linuxmint - en to ne translation catalogue (278 entries)

en: Unknown
ne: अज्ञात

en: Failed to launch '%s'
ne: '%s' लाइ खोल्न सकिएन

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-home->description
en: Home
ne: होम

en: File System
ne: फाइल प्रणाली

en: Search
ne: खोज

en: Print version
ne: मुद्रण संस्करण

en: Cancel
ne: रद्द

en: Add
ne: जोड

en: Remove
ne: हटाऊनुहोस्

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->appearance->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
ne: रूप

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
ne: रंग

en: Main Menu
ne: मुख्य मेन्यु

en: Restore System Configuration
ne: पूर्वनिर्धारित  सिस्तम कन्फिगरेसनमा फर्काउ

en: Restore the default menu layout
ne: पूर्वनिर्धारित मेन्यु सजावटमा फर्काउ

en: Close
ne: बन्द गर्नुहोस्

en: _New Menu
ne: _नयाँ मेन्यु

en: Ne_w Item
ne: नयाँ आइटम

en: Copy
ne: प्रतिलिपि

en: Paste
ne: टाँस्नुहोस्

en: Edit
ne: सच्याउनुहोस

en: Execution of '%s' failed:
ne: '%s' सुरु गर्न सकिएन

en: Remove '%s'
ne: '%s' निकाल

en: About...
ne: बारेमा...

en: Configure...
ne: कन्फिगर...

en: Leave it
ne: छाेद देउ

en: Remove it
ne: हटाइ देउ

en: Move to another panel
ne: अर्कै प्यानेलमा लग

en: A suitable panel could not be found. The applet has been removed instead.
ne: उपयुक्त प्यानेल भेतिएन. बरु याे एप्पलेत हटाईएकाे छ।

en: Certain applets do not allow multiple instances or were at their max number of instances so were not copied
ne: कुनैकुनै एप्लेटहरुले धेरैवटा उद्धरण चल्न दिदैनन् या अधिकतम उद्धरण चलिरहेकाे हुनाले प्रतिलिपि बनाइएन

en: Sound Settings
ne: ध्वोनिका सेटिङस

en: Microphone
ne: माइक्रोफोन

en: Show Text
ne: पाठ देखाउनुहोस्

en: Hide Text
ne: पाठ लुकाउनुहोस्

en: Remove this desklet
ne: यो डेस्कलेट हटाउनुहोस्

en: Switch User
ne: प्रयोगकर्ता परिवर्तन गर्नुहोस्

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
ne: के तपाई वर्कस्पेस "%s" हटाउन निस्चिन्त हुनुहुन्छ?

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
ne: अवैधानिक रूपरेखा विकल्पहरु: कोणहरुका संख्या गलत

en: Execution time (ms):
ne: प्रक्रिया सकिने समय:

en: Loaded successfully
ne: लोड सफलतापुर्भक सम्पात

en: Problems during Cinnamon startup
ne: सिन्नामाेन सुरुआती संचालनमा खराबी देखियाे

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
ne: सिन्नामाेन सफलतापर्भक संचालन भयाे, तर एक वा बदि एप्पलेट, देस्कलेत या एक्सटेन्सनहरु सुरु हुन सकेनन्।

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
ne: समस्याहरुकाे छानविन गर्न तपाईकाे सिस्तस लग र सिन्नामाेन लुकिगँल्गासकाे लग हेर्नुहाेस।

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
ne: यस पुनरावर्ती सन्देश आउनबाट राेक्न तपाईले ठेस पुर्याएकाे एक्सटेन्सन(हरु) सिन्नामाेन सेटिङमा अक्षम बनाउन सक्नुहुन्छ।

en: Please contact the developer.
ne: सर्जकलाई सम्पर्क गर्नुहाेस।

en: System Information
ne: सिस्टमको जानकारी

en: No
ne: होइन

en: Yes
ne: हो

en: OK
ne: ठिक छ

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
ne: संजाल प्रबंधक

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
ne: नयाँ प्यानेलकाे ठाउँ राेज्नुहाेस। अन्यथा Esc थिच्नुहाेस।

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
ne: प्यानेलकाेलागि नयाँ ठाउँ राेज्नुहाेस। अन्यथा Esc थिच्नुहाेस

en: You don't have any panels added.
    Do you want to open panel settings?
ne: तपाईले कुनै प्यानेल थप्नुभएकाे छैन।
    प्यानेलका सेटिङहरु खाेल्न चाहनुहुन्छ?

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
ne: पानेल सेत्तिग्स

en: Applets
ne: एप्प्लेट्स

en: Panel edit mode
ne: प्यानेल सम्पादन चरण

en: Troubleshoot
ne: समस्याहरुको निवारण

en: Restart Cinnamon
ne: सिन्नामोन पुन खोल्नुहोस

en: Looking Glass
ne: हेर्ने ऐना

en: Restore all settings to default
ne: सबै सेटिङसहरू पहिलेको अवस्थामा लानुहोस

en: Are you sure you want to restore all settings to default?
ne: के तपाई सबै सेटिङहरु पर्णाअवस्थामा फर्काउन चाहनुहुन्छ?

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
ne: प्रणाली सेटिङ

en: Retry
ne: फेरी गर

en: No open windows
ne: खुला विन्डोज नभएको

en: Restore
ne: पूर्वावस्थामा ल्याउनुहोस्

en: Minimize
ne: सानो पार्नुहोस्

en: Maximize
ne: ठूलो पार्नुहोस्

en: Move to left workspace
ne: देब्रे काम गर्ने ठाउँमा जानुस

en: Move to right workspace
ne: दायिने काम गर्ने ठाउँमा जानुस

en: Visible on all workspaces
ne: सबै वर्कस्पेसमा देखिन्छ

en: Move to a new workspace
ne: नयाँ वर्कस्पेसमा जाऔँ

en: Move to monitor %d
ne: मनिटर %d मा जाऔँ

en: Only on this workspace
ne: एस काम गर्ने ठाउँमा मात्र

en: Unmaximize
ne: ठुलो नपार्नु

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
ne: पहुँचयोग्य

en: Zoom
ne: ठुलो बनाउनुहोस्

en: Screen Reader
ne: स्क्रिन वाचक

en: Screen Keyboard
ne: स्क्रीनको Keyboard

en: Sticky Keys
ne: स्टिकी कीज

en: Slow Keys
ne: स्लो कीज

en: Bounce Keys
ne: बाउन्स कीज

en: Mouse Keys
ne: माउसका किहरु

en: Universal Access Settings
ne: सबैका पहुँच सेटिङ

en: High Contrast
ne: धेरै Contrast

en: Large Text
ne: ठुला अक्छ्यरहरु

en: Date and Time Settings
ne: गते र समयका सेटिङस

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Expo
ne: एक्स्पो

en: Move to the other monitor
ne: अर्को मोनिटरमा जानुहोस

en: Move to monitor
ne: मनिटरमा लग

en: Move to another workspace
ne: अर्को वोर्क्स्पसमा जानुहोस

en: Recent
ne: पछिल्लाे

en: Unpin from Panel
ne: प्यानेलमा नअड्काउ

en: Pin to Panel
ne: प्यानेलमा अड्काउ

en: Add to Autostart
ne: स्वत: सन्चालनमा थप्नुहोस्

en: Create Shortcut
ne: सजिलोकर्ता बनाउ

en: Restore to full opacity
ne: पुरै देखिने पुर्बाअवस्थामा फर्काउ

en: Close others
ne: अरू बन्द गर्नुहोस्

en: Close all
ne: सबै बन्द गर्नुहोस्

en: Power management
ne: शक्ति व्यवस्थापन

en: Power management is already inhibited by another program
ne: शक्ति व्यवस्थापन पहिल्यै अरु कुनै कार्यक्रमले रोकिएको छ

en: Power management: inhibited by another program
ne: शक्ति व्यवस्थापन: अरु कुनै कार्यक्रमले रोकिएको

en: Apps inhibiting power management:
ne: शक्ति व्यवस्थापन रोकिरहेका कार्यक्रमहरु:

en: Inhibit applet
ne: एप्पलेत रोक

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
ne: सूचना

en: Show Keyboard Layout
ne: किबोर्दको लेआउट देखाउनुहोस

en: Show Character Table
ne: अक्षर तालिका प्रस्तुत गर्नुहोस्

en: Remove from favorites
ne: मनपरेका सुचीबाट निकाल्नुहोस

en: Add to favorites
ne: मनपरेका सुचीमा  थप्नुहोस

en: Add to panel
ne: पानेल मा थप्नुहोस

en: Add to desktop
ne: देस्क्तपमा थप्नुहोस

en: Uninstall
ne: विस्थापन

en: This file is no longer available
ne: यो फाइल अब उपलब्ध हुनेछैन

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->name menu@cinnamon.org->settings-schema.json->behavior-menu->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Menu
ne: मेनु

en: Recent Files
ne: बिगतका फाइलहरू

en: Clear list
ne: सुचीलाई खाली गर्नुहोस्

en: No recent documents
ne: बिगतका डकुमेन्टहरू छैनन्

en: All Applications
ne: सबै अप्प्लिकेसन्सहरु

en: Lock Screen
ne: पर्दा ताल्चा लगाउनुहोस्

en: Lock the screen
ne: स्क्रीन लक् गर

en: Leave the session
ne: यो सेस्सन छोद्नुहोस |

en: <unknown>
ne: <अज्ञात>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
ne: अक्षम

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
ne: अप्रबंधित

en: disconnecting...
ne: सम्भंद बिच्च्छेद गरिदै छ

en: connecting...
ne: सम्भंद जोडिदै गरिदै छ

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
ne: प्रमाणीकरण चाहिन्छ

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
ne: firmware भेटिएन

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
ne: तार जोडिएको छैन

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
ne: उपलब्ध छैन

en: connection failed
ne: सम्भंद मिलाउन सकिएन

en: More
ne: थप

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
ne: जोडियो (निजी)

en: Ethernet
ne: इथरनेट

en: Wifi
ne: वाइफाइ

en: Modem
ne: मोडेम

en: Bluetooth
ne: ब्लुटुथ

en: Auto Ethernet
ne: स्वत इथरनेट

en: Auto broadband
ne: स्वत ब्रोडब्यान्ड

en: Auto dial-up
ne: स्वत दाइल-उप

note: Translators: this the automatic wireless connection name (including the network name)
en: Auto %s
ne: आफै %s

en: Auto bluetooth
ne: आफै bluetooth

en: Auto wireless
ne: आफै wireless

en: Enable networking
ne: संजालको उपयोग गर

en: Wired
ne: तारे

en: Wireless
ne: वायरलेस

en: Mobile broadband
ne: मोबाइल ब्रोदबान्द

en: VPN Connections
ne: भीपीएन जडान

en: Network Settings
ne: सञ्जाल सेटिङ

en: Network Connections
ne: नेटवर्क जडान

en: Connection failed
ne: जडान असफल

en: Activation of network connection failed
ne: नेटवर्कको सम्बन्ध सक्रिय  पर्न सकिएन |

en: Networking is disabled
ne: नेटवर्किंग असक्छ्यम पारियो

en: No connection
ne: कुनै संजालसंग जोडिएको छैन

en: Connecting to the cellular network...
ne: cellular नेटवर्क सम्बन्ध जोडिदै छ ...

en: Connecting to the wireless network...
ne: ताररहितनेटवर्क संग जोडिदै...

en: Connecting to the wired network...
ne: तारे नेटवर्क संग जोडिदै...

en: Connecting to the VPN...
ne: VPN संग जोडिदै...

en: Connecting to the network...
ne: नेटवर्क संग जोडिदै...

en: Connected to the wireless network
ne: वायरलेस नेटवर्क संग जोडियो

en: Wireless connection
ne: ताररहित जडान

en: Connected to the wired network
ne: तारे नेटवर्क संग जोडियो

en: Connected to the cellular network
ne: cellular नेटवर्क सम्बन्ध जोडियो

en: Connected to the VPN
ne: VPN संग जोडियो

en: Connected to the network
ne: नेटवर्क संग जोडियो

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
ne: सूचना खाली गर्नुहोस्

en: No notifications
ne: सूचना छेैन

en: just now
ne: अहिले भर्खर

en: %d second ago | %d seconds ago
ne[0]: %d सेकेण्ड अगाडि
ne[1]: %d सेकेण्ड अगाडि

en: %d minute ago | %d minutes ago
ne[0]: %d मिनेट अगाडि
ne[1]: %d मिनेट अगाडि

en: Click to toggle the on-screen keyboard
ne: द्रिश्यवर्ति किबोर्द सुरु/बन्द गर्न क्लिक गर्नुहोस

en: Click to enable the on-screen keyboard
ne: द्रिश्यवर्ति किबोर्द सुरु गर्न क्लिक गर्नुहोस

en: Launch
ne: सुरु गर्नुहोस्

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Panel launchers
ne: प्यानेल सन्चालन सहायक

en: Battery full
ne: बाटरी पुर्ण भरियो

en: Battery almost full
ne: बाटरी झन्दै भरियो अवस्था

en: Battery good
ne: बाटरी स्वस्थ

en: Low battery
ne: बाटरी कम

en: Critically low battery
ne: बाटरी अति कम

en: AC adapter
ne: ए सी एडेप्टर

en: Laptop battery
ne: ल्यापटप ब्यात्तेरी

en: Monitor
ne: मनिटर

en: Mouse
ne: माउस

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
ne: कीबोर्ड

en: Cell phone
ne: मोबाईल फोन

en: Media player
ne: मिडिया प्लेयर

en: Tablet
ne: ट्यावलेट

en: Computer
ne: कम्प्युटर

en: Brightness
ne: उज्यालोपन

en: Keyboard backlight
ne: किबोर्द पछप्रकाश

en: Power Settings
ne: पावोर

en: Charging
ne: चार्ज हुदैछ

en: Charging - %d hour until fully charged | Charging - %d hours until fully charged
ne[0]: चार्जिङ् - %d घन्टापछि पुर्ण भरिने
ne[1]: चार्जिङ् - %d घन्टापछि पुर्ण भरिने

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
ne: चार्जिङ् - पुर्ण भरिन %d %s %d %s बाँकि

en: hour | hours
ne[0]: घण्टा
ne[1]: घण्टा

en: minute | minutes
ne[0]: मिनेट
ne[1]: मिनेटहरू

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
ne[0]: चार्जिङ् - %d मिनतपछि पुर्ण भरिने
ne[1]: चार्जिङ् - %d मिनतपछि पुर्ण भरिने

en: Fully charged
ne: पुरा चार्ज भयो

en: Using battery power
ne: ब्याट्री प्रयोग गरिरहेको

en: Using battery power - %d hour remaining | Using battery power - %d hours remaining
ne[0]: बाटरी शक्ति प्रयोगमा - %d घन्टा बाँकि
ne[1]: बाटरी शक्ति प्रयोगमा - %d घन्टा बाँकि

en: Using battery power - %d minute remaining | Using battery power - %d minutes remaining
ne[0]: बाटरी शक्ति प्रयोगमा - %d मिनत बाँकि
ne[1]: बाटरी शक्ति प्रयोगमा - %d मिनत बाँकि

note: Label                           Executable Icon                        Category      Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
ne: मुद्रकहरु

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
ne: हालैका दस्तावेजहरु

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
ne: निकाल्न मिल्ने उपकरणहरु

en: Open file manager
ne: फाइल प्रबंधक खोल्नुहोस

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
ne: स्केल

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
ne: सेटिङस

en: Hi there!
ne: नमस्ते!

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
ne: तपाइले बटन थिच्नुभयो!!!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
ne: तपाइले हटकि थिच्नुभयो

en: Click to show the desktop or middle-click to show the desklets
ne: डेस्कटप देखाउन क्लिक या देस्क्लेत देखाउन बिचको बत्तन क्लिक गर्नुहोस

en: Show Desklets
ne: देस्क्लेतहरु देखाउ

en: Slideshow
ne: स्लाइड प्रदर्शन

en: Background Settings
ne: पृष्ठभूमि सेटिङ्ग

en: Playing
ne: बज्दै छ

en: Paused
ne: रोक

en: Stopped
ne: रोकिएको छ

en: Volume
ne: आवाज स्तर

en: Unknown Artist
ne: अज्ञात कलाकार

en: Unknown Album
ne: अज्ञात एल्वम

en: Unknown Title
ne: अज्ञात शीर्षक

en: Previous
ne: अघिल्लो

en: Play
ne: बजाउ

en: Stop
ne: रोक

en: Next
ne: अर्को

en: Open Player
ne: प्लेयर खोल्नुहोस्

en: Quit Player
ne: प्लेयर बन्द गर्नुहोस्

en: Pause
ne: रोक

en: Repeat All
ne: सबै दोहर्याउनुहोस्

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
ne: फिट्नुहोस्

en: Mute output
ne: म्युट आउटपुट

en: Mute input
ne: म्युट इनपुट

en: Applications
ne: अनुप्रयोगहरू

en: Output device
ne: निर्गत यन्त्र

en: Input device
ne: आगत यन्त्र

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
ne: के तपाई टोकरीबाट सबै हटाउन चाहनुहुन्छ?

en: This operation cannot be undone.
ne: यो कार्यबाट पुर्बावोस्थामा जना मिल्ने छैन |

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
ne: टोकरी

en: Empty Trash
ne: टोकरी खाली गर

en: Open Trash
ne: टोकरी खोल

en: Log Out...
ne: लगआउट गर्नुहोस्...

en: All windows
ne: सबै विन्डोज

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Normal
ne: सामान्य

en: Left
ne: देब्रे॒

en: Right
ne: दाहिने॒

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinf
en: Display
ne: देखाउनुहोस्

en: Configure display settings...
ne: स्क्रीन सेत्तिंगस कन्फिगर....

en: Clock
ne: घडी

en: Edit launcher
ne: लन्चर एडिट गर्नुहोस्

en: Photo Frame
ne: फोटो फ्रेम

en: Control Center
ne: नियन्त्रण केन्द्र

en: Users and Groups
ne: प्रयोगकर्ता र समूहहरु

en: Add or remove users and groups
ne: प्रयोगकर्ता र समुहहरुलाई जोड्नुस् वा हटाउनुहोस्

en: Please type an away message for the lock screen
ne: कृपया बिदाको मेसेज लक स्क्रिनको लागि लेख्नुहोस्

en: Preferences
ne: प्राथमिकताहरू

en: Hardware
ne: यन्त्र

en: Administration
ne: प्रशासन

en: Firewall
ne: फायरवाल

en: Languages
ne: भाषाहरु

en: Driver Manager
ne: ड्राइभर प्रबन्धक

note: Label                  Executable                  Icon Category  Keywords for filter
en: Software Sources
ne: सफ्टवेयर स्रोतहरू

en: Change Password
ne: पासवर्ड परिवर्तन गर्नुहोस्

en: New password
ne: नयाँ पासवर्ड

en: Confirm password
ne: पासवर्ड पक्का गर्नुहोस्

en: Generate a password
ne: पासवर्ड उत्पन्न गर्नुहोस्

en: Show password
ne: पासवर्ड देखाउनुहोस्

en: Administrator
ne: प्रशासक

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
ne: नाम

en: Open
ne: खोल्नुहोस्

en: Update
ne: अपडेट

en: More info
ne: अरु जानकारी

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
ne: डेस्कटप देखाउनुहोस

en: Lock screen
ne: स्क्रीन लक् गर्नुहोस

en: Eject
ne: निकाल्नुहोस्

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
ne: निस्क्रिय

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->behavior-panel->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->appearance-panel->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title
en: Panel
ne: प्यानल

en: Empty
ne: रित्याउनुहोस्

en: Themes
ne: थेमहरु

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->content-places->title
en: Places
ne: स्थानहरू

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Icon
ne: प्रतिमा
