linuxmint - en to ro translation catalogue (186 entries)

en: Unknown
ro: Некуноскут

en: Failed to launch '%s'
ro: Ну с'а реушит лансаря '%s'

en: Passwords do not match
ro: Паролеле ну коинчид

en: Password cannot be blank
ro: Парола ну поате фи видэ

en: Authentication dialog was dismissed by the user
ro: Диалогул де аутентификаре а фост респинс де утилизатор

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-home->description
en: Home
ro: Мапэ принчипалэ

en: File System
ro: Систем де фишиере

en: Search
ro: Кэутаре

en: Print version
ro: Версиуне пентру импримаре

en: Cancel
ro: Ревокаре

en: Add
ro: Адэугаре

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->appearance->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
ro: Аспект

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
ro: Кулоаре

en: In mixed mode most applications are light. Some desktop elements are dark to create contrast.
ro: Ын модул микст, стилул мажоритэций апликациилор есте луминос. Унеле елементе але спациулуй де лукру сынт ынтунекате пентру а креа контраст.

en: Mixed
ro: Микст

en: Dark
ro: Ынтунекос

en: Light
ro: Луминос

en: Advanced settings...
ro: Реглаже авансате…

en: Style
ro: Стил

en: Launcher Properties
ro: Проприетэциле лансаторулуй

en: Name:
ro: Нуме:

en: Command:
ro: Командэ:

en: Comment:
ro: Коментариу:

en: Browse
ro: Обсерваре

en: Launch in Terminal?
ro: Лансаре ын терминал?

en: Use dedicated GPU if available
ro: Утилизаря прочесорулуй график (GPU) дедикат, дакэ есте диспонибил

en: Directory Properties
ro: Проприетэциле мапей

en: Main Menu
ro: Мениу принчипал

en: Restore System Configuration
ro: Рестабилиря реглажелор системулуй

en: Restore the default menu layout
ro: Рестабилиря аспектулуй инициал ал мениулуй

en: Close
ro: Ынкидере

en: _New Menu
ro: _Мениу ноу

en: Ne_w Item
ro: _Елемент ноу

en: Cut
ro: Декупаре

en: Copy
ro: Копиере

en: Paste
ro: Инсераре

en: Delete
ro: Штерӂере

en: Properties
ro: Проприетэць

en: Edit Desktop File
ro: Редактаря фишиерулуй .desktop

en: Edit
ro: Редактаре

en: Add/Edit Launcher
ro: Адэугаря/Редактаря лансаторулуй

en: Type:
ro: Тип:

en: Title:
ro: Титлу:

en: Program:
ro: Програм:

en: Icon Name
ro: Денумиря пиктограмей

en: Application
ro: Апликацие

en: Custom Application
ro: Апликацие персонализатэ

en: Caps Lock On
ro: Caps Lock есте активат

en: Caps Lock Off
ro: Caps Lock есте дезактиват

en: Number Lock On
ro: Number Lock есте активат

en: Number Lock Off
ro: Number Lock есте дезактиват

en: Are you sure you want to remove '%s'?
ro: Сынтець сигур кэ дориць сэ елиминаць '%s'?

en: Remove '%s'
ro: Елиминаре '%s'

en: About...
ro: Деспре…

en: Configure...
ro: Регларе…

en: Leave it
ro: Пэстраре

en: Remove it
ro: Елиминаре

en: Move to another panel
ro: Мутаре ла алт паноу

en: Select Audio Device
ro: Алеӂець ун диспозитив аудио

en: Sound Settings
ro: Реглаже де сунет

en: Headphones
ro: Кэшть аудио

en: Headset
ro: Гарнитурэ аудио

en: Microphone
ro: Микрофон

en: Log Out
ro: Ынкееря сесиуний

en: Suspend
ro: Мод де аштептаре

en: Hibernate
ro: Хибернаре

en: Restart
ro: Репорнире

en: Shut Down
ro: Оприре

en: Error
ro: Ероаре

en: Out of date
ro: Ынвекитэ

en: Workspace
ro: Медиу де лукру

en: Restarting Cinnamon...
ro: Cinnamon се репорнеште…

en: System Information
ro: Информацие деспре систем

en: Confirm
ro: Конфирмаре

en: No
ro: Ну

en: Yes
ro: Да

en: OK
ro: Бине

en: Connect
ro: Конектаре

en: Password
ro: Паролэ

en: Key
ro: Кее

en: Username
ro: Нуме де утилизатор

en: Network name
ro: Нуме де реця

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
ro: Манаӂер де рецеле

en: Move
ro: Мутаре

en: Restart Cinnamon
ro: Репорнире Cinnamon

en: Retry
ro: Реынчеркаре

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
ro: Посибилитэць спечиале

en: Mouse Keys
ro: Бутоанеле шоричелулуй

en: Recent
ro: Реченте

en: Power management
ro: Ӂестиуня алиментэрий

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->name menu@cinnamon.org->settings-schema.json->behavior-menu->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Menu
ro: Мениу

en: Recent Files
ro: Фишиере реченте

en: No recent documents
ro: Нич ун документ речент

en: Lock the screen
ro: Блокаря екранулуй

en: Leave the session
ro: Пэрэсиря сесиуний

en: Shut down the computer
ro: Оприря компутаторулуй

en: <unknown>
ro: <реця некуноскутэ>

note: Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
ro: Реця

en: Video
ro: Видео

en: Images
ro: Имаӂинь

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->generalPage->title
en: General
ro: Ӂенерале

en: Windows
ro: Ферестре

en: Workspaces
ro: Медий де лукру

en: Lock screen
ro: Блокаря екранулуй

en: Backgrounds
ro: Фундалурь

en: Date & Time
ro: Датэ ши орэ

en: Date and Time
ro: Датэ ши орэ

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-desktop->description
en: Desktop
ro: Спациу де лукру

en: Effects
ro: Ефекте

en: Font Selection
ro: Стилурь де карактере

en: Default font
ro: Стил де карактере импличит

en: System Info
ro: Информацие деспре систем

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
ro: Комбинаций де клапе

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->behavior-panel->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->appearance-panel->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title
en: Panel
ro: Паноу

en: 2 minutes
ro: 2 минуте

en: 5 minutes
ro: 5 минуте

en: 10 minutes
ro: 10 минуте

en: 15 minutes
ro: 15 минуте

en: 30 minutes
ro: 30 де минуте

en: Never
ro: Нич кынд

en: Turn off the screen when inactive for
ro: Оприря екранулуй дупэ о периоадэ де инактивитате

en: Screensaver
ro: Облоане

en: Themes
ro: Теме визуале

en: Wrong password
ro: Паролэ инкоректэ

en: Lower
ro: Май жос

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Nothing
ro: Нимик

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->behavior->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->generalSection->title window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description expo@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description panel-launchers@cinnamon.org->s
en: Behavior
ro: Компортаре

en: _Text
ro: _Текст

en: _Icons
ro: _Пиктограме

en: _Both
ro: Пиктограме _ши текст

en: _Horizontal
ro: Пе _оризонталэ

en: _Vertical
ro: Пе _вертикалэ

en: Do you want to restart Cinnamon?
ro: Дориць сэ репорниць Cinnamon?

en: Version %s (%s)
ro: Версиуне %s (%s)

en: Version %s
ro: Версиуне %s

en: Updated on %s
ro: Реынноит ла %s

en: About %s
ro: Деспре %s

en: Unable to locate %s %s
ro: Ну с'а гэсит %s %s

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->content->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->content-content->title
en: Content
ro: Концинут

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->content-places->title
en: Places
ro: Локурь

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Icon
ro: Пиктограмэ

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->description
en: Text
ro: Текст

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-documents->description
en: Documents
ro: Документе

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-downloads->description
en: Downloads
ro: Дескэркэрь

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-pictures->description
en: Pictures
ro: Имаӂинь

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-videos->description
en: Videos
ro: Видео

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-bookmarks->description
en: Other bookmarks
ro: Алте Семне де карте

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->description
en: Recents
ro: Реченте

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->thumbnailsPage->title schema.json->thumbnailsSection->title
en: Thumbnails
ro: Миниатурь

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 50 ms
ro: 50 мс

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 250 ms
ro: 250 мс

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 500 ms
ro: 500 мс

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Largest
ro: Чел май маре

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 150 ms
ro: 150 мс

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 300 ms
ro: 300 мс

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 450 ms
ro: 450 мс

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->units
en: percent
ro: проченте

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Workspace switcher
ro: Комутатор медиилор де лукру

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: Simple buttons
ro: Бутоане симпле

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Reversed
ro: Инверсатэ

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon Settings
ro: Реглаже Cinnamon

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces
ro: Комутаря медиилор де лукру

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces (reversed)
ro: Комутаря медиилор де лукру (инверсатэ)

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Window list
ro: Листэ де ферестре

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Title
ro: Титлу

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Thumbnail
ro: Миниатурэ

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: Always
ro: Ынтотдяуна

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page5->title
en: Dependencies
ro: Депенденце

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section0->title
en: Info
ro: Информаций

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->file- select->description
en: Choose a file
ro: Алеӂець ун фишиер

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->directory- select->description
en: Choose a directory
ro: Алеӂець о мапэ

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->sound- select->description
en: Choose a sound
ro: Алеӂець ун сунет

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->font- select->description
en: Choose a font
ro: Алеӂець ун стил де карактере

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->date- select->description
en: Choose a Date
ro: Алеӂець датэ

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->time- select->description
en: Choose a Time
ro: Алеӂець орэ

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Resident
ro: Резидент

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Address
ro: Адресэ

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Id number
ro: Нумэр де идентификаре

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show notifications
ro: Афишаря нотификэрилор

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Calendar
ro: Календар

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->directory->description
en: Folder
ro: Мапэ

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->description
en: Height
ro: Ынэлциме

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Width
ro: Лэциме

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->description
en: Special effect
ro: Ефект спечиал

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Sepia
ro: Сепия

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
ro: Алб-негру
