linuxmint - en to ka translation catalogue (629 entries)

en: Unknown
ka: უცნობია

en: Failed to launch '%s'
ka: '%s' გაშევება ვერ შესრულდა

en: Passwords do not match
ka: პაროლები არ ემთხვევა

en: Home
ka: მთავარი

en: File System
ka: ფაილური სისტემა

en: Search
ka: ძიება

en: Print version
ka: ამოსაბეჭდი ვერსია

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-appear->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
ka: გარემოს იერსახე

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
ka: ფერი

en: In mixed mode most applications are light. Some desktop elements are dark to create contrast.
ka: შერეულ რეჟიმში პროგრამების უმეტესობა ღია ფერშია. სამუშაო მაგიდის ზოგი ელემენტი ბნელ ფერებშია კონტრასტის შესაქმნელად.

en: Mixed
ka: შერეული

en: Dark
ka: ბნელი

en: Light
ka: ღია

en: Style
ka: სტილი

en: Directory Properties
ka: დირექტორის თვისებები

en: Name:
ka: სახელი:

en: Comment:
ka: კომენტარი:

en: Launcher Properties
ka: გამშვების ფუნქციები

en: Command:
ka: ბრძანება:

en: Browse
ka: დათვალიერება

en: Launch in Terminal?
ka: გავუშვა ტერმინალში?

en: Add
ka: დაამატე

en: Delete
ka: წაშლა

en: Edit
ka: რედაქტირება

en: Main Menu
ka: მთავარი მენიუ

en: Restore System Configuration
ka: სისტემის კონფიგურაციის აღდგენა

en: Restore the default menu layout
ka: მენიუს სტანდარტული გალაგების აღდგენა

en: Close
ka: დახურვა

en: _New Menu
ka: ახალი  მენიუ

en: Ne_w Item
ka: ახალი ელემენტი

en: Cut
ka: ამოჭრა

en: Copy
ka: კოპირება

en: Paste
ka: ჩასმა

en: Properties
ka: პარამეტრები

en: Edit Desktop File
ka: დესკტოპის ფაილის რედაქტირება

en: Add/Edit Launcher
ka: გამშვების დამატება/რედაქტირება

en: Type:
ka: ტიპი:

en: Title:
ka: სათაური:

en: Program:
ka: პროგრამა:

en: Icon Name
ka: ხატულას სახელი

en: Application
ka: აპლიკაცია

en: Custom Application
ka: პერსონალური აპლიკაცია

en: Execution of '%s' failed:
ka: '%s' -ის გაშვების შეცდომა:

en: Are you sure you want to remove '%s'?
ka: დარწმუნებული ხართ, რომ გსურთ წაშალოთ '%s'?

en: Remove '%s'
ka: '%s' ამოღება

en: About...
ka: შესახებ...

en: Configure...
ka: კონფიგურაცია...

en: Leave it
ka: დატოვება

en: Remove it
ka: ამოღება

en: Move to another panel
ka: ახალ პანელში გადატანა

en: Sound Settings
ka: ხმის მორგება

en: Microphone
ka: მიკროფონი

en: Show Text
ka: ტექსტის ჩვენება

en: Hide Text
ka: ტექსტის დამალვა

en: Wait
ka: მოცდა

en: Remove this desklet
ka: დესქლეტის გაუქმება

en: Switch User
ka: მომხმარებლის გადართვა

en: Suspend
ka: ძილი

en: Hibernate
ka: პროგრამული ძილი

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
ka: ნამდვილად გსურრთ "%s" სამუშაო სივრცის გაუქმება?

en: Initializing
ka: ინიციალიზაცია

en: Loaded
ka: ჩატვირთულია

en: Error
ka: შეცდომა

en: Out of date
ka: ვადაგასული

en: Execution time (ms):
ka: შესრულების დრო (მილიწამი)

en: Loaded successfully
ka: მონაცემები ჩატვირთულია წარმატებით

en: Check your video drivers
ka: შეამოწმეთ ვიდეო დრაივერები

en: Problems during Cinnamon startup
ka: Cinammon-ის გაშვების დროს პრობლემები შეიქმნა

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
ka: Cinammon-ი წარმატებით ჩაირთო, მაგრამ ერთ ან მეტი აპლეტი, დესკლეტი ან გაფართოება ვერ ჩაიტვირთა

en: Please contact the developer.
ka: გთხოვთ, დაუკავშირდეთ დეველოპერს.

en: Workspace
ka: სამუშაო ადგილი

en: Restarting Cinnamon...
ka: Cinnamon-ის გადატვირთვა...

en: System Information
ka: სისტემის ინფორმაცია

en: Confirm
ka: დადასტურება

en: No
ka: არა

en: Yes
ka: დიახ

en: OK
ka: ოკ

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
ka: ქსელის მმართველი

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
ka: აირჩიეთ ახალი პანელის მდებარეობა. Esc გასაუქმებლად.

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
ka: აირჩიეთ პანელის ახალი მდებარეობა. Esc გასაუქმებლად.

en: You don't have any panels added.
    Do you want to open panel settings?
ka: თქვენ არ გაქვს პანელები დამატებული. გსურთ პანელის პარამეტრების გახსნა?

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
ka: პანელის პარამეტრები

en: Applets
ka: აპლეტი

en: Panel edit mode
ka: პანელის ედიტირების რეჟიმი

en: Move
ka: გადატანა

en: Remove
ka: ამოღება

en: Are you sure you want to remove this panel?
ka: დარწმუნებული ხართ, რომ გსურთ ამ პანელის წაშლა?

en: Add a new panel
ka: ახალი პანელის დამატება

en: Troubleshoot
ka: პრობლემის მოგვარება

en: Restart Cinnamon
ka: Cinnamon გადატვირთვა

en: Restore all settings to default
ka: თავდაპირველი  პარამეტრების აღდგენა

en: Are you sure you want to restore all settings to default?
ka: დარწმუნებული ხართ რომ გსურთ დავდაპირველი პარამეტრების აღდგენა?

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
ka: სისტემის პარამეტრები

en: Retry
ka: ცდა

en: %s (%s) has just been stopped.
ka: %s (%s) ახლახანს შეჩერდა

en: Device %s can be turned off, if necessary.
ka: საჭიროების შემთხვევაში, მოწყობილობა %s შეიძლება გამოირთოს.

en: Press ESC to close
ka: დასახურად დააწექით ESC-ს

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Mi_nimize
ka: ჩაკეცვა

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Unma_ximize
ka: შემცირება

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Ma_ximize
ka: გადიდება

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Move
ka: გადაადგილება

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Resize
ka: ზომის შეცვლა

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move Titlebar Onscreen
ka: სათაურის ზოლის ეკრანზე გადატანა

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Always on _Top
ka: ყოველთვის ზემოთ

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move to Another _Workspace
ka: სხვა სამუშაო სივრცეზე გადატანა

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Close
ka: _დახურვა

en: Restore
ka: აღდგენა

en: Minimize
ka: მინიმიზაცია

en: Maximize
ka: მაქსიმიზაცია

en: Unmaximize
ka: საწყის ზომაზე დაბრუნება

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
ka: _დამხმარე საშუალებები

en: Zoom
ka: გადიდება

en: Screen Reader
ka: ეკრანის მკითხველი

en: Screen Keyboard
ka: ეკრანის კლავიატურა

en: Sticky Keys
ka: წებოვანი ღილაკები

en: Slow Keys
ka: ნელი ღილაკები

en: Bounce Keys
ka: მხტუნავი ღილაკები

en: Mouse Keys
ka: თაგვის ღილაკები

en: Universal Access Settings
ka: უნივერსალური წვდომის მორგება

en: High Contrast
ka: მაღალი კონტრასტი

en: Large Text
ka: დიდი ტექსტი

en: No Events
ka: ღონისძიებების გარეშე

en: In progress
ka: პროცესშია

en: All day
ka: მთელი დღე

en: Today
ka: დღეს

note: Scale cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->opt
en: Show the desktop
ka: სამუშაო მაგიდის ჩვენება

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Favorites
ka: სანიშნები

en: Places
ka: ადგილები

en: Recent
ka: მინიმიზაცია

en: Pin to Panel
ka: პანელზე მიმაგრება

en: Close others
ka: სხვების დახურვა

en: Close all
ka: დახურე ყველა

en: Power management
ka: ენერგიის მართვა

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
ka: გაფრთხილებები

en: Show Keyboard Layout
ka: კლავიატურის განლაგების ჩვენება

en: Keyboard Settings
ka: კლავიატურის მორგება

en: Remove from favorites
ka: რჩეულებიდან წაშლა

en: Add to favorites
ka: რჩეულებში დამატება

en: Uninstall
ka: ამოშლა

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->name menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Menu
ka: მენიუ

en: Recent Files
ka: ბოლო ფაილები

en: Clear list
ka: სიის წაშლა

en: No recent documents
ka: ახლახანს გახსნილი დოკუმენტების გარეშე

en: All Applications
ka: ყველა აპლიკაცია

en: Lock Screen
ka: ეკრანის ჩაკეტვა

en: Lock the screen
ka: ეკრანის ჩაკეტვა

en: Shut down the computer
ka: კომპიუტერის გამორთვა

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
ka: გამორთულია

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
ka: უმართავი

en: disconnecting...
ka: მიმდინარეობს კავშირის შეწყვეტა...

en: connecting...
ka: კავშირის დამყარება...

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
ka: საჭიროა ავთენტიკაცია

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
ka: მიუწვდომელი

en: connection failed
ka: კავშირი ვერ დამყარდა

en: More
ka: მეტი

en: Modem
ka: მოდემი

en: Bluetooth
ka: Bluetooth-ი

en: Auto Ethernet
ka: ავტომატური Ethernet

en: Wired
ka: კაბელიანი

en: Wireless
ka: უკაბელო

en: Mobile broadband
ka: მობილური ინტერნეტი

en: Network Settings
ka: ქსელის მორგება

en: Connection failed
ka: შეერთების შეცდომა

en: Activation of network connection failed
ka: ქსელის კავშირის აქტივაციის შეცდომა

en: No connection
ka: კავშირი არ არის

en: Wireless connection
ka: უკაბელო კავშირი

en: Connected to the VPN
ka: დაკავშირებულია VPN-თან

en: Connected to the network
ka: დაკავშირებულია ქსელთან

en: No notifications
ka: გაფრთხილების გარეშე

en: %d second ago | %d seconds ago
ka[0]: %d წამის წინ

en: %d minute ago | %d minutes ago
ka[0]: %d წუთის წინ

en: Launch
ka: გაშვება

en: AC adapter
ka: დამტენი

en: Laptop battery
ka: ლეპტოპის ელემენტი

en: Monitor
ka: მონიტორი

en: Mouse
ka: თაგვი

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
ka: კლავიატურა

en: Cell phone
ka: ფიჭური ტელეფონი

en: Media player
ka: მედია დამკვრელი

en: Tablet
ka: პლანშეტი

en: Computer
ka: კომპიუტერი

en: Touchpad
ka: თაჩპედი

note: Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
ka: ქსელი

en: Video
ka: ვიდეო

en: Brightness
ka: სიკაშკაშე

en: Keyboard backlight
ka: კლავიატურის განათება

en: Power Settings
ka: კვების პარამეტრები

en: Charging
ka: იტენება

en: hour | hours
ka[0]: საათი

en: minute | minutes
ka[0]: წუთი

en: Fully charged
ka: სრულად დატენილი

note: Label                           Executable Icon                        Category      Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
ka: პრინტერები

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
ka: ახლახანს გასნილი დოკუმენტები

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
ka: მასშტაბირება

en: Slideshow
ka: სლაიდშოუ

en: Playing
ka: მიმდინარეობს დაკვრა

en: Paused
ka: დაპაუზებულია

en: Stopped
ka: შეჩერებულია

en: Volume
ka: ხმა

en: Unknown Artist
ka: უცნობი შემსრულებელი

en: Unknown Album
ka: უცნობი ალბომი

en: Unknown Title
ka: უცნობი სათაური

en: Previous
ka: წინა

en: Play
ka: დაკვრა

en: Stop
ka: შეჩერება

en: Next
ka: შემდეგი

en: Pause
ka: დაპაუზება

en: Repeat All
ka: ყველას გამეორება

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
ka: არევა

en: Applications
ka: აპლიკაციები

en: Output device
ka: გამოტანის მოწყობილობები

en: Input device
ka: შეყვანის მოწყობილობა

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
ka: სანაგვე

en: Empty Trash
ka: სანაგვის დაცარიელება

en: Open Trash
ka: სანაგვის გახსნა

en: Log Out...
ka: გამოსვლა...

en: Power Off...
ka: გამორთვა...

en: All windows
ka: ყველა ფანჯარა

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Normal
ka: ნორმალური

en: Left
ka: მარცხენა

en: Right
ka: მარჯვენა

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section
en: Display
ka: ეკრანი

en: Configure display settings...
ka: ეკრანის პარამეტრების მორგება…

en: Clock
ka: საათი

en: Control Center
ka: მართვის ცენტრი

en: Users and Groups
ka: მომხმარებლები და ჯგუფები

en: Add or remove users and groups
ka: მომხმარებლების და ჯგუფების დამატება ან ამოშლა

en: Turn on-screen keyboard on or off
ka: ეკრანზე ნაჩვენებ კლავიატურის ჩართვა/გამორთვა

en: Choose a command
ka: ბრძანების არჩევა

en: Screen Locker
ka: ეკრანის დამბლოკი

en: Hardware
ka: აპარატურა

en: Administration
ka: ადმინისტრირება

en: Firewall
ka: ბრანდმაუერი

en: Languages
ka: ენები

en: Input Method
ka: შეტანის მეთოდი

en: Login Window
ka: შესვლის ფანჯარა

en: Disks
ka: დისკები

en: Online Accounts
ka: ონლაინ ანგარიშები

en: Change Password
ka: პაროლის შეცვლა

en: New password
ka: ახალი პაროლი

en: Confirm password
ka: პაროლის დადასტურება

en: Show password
ka: პაროლის ჩვენება

en: Too short
ka: ძალიან მოკლეა

en: Weak
ka: სუსტი

en: Fair
ka: საკმაო

en: Good
ka: კარგი

en: Strong
ka: ძლიერი

en: Standard
ka: სტანდარტული

en: Administrator
ka: ადმინისტრატორი

en: Full Name
ka: სრული სახელი

en: Invalid username
ka: არასწორი მომხმარებელი

en: Users
ka: მომხმარებლები

en: Groups
ka: ჯგუფები

en: Click to change the picture
ka: სურათის შესაცვლელად დაკლიკეთ

en: Click to change the name
ka: სახელის შესაცვლელად დაკლიკეთ

en: Click to change the password
ka: პაროლის შესაცვლელად დაკლიკეთ

en: Click to change the groups
ka: ჯგუფების შესაცვლელად დაკლიკეთ

en: Picture
ka: სურათი

en: Open
ka: გახსნა

en: Images
ka: ასლები

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
ka: დარწმუნებული ხართ რომ სამუდამოდ გსურთ %s წაშლა?

en: Group Name
ka: ჯგუფის სახელი

en: More options
ka: მეტი პარამეტრი

en: Reset to defaults
ka: ნაგულისხმევზე ჩამოყრა

en: Cancel Job
ka: ამოცანის გაუქმება

en: Do you really want to cancel this job?
ka: ნამდვილად გსურთ ამ ამოცანის გაუქმება?

en: Keep Printing
ka: ბეჭდვის გაგრძელება

en: Cancel All Jobs
ka: ყველა ამოცანის გაუქმება

en: Random
ka: შემთხვევითი

en: Show
ka: ჩვენება

en: Item
ka: ელემენტი

en: Select a date
ka: აირჩიეთ თარიღი

en: Hour
ka: საათი

en: Minute
ka: წუთი

en: Second
ka: წამი

en: About
ka: პროგრამის შესახებ

en: Installed
ka: დაყენებული

en: Sort by
ka: დალაგება

en: Popularity
ka: პოპულარობა

en: Upgradable
ka: განახლებადია

en: More info
ka: მეტი ინფორმაცია

en: Refresh
ka: განახლება

en: Update all
ka: ყველას განახლება

en: No updates available
ka: განახლებების ვერ ვიპოვე

en: unassigned
ka: მიუნიჭებელი

en: Continue
ka: გაგრძელება

en: Checking dependencies
ka: მოწმდება დამოკიდებულებები

en: _Cancel
ka: გაუქმება

en: Sound files
ka: ხმოვანი ფაილები

en: Installing %s
ka: ყენდება %s

en: Edit selected entry
ka: ამ ერთეულის ჩასწორება

en: Visual
ka: ვიზუალი

en: High contrast
ka: მაღალი კონტრასტი

en: Screen reader
ka: ეკრანის მკითხველი

en: Magnification
ka: გადიდება

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
ka: გამორთული

en: Square
ka: კვადრატი

en: Full screen
ka: მთელ ეკრანზე

en: Screen position
ka: ეკრანის მდებარეობა

en: Touch
ka: შეხება

en: Full scale
ka: სრული მასშტაბი

en: Scanning
ka: მიმდინარეობს სკანირება

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
ka: კლავიატურის განლაგება

note: Stickykeys
en: Sticky keys
ka: წებოვანი ღილაკები

note: Slowkeys
en: Slow keys
ka: ნელი ღილაკები

en: Short
ka: მოკლე

en: Long
ka: გრძელი

note: Bouncekeys
en: Bounce keys
ka: მხტუნავი ღილაკები

note: Mousekeys
en: Mouse keys
ka: თაგუნას ღილაკები

en: Maximum speed
ka: მაქსიმალური სიჩქარე

en: Slower
ka: უფრო ნელა

en: Faster
ka: უფრო სწრაფი

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
ka: _მეორე წკაპის ინიცირება პირველის შემდეგ ღილაკის გრძელი დაჭერით

en: Trigger a click when the pointer hovers
ka: თაგუნას მაჩვენებლის გადატარება ნიშნავს _წკაპს

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
ka: დაყოვნება

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Small
ka: პატარა

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Large
ka: დიდი

en: Actions
ka: ქმედებები

en: Manage
ka: მართვა

en: Download
ka: ჩამოტვირთვა

en: Layout
ka: განლაგება

en: Enable
ka: ჩართვა

en: Disable
ka: გამორთვა

en: Remove all
ka: ყველას წაშლა

en: Solid color
ka: მუქი ფერი

en: Horizontal gradient
ka: ჰორიზონტალური გრადაცია

en: Vertical gradient
ka: ვერტიკალური გრადაცია

en: Mosaic
ka: მოზაიკური

en: Centered
ka: შუაზე გასწორებული

en: Scaled
ka: გადიდებული

en: Background color
ka: ფონის ფერი

en: Backgrounds
ka: ფონები

en: Add Folder
ka: საქაღალდის დამატება

en: Add new folder
ka: ახალი საქაღალდის დამატება

en: Date & Time
ka: თარიღი & დრო

en: Date and Time
ka: თარიღი და დრო

en: Network time
ka: ქსელური დრო

en: Sunday
ka: კვირა

en: Monday
ka: ორშაბათი

en: Region
ka: რეგიონი

en: City
ka: ქალაქი

en: Internet
ka: ინტერნეტი

en: Multimedia
ka: მულტიმედია

en: Office
ka: ოფისი

en: System
ka: სისტემა

en: Web
ka: ქსელი

en: Mail
ka: წერილი

en: Music
ka: მუსიკა

en: Photos
ka: ფოტოები

en: Word
ka: სიტყვა

en: Spreadsheet
ka: ელექტრონული ცხრილი

en: Source Code
ka: საწყისი კოდი

en: File Manager
ka: ფაილების მმართველი

en: Plain Text
ka: უბრალო ტექსტი

en: CD audio
ka: CD აუდიო

en: Select an application for audio CDs
ka: პროგრამის ამორჩევა აუდიო CD-ებისთვის

en: Select an application for video DVDs
ka: პროგრამის ამორჩევა ვიდეო DVD-ებისთვის

en: Software
ka: პროგრამები

en: Select an application for software CDs
ka: პროგრამის ამორჩევა პროგრამული CD-ებისთვის

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info strings, just here to fix capitalization of the English originals. If the shared-mime-info translation works for your language, simply leave these untranslated.
en: audio DVD
ka: აუდიო DVD

en: blank Blu-ray disc
ka: ცარიელი Blu-ray დისკი

en: blank CD disc
ka: ცარიელი CD დისკი

en: blank DVD disc
ka: ცარიელი DVD დისკი

en: blank HD DVD disc
ka: ცარიელი HD DVD დისკი

en: Blu-ray video disc
ka: Blu-ray ვიდეო დისკი

en: e-book reader
ka: ელწიგნების წამკითხავი

en: HD DVD video disc
ka: HD DVD ვიდეო დისკი

en: Picture CD
ka: ფოტო სურათებიანი CD

en: Video CD
ka: ვიდეო CD

en: Windows software
ka: Windows-ის პროგრამა

en: Ask what to do
ka: გვკითხეთ რჩევა

en: Open folder
ka: საქაღალდის გახსნა

en: Do nothing
ka: არაფრის გაკეთება

en: Other Media
ka: სხვა მედია

en: _Action:
ka: _ქმედება:

en: Preferred Applications
ka: სასურველი პროგრამები

en: Calculator
ka: კალკულატორი

en: Terminal
ka: ტერმინალი

en: General Settings
ka: ზოგადი პარამეტრები

en: Desktop
ka: სამუშაო მაგიდა

en: Effects
ka: ეფექტები

en: Traditional
ka: ტრადიციული

en: Fly
ka: ფლაი

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
ka: მინავლება

en: Extensions
ka: გაფართოებები

en: Installed extensions
ka: დაყენებული გაფართოებები

en: Font Selection
ka: ფონტის არჩევა

en: Default font
ka: ნაგულისხმები ფონტი

en: Monospace font
ka: ერთსიგანიან ფონტი

en: Window title font
ka: ფანჯრის სათაურის ფონტი

en: Font Settings
ka: ფონტის პარამეტრები

en: Grayscale
ka: ნაცრისფერი

en: Slight
ka: ოდნავ

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Medium
ka: საშუალო

en: Full
ka: სრული

en: Vertical RGB
ka: ვერტიკალური RGB

en: Vertical BGR
ka: ვერტიკალური BGR

en: Hinting
ka: მომრგვალება

en: Antialiasing
ka: მომრგვალება

note: Label                   id                  parent (child)Label                       id                  parent grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->generalPage->title
en: General
ka: მთავარი

en: Miscellaneous Options
ka: სხვადასხვა პარამეტრები

en: Memory limit
ka: მეხსიერების ლიმიტი

en: MB
ka: მბ

note: Windows
en: Maximize window
ka: ფანჯრის გადიდება

en: Close window
ka: ფანჯრის დახურვა

en: Move window to right workspace
ka: ფანჯრის გადატანა მარჯვენა სამუშაო სივრცეზე

en: Move window to left workspace
ka: ფანჯრის გადატანა მარცხენა სამუშაო სივრცეზე

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
ka: სამუშაო მაგიდის ჩვენება

en: Volume up
ka: ხმის აწევა

en: Volume down
ka: ხმის ჩაწევა

en: Next track
ka: შემდეგი აუდიობილიკი

en: Previous track
ka: წინა აუდიობილიკი

en: Unknown size
ka: უცნობი ზომა

en: Operating System
ka: ოპერაციული სისტემა

en: Processor
ka: პროცესორი

en: Memory
ka: მეხსიერება

en: GiB
ka: გიბ

en: Hard Drives
ka: მყარი დისკები

en: GB
ka: გბ

en: System Info
ka: სისტემის ინფორმაცია

en: Copy to clipboard
ka: ბუფერში კოპირება

en: Troubleshooting
ka: პრობლემების გადაჭრა

en: Workspaces
ka: სამუშაო სივრცეები

en: Launchers
ka: გამშვებები

en: Sound and Media
ka: ხმა და მედია

en: Universal Access
ka: უნივერსალური წვდომა

en: Custom Shortcuts
ka: საკუთარი მალსახმობი

en: Toggle maximization state
ka: მთელ ეკრანზე განშლადობის შესაძლებლობის გადართვა

en: Increase opacity
ka: გაუმჭვირვალობის აწევა

en: Decrease opacity
ka: გაუმჭვირვალობის დაწევა

note: Windows - Positioning
en: Resize window
ka: ფანჯრის ზომის შეცვლა

en: Move window
ka: ფანჯრის გადაადგილება

en: Move window to workspace 1
ka: ფანჯრის სამუშაო სივრცე 1-ზე გადატანა

en: Move window to workspace 2
ka: ფანჯრის სამუშაო სივრცე 2-ზე გადატანა

en: Move window to workspace 3
ka: ფანჯრის სამუშაო სივრცე 3-ზე გადატანა

en: Move window to workspace 4
ka: ფანჯრის სამუშაო სივრცე 4-ზე გადატანა

en: Move window to workspace 5
ka: ფანჯრის გადატანა სამუშაო სივრცე 5-ზე

en: Move window to workspace 6
ka: ფანჯრის გადატანა სამუშაო სივრცე 6-ზე

en: Move window to workspace 7
ka: ფანჯრის გადატანა სამუშაო სივრცე 7-ზე

en: Move window to workspace 8
ka: ფანჯრის გადატანა სამუშაო სივრცე 8-ზე

en: Move window to workspace 9
ka: ფანჯრის გადატანა სამუშაო სივრცე 9-ზე

en: Move window to workspace 10
ka: ფანჯრის გადატანა სამუშაო სივრცე 10-ზე

en: Move window to workspace 11
ka: ფანჯრის გადატანა სამუშაო სივრცე 11-ზე

en: Move window to workspace 12
ka: ფანჯრის გადატანა სამუშაო სივრცე 12-ზე

note: Workspaces - Direct Nav
en: Switch to workspace 1
ka: სამუშაო სივრცე 1-ზე გადართვა

en: Switch to workspace 2
ka: სამუშაო სივრცე 2-ზე გადართვა

en: Switch to workspace 3
ka: სამუშაო სივრცე 3-ზე გადართვა

en: Switch to workspace 4
ka: სამუშაო სივრცე 4-ზე გადართვა

note: System
en: Log out
ka: გასვლა

en: Shut down
ka: გამორთვა

en: Lock screen
ka: ეკრანის დაბლოკვა

en: Take a screenshot
ka: ეკრანის ანაბეჭდის გადაღება

en: Take a screenshot of a window
ka: ფანჯრის ანაბეჭდის გადაღება

note: System - Hardware
en: Switch monitor configurations
ka: ეკრანის კონფიგურაციის გადართვა

en: Launch help browser
ka: დახმარების ბრაუზერის გაშვება

en: Launch calculator
ka: კალკულატორის გაშვება

en: Launch email client
ka: ელფოსტის კლიენტის გაშვება

en: Launch web browser
ka: ბრაუზერის გაშვება

en: Home folder
ka: საწყისი საქაღალდე

en: Launch media player
ka: მედია დამკვრელი

en: Pause playback
ka: დაკვრის შეჩერება

en: Stop playback
ka: დაკვრის გაჩერება

en: Eject
ka: მოხსნა

en: Rewind
ka: გადახვევა

en: Repeat
ka: გამეორება

en: Zoom out
ka: და_პატარავება

en: Turn screen reader on or off
ka: ეკრანის წამკითხველის ჩართვა/გამორთვა

en: Increase text size
ka: ტექსტის გადიდება

en: Decrease text size
ka: ტექსტის დაპატარავება

en: High contrast on or off
ka: მაღალი კონტრასტის ჩართვა ან გამორთვა

en: Typing
ka: აკრეფა

en: Slow
ka: ნელი

en: Fast
ka: სწრაფი

en: Text cursor
ka: ტექსტის კურსორი

en: Shortcuts
ka: მალსახმობები

en: Add custom shortcut
ka: საკუთარი მალსახმობის დამატება

en: Categories
ka: კატეგორიები

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
ka: კლავიატურის მალსახმობები

en: Layouts
ka: განლაგებები

en: Do you want to continue with this operation?
ka: გსურთ განაგრძოთ ეს ოპერაცია?

en: Reset to default
ka: ნაგულისხმებ მნიშვნელობაზე დაბრუნება

en: Select a file
ka: აირჩიეთ ფაილი

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner-number->units window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->units
en: pixels
ka: პიქსელები

en: Smaller
ka: უფრო პატარა

en: Larger
ka: უფრო დიდი

en: Speed
ka: სიჩქარე

en: Constant
ka: კონსტანტა

en: Adaptive
ka: შეგუებადი

en: Acceleration
ka: აპარატურული აჩქარება

en: Timeout
ka: ვადა

en: Enabled
ka: ჩაირთო

en: Tap to click
ka: დასაწკაპუნებლად შეეხეთ

en: Scrolling
ka: სკროლინგი (დატრიალება)

en: Success!
ka: წარმატება!

en: Two-finger scrolling
ka: ორი თითით აწევ-ჩამოწევა

en: Edge scrolling
ka: კიდით აწევ-ჩამოწევა

en: Automatic
ka: ავტომატური

en: Enable notifications
ka: გაფრთხილებების ჩართვა

en: Panel height:
ka: პანელის სიმაღლე:

en: Panel width:
ka: პანელის სიგანე:

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units
en: milliseconds
ka: მილიწამი

en: Customize
ka: მორგება

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->font-size->description
en: Font size
ka: ფონტის ზომა

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Panel
ka: ზოლი

en: 30 seconds
ka: 30 წამი

en: 2 minutes
ka: 2 წუთი

en: 5 minutes
ka: 5 წთ

en: 10 minutes
ka: 10 წუთი

en: 15 minutes
ka: 15 წუთი

en: 30 minutes
ka: 30 წუთი

en: 45 minutes
ka: 45 წუთი

en: 1 hour
ka: 1 საათი

en: 2 hours
ka: 2 საათი

en: 3 hours
ka: 3 საათი

en: Never
ka: არასდროს

en: Unknown time
ka: უცნობი დრო

en: hours
ka: საათი

en: Power Management
ka: ენერგიის მართვა

en: Extra options
ka: დამატებითი პარამეტრები

en: Power
ka: კვება

en: Batteries
ka: ელემენტები

en: Screen brightness
ka: ეკრანის სიკაშკაშე

en: Devices
ka: მოწყობილობა

en: Empty
ka: ცარიელი

en: Battery
ka: ელემენტი

en: Uninterruptible power supply
ka: შეუფერხებელი კვების წყარო

en: Wireless mouse
ka: უსადენო თაგუნა

en: Personal digital assistant
ka: პირადი ციფრული დამხმარე

en: Cellphone
ka: მობილური ტელეფონი

en: Ask
ka: კითხვა

en: Privacy
ka: პირადი ინფორმაცია

en: Recent files
ka: უკანასკნელი ფაილების სია

en: 2 seconds
ka: 2 წამი

en: 1 minute
ka: 1 წთ

en: 3 minutes
ka: 3 წუთი

en: Screensaver
ka: ეკრანის დამცველი

en: Time Format
ka: დროის ფორმატი

en: Font
ka: შრიფტი

note: name,             position,        icon name,                  row,  col, pa id
en: Front Left
ka: წინა მარცხენა

en: Front Right
ka: წინა მარჯვენა

en: Front Center
ka: წინა ცენტრი

en: Rear Left
ka: უკანა მარცხენა

en: Rear Right
ka: უკანა მარკვენა

en: Rear Center
ka: უკანა ცენტრი

en: Subwoofer
ka: საბვუფერი

en: Side Left
ka: მარცხენა მხარეს

en: Side Right
ka: მარჯვენა მხარეს

en: Muted
ka: დადუმებული

en: Balance
ka: ბალანსი

en: Rear
ka: უკანა

en: Front
ka: წინა

en: Soft
ka: რბილი

en: Output profile
ka: შედეგის პროფილი

en: Test sound
ka: ხმის გატესვა

en: Test Sound
ka: ტესტ ხმა

en: Output
ka: გამოტანა

en: Device settings
ka: მოწყობილობის მორგება

en: Input
ka: შეყვანა

en: Sounds
ka: ხმები

en: Startup Applications
ka: გაშვებისას ჩასატვირთი აპლიკაციები

en: Unavailable
ka: მიუწვდომელია

en: Custom command
ka: ხელით შეყვანილი ბრძანება

en: Command
ka: ბრძანება

en: Browse...
ka: მოძებნა...

en: Select Command
ka: ბრძანების არჩევა

en: Add Application
ka: აპლიკაციის დამატება

en: themes, style
ka: თემები, სტილი

en: Themes
ka: თემები

en: Icons
ka: ხატულები

en: Miscellaneous options
ka: სხვადასხვა პარამეტრები

en: Show icons in menus
ka: მენიუებში ხატულების ჩვენება

en: Show icons on buttons
ka: ღილაკებზე ხატულების ჩვენება

en: Click to change your picture
ka: დაკლიკეთ თქვენი სურათის შესაცვლელად

en: Take a photo...
ka: გადაიღეთ სურათი...

en: Click to change your name
ka: დაკლიკეთ თქვენი სახელის შესაცვლელად

en: Current password
ka: ამჟამინდელი პაროლი

en: Wrong password
ka: მცდარი პაროლი

en: Internal Error
ka: შიდა შეცდომა

en: Titlebar
ka: სათაურის ქუდის

en: Buttons
ka: ღილაკები

en: Lower
ka: დაწევა

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Nothing
ka: არაფერი

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-behave->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-behave->title window-list@cinnamon.org->setting
en: Behavior
ka: ქცევა

en: Window Focus
ka: ფანჯრის ფოკუსი

en: Click
ka: წკაპი

en: Cursor
ka: კურსორი

en: Manual
ka: ხელით

en: Center
ka: ცენტრი

en: Draggable border width
ka: გადათრევადი საზღვრის სიგანე

en: Icons only
ka: მხოლოდ ხატულები

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all- workspaces->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all-
en: Show windows from all workspaces
ka: ფანჯრების ყველა სამუშაო სივრციდან ჩვენება

en: Single Click
ka: ერთი წკაპი

en: Double Click
ka: ორმაგი წკაპი

en: Drag
ka: გადათრევა

en: Secondary Click
ka: დამატებით წკაპი

en: _Text
ka: _ტექსტი

en: _Icons
ka: ხატულები

en: _Horizontal
ka: _ჰორიზონტალური

en: _Vertical
ka: _ვერტიკალური

en: Version %s
ka: ვერისა %s

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show notifications
ka: გაფრთხილებების ჩვენება

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->name
en: System Tray
ka: სისტემს კუთხე

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Separator
ka: გამყოფი

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page5->title
en: Dependencies
ka: დამოკიდებულებები

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->file- select->description
en: Choose a file
ka: ფაილის არჩევა

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->directory- select->description
en: Choose a directory
ka: აირჩიეთ საქაღალდე

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: File Path
ka: ფაილის ბილიკი

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->description
en: Icon size
ka: ხატულების ზომა

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Window list
ka: ფანჯრების სია

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Largest
ka: უდიდესი

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->thumbnailsPage->title schema.json->thumbnailsSection->title
en: Thumbnails
ka: ესკიზები

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->contextMenuPage->title
en: Context Menu
ka: კონტექსტური მენიუ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Cycle windows
ka: ფანჯრების წრიული გადართვა

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Application name
ka: აპლიკაციის სახელი

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title
ka: ფანჯრის სათაური

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- thumbnails->description
en: Show thumbnails
ka: მინიატურების ჩვენება

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->units
en: percent
ka: პროცენტი

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: Always
ka: ყოველთვის

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show menu
ka: მენიუს ჩვენება

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute
ka: დადუმების გადართვა

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description
en: Tooltip
ka: მინიშნება

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Calendar
ka: კალენდარი

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->description
en: Show week numbers in calendar
ka: კალენდარში კვირის რიცხვის ჩვენება

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->description
en: Date format
ka: თარიღის ფორმატი

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show calendar
ka: კალენდრის ჩვენება

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->description
en: Height
ka: სიმაღლე

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Sepia
ka: სეპია

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
ka: შავთეთრი

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->description
en: Text color
ka: ტექსტის ფერი
