linuxmint - en to fr translation catalogue (1887 entries)

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Failed to launch '%s'
fr: Échec de lancement de « %s »

en: Passwords do not match
fr: Les mots de passe ne correspondent pas

en: Password cannot be blank
fr: Le mot de passe ne peut pas être vide

en: Authentication dialog was dismissed by the user
fr: Le dialogue d’authentification a été fermé par l’utilisateur

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-home->description
en: Home
fr: Dossier personnel

en: File System
fr: Système de fichiers

en: Search
fr: Chercher

en: %1$s: %2$s
fr: %1$s : %2$s

en: Print version
fr: Afficher la version

en: Choose a Layout
fr: Choisissez une disposition

en: Preview
fr: Aperçu

en: Cancel
fr: Annuler

en: Add
fr: Ajouter

en: Type to search layouts
fr: Tapez pour chercher des dispositions

en: Include less-common layouts
fr: Inclure les dispositions moins courantes

en: Enabled layouts
fr: Dispositions activées

en: Remove
fr: Supprimer

en: View layout
fr: Afficher la disposition

en: Configure
fr: Configurer

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->appearance->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
fr: Apparence

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
fr: Couleur

en: In mixed mode most applications are light. Some desktop elements are dark to create contrast.
fr: En mode mixte, la plupart des applications sont claires. Certains éléments du bureau sont sombres pour contraster.

en: Mixed
fr: Mixte

en: Dark
fr: Sombre

en: Light
fr: Clair

en: Advanced settings...
fr: Paramètres avancés…

en: Launcher Properties
fr: Propriétés du lanceur

en: Name:
fr: Nom :

en: Command:
fr: Commande :

en: Comment:
fr: Commentaire :

en: Browse
fr: Parcourir

en: Launch in Terminal?
fr: Lancer dans Terminal ?

en: Use dedicated GPU if available
fr: Si possible, utiliser la carte graphique dédiée

en: Directory Properties
fr: Propriétés du dossier

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: Restore System Configuration
fr: Rétablir la configuration du système

en: Restore the default menu layout
fr: Rétablir la disposition par défaut du menu

en: Close
fr: Fermer

en: _New Menu
fr: _Nouveau menu

en: Ne_w Item
fr: Nouvel élé_ment

en: Cut
fr: Couper

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: Delete
fr: Supprimer

en: Properties
fr: Propriétés

en: Edit Desktop File
fr: Modifier le fichier de bureau

en: Edit
fr: Modifier

en: Add/Edit Launcher
fr: Ajouter, modifier un lanceur

en: Type:
fr: Type :

en: Title:
fr: Titre :

en: Program:
fr: Programme :

en: Icon Name
fr: Nom de l’icône

en: Custom Application
fr: Application personnalisée

en: Execution of '%s' failed:
fr: Échec d’exécution de « %s » :

en: Caps Lock On
fr: Le verrouillage des majuscules est activé

en: Caps Lock Off
fr: Le verrouillage des majuscules est désactivé

en: Number Lock On
fr: Le verrouillage des chiffres est activé

en: Number Lock Off
fr: Le verrouillage des chiffres est désactivé

en: Are you sure you want to remove '%s'?
fr: Voulez-vous supprimer « %s » ?

en: Remove '%s'
fr: Supprimer « %s »

en: About...
fr: À propos…

en: Configure...
fr: Configurer…

en: This applet does not support panels of that type. This can cause visual glitches in the panel. Would you like to continue using it anyway, remove it from the panel, or try to move it to a different panel?
fr: Cet applet ne prend pas en charge les panneaux de ce type. Cela peut perturber l’affichage du panneau. Voulez-vous l’utiliser quand même, le supprimer du panneau ou essayer de le déplacer vers un panneau différent ?

en: Leave it
fr: Le laisser

en: Remove it
fr: Le supprimer

en: Move to another panel
fr: Le déplacer vers un autre panneau

en: A suitable panel could not be found. The applet has been removed instead.
fr: Impossible de trouver un panneau adéquat. L’applet a donc été supprimé.

en: Certain applets do not allow multiple instances or were at their max number of instances so were not copied
fr: Certains applets ne permettent pas plusieurs instances ou ont atteint leur nombre maximal d’instances. Ils n’ont pas été copiés

en: Select Audio Device
fr: Choisir le périphérique audio

en: Sound Settings
fr: Paramètres du son

en: Headphones
fr: Casque d’écoute

en: Headset
fr: Casque-micro

en: Show Text
fr: Afficher le texte

en: Hide Text
fr: Cacher le texte

en: Caps lock is on
fr: Le verrouillage des majuscules est activé

note: Translators: %s is an application name
en: %s is not responding
fr: %s ne répond pas

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the app to quit entirely.
fr: Vous pouvez soit attendre un peu qu’elle poursuive soit forcer l’appli à se fermer.

en: Wait
fr: Attendre

en: Force Quit
fr: Forcer à se fermer

en: Remove this desklet
fr: Supprimer ce desklet

en: Some applications are busy or have unsaved work.
fr: Certaines applications sont occupées ou des documents ne sont pas enregistrés.

en: Switch User
fr: Changer d’utilisateur

en: Log Out
fr: Me déconnecter

en: Suspend
fr: Mettre en veille

en: Hibernate
fr: Mettre en veille prolongée

en: Restart
fr: Redémarrer

en: Shut Down
fr: Éteindre

en: You will be logged out in %d second. | You will be logged out in %d seconds.
fr[0]: Déconnexion dans %d seconde.
fr[1]: Déconnexion dans %d secondes.

en: The computer will shut down in %d second. | The computer will shut down in %d seconds.
fr[0]: L’ordinateur s’éteindra dans %d seconde.
fr[1]: L’ordinateur s’éteindra dans %d secondes.

en: The computer will restart in %d second. | The computer will restart in %d seconds.
fr[0]: L’ordinateur redémarrera dans %d seconde.
fr[1]: L’ordinateur redémarrera dans %d secondes.

en: Ignore and continue
fr: Ignorer et poursuivre

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
fr: Voulez-vous supprimer l’espace de travail « %s » ?

en: Initializing
fr: Initialisation

en: Loaded
fr: Chargée

en: Error
fr: Erreur

en: Out of date
fr: Périmé

en: Not compatible with Wayland
fr: Non compatible avec Wayland

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
fr: Les options d’aperçu sont invalides. Le nombre de coins est incorrect

en: Execution time (ms):
fr: Temps d’exécution (ms) :

en: Loaded successfully
fr: A été chargé

en: Check your video drivers
fr: Vérifiez vos pilotes vidéo

en: Your system is currently running without video hardware acceleration.
fr: Votre système fonctionne actuellement sans accélération vidéo matérielle.

en: You may experience poor performance and high CPU usage.
fr: Cela peut réduire les performances et augmenter l’utilisation du processeur central.

en: Launch Driver Manager
fr: Lancer le gestionnaire de pilotes

en: Problems during Cinnamon startup
fr: Problèmes de démarrage de Cinnamon

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
fr: Cinnamon a démarré, mais des extensions, applets ou desklets n’ont pu être chargés.

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
fr: Vérifiez la présence de problèmes dans votre journal système et dans le journal LookingGlass de Cinnamon.

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
fr: Vous pouvez désactiver les extensions en cause dans les paramètres de Cinnamon afin d’empêcher que ce message ne réapparaisse.

en: Please contact the developer.
fr: Contactez le développeur.

en: Workspace
fr: Espace de travail

en: Restarting Cinnamon...
fr: Redémarrage de Cinnamon…

en: System Information
fr: Renseignements sur le système

en: Confirm
fr: Confirmer

en: No
fr: Non

en: Yes
fr: Oui

en: OK
fr: Valider

en: Mirrored Displays
fr: Écrans clonés

en: You can also connect by pushing the “WPS” button on your router.
fr: Vous pouvez aussi vous connecter en appuyant sur le bouton « WPS » de votre routeur.

en: Connect
fr: Se connecter

en: Password
fr: Mot de passe

en: Key
fr: Clé

en: Username
fr: Nom d’utilisateur

en: Private key password
fr: Mot de passe de la clé privée

en: Identity
fr: Identité

en: Authentication required
fr: L’authentification est nécessaire

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network “%s”.
fr: Un mot de passe ou une clé de chiffrement est nécessaire pour accéder au réseau sans fil « %s ».

en: Wired 802.1X authentication
fr: Authentification 802.1X câblé

en: Network name
fr: Nom du réseau

en: DSL authentication
fr: Authentification DSL

en: PIN code required
fr: Un code PIN est nécessaire

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
fr: Un code PIN est nécessaire pour l’appareil qui fournit les données mobiles

en: PIN
fr: Code PIN

en: A password is required to connect to “%s”.
fr: Un mot de passe est nécessaire pour se connecter à « %s ».

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
fr: Gestionnaire de réseaux

en: VPN password
fr: Mot de passe du RPV/VPN

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
fr: Choisissez la position du nouveau panneau. Appuyez sur Échap pour annuler.

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
fr: Choisissez la nouvelle position du panneau. Appuyez sur Échap pour annuler.

en: You don't have any panels added.
    Do you want to open panel settings?
fr: Aucun panneau n’est ajouté.
    Voulez-vous ouvrir les paramètres des panneaux ?

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
fr: Paramètres des panneaux

en: Panel edit mode
fr: Mode de modification du panneau

en: Move
fr: Déplacer

en: Are you sure you want to remove this panel?
fr: Voulez-vous supprimer ce panneau ?

en: Add a new panel
fr: Ajouter un nouveau panneau

en: Troubleshoot
fr: Dépannage

en: Restart Cinnamon
fr: Redémarrer Cinnamon

en: Restore all settings to default
fr: Rétablir les paramètres par défaut

en: Are you sure you want to restore all settings to default?
fr: Voulez-vous rétablir les paramètres par défaut ?

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
fr: Paramètres du système

en: Retry
fr: Réessayer

en: %s (%s) has just been stopped.
fr: %s (%s) vient d’être arrêté.

en: Device %s can be turned off, if necessary.
fr: Le périphérique %s peut être éteint, si nécessaire.

en: Device %s is busy, please wait.
fr: Le périphérique %s est occupé, patientez.

en: Do not disconnect or data loss may occur.
fr: Ne pas le déconnecter pas, au risque de perdre des données.

en: Unable to stop the drive %s (%s)
fr: Impossible d’arrêter le lecteur %s (%s)

en: %s (%s) can be safely unplugged.
fr: %s (%s) peut être débranché en toute sécurité.

en: Device %s can be removed.
fr: Le périphérique %s peut être débranché.

en: %s (%s) has just been ejected.
fr: %s (%s) vient d’être éjecté.

en: Do not remove or data loss may occur.
fr: Ne pas le débrancher, au risque de perdre des données.

en: Unable to eject the drive %s (%s)
fr: Impossible d’éjecter le lecteur %s (%s)

en: Successfully unmounted %s (%s)
fr: %s (%s) a été démonté

en: Failed to unmount %s (%s)
fr: Échec de démontage de %s (%s)

en: Superuser (%s)
fr: Superutilisateur (%s)

en: Authentication Required
fr: L’authentification est nécessaire

en: Authenticate
fr: S’authentifier

note: Translators: "that didn't work" refers to the fact that the * requested authentication was not gained; this can happen * because of an authentication error (like invalid password), * for instance.
en: Sorry, that didn't work. Please try again.
fr: Cela n’a pas fonctionné, réessayez.

en: Run a Command
fr: Exécuter une commande

en: Press ESC to close
fr: Appuyer sur Échap pour fermer

note: Translators: This string should be shorter than 30 characters
en: Keep these display settings?
fr: Garder ces paramètres d’affichage ?

note: Translators: this and the following message should be limited in length, to avoid ellipsizing the labels.
en: Revert
fr: Rétablir

en: Keep changes
fr: Garder les changements

en: Reverting to previous display settings in %d second. | Reverting to previous display settings in %d seconds.
fr[0]: Rétablissement des paramètres d’affichage précédents dans %d seconde.
fr[1]: Rétablissement des paramètres d’affichage précédents dans %d secondes.

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Mi_nimize
fr: Ré_duire

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Unma_ximize
fr: Taille ori_ginale

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Ma_ximize
fr: A_grandir

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Move
fr: _Déplacer

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Resize
fr: _Redimensionner

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move Titlebar Onscreen
fr: Déplacer la barre de titre sur l’écran

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Always on _Top
fr: Toujours au premier _plan

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Always on Visible Workspace
fr: _Toujours sur l’espace de travail visible

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Only on This Workspace
fr: _Seulement sur cet espace de travail

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move to Another _Workspace
fr: Déplacer vers un autre _espace de travail

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Close
fr: _Fermer

en: No open windows
fr: Aucune fenêtre ouverte

en: Restore
fr: Rétablir

en: Minimize
fr: Réduire

en: Maximize
fr: Agrandir

en: Move to left workspace
fr: Déplacer vers l’espace de travail de gauche

en: Move to right workspace
fr: Déplacer vers l’espace de travail de droite

en: Visible on all workspaces
fr: Visible sur tous les espaces de travail

en: Move to a new workspace
fr: Déplacer vers un nouvel espace de travail

en: Move to monitor %d
fr: Déplacer vers l’écran %d

en: Only on this workspace
fr: Seulement sur cet espace de travail

en: Unmaximize
fr: Rétablir

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
fr: Accessibilité

en: Screen Reader
fr: Lecteur d’écran

en: Screen Keyboard
fr: Clavier visuel

en: Sticky Keys
fr: Touches rémanentes

en: Slow Keys
fr: Touches lentes

en: Bounce Keys
fr: Rebonds de touches

en: Mouse Keys
fr: Touches de la souris

note: Secondary click
en: Simulated secondary click
fr: Clic secondaire simulé

note: Hover Click
en: Hover click
fr: Clic de survol

en: Universal Access Settings
fr: Paramètres d’accessibilité

en: High Contrast
fr: Contraste prononcé

en: Large Text
fr: Texte de grande taille

en: %B %-e, %Y
fr: %-e %B %Y

note: Translators: This is the date which appears in the calendar applet, as a tooltip and as a title header inside the applet. The format uses the strftime syntax. %A, %B %-e, %Y is the American Date format (Saturday, January 4, 2020): %A is the name of the day, %B is the name of the month %-e is the non
en: %A, %B %-e, %Y
fr: %A %-e %B %Y

en: Date and Time Settings
fr: Paramètres de date et d’heure

en: Starting in a few minutes
fr: Commence dans quelques minutes

en: Starting in %d minutes
fr: Commence dans %d minutes

en: This evening
fr: Ce soir

en: Starting later today
fr: Commence plus tard aujourd’hui

en: In %d hour | In %d hours
fr[0]: Dans %d heure
fr[1]: Dans %d heures

en: No Events
fr: Aucun évènement

en: In progress
fr: En cours

en: All day
fr: Sur la journée

en: Today
fr: Aujourd’hui

note: Scale cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->opt
en: Show the desktop
fr: Afficher le bureau

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->options
en: Show the desklets
fr: Afficher les desklets

note: ["WORKSPACE_UP", _("Switch to the workspace above"), "none", ""], ["WORKSPACE_DOWN", _("Switch to the workspace below"), "none", ""], cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org-
en: Show the workspace selector (Expo)
fr: Afficher le sélecteur d’espace de travail (Expo)

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->options
en: Show the window selector (Scale)
fr: Afficher le sélecteur de fenêtre (échelle)

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->description favorites@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Favorites
fr: Favoris

en: Move to the other monitor
fr: Déplacer vers l’autre écran

en: Move to monitor
fr: Déplacer vers l’écran

en: Move to another workspace
fr: Déplacer vers un autre espace de travail

en: Applet preferences
fr: Préférences des applets

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Grouped window list
fr: Liste groupée de fenêtres

en: Recent
fr: Récents

en: Run with dedicated GPU
fr: Lancer avec la carte graphique dédiée

en: Unpin from Panel
fr: Désépingler du panneau

en: Pin to Panel
fr: Épingler au panneau

en: Remove from Autostart
fr: Supprimer du démarrage automatique

en: Add to Autostart
fr: Ajouter au démarrage automatique

en: Create Shortcut
fr: Créer un raccourci

en: Restore to full opacity
fr: Rétablir l’opacité totale

en: Close others
fr: Fermer les autres

en: Close all
fr: Les fermer toutes

en: Power management
fr: Gestion de l’alimentation

en: Power management: Inhibited
fr: Gestion de l’alimentation : désactivée

en: Power management: Active
fr: Gestion de l’alimentation : activée

en: Power management is already inhibited by another program
fr: La gestion de l’alimentation est déjà désactivée par un autre programme

en: Power management: inhibited by another program
fr: Gestion de l’alimentation : désactivée par un autre programme

en: Apps inhibiting power management:
fr: Applis qui désactivent la gestion de l’alimentation :

en: Inhibit applet
fr: Applet de désactivation

en: Notifications: Active
fr: Notifications : activées

en: Notifications: Inhibited
fr: Notifications : désactivées

en: Show Keyboard Layout
fr: Afficher la disposition du clavier

en: Show Character Table
fr: Afficher la table des caractères

en: Manage keyboard layouts
fr: Gérer les dispositions de clavier

en: Remove from favorites
fr: Supprimer des favoris

en: Add to favorites
fr: Ajouter aux favoris

en: Add to panel
fr: Ajouter au panneau

en: Add to desktop
fr: Ajouter au bureau

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: This file is no longer available
fr: Ce fichier n’est plus accessible

en: Edit menu
fr: Modifier le menu

en: Recent Files
fr: Fichiers récents

en: Clear list
fr: Vider la liste

en: Clear all recent documents
fr: Effacer les documents récents

en: No recent documents
fr: Aucun document récent

en: No favorite documents
fr: Aucun document favoris

en: All Applications
fr: Toutes les applications

en: Lock Screen
fr: Verrouiller l’écran

en: Lock the screen
fr: Verrouiller l’écran

en: Leave the session
fr: Fermer la session

en: Shut down the computer
fr: Éteindre l’ordinateur

en: Account details
fr: Détails du compte

en: <unknown>
fr: <inconnu>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
fr: désactivé

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
fr: non géré

en: disconnecting...
fr: déconnexion…

en: connecting...
fr: connexion…

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
fr: l’authentification est nécessaire

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
fr: le microprogramme manque

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
fr: le câble est débranché

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
fr: inutilisable

en: connection failed
fr: échec de connexion

en: More
fr: Plus

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
fr: Connectée (privée)

en: Wifi
fr: Wi-Fi

en: Auto Ethernet
fr: Ethernet automatique

en: Auto broadband
fr: Haut débit automatique

en: Auto dial-up
fr: Ligne commutée automatique

note: Translators: this the automatic wireless connection name (including the network name)
en: Auto %s
fr: %s automatique

en: Auto bluetooth
fr: Bluetooth automatique

en: Auto wireless
fr: Sans fil automatique

en: Enable networking
fr: Activer le réseau

en: Wired
fr: Câblé

en: Wireless
fr: Sans fil

en: Mobile broadband
fr: Données mobiles

en: VPN Connections
fr: Connexions RPV/VPN

en: WIREGUARD Connections
fr: Connexions WireGuard

en: Network Settings
fr: Paramètres du réseau

en: Network Connections
fr: Connexions au réseau

en: Connection failed
fr: Échec de connexion

en: Activation of network connection failed
fr: Échec d’activation de la connexion au réseau

en: Networking is disabled
fr: Le réseau est désactivé

en: No connection
fr: Aucune connexion

en: Connecting to the cellular network...
fr: Connexion au réseau cellulaire…

en: Connecting to the wireless network...
fr: Connexion au réseau sans fil…

en: Connecting to the wired network...
fr: Connexion au réseau câblé…

en: Connecting to the VPN...
fr: Connexion au RPV/VPN…

en: Connecting to WIREGUARD...
fr: Connexion à WireGuard…

en: Connecting to the network...
fr: Connexion au réseau…

en: Connected to the wireless network
fr: Connecté au réseau sans fil

en: Wireless connection
fr: Connexion sans fil

en: (Limited connectivity)
fr: (connectivité limitée)

en: Connected to the wired network
fr: Connecté au réseau câblé

en: Connected to the cellular network
fr: Connecté au réseau cellulaire

en: Connected to the VPN
fr: Connecté au RPV/VPN

en: Connected to WIREGUARD
fr: Connecté à WireGuard

en: Connected to the network
fr: Connecté au réseau

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
fr: Effacer les notifications

en: Notification Settings
fr: Paramètres des notifications

en: No notifications
fr: Aucune notification

en: %d notification | %d notifications
fr[0]: %d notification
fr[1]: %d notifications

en: just now
fr: à l’instant

en: %d second ago | %d seconds ago
fr[0]: il y a %d seconde
fr[1]: il y a %d secondes

en: %d minute ago | %d minutes ago
fr[0]: Il y a %d minute
fr[1]: Il y a %d minutes

en: Enable on-screen keyboard
fr: Activer le clavier visuel

en: Virtual keyboard settings
fr: Paramètres du clavier virtuel

en: Click to toggle the on-screen keyboard
fr: Cliquer pour activer ou désactiver le clavier visuel

en: Click to enable the on-screen keyboard
fr: Cliquer pour activer le clavier visuel

en: Launch
fr: Lancer

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Panel launchers
fr: Lanceurs

en: Power Saver
fr: Économiseur d’énergie

en: Balanced
fr: Équilibré

en: Battery full
fr: La batterie est pleine

en: Battery almost full
fr: La batterie est presque pleine

en: Battery good
fr: Le niveau de la batterie est satisfaisant

en: Low battery
fr: Le niveau de la batterie est faible

en: Critically low battery
fr: Le niveau de la batterie est très faible

en: AC adapter
fr: Adaptateur secteur

en: Laptop battery
fr: Batterie d’ordinateur portable

en: UPS
fr: Onduleur

en: Monitor
fr: Écran

en: Mouse
fr: Souris

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
fr: Clavier

en: PDA
fr: Assistant numérique personnel

en: Cell phone
fr: Téléphone portable

en: Media player
fr: Baladeur

en: Tablet
fr: Tablette

en: Computer
fr: Ordinateur

en: Gaming input
fr: Manette de jeu

en: Pen
fr: Stylo

en: Touchpad
fr: Pavé tactile

note: Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
fr: Réseau

en: Speakers
fr: Haut-parleurs

en: Video
fr: Vidéo

en: Audio device
fr: Périphérique audio

en: Remote control
fr: Télécommande

en: Printer
fr: Imprimante

en: Scanner
fr: Numériseur

en: Camera
fr: Appareil photo

en: Wearable
fr: Objet personnel connecté

en: Toy
fr: Jouet

en: Bluetooth device
fr: Périphérique Bluetooth

en: Brightness
fr: Luminosité

en: Keyboard backlight
fr: Rétroéclairage du clavier

en: Power Settings
fr: Options d’alimentation

en: Charging
fr: En charge

en: Charging - %d hour until fully charged | Charging - %d hours until fully charged
fr[0]: En charge - %d heure avant chargement complet
fr[1]: En charge - %d heures avant chargement complet

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
fr: En charge – %d %s %d %s avant chargement complet

en: hour | hours
fr[0]: heure
fr[1]: heures

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
fr[0]: En charge – %d minute avant chargement complet
fr[1]: En charge – %d minutes avant chargement complet

en: Fully charged
fr: Chargement complet

en: Using battery power
fr: Alimenté par la batterie

en: Using battery power - %d hour remaining | Using battery power - %d hours remaining
fr[0]: Alimenté par la batterie – il reste %d heure
fr[1]: Alimenté par la batterie – il reste %d heures

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Using battery power - %d %s %d %s remaining
fr: Alimenté par la batterie – il reste %d %s %d %s

en: Using battery power - %d minute remaining | Using battery power - %d minutes remaining
fr[0]: Alimenté par la batterie – il reste %d minute
fr[1]: Alimenté par la batterie – il reste %d minutes

en: Fully discharged
fr: Déchargement complet

en: Not charging
fr: Ne se charge pas

note: Label                           Executable Icon                        Category      Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
fr: Imprimantes

en: Cancel all jobs
fr: Annuler toutes les tâches

en: '%s' on %s
fr: « %s » de %s

en: Send to front
fr: Envoyer devant

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
fr: Documents récents

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
fr: Lecteurs amovibles

en: Open file manager
fr: Ouvrir le gestionnaire de fichiers

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
fr: Zoom

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
fr: Paramètres

en: Hi there!
fr: Bonjour !

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
fr: Vous avez cliqué sur le bouton

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
fr: Vous avez utilisé la touche rapide

en: Click to show the desktop or middle-click to show the desklets
fr: Cliquer pour afficher le bureau ou cliquer au milieu pour afficher les desklets

en: Show Desklets
fr: Afficher les desklets

en: Click to pause the slideshow
fr: Cliquer pour interrompre le diaporama

en: Click to resume the slideshow
fr: Cliquer pour reprendre le diaporama

en: The slideshow is disabled
fr: Le diaporama est désactivé

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: Next Background
fr: Fond d’écran suivant

en: Background Settings
fr: Paramètres du fond d’écran

en: Current background:
fr: Fond d’écran actuel :

en: Playing
fr: Lecture en cours

en: Paused
fr: Interrompue

en: Stopped
fr: Arrêtée

en: Unknown Artist
fr: Artiste inconnu

en: Unknown Album
fr: Album inconnu

en: Unknown Title
fr: Titre inconnu

en: Previous
fr: Précédente

en: Play
fr: Lecture

en: Stop
fr: Arrêter

en: Next
fr: Suivante

en: Consecutive Playing
fr: Lecture consécutive

en: No Shuffle
fr: Non aléatoire

en: Open Player
fr: Ouvrir le lecteur multimédia

en: Quit Player
fr: Fermer le lecteur multimédia

en: Pause
fr: Interrompre

en: Repeat Single
fr: Répéter une seule pièce

en: Repeat All
fr: Tout répéter

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
fr: Aléatoire

en: Mute output
fr: Couper la sortie

en: Mute input
fr: Couper l’entrée

en: Output device
fr: Périphérique de sortie

en: Input device
fr: Périphérique d’entrée

en: Launch player
fr: Lancer le lecteur

en: Choose player controls
fr: Choisir les contrôles du lecteur

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
fr: Voulez-vous supprimer tous les éléments de la corbeille ?

en: This operation cannot be undone.
fr: Cette opération ne peut pas être annulée.

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
fr: Corbeille

en: Empty Trash
fr: Vider la corbeille

en: Open Trash
fr: Ouvrir la corbeille

en: Log Out...
fr: Me déconnecter…

en: Power Off...
fr: Éteindre…

en: Remove 'Window list'
fr: Supprimer « Liste des fenêtres »

en: All windows
fr: Toutes les fenêtres

en: Manage workspaces (Expo)
fr: Gérer les espaces de travail (Expo)

en: Add a new workspace
fr: Ajouter un nouvel espace de travail

en: Remove the current workspace
fr: Supprimer l’espace de travail actuel

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droite

en: Upside-down
fr: Inversé

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinf
en: Display
fr: Affichage

en: Configure display settings...
fr: Configurer l’affichage…

en: Clock
fr: Horloge

en: Edit launcher
fr: Modifier le lanceur

en: Photo Frame
fr: Cadre photo

en: Control Center
fr: Centre de contrôle

en: Users and Groups
fr: Utilisateurs et groupes

en: Add or remove users and groups
fr: Ajouter ou supprimer des utilisateurs et des groupes

note: Virtual keyboard
en: Virtual keyboard
fr: Clavier visuel

en: Turn on-screen keyboard on or off
fr: Activer ou désactiver le clavier visuel

en: Valid name
fr: Nom valide

en: The name cannot be empty.
fr: Le nom ne peut pas être vide.

en: Valid executable
fr: Exécutable valide

en: The executable is not valid. It cannot be empty and spaces in the path must be escaped with backslash (\).
fr: L’exécutable est invalide. Dans le chemin du fichier, les espaces doivent être précédées d’une barre oblique inversée (\).

en: Cannot create the launcher at this location.  Add to the desktop instead?
fr: Impossible de créer le lanceur dans cet emplacement. Voulez-vous plutôt l’ajouter au bureau ?

en: Choose a command
fr: Choisir une commande

en: Would you like to add this launcher to the menu also?  It will be placed in the Other category initially.
fr: Voulez-vous aussi ajouter ce lanceur au menu ? Il sera initialement placé dans la catégorie « Autre ».

en: Screen Locker
fr: Verrouillage de l’écran

en: Please type an away message for the lock screen
fr: Rédigez un message d’absence pour l’écran verrouillé

en: Preferences
fr: Préférences

en: Hardware
fr: Matériel

en: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet
fr: réseau, sans fil, wi-fi, wifi, ethernet, large bande, données mobiles, internet

en: color, profile, display, printer, output
fr: couleur, profil, écran, affichage, imprimante, sortie

en: Graphics Tablet
fr: Tablette graphique

en: wacom, digitize, tablet, graphics, calibrate, stylus
fr: wacom, numériser, tablette, graphiques, étalonner, calibrer, stylet

en: printers, laser, inkjet
fr: imprimantes, laser, jet d’encre

en: Fingerprints
fr: Empreintes digitales

en: fingerprint
fr: empreinte digitale

en: Firewall
fr: Pare-feu

en: firewall, block, filter, programs
fr: pare-feu, bloquer, filtrer, programmes

en: Languages
fr: Langues

en: language, install, foreign
fr: langue, installer, étranger, étrangère

en: Input Method
fr: Méthode de saisie

en: language, install, foreign, input, method, chinese, korean, japanese, typing
fr: langue, installer, étrangère, étranger, saisie, méthode, chinois, coréen, japonais, taper

en: info, usb, pci, gpu, bios, report, crash, system
fr: info, renseignements, usb, pci, gpu, utg, bios, rapport, relevé, crash, plantage, système

en: System Administration
fr: Administration du système

en: adminitration, grub, boot, system
fr: adminitration, grub, boot, amorçage, systeme

en: Login Window
fr: Fenêtre de connexion

en: login, lightdm, mdm, gdm, manager, user, password, startup, switch
fr: connexion, session, lightdm, mdm, gdm, gestionnaire, utilisateur, mot de passe, démarrage, changer

en: login, lightdm, manager, settings, editor
fr: connexion, session, lightdm, gestionnaire, paramètres, éditeur

en: login, gdm, manager, user, startup, switch
fr: connexion, session, gdm, gestionnaire, utilisateur, démarrage, changer

en: Driver Manager
fr: Gestionnaire de pilotes

en: video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
fr: vidéo, pilote, wifi, wi-fi, carte, matériel, propriétaire, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Nvidia Settings
fr: Paramètres NVIDIA

en: video, driver, proprietary, nvidia, settings
fr: vidéo, pilote, propriétaire, nvidia, paramètres

note: Label                  Executable                  Icon Category  Keywords for filter
en: Software Sources
fr: Sources des logiciels

en: ppa, repository, package, source, download
fr: ppa, dépôt, paquet, source, télécharger

en: Package Management
fr: Gestion des paquets

en: update, install, repository, package, source, download
fr: mettre à jour, installer, dépot, paquet, source, téléchargement

en: user, users, account, accounts, group, groups, password
fr: utilisateur, utilisateurs, compte, comptes, groupe, groupes, mot de passe

en: bluetooth, dongle, transfer, mobile
fr: bluetooth, clé électronique, dongle, transfert, mobile

en: Manage Services and Units
fr: Gérer les services et unités

en: systemd, units, services, systemctl, init
fr: systemd, unités, services, systemctl, init

en: Disks
fr: Disques

en: disks, manage, hardware, management, hard, hdd, pendrive, format, erase, test, create, iso, ISO, disk, image
fr: disques, gérer, matériel, gestion, dur, disque dur, clé USB, format, effacer, tester, créer, iso, ISO, disque, image

en: Online Accounts
fr: Comptes en ligne

en: ppa, repository, package, source, download, video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
fr: ppa, dépôt, paquet, source, télécharger, téléchargement, vidéo, pilote, wifi, wi-fi, carte, matériel, propriétaire, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Back to all settings
fr: Retourner à l’ensemble des paramètres

en: The group name cannot contain upper-case or space characters
fr: Le nom du groupe ne peut comprendre ni majuscules ni espaces

en: Change Password
fr: Changer le mot de passe

en: New password
fr: Nouveau mot de passe

en: Confirm password
fr: Confirmer le mot de passe

en: Generate a password
fr: Générer un mot de passe

en: Your new password needs to be at least 8 characters long
fr: Votre nouveau mot de passe doit comporter au moins 8 caractères

en: Show password
fr: Afficher le mot de passe

en: An error occurred. Your password was not changed.
fr: Une erreur est survenue. Votre mot de passe n’a pas été changé.

en: Change
fr: Changer

en: Too short
fr: Trop court

en: Weak
fr: Faible

en: Fair
fr: Moyen

en: Good
fr: Bon

en: Strong
fr: Robuste

en: Standard
fr: Normal

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Account Type
fr: Type de compte

en: Full Name
fr: Nom complet

en: Invalid username
fr: Le nom d’utilisateur est invalide

en: A user with the name '%s' already exists.
fr: Le nom d’utilisateur « %s » existe déjà.

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Groups
fr: Groupes

en: Click to change the picture
fr: Cliquer pour changer la photo

en: Browse for more pictures...
fr: Parcourir d’autres photos ou images…

en: Click to change the name
fr: Cliquer pour changer le nom

en: Click to change the password
fr: Cliquer pour changer le mot de passe

en: Click to change the groups
fr: Cliquer pour changer les groupes

en: Picture
fr: Photo

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
fr: Nom

en: Open
fr: Ouvrir

en: No password set
fr: Aucun mot de passe n’est défini

en: Set at login
fr: Définir lors de la connexion

en: This user is currently logged in
fr: Cette utilisateur est déjà connecté

en: The user's home directory is encrypted. To preserve access to the encrypted directory, only the user should change this password.
fr: Le dossier personnel de l’utilisateur est chiffré. Afin de préserver l’accès au dossier chiffré, seul l’utilisateur devrait changer ce mot de passe.

en: Are you sure you want to permanently delete %s and all the files associated with this user?
fr: Voulez-vous irrémédiablement supprimer %s et tous les fichiers associés à cet utilisateur ?

en: This group is set as %s's primary group
fr: Ce groupe est défini comme groupe principal de %s

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
fr: Voulez-vous supprimer %s irrémédiablement ?

en: Group Name
fr: Nom du groupe

en: Previous instance
fr: Instance précédente

en: Next instance
fr: Instance suivante

en: More options
fr: Plus d’options

en: Import from a file
fr: Importer d’un fichier

en: Export to a file
fr: Exporter dans un fichier

en: Reset to defaults
fr: Rétablir les valeurs par défaut

en: Reload %s
fr: Recharger %s

en: Settings for %s
fr: Paramètres de %s

en: Select or enter file to export to
fr: Choisir ou saisir le fichier vers lequel exporter

en: JSON files
fr: Fichiers JSON

en: Select a JSON file to import
fr: Choisir un fichier JSON à importer

en: Cancel Job
fr: Annuler la tâche

en: Do you really want to cancel this job?
fr: Voulez-vous annuler cette tâche ?

en: Keep Printing
fr: Poursuivre l’impression

en: Do you really want to cancel all jobs?
fr: Voulez-vous annuler toutes les tâches ?

en: Cancel All Jobs
fr: Annuler toutes les tâches d’impression

en: Random
fr: Aléatoire

en: Show
fr: Afficher

en: Item
fr: Élément

en: Input method
fr: Méthode de saisie

en: Select a date
fr: Choisir une date

en: %l:%M:%S %p
fr: %H h %M min %S s

en: %l:%M %p
fr: %H h %M min

en: Select a time
fr: Choisir une heure

en: Hour
fr: Heure

en: Second
fr: Seconde

en: This applet is currently enabled
fr: Cet applet est activé

en: This desklet is currently enabled
fr: Ce desklet est activé

en: This extension is currently enabled
fr: Cette extension est activée

en: by %s
fr: par %s

en: This is a system applet. It cannot be removed.
fr: Cet applet système ne peut pas être supprimé.

en: This is a system desklet. It cannot be removed.
fr: Ce desklet système ne peut pas être supprimé.

en: This is a system extension. It cannot be removed.
fr: Cette extension système ne peut pas être supprimée.

en: This applet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
fr: Cet applet comporte des appels de fonction qui pourrait figer ou faire planter Cinnamon. Si Cinnamon plante ou fige, essayez de supprimer cet applet.

en: This desklet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
fr: Ce desklet comporte des appels de fonction qui pourrait figer ou faire planter Cinnamon. Si Cinnamon plante ou fige, essayez de supprimer ce desklet.

en: This extension contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
fr: Cette extension comporte des appels de fonction qui pourrait figer ou faire planter Cinnamon. Si Cinnamon plante ou fige, essayez de la supprimer.

en: About
fr: À propos

en: Extension %s is not compatible with your version of Cinnamon.
fr: L’extension %s n’est pas compatible avec votre version de Cinnamon.

en: There are multiple instances enabled. Are you sure you want to remove all of them?
fr: Plusieurs instances sont activées. Voulez-vous les supprimer toutes ?

en: Are you sure you want to completely remove %s?
fr: Voulez-vous supprimer %s complètement ?

en: This will restore the default set of enabled applets. Are you sure you want to do this?
fr: Cette opération rétablira le jeu par défaut d’applets activés. Confirmez-vous ?

en: This will restore the default set of enabled desklets. Are you sure you want to do this?
fr: Cette opération rétablira le jeu par défaut de desklets activés. Confirmez-vous ?

en: This will disable all active extensions. Are you sure you want to do this?
fr: Toutes les extensions actives seront désactivées. Confirmez-vous ?

en: This will remove all actions. Are you sure you want to do this?
fr: Toutes les actions seront supprimées. Confirmez-vous ?

en: Something went wrong while loading %s. Please make sure you are using the latest version, and then report the issue to its developer.
fr: Une erreur est survenue lors du chargement de %s. Assurez-vous d’utiliser la version la plus récente, puis signalez le problème à son développeur.

en: Installed
fr: Installée

en: Install
fr: Installer

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Sort by
fr: Trier par

en: Popularity
fr: Popularité

en: Upgradable
fr: Mise à niveau proposée

en: More info
fr: Plus de précisions

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Update all
fr: Tout mettre à jour

en: %d update available | %d updates available
fr[0]: %d mise à jour est proposée
fr[1]: %d mises à jour sont proposées

en: No updates available
fr: Aucune mise à jour n’est proposée

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color
fr: Cliquer sur la pipette, puis sur une couleur n’importe où à l’ écran pour la choisir

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->appearance-menu->title
en: Options
fr: Préférences

en: Remember the last layout used for each window
fr: Se souvenir de la dernière disposition pour chaque fenêtre

en: Use a country flag, if available, to represent keyboard layouts
fr: Utiliser un drapeau de pays, si proposé, pour représenter les dispositions de clavier

en: Use the layout name, not the group name, to represent a layout
fr: Utiliser le nom de la disposition, pas le nom du groupe, pour représenter une disposition

en: Use upper-case when using text to represent a layout
fr: Utiliser des majuscules si du texte est utilisé pour représenter une disposition

en: Shortcuts
fr: Raccourcis

en: Switch to next layout
fr: Basculer vers la disposition suivante

en: Switch to previous layout
fr: Basculer vers la disposition précédente

en: Switch to first layout
fr: Basculer vers la première disposition

en: Switch to second layout
fr: Basculer vers la deuxième disposition

en: Switch to third layout
fr: Basculer vers la troisième disposition

en: Switch to fourth layout
fr: Basculer vers la quatrième disposition

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->generalPage->title
en: General
fr: Général

en: Pointer
fr: Pointeur

en: Move pointer to the next monitor
fr: Déplacer le pointeur vers l’écran suivant

en: Move pointer to the previous monitor
fr: Déplacer le pointeur vers l’écran précédent

en: Troubleshooting
fr: Dépannage

en: Toggle Looking Glass
fr: Activer, désactiver Looking Glass

en: Show the window selection screen
fr: Afficher l’écran de sélection des fenêtres

en: Show the workspace selection screen
fr: Afficher l’écran de sélection des espaces de travail

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
fr: Afficher le bureau

en: Cycle through open windows
fr: Passer d’une fenêtre ouverte à l’autre

en: Cycle backwards through open windows
fr: Passer d’une fenêtre ouverte à l’autre, à l’envers

en: Cycle through windows from all workspaces
fr: Passer d’une fenêtre ouverte à l’autre, pour tous les espaces de travail

en: Cycle backwards through windows from all workspaces
fr: Passer d’une fenêtre ouverte à l’autre, à l’envers, pour tous les espaces de travail

en: Cycle through open windows of the same application
fr: Passer d’une fenêtre ouverte à l’autre, pour la même application

en: Cycle backwards through open windows of the same application
fr: Passer d’une fenêtre ouverte à l’autre, à l’envers, pour la même application

en: Run dialog
fr: Lancer la boîte de dialogue

en: Windows
fr: Fenêtres

en: Positioning
fr: Positionnement

en: Resize window
fr: Redimensionner la fenêtre

en: Move window
fr: Déplacer la fenêtre

en: Center window in screen
fr: Centrer la fenêtre sur l’écran

en: Move window to upper-right
fr: Déplacer la fenêtre en haut à droite

en: Move window to upper-left
fr: Déplacer la fenêtre en haut à gauche

en: Move window to lower-right
fr: Déplacer la fenêtre en bas à droite

en: Move window to lower-left
fr: Déplacer la fenêtre en bas à gauche

en: Move window to right edge
fr: Déplacer la fenêtre vers le bord droit

en: Move window to top edge
fr: Déplacer la fenêtre vers le bord supérieur

en: Move window to bottom edge
fr: Déplacer la fenêtre vers le bord inférieur

en: Move window to left edge
fr: Déplacer la fenêtre vers le bord gauche

en: Tiling and Snapping
fr: Juxtaposition et ancrage

en: Push tile left
fr: Juxtaposer à partir du bord gauche

en: Push tile right
fr: Juxtaposer à partir du bord droit

en: Push tile up
fr: Juxtaposer à partir du bord supérieur

en: Push tile down
fr: Juxtaposer à partir du bord inférieur

en: Inter-workspace
fr: Inter-espace de travail

en: Move window to new workspace
fr: Déplacer la fenêtre vers un nouvel espace de travail

en: Move window to left workspace
fr: Déplacer la fenêtre vers l’espace de travail de gauche

en: Move window to right workspace
fr: Déplacer la fenêtre vers l’espace de travail de droite

en: Move window to workspace above
fr: Déplacer la fenêtre vers l’espace de travail situé en haut

en: Move window to workspace below
fr: Déplacer la fenêtre vers l’espace de travail situé en bas

en: Move window to workspace 1
fr: Déplacer la fenêtre vers l’espace de travail 1

en: Move window to workspace 2
fr: Déplacer la fenêtre vers l’espace de travail 2

en: Move window to workspace 3
fr: Déplacer la fenêtre vers l’espace de travail 3

en: Move window to workspace 4
fr: Déplacer la fenêtre vers l’espace de travail 4

en: Move window to workspace 5
fr: Déplacer la fenêtre vers l’espace de travail 5

en: Move window to workspace 6
fr: Déplacer la fenêtre vers l’espace de travail 6

en: Move window to workspace 7
fr: Déplacer la fenêtre vers l’espace de travail 7

en: Move window to workspace 8
fr: Déplacer la fenêtre vers l’espace de travail 8

en: Move window to workspace 9
fr: Déplacer la fenêtre vers l’espace de travail 9

en: Move window to workspace 10
fr: Déplacer la fenêtre vers l’espace de travail 10

en: Move window to workspace 11
fr: Déplacer la fenêtre vers l’espace de travail 11

en: Move window to workspace 12
fr: Déplacer la fenêtre vers l’espace de travail 12

en: Inter-monitor
fr: Inter-écran

en: Move window to left monitor
fr: Déplacer la fenêtre vers l’écran de gauche

en: Move window to right monitor
fr: Déplacer la fenêtre vers l’écran de droite

en: Move window to monitor above
fr: Déplacer la fenêtre vers l’écran situé en haut

en: Move window to monitor below
fr: Déplacer la fenêtre vers l’écran situé en bas

en: Maximize window
fr: Agrandir la fenêtre

en: Unmaximize window
fr: Rétablir la taille de la fenêtre

en: Minimize window
fr: Réduire la fenêtre

en: Close window
fr: Fermer la fenêtre

en: Activate window menu
fr: Activer le menu de la fenêtre

en: Raise window
fr: Placer la fenêtre au premier plan

en: Lower window
fr: Abaisser la fenêtre

en: Toggle maximization state
fr: Activer, désactiver l’état agrandi

en: Toggle fullscreen state
fr: Activer, désactiver le mode plein écran

en: Toggle shaded state
fr: Activer, désactiver l’état ombré

en: Toggle always on top
fr: Activer, désactiver « Toujours au premier plan »

en: Toggle showing window on all workspaces
fr: Activer, désativer  l’affichage des fenêtres sur tous les espaces de travail

en: Increase opacity
fr: Augmenter l’opacité

en: Decrease opacity
fr: Diminuer l’opacité

en: Toggle vertical maximization
fr: Activer, désactiver l’agrandissement vertical

en: Toggle horizontal maximization
fr: Activer, désactiver l’agrandissement horizontal

en: Workspaces
fr: Espaces de travail

en: Direct Navigation
fr: Navigation directe

en: Switch to workspace 1
fr: Basculer vers l’espace de travail 1

en: Switch to workspace 2
fr: Basculer vers l’espace de travail 2

en: Switch to workspace 3
fr: Basculer vers l’espace de travail 3

en: Switch to workspace 4
fr: Basculer vers l’espace de travail 4

en: Switch to workspace 5
fr: Basculer vers l’espace de travail 5

en: Switch to workspace 6
fr: Basculer vers l’espace de travail 6

en: Switch to workspace 7
fr: Basculer vers l’espace de travail 7

en: Switch to workspace 8
fr: Basculer vers l’espace de travail 8

en: Switch to workspace 9
fr: Basculer vers l’espace de travail 9

en: Switch to workspace 10
fr: Basculer vers l’espace de travail 10

en: Switch to workspace 11
fr: Basculer vers l’espace de travail 11

en: Switch to workspace 12
fr: Basculer vers l’espace de travail 12

en: Switch to left workspace
fr: Basculer vers l’espace de travail de gauche

en: Switch to right workspace
fr: Basculer vers l’espace de travail de droite

en: System
fr: Système

en: Switch monitor configurations
fr: Changer la configuration de l’écran

en: Rotate display
fr: Pivoter l’affichage

en: Orientation Lock
fr: Verrouiller l’orientation

en: Increase screen brightness
fr: Augmenter la luminosité de l’écran

en: Decrease screen brightness
fr: Diminuer la luminosité de l’écran

en: Toggle keyboard backlight
fr: Activer, désactiver le rétroéclairage du clavier

en: Increase keyboard backlight level
fr: Augmenter le rétroéclairage du clavier

en: Decrease keyboard backlight level
fr: Diminuer le rétroéclairage du clavier

en: Toggle touchpad state
fr: Activer, désactiver l’état du pavé tactile

en: Turn touchpad on
fr: Activer le pavé tactile

en: Turn touchpad off
fr: Désactiver le pavé tactile

en: Show power statistics
fr: Afficher les statistiques d’alimentation

en: Screenshots and Recording
fr: Captures d’écran et enregistrement

en: Take a screenshot of an area
fr: Capturer l’écran d’une zone

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
fr: Copier la capture d’écran d’une zone vers le presse-papiers

en: Take a screenshot
fr: Capturer l’écran

en: Copy a screenshot to clipboard
fr: Copier une capture d’écran vers le presse-papiers

en: Take a screenshot of a window
fr: Capturer l’écran d’une fenêtre

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
fr: Copier la capture d’écran d’une fenêtre vers le presse-papiers

en: Toggle recording desktop (must restart Cinnamon)
fr: Activer, désactiver l’enregistrement du bureau (Cinnamon doit être redémarré))

en: Log out
fr: Fermer la session

en: Shut down
fr: Éteindre

en: Lock screen
fr: Verrouiller l’écran

en: Launchers
fr: Lanceurs

en: Launch terminal
fr: Lancer un terminal

en: Launch help browser
fr: Démarrer le navigateur de l’aide

en: Launch calculator
fr: Démarrer la calculatrice

en: Launch email client
fr: Démarrer l’application de courriel

en: Launch web browser
fr: Démarrer le navigateur Web

en: Home folder
fr: Dossier personnel

en: Sound and Media
fr: Son et médias

en: Quiet Keys
fr: Touches silencieuses

en: Volume mute (Quiet)
fr: Couper le son (silencieux)

en: Volume down (Quiet)
fr: Baisser le volume

en: Volume up (Quiet)
fr: Augmenter le volume

en: Volume mute
fr: Couper le son

en: Volume down
fr: Baisser le volume

en: Volume up
fr: Augmenter le volume

en: Mic mute
fr: Couper le microphone

en: Launch media player
fr: Démarrer le lecteur multimédia

en: Pause playback
fr: Interrompre la lecture

en: Stop playback
fr: Arrêter la lecture

en: Previous track
fr: Pièce précédente

en: Next track
fr: Pièce suivante

en: Eject
fr: Éjecter

en: Rewind
fr: Revenir en arrière

en: Fast-forward
fr: Avancer

en: Repeat
fr: Répéter

en: Universal Access
fr: Accessibilité

en: Zoom in
fr: Zoom avant

en: Zoom out
fr: Zoom arrière

en: Reset zoom
fr: Réinitialiser le zoom

en: Turn screen reader on or off
fr: Activer, désactiver le lecteur d’écran

en: Increase text size
fr: Augmenter la taille du texte

en: Decrease text size
fr: Diminuer la taille du texte

en: High contrast on or off
fr: Activer, désactiver le contraste prononcé

en: Spices
fr: Épices

en: Custom Shortcuts
fr: Raccourcis personnalisés

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently in use by <b>%(old)s</b>.
fr: La combinaison de touches <b>%(combination)s</b> est déjà utilisée par <b>%(old)s</b>.

en: If you continue, the combination will be reassigned to <b>%(new)s</b>.
fr: Si vous poursuivez, la combinaison sera réaffectée à <b>%(new)s</b>.

en: Do you want to continue with this operation?
fr: Voulez-vous poursuivre l’opération ?

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently assigned to multiple actions.
fr: Cette combinaison de touches, <b>%(combination)s</b> est attribuée à plusieurs actions.

en: Choose the assignment you wish to keep. The others will be cleared.
fr: Choisissez l’attribution que vous voulez garder. Les autres seront supprimées.

note: l10n constants - get them translated here so they use Cinnamon's gettext context
en: Click to set a new accelerator key.
fr: Cliquer pour définir un nouveau raccourci-clavier.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
fr: Appuyer sur Échap ou recliquer pour annuler l’opération.

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
fr: Appuyer sur « Retour arrière ← » pour effacer le raccourci-clavier existant.

en: unassigned
fr: non affecté

en: Pick an accelerator
fr: Choisir un raccourci-clavier

en: 
    This key combination, '<b>%s</b>' should not be used because it would become impossible to type using this key.
fr: 
    La combinaison « <b>%s</b> » ne devrait pas être utilisée, car cela rendrait l’utilisation de cette touche impossible lors de la frappe.

en: Please try again using a modifier key such as Control, Alt or Super (Windows key).
fr: Réessayez en utilisant une touche de combinaison telle que Ctrl, Alt ou Super (touche Windows).

en: Continue only if you are certain this is what you want, otherwise press cancel.
fr: Assurez-vous de votre choix avant de poursuivre, sinon appuyez sur Annuler.

en: Continue
fr: Poursuivre

en: Checking dependencies
fr: Vérification des dépendances

en: Please install: %s
fr: Installer : %s

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: Sound files
fr: Fichiers son

en: Downloading images:
fr: Téléchargement des images :

en: An error occurred while trying to access the server. Please try again in a little while.
fr: Une erreur est survenue lors de la tentative d’accès au serveur. Réessayez un peu plus tard.

en: Something went wrong with the spices download. Please try refreshing the list again.
fr: Une erreur de téléchargement des épices est survenue. Actualisez la liste de nouveau.

en: Refreshing the cache
fr: Actualisation du cache

en: Installing %s
fr: Installation de %s

en: An error occurred during the installation of %s. Please report this incident to its developer.
fr: Une erreur d’installation de %s est survenue. Signalez cet incident à son développeur.

en: Uninstalling %s
fr: Désinstallation de %s

en: A problem occurred while removing %s.
fr: Une erreur de désinstallation de %s est survenue.

en: 
    
    Details:  %s
fr: 
    
    Détails : %s

en: Add new entry
fr: Ajouter une nouvelle entrée

en: Remove selected entry
fr: Supprimer l’entrée choisie

en: Edit selected entry
fr: Modifier l’entrée choisie

en: Move selected entry up
fr: Déplacer l’entrée choisie vers le haut

en: Move selected entry down
fr: Déplacer l’entrée choisie vers le bas

en: Edit entry
fr: Modifier l’entrée

en: Select an option
fr: Choisissez une option

en: Back
fr: Retour

en: Configure accessibility features
fr: Configurer les fonctions d’accessibilité

en: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast
fr: loupe, parole, accès, zoom, touches, contraste

en: Visual
fr: Visualisation

note: Visual Aids
en: Visual Aids
fr: Aides visuelles

en: High contrast
fr: Contraste prononcé

en: Large text
fr: Texte de grande taille

en: Screen reader
fr: Lecteur d’écran

en: Configure screen reader
fr: Configurer le lecteur d’écran

note: Desktop Zoom
en: Desktop Zoom
fr: Zoom du bureau

en: Enable zoom
fr: Activer le zoom

en: Magnification
fr: Grossissement

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
fr: Désactivé

en: Mouse wheel modifier
fr: Modificateur de la roulette de la souris

en: While this modifier is pressed, mouse scrolling will increase or decrease zoom.
fr: Si ce modificateur est enfoncé, le défilement de la souris augmentera ou diminuera le zoom.

en: Scroll at screen edges
fr: Défilement sur les bords de l’écran

en: Keep cursor centered
fr: Centrer le curseur

en: Cursor moves with contents
fr: Le curseur se déplace avec le contenu

en: Cursor pushes contents around
fr: Le curseur déplace le contenu

en: Mouse tracking mode
fr: Mode de suivi de la souris

en: Lens mode
fr: Mode loupe

en: Square
fr: Carré

en: Horizontal strip
fr: Bande horizontale

en: Vertical strip
fr: Bande verticale

en: Lens shape
fr: Forme de la loupe

en: Full screen
fr: Plein écran

en: Top half
fr: Moitié supérieure

en: Bottom half
fr: Moitié inférieure

en: Left half
fr: Moitié gauche

en: Right half
fr: Moitié droite

en: Screen position
fr: Position à l’écran

en: Enable the on-screen keyboard
fr: Activer le clavier visuel

en: At the bottom of the screen
fr: En bas de l’écran

en: At the top of the screen
fr: En haut de l’écran

en: Keyboard position
fr: Position du clavier

en: A quarter of the screen
fr: Le quart de l’écran

en: A third of the screen
fr: Le tiers de l’écran

en: Keyboard size
fr: Taille du clavier

en: Show the keyboard any time something expects input
fr: Afficher le clavier si une saisie est attendue

en: Show keyboard only when the user activates it
fr: N’afficher le clavier que si l’utilisateur l’active

en: Activation mode
fr: Mode d’activation

note: Keyboard indicators
en: Keyboard indicators
fr: Indicateurs du clavier

en: Use visual indicator on Caps and Num Lock
fr: Utiliser un indicateur visuel pour le verrouillage des majuscules et des chiffres

en: Use audio indicator on Caps and Num Lock
fr: Utiliser un indicateur sonore pour le verrouillage des majuscules et des chiffres

en: Sound to use Caps or Num Lock on
fr: Son à émettre lors du verrouillage des majuscules et des chiffres

en: Sound to use Caps or Num Lock off
fr: Son à émettre lors du déverrouillage des majuscules et des chiffres

en: Event feedback (required for typing assistance alerts)
fr: Réponse à l’événement (requis pour les alertes d’aide de saisie)

en: Enable visual alerts
fr: Activer les alertes visuelles

en: Flash the entire monitor
fr: Faire clignoter l’écran

en: Flash the active window
fr: Faire clignoter la fenêtre active

en: Visual style
fr: Style visuel

en: Enable audio alerts
fr: Activer les alertes sonores

en: Sound to use for window alerts
fr: Son à utiliser pour les alertes de fenêtre

en: Typing assistance
fr: Aide de saisie

note: Stickykeys
en: Sticky keys
fr: Touches rémanentes

en: Treat a sequence of modifier keys as a combination
fr: Traiter une séquence de touches de modification comme une combinaison

en: Disable if two modifiers are pressed together
fr: Désactiver si deux touches de modification sont enfoncées ensemble

en: Alert when a modifier key is pressed
fr: Alerter si une touche de modification est enfoncée

note: Slowkeys
en: Slow keys
fr: Touches lentes

en: Put a delay between when a key is pressed and when it is accepted
fr: Mettre un délai entre le moment où une touche est enfoncée et quand elle est acceptée

en: Alert when a key is pressed
fr: Avertir quand une touche est pressée

en: Alert when a key is accepted
fr: Avertir quand une touche est acceptée

en: Alert when a key is rejected
fr: Avertir quand une touche est rejetée

en: Acceptance delay
fr: Délai d’acceptation

en: Short
fr: Court

note: Bouncekeys
en: Bounce keys
fr: Touches rebond

en: Ignore fast duplicate keypresses
fr: Ignorer les appuis de touches rapides et identiques

note: Mousekeys
en: Mouse keys
fr: Touches pour déplacer le pointeur

en: Control the pointer using the keypad
fr: Contrôle du pointeur à l’aide du pavé numérique

en: Initial delay
fr: Délai initial

en: Shorter
fr: Plus court

en: Longer
fr: Plus long

en: Acceleration time
fr: Temps d’accélération

en: Maximum speed
fr: Vitesse maximale

en: Slower
fr: Plus lent

en: Faster
fr: Plus rapide

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
fr: Déclencher un clic secondaire en maintenant enfoncé le bouton principal

en: Trigger a click when the pointer hovers
fr: Déclencher un clic en survolant avec le pointeur

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
fr: Temporisation

en: Motion threshold
fr: Sensibilité du mouvement

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Small
fr: Petit

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Large
fr: Grand

en: Manage your actions
fr: Gérez vos actions

en: Manage
fr: Gérer

en: Download
fr: Télécharger

en: Layout
fr: Disposition

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Installed actions
fr: Actions installées

en: Remove all
fr: Tout supprimer

en: Manage Cinnamon applets
fr: Gérer les applets de Cinnamon

en: You can remove specific instances in panel edit mode via the context menu.
fr: Vous pouvez supprimer des instances particulière dans le mode de modification du panneau du menu contextuel.

en: Installed applets
fr: Applets installés

en: Reset all
fr: Tout réinitialiser

en: Previous Panel
fr: Panneau précédent

en: Next Panel
fr: Panneau suivant

en: Solid color
fr: Couleur unie

en: Horizontal gradient
fr: Dégradé horizontal

en: Vertical gradient
fr: Dégradé vertical

en: No picture
fr: Aucune image

en: Mosaic
fr: Mosaïque

en: Centered
fr: Centré

en: Scaled
fr: Mis à l’échelle

en: Stretched
fr: Étiré

en: Spanned
fr: Étendu

en: Background color
fr: Couleur d’arrière-plan

en: Change your desktop's background
fr: Changer le fond d’écran de votre bureau

en: background, picture, slideshow
fr: arrière-plan, fond d’écran, image, diaporama

en: Backgrounds
fr: Fonds d’écran

en: Add Folder
fr: Ajouter un dossier

en: Add new folder
fr: Ajouter un nouveau dossier

en: Remove selected folder
fr: Supprimer le dossier choisi

en: Play backgrounds as a slideshow
fr: Faire défiler les fonds d’écran en diaporama

en: Play images in random order
fr: Afficher les images de façon aléatoire

en: Picture aspect
fr: Format de l’image

en: Manage date and time settings
fr: Gérer les paramètres de date et d’heure

en: time, date, calendar, format, network, sync
fr: heure, date, calendrier, agenda, format, réseau, synchronisation

en: Date & Time
fr: Date et heure

en: Date and Time
fr: Date et heure

en: Network time
fr: Heure réseau

en: Manually set date and time
fr: Définir la date et l’heure manuellement

en: Use 24h clock
fr: Horloge de 24 h

en: Display the date
fr: Afficher la date

en: Display seconds
fr: Afficher les secondes

en: Use locale default
fr: Utiliser les paramètres régionaux par défaut

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: First day of week
fr: Premier jour de la semaine

en: Region
fr: Région

en: City
fr: Ville

en: Africa
fr: Afrique

en: America
fr: Amérique

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Arctic
fr: Arctique

en: Asia
fr: Asie

en: Atlantic Ocean
fr: Océan Atlantique

en: Australia
fr: Australie

en: Indian Ocean
fr: Océan Indien

en: Pacific Ocean
fr: Océan Pacifique

en: USA
fr: États-Unis

en: Multimedia
fr: Multimédia

en: Office
fr: Bureautique

en: Mail
fr: Courriel

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-music->description
en: Music
fr: Musique

en: Word
fr: Éditeur de texte

en: Spreadsheet
fr: Tableur

en: Source Code
fr: Code source

en: File Manager
fr: Gestionnaire de fichiers

en: Plain Text
fr: Texte brut

en: Audio CD
fr: CD audio

en: Select an application for audio CDs
fr: Choisir une application pour les CD audio

en: Video DVD
fr: DVD vidéo

en: Select an application for video DVDs
fr: Choisir une application pour les DVD vidéo

en: Music player
fr: Baladeur

en: Select an application to run when a music player is connected
fr: Choisir une application à lancer si un baladeur est connecté

en: Select an application to run when a camera is connected
fr: Choisir une application à lancer si un appareil photo est connecté

en: Software
fr: Logiciels

en: Select an application for software CDs
fr: Choisir une application pour les CD de logiciels

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info strings, just here to fix capitalization of the English originals. If the shared-mime-info translation works for your language, simply leave these untranslated.
en: Audio DVD
fr: DVD audio

en: Blank Blu-ray disc
fr: Disque Blu-ray vierge

en: Blank CD disc
fr: CD vierge

en: Blank DVD disc
fr: DVD vierge

en: Blank HD DVD disc
fr: DVD-HD vierge

en: Blu-ray video disc
fr: disque vidéo Blu-ray

en: E-book reader
fr: Lecteur de livres numériques

en: HD DVD video disc
fr: disque vidéo HD DVD

en: Super Video CD
fr: Super Vidéo CD

en: Video CD
fr: Vidéo CD

en: Windows software
fr: Logiciels Windows

en: OSTree Software Updates
fr: Mises à jour de logiciel OSTree

en: Command-line option for your terminal to execute a passed-in command.
fr: Option de ligne de commande pour que terminal exécute une commande transmise.

en: Ask what to do
fr: Demander quoi faire

en: Open folder
fr: Ouvrir le dossier

en: Do nothing
fr: Ne rien faire

en: Other Media
fr: Autres supports

en: Select how other media should be handled
fr: Choisir comment les autres supports doivent être gérés

en: _Action:
fr: _Action :

en: Preferred Applications
fr: Applications par défaut

en: media, defaults, applications, programs, removable, browser, email, calendar, music, videos, photos, images, cd, autoplay, favorite, apps
fr: supports, support, défaut, applications, programmes, amovible, navigateur, e-mail, email, courriel, calendrier, agenda, musique, vidéos, photos, images, cd, lecture automatique, favoris, favorites, applications

en: Preferred applications
fr: Applications par défaut

en: Calculator
fr: Calculatrice

en: Removable media
fr: Supports amovibles

en: Prompt or start programs on media insertion
fr: Demander ou lancer des programmes si un support est inséré

note: FIXMEEEEEEEE??
en: _Other Media...
fr: _Autres supports…

en: Manage your Cinnamon desklets
fr: Gérer vos desklets Cinnamon

en: You can remove specific instances from the desktop via that desklet's context menu
fr: Vous pouvez supprimer des éléments spécifiques du bureau dans le menu contextuel des desklets

en: desklet, desktop, slideshow
fr: desklet, bureau, diaporama

en: General Settings
fr: Paramètres généraux

en: General Desklets Settings
fr: Paramètres généraux des desklets

en: No decoration
fr: Aucune décoration

en: Border only
fr: Bordure seulement

en: Border and header
fr: Bordure et en-tête

en: Decoration of desklets
fr: Décoration des desklets

en: Note: Some desklets require the border/header to be always present
fr: Note : la bordure et l’en-tête doivent toujours être présents pour certains desklets

en: Such requirements override the settings selected here
fr: Ces exigences prévalent sur les paramètres indiqués ici

en: Snap desklets to grid
fr: Ancrer les desklets sur la grille

en: Width of desklet snap grid
fr: Largeur de la grille d'ancrage des desklets

en: Lock desklets in their current position
fr: Immobiliser les desklets dans leur position actuelle

en: Installed desklets
fr: Desklets installés

en: Manage your desktop icons
fr: Gérer les icônes de votre bureau

en: desktop, home, button, trash
fr: bureau, dossier personnel, bouton, corbeille

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-desktop->description
en: Desktop
fr: Bureau

en: Manage display settings
fr: Gérer les paramètres d’affichage

en: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd
fr: affichage, écran, moniteur, disposition, résolution, double, lcd, acl

en: Disable automatic screen rotation
fr: Désactiver la rotation automatique de l’écran

en: Select this option to disable automatic screen rotation on hardware equipped with supported accelerometers.
fr: Choisissez cette option pour désactiver la rotation automatique de l’écran sur le matériel équipé d’accéléromètres pris en charge.

en: Enable fractional scaling controls (experimental)
fr: Activer les contrôles d’échelle fractionnelle (expérimental)

en: Select this option to display additional layout controls for per-monitor scaling.
fr: Choisissez cette option pour afficher des options supplémentaires de disposition pour une mise à l’échelle propre à chaque écran.

en: Scale content up
fr: Agrandir le contenu

en: Scale content down
fr: Réduire le contenu

en: Fractional scaling mode
fr: Mode d’échelle fractionnelle

en: Control Cinnamon visual effects.
fr: Contrôler les effets visuels de Cinnamon.

en: effects, window
fr: effets, fenêtre

en: Effects
fr: Effets

en: Desktop and window effects
fr: Effets du bureau et des fenêtres

en: Effects on dialog boxes
fr: Effets des boîtes de dialogue

en: Effects on menus
fr: Effets des menus

en: Session startup animation
fr: Animation de démarrage de la session

en: Fade effect on Cinnamon scrollboxes (like the Menu application list)
fr: Effet de fondu dans les listes de défilement de Cinnamon (p. ex. pour la liste d’applications du menu)

en: Window effects
fr: Effets des fenêtres

note: MAPPING WINDOWS CLOSING WINDOWS MINIMIZING WINDOWS grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- grouped-windo
en: None
fr: Aucun

en: Traditional
fr: Traditionnel

en: Fly
fr: Vol

en: New windows or unminimizing existing ones
fr: Fenêtres nouvelles ou rétablissement des fenêtres existantes

en: Closing windows
fr: Fermeture des fenêtres

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
fr: Fondu

en: Minimizing windows
fr: Réduction des fenêtres

note: MAXIMIZING/TILING WINDOWS
en: Resizing and tiling windows
fr: Redimensionnement des fenêtres et juxtaposition

en: Window animation speed
fr: Vitesse d’animation des fenêtres

en: Manage your Cinnamon extensions
fr: Gérer vos extensions Cinnamon

en: extension, addon
fr: extension, greffon

en: Installed extensions
fr: Extensions installées

en: Disable all
fr: Tout désactiver

en: Configure system fonts
fr: Configurer les polices du système

en: font, size, small, large
fr: police, taille, petite, grande

en: Font Selection
fr: Choix des polices

en: Default font
fr: Police par défaut

en: Desktop font
fr: Police du bureau

en: Document font
fr: Police des documents

en: Monospace font
fr: Police à espacement constant

en: Window title font
fr: Police des titres de fenêtres

en: Font Settings
fr: Paramètres des polices

en: Grayscale
fr: Échelle de gris

en: Rgba
fr: RVBA

en: Slight
fr: Légère

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Medium
fr: Moyenne

en: Full
fr: Complète

en: RGBA
fr: RVBA

en: RGB
fr: RVB

en: BGR
fr: BVR

en: Vertical RGB
fr: RVB vertical

en: Vertical BGR
fr: BVR vertical

en: Text scaling factor
fr: Facteur d’échelle du texte

en: Hinting
fr: Optimisation

en: Hinting allows for producing clear, legible text on screen.
fr: L’optimisation permet de produire un texte clair et lisible à l’écran.

en: Antialiasing
fr: Anticrénelage

en: Antialiasing makes on screen text smoother and easier to read
fr: L’anticrénelage rend le texte à l’écran plus lisse et plus facile à lire

en: RGBA Order
fr: Ordre RVBA

en: The order of subpixel elements on an LCD screen, only used when antialiasing is set to 'rgba'
fr: L’ordre des éléments de sous-pixels sur un écran ACL, utilisé si l’anticrénelage défini est « RVBA »

en: Miscellaneous Cinnamon preferences
fr: Préférences diverses de Cinnamon

en: logging, click
fr: journalisation, clic

en: Compositor Options
fr: Options du compositeur

en: Disable compositing for full-screen windows
fr: Désactiver la composition pour les fenêtres en plein écran

en: Select this option to let full-screen applications skip the compositing manager and run at maximum speed. Unselect it if you're experiencing screen-tearing in full screen mode.
fr: Choisissez cette option afin de permettre aux applications de contourner le gestionnaire de composition en plein écran et d’optimiser les performances. Décochez-la si vous rencontrez un effet de déchirement de l’écran en mode plein écran.

en: Miscellaneous Options
fr: Options diverses

en: Enable timer when logging out or shutting down
fr: Activer une minuterie de fin de session et d’extinction

en: Timer delay
fr: Durée de la minuterie

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->units
en: seconds
fr: secondes

en: Memory limit
fr: Limite de mémoire

en: Restart Cinnamon when it uses too much memory
fr: Redémarrer Cinnamon s’il utilise trop de mémoire

en: MB
fr: Mo

en: Check frequency
fr: Fréquence de vérification

en: Make window fullscreen
fr: Passer en mode plein écran

en: Exit window fullscreen
fr: Sortir du mode plein écran

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Play / Pause
fr: Interrompre, reprendre la lecture

en: Zoom desktop in
fr: Zoom avant du bureau

en: Zoom desktop out
fr: Zoom arrière du bureau

en: Run a command
fr: Exécuter une commande

en: Trigger at gesture start
fr: Déclencher au début du geste

en: Trigger at gesture end
fr: Déclencher à la fin du geste

en: Manage touch gestures
fr: Gérer les gestes tactiles

en: gesture, swipe, pinch, touch
fr: geste, balayer, pincer, toucher

en: Gestures
fr: Gestes

en: Check again
fr: Revérifier

en: Swipe
fr: Balayer

en: Swipe with 2 fingers
fr: Balayer avec 2 doigts

en: Touchscreen only
fr: Écrans tactiles seulement

en: Swipe with 3 fingers
fr: Balayer avec 3 doigts

en: Swipe with 4 fingers
fr: Balayer avec 4 doigts

en: Swipe with 5 fingers
fr: Balayer avec 5 doigts

en: Pinch
fr: Pincer

en: Pinch with %d fingers
fr: Pincer avec %d doigts

en: Pinch with 5 fingers
fr: Pincer avec 5 doigts

en: Tap
fr: Toucher

en: Enable gestures
fr: Activer les gestes

en: Activation thresholds
fr: Seuils d’activation

en: In percentage of the touch surface
fr: En pourcentage de la surface tactile

en: 20%
fr: 20 %

en: 80%
fr: 80 %

en: The touchegg package must be installed for gesture support.
fr: Le paquet touchegg doit être installé pour que les gestes soient pris en charge.

en: Gestures are disabled
fr: Les gestes sont désactivés

en: The Touchegg service is not running
fr: Le service Touchegg n’est pas démarré

en: Up
fr: Vers le haut

en: Down
fr: Vers le bas

en: In
fr: En rapprochant les doigts

en: Out
fr: En écartant les doigts

en: Tap with %d fingers
fr: Toucher avec %d doigts

en: Enter a command
fr: Saisir une commande

en: Sensitivity
fr: Sensibilité

en: Less
fr: Moins

en: Manage hotcorner settings
fr: Gérer les paramètres des coins intelligents

en: hotcorner, overview, scale, expo
fr: coins intelligents, vue d’ensemble, échelle, expo

en: Hot Corners
fr: Coins intelligents

en: Allow hot corners in fullscreen.
fr: Autoriser les coins intelligents en mode plein écran.

en: Show all workspaces
fr: Afficher tous les espaces de travail

note: Expo
en: Show all windows
fr: Afficher toutes les fenêtres

en: Enable this corner
fr: Activer ce coin

en: Type a command...
fr: Tapez une commande…

en: Activation delay (ms)
fr: Délai d’activation (en ms)

en: Unknown size
fr: Taille inconnue

en: Unknown CPU
fr: Processeur inconnu

en: Operating System
fr: Système d’exploitation

en: Cinnamon Version
fr: Version de Cinnamon

en: Kernel
fr: Noyau

en: Processor
fr: Processeur

en: Memory
fr: Mémoire

en: GiB
fr: Gio

en: Hard Drives
fr: Disques durs

en: Hard Drive
fr: Disque dur

en: GB
fr: Go

en: Graphics Card
fr: Carte graphique

en: Display Server
fr: Serveur d’affichage

en: Display system information
fr: Afficher les renseignements du système

en: system, information, details, graphic, sound, kernel, version, about
fr: système, renseignements, information, détails, graphique, son, noyau, version, à propos

en: System Info
fr: Renseignements sur le système

en: Upload system information
fr: Téléverser les renseignements relatifs au système

en: No personal information included
fr: Ne comprend aucun renseignement personnel

en: Copy to clipboard
fr: Copier dans le presse-papiers

en: Manage keyboard settings and shortcuts
fr: Gérer les paramètres et les raccourcis du clavier

en: keyboard, shortcut, hotkey
fr: clavier, raccourci, touche rapide

en: Key repeat
fr: Répétition de touche

en: Typing
fr: Saisie

en: Enable key repeat
fr: Activer la répétition de touche

en: Repeat delay:
fr: Délai de répétition :

en: Repeat speed:
fr: Fréquence de répétition :

en: Slow
fr: Lente

en: Fast
fr: Rapide

en: Text cursor
fr: Curseur de texte

en: Text cursor blinks
fr: Faire clignoter le curseur de texte

en: Blink speed:
fr: Fréquence de clignotement :

en: To edit a keyboard binding, click it and press the new keys, or press backspace to clear it.
fr: Pour modifier un raccourci-clavier, cliquez dessus et enfoncez les nouvelles touches, ou appuyez sur « Retour arrière ← » pour l’effacer.

note: Text entry search field
en: Type to search shortcuts
fr: Tapez pour chercher des raccourcis

en: Press Escape to cancel the search.
fr: Appuyez sur Échap pour annuler la recherche.

en: Click to search by accelerator
fr: Cliquez pour chercher par accélérateur

en: Bindings
fr: Associations

en: Add custom shortcut
fr: Ajouter un raccourci personnalisé

en: Remove custom shortcut
fr: Supprimer le raccourci personnalisé

en: Categories
fr: Catégories

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis-clavier

en: Keyboard bindings
fr: Associations de touches

en: Layouts
fr: Dispositions

en: XKB Options
fr: Options XKB

en: Reset to default
fr: Rétablir les valeurs par défaut

en: Select a file
fr: Choisir un fichier

en: Control mouse and touchpad settings
fr: Paramètres de la souris et du pavé tactile

en: mouse, touchpad, synaptic, double-click
fr: souris, pavé tactile, synaptic, double clic

en: Mouse and Touchpad
fr: Souris et pavé tactile

en: Left handed (mouse buttons inverted)
fr: Gaucher (les boutons de la souris sont inversés)

en: Reverse scrolling direction
fr: Inverser le sens de défilement

en: Show position of pointer when the Control key is pressed
fr: Afficher la position du pointeur si la touche Ctrl est enfoncée

en: Emulate middle click by clicking both left and right buttons
fr: Émuler le clic milieu en cliquant simultanément sur les boutons gauche et droit

en: Paste the current selection when middle-click is pressed
fr: Coller le choix actuel en cliquant au milieu

en: Drag-and-drop threshold
fr: Seuil de sensibilité du glisser-déposer

en: Pointer size and speed
fr: Taille et vitesse du pointeur

en: Size
fr: Taille

en: Smaller
fr: Plus petit

en: Larger
fr: Plus grand

en: Speed
fr: Vitesse

en: Device default
fr: Par défaut

en: Constant
fr: Constante

en: Adaptive
fr: Adaptative

en: Acceleration
fr: Accélération

en: Double-Click timeout
fr: Délai du double clic

en: Timeout
fr: Délai

en: Double-click test
fr: Essayer le double clic

en: Enabled
fr: Activé

en: Disabled when a mouse is attached
fr: Désactivé si une souris est branchée

en: Touchpad is
fr: Le pavé tactile est

en: Tap to click
fr: Toucher pour cliquer

en: Disable touchpad while typing
fr: Désactiver le pavé tactile lors de la frappe

en: Default device behavior
fr: Comportement par défaut du périphérique

en: Virtual button areas along bottom of touchpad
fr: Zones de boutons virtuels dans la partie inférieure du pavé tactile

en: Use multiple fingers for right and middle click
fr: Utiliser plusieurs doigts pour le clic droit et le clic milieu

en: Click actions
fr: Actions de clic

en: Scrolling
fr: Défilement

en: Success!
fr: L’opération est réussie

en: Two-finger scrolling
fr: Défilement à deux doigts

en: Edge scrolling
fr: Défilement sur le bord

en: Scrolling method
fr: Méthode de défilement

en: Reduce exposure to blue light
fr: Réduire l’exposition à la lumière bleue

en: redshift, color, blue, light, filter, temperature
fr: redshift, décalage vers le rouge, couleur, bleu, lumière, filtre, température

note: nightlight@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Night Light
fr: Mode nuit

en: Enable night light
fr: Activer le mode nuit

en: This feature makes the screen color warmer in the evening and during the night. By reducing blue light, it can prevent eye strain, headaches and improve sleep quality.
fr: Cette fonction rend la couleur de l’écran plus chaude le soir et la nuit. En réduisant la lumière bleue, elle peut prévenir la fatigue oculaire, les maux de tête et améliorer la qualité du sommeil.

en: Color temperature
fr: Température de couleur

en: Click to preview
fr: Cliquer pour prévisualiser

en: Automatic
fr: Automatique

en: Specify start and end times
fr: Indiquer les heures de début et de fin

en: Always on
fr: Toujours actif

en: Schedule
fr: Programmer

en: to
fr: à

en: Primary monitor
fr: L’écran principal

en: Active monitor
fr: L’écran actif

en: The monitor specified below
fr: L’écran indiqué ci-dessous

en: Notification preferences
fr: Préférences de notification

en: Notification settings
fr: Paramètres de notification

en: Enable notifications
fr: Activer les notifications

en: Remove notifications after their timeout is reached
fr: Effacer les notifications après expiration de leur délai

en: Show notifications on the bottom side of the screen
fr: Afficher les notifications en bas de l’écran

en: Monitor to use for displaying notifications
fr: Écran sur lequel afficher les notifications

en: Display notifications over fullscreen windows
fr: Afficher les notifications par dessus les fenêtres en mode plein écran

en: Notification duration
fr: Durée de notification

en: Display a test notification
fr: Afficher une notification de test

en: Media keys OSD
fr: Affichage à l’écran des touches multimédia

en: Show media keys OSD
fr: Afficher à l’écran les touches multimédia

en: This is a test notification
fr: Ceci est un essai de notification

en: Center Zone
fr: Zone centrale

en: Panel height:
fr: Hauteur du panneau :

en: Left Zone
fr: Zone de gauche

en: Right Zone
fr: Zone de droite

en: Panel width:
fr: Largeur du panneau :

en: Top Zone
fr: Zone supérieure

en: Bottom Zone
fr: Zone inférieure

en: Panel Visibility
fr: Visibilité du panneau

en: Auto hide panel
fr: Cacher le panneau automatiquement

en: Always show panel
fr: Toujours afficher le panneau

en: Intelligently hide panel
fr: Disparition intelligente du panneau

en: Auto-hide panel
fr: Cacher le panneau automatiquement

en: Show delay
fr: Délai d’affichage

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units
en: milliseconds
fr: en millisecondes

en: Hide delay
fr: Délai avant disparition

en: Customize
fr: Personnaliser

en: Panel appearance
fr: Apparence du panneau

en: Allow theme to determine font size
fr: Permettre au thème de définir la taille des polices

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->font-size->description
en: Font size
fr: Taille des polices

en: Scale to panel size exactly
fr: Adapter précisément à la taille du panneau

en: Scale to panel size optimally
fr: Adapter de façon optimale à la taille du panneau

en: Colored icon size
fr: Taille des icônes de couleur

en: Symbolic icon size
fr: Taille des icônes symboliques

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->sidebar-icon-size->units clock@cinnamon.org->settings-schem
en: px
fr: en pixels

en: Manage Cinnamon panel settings
fr: Gérer les paramètres des panneaux de Cinnamon

en: panel, height, bottom, top, autohide, size, layout
fr: panneau, hauteur, bas, haut, cacher automatiquement, taille, disposition

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->behavior-panel->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->appearance-panel->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title
en: Panel
fr: Panneau

en: Previous panel
fr: Panneau précédent

en: Next panel
fr: Panneau suivant

en: General Panel Options
fr: Options générales des panneaux

en: Add new panel
fr: Ajouter un nouveau panneau

en: Allow the pointer to pass through the edges of panels
fr: Permettre au pointeur de traverser les bords des panneaux

en: Shut down immediately
fr: Éteindre immédiatement

en: 5%
fr: 5 %

en: 10%
fr: 10 %

en: 30%
fr: 30 %

en: 50%
fr: 50 %

en: 75%
fr: 75 %

en: 30 seconds
fr: 30 secondes

en: 60 seconds
fr: 60 secondes

en: 90 seconds
fr: 90 secondes

en: 2 minutes
fr: 2 minutes

en: 5 minutes
fr: 5 minutes

en: 10 minutes
fr: 10 minutes

en: 15 minutes
fr: 15 minutes

en: 30 minutes
fr: 30 minutes

en: 45 minutes
fr: 45 minutes

en: 1 hour
fr: 1 heure

en: 2 hours
fr: 2 heures

en: 3 hours
fr: 3 heures

en: Never
fr: Jamais

en: Unknown time
fr: Temps inconnu

en: hours
fr: heures

en: Manage power settings
fr: Gérer les paramètres d’alimentation

en: power, suspend, hibernate, laptop, desktop, brightness, screensaver
fr: alimentation, mise en veille, mise en veille prolongée, hibernation, ordinateur portable, ordinateur de bureau, luminosité, économiseur d’écran

en: Power Management
fr: Gestion de l’alimentation

en: Power options
fr: Options d’alimentation

en: On A/C power
fr: Alimenté par le secteur

en: On battery power
fr: Alimenté par la batterie

en: Turn off the screen when inactive for
fr: Éteindre l’écran après une inactivité de

en: Suspend when inactive for
fr: Mettre en veille après une inactivité de

en: When the lid is closed
fr: Si le couvercle est fermé

en: Extra options
fr: Options supplémentaires

en: When the power button is pressed
fr: Si le bouton d’alimentation est enfoncé

en: Perform lid-closed action even with external monitors attached
fr: Effectuer l’action associée à la fermeture du couvercle si des écrans externes sont branchés

en: When the battery is critically low
fr: Si le niveau de la batterie est très faible

en: Enable Hybrid Sleep
fr: Activer la mise en veille hybride

en: Replaces Suspend with Hybrid Sleep
fr: Remplace la mise en veille par la mise en veille hybride

en: Enable Hibernate after suspend
fr: Permettre la mise en veille prolongée après la mise en veille

en: First suspend the machine and hibernate it after a certain amount of time.
fr: Mettre d’abord l’ordinateur en veille, puis en veille prolongée après un certain temps.

en: Power mode controls the power usage of your computer. It can impact performance, battery life and fan noise.
fr: Le mode d’alimentation contrôle la consommation électrique de votre ordinateur. Il peut avoir un impact sur les performances, l’autonomie de la batterie et le bruit du ventilateur.

en: Power
fr: Alimentation

en: Screen brightness
fr: Luminosité de l’écran

en: On battery, dim screen when inactive
fr: Alimenté par la batterie, l’écran s’assombrit s’il est inactif

en: Brightness level when inactive
fr: Niveau de luminosité si inactif

en: Dim screen after inactive for
fr: Assombrir l’écran après une inactivité de

en: Backlight brightness
fr: Luminosité du rétroéclairage

en: Devices
fr: Périphériques

en: Low battery notifications
fr: Notifications de niveau de batterie faible

en: For wireless keyboard
fr: Pour les claviers sans fil

en: For wireless mouse
fr: Pour les souris sans fil

en: For other connected devices
fr: Pour les autres périphériques connectés

en: Caution low UPS, %s remaining
fr: Attention, le niveau de l’onduleur est faible. Il reste %s

en: Using UPS power - %s remaining
fr: Alimenté par l’onduleur. Il reste %s

en: Caution low UPS
fr: Attention, le niveau de l’onduleur est faible

en: Using UPS power
fr: Alimenté par l’onduleur

en: Charging - %s until fully charged
fr: En charge, %s avant chargement complet

en: Caution low battery, %s remaining
fr: Attention. le niveau de la batterie est faible. Il reste %s

en: Using battery power - %s remaining
fr: Alimenté par la batterie. Il reste %s

en: Not discharging
fr: Ne se décharge pas

en: Charging - fully charged
fr: En charge, complètement chargée

en: Empty
fr: Vide

en: Battery
fr: Batterie

en: Uninterruptible power supply
fr: Onduleur

en: Wireless mouse
fr: Souris sans fil

en: Wireless Keyboard
fr: Clavier sans fil

en: Personal digital assistant
fr: Assistant personnel

en: Cellphone
fr: Téléphone portable

en: Ask
fr: Demander

en: Power mode
fr: Mode d’alimentation

en: Cinnamon privacy settings
fr: Paramètres Cinnamon de protection des renseignements personnels

en: privacy, recent, gtk, private
fr: confidentialité, protection des renseignements personnels, récent, gtk, privé

en: Privacy
fr: Protection des renseignements personnels

en: Remember recently accessed files
fr: Se souvenir des fichiers ouverts récemment

en: Recent files
fr: Fichiers récents

en: Never forget old files
fr: Ne jamais oublier les anciens fichiers

en: Number of days to remember old files
fr: Nombre de jours avant l’oubli des anciens fichiers

en: Internet connectivity
fr: Connectivité à Internet

en: Check connectivity
fr: Vérifier la connectivité

en: Check that network connections can reach the Internet. This makes it possible to detect captive portals, but also generates periodic network traffic.
fr: Vérifier si les connexions réseau peuvent atteindre Internet. Cela permet de détecter les portails captifs, mais génère aussi du trafic périodique sur le réseau.

en: Lock immediately
fr: Verrouiller immédiatement

en: 2 seconds
fr: 2 secondes

en: 5 seconds
fr: 5 secondes

en: 10 seconds
fr: 10 secondes

en: 15 seconds
fr: 15 secondes

en: 1 minute
fr: 1 minute

en: 3 minutes
fr: 3 minutes

en: Manage screen lock settings
fr: Gérer les paramètres de verrouillage de l’écran

en: screensaver, lock, away, message
fr: économiseur d’écran, verrouiller, absent, message

en: Screensaver
fr: Économiseur d’écran

en: Screensaver settings
fr: Paramètres de l’économiseur d’écran

en: Delay before starting the screensaver
fr: Délai avant démarrage de l’économiseur d’écran

en: This option defines the amount of time to wait before starting the screensaver, when the computer is not being used
fr: En cas d’inactivité de l’ordinateur, cette option définit le délai avant démarrage de l’économiseur d’écran

en: Lock settings
fr: Paramètres du verrouillage

en: Lock the computer when put to sleep
fr: Verrouiller l’ordinateur mis en veille

en: Enable this option to require a password when the computer wakes up from suspend
fr: Activer cette option pour exiger un mot de passe si l’ordinateur se réveille d’un état de veille.

en: Lock the computer after the screensaver starts
fr: Verrouiller l’ordinateur après démarrage de l’économiseur d’écran

en: Enable this option to require a password when the screen turns itself off, or when the screensaver activates after a period of inactivity
fr: Activer cette option pour exiger un mot de passe si l’écran s’éteint ou si l’économiseur d’écran se déclenche après une période d’inactivité

en: Delay before locking
fr: Délai avant verrouillage

en: This option defines the amount of time to wait before locking the screen, after showing the screensaver or after turning off the screen
fr: Cette option définit le délai avant verrouillage de l’écran après activation de l’économiseur d’écran ou extinction de l’écran

en: Always show the clock
fr: Toujours afficher l’horloge

en: Show the clock on the wallpaper instead of just on the unlock screen
fr: Afficher l’horloge sur l’écran de déverrouillage et sur le papier peint

en: Use a custom date and time format
fr: Utiliser un format de date et d’heure personnalisé

en: Time Format
fr: Format de l’heure

en: Date Format:
fr: Format de la date :

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->description
en: Show information on date format syntax
fr: Afficher des indications sur la syntaxe de formatage de la date

en: Time Font
fr: Police de l’heure

en: Date Font
fr: Police de la date

en: Away message
fr: Message d’absence

en: Show this message when the screen is locked
fr: Afficher ce message si l’écran est verrouillé

en: This is the default message displayed on your lock screen
fr: Message par défaut affiché sur votre écran de verrouillage

en: Font
fr: Police

en: Ask for a custom message when locking the screen from the menu
fr: Demander un message personnalisé lors du verrouillage de l’écran à partir du menu

en: This option allows you to type a message each time you lock the screen from the menu
fr: Cette option vous permet de saisir un message à chaque fois que vous verrouillez l’écran à partir du menu

en: Allow keyboard shortcuts
fr: Permettre les raccourcis-clavier

en: Allow shortcuts like volume-control and media keys to be used on the lock screen
fr: Permettre d’utiliser les touches multimédias si l’écran est verrouillé

en: Show media player controls
fr: Afficher les contrôles du lecteur multimédia

en: For compatible players, show playback controls while media is playing
fr: Pour les lecteurs compatibles, afficher les contrôles pendant la lecture

en: Show album art
fr: Afficher les pochettes d’album

en: If available, show album art while media is playing
fr: Si elles sont proposées, afficher les pochettes d’album pendant la lecture

en: Show info panel
fr: Afficher le panneau de

en: Show the number of missed notifications and the battery status
fr: Afficher le nombre de notifications manquées et le niveau de la batterie

en: Allow floating clock and album art widgets
fr: Permettre à l’horloge et aux widgets de pochettes d’album de se déplacer

en: When the default screensaver is active, allow the clock and album art widgets to float around randomly
fr: Si l’économiseur d’écran par défaut est actif, permettre à l’horloge et aux widgets de pochettes d’album de se déplacer au hasard

en: Starting Cinnamon
fr: Démarrage de Cinnamon

en: Leaving Cinnamon
fr: Fermeture de Cinnamon

en: Switching workspace
fr: Changement d’espace de travail

en: Opening new windows
fr: Ouverture des nouvelles fenêtres

en: Maximizing windows
fr: Agrandissement des fenêtres

en: Unmaximizing windows
fr: Rétablissement des fenêtres

en: Tiling and snapping windows
fr: Juxtaposition et ancrage des fenêtres

en: Inserting a device
fr: Connexion d’un périphérique

en: Removing a device
fr: Retrait d’un périphérique

en: Showing notifications
fr: Affichage des notifications

en: Changing the sound volume
fr: Modification du volume

note: name,             position,        icon name,                  row,  col, pa id
en: Front Left
fr: Avant gauche

en: Front Right
fr: Avant droit

en: Front Center
fr: Avant centre

en: Rear Left
fr: Arrière gauche

en: Rear Right
fr: Arrière droit

en: Rear Center
fr: Arrière centre

en: Subwoofer
fr: Caisson de basse

en: Side Left
fr: Latéral gauche

en: Side Right
fr: Latéral droit

en: Volume:
fr: Volume :

en: Softer
fr: Plus bas

en: Louder
fr: Plus fort

en: Muted
fr: Le son est coupé

en: Click to unmute
fr: Cliquer pour activer le son

en: Click to mute
fr: Cliquer pour couper le son

en: Balance
fr: Équilibre sonore

en: Rear
fr: Arrière

en: Front
fr: Avant

en: Soft
fr: Doux

en: Loud
fr: Fort

en: Input level
fr: Niveau d’entrée

en: Output profile
fr: Profil de sortie

en: Test sound
fr: Essai sonore

en: Test Sound
fr: Essai sonore

en: Manage sound settings
fr: Gérer les paramètres du son

en: sound, media, music, speakers, audio, microphone, headphone
fr: son, médias, musique, haut-parleurs, audio, microphone, casque, casque d’écoute

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Sound
fr: Son

en: Output
fr: Sortie

en: Device
fr: Périphérique

en: Device settings
fr: Paramètres du périphérique

note: overamplification
en: Overamplification
fr: Suramplification

en: Allow the volume to exceed 100%, with reduced sound quality.
fr: Permettre au volume de dépasser 100 %, avec une qualité de son moindre.

en: Input
fr: Entrée

en: No inputs sources are currently available.
fr: Aucune source d’entrée n’est proposée actuellement.

en: Sounds
fr: Sons

en: Sounds Volume
fr: Volume des sons

en: No application is currently playing or recording audio.
fr: Aucune application ne diffuse ou n’enregistre du son actuellement.

en: Manage your startup applications
fr: Gérer vos applications lancées au démarrage

en: startup, programs, boot, init, session, autostart, apps
fr: démarrage, programmes, amorçage, initialisation, session, démarrage automatique, applis

en: Startup Applications
fr: Applications lancées au démarrage

en: Unavailable
fr: Non proposée

en: No description
fr: Aucune description

en: No name
fr: Sans nom

en: Run now
fr: Exécuter maintenant

en: Could not execute '%s'
    %s
fr: Impossible d’exécuter « %s »
    %s

en: Custom command
fr: Commande personnalisée

en: Choose application
fr: Choisir une application

en: Add Startup Program
fr: Ajouter un programme à lancer au démarrage

en: Edit Startup Program
fr: Modifier un programme lancé au démarrage

en: Save
fr: Enregistrer

en: Command
fr: Commande

en: Browse...
fr: Parcourir…

en: Comment
fr: Commentaire

en: Startup delay
fr: Délai avant exécution

en: The startup command cannot be empty
fr: La commande à lancer au démarrage ne peut pas être vide

en: The startup command is not valid
fr: La commande à lancer au démarrage est invalide

en: Select Command
fr: Choisir une commande

en: Search Applications...
fr: Chercher des applications…

en: Add Application
fr: Ajouter une application

en: Manage themes to change how your desktop looks
fr: Gérer les thèmes pour changer l’apparence de votre bureau

en: themes, style
fr: thèmes, style

en: Themes
fr: Thèmes

en: Mouse Pointer
fr: Pointeur de la souris

en: Icons
fr: Icônes

en: Simplified settings...
fr: Paramètres simplifiés…

en: Add/Remove
fr: Ajouter, supprimer

en: Miscellaneous options
fr: Options diverses

en: Let applications decide
fr: Laisser les applications décider

en: Prefer dark mode
fr: Privilégier le mode sombre

en: Prefer light mode
fr: Privilégier le mode clair

en: Dark mode
fr: Mode sombre

en: This setting only affects applications which support dark mode
fr: Ce paramètre n’affecte que les applications qui prennent en charge le mode sombre

en: Show icons in menus
fr: Afficher les icônes dans les menus

en: Show icons on buttons
fr: Afficher les icônes dans les boutons

en: Scrollbar behavior
fr: Comportement des barres de défilement

note: Translators: The 'trough' is the part of the scrollbar that the 'handle' rides in.  This setting determines whether clicking in that trough somewhere jumps directly to the new position, or if it only scrolls towards it.
en: Jump to position when clicking in a trough
fr: Sauter à la position après avoir cliqué sur un espace vide

en: Use overlay scroll bars
fr: Utiliser des barres de défilement en surimpression

en: Override the current theme's scrollbar width
fr: Remplacer la largeur des barres de défilement du thème actuel

en: Scrollbar width
fr: Largeur des barres de défilement

en: Changes may not apply to already-running programs, and may not affect all applications.
fr: Les changements peuvent ne pas s’appliquer aux programmes en cours ni à tous les programmes.

note: Position style combo on "Custom"
en: Custom
fr: Personnalisé

en: Details
fr: Détails

en: Authorize
fr: Autoriser

en: Trust
fr: Faire confiance

en: Generation
fr: Génération

en: Bandwidth
fr: Bande passante

note: Update the status label
en: Disconnected
fr: Déconnecté

en: Connected
fr: Connecté

en: Authorized
fr: Autorisé

en: Trusted
fr: Sûr

en: Forget
fr: Oublier

en: lanes
fr: voies

en: Manage Thunderbolt and USB4 devices
fr: Gérer les périphériques Thunderbolt et USB4

en: thunderbolt, usb, docking, station, hub, dock
fr: thunderbolt, usb, docking, brancher, connexion, station, accueil, hub, concentrateur, dock

en: No Thunderbolt or USB4 devices found.
fr: Aucun périphérique Thunderbolt ou USB4 n’a été détecté.

en: Thunderbolt or USB4 is not detected on your system.
fr: Thunderbolt ou USB4 ne sont pas détectés sur votre ordinateur.

en: The 'bolt' package must be installed to manage Thunderbolt and USB4 devices.
fr: Le paquet « bolt » doit être installé pour gérer les périphériques Thunderbolt et USB4.

en: The boltd service is not running.
fr: Le service bolt n’est pas lancé.

en: Change your user preferences and password
fr: Changer vos préférences d’utilisateur et votre mot de passe

en: user, account, information, details, password
fr: utilisateur, compte, renseignements, information, détails, mot de passe

en: Click to change your picture
fr: Cliquer pour changer votre photo

en: Take a photo...
fr: Prendre une photo…

en: Click to change your name
fr: Cliquer pour changer votre nom

en: Click to change your password
fr: Cliquer pour changer votre mot de passe

en: Current password
fr: Mot de passe actuel

en: Wrong password
fr: Le mot de passe est erroné

en: Internal Error
fr: Erreur interne

en: Manage window preferences
fr: Gérer les préférences des fenêtres

en: windows, titlebar, edge, switcher, window list, attention, focus, tile, tiling, snap, snapping
fr: fenêtres, barre de titre, bord, sélecteur, liste des fenêtres, attention, cible, juxtaposition, ancrage

en: Titlebar
fr: Barre de titre

en: Buttons
fr: Boutons

en: Gnome Left
fr: Gnome (à gauche)

en: Classic Mac
fr: Mac classique

en: Buttons layout
fr: Disposition des boutons

en: Toggle Shade
fr: Activer, désactiver l’enroulement de la fenêtre dans la barre de titre

en: Toggle Maximize
fr: Activer, désactiver l’agrandissement de la fenêtre

en: Toggle Maximize Horizontally
fr: Activer, désactiver l’agrandissement horizontal de la fenêtre

en: Toggle Maximize Vertically
fr: Activer, désactiver l’agrandissement vertical de la fenêtre

en: Toggle on all workspaces
fr: Activer, désactiver sur tous les espaces de travail

en: Lower
fr: Envoyer à l’arrière plan

en: Action on title bar double-click
fr: Action d’un double-clic sur la barre de titre

en: Action on title bar middle-click
fr: Action d’un clic milieu sur la barre de titre

en: Action on title bar right-click
fr: Action d’un clic droit sur la barre de titre

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Nothing
fr: Aucune

en: Shade and unshade
fr: Enrouler, dérouler la fenêtre dans la barre de titre

en: Adjust opacity
fr: Régler l’opacité

en: Action on title bar with mouse scroll
fr: Action d’un défilement de la souris sur la barre de titre

en: Minimum opacity
fr: Opacité minimale

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->behavior->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->generalSection->title window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description expo@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description panel-launchers@cinnamon.org->s
en: Behavior
fr: Comportement

en: Window Focus
fr: Ciblage des fenêtres

en: Click
fr: Cliquer

en: Sloppy
fr: Survoler

en: Window focus mode
fr: Mode de ciblage des fenêtres

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
fr: Le mode de ciblage des fenêtres indique comment les fenêtres sont activées. Trois valeurs sont possibles ; « Cliquer » signifie qu’il faut cliquer sur une fenêtre pour la rendre active, « Survoler » signifie qu’une fenêtre sera active si la souris la survole, enfin « Souris » signifie qu’une fenêtre sera active si la souris la survole et ne le sera plus si la souris ne la survole plus.

en: Automatically raise focused windows
fr: Mettre automatiquement à l’avant-plan les fenêtres ciblées

en: Bring windows which require attention to the current workspace
fr: Déplacer vers l’espace de travail actuel les fenêtres qui demande votre attention

note: It's weird to show a combo for two items. For now this is simpler to explain as a switch...
en: Give focus to new windows launched from a terminal
fr: Cibler les nouvelles fenêtres lancées d’un terminal

en: Normally, all windows created by the user are given initial focus. This controls whether or not to include programs launched from a terminal.
fr: Habituellement, les nouvelles fenêtres créées par un utilisateur sont ciblées. Cette option étend ou non ce comportement aux fenêtres lancées d’un terminal.

note: ######
en: Attach dialog windows to the parent window
fr: Coller les boîtes de dialogue à la fenêtre dont elles dépendent

en: Moving and Resizing Windows
fr: Déplacement et redimensionnement des fenêtres

en: Cursor
fr: Curseur

en: Manual
fr: Manuelle

en: Center
fr: Centrée

en: Location of newly opened windows
fr: Position des nouvelles fenêtres

en: Special key to move and resize windows
fr: Touche spéciale pour déplacer et redimensionner les fenêtres

en: While the special key is pressed, windows can be dragged with the left mouse button and resized with the right mouse button.
fr: Si la touche spéciale est enfoncée, les fenêtres peuvent être déplacées avec le bouton gauche de la souris et redimensionnées avec le bouton droit de la souris.

en: Draggable border width
fr: Largeur des bordures ajustables

en: Narrower
fr: Plus étroites

en: Wider
fr: Plus larges

en: This adjusts the width of that portion of the window border used for resizing.
fr: Règle la largeur de la bordure de la fenêtre utilisée pour la redimensionner.

en: Icons only
fr: Icônes seulement

en: Thumbnails only
fr: Vignettes seulement

en: Icons and thumbnails
fr: Icônes et vignettes

en: Icons and window preview
fr: Aperçu des fenêtres et des icônes

en: Window preview (no icons)
fr: Aperçu des fenêtres (sans icônes)

en: Coverflow (3D)
fr: Défilement 3D des fenêtres

en: Timeline (3D)
fr: Cascade (3D)

en: Alt-Tab switcher style
fr: Style du commutateur Alt-Tab

en: Display the alt-tab switcher on the primary monitor instead of the active one
fr: Afficher le commutateur Alt-Tab sur l’écran principal et non sur l’écran actif

en: Move minimized windows to the end of the alt-tab switcher
fr: Déplacer les fenêtres réduites à la fin du commutateur Alt-Tab

en: Delay before displaying the alt-tab switcher
fr: Délai avant affichage du commutateur Alt-Tab

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all- workspaces->description
en: Show windows from all workspaces
fr: Afficher les fenêtres de tous les espaces de travail

en: Show windows from current monitor
fr: Afficher les fenêtres de l’écran actuel

en: Warp mouse pointer to the new focused window
fr: Téléporter le pointeur de la souris vers la nouvelle ciblée

en: Tiling
fr: Juxtaposition

en: Tiling Preferences
fr: Préférences de juxtaposition

en: Enable window tiling
fr: Activer la juxtaposition des fenêtres

en: Maximize, instead of tile, when dragging a window to the top edge
fr: Agrandir au lieu de juxtaposer si une fenêtre est glissée vers le bord supérieur

en: Manage workspace preferences
fr: Gérer les préférences des espaces de travail

en: workspace, osd, expo, monitor
fr: espace de travail, osd, affichage à l’écran, expo, moniteur, écran

en: Workspace Options
fr: Options des espaces de travail

en: Enable workspace OSD
fr: Activer l’affichage à l’écran pour les espaces de travail

en: Allow cycling through workspaces
fr: Permettre de passer d’un espace de travail à l’autre

en: Only use workspaces on primary monitor (requires Cinnamon restart)
fr: N’utiliser les espaces de travail que sur l’écran principal (Cinnamon doit être redémarré)

en: Display Expo view as a grid
fr: Afficher le mode Expo en grille

en: Always show Expo on the primary monitor
fr: Toujours afficher Expo sur l’écran principal

en: Single Click
fr: Simple clic

en: Double Click
fr: Double clic

en: Drag
fr: Glisser

en: Secondary Click
fr: Clic secondaire

en: _Text
fr: _Texte

en: _Icons
fr: _Icônes

en: _Both
fr: Les _deux

en: Cinnamon just crashed
fr: Cinnamon vient de planter

en: Disable downloaded applets, desklets and extensions
fr: Désactiver les extensions, applets et desklets téléchargés

en: You are currently running in fallback mode.
fr: Ceci est le mode de secours.

en: If you suspect the source of the crash is a local extension, applet or desklet, you can disable downloaded add-ons using the checkbox below.
fr: Si vous pensez que la source du plantage est une extension locale, un applet ou un desklet local, vous pouvez désactiver les greffons téléchargés à l’aide de la case à cocher ci-dessous.

en: Do you want to restart Cinnamon?
fr: Voulez-vous redémarrer Cinnamon ?

en: Updated on %s
fr: Mis à jour le %s

en: About %s
fr: À propos de %s

en: the type of the Spice
fr: le type d’épice

en: the UUID of the Spice
fr: l’UUID de l’épice

en: Unable to locate %s %s
fr: Impossible de trouver %s %s

note: nightlight@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Activate/deactivate Night Light mode.
fr: Activer, désactiver le mode nuit

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon menu
fr: Menu principal de Cinnamon

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->content->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->content-content->title
en: Content
fr: Contenu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->content-places->title
en: Places
fr: Emplacements

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->overlay-key->description
en: Keyboard shortcut to open and close the menu
fr: Raccourci-clavier pour ouvrir et fermer le menu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->description
en: Use a custom icon and label
fr: Utiliser une icône et une étiquette personnalisées

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Icon
fr: Icône

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->description
en: Icon size
fr: Taille des icônes

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->description
en: Text
fr: Texte

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->symbolic-category- icons->description
en: Use symbolic icons for categories
fr: Utiliser des icones symboliques pour les catégories

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->description
en: Categories icon size
fr: Taille des icônes de catégorie

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->description
en: Applications icon size
fr: Taille des icônes d’application

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-sidebar->description
en: Sidebar
fr: Barre latérale

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-downloads->description
en: Downloads
fr: Téléchargements

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-pictures->description
en: Pictures
fr: Images

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-videos->description
en: Videos
fr: Vidéos

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-bookmarks->description
en: Other bookmarks
fr: Autres signets

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->system-position->description
en: Position of the system buttons
fr: Position des boutons système

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->system-position->options
en: In the sidebar
fr: Dans le barre latérale

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->system-position->options
en: Alongside the search bar
fr: À coté de la barre de recherche

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-position->description
en: Position of the search bar
fr: Position de la barre de recherche

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-position->options
en: At the top
fr: En haut

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-position->options
en: At the bottom
fr: En bas

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->sidebar-icon-size->description
en: Sidebar icon size
fr: Taille des icones de la barre latérale

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->sidebar-max-width->description
en: Maximum sidebar width (px)
fr: Largeur maximale de la barre latérale (px)

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->description
en: Recents
fr: Récents

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-description->description
en: Show application descriptions
fr: Afficher la description des applications

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->description
en: Change categories on hover
fr: Changer de catégorie en la survolant avec la souris

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->description
en: Enable autoscrolling in application list
fr: Activer le défilement automatique dans la liste des applications

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->description
en: Force the panel to be visible when opening the menu
fr: Forcer la visibilité du panneau à l’ouverture du menu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->tooltip
en: Opening the menu will also show the main panel (which may be auto-hidden).
fr: L’ouverture du menu affiche aussi le panneau principal (qui peut être caché automatiquement).

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Open the menu when I move my mouse over it
fr: Ouvrir le menu si je le survole avec ma souris

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->tooltip
en: Enable opening the menu when the mouse enters the applet
fr: Ouvrez le menu si la souris survole l’applet

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->description
en: Menu hover delay
fr: Délai de survol du menu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->tooltip
en: Delay before the menu opens when hovered
fr: Délai avant ouverture du menu si survolé avec la souris

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->description
en: Use menu animations
fr: Animer le menu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->tooltip
en: Allow the menu to animate on open and close
fr: Animez le menu à l’ouverture et à la fermeture

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->description
en: Open the menu editor
fr: Ouvrir l’éditeur de menu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->tooltip
en: Press this button to customize your menu entries.
fr: Cliquez sur ce bouton pour personnaliser les entrées de votre menu.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->reset-menu-size- button->description
en: Restore the menu to its original size
fr: Rétablir la taille originale du menu

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->name
en: XApp Status Applet
fr: Applet d’état XApp

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons for applications which use XAppStatusIcons
fr: Un applet qui regroupe toutes les icônes de la zone de notification pour les applications qui utilisent XAppStatusIcons

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to control sound and music
fr: Un applet de Cinnamon pour contrôler le son et la musique

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->playerControl->description
en: Control Players
fr: Contrôler les lecteurs multimédias

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->extendedPlayerControl->description
en: Show Loop and Shuffle controls
fr: Afficher les contrôles Répétition et Aléatoire

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show menu
fr: Afficher le menu

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the sound applet menu.
fr: Définissez les raccourcis-clavier pour afficher le menu de l’applet du son.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->description
en: Always show input switch
fr: Toujours afficher l’interrupteur d’entrée

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->tooltip
en: Always show the 'Mute input' switch in the context menu.
fr: Affichez toujours l’interrupteur « Couper l’entrée » dans le menu contextuel.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showtrack->description
en: Show song information on the panel
fr: Afficher les renseignements de la pièce sur le panneau

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->units
en: characters
fr: caractères

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->description
en: Limit song information to
fr: Limiter les renseignements de la pièce à

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute
fr: Activer, couper le son

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute output
fr: Activer, couper la sortie

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute input
fr: Activer, couper l’entrée

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->description
en: Action on middle click
fr: Action du clic milieu

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->middleShiftClickAction->description
en: Action on shift+middle click
fr: Action de Maj+clic milieu

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->horizontalScroll->description
en: Use horizontal scrolling to move between tracks
fr: Utiliser le défilement horizontal pour se déplacer d’une plage à l’autre

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showalbum->description
en: Show album art as icon
fr: Afficher les pochettes d’album sous forme d’icône

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->hideSystray->description
en: Hide system tray icons for compatible players
fr: Cacher les icônes de la zone de notification pour les lecteurs compatibles

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description
en: Tooltip
fr: Infobulle

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowVolume->description
en: Show volume in tooltip
fr: Afficher le volume dans l’infobulle

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowPlayer->description
en: Show player in tooltip
fr: Afficher le lecteur dans l’infobulle

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->tooltipShowArtistTitle->description
en: Show song artist and title in tooltip
fr: Afficher le titre et l’artiste de la pièce dans l’infobulle

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->name
en: System Tray
fr: Zone de notification

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons
fr: Un applet qui regroupe toutes les icônes de la zone de notification

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list with app grouping
fr: Liste principale des fenêtres de Cinnamon avec regroupement par application

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->thumbnailsPage->title schema.json->thumbnailsSection->title
en: Thumbnails
fr: Vignettes

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->contextMenuPage->title
en: Context Menu
fr: Menu contextuel

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hotKeysSection->title
en: Hot Keys
fr: Touches rapides

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->appButtonsSection->title
en: Application Buttons
fr: Boutons d’applications

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hoverPeekSection->title
en: Hover Peek
fr: Aperçu en survolant avec la souris

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->group- apps->description
en: Group windows by application
fr: Regrouper les fenêtres par application

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Mouse wheel scroll action
fr: Action de défilement de la molette de la souris

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Cycle apps
fr: Faire défiler les applis

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Cycle windows
fr: Faire défiler les fenêtres

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->description
en: Left click action
fr: Clic gauche

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Toggle activation of last focused window
fr: Activer ou désactiver l’activation de la dernière fenêtre ciblée

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-
en: Middle click action
fr: Action du clic milieu

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Launch new app instance
fr: Lancer une nouvelle instance de l’appli

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Close last focused window in group
fr: Fermer la dernière fenêtre ciblée du groupe

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-display- settings->description
en: Show windows from other monitors
fr: Afficher les fenêtres des autres écrans

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-display- settings->options
en: Only from monitors without a window list
fr: Seulement d’écrans sans liste de fenêtres

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-display- settings->options
en: From all monitors
fr: De tous les écrans

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->cycleMenusHotkey->description
en: Global hotkey for cycling through thumbnail menus
fr: Touche rapide globale pour parcourir les menus de vignettes

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- hotkey->description
en: Global hotkey to show the order of apps
fr: Touche rapide globale pour afficher l’ordre des applications

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->description
en: Duration of the apps order display on hotkey press
fr: Durée d’affichage de l’ordre des applications si la touche rapide est enfoncée

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->super-num- hotkeys->description
en: Enable Super+<number> shortcut to switch/open apps
fr: Activer le raccourci Super+<numéro> pour changer ou ouvrir les applis

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->description
en: Button label
fr: Étiquette des boutons

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Application name
fr: Nom de l’application

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title
fr: Titre de la fenêtre

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title (only for the focused window)
fr: Titre de la fenêtre (seulement pour la fenêtre ciblée)

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->description
en: Launcher animation
fr: Animation du lanceur

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-window- count-badges->description
en: Show window count badges
fr: Montrer le nombre de fenêtres ouvertes

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-window- count-badges->tooltip
en: Indicate on the panel the number of open windows an application has
fr: Indiquer dans le panneau le nombre de fenêtres pour chaque application

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- notification-badges->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- notifications->description
en: Show notification badges
fr: Indiquer les notifications

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- notification-badges->tooltip
en: Indicate on the panel when an application has notifications
fr: Indiquer dans le panneau les notifications de chaque application

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-app-button- dragging->description
en: Enable app button dragging
fr: Permettre le glisser-déplacer des boutons d’appli

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail-scroll- behavior->description
en: Cycle windows on mouse wheel scroll
fr: Faire défiler les fenêtres avec la molette de la souris

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- thumbnails->description
en: Show thumbnails
fr: Afficher les vignettes

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->animate- thumbnails->description
en: Animate thumbnails
fr: Animer les vignettes

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->vertical- thumbnails->description
en: Enable vertical thumbnails
fr: Activer les vignettes verticales

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->sort- thumbnails->description
en: Sort thumbnails according to the last focused windows
fr: Trier les vignettes selon les dernières fenêtres ciblées

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->highlight-last- focused-thumbnail->description
en: Highlight the thumbnail of the last focused window
fr: Mettre en évidence la vignette de la dernière fenêtre ciblée

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->onclick- thumbnails->description
en: Click to show thumbnails
fr: Cliquer pour afficher les vignettes

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->description
en: Delay before showing thumbnails
fr: Délai avant affichage des vignettes

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 50 ms
fr: 50 ms

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 250 ms
fr: 250 ms

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 500 ms
fr: 500 ms

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->description
en: Thumbnail size
fr: Taille des vignettes

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Largest
fr: La plus grande

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-hover- peek->description
en: Show the window when hovering its thumbnail
fr: Afficher la fenêtre si la souris survole sa vignette

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->description
en: Window fade-in time
fr: Temps de fondu à l’ouverture des fenêtres

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 150 ms
fr: 150 ms

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 300 ms
fr: 300 ms

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 450 ms
fr: 450 ms

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- out->description
en: Window fade-out time
fr: Temps de fondu à la fermeture des fenêtres

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->units
en: percent
fr: pourcentage

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description
en: Window opacity
fr: Opacité des fenêtres

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- recent->description
en: Show recent items
fr: Afficher les éléments récents

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->autostart-menu- item->description
en: Show autostart option
fr: Afficher l’option de démarrage automatique

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->description
en: Apply the monitor move option to all windows
fr: Appliquer les options de déplacement d’écran à toutes les fenêtres

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->tooltip
en: When clicking "Move to monitor" in the context menu, this option will move all of an app's windows instead of just the last focused window from the app.
fr: En cliquant sur « Déplacer vers l’écran » du menu contextuel, toutes les fenêtres d’une appli sont déplacées au lieu de la dernière fenêtre ciblée dans l’appli.

note: network@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Network manager applet
fr: Applet de gestion des réseaux

note: network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the network applet menu.
fr: Définissez les raccourcis-clavier pour afficher le menu de l’applet des réseaux.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Workspace switcher
fr: Sélecteur d’espace de travail

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Select the workspace from the panel
fr: Choisir l’espace de travail dans le panneau

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->description
en: Type of display
fr: Type d’affichage

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->tooltip
en: Note that the visual representation will only work if your panel is large enough to display it properly, otherwise the simple style will be used.
fr: Notez que la représentation visuelle ne fonctionnera que si votre panneau est assez large pour l’afficher correctement. Dans le cas contraire, une représentation simple sera utilisée.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: A visual representation of the workspaces
fr: Représentation visuelle des espaces de travail

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: Simple buttons
fr: Boutons simples

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->description
en: Scroll wheel behavior
fr: Comportement de la molette de la souris

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->tooltip
en: Reverse or disable the direction of the scroll in the workspace list.
fr: Inverser ou désactiver le sens de défilement dans la liste des espaces de travail.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Reversed
fr: Inversée

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Minimize all windows
fr: Réduire toutes les fenêtres

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at- desktop->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->description
en: Peek at the desktop on hover
fr: Apercevoir le bureau en survolant avec la souris

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip
en: Peek at the desktop when hovering the applet
fr: Apercevez le bureau en survolant l’applet avec la souris

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description
en: Blur effect
fr: Effet de flou

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip
en: Blur windows when peeking at the desktop
fr: Floutez les fenêtres de l’aperçu du bureau

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description
en: Hover delay
fr: Délai de survol

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip
en: Delay before Peek shows desktop
fr: Délai avant aperçu du bureau

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip
en: Change the opacity of windows when peeking at the desktop
fr: Changez l’opacité des fenêtres de l’aperçu du bureau

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access your favorite files
fr: Accéder à vos fichiers favoris

note: favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->show-full-uri->description
en: Display full paths in the list
fr: Afficher les chemins complets dans la liste

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Control the trash from the panel
fr: Contrôler la corbeille à partir du panneau

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings Applet
fr: Applet des paramètres

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon Settings
fr: Paramètres de Cinnamon

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access removable drives
fr: Accéder aux lecteurs amovibles

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access the documents you recently opened
fr: Accéder aux documents ouverts récemment

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Corner bar
fr: Barre de coin

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A bar designed to be placed in the corner, used to show the desktop, desklets, the workspace selector or the window selector.
fr: Une barre conçue pour être placée dans le coin, utilisée pour afficher le bureau, les desklets, le sélecteur d’espace de travail ou le sélecteur de fenêtre.

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->description
en: Click action
fr: Action du clic

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click- action->description
en: Shift + click action
fr: Action de Maj+clic

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->description
en: Shift + middle click action
fr: Action de Maj+clic milieu

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces
fr: Changer d’espace de travail

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces (reversed)
fr: Changer d’espace de travail (inversé)

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Window list
fr: Liste de fenêtres

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list
fr: Liste principale des fenêtres de Cinnamon

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-alerts->description
en: Show an alert in the window list when a window from another workspace requires attention
fr: Afficher une alerte dans la liste des fenêtres si la fenêtre d’un autre bureau demande votre attention

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- scrolling->description
en: Enable mouse-wheel scrolling in the window list
fr: Activer le défilement avec la mollette de la souris dans la liste de fenêtres

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->reverse- scrolling->description
en: Reverse the direction of mouse-wheel scrolling in the window list
fr: Inverser le sens du défilement avec la mollette de le souris

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- minimize->description
en: Left click to minimize window
fr: Clic gauche pour réduire la fenêtre

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- close->description
en: Middle click to close window
fr: Clic milieu pour fermer la fenêtre

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-show- label->description
en: Show window names in the panel
fr: Afficher le nom des fenêtres dans le panneau

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->description
en: Window button width in the panel
fr: Largeur des boutons de fenêtre dans le panneau

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->buttons-use-entire- space->description
en: Window buttons can have different sizes and use the entire space available
fr: Les boutons de fenêtre peuvent avoir différentes tailles et occuper tout l’espace libre

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->description
en: Choose what to show when hovering over a window button
fr: Choisir quoi afficher en survolant un bouton de fenêtre avec la souris

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Title
fr: Titre

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Thumbnail
fr: Vignette

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview-show- label->description
en: Show title above thumbnail
fr: Afficher le titre au dessus de la vignette

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Spacer
fr: Espacement

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Add some space between your other applets
fr: Ajouter de l’espace entre vos applets

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Amount of space in pixels
fr: Espace en pixels

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->tooltip
en: Adjust this to increase or decrease the width of this spacer
fr: Réglez cette option pour augmenter ou diminuer l’espacement

note: scale@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Scale view
fr: Cliquer ou survoler avec la souris pour activer la mise à l’échelle

note: scale@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate scale on hover
fr: Activer la mise à l’échelle en survolant avec la souris

note: printers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Manage print jobs
fr: Gérer les tâches d’impression

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->description
en: Show printer icon
fr: Afficher l’icône de l’imprimante

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: Always
fr: Toujours

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printers exist
fr: Si des imprimantes sont connectées

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printing
fr: Pendant l’impression

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->tooltip
en: Choose when to show the printer icon in the panel
fr: Choisissez quand afficher l’icône de l’imprimante dans le panneau

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings API Demo
fr: Démo de l’API des paramètres

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A sample applet for demonstrating the capabilities and usage of the applet and desklet settings API
fr: Un applet de démonstration des capacités et de l’utilisation de l’API de paramétrage des applets et desklets.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page1->title
en: Visible settings
fr: Paramètres visibles

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page2->title
en: Choosers
fr: Sélecteurs

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page3->title settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section5->title
en: Command settings
fr: Paramètres des commandes

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page4->title
en: Editable list settings
fr: Paramètres des listes modifiables

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page5->title
en: Dependencies
fr: Dépendances

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section0->title
en: Info
fr: Renseignements

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->title
en: File choosers
fr: Sélecteurs de fichiers

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->title
en: Menu settings
fr: Paramètres du menu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section6->title
en: Other choosers
fr: Autres sélecteurs

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section7->title
en: My list
fr: Ma liste

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section8->title
en: Show dependencies section
fr: Afficher la section des dépendances

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section9->title
en: Dependencies section
fr: Section des dépendances

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->label- info->description
en: Play with these widgets and see the automatic reaction in the panel applet.
    
    This is a label, and the content can't be modified nor accessed. You may want to use a label to show additional hints or instructions, for example.
fr: Expérimentez avec ces widgets et constatez la réaction automatique dans l’applet des panneaux.
    
    Ceci est une étiquette et l’on ne peut ni accéder au contenu ni le modifier. Vous pouvez par exemple utiliser une autre étiquette pour afficher des conseils ou des instructions.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->description
en: The icon to use in the panel
fr: L’icône à utiliser dans le panneau

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->tooltip
en: Select an icon file, or you can type an icon name into the entry box
fr: Choisissez un fichier icône ou saisissez le nom de l’icône dans la boîte d’entrée

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->description
en: The background color for the applet
fr: La couleur de fond de l’applet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->tooltip
en: Click the button to select a new background color for this applet
fr: Cliquez sur le bouton pour choisir une nouvelle couleur de fond pour cet applet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->description
en: Applet width in the panel
fr: Largeur de l’applet dans le panneau

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->tooltip
en: Increase or decrease this spinner value to make the applet wider or narrower in the panel
fr: Augmentez ou diminuez cette valeur pour élargir ou rétrécir l’applet dans le panneau

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->description
en: Please pick an option
fr: Choisissez une icône

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: First Choice
fr: Premier choix

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Second Choice
fr: Deuxième choix

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Third Choice
fr: Troisième choix

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Fourth Choice
fr: Quatrième choix

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->tooltip
en: A combo selection can select between int, boolean, float, and string values
fr: Un choix combiné permet de choisir entre les valeurs int, booléen, flottant et chaîne

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale- demo->description
en: Here is a demonstration of bidirectional control
fr: Voici un exemple de contrôle bidirectionnel

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale-demo->tooltip
en: If you adjust this scale, it updates in the applet.  If you adjust the scale in the applet, it updates here
fr: Si vous modifiez cette échelle, l’applet est mis à jour. Si vous la modifiez dans l’applet, elle est mise à jour ici

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->description
en: Check this to use a custom label
fr: Activez cette option pour utiliser une étiquette personnalisée

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->tooltip
en: Checking this box allows you to set a custom label in the field below - this demonstrates setting dependencies
fr: Cocher cette case vous permet de personnaliser l’étiquette du champ ci-dessous. Ceci démontre les paramètres des dépendances

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- label->description
en: Custom Applet Label
fr: Étiquette d’applet personnalisée

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-label->tooltip
en: Set your custom label here.  This field is unavailable unless the switch above is enabled
fr: Définissez ici votre étiquette personnalisée. Ce champ n’est proposé que si le commutateur ci-dessus est activé

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo- button->description
en: Don't Press This Button!!!
fr: Ne cliquez pas sur ce bouton !

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo-button->tooltip
en: Pressing this button activates a callback method in the applet - go ahead, press it.
fr: Cliquer sur ce bouton active une méthode de rappel dans l’applet. Allez-y, cliquez dessus.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->signal- test->description
en: This is a test widget for individual key signal firing
fr: Ceci est un widget de test pour le déclenchement de signal des clés individuelles

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->keybinding- test->description
en: Set the keybinding here to activate an action
fr: Définir le raccourcis-clavier ici pour activer une action

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->file- select->description
en: Choose a file
fr: Choisir un fichier

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->directory- select->description
en: Choose a directory
fr: Choisir un dossier

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->sound- select->description
en: Choose a sound
fr: Choisir un son

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->font- select->description
en: Choose a font
fr: Choisir une police

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->description
en: You can type paragraphs and lists here
fr: Vous pouvez taper des paragraphes et des listes ici

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->tooltip
en: This setting type is useful for multi-line lists, and text that is too long to fit in an entry widget.
    You can manually set the height of the text view with the 'height' property. This one is set to 150. Default is 200.
fr: Ce type de paramètre est utile pour les listes multilignes et pour les textes trop longs pour tenir dans un widget de saisie.
    Vous pouvez définir manuellement la hauteur de la fenêtre de texte avec la propriété « height », définie à 150 ici. La hauteur par défaut est 200.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->date- select->description
en: Choose a Date
fr: Choisir une date

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->time- select->description
en: Choose a Time
fr: Choisir une heure

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->description
en: Custom tree widget
fr: Widget d’arbre personnalisé

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Resident
fr: Résident

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Address
fr: Adresse

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Id number
fr: Numéro d’ID

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Shortcut key
fr: Touche de raccourci

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: File Path
fr: Chemin du fichier

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->description
en: Show the dependencies section
fr: Afficher la section des dépendances

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->tooltip
en: Checking this box shows the Dependencies section below. Unchecking hides it.
fr: Cocher cette case affiche la section Dépendances ci-dessous. La décocher la cache.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->deps-info->description
en: You can see this section because the switch above is on. Try switching it off and see what happens.
fr: Cette section est visible, car le commutateur est activé ci-dessus. Essayez de le désactiver pour voir ce qu’il se passe.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->description
en: Show info
fr: Afficher des renseignements

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #1
fr: Afficher la présentation no 1

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #2
fr: Afficher la présentation no 2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Don't show info #1 or #2
fr: N’afficher ni la présentation no 1 ni la no 2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info1->description
en: Info #1: You are seeing this info because the first option is selected in the combo box above. Try selecting different options to see different information.
fr: Présentation no 1 : ces renseignements sont présentés, car la première option est choisie dans la boîte combinée ci-dessus. Essayez de choisir différentes options pour voir des renseignements différents.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info2->description
en: Info #2: You are seeing different text now because you selected the second option in the combo box above.
fr: Présentation no 2 : un texte différent est présenté, car vous avez choisi la seconde option dans la boîte combinée ci-dessus.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin->description
en: Number value
fr: Valeur numérique

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info1->description
en: The value of the spinner above is less than 5
fr: La valeur déroulante ci-dessus est inférieure à 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info2->description
en: The value of the spinner above is greater than or equal to 5
fr: La valeur déroulante ci-dessus est supérieure ou égale à 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- widget->description
en: Try out this custom widget!
fr: Essayez ce widget personnalisé

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Expo view
fr: Cliquer ou survoler pour activer le mode Expo

note: expo@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate expo on hover
fr: Activer le mode Expo au survol

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Slideshow Controls
fr: Contrôles du diaporama

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Basic controls for the Cinnamon slideshow
fr: Contrôles de base du diaporama de Cinnamon

note: user@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet to access your account details, switch users and quickly logout or power off the computer
fr: Un applet pour accéder aux détails de votre compte, changer d’utilisateur, fermer rapidement la session ou éteindre l’ordinateur

note: user@cinnamon.org->metadata.json->name
en: User Applet
fr: Applet des utilisateurs

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-name->description
en: Display user name on panel
fr: Afficher le nom de l’utilisateur dans le panneau

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-image->description
en: Display the user image on the panel
fr: Afficher l’avatar de l’utilisateur dans le panneau

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Launch applications from the panel
fr: Lancer des applications à partir du panneau

note: panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->allow- dragging->description
en: Allow dragging of launchers
fr: Permettre de glisser les lanceurs

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click to display and manage system notifications
fr: Cliquer pour afficher et gérer les notifications du système

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->description
en: Ignore transient notifications
fr: Ignorer les notifications éphémères

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->tooltip
en: Check this to ignore transient notifications.
fr: Activez cette option pour ignorer les notifications éphémères.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showEmptyTray->description
en: Show empty tray
fr: Afficher l’espace de notification vide

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->showEmptyTray->tooltip
en: Check this to show the tray even when there are no new notifications.
fr: Activez cette option pour afficher l’espace de notification en l’absence de nouvelles notifications.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showNotificationCount->description
en: Show the number of notifications
fr: Afficher le nombre de notifications

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showNewestFirst->description
en: Show newest notifications first
fr: Afficher les notifications les plus récentes en premier

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show notifications
fr: Afficher les notifications

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the notification popup menu.
fr: Définir les raccourcis-clavier pour afficher le menu contextuel de notification.

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->tooltip
en: Set keybinding(s) to clear all notifications.
fr: Définir les raccourcis-clavier pour effacer toutes les notifications.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemSettings->description inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemNotificationSettings->description
en: Open notification settings
fr: Ouvrir les paramètres de notification

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Inhibit Applet
fr: Applet de désactivation

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->description
en: This applet is used to disable notifications and power management (including the screensaver and the session from going idle)
fr: Cet applet permet de désactiver les notifications et la gestion de l’alimentation (dont l’écran de veille et l’inactivité de la session)

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->description
en: Inhibit power management
fr: Désactiver la gestion de l’alimentation

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit power management.
fr: Définissez les raccourcis-clavier pour désactiver la gestion de l’alimentation.

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->description
en: Inhibit notifications
fr: Désactiver les notifications

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit notifications.
fr: Définissez les raccourcis-clavier pour désactiver les notifications.

note: inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemPowerSettings->description
en: Open power settings
fr: Ouvrir les paramètres d’alimentation

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: On-Screen keyboard
fr: Clavier visuel

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to launch the on-screen keyboard
fr: Un applet Cinnamon pour afficher le clavier visuel

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Calendar
fr: Calendrier

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: The Cinnamon calendar applet
fr: Applet Cinnamon de calendrier

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->description
en: Show calendar events
fr: Afficher les évènements du calendrier

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->tooltip
en: Check this to display events in the calendar.
fr: Activez cette option pour afficher les événements dans le calendrier.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->description
en: Show week numbers in calendar
fr: Afficher les numéros de semaine dans le calendrier

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->tooltip
en: Check this to show week numbers in the calendar.
fr: Activez cette option pour afficher les numéros de semaine dans le calendrier.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description
en: Use a custom date format
fr: Utiliser un format de date personnalisé

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the date in the calendar applet.
fr: Activez cette option pour définir un format de date personnalisé dans l’applet du calendrier.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->description
en: Date format
fr: Format de date

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->tooltip clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->tooltip
en: Set your custom format here.
fr: Définissez votre format de date personnalisé ici.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip- format->description
en: Date format for tooltip
fr: Format de date pour les infobulles

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip-format->tooltip
en: Set your custom tooltip format here.
fr: Définissez votre format personnalisé pour les infobulles ici.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->tooltip
en: Click this button to know more about the syntax for date formats.
fr: Cliquez sur ce bouton pour plus de précisions sur la syntaxe des formats de date.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show calendar
fr: Afficher le calendrier

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the calendar.
fr: Définissez les raccourcis-clavier pour afficher le calendrier.

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->description
en: XRandR monitor control applet
fr: Applet XRandR de contrôle des écrans

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
fr: Disposition du clavier

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Accessibility applet
fr: Applet d’accessibilité

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Windows Quick List
fr: Liste de fenêtres rapide

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Quickly access windows from all workspaces
fr: Accéder rapidement aux fenêtres de tous les espaces de travail

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Separator
fr: Séparateur

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A separator icon which can be added multiple times
fr: Un icône séparatrice qui peut être insérée plusieurs fois

note: power@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Power Manager
fr: Gestionnaire d’alimentation

note: power@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon power management applet
fr: Applet Cinnamon de gestion de l’alimentation

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage
fr: Afficher le pourcentage

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show time remaining
fr: Afficher le temps restant

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage and time remaining
fr: Afficher le pourcentage et le temps restant

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Hide label
fr: Cacher l’étiquette

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->description
en: Always show all batteries
fr: Toujours afficher toutes les batteries

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->tooltip
en: Check this to always show multiple batteries in the panel, regardless of whether one of them is marked primary.
fr: Activez cette option pour toujours afficher les différentes batteries dans le panneau, qu’une d’entre elles soit définie comme principale ou non.

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Digital photo frame
fr: Cadre de photo numérique

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A digital photo frame desklet
fr: Un desklet de cadre de photo numérique

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->directory->description
en: Folder
fr: Dossier

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->description
en: Height
fr: Hauteur

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Width
fr: Largeur

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->description
en: Fade delay
fr: Délai de fondu

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->description
en: Special effect
fr: Effet spécial

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Sepia
fr: Sépia

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
fr: Noir et blanc

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Launcher desklet
fr: Desklet lanceur

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that launches a program
fr: Un desklet qui lance un programme

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Clock desklet
fr: Desklet d’horloge

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that displays the time
fr: Un desklet qui affiche l’heure

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->description
en: Text color
fr: Couleur du texte

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->tooltip
en: Click the button to select a new text color
fr: Cliquez sur le bouton pour choisir une nouvelle couleur de texte

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the time in the clock desklet.
fr: Activez cette option pour définir un format personnalisé d’heure pour le desklet d’horloge.
