linuxmint - en to pt_PT translation catalogue (1814 entries)

en: Unknown
pt_PT: Desconhecido

en: Failed to launch '%s'
pt_PT: Falha ao iniciar "%s"

en: Passwords do not match
pt_PT: Disparidade nas palavras-passe

en: Password cannot be blank
pt_PT: A palavra-passe não pode estar em branco

en: Authentication dialog was dismissed by the user
pt_PT: A janela de autenticação foi dispensada pelo utilizador

en: Home
pt_PT: Pasta pessoal

en: File System
pt_PT: Sistema de ficheiros

en: Search
pt_PT: Procurar

en: Print version
pt_PT: Imprimir versão

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-appear->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
pt_PT: Aspeto

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
pt_PT: Cor

en: In mixed mode most applications are light. Some desktop elements are dark to create contrast.
pt_PT: No modo misto, a maioria das aplicações são claras. Alguns elementos do ambiente de trabalho são escuros para criar contraste.

en: Mixed
pt_PT: Misto

en: Dark
pt_PT: Escuro

en: Light
pt_PT: Claro

en: Advanced settings...
pt_PT: Definições avançadas...

en: Style
pt_PT: Estilo

en: Directory Properties
pt_PT: Propriedades do diretório

en: Name:
pt_PT: Nome:

en: Comment:
pt_PT: Comentário:

en: Launcher Properties
pt_PT: Propriedades do lançador

en: Command:
pt_PT: Comando:

en: Browse
pt_PT: Explorar

en: Launch in Terminal?
pt_PT: Executar no terminal?

en: Use dedicated GPU if available
pt_PT: Utilizar GPU dedicada, se disponível

en: Add
pt_PT: Adicionar

en: Delete
pt_PT: Eliminar

en: Edit
pt_PT: Editar

en: Main Menu
pt_PT: Menu principal

en: Restore System Configuration
pt_PT: Restaurar configuração do sistema

en: Restore the default menu layout
pt_PT: Restaurar disposição padrão do menu

en: Close
pt_PT: Fechar

en: _New Menu
pt_PT: _Novo menu

en: Ne_w Item
pt_PT: No_vo item

en: Cut
pt_PT: Cortar

en: Copy
pt_PT: Copiar

en: Paste
pt_PT: Colar

en: Properties
pt_PT: Propriedades

en: Edit Desktop File
pt_PT: Editar ficheiro do ambiente de trabalho

en: Add/Edit Launcher
pt_PT: Adicionar/editar lançador

en: Type:
pt_PT: Tipo:

en: Title:
pt_PT: Título:

en: Program:
pt_PT: Programa:

en: Icon Name
pt_PT: Nome do ícone

en: Application
pt_PT: Aplicação

en: Custom Application
pt_PT: Aplicação personalizada

en: Execution of '%s' failed:
pt_PT: Falha ao executar %s:

en: Caps Lock On
pt_PT: Caps Lock Ligado

en: Caps Lock Off
pt_PT: Caps Lock Desligado

en: Number Lock On
pt_PT: Number Lock Ligado

en: Number Lock Off
pt_PT: Number Lock Desligado

en: Are you sure you want to remove '%s'?
pt_PT: Tem a certeza que deseja remover '%s'?

en: Remove '%s'
pt_PT: Remover '%s'

en: About...
pt_PT: Acerca...

en: Configure...
pt_PT: Configurar...

en: Leave it
pt_PT: Manter

en: Remove it
pt_PT: Remover

en: Move to another panel
pt_PT: Mover para outro painel

en: A suitable panel could not be found. The applet has been removed instead.
pt_PT: Não foi possível encontrar um painel adequado. O applet foi removido.

en: Certain applets do not allow multiple instances or were at their max number of instances so were not copied
pt_PT: Alguns 'applets' não permitem múltiplas instâncias ou já atingiram o n.º máximo de instâncias permitidas e não foram copiados

en: Select Audio Device
pt_PT: Selecionar dispositivo de áudio

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Sound Settings
pt_PT: Definições de som

en: Headphones
pt_PT: Auscultadores

en: Headset
pt_PT: Auscultadores/microfone

en: Microphone
pt_PT: Microfone

en: Show Text
pt_PT: Mostrar texto

en: Hide Text
pt_PT: Ocultar texto

en: Caps lock is on
pt_PT: O Caps Lock está ligado

note: Translators: %s is an application name
en: %s is not responding
pt_PT: %s não está a responder

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the app to quit entirely.
pt_PT: Pode optar por esperar um pouco para continuar ou forçar a aplicação a sair completamente.

en: Wait
pt_PT: Esperar

en: Force Quit
pt_PT: Forçar sair

en: Remove this desklet
pt_PT: Remover este desklet

en: Some applications are busy or have unsaved work.
pt_PT: Algumas aplicações estão ocupadas ou têm trabalho não gravado.

en: Switch User
pt_PT: Trocar de utilizador

en: Log Out
pt_PT: Terminar sessão

en: Suspend
pt_PT: Suspender

en: Hibernate
pt_PT: Hibernar

en: Restart
pt_PT: Reiniciar

en: Shut Down
pt_PT: Encerrar

en: You will be logged out in %d second. | You will be logged out in %d seconds.
pt_PT[0]: A sua sessão será encerrada dentro de %d segundo.
pt_PT[1]: A sua sessão será encerrada dentro de %d segundos.

en: The computer will shut down in %d second. | The computer will shut down in %d seconds.
pt_PT[0]: O computador irá encerrar dentro de %d segundo.
pt_PT[1]: O computador irá encerrar dentro de %d segundos.

en: The computer will restart in %d second. | The computer will restart in %d seconds.
pt_PT[0]: O computador irá reiniciar dentro de %d segundo.
pt_PT[1]: O computador irá reiniciar dentro de %d segundos.

en: Ignore and continue
pt_PT: Ignorar e continuar

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
pt_PT: Tem a certeza de que deseja remover  a área de trabalho "%s"?

en: Initializing
pt_PT: A iniciar

en: Loaded
pt_PT: Carregado

en: Error
pt_PT: Erro

en: Out of date
pt_PT: Desatualizado

en: Not compatible with Wayland
pt_PT: Não compatível com o Wayland

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
pt_PT: Opções inválidas: número incorreto de cantos

en: Execution time (ms):
pt_PT: Tempo de execução (ms):

en: Loaded successfully
pt_PT: Carregado com sucesso

en: Check your video drivers
pt_PT: Verifique os controladores de vídeo

en: Your system is currently running without video hardware acceleration.
pt_PT: O sistema está a funcionar sem aceleração por hardware.

en: You may experience poor performance and high CPU usage.
pt_PT: Pode encontrar um desempenho fraco ou uma utilização elevada de CPU.

en: Launch Driver Manager
pt_PT: Iniciar gestor de controladores

en: Problems during Cinnamon startup
pt_PT: Ocorreram erros ao iniciar Cinnamon

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
pt_PT: O Cinnamon foi iniciado com sucesso mas um ou mais applets, desklets ou extensões não foram carregados.

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
pt_PT: Verifique o registo do sistema e o registo do ​​Cinnamon para quaisquer problemas.

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
pt_PT: Pode desativar o elemento que estiver a provocar os erros para que esta mensagem não seja mostrada novamente.

en: Please contact the developer.
pt_PT: Por favor contacte o programador.

en: Workspace
pt_PT: Área de trabalho

en: Restarting Cinnamon...
pt_PT: A reiniciar o Cinnamon...

en: System Information
pt_PT: Informações do sistema

en: Confirm
pt_PT: Confirmar

en: No
pt_PT: Não

en: Yes
pt_PT: Sim

en: Attention
pt_PT: Atenção

en: OK
pt_PT: Aceitar

en: Mirrored Displays
pt_PT: Ecrãs espelhados

en: You can also connect by pushing the “WPS” button on your router.
pt_PT: Também pode estabelecer ligação premindo o botão “WPS” no seu router.

en: Connect
pt_PT: Ligar

en: Password
pt_PT: Palavra-passe

en: Key
pt_PT: Chave

en: Username
pt_PT: Nome de utilizador

en: Private key password
pt_PT: Palavra-passe da chave privada

en: Identity
pt_PT: Identidade

en: Service
pt_PT: Serviço

en: Authentication required
pt_PT: Autenticação necessária

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network “%s”.
pt_PT: São necessárias palavras-passe ou chaves de encriptação para aceder à rede sem fios “%s”.

en: Wired 802.1X authentication
pt_PT: Autenticação 802.1X com cabo de rede

en: Network name
pt_PT: Nome da rede

en: DSL authentication
pt_PT: Autenticação DSL

en: PIN code required
pt_PT: Código PIN necessário

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
pt_PT: O código PIN é necessário para dispositivo de banda larga móvel

en: A password is required to connect to “%s”.
pt_PT: É necessária uma palavra-passe para ligar a “%s”.

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
pt_PT: Gestor de redes

en: VPN password
pt_PT: Palavra-passe da VPN

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
pt_PT: Selecione a posição do novo painel. Esc para cancelar.

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
pt_PT: Selecione a nova posição do painel. Esc para cancelar.

en: You don't have any panels added.
    Do you want to open panel settings?
pt_PT: Ainda não adicionou painéis.
    Gostaria de abrir as definições?

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
pt_PT: Definições do painel

en: Panel edit mode
pt_PT: Modo de edição do painel

en: Move
pt_PT: Mover

en: Remove
pt_PT: Remover

en: Are you sure you want to remove this panel?
pt_PT: Remover este painel?

en: Add a new panel
pt_PT: Adicionar um novo painel

en: Troubleshoot
pt_PT: Resolução de problemas

en: Restart Cinnamon
pt_PT: Reiniciar Cinnamon

en: Looking Glass
pt_PT: Aparência vidrada

en: Restore all settings to default
pt_PT: Restaurar definições originais

en: Are you sure you want to restore all settings to default?
pt_PT: Tem a certeza de que deseja restaurar as definições padrão?

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
pt_PT: Definições do sistema

en: Retry
pt_PT: Tentar novamente

en: %s (%s) has just been stopped.
pt_PT: %s (%s) acabou de ser parado.

en: Device %s can be turned off, if necessary.
pt_PT: O dispositivo %s pode ser desligado, se necessário.

en: Device %s is busy, please wait.
pt_PT: O dispositivo %s está ocupado, aguarde.

en: Do not disconnect or data loss may occur.
pt_PT: Não remover ou pode ocorrer perda de dados.

en: Unable to stop the drive %s (%s)
pt_PT: Não foi possível parar a unidade %s (%s)

en: %s (%s) can be safely unplugged.
pt_PT: %s (%s) pode ser removido com segurança.

en: Device %s can be removed.
pt_PT: O dispositivo %s pode ser removido.

en: %s (%s) has just been ejected.
pt_PT: %s (%s) acaba de ser ejectado.

en: Do not remove or data loss may occur.
pt_PT: Não remover ou podem ocorrer perdas de dados.

en: Unable to eject the drive %s (%s)
pt_PT: Incapaz de ejectar a unidade %s (%s)

en: Successfully unmounted %s (%s)
pt_PT: Desmontagem bem sucedida de %s (%s)

en: Failed to unmount %s (%s)
pt_PT: Falha ao desmontar %s (%s)

en: Authentication Required
pt_PT: Autenticação necessária

en: Authenticate
pt_PT: Autenticar

note: Translators: "that didn't work" refers to the fact that the * requested authentication was not gained; this can happen * because of an authentication error (like invalid password), * for instance.
en: Sorry, that didn't work. Please try again.
pt_PT: Lamentamos, não funcionou. Tente novamente.

en: Run a Command
pt_PT: Executar um comando

en: Press ESC to close
pt_PT: Premir Esc para fechar

note: Translators: This string should be shorter than 30 characters
en: Keep these display settings?
pt_PT: Manter estas definições de ecrã?

note: Translators: this and the following message should be limited in length, to avoid ellipsizing the labels.
en: Revert
pt_PT: Reverter

en: Keep changes
pt_PT: Manter alterações

en: Reverting to previous display settings in %d second. | Reverting to previous display settings in %d seconds.
pt_PT[0]: A reverter para as definições anteriores do ecrã dentro de %d segundo.
pt_PT[1]: A reverter para as definições anteriores do ecrã dentro de %d segundos.

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Mi_nimize
pt_PT: Mi_nimizar

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Unma_ximize
pt_PT: Res_taurar

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Ma_ximize
pt_PT: Ma_ximizar

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Move
pt_PT: _Mover

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Resize
pt_PT: _Redimensionar

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move Titlebar Onscreen
pt_PT: Mover barra de título no ecrã

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Always on _Top
pt_PT: Sempre no _topo

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Always on Visible Workspace
pt_PT: _Sempre na área de trabalho visível

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Only on This Workspace
pt_PT: _Só nesta área de trabalho

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move to Another _Workspace
pt_PT: Mover para outra área de _trabalho

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Close
pt_PT: Fe_char

en: No open windows
pt_PT: Não existem janelas abertas

en: Restore
pt_PT: Restaurar

en: Minimize
pt_PT: Minimizar

en: Maximize
pt_PT: Maximizar

en: Move to left workspace
pt_PT: Mover para a área de trabalho à esquerda

en: Move to right workspace
pt_PT: Mover para a área de trabalho à direita

en: Visible on all workspaces
pt_PT: Visível em todas as áreas de trabalho

en: Move to a new workspace
pt_PT: Mover para uma nova área de trabalho

en: Move to monitor %d
pt_PT: Mover para o monitor %d

en: Only on this workspace
pt_PT: Apenas nesta área de trabalho

en: Unmaximize
pt_PT: Restaurar

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
pt_PT: Acessibilidade

en: Zoom
pt_PT: Ampliação

en: Screen Reader
pt_PT: Leitor de ecrã

en: Screen Keyboard
pt_PT: Teclado no ecrã

en: Sticky Keys
pt_PT: Teclas fixas

en: Slow Keys
pt_PT: Teclas lentas

en: Bounce Keys
pt_PT: Teclas repetidas

en: Mouse Keys
pt_PT: Teclas do rato

note: Secondary click
en: Simulated secondary click
pt_PT: Simulação de segundo clique

note: Hover Click
en: Hover click
pt_PT: Clique na passagem

en: Universal Access Settings
pt_PT: Definições de acesso universal

en: High Contrast
pt_PT: Alto contraste

en: Large Text
pt_PT: Texto grande

note: Translators: This is the date which appears in the calendar applet, as a tooltip and as a title header inside the applet. The format uses the strftime syntax. %A, %B %-e, %Y is the American Date format (Saturday, January 4, 2020): %A is the name of the day, %B is the name of the month %-e is the non
en: %A, %B %-e, %Y
pt_PT: %A, %-e de %B de %Y

en: Date and Time Settings
pt_PT: Definições de data e de hora

en: Starting in a few minutes
pt_PT: A iniciar dentro de alguns minutos

en: Starting in %d minutes
pt_PT: A iniciar em %d minutos

en: This evening
pt_PT: Esta noite

en: Starting later today
pt_PT: A iniciar hoje mais tarde

en: In %d hour | In %d hours
pt_PT[0]: Dentro de %d hora
pt_PT[1]: Dentro de %d horas

en: No Events
pt_PT: Sem eventos

en: In progress
pt_PT: Em curso

en: All day
pt_PT: Todo o dia

en: Today
pt_PT: Hoje

note: Scale cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->opt
en: Show the desktop
pt_PT: Mostrar ambiente de trabalho

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->options
en: Show the desklets
pt_PT: Mostrar os desklets

note: ["WORKSPACE_UP", _("Switch to the workspace above"), "none", ""], ["WORKSPACE_DOWN", _("Switch to the workspace below"), "none", ""], cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org-
en: Show the workspace selector (Expo)
pt_PT: Mostrar o seletor de área de trabalho (Expo)

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->options
en: Show the window selector (Scale)
pt_PT: Mostrar o seletor de janelas (Escala)

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Favorites
pt_PT: Favoritos

en: Move to the other monitor
pt_PT: Mover para o outro monitor

en: Move to monitor
pt_PT: Mover para monitor

en: Move to another workspace
pt_PT: Mover para outra área de trabalho

en: Applet preferences
pt_PT: Preferências de Applet

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Grouped window list
pt_PT: Lista de janelas agrupadas

en: Places
pt_PT: Locais

en: Recent
pt_PT: Recentes

en: Run with dedicated GPU
pt_PT: Executar com GPU dedicada

en: Unpin from Panel
pt_PT: Retirar do painel

en: Pin to Panel
pt_PT: Fixar no painel

en: Remove from Autostart
pt_PT: Remover do arranque automático

en: Add to Autostart
pt_PT: Adicionar ao arranque automático

en: Create Shortcut
pt_PT: Criar atalho

en: Restore to full opacity
pt_PT: Restaurar opacidade total

en: Close others
pt_PT: Fechar outras

en: Close all
pt_PT: Fechar todas

en: Power management
pt_PT: Gestão de energia

en: Power management: Inhibited
pt_PT: Gestão de energia: Inibido

en: Power management: Active
pt_PT: Gestão de energia: Ativo

en: Power management is already inhibited by another program
pt_PT: A gestão de energia já está inibida por outro programa

en: Power management: inhibited by another program
pt_PT: Gestão de energia: inibida por outro programa

en: Apps inhibiting power management:
pt_PT: Aplicações que inibem a gestão de energia:

en: Inhibit applet
pt_PT: Inibir 'applet'

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
pt_PT: Notificações

en: Notifications: Active
pt_PT: Notificações: Ativo

en: Notifications: Inhibited
pt_PT: Notificações: Inibido

en: Show Keyboard Layout
pt_PT: Mostrar esquema do teclado

en: Show Character Table
pt_PT: Mostrar tabela de carateres

en: Keyboard Settings
pt_PT: Definições de teclado

en: Add to panel
pt_PT: Adicionar ao painel

en: Add to desktop
pt_PT: Adicionar ao ambiente de trabalho

en: Remove from favorites
pt_PT: Remover dos favoritos

en: Add to favorites
pt_PT: Adicionar aos favoritos

en: Uninstall
pt_PT: Desinstalar

en: This file is no longer available
pt_PT: Este ficheiro já não está disponível

en: Open with
pt_PT: Abrir com

en: Other application...
pt_PT: Outra aplicação...

en: Edit menu
pt_PT: Editar menu

en: Recent Files
pt_PT: Ficheiros recentes

en: Clear list
pt_PT: Limpar lista

en: Clear all recent documents
pt_PT: Limpar todos os documentos recentes

en: No recent documents
pt_PT: Sem documentos recentes

en: All Applications
pt_PT: Todas as aplicações

en: Lock Screen
pt_PT: Bloquear ecrã

en: Lock the screen
pt_PT: Bloqueia o ecrã

en: Leave the session
pt_PT: Sair da sessão

en: Shut down the computer
pt_PT: Encerrar o computador

en: <unknown>
pt_PT: <desconhecido>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
pt_PT: inativo

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
pt_PT: não gerido

en: disconnecting...
pt_PT: a desligar...

en: connecting...
pt_PT: a ligar...

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
pt_PT: requer autenticação

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
pt_PT: 'firmware' em falta

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
pt_PT: cabo desligado

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
pt_PT: indisponível

en: connection failed
pt_PT: falha na ligação

en: More
pt_PT: Mais

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
pt_PT: Ligado (privado)

en: Auto Ethernet
pt_PT: Ethernet automática

en: Auto broadband
pt_PT: Banda larga automática

en: Auto dial-up
pt_PT: Marcação telefónica automática

note: Translators: this the automatic wireless connection name (including the network name)
en: Auto %s
pt_PT: %s automática

en: Auto bluetooth
pt_PT: Bluetooth automático

en: Auto wireless
pt_PT: Rede sem fios automática

en: Enable networking
pt_PT: Ativar rede

en: Wired
pt_PT: Com fios

en: Wireless
pt_PT: Sem fios

en: Mobile broadband
pt_PT: Banda larga móvel

en: VPN Connections
pt_PT: Ligações VPN

en: WIREGUARD Connections
pt_PT: Ligações WIREGUARD

en: Network Settings
pt_PT: Definições de rede

en: Network Connections
pt_PT: Ligações de rede

en: Connection failed
pt_PT: Falha na ligação

en: Activation of network connection failed
pt_PT: Não foi possível ativar a ligação de rede

en: Networking is disabled
pt_PT: A rede está desativada

en: No connection
pt_PT: Sem ligação

en: Connecting to the cellular network...
pt_PT: A ligar à rede móvel...

en: Connecting to the wireless network...
pt_PT: A ligar à rede sem fios...

en: Connecting to the wired network...
pt_PT: A ligar à rede com fios...

en: Connecting to the VPN...
pt_PT: A ligar à VPN...

en: Connecting to WIREGUARD...
pt_PT: A estabelecer ligação com WIREGUARD...

en: Connecting to the network...
pt_PT: A ligar à rede...

en: Connected to the wireless network
pt_PT: Ligado à rede sem fios

en: Wireless connection
pt_PT: Ligação sem fios

en: (Limited connectivity)
pt_PT: (Ligação limitada)

en: Connected to the wired network
pt_PT: Ligado à rede com fios

en: Connected to the cellular network
pt_PT: Ligado à rede móvel

en: Connected to the VPN
pt_PT: Ligado à VPN

en: Connected to WIREGUARD
pt_PT: Ligado ao WIREGUARD

en: Connected to the network
pt_PT: Ligado à rede

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
pt_PT: Limpar notificações

en: Notification Settings
pt_PT: Definições de notificações

en: No notifications
pt_PT: Sem notificações

en: %d notification | %d notifications
pt_PT[0]: %d notificação
pt_PT[1]: %d notificações

en: just now
pt_PT: agora mesmo

en: %d second ago | %d seconds ago
pt_PT[0]: %d segundo atrás
pt_PT[1]: %d segundos atrás

en: %d minute ago | %d minutes ago
pt_PT[0]: %d minuto atrás
pt_PT[1]: %d minutos atrás

en: Enable on-screen keyboard
pt_PT: Ativar o teclado no ecrã

en: Click to toggle the on-screen keyboard
pt_PT: Clique para mostrar/ocultar o teclado no ecrã

en: Click to enable the on-screen keyboard
pt_PT: Clique para ativar o teclado no ecrã

en: Launch
pt_PT: Iniciar

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Panel launchers
pt_PT: Lançadores de painel

en: Power Saver
pt_PT: Poupança de energia

en: Balanced
pt_PT: Equilibrado

en: Performance
pt_PT: Desempenho

en: Battery full
pt_PT: Bateria carregada

en: Battery almost full
pt_PT: Bateria quase cheia

en: Battery good
pt_PT: Boa bateria

en: Low battery
pt_PT: Bateria fraca

en: Critically low battery
pt_PT: Bateria em estado crítico

en: AC adapter
pt_PT: Adaptador AC

en: Laptop battery
pt_PT: Bateria do portátil

en: Mouse
pt_PT: Rato

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
pt_PT: Teclado

en: Cell phone
pt_PT: Telemóvel

en: Media player
pt_PT: Reprodutor multimédia

en: Computer
pt_PT: Computador

en: Gaming input
pt_PT: Entrada para jogos

en: Touchpad
pt_PT: Painel de toque

note: Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
pt_PT: Rede

en: Speakers
pt_PT: Altifalantes

en: Video
pt_PT: Vídeo

en: Audio device
pt_PT: Dispositivo de áudio

en: Remote control
pt_PT: Controlo remoto

en: Printer
pt_PT: Impressora

en: Scanner
pt_PT: Digitalizador

en: Camera
pt_PT: Câmara

en: Wearable
pt_PT: Equipamento utilizável

en: Toy
pt_PT: Brinquedo

en: Bluetooth device
pt_PT: Dispositivo Bluetooth

en: Brightness
pt_PT: Brilho

en: Keyboard backlight
pt_PT: Retroiluminação do teclado

en: Power Settings
pt_PT: Definições de energia

en: Charging
pt_PT: A carregar

en: Charging - %d hour until fully charged | Charging - %d hours until fully charged
pt_PT[0]: A carregar - %d hora até totalmente carregada
pt_PT[1]: A carregar - %d horas até totalmente carregada

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
pt_PT: A carregar - %d %s %d %s até totalmente carregada

en: hour | hours
pt_PT[0]: hora
pt_PT[1]: horas

en: minute | minutes
pt_PT[0]: minuto
pt_PT[1]: minutos

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
pt_PT[0]: A carregar - %d minuto até totalmente carregada
pt_PT[1]: A carregar - %d minutos totalmente carregada

en: Fully charged
pt_PT: Totalmente carregada

en: Using battery power
pt_PT: A utilizar bateria

en: Using battery power - %d hour remaining | Using battery power - %d hours remaining
pt_PT[0]: A utilizar bateria - %d hora restante
pt_PT[1]: A utilizar bateria - %d horas restantes

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Using battery power - %d %s %d %s remaining
pt_PT: A utilizar bateria -%d %s %d %s restantes

en: Using battery power - %d minute remaining | Using battery power - %d minutes remaining
pt_PT[0]: A utilizar bateria - %d minuto restante
pt_PT[1]: A utilizar bateria - %d minutos restantes

en: Fully discharged
pt_PT: Totalmente descarregado

en: Not charging
pt_PT: Não está a carregar

note: Label                           Executable Icon                        Category      Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
pt_PT: Impressoras

en: Cancel all jobs
pt_PT: Cancelar todos os trabalhos

en: '%s' on %s
pt_PT: '%s' em %s

en: Send to front
pt_PT: Enviar para a frente

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
pt_PT: Documentos recentes

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
pt_PT: Unidades removíveis

en: Open file manager
pt_PT: Abrir gestor de ficheiros

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
pt_PT: Escala

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
pt_PT: Definições

en: Hi there!
pt_PT: Olá!

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
pt_PT: Premiu o botão!!!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
pt_PT: Utilizou a tecla de atalho!!!

en: Click to show the desktop or middle-click to show the desklets
pt_PT: Clique para mostrar a área de trabalho ou botão central para mostrar os desklets

en: Show Desklets
pt_PT: Mostrar desklets

en: Click to pause the slideshow
pt_PT: Clique para pausa na apresentação

en: Click to resume the slideshow
pt_PT: Clique para retomar a apresentação

en: The slideshow is disabled
pt_PT: A apresentação está desativada

en: Slideshow
pt_PT: Apresentação

en: Next Background
pt_PT: Fundo seguinte

en: Background Settings
pt_PT: Definições de fundo

en: Current background:
pt_PT: Fundo atual:

en: Playing
pt_PT: Em reprodução

en: Paused
pt_PT: Em pausa

en: Stopped
pt_PT: Parado

en: Unknown Artist
pt_PT: Artista desconhecido

en: Unknown Album
pt_PT: Álbum desconhecido

en: Unknown Title
pt_PT: Título desconhecido

en: Previous
pt_PT: Anterior

en: Play
pt_PT: Reproduzir

en: Stop
pt_PT: Parar

en: Next
pt_PT: Seguinte

en: Consecutive Playing
pt_PT: Reprodução sequencial

en: No Shuffle
pt_PT: Sem aleatório

en: Open Player
pt_PT: Abrir reprodutor

en: Quit Player
pt_PT: Fechar reprodutor

en: Pause
pt_PT: Pausa

en: Repeat Single
pt_PT: Repetir uma

en: Repeat All
pt_PT: Repetir todas

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
pt_PT: Aleatório

en: Mute output
pt_PT: Sem som de saída

en: Mute input
pt_PT: Sem som de entrada

en: Applications
pt_PT: Aplicações

en: Output device
pt_PT: Dispositivo de saída

en: Input device
pt_PT: Dispositivo de entrada

en: Launch player
pt_PT: Abrir reprodutor

en: Choose player controls
pt_PT: Escolher controlos do reprodutor

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
pt_PT: Tem a certeza de que deseja eliminar permanentemente todos os itens do lixo?

en: This operation cannot be undone.
pt_PT: Esta operação não pode ser desfeita.

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
pt_PT: Lixo

en: Empty Trash
pt_PT: Limpar lixo

en: Open Trash
pt_PT: Abrir lixo

en: Log Out...
pt_PT: Terminar sessão...

en: Power Off...
pt_PT: Desligar...

en: Remove 'Window list'
pt_PT: Remover 'Lista de janelas'

en: All windows
pt_PT: Todas as janelas

en: Manage workspaces (Expo)
pt_PT: Gerir áreas de trabalho (Expo)

en: Add a new workspace
pt_PT: Adicionar nova área de trabalho

en: Remove the current workspace
pt_PT: Remover área de trabalho atual

en: Left
pt_PT: Esquerda

en: Right
pt_PT: Direita

en: Upside-down
pt_PT: De cima para baixo

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section
en: Display
pt_PT: Ecrã

en: Configure display settings...
pt_PT: Configurar definições de exibição...

en: Clock
pt_PT: Relógio

en: Edit launcher
pt_PT: Editar lançador

en: Photo Frame
pt_PT: Moldura da foto

en: Control Center
pt_PT: Centro de controlo

en: Users and Groups
pt_PT: Utilizadores e grupos

en: Add or remove users and groups
pt_PT: Adicionar e remover utilizadores e grupos

note: Virtual keyboard
en: Virtual keyboard
pt_PT: Teclado virtual

en: Turn on-screen keyboard on or off
pt_PT: Ativar ou desativar teclado no ecrã

en: Valid name
pt_PT: Nome válido

en: The name cannot be empty.
pt_PT: O nome não pode estar vazio.

en: Valid executable
pt_PT: Executável válido

en: The executable is not valid. It cannot be empty and spaces in the path must be escaped with backslash (\).
pt_PT: O executável não é válido. Este não pode estar vazio e o espaços no caminho devem ser seguidos por uma barra invertida (\).

en: Cannot create the launcher at this location.  Add to the desktop instead?
pt_PT: Não foi possível criar o lançador neste local. Adicionar ao ambiente de trabalho?

en: Choose a command
pt_PT: Escolha um comando

en: Would you like to add this launcher to the menu also?  It will be placed in the Other category initially.
pt_PT: Gostaria de adicionar este lançador ao menu? Será colocado inicialmente na categoria Outros.

en: Screen Locker
pt_PT: Bloqueador de ecrã

en: Please type an away message for the lock screen
pt_PT: Escreva uma mensagem de ausência para o ecrã de bloqueio

en: Preferences
pt_PT: Preferências

en: Hardware
pt_PT: Equipamento

en: Administration
pt_PT: Administração

en: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet
pt_PT: rede, wifi, rede sem fios, ethernet, internet

en: color, profile, display, printer, output
pt_PT: cor, perfil, exibição, impressora

en: Graphics Tablet
pt_PT: Mesa digitalizadora

en: wacom, digitize, tablet, graphics, calibrate, stylus
pt_PT: wacom, digitalizar, tablet, gráficos, calibrar, caneta digitalizadora

en: printers, laser, inkjet
pt_PT: impressora, laser, jato de tinta

en: firewall, block, filter, programs
pt_PT: firewall, bloqueio, filtro, programas

en: Languages
pt_PT: Idiomas

en: language, install, foreign
pt_PT: idioma, instalar, estrangeiro

en: Input Method
pt_PT: Método de introdução

en: language, install, foreign, input, method, chinese, korean, japanese, typing
pt_PT: idiomas, instalar, estrangeiro, entrada, método, chinês, coreano, japonês, digitar

en: Login Window
pt_PT: Janela de início de sessão

en: login, lightdm, mdm, gdm, manager, user, password, startup, switch
pt_PT: autenticação, login, lightdm, mdm, gdm, gestor, utilizador, palavra-passe, início, trocar

en: login, lightdm, manager, settings, editor
pt_PT: login, lightdm, gestor, definições, editor

en: login, gdm, manager, user, startup, switch
pt_PT: inícip, sessão, gdm, gestor, utilizador, arranque, trocar

en: Driver Manager
pt_PT: Gestor de controladores

en: video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
pt_PT: vídeo, controlador, wifi, placa, equipamento, proprietário, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Nvidia Settings
pt_PT: Definições Nvidia

en: video, driver, proprietary, nvidia, settings
pt_PT: vídeo, controlador, proprietário, nvidia, definições

note: Label                  Executable                  Icon Category  Keywords for filter
en: Software Sources
pt_PT: Repositórios

en: ppa, repository, package, source, download
pt_PT: ppa, repositório, pacote, fonte, descargas

en: Package Management
pt_PT: Gestão de pacotes

en: update, install, repository, package, source, download
pt_PT: atualizar, instalar, repositório, pacote, fonte, descargas

en: user, users, account, accounts, group, groups, password
pt_PT: utilizador, utilizadores, conta, contas, grupo, grupos, palavra-passe

en: bluetooth, dongle, transfer, mobile
pt_PT: bluetooth, dongle, transferência, móvel

en: Manage Services and Units
pt_PT: Gerir serviços e unidades

en: systemd, units, services, systemctl, init
pt_PT: systemd, unidades, serviços, systemctl, init

en: Disks
pt_PT: Discos

en: disks, manage, hardware, management, hard, hdd, pendrive, format, erase, test, create, iso, ISO, disk, image
pt_PT: discos, gerir, hardware, gestão, rígido, hdd, pendrive, formatar, apagar, testar, criar, iso, ISO, disco, imagem

en: Online Accounts
pt_PT: Contas online

en: ppa, repository, package, source, download, video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
pt_PT: ppa, repositórip, pacote, fonte, transferência, descarga, vídeo, driver, controlador, wifi, placa, hardware, proprietário, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Back to all settings
pt_PT: Voltar a Definições

en: The group name cannot contain upper-case or space characters
pt_PT: O nome do grupo não pode ter letras maiúsculas nem espaços

en: Change Password
pt_PT: Alterar palavra-passe

en: New password
pt_PT: Nova palavra-passe

en: Confirm password
pt_PT: Confirmar palavra-passe

en: Generate a password
pt_PT: Gerar palavra-passe

en: Your new password needs to be at least 8 characters long
pt_PT: A sua nova palavra-passe tem que ter, pelo menos, 8 caracteres

en: Show password
pt_PT: Mostrar palavra-passe

en: An error occurred. Your password was not changed.
pt_PT: Ocorreu um erro. A sua palavra-passe não foi alterada.

en: Change
pt_PT: Alterar

en: Too short
pt_PT: Muito curta

en: Weak
pt_PT: Fraca

en: Fair
pt_PT: Razoável

en: Good
pt_PT: Boa

en: Strong
pt_PT: Forte

en: Standard
pt_PT: Padrão

en: Administrator
pt_PT: Administrador

en: Account Type
pt_PT: Tipo de conta

en: Full Name
pt_PT: Nome completo

en: Invalid username
pt_PT: Nome de utilizador inválido

en: A user with the name '%s' already exists.
pt_PT: Já existe um utilizador com o nome '%s'.

en: Users
pt_PT: Utilizadores

en: Groups
pt_PT: Grupos

en: Click to change the picture
pt_PT: Clique para mudar de imagem

en: Browse for more pictures...
pt_PT: Procurar mais imagens...

en: Click to change the name
pt_PT: Clique para mudar o nome

en: Click to change the password
pt_PT: Clique para mudar a palavra-passe

en: Click to change the groups
pt_PT: Clique para mudar os grupos

en: Picture
pt_PT: Imagem

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
pt_PT: Nome

en: Open
pt_PT: Abrir

en: Images
pt_PT: Imagens

en: No password set
pt_PT: Palavra-passe não definida

en: Set at login
pt_PT: Definir ao autenticar

en: This user is currently logged in
pt_PT: Este utilizador está autenticado

en: The user's home directory is encrypted. To preserve access to the encrypted directory, only the user should change this password.
pt_PT: A pasta pessoal do utilizador está cifrada. Para manter o acesso ao diretório cifrado, apenas o utilizador deve alterar esta palavra-passe.

en: Are you sure you want to permanently delete %s and all the files associated with this user?
pt_PT: Tem a certeza de que deseja eliminar permanentemente %s e todos os ficheiros associados a este utilizador?

en: This group is set as %s's primary group
pt_PT: Este grupo está definido como grupo primário de %s

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
pt_PT: Tem a certeza de que deseja eliminar permanentemente %s?

en: Group Name
pt_PT: Nome do grupo

en: Previous instance
pt_PT: Instância anterior

en: Next instance
pt_PT: Instância seguinte

en: More options
pt_PT: Mais opções

en: Import from a file
pt_PT: Importar de um ficheiro

en: Export to a file
pt_PT: Exportar para um ficheiro

en: Reset to defaults
pt_PT: Repor predefinições

en: Reload %s
pt_PT: Recarregar %s

en: Settings for %s
pt_PT: Definições para %s

en: Select or enter file to export to
pt_PT: Selecione ou indique o ficheiro de destino

en: JSON files
pt_PT: Ficheiros JSON

en: Select a JSON file to import
pt_PT: Selecione o ficheiro JSON a importar

en: Cancel Job
pt_PT: Cancelar tarefa

en: Do you really want to cancel this job?
pt_PT: Tem a certeza de que deseja cancelar esta tarefa?

en: Keep Printing
pt_PT: Continuar impressão

en: Do you really want to cancel all jobs?
pt_PT: Tem a certeza de que deseja cancelar todas as tarefas?

en: Cancel All Jobs
pt_PT: Cancelar todas as tarefas

en: Random
pt_PT: Aleatório

en: Show
pt_PT: Mostrar

en: Select a date
pt_PT: Selecione uma data

en: Select a time
pt_PT: Selecionar uma hora

en: Hour
pt_PT: Hora

en: Minute
pt_PT: Minuto

en: Second
pt_PT: Segundo

en: This applet is currently enabled
pt_PT: Este applet está ativo

en: This desklet is currently enabled
pt_PT: Este desklet está ativo

en: This extension is currently enabled
pt_PT: Esta extensão está ativa

en: by %s
pt_PT: por %s

en: Configure
pt_PT: Configurar

en: This is a system applet. It cannot be removed.
pt_PT: Este é um applet do sistema. Não pode ser removido.

en: This is a system desklet. It cannot be removed.
pt_PT: Este é um desklet de sistema. Não pode ser removido.

en: This is a system extension. It cannot be removed.
pt_PT: Esta é uma extensão do sistema. Não pode ser removida.

en: This applet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
pt_PT: Este applet contém chamadas de função que podem, potencialmente, causar bloqueios ou falhas do Cinnamon. Se  estiver a ter falhas ou bloqueios, tente removê-lo.

en: This desklet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
pt_PT: Este desklet contém chamadas de função que podem, potencialmente, causar bloqueios ou falhas do Cinnamon. Se estiver a ter falhas ou bloqueios, tente removê-lo.

en: This extension contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
pt_PT: Esta extensão contém chamadas de função que podem, potencialmente, causar bloqueios ou falhas do Cinnamon. Se  estiver a ter falhas ou bloqueios, tente removê-lo.

en: About
pt_PT: Acerca

en: Extension %s is not compatible with your version of Cinnamon.
pt_PT: A extensão %s não é compatível com a sua versão do Cinnamon.

en: There are multiple instances enabled. Are you sure you want to remove all of them?
pt_PT: Existem várias instâncias ativas. Tem a certeza de que deseja remover todos elas?

en: Are you sure you want to completely remove %s?
pt_PT: Tem a certeza de que deseja remover %s permanentemente?

en: This will restore the default set of enabled applets. Are you sure you want to do this?
pt_PT: Isto irá restaurar o conjunto padrão de applets ativados. Tem a certeza?

en: This will restore the default set of enabled desklets. Are you sure you want to do this?
pt_PT: Isto irá restaurar o conjunto padrão de desklets ativos. Tem a certeza?

en: This will disable all active extensions. Are you sure you want to do this?
pt_PT: Isto irá desativar todas as extensões. Tem a certeza?

en: This will remove all actions. Are you sure you want to do this?
pt_PT: Isto irá remover todas as ações. Tem a certeza de que pretende fazer isto?

en: Something went wrong while loading %s. Please make sure you are using the latest version, and then report the issue to its developer.
pt_PT: Aconteceu um erro ao carregar %s. Certifique-se de que está a utilizar a versão mais recente e, se estiver, reporte este problema ao programador.

en: Installed
pt_PT: Instalada

en: Install
pt_PT: Instalar

en: Update
pt_PT: Atualizar

en: Sort by
pt_PT: Ordenar por

en: Popularity
pt_PT: Popularidade

en: Date
pt_PT: Data

en: Upgradable
pt_PT: Atualizável

en: More info
pt_PT: Mais detalhes

en: Refresh
pt_PT: Recarregar

en: Update all
pt_PT: Atualizar tudo

en: %d update available | %d updates available
pt_PT[0]: %d atualização disponível
pt_PT[1]: %d atualizações disponíveis

en: No updates available
pt_PT: Não existem atualizações

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color
pt_PT: Clique no conta-gotas, clique sobre uma cor em qualquer lugar do ecrã para selecionar essa cor

en: Click to set a new accelerator key.
pt_PT: Clique para definir a nova tecla de atalho.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
pt_PT: Prima Escape ou clique novamente para cancelar a operação.

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
pt_PT: Prima Backspace para limpar a tecla de atalho existente.

en: unassigned
pt_PT: não atribuída

en: Pick an accelerator
pt_PT: Escolha o acelerador

en: Continue
pt_PT: Continuar

en: 
    This key combination, '<b>%s</b>' should not be used because it would become impossible to type using this key.
pt_PT: 
    Esta combinação de teclas, '<b>%s</b>' não deve ser usada porque se tornaria impossível digitar usando esta tecla.

en: Please try again using a modifier key such as Control, Alt or Super (Windows key).
pt_PT: Tente novamente usando uma tecla modificadora tal como Control, Alt ou Super (tecla Windows).

en: Continue only if you are certain this is what you want, otherwise press cancel.
pt_PT: Continue apenas se tiver a certeza de que é isto que pretende, caso contrário, prima cancelar.

en: Checking dependencies
pt_PT: A verificar dependências

en: Please install: %s
pt_PT: Por favor instale: %s

en: _Cancel
pt_PT: _Cancelar

en: _Open
pt_PT: _Abrir

en: Sound files
pt_PT: Ficheiros de som

en: Downloading images:
pt_PT: A descarregar imagens:

en: An error occurred while trying to access the server. Please try again in a little while.
pt_PT: Ocorreu um erro ao tentar aceder ao servidor. Por favor tente mais tarde.

en: Something went wrong with the spices download. Please try refreshing the list again.
pt_PT: Algo correu mal com a transferência das especiarias (spices). Tente atualizar a lista novamente.

en: Refreshing the cache
pt_PT: A recarregar cache

en: Installing %s
pt_PT: A instalar %s

en: An error occurred during the installation of %s. Please report this incident to its developer.
pt_PT: Ocorreu um erro ao instalar %s. Por favor reporte este incidente aos programadores da aplicação.

en: Uninstalling %s
pt_PT: A desinstalar %s

en: A problem occurred while removing %s.
pt_PT: Ocorreu um erro ao remover %s.

en: 
    
    Details:  %s
pt_PT: 
    
    Detalhes: %s

en: Add new entry
pt_PT: Adicionar nova entrada

en: Remove selected entry
pt_PT: Remover entrada selecionada

en: Edit selected entry
pt_PT: Editar entrada selecionada

en: Move selected entry up
pt_PT: Mover entrada selecionada para cima

en: Move selected entry down
pt_PT: Mover entrada selecionada para baixo

en: Edit entry
pt_PT: Editar entrada

en: Configure accessibility features
pt_PT: Configurar funções de acessibilidade

en: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast
pt_PT: amplificador, fala, acesso, ampliação, teclas, contraste

note: Visual Aids
en: Visual Aids
pt_PT: Ajudas visuais

en: High contrast
pt_PT: Alto contraste

en: Large text
pt_PT: Texto grande

en: Screen reader
pt_PT: Leitor de ecrã

en: Configure screen reader
pt_PT: Configurar o leitor de ecrã

note: Desktop Zoom
en: Desktop Zoom
pt_PT: Ampliação da área de trabalho

en: Enable zoom
pt_PT: Ativar ampliação

en: Magnification
pt_PT: Magnificação

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
pt_PT: Desativado

en: Mouse wheel modifier
pt_PT: Modificador da roda do rato

en: While this modifier is pressed, mouse scrolling will increase or decrease zoom.
pt_PT: Se mantiver esta tecla premida, a roda do rato serve para ampliar/reduzir a visualização.

en: Scroll at screen edges
pt_PT: Deslocar nas margens do ecrã

en: Keep cursor centered
pt_PT: Manter cursor centrado

en: Cursor moves with contents
pt_PT: O cursor move-se com o conteúdo

en: Cursor pushes contents around
pt_PT: O cursor movimenta o conteúdo

en: Mouse tracking mode
pt_PT: Modo de acompanhamento do rato

en: Lens mode
pt_PT: Modo lente

en: Square
pt_PT: Quadrado

en: Horizontal strip
pt_PT: Risca horizontal

en: Vertical strip
pt_PT: Risca vertical

en: Lens shape
pt_PT: Forma da lente

en: Full screen
pt_PT: Ecrã completo

en: Top half
pt_PT: Metade superior

en: Bottom half
pt_PT: Metade inferior

en: Left half
pt_PT: Metade esquerda

en: Right half
pt_PT: Metade direita

en: Screen position
pt_PT: Posição do ecrã

en: Enable the on-screen keyboard
pt_PT: Ativar teclado virtual

en: Touch
pt_PT: Toque

en: Full scale
pt_PT: Escala completa

en: Scanning
pt_PT: A analisar

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
pt_PT: Esquema de teclado

en: At the bottom of the screen
pt_PT: Na parte inferior do ecrã

en: At the top of the screen
pt_PT: Na parte superior do ecrã

en: Keyboard position
pt_PT: Posição do teclado

en: A quarter of the screen
pt_PT: Um quarto da ecrã

en: A third of the screen
pt_PT: Um terço do ecrã

en: Half of the screen
pt_PT: Metade do ecrã

en: Keyboard size
pt_PT: Tamanho do teclado

en: Show the keyboard any time something expects input
pt_PT: Mostrar teclado sempre que for necessário introdução de texto

en: Show keyboard only when the user activates it
pt_PT: Mostrar teclado apenas quando o utilizador o ativar

en: Activation mode
pt_PT: Modo de ativação

note: Keyboard indicators
en: Keyboard indicators
pt_PT: Indicadores de teclado

en: Use visual indicator on Caps and Num Lock
pt_PT: Utilizar indicadores visuais para as teclas CapsLock e NumLock

en: Use audio indicator on Caps and Num Lock
pt_PT: Utilizar indicadores sonoros para o CapsLock e NumLock

en: Sound to use Caps or Num Lock on
pt_PT: Som ao ativar as teclas CapsLock ou NumLock

en: Sound to use Caps or Num Lock off
pt_PT: Som ao desativar as CapsLock ou NumLock

en: Event feedback (required for typing assistance alerts)
pt_PT: Reação de eventos (necessário para alertas a ajuda de digitação)

en: Enable visual alerts
pt_PT: Ativar alertas visuais

en: Flash the entire monitor
pt_PT: Piscar todo o monitor

en: Flash the active window
pt_PT: Piscar janela atual

en: Visual style
pt_PT: Estilo visual

en: Enable audio alerts
pt_PT: Ativar alertas de áudio

en: Sound to use for window alerts
pt_PT: Som a utilizar nos alertas de janelas

en: Typing assistance
pt_PT: Ajudas de digitação

note: Stickykeys
en: Sticky keys
pt_PT: Teclas presas

en: Treat a sequence of modifier keys as a combination
pt_PT: Tratar sequências de modificadores como uma combinação

en: Disable if two modifiers are pressed together
pt_PT: Desativar se dois modificadores forem premidos em conjunto

en: Alert when a modifier key is pressed
pt_PT: Alertar ao premir um modificador

note: Slowkeys
en: Slow keys
pt_PT: Teclas lentas

en: Put a delay between when a key is pressed and when it is accepted
pt_PT: Colocar um atraso entre a pressão e a aceitação da tecla

en: Alert when a key is pressed
pt_PT: Alertar ao premir uma tecla

en: Alert when a key is accepted
pt_PT: Alertar ao aceitar uma tecla

en: Alert when a key is rejected
pt_PT: Alertar ao rejeitar uma tecla

en: Acceptance delay
pt_PT: Atraso de aceitação

en: Short
pt_PT: Curto

en: Long
pt_PT: Longo

note: Bouncekeys
en: Bounce keys
pt_PT: Teclas saltitantes

en: Ignore fast duplicate keypresses
pt_PT: Ignorar pressões duplicadas de teclas

note: Mousekeys
en: Mouse keys
pt_PT: Teclas do rato

en: Control the pointer using the keypad
pt_PT: Controlar ponteiro do cursor com o teclado

en: Initial delay
pt_PT: Atraso inicial

en: Shorter
pt_PT: Curto

en: Longer
pt_PT: Longo

en: Acceleration time
pt_PT: Tempo de aceleração

en: Maximum speed
pt_PT: Velocidade máxima

en: Slower
pt_PT: Lenta

en: Faster
pt_PT: Rápida

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
pt_PT: Ativar clique secundário ao manter premido o botão primário

en: Trigger a click when the pointer hovers
pt_PT: Ativar clique ao passar com o ponteiro

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
pt_PT: Atraso

en: Motion threshold
pt_PT: Limite de movimento

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Small
pt_PT: Pequeno

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Large
pt_PT: Grande

en: Manage your actions
pt_PT: Gerir as suas ações

en: action
pt_PT: ação

en: Actions
pt_PT: Ações

en: Manage
pt_PT: Gerir

en: Download
pt_PT: Descarregar

en: Layout
pt_PT: Esquema

en: Enable
pt_PT: Ativa

en: Disable
pt_PT: Desativar

en: Installed actions
pt_PT: Ações instaladas

en: Remove all
pt_PT: Remover tudo

en: Manage Cinnamon applets
pt_PT: Gerir applets Cinnamon

en: You can remove specific instances in panel edit mode via the context menu.
pt_PT: No modo de edição do painel, pode remover instâncias através do menu de contexto.

en: Installed applets
pt_PT: Applets instalados

en: Reset all
pt_PT: Repor tudo

en: Previous Panel
pt_PT: Painel anterior

en: Next Panel
pt_PT: Painel seguinte

en: Solid color
pt_PT: Cor sólida

en: Horizontal gradient
pt_PT: Gradiente horizontal

en: Vertical gradient
pt_PT: Gradiente vertical

en: No picture
pt_PT: Sem imagem

en: Mosaic
pt_PT: Mosaico

en: Centered
pt_PT: Centrado

en: Scaled
pt_PT: À escala

en: Stretched
pt_PT: Esticado

en: Spanned
pt_PT: Expandido

en: Background color
pt_PT: Cor de fundo

en: Change your desktop's background
pt_PT: Mudar fundo do ambiente de trabalho

en: background, picture, slideshow
pt_PT: fundo, imagem, diapositivo

en: Backgrounds
pt_PT: Fundos

en: Add Folder
pt_PT: Adicionar pasta

en: Add new folder
pt_PT: Adicionar nova pasta

en: Remove selected folder
pt_PT: Remover pasta selecionada

en: Play backgrounds as a slideshow
pt_PT: Reproduzir imagens de fundo como apresentação

en: minutes
pt_PT: minutos

en: Play images in random order
pt_PT: Reproduzir imagens em ordem aleatória

en: Picture aspect
pt_PT: Aspeto da imagem

en: Manage date and time settings
pt_PT: Gerir definições de data e de hora

en: time, date, calendar, format, network, sync
pt_PT: hora, data, calendário, formato, rede, sincronização

en: Date & Time
pt_PT: Data e hora

en: Date and Time
pt_PT: Data e hora

en: Network time
pt_PT: Hora de rede

en: Manually set date and time
pt_PT: Definir data e hora manualmente

en: Format
pt_PT: Formato

en: Use 24h clock
pt_PT: Utilizar relógio 24h

en: Display the date
pt_PT: Mostrar data

en: Display seconds
pt_PT: Mostrar segundos

en: Use locale default
pt_PT: Usar localização padrão

en: Sunday
pt_PT: Domingo

en: Monday
pt_PT: Segunda

en: First day of week
pt_PT: Primeiro dia da semana

en: Region
pt_PT: Região

en: City
pt_PT: Cidade

en: Multimedia
pt_PT: Multimédia

en: Office
pt_PT: Escritório

en: System
pt_PT: Sistema

en: Mail
pt_PT: Correio

en: Music
pt_PT: Música

en: Photos
pt_PT: Fotos

en: Word
pt_PT: Processador de texto

en: Spreadsheet
pt_PT: Folha de cálculo

en: Source Code
pt_PT: Código fonte

en: File Manager
pt_PT: Gestor de ficheiros

en: Plain Text
pt_PT: Texto simples

en: CD audio
pt_PT: Áudio de CD

en: Select an application for audio CDs
pt_PT: Selecione uma aplicação para CDs de áudio

en: DVD video
pt_PT: DVD de vídeo

en: Select an application for video DVDs
pt_PT: Selecione uma aplicação para os DVD de vídeo

en: Music player
pt_PT: Reprodutor de música

en: Select an application to run when a music player is connected
pt_PT: Selecione uma aplicação a executar ao ligar um leitor de música

en: Select an application to run when a camera is connected
pt_PT: Selecione uma aplicação a executar ao ligar uma câmara

en: Software
pt_PT: Programas

en: Select an application for software CDs
pt_PT: Selecione uma aplicação para CDs de software

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info strings, just here to fix capitalization of the English originals. If the shared-mime-info translation works for your language, simply leave these untranslated.
en: audio DVD
pt_PT: DVD áudio

en: blank Blu-ray disc
pt_PT: disco de Blu-ray vazio

en: blank CD disc
pt_PT: disco de CD vazio

en: blank DVD disc
pt_PT: disco de DVD vazio

en: blank HD DVD disc
pt_PT: disco de DVD HD vazio

en: Blu-ray video disc
pt_PT: Blu-ray de vídeo

en: e-book reader
pt_PT: leitor de livros eletrónicos

en: HD DVD video disc
pt_PT: Disco de vídeo HD DVD

en: Picture CD
pt_PT: CD de imagens

en: Super Video CD
pt_PT: CD de super vídeo

en: Video CD
pt_PT: CD de vídeo

en: Windows software
pt_PT: Programas Windows

en: Command-line option for your terminal to execute a passed-in command.
pt_PT: Opção de linha de comandos para que o seu terminal execute um comando aprovado.

en: Ask what to do
pt_PT: Perguntar

en: Open folder
pt_PT: Abrir pasta

en: Do nothing
pt_PT: Nada fazer

en: Other Media
pt_PT: Outros discos

en: Select how other media should be handled
pt_PT: Escolha como gerir outros tipos de suporte

en: _Action:
pt_PT: _Ação:

en: Preferred Applications
pt_PT: Aplicações preferidas

en: media, defaults, applications, programs, removable, browser, email, calendar, music, videos, photos, images, cd, autoplay, favorite, apps
pt_PT: multimédia, predefinidos, aplicações, programas, removível, navegador, e-mail, calendário, música, vídeos, fotos, imagens, CD, reprodução automática, favoritos, aplicações

en: Preferred applications
pt_PT: Aplicações preferidas

en: Calculator
pt_PT: Calculadora

en: Arguments
pt_PT: Argumentos

en: Removable media
pt_PT: Suportes removíveis

en: Prompt or start programs on media insertion
pt_PT: Solicitar ou iniciar programas na inserção do disco

note: FIXMEEEEEEEE??
en: _Other Media...
pt_PT: _Outros...

en: Manage your Cinnamon desklets
pt_PT: Gerir desklets do Cinnamon

en: You can remove specific instances from the desktop via that desklet's context menu
pt_PT: No ambiente de trabalho, pode remover instâncias específicas dos desklets através do menu de contexto

en: desklet, desktop, slideshow
pt_PT: desklet, ambiente de trabalho, apresentação

en: General Settings
pt_PT: Definições gerais

en: General Desklets Settings
pt_PT: Definições gerais de desklets

en: No decoration
pt_PT: Sem decoração

en: Border only
pt_PT: Apenas contornos

en: Border and header
pt_PT: Contornos e título

en: Decoration of desklets
pt_PT: Decoração dos desklets

en: Note: Some desklets require the border/header to be always present
pt_PT: Nota: alguns desklets requerem que o contorno/cabeçalho esteja sempre presente

en: Such requirements override the settings selected here
pt_PT: Alguns requisitos sobrepõem-se às definições selecionadas aqui

en: Snap desklets to grid
pt_PT: Alinhar desklets à grelha

en: Width of desklet snap grid
pt_PT: Largura da grelha de alinhamento

en: Lock desklets in their current position
pt_PT: Bloquear os desklets na sua posição atual

en: Installed desklets
pt_PT: Desklets instalados

en: Manage your desktop icons
pt_PT: Gerir ícones do ambiente de trabalho

en: desktop, home, button, trash
pt_PT: ambiente de trabalho, pasta pessoal, botão, lixo

en: Desktop
pt_PT: Ambiente de trabalho

en: Manage display settings
pt_PT: Gerir definições do ecrã

en: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd
pt_PT: exibição, ecrã, monitor, esquema, resolução, lcd

en: Disable automatic screen rotation
pt_PT: Desativar rotação automática do ecrã

en: Select this option to disable automatic screen rotation on hardware equipped with supported accelerometers.
pt_PT: Selecione esta opção para desativar a rotação automática do ecrã em equipamentos equipados com acelerómetros.

en: Enable fractional scaling controls (experimental)
pt_PT: Ativar controlos de escala de fração (experimental)

en: Select this option to display additional layout controls for per-monitor scaling.
pt_PT: Selecionar esta opção para exibir controlos de disposição adicionais para dimensionamento por monitor.

en: Control Cinnamon visual effects.
pt_PT: Controlar os efeitos visuais Cinnamon.

en: effects, window
pt_PT: efeitos, janela

en: Effects
pt_PT: Efeitos

en: Desktop and window effects
pt_PT: Efeitos de visuais das janelas e áreas de trabalho

en: Effects on dialog boxes
pt_PT: Efeitos nas caixas de diálogo

en: Effects on menus
pt_PT: Efeitos nos menus

en: Session startup animation
pt_PT: Animação no início de sessão

en: Fade effect on Cinnamon scrollboxes (like the Menu application list)
pt_PT: Efeito de desvanecimento nas caixas de deslocação Cinnamon (como a lista de aplicações)

en: Window effects
pt_PT: Efeitos de janela

note: MAPPING WINDOWS CLOSING WINDOWS MINIMIZING WINDOWS grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- grouped-windo
en: None
pt_PT: Nenhum

en: Traditional
pt_PT: Tradicional

en: Fly
pt_PT: Voar

en: New windows or unminimizing existing ones
pt_PT: Novas janelas ou repor as existentes

en: Closing windows
pt_PT: Fechar janelas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
pt_PT: Gradual

en: Minimizing windows
pt_PT: Minimizar janelas

note: MAXIMIZING/TILING WINDOWS
en: Resizing and tiling windows
pt_PT: Redimensionamento e agrupamento de janelas

en: Window animation speed
pt_PT: Velocidade de animação das janelas

en: Manage your Cinnamon extensions
pt_PT: Gerir extensões Cinnamon

en: extension, addon
pt_PT: extensão, addon

en: Extensions
pt_PT: Extensões

en: Installed extensions
pt_PT: Extensões instaladas

en: Disable all
pt_PT: Desativar tudo

en: Configure system fonts
pt_PT: Configurar tipo de letra

en: font, size, small, large
pt_PT: letra, tamanho, grande, pequena

en: Font Selection
pt_PT: Tipos de letra

en: Default font
pt_PT: Tipo de letra padrão

en: Desktop font
pt_PT: Tipo de letra para o ambiente de trabalho

en: Document font
pt_PT: Tipo de letra para documentos

en: Monospace font
pt_PT: Tipo de letra mono-espaçada

en: Window title font
pt_PT: Tipo de letra dos títulos das janelas

en: Font Settings
pt_PT: Definições do tipo de letra

en: Grayscale
pt_PT: Escala de cinza

en: Rgba
pt_PT: RGBA

en: Slight
pt_PT: Ligeira

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Medium
pt_PT: Médio

en: Full
pt_PT: Total

en: Vertical RGB
pt_PT: RGB vertical

en: Vertical BGR
pt_PT: BGR vertical

en: Text scaling factor
pt_PT: Fator de escala do texto

en: Hinting allows for producing clear, legible text on screen.
pt_PT: 'Hinting' serve para mostrar o texto mais nítido e legível.

en: Antialiasing makes on screen text smoother and easier to read
pt_PT: 'Antialiasing' torna o texto no ecrã mais suave e mais fácil de ler

en: RGBA Order
pt_PT: Ordem RGBA

en: The order of subpixel elements on an LCD screen, only used when antialiasing is set to 'rgba'
pt_PT: A ordem dos elementos de sub-pixel em ecrãs LCD LCD, usada apenas se 'antialiasing' estiver definido como RGBA

en: Miscellaneous Cinnamon preferences
pt_PT: Outras preferências Cinnamon

en: logging, click
pt_PT: registo, clique

note: Label                   id                  parent (child)Label                       id                  parent grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->generalPage->title
en: General
pt_PT: Geral

en: Compositor Options
pt_PT: Opções de composição

en: Disable compositing for full-screen windows
pt_PT: Desativar composição de janelas em ecrã completo

en: Select this option to let full-screen applications skip the compositing manager and run at maximum speed. Unselect it if you're experiencing screen-tearing in full screen mode.
pt_PT: Selecione esta opção para permitir que as aplicações em ecrã completo ignorem o gestor de composição e sejam executadas na velocidade máxima. Desmarque se estiverem a ocorrer situações de 'tearing'.

en: Miscellaneous Options
pt_PT: Opções diversas

en: Enable timer when logging out or shutting down
pt_PT: Ativar temporizador no terminar sessão ou desligar

en: Timer delay
pt_PT: Atraso do temporizador

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->units
en: seconds
pt_PT: segundos

en: Memory limit
pt_PT: Limite de memória

en: Restart Cinnamon when it uses too much memory
pt_PT: Reiniciar o Cinnamon quando usar muita memória

en: Check frequency
pt_PT: Verificar frequência

en: Switch to right workspace
pt_PT: Trocar para a área de trabalho à direita

note: Workspaces
en: Switch to left workspace
pt_PT: Trocar para a área de trabalho à esquerda

en: Minimize window
pt_PT: Minimizar janela

note: Windows
en: Maximize window
pt_PT: Maximizar janela

en: Close window
pt_PT: Fechar janela

en: Move window to right workspace
pt_PT: Mover janela para a área de trabalho à direita

en: Move window to left workspace
pt_PT: Mover janela para a área de trabalho à esquerda

en: Make window fullscreen
pt_PT: Tornar a janela em ecrã inteiro

en: Exit window fullscreen
pt_PT: Sair da janela em ecrã inteiro

en: Push tile up
pt_PT: Enviar mosaico para cima

en: Push tile down
pt_PT: Enviar mosaico para baixo

note: Windows - Tiling and Snapping
en: Push tile left
pt_PT: Enviar mosaico para a esquerda

en: Push tile right
pt_PT: Enviar mosaico para a direita

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
pt_PT: Mostrar área de trabalho

en: Volume up
pt_PT: Aumentar volume

en: Volume down
pt_PT: Reduzir volume

note: Sound and Media
en: Volume mute
pt_PT: Sem som

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Play / Pause
pt_PT: Alternar Reproduzir/Pausa

en: Next track
pt_PT: Faixa seguinte

en: Previous track
pt_PT: Faixa anterior

en: Zoom desktop in
pt_PT: Ampliar área de trabalho

en: Zoom desktop out
pt_PT: Reduzir área de trabalho

en: Run a command
pt_PT: Executar um comando

en: Trigger at gesture start
pt_PT: Acionar no início do gesto

en: Trigger at gesture end
pt_PT: Acionar no fim do gesto

en: Manage touch gestures
pt_PT: Gerir gestos de toque

en: gesture, swipe, pinch, touch
pt_PT: gesto, deslizar, apertar, toque

en: Gestures
pt_PT: Gestos

en: Check again
pt_PT: Verificar novamente

en: Swipe
pt_PT: Deslizar

en: Swipe with 2 fingers
pt_PT: Deslizar com 2 dedos

en: Touchscreen only
pt_PT: Apenas ecrã tátil

en: Swipe with 3 fingers
pt_PT: Deslizar com 3 dedos

en: Swipe with 4 fingers
pt_PT: Deslizar com 4 dedos

en: Swipe with 5 fingers
pt_PT: Deslizar com 5 dedos

en: Pinch
pt_PT: Apertar

en: Pinch with %d fingers
pt_PT: Apertar com %d dedos

en: Pinch with 5 fingers
pt_PT: Apertar com 5 dedos

en: Tap
pt_PT: Tocar

en: Enable gestures
pt_PT: Ativar gestos

en: Activation thresholds
pt_PT: Limites de ativação

en: In percentage of the touch surface
pt_PT: Limites de ativação

en: The touchegg package must be installed for gesture support.
pt_PT: O pacote touchegg deve ser instalado para suporte a gestos.

en: Gestures are disabled
pt_PT: Os gestos estão desativados

en: The Touchegg service is not running
pt_PT: O serviço Touchegg não está em execução

en: Up
pt_PT: Para cima

en: Down
pt_PT: Para baixo

en: In
pt_PT: Para dentro

en: Out
pt_PT: Para fora

en: Tap with %d fingers
pt_PT: Tocar com %d dedos

en: Enter a command
pt_PT: Introduza um comando

en: Sensitivity
pt_PT: Sensibilidade

en: Less
pt_PT: Menor

en: Manage hotcorner settings
pt_PT: Gerir definições dos locais de ativação

en: hotcorner, overview, scale, expo
pt_PT: local, resumo, escala, expo

en: Hot Corners
pt_PT: Locais de ativação

en: Show all workspaces
pt_PT: Mostrar todas as áreas de trabalho

note: Expo
en: Show all windows
pt_PT: Mostar todas as janelas

en: Enable this corner
pt_PT: Ative este canto

en: Type a command...
pt_PT: Introduza um comando...

en: Activation delay (ms)
pt_PT: Atraso de ativação (ms)

en: Unknown size
pt_PT: Tamanho desconhecido

en: Unknown CPU
pt_PT: CPU desconhecida

en: Operating System
pt_PT: Sistema operativo

en: Cinnamon Version
pt_PT: Versão Cinnamon

en: Linux Kernel
pt_PT: Kernel Linux

en: Processor
pt_PT: Processador

en: Memory
pt_PT: Memória

en: GiB
pt_PT: GB

en: Hard Drives
pt_PT: Discos rígidos

en: Hard Drive
pt_PT: Disco rígido

en: Graphics Card
pt_PT: Placa gráfica

en: Display Server
pt_PT: Servidor de visualização

en: Display system information
pt_PT: Mostrar informação do sistema

en: system, information, details, graphic, sound, kernel, version, about
pt_PT: sistema, informação, detalhes, gráfica, som, kernel, versão, acerca, sobre

en: System Info
pt_PT: Informações do sistema

en: Upload system information
pt_PT: Enviar informações do sistema

en: No personal information included
pt_PT: Informações pessoais não são enviadas

en: Copy to clipboard
pt_PT: Copiar para a área de transferência

en: Troubleshooting
pt_PT: Resolução de problemas

en: Windows
pt_PT: Janelas

en: Positioning
pt_PT: Posicionamento

en: Tiling and Snapping
pt_PT: Arrumação e alinhamento

en: Inter-workspace
pt_PT: Entre áreas de trabalho

en: Inter-monitor
pt_PT: Entre monitores

en: Workspaces
pt_PT: Áreas de trabalho

en: Direct Navigation
pt_PT: Navegação direta

en: Screenshots and Recording
pt_PT: Captura e gravação de ecrãs

en: Launchers
pt_PT: Lançadores

en: Sound and Media
pt_PT: Som e multimédia

en: Quiet Keys
pt_PT: Teclas silenciosas

en: Universal Access
pt_PT: Acesso universal

en: Custom Shortcuts
pt_PT: Atalhos personalizados

en: Pointer
pt_PT: Ponteiro

note: KB Label                        Schema                  Key name Array?  Category General
en: Show the window selection screen
pt_PT: Mostrar ecrã para seleção de janelas

en: Show the workspace selection screen
pt_PT: Mostrar ecrã para seleção da área de trabalho

en: Cycle through open windows
pt_PT: Percorrer janelas abertas

en: Cycle backwards through open windows
pt_PT: Percorrer para trás as janelas abertas

en: Cycle through windows from all workspaces
pt_PT: Percorrer as janelas de todas as áreas de trabalho

en: Cycle backwards through windows from all workspaces
pt_PT: Percorrer para trás pelas janelas de todas as áreas de trabalho

en: Cycle through open windows of the same application
pt_PT: Percorrer janelas abertas da mesma aplicação

en: Cycle backwards through open windows of the same application
pt_PT: Percorrer para trás as janelas abertas da mesma aplicação

en: Run dialog
pt_PT: Caixa de diálogo Executar

note: General - Troubleshooting
en: Toggle Looking Glass
pt_PT: Alternar aparência vidrada

note: General - Pointer
en: Move pointer to the next monitor
pt_PT: Mover o ponteiro para o monitor seguinte

en: Move pointer to the previous monitor
pt_PT: Mover o ponteiro para o monitor anterior

en: Unmaximize window
pt_PT: Restaurar janela

en: Activate window menu
pt_PT: Menu de ativação da janela

en: Raise window
pt_PT: Trazer janela para frente

en: Lower window
pt_PT: Enviar janela para trás

en: Toggle maximization state
pt_PT: Alternar maximização

en: Toggle fullscreen state
pt_PT: Alternar ecrã completo

en: Toggle shaded state
pt_PT: Alternar enrolamento

en: Toggle always on top
pt_PT: Alternar sempre na frente

en: Toggle showing window on all workspaces
pt_PT: Ativar mostrar janela em todas as áreas de trabalho

en: Increase opacity
pt_PT: Aumentar opacidade

en: Decrease opacity
pt_PT: Diminuir opacidade

en: Toggle vertical maximization
pt_PT: Alternar maximização vertical

en: Toggle horizontal maximization
pt_PT: Alternar maximização horizontal

note: Windows - Positioning
en: Resize window
pt_PT: Redimensionar janela

en: Move window
pt_PT: Mover janela

en: Center window in screen
pt_PT: Centrar janela no ecrã

en: Move window to upper-right
pt_PT: Mover janela para a direita superior

en: Move window to upper-left
pt_PT: Mover janela para a esquerda superior

en: Move window to lower-right
pt_PT: Mover janela para a direita inferior

en: Move window to lower-left
pt_PT: Mover janela para a esquerda inferior

en: Move window to right edge
pt_PT: Mover janela para a margem direita

en: Move window to top edge
pt_PT: Mover janela para a margem superior

en: Move window to bottom edge
pt_PT: Mover janela para a margem inferior

en: Move window to left edge
pt_PT: Mover janela para a margem esquerda

note: Windows - Workspace-related
en: Move window to new workspace
pt_PT: Mover janela para a nova área de trabalho

en: Move window to workspace above
pt_PT: Mover janela para a área de trabalho acima

en: Move window to workspace below
pt_PT: Mover janela para a área de trabalho abaixo

en: Move window to workspace 1
pt_PT: Mover janela para a área de trabalho 1

en: Move window to workspace 2
pt_PT: Mover janela para a área de trabalho 2

en: Move window to workspace 3
pt_PT: Mover janela para a área de trabalho 3

en: Move window to workspace 4
pt_PT: Mover janela para a área de trabalho 4

en: Move window to workspace 5
pt_PT: Mover janela para a área de trabalho 5

en: Move window to workspace 6
pt_PT: Mover janela para a área de trabalho 6

en: Move window to workspace 7
pt_PT: Mover janela para a área de trabalho 7

en: Move window to workspace 8
pt_PT: Mover janela para a área de trabalho 8

en: Move window to workspace 9
pt_PT: Mover janela para a área de trabalho 9

en: Move window to workspace 10
pt_PT: Mover janela para a área de trabalho 10

en: Move window to workspace 11
pt_PT: Mover janela para a área de trabalho 11

en: Move window to workspace 12
pt_PT: Mover janela para a área de trabalho 12

note: Windows - Monitor-related
en: Move window to left monitor
pt_PT: Mover a janela para o monitor esquerdo

en: Move window to right monitor
pt_PT: Mover a janela para o monitor direito

en: Move window to monitor above
pt_PT: Mover janela para o monitor acima

en: Move window to monitor below
pt_PT: Mover janela para o monitor abaixo

note: Workspaces - Direct Nav
en: Switch to workspace 1
pt_PT: Trocar para a área de trabalho 1

en: Switch to workspace 2
pt_PT: Trocar para a área de trabalho 2

en: Switch to workspace 3
pt_PT: Trocar para a área de trabalho 3

en: Switch to workspace 4
pt_PT: Trocar para a área de trabalho 4

en: Switch to workspace 5
pt_PT: Trocar para a área de trabalho 5

en: Switch to workspace 6
pt_PT: Trocar para a área de trabalho 6

en: Switch to workspace 7
pt_PT: Trocar para a área de trabalho 7

en: Switch to workspace 8
pt_PT: Trocar para a área de trabalho 8

en: Switch to workspace 9
pt_PT: Trocar para a área de trabalho 9

en: Switch to workspace 10
pt_PT: Trocar para a área de trabalho 10

en: Switch to workspace 11
pt_PT: Trocar para a área de trabalho 11

en: Switch to workspace 12
pt_PT: Trocar para a área de trabalho 12

note: System
en: Log out
pt_PT: Terminar sessão

en: Shut down
pt_PT: Encerrar

en: Lock screen
pt_PT: Bloquear ecrã

note: System - Screenshots
en: Take a screenshot of an area
pt_PT: Obter captura de uma zona

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
pt_PT: Copiar captura de uma zona para a área de transferência

en: Take a screenshot
pt_PT: Obter captura de ecrã

en: Copy a screenshot to clipboard
pt_PT: Copiar captura de ecrã para a área de transferência

en: Take a screenshot of a window
pt_PT: Obter captura de uma janela

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
pt_PT: Copiar captura de uma janela para a área de transferência

en: Toggle recording desktop (must restart Cinnamon)
pt_PT: Alternar gravação do ambiente de trabalho (tem de reiniciar o Cinnamon)

note: System - Hardware
en: Switch monitor configurations
pt_PT: Mudar as configurações do monitor

en: Rotate display
pt_PT: Rodar ecrã

en: Orientation Lock
pt_PT: Bloquear orientação

en: Increase screen brightness
pt_PT: Aumentar brilho

en: Decrease screen brightness
pt_PT: Diminuir brilho

en: Toggle keyboard backlight
pt_PT: Alternar retroiluminação do teclado

en: Increase keyboard backlight level
pt_PT: Aumentar iluminação do teclado

en: Decrease keyboard backlight level
pt_PT: Diminuir iluminação do teclado

en: Toggle touchpad state
pt_PT: Alternar estado do painel de toque

en: Turn touchpad on
pt_PT: Ativar painel de toque

en: Turn touchpad off
pt_PT: Desativar painel de toque

en: Show power statistics
pt_PT: Mostrar estatísticas de energia

note: Launchers
en: Launch terminal
pt_PT: Iniciar terminal

en: Launch help browser
pt_PT: Iniciar navegador de ajuda

en: Launch calculator
pt_PT: Iniciar calculadora

en: Launch email client
pt_PT: Iniciar cliente de e-mail

en: Launch web browser
pt_PT: Iniciar navegador web

en: Home folder
pt_PT: Pasta pessoal

en: Mic mute
pt_PT: Silenciar Mic

en: Launch media player
pt_PT: Iniciar leitor multimédia

en: Pause playback
pt_PT: Pausa na reprodução

en: Stop playback
pt_PT: Parar reprodução

en: Eject
pt_PT: Ejetar

en: Rewind
pt_PT: Recuar

en: Fast-forward
pt_PT: Avanço rápido

en: Repeat
pt_PT: Repetir

note: Sound and Media Quiet
en: Volume mute (Quiet)
pt_PT: Sem som (silencioso)

note: Not sure this is even necessary
en: Volume down (Quiet)
pt_PT: Reduzir volume (silencioso)

en: Volume up (Quiet)
pt_PT: Aumentar volume (silencioso)

note: Universal Access
en: Zoom in
pt_PT: Ampliar

en: Zoom out
pt_PT: Reduzir

en: Turn screen reader on or off
pt_PT: Ativar ou desativar leitor de ecrã

en: Increase text size
pt_PT: Aumentar tamanho do texto

en: Decrease text size
pt_PT: Diminuir tamanho do texto

en: High contrast on or off
pt_PT: Ativar ou desativar alto contraste

en: Manage keyboard settings and shortcuts
pt_PT: Gerir definições de teclado e atalhos

en: keyboard, shortcut, hotkey
pt_PT: teclado, atalho, acelerador

en: Key repeat
pt_PT: Repetição de teclas

en: Typing
pt_PT: Escrita

en: Enable key repeat
pt_PT: Ativar repetição de teclas

en: Repeat delay:
pt_PT: Atraso:

en: Repeat speed:
pt_PT: Velocidade:

en: Slow
pt_PT: Lenta

en: Fast
pt_PT: Rápida

en: Text cursor
pt_PT: Cursor de texto

en: Text cursor blinks
pt_PT: Intermitência do cursor

en: Blink speed:
pt_PT: Velocidade:

en: Shortcuts
pt_PT: Atalhos

en: To edit a keyboard binding, click it and press the new keys, or press backspace to clear it.
pt_PT: Para editar um atalho de teclado, clique no atalho e prima as novas teclas ou backspace para limpar.

note: Text entry search field
en: Type to search shortcuts
pt_PT: Digitar para procurar atalhos

en: Press Escape to cancel the search.
pt_PT: Prima Esc para cancelar a pesquisa.

en: Click to search by accelerator
pt_PT: Clique para pesquisar por acelerador

en: Bindings
pt_PT: Combinações

en: Add custom shortcut
pt_PT: Criar atalho personalizado

en: Remove custom shortcut
pt_PT: Remover atalho personalizado

en: Categories
pt_PT: Categoria

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
pt_PT: Atalhos de teclado

en: Keyboard bindings
pt_PT: Associações de teclado

en: Instance
pt_PT: Instância

en: Layouts
pt_PT: Esquemas

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently in use by <b>%(old)s</b>.
pt_PT: Esta combinação de teclas, <b>%(combination)s</b> está a ser utilizada por <b>%(old)s</b>.

en: If you continue, the combination will be reassigned to <b>%(new)s</b>.
pt_PT: Se continuar, a combinação será reatribuída a <b>%(new)s</b>.

en: Do you want to continue with this operation?
pt_PT: Continuar com a operação?

en: Reset to default
pt_PT: Repor predefinições

en: Select a file
pt_PT: Selecione um ficheiro

en: Control mouse and touchpad settings
pt_PT: Controlar definições do rato e do painel de toque

en: mouse, touchpad, synaptic, double-click
pt_PT: rato, painel de toque, synaptic, dois cliques

en: Mouse and Touchpad
pt_PT: Rato e painel de toque

en: Left handed (mouse buttons inverted)
pt_PT: Esquerdino (botões do rato invertidos)

en: Reverse scrolling direction
pt_PT: Inverter direção de deslocação

en: Show position of pointer when the Control key is pressed
pt_PT: Mostrar posição do ponteiro ao premir a tecla Ctrl

en: Emulate middle click by clicking both left and right buttons
pt_PT: Emular roda do rato ao clicar nos dois botões do rato

en: Paste the current selection when middle-click is pressed
pt_PT: Colar a seleção atual quando o botão central do rato é clicado

en: Drag-and-drop threshold
pt_PT: Limite para arrastar e largar

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner-number->units window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->units
en: pixels
pt_PT: pixéis

en: Pointer size and speed
pt_PT: Tamanho e velocidade do ponteiro

en: Size
pt_PT: Tamanho

en: Smaller
pt_PT: Pequeno

en: Larger
pt_PT: Grande

en: Speed
pt_PT: Velocidade

en: Device default
pt_PT: Predefinição do dispositivo

en: Constant
pt_PT: Constante

en: Adaptive
pt_PT: Adaptável

en: Acceleration
pt_PT: Aceleração

en: Double-Click timeout
pt_PT: Tempo limite do duplo clique

en: Timeout
pt_PT: Tempo limite

en: Double-click test
pt_PT: Testar duplo clique

en: Enabled
pt_PT: Ativo

en: Disabled when a mouse is attached
pt_PT: Desativado quando um rato é ligado

en: Touchpad is
pt_PT: Painel tátil está

en: Tap to click
pt_PT: Toque para clicar

en: Disable touchpad while typing
pt_PT: Desativar painel de toque ao escrever

en: Default device behavior
pt_PT: Comportamento do dispositivo predefinido

en: Virtual button areas along bottom of touchpad
pt_PT: Áreas de botões virtuais ao longo do fundo do painel tátil

en: Use multiple fingers for right and middle click
pt_PT: Utilize vários dedos para o clique direito e central

en: Click actions
pt_PT: Ações de clique

en: Scrolling
pt_PT: Deslocação

en: Success!
pt_PT: Sucesso!

en: Two-finger scrolling
pt_PT: Deslocação com dois dedos

en: Edge scrolling
pt_PT: Deslocação nas margens

en: Scrolling method
pt_PT: Método de deslocação

en: Reduce exposure to blue light
pt_PT: Reduzir a exposição à luz azul

en: redshift, color, blue, light, filter, temperature
pt_PT: redshift, cor, azul, luz, filtro, temperatura

en: Night Light
pt_PT: Luz noturna

en: Enable night light
pt_PT: Ativar luz noturna

en: This feature makes the screen color warmer in the evening and during the night. By reducing blue light, it can prevent eye strain, headaches and improve sleep quality.
pt_PT: Esta funcionalidade torna a cor do ecrã mais quente ao fim da tarde e durante a noite. Ao reduzir a luz azul, pode evitar o cansaço visual, as dores de cabeça e melhorar a qualidade do sono.

en: Color temperature
pt_PT: Temperatura da cor

en: Click to preview
pt_PT: Clicar para pré-visualizar

en: Automatic
pt_PT: Automático

en: Specify start and end times
pt_PT: Especificar as horas de início e fim

en: Schedule
pt_PT: Agendar

en: to
pt_PT: até

en: Primary monitor
pt_PT: Monitor principal

en: Active monitor
pt_PT: Monitor ativo

en: The monitor specified below
pt_PT: O monitor especificado abaixo

en: Notification preferences
pt_PT: Preferências de notificação

en: notifications
pt_PT: notificações

en: Notification settings
pt_PT: Definições de notificação

en: Enable notifications
pt_PT: Ativar notificações

en: Remove notifications after their timeout is reached
pt_PT: Remover notificações ao esgotar o tempo limite

en: Show notifications on the bottom side of the screen
pt_PT: Mostrar notificação no lado de baixo do ecrã

en: Monitor to use for displaying notifications
pt_PT: Monitor a utilizar para apresentar notificações

en: Display notifications over fullscreen windows
pt_PT: Apresentar notificações em janelas de ecrã inteiro

en: Notification duration
pt_PT: Duração da notificação

en: Display a test notification
pt_PT: Mostrar notificação de teste

en: Media keys OSD
pt_PT: OSD das teclas multimédia

en: Show media keys OSD
pt_PT: Mostrar teclas multimédia OSD

en: Center Zone
pt_PT: Zona central

en: Panel height:
pt_PT: Altura do painel:

en: Left Zone
pt_PT: Zona esquerda

en: Right Zone
pt_PT: Zona direita

en: Panel width:
pt_PT: Largura do painel:

en: Top Zone
pt_PT: Zona superior

en: Bottom Zone
pt_PT: Zona inferior

en: Panel Visibility
pt_PT: Visibilidade do painel

en: Auto hide panel
pt_PT: Ocultar painel automaticamente

en: Always show panel
pt_PT: Mostrar sempre o painel

en: Intelligently hide panel
pt_PT: Ocultação inteligente do painel

en: Auto-hide panel
pt_PT: Ocultar painel automaticamente

en: Show delay
pt_PT: Atraso de exibição

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units
en: milliseconds
pt_PT: milissegundos

en: Hide delay
pt_PT: Atraso de ocultação

en: Customize
pt_PT: Personalizar

en: Panel appearance
pt_PT: Aparência do painel

en: Allow theme to determine font size
pt_PT: Permitir que o tema determine o tamanho do texto

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->font-size->description
en: Font size
pt_PT: Tamanho do texto

en: Scale to panel size exactly
pt_PT: Ajuste exato ao painel

en: Scale to panel size optimally
pt_PT: Ajuste ideal ao painel

en: Colored icon size
pt_PT: Tamanho do ícone colorido

en: Symbolic icon size
pt_PT: Tamanho do ícone simbólico

en: Manage Cinnamon panel settings
pt_PT: Gerir definições do painel Cinnamon

en: panel, height, bottom, top, autohide, size, layout
pt_PT: painel, altura, baixo, cima, ocultar, tamanho, disposição

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Panel
pt_PT: Painel

en: Previous panel
pt_PT: Painel anterior

en: Next panel
pt_PT: Painel seguinte

en: General Panel Options
pt_PT: Opções gerais do painel

en: Add new panel
pt_PT: Adicionar novo painel

en: Allow the pointer to pass through the edges of panels
pt_PT: Permitir que o ponteiro ultrapasse os limites do painel

en: Shut down immediately
pt_PT: Encerrar imediatamente

en: 30 seconds
pt_PT: 30 segundos

en: 60 seconds
pt_PT: 60 segundos

en: 90 seconds
pt_PT: 90 segundos

en: 2 minutes
pt_PT: 2 minutos

en: 5 minutes
pt_PT: 5 minutos

en: 10 minutes
pt_PT: 10 minutos

en: 15 minutes
pt_PT: 15 minutos

en: 30 minutes
pt_PT: 30 minutos

en: 45 minutes
pt_PT: 45 minutos

en: 1 hour
pt_PT: 1 hora

en: 2 hours
pt_PT: 2 horas

en: 3 hours
pt_PT: 3 horas

en: Never
pt_PT: Nunca

en: Unknown time
pt_PT: Duração desconhecida

en: hours
pt_PT: horas

en: Manage power settings
pt_PT: Gerir definições de energia

en: power, suspend, hibernate, laptop, desktop, brightness, screensaver
pt_PT: energia, suspender, hibernar, portátil, computador de secretária, brilho, protetor de ecrã

en: Power Management
pt_PT: Gestão de energia

en: Power options
pt_PT: Opções de energia

en: On A/C power
pt_PT: Ligado à tomada

en: On battery power
pt_PT: Ligado à bateria

en: Turn off the screen when inactive for
pt_PT: Desligar ecrã se inativo durante

en: Suspend when inactive for
pt_PT: Suspender se inativo durante

en: When the lid is closed
pt_PT: Ao fechar a tampa

en: Extra options
pt_PT: Opções extra

en: When the power button is pressed
pt_PT: Ao premir o botão de energia

en: Perform lid-closed action even with external monitors attached
pt_PT: Realizar ação de fecho de tampa mesmo com monitores externos ligados

en: When the battery is critically low
pt_PT: Se o nível de energia com bateria for muito fraco

en: Enable Hybrid Sleep
pt_PT: Ativar suspensão híbrida

en: Replaces Suspend with Hybrid Sleep
pt_PT: Sobrepõe-se à suspensão com o modo de suspensão híbrido

en: Enable Hibernate after suspend
pt_PT: Hibernar após suspender

en: First suspend the machine and hibernate it after a certain amount of time.
pt_PT: Primeiro suspender a máquina e hiberná-la após um certo período de tempo.

en: Power mode controls the power usage of your computer. It can impact performance, battery life and fan noise.
pt_PT: O modo de energia controla a utilização de energia do seu computador. Pode afetar o desempenho, a duração da bateria e o ruído da ventoinha.

en: Power
pt_PT: Energia

en: Batteries
pt_PT: Baterias

en: Screen brightness
pt_PT: Brilho do ecrã

en: On battery, dim screen when inactive
pt_PT: Em bateria, escurecer o ecrã se inativo

en: Brightness level when inactive
pt_PT: Nível de brilho se inativo

en: Dim screen after inactive for
pt_PT: Escurecer ecrã se inativo durante

en: Backlight brightness
pt_PT: Brilho da retroiluminação

en: Devices
pt_PT: Dispositivos

en: Low battery notifications
pt_PT: Notificações de bateria fraca

en: For wireless keyboard
pt_PT: Para teclado sem fios

en: For wireless mouse
pt_PT: Para rato sem fios

en: For other connected devices
pt_PT: Para outros dispositivos ligados

en: Caution low UPS, %s remaining
pt_PT: Atenção, UPS fraca, restam %s

en: Using UPS power - %s remaining
pt_PT: A utilizar a energia da UPS - restam %s

en: Caution low UPS
pt_PT: Atenção, UPS fraca

en: Using UPS power
pt_PT: A utilizar a energia da UPS

en: Charging - %s until fully charged
pt_PT: A carregar - %s até estar totalmente carregada

en: Caution low battery, %s remaining
pt_PT: Atenção, bateria fraca, restam %s

en: Using battery power - %s remaining
pt_PT: A utilizar a energia da bateria - restam %s

en: Not discharging
pt_PT: Não está a descarregar

en: Charging - fully charged
pt_PT: A carregar - totalmente carregada

en: Empty
pt_PT: Vazia

en: Battery
pt_PT: Bateria

en: Uninterruptible power supply
pt_PT: Fornecimento de energia de segurança (UPS)

en: Wireless mouse
pt_PT: Rato sem fios

en: Wireless Keyboard
pt_PT: Teclado sem fios

en: Personal digital assistant
pt_PT: Assistente digital pessoal (PDA)

en: Cellphone
pt_PT: Telemóvel

en: Ask
pt_PT: Perguntar

en: Power mode
pt_PT: Modo de energia

en: Cinnamon privacy settings
pt_PT: Definições de privacidade Cinnamon

en: privacy, recent, gtk, private
pt_PT: privacidade, recentes, gtk, privado

en: Privacy
pt_PT: Privacidade

en: Remember recently accessed files
pt_PT: Memorizar ficheiros recentes

en: Recent files
pt_PT: Ficheiros recentes

en: Never forget old files
pt_PT: Nunca esquecer ficheiros antigos

en: Number of days to remember old files
pt_PT: Número de dias para lembrar ficheiros antigos

en: Internet connectivity
pt_PT: Ligação à Internet

en: Check connectivity
pt_PT: Verificar ligação

en: Check that network connections can reach the Internet. This makes it possible to detect captive portals, but also generates periodic network traffic.
pt_PT: Verifique se as ligação de rede podem detetar a Internet. Isso possibilita a deteção de portais captivos mas também gera tráfego de rede periódico.

en: Lock immediately
pt_PT: Bloquear imediatamente

en: 2 seconds
pt_PT: 2 segundos

en: 5 seconds
pt_PT: 5 segundos

en: 10 seconds
pt_PT: 10 segundos

en: 15 seconds
pt_PT: 15 segundos

en: 1 minute
pt_PT: 1 minuto

en: 3 minutes
pt_PT: 3 minutos

en: Manage screen lock settings
pt_PT: Gerir definições de bloqueio de ecrã

en: screensaver, lock, away, message
pt_PT: protetor de ecrã, bloqueio, ausente, mensagem

en: Screensaver
pt_PT: Proteção de ecrã

en: Screensaver settings
pt_PT: Definições da proteção de ecrã

en: Delay before starting the screensaver
pt_PT: Atraso antes de iniciar a proteção de ecrã

en: This option defines the amount of time to wait before starting the screensaver, when the computer is not being used
pt_PT: Esta opção define o tempo de espera antes de mostrar a proteção de ecrã, quando o computador não está a ser utilizado

en: Lock settings
pt_PT: Definições de bloqueio

en: Lock the computer when put to sleep
pt_PT: Bloquear computador ao suspender

en: Enable this option to require a password when the computer wakes up from suspend
pt_PT: Ative esta opção para pedir a palavra-passe sempre que o computador acordar de suspensão

en: Lock the computer after the screensaver starts
pt_PT: Bloquear computador ao iniciar a proteção de ecrã

en: Enable this option to require a password when the screen turns itself off, or when the screensaver activates after a period of inactivity
pt_PT: Ativar esta opção para pedir a palavra-passe sempre o ecrã se desligar ou sempre que a proteção de ecrã estiver ativa

en: Delay before locking
pt_PT: Atraso antes de bloquear

en: This option defines the amount of time to wait before locking the screen, after showing the screensaver or after turning off the screen
pt_PT: Esta opção define o limite de tempo a aguardar antes de bloquear o ecrã, depois de mostrar o protetor de ecrã ou depois de desligar o ecrã

en: Always show the clock
pt_PT: Mostrar sempre o relógio

en: Show the clock on the wallpaper instead of just on the unlock screen
pt_PT: Mostrar relógio no papel de parede

en: Use a custom date and time format
pt_PT: Utilizar formato de data e hora personalizados

en: Time Format
pt_PT: Formato de hora

en: Date Format:
pt_PT: Formato da data

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->description
en: Show information on date format syntax
pt_PT: Mostrar informações sobre a sintaxe de data

en: Time Font
pt_PT: Tipo de letra para a hora

en: Date Font
pt_PT: Tipo de letra para a data

en: Away message
pt_PT: Mensagem de ausência

en: Show this message when the screen is locked
pt_PT: Mostrar esta mensagem se o ecrã estiver bloqueado

en: This is the default message displayed on your lock screen
pt_PT: Esta é a mensagem padrão a mostrar no seu bloqueio de ecrã

en: Font
pt_PT: Tipo de letra

en: Ask for a custom message when locking the screen from the menu
pt_PT: Pedir uma mensagem personalizada ao bloquear o ecrã a partir do menu

en: This option allows you to type a message each time you lock the screen from the menu
pt_PT: Esta opção permite-lhe a introdução de uma mensagem sempre que bloquear o ecrã a partir do menu

en: Allow keyboard shortcuts
pt_PT: Permitir  teclas de atalho

en: Allow shortcuts like volume-control and media keys to be used on the lock screen
pt_PT: Permitir utilização de atalhos tais como controlos de volume e botões multimédia no ecrã de bloqueio

en: Show media player controls
pt_PT: Mostrar controlos multimédia

en: For compatible players, show playback controls while media is playing
pt_PT: Para reprodutores compatíveis, mostrar controlos de reprodução multimédia

en: Show album art
pt_PT: Mostrar capa do álbum

en: If available, show album art while media is playing
pt_PT: Se disponível, mostrar capa do álbum durante a reprodução

en: Show info panel
pt_PT: Mostrar painel de informações

en: Show the number of missed notifications and the battery status
pt_PT: Mostrar número de notificações perdidas e o estado da bateria

en: Allow floating clock and album art widgets
pt_PT: Permitir relógio flutuante e widgets de álbum

en: When the default screensaver is active, allow the clock and album art widgets to float around randomly
pt_PT: Ao ativar a proteção de ecrã padrão, mostrar os widgets relógio e capa do álbum aleatoriamente

en: Starting Cinnamon
pt_PT: Iniciar Cinnamon

en: Leaving Cinnamon
pt_PT: Sair de Cinnamon

en: Switching workspace
pt_PT: Trocar de área de trabalho

en: Opening new windows
pt_PT: Abrir uma nova janela

en: Maximizing windows
pt_PT: Maximizar janelas

en: Unmaximizing windows
pt_PT: Restaurar janelas

en: Tiling and snapping windows
pt_PT: Arrumação e alinhamento de janelas

en: Inserting a device
pt_PT: Inserir um dispositivo

en: Removing a device
pt_PT: Remover um dispositivo

en: Showing notifications
pt_PT: Mostrar notificações

en: Changing the sound volume
pt_PT: Alterar volume

note: name,             position,        icon name,                  row,  col, pa id
en: Front Left
pt_PT: Esquerda, frente

en: Front Right
pt_PT: Direita, frente

en: Front Center
pt_PT: Centro, frente

en: Rear Left
pt_PT: Esquerda, atrás

en: Rear Right
pt_PT: Direita, atrás

en: Rear Center
pt_PT: Centro, atrás

en: Side Left
pt_PT: Esquerda, lado

en: Side Right
pt_PT: Direita, lado

en: Softer
pt_PT: Mais suave

en: Louder
pt_PT: Mais alto

en: Muted
pt_PT: Sem som

en: Click to unmute
pt_PT: Clique para restaurar

en: Click to mute
pt_PT: Clique para silenciar

en: Balance
pt_PT: Equilíbrio

en: Rear
pt_PT: Atrás

en: Front
pt_PT: Frente

en: Soft
pt_PT: Suave

en: Loud
pt_PT: Alto

en: Input level
pt_PT: Nível de entrada

en: Output profile
pt_PT: Perfil de saída

en: Test sound
pt_PT: Testar

en: Test Sound
pt_PT: Testar

en: Manage sound settings
pt_PT: Gerir definições de som

en: sound, media, music, speakers, audio, microphone, headphone
pt_PT: som, média, música, altifalantes, áudio, microfone, auscultadores

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Sound
pt_PT: Som

en: Output
pt_PT: Saída

en: Device
pt_PT: Dispositivo

en: Device settings
pt_PT: Definições do dispositivo

note: overamplification
en: Overamplification
pt_PT: Sobreamplificação

en: Allow the volume to exceed 100%, with reduced sound quality.
pt_PT: Permitir que o volume ultrapasse os 100%, com uma qualidade de som reduzida.

en: Input
pt_PT: Entrada

en: No inputs sources are currently available.
pt_PT: Não existem quaisquer dispositivos de entrada.

en: Sounds
pt_PT: Sons

en: Sounds Volume
pt_PT: Volume dos sons

en: No application is currently playing or recording audio.
pt_PT: Não existe qualquer aplicação a reproduzir ou gravar áudio.

en: Manage your startup applications
pt_PT: Gerir aplicações de arranque automático

en: startup, programs, boot, init, session, autostart, apps
pt_PT: arranque, programas, boot, iniciar, sessão, automático, aplicações

en: Startup Applications
pt_PT: Aplicações de arranque

en: Unavailable
pt_PT: Indísponivel

en: No description
pt_PT: Sem descrição

en: No name
pt_PT: Sem nome

en: Run now
pt_PT: Executar agora

en: Could not execute '%s'
    %s
pt_PT: Não foi possível executar '%s'
    %s

en: Custom command
pt_PT: Comando personalizado

en: Choose application
pt_PT: Escolha aplicação

en: Add Startup Program
pt_PT: Adicionar aplicação de arranque

en: Edit Startup Program
pt_PT: Editar aplicação de arranque

en: Save
pt_PT: Guardar

en: Command
pt_PT: Comando

en: Browse...
pt_PT: Procurar...

en: Comment
pt_PT: Comentário

en: Startup delay
pt_PT: Atraso ao arrancar

en: The startup command cannot be empty
pt_PT: O comando de arranque não pode estar vazio

en: The startup command is not valid
pt_PT: O comando de arranque não é válido

en: Select Command
pt_PT: Selecionar comando

en: Search Applications...
pt_PT: Pesquisar aplicações...

en: Add Application
pt_PT: Adicionar aplicação

en: Manage themes to change how your desktop looks
pt_PT: Gerir temas para o ambiente de trabalho

en: themes, style
pt_PT: temas, estilo

en: Themes
pt_PT: Temas

en: Mouse Pointer
pt_PT: Ponteiro do rato

en: Icons
pt_PT: Ícones

en: Simplified settings...
pt_PT: Definições simplificadas...

en: Add/Remove
pt_PT: Adicionar/Remover

en: Miscellaneous options
pt_PT: Outras opções

en: Let applications decide
pt_PT: Deixar as aplicações decidirem

en: Prefer dark mode
pt_PT: Preferir modo escuro

en: Prefer light mode
pt_PT: Preferir modo claro

en: Dark mode
pt_PT: Modo escuro

en: This setting only affects applications which support dark mode
pt_PT: Esta definição apenas afeta as aplicações que suportam o modo escuro

en: Show icons in menus
pt_PT: Mostrar ícones no menu

en: Show icons on buttons
pt_PT: Mostrar ícones nos botões

en: Scrollbar behavior
pt_PT: Comportamento da barra de deslocação

note: Translators: The 'trough' is the part of the scrollbar that the 'handle' rides in.  This setting determines whether clicking in that trough somewhere jumps directly to the new position, or if it only scrolls towards it.
en: Jump to position when clicking in a trough
pt_PT: Ir para a posição ao clicar na calha

en: Use overlay scroll bars
pt_PT: Permitir sobreposição de barras

en: Override the current theme's scrollbar width
pt_PT: Substitui a largura da barra de deslocação do tema atual

en: Scrollbar width
pt_PT: Largura da barra de deslocação

en: Changes may not apply to already-running programs, and may not affect all applications.
pt_PT: As alterações podem não se aplicar a programas já em execução e podem não afetar todas as aplicações.

note: Position style combo on "Custom"
en: Custom
pt_PT: Personalizado

en: Manage window tiling preferences
pt_PT: Gerir preferências de disposição das janelas

en: window, tile, flip, tiling, snap, snapping
pt_PT: janela, mosaico, inversão, ajuste, magnetismo, alinhar

en: Window Tiling
pt_PT: Arrumação de janelas

en: Enable Window Tiling and Snapping
pt_PT: Ativar arrumação e alinhamento de janelas

en: Maximize, instead of tile, when dragging a window to the top edge
pt_PT: Maximizar, em vez de arrumar, ao arrastar a janela para a margem superior

en: Change your user preferences and password
pt_PT: Alterar preferências e palavra-passe do utilizador

en: user, account, information, details, password
pt_PT: utilizador, conta, informação, detalhes, palavra-passe

en: Account details
pt_PT: Detalhes da conta

en: Click to change your picture
pt_PT: Clique para alterar a imagem

en: Take a photo...
pt_PT: Tirar uma fotografia...

en: Click to change your name
pt_PT: Clique para alterar o nome

en: Click to change your password
pt_PT: Clique para alterar a palavra-passe

en: Current password
pt_PT: Palavra-passe atual

en: Wrong password
pt_PT: Palavra-passe errada

en: Internal Error
pt_PT: Erro interno

en: Manage window preferences
pt_PT: Gerir preferências de janelas

en: windows, titlebar, edge, switcher, window list, attention, focus
pt_PT: janelas, barra de título, margem, comutador, lista de janelas, foco

en: Titlebar
pt_PT: Barra de título

en: Buttons
pt_PT: Botões

en: Classic Mac
pt_PT: Mac clássico

en: Buttons layout
pt_PT: Disposição dos botões

en: Toggle Shade
pt_PT: Alternar enrolamento

en: Toggle Maximize
pt_PT: Alternar maximização

en: Toggle Maximize Horizontally
pt_PT: Alternar maximização horizontal

en: Toggle Maximize Vertically
pt_PT: Alternar maximização vertical

en: Toggle on all workspaces
pt_PT: Ativar em todas as áreas de trabalho

en: Lower
pt_PT: Baixar

en: Action on title bar double-click
pt_PT: Ao clicar duas vezes na barra de título

en: Action on title bar middle-click
pt_PT: Ao clicar com a roda do rato na barra de título

en: Action on title bar right-click
pt_PT: Ao clicar com o botão direito na barra de título

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Nothing
pt_PT: Nada

en: Shade and unshade
pt_PT: Ocultar e mostrar

en: Adjust opacity
pt_PT: Ajustar opacidade

en: Action on title bar with mouse scroll
pt_PT: Ação na barra de título com a roda do rato

en: Minimum opacity
pt_PT: Opacidade mínima

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-behave->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-behave->title window-list@cinnamon.org->setting
en: Behavior
pt_PT: Comportamento

en: Window Focus
pt_PT: Foco de janelas

en: Click
pt_PT: Clique

en: Sloppy
pt_PT: Descuidado

en: Window focus mode
pt_PT: Modo de foco de janelas

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
pt_PT: O modo de foco de janela indica como as janelas são ativadas. Existem três valores possíveis: "Clique" significa que a janela tem de ser clicada para obter o foco, "Descuidado" significa que a janela fica com foco quando o rato entra na janela e "Rato" significa que a janela fica com o foco quando o rato entra na janela e perde o foco quando o rato sai.

en: Automatically raise focused windows
pt_PT: Elevar automaticamente as janelas com foco

en: Bring windows which require attention to the current workspace
pt_PT: Enviar para a área de trabalho atual as janelas que requeiram atenção

note: It's weird to show a combo for two items. For now this is simpler to explain as a switch...
en: Give focus to new windows launched from a terminal
pt_PT: Dar foco às novas janelas iniciadas a partir de um terminal

en: Normally, all windows created by the user are given initial focus. This controls whether or not to include programs launched from a terminal.
pt_PT: Normalmente, todas as janelas criadas pelo utilizador recebem um foco inicial. Isto controla a inclusão ou não de programas iniciados a partir de um terminal.

note: ######
en: Attach dialog windows to the parent window
pt_PT: Anexar caixa de diálogo à janela principal

en: Moving and Resizing Windows
pt_PT: Mover e redimensionar janelas

en: Center
pt_PT: Centro

en: Location of newly opened windows
pt_PT: Localização das janelas recentemente abertas

en: Special key to move and resize windows
pt_PT: Tecla especial para mover e redimensionar janelas

en: While the special key is pressed, windows can be dragged with the left mouse button and resized with the right mouse button.
pt_PT: Enquanto a tecla especial estiver premida, as janelas podem ser arrastadas com o botão esquerdo do rato e redimensionadas com o botão direito.

en: Draggable border width
pt_PT: Largura da margem de arrasto

en: Narrower
pt_PT: Mais estreito

en: Wider
pt_PT: Muito largo

en: This adjusts the width of that portion of the window border used for resizing.
pt_PT: Isto ajusta a largura da porção da margem da janela utilizada para o redimensionamento.

en: Icons only
pt_PT: Ícones

en: Thumbnails only
pt_PT: Miniaturas

en: Icons and thumbnails
pt_PT: Ícones e miniaturas

en: Icons and window preview
pt_PT: Ícones e antevisão de janelas

en: Window preview (no icons)
pt_PT: Antevisão da janela (sem ícones)

en: Alt-Tab switcher style
pt_PT: Estilo do alternador Alt-Tab

en: Display the alt-tab switcher on the primary monitor instead of the active one
pt_PT: Mostrar alternador Alt-Tab no monitor principal em vez de no monitor ativo

en: Move minimized windows to the end of the alt-tab switcher
pt_PT: Mover janelas minimizadas até o fim do alternador Alt-Tab

en: Delay before displaying the alt-tab switcher
pt_PT: Atraso antes de mostrar o alternador Alt-Tab

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all- workspaces->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all-
en: Show windows from all workspaces
pt_PT: Mostrar janelas de todas as áreas de trabalho

en: Warp mouse pointer to the new focused window
pt_PT: Desviar o ponteiro do rato para a nova janela focada

en: Manage workspace preferences
pt_PT: Gerir preferências da área de trabalho

en: workspace, osd, expo, monitor
pt_PT: área de trabalho, osd, expo, monitor

en: Workspace Options
pt_PT: Opções de área de trabalho

en: Enable workspace OSD
pt_PT: Ativar notificação na área de trabalho (OSD)

en: Allow cycling through workspaces
pt_PT: Permitir percorrer entre áreas de trabalho

en: Only use workspaces on primary monitor (requires Cinnamon restart)
pt_PT: Usar áreas de trabalho apenas no monitor primário (tem que reiniciar o Cinnamon)

en: Display Expo view as a grid
pt_PT: Mostrar vista Expo como grelha

en: Single Click
pt_PT: Clique único

en: Double Click
pt_PT: Clique duplo

en: Drag
pt_PT: Arrastar

en: Secondary Click
pt_PT: Clique secundário

en: _Text
pt_PT: _Texto

en: _Icons
pt_PT: Í_cones

en: _Both
pt_PT: Am_bos

en: Cinnamon just crashed
pt_PT: Ocorreu um erro no Cinnamon

en: Disable downloaded applets, desklets and extensions
pt_PT: Desativar applets, desklets e extensões descarregados

en: You are currently running in fallback mode.
pt_PT: Atualmente, está no modo de recuperação.

en: If you suspect the source of the crash is a local extension, applet or desklet, you can disable downloaded add-ons using the checkbox below.
pt_PT: Se suspeitar que a origem do erro é uma extensão local, applet ou desklet, pode desativar os complementos descarregados na caixa de seleção abaixo.

en: Do you want to restart Cinnamon?
pt_PT: Deseja reiniciar o Cinnamon?

en: Version %s (%s)
pt_PT: Versão %s (%s)

en: Version %s
pt_PT: Versão %s

en: Updated on %s
pt_PT: Atualizado em %s

en: About %s
pt_PT: Acerca de %s

en: the type of the Spice
pt_PT: o tipo de Especiaria (Spice)

en: the UUID of the Spice
pt_PT: o UUID da Especiaria (Spice)

en: Unable to locate %s %s
pt_PT: Não foi possível localizar %s %s

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->description
en: XRandR monitor control applet
pt_PT: Applet XRandR

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Windows Quick List
pt_PT: Lista rápida de janelas

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Quickly access windows from all workspaces
pt_PT: Aceder rapidamente às janelas de todas as áreas de trabalho

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click to display and manage system notifications
pt_PT: Clique para mostrar e gerir as notificações do sistema

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->description
en: Ignore transient notifications
pt_PT: Ignorar notificações transitórias

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->tooltip
en: Check this to ignore transient notifications.
pt_PT: Assinale esta opção para ignorar as notificações transitórias.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showEmptyTray->description
en: Show empty tray
pt_PT: Mostrar área de notificação vazia

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->showEmptyTray->tooltip
en: Check this to show the tray even when there are no new notifications.
pt_PT: Assinale para mostrar a área de notificação mesmo que não haja notificações.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showNotificationCount->description
en: Show the number of notifications
pt_PT: Mostrar o número de notificações

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show notifications
pt_PT: Mostrar notificações

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the notification popup menu.
pt_PT: Defina a(s) combinação(ões) de teclas para mostrar o menu da janela de notificação.

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->tooltip
en: Set keybinding(s) to clear all notifications.
pt_PT: Defina a(s) combinação(ões) de teclas para limpar todas as notificações.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemSettings->description inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemNotificationSettings->description
en: Open notification settings
pt_PT: Abrir as definições de notificação

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->name
en: System Tray
pt_PT: Bandeja do sistema

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons
pt_PT: Um applet que aloja todos os ícones da área de notificação

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Control the trash from the panel
pt_PT: Controlar o Lixo no painel

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Separator
pt_PT: Separador

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A separator icon which can be added multiple times
pt_PT: Um ícone de separador que pode ser adicionada várias vezes

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Corner bar
pt_PT: Barra de canto

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A bar designed to be placed in the corner, used to show the desktop, desklets, the workspace selector or the window selector.
pt_PT: Uma barra concebida para ser colocada no canto, utilizada para mostrar a área de trabalho, os desklets, o seletor de área de trabalho ou o seletor de janelas.

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->description
en: Click action
pt_PT: Acão do clique

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-
en: Middle click action
pt_PT: Ação com o clique central

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click- action->description
en: Shift + click action
pt_PT: Shift + ação do clique

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->description
en: Shift + middle click action
pt_PT: Shift + ação do clique do meio

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->description workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Scroll wheel behavior
pt_PT: Comportamento da roda do rato

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces
pt_PT: Trocar áreas de trabalho

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces (reversed)
pt_PT: Trocar áreas de trabalho (invertido)

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at- desktop->description
en: Peek at the desktop on hover
pt_PT: Espreitar área de trabalho ao passar com o rato

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip
en: Peek at the desktop when hovering the applet
pt_PT: Espreitar área de trabalho ao passar com o rato no applet

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description
en: Blur effect
pt_PT: Efeito de desfoque

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip
en: Blur windows when peeking at the desktop
pt_PT: Desfocar janelas ao espreitar a área de trabalho

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description
en: Hover delay
pt_PT: Atraso

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip
en: Delay before Peek shows desktop
pt_PT: Atraso antes mostrar a área de trabalho

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->description
en: Window opacity
pt_PT: Opacidade da janela

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip
en: Change the opacity of windows when peeking at the desktop
pt_PT: Alterar opacidade das janelas ao espreitar a área de trabalho

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Launch applications from the panel
pt_PT: Iniciar aplicações a partir do painel

note: panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->allow- dragging->description
en: Allow dragging of launchers
pt_PT: Permitir arrastar lançadores

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access the documents you recently opened
pt_PT: Aceder aos documentos recentemente abertos

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A sample applet for demonstrating the capabilities and usage of the applet and desklet settings API
pt_PT: Um applet de exemplo para demonstrar as capacidades e utilização da API de definições dos applets e desklets

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page1->title
en: Visible settings
pt_PT: Definições de visibilidade

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page2->title
en: Choosers
pt_PT: Seletores

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page3->title settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section5->title
en: Command settings
pt_PT: Definições de comandos

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page4->title
en: Editable list settings
pt_PT: Definições de listas editáveis

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page5->title
en: Dependencies
pt_PT: Dependências

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section0->title
en: Info
pt_PT: Informação

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->title
en: File choosers
pt_PT: Seletores de ficheiros

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->title
en: Menu settings
pt_PT: Definições de menu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section4->title
en: Animation settings
pt_PT: Definições de animações

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section6->title
en: Other choosers
pt_PT: Outros seletores

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section7->title
en: My list
pt_PT: A minha lista

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section8->title
en: Show dependencies section
pt_PT: Mostrar secção de dependências

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section9->title
en: Dependencies section
pt_PT: Secção de dependências

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->label- info->description
en: Play with these widgets and see the automatic reaction in the panel applet.
    
    This is a label, and the content can't be modified nor accessed. You may want to use a label to show additional hints or instructions, for example.
pt_PT: Brinque com estes 'widgets' e veja a reação automática no 'applet' do painel.
    
    Isto é uma legenda e o conteúdo não pode ser modificado nem acedido. Pode querer utilizar uma legenda para mostrar dicas ou instruções adicionais, por exemplo.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->description
en: The icon to use in the panel
pt_PT: O ícone a utilizar no painel

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->tooltip
en: Select an icon file, or you can type an icon name into the entry box
pt_PT: Selecione um ficheiro de ícone ou introduza o nome do ícone na caixa de entrada

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->description
en: The background color for the applet
pt_PT: A cor de fundo do applet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->tooltip
en: Click the button to select a new background color for this applet
pt_PT: Clique no botão para selecionar uma nova cor de fundo para este applet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->description
en: Applet width in the panel
pt_PT: Largura do applet no painel

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->tooltip
en: Increase or decrease this spinner value to make the applet wider or narrower in the panel
pt_PT: Aumente ou diminua o valor neste 'spinner' para tornar o applet mais largo ou mais estreito no painel

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->description
en: Please pick an option
pt_PT: Escolha uma opção

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: First Choice
pt_PT: Primeira

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Second Choice
pt_PT: Segunda

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Third Choice
pt_PT: Terceira

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Fourth Choice
pt_PT: Quarta

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->tooltip
en: A combo selection can select between int, boolean, float, and string values
pt_PT: Uma seleção de combinações pode selecionar entre valores int, boolean, float e string

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale- demo->description
en: Here is a demonstration of bidirectional control
pt_PT: Isto é uma demonstração do controlo bidirecional

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale-demo->tooltip
en: If you adjust this scale, it updates in the applet.  If you adjust the scale in the applet, it updates here
pt_PT: Se ajustar esta escala, irá atualizar o applet. Se ajustar a escala no applet, será atualizado aqui

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->description
en: Check this to use a custom label
pt_PT: Assinale para utilizar um texto personalizado

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->tooltip
en: Checking this box allows you to set a custom label in the field below - this demonstrates setting dependencies
pt_PT: Ao assinalar esta caixa, pode definir um texto personalizado no campo abaixo - isto demonstra a definição de dependências

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- label->description
en: Custom Applet Label
pt_PT: Texto personalizado

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-label->tooltip
en: Set your custom label here.  This field is unavailable unless the switch above is enabled
pt_PT: Defina aqui o texto. Este campo ficará indisponível a menos que a opção acima fique ativa

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->description
en: Animation type
pt_PT: Tipo de animação

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->tooltip
en: A tween chooser has as value a string, which you can pass as transition to Tweener.addTween()
pt_PT: O seletor 'tween' tem como valor um string, que pode ser passado como uma transição com Tweener.addTween()

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->effect- style->description
en: Effect type
pt_PT: Tipo de efeito

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo- button->description
en: Don't Press This Button!!!
pt_PT: Não carregue neste botão!

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo-button->tooltip
en: Pressing this button activates a callback method in the applet - go ahead, press it.
pt_PT: Ao carregar neste botão ativa o método 'callback' do applet - continue, prima-o.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->signal- test->description
en: This is a test widget for individual key signal firing
pt_PT: Este é um widget de teste para ativar um sinal de tecla

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->keybinding- test->description
en: Set the keybinding here to activate an action
pt_PT: Defina aqui a associação de teclas para ativar uma opção

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->file- select->description
en: Choose a file
pt_PT: Escolha um ficheiro

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->directory- select->description
en: Choose a directory
pt_PT: Escolha um diretório

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->sound- select->description
en: Choose a sound
pt_PT: Escolha um som

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->font- select->description
en: Choose a font
pt_PT: Escolha um tipo de letra

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->description
en: You can type paragraphs and lists here
pt_PT: Aqui pode escrever parágrafos e listas

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->tooltip
en: This setting type is useful for multi-line lists, and text that is too long to fit in an entry widget.
    You can manually set the height of the text view with the 'height' property. This one is set to 150. Default is 200.
pt_PT: Esse tipo de definição é útil para listas de várias linhas e textos que são muito longo para caber num widget.
    Pode definir manualmente a altura da exibição de texto com a propriedade 'height'. Este está definido como 150. O padrão é 200.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->date- select->description
en: Choose a Date
pt_PT: Escolha uma data

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->time- select->description
en: Choose a Time
pt_PT: Escolha uma hora

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->description
en: Custom tree widget
pt_PT: Widget de árvore personalizada

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Resident
pt_PT: Residente

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Address
pt_PT: Endereço

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Id number
pt_PT: Número ID

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description
en: Icon
pt_PT: Ícone

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Shortcut key
pt_PT: Tecla de atalho

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: File Path
pt_PT: Caminho do ficheiro

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->description
en: Show the dependencies section
pt_PT: Mostra a secção de dependências

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->tooltip
en: Checking this box shows the Dependencies section below. Unchecking hides it.
pt_PT: Marque esta caixa para mostrar a secção de dependências abaixo. Desmarcar oculta-a.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->deps-info->description
en: You can see this section because the switch above is on. Try switching it off and see what happens.
pt_PT: Pode ver esta secção porque a chave abaixo está ativa. Tente desativá-la e veja o que acontece.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->description
en: Show info
pt_PT: Mostrar informação

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #1
pt_PT: Mostrar informação #1

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #2
pt_PT: Mostrar informação #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Don't show info #1 or #2
pt_PT: Não mostrar informação #1 nem #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info1->description
en: Info #1: You are seeing this info because the first option is selected in the combo box above. Try selecting different options to see different information.
pt_PT: Informação # 1: Está a ver esta informação porque a primeira opção está selecionada na caixa de combinação acima. Tente selecionar opções diferentes para ver informações diferentes.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info2->description
en: Info #2: You are seeing different text now because you selected the second option in the combo box above.
pt_PT: Informação #2: Está a ver um texto diferente agora porque selecionou a segunda opção na caixa de combinação acima.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin->description
en: Number value
pt_PT: Valor numérico

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info1->description
en: The value of the spinner above is less than 5
pt_PT: O valor do spinner acima é menor do que 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info2->description
en: The value of the spinner above is greater than or equal to 5
pt_PT: O valor do spinner acima é maior ou igual a 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- widget->description
en: Try out this custom widget!
pt_PT: Experimente este widget personalizado!

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon menu
pt_PT: Menu principal do Cinnamon

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-layout->title
en: Layout and content
pt_PT: Disposição e conteúdo

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->overlay-key->description
en: Keyboard shortcut to open and close the menu
pt_PT: Tecla de atalho para abrir e fechar o menu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->description
en: Use a custom icon and label
pt_PT: Utilizar um ícone e um texto personalizado

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->tooltip
en: Check this to specify a custom icon and label
pt_PT: Assinale esta opção para especificar ícone e texto personalizados

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->tooltip
en: Select an icon to show in the panel.
pt_PT: Selecione um ícone para mostrar no painel.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->description
en: Icon size
pt_PT: Tamanho do ícone

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->description
en: Text
pt_PT: Texto

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->tooltip
en: Enter custom text to show in the panel.
pt_PT: Introduza um texto para mostrar no painel.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->description
en: Show category icons
pt_PT: Mostrar ícones de categorias

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on categories.
pt_PT: Escolher se deve ou não mostrar os ícones de categorias.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->description
en: Categories icon size
pt_PT: Tamanho do ícone das categorias

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application- icons->description
en: Show application icons
pt_PT: Mostrar ícones das aplicações

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on applications.
pt_PT: Escolher se deve ou não mostrar os ícones das aplicações.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->description
en: Applications icon size
pt_PT: Tamanho do ícone das aplicações

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->description
en: Show favorites and session buttons
pt_PT: Mostrar favoritos e botões de sessão

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->tooltip
en: Choose whether or not to show the left pane of the menu.
pt_PT: Escolher se deve ou não mostrar ou não o painel esquerdo do menu.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->fav-icon-size->description
en: Favorites icon size
pt_PT: Tamanho do ícone dos favoritos

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->description
en: Show favorites
pt_PT: Mostrar favoritos

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->tooltip
en: Choose whether or not to show favorite files in the menu.
pt_PT: Escolha se deseja ou não mostrar os ficheiros favoritos no menu.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->description
en: Show bookmarks and places
pt_PT: Mostrar marcadores e locais

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->tooltip
en: Choose whether or not to show bookmarks and places in the menu.
pt_PT: Escolher se deve mostrar ou não os marcadores e os locais no menu.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->description
en: Show recents
pt_PT: Mostrar recentes

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->tooltip
en: Choose whether or not to show recents in the menu.
pt_PT: Escolher se deve mostrar ou não os ficheiros recentes no menu.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->description
en: Change categories on hover
pt_PT: Mudar de categorias ao passar o cursor

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->tooltip
en: Choose whether or not to change categories by hovering.
pt_PT: Escolha se pretende ou não mudar de categoria, ao passar o cursor.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->description
en: Enable autoscrolling in application list
pt_PT: Ativar deslocação automática na lista de aplicações

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->tooltip
en: Choose whether or not to enable smooth autoscrolling in the application list.
pt_PT: Escolher se quer ativar ou não a deslocação automática na lista de aplicações.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->description
en: Enable filesystem path entry in search box
pt_PT: Ativar entrada do sistema de ficheiros na caixa de pesquisa

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->tooltip
en: Allows path entry in the menu search box.
pt_PT: Permitir introdução de caminhos na caixa de pesquisa do menu.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->description
en: Force the panel to be visible when opening the menu
pt_PT: Forçar o painel a ser visível ao abrir o menu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->tooltip
en: Opening the menu will also show the main panel (which may be auto-hidden).
pt_PT: Abrir o menu também mostrará o painel principal (que pode ser ocultado automaticamente).

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Open the menu when I move my mouse over it
pt_PT: Abrir o menu quando mover o rato sobre ele

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->tooltip
en: Enable opening the menu when the mouse enters the applet
pt_PT: Ativar abertura do menu se o rato entrar no applet

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->description
en: Menu hover delay
pt_PT: Atraso do menu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->tooltip
en: Delay before the menu opens when hovered
pt_PT: Tempo que demora a abrir o menu depois de passar rato

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->description
en: Use menu animations
pt_PT: Utilizar animações de menu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->tooltip
en: Allow the menu to animate on open and close
pt_PT: Permitir animações ao abrir e fechar o menu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->description
en: Open the menu editor
pt_PT: Abrir editor de menus

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->tooltip
en: Press this button to customize your menu entries.
pt_PT: Prima neste botão para personalizar as entradas do menu.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->reset-menu-size- button->description
en: Restore the menu to its original size
pt_PT: Restaurar o menu para o seu tamanho original

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Slideshow Controls
pt_PT: Controlo de apresentações

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Basic controls for the Cinnamon slideshow
pt_PT: Controlos básicos para uma apresentação

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access removable drives
pt_PT: Aceder a unidades removíveis

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Minimize all windows
pt_PT: Mininizar todas as janelas

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings Applet
pt_PT: Applet de Definições

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon Settings
pt_PT: Definições Cinnamon

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Window list
pt_PT: Lista de janelas

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list
pt_PT: Lista de janelas principal do Cinnamon

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-alerts->description
en: Show an alert in the window list when a window from another workspace requires attention
pt_PT: Mostrar um alerta na lista de janelas quando uma janela de outra área de trabalho precisar de atenção

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- scrolling->description
en: Enable mouse-wheel scrolling in the window list
pt_PT: Ativar deslocação com a roda do rato na lista de janelas

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->reverse- scrolling->description
en: Reverse the direction of mouse-wheel scrolling in the window list
pt_PT: Inverter direção do deslocamento com a roda do rato na lista de janelas

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- minimize->description
en: Left click to minimize window
pt_PT: Clique esquerdo para minimizar a janela

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- close->description
en: Middle click to close window
pt_PT: Clique no meio para fechar a janela

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-show- label->description
en: Show window names in the panel
pt_PT: Mostrar nomes das janelas no painel

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->description
en: Window button width in the panel
pt_PT: Largura do botão da janela no painel

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->buttons-use-entire- space->description
en: Window buttons can have different sizes and use the entire space available
pt_PT: Os botões das janelas podem ter tamanhos diferentes e usar todo o espaço disponível

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->description
en: Choose what to show when hovering over a window button
pt_PT: Escolha o que mostrar ao passar o rato sobre um botão da janela

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Title
pt_PT: Titulo

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Thumbnail
pt_PT: Miniatura

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview-show- label->description
en: Show title above thumbnail
pt_PT: Mostrar título acima da miniatura

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->description
en: Thumbnail size
pt_PT: Tamanho das miniaturas

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Largest
pt_PT: Enorme

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list with app grouping
pt_PT: Lista de janelas principal Cinnamon com agrupamento de aplicações

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->thumbnailsPage->title schema.json->thumbnailsSection->title
en: Thumbnails
pt_PT: Miniaturas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->contextMenuPage->title
en: Context Menu
pt_PT: Menu de contexto

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hotKeysSection->title
en: Hot Keys
pt_PT: Teclas de atalho

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->appButtonsSection->title
en: Application Buttons
pt_PT: Botões de aplicações

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hoverPeekSection->title
en: Hover Peek
pt_PT: Espreitar

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->group- apps->description
en: Group windows by application
pt_PT: Agrupar janelas por aplicação

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Mouse wheel scroll action
pt_PT: Ação com a roda do rato

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Cycle apps
pt_PT: Percorrer aplicações

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Cycle windows
pt_PT: Percorrer janelas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->description
en: Left click action
pt_PT: Ação de clique esquerdo

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Toggle activation of last focused window
pt_PT: Alternar ativação da última janela focada

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Launch new app instance
pt_PT: Iniciar nova instância da aplicação

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Close last focused window in group
pt_PT: Fechar a última janela focada no grupo

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-display- settings->description
en: Show windows from other monitors
pt_PT: Mostrar janelas de outros monitores

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-display- settings->options
en: Only from monitors without a window list
pt_PT: Apenas de monitores sem uma lista de janelas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-display- settings->options
en: From all monitors
pt_PT: De todos os monitores

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->cycleMenusHotkey->description
en: Global hotkey for cycling through thumbnail menus
pt_PT: Tecla de atalho global para percorrer as miniaturas do menu

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- hotkey->description
en: Global hotkey to show the order of apps
pt_PT: Tecla de atalho global para mostrar a ordem das aplicações

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->description
en: Duration of the apps order display on hotkey press
pt_PT: Duração de exibição das aplicações ao utilizar a tecla de atalho global

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->super-num- hotkeys->description
en: Enable Super+<number> shortcut to switch/open apps
pt_PT: Ativar o atalho Super+<número> para mudar/abrir aplicações

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->description
en: Button label
pt_PT: Texto do botão

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Application name
pt_PT: Nome da aplicação

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title
pt_PT: Título da janela

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title (only for the focused window)
pt_PT: Título da janela (apenas para a janela com foco)

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->description
en: Launcher animation
pt_PT: Animação do lançador

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->number- display->description
en: Show window count numbers
pt_PT: Mostrar números total de janelas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-app-button- dragging->description
en: Enable app button dragging
pt_PT: Ativar arrasto do botão da aplicação

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail-scroll- behavior->description
en: Cycle windows on mouse wheel scroll
pt_PT: Percorrer janelas com a roda do rato

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- thumbnails->description
en: Show thumbnails
pt_PT: Mostrar miniaturas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->animate- thumbnails->description
en: Animate thumbnails
pt_PT: Animar miniaturas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->vertical- thumbnails->description
en: Enable vertical thumbnails
pt_PT: Ativar miniaturas verticais

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->sort- thumbnails->description
en: Sort thumbnails according to the last focused windows
pt_PT: Ordenar miniaturas de acordo com as últimas janelas focadas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->highlight-last- focused-thumbnail->description
en: Highlight the thumbnail of the last focused window
pt_PT: Destacar miniatura da última janela focada

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->onclick- thumbnails->description
en: Click to show thumbnails
pt_PT: Clique para mostrar miniaturas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->description
en: Delay before showing thumbnails
pt_PT: Atraso antes de mostrar as miniaturas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-hover- peek->description
en: Show the window when hovering its thumbnail
pt_PT: Mostrar janela ao passar o rato sobre a sua miniatura

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->description
en: Window fade-in time
pt_PT: Tempo de aparecimento entre janelas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- out->description
en: Window fade-out time
pt_PT: Tempo de desaparecimento entre janelas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->units
en: percent
pt_PT: percentagem

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- recent->description
en: Show recent items
pt_PT: Mostrar itens recentes

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->autostart-menu- item->description
en: Show autostart option
pt_PT: Mostrar opção de arranque automático

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->description
en: Apply the monitor move option to all windows
pt_PT: Aplicar opção para mover todas as janelas entre os monitores

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->tooltip
en: When clicking "Move to monitor" in the context menu, this option will move all of an app's windows instead of just the last focused window from the app.
pt_PT: Ao clicar em "Mover para monitor" no menu de contexto, esta opção moverá todas as janelas de uma aplicação em vez de apenas a última janela com foco.

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Expo view
pt_PT: Clique ou passe o rato para ativar a vista Expo

note: expo@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate expo on hover
pt_PT: Ativa exposição ao passar com o rato

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Inhibit Applet
pt_PT: Applet de Inibição

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->description
en: This applet is used to disable notifications and power management (including the screensaver and the session from going idle)
pt_PT: Este applet é utilizado para desativar as notificações e para gestão de energia (incluindo o protetor de ecrã e impedir a suspensão da sessão)

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->description
en: Inhibit power management
pt_PT: Inibir a gestão de energia

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit power management.
pt_PT: Definir a combinação de teclas para inibir a gestão de energia.

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->description
en: Inhibit notifications
pt_PT: Inibir notificações

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit notifications.
pt_PT: Definir a combinação de teclas para inibir as notificações.

note: inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemPowerSettings->description
en: Open power settings
pt_PT: Abrir as definições de energia

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Workspace switcher
pt_PT: Alternador de áreas de trabalho

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Select the workspace from the panel
pt_PT: Selecione a área de trabalho no painel

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->description
en: Type of display
pt_PT: Tipo de ecrã

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->tooltip
en: Note that the visual representation will only work if your panel is large enough to display it properly, otherwise the simple style will be used.
pt_PT: Tenha em atenção que a representação visual só funcionará se o painel for suficientemente grande para o mostrar corretamente. Caso contrário, será utilizado o estilo simples.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: A visual representation of the workspaces
pt_PT: Uma representação visual das áreas de trabalho

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: Simple buttons
pt_PT: Botões simples

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->tooltip
en: Reverse or disable the direction of the scroll in the workspace list.
pt_PT: Inverter ou desativar a direção do rolar na lista da área de trabalho.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Reversed
pt_PT: Invertido

note: printers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Manage print jobs
pt_PT: Gerir tarefas de impressão

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->description
en: Show printer icon
pt_PT: Mostrar ícone de impressão

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: Always
pt_PT: Sempre

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printers exist
pt_PT: Se existirem impressoras

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printing
pt_PT: Ao imprimir

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->tooltip
en: Choose when to show the printer icon in the panel
pt_PT: Escolher se deve ou não mostrar o ícone da impressora no painel

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to control sound and music
pt_PT: Um applet Cinnamon para controlar som e música

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->playerControl->description
en: Control Players
pt_PT: Controlo de reprodutores

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->extendedPlayerControl->description
en: Show Loop and Shuffle controls
pt_PT: Mostrar controlos para repetir/misturar faixas

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show menu
pt_PT: Mostrar menu

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the sound applet menu.
pt_PT: Defina a(s) combinação(ões) de teclas para mostrar o menu da mini-aplicação de som.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->description
en: Always show input switch
pt_PT: Mostrar sempre o comutador de entrada

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->tooltip
en: Always show the 'Mute input' switch in the context menu.
pt_PT: Mostrar sempre a opção 'Silenciar entrada' no menu de contexto.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showtrack->description
en: Show song information on the panel
pt_PT: Mostrar informação das faixas no painel

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->units
en: characters
pt_PT: caracteres

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->description
en: Limit song information to
pt_PT: Limitar informações das faixas a

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute
pt_PT: Alternar sem som

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute output
pt_PT: Alternar saída de som

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute input
pt_PT: Alternar entrada de som

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->description
en: Action on middle click
pt_PT: Ação com o clique central

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->middleShiftClickAction->description
en: Action on shift+middle click
pt_PT: Ação ao clicar no botão do meio do rato + tecla shift

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->horizontalScroll->description
en: Use horizontal scrolling to move between tracks
pt_PT: Utilize deslocação horizontal para se deslocar entre faixas

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showalbum->description
en: Show album art as icon
pt_PT: Mostrar imagem do álbum como ícone

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->hideSystray->description
en: Hide system tray icons for compatible players
pt_PT: Ocultar ícones da área de notificação para reprodutores compatíveis

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description
en: Tooltip
pt_PT: Dica

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowVolume->description
en: Show volume in tooltip
pt_PT: Mostrar volume na dica

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowPlayer->description
en: Show player in tooltip
pt_PT: Mostrar leitor na dica

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->tooltipShowArtistTitle->description
en: Show song artist and title in tooltip
pt_PT: Mostrar o artista da música e o título na dica

note: user@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet to access your account details, switch users and quickly logout or power off the computer
pt_PT: Um applet para aceder aos detalhes da sua conta, mudar de utilizador e sair ou desligar o computador rapidamente

note: user@cinnamon.org->metadata.json->name
en: User Applet
pt_PT: Applet Utilizador

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-name->description
en: Display user name on panel
pt_PT: Mostrar nome do utilizador no painel

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-image->description
en: Display the user image on the panel
pt_PT: Exibir a imagem do utilizador no painel

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->name
en: XApp Status Applet
pt_PT: Applet XApp Status

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons for applications which use XAppStatusIcons
pt_PT: Um applet que aloja todos os ícones da área de notificação para as aplicações que utilizem XAppStatusIcons

note: scale@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Scale view
pt_PT: Clique ou passe o rato para ativar a vista de escala

note: scale@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate scale on hover
pt_PT: Ativar escala ao passar com o rato

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: On-Screen keyboard
pt_PT: Teclado de ecrã (OSD)

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to launch the on-screen keyboard
pt_PT: Um applet para mostrar o teclado no ecrã

note: network@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Network manager applet
pt_PT: Applet Gestor de rede

note: network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the network applet menu.
pt_PT: Defina as teclas de atalho para mostrar o menu da mini-aplicação de rede.

note: power@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Power Manager
pt_PT: Gestão de energia

note: power@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon power management applet
pt_PT: Applet para gestão de energia

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage
pt_PT: Mostrar percentagem

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show time remaining
pt_PT: Mostrar tempo restante

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage and time remaining
pt_PT: Mostrar percentagem e tempo restante

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Hide label
pt_PT: Ocultar texto

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->description
en: Always show all batteries
pt_PT: Mostrar sempre todas as baterias

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->tooltip
en: Check this to always show multiple batteries in the panel, regardless of whether one of them is marked primary.
pt_PT: Assinale esta opção para mostrar sempre as diversas baterias no painel, independentemente de qual esteja marcada como principal.

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access your favorite files
pt_PT: Aceda aos seus ficheiros favoritos

note: favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->show-full-uri->description
en: Display full paths in the list
pt_PT: Mostrar os caminhos completos na lista

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Spacer
pt_PT: Espaçador

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Add some space between your other applets
pt_PT: Adicionar um pouco de espaço entre applets

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Amount of space in pixels
pt_PT: Valor do espaçamento (em pixéis)

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->tooltip
en: Adjust this to increase or decrease the width of this spacer
pt_PT: Ajuste este valor para aumentar ou diminuir a largura deste espaçador

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Calendar
pt_PT: Calendário

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: The Cinnamon calendar applet
pt_PT: O applet de calendário do Cinnamon

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->description
en: Show calendar events
pt_PT: Mostrar eventos do calendário

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->tooltip
en: Check this to display events in the calendar.
pt_PT: Marcar para mostrar os eventos no calendário.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->description
en: Show week numbers in calendar
pt_PT: Mostrar número da semana no calendário

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->tooltip
en: Check this to show week numbers in the calendar.
pt_PT: Assinale esta opção para mostrar o número da semana no calendário.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description
en: Use a custom date format
pt_PT: Utilizar formato personalizado

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the date in the calendar applet.
pt_PT: Assinale esta opção para definir um formato personalizado de data no calendário.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->description
en: Date format
pt_PT: Formato da data

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->tooltip clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->tooltip
en: Set your custom format here.
pt_PT: Defina o seu formato aqui.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip- format->description
en: Date format for tooltip
pt_PT: Formato de data para a dica

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip-format->tooltip
en: Set your custom tooltip format here.
pt_PT: Defina aqui o seu formato de dica personalizado.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->tooltip
en: Click this button to know more about the syntax for date formats.
pt_PT: Clique neste botão para saber mais sobre a sintaxe dos formatos de data.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show calendar
pt_PT: Mostrar o calendário

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the calendar.
pt_PT: Defina a(s) combinação(ões) de teclas para mostrar o calendário.

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Accessibility applet
pt_PT: Applet Acessibilidade

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Digital photo frame
pt_PT: Moldura digital

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A digital photo frame desklet
pt_PT: Um desklet que serve como moldura digital

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->directory->description
en: Folder
pt_PT: Pasta

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->description
en: Height
pt_PT: Altura

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Width
pt_PT: Largura

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->description
en: Fade delay
pt_PT: Atraso de desvanecimento

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->description
en: Special effect
pt_PT: Efeito especial

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Sepia
pt_PT: Sépia

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
pt_PT: Preto e branco

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Clock desklet
pt_PT: Desklet de relógio

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that displays the time
pt_PT: Um desklet que mostra as horas

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->description
en: Text color
pt_PT: Cor do texto

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->tooltip
en: Click the button to select a new text color
pt_PT: Clique no botão para selecionar a nova cor do texto

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the time in the clock desklet.
pt_PT: Assinale esta opção para definir um formato personalizado para a hora do desklet.

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Launcher desklet
pt_PT: Desklet lançador

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that launches a program
pt_PT: Um desklet que inicia um programa
