linuxmint - en to mr translation catalogue (168 entries)

en: Unknown
mr: अज्ञात

en: Failed to launch '%s'
mr: '%s ' चालू होण्यात अयशस्वी

en: Home
mr: होम

en: File System
mr: फाइल प्रणाली

en: Search
mr: शोध

en: Print version
mr: छपाई आवृत्ती

en: Add
mr: समावेश करा

en: Edit
mr: संपादन

en: Main Menu
mr: मुख्य मेन्यू

en: Restore System Configuration
mr: System Configuration पूर्ववत करा

en: Restore the default menu layout
mr: मुलभूत मेन्यू मांडणी पूर्ववत करा

en: Close
mr: बंद

en: _New Menu
mr: नविन मेनू

en: Ne_w Item
mr: नविन बाब

en: Copy
mr: प्रत

en: Paste
mr: चिटकवा

en: Execution of '%s' failed:
mr: '%s' ची अंमलबजावणी अयशस्वी ठरली

en: About...
mr: विषयी...

en: Configure...
mr: संयोजीत करा...

en: Cancel
mr: रद्द

en: Microphone
mr: मायक्रोफोन

en: Show Text
mr: मजकूर दाखवा

en: Hide Text
mr: मजकूर लपवा

en: Remove this desklet
mr: he kadhun taka

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
mr: कार्य जागा क्रमांक "%s" काढायचे नक्की करा.

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
mr: अवैध ओवर विव्ह  पर्याय: अयोग्य कोन संख्या

en: Execution time (ms):
mr: कार्यवाही वेळ

en: Loaded successfully
mr: यशस्वीरित्या लोड

en: Problems during Cinnamon startup
mr: Cinnamon प्रारंभ करताना समस्या

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
mr: Cinnamon यशस्वीरित्या सुरु, परंतु एक किंवा अधिक ऍपलेट, desklets किंवा विस्तार लोड करण्यात अयशस्वी.

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
mr: कोणत्याही समस्यासाठी  तुमची प्रणाली लॉग आणि Cinnamon LookingGlass लॉग तपासा.

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
mr: आपण हा संदेश टाळण्यासाठी Cinnamon सेटिंग्ज मध्ये आक्षेपार्ह विस्तार अक्षम करू शकता.

en: Please contact the developer.
mr: कृपया विकसकला संपर्क साधा

en: System Information
mr: प्रणालीची माहिती

en: No
mr: नाही

en: Yes
mr: होय

en: OK
mr: ठीक

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
mr: नेटवर्क प्रबंधक

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
mr: नवीन पॅनल स्थिती निवडा. रद्द करण्यासाठी Esc दाबा .

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
mr: पॅनेल नवीन स्थानावर निवडा. रद्द करण्यासाठी Esc दाबा

en: Remove
mr: काढून टाका

en: Troubleshoot
mr: समस्यानिवारण

en: Restart Cinnamon
mr: सिनामन पुन्हा सुरु करा

en: Looking Glass
mr: लुकिंग ग्लास

en: Restore all settings to default
mr: सर्व सेटीन्ग्ज आधी सारख्या करा

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
mr: सिस्टम सेटिंग्स्

en: Retry
mr: पुन्हा प्रयत्न करा

en: Restore
mr: पुन्हा स्थापित करा

en: Minimize
mr: लहान करा

en: Maximize
mr: मोठी करा

en: Move to left workspace
mr: डाव्या कार्यक्षेत्रवर सरकवा

en: Move to right workspace
mr: उजव्या कार्यक्षेत्रवर सरकवा

en: Visible on all workspaces
mr: सर्व कार्यक्षेत्रवर दृश्य

en: Move to a new workspace
mr: नवीन कार्यक्षेत्रवर हलवा

en: Only on this workspace
mr: फक्त या कार्यक्षेत्रवर दृश्य

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
mr: सुलभता

en: Zoom
mr: मोठे करा

en: Sticky Keys
mr: स्टीकी किज्

en: Slow Keys
mr: स्लो किज्

en: Bounce Keys
mr: बाऊंस् किज्

en: Mouse Keys
mr: माऊस किज्

en: Universal Access Settings
mr: सर्वांसाठी ऍक्सेसचे सेटींग्ज

en: High Contrast
mr: उच्च विरोधाभास (हाय कॉन्ट्रॅस्ट)

en: Large Text
mr: मोठा मजकूर

en: Date and Time Settings
mr: दिनांक आणि वेळ सेटिंग्ज

en: Places
mr: स्थळे

en: Power management
mr: वीज व्यवस्थापन

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
mr: सूचना

en: Show Keyboard Layout
mr: कळफलकाचा आराखडा दाखवा

en: Show Character Table
mr: अक्षरतक्ता दर्शवा

en: Keyboard Settings
mr: किबोर्ड सेटिंग्स्

en: Add to desktop
mr: डेस्कटॉपवर समावेश करा

en: Remove from favorites
mr: 'माझ्या आवडीचे' या रकान्यातून काढून टाक

en: Add to favorites
mr: आवडीच्या यादीमध्ये समावेश करा

en: Uninstall
mr: काढून टाका

en: Open with
mr: यासह उघडा

en: Other application...
mr: इतर ॲप्लिकेशन...

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->name menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Menu
mr: सूची

en: Recent Files
mr: अलिकडील फाइल

en: All Applications
mr: सर्व अनुप्रयोग

en: Lock the screen
mr: स्क्रीन लॉक करा

en: Leave the session
mr: सत्रातून बाहेर पडा

en: <unknown>
mr: <अज्ञात>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
mr: अकार्यान्वित

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
mr: अव्यवास्थापित

en: disconnecting...
mr: डिसकनेक्टिंग...

en: connecting...
mr: जोडले जात आहे...

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
mr: सत्यांकन आवश्यक

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
mr: उपलब्ध नाही

en: connection failed
mr: कनेक्शन अपयशी ठरले

en: More
mr: अधिक

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
mr: जोडलेले(खाजगी)

en: Ethernet
mr: ईथरनेट

en: Modem
mr: मोडेम

en: Bluetooth
mr: ब्लूटूथ

en: Auto Ethernet
mr: ऑटो इथरनेट

en: Auto dial-up
mr: ऑटो डायल-अप

note: Translators: this the automatic wireless connection name (including the network name)
en: Auto %s
mr: ऑटो %s

en: Auto bluetooth
mr: ऑटो ब्लूटूथ

en: Auto wireless
mr: ऑटो वायरलेस

en: Enable networking
mr: नेटवर्किंग कार्यान्वित करा

en: Wired
mr: वायर्ड

en: Wireless
mr: वायरलेस

en: Mobile broadband
mr: मोबाइल ब्रॉडबँड

en: VPN Connections
mr: व्ही पी एन कनेक्शन्स

en: Network Settings
mr: नेटवर्क संयोजना

en: Network Connections
mr: नेटवर्क जोडणी

en: Connection failed
mr: कनेक्शन अपयशी ठरले

en: Networking is disabled
mr: नेटवर्किंग अकार्यान्वित आहे

en: No connection
mr: कनेक्शन नाही

en: Connecting to the wireless network...
mr: वायरलेस नेटवर्कला जोडले जात आहे...

en: Connecting to the VPN...
mr: व्ही पी एन ला जोडले जात आहे...

en: Connecting to the network...
mr: नेटवर्कला जोडले जात आहे...

en: Connected to the wireless network
mr: वायरलेस नेटवर्कला जोडलेले आहे

en: Wireless connection
mr: वायरलेस कनेक्शन

en: Connected to the network
mr: नेटवर्कला जोडले गेले आहे

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
mr: सूचना साफ करा

en: No notifications
mr: सूचना नाहीत

en: Launch
mr: सुरु करा

en: AC adapter
mr: AC अडॅप्टर

en: Laptop battery
mr: लॅपटॉप बॅटरी

en: UPS
mr: यु पी एस

en: Monitor
mr: मॉनिटर

en: Mouse
mr: माउस

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
mr: कळफलक

en: PDA
mr: पी डी ए

en: Cell phone
mr: भ्रमणध्वनी

en: Media player
mr: मिडीया प्लयेर

en: Tablet
mr: टॅबलेट

en: Computer
mr: संगणक

en: Brightness
mr: तेजपणा

en: Charging
mr: चार्ज होत आहे

en: hour | hours
mr[0]: तास
mr[1]: तास

en: minute | minutes
mr[0]: मिनिट
mr[1]: मिनिटे

en: Fully charged
mr: संपूर्णतया चार्ज केले

en: Using battery power
mr: बॅटरि पावरचा वापर करत आहे

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
mr: नुकतीच वापरलेली कागदपत्रे

en: Open file manager
mr: फाईल व्यवस्थापक चालू करा

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
mr: स्केल

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
mr: तुमची पसंती

en: Slideshow
mr: स्लाइडशो

en: Playing
mr: चालू

en: Paused
mr: स्थगित केलेले

en: Stopped
mr: बंद केलेले

en: Volume
mr: आवाज

en: Unknown Artist
mr: अज्ञात कलाकार

en: Unknown Album
mr: अज्ञात अल्बम

en: Unknown Title
mr: अज्ञात शीर्षक

en: Previous
mr: मागील

en: Play
mr: चालू करा

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
mr: आपल्याला खात्री आहे की आपल्याला कचरापेटीतील सर्व काही काढून टाकायचे आहे?

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
mr: कचरापेटी

en: Empty Trash
mr: कचरापेटी रिकामी करा

en: Open Trash
mr: कचरापेटी उघडा

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section
en: Display
mr: डिस्पले

en: Control Center
mr: नियंत्रण केंद्र

en: Users and Groups
mr: वापरकर्ते व गट

en: Add or remove users and groups
mr: वापरकर्ते व गट जोडा किंवा काढून टाका

en: Administrator
mr: प्रशासक

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
mr: नाव

en: Open
mr: खोला

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
mr: अक्षम केले

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
mr: डेस्कटॉप दर्शवा

en: Lock screen
mr: लॉक स्क्रीन

en: Eject
mr: बाहेर काढा

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Panel
mr: पटल

en: Empty
mr: रिकामी

en: Themes
mr: थीम्स
