linuxmint - en to it translation catalogue (1804 entries)

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Failed to launch '%s'
it: Errore durante l'avvio di '%s'

en: Passwords do not match
it: Le password non corrispondono

en: Password cannot be blank
it: La password non può essere vuota

en: Authentication dialog was dismissed by the user
it: La finestra di dialogo di autenticazione è stata annullata dall'utente

en: File System
it: File system

en: Search
it: Cerca

en: Print version
it: Versione stampabile

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-appear->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
it: Aspetto

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
it: Colore

en: In mixed mode most applications are light. Some desktop elements are dark to create contrast.
it: In modalità mista la maggior parte delle applicazioni sono chiare. Alcuni elementi del desktop sono scuri per creare contrasto.

en: Mixed
it: Misto

en: Dark
it: Scuro

en: Light
it: Chiaro

en: Advanced settings...
it: Impostazioni avanzate...

en: Style
it: Stile

en: Directory Properties
it: Proprietà della cartella

en: Name:
it: Nome:

en: Comment:
it: Commento:

en: Launcher Properties
it: Proprietà del lanciatore

en: Command:
it: Comando:

en: Browse
it: Sfoglia

en: Launch in Terminal?
it: Lancia nel terminale

en: Use dedicated GPU if available
it: Usa la GPU dedicata se disponibile

en: Add
it: Aggiungi

en: Delete
it: Elimina

en: Edit
it: Modifica

en: Main Menu
it: Menù principale

en: Restore System Configuration
it: Ripristina la configurazione di sistema

en: Restore the default menu layout
it: Ripristina la struttura predefinita del menù

en: Close
it: Chiudi

en: _New Menu
it: _Nuovo menù

en: Ne_w Item
it: Nuo_vo elemento

en: Cut
it: Taglia

en: Copy
it: Copia

en: Paste
it: Incolla

en: Properties
it: Proprietà

en: Edit Desktop File
it: Modifica il file Desktop

en: Add/Edit Launcher
it: Aggiungi/modifica lanciatore

en: Type:
it: Tipo:

en: Title:
it: Titolo:

en: Program:
it: Programma:

en: Icon Name
it: Nome icona

en: Application
it: Applicazione

en: Custom Application
it: Applicazione personalizzata

en: Execution of '%s' failed:
it: Esecuzione di '%s' fallita:

en: Caps Lock On
it: Bloc Maiusc attivo

en: Caps Lock Off
it: Bloc Maiusc disattivo

en: Number Lock On
it: Num Lock attivo

en: Number Lock Off
it: Num Lock disattivo

en: Are you sure you want to remove '%s'?
it: Sei sicuro di voler rimuovere '%s'?

en: Remove '%s'
it: Rimuovi '%s'

en: About...
it: Informazioni su...

en: Configure...
it: Configura...

en: This applet does not support panels of that type. This can cause visual glitches in the panel. Would you like to continue using it anyway, remove it from the panel, or try to move it to a different panel?
it: Questa applet non supporta pannelli di quel tipo. Ciò può causare problemi visivi nel pannello. Vuoi continuare a utilizzarla comunque, rimuoverla dal pannello o provare a spostarla in un pannello diverso?

en: Leave it
it: Lasciala

en: Remove it
it: Rimuovila

en: Move to another panel
it: Spostala in un altro pannello

en: A suitable panel could not be found. The applet has been removed instead.
it: Non è stato possibile trovare un pannello adatto. L'applet è stata quindi rimossa.

en: Certain applets do not allow multiple instances or were at their max number of instances so were not copied
it: Alcune applet non consentono istanze multiple o non sono copiate quando raggiungono il loro numero massimo di istanze

en: Select Audio Device
it: Seleziona dispositivo audio

en: Cancel
it: Annulla

en: Sound Settings
it: Impostazioni audio

en: Headphones
it: Cuffie

en: Headset
it: Auricolare

en: Microphone
it: Microfono

en: Show Text
it: Mostra testo

en: Hide Text
it: Nascondi testo

en: Caps lock is on
it: Bloc Maiusc attivo

note: Translators: %s is an application name
en: %s is not responding
it: %s non risponde

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the app to quit entirely.
it: È possibile scegliere se attendere, lasciando che l'applicazione continui, oppure forzare la sua chiusura.

en: Wait
it: Attendi

en: Force Quit
it: Uscita forzata

en: Remove this desklet
it: Rimuovi questo desklet

en: Some applications are busy or have unsaved work.
it: Alcune applicazioni risultano in esecuzione o con lavoro non salvato.

en: Switch User
it: Cambia utente

en: Log Out
it: Termina sessione

en: Suspend
it: Sospendi

en: Hibernate
it: Iberna

en: Restart
it: Riavvia

en: Shut Down
it: Arresta

en: You will be logged out in %d second. | You will be logged out in %d seconds.
it[0]: Si verrà disconnessi tra %d secondo.
it[1]: Si verrà disconnessi tra %d secondi.

en: The computer will shut down in %d second. | The computer will shut down in %d seconds.
it[0]: Il computer si spegnerà tra %d secondo.
it[1]: Il computer si spegnerà tra %d secondi.

en: The computer will restart in %d second. | The computer will restart in %d seconds.
it[0]: Il computer verrà riavviato tra %d secondo.
it[1]: Il computer verrà riavviato tra %d secondi.

en: Ignore and continue
it: Ignora e continua

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
it: Sei sicuro di voler eliminare l'area di lavoro "%s"?

en: Initializing
it: Inizializzazione

en: Loaded
it: Caricato

en: Error
it: Errore

en: Out of date
it: Non aggiornato

en: Not compatible with Wayland
it: Non compatibile con Wayland

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
it: Opzioni di visualizzazione non valide: il numero di angoli non è corretto

en: Execution time (ms):
it: Tempo di esecuzione (ms):

en: Loaded successfully
it: Caricato con successo

en: Check your video drivers
it: Controlla i tuoi driver video

en: Your system is currently running without video hardware acceleration.
it: Il sistema è attualmente in esecuzione senza accelerazione hardware video.

en: You may experience poor performance and high CPU usage.
it: Potrebbero verificarsi cali prestazioni e un elevato utilizzo della CPU.

en: Launch Driver Manager
it: Avvia il Gestore driver

en: Problems during Cinnamon startup
it: Problemi durante l'avvio di Cinnamon

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
it: Cinnamon si è avviato correttamente, ma il caricamento di una o più applet, desklet o estensioni non è riuscito.

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
it: Controlla il log di sistema e il log di Cinnamon LookingGlass per qualsiasi problema.

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
it: Puoi disabilitare l'estensione/i indesiderata/e nelle impostazioni di Cinnamon per evitare la ripetizione di questo messaggio.

en: Please contact the developer.
it: Si prega di contattare lo sviluppatore.

en: Workspace
it: Area di lavoro

en: Restarting Cinnamon...
it: Riavvio di Cinnamon...

en: System Information
it: Informazioni di sistema

en: Confirm
it: Conferma

en: Yes
it: Sì

en: Attention
it: Attenzione

en: Mirrored Displays
it: Monitor duplicati

en: You can also connect by pushing the “WPS” button on your router.
it: Puoi anche connetterti premendo il pulsante "WPS" sul tuo router.

en: Connect
it: Connetti

en: Key
it: Chiave

en: Username
it: Nome utente

en: Private key password
it: Password chiave privata

en: Identity
it: Identità

en: Service
it: Servizio

en: Authentication required
it: Richiesta autenticazione

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network “%s”.
it: È richiesta una password o una chiave di cifratura per accedere alla rete wireless «%s».

en: Wired 802.1X authentication
it: Autenticazione via cavo 802.1X

en: Network name
it: Nome rete

en: DSL authentication
it: Autenticazione DSL

en: PIN code required
it: Richiesto codice PIN

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
it: È necessario il codice PIN per il dispositivo mobile a banda larga

en: A password is required to connect to “%s”.
it: È richiesta una password per connettersi a «%s».

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
it: Gestione reti

en: VPN password
it: Password VPN

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
it: Selezionare la posizione del nuovo pannello. Premere "Esc" per annullare.

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
it: Selezionare la nuova posizione del pannello. Premere "Esc" per annullare.

en: You don't have any panels added.
    Do you want to open panel settings?
it: Non hai aggiunto nessun pannello .
    Vuoi aprire le impostazioni del pannello?

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
it: Impostazioni del pannello

en: Applets
it: Applet

en: Panel edit mode
it: Modalità modifica pannello

en: Move
it: Sposta

en: Remove
it: Rimuovi

en: Are you sure you want to remove this panel?
it: Si è sicuri di voler rimuovere questo pannello?

en: Add a new panel
it: Aggiungi un nuovo pannello

en: Troubleshoot
it: Risoluzione dei problemi

en: Restart Cinnamon
it: Riavvia Cinnamon

en: Restore all settings to default
it: Ripristina le impostazioni predefinite

en: Are you sure you want to restore all settings to default?
it: Si desidera veramente ripristinare tutte le impostazioni ai valori predefiniti?

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
it: Impostazioni di sistema

en: Retry
it: Riprova

en: %s (%s) has just been stopped.
it: %s (%s) è stato arrestato.

en: Device %s can be turned off, if necessary.
it: Il dispositivo %s può essere disattivato, se necessario.

en: Device %s is busy, please wait.
it: Il dispositivo %s è occupato, attendere.

en: Do not disconnect or data loss may occur.
it: Non rimuovere o potrebbero verificarsi perdite di dati.

en: Unable to stop the drive %s (%s)
it: Impossibile arrestrare il drive %s (%s)

en: %s (%s) can be safely unplugged.
it: %s (%s) può essere scollegato in sicurezza.

en: Device %s can be removed.
it: Il dispositivo %s può essere rimosso.

en: %s (%s) has just been ejected.
it: %s (%s) è stato espulso.

en: Do not remove or data loss may occur.
it: Non rimuovere o potrebbero verificarsi perdite di dati.

en: Unable to eject the drive %s (%s)
it: Impossibile espellere il drive %s (%s)

en: Successfully unmounted %s (%s)
it: %s (%s) smontato correttamente

en: Failed to unmount %s (%s)
it: Impossibile smontare %s (%s)

en: Authentication Required
it: Richiesta autenticazione

en: Authenticate
it: Autentica

note: Translators: "that didn't work" refers to the fact that the * requested authentication was not gained; this can happen * because of an authentication error (like invalid password), * for instance.
en: Sorry, that didn't work. Please try again.
it: Qualcosa è andato storto. Per favore riprova.

en: Run a Command
it: Eseguire un comando

en: Press ESC to close
it: Premi ESC per chiudere

note: Translators: This string should be shorter than 30 characters
en: Keep these display settings?
it: Mantenere queste impostazioni per il monitor?

note: Translators: this and the following message should be limited in length, to avoid ellipsizing the labels.
en: Revert
it: Ripristina

en: Keep changes
it: Mantieni le modifiche

en: Reverting to previous display settings in %d second. | Reverting to previous display settings in %d seconds.
it[0]: Ripristino delle impostazioni di visualizzazione precedenti in %d secondo.
it[1]: Ripristino delle impostazioni di visualizzazione precedenti in %d secondi.

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Mi_nimize
it: Mi_nimizza

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Unma_ximize
it: Dema_ssimizza

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Ma_ximize
it: Ma_ssimizza

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Move
it: _Sposta

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Resize
it: _Ridimensiona

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move Titlebar Onscreen
it: Muovi barra del titolo a schermo

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Always on _Top
it: Sempre in _primo piano

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Always on Visible Workspace
it: Sempre nell'area di lavoro _visibile

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Only on This Workspace
it: Solo in _quest'area di lavoro

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move to Another _Workspace
it: Sposta in un'altra _area di lavoro

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Close
it: _Chiudi

en: No open windows
it: Nessuna finestra aperta

en: Restore
it: Ripristina

en: Minimize
it: Minimizza

en: Maximize
it: Massimizza

en: Move to left workspace
it: Sposta nell'area di lavoro a sinistra

en: Move to right workspace
it: Sposta nell'area di lavoro a destra

en: Visible on all workspaces
it: Visibile in tutte le aree di lavoro

en: Move to a new workspace
it: Sposta in una nuova area di lavoro

en: Move to monitor %d
it: Sposta sul monitor %d

en: Only on this workspace
it: Solo in quest'area di lavoro

en: Unmaximize
it: Ripristina

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
it: Accessibilità

en: Screen Reader
it: Lettore di schermo

en: Screen Keyboard
it: Tastiera su schermo

en: Sticky Keys
it: Permanenza dei tasti

en: Slow Keys
it: Tasti rallentati

en: Bounce Keys
it: Pressione ravvicinata dei tasti

en: Mouse Keys
it: Tasti del mouse

note: Secondary click
en: Simulated secondary click
it: Clic secondario simulato

note: Hover Click
en: Hover click
it: Clic al sorvolo

en: Universal Access Settings
it: Impostazioni accessibilità

en: High Contrast
it: Contrasto elevato

en: Large Text
it: Testo ingrandito

en: %B %-e, %Y
it: %-e %B %Y

note: Translators: This is the date which appears in the calendar applet, as a tooltip and as a title header inside the applet. The format uses the strftime syntax. %A, %B %-e, %Y is the American Date format (Saturday, January 4, 2020): %A is the name of the day, %B is the name of the month %-e is the non
en: %A, %B %-e, %Y
it: %A %-e %B %Y

en: Date and Time Settings
it: Impostazioni data e ora

en: Starting in a few minutes
it: Tra pochi minuti

en: Starting in %d minutes
it: Tra %d minuti

en: This evening
it: Questa mattina

en: Starting later today
it: In giornata

en: In %d hour | In %d hours
it[0]: Tra %d ora
it[1]: Tra %d ore

en: No Events
it: Nessun evento

en: In progress
it: In corso

en: All day
it: Tutto il giorno

en: Today
it: Oggi

note: Scale cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->opt
en: Show the desktop
it: Mostra il desktop

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->options
en: Show the desklets
it: Mostra i desklet

note: ["WORKSPACE_UP", _("Switch to the workspace above"), "none", ""], ["WORKSPACE_DOWN", _("Switch to the workspace below"), "none", ""], cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org-
en: Show the workspace selector (Expo)
it: Mostra il selettore dell'area di lavoro (Expo)

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->options
en: Show the window selector (Scale)
it: Mostra il selettore della finestra (Scale)

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Favorites
it: Preferiti

en: Move to the other monitor
it: Sposta su un altro monitor

en: Move to monitor
it: Sposta sul monitor

en: Move to another workspace
it: Sposta in un'altra area di lavoro

en: Applet preferences
it: Impostazioni applet

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Grouped window list
it: Elenco finestre raggruppate

en: Places
it: Risorse

en: Recent
it: Recenti

en: Run with dedicated GPU
it: Esegui con la GPU dedicata

en: Unpin from Panel
it: Sblocca dal pannello

en: Pin to Panel
it: Blocca al pannello

en: Remove from Autostart
it: Rimuovi dall'avvio automatico

en: Add to Autostart
it: Aggiungi all'avvio automatico

en: Create Shortcut
it: Crea scorciatoia

en: Restore to full opacity
it: Ripristina opacità completa

en: Close others
it: Chiudi le altre

en: Close all
it: Chiudi tutto

en: Power management
it: Gestione alimentazione

en: Power management: Inhibited
it: Gestione dell'alimentazione: Inibita

en: Power management: Active
it: Gestione dell'alimentazione: Attiva

en: Power management is already inhibited by another program
it: La gestione dell'alimentazione è già stata inibita da un altro programma

en: Power management: inhibited by another program
it: Risparmio energetico: inibito da un altro programma

en: Apps inhibiting power management:
it: App che interferiscono con la gestione energetica:

en: Inhibit applet
it: Inibizione applet

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
it: Notifiche

en: Notifications: Active
it: Notifiche: Attive

en: Notifications: Inhibited
it: Notifiche: Inibite

en: Show Keyboard Layout
it: Mostra disposizione tastiera

en: Show Character Table
it: Visualizza tabella caratteri

en: Keyboard Settings
it: Impostazioni tastiera

en: Add to panel
it: Aggiungi al pannello

en: Add to desktop
it: Aggiungi al desktop

en: Remove from favorites
it: Rimuovi dai preferiti

en: Add to favorites
it: Aggiungi ai preferiti

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: This file is no longer available
it: Questo file non è più disponibile

en: Open with
it: Apri con

en: Other application...
it: Altra applicazione...

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->name menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Menu
it: Menù

en: Edit menu
it: Modifica menù

en: Recent Files
it: File recenti

en: Clear list
it: Cancella lista

en: Clear all recent documents
it: Svuota i documenti recenti

en: No recent documents
it: Nessun documento recente

en: All Applications
it: Tutte le applicazioni

en: Lock Screen
it: Blocca lo schermo

en: Lock the screen
it: Blocca lo schermo

en: Leave the session
it: Abbandona la sessione

en: Shut down the computer
it: Arresta il computer

en: <unknown>
it: <sconosciuto>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
it: disattivato

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
it: non gestito

en: disconnecting...
it: disconnessione...

en: connecting...
it: connessione in corso...

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
it: autenticazione richiesta

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
it: firmware mancante

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
it: cavo scollegato

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
it: non disponibile

en: connection failed
it: connessione non riuscita

en: More
it: Altro

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
it: Connesso (privato)

en: Auto Ethernet
it: Connessione ethernet automatica

en: Auto broadband
it: Connessione banda larga automatica

en: Auto dial-up
it: Connessione dial-up automatica

note: Translators: this the automatic wireless connection name (including the network name)
en: Auto %s
it: Connessione %s automatica

en: Auto bluetooth
it: Connessione bluetooth automatica

en: Auto wireless
it: Connessione wireless automatica

en: Enable networking
it: Abilita la rete

en: Wired
it: Rete cablata

en: Wireless
it: Rete wireless

en: Mobile broadband
it: Rete mobile a banda larga

en: VPN Connections
it: Connessioni VPN

en: WIREGUARD Connections
it: Connessioni WIREGUARD

en: Network Settings
it: Impostazioni di rete

en: Network Connections
it: Connessioni di rete

en: Connection failed
it: Connessione non riuscita

en: Activation of network connection failed
it: Attivazione della connessione di rete non riuscita

en: Networking is disabled
it: L'accesso alla rete è disabilitato

en: No connection
it: Connessione assente

en: Connecting to the cellular network...
it: Connessione alla rete di telefonia mobile...

en: Connecting to the wireless network...
it: Connessione alla rete wireless...

en: Connecting to the wired network...
it: Connessione alla rete cablata...

en: Connecting to the VPN...
it: Connessione alla rete privata virtuale (VPN)...

en: Connecting to WIREGUARD...
it: Connessione a WIREGUARD...

en: Connecting to the network...
it: Connessione alla rete...

en: Connected to the wireless network
it: Connesso alla rete wireless

en: Wireless connection
it: Connessione wireless

en: (Limited connectivity)
it: (Connettività limitata)

en: Connected to the wired network
it: Connesso alla rete cablata

en: Connected to the cellular network
it: Connesso alla rete di telefonia mobile

en: Connected to the VPN
it: Connesso alla rete privata virtuale (VPN)

en: Connected to WIREGUARD
it: Connesso a WIREGUARD

en: Connected to the network
it: Connesso alla rete

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
it: Cancella le notifiche

en: Notification Settings
it: Impostazioni delle notifiche

en: No notifications
it: Nessuna notifica

en: %d notification | %d notifications
it[0]: %d notifica
it[1]: %d notifiche

en: just now
it: adesso

en: %d second ago | %d seconds ago
it[0]: %d secondo fa
it[1]: %d secondi fa

en: %d minute ago | %d minutes ago
it[0]: %d minuto fa
it[1]: %d minuti fa

en: Enable on-screen keyboard
it: Abilita la tastiera su schermo

en: Click to toggle the on-screen keyboard
it: Clicca per attivare/disattivare la tastiera sullo schermo

en: Click to enable the on-screen keyboard
it: Clicca per attivare la tastiera sullo schermo

en: Launch
it: Avvia

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Panel launchers
it: Lanciatori del pannello

en: Power Saver
it: Risparmio energetico

en: Balanced
it: Bilanciato

en: Performance
it: Prestazioni

en: Battery full
it: Batteria carica

en: Battery almost full
it: Batteria quasi carica

en: Battery good
it: Batteria buona

en: Low battery
it: Batteria bassa

en: Critically low battery
it: Batteria scarica

en: AC adapter
it: Alimentatore esterno

en: Laptop battery
it: Batteria del portatile

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
it: Tastiera

en: Cell phone
it: Telefono cellulare

en: Media player
it: Riproduttore multimediale

en: Gaming input
it: Input di gioco

en: Pen
it: Penna

note: Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
it: Rete

en: Speakers
it: Altoparlanti

en: Audio device
it: Dispositivo audio

en: Remote control
it: Telecomando

en: Printer
it: Stampante

en: Camera
it: Fotocamera

en: Wearable
it: Indossabile

en: Toy
it: Giocattolo

en: Bluetooth device
it: Dispositivo Bluetooth

en: Brightness
it: Luminosità

en: Keyboard backlight
it: Retroilluminazione tastiera

en: Power Settings
it: Impostazioni alimentazione

en: Charging
it: In carica

en: Charging - %d hour until fully charged | Charging - %d hours until fully charged
it[0]: In carica  - %d ora alla carica completa
it[1]: In carica  - %d ore alla carica completa

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
it: In carica - %d %s %d %s alla carica completa

en: hour | hours
it[0]: ora
it[1]: ore

en: minute | minutes
it[0]: minuto
it[1]: minuti

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
it[0]: In carica - %d minuto alla carica completa
it[1]: In carica - %d minuti alla carica completa

en: Fully charged
it: Carico

en: Using battery power
it: Batteria in uso

en: Using battery power - %d hour remaining | Using battery power - %d hours remaining
it[0]: Batteria in uso - %d ora rimanente
it[1]: Batteria in uso - %d ore rimanenti

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Using battery power - %d %s %d %s remaining
it: Batteria in uso - %d %s %d %s rimanenti

en: Using battery power - %d minute remaining | Using battery power - %d minutes remaining
it[0]: Batteria in uso - %d minuto rimanente
it[1]: Batteria in uso - %d minuti rimanenti

en: Fully discharged
it: Completamente scarico

en: Not charging
it: Non in carica

note: Label                           Executable Icon                        Category      Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
it: Stampanti

en: Cancel all jobs
it: Annulla tutti i lavori

en: '%s' on %s
it: '%s' su %s

en: Send to front
it: Porta in primo piano

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
it: Documenti recenti

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
it: Unità rimovibili

en: Open file manager
it: Apri gestore file

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
it: Ridimensiona

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
it: Impostazioni

en: Hi there!
it: Ciao!

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
it: È STATO PREMUTO IL PULSANTE!!!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
it: HAI USATO LA SCORCIATOIA!!!

en: Click to show the desktop or middle-click to show the desklets
it: Clicca per mostrare il desktop o clicca il tasto centrale per mostrare i desklet

en: Show Desklets
it: Mostra i desklet

en: Click to pause the slideshow
it: Clicca per mettere in pausa lo slideshow

en: Click to resume the slideshow
it: Clicca per riprendere lo slideshow

en: The slideshow is disabled
it: Lo slideshow è disabilitato

en: Next Background
it: Prossimo Sfondo

en: Background Settings
it: Impostazioni sfondo

en: Current background:
it: Sfondo attuale:

en: Playing
it: Riproduzione

en: Paused
it: In pausa

en: Stopped
it: Arrestato

en: Unknown Artist
it: Artista sconosciuto

en: Unknown Album
it: Album sconosciuto

en: Unknown Title
it: Titolo sconosciuto

en: Previous
it: Precedente

en: Play
it: Riproduci

en: Next
it: Prossimo

en: Consecutive Playing
it: Riproduzione consecutiva

en: No Shuffle
it: Disabilita riproduzione casuale

en: Open Player
it: Apri riproduttore

en: Quit Player
it: Chiudi riproduttore

en: Pause
it: Pausa

en: Repeat Single
it: Ripeti singolo brano

en: Repeat All
it: Ripeti tutto

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
it: Riproduzione casuale

en: Mute output
it: Silenzia l'uscita

en: Mute input
it: Silenzia l'ingresso

en: Applications
it: Applicazioni

en: Output device
it: Dispositivo di uscita

en: Input device
it: Dispositivo di input

en: Launch player
it: Avvia riproduttore

en: Choose player controls
it: Scegli i controlli del riproduttore

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
it: Sei sicuro di voler cancellare tutto il contenuto del cestino?

en: This operation cannot be undone.
it: Questa operazione non può essere annullata.

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
it: Cestino

en: Empty Trash
it: Svuota il cestino

en: Open Trash
it: Apri il cestino

en: Log Out...
it: Chiudi la sessione...

en: Power Off...
it: Spegni...

en: Remove 'Window list'
it: Rimuovere la 'Window list'

en: All windows
it: Tutte le finestre

en: Manage workspaces (Expo)
it: Gestisci aree di lavoro (Expo)

en: Add a new workspace
it: Aggiungi una nuova area di lavoro

en: Remove the current workspace
it: Elimina l'area di lavoro corrente

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Normal
it: Normale

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Upside-down
it: Capovolto

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section
en: Display
it: Schermo

en: Configure display settings...
it: Configura impostazioni schermo...

en: Clock
it: Orologio

en: Edit launcher
it: Modifica lanciatore

en: Photo Frame
it: Cornice foto

en: Control Center
it: Centro di controllo

en: Users and Groups
it: Utenti e gruppi

en: Add or remove users and groups
it: Aggiunge o rimuove utenti e gruppi

note: Virtual keyboard
en: Virtual keyboard
it: Tastiera virtuale

en: Turn on-screen keyboard on or off
it: Attiva/disattiva la tastiera sullo schermo

en: Valid name
it: Nome valido

en: The name cannot be empty.
it: Il nome non può essere vuoto.

en: Valid executable
it: Eseguibile valido

en: The executable is not valid. It cannot be empty and spaces in the path must be escaped with backslash (\).
it: L'eseguibile non è valido. Non può essere vuoto e gli spazi nel percorso devono essere preceduti da un backslash (\).

en: Cannot create the launcher at this location.  Add to the desktop instead?
it: Non è possibile creare il lanciatore in questa posizione. Vuoi aggiungerlo al desktop?

en: Choose a command
it: Scegli un comando

en: Would you like to add this launcher to the menu also?  It will be placed in the Other category initially.
it: Vuoi aggiungere questo lanciatore anche al menù? Inizialmente sarà posizionato nella categoria "Altro".

en: Screen Locker
it: Blocca schermo

en: Please type an away message for the lock screen
it: Scrivi un messaggio da visualizzare quando lo schermo è bloccato

en: Preferences
it: Preferenze

en: Administration
it: Amministrazione

en: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet
it: rete, wireless, wifi, ethernet, banda larga, internet

en: color, profile, display, printer, output
it: colore, profilo, display, stampante, uscita

en: Graphics Tablet
it: Tavoletta grafica

en: wacom, digitize, tablet, graphics, calibrate, stylus
it: wacom, digitalizzatore, tablet, grafica, calibra, pennetta

en: printers, laser, inkjet
it: stampanti, laser, getto d'inchiostro

en: firewall, block, filter, programs
it: firewall, blocco, filtro, programmi

en: Languages
it: Lingue

en: language, install, foreign
it: lingue, installa, straniero

en: Input Method
it: Metodo di immissione

en: language, install, foreign, input, method, chinese, korean, japanese, typing
it: lingua, installare, straniero, input, metodo, cinese, coreano, giapponese, inserire

en: Login Window
it: Schermata di accesso

en: login, lightdm, manager, settings, editor
it: login, lightdm, manager, configurazioni, editor

en: login, gdm, manager, user, startup, switch
it: login, gdm, manager, utente, avvio, cambio

en: Driver Manager
it: Gestore driver

en: video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
it: video, driver, wifi, scheda, hardware, proprietario, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Nvidia Settings
it: Impostazioni NVIDIA

en: video, driver, proprietary, nvidia, settings
it: video, driver, proprietari, nvidia, configurazioni

note: Label                  Executable                  Icon Category  Keywords for filter
en: Software Sources
it: Origini software

en: ppa, repository, package, source, download
it: ppa, repository, pacchetto, sorgente, download

en: Package Management
it: Gestore pacchetti

en: update, install, repository, package, source, download
it: aggiornare, installare, repository, pacchetto, sorgente, download

en: user, users, account, accounts, group, groups, password
it: utente, utenti, account, accounts, gruppo, gruppi, password

en: bluetooth, dongle, transfer, mobile
it: bluetooth, adattatore, trasferimento, mobile

en: Manage Services and Units
it: Gestire Servizi e Unità

en: Disks
it: Dischi

en: disks, manage, hardware, management, hard, hdd, pendrive, format, erase, test, create, iso, ISO, disk, image
it: dischi, gestire, hardware, gestione, hard, hdd, pendrive, formatta, cancella, prova, crea, iso, ISO, disco, immagine

en: Online Accounts
it: Account online

en: ppa, repository, package, source, download, video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
it: ppa, repository, package, source, download, video, driver, wifi, scheda, hardware, proprietario, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Back to all settings
it: Ritorna all'elenco di tutte le impostazioni

en: The group name cannot contain upper-case or space characters
it: Il nome del gruppo non può contenere lettere maiuscole o spazi

en: Change Password
it: Cambia password

en: New password
it: Nuova password

en: Confirm password
it: Conferma la password

en: Generate a password
it: Genera una password

en: Your new password needs to be at least 8 characters long
it: La nuova password deve essere di almeno 8 caratteri

en: Show password
it: Mostra la password

en: An error occurred. Your password was not changed.
it: Si è verificato un errore. La password nn è stata cambiata.

en: Change
it: Cambia

en: Too short
it: Troppo corta

en: Weak
it: Debole

en: Fair
it: Normale

en: Good
it: Buono

en: Strong
it: Robusta

en: Standard
it: Predefinito

en: Administrator
it: Amministratore

en: Account Type
it: Tipo di account

en: Full Name
it: Nome completo

en: Invalid username
it: Nome utente non valido

en: A user with the name '%s' already exists.
it: Esiste già un utente di nome '%s'.

en: Users
it: Utenti

en: Groups
it: Gruppi

en: Click to change the picture
it: Clicca per cambiare l'immagine

en: Browse for more pictures...
it: Cerca altre immagini...

en: Click to change the name
it: Clicca per cambiare il nome

en: Click to change the password
it: Clicca per cambiare la password

en: Click to change the groups
it: Clicca per cambiare i gruppi

en: Picture
it: Immagine

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
it: Nome

en: Open
it: Apri

en: Images
it: Immagini

en: No password set
it: Nessuna password impostata

en: Set at login
it: Imposta al login

en: This user is currently logged in
it: Questo utente è attualmente loggato

en: The user's home directory is encrypted. To preserve access to the encrypted directory, only the user should change this password.
it: La cartella home dell'utente è crittografata. Per garantire l'accesso alla cartella crittografata, solo l'utente può cambiare questa password.

en: Are you sure you want to permanently delete %s and all the files associated with this user?
it: Sei sicuro di voler cancellare permanentemente %s e tutti i file associati a questo utente?

en: This group is set as %s's primary group
it: Questo gruppo è impostato come il gruppo primario di %s

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
it: Eliminare definitivamente %s?

en: Group Name
it: Nome Gruppo

en: Previous instance
it: Istanza precedente

en: Next instance
it: Istanza successiva

en: More options
it: Altre opzioni

en: Import from a file
it: Importa da un file

en: Export to a file
it: Esporta in un file

en: Reset to defaults
it: Riporta ai valori predefiniti

en: Reload %s
it: Ricarica %s

en: Settings for %s
it: Impostazioni per «%s»

en: Select or enter file to export to
it: Seleziona o scrivi il nome del file da esportare in

en: JSON files
it: File JSON

en: Select a JSON file to import
it: Scegli un file JSON da importare

en: Cancel Job
it: Annulla Lavoro

en: Do you really want to cancel this job?
it: Vuoi veramente annullare questo lavoro?

en: Keep Printing
it: Continua a stampare

en: Do you really want to cancel all jobs?
it: Vuoi veramente annullare tutti i lavori?

en: Cancel All Jobs
it: Annulla Tutti i Lavori

en: Random
it: Casuale

en: Show
it: Visualizza

en: Item
it: Elemento

en: Select a date
it: Scegli una data

en: Select a time
it: Seleziona un orario

en: Hour
it: Ora

en: Minute
it: Minuto

en: Second
it: Secondo

en: This applet is currently enabled
it: Questa applet è attualmente abilitata

en: This desklet is currently enabled
it: Questo desklet è attualmente abilitato

en: This extension is currently enabled
it: Questa estensione è attualmente abilitata

en: by %s
it: da %s

en: Configure
it: Configura

en: This is a system applet. It cannot be removed.
it: Questa è un applet di sistema. Non può essere rimossa.

en: This is a system desklet. It cannot be removed.
it: Questo è un desklet di sistema. Non può essere rimosso.

en: This is a system extension. It cannot be removed.
it: Questa è un estensione di sistema. Non può essere rimossa.

en: This applet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
it: Questa applet contiene chiamate a funzioni che potrebbero causare l'arresto o il blocco di Cinnamon. Se si verificano arresti anomali o blocchi, provare a rimuoverla.

en: This desklet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
it: Questo desklet contiene chiamate a funzioni che potrebbero causare l'arresto o il blocco di Cinnamon. Se si verificano arresti anomali o blocchi, provare a rimuoverlo.

en: This extension contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
it: Questa estensione contiene chiamate a funzioni che potrebbero causare l'arresto o il blocco di Cinnamon. Se si verificano arresti anomali o blocchi, provare a rimuoverla.

en: About
it: Informazioni

en: Extension %s is not compatible with your version of Cinnamon.
it: L'estensione %s non è compatibile con la tua versione di Cinnamon.

en: There are multiple instances enabled. Are you sure you want to remove all of them?
it: Ci sono instanze multiple abilitate. Sei sicuro di volerle rimuoverle tutte?

en: Are you sure you want to completely remove %s?
it: Sei sicuro di voler disinstallare completamente %s?

en: This will restore the default set of enabled applets. Are you sure you want to do this?
it: Verrà ripristinato il gruppo predefinito di applets attive. Si vuole proseguire?

en: This will restore the default set of enabled desklets. Are you sure you want to do this?
it: Verrà ripristinato il gruppo predefinito di desklet abilitati. Sei sicuro di volerlo fare?

en: This will disable all active extensions. Are you sure you want to do this?
it: Questa azione disabiliterà tutte le estensioni attive. Procedere?

en: This will remove all actions. Are you sure you want to do this?
it: Ciò rimuoverà tutte le azioni. Vuoi davvero procedere?

en: Something went wrong while loading %s. Please make sure you are using the latest version, and then report the issue to its developer.
it: Qualcosa è andato storto nel caricamento di %s. Assicurati di usare la versione più recente, quindi segnala il problema al suo sviluppatore.

en: Installed
it: Installati

en: Install
it: Installa

en: Update
it: Aggiorna

en: Sort by
it: Ordina per

en: Popularity
it: Popolarità

en: Date
it: Data

en: Upgradable
it: Aggiornabile

en: More info
it: Ulteriori informazioni

en: Refresh
it: Ricarica

en: Update all
it: Aggiorna tutto

en: %d update available | %d updates available
it[0]: %d aggiornamento disponibile
it[1]: %d aggiornamenti disponibili

en: No updates available
it: Nessun aggiornamento disponibile

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color
it: Fai clic sul contagocce, poi fai clic in un qualunque punto dello schermo per selezionare il colore

en: Click to set a new accelerator key.
it: Fai clic per impostare una nuova scorciatoia.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
it: Premi ESC o clicca un'altra volta per annullare l'operazione.

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
it: Premi Backspace per cancellare la scorciatoia esistente.

en: unassigned
it: non assegnato

en: Pick an accelerator
it: Scegli una scorciatoia

en: Continue
it: Continua

en: 
    This key combination, '<b>%s</b>' should not be used because it would become impossible to type using this key.
it: 
    Questa combinazione di tasti: '<b>%s</b>' non dovrebbe essere utilizzata perché diventerebbe impossibile digitare utilizzando questo tasto.

en: Please try again using a modifier key such as Control, Alt or Super (Windows key).
it: Riprova utilizzando un tasto modificatore come Control, Alt o Super (tasto Windows).

en: Continue only if you are certain this is what you want, otherwise press cancel.
it: Continuare solo si è certi che sia quello che si vuole, altrimenti premere Annulla.

en: Checking dependencies
it: Controllo delle dipendenze

en: Please install: %s
it: Installa: %s

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: _Open
it: _Apri

en: Sound files
it: File audio

en: Downloading images:
it: Scaricamento immagini:

en: An error occurred while trying to access the server. Please try again in a little while.
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di accesso al server. Riprova più tardi.

en: Something went wrong with the spices download. Please try refreshing the list again.
it: Qualcosa è andato storto con il download delle spices. Prova ad aggiornare nuovamente l'elenco.

en: Refreshing the cache
it: Aggiornamento della cache

en: Installing %s
it: Installazione di %s

en: An error occurred during the installation of %s. Please report this incident to its developer.
it: Si è verificato un errore durante l'installazione di %s. Si prega di segnalare questo incidente al suo sviluppatore.

en: Uninstalling %s
it: Rimozione di %s

en: A problem occurred while removing %s.
it: Si è verificato un problema durante la rimozione di %s.

en: 
    
    Details:  %s
it: 
    
    Dettagli:  %s

en: Add new entry
it: Aggiungi nuovo dato

en: Remove selected entry
it: Rimuovi la voce selezionata

en: Edit selected entry
it: Modifica la voce selezionata

en: Move selected entry up
it: Sposta in alto la voce selezionata

en: Move selected entry down
it: Sposta in basso la voce selezionata

en: Edit entry
it: Modifica voce

en: Configure accessibility features
it: Configura le caratteristiche di accessibilità

en: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast
it: lente d'ingrandimento, parlato, accesso, zoom, chiavi, contrasto

en: Visual
it: Visivo

note: Visual Aids
en: Visual Aids
it: Aiuto visivo

en: High contrast
it: Contrasto elevato

en: Large text
it: Testo ingrandito

en: Screen reader
it: Lettore schermo

en: Configure screen reader
it: Configura lo screen reader

note: Desktop Zoom
en: Desktop Zoom
it: Zoom del desktop

en: Enable zoom
it: Attivare lo zoom

en: Magnification
it: Ingrandimento

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
it: Disabilitato

en: Mouse wheel modifier
it: Modificatore rotellina del mouse

en: While this modifier is pressed, mouse scrolling will increase or decrease zoom.
it: Tenendo premuto questo modificatore, lo scorrimento del mouse aumenta o diminuisce lo zoom.

en: Scroll at screen edges
it: Scorrimento ai bordi dello schermo

en: Keep cursor centered
it: Mantienere il cursore al centro

en: Cursor moves with contents
it: Il cursore si muove con i contenuti

en: Cursor pushes contents around
it: Il cursore spinge i contenuti attorno

en: Mouse tracking mode
it: Modalità inseguimento puntatore

en: Lens mode
it: Modalità lente

en: Square
it: Quadrato

en: Horizontal strip
it: Strisce orizzontali

en: Vertical strip
it: Strisce verticali

en: Lens shape
it: Forma della lente

en: Full screen
it: A tutto schermo

en: Top half
it: Metà superiore

en: Bottom half
it: Metà inferiore

en: Left half
it: Metà sinistra

en: Right half
it: Metà destra

en: Screen position
it: Posizione schermo

en: Enable the on-screen keyboard
it: Abilita la tastiera a schermo

en: Touch
it: Tocco

en: Full scale
it: Dimensione reale

en: Scanning
it: Scansione in corso

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
it: Disposizione tastiera

en: At the bottom of the screen
it: Nella parte inferiore dello schermo

en: At the top of the screen
it: Nella parte superiore dello schermo

en: Keyboard position
it: Posizione tastiera

en: A quarter of the screen
it: Un quarto dello schermo

en: A third of the screen
it: Un terzo dello schermo

en: Half of the screen
it: Metà dello schermo

en: Keyboard size
it: Dimensione tastiera

en: Show the keyboard any time something expects input
it: Mostrare la tastiera ogni volta che qualche controllo attende un input

en: Show keyboard only when the user activates it
it: Mostrare la tastiera solo quando l'utente la attiva

en: Activation mode
it: Modalità di attivazione

note: Keyboard indicators
en: Keyboard indicators
it: Indicatori di tastiera

en: Use visual indicator on Caps and Num Lock
it: Usare gli indicatori visuali di Blocco maiuscole e Blocco numerici

en: Use audio indicator on Caps and Num Lock
it: Usare gli indicatori audio di Blocco maiuscole e Blocco numerici

en: Sound to use Caps or Num Lock on
it: Suonare per usare Blocco maiuscole e Blocco numerici

en: Sound to use Caps or Num Lock off
it: Suonare per disattivare Blocco maiuscole e Blocco numerici

en: Event feedback (required for typing assistance alerts)
it: Ritorno da evento (necessario per gli allarmi di assistenza alla battitura)

en: Enable visual alerts
it: Attivare gli allarmi visuali

en: Flash the entire monitor
it: Lampeggiare lo schermo intero

en: Flash the active window
it: Lampeggiare la finestra attiva

en: Visual style
it: Stile visivo

en: Enable audio alerts
it: Attivare gli allarmi sonori

en: Sound to use for window alerts
it: Suono per gli allarmi di finestra

en: Typing assistance
it: Assistenza alla battitura

note: Stickykeys
en: Sticky keys
it: Tasti permanenti

en: Treat a sequence of modifier keys as a combination
it: Trattare una sequenza di tasti modificatori come una combinazione

en: Disable if two modifiers are pressed together
it: Disattivare quando due modificatori sono pulsati assieme

en: Alert when a modifier key is pressed
it: Allarme quando un modificatore è pulsato

note: Slowkeys
en: Slow keys
it: Tasti lenti

en: Put a delay between when a key is pressed and when it is accepted
it: Porre un ritardo fra la pulsata di un tasto e il relativo riconoscimento

en: Alert when a key is pressed
it: Allarme alla pulsata di un tasto

en: Alert when a key is accepted
it: Allarme al riconoscimento di un tasto

en: Alert when a key is rejected
it: Allarme al rigetto di un tasto

en: Acceptance delay
it: Ritardo del riconoscimento

en: Short
it: Breve

en: Long
it: Lungo

note: Bouncekeys
en: Bounce keys
it: Pulsata ravvicinata di tasti

en: Ignore fast duplicate keypresses
it: Ignorare rapide pulsate di tasto duplicate

note: Mousekeys
en: Mouse keys
it: Mouse tramite tastiera

en: Control the pointer using the keypad
it: Muovere il puntatore col tastierino numerico

en: Initial delay
it: Ritardo iniziale

en: Shorter
it: Più breve

en: Longer
it: Più lungo

en: Acceleration time
it: Tempo di accelerazione

en: Maximum speed
it: Velocità massima

en: Slower
it: Più lento

en: Faster
it: Più veloce

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
it: Esegue un clic secondario col pulsante primario pressato

en: Trigger a click when the pointer hovers
it: Eseguire un clic quando il puntatore si ferma sopra

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
it: Ritardo

en: Motion threshold
it: Soglia di movimento

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Small
it: Piccolo

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Large
it: Grande

en: Manage your actions
it: Gestisci le tue azioni

en: action
it: azione

en: Actions
it: Azioni

en: Manage
it: Gestione

en: Download
it: Scarica

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disabilita

en: Installed actions
it: Azioni installate

en: Remove all
it: Rimuovi tutto

en: Manage Cinnamon applets
it: Gestione applet di Cinnamon

en: You can remove specific instances in panel edit mode via the context menu.
it: Attraverso il menu contestuale con il pannello in modalità modificabile, si possono rimuovere specifiche istanze.

en: Installed applets
it: Applet installate

en: Reset all
it: Resetta tutto

en: Previous Panel
it: Pannello precedente

en: Next Panel
it: Pannello successivo

en: Solid color
it: Tinta unita

en: Horizontal gradient
it: Gradiente orizzontale

en: Vertical gradient
it: Gradiente verticale

en: No picture
it: Nessuna immagine

en: Mosaic
it: Mosaico

en: Centered
it: Centrato

en: Scaled
it: In scala

en: Stretched
it: Allungato

en: Spanned
it: Adattato

en: Background color
it: Colore sfondo

en: Change your desktop's background
it: Cambia sfondo del desktop

en: background, picture, slideshow
it: sfondo, immagine, presentazione

en: Backgrounds
it: Sfondi

en: Add Folder
it: Aggiungi Cartella

en: Add new folder
it: Aggiungi nuova cartella

en: Remove selected folder
it: Rimuovi la cartella selezionata

en: Play backgrounds as a slideshow
it: Mostra sfondi come presentazione

en: minutes
it: minuti

en: Play images in random order
it: Riproduci immagini in ordine casuale

en: Picture aspect
it: Disposizione

en: Manage date and time settings
it: Impostazioni data e ora

en: time, date, calendar, format, network, sync
it: ora, data, calendario, formato, rete, sync

en: Date & Time
it: Data e ora

en: Date and Time
it: Data e ora

en: Network time
it: Orario dalla rete

en: Manually set date and time
it: Imposta data e ora manualmente

en: Format
it: Formato

en: Use 24h clock
it: Utilizza il sistema orario a 24 ore

en: Display the date
it: Mostra la data

en: Display seconds
it: Mostra i secondi

en: Use locale default
it: Usa impostazioni internazionali predefinite

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: First day of week
it: Primo giorno della settimana

en: Region
it: Regione

en: City
it: Città

en: Multimedia
it: Audio e video

en: Office
it: Ufficio

en: System
it: Sistema

en: Web
it: Browser web

en: Mail
it: Posta elettronica

en: Music
it: Musica

en: Photos
it: Foto

en: Word
it: Documento di testo

en: Spreadsheet
it: Foglio di calcolo

en: Source Code
it: Codice sorgente

en: File Manager
it: Gestore file

en: Plain Text
it: Testo semplice

en: Select an application for audio CDs
it: Seleziona un'applicazione per i CD audio

en: Select an application for video DVDs
it: Seleziona un'applicazione per i DVD video

en: Music player
it: Riproduttore musicale

en: Select an application to run when a music player is connected
it: Seleziona un'applicazione da avviare quando viene connesso un lettore musicale

en: Select an application to run when a camera is connected
it: Seleziona un'applicazione da avviare quando viene connessa una fotocamera

en: Select an application for software CDs
it: Seleziona un'applicazione per i CD di software

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info strings, just here to fix capitalization of the English originals. If the shared-mime-info translation works for your language, simply leave these untranslated.
en: audio DVD
it: DVD audio

en: blank Blu-ray disc
it: Disco Blu-ray vergine

en: blank CD disc
it: CD vergine

en: blank DVD disc
it: DVD vergine

en: blank HD DVD disc
it: Disco HD DVD vergine

en: Blu-ray video disc
it: Disco Blu-ray video

en: e-book reader
it: Lettore di e-book

en: HD DVD video disc
it: DVD HD video

en: Picture CD
it: CD di immagini

en: Windows software
it: Software di Windows

en: Command-line option for your terminal to execute a passed-in command.
it: Opzione della riga di comando per il tuo terminale per eseguire un comando passato.

en: Ask what to do
it: Chiedere l'azione da intraprendere

en: Open folder
it: Aprire la cartella

en: Do nothing
it: Nessuna azione

en: Other Media
it: Altri supporti

en: Select how other media should be handled
it: Scegli come gestire altri tipi di supporti

en: _Action:
it: _Azione:

en: Preferred Applications
it: Applicazioni preferite

en: media, defaults, applications, programs, removable, browser, email, calendar, music, videos, photos, images, cd, autoplay, favorite, apps
it: media, predefiniti, applicazioni, programmi, rimuovibili, browser, email, calendario, musica, video, foto, immagini, cd, autoplay, preferiti, apps

en: Preferred applications
it: Applicazioni preferite

en: Calculator
it: Calcolatrice

en: Terminal
it: Terminale

en: Arguments
it: Parametri

en: Removable media
it: Dispositivi rimovibili

en: Prompt or start programs on media insertion
it: Avvia applicazione o chiedi all'inserimento di un supporto

note: FIXMEEEEEEEE??
en: _Other Media...
it: _Altri supporti...

en: Manage your Cinnamon desklets
it: Gestisci i desklet di Cinnamon

en: You can remove specific instances from the desktop via that desklet's context menu
it: Attraverso il menu contestuale dei desklet è possibile rimuovere specifiche istanze

en: Desklets
it: Desklet

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: General Desklets Settings
it: Impostazioni generali desklet

en: No decoration
it: Nessun ornamento

en: Border only
it: Solo bordo

en: Border and header
it: Bordo e intestazione

en: Decoration of desklets
it: Ornamento dei desklet

en: Note: Some desklets require the border/header to be always present
it: Nota: Alcuni desklet richiedono che il bordo/intestazione sia sempre presente

en: Such requirements override the settings selected here
it: In tal caso le impostazioni qui selezionate non saranno considerate

en: Snap desklets to grid
it: Aggancia i desklet alla griglia

en: Width of desklet snap grid
it: Larghezza della griglia dei desklet

en: Lock desklets in their current position
it: Blocca i desklet nella loro posizione attuale

en: Installed desklets
it: Desklet installati

en: Manage your desktop icons
it: Gestione delle icone sul desktop

en: desktop, home, button, trash
it: desktop, home, pulsante, cestino

en: Manage display settings
it: Gestisci le impostazioni dello schermo

en: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd
it: display, schermo, monitor, layout, risoluzione, doppio, lcd

en: Disable automatic screen rotation
it: Disattiva la rotazione automatica dello schermo

en: Select this option to disable automatic screen rotation on hardware equipped with supported accelerometers.
it: Scegli questa opzione per disattivare la rotazione automatica dello schermo se l'hardware è corredato di accelerometri.

en: Enable fractional scaling controls (experimental)
it: Abilita controlli di ridimensionamento frazionario (sperimentale)

en: Select this option to display additional layout controls for per-monitor scaling.
it: Seleziona questa opzione per visualizzare controlli di layout aggiuntivi per il ridimensionamento per monitor.

en: Control Cinnamon visual effects.
it: Controllo effetti grafici di Cinnamon.

en: effects, window
it: effetti, finestra

en: Effects
it: Effetti

en: Desktop and window effects
it: Effetti del desktop e della finestra

en: Effects on dialog boxes
it: Effetti delle finestre di dialogo

en: Effects on menus
it: Effetti sui menù

en: Session startup animation
it: Animazioni della sessione di avvio

en: Fade effect on Cinnamon scrollboxes (like the Menu application list)
it: Effetto dissolvenza sui menù a tendina di Cinnamon (come la lista delle applicazioni nel menù)

en: Window effects
it: Effetti delle finestre

note: MAPPING WINDOWS CLOSING WINDOWS MINIMIZING WINDOWS grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- grouped-windo
en: None
it: Nessuno

en: Traditional
it: Tradizionale

en: Fly
it: Volo

en: New windows or unminimizing existing ones
it: Nuove finestre o riduzione a icona di quelle esistenti

en: Closing windows
it: Chiusura finestre

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
it: Dissolvenza

en: Minimizing windows
it: Riduzione finestre

note: MAXIMIZING/TILING WINDOWS
en: Resizing and tiling windows
it: Ridimensionamento e tassellatura finestre

en: Window animation speed
it: Velocità animazione finestra

en: Manage your Cinnamon extensions
it: Gestisci le estensioni di Cinnamon

en: extension, addon
it: estensione, aggiunta

en: Extensions
it: Estensioni

en: Installed extensions
it: Estensioni installate

en: Disable all
it: Disabilita tutto

en: Configure system fonts
it: Configura il carattere di sistema

en: font, size, small, large
it: carattere, dimensione, piccolo, grande

en: Font Selection
it: Selezione carattere

en: Default font
it: Carattere predefinito

en: Desktop font
it: Tipo di carattere del desktop

en: Document font
it: Carattere per i documenti

en: Monospace font
it: Carattere a larghezza fissa (monospace)

en: Window title font
it: Carattere del titolo delle finestre

en: Font Settings
it: Impostazioni dei caratteri

en: Grayscale
it: Scala di grigi

en: Rgba
it: RGBA

en: Slight
it: Leggero

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Medium
it: Media

en: Full
it: Pieno

en: Vertical RGB
it: RGB verticale

en: Vertical BGR
it: BGR verticale

en: Text scaling factor
it: Fattore di ridimensionamento del testo

en: Hinting allows for producing clear, legible text on screen.
it: L'hinting dei caratteri permette di produrre un testo chiaro e leggibile sullo schermo.

en: Antialiasing makes on screen text smoother and easier to read
it: L'antialiasing rende il testo sullo schermo più definito e più facile da leggere

en: RGBA Order
it: Ordine RGBA

en: The order of subpixel elements on an LCD screen, only used when antialiasing is set to 'rgba'
it: L'ordine dei subpixel su uno schermo LCD, usato solo quando l'antialiasing è impostato su 'rgba'

en: Miscellaneous Cinnamon preferences
it: Preferenze varie di Cinnamon

note: Label                   id                  parent (child)Label                       id                  parent grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->generalPage->title
en: General
it: Generali

en: Compositor Options
it: Opzioni del compositore

en: Disable compositing for full-screen windows
it: Disabilita il compositing per le finestre a schermo intero

en: Select this option to let full-screen applications skip the compositing manager and run at maximum speed. Unselect it if you're experiencing screen-tearing in full screen mode.
it: Scegli questa opzione per disabilitare il compositing manager quando le applicazioni sono a schermo intero: in tal modo l'esecuzione sarà più veloce. Deseleziona per evitare il rischio di tearing dello schermo.

en: Miscellaneous Options
it: Opzioni varie

en: Enable timer when logging out or shutting down
it: Attivare il timer al logout o allo spegnimento

en: Timer delay
it: Ritardo

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->units
en: seconds
it: secondi

en: Memory limit
it: Limite di memoria

en: Restart Cinnamon when it uses too much memory
it: Riavvia Cinnamon quando utilizza troppa memoria

en: Check frequency
it: Frequenza di controllo

en: Switch to right workspace
it: Passa all'area di lavoro a destra

note: Workspaces
en: Switch to left workspace
it: Passa all'area di lavoro a sinistra

en: Minimize window
it: Minimizza la finestra

note: Windows
en: Maximize window
it: Massimizza la finestra

en: Close window
it: Chiudi la finestra

en: Move window to right workspace
it: Sposta la finestra nell'area di lavoro di destra

en: Move window to left workspace
it: Sposta la finestra nell'area di lavoro di sinistra

en: Make window fullscreen
it: Rendi la finestra a schermo intero

en: Exit window fullscreen
it: Esci dalla finestra a schermo intero

en: Push tile up
it: Affianca in alto

en: Push tile down
it: Affianca in basso

note: Windows - Tiling and Snapping
en: Push tile left
it: Affianca a sinistra

en: Push tile right
it: Affianca a destra

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
it: Mostra desktop

en: Volume up
it: Alza il volume

en: Volume down
it: Abbassa il volume

note: Sound and Media
en: Volume mute
it: Disattiva l'audio

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Play / Pause
it: Riproduci / Metti in pausa

en: Next track
it: Brano successivo

en: Previous track
it: Brano precedente

en: Zoom desktop in
it: Ingrandisci il desktop

en: Zoom desktop out
it: Rimpicciolisci il desktop

en: Run a command
it: Esegui un comando

en: Trigger at gesture start
it: Trigger all'avvio del gesto

en: Trigger at gesture end
it: Trigger alla fine del gesto

en: Manage touch gestures
it: Gestisci le gesture

en: gesture, swipe, pinch, touch
it: gesture, scorrimento, pizzicare, tocco

en: Gestures
it: Gesture

en: Check again
it: Controlla di nuovo

en: Swipe
it: Scorrimento

en: Swipe with 2 fingers
it: Scorri con 2 dita

en: Touchscreen only
it: Solo touchscreen

en: Swipe with 3 fingers
it: Scorri con 3 dita

en: Swipe with 4 fingers
it: Scorri con 4 dita

en: Swipe with 5 fingers
it: Scorri con 5 dita

en: Pinch
it: Pizzica

en: Pinch with %d fingers
it: Pizzica con %d dita

en: Pinch with 5 fingers
it: Pizzica con 5 dita

en: Tap
it: Tocco

en: Enable gestures
it: Abilita gesture

en: Activation thresholds
it: Soglie di attivazione

en: In percentage of the touch surface
it: In percentuale della superficie di tocco

en: The touchegg package must be installed for gesture support.
it: Il pacchetto touchegg deve essere installato per il supporto delle gesture.

en: Gestures are disabled
it: Gesture disabilitate

en: The Touchegg service is not running
it: Il servizio Touchegg non è in esecuzione

en: Up
it: Su

en: Down
it: Giù

en: In
it: Dentro

en: Out
it: Fuori

en: Tap with %d fingers
it: Tocco con %d dita

en: Enter a command
it: Inserisci un comando

en: Sensitivity
it: Sensibilità

en: Less
it: Inferiore

en: Manage hotcorner settings
it: Gestisci impostazioni degli angoli attivi

en: hotcorner, overview, scale, expo
it: hotcorner, panoramica, scale, expo

en: Hot Corners
it: Angoli attivi

en: Show all workspaces
it: Mostra tutte le aree di lavoro

note: Expo
en: Show all windows
it: Mostra tutte le finestre

en: Enable this corner
it: Attivare quest'angolo

en: Type a command...
it: Inserisci un comanfdo...

en: Activation delay (ms)
it: Ritardo di attivazione (ms)

en: Unknown size
it: Dimensioni sconosciute

en: Unknown CPU
it: CPU Sconosciuta

en: Operating System
it: Sistema operativo

en: Cinnamon Version
it: Versione Cinnamon

en: Linux Kernel
it: Kernel Linux

en: Processor
it: Processore

en: Memory
it: Memoria

en: GiB
it: GB

en: Hard Drives
it: Dischi fissi

en: Hard Drive
it: Disco fisso

en: Graphics Card
it: Scheda grafica

en: Display Server
it: Server di visualizzazione

en: Display system information
it: Visualizza le informazioni di sistema

en: system, information, details, graphic, sound, kernel, version, about
it: sistema, informazioni, dettagli, grafica, suono, kernel, versione, info

en: System Info
it: Informazioni di sistema

en: Upload system information
it: Carica le informazioni di sistema

en: No personal information included
it: Non viene inclusa alcuna informazione personale

en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

en: Troubleshooting
it: Risoluzione problemi

en: Windows
it: Finestre

en: Positioning
it: Posizionamento

en: Tiling and Snapping
it: Affiancare ed agganciare

en: Inter-workspace
it: Passaggio tra aree di lavoro

en: Inter-monitor
it: Passaggio tra monitor

en: Workspaces
it: Aree di lavoro

en: Direct Navigation
it: Navigazione diretta

en: Screenshots and Recording
it: Cattura e registrazione dello schermo

en: Launchers
it: Lanciatori

en: Sound and Media
it: Audio e media

en: Quiet Keys
it: Tasti silenziosi

en: Universal Access
it: Accesso universale

en: Custom Shortcuts
it: Scorciatoie personalizzate

en: Pointer
it: Puntatore

en: Spices
it: Spice

note: KB Label                        Schema                  Key name Array?  Category General
en: Show the window selection screen
it: Mostra la schemata di selezione delle finestre

en: Show the workspace selection screen
it: Mostra la schermata di selezione delle aree di lavoro

en: Cycle through open windows
it: Scorri tra le finestre aperte

en: Cycle backwards through open windows
it: Scorri all'indietro tra le finestre aperte

en: Cycle through windows from all workspaces
it: Scorri tra le finestre di tutte le aree di lavoro

en: Cycle backwards through windows from all workspaces
it: Scorri all'indietro tra le finestre di tutte le aree di lavoro

en: Cycle through open windows of the same application
it: Scorri tra le finestre aperte della stessa applicazione

en: Cycle backwards through open windows of the same application
it: Scorri all'indietro tra le finestre aperte della stessa applicazione

en: Run dialog
it: Dialogo di esecuzione

note: General - Troubleshooting
en: Toggle Looking Glass
it: Attiva/disattiva Looking Glass

note: General - Pointer
en: Move pointer to the next monitor
it: Sposta il puntatore al monitor successivo

en: Move pointer to the previous monitor
it: Sposta il puntatore al monitor precedente

en: Unmaximize window
it: Ripristina la finestra

en: Activate window menu
it: Attiva il menù della finestra

en: Raise window
it: Alzare la finestra

en: Lower window
it: Abbassare la finestra

en: Toggle maximization state
it: Attiva/disattiva massimizzazione

en: Toggle fullscreen state
it: Attiva/disattiva schermo intero

en: Toggle shaded state
it: Attiva/disattiva finestra arrotolata

en: Toggle always on top
it: Attiva/disattiva sempre in primo piano

en: Toggle showing window on all workspaces
it: Finestre attive visibili in ogni area di lavoro

en: Increase opacity
it: Aumenta l'opacità

en: Decrease opacity
it: Diminuisci l'opacità

en: Toggle vertical maximization
it: Attiva/disattiva massimizzazione verticale

en: Toggle horizontal maximization
it: Attiva/disattiva massimizzazione orizzontale

note: Windows - Positioning
en: Resize window
it: Ridimensiona la finestra

en: Move window
it: Sposta la finestra

en: Center window in screen
it: Centra la finestra sullo schermo

en: Move window to upper-right
it: Sposta la finestra in alto a destra

en: Move window to upper-left
it: Sposta la finestra in alto a sinistra

en: Move window to lower-right
it: Sposta la finestra in basso a destra

en: Move window to lower-left
it: Sposta la finestra in basso a sinistra

en: Move window to right edge
it: Sposta la finestra verso il bordo a destra

en: Move window to top edge
it: Sposta la finestra verso il bordo in alto

en: Move window to bottom edge
it: Sposta la finestra verso il bordo in basso

en: Move window to left edge
it: Sposta la finestra verso il bordo a sinistra

note: Windows - Workspace-related
en: Move window to new workspace
it: Sposta la finestra nella nuova area di lavoro

en: Move window to workspace above
it: Sposta la finestra nell'area di lavoro in alto

en: Move window to workspace below
it: Sposta la finestra nell'area di lavoro in basso

en: Move window to workspace 1
it: Sposta la finestra nell'area di lavoro 1

en: Move window to workspace 2
it: Sposta la finestra nell'area di lavoro 2

en: Move window to workspace 3
it: Sposta la finestra nell'area di lavoro 3

en: Move window to workspace 4
it: Sposta la finestra nell'area di lavoro 4

en: Move window to workspace 5
it: Sposta la finestra nell'area di lavoro 5

en: Move window to workspace 6
it: Sposta la finestra nell'area di lavoro 6

en: Move window to workspace 7
it: Sposta la finestra nell'area di lavoro 7

en: Move window to workspace 8
it: Sposta la finestra nell'area di lavoro 8

en: Move window to workspace 9
it: Sposta la finestra nell'area di lavoro 9

en: Move window to workspace 10
it: Sposta la finestra nell'area di lavoro 10

en: Move window to workspace 11
it: Sposta la finestra nell'area di lavoro 11

en: Move window to workspace 12
it: Sposta la finestra nell'area di lavoro 12

note: Windows - Monitor-related
en: Move window to left monitor
it: Sposta la finestra sul monitor a sinistra

en: Move window to right monitor
it: Sposta la finestra sul monitor a destra

en: Move window to monitor above
it: Sposta la finestra sul monitor in alto

en: Move window to monitor below
it: Sposta la finestra sul monitor in basso

note: Workspaces - Direct Nav
en: Switch to workspace 1
it: Passa all'area di lavoro 1

en: Switch to workspace 2
it: Passa all'area di lavoro 2

en: Switch to workspace 3
it: Passa all'area di lavoro 3

en: Switch to workspace 4
it: Passa all'area di lavoro 4

en: Switch to workspace 5
it: Passa all'area di lavoro 5

en: Switch to workspace 6
it: Passa all'area di lavoro 6

en: Switch to workspace 7
it: Passa all'area di lavoro 7

en: Switch to workspace 8
it: Passa all'area di lavoro 8

en: Switch to workspace 9
it: Passa all'area di lavoro 9

en: Switch to workspace 10
it: Passa all'area di lavoro 10

en: Switch to workspace 11
it: Passa all'area di lavoro 11

en: Switch to workspace 12
it: Passa all'area di lavoro 12

note: System
en: Log out
it: Chiudi la sessione

en: Shut down
it: Spegni

en: Lock screen
it: Blocca schermo

note: System - Screenshots
en: Take a screenshot of an area
it: Cattura una schermata di un'area

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
it: Copia una schermata di un'area negli appunti

en: Take a screenshot
it: Cattura una schermata

en: Copy a screenshot to clipboard
it: Copia una schermata negli appunti

en: Take a screenshot of a window
it: Cattura una schermata di una finestra

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
it: Copia una schermata di una finestra negli appunti

en: Toggle recording desktop (must restart Cinnamon)
it: Registrazione del desktop (richiede il riavvio di Cinnamon)

note: System - Hardware
en: Switch monitor configurations
it: Cambia le configurazioni del monitor

en: Rotate display
it: Ruota schermo

en: Orientation Lock
it: Blocco orientazione

en: Increase screen brightness
it: Aumenta luminosità schermo

en: Decrease screen brightness
it: Riduci luminosità schermo

en: Toggle keyboard backlight
it: Attiva/disattiva retroilluminazione tastiera

en: Increase keyboard backlight level
it: Aumenta la retroilluminazione tastiera

en: Decrease keyboard backlight level
it: Riduci retroilluminazione tastiera

en: Toggle touchpad state
it: Alterna lo stato del touchpad

en: Turn touchpad on
it: Attiva touchpad

en: Turn touchpad off
it: Disattiva touchpad

en: Show power statistics
it: Mostra statistiche alimentazione

note: Launchers
en: Launch terminal
it: Avvia il terminale

en: Launch help browser
it: Avvia l'aiuto in linea

en: Launch calculator
it: Avvia la calcolatrice

en: Launch email client
it: Avvia il programma di posta elettronica

en: Launch web browser
it: Avvia il browser web

en: Home folder
it: Cartella Home

en: Mic mute
it: Silenzia il microfono

en: Launch media player
it: Avvia il riproduttore multimediale

en: Pause playback
it: Metti in pausa

en: Stop playback
it: Interrompi la riproduzione

en: Eject
it: Espelli

en: Rewind
it: Riavvolgi

en: Fast-forward
it: Avanzamento veloce

en: Repeat
it: Ripeti

note: Sound and Media Quiet
en: Volume mute (Quiet)
it: Disattiva l'audio (Silenzioso)

note: Not sure this is even necessary
en: Volume down (Quiet)
it: Abbassa il volume (Silenzioso)

en: Volume up (Quiet)
it: Alza il volume (Silenzioso)

note: Universal Access
en: Zoom in
it: Ingrandisci

en: Zoom out
it: Riduci

en: Turn screen reader on or off
it: Attiva/disattiva il lettore dello schermo

en: Increase text size
it: Aumenta la dimensione del testo

en: Decrease text size
it: Diminuisci la dimesione del testo

en: High contrast on or off
it: Attiva/disattiva il contrasto elevato

en: Manage keyboard settings and shortcuts
it: Gestisci impostazioni e scorciatoie da tastiera

en: keyboard, shortcut, hotkey
it: tastiera, scorciatoia, hotkey

en: Key repeat
it: Ripetizione tasti

en: Typing
it: Digitazione

en: Enable key repeat
it: Attiva la ripetizione dei caratteri

en: Repeat delay:
it: Ritardo:

en: Repeat speed:
it: Velocità:

en: Slow
it: Lenta

en: Fast
it: Veloce

en: Text cursor
it: Cursore testi

en: Text cursor blinks
it: Intermittenza del cursore sul testo

en: Blink speed:
it: Velocità dell'intermittenza:

en: Shortcuts
it: Scorciatoie

en: To edit a keyboard binding, click it and press the new keys, or press backspace to clear it.
it: Per attivare una combinazione di tasti, fai clic e premi i nuovi tasti,
    oppure premi backspace per eliminarla.

note: Text entry search field
en: Type to search shortcuts
it: Digita per cercare scorciatoie

en: Press Escape to cancel the search.
it: Premi Esc per annullare la ricerca.

en: Click to search by accelerator
it: Fai clic per cercare per acceleratore

en: Bindings
it: Associazioni

en: Add custom shortcut
it: Aggiungi scorciatoia personalizzata

en: Remove custom shortcut
it: Elimina scorciatoie personalizzate

en: Categories
it: Categorie

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Keyboard bindings
it: Combinazioni di tasti

en: Instance
it: Istanza

en: Layouts
it: Disposizioni

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently in use by <b>%(old)s</b>.
it: Questa combinazione di tasti, <b>%(combination)s</b> è attualmente usata da <b>%(old)s</b>.

en: If you continue, the combination will be reassigned to <b>%(new)s</b>.
it: Se decidi di continuare, la combinazione sarà riassegnata a <b>%(new)s</b>.

en: Do you want to continue with this operation?
it: Vuoi continuare?

en: Reset to default
it: Ripristina i valori predefiniti

en: Select a file
it: Scegli un file

en: Control mouse and touchpad settings
it: Impostazioni mouse e touchpad

en: mouse, touchpad, synaptic, double-click
it: mouse, touchpad, synaptic, doppio clic

en: Mouse and Touchpad
it: Mouse e touchpad

en: Left handed (mouse buttons inverted)
it: Impugnatura per mancini (i pulsanti del mouse sono invertiti)

en: Reverse scrolling direction
it: Inverti la direzione di scorrimento

en: Show position of pointer when the Control key is pressed
it: Evidenzia il puntatore quando si preme il tasto Control (Ctrl)

en: Emulate middle click by clicking both left and right buttons
it: Emula il pulsante centrale del mouse premendo contemporaneamente i pulsanti destro e sinistro

en: Paste the current selection when middle-click is pressed
it: Incolla la selezione corrente quando viene premuto il tasto centrale

en: Drag-and-drop threshold
it: Soglia di trascinamento

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner-number->units window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->units
en: pixels
it: pixel

en: Pointer size and speed
it: Dimensioni puntatore e velocità

en: Size
it: Dimensione

en: Smaller
it: Più piccolo

en: Larger
it: Più grande

en: Speed
it: Velocità

en: Device default
it: Predefinite del dispositivo

en: Constant
it: Costante

en: Adaptive
it: Adattivo

en: Acceleration
it: Accelerazione

en: Double-Click timeout
it: Tempo per il doppio clic

en: Timeout
it: Tempo limite

en: Double-click test
it: Prova il doppio clic

en: Enabled
it: Attivo

en: Disabled when a mouse is attached
it: Disabilitato quando è collegato un mouse

en: Touchpad is
it: Il touchpad è

en: Tap to click
it: Tocca per cliccare

en: Disable touchpad while typing
it: Disattiva il touchpad durante la digitazione

en: Default device behavior
it: Comportamento predefinito del dispositivo

en: Virtual button areas along bottom of touchpad
it: Aree dei pulsanti virtuali lungo la parte inferiore del touchpad

en: Use multiple fingers for right and middle click
it: Usa più dita per il clic destro e medio

en: Click actions
it: Azioni di clic

en: Scrolling
it: Scorrimento

en: Success!
it: Operazione riuscita!

en: Two-finger scrolling
it: Scorrimento a due dita

en: Edge scrolling
it: Scorrimento del bordo

en: Scrolling method
it: Metodo di scorrimento

en: Reduce exposure to blue light
it: Riduci l'esposizione alla luce blu

en: redshift, color, blue, light, filter, temperature
it: redshift, colore, blu, chiaro, filtro, temperatura

en: Night Light
it: Luce notturna

en: Enable night light
it: Abilita luce notturna

en: This feature makes the screen color warmer in the evening and during the night. By reducing blue light, it can prevent eye strain, headaches and improve sleep quality.
it: Questa funzione rende il colore dello schermo più caldo di sera e durante la notte. Ridurre la luce blu, può prevenire l'affaticamento degli occhi, i mal di testa e migliorare la qualità del sonno.

en: Color temperature
it: Temperatura colore

en: Click to preview
it: Clicca per l'anteprima

en: Automatic
it: Automatico

en: Specify start and end times
it: Specifica gli orari di inizio e fine

en: Schedule
it: Pianifica

en: to
it: a

en: Primary monitor
it: Monitor primario

en: Active monitor
it: Monitor attivo

en: The monitor specified below
it: Il monitor specificato di seguito

en: Notification preferences
it: Preferenze di notifica

en: notifications
it: notifiche

en: Notification settings
it: Impostazioni delle notifiche

en: Enable notifications
it: Abilita le notifiche

en: Remove notifications after their timeout is reached
it: Rimuovi le notifiche dopo un certo tempo

en: Show notifications on the bottom side of the screen
it: Mostra le notifiche nella parte bassa dello schermo

en: Monitor to use for displaying notifications
it: Monitor da utilizzare per visualizzare le notifiche

en: Display notifications over fullscreen windows
it: Visualizza le notifiche su finestre a schermo intero

en: Notification duration
it: Durata notifica

en: Display a test notification
it: Mostra una notifica di test

en: Media keys OSD
it: Tasti multimediali su schermo

en: Show media keys OSD
it: Mostra tasti multimediali OSD

en: Center Zone
it: Zona centrale

en: Panel height:
it: Altezza del pannello:

en: Left Zone
it: Zona sinistra

en: Right Zone
it: Zona destra

en: Panel width:
it: Larghezza del pannello:

en: Top Zone
it: Zona superiore

en: Bottom Zone
it: Zona inferiore

en: Panel Visibility
it: Visibilità del pannello

en: Auto hide panel
it: Nascondi il pannello automaticamente

en: Always show panel
it: Mostra sempre il pannello

en: Intelligently hide panel
it: Nascondi il pannello in modo intelligente

en: Auto-hide panel
it: Pannello a scomparsa automatica

en: Show delay
it: Ritardo comparsa

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units
en: milliseconds
it: millisecondi

en: Hide delay
it: Ritardo scomparsa

en: Customize
it: Personalizza

en: Panel appearance
it: Aspetto del pannello

en: Allow theme to determine font size
it: Consenti al tema di determinare la dimensione del carattere

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->font-size->description
en: Font size
it: Dimensione dei caratteri

en: Scale to panel size exactly
it: Ridimensiona esattamente le dimensioni del pannello

en: Scale to panel size optimally
it: Ridimensiona in modo ottimale le dimensioni del pannello

en: Colored icon size
it: Dimensioni delle icone colorate

en: Symbolic icon size
it: Dimensioni delle icone simboliche

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->fav-icon-size->units clock@cinnamon.org->settings-schema.js
en: px
it: pixel

en: Manage Cinnamon panel settings
it: Gestisci impostazioni del pannello Cinnamon

en: panel, height, bottom, top, autohide, size, layout
it: pannello, altezza, fondo, cima, nascondi automaticamente, dimensione, disposizione

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Panel
it: Pannello

en: Previous panel
it: Pannello precedente

en: Next panel
it: Pannello successivo

en: General Panel Options
it: Opzioni generali del pannello

en: Add new panel
it: Aggiungi nuovo pannello

en: Allow the pointer to pass through the edges of panels
it: Consente al puntatore di passare attraverso i bordi dei pannelli

en: Shut down immediately
it: Arresta immediatamente

en: 30 seconds
it: 30 secondi

en: 60 seconds
it: 60 secondi

en: 90 seconds
it: 90 secondi

en: 2 minutes
it: 2 minuti

en: 5 minutes
it: 5 minuti

en: 10 minutes
it: 10 minuti

en: 15 minutes
it: 15 minuti

en: 30 minutes
it: 30 minuti

en: 45 minutes
it: 45 minuti

en: 1 hour
it: 1 ora

en: 2 hours
it: 2 ore

en: 3 hours
it: 3 ore

en: Never
it: Mai

en: Unknown time
it: Tempo sconosciuto

en: hours
it: ore

en: Manage power settings
it: Gestisci impostazioni alimentazione

en: power, suspend, hibernate, laptop, desktop, brightness, screensaver
it: alimentazione, sospensione, ibernazione, laptop, desktop, luminosità, salvaschermo

en: Power Management
it: Gestione dell'alimentazione

en: Power options
it: Opzioni di alimentazione

en: On A/C power
it: Con alimentazione di rete

en: On battery power
it: Con alimentazione a batteria

en: Turn off the screen when inactive for
it: Disattiva lo schermo quando inattivo per

en: Suspend when inactive for
it: Sospendi quando inattivo per

en: When the lid is closed
it: Quando il coperchio è chiuso

en: Extra options
it: Opzioni aggiuntive

en: When the power button is pressed
it: Quando viene premuto il pulsante di alimentazione

en: Perform lid-closed action even with external monitors attached
it: Effettuare l'azione di chiusura coperchio anche con monitor esterni collegati

en: When the battery is critically low
it: Quando la batteria raggiunge un livello critico

en: Enable Hybrid Sleep
it: Abilita Sospensione Ibrida

en: Replaces Suspend with Hybrid Sleep
it: Sostituisci Sospensione con Sospensione Ibrida

en: Enable Hibernate after suspend
it: Abilita Ibernazione dopo sospensione

en: First suspend the machine and hibernate it after a certain amount of time.
it: Prima sospende la macchina e la iberna dopo un certo lasso di tempo.

en: Power mode controls the power usage of your computer. It can impact performance, battery life and fan noise.
it: Le opzioni di alimentazione controllano l'utilizzo di energia del computer. Può avere un impatto sulle prestazioni, sulla durata della batteria e sul rumore della ventola.

en: Power
it: Alimentazione

en: Batteries
it: Batterie

en: Screen brightness
it: Luminosità dello schermo

en: On battery, dim screen when inactive
it: Con la batteria, riduci la luminosità dello schermo quando inattivo

en: Brightness level when inactive
it: Livello di luminosità quando inattivo

en: Dim screen after inactive for
it: Riduci la luminosità dello schermo se inattivo per

en: Backlight brightness
it: Luminosità retroilluminazione

en: Devices
it: Dispositivi

en: Low battery notifications
it: Notifiche di batteria scarica

en: For wireless keyboard
it: Per tastiera senza fili

en: For wireless mouse
it: Per mouse senza fili

en: For other connected devices
it: Per altri dispositivi connessi

en: Caution low UPS, %s remaining
it: Attenzione, gruppo di continuità scarico, %s rimanente

en: Using UPS power - %s remaining
it: In funzione con UPS - ancora %s

en: Caution low UPS
it: Attenzione, gruppo di continuità scarico

en: Using UPS power
it: In funzione con UPS

en: Charging - %s until fully charged
it: In carica - %s alla carica completa

en: Caution low battery, %s remaining
it: Batteria quasi esaurita, ancora %s

en: Using battery power - %s remaining
it: Batteria in uso - ancora %s

en: Not discharging
it: Non scarica

en: Charging - fully charged
it: In carica - completamente carica

en: Empty
it: Scarica

en: Battery
it: Batteria

en: Uninterruptible power supply
it: Gruppo di continuità

en: Wireless mouse
it: Mouse senza fili

en: Wireless Keyboard
it: Tastiera senza fili

en: Cellphone
it: Cellulare

en: Ask
it: Chiedi

en: Power mode
it: Modalità di alimentazione

en: Cinnamon privacy settings
it: Impostazioni privacy di Cinnamon

en: privacy, recent, gtk, private
it: privacy, recenti, gtk, privato

en: Remember recently accessed files
it: Ricorda file aperti recentemente

en: Recent files
it: File recenti

en: Never forget old files
it: Non dimenticare mai i vecchi file

en: Number of days to remember old files
it: Numero di giorni per cui salvare i vecchi file

en: Internet connectivity
it: Connettività Internet

en: Check connectivity
it: Controlla la connettività

en: Check that network connections can reach the Internet. This makes it possible to detect captive portals, but also generates periodic network traffic.
it: Verificare che le connessioni di rete possano raggiungere Internet. Ciò consente di rilevare portali captive, ma genera anche traffico di rete periodico.

en: Lock immediately
it: Blocca immediatamente

en: 2 seconds
it: 2 secondi

en: 5 seconds
it: 5 secondi

en: 10 seconds
it: 10 secondi

en: 15 seconds
it: 15 secondi

en: 1 minute
it: 1 minuto

en: 3 minutes
it: 3 minuti

en: Manage screen lock settings
it: Gestisci impostazioni di blocco dello schermo

en: screensaver, lock, away, message
it: salvaschermo, blocco, away, messaggio

en: Screensaver
it: Salvaschermo

en: Screensaver settings
it: Impostazioni del salvaschermo

en: Delay before starting the screensaver
it: Ritardo prima di avviare il salvaschermo

en: This option defines the amount of time to wait before starting the screensaver, when the computer is not being used
it: Questa opzione definisce l'attesa per avviare il salvaschermo, quando il computer non è usato

en: Lock settings
it: Impostazioni di blocco

en: Lock the computer when put to sleep
it: Blocca il computer prima della sospensione

en: Enable this option to require a password when the computer wakes up from suspend
it: Abilitare questa opzione per richiedere la password al risveglio dalla sospensione

en: Lock the computer after the screensaver starts
it: Blocca il computer all'avvio del salvaschermo

en: Enable this option to require a password when the screen turns itself off, or when the screensaver activates after a period of inactivity
it: Abilitare questa opzione per richiedere la password quando lo schermo si spegne, o quando il salvaschermo viene attivato dopo un periodo di inattività

en: Delay before locking
it: Ritardo prima del blocco

en: This option defines the amount of time to wait before locking the screen, after showing the screensaver or after turning off the screen
it: Questa opzione definisce il tempo di attesa prima di bloccare lo schermo, dopo l'avvio del salvaschermo o dopo lo spegnimento dello schermo

en: Always show the clock
it: Mostra sempre l'orologio

en: Show the clock on the wallpaper instead of just on the unlock screen
it: Mostra l'orologio sullo sfondo invece che solo sulla schermata di sblocco

en: Use a custom date and time format
it: Utilizza un formato personalizzato per data e ora

en: Time Format
it: Formato dell'ora

en: Date Format:
it: Formato data:

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->description
en: Show information on date format syntax
it: Mostra le informazioni sulla sintassi del formato della data

en: Time Font
it: Carattere dell'ora

en: Date Font
it: Carattere della data

en: Away message
it: Messaggio di assenza

en: Show this message when the screen is locked
it: Mostra questo messaggio quando lo schermo è bloccato

en: This is the default message displayed on your lock screen
it: Questo è il messaggio predefinito mostrato nella schermata di blocco dello schermo

en: Font
it: Carattere

en: Ask for a custom message when locking the screen from the menu
it: Chiedi l'inserimento di un messaggio personalizzato quando si blocca lo schermo dal menù

en: This option allows you to type a message each time you lock the screen from the menu
it: Questa opzione consente di scrivere un messaggio ogni volta che si blocca lo schermo dal menù

en: Allow keyboard shortcuts
it: Consenti le scorciatoie da tastiera

en: Allow shortcuts like volume-control and media keys to be used on the lock screen
it: Consenti l'utilizzo delle scorciatoie come i tasti multimediali e del volume nella schermata di blocco

en: Show media player controls
it: Mostra i comandi del riproduttore multimediale

en: For compatible players, show playback controls while media is playing
it: Mostra i comandi dei riproduttori compatibili durante una riproduzione multimediale

en: Show album art
it: Mostra la copertina dell'album

en: If available, show album art while media is playing
it: Se disponibile, mostra la copertina dell'album durante una riproduzione multimediale

en: Show info panel
it: Mostra il pannello informazioni

en: Show the number of missed notifications and the battery status
it: Mostra il numero di notifiche perse e lo stato della batteria

en: Allow floating clock and album art widgets
it: Consenti ai widget dell'orologio e della copertina dell'album di fluttuare

en: When the default screensaver is active, allow the clock and album art widgets to float around randomly
it: Quando il salvaschermo predefinito è attivo, consenti ai widget dell'orologio e della copertina dell'album di fluttuare in giro casualmente

en: Starting Cinnamon
it: Avvio di Cinnamon

en: Leaving Cinnamon
it: Abbandono di Cinnamon

en: Switching workspace
it: Cambio dell'area di lavoro

en: Opening new windows
it: Apertura di nuove finestre

en: Maximizing windows
it: Ingrandimento finestre

en: Unmaximizing windows
it: Ripristino finestre

en: Tiling and snapping windows
it: Affiancamento e aggancio finestre

en: Inserting a device
it: Inserimento di un dispositivo

en: Removing a device
it: Rimozione di un dispositivo

en: Showing notifications
it: Comparsa delle notifiche

en: Changing the sound volume
it: Regolazione del volume

note: name,             position,        icon name,                  row,  col, pa id
en: Front Left
it: Anteriore sinistro

en: Front Right
it: Anteriore destro

en: Front Center
it: Anteriore centrale

en: Rear Left
it: Posteriore sinistro

en: Rear Right
it: Posteriore destro

en: Rear Center
it: Posteriore centrale

en: Side Left
it: Laterale sinistro

en: Side Right
it: Laterale destro

en: Softer
it: Più basso

en: Louder
it: Più alto

en: Muted
it: Muto

en: Click to unmute
it: Cliccare per riattivare il suono

en: Click to mute
it: Clicca per silenziare

en: Balance
it: Bilanciamento

en: Rear
it: Posteriore

en: Front
it: Anteriore

en: Soft
it: Basso

en: Loud
it: Alto

en: Input level
it: Livello d'ingresso

en: Output profile
it: Profilo di uscita

en: Test sound
it: Test sonoro

en: Test Sound
it: Test sonoro

en: Manage sound settings
it: Regolare le configurazioni del suono

en: sound, media, music, speakers, audio, microphone, headphone
it: suoni, media, musica, altoparlanti, audio, microfono, cuffie

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Sound
it: Audio

en: Output
it: Uscita

en: Device
it: Dispositivo

en: Device settings
it: Impostazioni del dispositivo

note: overamplification
en: Overamplification
it: Sovraamplificazione

en: Allow the volume to exceed 100%, with reduced sound quality.
it: Consenti al volume di superare il 100%, con una qualità del suono ridotta.

en: Input
it: Ingresso

en: No inputs sources are currently available.
it: Nessuna fonte d'ingresso disponibile.

en: Sounds
it: Suoni

en: Sounds Volume
it: Volume dei suoni

en: No application is currently playing or recording audio.
it: Nessuna applicazione sta riproducendo o registrando audio.

en: Manage your startup applications
it: Gestisci le tue applicazioni di avvio

en: startup, programs, boot, init, session, autostart, apps
it: avvio, programmi, boot, init, sessione, avvio automatico, apps

en: Startup Applications
it: Applicazioni d'avvio

en: Unavailable
it: Non disponibile

en: No description
it: Nessuna descrizione

en: No name
it: Nessun nome

en: Run now
it: Esegui ora

en: Could not execute '%s'
    %s
it: Impossibile eseguire '%s'
    %s

en: Custom command
it: Comando personalizzato

en: Choose application
it: Scegli applicazione

en: Add Startup Program
it: Aggiungi programma di avvio

en: Edit Startup Program
it: Modifica programma di avvio

en: Save
it: Salva

en: Command
it: Comando

en: Browse...
it: Sfoglia...

en: Comment
it: Commento

en: Startup delay
it: Ritardo avvio

en: The startup command cannot be empty
it: Il comando di avvio non può essere vuoto

en: The startup command is not valid
it: Il comando di avvio non è valido

en: Select Command
it: Seleziona comando

en: Search Applications...
it: Cerca applicazioni...

en: Add Application
it: Aggiungi applicazione

en: Manage themes to change how your desktop looks
it: Gestisci i temi per cambiare l'aspetto del desktop

en: themes, style
it: tema, stile

en: Themes
it: Temi

en: Mouse Pointer
it: Puntatore del mouse

en: Icons
it: Icone

en: Simplified settings...
it: Impostazioni semplificate...

en: Add/Remove
it: Aggiungi/Rimuovi

en: Miscellaneous options
it: Opzioni varie

en: Let applications decide
it: Lascia decidere alle applicazioni

en: Prefer dark mode
it: Preferisci modalità scura

en: Prefer light mode
it: Preferisci modalità chiara

en: Dark mode
it: Modalità scura

en: This setting only affects applications which support dark mode
it: Questa impostazione riguarda solo le applicazioni che supportano la modalità scura

en: Show icons in menus
it: Visualizza le icone nei menù

en: Show icons on buttons
it: Visualizza le icone nei pulsanti

en: Scrollbar behavior
it: Comportamento della barra di scorrimento

note: Translators: The 'trough' is the part of the scrollbar that the 'handle' rides in.  This setting determines whether clicking in that trough somewhere jumps directly to the new position, or if it only scrolls towards it.
en: Jump to position when clicking in a trough
it: Salta alla posizione quando fai clic sulla barra di scorrimento

en: Use overlay scroll bars
it: Usa le barre di scorrimento sovrapposte

en: Override the current theme's scrollbar width
it: Sostituisci la larghezza della barra di scorrimento del tema corrente

en: Scrollbar width
it: Larghezza barra di scorrimento

en: Changes may not apply to already-running programs, and may not affect all applications.
it: Le modifiche potrebbero non applicarsi ai programmi già in esecuzione e potrebbero non influire su tutte le applicazioni.

note: Position style combo on "Custom"
en: Custom
it: Personalizzato

en: Manage window tiling preferences
it: Gestisci le preferenze di affiancamento delle finestre

en: window, tile, flip, tiling, snap, snapping
it: finestra, affianca, vibra, disponi, aggancia, agganciamento

en: Window Tiling
it: Affiancamento finestre

en: Enable Window Tiling and Snapping
it: Abilita l'affiancamento e l'aggancio delle finestre

en: Maximize, instead of tile, when dragging a window to the top edge
it: Trascinando una finestra sul bordo superiore, massimizza invece di affiancare

en: Change your user preferences and password
it: Modifica preferenze utente e password

en: user, account, information, details, password
it: utente, account, informazioni, dettagli, password

en: Account details
it: Dettagli dell'account

en: Click to change your picture
it: Clicca per modificare la tua immagine

en: Take a photo...
it: Cattura una foto ...

en: Click to change your name
it: Clicca per modificare il tuo nome

en: Click to change your password
it: Clicca per modificare la tua password

en: Current password
it: Password attuale

en: Wrong password
it: Password errata

en: Internal Error
it: Errore Interno

en: Manage window preferences
it: Gestisci preferenze finesta

en: windows, titlebar, edge, switcher, window list, attention, focus
it: finestre, barra del titolo, margine, switcher, elenco finestre, attenzione, focus

en: Titlebar
it: Barra del titolo

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Classic Mac
it: Mac Classico

en: Buttons layout
it: Disposizione dei pulsanti

en: Toggle Shade
it: Attiva/disattiva arrotola

en: Toggle Maximize
it: Attiva/disattiva massimizzazione

en: Toggle Maximize Horizontally
it: Attiva/disattiva massimizzazione orizzontale

en: Toggle Maximize Vertically
it: Attiva/disattiva massimizzazione verticale

en: Toggle on all workspaces
it: Attiva/disattiva su tutte le aree di lavoro

en: Lower
it: Abbassa

en: Action on title bar double-click
it: Azione al doppio clic sulla barra del titolo

en: Action on title bar middle-click
it: Azione al clic centrale sulla barra del titolo

en: Action on title bar right-click
it: Azione al clic destro sulla barra del titolo

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Nothing
it: Nulla

en: Shade and unshade
it: Arrotola/srotola

en: Adjust opacity
it: Regola opacità

en: Action on title bar with mouse scroll
it: Azione allo scorrimento del mouse sulla barra del titolo

en: Minimum opacity
it: Opacità minima

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-behave->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-behave->title window-list@cinnamon.org->setting
en: Behavior
it: Comportamento

en: Window Focus
it: Fuoco delle finestre

en: Click
it: Clic

en: Sloppy
it: Lento

en: Window focus mode
it: Rendere attiva una finestra (focus)

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
it: La modalità di focus delle finestre indica come vengono attivate le finestre. I possibili valori sono tre: "Clic" indica che è necessario fare clic sulle finestre al fine di dare loro il focus, "Lento" indica che le finestre ottengono il focus quando il puntatore entra nella loro area, "Mouse" indica che le finestre ottengono il focus quando il puntatore entra nella loro area e lo perdono quando abbandona tale area.

en: Automatically raise focused windows
it: Elevare automaticamente le finestre a fuoco

en: Bring windows which require attention to the current workspace
it: Portare le finestre che richiedono attenzione all'area di lavoro corrente

note: It's weird to show a combo for two items. For now this is simpler to explain as a switch...
en: Give focus to new windows launched from a terminal
it: Metti a fuoco le nuove finestre lanciate da un terminale

en: Normally, all windows created by the user are given initial focus. This controls whether or not to include programs launched from a terminal.
it: Normalmente viene assegnata la messa a fuoco iniziale a tutte le finestre create dall'utente. Questo controlla se includere o meno i programmi lanciati da un terminale.

note: ######
en: Attach dialog windows to the parent window
it: Connetti le finestre di dialogo alla finestra padre

en: Moving and Resizing Windows
it: Spostamento e ridimensionamento delle finestre

en: Cursor
it: Cursore

en: Manual
it: Manuale

en: Center
it: Centrato

en: Location of newly opened windows
it: Posizionamento delle nuove finestre aperte

en: Special key to move and resize windows
it: Tasto speciale di spostamento e ridimensionamento finestre

en: While the special key is pressed, windows can be dragged with the left mouse button and resized with the right mouse button.
it: Durante la pressione del tasto speciale, le finestre possono essere spostate con il tasto sinistro del mouse e ridimensionate con il tasto destro del mouse.

en: Draggable border width
it: Larghezza bordo trascinabile

en: Narrower
it: Più stretta

en: Wider
it: Più larga

en: This adjusts the width of that portion of the window border used for resizing.
it: Questo regola la larghezza di quella parte del bordo della finestra utilizzata per il ridimensionamento.

en: Icons only
it: Solo icone

en: Thumbnails only
it: Solo miniature

en: Icons and thumbnails
it: Icone e miniature

en: Icons and window preview
it: Icone e anteprima delle finestre

en: Window preview (no icons)
it: Anteprima delle finestre (nessuna icona)

en: Alt-Tab switcher style
it: Stile selettore Alt-Tab

en: Display the alt-tab switcher on the primary monitor instead of the active one
it: Mostra il selettore Alt-Tab sullo schermo principale invece che su quello attivo

en: Move minimized windows to the end of the alt-tab switcher
it: Sposta le finestre ridotte a icona alla fine del selettore Alt-Tab

en: Delay before displaying the alt-tab switcher
it: Ritardo prima di mostrare il selettore Alt-Tab

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all- workspaces->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all-
en: Show windows from all workspaces
it: Mostra le finestre di tutte le aree di lavoro

en: Warp mouse pointer to the new focused window
it: Sposta il puntatore del mouse sulla nuova finestra focalizzata

en: Manage workspace preferences
it: Gestisci le preferenze delle aree di lavoro

en: workspace, osd, expo, monitor
it: area di lavoro, osd, expo, monitor

en: Workspace Options
it: Opzioni delle aree di lavoro

en: Enable workspace OSD
it: Attiva l'indicatore a schermo dell'area di lavoro

en: Allow cycling through workspaces
it: Consenti lo spostamento tra le aree di lavoro

en: Only use workspaces on primary monitor (requires Cinnamon restart)
it: Usa le aree di lavoro solo sul monitor principale (è necessario riavviare Cinnamon)

en: Display Expo view as a grid
it: In modalità Expo disponi le aree di lavoro come una griglia

en: Single Click
it: Clic singolo

en: Double Click
it: Doppio clic

en: Drag
it: Trascina

en: Secondary Click
it: Clic secondario

en: _Text
it: _Testo

en: _Icons
it: _Icone

en: _Both
it: _Entrambi

en: _Horizontal
it: _Orizzontale

en: _Vertical
it: _Verticale

en: Cinnamon just crashed
it: Cinnamon è appena andato in crash

en: Disable downloaded applets, desklets and extensions
it: Disabilita applet, desklet ed estensioni scaricate

en: You are currently running in fallback mode.
it: Attualmente sei in esecuzione in modalità fallback.

en: If you suspect the source of the crash is a local extension, applet or desklet, you can disable downloaded add-ons using the checkbox below.
it: Se sospetti che la fonte del crash sia un'estensione, un'applet o un desklet locale, puoi disabilitare i componenti aggiuntivi scaricati utilizzando la casella di controllo seguente.

en: Do you want to restart Cinnamon?
it: Vuoi riavviare Cinnamon?

en: Version %s (%s)
it: Versione %s (%s)

en: Version %s
it: Versione %s

en: Updated on %s
it: Aggiornato il %s

en: About %s
it: Informazioni su %s

en: the type of the Spice
it: la tipologia di Spice

en: the UUID of the Spice
it: l'UUID della Spice

en: Unable to locate %s %s
it: Impossibile individuare %s %s

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->description
en: XRandR monitor control applet
it: Applet XRandR per il controllo del monitor

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Windows Quick List
it: Lista di finestre rapida

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Quickly access windows from all workspaces
it: Accedi velocemente alle finestre da tutte le aree di lavoro

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click to display and manage system notifications
it: Cliccare per gestire le impostazioni di notifica

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->description
en: Ignore transient notifications
it: Ignora le notifiche temporanee

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->tooltip
en: Check this to ignore transient notifications.
it: Seleziona per ignorare le notifiche temporanee.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showEmptyTray->description
en: Show empty tray
it: Visualizza icona vuota

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->showEmptyTray->tooltip
en: Check this to show the tray even when there are no new notifications.
it: Seleziona questa opzione per mostrare l'icona nella barra anche se non sono presenti nuove notifiche.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showNotificationCount->description
en: Show the number of notifications
it: Mostra il numero di notifiche

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show notifications
it: Mostra le notifiche

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the notification popup menu.
it: Imposta i tasti per mostrare il menù a comparsa delle notifiche.

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->tooltip
en: Set keybinding(s) to clear all notifications.
it: Imposta i tasti per rimuovere tutte le notifiche.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemSettings->description inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemNotificationSettings->description
en: Open notification settings
it: Apri impostazioni di notifica

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->name
en: System Tray
it: Area di notifica

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons
it: Applet che ospita tutte le icone della barra di sistema

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Control the trash from the panel
it: Mostra il cestino nel pannello

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Separator
it: Separatore

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A separator icon which can be added multiple times
it: Icona di separazione che può essere aggiunta varie volte

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Corner bar
it: Barra d'angolo

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A bar designed to be placed in the corner, used to show the desktop, desklets, the workspace selector or the window selector.
it: Una barra progettata per essere posizionata in un angolo, utilizzata per mostrare il desktop, i desklet, il selettore dell'area di lavoro o il selettore della finestra.

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->description
en: Click action
it: Azione al clic

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-
en: Middle click action
it: Azione clic centrale

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click- action->description
en: Shift + click action
it: Azione al Maiusc + clic

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->description
en: Shift + middle click action
it: Azione al Maiusc + clic centrale

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->description workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Scroll wheel behavior
it: Comportamento della rotella di scorrimento

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces
it: Cambia area di lavoro

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces (reversed)
it: Cambia area di lavoro (invertito)

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at- desktop->description
en: Peek at the desktop on hover
it: Mostra il desktop al passaggio del mouse

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip
en: Peek at the desktop when hovering the applet
it: Mostra il desktop al passaggio del mouse sull'applet

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description
en: Blur effect
it: Effetto sfocatura

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip
en: Blur windows when peeking at the desktop
it: Sfoca le finestre quando viene mostrato il desktop

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description
en: Hover delay
it: Ritardo al passaggio del mouse

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip
en: Delay before Peek shows desktop
it: Ritardo prima che venga mostrato il desktop

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->description
en: Window opacity
it: Opacità della finestra

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip
en: Change the opacity of windows when peeking at the desktop
it: Modifica l'opacità delle finestre quando viene mostrato il desktop

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Launch applications from the panel
it: Avvia applicazioni dal pannello

note: panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->allow- dragging->description
en: Allow dragging of launchers
it: Permetti lo spostamento dei lanciatori

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access the documents you recently opened
it: Accedere ai documenti aperti di recente

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings API Demo
it: Demo dell'API impostazioni

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A sample applet for demonstrating the capabilities and usage of the applet and desklet settings API
it: Una applet di esempio per dimostrare le capacità e l'utilizzo di una applet e le API desklet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page1->title
en: Visible settings
it: Configurazioni visibili

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page2->title
en: Choosers
it: Selettori

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page3->title settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section5->title
en: Command settings
it: Configurazione dei comandi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page4->title
en: Editable list settings
it: Impostazioni personalizzate di lista

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page5->title
en: Dependencies
it: Dipendenze

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section0->title
en: Info
it: Informazioni

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->title
en: File choosers
it: Selettori di file

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->title
en: Menu settings
it: Impostazioni del menù

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section4->title
en: Animation settings
it: Configurazione delle animazioni

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section6->title
en: Other choosers
it: Altri selettori

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section7->title
en: My list
it: La mia lista

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section8->title
en: Show dependencies section
it: Mostra la sezione dipendenze

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section9->title
en: Dependencies section
it: Sezione dipendenze

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->label- info->description
en: Play with these widgets and see the automatic reaction in the panel applet.
    
    This is a label, and the content can't be modified nor accessed. You may want to use a label to show additional hints or instructions, for example.
it: Gioca con questi widget e osserva la reazione automatica nell'applet del pannello.
    
    Questa è un'etichetta e non è possibile modificare né accedere al contenuto. Potresti voler utilizzare un'etichetta per mostrare ulteriori suggerimenti o istruzioni, ad esempio.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->description
en: The icon to use in the panel
it: L'icona per il pannello

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->tooltip
en: Select an icon file, or you can type an icon name into the entry box
it: Seleziona un file per l'icona, oppure puoi scrivere un nome dell'icona dentro la casella d'inserimento

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->description
en: The background color for the applet
it: Il colore di sfondo per l'applet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->tooltip
en: Click the button to select a new background color for this applet
it: Clicca il pulsante per selezionare un nuovo colore di sfondo per questa applet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->description
en: Applet width in the panel
it: Larghezza dell'applet nel pannello

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->tooltip
en: Increase or decrease this spinner value to make the applet wider or narrower in the panel
it: Aumenta o riduci questo valore per allargare o strigere l'applet nel pannello

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->description
en: Please pick an option
it: Scegli un'opzione

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: First Choice
it: Prima scelta

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Second Choice
it: Seconda scelta

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Third Choice
it: Terza scelta

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Fourth Choice
it: Quarta scelta

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->tooltip
en: A combo selection can select between int, boolean, float, and string values
it: Una selezione combinata consente la scelta tra interi, booleani, virgola mobile e valori di stringa

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale- demo->description
en: Here is a demonstration of bidirectional control
it: Ecco una dimostrazione di controllo bidirezionale

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale-demo->tooltip
en: If you adjust this scale, it updates in the applet.  If you adjust the scale in the applet, it updates here
it: Se regoli questa scala, essa si aggiorna nell'applet. Se regoli la scala nell'applet, essa si aggiorna qui

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->description
en: Check this to use a custom label
it: Marcare questo per usare un'etichetta personalizzata

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->tooltip
en: Checking this box allows you to set a custom label in the field below - this demonstrates setting dependencies
it: La selezione di questa casella ti consente di impostare un'etichetta personalizzata nel campo qui sotto - ciò implica di impostare le dipendenze

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- label->description
en: Custom Applet Label
it: Etichetta personalizzata dell'applet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-label->tooltip
en: Set your custom label here.  This field is unavailable unless the switch above is enabled
it: Impostare l'etichetta personalizzata qui. Questo campo è disponibile solo se il selettore sopra è abilitato

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->description
en: Animation type
it: Tipo di animazione

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->tooltip
en: A tween chooser has as value a string, which you can pass as transition to Tweener.addTween()
it: Un selettore tween è una stringa, che puoi passare come una transizione a  Tweener.addTween()

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->effect- style->description
en: Effect type
it: Tipo di effetto

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo- button->description
en: Don't Press This Button!!!
it: Non Premere Questo Pulsante!!!

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo-button->tooltip
en: Pressing this button activates a callback method in the applet - go ahead, press it.
it: Premendo questo pulsante si attiva un metodo di callback nell'applet - premerlo per procedere.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->signal- test->description
en: This is a test widget for individual key signal firing
it: Questo è un widget di prova per il segnale di accensione a tasto singolo

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->keybinding- test->description
en: Set the keybinding here to activate an action
it: Impostare qui la combinazione di tasti per attivare un'azione

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->file- select->description
en: Choose a file
it: Scegli un file

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->directory- select->description
en: Choose a directory
it: Scegli una cartella

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->sound- select->description
en: Choose a sound
it: Scegli un suono

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->font- select->description
en: Choose a font
it: Scegli un tipo di carattere

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->description
en: You can type paragraphs and lists here
it: Qui puoi scrivere paragrafi e liste

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->tooltip
en: This setting type is useful for multi-line lists, and text that is too long to fit in an entry widget.
    You can manually set the height of the text view with the 'height' property. This one is set to 150. Default is 200.
it: Questo tipo di impostazione è utile per le liste multi-linea, e il testo che è troppo lungo per rientrare in un widget di ingresso.
    È possibile impostare manualmente l'altezza della visualizzazione del testo con la proprietà 'height'. Questo è impostato a 150. Il default è 200.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->date- select->description
en: Choose a Date
it: Sceglio una data

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->time- select->description
en: Choose a Time
it: Scegli un Orario

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->description
en: Custom tree widget
it: Personalizzare widget ad albero

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Resident
it: Residente

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Address
it: Indrizzo

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Id number
it: Numero identificativo id

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description
en: Icon
it: Icona

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Shortcut key
it: Tasto scorciatoia

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: File Path
it: Percorso del file

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->description
en: Show the dependencies section
it: Mostrare la sezione della dipendenze

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->tooltip
en: Checking this box shows the Dependencies section below. Unchecking hides it.
it: Selezionando questa casella viene mostrata la sezione Dipendenze, di seguito. La deselezione lo nasconde.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->deps-info->description
en: You can see this section because the switch above is on. Try switching it off and see what happens.
it: Tu puoi vedere questa sezione perché il commutatore qui sopra è attivato. Prova a disattivarlo per vedere che succede.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->description
en: Show info
it: Mostra informazioni

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #1
it: Mostrare info #1

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #2
it: Mostrare info #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Don't show info #1 or #2
it: Non mostrare info #1 o #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info1->description
en: Info #1: You are seeing this info because the first option is selected in the combo box above. Try selecting different options to see different information.
it: Info n. 1: stai visualizzando queste informazioni perché è selezionata la prima opzione nella casella combinata sopra. Prova a selezionare altre opzioni per visualizzare informazioni diverse.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info2->description
en: Info #2: You are seeing different text now because you selected the second option in the combo box above.
it: Info 2: ora visualizzi testo diverso perché hai selezionato la seconda opzione nella casella combinata sopra.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin->description
en: Number value
it: Valore numerico

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info1->description
en: The value of the spinner above is less than 5
it: Il valore dello spinner sopra riportato è inferiore a 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info2->description
en: The value of the spinner above is greater than or equal to 5
it: Il valore dello spinner sopra è maggiore o uguale a 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- widget->description
en: Try out this custom widget!
it: Prova questo widget personalizzato!

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon menu
it: Menù principale di Cinnamon

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-layout->title
en: Layout and content
it: Disposizione e contenuto

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->overlay-key->description
en: Keyboard shortcut to open and close the menu
it: Scorciatoia da tastiera per aprire e chiudere il menù

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->description
en: Use a custom icon and label
it: Usa un'icona e un'etichetta personalizzate

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->tooltip
en: Check this to specify a custom icon and label
it: Selezionare questa opzione per specificare un'icona e un'etichetta personalizzate

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->tooltip
en: Select an icon to show in the panel.
it: Seleziona un icona da mostrare nel pannello.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->description
en: Icon size
it: Dimensioni icona

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->description
en: Text
it: Testo

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->tooltip
en: Enter custom text to show in the panel.
it: Inserisci un testo personalizzato da mostrare nel pannello.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->description
en: Show category icons
it: Mostra le icone delle categorie

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on categories.
it: Scegli se mostrare o meno le icone sulle categorie.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->description
en: Categories icon size
it: Dimensioni delle icone delle categorie

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application- icons->description
en: Show application icons
it: Mostra le icone delle applicazioni

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on applications.
it: Scegli se mostrare o meno le icone delle applicazioni.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->description
en: Applications icon size
it: Dimensioni delle icone delle applicazioni

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->description
en: Show favorites and session buttons
it: Mostra preferiti e pulsanti di sessione

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->tooltip
en: Choose whether or not to show the left pane of the menu.
it: Scegli se mostrare o meno il riquadro sinistro del menù.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->fav-icon-size->description
en: Favorites icon size
it: Dimensioni delle icone dei preferiti

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->description
en: Show favorites
it: Mostra preferiti

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->tooltip
en: Choose whether or not to show favorite files in the menu.
it: Scegli se mostrare o meno i file preferiti nel menù.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->description
en: Show bookmarks and places
it: Mostra segnalibri e risorse

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->tooltip
en: Choose whether or not to show bookmarks and places in the menu.
it: Scegli se mostrare o meno i segnalibri e le risorse nel menù.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->description
en: Show recents
it: Mostra elementi recenti

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->tooltip
en: Choose whether or not to show recents in the menu.
it: Scegli se mostrare o meno gli elementi recenti nel menù.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->description
en: Change categories on hover
it: Cambia categorie al passaggio del mouse

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->tooltip
en: Choose whether or not to change categories by hovering.
it: Scegli se variare o meno le categorie passandoci sopra con il mouse.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->description
en: Enable autoscrolling in application list
it: Abilita lo scroll automatico nella lista delle applicazioni

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->tooltip
en: Choose whether or not to enable smooth autoscrolling in the application list.
it: Abilita l'autoscroll naturale nella lista delle applicazioni.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->description
en: Enable filesystem path entry in search box
it: Permetti di aggiungere il percorso nella casella di ricerca

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->tooltip
en: Allows path entry in the menu search box.
it: Permetti l'inserimento del percorso dei file nella casella di ricerca del menù.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->description
en: Force the panel to be visible when opening the menu
it: Forza il pannello ad essere visibile quando si apre il menù

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->tooltip
en: Opening the menu will also show the main panel (which may be auto-hidden).
it: Aprire il menù mostrerà anche il pannello principale (che potrebbe essere automaticamente nascosto).

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Open the menu when I move my mouse over it
it: Apri il menù al passaggio del puntatore del mouse

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->tooltip
en: Enable opening the menu when the mouse enters the applet
it: Abilita l'apertura del menù quando il mouse entra nello spazio dell'applet

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->description
en: Menu hover delay
it: Ritardo del menù al passaggio del puntatore

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->tooltip
en: Delay before the menu opens when hovered
it: Ritardo prima che si apra il menù al passaggio del puntatore

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->description
en: Use menu animations
it: Usa le animazioni per il menù

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->tooltip
en: Allow the menu to animate on open and close
it: Attiva le animazioni del menù in apertura e chiusura

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->description
en: Open the menu editor
it: Apri l'editor del menù

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->tooltip
en: Press this button to customize your menu entries.
it: Premi per personalizzare le voci del menù.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->reset-menu-size- button->description
en: Restore the menu to its original size
it: Ripristina il menù alla sua dimensione originale

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Slideshow Controls
it: Controlli slideshow

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Basic controls for the Cinnamon slideshow
it: Controlli di base per lo slideshow di Cinnamon

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access removable drives
it: Accedere ai dispositivi rimovibili

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Minimize all windows
it: Minimizza tutte le finestre

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings Applet
it: Applet impostazioni

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon Settings
it: Impostazioni di Cinnamon

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Window list
it: Elenco finestre

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list
it: Elenco finestre principale di Cinnamon

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-alerts->description
en: Show an alert in the window list when a window from another workspace requires attention
it: Segnala nell'elenco finestre se una finestra in un'altra area di lavoro richiede attenzione

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- scrolling->description
en: Enable mouse-wheel scrolling in the window list
it: Abilita lo scorrimento dell'elenco delle finestre con la rotella del mouse

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->reverse- scrolling->description
en: Reverse the direction of mouse-wheel scrolling in the window list
it: Inverti la direzione della rotella del mouse quando si scorre l'elenco delle finestre

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- minimize->description
en: Left click to minimize window
it: Clicca con il tasto sinistro per ridurre a icona la finestra

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- close->description
en: Middle click to close window
it: Clicca con la rotellina del mouse per chiudere la finestra

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-show- label->description
en: Show window names in the panel
it: Mostra i nomi delle finestre nel pannello

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->description
en: Window button width in the panel
it: Larghezza del pulsante della finestra nel pannello

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->buttons-use-entire- space->description
en: Window buttons can have different sizes and use the entire space available
it: I pulsanti delle finestre possono avere dimensioni diverse e utilizzare tutto lo spazio disponibile

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->description
en: Choose what to show when hovering over a window button
it: Scegli cosa mostrare quando passi il mouse sopra un pulsante della finestra

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Title
it: Titolo

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Thumbnail
it: Miniatura

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview-show- label->description
en: Show title above thumbnail
it: Mostra i titoli sopra le miniature

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->description
en: Thumbnail size
it: Dimensione miniatura

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Largest
it: Il più grande

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list with app grouping
it: Elenco della finestra principale di Cinnamon con raggruppamento di app

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->thumbnailsPage->title schema.json->thumbnailsSection->title
en: Thumbnails
it: Anteprime

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->contextMenuPage->title
en: Context Menu
it: Menù contestuale

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hotKeysSection->title
en: Hot Keys
it: Tasti di scelta rapida

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->appButtonsSection->title
en: Application Buttons
it: Pulsanti delle applicazioni

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hoverPeekSection->title
en: Hover Peek
it: Occhiata rapida

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->group- apps->description
en: Group windows by application
it: Raggruppa le finestre per applicazione

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Mouse wheel scroll action
it: Azione di scorrimento della rotellina del mouse

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Cycle apps
it: Scorri le applicazioni

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Cycle windows
it: Scorri le finestre

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->description
en: Left click action
it: Azione clic sinistro

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Toggle activation of last focused window
it: Attiva / disattiva l'attivazione dell'ultima finestra focalizzata

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Launch new app instance
it: Avvia nuova istanza app

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Close last focused window in group
it: Chiudi l'ultima finestra focalizzata nel gruppo

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-display- settings->description
en: Show windows from other monitors
it: Mostra finestre da altri monitor

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-display- settings->options
en: Only from monitors without a window list
it: Solo da monitor senza elenco finestre

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-display- settings->options
en: From all monitors
it: Da tutti i monitor

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->cycleMenusHotkey->description
en: Global hotkey for cycling through thumbnail menus
it: Tasto di scelta rapida globale per scorrere i menù delle miniature

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- hotkey->description
en: Global hotkey to show the order of apps
it: Tasto di scelta rapida globale per mostrare l'ordine delle app

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->description
en: Duration of the apps order display on hotkey press
it: Durata della visualizzazione dell'ordine delle app alla pressione del tasto di scelta rapida

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->super-num- hotkeys->description
en: Enable Super+<number> shortcut to switch/open apps
it: Abilita la scorciatoia Super+<numero> per cambiare/aprire le app

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->description
en: Button label
it: Etichetta pulsante

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Application name
it: Nome dell'applicazione

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title
it: Titolo finestra

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title (only for the focused window)
it: Titolo della finestra (solo per la finestra in primo piano)

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->description
en: Launcher animation
it: Animazione del launcher

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->number- display->description
en: Show window count numbers
it: Mostra i numeri di conteggio delle finestre

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-app-button- dragging->description
en: Enable app button dragging
it: Abilita il trascinamento del pulsante dell'app

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail-scroll- behavior->description
en: Cycle windows on mouse wheel scroll
it: Scorri le finestre con la rotella del mouse

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- thumbnails->description
en: Show thumbnails
it: Mostra le miniature

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->animate- thumbnails->description
en: Animate thumbnails
it: Animare le anteprime

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->vertical- thumbnails->description
en: Enable vertical thumbnails
it: Abilita miniature verticali

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->sort- thumbnails->description
en: Sort thumbnails according to the last focused windows
it: Ordina le anteprime in base alle ultime finestre focalizzate

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->highlight-last- focused-thumbnail->description
en: Highlight the thumbnail of the last focused window
it: Evidenzia la miniatura dell'ultima finestra focalizzata

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->onclick- thumbnails->description
en: Click to show thumbnails
it: Fai clic per mostrare le anteprime

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->description
en: Delay before showing thumbnails
it: Ritardo prima di mostrare le anteprime

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-hover- peek->description
en: Show the window when hovering its thumbnail
it: Mostra la finestra quando si passa con il mouse sulla sua miniatura

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->description
en: Window fade-in time
it: Tempo di dissolvenza di entrata della finestra

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- out->description
en: Window fade-out time
it: Tempo di dissolvenza di uscita della finestra

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->units
en: percent
it: percento

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- recent->description
en: Show recent items
it: Mostra elementi recenti

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->autostart-menu- item->description
en: Show autostart option
it: Mostra opzione di avvio automatico

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->description
en: Apply the monitor move option to all windows
it: Applica l'opzione di spostamento del monitor a tutte le finestre

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->tooltip
en: When clicking "Move to monitor" in the context menu, this option will move all of an app's windows instead of just the last focused window from the app.
it: Quando fai clic su "Sposta sul monitor" nel menù di scelta rapida, questa opzione sposta tutte le finestre di un'app anziché solo l'ultima finestra focalizzata dall'app.

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Expo view
it: Clicca o passa sopra con il mouse per attivare la visualizzazione Expo

note: expo@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate expo on hover
it: Attiva il dispiegamento al sorvolo

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Inhibit Applet
it: Applet di inibizione

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->description
en: This applet is used to disable notifications and power management (including the screensaver and the session from going idle)
it: Questa applet è utilizzata per disabilitare le notifiche e la gestione delle impostazioni di risparmio energetico (incluso il salvaschermo e la sospensione della sessione)

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->description
en: Inhibit power management
it: Inibisci gestione alimentazione

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit power management.
it: Imposta la scorciatoia da tastiera per inibire la gestione dell'alimentazione.

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->description
en: Inhibit notifications
it: Inibisci notifiche

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit notifications.
it: Imposta la scorciatoia da tastiera per inibire le notifiche.

note: inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemPowerSettings->description
en: Open power settings
it: Apri impostazioni energetiche

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Workspace switcher
it: Cambio area di lavoro

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Select the workspace from the panel
it: Seleziona l'area di lavoro dal pannello

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->description
en: Type of display
it: Tipo di visualizzazione

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->tooltip
en: Note that the visual representation will only work if your panel is large enough to display it properly, otherwise the simple style will be used.
it: Si noti che la rappresentazione visiva funzionerà solo se il pannello è abbastanza grande da visualizzarlo correttamente, altrimenti verrà utilizzato lo stile semplice.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: A visual representation of the workspaces
it: Rappresentazione visiva delle aree di lavoro

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: Simple buttons
it: Pulsanti semplici

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->tooltip
en: Reverse or disable the direction of the scroll in the workspace list.
it: Inverti o disabilita la direzione dello scorrimento nell'elenco delle aree di lavoro.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Reversed
it: Al contrario

note: printers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Manage print jobs
it: Gestire i lavori di stampa

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->description
en: Show printer icon
it: Mostra icona stampante

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: Always
it: Sempre

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printers exist
it: Quando esistono stampanti

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printing
it: Durante la stampa

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->tooltip
en: Choose when to show the printer icon in the panel
it: Scegli quando mostrare l'icona della stampante nel pannello

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to control sound and music
it: Un'applet per controllare audio e musica

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->playerControl->description
en: Control Players
it: Controllo di riproduzione

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->extendedPlayerControl->description
en: Show Loop and Shuffle controls
it: Mostra impostazioni di ripetizione e riproduzione casuale

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show menu
it: Mostra menù

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the sound applet menu.
it: Imposta i tasti per mostrare il menù dell'applet audio.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->description
en: Always show input switch
it: Mostra sempre l'interruttore di input

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->tooltip
en: Always show the 'Mute input' switch in the context menu.
it: Mostra sempre l'interruttore "Muta input" nel menù contestuale.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showtrack->description
en: Show song information on the panel
it: Visualizza informazioni sui brani nel pannello

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->units
en: characters
it: caratteri

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->description
en: Limit song information to
it: Limitare informazioni brano a

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute
it: Attiva/disattiva muto

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute output
it: Commutare il silenzio output

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute input
it: Commutare il silenzio input

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->description
en: Action on middle click
it: Azione in caso di click con la rotella del mouse

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->middleShiftClickAction->description
en: Action on shift+middle click
it: Azione su Maiusc+clic centrale

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->horizontalScroll->description
en: Use horizontal scrolling to move between tracks
it: Usare lo scrolling orizzontale per muoversi fra tracce

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showalbum->description
en: Show album art as icon
it: Mostra la copertina dell'album come icona

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->hideSystray->description
en: Hide system tray icons for compatible players
it: Nascondi icone della barra di sistema per i riproduttori compatibili

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowVolume->description
en: Show volume in tooltip
it: Mostra il volume nel tooltip

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowPlayer->description
en: Show player in tooltip
it: Mostra il riproduttore nel tooltip

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->tooltipShowArtistTitle->description
en: Show song artist and title in tooltip
it: Mostra l'artista e il titolo del brano nel tooltip

note: user@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet to access your account details, switch users and quickly logout or power off the computer
it: Applet per accedere ai dettagli dell'account utente, cambiare utente, chiudere la sessione o spegnere il computer

note: user@cinnamon.org->metadata.json->name
en: User Applet
it: Applet utente

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-name->description
en: Display user name on panel
it: Mostrare nome utente nel pannello

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-image->description
en: Display the user image on the panel
it: Visualizza l'immagine dell'utente sul pannello

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->name
en: XApp Status Applet
it: Applet di stato XApp

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons for applications which use XAppStatusIcons
it: Un'applet che ospita tutte le icone della barra di sistema per le applicazioni che utilizzano XAppStatusIcons

note: scale@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Scale view
it: Clicca o passa sopra con il mouse per attivare la visualizzazione Scale

note: scale@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate scale on hover
it: Attiva la gradazione al sorvolo

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: On-Screen keyboard
it: Tastiera su schermo

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to launch the on-screen keyboard
it: Applet per avviare la tastiera su schermo

note: network@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Network manager applet
it: Applet per le impostazioni di rete

note: network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the network applet menu.
it: Imposta la/le combinazione/i di tasti per mostrare il menù applet di rete.

note: power@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Power Manager
it: Gestione alimentazione

note: power@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon power management applet
it: Applet per le impostazioni di risparmio energetico

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage
it: Mostra percentuale

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show time remaining
it: Visualizza il tempo rimanente

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage and time remaining
it: Visualizza la percentuale e il tempo rimanenti

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Hide label
it: Nascondi etichetta

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->description
en: Always show all batteries
it: Mostra sempre tutte le batterie

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->tooltip
en: Check this to always show multiple batteries in the panel, regardless of whether one of them is marked primary.
it: Selezionare questa opzione per mostrare sempre più batterie nel pannello, indipendentemente dal fatto che una di esse sia contrassegnata come primaria.

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access your favorite files
it: Accedi ai tuoi file preferiti

note: favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->show-full-uri->description
en: Display full paths in the list
it: Mostra percorsi completi nell'elenco

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Spacer
it: Spaziatore

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Add some space between your other applets
it: Aggiungi dello spazio tre le altre applet

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Amount of space in pixels
it: Quantità di spazio in pixel

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->tooltip
en: Adjust this to increase or decrease the width of this spacer
it: Regola questo parametro per aumentare o ridurre la larghezza di questo separatore

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Calendar
it: Calendario

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: The Cinnamon calendar applet
it: Applet calendario di Cinnamon

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->description
en: Show calendar events
it: Mostra eventi del calendario

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->tooltip
en: Check this to display events in the calendar.
it: Seleziona questa opzione per visualizzare gli eventi nel calendario.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->description
en: Show week numbers in calendar
it: Visualizza i numeri delle settimane nel calendario

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->tooltip
en: Check this to show week numbers in the calendar.
it: Seleziona per mostrare il numero della settimana nel calendario.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description
en: Use a custom date format
it: Utilizza un formato della data personalizzato

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the date in the calendar applet.
it: Metti la spunta qui per definire un formato personalizzato per la data nell'applet del calendario.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->description
en: Date format
it: Formato della data

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->tooltip clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->tooltip
en: Set your custom format here.
it: Imposta qui il tuo formato personalizzato.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip- format->description
en: Date format for tooltip
it: Formato della data per il tooltip

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip-format->tooltip
en: Set your custom tooltip format here.
it: Imposta qui il formato del tooltip personalizzato.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->tooltip
en: Click this button to know more about the syntax for date formats.
it: Clicca su questo pulsante per saperne di più sulla sintassi dei formati della data.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show calendar
it: Mostra calendario

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the calendar.
it: Imposta i tasti per mostrare il calendario.

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Accessibility applet
it: Applet accessibilità

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Digital photo frame
it: Cornice foto digitale

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A digital photo frame desklet
it: Un desklet che fa da cornice per foto digitali

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->directory->description
en: Folder
it: Cartella

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->description
en: Height
it: Altezza

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Width
it: Larghezza

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->description
en: Fade delay
it: Ritardo dello sbiadimento

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->description
en: Special effect
it: Effeto speciale

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Sepia
it: Seppia

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
it: Bianco e nero

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Clock desklet
it: Desklet orologio

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that displays the time
it: Un desklet che mostra l'ora

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->description
en: Text color
it: Colore del testo

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->tooltip
en: Click the button to select a new text color
it: Premi per selezionare un nuovo colore del testo

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the time in the clock desklet.
it: Controlla questo per definire un formato personalizzato del tempo nel desklet orologio.

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Launcher desklet
it: Desklet lanciatore

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that launches a program
it: Un desklet che avvia un programma
