
tr: Bulanıklık efekti

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip
en: Blur windows when peeking at the desktop
tr: Masaüstüne gözatarken pencereleri bulanıklaştırma

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description
en: Hover delay
tr: Üstüne gelme gecikmesi

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip
en: Delay before Peek shows desktop
tr: Masaüstü gözatma gösterimi öncesinde gecikme

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip
en: Change the opacity of windows when peeking at the desktop
tr: Masaüstüne gözatarken pencerelerin şeffaflık seviyesini değiştirin

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access your favorite files
tr: Sık kullanılan dosyalarınıza erişin

note: favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->show-full-uri->description
en: Display full paths in the list
tr: Listede tam yolları göster

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Control the trash from the panel
tr: Çöp kutusunu panelden kontrol edin

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings Applet
tr: Ayarlar Uygulamacığı

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon Settings
tr: Cinnamon Ayarları

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access removable drives
tr: Çıkarılabilir sürücülere erişin

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access the documents you recently opened
tr: Son açtığınız belgelerinize erişin

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Corner bar
tr: Köşe çubuğu

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A bar designed to be placed in the corner, used to show the desktop, desklets, the workspace selector or the window selector.
tr: Köşeye yerleştirilmek üzere tasarlanmış, masaüstünü, masaüstü uygulamacıklarını, çalışma alanı seçiciyi veya pencere seçiciyi göstermek için kullanılan bir çubuk.

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->description
en: Click action
tr: Tıklama eylemi

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces
tr: Çalışma alanı değiştir

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces (reversed)
tr: Çalışma alanı değiştir (tersine)

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Window list
tr: Pencere listesi

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list
tr: Ana Cinnamon pencere listesi

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-alerts->description
en: Show an alert in the window list when a window from another workspace requires attention
tr: Başka bir çalışma alanında gelişme olduğunda, pencere listesinde uyarı göster

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- scrolling->description
en: Enable mouse-wheel scrolling in the window list
tr: Pencere listesinde fare tekerleği ile kaydırmayı etkinleştir

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->reverse- scrolling->description
en: Reverse the direction of mouse-wheel scrolling in the window list
tr: Pencere listesindeki fare tekerleği kaydırma yönünü tersine çevir

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- minimize->description
en: Left click to minimize window
tr: Pencereyi simge durumuna küçültmek için sol tıklama kullan

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- close->description
en: Middle click to close window
tr: Pencereyi kapatmak için orta tıklama

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-show- label->description
en: Show window names in the panel
tr: Panelde pencere adını göster

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->description
en: Window button width in the panel
tr: Paneldeki pencere düğmesi genişliği

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->buttons-use-entire- space->description
en: Window buttons can have different sizes and use the entire space available
tr: Pencere düğmeleri farklı boyutlara sahip olabilir ve tüm mevcut alanı kullanabilir

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->description
en: Choose what to show when hovering over a window button
tr: Bir pencere düğmesinin üzerine gelindiğinde neyin gösterileceğini seçin

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Title
tr: Başlık

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Thumbnail
tr: Önizleme

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview-show- label->description
en: Show title above thumbnail
tr: Önizlemeler üstünde başlık göster

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Spacer
tr: Boşluk

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Add some space between your other applets
tr: Uygulamacıklarınız arasına boşluk ekleyin

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Amount of space in pixels
tr: Pikseller arası boşluk miktarı

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->tooltip
en: Adjust this to increase or decrease the width of this spacer
tr: Bu ayırıcının genişlik değerini artırmayı veya azaltmayı ayarla

note: scale@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Scale view
tr: Üstüne gelindiğinde ya da tıklandığında Ölçekleme görünümü etkinleşir

note: scale@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate scale on hover
tr: Üstüne geldiğinde Ölçeklendir

note: printers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Manage print jobs
tr: Yazdırma işlerini yönet

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->description
en: Show printer icon
tr: Yazıcı simgesi göster

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: Always
tr: Daima

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printers exist
tr: Yazıcı olduğunda

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printing
tr: Yazdırırken

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->tooltip
en: Choose when to show the printer icon in the panel
tr: Yazıcı simgesinin panelde ne zaman gösterileceğini seçin

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings API Demo
tr: Ayarlar API Ön Gösterimi

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A sample applet for demonstrating the capabilities and usage of the applet and desklet settings API
tr: Uygulamacıkların ve masaüstü uygulamacıklarının yeteneklerini ve kullanımını ortaya koymak için bir örnek ayar API uygulamacığı

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page1->title
en: Visible settings
tr: Görülebilirlik ayarları

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page2->title
en: Choosers
tr: Seçiciler

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page3->title settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section5->title
en: Command settings
tr: Komut ayarları

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page4->title
en: Editable list settings
tr: Düzenlenebilir liste ayarları

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page5->title
en: Dependencies
tr: Bağımlılıklar

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section0->title
en: Info
tr: Bilgi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->title
en: File choosers
tr: Dosya seçiciler

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->title
en: Menu settings
tr: Menü ayarları

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section4->title
en: Animation settings
tr: Animasyon ayarları

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section6->title
en: Other choosers
tr: Diğer seçiciler

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section7->title
en: My list
tr: Listem

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section8->title
en: Show dependencies section
tr: Bağımlılıklar bölümünü göster

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section9->title
en: Dependencies section
tr: Bağımlılıklar bölümü

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->label- info->description
en: Play with these widgets and see the automatic reaction in the panel applet.
    
    This is a label, and the content can't be modified nor accessed. You may want to use a label to show additional hints or instructions, for example.
tr: Bu gereçlerle oynayın ve panel uygulamasındaki otomatik tepkiyi görün
    
    Bu bir etikettir ve içerik değiştirilemez veya içeriğe erişilemez. Örneğin ek ipuçları veya talimatlar göstermek için bir etiket kullanmak isteyebilirsiniz.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->description
en: The icon to use in the panel
tr: Panelde kullanılacak simge

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->tooltip
en: Select an icon file, or you can type an icon name into the entry box
tr: Bir simge dosyası seçin, ya da  giriş kutusuna bir simge ismi yazabilirsiniz.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->description
en: The background color for the applet
tr: Uygulamacık için arkaplan rengi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->tooltip
en: Click the button to select a new background color for this applet
tr: Düğmeye tıklayıp ve seçim yaparak bu uygulamacığa yeni arkaplan rengi belirleyiniz

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->description
en: Applet width in the panel
tr: Paneldeki uygulamacık genişliği

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->tooltip
en: Increase or decrease this spinner value to make the applet wider or narrower in the panel
tr: Panelde uygulamacığın kapladığı alanı genişletmek ya da daraltmak için bu değeri yükseltin ya da düşürün

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->description
en: Please pick an option
tr: Lütfen bir seçeneği seçin

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: First Choice
tr: Birinci Seçim

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Second Choice
tr: İkinci Seçim

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Third Choice
tr: Üçüncü Seçim

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Fourth Choice
tr: Dördüncü Seçim

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->tooltip
en: A combo selection can select between int, boolean, float, and string values
tr: Bir birleşik seçim int, boolean, float, and string değerleri arasında seçenek sağlar

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale- demo->description
en: Here is a demonstration of bidirectional control
tr: Çift yönlü kontrolün gösterimi burasıdır

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale-demo->tooltip
en: If you adjust this scale, it updates in the applet.  If you adjust the scale in the applet, it updates here
tr: Ölçeklemeyi burada ayarladığınızda, uygulamacıktaki de güncellenir. Ölçeklemeyi uygulamacıkta ayarladığınızda, burada da güncellenir.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->description
en: Check this to use a custom label
tr: Özel bir etiket kullanmak için tıklayın

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->tooltip
en: Checking this box allows you to set a custom label in the field below - this demonstrates setting dependencies
tr: Bu kutucuğu işaretlemeniz, aşağıdaki alana özel bir etiket girmenizi sağlar - Bu, ayar bağımlılığını gösterir

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- label->description
en: Custom Applet Label
tr: Özel Uygulamacık Etiketi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-label->tooltip
en: Set your custom label here.  This field is unavailable unless the switch above is enabled
tr: Burada özel etiketinizi ayarlayabilirsiniz. Bu alan yukarıdaki anahtar etkin olmadıkça geçersizdir

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->description
en: Animation type
tr: Animasyon türü

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->tooltip
en: A tween chooser has as value a string, which you can pass as transition to Tweener.addTween()
tr: Bir ara seçici bir dize değerine sahiptir, Tweener.addTween() olarak geçiş yapabilirsiniz.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->effect- style->description
en: Effect type
tr: Efekt tipi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo- button->description
en: Don't Press This Button!!!
tr: Bu Düğmeye Basma!!!

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo-button->tooltip
en: Pressing this button activates a callback method in the applet - go ahead, press it.
tr: Bu düğmeye basmak uygulamacıkta bir geriçağırım yöntemi etkinleştirir - devam edin, buna basın.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->signal- test->description
en: This is a test widget for individual key signal firing
tr: Bu bireysel tuş basımı için bir test eklentisidir

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->keybinding- test->description
en: Set the keybinding here to activate an action
tr: Bir eylemi etkinleştirmek için buraya tuş kısayolu ayarla

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->file- select->description
en: Choose a file
tr: Bir dosya seçin

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->directory- select->description
en: Choose a directory
tr: Bir dizin seçin

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->sound- select->description
en: Choose a sound
tr: Bir ses seçin

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->font- select->description
en: Choose a font
tr: Bir yazıtipi seçin

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->description
en: You can type paragraphs and lists here
tr: Paragrafları ve listeleri buraya yazabilirsiniz

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->tooltip
en: This setting type is useful for multi-line lists, and text that is too long to fit in an entry widget.
    You can manually set the height of the text view with the 'height' property. This one is set to 150. Default is 200.
tr: Bu ayar türü çoklu-alan listeleri ve uygulamacıpa sığmayacak kadar uzun metinler için kullanışlıdır.
    Metin görünümünün yüksekliğini "yükseklik" seçeneğinden elle ayarlayabilirsiniz. Bu 150'ye ayarlandı. Varsayılan 200.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->date- select->description
en: Choose a Date
tr: Bir Tarih seçin

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->time- select->description
en: Choose a Time
tr: Bir Zaman Seçin

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->description
en: Custom tree widget
tr: Özel ağaç öğesi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Resident
tr: Yerleşik

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Address
tr: Adres

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Id number
tr: Id numarası

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Shortcut key
tr: Kısayol tuşu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: File Path
tr: Dosya Yolu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->description
en: Show the dependencies section
tr: Bağımlılıklar bölümünü göster

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->tooltip
en: Checking this box shows the Dependencies section below. Unchecking hides it.
tr: Bu seçenek seçildiğinde aşağıda Bağımlılıklar bölümünü gösterir. Seçenek pasifleştiğinde gizlenir.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->deps-info->description
en: You can see this section because the switch above is on. Try switching it off and see what happens.
tr: Yukarıdaki düğme açık konumda olduğu için bu bölümü görebiliyorsunuz. Kapalı konuma getirerek ne olacağını görebilirsiniz.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->description
en: Show info
tr: Bilgi göster

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #1
tr: Bilgi #1'i göster

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #2
tr: Bilgi #2'yi göster

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Don't show info #1 or #2
tr: #1 ya da #2 için bilgi gösterme

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info1->description
en: Info #1: You are seeing this info because the first option is selected in the combo box above. Try selecting different options to see different information.
tr: Bilgi #1: Bunu yukarıdaki açılır seçim kutusundaki ilk seçeneği seçtiğiniz için görüyorsunuz. Farklı bilgilendirmeleri görmek için farklı seçenekleri seçmeyi deneyin.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info2->description
en: Info #2: You are seeing different text now because you selected the second option in the combo box above.
tr: Bilgi #2: Yukarıdaki açılır seçim kutusundan ikinci seçeneği seçtiğiniz için, şimdi farklı metin görüyorsunuz.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin->description
en: Number value
tr: Sayı değeri

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info1->description
en: The value of the spinner above is less than 5
tr: Yukarıdaki değiştiricinin değeri 5 değerinden azdır.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info2->description
en: The value of the spinner above is greater than or equal to 5
tr: Yukarıdaki değiştiricinin değeri 5 değerinden büyük ya da eşittir.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- widget->description
en: Try out this custom widget!
tr: Bu özel gereci deneyin!

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Expo view
tr: Üstüne gelindiğinde ya da tıklandığında Sergi görünümü etkinleşir

note: expo@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate expo on hover
tr: Üstüne geldiğinde Sergiyi etkinleştir

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Slideshow Controls
tr: Slayt Gösterisi Kontrolleri

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Basic controls for the Cinnamon slideshow
tr: Cinnamon slayt gösterisi için temel kontroller

note: user@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet to access your account details, switch users and quickly logout or power off the computer
tr: Hesap detaylarına ulaşmak, kullanıcı değiştirme, hızlı oturum sonlandırma ve bilgisayarı kapatma için bir uygulamacık

note: user@cinnamon.org->metadata.json->name
en: User Applet
tr: Kullanıcı Uygulamacığı

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-name->description
en: Display user name on panel
tr: Kullanıcı adını panel üstünde göster

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Launch applications from the panel
tr: Uygulamarı panelden başlatın

note: panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->allow- dragging->description
en: Allow dragging of launchers
tr: Paneldeki başlatıcıların taşınmasına izin ver

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click to display and manage system notifications
tr: Sistem bildirimlerini görmek ve yönetmek için tıklayın

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->description
en: Ignore transient notifications
tr: Geçici bildirimleri yoksay

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->tooltip
en: Check this to ignore transient notifications.
tr: Geçici bildirimleri yok saymak için bu seçeneği işaretleyin.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showEmptyTray->description
en: Show empty tray
tr: Boş çekmeceyi göster

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->showEmptyTray->tooltip
en: Check this to show the tray even when there are no new notifications.
tr: Yeni uyarı olmadığı halde çekmecenin görünmesi bu seçeneği işaretleyiniz.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showNotificationCount->description
en: Show the number of notifications
tr: Bildirim sayısını göster

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show notifications
tr: Bildirimleri göster

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the notification popup menu.
tr: Bildirim menüsünü göstermek için tuş kısayolunu ayarlayın.

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->tooltip
en: Set keybinding(s) to clear all notifications.
tr: Tüm bildirimleri temizlemek için tuş kısayolunu ayarlayın.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemSettings->description inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemNotificationSettings->description
en: Open notification settings
tr: Bildirim ayarlarını aç

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Inhibit Applet
tr: Engelleme Uygulamacığı

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->description
en: This applet is used to disable notifications and power management (including the screensaver and the session from going idle)
tr: Bu uygulamacık bildirim ve güç yönetimini pasifleştirmek için kullanılır (ekran koruyucu ve oturumun boşta kalmasını içerir)

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->description
en: Inhibit power management
tr: Güç yönetimini engelle

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit power management.
tr: Güç yönetimini engellemek için klavye kısayolu ayarla.

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->description
en: Inhibit notifications
tr: Bildirimleri engelle

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit notifications.
tr: Bildirimleri engellemek için kısayol ayarla.

note: inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemPowerSettings->description
en: Open power settings
tr: Güç ayarlarını aç

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: On-Screen keyboard
tr: Ekran klavyesi

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to launch the on-screen keyboard
tr: Ekran klavyesini başlatmak için bir Cinnamon uygulamacığı

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Calendar
tr: Takvim

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: The Cinnamon calendar applet
tr: Cinnamon'un takvim uygulamacığı

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->description
en: Show calendar events
tr: Takvim olaylarını göster

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->tooltip
en: Check this to display events in the calendar.
tr: Takvimdeki olayları görüntülemek için bunu etkinleştirin.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->description
en: Show week numbers in calendar
tr: Takvimde hafta numarasını göster

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->tooltip
en: Check this to show week numbers in the calendar.
tr: Takvimde hafta numarası gösterimi için burayı işaretleyiniz.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description
en: Use a custom date format
tr: Özel bir tarih biçimi kullan

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the date in the calendar applet.
tr: Takvim uygulamacığında, özel bir tarih biçimi tanımlamak için bunu kontrol edin.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->description
en: Date format
tr: Tarih biçimi

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->tooltip clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->tooltip
en: Set your custom format here.
tr: Buradan özelleştirilmiş bir tarih biçimi ayarlayabilirsiniz.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip- format->description
en: Date format for tooltip
tr: İpucu için tarih biçimi

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip-format->tooltip
en: Set your custom tooltip format here.
tr: Buradan özel ipucu biçimini ayarlayın.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->tooltip
en: Click this button to know more about the syntax for date formats.
tr: Tarih formatı için sözdilimi hakkında daha fazla bilgi için bu düğmeyi tıklayınız.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show calendar
tr: Takvimi göster

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the calendar.
tr: Takvimi göstermek için tuş kısayolunu ayarlayın.

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->description
en: XRandR monitor control applet
tr: XRandR ekran kontrol uygulamacığı

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Accessibility applet
tr: Erişebilirlik uygulamacığı

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Windows Quick List
tr: Hızlı Pencere Listeleyici

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Quickly access windows from all workspaces
tr: Pencerelere tüm çalışma alanlarından hızlıca erişin

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Separator
tr: Ayraç

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A separator icon which can be added multiple times
tr: Bir ayraç simgesi birden fazla eklenebilir

note: power@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Power Manager
tr: Güç Yöneticisi

note: power@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon power management applet
tr: Cinnamon güç yönetimi uygulamacığı

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage
tr: Yüzdeyi göster

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show time remaining
tr: Kalan süreyi göster

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage and time remaining
tr: Kalan süreyi ve oranı göster

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Hide label
tr: Etiketi gizle

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->description
en: Always show all batteries
tr: Tüm pilleri daima göster

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->tooltip
en: Check this to always show multiple batteries in the panel, regardless of whether one of them is marked primary.
tr: Bu seçildiğinde pillerden birisinin birincil olarak belirtildiğine bakılmaksızın. çoklu pil daima panelde gösterilir.

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Digital photo frame
tr: Dijital resim çerçevesi

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A digital photo frame desklet
tr: Resimleriniz için dijital çerçeve sunan bir masaüstü uygulamacığı

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->directory->description
en: Folder
tr: Dizin

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->description
en: Height
tr: Yükseklik

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Width
tr: Genişlik

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->description
en: Fade delay
tr: Solma gecikmesi

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->description
en: Special effect
tr: Özel efekt

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Sepia
tr: Sepya

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
tr: Siyah ve Beyaz

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Launcher desklet
tr: Başlatıcı masaüstü uygulamacığı

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that launches a program
tr: Uygulama başlatmak için bir masaüstü uygulamacığı

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Clock desklet
tr: Saat masaüstü uygulamacığı

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that displays the time
tr: Zamanı gösteren bir masaüstü uygulamacığı

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->description
en: Text color
tr: Metin rengi

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->tooltip
en: Click the button to select a new text color
tr: Yeni bir metin rengi seçmek için düğmeye tıklayınız

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the time in the clock desklet.
tr: Saat Masaüstü Uygulamacığında özel bir biçimi tanımlamak için burayı düzenleyiniz.
