linuxmint - en to sc translation catalogue (1106 entries)

en: Unknown
sc: Disconnotu

en: Failed to launch '%s'
sc: S'incarreramentu de '%s' est faddidu

en: Passwords do not match
sc: Sa paràulas crae non currispondent

en: Home
sc: Domo

en: File System
sc: Sistema de archìvios

en: Search
sc: Chirca

en: Print version
sc: Versione de Imprenta

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-appear->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
sc: Bisura

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
sc: Colores

en: Name:
sc: Nùmene:

en: Command:
sc: Òrdine:

en: Add
sc: Agiunghe

en: Edit
sc: Modìfica

en: Main Menu
sc: Menù printzipale

en: Restore System Configuration
sc: Torra Configuratzione de Sistema a Nou

en: Restore the default menu layout
sc: Torra a s'assentu predefinidu de su menù

en: Close
sc: Serra

en: _New Menu
sc: _Menù nou

en: Ne_w Item
sc: Og_etu nou

en: Copy
sc: Còpia

en: Paste
sc: Incolla

en: Execution of '%s' failed:
sc: Esecutzione de '%s'  faddida:

en: Remove '%s'
sc: Boga '%s'

en: About...
sc: A pitzu de...

en: Configure...
sc: Cunfigura...

en: Leave it
sc: Lassa·ddu

en: Remove it
sc: Boga·ddu

en: Certain applets do not allow multiple instances or were at their max number of instances so were not copied
sc: Tzertos applet non permitent rechestas mùltiplas o non sunt copiadas cando arribant a su nùmeru de rechestas màssimu.

en: Cancel
sc: Annulla

en: Sound Settings
sc: Cunfiguratziones de su sonu

en: Microphone
sc: Micròfonu

en: Show Text
sc: Mustra testu

en: Hide Text
sc: Cua testu

en: Remove this desklet
sc: Boga custu desklet

en: Switch User
sc: Càmbia impitadore

en: Suspend
sc: Suspende

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
sc: Bogare s'àrea de traballu "%s"?

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
sc: Preferèntzias de bisura non bàlidas: nùmeru de chirros non giustu

en: Execution time (ms):
sc: Tempus de esecutzione (ms):

en: Loaded successfully
sc: Carrigamentu renèssidu

en: Problems during Cinnamon startup
sc: B'at àpidu problemas in s'aviu de Cinnamon

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
sc: S'aviu de Cinnamon est renèssidu, ma unu o prus applets, desklets o estensiones at faddidu su carrigamentu.

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
sc: Avèrgua su registru de sistema e su registru de Cinnamon LookingGlass pro calesisiat problema.

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
sc: Podes disativare sa(s) estensione(s) problemàtica(s) in sos Sèberos de Cinnamon pro controire sa mustra de custu messàgiu.

en: Please contact the developer.
sc: Cuntata s'isvilupadore.

en: System Information
sc: Informatziones de sistema

en: No
sc: Nono

en: Yes
sc: Emmo

en: OK
sc: Andat bene

en: Password
sc: Paràula crae

en: Username
sc: Nùmene de impitadore

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
sc: Manigiadore de sas retzas

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
sc: Sèbera sa positzione de su pannellu nou. Esc pro annullare.

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
sc: Sèbera sa positzione noa de su pannellu. Esc pro annullare.

en: You don't have any panels added.
    Do you want to open panel settings?
sc: No tenes perunu pannellu.
    Cheres abèrrere sas cunfiguratziones de pannellos?

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
sc: Sèberos de su pannellu

en: Panel edit mode
sc: Modìfica pannellu

en: Move
sc: Moe

en: Remove
sc: Boga

en: Troubleshoot
sc: Solutzione de problemas

en: Restart Cinnamon
sc: Torra a aviare Cinnamon

en: Restore all settings to default
sc: Torra a sas cunfiguratziones predefinidas

en: Are you sure you want to restore all settings to default?
sc: Seguru chi boles torrare a sa cunfiguratzione predefinida?

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
sc: Cunfiguratziones de sistema

en: Retry
sc: Torra a proare

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Close
sc: _Serra

en: No open windows
sc: Non b'at bentanas abertas

en: Restore
sc: Torra che a prima

en: Minimize
sc: Mìnima

en: Maximize
sc: Ismànnia

en: Move to left workspace
sc: Moe in s'àrea de traballu a manca

en: Move to right workspace
sc: Moe in s'àrea de traballu a dereta

en: Visible on all workspaces
sc: Si podet bìdere in totu sas àreas de traballu

en: Move to a new workspace
sc: Moe in un'àrea de traballu noa

en: Move to monitor %d
sc: Moe in su bisore %d

en: Only on this workspace
sc: Petzi in cust'àrea de traballu

en: Unmaximize
sc: Torra che a prima

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
sc: Atzessibilidade

en: Screen Reader
sc: Letore de ischermu

en: Screen Keyboard
sc: Tastiera de ischermu

en: Sticky Keys
sc: Tastos persistentes

en: Slow Keys
sc: Tastos lenos

en: Bounce Keys
sc: Tasto a rebòtiu

en: Mouse Keys
sc: Tastos de su sòrighe

note: Secondary click
en: Simulated secondary click
sc: Clic segundàriu simuladu

note: Hover Click
en: Hover click
sc: Clic de passada

en: Universal Access Settings
sc: Cunfiguratziones de atzessu universale

en: High Contrast
sc: Cuntrastu artu

en: Large Text
sc: Testu in mannu

en: Date and Time Settings
sc: Cunfiguratzione de data e ora

en: Today
sc: Oe

note: Scale cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->opt
en: Show the desktop
sc: Mustra s'iscrivania

en: Move to the other monitor
sc: Move in s'àteru bisore

en: Move to another workspace
sc: Move in s'àtera àrea de traballu

en: Places
sc: Logos

en: Restore to full opacity
sc: Torra a s'annapadura prena

en: Close others
sc: Serra sas àteras

en: Close all
sc: Serra totu

en: Power management
sc: Manìgiu energia

en: Power management is already inhibited by another program
sc: Manìgiu energia giai proibidu dae un'àteru programma

en: Power management: inhibited by another program
sc: Manìgiu energia: proibidu dae un'àteru programma

en: Inhibit applet
sc: Applet de proibitura

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
sc: Notìficas

en: Show Keyboard Layout
sc: Mustra assentu tastiera

en: Show Character Table
sc: Mustra tàula caràteres

en: Keyboard Settings
sc: Sèberos tastiera

en: Add to panel
sc: Agiunghe a su pannellu

en: Add to desktop
sc: Agiunghe a s'iscrivania

en: Remove from favorites
sc: Boga dae sos favorèssidos

en: Add to favorites
sc: Agiunghe a sos favorèssidos

en: Uninstall
sc: Disinstalla

en: This file is no longer available
sc: Custu archìviu no est prus a disponimentu

en: Open with
sc: Aberi cun

en: Other application...
sc: Àteras aplicatziones...

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->name menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Menu
sc: Menù

en: Recent Files
sc: Archìvios reghentes

en: Clear list
sc: Lìmpia sa lista

en: No recent documents
sc: Mancu unu documentu reghente

en: All Applications
sc: Totu sas aplicatziones

en: Lock Screen
sc: Bloca ischermu

en: Lock the screen
sc: Serra s'ischermu

en: Leave the session
sc: Essi dae sa sessione

en: <unknown>
sc: <disconnotu>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
sc: disabilitadu

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
sc: sena manìgiu

en: disconnecting...
sc: disconnetende...

en: connecting...
sc: connetende...

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
sc: est rechesta s'autenticatzione

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
sc: mancat su firmware

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
sc: cavu distacadu

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
sc: no a disponimentu

en: connection failed
sc: connessione faddida

en: More
sc: De prus

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
sc: Connessu (privadu)

en: Wifi
sc: Sena filos

en: Auto Ethernet
sc: Connessione Ethernet automàtica

en: Auto broadband
sc: Connessione banda larga  automàtica

en: Auto dial-up
sc: Connessione telefònica automàtica

note: Translators: this the automatic wireless connection name (including the network name)
en: Auto %s
sc: Connessione %s automàtica

en: Auto bluetooth
sc: Connessione bluetooth automàtica

en: Auto wireless
sc: Connessione sena filos automàtica

en: Enable networking
sc: Abilita sa retza

en: Wired
sc: Retza cablada

en: Wireless
sc: Retza sena filos

en: Mobile broadband
sc: Retza mòbile a banda larga

en: VPN Connections
sc: Connessiones VPN

en: Network Settings
sc: Cunfiguratziones de sa retza

en: Network Connections
sc: Connessiones de sa retza

en: Connection failed
sc: Connessione faddida

en: Activation of network connection failed
sc: Faddina in s'ativatzione de sa connessione de retza

en: Networking is disabled
sc: Retzas disabilitadas

en: No connection
sc: Peruna connessione

en: Connecting to the cellular network...
sc: Connetende a sa retza mòbile...

en: Connecting to the wireless network...
sc: Connetende a sa retza sena filos...

en: Connecting to the wired network...
sc: Connetende a sa retza cablada...

en: Connecting to the VPN...
sc: Connetende a sa retza privada virtuale (VPN)...

en: Connecting to the network...
sc: Connetende a sa retza...

en: Connected to the wireless network
sc: Connessu a sa retza sena filos

en: Wireless connection
sc: Connessione sena filos

en: Connected to the wired network
sc: Connessu a sa retza cablada

en: Connected to the cellular network
sc: Connessu a sa retza mòbile

en: Connected to the VPN
sc: Connessu a sa retza privada virtuale (VPN)

en: Connected to the network
sc: Connessu a sa retza

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
sc: Lìmpia sas notìficas

en: No notifications
sc: Peruna notìfica

en: just now
sc: immoe

en: %d second ago | %d seconds ago
sc[0]: %d segundu a immoe
sc[1]: %d segundos a immoe

en: %d minute ago | %d minutes ago
sc[0]: %d minutu a immoe
sc[1]: %d minutos a immoe

en: Click to toggle the on-screen keyboard
sc: Carca pro cambiare s'istadu de sa tastiera a ischermu

en: Click to enable the on-screen keyboard
sc: Carca pro abilitare sa tastiera a ischermu

en: Launch
sc: Incarrera

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Panel launchers
sc: Incarreradores de pannellu

en: AC adapter
sc: Alimentadore CA

en: Laptop battery
sc: Bateria de su portàtile

en: UPS
sc: Grupu de continuidade (UPS)

en: Monitor
sc: Ischermu

en: Mouse
sc: Sòrighe

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
sc: Tastiera

en: PDA
sc: Palmare (PDA)

en: Cell phone
sc: Telèfonu tzellulare

en: Media player
sc: Letore multimediale

en: Tablet
sc: Tauledda

en: Computer
sc: Computadore

en: Touchpad
sc: Sòrighe tàtile

note: Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
sc: Retza

en: Brightness
sc: Lugore

en: Keyboard backlight
sc: Lughes de sa tastiera

en: Power Settings
sc: Cunfiguratziones de s'energia

en: Charging
sc: Carrighende

en: Charging - %d hour until fully charged | Charging - %d hours until fully charged
sc[0]: Carrighende - %d ora a sa càrriga cumprida
sc[1]: Carrighende - %d oras a sa càrriga cumprida

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
sc: Carrighende - %d %s %d %s a sa càrriga cumprida

en: hour | hours
sc[0]: ora
sc[1]: oras

en: minute | minutes
sc[0]: minutu
sc[1]: minutos

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
sc[0]: Carrighende - %d minutu a sa càrriga cumprida
sc[1]: Carrighende - %d minutos a sa càrriga cumprida

en: Fully charged
sc: Càrriga cumprida

en: Using battery power
sc: Usende s'energia de sa bateria

en: Using battery power - %d hour remaining | Using battery power - %d hours remaining
sc[0]: Usende s'energia de sa bateria - abarrat %d ora
sc[1]: Usende s'energia de sa bateria - abarrant %d oras

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Using battery power - %d %s %d %s remaining
sc: Usende s'energia de sa bateria - abarrat %d %s %d %s

en: Using battery power - %d minute remaining | Using battery power - %d minutes remaining
sc[0]: Usende s'energia de sa bateria - abarrat %d minutu
sc[1]: Usende s'energia de sa bateria - abarrant %d minutos

note: Label                           Executable Icon                        Category      Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
sc: Imprentadoras

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
sc: Documentos reghentes

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
sc: Unidades esternas

en: Open file manager
sc: Aberi su manigiadore de archìvios

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
sc: Torra a mesura

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
sc: Cunfiguratziones

en: Hi there!
sc: Oè!

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
sc: AS CARCADU SU BUTONE!!!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
sc: AS USADU SOS TASTOS CRAE!!!

en: Click to show the desktop or middle-click to show the desklets
sc: Carca pro mustrare s'iscrivania o carca su butone de mesu pro mustrare sos desklets

en: Show Desklets
sc: Mustra desklets

en: Click to pause the slideshow
sc: Carca pro pausare sa presentatzione

en: Click to resume the slideshow
sc: Carca pro torrare a comintzare sa presentatzione

en: The slideshow is disabled
sc: Sa presentatzione est disabilidada

en: Slideshow
sc: Presentatzione diapositivas

en: Next Background
sc: Fundale imbeniente

en: Background Settings
sc: Cunfiguratziones de su fundale

en: Playing
sc: Reproduende

en: Paused
sc: In pàusa

en: Stopped
sc: Firmadu

en: Volume
sc: Volùmene

en: Unknown Artist
sc: Artista disconnotu

en: Unknown Album
sc: Album disconnotu

en: Unknown Title
sc: Tìtulu disconnotu

en: Previous
sc: Pretzedente

en: Play
sc: Reprodue

en: Stop
sc: Firma

en: Next
sc: Imbeniente

en: Consecutive Playing
sc: Reprodutzione de sighidu

en: No Shuffle
sc: In òrdine

en: Open Player
sc: Aberi su reprodutore

en: Quit Player
sc: Essi dae su reprodutore

en: Pause
sc: Pasa

en: Repeat Single
sc: Repite unu

en: Repeat All
sc: Repite totus

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
sc: Casuale

en: Mute output
sc: Essida a sa muda

en: Mute input
sc: Intrada a sa muda

en: Applications
sc: Aplicatziones

en: Output device
sc: Dispositivu de essida

en: Input device
sc: Dispositivu de intrada

en: Launch player
sc: Incarrera su reprodutore

en: Choose player controls
sc: Sèbera sos controllos de su letore

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
sc: Cantzellare totu cantu dae s'àliga?

en: This operation cannot be undone.
sc: Dae custa operatzione non si podet annullare.

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
sc: Àliga

en: Empty Trash
sc: Isbòida s'àliga

en: Open Trash
sc: Aberi s'àliga

en: Log Out...
sc: Essi dae sa sessione...

en: Power Off...
sc: Istuda...

en: Remove 'Window list'
sc: Boga 'Lista de bentanas'

en: All windows
sc: Totu sas bentanas

en: Manage workspaces (Expo)
sc: Manìgia àreas de traballu (Expo)

en: Add a new workspace
sc: Agiunghe un'àrea de traballu

en: Remove the current workspace
sc: Boga s'àrea de traballu

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Normal
sc: Normale

en: Left
sc: Manca

en: Right
sc: Dereta

en: Upside-down
sc: A s'imbesse

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section
en: Display
sc: Ischermu

en: Configure display settings...
sc: Cunfiguratzione de s'ischermu...

en: Clock
sc: Rellògiu

en: Edit launcher
sc: Modìfica s'incarreradore

en: Photo Frame
sc: Cornitze de sa foto

en: Control Center
sc: Tzentru de controllu

en: Users and Groups
sc: Impitadores e grupos

en: Add or remove users and groups
sc: Agiunghe o boga impitadores e grupos

note: Virtual keyboard
en: Virtual keyboard
sc: Tastiera virtuale

en: Turn on-screen keyboard on or off
sc: Ativa o disativa sa tastiera in s'ischermu

en: Valid name
sc: Nùmene vàlidu

en: The name cannot be empty.
sc: Su nùmene non podet èssere bòidu.

en: Valid executable
sc: Esecutàbile vàlidu

en: The executable is not valid. It cannot be empty and spaces in the path must be escaped with backslash (\).
sc: S'esecutàbile no est vàlidu. Non podet èssere bòidu e sos ispàtzios depent èssere sostituidos cun \.

en: Cannot create the launcher at this location.  Add to the desktop instead?
sc: Non si podet fraigare s'incarreradore in custu logu. L'agiunghes a s'iscriania imbetze?

en: Choose a command
sc: Sèbera unu cumandu

en: Would you like to add this launcher to the menu also?  It will be placed in the Other category initially.
sc: Cheres agiùnghere un'incarreradore fintzas a su menu? S'at a assentare in sa categoria Àteros.

en: Screen Locker
sc: Blocadore de ischermu

en: Please type an away message for the lock screen
sc: Iscrie unu messàgiu de ausèntzia pro su blocu de s'ischermu.

en: Preferences
sc: Cunfiguratziones

en: Administration
sc: Amministratzione

en: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet
sc: retza, sena filos, wifi, ethernet, banda larga, internet

en: color, profile, display, printer, output
sc: colore, perfilu, ischermu, imprentadora, essida

en: Graphics Tablet
sc: Tauledda gràfica

en: wacom, digitize, tablet, graphics, calibrate, stylus
sc: wacom, digitaliza, tauledda, gràfica, càlibra, lapis

en: printers, laser, inkjet
sc: imprentadoras, laser, a inietzione de tinta

en: Firewall
sc: Doa guardiafogu

en: firewall, block, filter, programs
sc: doa guardiafogu, blocu, filtru, programmas

en: Languages
sc: Limbas

en: language, install, foreign
sc: limba, installa, istràngiu

en: Input Method
sc: Mètodu de intrada

en: language, install, foreign, input, method, chinese, korean, japanese, typing
sc: limba, installa, istràngiu, intrada, mètodu, tzinesu, coreanu, giaponesu, iscritura

en: Login Window
sc: Bentana de intrada

en: Driver Manager
sc: Manigiadore de drivers

en: video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
sc: vìdeu, driver, wifi, ischeda, hardware, propietàriu, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Nvidia Settings
sc: Cunfiguratziones de Nvidia

en: video, driver, proprietary, nvidia, settings
sc: vìdeu, driver, propietàriu, nvidia, cunfiguratziones

note: Label                  Executable                  Icon Category  Keywords for filter
en: Software Sources
sc: Mitzas de su software

en: ppa, repository, package, source, download
sc: ppa, depòsitu, pachete, mitza, iscarrigare

en: Package Management
sc: Manigiadore de pachetes

en: user, users, account, accounts, group, groups, password
sc: impitadore, impitadores, contu, contos, grupu, grupos, paràula crae

en: bluetooth, dongle, transfer, mobile
sc: bluetooth, dongle, tramuda, mòbile

en: Manage Services and Units
sc: Manìgia servìtzios e unidades

en: systemd, units, services, systemctl, init
sc: systemd, unidades, servìtzios, systemctl, init

en: Online Accounts
sc: Contos in lìnia

en: Back to all settings
sc: Torra a totu sas cunfiguratziones

en: The group name cannot contain upper-case or space characters
sc: Su nùmene de su grupu non podet àere lìteras mauschinas o ispàtzios

en: Change Password
sc: Muda paràulas crae

en: New password
sc: Paràula crae noa

en: Confirm password
sc: Cunfirma sa paràula crae

en: Generate a password
sc: Gènera una paràula crae

en: Your new password needs to be at least 8 characters long
sc: Sa paràula crae cheret longa a su nessi 8 caràteres

en: Show password
sc: Mustra sa paràula crae

en: An error occurred. Your password was not changed.
sc: B'at àpidu una faddina. Sa paràula crae no est istada mudada.

en: Change
sc: Modìfica

en: Too short
sc: Tropu curtza

en: Weak
sc: Bamba

en: Fair
sc: Normale

en: Good
sc: Bona

en: Strong
sc: Forte

en: Standard
sc: Predefinidu

en: Administrator
sc: Amministradore

en: Account Type
sc: Tipu de contu

en: Full Name
sc: Nùmene intreu

en: Invalid username
sc: Nùmene de impitadore non vàlidu

en: Users
sc: Impitadores

en: Groups
sc: Grupos

en: Click to change the picture
sc: Carca pro mudare s'immàgine

en: Browse for more pictures...
sc: Chirca àteras immàgines...

en: Click to change the name
sc: Carca pro mudare su nùmene

en: Click to change the password
sc: Carca pro mudare sa paràula crae

en: Click to change the groups
sc: Carca pro mudare sos grupos

en: Picture
sc: Immàgine

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
sc: Nùmene

en: Open
sc: Aberi

en: Images
sc: Immàgines

en: No password set
sc: Peruna paràula crae cunfigurada

en: Set at login
sc: Imposta a s'intrada de sa sessione

en: This user is currently logged in
sc: Custu impitadore est giai intradu in sa sessione

en: The user's home directory is encrypted. To preserve access to the encrypted directory, only the user should change this password.
sc: Sa cartella initziale de s'impitadore est criptada. To preserve access to the encrypted directory, only the user should change this password.

en: Are you sure you want to permanently delete %s and all the files associated with this user?
sc: Seguru chi boles cantzellare in manera permanente %s e totu sos archìvios acrobados a custu impitadore?

en: This group is set as %s's primary group
sc: Custu grupu est impostadu comente grupu primàrgiu de %s

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
sc: Seguru chi boles cantzellare in manera permanente %s?

en: Group Name
sc: Nùmene grupu

en: Previous instance
sc: Rechesta pretzedente

en: Next instance
sc: Rechesta imbeniente

en: More options
sc: Àteras preferèntzias

en: Import from a file
sc: Importa dae un'archìviu

en: Export to a file
sc: Esporta in un'archìviu

en: Reset to defaults
sc: Torra a sas cunfiguratziones predefinidas

en: Settings for %s
sc: Cunfiguratzione pro %s

en: Select or enter file to export to
sc: Sèbera o minte un'archìviu de esportare a

en: JSON files
sc: Archìvios JSON

en: Select a JSON file to import
sc: Sèbera un'archìviu JSON de importare

en: Show
sc: Ammustra

en: Item
sc: Ogetu

en: Select a date
sc: Sèbera una data

en: This applet is currently enabled
sc: Custu applet est ativu immoe

en: This desklet is currently enabled
sc: Custu desklet est ativu immoe

en: This extension is currently enabled
sc: Custa estensione est ativa immoe

en: Configure
sc: Cunfigura

en: This is a system applet. It cannot be removed.
sc: Custu est un'applet de sistema. Non podet èssere bogada.

en: This is a system desklet. It cannot be removed.
sc: Custu est unu desklet de sistema. Non podet èssere bogada.

en: This is a system extension. It cannot be removed.
sc: Custa est un'estensione de sistema. Non podet èssere bogada.

en: About
sc: Informatziones

en: Are you sure you want to completely remove %s?
sc: Bogare %s de su totu?

en: This will restore the default set of enabled applets. Are you sure you want to do this?
sc: This will restore the default set of enabled applets. Seguru chi boles fàghere custu?

en: This will restore the default set of enabled desklets. Are you sure you want to do this?
sc: This will restore the default set of enabled desklets. Seguru chi boles fàghere custu?

en: This will disable all active extensions. Are you sure you want to do this?
sc: Custu at a disativare totu sas estensiones ativas. Seguru chi boles fàghere custu?

en: Something went wrong while loading %s. Please make sure you are using the latest version, and then report the issue to its developer.
sc: B'at àpidu una faddina carrighende %s. Please make sure you are using the latest version, and then report the issue to its developer.

en: Installed
sc: Installadu

en: Install
sc: Installa

en: Update
sc: Agiornamentu

en: Sort by
sc: Òrdina pro

en: Popularity
sc: Popularidade

en: Date
sc: Data

en: More info
sc: Prus informatziones

en: Refresh
sc: Atualiza

en: Update all
sc: Atualiza totu

en: %d update available | %d updates available
sc[0]: %d atualizatzione a disponimentu
sc[1]: %d atualizatziones a disponimentu

en: No updates available
sc: Peruna atualizatzione a disponimentu

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color
sc: Carca su contagùtios, e toca unu colore ue si siat in s'ischermu pro seberare cuddu colore

en: Click to set a new accelerator key.
sc: Carca pro cunfigurare una tecla de atzellerada noa.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
sc: Carca Esc o torra a carcare pro annullare s'operatzione.

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
sc: Carca Torrasegus (Backspace) pro nche bogare s'incurtzadòrgiu chi b'at.

en: unassigned
sc: no assignadu

en: Pick an accelerator
sc: Piga un'atzelleradore

en: Checking dependencies
sc: Averguende sas dipendèntzias

en: Please install: %s
sc: Installa: %s

en: _Cancel
sc: _Annulla

en: _Open
sc: A_beri

en: Sound files
sc: Archìvios de sonu

en: Downloading images:
sc: Iscarrighende immàgines:

en: An error occurred while trying to access the server. Please try again in a little while.
sc: Faddina de atzessu a su server. Torra·bi a proare a pustis.

en: Refreshing the cache
sc: Atualizende sa memòria

en: Installing %s
sc: Installende: %s

en: An error occurred during the installation of %s. Please report this incident to its developer.
sc: Faddina in s'installatzione de %s. Informa de custu intzidente a s'isvilupadore.

en: Uninstalling %s
sc: Disinstallende %s

en: 
    
    Details:  %s
sc: 
    
    Detàllios:  %s

en: Add new entry
sc: Agiunghe boghe noa

en: Remove selected entry
sc: Boga sa boghe seletzionada

en: Edit selected entry
sc: Modìfica sa boghe seletzionada

en: Move selected entry up
sc: Moe sa boghe seletzionada a susu

en: Move selected entry down
sc: Moe sa boghe seletzionada in giosso

en: Edit entry
sc: Modìfica sa boghe

en: Configure accessibility features
sc: Propiedades de atzessibilidade

en: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast
sc: lente de ismanniadura, faeddare, atzessu, zoom, tastos, cuntrastu

en: Visual
sc: Bista

note: Visual Aids
en: Visual Aids
sc: Agiudos bisuales

en: High contrast
sc: Cuntrastu artu

en: Large text
sc: Testu mannu

en: Screen reader
sc: Letore de ischermu

note: Desktop Zoom
en: Desktop Zoom
sc: Zoom de iscrivania

en: Enable zoom
sc: Abilita zoom

en: Magnification
sc: Ismanniadura

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
sc: Disabitadu

en: Mouse wheel modifier
sc: Mudadore de sa rodedda de su sòrighe

en: While this modifier is pressed, mouse scrolling will increase or decrease zoom.
sc: Cando est carcadu custu mudadore, s'iscurrimentu de su sòrighe at a crèschere o minimare su zoom.

en: Scroll at screen edges
sc: Iscurrimentu a sos oros de s'ischermu

en: Keep cursor centered
sc: Mantene su cursore in tzentru

en: Cursor moves with contents
sc: Su cursore si movet cun sos cuntenutos

en: Cursor pushes contents around
sc: Su cursore ispinghet sos cuntènnidos a in tundu

en: Mouse tracking mode
sc: Modalidade ormina su cursore

en: Lens mode
sc: Modu lente

en: Square
sc: Cuadradu

en: Horizontal strip
sc: Tzira orizontale

en: Vertical strip
sc: Tzira verticale

en: Lens shape
sc: Forma a lente

en: Full screen
sc: Ischermu intreu

en: Top half
sc: Mesus de susu

en: Bottom half
sc: Mesus de giosso

en: Left half
sc: Mesus de manca

en: Right half
sc: Mesus de dereta

en: Screen position
sc: Positzione ischermu

en: Enable the on-screen keyboard
sc: Abilita sa tastiera a ischermu

en: Touch
sc: Tocu

en: Full scale
sc: Iscala cumpleta

en: Scanning
sc: Iscansiones

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
sc: Dispositziones de tecladu

en: Keyboard position
sc: Positzione de su tecladu

en: Half of the screen
sc: Metade de s'ischermu

en: Keyboard size
sc: Mannària de su tecladu

en: Show the keyboard any time something expects input
sc: Mustra sa tastiera ogni borta chi s'isetat un'intrada

en: Show keyboard only when the user activates it
sc: Mustra sa tastiera petzi cando s'impitadore l'ativat

en: Activation mode
sc: Modalidade de ativatzione

note: Keyboard indicators
en: Keyboard indicators
sc: Indicadores tastiera

en: Use visual indicator on Caps and Num Lock
sc: Imprea sos indicadores bisuales pro Caps (Blocu lìteras mannas) e Num Lock (Blocu tastiera numèrica)

en: Use audio indicator on Caps and Num Lock
sc: Imprea sos indicadores sonoros pro Caps (Blocu lìteras mannas) e Num Lock (Blocu tastiera numèrica)

en: Sound to use Caps or Num Lock on
sc: Sonu a s'impreu de Caps (Blocu lìteras mannas) e Num Lock (Blocu tastiera numèrica)

en: Sound to use Caps or Num Lock off
sc: Sonu pro disativare Caps (Blocu lìteras mannas) e Num Lock (Blocu tastiera numèrica)

en: Event feedback (required for typing assistance alerts)
sc: Torrada dae s'eventu (netzessàriu pro sos allarmes de agiudu a s'iscritura)

en: Enable visual alerts
sc: Ativa sas alertas bisuales

en: Flash the entire monitor
sc: Lampalughe su bisore intreu

en: Flash the active window
sc: Lampalughe sa bentana ativa

en: Visual style
sc: Istile bisuale

en: Enable audio alerts
sc: Ativa sas alertas sonoras

en: Sound to use for window alerts
sc: Sona pro s'impreu de sas alertas de bentana

en: Typing assistance
sc: Agiudu a s'iscritura

note: Stickykeys
en: Sticky keys
sc: Tastos persistentes

en: Treat a sequence of modifier keys as a combination
sc: Trata una filera de tastos modificadores comente una cumbinatzione

en: Disable if two modifiers are pressed together
sc: Disativa si duos modificadores sunt carcados paris

en: Alert when a modifier key is pressed
sc: Avisa cando est carcadu unu modificadore

note: Slowkeys
en: Slow keys
sc: Tastos lenos

en: Put a delay between when a key is pressed and when it is accepted
sc: Minte una pàusa intre s'incarcada de unu tastu e su reconnoschimentu

en: Alert when a key is pressed
sc: Avisa cando unu tastu est carcadu

en: Alert when a key is accepted
sc: Avisa cando unu tastu est reconnotu

en: Alert when a key is rejected
sc: Avisa cando unu tastu est refudadu

en: Acceptance delay
sc: Pàusa de reconnoschimentu

en: Short
sc: Curtza

en: Long
sc: Longa

note: Bouncekeys
en: Bounce keys
sc: Teclas carcadas in presse

en: Ignore fast duplicate keypresses
sc: Non contes sas incarcadas lestras e addopiadas

note: Mousekeys
en: Mouse keys
sc: Teclas de su sòrighe

en: Control the pointer using the keypad
sc: Cumanda su puntadore cun su tecladu numèricu

en: Initial delay
sc: Istentu de comintzu

en: Shorter
sc: Prus curtzu

en: Longer
sc: Prus longu

en: Acceleration time
sc: Tempus de atzelleratzione

en: Maximum speed
sc: Lestresa màssima

en: Slower
sc: Prus lentu

en: Faster
sc: Prus lestru

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
sc: Ativa sunu clic segundàriu mantenende carcadu su butone primàriu

en: Trigger a click when the pointer hovers
sc: clic a sa passada de su puntadore

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
sc: Istentu

en: Motion threshold
sc: Liminàrgiu de su movimentu

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Small
sc: Piticu

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Large
sc: Mannu

en: Actions
sc: Atziones

en: Manage
sc: Manìgia

en: Download
sc: Iscàrriga

en: Enable
sc: Ativa

en: Disable
sc: Disativa

en: Remove all
sc: Boga totu

en: Manage Cinnamon applets
sc: Manìgia applets de Cinnamon

en: You can remove specific instances in panel edit mode via the context menu.
sc: Nche podes bogare rechestas pretzisas in sa modalidade modìfica pannellu pro mèdiu de su menù cuntestuale

en: Installed applets
sc: Applets installados

en: Reset all
sc: Reseta totu

en: Previous Panel
sc: Pannellu pretzedente

en: Next Panel
sc: Pannellu imbeniente

en: No picture
sc: Peruna immàgine

en: Mosaic
sc: Mosàicu

en: Centered
sc: In mesania

en: Scaled
sc: Iscaladu

en: Stretched
sc: Islonghiadu

en: Spanned
sc: Assentadu

en: Change your desktop's background
sc: Càmbia su fundale de s'iscrivania

en: Backgrounds
sc: Fundales

en: Add Folder
sc: Agiunghe cartella

en: Add new folder
sc: Agiunghe una cartella noa

en: Remove selected folder
sc: Boga sa cartella seletzionada

en: Play backgrounds as a slideshow
sc: Mustra sos fundales che a presentatzione

en: minutes
sc: minutos

en: Play images in random order
sc: Mustra immàgines a sorte

en: Picture aspect
sc: Bisura de sas immàgines

en: Manage date and time settings
sc: Manìgia cunfiguratziones de data e oràriu

en: time, date, calendar, format, network, sync
sc: oràriu, data, calendàriu, formatu, retza, sinc

en: Date & Time
sc: Data e oràriu

en: Date and Time
sc: Data e oràriu

en: Format
sc: Formatu

en: Use 24h clock
sc: Usa rellògiu de 24 oras

en: Display the date
sc: Mustra sa data

en: Display seconds
sc: Mustra segundos

en: Use locale default
sc: Imprea s'oràriu locale predefinidu

en: Sunday
sc: Domìniga

en: Monday
sc: Lunis

en: First day of week
sc: Prima die de sa chida

en: System
sc: Sistema

en: Source Code
sc: Còdighe de orìgine

en: File Manager
sc: Gestore de archìvios

en: Plain Text
sc: Testu puru

en: Select an application for audio CDs
sc: Sèbera un'aplicatzione pro sos CD de àudio

en: Select an application for video DVDs
sc: Sèbera un'aplicatzione pro sos DVD de vìdeo

en: Select an application to run when a music player is connected
sc: Sèbera un'aplicatzione de incarrerare cando benit collegadu unu letore musicale

en: Select an application to run when a camera is connected
sc: Sèbera un'aplicatzione de incarrerare cando benit collegada una videocàmera

en: Software
sc: Programmas

en: Select an application for software CDs
sc: Sèbera un'aplicatzione pro sos CD de software

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info strings, just here to fix capitalization of the English originals. If the shared-mime-info translation works for your language, simply leave these untranslated.
en: audio DVD
sc: DVD de àudio

en: blank Blu-ray disc
sc: discu Blu-ray bòidu

en: blank CD disc
sc: discu CD bòidu

en: blank DVD disc
sc: discu DVD bòidu

en: blank HD DVD disc
sc: discu HD DVD bòidu

en: Blu-ray video disc
sc: discu Blu-ray vìdeo

en: e-book reader
sc: letore de e-book

en: HD DVD video disc
sc: discu HD DVD vìdeo

en: Picture CD
sc: CD de immàgines

en: Super Video CD
sc: CD de super vìdeu

en: Video CD
sc: CD de vìdeu

en: Windows software
sc: Software pro Windows

en: Ask what to do
sc: Pregonta su ite fàghere

en: Open folder
sc: Aberi cartella

en: Do nothing
sc: Faghe nudda

en: Other Media
sc: Àteros mèdios

en: Select how other media should be handled
sc: Sèbera comente manigiare sos àteros mèdios

en: _Action:
sc: _Atzione:

en: Preferred Applications
sc: Aplicatziones preferidas

en: Preferred applications
sc: Aplicatziones preferidas

en: Removable media
sc: Mèdios esternos

note: FIXMEEEEEEEE??
en: _Other Media...
sc: _Àteros mèdios...

en: Manage your Cinnamon desklets
sc: Manìgia sos desklet de Cinnamon tuos

en: You can remove specific instances from the desktop via that desklet's context menu
sc: Nche podes bogare rechestas pretzisas dae s'iscrivania pro mèdiu de su menù cuntestuale de su desklet

en: desklet, desktop, slideshow
sc: desklet, iscrivania, presentatzione

en: Desklets
sc: Desklet

en: General Settings
sc: Cunfiguratzione generales

en: General Desklets Settings
sc: Cunfiguratzione generale de sos Desklet

en: No decoration
sc: Perunu ornamentu

en: Border only
sc: Petzi s'oru

en: Border and header
sc: Oru e intestada

en: Decoration of desklets
sc: Ornamentu de sos desklet

en: Note: Some desklets require the border/header to be always present
sc: Noda: calencunu desklet rechedet oru/intestada semper presentes

en: Installed desklets
sc: Desklets installados

en: Manage your desktop icons
sc: Manìgia sas iconas de s'iscrivania

en: desktop, home, button, trash
sc: iscrivania, domo, butone, àliga

en: Desktop
sc: Iscrivania

en: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd
sc: ischermu, bisore, assentu, resolutzione, duale, LCD

en: Effects
sc: Efetos

en: Effects on menus
sc: Efetos in sos menùs

en: Session startup animation
sc: Animatzione de cumintzu de sessione

en: Window effects
sc: Efetos de sa bentana

note: MAPPING WINDOWS CLOSING WINDOWS MINIMIZING WINDOWS grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- grouped-windo
en: None
sc: Perunu

en: Traditional
sc: Traditzionale

en: Closing windows
sc: Serrende bentanas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
sc: Isvanèssida

en: Manage your Cinnamon extensions
sc: Manìgia sas estensiones Cinnamon tuas

en: Extensions
sc: Estensiones

en: Installed extensions
sc: Estensiones installadas

en: Disable all
sc: Disativa totu

en: Configure system fonts
sc: Cunfigura caràteres de sistema

en: font, size, small, large
sc: caràtere, mannària, minore, mannu

en: Font Selection
sc: Seletzione caràteres

en: Default font
sc: Caràtere predefinidu

en: Desktop font
sc: Caràtere iscrivania

en: Document font
sc: Caràtere documentos

en: Monospace font
sc: Caràtere monospace

en: Window title font
sc: Caràtere tìtulu de bentana

en: Font Settings
sc: Cunfiguratzione de caràteres

en: Grayscale
sc: Iscala de murru

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Medium
sc: Mèdia

en: Full
sc: Cumpleta

note: Label                   id                  parent (child)Label                       id                  parent grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->generalPage->title
en: General
sc: Generale

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->units
en: seconds
sc: segundos

en: Minimize window
sc: Mìnima bentana

note: Windows
en: Maximize window
sc: Ismànnia bentana

en: Close window
sc: Serra bentana

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
sc: Mustra s'iscrivania

en: Volume up
sc: Diminui su volùmene

en: Volume down
sc: Aumenta su volùmene

note: Sound and Media
en: Volume mute
sc: Pone a sa muda

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Play / Pause
sc: Càmbia s'istadu Reprodue/Pàusa

en: Next track
sc: Pista imbeniente

en: Previous track
sc: Pista pretzedente

en: Run a command
sc: Incarrera unu cumandu

en: Manage hotcorner settings
sc: Manìgia cunfiguratzione de sos chirros ativos

en: Hot Corners
sc: Chirros ativos

en: Show all workspaces
sc: Mustra totu sas àreas de traballu

note: Expo
en: Show all windows
sc: Mustra totu sa bentanas

en: Enable this corner
sc: Ativa custu chirru

en: Type a command...
sc: Iscrie unu cumandu...

en: Activation delay (ms)
sc: Ritardu de ativatzione (ms)

en: Operating System
sc: Sistema operativu

en: Cinnamon Version
sc: Versione de Cinnamon

en: Linux Kernel
sc: Kernel de Linux

en: Processor
sc: Protzessore

en: Memory
sc: Memòria

en: Graphics Card
sc: Ischeda gràfica

en: Display system information
sc: Mustra informatziones de sistema

en: System Info
sc: Info de sistema

en: Upload system information
sc: Càrriga informatziones de sistema

en: No personal information included
sc: Peruna informatzione personale

en: Troubleshooting
sc: Solutzione de problemas

en: Windows
sc: Bentanas

en: Positioning
sc: Positzionamentu

en: Inter-workspace
sc: Intre àreas de traballu

en: Inter-monitor
sc: Intre ischermos

en: Workspaces
sc: Àreas de traballu

en: Direct Navigation
sc: Navigatzione dereta

en: Screenshots and Recording
sc: Istantàneas e registratzione

en: Launchers
sc: Incarreradores

en: Sound and Media
sc: Sonu e mèdios

en: Universal Access
sc: Atzessu universale

en: Custom Shortcuts
sc: Incurtzaduras personalizadas

en: Unmaximize window
sc: Disismànnia bentana

en: Activate window menu
sc: Ativa menù bentana

en: Raise window
sc: Àrtzia bentana

en: Lower window
sc: Fala bentana

en: Toggle maximization state
sc: Càmbia istadu ismanniamentu

en: Toggle fullscreen state
sc: Càmbia istadu de ischermu intreu

en: Toggle shaded state
sc: Càmbia s'istadu de s'umbra

en: Move window
sc: Moe sa bentana

note: System
en: Log out
sc: Essi·nche

en: Shut down
sc: Istuda

en: Lock screen
sc: Serra ischermu

note: System - Screenshots
en: Take a screenshot of an area
sc: Faghe un'istantànea de un'àrea

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
sc: Còpia un'istantànea de un'àrea in punta de billete

en: Take a screenshot
sc: Faghe un'istantànea

en: Copy a screenshot to clipboard
sc: Còpia un'istantànea in punta de billete

en: Take a screenshot of a window
sc: Faghe un'istantànea de una bentana

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
sc: Còpia un'istantànea de una bentana in punta de billete

en: Toggle recording desktop (must restart Cinnamon)
sc: Càmbia s'istadu de sa registratzione de iscrivania (serbit torrare a aviare Cinnamon)

en: Rotate display
sc: Gira ischermu

en: Orientation Lock
sc: Bloca s'orientatzione

en: Increase screen brightness
sc: Aumenta su lugore de s'ischermu

en: Decrease screen brightness
sc: Diminui su lugore de s'ischermu

en: Toggle keyboard backlight
sc: Càmbia s'istadu de s'illuminatzione de su tecladu

en: Increase keyboard backlight level
sc: Aumenta s'illuminatzione de su tecladu

en: Decrease keyboard backlight level
sc: Diminui s'illuminatzione de su tecladu

en: Toggle touchpad state
sc: Càmbia s'istadu de su sòrighe tàtile

en: Turn touchpad on
sc: Ativa sòrighe tàtile

en: Turn touchpad off
sc: Disativa sòrighe tàtile

en: Show power statistics
sc: Mustra istatìstica de energia

note: Launchers
en: Launch terminal
sc: Avia su terminale

en: Launch help browser
sc: Avia s'agiudu de su navigadore

en: Launch calculator
sc: Avia sa carculadora

en: Launch email client
sc: Avia su cliente de posta eletrònica

en: Launch web browser
sc: Avia su navigadore web

en: Home folder
sc: Cartella Domo

en: Launch media player
sc: Avia reprodutore multimediale

en: Pause playback
sc: Pone sa riprodutzione in pàusa

en: Stop playback
sc: Firma sa riprodutzione

en: Rewind
sc: In segus

en: Fast-forward
sc: In antis

en: Repeat
sc: Ripetitzione

note: Universal Access
en: Zoom in
sc: Ismànnia

en: Zoom out
sc: Impitica

en: Turn screen reader on or off
sc: Ativa o disativa su letore de ischermu

en: Increase text size
sc: Aumenta sa mannària de su testu

en: Decrease text size
sc: Diminui sa mannària de su testu

en: High contrast on or off
sc: Ativa o disativa su cuntrastu artu

en: Manage keyboard settings and shortcuts
sc: Manìgia cunfiguratzione de tecladu e incurtzaduras

en: keyboard, shortcut, hotkey
sc: tecladu, incurtzadura, teclas de issèberu lestru

en: Key repeat
sc: Ripetitzione tecla

en: Typing
sc: Iscriende

en: Enable key repeat
sc: Ativa ripetitzione de teclas

en: Repeat delay:
sc: Ritardu de ripetitzione:

en: Repeat speed:
sc: Lestresa de ripetitzione:

en: Slow
sc: Lenu

en: Fast
sc: Lestru

en: Text cursor
sc: Cursore de testu

en: Shortcuts
sc: Incurtzaduras

en: Add custom shortcut
sc: Agiunghe un'incurtzadura personalizada

en: Remove custom shortcut
sc: Boga un'incurtzadura personalizada

en: Categories
sc: Categorias

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
sc: Incurtzaduras de sa tastiera:

en: Layouts
sc: Dispositziones

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently in use by <b>%(old)s</b>.
sc: Custa cumbinatzione de teclas, '<b>%(combination)s</b>' est giai impreada dae <b>%(old)s</b>.

en: If you continue, the combination will be reassigned to <b>%(new)s</b>.
sc: Si as a sighire, sa cumbinatzione s'at a torrare a assignare a <b>%(new)s</b>.

en: Do you want to continue with this operation?
sc: Ses seguru chi boles sighire cun custa operatzione?

en: Reset to default
sc: Torra a sas cunfiguratziones predefinidas

en: Select a file
sc: Sèbera un'archìviu

en: Control mouse and touchpad settings
sc: Controlla sa cunfiguratzione de su sòrighe e de su sòrighe tàtile

en: mouse, touchpad, synaptic, double-click
sc: sòrighe, sòrighe tàtile, synaptic, clic dòpiu

en: Mouse and Touchpad
sc: Sòrighe e sòrighe tàtile

en: Reverse scrolling direction
sc: Diretzione de iscurrimentu a s'imbesse

en: Show position of pointer when the Control key is pressed
sc: Ammustra sa positzione de su puntadore cun sa tecla Control

en: Emulate middle click by clicking both left and right buttons
sc: Sìmula clic medianu incarchende sos butones de manca e de dereta

en: Drag-and-drop threshold
sc: liminàrgiu

en: Pointer size and speed
sc: Mannària e lestresa de su puntadore

en: Size
sc: Mannària

en: Smaller
sc: Prus piticu

en: Larger
sc: Prus mannu

en: Acceleration
sc: Atzelleratzione

en: Double-Click timeout
sc: Lestresa de clic dòpiu

en: Timeout
sc: Lestresa

en: Double-click test
sc: Proa de clic dòpiu

en: Tap to click
sc: Toca pro incarcare

en: Disable touchpad while typing
sc: Disativa sòrighe tàtile cando so iscriende

en: Use multiple fingers for right and middle click
sc: Imprea vàrios didos pro su clic de dereta e su clic medianu

en: Click actions
sc: Atziones de clic

en: Scrolling
sc: Iscurrimentu

en: Success!
sc: Revèntida!

en: Two-finger scrolling
sc: Iscurrimentu cun duos didos

en: Edge scrolling
sc: Iscurrimentu in s'oru

en: Scrolling method
sc: Mètodu de iscurrimentu

en: Notification preferences
sc: Preferèntzias de notìficas

en: notifications
sc: notìficas

en: Notification settings
sc: Cunfiguratzione de notìficas

en: Enable notifications
sc: Ativa notìficas

en: Remove notifications after their timeout is reached
sc: Boga notìficas a pustis de àere barigadu su tempus de isetu

en: Show notifications on the bottom side of the screen
sc: Ammustra notìficas in sa parte bàscia de s'ischermu

en: Display a test notification
sc: Ammustra una notìfica de proa

en: Media keys OSD
sc: Teclas multimediales OSD

en: Panel height:
sc: Artària de pannellu:

en: Panel width:
sc: Larghesa de pannellu:

en: Auto hide panel
sc: Cua pannellos in automàticu

en: Always show panel
sc: Ammustra semper sos pannellos

en: Intelligently hide panel
sc: Cuadu inteligente de sos pannellos

en: Auto-hide panel
sc: Cua pannellos in automàticu

en: Show delay
sc: Ammustra ritardu

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units
en: milliseconds
sc: millisegundos

en: Hide delay
sc: Cua ritardu

en: Customize
sc: Personaliza

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->font-size->description
en: Font size
sc: Mannària de su testu

en: Manage Cinnamon panel settings
sc: Manìgia cunfiguratziones de sos pannellos de Cinnamon

en: panel, height, bottom, top, autohide, size, layout
sc: pannellu, artària, bàsciu, artu, cuadu automàticu, mannària, dispositzione

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Panel
sc: Pannellu

en: Previous panel
sc: Pannellu pretzedente

en: Next panel
sc: Pannellu imbeniente

en: General Panel Options
sc: Optziones generales de sos pannellos

en: Add new panel
sc: Agiunghe pannellu nou

en: Allow the pointer to pass through the edges of panels
sc: Permite chi su puntadore trapasset sos oros de sos pannellos

en: 30 seconds
sc: 30 segundos

en: 60 seconds
sc: 60 segundos

en: 90 seconds
sc: 90 segundos

en: 2 minutes
sc: 2 minutos

en: 5 minutes
sc: 5 minutos

en: 10 minutes
sc: 10 minutos

en: 15 minutes
sc: 15 minutos

en: 30 minutes
sc: 30 minutos

en: 45 minutes
sc: 45 minutos

en: 1 hour
sc: 1 ora

en: 2 hours
sc: 2 oras

en: 3 hours
sc: 3 oras

en: Never
sc: Mai

en: Unknown time
sc: Tempus disconnotu

en: hours
sc: oras

en: Manage power settings
sc: Manìgia cunfiguratziones de s'energia

en: Power Management
sc: Manìgiu energia

en: On A/C power
sc: Cando est in alimentatzione

en: On battery power
sc: Cando s'est impreende sa bateria

en: Turn off the screen when inactive for
sc: Istuda s'ischermu si est inativu pro

en: Suspend when inactive for
sc: Suspende si est inativu pro

en: Extra options
sc: Optziones extra

en: When the battery is critically low
sc: Cando sa bateria est bassa meda

en: Power
sc: Alimentatzione

en: Batteries
sc: Baterias

en: Screen brightness
sc: Lugore de s'ischermu

en: Brightness level when inactive
sc: Livellu de lugore cando est inativu

en: Devices
sc: Dispositivos

en: Charging - %s until fully charged
sc: Carrighende - %s a sa càrriga cumprida

en: Using battery power - %s remaining
sc: Usende s'energia de sa bateria - abarrat %s

en: Charging - fully charged
sc: Carrighende - càrriga cumprida

en: Empty
sc: Bòidu

en: Battery
sc: Bateria

en: Wireless mouse
sc: Sòrighe sena filos

en: Wireless Keyboard
sc: Tecladu sena filos

en: Personal digital assistant
sc: Assistente digitale personale

en: Cellphone
sc: Telefoneddu

en: Ask
sc: Pregonta

en: Cinnamon privacy settings
sc: Cunfiguratziones de riservadesa de Cinnamon

en: privacy, recent, gtk, private
sc: riservadesa, reghente, gtk, privadu

en: Privacy
sc: Riservadesa

en: Remember recently accessed files
sc: Ammenta sos archìvios a sos chi as atzèdidu de reghente

en: Recent files
sc: Archìvios reghentes

en: Never forget old files
sc: No ismèntighes archìvios betzos

en: Number of days to remember old files
sc: Nùmeru de dies chi sos archìvios betzos abarrant in memòria

en: Lock immediately
sc: Bloca deretu

en: 15 seconds
sc: 15 segundos

en: 1 minute
sc: 1 minutu

en: 3 minutes
sc: 3 minutos

en: Manage screen lock settings
sc: Manìgia cunfiguratziones de blocu de s'ischermu

en: Screensaver
sc: Sarva-ischermu

en: Screensaver settings
sc: Cunfiguratziones de sarva-ischermu

en: Delay before starting the screensaver
sc: Ritardu in antis de aviare su sarva-ischermu

en: This option defines the amount of time to wait before starting the screensaver, when the computer is not being used
sc: Custa optzione determinat su tempus de isetu in antis chi si aviet su sarva-ischermu cando s'elaboradore no s'est impreende.

en: Lock settings
sc: Cunfiguratziones de blocu

en: Lock the computer after the screensaver starts
sc: Bloca s'elaboradore cando s'aviat su sarva-ischermu

en: Delay before locking
sc: Ritardu in antis de su blocu

en: Always show the clock
sc: Ammustra semper su rellògiu

en: Show the clock on the wallpaper instead of just on the unlock screen
sc: Ammustra su rellògiu in s'isfundu e no isceti in s'ischermu de isblocu

en: Use a custom date and time format
sc: Imprea unu formadu personalizadu de data e oràriu

en: Time Format
sc: Formadu de oràriu

en: Date Format:
sc: Formadu de data:

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->description
en: Show information on date format syntax
sc: Ammustra informatziones subra de sa sintassi de su formadu de data

en: Time Font
sc: Caràtere de oràriu

en: Date Font
sc: Caràtere de data

en: Away message
sc: Messàgiu de ausèntzia

en: Show this message when the screen is locked
sc: Ammustra custu messàgiu cando s'ischermu est blocadu

en: This is the default message displayed on your lock screen
sc: Custu est su messàgiu predefinidu de s'ischermu de blocu tuo

en: Font
sc: Tipografia

en: Ask for a custom message when locking the screen from the menu
sc: Pedi unu messàgiu personalizadu cando si blocat s'ischermu dae su menù

en: This option allows you to type a message each time you lock the screen from the menu
sc: Custa optzione ti permitit iscrìere unu messàgiu cada borta chi blocas s'ischermu dae su menù

en: Allow keyboard shortcuts
sc: Permite incurtzaduras de tecladu

en: Allow shortcuts like volume-control and media keys to be used on the lock screen
sc: Permite s'impreu de incurtzaduras comente su controllu de su volùmene e sas teclas multimediales in s'ischermu de blocu

en: Show media player controls
sc: Ammustra butones de su reprodutore multimediale

en: Show info panel
sc: Ammustra informatziones de su pannellu

en: Show the number of missed notifications and the battery status
sc: Ammustra su nùmeru de notìficas pèrdidas e s'istadu de sa bateria

en: Starting Cinnamon
sc: Aviende Cinnamon

en: Leaving Cinnamon
sc: Lassende Cinnamon

en: Switching workspace
sc: Cambiende àrea de traballu

en: Opening new windows
sc: Aberende bentanas noas

en: Inserting a device
sc: Connetende unu dispositivu

en: Removing a device
sc: Boghende unu dispositivu

en: Showing notifications
sc: Ammustrende notìficas

en: Changing the sound volume
sc: Cambiende su volùmene de s'àudio

en: Volume:
sc: Volùmene:

en: Muted
sc: A sa muda

en: Click to unmute
sc: Clic pro ativare su sonu

en: Click to mute
sc: Clic pro pònnere a sa muda

en: Balance
sc: Bilantzu

en: Input level
sc: Livellu de intrada

en: Output profile
sc: Perfilu de essida

en: Test sound
sc: Proa su sonu

en: Test Sound
sc: Proa su sonu

en: Manage sound settings
sc: Manìgia cunfiguratziones de sonu

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Sound
sc: Sonu

en: Output
sc: Essida

en: Device
sc: Dispositivu

en: Device settings
sc: Cunfiguratziones de dispositivu

en: Input
sc: Intrada

en: No inputs sources are currently available.
sc: Peruna mitza de intrada a disponimentu.

en: Sounds
sc: Sonos

en: Sounds Volume
sc: Volùmene de s'àudio

en: No application is currently playing or recording audio.
sc: Peruna aplicatzione est reproduende o registrende àudio.

en: Manage your startup applications
sc: Manìgia aplicatziones de aviada

en: Startup Applications
sc: Aplicatziones de aviada

en: Unavailable
sc: No a disponimentu

en: No description
sc: Peruna descritzione

en: No name
sc: Sena nùmene

en: Run now
sc: Avia immoe

en: Could not execute '%s'
    %s
sc: Faddina in s'esecutzione de '%s'
    %s

en: Custom command
sc: Cumandu personalizadu

en: Choose application
sc: Sèbera aplicatzione

en: Add Startup Program
sc: Agiunghe programma de aviada

en: Edit Startup Program
sc: Modìfica programma de aviada

en: Save
sc: Sarva

en: Command
sc: Òrdine

en: Browse...
sc: Nàviga...

en: Comment
sc: Cummentu

en: Startup delay
sc: Ritardu in s'aviada

en: The startup command cannot be empty
sc: Su cumandu de aviada non podet èssere bòidu

en: The startup command is not valid
sc: Su cumandu de aviada no est vàlidu

en: Select Command
sc: Sèbera unu cumandu

en: Search Applications...
sc: Chirca aplicatziones...

en: Add Application
sc: Agiunghe aplicatzione

en: Manage themes to change how your desktop looks
sc: Manìgia temas pro cambiare s'aspetu de s'iscrivania tua

en: themes, style
sc: temas, istile

en: Themes
sc: Temas

en: Mouse Pointer
sc: Puntadore de su sòrighe

en: Icons
sc: Iconas

en: Add/Remove
sc: Agiunghe/Boga

en: Miscellaneous options
sc: Àteras optziones

en: Show icons in menus
sc: Ammustra iconas in sos menùs

en: Show icons on buttons
sc: Ammustra iconas in sos butones

en: Change your user preferences and password
sc: Càmbia sas preferèntzias de usuàriu e sa paràula crae tuas

en: Account details
sc: Detàllios de su contu

en: Click to change your picture
sc: Clic pro cambiare sa fotografia tua

en: Take a photo...
sc: Faghe una fotografia...

en: Click to change your name
sc: Clic pro cambiare su nòmine

en: Click to change your password
sc: Clic pro cambiare sa paràula crae tua

en: Current password
sc: Paràula crae atuale

en: Wrong password
sc: Sa paràula crae no est curreta

en: Internal Error
sc: Faddina interna

en: Manage window preferences
sc: Manìgia sas preferèntzias de bentanas

en: windows, titlebar, edge, switcher, window list, attention, focus
sc: bentanas, barra de tìtulu, oru, cuncambiadore, lista de bentanas, atentzione, focus

en: Titlebar
sc: Barra de tìtulu

en: Buttons
sc: Butones

en: Toggle Shade
sc: Càmbia s'istadu de s'umbra

en: Toggle on all workspaces
sc: Càmbia s'istadu in totu sas àreas de traballu

en: Action on title bar double-click
sc: Atzione de fàghere cun clic dòpiu in sa barra de tìtulu

en: Action on title bar middle-click
sc: Atzione de fàghere cun clic medianu in sa barra de tìtulu

en: Action on title bar right-click
sc: Atzione de fàghere cun clic deretu in sa barra de tìtulu

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Nothing
sc: Peruna

en: Adjust opacity
sc: Acontza s'annapadura

en: Action on title bar with mouse scroll
sc: Atzione de fàghere cun iscurrimentu de su sòrighe in sa barra de tìtulu

en: Minimum opacity
sc: Annapadura mìnima

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-behave->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-behave->title window-list@cinnamon.org->setting
en: Behavior
sc: Cumportamentu

en: Window Focus
sc: Focus de bentana

en: Click
sc: Clic

en: Window focus mode
sc: Modalidade de focus de bentana

en: Bring windows which require attention to the current workspace
sc: Pone sas bentanas chi netzèssitant atentzione a s'àrea de traballu atuale

en: Icons only
sc: Petzi iconas

en: Thumbnails only
sc: Isceti miniaturas

en: Icons and thumbnails
sc: Iconas e miniaturas

en: Icons and window preview
sc: Iconas e anteprima de bentana

en: Window preview (no icons)
sc: Anteprima de bentana (sena iconas)

en: Timeline (3D)
sc: Lìnia de su tempus (3D)

en: Alt-Tab switcher style
sc: Istile de su cuncambiadore Alt-Tab

en: Display the alt-tab switcher on the primary monitor instead of the active one
sc: Ammustra su cuncambiadore alt-tab in s'ischermu primàriu e no in cussu ativu

en: Move minimized windows to the end of the alt-tab switcher
sc: Moe sas bentanas minimizadas a sa fine de su cuncambiadore alt-tab

en: Delay before displaying the alt-tab switcher
sc: Ritardu in antis de ammustrare su cuncambiadore alt-tab

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all- workspaces->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all-
en: Show windows from all workspaces
sc: Ammustra bentanas in totu is àreas de traballu

en: Manage workspace preferences
sc: Manìgia preferèntzias de s'àrea de traballu

en: workspace, osd, expo, monitor
sc: àrea de traballu, osd, expo, ischermu

en: Enable workspace OSD
sc: Permite àreas de traballu OSD

en: Allow cycling through workspaces
sc: Permite tziclos intre is àreas de traballu

en: Only use workspaces on primary monitor (requires Cinnamon restart)
sc: Imprea àreas de traballu isceti in s'ischermu primàriu (serbit torrare a aviare Cinnamon)

en: Display Expo view as a grid
sc: Ammustra sa visualizatzione a grìllia de Expo

en: Do you want to restart Cinnamon?
sc: Ses seguru chi boles torrare a aviare Cinnamon?

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->description
en: XRandR monitor control applet
sc: Applet de controllu de ischermu XRandR

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Windows Quick List
sc: Lista lestra de bentanas

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Quickly access windows from all workspaces
sc: Atzede a sa lestra a sas bentanas de totu sas àreas de traballu

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click to display and manage system notifications
sc: Clic pro ammustrare e manigiare notìficas de sistema

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->tooltip
en: Check this to ignore transient notifications.
sc: Ativa custu pro inniorare notìficas provisòrias.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showEmptyTray->description
en: Show empty tray
sc: Ammustra àrea de notìficas bòida

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->showEmptyTray->tooltip
en: Check this to show the tray even when there are no new notifications.
sc: Ativa custu pro ammustrare s'àrea de notìficas fintzas si non b'est peruna notìfica noa.

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->name
en: System Tray
sc: Àrea de notìficas

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Control the trash from the panel
sc: Controlla s'àliga dae su pannellu

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Separator
sc: Separadore

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A separator icon which can be added multiple times
sc: Un'icona separadora chi podet èssere agiunta meda bortas

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description
en: Hover delay
sc: Ritardu de passada

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->description
en: Window opacity
sc: Annapadura de sas bentanas

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Launch applications from the panel
sc: Avia aplicatziones dae su pannellu

note: panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->allow- dragging->description
en: Allow dragging of launchers
sc: Permite de lassinare sos incarreradores

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access the documents you recently opened
sc: Atzede a sos documentos abertos de reghente

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page1->title
en: Visible settings
sc: Cunfiguratziones visìbiles

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page2->title
en: Choosers
sc: Seberadore

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page3->title settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section5->title
en: Command settings
sc: Cunfiguratziones de cumandu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page4->title
en: Editable list settings
sc: Cunfiguratziones de listas modificàbiles

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page5->title
en: Dependencies
sc: Dipendèntzias

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section0->title
en: Info
sc: Informatziones

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->title
en: File choosers
sc: Seberadores de archìviu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->title
en: Menu settings
sc: Cunfiguratziones de menù

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section4->title
en: Animation settings
sc: Cunfiguratziones de animatzione

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section6->title
en: Other choosers
sc: Àteros seberadores

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section7->title
en: My list
sc: Sa lista mia

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section8->title
en: Show dependencies section
sc: Ammustra sa setzione de dipendèntzias

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section9->title
en: Dependencies section
sc: Setzione de dipendèntzias

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->description
en: The icon to use in the panel
sc: S'icona chi at a èssere impreada in su pannellu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->tooltip
en: Select an icon file, or you can type an icon name into the entry box
sc: Sèbera un'archìviu de icona, o iscrie unu nòmine de icona in su cuadru de intrada

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->description
en: The background color for the applet
sc: Su colore de fundale de s'applet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->tooltip
en: Click the button to select a new background color for this applet
sc: Clic in su butone pro seberare unu colore de fundale nou pro custu applet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->description
en: Applet width in the panel
sc: Larghesa de s'applet in su pannellu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->description
en: Please pick an option
sc: Sèbera un'optzione

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: First Choice
sc: Primu sèberu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Second Choice
sc: Segundu sèberu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Third Choice
sc: De tres sèberos

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Fourth Choice
sc: De cuatru sèberos

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale-demo->tooltip
en: If you adjust this scale, it updates in the applet.  If you adjust the scale in the applet, it updates here
sc: Si acontzas custa iscala, s'at a atualizare in s'applet.  Si acontzas s'iscala in s'applet, s'at a atualizare inoghe

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->description
en: Check this to use a custom label
sc: Ativa custu pro impreare un'eticheta personalizada

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->tooltip
en: Checking this box allows you to set a custom label in the field below - this demonstrates setting dependencies
sc: Ativa custa casella pro cunfigurare un'eticheta personalizada in su campu in bàsciu; custu dimustrat dipendèntzias de cunfiguratziones

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- label->description
en: Custom Applet Label
sc: Eticheta de applet personalizada

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-label->tooltip
en: Set your custom label here.  This field is unavailable unless the switch above is enabled
sc: Cunfigura inoghe s'eticheta personalizada tua  Custu campu no est a disponimentu, francu si s'interrutore pretzedente est ativadu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->description
en: Animation type
sc: Genia de animatzione

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->effect- style->description
en: Effect type
sc: Genia de efetu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo- button->description
en: Don't Press This Button!!!
sc: No incarches custu butone!!!

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo-button->tooltip
en: Pressing this button activates a callback method in the applet - go ahead, press it.
sc: Si incarcas custu butone s'at a ativare unu mètodu de callback in s'applet. Bae, incarca·bi.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->file- select->description
en: Choose a file
sc: Sèbera un'archìviu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->directory- select->description
en: Choose a directory
sc: Sèbera una cartella

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->sound- select->description
en: Choose a sound
sc: Sèbera unu sonu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->font- select->description
en: Choose a font
sc: Sèbera una tipografia

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->description
en: You can type paragraphs and lists here
sc: Podes iscrìere paràgrafos e listas inoghe

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->tooltip
en: This setting type is useful for multi-line lists, and text that is too long to fit in an entry widget.
    You can manually set the height of the text view with the 'height' property. This one is set to 150. Default is 200.
sc: This setting type is useful for multi-line lists, and text that is too long to fit in an entry widget.
    Podes cunfigurare a manu s'artària de sa visualizatzione de testu cun sa propriedade 'height'. Custa est cunfigurada a 150. Su valore predefinidu est 200.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->date- select->description
en: Choose a Date
sc: Sèbera una data

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Resident
sc: Residente

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Address
sc: Indiritzu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Id number
sc: Nùmeru id

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description
en: Icon
sc: Icona

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Shortcut key
sc: Tecla de incurtzadura

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: File Path
sc: Percursu de archìviu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->description
en: Show the dependencies section
sc: Ammustra sa setzione de dipendèntzias

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->tooltip
en: Checking this box shows the Dependencies section below. Unchecking hides it.
sc: Ativa custa casella pro ammustrare sa setzione de dipendèntzias in bàsciu. Disativa custa casella pro dda cuare.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->deps-info->description
en: You can see this section because the switch above is on. Try switching it off and see what happens.
sc: Podes bìdere custa setzione ca s'interrutore pretzedente est ativadu. Disativa·ddu e càstia ite sutzedet.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->description
en: Show info
sc: Ammustra informatzione

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #1
sc: Ammustra informatzione nùmeru 1

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #2
sc: Ammustra informatzione nùmeru 2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Don't show info #1 or #2
sc: No ammustres sas informatziones nùmeru 1 o 2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info1->description
en: Info #1: You are seeing this info because the first option is selected in the combo box above. Try selecting different options to see different information.
sc: Info #1: You are seeing this info because the first option is selected in the combo box above. Proa a seberare optziones diferentes pro bìdere informatziones diferentes.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin->description
en: Number value
sc: Valore de nùmeru

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info1->description
en: The value of the spinner above is less than 5
sc: Su valore de sa roda pretzedente est minore de 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info2->description
en: The value of the spinner above is greater than or equal to 5
sc: Su valore de sa roda pretzedente est majore o uguale a 5

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon menu
sc: Menù printzipale de Cinnamon

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-layout->title
en: Layout and content
sc: Dispositzione e cuntenutu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->overlay-key->description
en: Keyboard shortcut to open and close the menu
sc: Incurtzadura de tecladu pro abèrrere e serrare su menù

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->tooltip
en: Select an icon to show in the panel.
sc: Sèbera un'icona de ammustrare in su pannellu.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->description
en: Text
sc: Testu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->tooltip
en: Enter custom text to show in the panel.
sc: Inserta·nche unu testu personalizadu de ammustrare in su pannellu.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->description
en: Show category icons
sc: Ammustra sas iconas de sas categorias

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on categories.
sc: Sèbera si boles ammustrare iconas in sas categorias.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application- icons->description
en: Show application icons
sc: Ammustra iconas de aplicatzione

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on applications.
sc: Sèbera si boles ammustrare iconas in sas aplicatziones.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->tooltip
en: Choose whether or not to show the left pane of the menu.
sc: Sèbera si boles ammustrare su pannellu a manca de su menù.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->description
en: Show bookmarks and places
sc: Ammustra marcadores e logos

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->tooltip
en: Choose whether or not to show bookmarks and places in the menu.
sc: Sèbera si boles ammustrare marcadores e logos in su menù.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->description
en: Enable autoscrolling in application list
sc: Permite s'iscurrimentu automàticu in sa lista de aplicatziones

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->tooltip
en: Choose whether or not to enable smooth autoscrolling in the application list.
sc: Sèbera si boles permìtere s'iscurrimentu lìsciu in sa lista de aplicatziones.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->description
en: Enable filesystem path entry in search box
sc: Permite s'insertzione de percursos de su sistema de archìvios in su cuadru de chirca

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->tooltip
en: Allows path entry in the menu search box.
sc: Permitit s'insertzione de percursos in su cuadru de chirca de su menù.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Open the menu when I move my mouse over it
sc: Aberi su menù cando su sòrighe bi passat subra

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->tooltip
en: Enable opening the menu when the mouse enters the applet
sc: Permite s'abertura de su menù cando su sòrighe intrat in s'applet

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->description
en: Use menu animations
sc: Imprea animatziones de menù

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->tooltip
en: Allow the menu to animate on open and close
sc: Permite s'animatzione de su menù cando s'aberit e si serrat.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->description
en: Open the menu editor
sc: Aberi s'editore de menùs

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->tooltip
en: Press this button to customize your menu entries.
sc: Carca custu butone pro personalizare sas intradas de menù tuas.

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Slideshow Controls
sc: Butones de presentatzione

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Basic controls for the Cinnamon slideshow
sc: Butones bàsicos pro sa presentatzione de Cinnamon

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access removable drives
sc: Atzede a sas unidades esternas

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Minimize all windows
sc: Mìnima totu sas bentanas

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings Applet
sc: Cunfiguratziones de s'applet

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon Settings
sc: Cunfiguratziones de Cinnamon

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Window list
sc: Lista de bentanas

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list
sc: Lista printzipale de bentanas de Cinnamon

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-alerts->description
en: Show an alert in the window list when a window from another workspace requires attention
sc: Ammustra un'alerta in sa lista de bentanas cando una bentana de un'àtera àrea de traballu rechedet atentzione

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- scrolling->description
en: Enable mouse-wheel scrolling in the window list
sc: Permite s'iscurrimentu cun sa rodedda de su sòrighe in sa lista de bentanas

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->reverse- scrolling->description
en: Reverse the direction of mouse-wheel scrolling in the window list
sc: Pone a s'imbesse sa diretzione de s'iscurrimentu de sa rodedda de su sòrighe in sa lista de bentanas

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- close->description
en: Middle click to close window
sc: Clic medianu pro serrare una bentana

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->buttons-use-entire- space->description
en: Window buttons can have different sizes and use the entire space available
sc: Sos butones de bentanas podent tènnere mannàrias diferentes e impreare totu s'ispàtziu a disponimentu

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview-show- label->description
en: Show title above thumbnail
sc: Ammustra tìtulu subra de sa miniatura

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->description
en: Thumbnail size
sc: Mannària de sa miniatura

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Largest
sc: Mannària màssima

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Expo view
sc: Incarca o passa su puntadore pro ativare sa visualizatzione Expo

note: expo@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate expo on hover
sc: Ativa expo a sa passada

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Inhibit Applet
sc: Applet de proibidura

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Workspace switcher
sc: Cuncambiadore de àreas de traballu

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Select the workspace from the panel
sc: Sèbera s'àrea de traballu dae su pannellu

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->description
en: Type of display
sc: Genia de ischermu

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: A visual representation of the workspaces
sc: Una rapresentatzione visuale de sas àreas de traballu

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: Simple buttons
sc: Butones simpres

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to control sound and music
sc: Un'applet de Cinnamon pro controllare su sonu e sa mùsica

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showtrack->description
en: Show song information on the panel
sc: Ammustra informatzione de sa cantzone in su pannellu

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->units
en: characters
sc: caràteres

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->description
en: Limit song information to
sc: Lìmita s'informatzione de sa cantzone a

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute
sc: Càmbia s'istadu de su silentziadore

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute output
sc: Càmbia s'istadu de su silentziadore de essida

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute input
sc: Càmbia s'istadu de su silentziadore de intrada

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->description
en: Action on middle click
sc: Atzione de su clic medianu

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->horizontalScroll->description
en: Use horizontal scrolling to move between tracks
sc: Imprea s'iscurrimentu orizontale pro navigare intre pistas

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->hideSystray->description
en: Hide system tray icons for compatible players
sc: Cua iconas de atividade de sistema pro reprodutores cumpatìbiles

note: user@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet to access your account details, switch users and quickly logout or power off the computer
sc: Un'applet pro atzèdere sos detàllios de sos contos tuos, cambiare de usuàrios e essire deretu o istudare s'elaboradore

note: user@cinnamon.org->metadata.json->name
en: User Applet
sc: Applet de usuàriu

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-name->description
en: Display user name on panel
sc: Ammustra su nòmine de usuàriu in su pannellu

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: On-Screen keyboard
sc: Tecladu in ischermu

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to launch the on-screen keyboard
sc: Un'applet de Cinnamon pro aviare su tecladu in ischermu

note: network@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Network manager applet
sc: Applet de manìgiu de retes

note: power@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Power Manager
sc: Manìgiu energia

note: power@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon power management applet
sc: Applet de gestione de energia de Cinnamon

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage
sc: Ammustra pertzentuale

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show time remaining
sc: Ammustra su tempus chi abarrat

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage and time remaining
sc: Ammustra sa pertzentuale e su tempus chi abarrat

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Hide label
sc: Cua eticheta

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Spacer
sc: Ispàtziu

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Add some space between your other applets
sc: Pone ispàtziu intre sos àteros applets

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Amount of space in pixels
sc: Cantidade de ispàtziu in pixels

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->tooltip
en: Adjust this to increase or decrease the width of this spacer
sc: Acontza custu pro aumentare o diminuire sa larghesa de custu ispàtziu

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Calendar
sc: Calendàriu

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: The Cinnamon calendar applet
sc: S'applet de calendàriu de Cinnamon

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->description
en: Show week numbers in calendar
sc: Ammustra nùmeros de chida in su calendàriu

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->tooltip
en: Check this to show week numbers in the calendar.
sc: Ativa custu pro ammustrare sos nùmeros de chida in su calendàriu.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description
en: Use a custom date format
sc: Imprea unu formadu de data personalizadu

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the date in the calendar applet.
sc: Ativa custu pro definire unu formadu personalizadu pro sa data in s'applet de calendàriu.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->description
en: Date format
sc: Formadu de data

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->tooltip clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->tooltip
en: Set your custom format here.
sc: Cunfigura inoghe su formadu personalizadu tuo.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->tooltip
en: Click this button to know more about the syntax for date formats.
sc: Clic in custu butone pro nd'ischire de prus subra de sa sintassi pro sos formados de data.

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Accessibility applet
sc: Applet de atzessibilidade

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Digital photo frame
sc: Cornitze digitale de fotografias

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A digital photo frame desklet
sc: Unu desklet de cornitze digitale de fotografias

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->directory->description
en: Folder
sc: Cartella

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->description
en: Height
sc: Artària

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Width
sc: Larghesa

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->description
en: Fade delay
sc: Ritardu de isvanèssida

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->description
en: Special effect
sc: Efetu ispetziale

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Sepia
sc: Sèpia

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
sc: Biancu e nieddu

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Clock desklet
sc: Desklet Rellògiu

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that displays the time
sc: Unu desklet chi ammustra s'ora

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->description
en: Text color
sc: Colore de su testu

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->tooltip
en: Click the button to select a new text color
sc: Incarca su butone pro seberare unu colore de testu nou

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the time in the clock desklet.
sc: Ativa custu pro definire unu formadu personalizadu pro s'ora in su desklet Rellògiu.

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Launcher desklet
sc: Desklet incarreradore

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that launches a program
sc: Unu desklet chi incarrera unu programma
