linuxmint - en to tr translation catalogue (191 entries)

en: Add
tr: Ekle

en: Edit
tr: düzenle

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: Restore System Configuration
tr: sistem konfigürasyonuna çevir

en: Restore the default menu layout
tr: Varsayılan Sistem Düzenine Çevir

en: Close
tr: kapat

en: _New Menu
tr: yeni menü

en: Ne_w Item
tr: yeni item

en: Copy
tr: kopyala

en: Paste
tr: yapıştır

en: About...
tr: hakkında

en: Configure...
tr: Yapılandırma...

en: Sound Settings
tr: ses ayarları

en: Microphone
tr: mikrofon

en: Show Text
tr: metini göster

en: Hide Text
tr: metini gizle

en: Remove this desklet
tr: bu masaüstü uygulamasını sil

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
tr: geçersiz gözden geçirme ayarları : yanlış köşe sayısı

en: Execution time (ms):
tr: uygulama zamanı (ms)

en: Loaded successfully
tr: başarıyla yüklendi

en: Problems during Cinnamon startup
tr: cinnamon başlatılırken hata oluştu

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
tr: cinnamon başarıyla başladı, ama bir veya birkaç uygulama ,uzantı yada masaüstü uygulaması yüklenirken hata oluştu

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
tr: sistem kayıtlarını kontrol edin ve cinnamon cam görünümünü herhangi bir giriş için

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
tr: cinnamon ayarlarından bu mesajın tekrarlanmamasını önlemek için    kırıcı uzantı(lar) ı devre dışı bırakabilirsiniz .

en: Please contact the developer.
tr: lütfen geliştirici ile görüşün

en: System Information
tr: sistem bilgisi

en: No
tr: Hayır

en: Yes
tr: Evet

en: OK
tr: Tamam

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
tr: ağ yöneticisi

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
tr: yeni panel için pozisyon seçin, çıkmak için esc ye basın

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
tr: yeni panel için pozisyon seçin. Çıkmak için esc ye basın.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
tr: panel ayarları

en: Panel edit mode
tr: panet düzenleme modu

en: Remove
tr: Kaldır

en: Troubleshoot
tr: Sorun gider

en: Restart Cinnamon
tr: Cinnamon ' u yeniden başlat

en: Looking Glass
tr: cam Görünümü

en: Restore all settings to default
tr: tüm ayarları varsayılanlara çevir

en: Retry
tr: Tekrar dene

en: Restore
tr: Eski haline getir

en: Minimize
tr: küçült

en: Maximize
tr: Büyüt

en: Move to left workspace
tr: çalışma alanını sola taşı

en: Move to right workspace
tr: çalışma alanını şağa taşı

en: Visible on all workspaces
tr: tüm çalışma alanlarını görüntüle

en: Move to a new workspace
tr: yeni çalıma alanına hareket ettir

en: Only on this workspace
tr: sadece bu çalışma alanında

en: Unmaximize
tr: maksimize etme

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
tr: Erişilebilirlik

en: Zoom
tr: Yakınlaştır

en: Screen Keyboard
tr: ekran klavyesi

en: Sticky Keys
tr: yapışkan tuşlar

en: Slow Keys
tr: yavaş tuşlar

en: Bounce Keys
tr: sekme tuşları

en: Mouse Keys
tr: fare tuşları

en: Universal Access Settings
tr: universal erişim ayarları

en: High Contrast
tr: yüksek kontrast

en: Large Text
tr: Büyük Metin

en: Date and Time Settings
tr: tarih ve zaman ayarları

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Expo
tr: expo

en: Places
tr: yerler

en: Power management
tr: güç yönetimi

en: Power management is already inhibited by another program
tr: güç yönetimi zaten başka bir program tarafından kısıtlandı

en: Power management: inhibited by another program
tr: güç yönetimi : başka bir program tarafından kısıtla

en: Inhibit applet
tr: uygulamayı kısıtla

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
tr: bildirimler

en: Show Keyboard Layout
tr: klavye düzenini göster

en: Show Character Table
tr: karakter tablosunu göster

en: Keyboard Settings
tr: klavye ayarları

en: Add to panel
tr: panele ekle

en: Add to desktop
tr: masaüstüne ekle

en: Remove from favorites
tr: favorilerden sil

en: Add to favorites
tr: favorilere ekle

en: Uninstall
tr: kaldır

en: Open with
tr: birlikte aç

en: Other application...
tr: diğer uygulama ...

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->name menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Menu
tr: Menü

en: Recent Files
tr: son dosyalar

en: Clear list
tr: listeyi temizle

en: No recent documents
tr: son kullanılan döküman yok

en: All Applications
tr: tüm uygulamalar

en: Lock the screen
tr: ekranı kilitle

en: Leave the session
tr: oturumu kapat

en: <unknown>
tr: <bilinmeyen>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
tr: devre dışı

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
tr: yönetilmemiş

en: disconnecting...
tr: bağlantı kesiliyor...

en: connecting...
tr: bağlanıyor...

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
tr: doğrulama gerekiyor

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
tr: bellenim bulunamıyor

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
tr: kablo takılmadı

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
tr: mevcut değil

en: connection failed
tr: bağlantı kesildi

en: More
tr: daha fazla

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
tr: bağlandı (kişisel)

en: Ethernet
tr: Eternet

en: Wifi
tr: kablosuz

en: Auto Ethernet
tr: Oto Eternet

en: Auto broadband
tr: otomatik bant genişliği

en: Auto dial-up
tr: otomatik çeviri

en: Auto bluetooth
tr: otomatik bluetooth

en: Auto wireless
tr: otomatik kablosuz

en: Enable networking
tr: ağ müsait

en: Wired
tr: kablolu

en: Wireless
tr: kablosuz

en: Mobile broadband
tr: mobil bant genişliği

en: VPN Connections
tr: vpn bağlantıları

en: Network Settings
tr: ağ ayarları

en: Network Connections
tr: ağ bağlantıları

en: Connection failed
tr: bağlantı sonlandırıldı

en: Activation of network connection failed
tr: ağ bağlantısı aktivasyonu sonlandırıldı

en: Networking is disabled
tr: ağ devre dışı

en: No connection
tr: bağlantı yok

en: Connecting to the cellular network...
tr: hücresel ağ'a bağlanılıyor

en: Connecting to the wireless network...
tr: kablosuz ağ' a bağlanılıyor

en: Connecting to the wired network...
tr: kablolu ağ'a bağlanılıyor

en: Connecting to the VPN...
tr: vpn'e bağlanılıyor

en: Connecting to the network...
tr: ağ'a bağlanılıyor

en: Connected to the wireless network
tr: kablosuz ağ'a bağlanılıyor

en: Wireless connection
tr: kablosuz bağlandı

en: Connected to the wired network
tr: kablolu ağa bağlanıldı

en: Connected to the cellular network
tr: hücresel ağ a bağlanılıyor

en: Connected to the VPN
tr: vpn ağına bağlanılıyor

en: Connected to the network
tr: ağa bağlanıldı

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
tr: bildirimleri temizle

en: No notifications
tr: bildirim yok

en: Launch
tr: çalıştır

en: AC adapter
tr: ac adaptörü

en: Laptop battery
tr: dizüstü pil

en: UPS
tr: ups

en: Mouse
tr: Fare

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
tr: Klavye

en: PDA
tr: PDA(lar)

en: Cell phone
tr: Cep telefonu

en: Media player
tr: Ortam oynatıcısı

en: Computer
tr: Bilgisayar

en: Brightness
tr: parlaklık

en: Keyboard backlight
tr: klavye arkası

en: Power Settings
tr: güç ayarları

en: Charging
tr: şarj oluyor

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
tr: şarj oluyor - %d %s %d %s kaldı

en: hour | hours
tr[0]: saat

en: minute | minutes
tr[0]: dakika

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
tr[0]: şarj oluyor - %d dakika kaldı

en: Fully charged
tr: tamamen dolu

en: Using battery power
tr: batarya gücünü kullan

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Using battery power - %d %s %d %s remaining
tr: batarya kullanılıyor - %d %s %d %s kaldı

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
tr: son dosyalar

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
tr: sürücüleri devre dışı bırak

en: Open file manager
tr: dosya yöneticisini çalıştır

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
tr: ölçek

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
tr: Ayarlar

en: Hi there!
tr: merhaba

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
tr: BUTONA SEN BASTIN !!!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
tr: KISAYOLU SEN KULLANDIN !!!

en: Click to pause the slideshow
tr: slaytı durdurmak için tıklayın

en: Click to resume the slideshow
tr: slayta devam etmek için tıklayın

en: The slideshow is disabled
tr: slayt devre dışı

en: Slideshow
tr: slayt gösterisi

en: Next Background
tr: sonraki arkaplan

en: Background Settings
tr: arkaplan ayarları

en: Playing
tr: oynuyor

en: Paused
tr: beklet

en: Stopped
tr: Durduruldu

en: Volume
tr: ses seviyesi

en: Unknown Artist
tr: bilinmeyen sanatçı

en: Unknown Album
tr: bilinmeyen albüm

en: Unknown Title
tr: bilinmeyen başlık

en: Previous
tr: önceki

en: Play
tr: Oynat

en: Stop
tr: Dur

en: Next
tr: sonraki

en: Consecutive Playing
tr: ard arda oynuyor

en: No Shuffle
tr: karıştırma kapalı

en: Open Player
tr: oynatıcıyı aç

en: Quit Player
tr: oynatıcıdan çık

en: Pause
tr: Duraklat

en: Repeat Single
tr: şarkıyı tekrarla

en: Repeat All
tr: hepsini tekrarla

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
tr: karıştırma

en: Mute output
tr: çıkışı sustur

en: Mute input
tr: girişi sustur

en: Applications
tr: Uygulamalar

en: Output device
tr: çıkış cihazı

en: Input device
tr: giriş cihazı

en: Launch player
tr: oynatıcıyı çalıştır

en: Open
tr: Aç

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
tr: masaüstünü göster

en: Lock screen
tr: kilit ekranı

en: Themes
tr: temalar
