linuxmint - en to fi translation catalogue (1841 entries)

note: Label                  Executable                  Icon Category  Keywords for filter
en: Software Sources
fi: Ohjelmalähteet

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Failed to launch '%s'
fi: "%s" käynnistäminen epäonnistui

en: Passwords do not match
fi: Salasanat eivät täsmää

en: Password cannot be blank
fi: Salasana ei voi olla tyhjä

en: Authentication dialog was dismissed by the user
fi: Käyttäjä hylkäsi todennusikkunan

en: Home
fi: Koti

en: File System
fi: Tiedostojärjestelmän juuri

en: Search
fi: Etsi

en: Print version
fi: Näytä versio

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-appear->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
fi: Ulkoasu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
fi: Väri

en: In mixed mode most applications are light. Some desktop elements are dark to create contrast.
fi: Sekoitustilassa useimmat sovellukset ovat vaaleita. Jotkut pöydän elementit ovat tummia kontrastin luomiseksi.

en: Mixed
fi: Sekoitus

en: Dark
fi: Tumma

en: Light
fi: Vaalea

en: Advanced settings...
fi: Lisäasetukset...

en: Style
fi: Tyyli

en: Directory Properties
fi: Hakemiston ominaisuudet

en: Name:
fi: Nimi:

en: Comment:
fi: Kommentti:

en: Launcher Properties
fi: Suorittamisen ominaisuudet

en: Command:
fi: Komento:

en: Browse
fi: Selaa

en: Launch in Terminal?
fi: Suorita päätteessä?

en: Use dedicated GPU if available
fi: Suorita erillisellä GPU:lla

en: Add
fi: Lisää

en: Delete
fi: Poista

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Restore System Configuration
fi: Palauta järjestelmän asetukset

en: Restore the default menu layout
fi: Palauta valikon oletusasetukset

en: Close
fi: Sulje

en: _New Menu
fi: _Uusi valikko

en: Ne_w Item
fi: U_usi kohta

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Copy
fi: Kopioi

en: Paste
fi: Liitä

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Edit Desktop File
fi: Muokkaa .desktop tiedostoa

en: Add/Edit Launcher
fi: Lisää/muokkaa käynnistintä

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Title:
fi: Nimi:

en: Program:
fi: Ohjelma:

en: Icon Name
fi: Kuvakkeen nimi

en: Application
fi: Sovellus

en: Custom Application
fi: Mukautettu sovellus

en: Execution of '%s' failed:
fi: Komennon "%s" suorittaminen epäonnistui:

en: Caps Lock On
fi: Iso kirjain päällä

en: Caps Lock Off
fi: Iso kirjain pois

en: Number Lock On
fi: Numerolukko päällä

en: Number Lock Off
fi: Numerolukko pois

en: Are you sure you want to remove '%s'?
fi: Poistetaanko varmasti "%s"?

en: Remove '%s'
fi: Poista "%s"

en: About...
fi: Tietoja...

en: Configure...
fi: Asetukset...

en: This applet does not support panels of that type. This can cause visual glitches in the panel. Would you like to continue using it anyway, remove it from the panel, or try to move it to a different panel?
fi: Sovelma ei tue tämän tyyppistä paneelia. Tämä voi aiheuttaa visuaalisia häiriöitä. Haluatko silti jatkaa sen käyttöä, poistaa paneelista vai siirtää se toiseen paneeliin?

en: Leave it
fi: Jätä se

en: Remove it
fi: Poista se

en: Move to another panel
fi: Siirrä toiseen paneeliin

en: A suitable panel could not be found. The applet has been removed instead.
fi: Sopivaa paneelia ei löytynyt. Sovelma on poistettu sen sijaan.

en: Certain applets do not allow multiple instances or were at their max number of instances so were not copied
fi: Jotkin sovelmat eivät salli useampia instansseja tai instanssien enimmäismäärä on jo käytössä, joten niitä ei kopioitu

en: Select Audio Device
fi: Valitse äänilaite

en: Cancel
fi: Peru

en: Sound Settings
fi: Ääniasetukset

en: Headphones
fi: Kuulokkeet

en: Headset
fi: Kuulokemikrofoni

en: Microphone
fi: Mikrofoni

en: Show Text
fi: Näytä teksti

en: Hide Text
fi: Piilota teksti

en: Caps lock is on
fi: Isot kirjaimet on päällä

note: Translators: %s is an application name
en: %s is not responding
fi: %s ei vastaa

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the app to quit entirely.
fi: Voit odottaa tai pakottaa sovelluksen sulkemisen.

en: Wait
fi: Odota

en: Force Quit
fi: Pakota lopetus

en: Remove this desklet
fi: Poista tämä sovelma

en: Some applications are busy or have unsaved work.
fi: Jotkin sovellukset ovat kiireisiä tai sisältävät tallentamatonta työtä.

en: Switch User
fi: Vaihda käyttäjää

en: Log Out
fi: Kirjaudu ulos

en: Suspend
fi: Valmiustila

en: Hibernate
fi: Lepotila

en: Restart
fi: Käynnistä

en: Shut Down
fi: Sammuta

en: You will be logged out in %d second. | You will be logged out in %d seconds.
fi[0]: Sinut kirjataan ulos %d sekunnissa.
fi[1]: Sinut kirjataan ulos %d sekunnissa.

en: The computer will shut down in %d second. | The computer will shut down in %d seconds.
fi[0]: Tietokone sammuu %d sekunti.
fi[1]: Tietokone sammuu %d sekuntia

en: The computer will restart in %d second. | The computer will restart in %d seconds.
fi[0]: Käynnistymiseen %d sekunti.
fi[1]: Käynnistymiseen %d sekuntia.

en: Ignore and continue
fi: Ohita ja jatka

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
fi: Haluatko varmasti poistaa työtilan "%s"?

en: Initializing
fi: Alustetaan

en: Loaded
fi: Ladattu

en: Error
fi: Virhe

en: Out of date
fi: Vanhentunut

en: Not compatible with Wayland
fi: Ei Wayland yhteensopivuutta

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
fi: Virhe yleiskuva-asetuksissa: virheellinen määrä kulmia

en: Execution time (ms):
fi: Suoritusaika (ms):

en: Loaded successfully
fi: Ladattu onnistuneesti

en: Check your video drivers
fi: Tarkasta näytönohjaimesi ajurit

en: Your system is currently running without video hardware acceleration.
fi: Järjestelmäsi toimii tällä hetkellä ilman näytönohjaimen laitteistokiihdytystä.

en: You may experience poor performance and high CPU usage.
fi: Voit kokea huonoa suorituskykyä ja korkeaa CPU:n käyttöä.

en: Launch Driver Manager
fi: Käynnistä ajurien hallinta

en: Problems during Cinnamon startup
fi: Ongelmia Cinnamonin käynnistyksessä

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
fi: Cinnamon onnistui käynnistymään mutta jonkin tai joidenkin sovelmien tai laajennusosien lataus epäonnistui.

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
fi: Tarkista järjestelmäloki ja Cinnamonin LookingGlass-loki, jos kohtaa ongelmia.

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
fi: Voit estää tämän ilmoituksen toistumisen poistamalla ongelmallisen laajennuksen Cinnamonin asetuksista.

en: Please contact the developer.
fi: Ota yhteyttä ohjelman kehittäjään.

en: Workspace
fi: Työtila

en: Restarting Cinnamon...
fi: Cinnamon käynnistyy uudelleen...

en: System Information
fi: Järjestelmän tiedot

en: Confirm
fi: Vahvista

en: No
fi: Ei

en: Yes
fi: Kyllä

en: Attention
fi: Huomio

en: Mirrored Displays
fi: Peilatut näytöt

en: You can also connect by pushing the “WPS” button on your router.
fi: Saat yhteyden myös painamalla reitittimen WPS-painiketta.

en: Connect
fi: Yhdistä

en: Password
fi: Salasana

en: Key
fi: Avain

en: Username
fi: Käyttäjänimi

en: Private key password
fi: Avaimen salasana

en: Identity
fi: Identiteetti

en: Service
fi: Palvelu

en: Authentication required
fi: Tunnistautuminen vaaditaan

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network “%s”.
fi: Langaton verkko "%s" vaatii salasanan tai salausavaimia.

en: Wired 802.1X authentication
fi: Langallinen 802.1X-tunnistautuminen

en: Network name
fi: Verkon nimi

en: DSL authentication
fi: DSL-tunnistautuminen

en: PIN code required
fi: PIN-koodi vaaditaan

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
fi: Mobiililaajakaistaan tarvitaan PIN-koodi

en: A password is required to connect to “%s”.
fi: Yhteys verkkoon “%s” vaatii salasanan.

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
fi: Verkon hallinta

en: VPN password
fi: VPN-salasana

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
fi: Valitse uuden paneelin sijainti tai peru painamalla Esc.

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
fi: Valitse paneelin uusi sijainti tai peru painamalla Esc.

en: You don't have any panels added.
    Do you want to open panel settings?
fi: Sinulle ei ole lisätty yhtään paneelia.
    Haluatko avata paneeliasetukset?

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
fi: Paneelin asetukset

en: Applets
fi: Sovelmat

en: Panel edit mode
fi: Paneelin muokkaustila

en: Move
fi: Siirrä

en: Remove
fi: Poista

en: Are you sure you want to remove this panel?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän paneelin?

en: Add a new panel
fi: Lisää uusi paneeli

en: Troubleshoot
fi: Vianmääritys

en: Restart Cinnamon
fi: Käynnistä Cinnamon uudelleen

en: Looking Glass
fi: Suurennuslasi

en: Restore all settings to default
fi: Palauta kaikki oletusasetukset

en: Are you sure you want to restore all settings to default?
fi: Oletko varma, että haluat palauttaa kaikki asetukset oletusarvoihin?

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
fi: Järjestelmäasetukset

en: Retry
fi: Yritä uudelleen

en: %s (%s) has just been stopped.
fi: %s (%s) on juuri pysäytetty.

en: Device %s can be turned off, if necessary.
fi: Laite %s voidaan tarvittaessa kytkeä pois päältä.

en: Device %s is busy, please wait.
fi: Laite %s on varattu, odota.

en: Do not disconnect or data loss may occur.
fi: Älä katkaise yhteyttä, koska tietoja voi hävitä.

en: Unable to stop the drive %s (%s)
fi: Asemaa ei voi pysäyttää %s (%s)

en: %s (%s) can be safely unplugged.
fi: %s (%s) voidaan irrottaa turvallisesti.

en: Device %s can be removed.
fi: Laite %s voidaan poistaa.

en: %s (%s) has just been ejected.
fi: %s (%s) on juuri poistettu.

en: Do not remove or data loss may occur.
fi: Älä poista tai tietoja voi kadota.

en: Unable to eject the drive %s (%s)
fi: Asemaa ei voi poistaa %s (%s)

en: Successfully unmounted %s (%s)
fi: Poistettu onnistuneesti %s (%s)

en: Failed to unmount %s (%s)
fi: Irrotus epäonnistui %s (%s)

en: Authentication Required
fi: Tunnistautuminen vaaditaan

en: Authenticate
fi: Tunnistaudu

note: Translators: "that didn't work" refers to the fact that the * requested authentication was not gained; this can happen * because of an authentication error (like invalid password), * for instance.
en: Sorry, that didn't work. Please try again.
fi: Virhe, yritä uudelleen.

en: Run a Command
fi: Suorita komento

en: Press ESC to close
fi: Sulje painamalla ESC

note: Translators: This string should be shorter than 30 characters
en: Keep these display settings?
fi: Haluatko säilyttää nämä näyttöasetukset?

note: Translators: this and the following message should be limited in length, to avoid ellipsizing the labels.
en: Revert
fi: Kumoa

en: Keep changes
fi: Säilytä muutokset

en: Reverting to previous display settings in %d second. | Reverting to previous display settings in %d seconds.
fi[0]: Palataan edellisiin näyttöasetuksiin %d sekunti.
fi[1]: Palataan edellisiin näyttöasetuksiin %d sekuntia.

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Mi_nimize
fi: Pie_nennä

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Unma_ximize
fi: _Palauta

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Ma_ximize
fi: S_uurenna

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Move
fi: _Siirrä

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Resize
fi: _Muuta kokoa

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move Titlebar Onscreen
fi: Siirrä otsikkopalkkia näytöllä

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Always on _Top
fi: Aina pää_llimmäisenä

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Always on Visible Workspace
fi: Näytä _aina näkyvässä työtilassa

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Only on This Workspace
fi: Näytä vain _tässä työtilassa

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move to Another _Workspace
fi: Siirrä toiseen t_yötilaan

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Close
fi: _Sulje

en: No open windows
fi: Ei avonaisia ikkunoita

en: Restore
fi: Palauta

en: Minimize
fi: Pienennä

en: Maximize
fi: Suurenna

en: Move to left workspace
fi: Siirrä vasemmalla olevaan työtilaan

en: Move to right workspace
fi: Siirrä oikealla olevaan työtilaan

en: Visible on all workspaces
fi: Näkyvissä kaikissa työtiloissa

en: Move to a new workspace
fi: Siirry uuteen työtilaan

en: Move to monitor %d
fi: Siirry näytölle %d

en: Only on this workspace
fi: Vain tässä työtilassa

en: Unmaximize
fi: Peru suurennus

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
fi: Esteettömyys

en: Zoom
fi: Suurennus

en: Screen Reader
fi: Näytönlukija

en: Screen Keyboard
fi: Virtuaalinäppäimistö

en: Sticky Keys
fi: Pohjaan jäävät näppäimet

en: Slow Keys
fi: Hitaat näppäimet

en: Bounce Keys
fi: Kimmokenäppäimet

en: Mouse Keys
fi: Hiirinäppäimet

note: Secondary click
en: Simulated secondary click
fi: Jäljitelty toissijainen painallus

note: Hover Click
en: Hover click
fi: Painaminen osoittamalla

en: Universal Access Settings
fi: Esteettömän käytön asetukset

en: High Contrast
fi: Suuri kontrasti

en: Large Text
fi: Suuri teksti

en: %B %-e, %Y
fi: %-e.%-m.%Y

note: Translators: This is the date which appears in the calendar applet, as a tooltip and as a title header inside the applet. The format uses the strftime syntax. %A, %B %-e, %Y is the American Date format (Saturday, January 4, 2020): %A is the name of the day, %B is the name of the month %-e is the non
en: %A, %B %-e, %Y
fi: %-e.%-m.%Y

en: Date and Time Settings
fi: Päivä ja aika asetukset

en: Starting in a few minutes
fi: Alkaa muutamassa minuutissa

en: Starting in %d minutes
fi: Käynnistyy %d minuutissa

en: This evening
fi: Tänä iltana

en: Starting later today
fi: Alkaa myöhemmin tänään

en: In %d hour | In %d hours
fi[0]: %d tunti
fi[1]: %d tuntia

en: No Events
fi: Ei tapahtumia

en: In progress
fi: Käynnissä

en: All day
fi: Koko päivä

en: Today
fi: Tänään

note: Scale cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->opt
en: Show the desktop
fi: Näytä pöytä

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->options
en: Show the desklets
fi: Näytä työpöytäsovelmat

note: ["WORKSPACE_UP", _("Switch to the workspace above"), "none", ""], ["WORKSPACE_DOWN", _("Switch to the workspace below"), "none", ""], cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org-
en: Show the workspace selector (Expo)
fi: Näytä työtilat

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->options
en: Show the window selector (Scale)
fi: Näytä avoimet ohjelmat

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Expo
fi: Työtila

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Favorites
fi: Suosikit

en: Move to the other monitor
fi: Siirrä toiselle näytölle

en: Move to monitor
fi: Siirrä näytölle

en: Move to another workspace
fi: Siirry toiseen työtilaan

en: Applet preferences
fi: Sovelman asetukset

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Grouped window list
fi: Ryhmitetty ikkunalista

en: Places
fi: Sijainnit

en: Recent
fi: Viimeisimmät

en: Run with dedicated GPU
fi: Suorita erillisellä GPU:lla

en: Unpin from Panel
fi: Irrota paneelista

en: Pin to Panel
fi: Kiinnitä paneeliin

en: Remove from Autostart
fi: Poista automaattikäynnistyksestä

en: Add to Autostart
fi: Lisää automaattikäynnistykseen

en: Create Shortcut
fi: Luo pikakuvake

en: Restore to full opacity
fi: Palauta näkyvyys

en: Close others
fi: Sulje muut

en: Close all
fi: Sulje kaikki

en: Power management
fi: Virransäästö

en: Power management: Inhibited
fi: Virranhallinta: Poistettu

en: Power management: Active
fi: Virranhallinta: Aktiivinen

en: Power management is already inhibited by another program
fi: Toinen ohjelma on jo estänyt virranhallinnan

en: Power management: inhibited by another program
fi: Virranhallinta: toisen ohjelman estämä

en: Apps inhibiting power management:
fi: Virranhallinnan estävät sovellukset:

en: Inhibit applet
fi: Säästäjän esto

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
fi: Ilmoitukset

en: Notifications: Active
fi: Ilmoitukset: Aktiivinen

en: Notifications: Inhibited
fi: Ilmoitukset: Poistettu

en: Show Keyboard Layout
fi: Näytä näppäimistön asettelu

en: Show Character Table
fi: Näytä merkistökartta

en: Keyboard Settings
fi: Näppäimistö

en: Add to panel
fi: Lisää paneeliin

en: Add to desktop
fi: Lisää pöydälle

en: Remove from favorites
fi: Poista suosikeista

en: Add to favorites
fi: Lisää suosikkeihin

en: Uninstall
fi: Poista asennus

en: This file is no longer available
fi: Tiedosto ei ole enää käytettävissä

en: Open with
fi: Avaa ohjelmalla

en: Other application...
fi: Muu sovellus...

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->name menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Menu
fi: Valikko

en: Edit menu
fi: Muokkaa valikkoa

en: Recent Files
fi: Viimeiset

en: Clear list
fi: Tyhjennä luettelo

en: Clear all recent documents
fi: Poista kaikki viimeisimmät asiakirjat

en: No recent documents
fi: Ei viimeaikaisia asiakirjoja

en: All Applications
fi: Kaikki sovellukset

en: Lock Screen
fi: Lukitse näyttö

en: Lock the screen
fi: Lukitse tietokoneen näyttö

en: Leave the session
fi: Poistu istunnosta

en: Shut down the computer
fi: Sammuta tietokone

en: <unknown>
fi: <tuntematon>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
fi: poistettu käytöstä

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
fi: hallinnoimaton

en: disconnecting...
fi: katkaistaan yhteys...

en: connecting...
fi: luodaan yhteyttä...

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
fi: todennus tarvitaan

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
fi: laiteohjelmisto puuttuu

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
fi: kaapeli ei ole kiinnitetty

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
fi: ei saatavilla

en: connection failed
fi: yhdistäminen epäonnistui

en: More
fi: Lisää

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
fi: Yhdistetty (yksityinen)

en: Wifi
fi: Wi-Fi

en: Modem
fi: Modeemi

en: Auto Ethernet
fi: Automaattinen Ethernet

en: Auto broadband
fi: Automaattinen laajakaistayhteys

en: Auto dial-up
fi: Automaattinen modeemiyhteys

note: Translators: this the automatic wireless connection name (including the network name)
en: Auto %s
fi: Automaattinen %s

en: Auto bluetooth
fi: Automaattinen bluetooth

en: Auto wireless
fi: Automaattinen langaton

en: Enable networking
fi: Ota verkko käyttöön

en: Wired
fi: Kiinteä

en: Wireless
fi: Langaton

en: Mobile broadband
fi: Mobiililaajakaista

en: VPN Connections
fi: VPN-yhteydet

en: WIREGUARD Connections
fi: WIREGUARD-liitännät

en: Network Settings
fi: Verkkoasetukset

en: Network Connections
fi: Verkkoyhteydet

en: Connection failed
fi: Yhteys epäonnistui

en: Activation of network connection failed
fi: Verkkoyhteyden aktivointi epäonnistui

en: Networking is disabled
fi: Verkko on poistettu käytöstä

en: No connection
fi: Ei yhteyttä

en: Connecting to the cellular network...
fi: Muodostetaan yhteys matkapuhelinverkkoon...

en: Connecting to the wireless network...
fi: Yhdistetään langattomaan verkkoon...

en: Connecting to the wired network...
fi: Yhdistetään kiinteään verkkoon...

en: Connecting to the VPN...
fi: Yhdistetään VPN-verkkoon...

en: Connecting to WIREGUARD...
fi: Yhdistetään WIREGUARD...

en: Connecting to the network...
fi: Yhdistetään verkkoon...

en: Connected to the wireless network
fi: Yhdistetty langattomaan verkkoon

en: Wireless connection
fi: Langaton yhteys

en: (Limited connectivity)
fi: (Rajoitettu yhteys)

en: Connected to the wired network
fi: Yhdistetty kiinteään verkkoon

en: Connected to the cellular network
fi: Yhdistetty matkapuhelinverkkoon

en: Connected to the VPN
fi: Yhdistetty VPN-verkkoon

en: Connected to WIREGUARD
fi: Yhdistetty WIREGUARD

en: Connected to the network
fi: Yhdistetty verkkoon

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
fi: Tyhjennä ilmoitukset

en: Notification Settings
fi: Ilmoitusten asetukset

en: No notifications
fi: Ei ilmoituksia

en: %d notification | %d notifications
fi[0]: %d ilmoitus
fi[1]: %d ilmoitusta

en: just now
fi: juuri nyt

en: %d second ago | %d seconds ago
fi[0]: %d sekunti sitten
fi[1]: %d sekuntia sitten

en: %d minute ago | %d minutes ago
fi[0]: %d minuutti sitten
fi[1]: %d minuuttia sitten

en: Enable on-screen keyboard
fi: Näyttönäppäimistö

en: Click to toggle the on-screen keyboard
fi: Paina näyttönäppäimistö näkyviin

en: Click to enable the on-screen keyboard
fi: Paina näyttönäppäimistö käyttöön

en: Launch
fi: Käynnistä

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Panel launchers
fi: Paneelin käynnistimet

en: Power Saver
fi: Virransäästö

en: Balanced
fi: Tasapainoinen

en: Performance
fi: Suorituskyky

en: Battery full
fi: Akku täynnä

en: Battery almost full
fi: Akku melkein täynnä

en: Battery good
fi: Akku hyvä

en: Low battery
fi: Akku vähissä

en: Critically low battery
fi: Kriittisen matala akku

en: AC adapter
fi: Verkkovirta

en: Laptop battery
fi: Kannettavan akku

en: Monitor
fi: Näyttö

en: Mouse
fi: Hiiri

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
fi: Näppäimistö

en: PDA
fi: Kämmentietokone

en: Cell phone
fi: Matkapuhelin

en: Media player
fi: Mediasoitin

en: Tablet
fi: Taulutietokone

en: Computer
fi: Tietokone

en: Gaming input
fi: Pelaaminen

en: Pen
fi: Kynä

en: Touchpad
fi: Kosketuslevy

note: Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
fi: Verkko

en: Speakers
fi: Kaiuttimet

en: Audio device
fi: Äänilaite

en: Remote control
fi: Kaukosäädin

en: Printer
fi: Tulostin

en: Scanner
fi: Kuvanlukija

en: Camera
fi: Kamera

en: Wearable
fi: Puettava

en: Toy
fi: Lelu

en: Bluetooth device
fi: Bluetooth

en: Brightness
fi: Kirkkaus

en: Keyboard backlight
fi: Näppäimistön taustavalo

en: Power Settings
fi: Virrankäytön asetukset

en: Charging
fi: Ladataan

en: Charging - %d hour until fully charged | Charging - %d hours until fully charged
fi[0]: Ladataan - %d tunti täyteen lataukseen
fi[1]: Ladataan - %d tuntia täyteen lataukseen

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
fi: Ladataan - %d %s %d %s täyteen lataukseen

en: hour | hours
fi[0]: tunti
fi[1]: tuntia

en: minute | minutes
fi[0]: minuutti
fi[1]: minuuttia

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
fi[0]: Ladataan - %d minuutti täyteen
fi[1]: Ladataan - %d minuuttia täyteen

en: Fully charged
fi: Ladattu täyteen

en: Using battery power
fi: Käytetään akkua

en: Using battery power - %d hour remaining | Using battery power - %d hours remaining
fi[0]: Käytetään akkua  - %d tunti jäljellä
fi[1]: Käytetään akkua - %d tuntia jäljellä

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Using battery power - %d %s %d %s remaining
fi: Käytetään akkua - %d %s %d %s jäljellä

en: Using battery power - %d minute remaining | Using battery power - %d minutes remaining
fi[0]: Käytetään akkua - %d minuutti jäljellä
fi[1]: Käytetään akkua - %d minuuttia jäljellä

en: Fully discharged
fi: Täysin tyhjentynyt

en: Not charging
fi: Ei lataa

note: Label                           Executable Icon                        Category      Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
fi: Tulostimet

en: Cancel all jobs
fi: Peru kaikki työt

en: '%s' on %s
fi: "%s" kohteessa %s

en: Send to front
fi: Lähetä eteen

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
fi: Viimeksi käytetyt asiakirjat

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
fi: Siirrettävät asemat

en: Open file manager
fi: Avaa tiedostonhallinta

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
fi: Levitysnäkymä

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
fi: Asetukset

en: Hi there!
fi: Hei siellä!

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
fi: PAINOIT NAPPIA!!!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
fi: KÄYTIT PIKANÄPPÄINTÄ!

en: Click to show the desktop or middle-click to show the desklets
fi: Näytä pöytä painamalla tai pöytäsovelmat hiiren keskipainikkeella

en: Show Desklets
fi: Näytä työpöytäsovelmat

en: Click to pause the slideshow
fi: Painamalla taustakuvien vaihto pysähtyy

en: Click to resume the slideshow
fi: Painamalla taustakuvien vaihto jatkuu

en: The slideshow is disabled
fi: Taustakuvien vaihto on pois käytöstä

en: Slideshow
fi: Diaesitys

en: Next Background
fi: Seuraava taustakuva

en: Background Settings
fi: Taustakuvan asetukset

en: Current background:
fi: Nykyinen taustakuva:

en: Playing
fi: Toistaa

en: Paused
fi: Keskeytetty

en: Stopped
fi: Pysäytetty

en: Volume
fi: Voimakkuus

en: Unknown Artist
fi: Tuntematon esittäjä

en: Unknown Album
fi: Tuntematon levy

en: Unknown Title
fi: Tuntematon kappale

en: Previous
fi: Edellinen

en: Play
fi: Toista

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Next
fi: Seuraava

en: Consecutive Playing
fi: Peräkkäinen toisto

en: No Shuffle
fi: Ei sekoitusta

en: Open Player
fi: Avaa soitin

en: Quit Player
fi: Sulje soitin

en: Pause
fi: Tauko

en: Repeat Single
fi: Toista yksi

en: Repeat All
fi: Toista kaikki

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
fi: Sekoita

en: Mute output
fi: Vaimenna äänilähtö

en: Mute input
fi: Mykistä sisääntulo

en: Applications
fi: Sovellukset

en: Output device
fi: Toistolaite

en: Input device
fi: Syöttölaite

en: Launch player
fi: Käynnistä soitin

en: Choose player controls
fi: Valitse soittimen ohjaimet

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa kaikki kohteet roskakorista?

en: This operation cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
fi: Roskakori

en: Empty Trash
fi: Tyhjennä roskakori

en: Open Trash
fi: Avaa roskakori

en: Log Out...
fi: Kirjaudu ulos...

en: Power Off...
fi: Sammuta...

en: Remove 'Window list'
fi: Poista "ikkunalista"

en: All windows
fi: Kaikki ikkunat

en: Manage workspaces (Expo)
fi: Hallitse työtiloja

en: Add a new workspace
fi: Lisää uusi työtila

en: Remove the current workspace
fi: Poista nykyinen työtila

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Normal
fi: Normaali

en: Left
fi: Vasen

en: Right
fi: Oikea

en: Upside-down
fi: Ylösalaisin

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section
en: Display
fi: Näyttö

en: Configure display settings...
fi: Määritä näyttöasetukset...

en: Clock
fi: Kello

en: Edit launcher
fi: Muokkaa käynnistintä

en: Photo Frame
fi: Kuvakehys

en: Control Center
fi: Ohjauskeskus

en: Users and Groups
fi: Käyttäjät ja ryhmät

en: Add or remove users and groups
fi: Lisää tai poista käyttäjiä ja ryhmiä

note: Virtual keyboard
en: Virtual keyboard
fi: Virtuaalinäppäimistö

en: Turn on-screen keyboard on or off
fi: Näyttönäppäimistö päälle/pois

en: Valid name
fi: Hyväksytty nimi

en: The name cannot be empty.
fi: Nimeä ei voi jättää tyhjäksi.

en: Valid executable
fi: Hyväksytty komento

en: The executable is not valid. It cannot be empty and spaces in the path must be escaped with backslash (\).
fi: Komento ei ole hyväksytty. Se ei voi olla tyhjä, ja välilyönnit polussa tulee merkitä kenoviivalla (\).

en: Cannot create the launcher at this location.  Add to the desktop instead?
fi: Käynnistintä ei voi luoda tähän paikkaan. Lisätäänkö sen sijaan pöydälle?

en: Choose a command
fi: Valitse komento

en: Would you like to add this launcher to the menu also?  It will be placed in the Other category initially.
fi: Haluatko lisätä tämän käynnistimen myös valikkoon? Se sijoitetaan Muut-luokkaan.

en: Screen Locker
fi: Näytön lukitus

en: Please type an away message for the lock screen
fi: Kirjoita poissaolon viesti lukitusnäyttöön

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Hardware
fi: Laitteisto

en: Administration
fi: Järjestelmänhallinta

en: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet
fi: verkko, langaton, wifi, ethernet, laajakaista, internet

en: color, profile, display, printer, output
fi: väri, profiili, näyttö, tulostin, ulostulo

en: Graphics Tablet
fi: Piirtoalusta

en: wacom, digitize, tablet, graphics, calibrate, stylus
fi: wacom, digitoi, tabletti, grafiikka, kalibroi, stylus

en: printers, laser, inkjet
fi: tulostimet, laser, mustesuihku

en: Firewall
fi: Palomuuri

en: firewall, block, filter, programs
fi: palomuuri, estä, suodatin, sovellukset

en: Languages
fi: Kielet

en: language, install, foreign
fi: kieli, asenna, ulkomainen

en: Input Method
fi: Kirjoitustuki

en: language, install, foreign, input, method, chinese, korean, japanese, typing
fi: kieli, asenna, vierasperäinen, syöttö, tapa, kiinalainen, korealainen, japanilainen, kirjoitus

en: Login Window
fi: Kirjautumisikkuna

en: login, lightdm, mdm, gdm, manager, user, password, startup, switch
fi: kirjautuminen, lightdm, mdm, gdm, hallinta, käyttäjä, salasana, käynnistää, vaihtaa

en: login, lightdm, manager, settings, editor
fi: kirjautuminen, lightdm, hallinta, asetukset, muokkain

en: login, gdm, manager, user, startup, switch
fi: kirjaudu, gdm, hallinta, käyttäjä, käynnistys, vaihto

en: Driver Manager
fi: Ajurien hallinta

en: video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
fi: video, ajuri, wifi, kortti, laitteisto, alkuperäinen, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Nvidia Settings
fi: Nvidia asetukset

en: video, driver, proprietary, nvidia, settings
fi: video, ajuri, suljettu, nvidia, asetukset

en: ppa, repository, package, source, download
fi: ppa, säilö, paketti, lähde, lataa

en: Package Management
fi: Pakettien hallinta

en: update, install, repository, package, source, download
fi: päivitä, asenna, pakettivarasto, lähde, lataa

en: user, users, account, accounts, group, groups, password
fi: käyttäjä, käyttäjät, tili, tilit, ryhmä, ryhmät, salasana

en: bluetooth, dongle, transfer, mobile
fi: bluetooth, dongeli, siirto, mobiili

en: Manage Services and Units
fi: Hallitse palveluita ja yksiköitä

en: systemd, units, services, systemctl, init
fi: systemd, yksiköt, palvelut, systemctl, init

en: Disks
fi: Levyt

en: disks, manage, hardware, management, hard, hdd, pendrive, format, erase, test, create, iso, ISO, disk, image
fi: levyt, hallitse, laitteisto, hallinta, kova, hdd, muistitikku, alusta, tyhjennä, testi, luo, iso, ISO, levy, kuva

en: Online Accounts
fi: Verkkotilit

en: Back to all settings
fi: Takaisin kaikkiin asetuksiin

en: The group name cannot contain upper-case or space characters
fi: Ryhmän nimi ei voi sisältää isolla kirjoitettuja merkkejä tai välejä

en: Change Password
fi: Vaihda salasana

en: New password
fi: Uusi salasana

en: Confirm password
fi: Vahvista salasana

en: Generate a password
fi: Luo salasana

en: Your new password needs to be at least 8 characters long
fi: Uuden salasanasi täytyy olla vähintään 8 merkkiä

en: Show password
fi: Näytä salasana

en: An error occurred. Your password was not changed.
fi: Tapahtui virhe. Salasanaasi ei vaihdettu.

en: Change
fi: Vaihda

en: Too short
fi: Liian lyhyt

en: Weak
fi: Heikko

en: Fair
fi: Kohtalainen

en: Good
fi: Hyvä

en: Strong
fi: Vahva

en: Standard
fi: Normaali

en: Administrator
fi: Ylläpitäjä

en: Account Type
fi: Tilin tyyppi

en: Full Name
fi: Koko nimi

en: Invalid username
fi: Virheellinen käyttäjätunnus

en: A user with the name '%s' already exists.
fi: Käyttäjä nimeltä "%s" on jo olemassa.

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Groups
fi: Ryhmät

en: Click to change the picture
fi: Muuta kuvaa painamalla

en: Browse for more pictures...
fi: Selaa lisää kuvia...

en: Click to change the name
fi: Muuta nimeä painamalla

en: Click to change the password
fi: Vaihda salasanaa painamalla

en: Click to change the groups
fi: Muuta ryhmiä painamalla

en: Picture
fi: Kuva

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
fi: Nimi

en: Open
fi: Avaa

en: Images
fi: Kuvat

en: No password set
fi: Salasanaa ei ole asetettu

en: Set at login
fi: Aseta sisäänkirjauduttaessa

en: This user is currently logged in
fi: Tämä käyttäjä on tällä hetkellä sisäänkirjautunut

en: The user's home directory is encrypted. To preserve access to the encrypted directory, only the user should change this password.
fi: Käyttäjän kotikansio on salattu. Jottei kansioon pääseminen estyisi, vain käyttäjän tulisi vaihtaa tämä salasana.

en: Are you sure you want to permanently delete %s and all the files associated with this user?
fi: Haluatko varmasti poistaa pysyvästi käyttäjän %s ja kaikki tähän käyttäjään liittyvät tiedostot?

en: This group is set as %s's primary group
fi: Tämä ryhmä on käyttäjän %s pääryhmä

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa pysyvästi ryhmän %s?

en: Group Name
fi: Ryhmän nimi

en: Previous instance
fi: Edellinen instanssi

en: Next instance
fi: Seuraava instanssi

en: More options
fi: Lisää valintoja

en: Import from a file
fi: Tuo tiedostosta

en: Export to a file
fi: Vie tiedostoon

en: Reset to defaults
fi: Palauta oletukset

en: Reload %s
fi: Lataa %s uudelleen

en: Settings for %s
fi: %s - asetukset

en: Select or enter file to export to
fi: Valitse tai kirjoita tiedosto, johon viedään

en: JSON files
fi: JSON-tiedostot

en: Select a JSON file to import
fi: Valitse tuotava JSON-tiedosto

en: Cancel Job
fi: Peru työ

en: Do you really want to cancel this job?
fi: Haluatko varmasti perua tämän työn?

en: Keep Printing
fi: Jatka tulostamista

en: Do you really want to cancel all jobs?
fi: Haluatko varmasti perua kaikki työt?

en: Cancel All Jobs
fi: Peru kaikki työt

en: Random
fi: Satunnainen

en: Show
fi: Näytä

en: Item
fi: Kohde

en: Select a date
fi: Valitse päiväys

en: Select a time
fi: Valitse aika

en: Hour
fi: Tunti

en: Minute
fi: Minuutti

en: Second
fi: Sekunti

en: This applet is currently enabled
fi: Tämä sovelma on käytössä

en: This desklet is currently enabled
fi: Tämä työpöydän sovelma on käytössä

en: This extension is currently enabled
fi: Tämä laajennus on käytössä

en: by %s
fi: tekijä %s

en: Configure
fi: Asetukset

en: This is a system applet. It cannot be removed.
fi: Tämä on järjestelmäsovelma. Sitä ei voida poistaa.

en: This is a system desklet. It cannot be removed.
fi: Tämä on järjestelmän varaama työpöydän sovelma - sitä ei voi poistaa.

en: This is a system extension. It cannot be removed.
fi: Tämä on järjestelmälaajennus. Sitä ei voida poistaa.

en: This applet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
fi: Sovelma käyttää järjestelmäkutsuja, jotka voivat aiheuttaa Cinnamonin kaatumisen tai jäätymisen. Jos koet ongelmia niin poista käytöstä.

en: This desklet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
fi: Tämä työpöydän sovelma käyttää järjestelmän kutsuja, jotka voivat aiheuttaa Cinnamonin kaatumisen tai jäätymisen. Jos koet kaatumisia tai jäätymisiä, poista se käytöstä.

en: This extension contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
fi: Tämä laajennus käyttää järjestelmäkutsuja, jotka voivat aiheuttaa Cinnamonin kaatumisen tai jäätymisen. Jos koet kaatumisia tai jäätymisiä, yritä poistaa se käytöstä.

en: About
fi: Tietoja

en: Extension %s is not compatible with your version of Cinnamon.
fi: Laajennus %s ei ole sopiva tähän Cinnamon versioon.

en: There are multiple instances enabled. Are you sure you want to remove all of them?
fi: Useita instansseja on käytössä. Haluatko varmasti poistaa ne kaikki?

en: Are you sure you want to completely remove %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa laajennuksen %s pysyvästi?

en: This will restore the default set of enabled applets. Are you sure you want to do this?
fi: Tämä palauttaa käyttämäsi käytössä olevat sovelmat oletusarvoihin. Oletko varma; että haluat tehdä tämän?

en: This will restore the default set of enabled desklets. Are you sure you want to do this?
fi: Tämä palauttaa käytössä olevat työpöydän sovelmat oletuksiin. Oletko varma; että haluat tehdä tämän?

en: This will disable all active extensions. Are you sure you want to do this?
fi: Tämä poistaa käytöstä kaikki aktiiiviset lisäosat. Haluatko varmasti tehdä tämän?

en: This will remove all actions. Are you sure you want to do this?
fi: Tämä poistaa kaikki toimenpiteet. Oletko varma, että haluat tehdä tämän?

en: Something went wrong while loading %s. Please make sure you are using the latest version, and then report the issue to its developer.
fi: Jotain meni pieleen ladattaessa %s. Varmistathan käyttäväsi viimeisintä versiota ja raportoit ongelmasta kehittäjälle.

en: Installed
fi: Asennettu

en: Install
fi: Asenna

en: Update
fi: Päivitä

en: Sort by
fi: Järjestä

en: Popularity
fi: Suosio

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Upgradable
fi: Päivitettävissä

en: More info
fi: Lisätietoja

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Update all
fi: Päivitä kaikki

en: %d update available | %d updates available
fi[0]: %d päivitys saatavilla
fi[1]: %d päivitystä saatavilla

en: No updates available
fi: Ei päivityksiä saatavilla

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color
fi: Valitse näytöltä väri painamalla ensin pipettiä ja sitten väriä näytöltä

en: Click to set a new accelerator key.
fi: Paina ja aseta uusi pikanäppäin.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
fi: Peruuta painamalla Esc-näppäintä tai paina hiirellä

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
fi: Poista näppäinyhdistelmä painamalla askelpalautinta.

en: unassigned
fi: määrittämätön

en: Pick an accelerator
fi: Valitse pikanäppäin

en: Continue
fi: Jatka

en: 
    This key combination, '<b>%s</b>' should not be used because it would become impossible to type using this key.
fi: 
    Näppäinyhdistelmää,, "<b>%s</b>" ei pitäisi käyttää, koska tällä kirjoittaminen olisi mahdotonta.

en: Please try again using a modifier key such as Control, Alt or Super (Windows key).
fi: Yritä uudelleen käyttämällä muuntonäppäintä, kuten Control, Alt tai Super (Windows-näppäin).

en: Continue only if you are certain this is what you want, otherwise press cancel.
fi: Jatka vain, jos olet varma, että haluat tätä, muuten paina Peruuta.

en: Checking dependencies
fi: Tarkistetaan riippuvuuksia

en: Please install: %s
fi: Ole hyvä ja asenna: %s

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Open
fi: _Avaa

en: Sound files
fi: Äänitiedostot

en: Downloading images:
fi: Ladataan kuvia:

en: An error occurred while trying to access the server. Please try again in a little while.
fi: Tapahtui virhe yritettäessä tavoittaa palvelinta. Yritä hetken kuluttua uudelleen.

en: Something went wrong with the spices download. Please try refreshing the list again.
fi: Jokin meni vikaan spices-lisäosan latauksessa. Yritä päivittää luettelo uudelleen.

en: Refreshing the cache
fi: Päivitetään välimuistia

en: Installing %s
fi: Asennetaan %s

en: An error occurred during the installation of %s. Please report this incident to its developer.
fi: Tapahtui virhe asennettaessa %s. Ole hyvä ja raportoi tästä tapauksesta kehittäjälle.

en: Uninstalling %s
fi: Poistetaan %s

en: A problem occurred while removing %s.
fi: Ilmaantui ongelma poistettaessa %s.

en: 
    
    Details:  %s
fi: 
    
    Tiedot: %s

en: Add new entry
fi: Lisää uusi merkintä

en: Remove selected entry
fi: Poista valittu tietue

en: Edit selected entry
fi: Muokkaa valittua kohtaa

en: Move selected entry up
fi: Siirrä valittu kohta ylöspäin

en: Move selected entry down
fi: Siirrä valittu kohta alaspäin

en: Edit entry
fi: Muokkaa merkintää

en: Configure accessibility features
fi: Hallitse esteettömyysasetuksia

en: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast
fi: suurennuslasi, puhe, pääsy, suurennus, näppäimet, kontrasti

en: Visual
fi: Visuaalinen

note: Visual Aids
en: Visual Aids
fi: Visuaaliset avut

en: High contrast
fi: Suurempi kontrasti

en: Large text
fi: Suurempi teksti

en: Screen reader
fi: Näytönlukija

en: Configure screen reader
fi: Määritä näytönlukija

note: Desktop Zoom
en: Desktop Zoom
fi: Pöydän suurennus

en: Enable zoom
fi: Salli suurentaminen

en: Magnification
fi: Suurentaminen

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
fi: Pois käytöstä

en: Mouse wheel modifier
fi: Hiiren rullan määritteet

en: While this modifier is pressed, mouse scrolling will increase or decrease zoom.
fi: Kun tämä näppäin on painettu, hiiren rulla lisää tai vähentää suurennusta.

en: Scroll at screen edges
fi: Rullaus näytön reunoilla

en: Keep cursor centered
fi: Pidä osoitin keskitettynä

en: Cursor moves with contents
fi: Osoitin liikkuu sisältöineen

en: Cursor pushes contents around
fi: Osoitin työntää sisältöä ympäriinsä

en: Mouse tracking mode
fi: Hiiren jäljitystila

en: Lens mode
fi: Linssitila

en: Square
fi: Neliö

en: Horizontal strip
fi: Vaakasuora kaistale

en: Vertical strip
fi: Pystysuora kaistale

en: Lens shape
fi: Linssin muoto

en: Full screen
fi: Koko näyttö

en: Top half
fi: Yläosa

en: Bottom half
fi: Alaosa

en: Left half
fi: Vasen puoli

en: Right half
fi: Oikea puoli

en: Screen position
fi: Näytön sijainti

en: Enable the on-screen keyboard
fi: Salli virtuaalinäppäimistö

en: Touch
fi: Kosketus

en: Full scale
fi: Täysimittainen

en: Scanning
fi: Skannataan

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
fi: Näppäimistön asettelu

en: At the bottom of the screen
fi: Näytön alareunassa

en: At the top of the screen
fi: Näytön yläreunassa

en: Keyboard position
fi: Näppäimistön sijoittelu

en: A quarter of the screen
fi: Neljännes näytöstä

en: A third of the screen
fi: Kolmannes näytöstä

en: Half of the screen
fi: Puolet näytöstä

en: Keyboard size
fi: Näppäimistön koko

en: Show the keyboard any time something expects input
fi: Näppäimistö näkyy kun ohjelma odottaa kirjoittamista

en: Show keyboard only when the user activates it
fi: Näppäimistö näkyy jos käyttäjä sen avaa

en: Activation mode
fi: Aktivointitila

note: Keyboard indicators
en: Keyboard indicators
fi: Näppäimistöilmaisimet

en: Use visual indicator on Caps and Num Lock
fi: Käytä Caps Lock ja Num Lock ilmaisimia

en: Use audio indicator on Caps and Num Lock
fi: Käytä Caps Lock ja Num Lock ääni-ilmaisimia

en: Sound to use Caps or Num Lock on
fi: Äänimerkki Caps tai Num Lock käyttöön

en: Sound to use Caps or Num Lock off
fi: Äänimerkki Caps tai Num Lock pois käytöstä

en: Event feedback (required for typing assistance alerts)
fi: Tapahtumapalaute (vaaditaan kirjoitusavustuksen hälytyksiin)

en: Enable visual alerts
fi: Käytä näkyviä hälytyksiä

en: Flash the entire monitor
fi: Välkytä koko näyttöä

en: Flash the active window
fi: Välkytä aktiivista ikkunaa

en: Visual style
fi: Visuaalinen tyyli

en: Enable audio alerts
fi: Käytä äänihälytyksiä

en: Sound to use for window alerts
fi: Äänimerkki ikkunoiden hälytyksiin

en: Typing assistance
fi: Kirjoitusapu

note: Stickykeys
en: Sticky keys
fi: Pohjaan jäävät näppäimet

en: Treat a sequence of modifier keys as a combination
fi: Tulkitse peräkkäiset tasonäppäinpainallukset yhdistelmäksi

en: Disable if two modifiers are pressed together
fi: Poista käytöstä, jos kahta tasonäppäintä painetaan yhtä aikaa

en: Alert when a modifier key is pressed
fi: Hälytä tasonäppäintä painettaessa

note: Slowkeys
en: Slow keys
fi: Hitaat näppäimet

en: Put a delay between when a key is pressed and when it is accepted
fi: Viivytä näppäimen hyväksyntää sen painalluksesta

en: Alert when a key is pressed
fi: Hälytä, kun näppäintä on painettu

en: Alert when a key is accepted
fi: Hälytä, kun näppäin on hyväksytty

en: Alert when a key is rejected
fi: Hälytä, kun näppäin on hylätty

en: Acceptance delay
fi: Hyväksymisen viive

en: Short
fi: Lyhyt

en: Long
fi: Pitkä

note: Bouncekeys
en: Bounce keys
fi: Ponnahdusnäppäimet

en: Ignore fast duplicate keypresses
fi: Jätä huomiotta nopeat toistuvat näppäinpainallukset

note: Mousekeys
en: Mouse keys
fi: Hiirinäppäimet

en: Control the pointer using the keypad
fi: Ohjaa osoitinta näppäimistön avulla

en: Initial delay
fi: Alkuviive

en: Shorter
fi: Lyhyempi

en: Longer
fi: Pidempi

en: Acceleration time
fi: Kiihtyvyys

en: Maximum speed
fi: Suurin nopeus

en: Slower
fi: Hitaammin

en: Faster
fi: Nopeampi

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
fi: Käynnistä toissijainen painallus pitämällä ensisijaista painiketta pitkään painettuna

en: Trigger a click when the pointer hovers
fi: Toteuta painallus kun hiiren osoittimella osoitetaan kohdetta

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
fi: Viive

en: Motion threshold
fi: Liikkeen kynnysarvo

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Small
fi: Pieni

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Large
fi: Suuri

en: Manage your actions
fi: Hallinnoi toimintoja

en: action
fi: toiminto

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Manage
fi: Hallinnoi

en: Download
fi: Lataa

en: Layout
fi: Asettelu

en: Enable
fi: Käytä

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Installed actions
fi: Asennetut toiminnot

en: Remove all
fi: Poista kaikki

en: Manage Cinnamon applets
fi: Hallitse Cinnamon-sovelmia

en: You can remove specific instances in panel edit mode via the context menu.
fi: Voit poistaa tiettyjä esiintymiä paneelin muokkaustilassa pudotusvalikon kautta.

en: applet
fi: sovelma

en: Installed applets
fi: Asennetut sovelmat

en: Reset all
fi: Palauta kaikki asetukset

en: Previous Panel
fi: Edellinen paneli

en: Next Panel
fi: Seuraava paneeli

en: Solid color
fi: Yksivärinen

en: Horizontal gradient
fi: Väriliuku vaakaan

en: Vertical gradient
fi: Väriliuku pystyyn

en: No picture
fi: Ei kuvaa

en: Mosaic
fi: Mosaiikki

en: Centered
fi: Keskitetty

en: Scaled
fi: Skaalattu

en: Stretched
fi: Venytetty

en: Spanned
fi: Peitetty

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Change your desktop's background
fi: Muuta taustakuvaa

en: background, picture, slideshow
fi: tausta, kuva, diaesitys

en: Backgrounds
fi: Taustat

en: Add Folder
fi: Lisää kansio

en: Add new folder
fi: Lisää uusi kansio

en: Remove selected folder
fi: Poista valittu kansio

en: Play backgrounds as a slideshow
fi: Vaihda taustakuvia taustalla

en: minutes
fi: minuuttia

en: Play images in random order
fi: Toista satunnaisessa järjestyksessä

en: Picture aspect
fi: Kuvan asettelu

en: Manage date and time settings
fi: Muuta aikaan liittyviä asetuksia

en: time, date, calendar, format, network, sync
fi: aika, päiväys, kalenteri, formaatti, verkko, synkronointi

en: Date & Time
fi: Päivä ja aika

en: Date and Time
fi: Päiväys ja aikavyöhyke

en: Network time
fi: Aika haetaan verkosta

en: Manually set date and time
fi: Aseta päivämäärä ja aika manuaalisesti

en: Format
fi: Muoto

en: Use 24h clock
fi: Käytä 24h kelloa

en: Display the date
fi: Näytä päivämäärä

en: Display seconds
fi: Näytä sekunnit

en: Use locale default
fi: Käytä paikallista oletusta

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Monday
fi: Maanantai

en: First day of week
fi: Viikon ensimmäinen päivä

en: Region
fi: Alue

en: City
fi: Kaupunki

en: Office
fi: Toimisto

en: System
fi: Järjestelmä

en: Web
fi: Selain

en: Mail
fi: Sähköposti

en: Music
fi: Musiikki

en: Photos
fi: Kuvat

en: Word
fi: Tekstinkäsittely

en: Spreadsheet
fi: Laskentataulukko

en: Source Code
fi: Lähdekoodi

en: File Manager
fi: Tiedostonhallinta

en: Plain Text
fi: Pelkkä teksti

en: Select an application for audio CDs
fi: Valitse sovellus CD-äänilevyille

en: Select an application for video DVDs
fi: Valitse sovellus DVD-videolle

en: Music player
fi: Musiikkisoitin

en: Select an application to run when a music player is connected
fi: Valitse sovellus kun soitin kytketään

en: Select an application to run when a camera is connected
fi: Valitse sovellus kun kamera kytketään

en: Software
fi: Ohjelmisto

en: Select an application for software CDs
fi: Valitse sovellus ohjelma cd-levyille

en: blank Blu-ray disc
fi: tyhjä Blu-ray

en: blank CD disc
fi: tyhjä CD

en: blank DVD disc
fi: tyhjä DVD

en: blank HD DVD disc
fi: tyhjä HD DVD

en: Blu-ray video disc
fi: Blu-ray video

en: e-book reader
fi: e-book lukia

en: HD DVD video disc
fi: HD DVD video

en: Picture CD
fi: Kuva CD

en: Windows software
fi: Windows ohjelmisto

en: Command-line option for your terminal to execute a passed-in command.
fi: Komentorivi suorittaa välitetyn komennon päätteessä.

en: Ask what to do
fi: Kysy mitä tehdään

en: Open folder
fi: Avaa kansio

en: Do nothing
fi: Älä tee mitään

en: Other Media
fi: Muu media

en: Select how other media should be handled
fi: Valitse miten muita medioita käsitellään

en: _Action:
fi: _Toiminto:

en: Preferred Applications
fi: Ohjelmat ja oletukset

en: media, defaults, applications, programs, removable, browser, email, calendar, music, videos, photos, images, cd, autoplay, favorite, apps
fi: media, oletukset, sovellukset, ohjelmat, poistettavat, selain, sähköposti, kalenteri, musiikki, videot, valokuvat, kuvat, cd, automaattitoisto, suosikki, sovellukset

en: Preferred applications
fi: Ohjelmat ja oletukset

en: Calculator
fi: Laskin

en: Terminal
fi: Pääte

en: Arguments
fi: Argumentit

en: Removable media
fi: Siirrettävä media

en: Prompt or start programs on media insertion
fi: Kun media liitetään, kysy tai käynnistä ohjelmalla

note: FIXMEEEEEEEE??
en: _Other Media...
fi: _Muut mediat...

en: Manage your Cinnamon desklets
fi: Hallitse Cinnamon työpöydän sovelmia

en: You can remove specific instances from the desktop via that desklet's context menu
fi: Voit poistaa yksittäisiä asioita pöydältä käyttäen pöytäsovelman pudotusvalikkoa

en: desklet, desktop, slideshow
fi: sovelma, työpöytä, diaesitys

en: Desklets
fi: Sovelmia työpöydälle

en: General Settings
fi: Yleiset asetukset

en: General Desklets Settings
fi: Sovelmien asetukset työpöydälle

en: No decoration
fi: Sisustus pois

en: Border only
fi: Vain kehykset

en: Border and header
fi: Kehykset ja tunniste

en: Decoration of desklets
fi: Sovelmien sisustus

en: Note: Some desklets require the border/header to be always present
fi: Huomaa: Jotkin sovelmat vaativat aina kehyksen tai tunnisteen

en: Such requirements override the settings selected here
fi: Sellaiset vaatimukset syrjäyttävät tässä valitut asetukset

en: Snap desklets to grid
fi: Kiinnitä sovelmat ruudukkoon

en: Width of desklet snap grid
fi: Sovelmien ruudukon leveys

en: Lock desklets in their current position
fi: Lukitse työpöydän sovelmat nykyiseen asentoon

en: Installed desklets
fi: Asennetut työpöydän sovelmat

en: Manage your desktop icons
fi: Hallitse pöydän kuvakkeita

en: desktop, home, button, trash
fi: työpöytä, koti, näppäin, roskakori

en: Desktop
fi: Pöytä

en: Manage display settings
fi: Hallitse näyttöasetuksia

en: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd
fi: näyttö, kuvaruutu, monitori, sijoittelu, resoluutio, kaksinkertainen, lcd

en: Disable automatic screen rotation
fi: Poista automaattinen näytön suunnanvaihto

en: Select this option to disable automatic screen rotation on hardware equipped with supported accelerometers.
fi: Kiihtyvyysantureilla varustetuissa laitteissa voidaan näytön automaattinen suunnanvaihto poistaa käytöstä tämän asetuksen avulla.

en: Enable fractional scaling controls (experimental)
fi: Skaalaus murtoluvulla (kokeellinen)

en: Select this option to display additional layout controls for per-monitor scaling.
fi: Valitse tämä vaihtoehto, jos haluat ohjata näytön skaalauta jokaiselle näytölle erikseen.

en: Control Cinnamon visual effects.
fi: Hallitse Cinnamonin ilmettä.

en: effects, window
fi: tehosteet, ikkuna

en: Effects
fi: Tehosteet

en: Desktop and window effects
fi: Tehosteet ikkunoille

en: Effects on dialog boxes
fi: Valintaikkunan tehosteet

en: Effects on menus
fi: Valikon tehosteet

en: Session startup animation
fi: Istunnon alkuanimaatio

en: Fade effect on Cinnamon scrollboxes (like the Menu application list)
fi: Häivytystehosteet (esim. Cinnamon valikossa)

en: Window effects
fi: Ikkunoiden tehosteet

note: MAPPING WINDOWS CLOSING WINDOWS MINIMIZING WINDOWS grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- grouped-windo
en: None
fi: Ei mitään

en: Traditional
fi: Perinteinen

en: Fly
fi: Lentävä

en: New windows or unminimizing existing ones
fi: Uudet ikkunat tai niiden pienentäminen

en: Closing windows
fi: Ikkunoiden sulkeminen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
fi: Häivytys

en: Minimizing windows
fi: Ikkunoiden pienentäminen

note: MAXIMIZING/TILING WINDOWS
en: Resizing and tiling windows
fi: Ikkunoiden asettelu vierekkäin

en: Window animation speed
fi: Animaation nopeus

en: Manage your Cinnamon extensions
fi: Hallitse Cinnamon laajennuksia

en: extension, addon
fi: laajennus, liitännäinen

en: Extensions
fi: Laajennukset

en: Installed extensions
fi: Asennetut laajennukset

en: Disable all
fi: Poista kaikki käytöstä

en: Configure system fonts
fi: Hallitse järjestelmän fontteja

en: font, size, small, large
fi: fontti, koko, pieni, iso

en: Font Selection
fi: Fontit

en: Default font
fi: Oletusfontti

en: Desktop font
fi: Pöydän fontti

en: Document font
fi: Asiakirjan fontti

en: Monospace font
fi: Tasalevyinen fontti

en: Window title font
fi: Ikkunan otsikon fontti

en: Font Settings
fi: Fontin asetukset

en: Grayscale
fi: Harmaasävy

en: Rgba
fi: RGBA

en: Slight
fi: Kevyt

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Medium
fi: Keskitaso

en: Full
fi: Täysi

en: Vertical RGB
fi: RGB pysty

en: Vertical BGR
fi: BGR pysty

en: Text scaling factor
fi: Tekstin skaalauskerroin

en: Hinting
fi: Vihjeistys

en: Hinting allows for producing clear, legible text on screen.
fi: Vihjeistys mahdollistaa näytölle selkeän ja luettavan tekstin tuottamisen.

en: Antialiasing
fi: Pehmennys

en: Antialiasing makes on screen text smoother and easier to read
fi: Pehmennys tekee ruudulla näkyvästä tekstistä pehmeämpää ja helpompaa lukea

en: RGBA Order
fi: RGBA

en: The order of subpixel elements on an LCD screen, only used when antialiasing is set to 'rgba'
fi: LCD näytön alapikselien järjestys käytetään vain, kun pehmennys on arvossa "rgba"

en: Miscellaneous Cinnamon preferences
fi: Sekalaisia Cinnamon asetuksia

en: logging, click
fi: loki, klikkaaminen

note: Label                   id                  parent (child)Label                       id                  parent grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->generalPage->title
en: General
fi: Yleinen

en: Compositor Options
fi: Koostajan asetukset

en: Disable compositing for full-screen windows
fi: Poista koko näytön ikkunoiden kostaminen käytöstä

en: Select this option to let full-screen applications skip the compositing manager and run at maximum speed. Unselect it if you're experiencing screen-tearing in full screen mode.
fi: Valitse, jos haluat antaa koko näytön sovellusten ohittaa koostamisen ja toimia suurimmalla nopeudella. Poista, jos kohtaat näytön repeytymistä koko näytön tilassa.

en: Miscellaneous Options
fi: Muut valinnat

en: Enable timer when logging out or shutting down
fi: Kun kirjaudut ulos tai sammutat näytä ajastin

en: Timer delay
fi: Ajastimen viive

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->units
en: seconds
fi: sekuntia

en: Memory limit
fi: Muistiraja

en: Restart Cinnamon when it uses too much memory
fi: Käynnistä Cinnamon uudelleen kun se ylittää muistirajan

en: MB
fi: Mt

en: Check frequency
fi: Tarkistusväli

en: Switch to right workspace
fi: Vaihda oikeaan työtilaan

note: Workspaces
en: Switch to left workspace
fi: Vaihda vasempaan työtilaan

en: Minimize window
fi: Pienennä ikkuna

note: Windows
en: Maximize window
fi: Suurenna ikkuna

en: Close window
fi: Sulje ikkuna

en: Move window to right workspace
fi: Siirrä ikkuna oikeaan työtilaan

en: Move window to left workspace
fi: Siirrä ikkuna vasempaan työtilaan

en: Make window fullscreen
fi: Ikkuna koko näyttöön

en: Exit window fullscreen
fi: Poistu koko näytön ikkunasta

en: Push tile up
fi: Siirrä ruutua ylös

en: Push tile down
fi: Siirrä ruutua alas

note: Windows - Tiling and Snapping
en: Push tile left
fi: Siirrä ruutua vasemmalle

en: Push tile right
fi: Siirrä ruutua oikealle

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
fi: Näytä pöytä

en: Volume up
fi: Lisää voimakkuutta

en: Volume down
fi: Vähennä voimakkuutta

note: Sound and Media
en: Volume mute
fi: Äänen mykistys

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Play / Pause
fi: Kytke toisto / tauko

en: Next track
fi: Seuraava kappale

en: Previous track
fi: Edellinen kappale

en: Zoom desktop in
fi: Skaalaa pöytää sisään

en: Zoom desktop out
fi: Skaalaa pöytää ulos

en: Run a command
fi: Suorita komento

en: Trigger at gesture start
fi: Tee eleen alussa

en: Trigger at gesture end
fi: Tee eleen lopussa

en: Manage touch gestures
fi: Hallitse kosketuseleitä

en: gesture, swipe, pinch, touch
fi: gesture, swipe, pinch, touch, eleet, pyyhkäisy, nipistä, kosketus

en: Gestures
fi: Eleet

en: Check again
fi: Tarkista uudelleen

en: Swipe
fi: Pyyhkäise

en: Swipe with 2 fingers
fi: Pyyhkäise kahdella sormella

en: Touchscreen only
fi: Vain kosketusnäyttö

en: Swipe with 3 fingers
fi: Pyyhkäise kolmella sormella

en: Swipe with 4 fingers
fi: Pyyhkäise neljällä sormella

en: Swipe with 5 fingers
fi: Pyyhkäise viidellä sormella

en: Pinch
fi: Nipistä

en: Pinch with %d fingers
fi: Nipistä %d sormella

en: Pinch with 5 fingers
fi: Nipistä viidellä sormella

en: Tap
fi: Napauta

en: Enable gestures
fi: Eleet käyttöön

en: Activation thresholds
fi: Aktivointiraja

en: In percentage of the touch surface
fi: Prosenttia kosketuspinnasta

en: The touchegg package must be installed for gesture support.
fi: Paketti touchegg on asennettava eletukea varten.

en: Gestures are disabled
fi: Eleet poistettu käytöstä

en: The Touchegg service is not running
fi: Palvelu touchegg ei ole käynnissä

en: Up
fi: Ylös

en: Down
fi: Alas

en: In
fi: Sisään

en: Out
fi: Ulos

en: Tap with %d fingers
fi: Napauta %d sormella

en: Enter a command
fi: Anna komento

en: Sensitivity
fi: Herkkyys

en: Less
fi: Vähemmän

en: Manage hotcorner settings
fi: Muuta toimintonurkkien asetuksia

en: hotcorner, overview, scale, expo
fi: kulma, yleiskuva, levitysnäkymä, työtila

en: Hot Corners
fi: Kulmat

en: Show all workspaces
fi: Näytä kaikki työtilat

note: Expo
en: Show all windows
fi: Näytä kaikki ikkunat

en: Enable this corner
fi: Tämä kulma

en: Type a command...
fi: Kirjoita komento...

en: Activation delay (ms)
fi: Viive (ms)

en: Unknown size
fi: Tuntematon koko

en: Unknown CPU
fi: Tuntematon CPU

en: Operating System
fi: Käyttöjärjestelmä

en: Cinnamon Version
fi: Cinnamonin versio

en: Processor
fi: Suoritin

en: Memory
fi: Keskusmuisti

en: Hard Drives
fi: Kiintolevyt

en: Hard Drive
fi: Kiintolevy

en: GB
fi: Gt

en: Graphics Card
fi: Näytönohjain

en: Display Server
fi: Näyttöpalvelin

en: Display system information
fi: Näytä järjestelmän tiedot

en: system, information, details, graphic, sound, kernel, version, about
fi: järjestelmä, tietoa, kernel, grafiikka, audio, versio, tietoa

en: System Info
fi: Järjestelmän tiedot

en: Upload system information
fi: Lähetä järjestelmän tiedot

en: No personal information included
fi: Henkilökohtaista tietoa ei sisällytetä

en: Copy to clipboard
fi: Leikepöydälle

en: Troubleshooting
fi: Vianmääritys

en: Windows
fi: Ikkunat

en: Positioning
fi: Sijoittelu

en: Tiling and Snapping
fi: Vierekkäin ja kohdistus

en: Inter-workspace
fi: Inter-työtila

en: Inter-monitor
fi: Inter-näyttö

en: Workspaces
fi: Työtilat

en: Direct Navigation
fi: Suora navigointi

en: Screenshots and Recording
fi: Kuvakaappaukset ja nauhoitus

en: Launchers
fi: Käynnistimet

en: Sound and Media
fi: Multimedia

en: Quiet Keys
fi: Hiljaiset painikkeet

en: Universal Access
fi: Esteettömyys

en: Custom Shortcuts
fi: Omat pikanäppäimet

en: Pointer
fi: Osoitin

note: KB Label                        Schema                  Key name Array?  Category General
en: Show the window selection screen
fi: Näytä ikkunan valintaruutu

en: Show the workspace selection screen
fi: Näytä työtilan valintanäyttö

en: Cycle through open windows
fi: Vaihda avoimien ikkunoiden välillä

en: Cycle backwards through open windows
fi: Selaa taaksepäin avoimien ikkunoiden kautta

en: Cycle through windows from all workspaces
fi: Selaa työtilojen ikkunoita

en: Cycle backwards through windows from all workspaces
fi: Selaa takaperin työtilojen ikkunoita

en: Cycle through open windows of the same application
fi: Selaa saman sovelluksen avoimia ikkunoita

en: Cycle backwards through open windows of the same application
fi: Selaa takaisin saman sovelluksen avoimia ikkunoita

en: Run dialog
fi: Suorita-ikkuna

note: General - Troubleshooting
en: Toggle Looking Glass
fi: Kytke Looking Glass

note: General - Pointer
en: Move pointer to the next monitor
fi: Siirrä osoitin seuraavaan näyttöön

en: Move pointer to the previous monitor
fi: Siirrä osoitin edelliseen näyttöön

en: Unmaximize window
fi: Palauta ikkuna

en: Activate window menu
fi: Aktivoi ikkunavalikko

en: Raise window
fi: Nosta ikkunaa

en: Lower window
fi: Laske ikkunaa

en: Toggle maximization state
fi: Vaihda suurennustilaa

en: Toggle fullscreen state
fi: Vaihda koko näytön tilaa

en: Toggle shaded state
fi: Rullaa

en: Toggle always on top
fi: Kytke aina päällimmäiseksi

en: Toggle showing window on all workspaces
fi: Näytä ikkuna kaikissa työtiloissa

en: Increase opacity
fi: Vähennä läpinäkyvyyttä

en: Decrease opacity
fi: Lisää läpinäkyvyyttä

en: Toggle vertical maximization
fi: Vaihda pystysuora maksimointi

en: Toggle horizontal maximization
fi: Vaihda vaakasuora maksimointi

note: Windows - Positioning
en: Resize window
fi: Muuta ikkunan kokoa

en: Move window
fi: Siirrä ikkunaa

en: Center window in screen
fi: Siirrä ikkuna keskelle näyttöä

en: Move window to upper-right
fi: Siirrä ikkuna oikeaan yläkulmaan

en: Move window to upper-left
fi: Siirrä ikkuna vasempaan yläkulmaan

en: Move window to lower-right
fi: Siirrä ikkuna oikeaan alakulmaan

en: Move window to lower-left
fi: Siirrä ikkuna vasempaan alakulmaan

en: Move window to right edge
fi: Siirrä ikkuna oikeaan reunaan

en: Move window to top edge
fi: Siirrä ikkuna yläreunaan

en: Move window to bottom edge
fi: Siirrä ikkuna alareunaan

en: Move window to left edge
fi: Siirrä ikkuna vasempaan reunaan

note: Windows - Workspace-related
en: Move window to new workspace
fi: Siirrä ikkuna uuteen työtilaan

en: Move window to workspace above
fi: Siirrä ikkuna yllä olevaan työtilaan

en: Move window to workspace below
fi: Siirrä ikkuna alla olevaan työtilaan

en: Move window to workspace 1
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 1

en: Move window to workspace 2
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 2

en: Move window to workspace 3
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 3

en: Move window to workspace 4
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 4

en: Move window to workspace 5
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 5

en: Move window to workspace 6
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 6

en: Move window to workspace 7
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 7

en: Move window to workspace 8
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 8

en: Move window to workspace 9
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 9

en: Move window to workspace 10
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 10

en: Move window to workspace 11
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 11

en: Move window to workspace 12
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 12

note: Windows - Monitor-related
en: Move window to left monitor
fi: Siirrä ikkuna vasemmalle näytölle

en: Move window to right monitor
fi: Siirrä ikkuna oikealle näytölle

en: Move window to monitor above
fi: Siirrä ikkuna yllä olevaan näyttöön

en: Move window to monitor below
fi: Siirrä ikkuna alla olevaan näyttöön

note: Workspaces - Direct Nav
en: Switch to workspace 1
fi: Siirry työtilaan 1

en: Switch to workspace 2
fi: Siirry työtilaan 2

en: Switch to workspace 3
fi: Siirry työtilaan 3

en: Switch to workspace 4
fi: Siirry työtilaan 4

en: Switch to workspace 5
fi: Siirry työtilaan 5

en: Switch to workspace 6
fi: Siirry työtilaan 6

en: Switch to workspace 7
fi: Siirry työtilaan 7

en: Switch to workspace 8
fi: Siirry työtilaan 8

en: Switch to workspace 9
fi: Siirry työtilaan 9

en: Switch to workspace 10
fi: Siirry työtilaan 10

en: Switch to workspace 11
fi: Siirry työtilaan 11

en: Switch to workspace 12
fi: Siirry työtilaan 12

note: System
en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Shut down
fi: Sammuta

en: Lock screen
fi: Lukitse näyttö

note: System - Screenshots
en: Take a screenshot of an area
fi: Ota kuvakaappaus alueesta

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
fi: Kopioi alueen kaappaus leikepöydälle

en: Take a screenshot
fi: Tee kaappaus

en: Copy a screenshot to clipboard
fi: Kopioi kaappaus leikepöydälle

en: Take a screenshot of a window
fi: Tee kaappaus ikkunasta

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
fi: Kopioi ikkunan kaappaus leikepöydälle

en: Toggle recording desktop (must restart Cinnamon)
fi: Aloita/lopeta ruudun nauhoitus

note: System - Hardware
en: Switch monitor configurations
fi: Vaihda näyttöasetuksia

en: Rotate display
fi: Käännä näyttöä

en: Orientation Lock
fi: Suunnan lukitus

en: Increase screen brightness
fi: Lisää näytön kirkkautta

en: Decrease screen brightness
fi: Vähennä näytön kirkkautta

en: Toggle keyboard backlight
fi: Kytke näppäimistön taustavalo

en: Increase keyboard backlight level
fi: Nosta näppäimistön taustavaloa

en: Decrease keyboard backlight level
fi: Vähennä näppäimistön taustavaloa

en: Toggle touchpad state
fi: Kytke kosketuslevyn tila

en: Turn touchpad on
fi: Kytke kosketuslevy päälle

en: Turn touchpad off
fi: Kytke kosketuslevy pois päältä

en: Show power statistics
fi: Näytä virrankulutustilastot

note: Launchers
en: Launch terminal
fi: Käynnistä pääte

en: Launch help browser
fi: Käynnistä ohjeselain

en: Launch calculator
fi: Käynnistä laskin

en: Launch email client
fi: Käynnistä sähköpostiohjelma

en: Launch web browser
fi: Käynnistä internetselain

en: Home folder
fi: Kotikansio

en: Mic mute
fi: Mykistä mikrofoni

en: Launch media player
fi: Käynnistä mediasoitin

en: Pause playback
fi: Keskeytä toisto

en: Stop playback
fi: Pysäytä toisto

en: Eject
fi: Irrota

en: Rewind
fi: Kelaa takaisin

en: Fast-forward
fi: Kelaa eteenpäin

en: Repeat
fi: Toisto

note: Sound and Media Quiet
en: Volume mute (Quiet)
fi: Äänen mykistys (hiljainen)

note: Not sure this is even necessary
en: Volume down (Quiet)
fi: Voimakkuus alas (hiljainen)

en: Volume up (Quiet)
fi: Voimakkuus ylös (hiljainen)

note: Universal Access
en: Zoom in
fi: Suurenna

en: Zoom out
fi: Pienennä

en: Turn screen reader on or off
fi: Näytönlukija päälle/pois

en: Increase text size
fi: Suurenna tekstin kokoa

en: Decrease text size
fi: Pienennä tekstin kokoa

en: High contrast on or off
fi: Korkea kontrasti päälle/pois

en: Manage keyboard settings and shortcuts
fi: Muuta näppäimistön asetuksia ja pikanäppäimiä

en: keyboard, shortcut, hotkey
fi: näppäimistö, pikanäppäin, toimintonappi

en: Key repeat
fi: Näppäintoisto

en: Typing
fi: Kirjoittaminen

en: Enable key repeat
fi: Näppäintoisto käyttöön

en: Repeat delay:
fi: Toistoviive:

en: Repeat speed:
fi: Toistonopeus:

en: Slow
fi: Hidas

en: Fast
fi: Nopea

en: Text cursor
fi: Tekstikohdistin

en: Text cursor blinks
fi: Tekstikohdistin vilkkuu

en: Blink speed:
fi: Vilkkumisnopeus:

en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: To edit a keyboard binding, click it and press the new keys, or press backspace to clear it.
fi: Muokkaa asetusta painamalla ja anna uusi näppäinyhdistelmä tai poista kytkentä painamalla askelpalautinta.

note: Text entry search field
en: Type to search shortcuts
fi: Hae pikanäppäimiä kirjoittamalla

en: Press Escape to cancel the search.
fi: Peruuta haku painamalla Esc-näppäintä.

en: Click to search by accelerator
fi: Painamalla hae kiihdytintä

en: Bindings
fi: Sidokset

en: Add custom shortcut
fi: Lisää mukautettu pikanäppäin

en: Remove custom shortcut
fi: Poista muokattu pikanäppäin

en: Categories
fi: Kategoriat

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Keyboard bindings
fi: Näppäinmäärittelyt

en: Instance
fi: Instanssi

en: Layouts
fi: Asettelut

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently in use by <b>%(old)s</b>.
fi: Tämä näppäinyhdistelmä, <b>%(combination)s</b>, on tällä hetkellä toiminnolla <b>%(old)s</b>.

en: If you continue, the combination will be reassigned to <b>%(new)s</b>.
fi: Jos jatkat, yhdistelmä määritellään uudelleen toiminnolle <b>%(new)s</b>.

en: Do you want to continue with this operation?
fi: Haluatko jatkaa?

en: Reset to default
fi: Palauta oletusarvo

en: Select a file
fi: Valitse tiedosto

en: Control mouse and touchpad settings
fi: Muuta hiiren ja kosketuslevyn asetuksia

en: mouse, touchpad, synaptic, double-click
fi: hiiri, kosketuslevy, synaptic, tuplaklikkaus

en: Mouse and Touchpad
fi: Hiiri ja kosketuslevy

en: Left handed (mouse buttons inverted)
fi: Vasenkätinen (hiiren painikkeet käännettynä)

en: Reverse scrolling direction
fi: Käänteinen vierityssuunta

en: Show position of pointer when the Control key is pressed
fi: Näytä osoittimen sijainti painamalla Ctrl-näppäintä

en: Emulate middle click by clicking both left and right buttons
fi: Painamalla vasenta sekä oikeaa painiketta - emuloidaan keskipainike

en: Paste the current selection when middle-click is pressed
fi: Liitä valinta leikepöydältä painamalla keskipainiketta

en: Drag-and-drop threshold
fi: Vedä ja pudota alueen raja

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner-number->units window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->units
en: pixels
fi: pikseliä

en: Pointer size and speed
fi: Osoittimen koko ja nopeus

en: Size
fi: Koko

en: Smaller
fi: Pienempi

en: Larger
fi: Suurempi

en: Speed
fi: Nopeus

en: Device default
fi: Laitteen oletus

en: Constant
fi: Vakio

en: Adaptive
fi: Mukautuva

en: Acceleration
fi: Kiihtyvyys

en: Double-Click timeout
fi: Painallus kahdesti

en: Timeout
fi: Aikaväli

en: Double-click test
fi: Testaa painallusta

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Disabled when a mouse is attached
fi: Ei kun hiiri on liitettynä

en: Touchpad is
fi: Kosketuslevyn tila

en: Tap to click
fi: Valitse napauttamalla

en: Disable touchpad while typing
fi: Kosketuslevy poistettu kirjoittamisen aikana

en: Default device behavior
fi: Laitteen oletustoiminta

en: Virtual button areas along bottom of touchpad
fi: Painikealue kosketuslevyn alaosassa

en: Use multiple fingers for right and middle click
fi: Keskipainike tarvitsee useamman sormen

en: Click actions
fi: Painamisen toiminnot

en: Scrolling
fi: Vieritys

en: Success!
fi: Onnistui!

en: Two-finger scrolling
fi: Vieritys kahdella sormella

en: Edge scrolling
fi: Vieritys levyn reunasta

en: Scrolling method
fi: Vieritystapa

en: Reduce exposure to blue light
fi: Vähennä siniselle valolle altistumista

en: redshift, color, blue, light, filter, temperature
fi: redshift, color, blue, light, filter, temperature, väri, sini, valo, suodatin, värilämpö

en: Night Light
fi: Yövalo

en: Enable night light
fi: Yövalo käyttöön

en: This feature makes the screen color warmer in the evening and during the night. By reducing blue light, it can prevent eye strain, headaches and improve sleep quality.
fi: Tekee näytön väristä lämpösemmän illalla ja yöllä. Vähentää sinistä valoa, joka estää silmien rasitusta, päänsärkyä ja parantaa unen laatua.

en: Color temperature
fi: Värilämpötila

en: Click to preview
fi: Paina esikatseluun

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Specify start and end times
fi: Määritä aloitus ja lopetus

en: Schedule
fi: Aikataulu

en: to
fi: -

en: Primary monitor
fi: Ensisijainen näyttö

en: Active monitor
fi: Aktiivinen näyttö

en: The monitor specified below
fi: Alla määritetty näyttö

en: Notification preferences
fi: Ilmoitusten asetukset

en: notifications
fi: ilmoitukset

en: Notification settings
fi: Ilmoitusten asetukset

en: Enable notifications
fi: Näytä ilmoitukset

en: Remove notifications after their timeout is reached
fi: Ilmoitukset poistetaan niiden kestoajan jälkeen

en: Show notifications on the bottom side of the screen
fi: Näytä ilmoitukset näytön alaosassa

en: Monitor to use for displaying notifications
fi: Näyttö jossa ilmoitukset näytetään

en: Display notifications over fullscreen windows
fi: Näytä ilmoitukset näytöllä

en: Notification duration
fi: Ilmoituksen kesto

en: Display a test notification
fi: Näytä testi-ilmoitus

en: Media keys OSD
fi: Näytöllä näkyvät mediapainikkeet

en: Show media keys OSD
fi: Näytä mediapainikkeet näytöllä

en: Center Zone
fi: Keskialue

en: Panel height:
fi: Paneelin korkeus:

en: Left Zone
fi: Vasen alue

en: Right Zone
fi: Oikea alue

en: Panel width:
fi: Paneelin leveys:

en: Top Zone
fi: Ylävyöhyke

en: Bottom Zone
fi: Pohjavyöhyke

en: Panel Visibility
fi: Paneelin näkyvyys

en: Auto hide panel
fi: Piilota automaattisesti

en: Always show panel
fi: Näkyvissä aina

en: Intelligently hide panel
fi: Piilota älykkäästi

en: Auto-hide panel
fi: Paneelin piilottaminen

en: Show delay
fi: Näyttämisen viive

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units
en: milliseconds
fi: millisekuntia

en: Hide delay
fi: Piilottamisen viive

en: Customize
fi: Muokkaa

en: Panel appearance
fi: Paneelin ulkoasu

en: Allow theme to determine font size
fi: Teeman määrittää fontin

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->font-size->description
en: Font size
fi: Fontin koko

en: Scale to panel size exactly
fi: Suurenna tarkasti paneelin kokoon

en: Scale to panel size optimally
fi: Suurenna sopivasti paneelin kokoon

en: Colored icon size
fi: Värillisen kuvakkeen koko

en: Symbolic icon size
fi: Symbolisen kuvakkeen koko

en: Manage Cinnamon panel settings
fi: Muokkaa Cinnamonin paneelin asetuksia

en: panel, height, bottom, top, autohide, size, layout
fi: paneeli, korkeus, pohja, yläosa, automaattinen piilotus, koko, asettelu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Panel
fi: Paneeli

en: Previous panel
fi: Edellinen paneeli

en: Next panel
fi: Seuraava paneeli

en: General Panel Options
fi: Paneelin yleiset asetukset

en: Add new panel
fi: Lisää uusi paneeli

en: Allow the pointer to pass through the edges of panels
fi: Salli osoittimen kulkea paneelin reunojen läpi

en: Shut down immediately
fi: Sammuta heti

en: 5%
fi: 5 %

en: 10%
fi: 10 %

en: 30%
fi: 30 %

en: 50%
fi: 50 %

en: 75%
fi: 75 %

en: 30 seconds
fi: 30 sekuntia

en: 60 seconds
fi: 60 sekuntia

en: 90 seconds
fi: 90 sekuntia

en: 2 minutes
fi: 2 minuuttia

en: 5 minutes
fi: 5 minuuttia

en: 10 minutes
fi: 10 minuuttia

en: 15 minutes
fi: 15 minuuttia

en: 30 minutes
fi: 30 minuuttia

en: 45 minutes
fi: 45 minuuttia

en: 1 hour
fi: 1 tunti

en: 2 hours
fi: 2 tuntia

en: 3 hours
fi: 3 tuntia

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Unknown time
fi: Määrittelemätön aika

en: hours
fi: tuntia

en: Manage power settings
fi: Muuta virranhallinnan asetuksia

en: power, suspend, hibernate, laptop, desktop, brightness, screensaver
fi: virta, valmiustila, lepotila, kannettava, pöytätietokone, näytönsäästäjä

en: Power Management
fi: Virransäästö

en: Power options
fi: Virta asetukset

en: On A/C power
fi: Verkkovirta

en: On battery power
fi: Akkuvirta

en: Turn off the screen when inactive for
fi: Sammuta näyttö kun tietokone on ollut käyttämättä

en: Suspend when inactive for
fi: Siirry valmiustilaan kun tietokone on ollut käyttämättä

en: When the lid is closed
fi: Kun kansi suljetaan

en: Extra options
fi: Lisävalinnat

en: When the power button is pressed
fi: Kun virtanappia painetaan

en: Perform lid-closed action even with external monitors attached
fi: Toteuta kannen sulkemisen toiminto, vaikka olisi ulkoisia näyttöjä

en: When the battery is critically low
fi: Kun akun varaus on kriittinen

en: Enable Hybrid Sleep
fi: Kytke Hybrid-Sleep toiminto päälle

en: Replaces Suspend with Hybrid Sleep
fi: Korvaa valmiustilan Hybrid-Sleep toiminnolla

en: Enable Hibernate after suspend
fi: Käytä horrostilaa lepotilan jälkeen

en: First suspend the machine and hibernate it after a certain amount of time.
fi: Tietokone ensin lepotilaan ja viiveen jälkeen horrostilaan.

en: Power mode controls the power usage of your computer. It can impact performance, battery life and fan noise.
fi: Virtatila ohjaa tietokoneen virrankäyttöä. Vaikuttaa suorituskykyyn, akun kestoon ja tuulettimen ääneen.

en: Power
fi: Virta

en: Batteries
fi: Akku

en: Screen brightness
fi: Näytön kirkkaus

en: On battery, dim screen when inactive
fi: Himmennä näyttöä kun tietokone on käyttämättä akkuvirralla

en: Brightness level when inactive
fi: Kirkkauden taso, kun näyttö on käyttämättä

en: Dim screen after inactive for
fi: Himmennä näyttöä kun se on ollut käyttämättä

en: Backlight brightness
fi: Taustavalon kirkkaus

en: Devices
fi: Laitteet

en: Low battery notifications
fi: Heikentynyt akku ilmoitukset

en: For wireless keyboard
fi: Langattomaan näppäimistöön

en: For wireless mouse
fi: Langattomaan hiireen

en: For other connected devices
fi: Muille kytketyille laitteille

en: Caution low UPS, %s remaining
fi: Varoitus: varavirta vähissä (UPS), %s jäljellä

en: Using UPS power - %s remaining
fi: Käytetään varavirtaa (UPS) - %s jäljellä

en: Caution low UPS
fi: Varoitus: varavirta vähissä (UPS)

en: Using UPS power
fi: Käytetään varavirtaa (UPS)

en: Charging - %s until fully charged
fi: Ladataan - %s täyteen lataukseen

en: Caution low battery, %s remaining
fi: Varoitus: akku vähissä, %s jäljellä

en: Using battery power - %s remaining
fi: Käytetään akkuvirtaa - %s jäljellä

en: Not discharging
fi: Ei purkaudu

en: Charging - fully charged
fi: Ladataan - ladattu täyteen

en: Empty
fi: Tyhjennä

en: Battery
fi: Akku

en: Uninterruptible power supply
fi: Katkoton virtalähde

en: Wireless mouse
fi: Langaton hiiri

en: Wireless Keyboard
fi: Langaton näppäimistö

en: Personal digital assistant
fi: Kämmentietokone (PDA)

en: Cellphone
fi: Matkapuhelin

en: Ask
fi: Kysy

en: Power mode
fi: Virtatila

en: Cinnamon privacy settings
fi: Cinnamonin tietosuojan asetukset

en: privacy, recent, gtk, private
fi: yksityisyys, viimeiset, gtk, tietosuoja

en: Privacy
fi: Tietosuoja

en: Remember recently accessed files
fi: Muista viimeksi käytetyt tiedostot

en: Recent files
fi: Viimeiset

en: Never forget old files
fi: Älä unohda käytettyjä tiedostoja

en: Number of days to remember old files
fi: Montako päivää tiedostot muistetaan

en: Internet connectivity
fi: Internet ja yhteys

en: Check connectivity
fi: Tarkasta liitettävyys

en: Check that network connections can reach the Internet. This makes it possible to detect captive portals, but also generates periodic network traffic.
fi: Tarkistaa, että tietokone  tavoittaa Internetin. Havaitsee katkoksen portaaleissa, mutta aiheuttaa myös verkkoliikennettä.

en: Lock immediately
fi: Lukitse välittömästi

en: 2 seconds
fi: 2 sekuntia

en: 5 seconds
fi: 5 sekuntia

en: 10 seconds
fi: 10 sekuntia

en: 15 seconds
fi: 15 sekuntia

en: 1 minute
fi: 1 minuutti

en: 3 minutes
fi: 3 minuuttia

en: Manage screen lock settings
fi: Muokkaa näytön lukituksen asetuksia

en: screensaver, lock, away, message
fi: näytönsäästäjä, lukitse, poissa, viesti

en: Screensaver
fi: Näytönsäästäjä

en: Screensaver settings
fi: Näytönsäästäjän asetukset

en: Delay before starting the screensaver
fi: Näytönsäästäjän viive

en: This option defines the amount of time to wait before starting the screensaver, when the computer is not being used
fi: Määrittää odotusajan näytönsäästäjälle kun tietokonetta ei käytetä

en: Lock settings
fi: Lukituksen asetukset

en: Lock the computer when put to sleep
fi: Lukitse tietokone lepotilassa

en: Enable this option to require a password when the computer wakes up from suspend
fi: Vaadi salasana kun tietokone herätetään lepotilasta

en: Lock the computer after the screensaver starts
fi: Lukitse tietokone näytönsäästäjän alkamisen jälkeen

en: Enable this option to require a password when the screen turns itself off, or when the screensaver activates after a period of inactivity
fi: Vaadi salasana kun näyttö sammuu tai kun näytönsäästäjä aktivoituu

en: Delay before locking
fi: Viive ennen lukitsemista

en: This option defines the amount of time to wait before locking the screen, after showing the screensaver or after turning off the screen
fi: Määrittää lukitusajan salasanalla, eli kuinka pitkään näytönsäästäjä saa toimia ennen lukitsemista

en: Always show the clock
fi: Näytä kello

en: Show the clock on the wallpaper instead of just on the unlock screen
fi: Näytä kello taustakuvalla pelkän lukitusnäytön sijaan

en: Use a custom date and time format
fi: Käytä omaa päiväystä ja aikaa

en: Time Format
fi: Aika esitetään

en: Date Format:
fi: Päiväys esitetään

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->description
en: Show information on date format syntax
fi: Tietoa päiväyksen ja ajan syntaksista

en: Time Font
fi: Kellon fontti

en: Date Font
fi: Päiväyksen fontti

en: Away message
fi: Poissaoloviesti

en: Show this message when the screen is locked
fi: Näytä tämä viesti kun näyttö on lukittu

en: This is the default message displayed on your lock screen
fi: Tämä on lukitusikkunassa näytettävä oletusviesti

en: Font
fi: Fontti

en: Ask for a custom message when locking the screen from the menu
fi: Kysy mikä viesti näytetään kun lukitaan valikon kautta

en: This option allows you to type a message each time you lock the screen from the menu
fi: Mahdollistaa oman viestin kirjoittamisen aina kun näyttö lukitaan valikon kautta

en: Allow keyboard shortcuts
fi: Salli pikanäppäimet

en: Allow shortcuts like volume-control and media keys to be used on the lock screen
fi: Salli säätimien käyttö voimakkuudelle ja medianäppäimille lukitusnäytössä

en: Show media player controls
fi: Näytä säätimet toistettavan median ohjaamiseen

en: For compatible players, show playback controls while media is playing
fi: Säätimet näkyvät median toiston aikana yhteensopivilla ohjelmilla

en: Show album art
fi: Näytä kansikuva

en: If available, show album art while media is playing
fi: Mikäli on saatavilla näytetään myös kansikuva kun mediaa soitetaan

en: Show info panel
fi: Näytä tietopaneeli

en: Show the number of missed notifications and the battery status
fi: Näytää lukemattomat ilmoitukset ja akun varausen

en: Allow floating clock and album art widgets
fi: Salli kelluva kello ja kansikuva musiikille

en: When the default screensaver is active, allow the clock and album art widgets to float around randomly
fi: Kun näytönsäästäjä on aktiivinen, salli kellon ja soivan musiikin tiedot kellua vapaasti

en: Starting Cinnamon
fi: Cinnamonin käynnistys

en: Leaving Cinnamon
fi: Cinnamonin lopetus

en: Switching workspace
fi: Työtilan vaihto

en: Opening new windows
fi: Uusien ikkunoiden aukaisu

en: Maximizing windows
fi: Ikkunoiden laajentaminen

en: Unmaximizing windows
fi: Ikkunoiden palautus

en: Tiling and snapping windows
fi: Vierekkäiset ja kohdistetut ikkunat

en: Inserting a device
fi: Laitteen lisääminen

en: Removing a device
fi: Laitteen poisto

en: Showing notifications
fi: Näytetään ilmoitukset

en: Changing the sound volume
fi: Voimakkuuden muuttaminen

note: name,             position,        icon name,                  row,  col, pa id
en: Front Left
fi: Etuvasen

en: Front Right
fi: Etuoikea

en: Front Center
fi: Etukeski

en: Rear Left
fi: Takavasen

en: Rear Right
fi: Takaoikea

en: Rear Center
fi: Takakeski

en: Subwoofer
fi: Bassokaiutin

en: Side Left
fi: Sivuvasen

en: Side Right
fi: Sivuoikea

en: Volume:
fi: Voimakkuus:

en: Softer
fi: Hiljaisempi

en: Louder
fi: Kovempi

en: Muted
fi: Hiljennetty

en: Click to unmute
fi: Poista vaimennus painamalla

en: Click to mute
fi: Vaimenna painamalla

en: Balance
fi: Tasapaino

en: Rear
fi: Taka

en: Front
fi: Etu

en: Soft
fi: Hiljainen

en: Loud
fi: Voimakas

en: Input level
fi: Mikrofonin taso

en: Output profile
fi: Lähtö profiili

en: Test sound
fi: Testiääni

en: Test Sound
fi: Testiääni

en: Manage sound settings
fi: Hallitse ääniasetuksia

en: sound, media, music, speakers, audio, microphone, headphone
fi: ääni, media, musiikki, kaiuttimet, audio, mikrofoni, kuulokkeet

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Sound
fi: Ääni

en: Output
fi: Lähtevä

en: Device
fi: Laite

en: Device settings
fi: Laiteasetukset

note: overamplification
en: Overamplification
fi: Ylivahvistus

en: Allow the volume to exceed 100%, with reduced sound quality.
fi: Anna voimakkuuden ylittää 100% heikentyneellä äänenlaadulla.

en: Input
fi: Sisään

en: No inputs sources are currently available.
fi: Tulevia lähteitä ei ole tällä hetkellä saatavilla.

en: Sounds
fi: Äänet

en: Sounds Volume
fi: Äänien voimakkuus

en: No application is currently playing or recording audio.
fi: Mikään sovellus ei nyt soita tai tallenna ääntä.

en: Manage your startup applications
fi: Hallinnoi automaattisesti käynnistyviä ohjelmia

en: startup, programs, boot, init, session, autostart, apps
fi: käynnistäminen, ohjelmat, käynnistys, init, istunto, automaattinen käynnistys, sovellukset

en: Startup Applications
fi: Käynnistyvät ohjelmat

en: Unavailable
fi: Ei käytettävissä

en: No description
fi: Ei kuvausta

en: No name
fi: Ei nimeä

en: Run now
fi: Käynnistä nyt

en: Could not execute '%s'
    %s
fi: Ei voitu suorittaa "%s"
    %s

en: Custom command
fi: Oma komento

en: Choose application
fi: Valitse sovellus

en: Add Startup Program
fi: Lisää käynnistyvä sovellus

en: Edit Startup Program
fi: Muokkaa käynnistyvää sovellusta

en: Save
fi: Tallenna

en: Command
fi: Komento

en: Browse...
fi: Selaa...

en: Comment
fi: Kommentti

en: Startup delay
fi: Käynnistyksen viive

en: The startup command cannot be empty
fi: Käynnistyskomento on pakollinen

en: The startup command is not valid
fi: Käynnistyskomento ei ole kelvollinen

en: Select Command
fi: Valitse komento

en: Search Applications...
fi: Etsi sovelluksia...

en: Add Application
fi: Lisää sovellus

en: Manage themes to change how your desktop looks
fi: Muuta pöydän ulkonäköä teemojen avulla

en: themes, style
fi: teemat, tyyli

en: Themes
fi: Teemat

en: Mouse Pointer
fi: Hiiren osoitin

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: Simplified settings...
fi: Väriasetukset...

en: Add/Remove
fi: Lisää/Poista

en: Miscellaneous options
fi: Sekalaiset asetukset

en: Let applications decide
fi: Anna sovellusten päättää

en: Prefer dark mode
fi: Suosi tummaa

en: Prefer light mode
fi: Suosi vaaleaa

en: Dark mode
fi: Tumma tila

en: This setting only affects applications which support dark mode
fi: Tämä vaikuttaa vain sovelluksiin, jotka tukevat tummaa tilaa

en: Show icons in menus
fi: Kuvakkeet valikoissa

en: Show icons on buttons
fi: Kuvakkeet painikkeissa

en: Scrollbar behavior
fi: Vierityspalkin toiminta

note: Translators: The 'trough' is the part of the scrollbar that the 'handle' rides in.  This setting determines whether clicking in that trough somewhere jumps directly to the new position, or if it only scrolls towards it.
en: Jump to position when clicking in a trough
fi: Hyppää siihen paikkaan johon painoit vieritysalueella

en: Use overlay scroll bars
fi: Käytä päällekkäisiä vierityspalkkeja

en: Override the current theme's scrollbar width
fi: Ohita teeman määrittämä vierityspalkin leveys

en: Scrollbar width
fi: Vierityspalkin leveys

en: Changes may not apply to already-running programs, and may not affect all applications.
fi: Muutokset eivät välttämättä koske käynnissä olevia ohjelmia, eivätkä välttämättä vaikuta kaikkiin sovelluksiin.

note: Position style combo on "Custom"
en: Custom
fi: Mukautettu

en: Manage window tiling preferences
fi: Muokkaa vierekkäisten ikkunoiden asetuksia

en: window, tile, flip, tiling, snap, snapping
fi: ikkuna, asettelu, käännös, vierekkäin, laatoitus, kohdistus

en: Window Tiling
fi: Vierekkäiset ikkunat

en: Enable Window Tiling and Snapping
fi: Käytä vierekkäisiä ikkunoita ja kohdistusta

en: Maximize, instead of tile, when dragging a window to the top edge
fi: Suurenna koko näytölle kun ikkuna raahataan yläreunaan

en: Change your user preferences and password
fi: Muuta käyttäjäasetuksiasi ja salasanaasi

en: user, account, information, details, password
fi: käyttäjä, tili, tiedot, yksityiskohdat, salasana

en: Account details
fi: Tilin tiedot

en: Click to change your picture
fi: Vaihda kuvaa painamalla

en: Take a photo...
fi: Ota kuva...

en: Click to change your name
fi: Vaihda nimesi painamalla

en: Click to change your password
fi: Vaihda salasana painamalla

en: Current password
fi: Nykyinen salasana

en: Wrong password
fi: Väärä salasana

en: Internal Error
fi: Sisäinen virhe

en: Manage window preferences
fi: Muokkaa ikkunoiden asetuksia

en: windows, titlebar, edge, switcher, window list, attention, focus
fi: ikkunat, otsikkopalkki, reuna, vaihtaja, ikkunalista, huomio, keskitys

en: Titlebar
fi: Otsikkopalkki

en: Buttons
fi: Painikkeet

en: Classic Mac
fi: Mac

en: Buttons layout
fi: Painikkeiden asettelu

en: Toggle Shade
fi: Rullaa

en: Toggle Maximize
fi: Suurenna

en: Toggle Maximize Horizontally
fi: Suurenna vaakasuoraan

en: Toggle Maximize Vertically
fi: Suurenna pystysuoraan

en: Toggle on all workspaces
fi: Kytke kaikkiin työtiloihin

en: Lower
fi: Siirrä taakse

en: Action on title bar double-click
fi: Otsikkopalkkia painamalla kahdesti

en: Action on title bar middle-click
fi: Otsikkopalkkia painaessa hiiren keskipainikkeella

en: Action on title bar right-click
fi: Otsikkopalkkia painaessa oikealla painikkeella

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Nothing
fi: Ei mitään

en: Shade and unshade
fi: Rullaa ylös ja alas

en: Adjust opacity
fi: Muuta läpinäkyvyyttä

en: Action on title bar with mouse scroll
fi: Otsikkopalkkia rullattaessa hiirellä

en: Minimum opacity
fi: Vähin läpinäkyvyys

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-behave->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-behave->title window-list@cinnamon.org->setting
en: Behavior
fi: Käyttäytyminen

en: Window Focus
fi: Ikkunan kohdistus

en: Click
fi: Painallus

en: Sloppy
fi: Väljä

en: Window focus mode
fi: Ikkunan kohdistustila

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
fi: Ikkunoiden kohdistustapa ilmaisee, miten ikkunoita aktivoidaan. Sillä on kolme mahdollista arvoa: ”click”, eli ikkunat kohdistetaan niitä napsauttamalla; ”sloppy”, eli ikkunat kohdistuvat, kun hiiri liikkuu niiden päälle; ”mouse”, eli ikkunat kohdistuvat, kun hiiri liikkuu niiden päälle, ja menettävät kohdistuksen, kun hiiri liikkuu pois.

en: Automatically raise focused windows
fi: Nosta kohdistetut ikkunat automaattisesti

en: Bring windows which require attention to the current workspace
fi: Tuo huomiota vaativat ikkunat nykyiseen työtilaan

note: It's weird to show a combo for two items. For now this is simpler to explain as a switch...
en: Give focus to new windows launched from a terminal
fi: Tarkenna uusiin ikkunoihin, jotka avataan terminaalista

en: Normally, all windows created by the user are given initial focus. This controls whether or not to include programs launched from a terminal.
fi: Normaalisti kaikki käyttäjän luomat ikkunat kohdistetaan alkuun. Tämä määrittää, sisällytetäänkö terminaalista käynnistetyt ohjelmat vai ei.

note: ######
en: Attach dialog windows to the parent window
fi: Liitä valintaikkunat ylätason ikkunaan

en: Moving and Resizing Windows
fi: Ikkunoiden siirtäminen ja koon muuttaminen

en: Cursor
fi: Osoitin

en: Manual
fi: Manuaalinen

en: Center
fi: Keskellä

en: Location of newly opened windows
fi: Avattujen ikkunoiden sijainti

en: Special key to move and resize windows
fi: Näppäin ikkunoiden siirtämiseen ja koon muuttamiseen

en: While the special key is pressed, windows can be dragged with the left mouse button and resized with the right mouse button.
fi: Kun näppäintä painetaan, ikkunoita voi vetää hiiren vasemmalla painikkeella ja kokoa voi muuttaa hiiren oikealla painikkeella.

en: Draggable border width
fi: Vedettävä reunuksen leveys

en: Narrower
fi: Kapeampi

en: Wider
fi: Laajempi

en: This adjusts the width of that portion of the window border used for resizing.
fi: Tämä säätää koon muuttamiseen käytettävän ikkunarajan osan leveyttä.

en: Alt-Tab
fi: Alt+Tab

en: Icons only
fi: Vain kuvakkeet

en: Thumbnails only
fi: Vain pikkukuvat

en: Icons and thumbnails
fi: Kuvakkeet ja pikkukuvat

en: Icons and window preview
fi: Kuvakkeet ja ikkunan katselu

en: Window preview (no icons)
fi: Ikkunan katselu (ei kuvakkeita)

en: Coverflow (3D)
fi: Virtaus (3D)

en: Timeline (3D)
fi: Aikajana (3D)

en: Alt-Tab switcher style
fi: Yhdistelmän (alt+tab) toiminta

en: Display the alt-tab switcher on the primary monitor instead of the active one
fi: Näytä yhdistelmän toiminta (alt+tab) aina päänäytössä

en: Move minimized windows to the end of the alt-tab switcher
fi: Siirrä pienennetyt ikkunat (alt+tab) vaihdossa loppuun

en: Delay before displaying the alt-tab switcher
fi: Viive ennen (alt+tab) vaihdon näyttämistä

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all- workspaces->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all-
en: Show windows from all workspaces
fi: Näytä ikkunat kaikista työtiloista

en: Warp mouse pointer to the new focused window
fi: Hiiren osoitin ilmiintyy uuteen aktiiviseen ikkunaan

en: Manage workspace preferences
fi: Hallitse työtilojen asetuksia

en: workspace, osd, expo, monitor
fi: työtila, osd, esittelynäkymä, näyttö

en: Workspace Options
fi: Työtilan asetukset

en: Enable workspace OSD
fi: Näytä hetken työtilan numeroa

en: Allow cycling through workspaces
fi: Salli työtilojen läpi selaaminen

en: Only use workspaces on primary monitor (requires Cinnamon restart)
fi: Työtilat vain päänäytöllä (Cinnamon käynnistettävä uudelleen)

en: Display Expo view as a grid
fi: Työtilat näytetään vierekkäisinä ruutuina

en: Single Click
fi: Kertapainallus

en: Double Click
fi: Kaksoispainallus

en: Drag
fi: Vedä

en: Secondary Click
fi: Toissijainen painallus

en: _Text
fi: _Teksti

en: _Icons
fi: _Kuvakkeet

en: _Both
fi: _Molemmat

en: _Horizontal
fi: _Vaakasuora

en: _Vertical
fi: _Pystysuora

en: Cinnamon just crashed
fi: Cinnamon juuri kaatui

en: Disable downloaded applets, desklets and extensions
fi: Poista ladatut sovelmat, työpöydät ja laajennukset käytöstä

en: You are currently running in fallback mode.
fi: Olet tällä hetkellä vikasietotilassa.

en: If you suspect the source of the crash is a local extension, applet or desklet, you can disable downloaded add-ons using the checkbox below.
fi: Jos epäilet, että kaatumisen lähde on paikallinen laajennus, sovelma tai työpöytälaajennus, voit poistaa ladatut lisäosat käytöstä alla olevan valintaruudun avulla.

en: Do you want to restart Cinnamon?
fi: Haluatko käynnistää Cinnamonin uudelleen?

en: Version %s (%s)
fi: Versio %s (%s)

en: Version %s
fi: Versio %s

en: Updated on %s
fi: Päivitetty %s

en: About %s
fi: Tietoja - %s

en: the type of the Spice
fi: spice-lisäosan tyyppi

en: the UUID of the Spice
fi: spice-lisäosan UUID

en: Unable to locate %s %s
fi: Ei löydy %s %s

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->description
en: XRandR monitor control applet
fi: XRandR-näytönhallintasovelma

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Windows Quick List
fi: Ikkunoiden toiminta työtiloissa

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Quickly access windows from all workspaces
fi: Avoimiin ikkunoihin nopea pääsy kaikissa työtiloissa

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click to display and manage system notifications
fi: Näytä ja hallitse järjestelmän ilmoituksia

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->description
en: Ignore transient notifications
fi: Jätä ohimenevät ilmoitukset huomioimatta

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->tooltip
en: Check this to ignore transient notifications.
fi: Jätä hetkelliset ilmoitukset huomiotta valitsemalla tämä.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showEmptyTray->description
en: Show empty tray
fi: Näytä ilmoitusten kuvake paneelissa

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->showEmptyTray->tooltip
en: Check this to show the tray even when there are no new notifications.
fi: Valitse tämä ja pidä ilmoitukset kuvake näkyvissä myös silloin, kun uusia ilmoituksia ei ole.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showNotificationCount->description
en: Show the number of notifications
fi: Näytä ilmoitusten määrä

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show notifications
fi: Näytä ilmoitukset

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the notification popup menu.
fi: Aseta näppäinyhdistelmä avaamaan ilmoitusten ponnahdusvalikko.

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->tooltip
en: Set keybinding(s) to clear all notifications.
fi: Aseta näppäinyhdistelmä tyhjentämään kaikki ilmoitukset.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemSettings->description inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemNotificationSettings->description
en: Open notification settings
fi: Avaa ilmoitusten asetukset

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->name
en: System Tray
fi: Ilmoitusalue

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons
fi: Sovelma, joka hallinnoi kaikkia ilmoitusalueen kuvakkeita

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Control the trash from the panel
fi: Hallitse roskakoria paneelista

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Separator
fi: Paneelierotin

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A separator icon which can be added multiple times
fi: Erotinkuvake, joka voidaan lisätä paneeliin useita kertoja

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Corner bar
fi: Kulmapalkki

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A bar designed to be placed in the corner, used to show the desktop, desklets, the workspace selector or the window selector.
fi: Vilkaise pöydälle, valitse työtiloja tai ikkunoita painamalla oikeassa alakulmassa olevaa palkkia.

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->description
en: Click action
fi: Painamisen toiminta

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-
en: Middle click action
fi: Keskipainikkeen toiminta

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click- action->description
en: Shift + click action
fi: Shift + hiiren painike

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->description
en: Shift + middle click action
fi: Shift + hiiren keskipainike

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->description workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Scroll wheel behavior
fi: Hiiren rullan toiminta

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces
fi: Vaihda työtilaa

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces (reversed)
fi: Vaihda työtilaa (käänteinen)

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at- desktop->description
en: Peek at the desktop on hover
fi: Vilkaise pöydälle osoittamalla

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip
en: Peek at the desktop when hovering the applet
fi: Vilkaise pöydälle kun osoitat sovelmaa hiirellä

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description
en: Blur effect
fi: Sumennusefekti

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip
en: Blur windows when peeking at the desktop
fi: Sumenna ikkunat kun vilkaiset pöydälle

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description
en: Hover delay
fi: Kohdistuksen viive

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip
en: Delay before Peek shows desktop
fi: Vilkaisun viive ennen pöydän näyttämistä

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->description
en: Window opacity
fi: Ikkunan läpinäkyvyys

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip
en: Change the opacity of windows when peeking at the desktop
fi: Muuta ikkunoiden peittävyyttä vilkaistessa pöydälle

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Launch applications from the panel
fi: Käynnistä sovelluksia paneelista

note: panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->allow- dragging->description
en: Allow dragging of launchers
fi: Salli käynnistimien vetäminen

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access the documents you recently opened
fi: Pääsy hiljattain avattuihin tiedostoihin

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings API Demo
fi: Asetukset API

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A sample applet for demonstrating the capabilities and usage of the applet and desklet settings API
fi: Esimerkki sovelman ja työpöydän asetusten sovellusliittymän ominaisuuksien ja käytön esittelyyn

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page1->title
en: Visible settings
fi: Näkyvät asetukset

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page2->title
en: Choosers
fi: Valitsimet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page3->title settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section5->title
en: Command settings
fi: Komentoasetukset

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page4->title
en: Editable list settings
fi: Muokattavat listat

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page5->title
en: Dependencies
fi: Riippuvuudet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section0->title
en: Info
fi: Tiedot

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->title
en: File choosers
fi: Tiedostovalitsimet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->title
en: Menu settings
fi: Valikon asetukset

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section4->title
en: Animation settings
fi: Animaatioiden asetukset

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section6->title
en: Other choosers
fi: Muut valitsimet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section7->title
en: My list
fi: Oma lista

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section8->title
en: Show dependencies section
fi: Näytä riippuvuudet osio

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section9->title
en: Dependencies section
fi: Riippuvuudet osio

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->label- info->description
en: Play with these widgets and see the automatic reaction in the panel applet.
    
    This is a label, and the content can't be modified nor accessed. You may want to use a label to show additional hints or instructions, for example.
fi: Kokeile näitä vekottimia ja katso tapahtuva reaktio paneelin sovelmassa.
    
    Tämä on tunniste, jonka sisältöä ei voi muokata tai käyttää. Voit halutessasi käyttää esimerkiksi lisävihjeiden tai ohjeiden näyttämiseen.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->description
en: The icon to use in the panel
fi: Paneelissa käytettävä kuvake

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->tooltip
en: Select an icon file, or you can type an icon name into the entry box
fi: Valitse kuvake tai kirjoita kuvakkeen nimi hakulaatikkoon

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->description
en: The background color for the applet
fi: Sovelman taustaväri

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->tooltip
en: Click the button to select a new background color for this applet
fi: Valitse sovelmalle uusi taustaväri painamalla painiketta

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->description
en: Applet width in the panel
fi: Sovelman leveys paneelissa

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->tooltip
en: Increase or decrease this spinner value to make the applet wider or narrower in the panel
fi: Suurenna tai pienennä sovelman leveyttä paneelissa osoitinkiekolla

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->description
en: Please pick an option
fi: Valitse asetus

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: First Choice
fi: Ensimmäinen valinta

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Second Choice
fi: Toinen valinta

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Third Choice
fi: Kolmas valinta

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Fourth Choice
fi: Neljäs valinta

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->tooltip
en: A combo selection can select between int, boolean, float, and string values
fi: Monivalintakohdassa voi valita kokonaisluku-, liukuluku-,  totuus- ja merkkijonoarvoja

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale- demo->description
en: Here is a demonstration of bidirectional control
fi: Tämä on kaksisuuntaisen ohjauksen demonstraatio

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale-demo->tooltip
en: If you adjust this scale, it updates in the applet.  If you adjust the scale in the applet, it updates here
fi: Kun muutat säädintä, se päivittää sovelman. Jos muutat sovelman säädintä, se päivittyy tänne

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->description
en: Check this to use a custom label
fi: Käytä mukautettua selitettä valitsemalla tämä

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->tooltip
en: Checking this box allows you to set a custom label in the field below - this demonstrates setting dependencies
fi: Tämän laatikon valitseminen sallii muokatun nimikkeen asettamisen alla olevaan kenttään – demonstroi riippuvuuksien asettamista

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- label->description
en: Custom Applet Label
fi: Muokattu sovelma nimiö

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-label->tooltip
en: Set your custom label here.  This field is unavailable unless the switch above is enabled
fi: Aseta muokattu nimiösi tähän. Tämä kenttä ei ole saatavilla ellei yllä olevaa kytkintä käytetä

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->description
en: Animation type
fi: Animaation tyyppi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->tooltip
en: A tween chooser has as value a string, which you can pass as transition to Tweener.addTween()
fi: Tween valitsimella on merkkijono arvo, jonka voit välittää siirtymänä Tweener.addTween()-funktiolle

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->effect- style->description
en: Effect type
fi: Efektin tyyppi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo- button->description
en: Don't Press This Button!!!
fi: Älä paina tätä nappia!!!

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo-button->tooltip
en: Pressing this button activates a callback method in the applet - go ahead, press it.
fi: Tämän painikkeen napsautus käynnistää sovelman takaisinkutsumetodin: kokeile vain.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->signal- test->description
en: This is a test widget for individual key signal firing
fi: Tämä on testivekotin yksittäisen näppäinsignaalin laukaisua varten

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->keybinding- test->description
en: Set the keybinding here to activate an action
fi: Aktivoi toiminto asettamalla tässä pikanäppäin

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->file- select->description
en: Choose a file
fi: Valitse tiedosto

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->directory- select->description
en: Choose a directory
fi: Valitse kansio

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->sound- select->description
en: Choose a sound
fi: Valitse ääni

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->font- select->description
en: Choose a font
fi: Valitse fontti

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->description
en: You can type paragraphs and lists here
fi: Voit kirjoittaa kappaleita ja listoja tähän

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->tooltip
en: This setting type is useful for multi-line lists, and text that is too long to fit in an entry widget.
    You can manually set the height of the text view with the 'height' property. This one is set to 150. Default is 200.
fi: Tämä asettelu tyyli on käytännöllinen monirivisille luetteloille ja tekstille, joka on liian pitkä mahtumaan merkintään.
    Voit asettaa tekstinäkymän korkeuden 'height' ominaisuudella. Tämä on asetettu arvoon 150. Oletus on 200.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->date- select->description
en: Choose a Date
fi: Valitse päivämäärä

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->time- select->description
en: Choose a Time
fi: Valitse aika

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->description
en: Custom tree widget
fi: Muokattu puunäyttö

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Resident
fi: Pysyvä

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Address
fi: Osoite

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Id number
fi: Id–numero

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description
en: Icon
fi: Kuvake

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Shortcut key
fi: Pikanäppäin

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: File Path
fi: Tiedostopolku

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->description
en: Show the dependencies section
fi: Näytä riippuvuudet osio

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->tooltip
en: Checking this box shows the Dependencies section below. Unchecking hides it.
fi: Tämän laatikon merkitseminen näyttää alla Riippuvuudet osion. Merkinnän poistaminen piilottaa sen.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->deps-info->description
en: You can see this section because the switch above is on. Try switching it off and see what happens.
fi: Tämä on näkyvissä, koska kytkin yllä on käytössä. Kokeile mitä tapahtuu, jos käännät kytkimen toiseen asentoon.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->description
en: Show info
fi: Näytä tiedot

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #1
fi: Näytä tiedot #1

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #2
fi: Näytä tiedot #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Don't show info #1 or #2
fi: Älä näytä tietoja #1 tai #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info1->description
en: Info #1: You are seeing this info because the first option is selected in the combo box above. Try selecting different options to see different information.
fi: Tiedoksi #1: Tämä on näkyvissä, koska yllä olevasta yhdistelmäkentästä on valittu ensimmäinen kohta. Näet muita tietoja muuttamalla valintaa.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info2->description
en: Info #2: You are seeing different text now because you selected the second option in the combo box above.
fi: Tieto #2: Näet nyt eri tekstin , koska valitsit toisen asetuksen yllä olevasta yhdistelmälaatikosta.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin->description
en: Number value
fi: Numeroarvo

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info1->description
en: The value of the spinner above is less than 5
fi: Yllä ylevan kiekon arvo on vähemmän kuin 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info2->description
en: The value of the spinner above is greater than or equal to 5
fi: Yllä ylevan kiekon arvo on suurempi tai yhtä suuri kuin 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- widget->description
en: Try out this custom widget!
fi: Kokeile tätä muokattua sovelmaa!

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon menu
fi: Cinnamonin päävalikko

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-layout->title
en: Layout and content
fi: Asettelu ja sisältö

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->overlay-key->description
en: Keyboard shortcut to open and close the menu
fi: Avaamisen ja sulkemisen pikanäppäimet

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->description
en: Use a custom icon and label
fi: Mukautettu kuvake ja teksti

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->tooltip
en: Check this to specify a custom icon and label
fi: Valitse tämä jos haluat vaihtaa kuvakkeen tai nimen

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->tooltip
en: Select an icon to show in the panel.
fi: Valitse paneelissa näkyvä kuvake.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->description
en: Icon size
fi: Kuvakkeen koko

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->description
en: Text
fi: Teksti

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->tooltip
en: Enter custom text to show in the panel.
fi: Kirjoita paneelissa näytettävä teksti.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->description
en: Show category icons
fi: Ohjelmaryhmien kuvakkeet

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on categories.
fi: Valitse, näytetäänkö ohjelmaryhmien edessä kuvakkeita.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->description
en: Categories icon size
fi: Ryhmien kuvakkeen koko

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application- icons->description
en: Show application icons
fi: Ohjelmien kuvakkeet

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on applications.
fi: Valitse, näytetäänkö ohjelmien edessä kuvakkeita.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->description
en: Applications icon size
fi: Ohjelmien kuvakkeen koko

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->description
en: Show favorites and session buttons
fi: Painikkeet käynnistä, kirjaudu, sammuta ja suosikit

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->tooltip
en: Choose whether or not to show the left pane of the menu.
fi: Valitse, näytetäänkö vasen palsta valikossa.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->fav-icon-size->description
en: Favorites icon size
fi: Istunto ja suosikki painikkeiden kuvakkeen koko

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->description
en: Show favorites
fi: Näytä suosikit

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->tooltip
en: Choose whether or not to show favorite files in the menu.
fi: Valitse, näytetäänkö suosikkit valikossa.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->description
en: Show bookmarks and places
fi: Kirjanmerkit ja sijainnit

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->tooltip
en: Choose whether or not to show bookmarks and places in the menu.
fi: Valitse, näytetäänkö kirjanmerkit ja sijainnit valikossa.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->description
en: Show recents
fi: Näytä viimeiset tiedostot

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->tooltip
en: Choose whether or not to show recents in the menu.
fi: Valitse, näytetäänkö viimeiset tiedostot valikossa.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->description
en: Change categories on hover
fi: Vaihda ryhmiä hiirellä

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->tooltip
en: Choose whether or not to change categories by hovering.
fi: Valitse, vaihdetaanko ryhmiä hiirellä.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->description
en: Enable autoscrolling in application list
fi: Salli automaattinen vieritys ohjelmien luettelossa

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->tooltip
en: Choose whether or not to enable smooth autoscrolling in the application list.
fi: Valitse, haluatko ottaa käyttöön pehmeän vierityksen ohjelmien luettelossa.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->description
en: Enable filesystem path entry in search box
fi: Salli polun kirjoittaminen hakukenttään

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->tooltip
en: Allows path entry in the menu search box.
fi: Sallii tiedostopolun kirjoittamisen valikon hakulaatikossa.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->description
en: Force the panel to be visible when opening the menu
fi: Valikon avautuessa pakota paneeli näkyviin

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->tooltip
en: Opening the menu will also show the main panel (which may be auto-hidden).
fi: Valikon avaaminen näyttää myös paneelin (joka voi olla automaattisesti piilotettu).

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Open the menu when I move my mouse over it
fi: Avaa valikko kun hiiri siirretään sen päälle

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->tooltip
en: Enable opening the menu when the mouse enters the applet
fi: Salli valikon aukaiseminen kun hiiren osoitin on sovelman kohdalla

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->description
en: Menu hover delay
fi: Valikon kohdistuksen viive

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->tooltip
en: Delay before the menu opens when hovered
fi: Viive ennen valikon avautumista kohdistettuna

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->description
en: Use menu animations
fi: Valikon animaatiot

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->tooltip
en: Allow the menu to animate on open and close
fi: Valikon animaatio sallitaan avaamisen ja sulkemisen aikana

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->description
en: Open the menu editor
fi: Avaa valikon muokkausikkuna

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->tooltip
en: Press this button to customize your menu entries.
fi: Muokkaa valikkoa napsauttamalla painiketta.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->reset-menu-size- button->description
en: Restore the menu to its original size
fi: Palauta valikko alkuperäiseen kokoonsa

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Slideshow Controls
fi: Vaihtuvat taustakuvat

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Basic controls for the Cinnamon slideshow
fi: Säätimet Cinnamon taustakuvien vaihtamiseen

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access removable drives
fi: Käytä siirrettäviä asemia

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Minimize all windows
fi: Pienennä kaikki ikkunat

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings Applet
fi: Asetukset sovelma

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon Settings
fi: Cinnamonin asetukset

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Window list
fi: Ikkunaluettelo

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list
fi: Cinnamonin ensisijainen ikkunaluettelo

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-alerts->description
en: Show an alert in the window list when a window from another workspace requires attention
fi: Näytä hälytys luettelossa kun ikkuna toisesta työtilasta vaatii huomiota

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- scrolling->description
en: Enable mouse-wheel scrolling in the window list
fi: Ikkunaluettelon rullaaminen hiirellä

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->reverse- scrolling->description
en: Reverse the direction of mouse-wheel scrolling in the window list
fi: Käännä hiiren rullan vierityksen suunta ikkuna valikoissa

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- minimize->description
en: Left click to minimize window
fi: Vasen painallus pienentää ikkunan

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- close->description
en: Middle click to close window
fi: Ikkunoiden sulkeminen hiiren keskipainikkeella

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-show- label->description
en: Show window names in the panel
fi: Näytä ikkunoiden nimet paneelissa

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->description
en: Window button width in the panel
fi: Paneelissa oleva ikkunapainikkeen leveys

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->buttons-use-entire- space->description
en: Window buttons can have different sizes and use the entire space available
fi: Ikkunapainikkeet voivat olla erikokoisia ja käyttää koko käytettävissä olevan tilan

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->description
en: Choose what to show when hovering over a window button
fi: Valitse mitä näytetään, kun hiiren osoitin on ikkunapainikkeen päällä

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Title
fi: Nimi

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Thumbnail
fi: Pienoiskuva

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview-show- label->description
en: Show title above thumbnail
fi: Näytä otsikko pikkukuvan yllä

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->description
en: Thumbnail size
fi: Pienoiskuvan koko

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Largest
fi: Suurin

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list with app grouping
fi: Cinnamonin pääikkunalista sovellusten ryhmityksellä

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->thumbnailsPage->title schema.json->thumbnailsSection->title
en: Thumbnails
fi: Pienoiskuvat

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->contextMenuPage->title
en: Context Menu
fi: Pudotusvalikko

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hotKeysSection->title
en: Hot Keys
fi: Pikanäppäimet

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->appButtonsSection->title
en: Application Buttons
fi: Sovelluspainikkeet

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hoverPeekSection->title
en: Hover Peek
fi: Osoittamalla vilkaisu

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->group- apps->description
en: Group windows by application
fi: Ryhmitä ikkunat sovellusten mukaan

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Mouse wheel scroll action
fi: Vieritys hiiren rullalla

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Cycle apps
fi: Selaa sovelluksia

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Cycle windows
fi: Selaa ikkunoita

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->description
en: Left click action
fi: Vasemman painamisen toiminta

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Toggle activation of last focused window
fi: Vaihda viimeksi kohdistetun ikkunan aktivointi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Launch new app instance
fi: Käynnistä sovelluksesta uusi instanssi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Close last focused window in group
fi: Sulje ryhmän viimeinen kohdistettu ikkuna

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-display- settings->description
en: Show windows from other monitors
fi: Näytä ikkunat muista näytöistä

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-display- settings->options
en: Only from monitors without a window list
fi: Vain näytöiltä joissa ei ole ikkunaluetteloa

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-display- settings->options
en: From all monitors
fi: Kaikilla näytöillä

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->cycleMenusHotkey->description
en: Global hotkey for cycling through thumbnail menus
fi: Pikkukuvien selaamiseen valikossa

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- hotkey->description
en: Global hotkey to show the order of apps
fi: Sovellusten järjestyksen näyttö

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->description
en: Duration of the apps order display on hotkey press
fi: Sovellusten tilausnäytön kesto painalluksesta

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->super-num- hotkeys->description
en: Enable Super+<number> shortcut to switch/open apps
fi: Käytä Super+<number> yhdistelmää sovellusten vaihtamiseen/avaamiseen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->description
en: Button label
fi: Painikkeen selite

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Application name
fi: Sovelluksen nimi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title
fi: Ikkunan otsikko

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title (only for the focused window)
fi: Ikkunan otsikko (vain kohdistetulle ikkunalle)

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->description
en: Launcher animation
fi: Käynnistimen animaatio

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->number- display->description
en: Show window count numbers
fi: Näytä ikkunoiden lukumäärän numerot

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-app-button- dragging->description
en: Enable app button dragging
fi: Salli sovelluspainikkeiden vetäminen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail-scroll- behavior->description
en: Cycle windows on mouse wheel scroll
fi: Selaa ikkunoita hiiren rullalla

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- thumbnails->description
en: Show thumbnails
fi: Näytä pienoiskuvat

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->animate- thumbnails->description
en: Animate thumbnails
fi: Animoi pienoiskuvat

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->vertical- thumbnails->description
en: Enable vertical thumbnails
fi: Salli pystysuuntaiset pienoiskuvat

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->sort- thumbnails->description
en: Sort thumbnails according to the last focused windows
fi: Järjestä pienoiskuvat edellisien keskitettyjen ikkunoiden mukaan

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->highlight-last- focused-thumbnail->description
en: Highlight the thumbnail of the last focused window
fi: Korosta edellisen keskitetyn ikkunan pienoiskuva

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->onclick- thumbnails->description
en: Click to show thumbnails
fi: Pienoiskuvat näytetään painamalla

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->description
en: Delay before showing thumbnails
fi: Viive ennen pienoiskuvien näyttämistä

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-hover- peek->description
en: Show the window when hovering its thumbnail
fi: Näytä ikkuna osoitettaessa sen pienoiskuvaa

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->description
en: Window fade-in time
fi: Ikkunan haalistumisen aika

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- out->description
en: Window fade-out time
fi: Ikkunan katoamisen aika

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->units
en: percent
fi: prosenttia

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- recent->description
en: Show recent items
fi: Näytä viimeisimmät kohteet

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->autostart-menu- item->description
en: Show autostart option
fi: Näytä valinta autom. käynnistys

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->description
en: Apply the monitor move option to all windows
fi: Käytä näytölle siirto valintaa kaikille ikkunoille

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->tooltip
en: When clicking "Move to monitor" in the context menu, this option will move all of an app's windows instead of just the last focused window from the app.
fi: Painettaessa "Siirrä näytölle" pudotusvalikosta, tämä asetus siirtää kaikki sovelluksen ikkunat kohdistetun sijaan.

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Expo view
fi: Aktivoi työtila painamalla tai osoittamalla

note: expo@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate expo on hover
fi: Aktivoi työtila osoittamalla

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Inhibit Applet
fi: Säästäjän esto

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->description
en: This applet is used to disable notifications and power management (including the screensaver and the session from going idle)
fi: Sovelma estää ilmoitukset ja virransäästön (näytönsäästäjän ja istunnon pääsyn lepotilaan)

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->description
en: Inhibit power management
fi: Estä virransäästö

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit power management.
fi: Aseta näppäinyhdistelmä estämään virransäästö.

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->description
en: Inhibit notifications
fi: Estä ilmoitukset

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit notifications.
fi: Aseta näppäinyhdistelmä estämään ilmoitukset.

note: inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemPowerSettings->description
en: Open power settings
fi: Avaa virta-asetukset

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Workspace switcher
fi: Työtilan vaihtaja

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Select the workspace from the panel
fi: Valitse työtila paneelista

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->description
en: Type of display
fi: Näyttäminen näytöllä

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->tooltip
en: Note that the visual representation will only work if your panel is large enough to display it properly, otherwise the simple style will be used.
fi: Huomaa, että visuaalinen osuus toimii vain, jos paneeli on riittävän suuri näyttämään ne oikein, muuten käytetään pelkistettyä tyyliä.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: A visual representation of the workspaces
fi: Valintalaatikot

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: Simple buttons
fi: Numeropainikkeet

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->tooltip
en: Reverse or disable the direction of the scroll in the workspace list.
fi: Käännä tai poista vierityssuunta työtilassa.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Reversed
fi: Käänteinen

note: printers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Manage print jobs
fi: Hallitse tulostustöitä

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->description
en: Show printer icon
fi: Näytä tulostuksen kuvake

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: Always
fi: Aina

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printers exist
fi: Kun on tulostimia

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printing
fi: Kun tulostetaan

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->tooltip
en: Choose when to show the printer icon in the panel
fi: Valitse milloin tulostuksen kuvake näytetään paneelissa

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to control sound and music
fi: Cinnamonin sovelma äänen ja musiikin hallintaan

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->playerControl->description
en: Control Players
fi: Hallitse soittimia

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->extendedPlayerControl->description
en: Show Loop and Shuffle controls
fi: Näytä jatkuvan toiston ja sekoituksen kontrollit

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show menu
fi: Näytä valikko

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the sound applet menu.
fi: Aseta pikanäppäin avaamaan äänisovelman valikko.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->description
en: Always show input switch
fi: Näytä sisääntulon kytkin

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->tooltip
en: Always show the 'Mute input' switch in the context menu.
fi: Näytä aina "Mykistä sisääntulo" kytkin valikossa.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showtrack->description
en: Show song information on the panel
fi: Näytä kappaleen tiedot paneelissa

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->units
en: characters
fi: merkkiä

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->description
en: Limit song information to
fi: Aseta kappaleen tietojen rajaksi

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute
fi: Kytke mykistys

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute output
fi: Kytke vaimenna ulostulo

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute input
fi: Kytke vaimenna sisääntulo

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->description
en: Action on middle click
fi: Keskipainikkeen toiminta

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->middleShiftClickAction->description
en: Action on shift+middle click
fi: Toiminto on vaihto+keskipainike

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->horizontalScroll->description
en: Use horizontal scrolling to move between tracks
fi: Vaihda kappaletta vaakavierittämällä

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showalbum->description
en: Show album art as icon
fi: Näytä levynkannet kuvakkeena

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->hideSystray->description
en: Hide system tray icons for compatible players
fi: Piilota yhteensopivien soitinten ilmoitusalueen kuvakkeet

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description
en: Tooltip
fi: Vihje

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowVolume->description
en: Show volume in tooltip
fi: Näytä voimakkuuden vihje

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowPlayer->description
en: Show player in tooltip
fi: Näytä soittimen vihje

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->tooltipShowArtistTitle->description
en: Show song artist and title in tooltip
fi: Näytä esittäjä ja kappaleen nimi vihjeessä

note: user@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet to access your account details, switch users and quickly logout or power off the computer
fi: Voit käyttää tilitietojasi, vaihtaa käyttäjiä ja kirjautua ulos tai sammuttaa tietokoneen

note: user@cinnamon.org->metadata.json->name
en: User Applet
fi: Käyttäjän tiedot

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-name->description
en: Display user name on panel
fi: Näytä käyttäjänimi paneelissa

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-image->description
en: Display the user image on the panel
fi: Näytä käyttäjän kuva paneelissa

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons for applications which use XAppStatusIcons
fi: Sovelma, joka isännöi kaikki alavalikon kuvakkeet ohjelmista, jotka käyttävät XApp kuvakkeita

note: scale@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Scale view
fi: Skaalaa avoimet ohjelmat yhteen ikkunaan, josta voit valita ohjelman

note: scale@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate scale on hover
fi: Avoimet ohjelmat levitysnäkymään osoittamalla kuvaketta hiirellä

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: On-Screen keyboard
fi: Näyttönäppäimistö

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to launch the on-screen keyboard
fi: Cinnamonin sovelma näyttönäppäimistön käynnistämiseen

note: network@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Network manager applet
fi: Verkonhallinta sovelma

note: network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the network applet menu.
fi: Aseta näppäinyhdistelmä näyttämään verkkosovelman valikko.

note: power@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Power Manager
fi: Virransäästö

note: power@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon power management applet
fi: Cinnamonin virransäästön sovelma

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage
fi: Näytä prosenttina

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show time remaining
fi: Näytä jäljellä oleva aika

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage and time remaining
fi: Näytä prosentit ja jäljellä oleva aika

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Hide label
fi: Piilota otsikko

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->description
en: Always show all batteries
fi: Näytä aina akku

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->tooltip
en: Check this to always show multiple batteries in the panel, regardless of whether one of them is marked primary.
fi: Tarkista, että paneelissa näkyy aina kaikki akut, vaikka jokin niistä olisi merkitty ensisijaiseksi.

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access your favorite files
fi: Käytä suosikkitiedostojasi

note: favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->show-full-uri->description
en: Display full paths in the list
fi: Näytä täydellinen polku luettelossa

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Spacer
fi: Väli

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Add some space between your other applets
fi: Lisää hieman väliä muihin sovelmiisi

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Amount of space in pixels
fi: Koko pikseleissä

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->tooltip
en: Adjust this to increase or decrease the width of this spacer
fi: Suurenna tai pienennä erottimen leveyttä tällä säätimellä

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Calendar
fi: Kalenteri

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: The Cinnamon calendar applet
fi: Cinnamonin kalenterisovelma

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->description
en: Show calendar events
fi: Näytä kalenterissa tapahtumat

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->tooltip
en: Check this to display events in the calendar.
fi: Valitsemalla tämän, tapahtumat näkyvät kalenterissa.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->description
en: Show week numbers in calendar
fi: Näytä kalenterissa viikkonumerot

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->tooltip
en: Check this to show week numbers in the calendar.
fi: Näytä kalenterissa viikkonumerot valitsemalla tämä.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description
en: Use a custom date format
fi: Käytä mukautettua päiväystä

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the date in the calendar applet.
fi: Mukauta kalenterinsovelman päiväystä ja aikaa valitsemalla tämä.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->description
en: Date format
fi: Päiväys esitetään

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->tooltip clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->tooltip
en: Set your custom format here.
fi: Määritä sinun valinnat tähän.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip- format->description
en: Date format for tooltip
fi: Työkaluvihjeen päivämäärä

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip-format->tooltip
en: Set your custom tooltip format here.
fi: Aseta työkaluvihjeen muoto tässä.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->tooltip
en: Click this button to know more about the syntax for date formats.
fi: Paina tätä ja saat lisätietoa päiväyksen syntaksista.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show calendar
fi: Näytä kalenteri

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the calendar.
fi: Aseta näppäinyhdistelmä avaamaan kalenteri.

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Accessibility applet
fi: Esteettömyyttä helpottavia valintoja

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Digital photo frame
fi: Digitaalinen kuvakehys

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A digital photo frame desklet
fi: Digitaalinen kuvakehys työpöydän sovellus

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->directory->description
en: Folder
fi: Kansio

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->description
en: Height
fi: Korkeus

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Width
fi: Leveys

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->description
en: Fade delay
fi: Häivytyksen viive

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->description
en: Special effect
fi: Erikoisefektit

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Sepia
fi: Seepia

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
fi: Mustavalkoinen

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Clock desklet
fi: Kello työpöytäsovelma

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that displays the time
fi: Työpöytäsovelma, joka näyttää kellon

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->description
en: Text color
fi: Tekstin väri

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->tooltip
en: Click the button to select a new text color
fi: Valitse tekstin väri painamalla nappia

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the time in the clock desklet.
fi: Mukauta kellonajan esitysmuotoa valitsemalla tämä.

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Launcher desklet
fi: Työpöydän sovelman käynnistin

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that launches a program
fi: Työpöydän sovelma, joka käynnistää ohjelman
