linuxmint - en to nl translation catalogue (1881 entries)

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Failed to launch '%s'
nl: Kon '%s' niet starten

en: Passwords do not match
nl: Wachtwoorden komen niet overeen

en: Password cannot be blank
nl: Wachtwoord kan niet leeg blijven

en: Authentication dialog was dismissed by the user
nl: Dialoogvenster voor authenticatie werd afgebroken door de gebruiker

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-home->description
en: Home
nl: Persoonlijke map

en: File System
nl: Bestandssysteem

en: Search
nl: Zoeken

en: Print version
nl: Versie-informatie tonen

en: Choose a Layout
nl: Een indeling kiezen

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Cancel
nl: Afbreken

en: Add
nl: Toevoegen

en: Type to search layouts
nl: Tik om indelingen te zoeken

en: Include less-common layouts
nl: Ook minder gebruikelijke indelingen tonen

en: Enabled layouts
nl: Ingeschakelde indelingen

en: Remove
nl: Verwijderen

en: View layout
nl: Indeling bekijken

en: Configure
nl: Instellen

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->appearance->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
nl: Uiterlijk

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
nl: Kleuren

en: In mixed mode most applications are light. Some desktop elements are dark to create contrast.
nl: In de gemengde modus volgen de meeste toepassingen een licht thema. Sommige bureaubladelementen zijn donker gekleurd om contrast te scheppen.

en: Mixed
nl: Gemengd

en: Dark
nl: Donker

en: Light
nl: Licht

en: Advanced settings...
nl: Geavanceerde instellingen...

en: Style
nl: Stijl

en: Launcher Properties
nl: Eigenschappen van programmastarter

en: Name:
nl: Naam:

en: Command:
nl: Opdracht:

en: Comment:
nl: Opmerking:

en: Browse
nl: Verkennen

en: Launch in Terminal?
nl: Starten in terminalvenster?

en: Use dedicated GPU if available
nl: Gebruik speciale GPU indien beschikbaar

en: Directory Properties
nl: Mapeigenschappen

en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

en: Restore System Configuration
nl: Systeemconfiguratie herstellen

en: Restore the default menu layout
nl: De standaardindeling van het menu herstellen

en: Close
nl: Sluiten

en: _New Menu
nl: Nieuw _menu

en: Ne_w Item
nl: Nieu_w onderdeel

en: Cut
nl: Knippen

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Paste
nl: Plakken

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Edit Desktop File
nl: Bureaubladbestand bewerken

en: Edit
nl: Bewerken

en: Add/Edit Launcher
nl: Starter toevoegen/bewerken

en: Type:
nl: Soort:

en: Title:
nl: Titel:

en: Program:
nl: Programma:

en: Icon Name
nl: Pictogramnaam

en: Application
nl: Toepassing

en: Custom Application
nl: Aangepaste toepassing

en: Execution of '%s' failed:
nl: Uitvoeren van '%s' is niet gelukt:

en: Caps Lock On
nl: Caps Lock aan

en: Caps Lock Off
nl: Caps Lock uit

en: Number Lock On
nl: Num Lock aan

en: Number Lock Off
nl: Num Lock uit

en: Are you sure you want to remove '%s'?
nl: Weet u zeker dat u '%s' wilt verwijderen?

en: Remove '%s'
nl: Verwijder '%s'

en: About...
nl: Over...

en: Configure...
nl: Instellen…

en: This applet does not support panels of that type. This can cause visual glitches in the panel. Would you like to continue using it anyway, remove it from the panel, or try to move it to a different panel?
nl: Dit werkbalkhulpje ondersteunt dat soort werkbalken niet. Dit kan visuele uitglijers veroorzaken in de werkbalk. Wilt u het toch blijven gebruiken, of wilt u het verwijderen uit de werkbalk, of wilt u proberen om het naar een ander soort werkbalk te verplaatsen?

en: Leave it
nl: Laat het zo

en: Remove it
nl: Verwijder het

en: Move to another panel
nl: Verplaats het naar een andere werkbalk

en: A suitable panel could not be found. The applet has been removed instead.
nl: Er kon geen geschikte werkbalk worden gevonden. In plaats daarvan is het werkbalkhulpje verwijderd.

en: Certain applets do not allow multiple instances or were at their max number of instances so were not copied
nl: Bepaalde werkbalkhulpjes staan geen meerdere exemplaren toe of hadden reeds hun maximale aantal exemplaren, dus werden ze niet gekopieerd

en: Select Audio Device
nl: Kies audioapparaat

en: Sound Settings
nl: Geluidsinstellingen

en: Headphones
nl: Koptelefoon

en: Headset
nl: Koptelefoon met microfoon

en: Microphone
nl: Microfoon

en: Show Text
nl: Tekst tonen

en: Hide Text
nl: Tekst verbergen

en: Caps lock is on
nl: Caps lock staat aan

note: Translators: %s is an application name
en: %s is not responding
nl: %s reageert niet

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the app to quit entirely.
nl: U kunt even wachten tot de toepassing weer reageert, of haar dwingen om onmiddellijk af te sluiten.

en: Wait
nl: Wachten

en: Force Quit
nl: Gedwongen afsluiten

en: Remove this desklet
nl: Deze bureaubladmini verwijderen

en: Some applications are busy or have unsaved work.
nl: Sommige toepassingen zijn bezig of hebben niet-opgeslagen werk.

en: Switch User
nl: Gebruiker wisselen

en: Log Out
nl: Afmelden

en: Suspend
nl: Pauzestand

en: Hibernate
nl: Slaapstand

en: Restart
nl: Herstarten

en: Shut Down
nl: Afsluiten

en: You will be logged out in %d second. | You will be logged out in %d seconds.
nl[0]: U wordt afgemeld over %d seconde.
nl[1]: U wordt afgemeld over %d seconden.

en: The computer will shut down in %d second. | The computer will shut down in %d seconds.
nl[0]: De computer zal zichzelf afsluiten over %d seconde.
nl[1]: De computer zal zichzelf afsluiten over %d seconden.

en: The computer will restart in %d second. | The computer will restart in %d seconds.
nl[0]: De computer wordt opnieuw opgestart over %d seconde.
nl[1]: De computer wordt opnieuw opgestart over %d seconden.

en: Ignore and continue
nl: Negeren en doorgaan

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
nl: Weet u zeker dat u werkblad '%s' wilt verwijderen?

en: Initializing
nl: Initialiseren....

en: Loaded
nl: Geladen

en: Error
nl: Fout

en: Out of date
nl: Verouderd

en: Not compatible with Wayland
nl: Niet verenigbaar met Wayland

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
nl: Ongeldige overzichtopties: onjuist aantal hoeken

en: Execution time (ms):
nl: Uitvoeringstijd (ms):

en: Loaded successfully
nl: Met succes geladen

en: Check your video drivers
nl: Kijk het stuurprogramma van uw videokaart na

en: Your system is currently running without video hardware acceleration.
nl: Uw systeem draait thans zonder apparatuurversnelling voor video.

en: You may experience poor performance and high CPU usage.
nl: U zou te maken kunnen krijgen met slechte prestaties en een hoge CPU-belasting.

en: Launch Driver Manager
nl: Start Stuurprogrammabeheer

en: Problems during Cinnamon startup
nl: Problemen tijdens het opstarten van Cinnamon

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
nl: Cinnamon startte succesvol op, maar het laden van één of meer werkbalkhulpjes, bureaubladmini's  of extensies is mislukt.

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
nl: Kijk het systeemlogboek en het logboek van Cinnamon LookingGlass na op problemen.

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
nl: U kunt de problematische extensie(s) uitschakelen in de instellingen van Cinnamon om te voorkomen dat deze boodschap terugkeert.

en: Please contact the developer.
nl: Neem a.u.b. contact op met de ontwikkelaar.

en: Workspace
nl: Werkblad

en: Restarting Cinnamon...
nl: Cinnamon herstarten...

en: System Information
nl: Systeeminformatie

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: No
nl: Nee

en: Yes
nl: Ja

en: Attention
nl: Let op

en: OK
nl: Oké

en: Mirrored Displays
nl: Gespiegelde beeldschermen

en: You can also connect by pushing the “WPS” button on your router.
nl: U kunt ook verbinden door te drukken op de WPS-knop van uw router.

en: Connect
nl: Verbinden

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Key
nl: Sleutel

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Private key password
nl: Wachtwoord van privésleutel

en: Identity
nl: Identiteit

en: Service
nl: Dienst

en: Authentication required
nl: Authenticatie vereist

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network “%s”.
nl: Voor toegang tot het draadloze netwerk '%s' is er een wachtwoord of sleutel vereist.

en: Wired 802.1X authentication
nl: Bekabelde 802.1X-authenticatie

en: Network name
nl: Netwerknaam

en: DSL authentication
nl: DSL-authenticatie

en: PIN code required
nl: Pincode vereist

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
nl: De pincode is nodig voor het mobiele breedbandapparaat

en: A password is required to connect to “%s”.
nl: Er is een wachtwoord nodig om verbinding te maken met '%s'.

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
nl: Netwerkbeheer

en: VPN password
nl: VPN-wachtwoord

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
nl: Kies positie van nieuwe werkbalk. Esc om af te breken.

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
nl: Kies nieuwe positie van werkbalk. Esc om af te breken.

en: You don't have any panels added.
    Do you want to open panel settings?
nl: U heeft geen werkbalken toegevoegd.
    Wilt u de werkbalkinstellingen openen?

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
nl: Werkbalkinstellingen

en: Applets
nl: Werkbalkhulpjes

en: Panel edit mode
nl: Bewerkingsmodus voor werkbalk

en: Move
nl: Verplaatsen

en: Are you sure you want to remove this panel?
nl: Weet u zeker dat u deze werkbalk wilt verwijderen?

en: Add a new panel
nl: Een nieuwe werkbalk toevoegen

en: Troubleshoot
nl: Probleemoplossing

en: Restart Cinnamon
nl: Cinnamon herstarten

en: Looking Glass
nl: Looking Glass-logboek

en: Restore all settings to default
nl: Alles terugzetten op de standaardinstellingen

en: Are you sure you want to restore all settings to default?
nl: Weet u zeker dat u alle instellingen wilt terugzetten op de standaardwaarden?

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
nl: Systeeminstellingen

en: Retry
nl: Opnieuw proberen

en: %s (%s) has just been stopped.
nl: %s (%s) is zojuist stilgezet.

en: Device %s can be turned off, if necessary.
nl: Apparaat %s kan, indien noodzakelijk, worden uitgezet.

en: Device %s is busy, please wait.
nl: Apparaat %s is bezig, een ogenblik geduld a.u.b.

en: Do not disconnect or data loss may occur.
nl: Verbreek de verbinding niet, want anders zou er gegevensverlies kunnen plaatsvinden.

en: Unable to stop the drive %s (%s)
nl: Kan station %s (%s) niet stilzetten

en: %s (%s) can be safely unplugged.
nl: %s (%s) kan veilig worden ontkoppeld.

en: Device %s can be removed.
nl: Apparaat %s kan worden verwijderd.

en: %s (%s) has just been ejected.
nl: %s (%s) is zojuist uitgeworpen.

en: Do not remove or data loss may occur.
nl: Verwijder het niet, want anders zou er gegevensverlies kunnen optreden.

en: Unable to eject the drive %s (%s)
nl: Kan station %s (%s) niet uitwerpen

en: Successfully unmounted %s (%s)
nl: %s (%s) werd met succes ontkoppeld

en: Failed to unmount %s (%s)
nl: Kon %s (%s) niet ontkoppelen

en: Superuser (%s)
nl: Supergebruiker (%s)

en: Authentication Required
nl: Authenticatie vereist

en: Authenticate
nl: Authenticeren

note: Translators: "that didn't work" refers to the fact that the * requested authentication was not gained; this can happen * because of an authentication error (like invalid password), * for instance.
en: Sorry, that didn't work. Please try again.
nl: Helaas, dat ging niet goed. Probeer het a.u.b. opnieuw.

en: Run a Command
nl: Voer een terminalopdracht uit

en: Press ESC to close
nl: Druk op ESC om te sluiten

note: Translators: This string should be shorter than 30 characters
en: Keep these display settings?
nl: Deze scherminstellingen behouden?

note: Translators: this and the following message should be limited in length, to avoid ellipsizing the labels.
en: Revert
nl: Terugdraaien

en: Keep changes
nl: Wijzigingen behouden

en: Reverting to previous display settings in %d second. | Reverting to previous display settings in %d seconds.
nl[0]: Over %d seconde worden de vorige beeldscherminstellingen teruggezet.
nl[1]: Over %d seconden worden de vorige beeldscherminstellingen teruggezet.

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Mi_nimize
nl: Mi_nimaliseren

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Unma_ximize
nl: Ontmaximaliseren

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Ma_ximize
nl: Ma_ximaliseren

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Move
nl: _Verplaatsen

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Resize
nl: Her_schalen

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move Titlebar Onscreen
nl: Titelbalk op scherm plaatsen

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Always on _Top
nl: Altijd _bovenop

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Always on Visible Workspace
nl: _Altijd op zichtbare werkblad

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Only on This Workspace
nl: _Alleen op dit werkblad

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move to Another _Workspace
nl: Naar ander werkblad ver_plaatsen

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Close
nl: _Sluiten

en: No open windows
nl: Geen geopende vensters

en: Restore
nl: Herstellen

en: Minimize
nl: Minimaliseren

en: Maximize
nl: Maximaliseren

en: Move to left workspace
nl: Verplaatsen naar linkerwerkblad

en: Move to right workspace
nl: Verplaatsen naar rechterwerkblad

en: Visible on all workspaces
nl: Zichtbaar op alle werkbladen

en: Move to a new workspace
nl: Verplaatsen naar een nieuw werkblad

en: Move to monitor %d
nl: Verplaatsen naar beeldscherm %d

en: Only on this workspace
nl: Alleen op dit werkblad

en: Unmaximize
nl: Ontmaximaliseren

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
nl: Toegankelijkheid

en: Zoom
nl: Vergrotingsfactor

en: Screen Reader
nl: Schermlezer

en: Screen Keyboard
nl: Schermtoetsenbord

en: Sticky Keys
nl: Plaktoetsen

en: Slow Keys
nl: Trage toetsen

en: Bounce Keys
nl: Kaatstoetsen

en: Mouse Keys
nl: Muistoetsen

note: Secondary click
en: Simulated secondary click
nl: Nagebootste tweede klik

note: Hover Click
en: Hover click
nl: Zweefklik

en: Universal Access Settings
nl: Algemene toegankelijkheidsinstellingen

en: High Contrast
nl: Hoog contrast

en: Large Text
nl: Grote tekst

en: %B %-e, %Y
nl: %a %e %B %k:%M

note: Translators: This is the date which appears in the calendar applet, as a tooltip and as a title header inside the applet. The format uses the strftime syntax. %A, %B %-e, %Y is the American Date format (Saturday, January 4, 2020): %A is the name of the day, %B is the name of the month %-e is the non
en: %A, %B %-e, %Y
nl: %A %-e %B %Y

en: Date and Time Settings
nl: Instellingen voor datum en tijd

en: Starting in a few minutes
nl: Zal over enkele minuten beginnen

en: Starting in %d minutes
nl: Begint over %d minuten

en: This evening
nl: Deze avond

en: Starting later today
nl: Zal later vandaag beginnen

en: In %d hour | In %d hours
nl[0]: Over %d uur
nl[1]: Over %d uren

en: No Events
nl: Geen gebeurtenissen

en: In progress
nl: Nog bezig

en: All day
nl: De hele dag

en: Today
nl: Vandaag

note: Scale cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->opt
en: Show the desktop
nl: Bureaublad weergeven

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->options
en: Show the desklets
nl: Bureaubladmini's tonen

note: ["WORKSPACE_UP", _("Switch to the workspace above"), "none", ""], ["WORKSPACE_DOWN", _("Switch to the workspace below"), "none", ""], cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org-
en: Show the workspace selector (Expo)
nl: De werkbladkiezer (Expo) tonen

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->options
en: Show the window selector (Scale)
nl: De vensterkiezer (Scale) tonen

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->description favorites@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Favorites
nl: Favorieten

en: Move to the other monitor
nl: Naar het andere beeldscherm verplaatsen

en: Move to monitor
nl: Verplaatsen naar beeldscherm

en: Move to another workspace
nl: Verplaatsen naar ander werkblad

en: Applet preferences
nl: Voorkeuren van werkbalkhulpje

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Grouped window list
nl: Lijst van gegroepeerde vensters

en: Run with dedicated GPU
nl: Draai met speciale GPU

en: Unpin from Panel
nl: Losmaken van werkbalk

en: Pin to Panel
nl: Vastmaken aan werkbalk

en: Remove from Autostart
nl: Verwijderen uit autostart

en: Add to Autostart
nl: Toevoegen aan autostart

en: Create Shortcut
nl: Snelkoppeling maken

en: Restore to full opacity
nl: Terugzetten op volledige ondoorzichtigheid

en: Close others
nl: Andere vensters sluiten

en: Close all
nl: Alles sluiten

en: Power management
nl: Energiebeheer

en: Power management: Inhibited
nl: Energiebeheer: uitgeschakeld

en: Power management: Active
nl: Energiebeheer: actief

en: Power management is already inhibited by another program
nl: Energiebeheer wordt reeds geblokkeerd door een ander programma

en: Power management: inhibited by another program
nl: Energiebeheer: geblokkeerd door een ander programma

en: Apps inhibiting power management:
nl: Programma's die energiebeheer blokkeren:

en: Inhibit applet
nl: Werkbalkhulpje blokkeren

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
nl: Meldingen

en: Notifications: Active
nl: Meldingen: actief

en: Notifications: Inhibited
nl: Meldingen: uitgeschakeld

en: Show Keyboard Layout
nl: Toetsenbordindeling tonen

en: Show Character Table
nl: Tekentabel tonen

en: Manage keyboard layouts
nl: Toetsenbordindelingen beheren

en: Remove from favorites
nl: Uit favorieten verwijderen

en: Add to favorites
nl: Aan favorieten toevoegen

en: Add to panel
nl: Toevoegen aan werkbalk

en: Add to desktop
nl: Toevoegen aan bureaublad

en: Uninstall
nl: Deïnstalleren

en: This file is no longer available
nl: Dit bestand is niet langer beschikbaar

en: Edit menu
nl: Menu bewerken

en: Recent Files
nl: Recente bestanden

en: Clear list
nl: Lijst wissen

en: Clear all recent documents
nl: Wis alle recente documenten

en: No recent documents
nl: Geen recente documenten

en: No favorite documents
nl: Geen favoriete documenten

en: All Applications
nl: Alle toepassingen

en: Lock Screen
nl: Scherm vergrendelen

en: Lock the screen
nl: Het scherm vergrendelen

en: Leave the session
nl: Sessie verlaten

en: Shut down the computer
nl: De computer afsluiten

en: Account details
nl: Accountdetails

en: <unknown>
nl: <onbekend>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
nl: uitgeschakeld

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
nl: onbeheerd

en: disconnecting...
nl: verbinding wordt verbroken…

en: connecting...
nl: bezig met verbinden…

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
nl: authenticatie vereist

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
nl: firmware ontbreekt

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
nl: kabel niet aangesloten

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
nl: niet beschikbaar

en: connection failed
nl: verbinden mislukte

en: More
nl: Meer

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
nl: Verbonden (privé)

en: Wifi
nl: Wifi (draadloos internet)

en: Auto Ethernet
nl: Automatisch ethernet

en: Auto broadband
nl: Automatisch breedband

en: Auto dial-up
nl: Automatisch inbellen

note: Translators: this the automatic wireless connection name (including the network name)
en: Auto %s
nl: Automatisch %s

en: Auto bluetooth
nl: Automatisch bluetooth

en: Auto wireless
nl: Automatisch draadloos

en: Enable networking
nl: Netwerk inschakelen

en: Wired
nl: Bekabeld

en: Wireless
nl: Draadloos

en: Mobile broadband
nl: Mobiel breedband

en: VPN Connections
nl: VPN-verbindingen

en: WIREGUARD Connections
nl: WIREGUARD-verbindingen

en: Network Settings
nl: Netwerkinstellingen

en: Network Connections
nl: Netwerkverbindingen

en: Connection failed
nl: Verbinding mislukte

en: Activation of network connection failed
nl: Activeren van netwerkverbinding is mislukt

en: Networking is disabled
nl: Netwerk is uitgeschakeld

en: No connection
nl: Geen verbinding

en: Connecting to the cellular network...
nl: Bezig verbinding te maken met het mobiele netwerk…

en: Connecting to the wireless network...
nl: Bezig verbinding te maken met het draadloze netwerk…

en: Connecting to the wired network...
nl: Bezig verbinding te maken met het bekabelde netwerk…

en: Connecting to the VPN...
nl: Bezig verbinding te maken met de VPN…

en: Connecting to WIREGUARD...
nl: Aan het verbinden met WIREGUARD...

en: Connecting to the network...
nl: Bezig verbinding te maken met het netwerk…

en: Connected to the wireless network
nl: Verbonden met het draadloze netwerk

en: Wireless connection
nl: Draadloze verbinding

en: (Limited connectivity)
nl: (Beperkte verbinding)

en: Connected to the wired network
nl: Verbonden met het bekabelde netwerk

en: Connected to the cellular network
nl: Verbonden met het mobiele netwerk

en: Connected to the VPN
nl: Verbonden met de VPN

en: Connected to WIREGUARD
nl: Verbonden met WIREGUARD

en: Connected to the network
nl: Verbonden met het netwerk

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
nl: Meldingen wissen

en: Notification Settings
nl: Meldingsinstellingen

en: No notifications
nl: Geen meldingen

en: %d notification | %d notifications
nl[0]: %d melding
nl[1]: %d meldingen

en: just now
nl: zojuist

en: %d second ago | %d seconds ago
nl[0]: %d seconde geleden
nl[1]: %d seconden geleden

en: %d minute ago | %d minutes ago
nl[0]: %d minuut geleden
nl[1]: %d minuten geleden

en: Enable on-screen keyboard
nl: Schermtoetsenbord inschakelen

en: Virtual keyboard settings
nl: Instellingen voor virtueel toetsenbord

en: Click to toggle the on-screen keyboard
nl: Klik om het schermtoetsenbord om te schakelen

en: Click to enable the on-screen keyboard
nl: Klik om het schermtoetsenbord in te schakelen

en: Launch
nl: Starten

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Panel launchers
nl: Werkbalkstarters

en: Power Saver
nl: Energiebesparing

en: Balanced
nl: Gebalanceerd

en: Performance
nl: Prestaties

en: Battery full
nl: Accu vol

en: Battery almost full
nl: Accu bijna vol

en: Battery good
nl: Accu goed

en: Low battery
nl: Accu bijna leeg

en: Critically low battery
nl: Accu kritiek leeg

en: AC adapter
nl: Voedingsblok voor netstroom

en: Laptop battery
nl: Laptopaccu

en: Monitor
nl: Beeldscherm

en: Mouse
nl: Muis

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
nl: Toetsenbord

en: Cell phone
nl: Mobieltje

en: Media player
nl: Mediaspeler

en: Gaming input
nl: Invoer bij spelletjes

note: Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
nl: Netwerk

en: Speakers
nl: Luidsprekers

en: Audio device
nl: Geluidapparaat

en: Remote control
nl: Afstandsbediening

en: Wearable
nl: Draagbaar apparaat

en: Toy
nl: Speeltje

en: Bluetooth device
nl: Bluetooth-apparaat

en: Brightness
nl: Helderheid

en: Keyboard backlight
nl: Achtergrondverlichting van toetsenbord

en: Power Settings
nl: Energievoorkeuren

en: Charging
nl: Aan het opladen

en: Charging - %d hour until fully charged | Charging - %d hours until fully charged
nl[0]: Aan het opladen - %d uur totdat volledig opgeladen
nl[1]: Aan het opladen - %d uren totdat volledig opgeladen

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
nl: Aan het opladen - %d %s %d %s totdat volledig opgeladen

en: hour | hours
nl[0]: uur
nl[1]: uren

en: minute | minutes
nl[0]: minuut
nl[1]: minuten

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
nl[0]: Aan het opladen - %d minuut totdat volledig opgeladen
nl[1]: Aan het opladen - %d minuten totdat volledig opgeladen

en: Fully charged
nl: Volledig opgeladen

en: Using battery power
nl: Op accustroom

en: Using battery power - %d hour remaining | Using battery power - %d hours remaining
nl[0]: Op accustroom - %d uur over
nl[1]: Op accustroom - %d uren over

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Using battery power - %d %s %d %s remaining
nl: Op accustroom - %d %s %d %s over

en: Using battery power - %d minute remaining | Using battery power - %d minutes remaining
nl[0]: Op accustroom - %d minuut over
nl[1]: Op accustroom - %d minuten over

en: Fully discharged
nl: Volledig ontladen

en: Not charging
nl: Niet aan het opladen

note: Label                           Executable Icon                        Category      Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
nl: Afdrukbeheer

en: Cancel all jobs
nl: Alle taken afbreken

en: '%s' on %s
nl: '%s' op %s

en: Send to front
nl: Naar voorgrond verzenden

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
nl: Recente documenten

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
nl: Verwijderbare stations

en: Open file manager
nl: Bestandsbeheer openen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
nl: Schaal

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
nl: Instellingen

en: Hi there!
nl: Hallo!

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
nl: U hebt de knop ingedrukt!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
nl: U hebt de sneltoets gebruikt!

en: Click to show the desktop or middle-click to show the desklets
nl: Klik om het bureaublad te tonen of middelklik om de bureaubladmini's te tonen

en: Show Desklets
nl: Bureaubladmini's tonen

en: Click to pause the slideshow
nl: Klik om de diavoorstelling stil te zetten

en: Click to resume the slideshow
nl: Klik om de diavoorstelling te hervatten

en: The slideshow is disabled
nl: De diavoorstelling is uitgeschakeld

en: Slideshow
nl: Diavoorstelling

en: Next Background
nl: Volgende achtergrond

en: Background Settings
nl: Achtergrondinstellingen

en: Current background:
nl: Huidige achtergrond:

en: Playing
nl: Aan het afspelen

en: Paused
nl: Onderbroken

en: Stopped
nl: Gestopt

en: Unknown Artist
nl: Onbekende artiest

en: Unknown Album
nl: Onbekend album

en: Unknown Title
nl: Onbekende titel

en: Previous
nl: Vorige

en: Play
nl: Afspelen

en: Stop
nl: Stilzetten

en: Next
nl: Volgende

en: Consecutive Playing
nl: Achter elkaar afspelen

en: No Shuffle
nl: Niet husselen

en: Open Player
nl: Speler openen

en: Quit Player
nl: Speler sluiten

en: Pause
nl: Pauzeren

en: Repeat Single
nl: Enkel nummer herhalen

en: Repeat All
nl: Alles herhalen

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
nl: Husselen

en: Mute output
nl: Uitvoer dempen

en: Mute input
nl: Invoer dempen

en: Applications
nl: Toepassingen

en: Output device
nl: Uitvoerapparaat

en: Input device
nl: Invoerapparaat

en: Launch player
nl: Speler starten

en: Choose player controls
nl: Kies knoppen voor speler

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
nl: Weet u zeker dat u alles uit de prullenbak wilt verwijderen?

en: This operation cannot be undone.
nl: Deze bewerking kan niet ongedaan worden gemaakt.

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
nl: Prullenbak

en: Empty Trash
nl: Prullenbak legen

en: Open Trash
nl: Prullenbak openen

en: Log Out...
nl: Afmelden...

en: Power Off...
nl: Uitschakelen...

en: Remove 'Window list'
nl: Verwijder 'Vensterlijst'

en: All windows
nl: Alle vensters

en: Manage workspaces (Expo)
nl: Werkbladen beheren (Expo)

en: Add a new workspace
nl: Een nieuw werkblad toevoegen

en: Remove the current workspace
nl: Het huidige werkblad verwijderen

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Normal
nl: Normaal

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Upside-down
nl: Ondersteboven

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinf
en: Display
nl: Weergave

en: Configure display settings...
nl: Weergave-instellingen configureren…

en: Clock
nl: Klok

en: Edit launcher
nl: Starter bewerken

en: Photo Frame
nl: Fotolijst

en: Control Center
nl: Configuratiecentrum

en: Users and Groups
nl: Gebruikers en groepen

en: Add or remove users and groups
nl: Gebruikers en groepen toevoegen of verwijderen

note: Virtual keyboard
en: Virtual keyboard
nl: Virtueel toetsenbord

en: Turn on-screen keyboard on or off
nl: Schermtoetsenbord in- of uitschakelen

en: Valid name
nl: Geldige naam

en: The name cannot be empty.
nl: De naam kan niet leeg zijn.

en: Valid executable
nl: Geldig uitvoerbaar bestand

en: The executable is not valid. It cannot be empty and spaces in the path must be escaped with backslash (\).
nl: Het uitvoerbare bestand is niet geldig. Het kan niet leeg zijn en spaties in het bestandpad moeten worden vervangen door een backslash (\).

en: Cannot create the launcher at this location.  Add to the desktop instead?
nl: Kan de starter niet op deze plek aanmaken. In plaats daarvan toevoegen aan het bureaublad?

en: Choose a command
nl: Kies een opdracht

en: Would you like to add this launcher to the menu also?  It will be placed in the Other category initially.
nl: Wilt u deze starter ook aan het menu toevoegen? In eerste instantie zal hij worden geplaatst in de categorie Overig.

en: Screen Locker
nl: Schermvergrendeling

en: Please type an away message for the lock screen
nl: Typ hier a.u.b. een afwezigheidsbericht voor op het vergrendelingsscherm

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Hardware
nl: Apparatuur

en: Administration
nl: Beheer

en: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet
nl: netwerk, draadloos, wifi, ethernet, breedband, internet

en: color, profile, display, printer, output
nl: kleur, profiel, beeldscherm, printer, uitvoer

en: Graphics Tablet
nl: Grafische tablet

en: wacom, digitize, tablet, graphics, calibrate, stylus
nl: wacom, digitaliseren, tablet, grafisch, calibreren, stylus

en: Fingerprints
nl: Vingerafdrukken

en: fingerprint
nl: vingerafdruk

en: firewall, block, filter, programs
nl: firewall, blokkeren, filteren, programma's

en: Languages
nl: Talen

en: language, install, foreign
nl: taal, installeren, vreemd

en: Input Method
nl: Invoermethode

en: language, install, foreign, input, method, chinese, korean, japanese, typing
nl: taal, installeren, buitenlands, invoer, methode, chinees, koreaans, japans, typen

en: info, usb, pci, gpu, bios, report, crash, system
nl: info, usb, pci, gpu, bios, rapport, vastloper, systeem

en: System Administration
nl: Systeembeheer

en: adminitration, grub, boot, system
nl: systeembeheer, grub, opstarten, systeem

en: Login Window
nl: Aanmeldvenster

en: login, lightdm, mdm, gdm, manager, user, password, startup, switch
nl: aanmelden, lightdm, mdm, gdm, beheer, gebruiker, wachtwoord, opstarten, omschakelen

en: login, lightdm, manager, settings, editor
nl: aanmelden, lightdm, beheerder, instellingen, bewerker

en: login, gdm, manager, user, startup, switch
nl: inloggen, gdm, beheerder, gebruiker, opstarten, schakelaar

en: Driver Manager
nl: Stuurprogrammabeheer

en: video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
nl: beeld, stuurprogramma, wifi, kaart, apparatuur, niet-vrij, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Nvidia Settings
nl: Instellingen voor Nvidia

en: video, driver, proprietary, nvidia, settings
nl: video, stuurprogramma, niet-vrij, nvidia, instellingen

note: Label                  Executable                  Icon Category  Keywords for filter
en: Software Sources
nl: Pakketbronnen

en: ppa, repository, package, source, download
nl: ppa, pakketbron, pakket, bron, downloaden

en: Package Management
nl: Pakketbeheer

en: update, install, repository, package, source, download
nl: bijwerken, installeren, pakketbron, pakket, bron, binnenhalen, actualisering

en: user, users, account, accounts, group, groups, password
nl: gebruiker, gebruikers, account, accounts, groep, groepen, wachtwoord

en: bluetooth, dongle, transfer, mobile
nl: bluetooth, dongel, overbrengen, mobiel

en: Manage Services and Units
nl: Diensten en eenheden beheren

en: systemd, units, services, systemctl, init
nl: systemd, eenheden, diensten, systemctl, init

en: Disks
nl: Schijven

en: disks, manage, hardware, management, hard, hdd, pendrive, format, erase, test, create, iso, ISO, disk, image
nl: schijven, beheren, apparatuur, beheer, harde, hdd, geheugenstaafje, formatteren, wissen, uitproberen, maken, iso, ISO, schijf, schijfkopie

en: Online Accounts
nl: Internetaccounts

en: ppa, repository, package, source, download, video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
nl: ppa, pakketbron, pakket, bron, binnenhalen, video, stuurprogramma, wifi, kaart, apparatuur, niet-vrij, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Back to all settings
nl: Terug naar alle instellingen

en: The group name cannot contain upper-case or space characters
nl: De groepsnaam mag geen hoofdletters of spaties bevatten

en: Change Password
nl: Wachtwoord wijzigen

en: New password
nl: Nieuw wachtwoord

en: Confirm password
nl: Wachtwoord bevestigen

en: Generate a password
nl: Een wachtwoord aanmaken

en: Your new password needs to be at least 8 characters long
nl: Uw nieuwe wachtwoord moet uit minstens acht tekens bestaan

en: Show password
nl: Wachtwoord tonen

en: An error occurred. Your password was not changed.
nl: Er is een fout opgetreden. Uw wachtwoord werd niet veranderd.

en: Change
nl: Wijzigen

en: Too short
nl: Te kort

en: Weak
nl: Zwak

en: Fair
nl: Redelijk

en: Good
nl: Goed

en: Strong
nl: Sterk

en: Standard
nl: Standaard

en: Administrator
nl: Beheerder

en: Account Type
nl: Type gebruikersaccount

en: Full Name
nl: Volledige naam

en: Invalid username
nl: Ongeldige gebruikersnaam

en: A user with the name '%s' already exists.
nl: Er bestaat al een gebruiker met de naam '%s'.

en: Users
nl: Gebruikers

en: Groups
nl: Groepen

en: Click to change the picture
nl: Klik om de afbeelding te wijzigen

en: Browse for more pictures...
nl: Verkennen voor meer afbeeldingen…

en: Click to change the name
nl: Klik om de naam te wijzigen

en: Click to change the password
nl: Klik om het wachtwoord te wijzigen

en: Click to change the groups
nl: Klik om de groepen te wijzigen

en: Picture
nl: Afbeelding

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
nl: Naam

en: Open
nl: Openen

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: No password set
nl: Geen wachtwoord ingesteld

en: Set at login
nl: Ingesteld bij aanmelden

en: This user is currently logged in
nl: Deze gebruiker is op dit moment aangemeld

en: The user's home directory is encrypted. To preserve access to the encrypted directory, only the user should change this password.
nl: De thuismap van de gebruiker is versleuteld. Om toegang tot de versleutelde map te behouden, zou alleen de gebruiker zelf dit wachtwoord moeten veranderen.

en: Are you sure you want to permanently delete %s and all the files associated with this user?
nl: Weet u zeker dat u %s en alle bestanden geassocieerd met deze gebruiker, permanent wilt verwijderen?

en: This group is set as %s's primary group
nl: Deze groep is ingesteld als de hoofdgroep van %s.

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
nl: Weet u zeker dat u %s permanent wilt verwijderen?

en: Group Name
nl: Groepsnaam

en: Previous instance
nl: Vorige instantie

en: Next instance
nl: Volgende instantie

en: More options
nl: Meer opties

en: Import from a file
nl: Invoeren vanuit een bestand

en: Export to a file
nl: Uitvoeren naar een bestand

en: Reset to defaults
nl: Terugzetten op standaardwaarden

en: Reload %s
nl: %s herladen

en: Settings for %s
nl: Instellingen voor %s

en: Select or enter file to export to
nl: Kies een bestand om naar uit te voeren of voer een bestandsnaam in

en: JSON files
nl: JSON-bestanden

en: Select a JSON file to import
nl: Kies een JSON-bestand om in te voeren

en: Cancel Job
nl: Taak afbreken

en: Do you really want to cancel this job?
nl: Weet u zeker dat u deze taak wilt afbreken?

en: Keep Printing
nl: Doorgaan met afdrukken

en: Do you really want to cancel all jobs?
nl: Weet u zeker dat u alle taken wilt afbreken?

en: Cancel All Jobs
nl: Alle taken afbreken

en: Random
nl: Willekeurig

en: Show
nl: Tonen

en: Item
nl: Element

en: Input method
nl: Invoermethode

en: Select a date
nl: Kies een datum

en: Select a time
nl: Kies een tijd

en: Hour
nl: Uur

en: Minute
nl: Minuut

en: Second
nl: Seconde

en: This applet is currently enabled
nl: Dit werkbalkhulpje is thans ingeschakeld

en: This desklet is currently enabled
nl: Deze bureaubladmini is thans ingeschakeld

en: This extension is currently enabled
nl: Deze extensie is thans ingeschakeld

en: by %s
nl: met %s

en: This is a system applet. It cannot be removed.
nl: Dit is een werkbalkhulpje van het systeem. Het kan niet worden verwijderd.

en: This is a system desklet. It cannot be removed.
nl: Dit is een bureaubladmini van het systeem. Hij kan niet worden verwijderd.

en: This is a system extension. It cannot be removed.
nl: Dit is een systeemextensie. Zij kan niet worden verwijderd.

en: This applet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
nl: Dit werkbalkhulpje bevat functie-aanroepingen die Cinnamon zouden kunnen laten vastlopen. Overweeg a.u.b. om het te verwijderen.

en: This desklet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
nl: Deze bureaubladmini bevat functie-aanroepingen die Cinnamon zouden kunnen laten vastlopen. Overweeg a.u.b. om hem te verwijderen.

en: This extension contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
nl: Deze extensie bevat functie-aanroepingen die Cinnamon zouden kunnen laten vastlopen. Indien u dat meemaakt, probeer dan a.u.b. om haar te verwijderen.

en: About
nl: Over

en: Extension %s is not compatible with your version of Cinnamon.
nl: Extensie %s is niet verenigbaar met uw versie van Cinnamon.

en: There are multiple instances enabled. Are you sure you want to remove all of them?
nl: Er zijn meerdere instanties ingeschakeld. Weet u zeker dat u hen allemaal wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to completely remove %s?
nl: Weet u zeker dat u %s volledig wilt verwijderen?

en: This will restore the default set of enabled applets. Are you sure you want to do this?
nl: Dit zal het standaardpakket ingeschakelde werkbalkhulpjes terugzetten. Weet u zeker dat u dit wilt doen?

en: This will restore the default set of enabled desklets. Are you sure you want to do this?
nl: Dit zal het standaardpakket van ingeschakelde bureaubladmini's terugzetten. Weet u zeker dat u dit wilt doen?

en: This will disable all active extensions. Are you sure you want to do this?
nl: Dit zal alle actieve extensies uitschakelen. Weet u zeker dat u dit wilt doen?

en: This will remove all actions. Are you sure you want to do this?
nl: Dit zal alle acties verwijderen. Weet u zeker dat u dit wilt doen?

en: Something went wrong while loading %s. Please make sure you are using the latest version, and then report the issue to its developer.
nl: Er is iets fout gegaan met het laden van %s. Zorg er a.u.b. eerst voor dat u de nieuwste versie gebruikt, en meld het probleem (indien nog steeds aanwezig) dan pas bij de ontwikkelaar.

en: Installed
nl: Geïnstalleerd

en: Install
nl: Installeren

en: Update
nl: Bijwerken

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Popularity
nl: Populariteit

en: Date
nl: Datum

en: Upgradable
nl: Opwaardeerbaar

en: More info
nl: Meer info

en: Refresh
nl: Verversen

en: Update all
nl: Alles bijwerken

en: %d update available | %d updates available
nl[0]: %d actualisering beschikbaar
nl[1]: %d actualiseringen beschikbaar

en: No updates available
nl: Geen actualiseringen beschikbaar

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color
nl: Klik op de kleurcodekiezer, en klik dan op elke gewenste kleur op uw scherm om die kleur te kiezen

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->appearance-menu->title
en: Options
nl: Voorkeuren

en: Remember the last layout used for each window
nl: Onthoud de laatst gebruikte indeling voor elk venster

en: Use a country flag, if available, to represent keyboard layouts
nl: Gebruik de vlag van een land, indien beschikbaar, om toetsenbordindelingen aan te duiden

en: Use the layout name, not the group name, to represent a layout
nl: Gebruik de naam van de indeling, niet de groepsnaam, om een indeling aan te duiden

en: Use upper-case when using text to represent a layout
nl: Gebruik hoofdletters bij benutting van tekst om een indeling aan te duiden

en: Shortcuts
nl: Sneltoetsen

en: Switch to next layout
nl: Naar volgende indeling overschakelen

en: Switch to previous layout
nl: Naar vorige indeling overschakelen

en: Switch to first layout
nl: Naar eerste indeling overschakelen

en: Switch to second layout
nl: Naar tweede indeling overschakelen

en: Switch to third layout
nl: Naar derde indeling overschakelen

en: Switch to fourth layout
nl: Naar vierde indeling overschakelen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->generalPage->title
en: General
nl: Algemeen

en: Pointer
nl: Aanwijzer

en: Move pointer to the next monitor
nl: Verplaats aanwijzer naar het volgende beeldscherm

en: Move pointer to the previous monitor
nl: Verplaats aanwijzer naar het vorige beeldscherm

en: Troubleshooting
nl: Probleemoplossing

en: Toggle Looking Glass
nl: Looking Glass-logboek omschakelen

en: Show the window selection screen
nl: Toon het vensterselectiescherm

en: Show the workspace selection screen
nl: Toon het werkbladselectiescherm

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
nl: Bureaublad tonen

en: Cycle through open windows
nl: Door open vensters roteren

en: Cycle backwards through open windows
nl: Achterwaarts roteren door geopende vensters

en: Cycle through windows from all workspaces
nl: Doorloop vensters van alle werkbladen

en: Cycle backwards through windows from all workspaces
nl: Doorloop vensters van alle werkbladen achterwaarts

en: Cycle through open windows of the same application
nl: Door geopende vensters van dezelfde toepassing roteren

en: Cycle backwards through open windows of the same application
nl: Achterwaarts door geopende vensters van dezelfde toepassing roteren

en: Run dialog
nl: Dialoogvenster voor uitvoeren

en: Windows
nl: Vensters

en: Positioning
nl: Positionering

en: Resize window
nl: Venstergrootte veranderen

en: Move window
nl: Venster verplaatsen

en: Center window in screen
nl: Plaats venster in midden van scherm

en: Move window to upper-right
nl: Verplaats venster naar rechtsboven

en: Move window to upper-left
nl: Verplaats venster naar linksboven

en: Move window to lower-right
nl: Verplaats venster naar rechtsonder

en: Move window to lower-left
nl: Verplaats venster naar linksonder

en: Move window to right edge
nl: Verplaats venster naar rechterrand

en: Move window to top edge
nl: Verplaats venster naar bovenste rand

en: Move window to bottom edge
nl: Verplaats venster naar onderste rand

en: Move window to left edge
nl: Verplaats venster naar linkerrand

en: Tiling and Snapping
nl: Tegelen en uitlijnen

en: Push tile left
nl: Tegel naar links duwen

en: Push tile right
nl: Tegel naar rechts duwen

en: Push tile up
nl: Tegel omhoog duwen

en: Push tile down
nl: Tegel naar onderen duwen

en: Inter-workspace
nl: Tussen-werkblad

en: Move window to new workspace
nl: Verplaats venster naar nieuw werkblad

en: Move window to left workspace
nl: Verplaats venster naar linkerwerkblad

en: Move window to right workspace
nl: Verplaats venster naar rechterwerkblad

en: Move window to workspace above
nl: Verplaats venster naar bovenliggend werkblad

en: Move window to workspace below
nl: Verplaats venster naar onderliggend werkblad

en: Move window to workspace 1
nl: Verplaats venster naar werkblad 1

en: Move window to workspace 2
nl: Verplaats venster naar werkblad 2

en: Move window to workspace 3
nl: Verplaats venster naar werkblad 3

en: Move window to workspace 4
nl: Verplaats venster naar werkblad 4

en: Move window to workspace 5
nl: Verplaats venster naar werkblad 5

en: Move window to workspace 6
nl: Verplaats venster naar werkblad 6

en: Move window to workspace 7
nl: Verplaats venster naar werkblad 7

en: Move window to workspace 8
nl: Verplaats venster naar werkblad 8

en: Move window to workspace 9
nl: Verplaats venster naar werkblad 9

en: Move window to workspace 10
nl: Verplaats venster naar werkblad 10

en: Move window to workspace 11
nl: Verplaats venster naar werkblad 11

en: Move window to workspace 12
nl: Verplaats venster naar werkblad 12

en: Inter-monitor
nl: Tussen schermen

en: Move window to left monitor
nl: Verplaats venster naar linkerscherm

en: Move window to right monitor
nl: Verplaats venster naar rechterscherm

en: Move window to monitor above
nl: Verplaats venster naar bovenstaande beeldscherm

en: Move window to monitor below
nl: Verplaats venster naar onderstaande beeldscherm

en: Maximize window
nl: Venster maximaliseren

en: Unmaximize window
nl: Venster ontmaximaliseren

en: Minimize window
nl: Venster minimaliseren

en: Close window
nl: Venster sluiten

en: Activate window menu
nl: Venstermenu activeren

en: Raise window
nl: Venster verheffen

en: Lower window
nl: Venster verlagen

en: Toggle maximization state
nl: Maximalisatiestaat omschakelen

en: Toggle fullscreen state
nl: Schermvullende staat omschakelen

en: Toggle shaded state
nl: Opgerold-staat omschakelen

en: Toggle always on top
nl: Omschakelen altijd bovenaan

en: Toggle showing window on all workspaces
nl: Schakel venstervertoning om op alle werkbladen

en: Increase opacity
nl: Ondoorzichtigheid vergroten

en: Decrease opacity
nl: Ondoorzichtigheid verminderen

en: Toggle vertical maximization
nl: Verticale maximalisatie omschakelen

en: Toggle horizontal maximization
nl: Horizontale maximalisatie omschakelen

en: Workspaces
nl: Werkbladen

en: Direct Navigation
nl: Directe navigatie

en: Switch to workspace 1
nl: Schakel over naar werkblad 1

en: Switch to workspace 2
nl: Schakel over naar werkblad 2

en: Switch to workspace 3
nl: Schakel over naar werkblad 3

en: Switch to workspace 4
nl: Schakel over naar werkblad 4

en: Switch to workspace 5
nl: Schakel over naar werkblad 5

en: Switch to workspace 6
nl: Schakel over naar werkblad 6

en: Switch to workspace 7
nl: Schakel over naar werkblad 7

en: Switch to workspace 8
nl: Schakel over naar werkblad 8

en: Switch to workspace 9
nl: Schakel over naar werkblad 9

en: Switch to workspace 10
nl: Schakel over naar werkblad 10

en: Switch to workspace 11
nl: Schakel over naar werkblad 11

en: Switch to workspace 12
nl: Schakel over naar werkblad 12

en: Switch to left workspace
nl: Schakel over naar linkerwerkblad

en: Switch to right workspace
nl: Schakel over naar rechterwerkblad

en: System
nl: Systeem

en: Switch monitor configurations
nl: Tussen beeldscherminstellingen schakelen

en: Rotate display
nl: Weergave draaien

en: Orientation Lock
nl: Oriëntatievergrendeling

en: Increase screen brightness
nl: Schermhelderheid verhogen

en: Decrease screen brightness
nl: Schermhelderheid verlagen

en: Toggle keyboard backlight
nl: Achtergrondverlichting toetsenbord omschakelen

en: Increase keyboard backlight level
nl: Achtergrondverlichtingsniveau verhogen

en: Decrease keyboard backlight level
nl: Achtergrondverlichtingsniveau verlagen

en: Toggle touchpad state
nl: Status van touchpad omschakelen

en: Turn touchpad on
nl: Touchpad aanzetten

en: Turn touchpad off
nl: Touchpad uitschakelen

en: Show power statistics
nl: Stroomstatistieken tonen

en: Screenshots and Recording
nl: Schermafdrukken en opnemen

en: Take a screenshot of an area
nl: Een schermafdruk maken van een gebied

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
nl: Kopieer de schermafdruk van een gebied naar het klembord

en: Take a screenshot
nl: Schermafdruk maken

en: Copy a screenshot to clipboard
nl: Kopieer een schermafdruk naar het klembord

en: Take a screenshot of a window
nl: Een schermafdruk maken van een venster

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
nl: Een schermafdruk van een venster naar het klembord kopiëren

en: Toggle recording desktop (must restart Cinnamon)
nl: Werkomgeving opnemen omschakelen (moet Cinnamon herstarten)

en: Log out
nl: Afmelden

en: Shut down
nl: Afsluiten

en: Lock screen
nl: Scherm vergrendelen

en: Launchers
nl: Starters

en: Launch terminal
nl: Terminalvenster starten

en: Launch help browser
nl: Hulpverkenner openen

en: Launch calculator
nl: Rekenmachine starten

en: Launch email client
nl: E-mailtoepassing starten

en: Launch web browser
nl: Webbrowser starten

en: Home folder
nl: Persoonlijke map

en: Sound and Media
nl: Geluid en media

en: Quiet Keys
nl: Stille toetsen

en: Volume mute (Quiet)
nl: Volume dempen (stil)

en: Volume down (Quiet)
nl: Volume omlaag (stil)

en: Volume up (Quiet)
nl: Volume omhoog (stil)

en: Volume mute
nl: Geluid dempen

en: Volume down
nl: Geluid zachter

en: Volume up
nl: Geluid harder

en: Mic mute
nl: Microfoon dempen

en: Launch media player
nl: Mediaspeler starten

en: Pause playback
nl: Afspelen onderbreken

en: Stop playback
nl: Afspelen stilzetten

en: Previous track
nl: Vorig nummer

en: Next track
nl: Volgend nummer

en: Eject
nl: Uitwerpen

en: Rewind
nl: Terugspoelen

en: Fast-forward
nl: Snel vooruit

en: Repeat
nl: Herhalen

en: Universal Access
nl: Toegankelijkheid

en: Zoom in
nl: Vergroten

en: Zoom out
nl: Verkleinen

en: Reset zoom
nl: Vergrotingsniveau terugzetten

en: Turn screen reader on or off
nl: Schermlezer in- of uitschakelen

en: Increase text size
nl: Verhoog tekstgrootte

en: Decrease text size
nl: Verklein tekstgrootte

en: High contrast on or off
nl: Hoog contrast aan of uit

en: Spices
nl: Specerijen

en: Instance
nl: Instantie

en: Custom Shortcuts
nl: Aangepaste sneltoetsen

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently in use by <b>%(old)s</b>.
nl: Deze toetscombinatie, <b>%(combination)s</b> is thans in gebruik bij <b>%(old)s</b>.

en: If you continue, the combination will be reassigned to <b>%(new)s</b>.
nl: Indien u doorgaat, zal de combinatie opnieuw worden toegewezen aan <b>%(new)s</b>.

en: Do you want to continue with this operation?
nl: Wilt u doorgaan met deze bewerking?

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently assigned to multiple actions.
nl: Deze toetscombinatie, <b>%(combination)s</b> is thans toegewezen aan meerdere acties

en: Choose the assignment you wish to keep. The others will be cleared.
nl: Kies de toewijzing die u wilt behouden. De andere zullen worden gewist.

note: l10n constants - get them translated here so they use Cinnamon's gettext context
en: Click to set a new accelerator key.
nl: Klik om een nieuwe sneltoets in te stellen.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
nl: Om de bewerking af te breken drukt u op Escape of klikt u opnieuw.

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
nl: Om de bestaande toetsbinding te verwijderen drukt u op Backspace.

en: unassigned
nl: niet-toegewezen

en: Pick an accelerator
nl: Kies een sneltoets

en: 
    This key combination, '<b>%s</b>' should not be used because it would become impossible to type using this key.
nl: 
    Deze toetscombinatie, '<b>%s</b>' zou niet gebruikt moeten worden omdat het onmogelijk zou worden om te tikken met deze toets.

en: Please try again using a modifier key such as Control, Alt or Super (Windows key).
nl: Probeer het a.u.b. opnieuw met een aanpassingstoets zoals Control, Alt of Super (Windowstoets).

en: Continue only if you are certain this is what you want, otherwise press cancel.
nl: Ga alleen door als u er zeker van bent dat u dit wilt; zo niet, druk op afbreken.

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Checking dependencies
nl: Afhankelijkheden controleren

en: Please install: %s
nl: Installeer a.u.b.: %s

en: _Cancel
nl: _Afbreken

en: _Open
nl: _Openen

en: Sound files
nl: Geluidsbestanden

en: Downloading images:
nl: Afbeeldingen ophalen:

en: An error occurred while trying to access the server. Please try again in a little while.
nl: Er is een fout opgetreden bij het benaderen van de server. Probeer het a.u.b. over een poosje opnieuw.

en: Something went wrong with the spices download. Please try refreshing the list again.
nl: Er ging iets mis met het binnenhalen van de specerijen. Probeer a.u.b. om de lijst opnieuw te verversen.

en: Refreshing the cache
nl: De tijdelijke opslag verversen...

en: Installing %s
nl: Bezig met installeren van %s

en: An error occurred during the installation of %s. Please report this incident to its developer.
nl: Er is een fout opgetreden bij het installeren van %s. Meld dit voorval a.u.b. bij de ontwikkelaar ervan.

en: Uninstalling %s
nl: Bezig met verwijderen van %s

en: A problem occurred while removing %s.
nl: Er is een probleem opgetreden bij het verwijderen van %s.

en: Add new entry
nl: Nieuw veld toevoegen

en: Remove selected entry
nl: Gekozen veld verwijderen

en: Edit selected entry
nl: Gekozen veld bewerken

en: Move selected entry up
nl: Gekozen veld omhoog verplaatsen

en: Move selected entry down
nl: Gekozen element omlaag verplaatsen

en: Edit entry
nl: Veld bewerken

en: Select an option
nl: Kies een optie

en: Back
nl: Vorige

en: Configure accessibility features
nl: Toegankelijkheidsfuncties instellen

en: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast
nl: vergrootglas, spraak, toegang, vergrotingsfactor, toetsen, contrast

en: Visual
nl: Visueel

note: Visual Aids
en: Visual Aids
nl: Visuele hulpmiddelen

en: High contrast
nl: Hoog contrast

en: Large text
nl: Grote letters

en: Screen reader
nl: Schermlezer

en: Configure screen reader
nl: Schermlezer instellen

note: Desktop Zoom
en: Desktop Zoom
nl: Vergrotingsfactor van werkomgeving

en: Enable zoom
nl: Vergrotingsfactor inschakelen

en: Magnification
nl: Vergroting

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Mouse wheel modifier
nl: Muiswielaanpasser

en: While this modifier is pressed, mouse scrolling will increase or decrease zoom.
nl: Wanneer deze aanpasser is ingedrukt, zal schuiven met de muis de vergrotingsfactor doen toenemen of afnemen.

en: Scroll at screen edges
nl: Schuiven bij schermranden

en: Keep cursor centered
nl: Houd aanwijzer in het midden

en: Cursor moves with contents
nl: Aanwijzer beweegt mee met de inhoud

en: Cursor pushes contents around
nl: Aanwijzer duwt inhoud rond

en: Mouse tracking mode
nl: Muisvolgmodus

en: Lens mode
nl: Lensmodus

en: Square
nl: Vierkant

en: Horizontal strip
nl: Horizontale strook

en: Vertical strip
nl: Verticale strook

en: Lens shape
nl: Lensvorm

en: Full screen
nl: Volledig scherm

en: Top half
nl: Bovenste helft

en: Bottom half
nl: Onderste helft

en: Left half
nl: Linkerhelft

en: Right half
nl: Rechterhelft

en: Screen position
nl: Schermpositie

en: Enable the on-screen keyboard
nl: Schermtoetsenbord inschakelen

en: At the bottom of the screen
nl: Onderaan op het scherm

en: At the top of the screen
nl: Bovenaan op het scherm

en: Keyboard position
nl: Toetsenbordpositie

en: A quarter of the screen
nl: Een kwart van het scherm

en: A third of the screen
nl: Een derde van het scherm

en: Keyboard size
nl: Toetsenbordgrootte

en: Show the keyboard any time something expects input
nl: Toon het toetsenbord telkens wanneer er iets is dat invoer nodig heeft

en: Show keyboard only when the user activates it
nl: Toon het toetsenbord alleen wanneer de gebruiker het activeert

en: Activation mode
nl: Activatiemodus

note: Keyboard indicators
en: Keyboard indicators
nl: Toetsenbordaanwijzers

en: Use visual indicator on Caps and Num Lock
nl: Gebruik een visuele aanwijzer voor Caps Lock en Num Lock

en: Use audio indicator on Caps and Num Lock
nl: Gebruik een geluidsaanwijzer voor Caps Lock en Num Lock

en: Sound to use Caps or Num Lock on
nl: Geluid voor aanzetten Caps Lock of Num Lock

en: Sound to use Caps or Num Lock off
nl: Geluid voor uitschakelen Caps Lock of Num Lock

en: Event feedback (required for typing assistance alerts)
nl: Terugkoppeling voor gebeurtenissen (vereist voor tikassistentiewaarschuwingen)

en: Enable visual alerts
nl: Visuele waarschuwingen inschakelen

en: Flash the entire monitor
nl: Hele beeldscherm laten opflitsen

en: Flash the active window
nl: Actieve venster laten opflitsen

en: Visual style
nl: Visuele stijl

en: Enable audio alerts
nl: Geluidswaarschuwingen inschakelen

en: Sound to use for window alerts
nl: Geluid om te gebruiken voor vensterwaarschuwingen

en: Typing assistance
nl: Tikhulp

note: Stickykeys
en: Sticky keys
nl: Plaktoetsen

en: Treat a sequence of modifier keys as a combination
nl: Behandel een opeenvolging van aanpassingstoetsen als een combinatie

en: Disable if two modifiers are pressed together
nl: Uitschakelen wanneer twee aanpassingstoetsen tegelijk worden ingedrukt

en: Alert when a modifier key is pressed
nl: Waarschuw wanneer er een aanpassingstoets wordt ingedrukt

note: Slowkeys
en: Slow keys
nl: Trage Toetsen

en: Put a delay between when a key is pressed and when it is accepted
nl: Voeg een vertraging toe tussen het indrukken van een toets en de aanvaarding daarvan

en: Alert when a key is pressed
nl: Waarschuw wanneer er een toets wordt ingedrukt

en: Alert when a key is accepted
nl: Waarschuw wanneer er een toets wordt aanvaard

en: Alert when a key is rejected
nl: Waarschuw wanneer er een toets wordt afgewezen

en: Acceptance delay
nl: Aanvaardingsvertraging

en: Short
nl: Kort

en: Long
nl: Lang

note: Bouncekeys
en: Bounce keys
nl: Kaatstoetsen

en: Ignore fast duplicate keypresses
nl: Negeer snel opeenvolgende aanslagen van dezelfde toets

note: Mousekeys
en: Mouse keys
nl: Muistoetsen

en: Control the pointer using the keypad
nl: Bestuur de muispijl met het numerieke gedeelte van het toetsenbord

en: Initial delay
nl: Aanvankelijke vertraging

en: Shorter
nl: Korter

en: Longer
nl: Langer

en: Acceleration time
nl: Versnellingstijd

en: Maximum speed
nl: Maximale snelheid

en: Slower
nl: Langzamer

en: Faster
nl: Sneller

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
nl: Veroorzaak een tweede klik door de primaire knop ingedrukt te houden

en: Trigger a click when the pointer hovers
nl: Veroorzaak een klik als de muispijl op één plek blijft zweven

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
nl: Vertraging

en: Motion threshold
nl: Bewegingsdrempel

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Small
nl: Klein

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Large
nl: Groot

en: Manage your actions
nl: Uw acties beheren

en: action
nl: actie

en: Actions
nl: Acties

en: Manage
nl: Beheren

en: Download
nl: Ophalen

en: Layout
nl: Indeling

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Installed actions
nl: Geïnstalleerde acties

en: Remove all
nl: Alles verwijderen

en: Manage Cinnamon applets
nl: Werkbalkhulpjes van Cinnamon beheren

en: You can remove specific instances in panel edit mode via the context menu.
nl: Via het contextmenu kunt u specifieke toepassingen verwijderen in de bewerkingsmodus voor de werkbalk.

en: applet
nl: werkbalkhulpje

en: Installed applets
nl: Geïnstalleerde werkbalkhulpjes

en: Reset all
nl: Alles terugzetten op standaard

en: Previous Panel
nl: Vorige werkbalk

en: Next Panel
nl: Volgende werkbalk

en: Solid color
nl: Effen kleur

en: Horizontal gradient
nl: Horizontaal kleurverloop

en: Vertical gradient
nl: Verticaal kleurverloop

en: No picture
nl: Geen afbeelding

en: Mosaic
nl: Mozaïek

en: Centered
nl: Gecentreerd

en: Scaled
nl: Geschaald

en: Stretched
nl: Uitgerekt

en: Spanned
nl: Omspannend

en: Background color
nl: Achtergrondkleur

en: Change your desktop's background
nl: Verander de achtergrond van uw bureaublad

en: background, picture, slideshow
nl: achtergrond, foto, diavoorstelling

en: Backgrounds
nl: Achtergronden

en: Add Folder
nl: Map toevoegen

en: Add new folder
nl: Nieuwe map toevoegen

en: Remove selected folder
nl: Gekozen map verwijderen

en: Play backgrounds as a slideshow
nl: Achtergronden afspelen als een diavertoning

en: minutes
nl: minuten

en: Play images in random order
nl: Afbeeldingen afspelen in willekeurige volgorde

en: Picture aspect
nl: Fotoverhouding

en: Manage date and time settings
nl: Instellingen voor datum en tijd beheren

en: time, date, calendar, format, network, sync
nl: tijd, datum, kalender, bestandtype, netwerk, synchroniseren

en: Date & Time
nl: Datum en tijd

en: Date and Time
nl: Datum en tijd

en: Network time
nl: Netwerktijd

en: Manually set date and time
nl: Datum en tijd handmatig instellen

en: Format
nl: Opmaak

en: Use 24h clock
nl: 24-uursklok gebruiken

en: Display the date
nl: De datum weergeven

en: Display seconds
nl: Seconden weergeven

en: Use locale default
nl: Gebruik de standaard voor uw regionale instelling

en: Sunday
nl: Zondag

en: Monday
nl: Maandag

en: First day of week
nl: Eerste dag van de week

en: Region
nl: Regio

en: City
nl: Plaats

en: Africa
nl: Afrika

en: America
nl: Amerika

en: Antarctica
nl: Zuidpool

en: Arctic
nl: Noordpool

en: Asia
nl: Azië

en: Atlantic Ocean
nl: Atlantische Oceaan

en: Australia
nl: Australië

en: Europe
nl: Europa

en: Indian Ocean
nl: Indische Oceaan

en: Pacific Ocean
nl: Stille Oceaan

en: USA
nl: VS

en: Office
nl: Kantoor

en: Mail
nl: E-mail

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-music->description
en: Music
nl: Muziek

en: Photos
nl: Foto's

en: Word
nl: Tekstdocument

en: Spreadsheet
nl: Rekenblad

en: Source Code
nl: Broncode

en: File Manager
nl: Bestandbeheerder

en: Plain Text
nl: Platte tekst

en: Audio CD
nl: Audio-cd

en: Select an application for audio CDs
nl: Kies een toepassing voor audio-cd's

en: Video DVD
nl: Video-dvd

en: Select an application for video DVDs
nl: Kies een toepassing voor video-dvd's

en: Music player
nl: Muziekspeler

en: Select an application to run when a music player is connected
nl: Kies de te starten toepassing wanneer er een muziekspeler wordt aangesloten

en: Select an application to run when a camera is connected
nl: Kies de te starten toepassing wanneer er een camera wordt aangesloten

en: Software
nl: Programmatuur

en: Select an application for software CDs
nl: Kies een toepassing voor cd's met programmatuur

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info strings, just here to fix capitalization of the English originals. If the shared-mime-info translation works for your language, simply leave these untranslated.
en: Audio DVD
nl: Audio-dvd

en: Blank Blu-ray disc
nl: Lege Blu-ray-schijf

en: Blank CD disc
nl: Lege CD-schijf

en: Blank DVD disc
nl: Lege DVD-schijf

en: Blank HD DVD disc
nl: Lege HD-DVD-schijf

en: Blu-ray video disc
nl: Blu-ray-videoschijf

en: E-book reader
nl: E-booklezer

en: HD DVD video disc
nl: Hd-dvd-videoschijf

en: Picture CD
nl: Foto-cd

en: Super Video CD
nl: Super-video-cd

en: Video CD
nl: Video-cd

en: Windows software
nl: Windows-programmatuur

en: OSTree Software Updates
nl: Programmatuuractualiseringen voor OSTree

en: Command-line option for your terminal to execute a passed-in command.
nl: Opdrachtregeloptie voor uw terminal om een ingevoerde opdracht uit te voeren.

en: Ask what to do
nl: Vragen wat te doen

en: Open folder
nl: Map openen

en: Do nothing
nl: Niets doen

en: Other Media
nl: Andere media

en: Select how other media should be handled
nl: Kies hoe er met andere media omgegaan moet worden

en: _Action:
nl: _Actie:

en: Preferred Applications
nl: Voorkeurstoepassingen

en: media, defaults, applications, programs, removable, browser, email, calendar, music, videos, photos, images, cd, autoplay, favorite, apps
nl: media, standaarden, toepassingen, programma's, verwijderbaar, webbrowser, email, kalender, muziek, video's, foto's, afbeeldingen, CD, automatisch afspelen, favoriet

en: Preferred applications
nl: Voorkeurstoepassingen

en: Calculator
nl: Rekenmachine

en: Terminal
nl: Terminalvenster

en: Arguments
nl: Parameters

en: Removable media
nl: Verwijderbare media

en: Prompt or start programs on media insertion
nl: Start programma of vraag om programma bij het inbrengen van media

note: FIXMEEEEEEEE??
en: _Other Media...
nl: _Andere media…

en: Manage your Cinnamon desklets
nl: Beheer uw bureaubladmini's voor Cinnamon

en: You can remove specific instances from the desktop via that desklet's context menu
nl: U kunt specifieke instanties verwijderen van het bureaublad via het contextmenu van de betreffende bureaubladmini

en: desklet, desktop, slideshow
nl: bureaubladmini, bureaublad, diapresentatie

en: Desklets
nl: Bureaubladmini's

en: General Settings
nl: Algemene instellingen

en: General Desklets Settings
nl: Algemene instellingen voor bureaubladmini's

en: No decoration
nl: Geen versiering

en: Border only
nl: Alleen rand

en: Border and header
nl: Rand en kop

en: Decoration of desklets
nl: Versiering van bureaubladmini's

en: Note: Some desklets require the border/header to be always present
nl: Opmerking: sommige bureaubladmini's vereisen dat de rand/kop altijd aanwezig is

en: Such requirements override the settings selected here
nl: Zulke vereisten gaan boven de instellingen die hier gekozen worden

en: Snap desklets to grid
nl: Zet bureaubladmini's in een raster

en: Width of desklet snap grid
nl: Breedte van raster voor bureaubladmini's

en: Lock desklets in their current position
nl: Bureaubladmini's vergrendelen op hun huidige posities

en: Installed desklets
nl: Geïnstalleerde bureaubladmini's

en: Manage your desktop icons
nl: Uw bureaubladpictogrammen beheren

en: desktop, home, button, trash
nl: bureaublad, persoonlijke map, knop, prullenbak

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-desktop->description
en: Desktop
nl: Bureaublad

en: Manage display settings
nl: Scherminstellingen beheren

en: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd
nl: beeldscherm, scherm, monitor, indeling, resolutie, tweevoudig, lcd

en: Disable automatic screen rotation
nl: Schakel automatische schermdraaiing uit

en: Select this option to disable automatic screen rotation on hardware equipped with supported accelerometers.
nl: Kies deze optie om automatische schermdraaiing uit te schakelen op apparatuur die uitgerust is met ondersteunde versnellingsmeters.

en: Enable fractional scaling controls (experimental)
nl: Fractionele schaalknoppen inschakelen (experimenteel)

en: Select this option to display additional layout controls for per-monitor scaling.
nl: Kies deze optie om extra indelingsknoppen te tonen voor schalen per beeldscherm.

en: Scale content up
nl: Inhoud vergroten

en: Scale content down
nl: Inhoud verkleinen

en: Fractional scaling mode
nl: Fractionele schaalmodus

en: Control Cinnamon visual effects.
nl: Visuele effecten van Cinnamon beheren

en: effects, window
nl: effecten, venster

en: Effects
nl: Effecten

en: Desktop and window effects
nl: Bureaublad- en venstereffecten

en: Effects on dialog boxes
nl: Effecten bij dialoogvensters

en: Effects on menus
nl: Effecten op menu's

en: Session startup animation
nl: Opstartanimatie voor sessie

en: Fade effect on Cinnamon scrollboxes (like the Menu application list)
nl: Vervagingseffect bij schuifvensters van Cinnamon (zoals de toepassingenlijst in het menu)

en: Window effects
nl: Venstereffecten

note: MAPPING WINDOWS CLOSING WINDOWS MINIMIZING WINDOWS grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- grouped-windo
en: None
nl: Geen

en: Traditional
nl: Traditioneel

en: Fly
nl: Vliegen

en: New windows or unminimizing existing ones
nl: Nieuwe vensters of bestaande vensters ontminimaliseren

en: Closing windows
nl: Vensters sluiten

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
nl: Vervagen

en: Minimizing windows
nl: Vensters minimaliseren

note: MAXIMIZING/TILING WINDOWS
en: Resizing and tiling windows
nl: Herschalen en tegelen van vensters

en: Window animation speed
nl: Snelheid van vensteranimatie

en: Manage your Cinnamon extensions
nl: Uw Cinnamon-extensies beheren

en: extension, addon
nl: extensie, toevoeging

en: Extensions
nl: Extensies

en: Installed extensions
nl: Geïnstalleerde extensies

en: Disable all
nl: Alles uitschakelen

en: Configure system fonts
nl: Systeemlettertypen instellen

en: font, size, small, large
nl: lettertype, grootte, klein, groot

en: Font Selection
nl: Lettertypeselectie

en: Default font
nl: Standaardlettertype

en: Desktop font
nl: Bureaubladlettertype

en: Document font
nl: Documentlettertype

en: Monospace font
nl: Vaste breedte-lettertype

en: Window title font
nl: Lettertype voor venstertitel

en: Font Settings
nl: Lettertype-instellingen

en: Grayscale
nl: Grijswaarden

en: Slight
nl: Licht

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Medium
nl: Gemiddeld

en: Full
nl: Volledig

en: Vertical RGB
nl: Verticaal RGB

en: Vertical BGR
nl: Verticaal BGR

en: Text scaling factor
nl: Schalingsfactor tekst

en: Hinting
nl: Vormsuggesties

en: Hinting allows for producing clear, legible text on screen.
nl: Vormsuggesties zorgt voor mooie, duidelijk leesbare tekst op uw scherm.

en: Antialiasing
nl: Antikartelvorming

en: Antialiasing makes on screen text smoother and easier to read
nl: Antikartelvorming maakt letters afgeronder en makkelijker leesbaar op uw scherm

en: RGBA Order
nl: RGBA-volgorde

en: The order of subpixel elements on an LCD screen, only used when antialiasing is set to 'rgba'
nl: De volgorde van subbeeldpunt-elementen op een LCD-scherm, alleen in gebruik wanneer antikartelvorming is ingesteld op 'rgba'

en: Miscellaneous Cinnamon preferences
nl: Verschillende Cinnamonvoorkeuren

en: logging, click
nl: logboek bijhouden, klik

en: Compositor Options
nl: Opties voor beeldcompositie

en: Disable compositing for full-screen windows
nl: Beeldcompositie uitschakelen voor schermvullende vensters

en: Select this option to let full-screen applications skip the compositing manager and run at maximum speed. Unselect it if you're experiencing screen-tearing in full screen mode.
nl: Kies deze optie om schermvullende toepassingen zonder beeldcompositie te draaien, waardoor ze op maximale snelheid kunnen draaien. Schakel deze optie uit als u beeldoverlapping ziet in schermvullende modus.

en: Miscellaneous Options
nl: Verschillende opties

en: Enable timer when logging out or shutting down
nl: Aftelklok inschakelen bij afmelden of afsluiten

en: Timer delay
nl: Vertraging voor aftelklok

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->units
en: seconds
nl: seconden

en: Memory limit
nl: Geheugenlimiet

en: Restart Cinnamon when it uses too much memory
nl: Herstart Cinnamon wanneer die te veel geheugen gebruikt

en: Check frequency
nl: Frequentie controleren

en: Make window fullscreen
nl: Maak venster schermvullend

en: Exit window fullscreen
nl: Beëindig schermvullend venster

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Play / Pause
nl: Spelen / Onderbreken omschakelen

en: Zoom desktop in
nl: Bureaublad vergroten

en: Zoom desktop out
nl: Bureaublad verkleinen

en: Run a command
nl: Een opdracht uitvoeren

en: Trigger at gesture start
nl: Oproepen bij begin van gebaar

en: Trigger at gesture end
nl: Oproepen bij einde van gebaar

en: Manage touch gestures
nl: Aanraakgebaren beheren

en: gesture, swipe, pinch, touch
nl: gebaar, vegen, knijpen, aanraken

en: Gestures
nl: Gebaren

en: Check again
nl: Nogmaals nakijken

en: Swipe
nl: Vegen

en: Swipe with 2 fingers
nl: Vegen met twee vingers

en: Touchscreen only
nl: Alleen aanraakscherm

en: Swipe with 3 fingers
nl: Vegen met drie vingers

en: Swipe with 4 fingers
nl: Vegen met vier vingers

en: Swipe with 5 fingers
nl: Vegen met vijf vingers

en: Pinch
nl: Knijpen

en: Pinch with %d fingers
nl: Knijpen met %d vingers

en: Pinch with 5 fingers
nl: Knijpen met vijf vingers

en: Tap
nl: Tikken

en: Enable gestures
nl: Gebaren inschakelen

en: Activation thresholds
nl: Activatiedrempels

en: In percentage of the touch surface
nl: In percentage van het aanraakoppervlakte

en: The touchegg package must be installed for gesture support.
nl: Voor gebarenondersteuning moet het pakket touchegg zijn geïnstalleerd.

en: Gestures are disabled
nl: Gebaren zijn uitgeschakeld

en: The Touchegg service is not running
nl: De Touchegg-dienst is niet actief

en: Up
nl: Omhoog

en: Down
nl: Omlaag

en: In
nl: Binnen

en: Out
nl: Buiten

en: Tap with %d fingers
nl: Tikken met %d vingers

en: Enter a command
nl: Voer een opdracht in

en: Sensitivity
nl: Gevoeligheid

en: Less
nl: Minder

en: Manage hotcorner settings
nl: Instellingen voor actieve hoeken beheren

en: hotcorner, overview, scale, expo
nl: actieve hoek, overzicht, schalen, expo

en: Hot Corners
nl: Actieve hoeken

en: Allow hot corners in fullscreen.
nl: Actieve hoeken toestaan bij schermvullend.

en: Show all workspaces
nl: Alle werkbladen tonen

note: Expo
en: Show all windows
nl: Alle vensters tonen

en: Enable this corner
nl: Deze hoek inschakelen

en: Type a command...
nl: Tik een opdracht...

en: Activation delay (ms)
nl: Activatievertraging (ms)

en: Unknown size
nl: Onbekende grootte

en: Unknown CPU
nl: Onbekende CPU

en: Operating System
nl: Besturingssysteem

en: Cinnamon Version
nl: Versie van Cinnamon

en: Kernel
nl: Systeemkern

en: Memory
nl: Geheugen

en: Hard Drives
nl: Harde schijven

en: Hard Drive
nl: Harde schijf

en: Graphics Card
nl: Grafische kaart

en: Display Server
nl: Weergaveserver

en: Display system information
nl: Systeeminformatie weergeven

en: system, information, details, graphic, sound, kernel, version, about
nl: systeem, informatie, details, grafisch, geluid, systeemkern, versie, info

en: System Info
nl: Systeeminformatie

en: Upload system information
nl: Stuur systeeminformatie op

en: No personal information included
nl: Bevat geen persoonlijke informatie

en: Copy to clipboard
nl: Kopiëren naar klembord

en: Manage keyboard settings and shortcuts
nl: Toetsenbordinstellingen en sneltoetsen beheren

en: keyboard, shortcut, hotkey
nl: toetsenbord, sneltoets, actieve toets

en: Key repeat
nl: Toetsherhaling

en: Typing
nl: Typen

en: Enable key repeat
nl: Toetsherhaling inschakelen

en: Repeat delay:
nl: Herhalingsvertraging:

en: Repeat speed:
nl: Herhalingssnelheid:

en: Slow
nl: Langzaam

en: Fast
nl: Snel

en: Text cursor
nl: Tekstaanwijzer

en: Text cursor blinks
nl: Tekstaanwijzer knippert

en: Blink speed:
nl: Knippersnelheid:

en: To edit a keyboard binding, click it and press the new keys, or press backspace to clear it.
nl: Om een sneltoetsbinding te bewerken, klikt u erop en drukt u de nieuwe toetsen in, of u drukt op Backspace om hem te wissen.

note: Text entry search field
en: Type to search shortcuts
nl: Tik in om sneltoetsen te zoeken

en: Press Escape to cancel the search.
nl: Druk op Escape om de zoektocht af te breken

en: Click to search by accelerator
nl: Klik om te zoeken op sneltoets

en: Bindings
nl: Bindingen

en: Add custom shortcut
nl: Voeg aangepaste sneltoets toe

en: Remove custom shortcut
nl: Aangepaste sneltoets verwijderen

en: Categories
nl: Categorieën

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
nl: Sneltoetsen toetsenbord

en: Keyboard bindings
nl: Toetsenbordbindingen

en: Layouts
nl: Indelingen

en: XKB Options
nl: Opties voor XKB

en: Reset to default
nl: Terugzetten op standaardinstellingen

en: Select a file
nl: Kies een bestand

en: Control mouse and touchpad settings
nl: Muis- en touchpadinstellingen beheren

en: mouse, touchpad, synaptic, double-click
nl: muis, touchpad, aanraakveld, dubbelklik

en: Mouse and Touchpad
nl: Muis en touchpad

en: Left handed (mouse buttons inverted)
nl: Linkshandig (omgedraaide muisknoppen)

en: Reverse scrolling direction
nl: Schuifrichting omdraaien

en: Show position of pointer when the Control key is pressed
nl: Toon positie van muispijl wanneer de Controltoets wordt ingedrukt

en: Emulate middle click by clicking both left and right buttons
nl: Boots middelklik na wanneer zowel de linker- als de rechtermuisknop zijn ingedrukt

en: Paste the current selection when middle-click is pressed
nl: Plak de huidige keuze wanneer middelklik wordt ingedrukt

en: Drag-and-drop threshold
nl: Drempel voor 'slepen en laten vallen'

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->units settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner-number->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->units
en: pixels
nl: beeldpunten

en: Pointer size and speed
nl: Grootte en snelheid van muispijl

en: Size
nl: Grootte

en: Smaller
nl: Kleiner

en: Larger
nl: Groter

en: Speed
nl: Snelheid

en: Device default
nl: Standaard van apparaat

en: Adaptive
nl: Adaptief

en: Acceleration
nl: Versnelling

en: Double-Click timeout
nl: Afteltijd voor dubbelklikken

en: Timeout
nl: Afteltijd

en: Double-click test
nl: Dubbelklikken uitproberen

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Disabled when a mouse is attached
nl: Uitgeschakeld wanneer er een muis is verbonden

en: Touchpad is
nl: Aanraakveld is

en: Tap to click
nl: Tik om te klikken

en: Disable touchpad while typing
nl: Touchpad uitschakelen tijdens het typen

en: Default device behavior
nl: Standaardgedrag van apparaat

en: Virtual button areas along bottom of touchpad
nl: Virtuele knopgebieden langs de onderkant van het aanraakveld

en: Use multiple fingers for right and middle click
nl: Gebruik meerdere vingers voor rechter- en middelklik

en: Click actions
nl: Klikacties

en: Scrolling
nl: Schuiven

en: Success!
nl: Gelukt!

en: Two-finger scrolling
nl: Schuiven met twee vingers

en: Edge scrolling
nl: Schuiven langs de rand

en: Scrolling method
nl: Schuifmethode

en: Reduce exposure to blue light
nl: Blootstelling aan blauw licht verminderen

en: redshift, color, blue, light, filter, temperature
nl: redshift, kleur, blauw, licht, filter, temperatuur

note: nightlight@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Night Light
nl: Nachtlicht

en: Enable night light
nl: Nachtlicht inschakelen

en: This feature makes the screen color warmer in the evening and during the night. By reducing blue light, it can prevent eye strain, headaches and improve sleep quality.
nl: Deze functie maakt de schermkleur warmer in de avond en nacht. Het reduceren van blauw licht vermindert oogbelasting en hoofdpijn en verbetert slaapkwaliteit.

en: Color temperature
nl: Kleurtemperatuur

en: Click to preview
nl: Klik voor een voorbeeld

en: Automatic
nl: Automatisch

en: Specify start and end times
nl: Geef begin- en eindtijdstippen op

en: Always on
nl: Altijd aan

en: Schedule
nl: Rooster

en: to
nl: tot

en: Primary monitor
nl: Primair beeldscherm

en: Active monitor
nl: Actief beeldscherm

en: The monitor specified below
nl: Het hieronder vermelde beeldscherm

en: Notification preferences
nl: Meldingsvoorkeuren

en: notifications
nl: meldingen

en: Notification settings
nl: Instellingen voor meldingen

en: Enable notifications
nl: Meldingen inschakelen

en: Remove notifications after their timeout is reached
nl: Verwijder meldingen nadat hun afteltijd is bereikt

en: Show notifications on the bottom side of the screen
nl: Toon meldingen aan de onderkant van het scherm

en: Monitor to use for displaying notifications
nl: Te gebruiken beeldscherm voor het tonen van meldingen

en: Display notifications over fullscreen windows
nl: Meldingen tonen over schermvullende vensters heen

en: Notification duration
nl: Duur van melding

en: Display a test notification
nl: Toon een proefmelding

en: Media keys OSD
nl: Mediatoetsen OSD

en: Show media keys OSD
nl: Toon OSD van mediatoetsen

en: This is a test notification
nl: Dit is een proefmelding

en: Center Zone
nl: Centrale zone

en: Panel height:
nl: Werkbalkhoogte:

en: Left Zone
nl: Linkerzone

en: Right Zone
nl: Rechterzone

en: Panel width:
nl: Werkbalkbreedte:

en: Top Zone
nl: Bovenste zone

en: Bottom Zone
nl: Onderste zone

en: Panel Visibility
nl: Zichtbaarheid van werkbalk

en: Auto hide panel
nl: Werkbalk automatisch verbergen

en: Always show panel
nl: Werkbalk altijd tonen

en: Intelligently hide panel
nl: Werkbalk slim verbergen

en: Auto-hide panel
nl: Werkbalk automatisch verbergen

en: Show delay
nl: Vertraging voor tonen

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units
en: milliseconds
nl: milliseconden

en: Hide delay
nl: Vertraging voor verbergen

en: Customize
nl: Aanpassen

en: Panel appearance
nl: Werkbalkuiterlijk

en: Allow theme to determine font size
nl: Sta thema toe om grootte van lettertype te bepalen

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->font-size->description
en: Font size
nl: Lettergrootte

en: Scale to panel size exactly
nl: Precies schalen naar werkbalkgrootte

en: Scale to panel size optimally
nl: Optimaal schalen naar werkbalkgrootte

en: Colored icon size
nl: Grootte van gekleurde pictogrammen

en: Symbolic icon size
nl: Grootte van symbolische pictogrammen

en: Manage Cinnamon panel settings
nl: Werkbalkinstellingen van Cinnamon beheren

en: panel, height, bottom, top, autohide, size, layout
nl: werkbalk, hoogte, onderaan, bovenaan, automatisch verbergen, grootte, indeling

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->behavior-panel->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->appearance-panel->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title
en: Panel
nl: Werkbalk

en: Previous panel
nl: Vorige werkbalk

en: Next panel
nl: Volgende werkbalk

en: General Panel Options
nl: Algemene werkbalkopties

en: Add new panel
nl: Nieuwe werkbalk toevoegen

en: Allow the pointer to pass through the edges of panels
nl: Sta de muispijl toe om door de randen van werkbalken heen te gaan

en: Shut down immediately
nl: Meteen afsluiten

en: 5%
nl: 5 %

en: 10%
nl: 10 %

en: 30%
nl: 30 %

en: 50%
nl: 50 %

en: 75%
nl: 75 %

en: 30 seconds
nl: 30 seconden

en: 60 seconds
nl: 60 seconden

en: 90 seconds
nl: 90 seconden

en: 2 minutes
nl: 2 minuten

en: 5 minutes
nl: 5 minuten

en: 10 minutes
nl: 10 minuten

en: 15 minutes
nl: 15 minuten

en: 30 minutes
nl: 30 minuten

en: 45 minutes
nl: 45 minuten

en: 1 hour
nl: 1 uur

en: 2 hours
nl: 2 uren

en: 3 hours
nl: 3 uren

en: Never
nl: Nooit

en: Unknown time
nl: Onbekende tijd

en: hours
nl: uren

en: Manage power settings
nl: Energie-instellingen beheren

en: power, suspend, hibernate, laptop, desktop, brightness, screensaver
nl: energie, pauzestand, slaapstand, laptop, bureaucomputer, helderheid, schermbeveiliging

en: Power Management
nl: Energiebeheer

en: Power options
nl: Energie-opties

en: On A/C power
nl: Op netstroom

en: On battery power
nl: Op accustroom

en: Turn off the screen when inactive for
nl: Scherm uitzetten wanneer inactief gedurende

en: Suspend when inactive for
nl: Pauzestand inschakelen wanneer inactief gedurende

en: When the lid is closed
nl: Als het deksel wordt dichtgeklapt

en: Extra options
nl: Extra opties

en: When the power button is pressed
nl: Wanneer de stroomknop wordt ingedrukt

en: Perform lid-closed action even with external monitors attached
nl: Voer de actie bij sluiten van deksel ook uit wanneer er externe beeldschermen zijn aangesloten

en: When the battery is critically low
nl: Wanneer de acculading kritiek laag is

en: Enable Hybrid Sleep
nl: Hybride slaapstand inschakelen

en: Replaces Suspend with Hybrid Sleep
nl: Vervangt pauzestand door hybride slaapstand

en: Enable Hibernate after suspend
nl: Slaapstand na pauzestand inschakelen

en: First suspend the machine and hibernate it after a certain amount of time.
nl: Breng de machine eerst in pauzestand en na een bepaalde tijd in slaapstand.

en: Power mode controls the power usage of your computer. It can impact performance, battery life and fan noise.
nl: Energiemodus beheert het stroomverbruik van uw computer. Hij kan effect hebben op prestaties, accuduur en ventilatorlawaai.

en: Power
nl: Stroom

en: Batteries
nl: Accu's

en: Screen brightness
nl: Schermhelderheid

en: On battery, dim screen when inactive
nl: Op accu, verlaag schermhelderheid wanneer inactief

en: Brightness level when inactive
nl: Helderheidsniveau wanneer inactief

en: Dim screen after inactive for
nl: Verlaag schermhelderheid na inactiviteit gedurende

en: Backlight brightness
nl: Helderheid van achtergrondverlichting

en: Devices
nl: Apparaten

en: Low battery notifications
nl: Meldingen bij lage acculading

en: For wireless keyboard
nl: Voor draadloos toetsenbord

en: For wireless mouse
nl: Voor draadloze muis

en: For other connected devices
nl: Voor andere verbonden apparaten

en: Caution low UPS, %s remaining
nl: Waarschuwing: UPS-lading laag, %s over

en: Using UPS power - %s remaining
nl: Gebruikt UPS-stroom, - %s over

en: Caution low UPS
nl: Opgepast: lage UPS-lading

en: Using UPS power
nl: Op UPS-stroom

en: Charging - %s until fully charged
nl: Bezig met opladen - %s tot volledig opgeladen

en: Caution low battery, %s remaining
nl: Waarschuwing: acculading laag, %s over

en: Using battery power - %s remaining
nl: Op accustroom - %s over

en: Not discharging
nl: Niet aan het ontladen

en: Charging - fully charged
nl: Opladen - volledig opgeladen

en: Empty
nl: Leeg

en: Battery
nl: Accu

en: Uninterruptible power supply
nl: Onderbrekingsvrije voeding

en: Wireless mouse
nl: Draadloze muis

en: Wireless Keyboard
nl: Draadloos toetsenbord

en: Personal digital assistant
nl: Persoonlijke digitale assistent

en: Cellphone
nl: Mobiele telefoon

en: Ask
nl: Vragen

en: Power mode
nl: Energiemodus

en: Cinnamon privacy settings
nl: Instellingen van Cinnamon inzake privéleven

en: privacy, recent, gtk, private
nl: privéleven, onlangs, gtk, privé

en: Privacy
nl: Privéleven

en: Remember recently accessed files
nl: Onlangs gebruikte bestanden onthouden

en: Recent files
nl: Onlangs gebruikte bestanden

en: Never forget old files
nl: Oude bestanden nooit vergeten

en: Number of days to remember old files
nl: Aantal dagen om oude bestanden te onthouden

en: Internet connectivity
nl: Internetverbinding

en: Check connectivity
nl: Internetverbinding nakijken

en: Check that network connections can reach the Internet. This makes it possible to detect captive portals, but also generates periodic network traffic.
nl: Controleer of netwerkverbindingen het internet kunnen bereiken. Dit maakt het mogelijk om webportalen te vinden, maar genereert ook periodiek netwerkverkeer.

en: Lock immediately
nl: Onmiddellijk vergrendelen

en: 2 seconds
nl: 2 seconden

en: 5 seconds
nl: 5 seconden

en: 10 seconds
nl: 10 seconden

en: 15 seconds
nl: 15 seconden

en: 1 minute
nl: 1 minuut

en: 3 minutes
nl: 3 minuten

en: Manage screen lock settings
nl: Instellingen voor schermvergrendeling beheren

en: screensaver, lock, away, message
nl: schermbeveiliging, vergrendelen, weg, boodschap

en: Screensaver
nl: Schermbeveiliging

en: Screensaver settings
nl: Instellingen van de schermbeveiliging

en: Delay before starting the screensaver
nl: Vertraging voordat de schermbeveiliging wordt gestart

en: This option defines the amount of time to wait before starting the screensaver, when the computer is not being used
nl: Deze optie bepaalt de hoeveelheid tijd gedurende welke wordt gewacht voordat de schermbeveiliging wordt gestart, wanneer de computer niet wordt gebruikt

en: Lock settings
nl: Instellingen voor vergrendelen

en: Lock the computer when put to sleep
nl: Vergrendel de computer bij actief worden van slaapstand

en: Enable this option to require a password when the computer wakes up from suspend
nl: Schakel deze optie in om een wachtwoord te vereisen wanneer de computer ontwaakt uit pauzestand

en: Lock the computer after the screensaver starts
nl: Vergrendel de computer nadat de schermbeveiliging start

en: Enable this option to require a password when the screen turns itself off, or when the screensaver activates after a period of inactivity
nl: Schakel deze optie in om een wachtwoord te vergen wanneer het scherm zichzelf uitschakelt, of wanneer de schermbeveiliging actief wordt na een periode van inactiviteit

en: Delay before locking
nl: Vertraging voor vergrendeling

en: This option defines the amount of time to wait before locking the screen, after showing the screensaver or after turning off the screen
nl: Deze optie bepaalt de hoeveelheid wachttijd voordat het scherm wordt vergrendeld, na het tonen van de schermbeveiliging of na het uitschakelen van het scherm

en: Always show the clock
nl: Toon de klok altijd

en: Show the clock on the wallpaper instead of just on the unlock screen
nl: Toon de klok op de bureaubladachtergrond in plaats van slechts op het vergrendelingsscherm

en: Use a custom date and time format
nl: Gebruik een aangepaste notatie voor datum en tijd

en: Time Format
nl: Tijdnotatie

en: Date Format:
nl: Datumnotatie:

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->description
en: Show information on date format syntax
nl: Informatie tonen over de syntax van datumopmaak

en: Time Font
nl: Tijdlettertype

en: Date Font
nl: Datumlettertype

en: Away message
nl: Afwezigheidsboodschap

en: Show this message when the screen is locked
nl: Toon deze boodschap wanneer het scherm vergrendeld is

en: This is the default message displayed on your lock screen
nl: Dit is de standaardboodschap die op uw vergrendelingsscherm wordt getoond

en: Font
nl: Lettertype

en: Ask for a custom message when locking the screen from the menu
nl: Vraag om een aangepaste boodschap wanneer het scherm vanuit het menu wordt vergrendeld

en: This option allows you to type a message each time you lock the screen from the menu
nl: Deze optie stelt u in staat om een boodschap in te tikken wanneer u het scherm vergrendelt vanuit het menu

en: Allow keyboard shortcuts
nl: Sta sneltoetsen toe

en: Allow shortcuts like volume-control and media keys to be used on the lock screen
nl: Sta het gebruik van sneltoetsen toe bij het vergrendelingsscherm, zoals geluidsvolumebeheer en mediatoetsen

en: Show media player controls
nl: Toon knoppen van mediaspeler

en: For compatible players, show playback controls while media is playing
nl: Voor spelers die hiermee kunnen omgaan, toon afspeelknoppen wanneer er iets wordt afgespeeld

en: Show album art
nl: Toon albumkunst

en: If available, show album art while media is playing
nl: Indien beschikbaar, toon albumkunst tijdens het afspelen van media

en: Show info panel
nl: Toon informatiewerkbalk

en: Show the number of missed notifications and the battery status
nl: Toon het aantal gemiste meldingen en de accustatus

en: Allow floating clock and album art widgets
nl: Sta zwevende microtoepassingen toe voor klok en albumkunst

en: When the default screensaver is active, allow the clock and album art widgets to float around randomly
nl: Sta toe dat de microtoepassingen voor klok en albumkunst willekeurig rondzweven wanneer de standaard-schermbeveiliging actief is

en: Starting Cinnamon
nl: Cinnamon starten

en: Leaving Cinnamon
nl: Cinnamon verlaten

en: Switching workspace
nl: Werkblad wisselen

en: Opening new windows
nl: Nieuwe vensters openen

en: Maximizing windows
nl: Vensters maximaliseren

en: Unmaximizing windows
nl: Vensters ontmaximaliseren

en: Tiling and snapping windows
nl: Tegelen en aan elkaar klikken van vensters

en: Inserting a device
nl: Een apparaat inbrengen

en: Removing a device
nl: Een apparaat verwijderen

en: Showing notifications
nl: Meldingen tonen

en: Changing the sound volume
nl: Geluidvolume veranderen

note: name,             position,        icon name,                  row,  col, pa id
en: Front Left
nl: Vooraan links

en: Front Right
nl: Vooraan rechts

en: Front Center
nl: Vooraan midden

en: Rear Left
nl: Achteraan links

en: Rear Right
nl: Achteraan rechts

en: Rear Center
nl: Achteraan midden

en: Side Left
nl: Zijkant links

en: Side Right
nl: Zijkant rechts

en: Softer
nl: Zachter

en: Louder
nl: Harder

en: Muted
nl: Gedempt

en: Click to unmute
nl: Klik om demping op te heffen

en: Click to mute
nl: Klik om te dempen

en: Balance
nl: Balans

en: Rear
nl: Achterzijde

en: Front
nl: Voorzijde

en: Soft
nl: Zacht

en: Loud
nl: Hard

en: Input level
nl: Invoerniveau

en: Output profile
nl: Uitvoerprofiel

en: Test sound
nl: Geluid uitproberen

en: Test Sound
nl: Geluid uitproberen

en: Manage sound settings
nl: Geluidinstellingen beheren

en: sound, media, music, speakers, audio, microphone, headphone
nl: geluid, media, muziek, luidsprekers, audio, microfoon, koptelefoon

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Sound
nl: Geluid

en: Output
nl: Uitvoer

en: Device
nl: Apparaat

en: Device settings
nl: Apparaatinstellingen

note: overamplification
en: Overamplification
nl: Overversterking

en: Allow the volume to exceed 100%, with reduced sound quality.
nl: Staat toe om het geluidvolume over de 100 % te brengen, met verminderde geluidkwaliteit.

en: Input
nl: Invoer

en: No inputs sources are currently available.
nl: Er zijn thans geen invoerbronnen beschikbaar.

en: Sounds
nl: Geluiden

en: Sounds Volume
nl: Volume van geluiden

en: No application is currently playing or recording audio.
nl: Er is momenteel geen toepassing geluid aan het opnemen of afspelen.

en: Manage your startup applications
nl: Beheer uw opstarttoepassingen

en: startup, programs, boot, init, session, autostart, apps
nl: opstart, programma's, opstarten, init, sessie, automatische start, toepassingen

en: Startup Applications
nl: Opstarttoepassingen

en: Unavailable
nl: Niet beschikbaar

en: No description
nl: Geen beschrijving

en: No name
nl: Naamloos

en: Run now
nl: Draai nu

en: Could not execute '%s'
    %s
nl: Kon '%s' niet uitvoeren
    %s

en: Custom command
nl: Aangepaste opdracht

en: Choose application
nl: Kies toepassing

en: Add Startup Program
nl: Opstarttoepassing toevoegen

en: Edit Startup Program
nl: Opstarttoepassing bewerken

en: Save
nl: Opslaan

en: Command
nl: Opdracht

en: Browse...
nl: Verkennen...

en: Comment
nl: Opmerking

en: Startup delay
nl: Opstartvertraging

en: The startup command cannot be empty
nl: De opstartopdracht mag niet leeg zijn

en: The startup command is not valid
nl: De opstartopdracht is ongeldig

en: Select Command
nl: Kies opdracht

en: Search Applications...
nl: Toepassingen zoeken...

en: Add Application
nl: Toepassing toevoegen

en: Manage themes to change how your desktop looks
nl: Thema's beheren om te veranderen hoe uw bureaublad eruit ziet

en: themes, style
nl: thema's, stijl

en: Themes
nl: Thema's

en: Mouse Pointer
nl: Muispijl

en: Icons
nl: Pictogrammen

en: Simplified settings...
nl: Vereenvoudigde instellingen...

en: Add/Remove
nl: Toevoegen/verwijderen

en: Miscellaneous options
nl: Gemengde opties

en: Let applications decide
nl: Laat het aan de toepassingen over

en: Prefer dark mode
nl: Geef de voorkeur aan donkere modus

en: Prefer light mode
nl: Geef de voorkeur aan lichte modus

en: Dark mode
nl: Donkere modus

en: This setting only affects applications which support dark mode
nl: Deze instelling beïnvloedt alleen toepassingen die donkere modus ondersteunen

en: Show icons in menus
nl: Pictogrammen in menu's weergeven

en: Show icons on buttons
nl: Pictogrammen op knoppen weergeven

en: Scrollbar behavior
nl: Schuifbalkgedrag

note: Translators: The 'trough' is the part of the scrollbar that the 'handle' rides in.  This setting determines whether clicking in that trough somewhere jumps directly to the new position, or if it only scrolls towards it.
en: Jump to position when clicking in a trough
nl: Spring naar positie bij klikken in een schuifbalkpad

en: Use overlay scroll bars
nl: Bovenliggende schuifbalken gebruiken

en: Override the current theme's scrollbar width
nl: Negeer de schuifbalkbreedte van het huidige thema

en: Scrollbar width
nl: Schuifbalkbreedte

en: Changes may not apply to already-running programs, and may not affect all applications.
nl: Wijzigingen zouden geen effect kunnen hebben op reeds draaiende programma's, en zouden niet alle toepassingen kunnen beïnvloeden.

note: Position style combo on "Custom"
en: Custom
nl: Aangepast

en: Details
nl: Bijzonderheden

en: Authorize
nl: Machtigen

en: Trust
nl: Vertrouwen

en: Generation
nl: Generatie

en: Bandwidth
nl: Bandbreedte

note: Update the status label
en: Disconnected
nl: Verbinding verbroken

en: Connected
nl: Verbonden

en: Authorized
nl: Gemachtigd

en: Trusted
nl: Vertrouwd

en: Forget
nl: Vergeten

en: lanes
nl: lanen

en: Manage Thunderbolt and USB4 devices
nl: Thunderbolt- en USB4-apparaten beheren

en: No Thunderbolt or USB4 devices found.
nl: Geen Thunderbolt- of USB4-apparaten gevonden.

en: Thunderbolt or USB4 is not detected on your system.
nl: Thunderbolt of USB4 wordt niet bespeurd in uw systeem.

en: The 'bolt' package must be installed to manage Thunderbolt and USB4 devices.
nl: Het pakket "bolt" moet geïnstalleerd zijn om Thunderbolt- en USB4-apparaten te beheren.

en: The boltd service is not running.
nl: De boltd-dienst draait niet.

en: Change your user preferences and password
nl: Verander uw gebruikersvoorkeuren en wachtwoord

en: user, account, information, details, password
nl: gebruiker, account, informatie, details, wachtwoord

en: Click to change your picture
nl: Klik om uw afbeelding te wijzigen

en: Take a photo...
nl: Maak een foto…

en: Click to change your name
nl: Klik om uw naam te wijzigen

en: Click to change your password
nl: Klik om uw wachtwoord te wijzigen

en: Current password
nl: Huidig wachtwoord

en: Wrong password
nl: Verkeerd wachtwoord

en: Internal Error
nl: Interne fout

en: Manage window preferences
nl: Venstervoorkeuren beheren

en: windows, titlebar, edge, switcher, window list, attention, focus, tile, tiling, snap, snapping
nl: vensters, titelbalk, rand, wisselaar, vensterlijst, aandacht, scherpstelling, tegel, tegelen, snap, snapping

en: Titlebar
nl: Titelbalk

en: Buttons
nl: Knoppen

en: Gnome Left
nl: Gnome links

en: Classic Mac
nl: Klassieke Mac

en: Buttons layout
nl: Knopvormgeving

en: Toggle Shade
nl: Op-/uitrollen omschakelen

en: Toggle Maximize
nl: Maximaliseren omschakelen

en: Toggle Maximize Horizontally
nl: Horizontaal maximaliseren omschakelen

en: Toggle Maximize Vertically
nl: Verticaal maximaliseren omschakelen

en: Toggle on all workspaces
nl: Omschakelen op alle werkbladen

en: Lower
nl: Verlagen

en: Action on title bar double-click
nl: Actie bij titelbalk-dubbelklik

en: Action on title bar middle-click
nl: Actie bij titelbalk-klik met middelste muisknop

en: Action on title bar right-click
nl: Actie bij titelbalk-klik met rechtermuisknop

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Nothing
nl: Niets

en: Shade and unshade
nl: Oprollen en ontrollen

en: Adjust opacity
nl: Ondoorzichtigheid bijstellen

en: Action on title bar with mouse scroll
nl: Actie op titelbalk met schuiven met muis

en: Minimum opacity
nl: Minimale ondoorzichtigheid

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->behavior->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->generalSection->title window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description expo@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description panel-launchers@cinnamon.org->s
en: Behavior
nl: Gedrag

en: Window Focus
nl: Vensterscherpstelling

en: Click
nl: Klikken

en: Sloppy
nl: Slordig

en: Window focus mode
nl: Modus voor vensterscherpstelling

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
nl: De vensterscherpstellingsmodus geeft de wijze van vensteractivatie aan. Er zijn drie mogelijke waarden; 'klikken' betekent dat vensters moeten worden aangeklikt om ze de scherpstelling te geven, 'slordig' betekent dat vensters de scherpstelling krijgen wanneer de muisaanwijzer het venster binnenkomt, en 'muis' betekent dat vensters de scherpstelling krijgen wanneer de muisaanwijzer het venster binnenkomt en de scherpstelling verliezen wanneer de muisaanwijzer het venster verlaat.

en: Automatically raise focused windows
nl: Scherpgestelde vensters automatisch verheffen

en: Bring windows which require attention to the current workspace
nl: Breng vensters die aandacht vereisen over naar het huidige werkblad

note: It's weird to show a combo for two items. For now this is simpler to explain as a switch...
en: Give focus to new windows launched from a terminal
nl: Geef scherpstelling aan nieuwe vensters die vanuit een terminal worden gestart

en: Normally, all windows created by the user are given initial focus. This controls whether or not to include programs launched from a terminal.
nl: Gewoonlijk krijgen alle vensters die door de gebruiker worden aangemaakt initiële scherpstelling. Dit bepaalt of programma's die worden gestart vanuit een terminal, daaronder vallen.

note: ######
en: Attach dialog windows to the parent window
nl: Dialoogvensters vastmaken aan het gastheervenster

en: Moving and Resizing Windows
nl: Vensters verplaatsen en van grootte veranderen

en: Cursor
nl: Aanwijzer

en: Manual
nl: Handmatig

en: Center
nl: Midden

en: Location of newly opened windows
nl: Locatie van nieuw geopende vensters

en: Special key to move and resize windows
nl: Speciale toets om vensters te verplaatsen en te herschalen

en: While the special key is pressed, windows can be dragged with the left mouse button and resized with the right mouse button.
nl: Terwijl de speciale toets is ingedrukt, kunnen vensters worden versleept met de linkermuisknop en herschaald met de rechtermuisknop.

en: Draggable border width
nl: Sleepbare randbreedte

en: Narrower
nl: Smaller

en: Wider
nl: Breder

en: This adjusts the width of that portion of the window border used for resizing.
nl: Dit stelt de breedte bij van het gedeelte van de vensterrand dat wordt gebruikt voor herschalen.

en: Icons only
nl: Alleen pictogrammen

en: Thumbnails only
nl: Alleen miniaturen

en: Icons and thumbnails
nl: Pictogrammen en miniaturen

en: Icons and window preview
nl: Voorbeeldweergave van pictogrammen en vensters

en: Window preview (no icons)
nl: Voorbeeldweergave vensters (geen pictogrammen)

en: Timeline (3D)
nl: Tijdlijn (3D)

en: Alt-Tab switcher style
nl: Stijl van Alt-Tab-schakelaar

en: Display the alt-tab switcher on the primary monitor instead of the active one
nl: Toon de schakelaar voor alt-tab op het primaire beeldscherm in plaats van op het actieve

en: Move minimized windows to the end of the alt-tab switcher
nl: Verplaats geminimaliseerde vensters naar het einde van de alt-tab-wisselaar

en: Delay before displaying the alt-tab switcher
nl: Vertraging voor het tonen van de alt-tab-wisselaar

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all- workspaces->description
en: Show windows from all workspaces
nl: Toon vensters van alle werkbladen

en: Show windows from current monitor
nl: Vensters van huidige beeldscherm tonen

en: Warp mouse pointer to the new focused window
nl: Verplaats muisaanwijzer naar het nieuwe venster met scherpstelling

en: Tiling
nl: Tegelen

en: Tiling Preferences
nl: Voorkeuren voor tegelen

en: Enable window tiling
nl: Tegelen van vensters inschakelen

en: Maximize, instead of tile, when dragging a window to the top edge
nl: Maximaliseren in plaats van tegelen, bij het verslepen van een venster naar de bovenrand

en: Manage workspace preferences
nl: Werkbladvoorkeuren beheren

en: workspace, osd, expo, monitor
nl: werkblad, osd, expo, beeldscherm

en: Workspace Options
nl: Opties voor de werkomgeving

en: Enable workspace OSD
nl: OSD inschakelen voor werkblad

en: Allow cycling through workspaces
nl: Cyclisch bladeren door werkbladen toestaan

en: Only use workspaces on primary monitor (requires Cinnamon restart)
nl: Alleen werkbladen gebruiken op primaire beeldscherm (vereist een herstart van Cinnamon)

en: Display Expo view as a grid
nl: Expo-weergave tonen als een raster

en: Always show Expo on the primary monitor
nl: Expo altijd tonen op het primaire beeldscherm

en: Single Click
nl: Enkele klik

en: Double Click
nl: Dubbelklik

en: Drag
nl: Slepen

en: Secondary Click
nl: Secundaire klik

en: _Text
nl: _Tekst

en: _Icons
nl: _Pictogrammen

en: _Both
nl: _Beide

en: _Horizontal
nl: _Horizontaal

en: _Vertical
nl: _Verticaal

en: Cinnamon just crashed
nl: Cinnamon is zojuist vastgelopen

en: Disable downloaded applets, desklets and extensions
nl: Schakel zelf binnengehaalde werkbalkhulpjes, bureaubladmini's en extensies uit

en: You are currently running in fallback mode.
nl: Uw systeem draait thans in terugvalmodus.

en: If you suspect the source of the crash is a local extension, applet or desklet, you can disable downloaded add-ons using the checkbox below.
nl: Als u vermoedt dat de vastloper wordt veroorzaakt door een lokale extensie, bureaubladmini of werkbalkhulpje, dan kunt u de zelf binnengehaalde toevoegingen uitschakelen door het aanvinkvak hieronder te gebruiken.

en: Do you want to restart Cinnamon?
nl: Wilt u Cinnamon herstarten?

en: Version %s (%s)
nl: Versie %s (%s)

en: Version %s
nl: Versie %s

en: Updated on %s
nl: Bijgewerkt op %s

en: About %s
nl: Over %s

en: the type of the Spice
nl: het soort Specerij

en: the UUID of the Spice
nl: De UUID van de Specerij

en: Unable to locate %s %s
nl: Kon %s %s niet vinden

note: nightlight@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Activate/deactivate Night Light mode.
nl: Nachtlichtmodus activeren of deactiveren.

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon menu
nl: Hoofdmenu van Cinnamon

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->content->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->content-content->title
en: Content
nl: Inhoud

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->content-places->title
en: Places
nl: Locaties

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->overlay-key->description
en: Keyboard shortcut to open and close the menu
nl: Sneltoets om het menu te openen en te sluiten

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->description
en: Use a custom icon and label
nl: Gebruik een aangepast pictogram en etiket

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Icon
nl: Pictogram

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->description
en: Icon size
nl: Pictogramgrootte

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->description
en: Text
nl: Tekst

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->symbolic-category- icons->description
en: Use symbolic icons for categories
nl: Gebruik symbolische pictogrammen voor categorieën

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->description
en: Categories icon size
nl: Pictogramgrootte van categorieën

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->description
en: Applications icon size
nl: Pictogramgrootte van toepassingen

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-sidebar->description
en: Sidebar
nl: Zijbalk

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-documents->description
en: Documents
nl: Documenten

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-pictures->description
en: Pictures
nl: Afbeeldingen

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-videos->description
en: Videos
nl: Video's

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-bookmarks->description
en: Other bookmarks
nl: Andere bladwijzers

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->system-position->description
en: Position of the system buttons
nl: Plaatsing van de systeemknoppen

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->system-position->options
en: In the sidebar
nl: In de zijbalk

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->system-position->options
en: Alongside the search bar
nl: Langs de zoekbalk

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-position->description
en: Position of the search bar
nl: Plaatsing van de zoekbalk

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-position->options
en: At the top
nl: Bovenaan

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-position->options
en: At the bottom
nl: Onderaan

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->sidebar-icon-size->description
en: Sidebar icon size
nl: Pictogramgrootte voor zijbalk

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->sidebar-max-width->description
en: Maximum sidebar width (px)
nl: Maximale breedte van zijbalk (px)

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->description
en: Recents
nl: Recente bestanden

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-description->description
en: Show application descriptions
nl: Beschrijvingen van toepassingen tonen

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->description
en: Change categories on hover
nl: Categorieën wijzigen bij erboven zweven

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->description
en: Enable autoscrolling in application list
nl: Schakel automatisch schuiven in voor de toepassingenlijst

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->description
en: Force the panel to be visible when opening the menu
nl: Dwing de werkbalk om zichtbaar te zijn bij het openen van het menu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->tooltip
en: Opening the menu will also show the main panel (which may be auto-hidden).
nl: Het openen van het menu zal ook de hoofdwerkbalk tonen (die automatisch verborgen kan zijn).

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Open the menu when I move my mouse over it
nl: Open het menu wanneer ik mijn muis erover beweeg

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->tooltip
en: Enable opening the menu when the mouse enters the applet
nl: Schakel het openen van het menu in wanneer de muis het werkbalkhulpje binnengaat

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->description
en: Menu hover delay
nl: Zweefvertraging voor menu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->tooltip
en: Delay before the menu opens when hovered
nl: Vertraging voordat het menu openklapt wanneer de muisaanwijzer erboven zweeft

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->description
en: Use menu animations
nl: Gebruik menu-animaties

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->tooltip
en: Allow the menu to animate on open and close
nl: Sta het menu toe om animaties te tonen bij openen en sluiten

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->description
en: Open the menu editor
nl: De menubewerker openen

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->tooltip
en: Press this button to customize your menu entries.
nl: Druk op deze knop om uw menu-onderdelen aan te passen.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->reset-menu-size- button->description
en: Restore the menu to its original size
nl: Herstel het menu naar zijn oorspronkelijke grootte

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->name
en: XApp Status Applet
nl: Status-werkbalkhulpje van XApp

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons for applications which use XAppStatusIcons
nl: Een werkbalkhulpje dat ruimte biedt voor alle systeemvakpictogrammen die XAppStatusIcons gebruiken

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to control sound and music
nl: Een werkbalkhulpje van Cinnamon voor het afspelen van geluid en muziek

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->playerControl->description
en: Control Players
nl: Mediaspelers beheren

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->extendedPlayerControl->description
en: Show Loop and Shuffle controls
nl: Knoppen tonen voor herhalen en husselen

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show menu
nl: Menu tonen

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the sound applet menu.
nl: Toetsbinding(en) instellen om het menu te tonen voor het geluid-werkbalkhulpje

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->description
en: Always show input switch
nl: Invoerschakelaar altijd tonen

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->tooltip
en: Always show the 'Mute input' switch in the context menu.
nl: Toon altijd de schakelaar 'Invoer dempen' in het contextmenu.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showtrack->description
en: Show song information on the panel
nl: Toon nummerinformatie op de werkbalk

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->units
en: characters
nl: tekens

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->description
en: Limit song information to
nl: Beperk nummerinformatie tot

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute
nl: Dempen aan/uit

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute output
nl: Uitvoerdemping omschakelen

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute input
nl: Invoerdemping omschakelen

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->description
en: Action on middle click
nl: Actie bij middelklik

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->middleShiftClickAction->description
en: Action on shift+middle click
nl: Actie bij shift+middelklik

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->horizontalScroll->description
en: Use horizontal scrolling to move between tracks
nl: Gebruik horizontaal schuiven om tussen nummers te bewegen

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showalbum->description
en: Show album art as icon
nl: Toon albumkunst als pictogram

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->hideSystray->description
en: Hide system tray icons for compatible players
nl: Verberg systeemvakpictogrammen voor verenigbare mediaspelers

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description
en: Tooltip
nl: Zweeftip

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowVolume->description
en: Show volume in tooltip
nl: Toon volume in zweeftip

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowPlayer->description
en: Show player in tooltip
nl: Toon speler in zweeftip

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->tooltipShowArtistTitle->description
en: Show song artist and title in tooltip
nl: Toon artiest en titel van lied in zweeftip

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->name
en: System Tray
nl: Systeemvak

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons
nl: Een werkbalkhulpje dat alle systeemvakpictogrammen herbergt

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list with app grouping
nl: Hoofdvensterlijst van Cinnamon met gegroepeerde toepassingen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->thumbnailsPage->title schema.json->thumbnailsSection->title
en: Thumbnails
nl: Miniaturen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->contextMenuPage->title
en: Context Menu
nl: Contextmenu

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hotKeysSection->title
en: Hot Keys
nl: Sneltoetsen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->appButtonsSection->title
en: Application Buttons
nl: Knoppen voor toepassingen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hoverPeekSection->title
en: Hover Peek
nl: Zweefinformatie

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->group- apps->description
en: Group windows by application
nl: Rangschik vensters op toepassing

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Mouse wheel scroll action
nl: Actie voor schuiven met muiswiel

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Cycle apps
nl: Toepassingen roteren

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Cycle windows
nl: Vensters roteren

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->description
en: Left click action
nl: Linksklik-actie

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Toggle activation of last focused window
nl: Activatie van laatst scherpgestelde venster omschakelen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-
en: Middle click action
nl: Middelklik-actie

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Launch new app instance
nl: Start nieuwe instantie van toepassing

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Close last focused window in group
nl: Sluit laatst scherpgestelde venster in groep

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-display- settings->description
en: Show windows from other monitors
nl: Toon vensters van andere beeldschermen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-display- settings->options
en: Only from monitors without a window list
nl: Alleen van beeldschermen zonder een vensterlijst

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-display- settings->options
en: From all monitors
nl: Van alle beeldschermen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->cycleMenusHotkey->description
en: Global hotkey for cycling through thumbnail menus
nl: Globale sneltoets voor roteren door miniatuurmenu's

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- hotkey->description
en: Global hotkey to show the order of apps
nl: Globale sneltoets voor het tonen van de toepassingenvolgorde

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->description
en: Duration of the apps order display on hotkey press
nl: Duur van het tonen van de toepassingenvolgorde bij het indrukken van de sneltoets

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->super-num- hotkeys->description
en: Enable Super+<number> shortcut to switch/open apps
nl: Super+<number> sneltoets inschakelen om toepassingen te wisselen/openen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->description
en: Button label
nl: Knopetiket

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Application name
nl: Naam van toepassing

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title
nl: Venstertitel

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title (only for the focused window)
nl: Venstertitel (alleen voor het scherpgestelde venster)

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->description
en: Launcher animation
nl: Animatie voor starter

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-window- count-badges->description
en: Show window count badges
nl: Etiketten met vensteraantallen tonen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-window- count-badges->tooltip
en: Indicate on the panel the number of open windows an application has
nl: Op de balk een aanduiding geven van het aantal geopende vensters van een toepassing

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- notification-badges->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- notifications->description
en: Show notification badges
nl: Meldingsetiketten tonen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- notification-badges->tooltip
en: Indicate on the panel when an application has notifications
nl: Op de balk een aanduiding geven wanneer een toepassing meldingen heeft

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-app-button- dragging->description
en: Enable app button dragging
nl: Schakel slepen van toepassingsknoppen in

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail-scroll- behavior->description
en: Cycle windows on mouse wheel scroll
nl: Roteer vensters bij schuiven met muiswiel

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- thumbnails->description
en: Show thumbnails
nl: Miniaturen tonen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->animate- thumbnails->description
en: Animate thumbnails
nl: Miniaturen animeren

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->vertical- thumbnails->description
en: Enable vertical thumbnails
nl: Verticale miniaturen inschakelen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->sort- thumbnails->description
en: Sort thumbnails according to the last focused windows
nl: Rangschik miniaturen overeenkomstig de laatst scherpgestelde vensters

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->highlight-last- focused-thumbnail->description
en: Highlight the thumbnail of the last focused window
nl: Markeer de miniatuur van het laatst scherpgestelde venster

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->onclick- thumbnails->description
en: Click to show thumbnails
nl: Klik om miniaturen te tonen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->description
en: Delay before showing thumbnails
nl: Vertraging voor het tonen van miniaturen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->description
en: Thumbnail size
nl: Grootte van miniaturen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Largest
nl: Grootst

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-hover- peek->description
en: Show the window when hovering its thumbnail
nl: Toon het venster bij zweven boven zijn miniatuur

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->description
en: Window fade-in time
nl: Vertragingstijd voor verschijnen van venster

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- out->description
en: Window fade-out time
nl: Vertragingstijd voor verdwijnen van venster

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->units
en: percent
nl: procent

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description
en: Window opacity
nl: Ondoorzichtigheid van venster

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- recent->description
en: Show recent items
nl: Toon recente elementen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->autostart-menu- item->description
en: Show autostart option
nl: Toon optie voor automatische start

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->description
en: Apply the monitor move option to all windows
nl: Pas de optie voor beeldschermverplaatsing toe op alle vensters

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->tooltip
en: When clicking "Move to monitor" in the context menu, this option will move all of an app's windows instead of just the last focused window from the app.
nl: Bij het klikken op 'Verplaatsen naar beeldscherm' in het contextmenu, zal deze optie alle vensters van een toepassing verplaatsen in plaats van alleen het laatst scherpgestelde venster van de toepassing.

note: network@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Network manager applet
nl: Werkbalkhulpje voor Netwerkbeheer

note: network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the network applet menu.
nl: Sten toetsbinding(en) in om het menu te tonen van het netwerk-werkbalkhulpje.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Workspace switcher
nl: Werkbladwisselaar

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Select the workspace from the panel
nl: Kies het werkblad vanuit de werkbalk

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->description
en: Type of display
nl: Soort weergave

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->tooltip
en: Note that the visual representation will only work if your panel is large enough to display it properly, otherwise the simple style will be used.
nl: Merk op dat de visuele weergave alleen zal werken indien uw werkbalk groot genoeg is om hem behoorlijk weer te geven; anders zal de eenvoudige stijl worden gebruikt.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: A visual representation of the workspaces
nl: Een visuele weergave van de werkbladen

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: Simple buttons
nl: Eenvoudige knoppen

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->description
en: Scroll wheel behavior
nl: Gedrag van muisschuifwieltje

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->tooltip
en: Reverse or disable the direction of the scroll in the workspace list.
nl: Richting van schuifwieltje in de werkbladenlijst omkeren of uitschakelen.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Reversed
nl: Omgekeerd

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Minimize all windows
nl: Alle vensters minimaliseren

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at- desktop->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->description
en: Peek at the desktop on hover
nl: Kijk naar het bureaublad bij zweven

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip
en: Peek at the desktop when hovering the applet
nl: Kijk naar het bureaublad wanneer er boven het werkbalkhulpje wordt gezweefd

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description
en: Blur effect
nl: Vervagingseffect

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip
en: Blur windows when peeking at the desktop
nl: Vervaag vensters bij kijken naar het bureaublad

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description
en: Hover delay
nl: Zweefvertraging

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip
en: Delay before Peek shows desktop
nl: Vertraging voordat Peek het bureaublad toont

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip
en: Change the opacity of windows when peeking at the desktop
nl: Verander de ondoorzichtigheid van vensters bij kijken naar het bureaublad

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access your favorite files
nl: Open uw favoriete bestanden

note: favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->show-full-uri->description
en: Display full paths in the list
nl: Toon volledige paden in de lijst

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Control the trash from the panel
nl: Beheer de prullenbak vanuit de werkbalk

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings Applet
nl: Werkbalkhulpje voor instellingen

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon Settings
nl: Cinnamon-instellingen

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access removable drives
nl: Verwijderbare stations benaderen

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access the documents you recently opened
nl: Benader de documenten die u onlangs hebt geopend

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Corner bar
nl: Hoekbalk

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A bar designed to be placed in the corner, used to show the desktop, desklets, the workspace selector or the window selector.
nl: Een balk bedoeld om in de hoek te worden geplaatst, voor het tonen van het bureaublad, de bureaubladmini's, de werkbladkiezer of de vensterkiezer.

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->description
en: Click action
nl: Klikactie

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click- action->description
en: Shift + click action
nl: Actie bij Shift + klik

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->description
en: Shift + middle click action
nl: Actie bij Shift + middelklik

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces
nl: Werkbladen wisselen

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces (reversed)
nl: Werkbladen wisselen (achterwaarts)

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Window list
nl: Vensterlijst

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list
nl: Voornaamste vensterlijst van Cinnamon

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-alerts->description
en: Show an alert in the window list when a window from another workspace requires attention
nl: Toon een waarschuwing in de vensterlijst wanneer een venster van een ander werkblad aandacht vereist

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- scrolling->description
en: Enable mouse-wheel scrolling in the window list
nl: Schuiven met het muiswiel inschakelen in de vensterlijst

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->reverse- scrolling->description
en: Reverse the direction of mouse-wheel scrolling in the window list
nl: Draai de richting om van muiswielschuiven in de vensterlijst

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- minimize->description
en: Left click to minimize window
nl: Linksklik om venster te minimaliseren

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- close->description
en: Middle click to close window
nl: Middelklik voor sluiten van venster

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-show- label->description
en: Show window names in the panel
nl: Vensternamen tonen in de werkbalk

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->description
en: Window button width in the panel
nl: Breedte van vensterknop in de werkbalk

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->buttons-use-entire- space->description
en: Window buttons can have different sizes and use the entire space available
nl: Vensterknoppen kunnen verschillende groottes hebben en de gehele beschikbare ruimte gebruiken

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->description
en: Choose what to show when hovering over a window button
nl: Kies wat er getoond moet worden bij het zweven over een vensterknop

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Title
nl: Titel

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Thumbnail
nl: Miniatuur

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview-show- label->description
en: Show title above thumbnail
nl: Toon titel boven miniatuur

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Spacer
nl: Afstandhouder

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Add some space between your other applets
nl: Voeg wat witruimte toe tussen uw andere werkbalkhulpjes

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Amount of space in pixels
nl: Hoeveelheid witruimte in beeldpunten

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->tooltip
en: Adjust this to increase or decrease the width of this spacer
nl: Stel dit bij om de breedte van deze witruimte te vergroten of te verkleinen

note: scale@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Scale view
nl: Klikken of zweven om Schaalweergave te activeren

note: scale@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate scale on hover
nl: Activeer schalen bij het erover zweven

note: printers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Manage print jobs
nl: Afdruktaken beheren

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->description
en: Show printer icon
nl: Printerpictogram tonen

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: Always
nl: Altijd

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printers exist
nl: Wanneer er printers zijn

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printing
nl: Tijdens het afdrukken

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->tooltip
en: Choose when to show the printer icon in the panel
nl: Kies wanneer het printerpictogram moet worden getoond in de werkbalk

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings API Demo
nl: Instellingen API Demo

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A sample applet for demonstrating the capabilities and usage of the applet and desklet settings API
nl: Een voorbeeld-werkbalkhulpje voor het demonstreren van de mogelijkheden en het gebruik van de API voor instellingen van werkbalkhulpjes en bureaubladmini's

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page1->title
en: Visible settings
nl: Zichtbare instellingen

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page2->title
en: Choosers
nl: Kiezers

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page3->title settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section5->title
en: Command settings
nl: Opdrachtinstellingen

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page4->title
en: Editable list settings
nl: Bewerkbare lijstinstellingen

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page5->title
en: Dependencies
nl: Afhankelijkheden

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->title
en: File choosers
nl: Bestandkiezers

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->title
en: Menu settings
nl: Menu-instellingen

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section6->title
en: Other choosers
nl: Andere kiezers

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section7->title
en: My list
nl: Mijn lijst

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section8->title
en: Show dependencies section
nl: Toon afhankelijkheden-sectie

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section9->title
en: Dependencies section
nl: Afhankelijkheden-sectie

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->label- info->description
en: Play with these widgets and see the automatic reaction in the panel applet.
    
    This is a label, and the content can't be modified nor accessed. You may want to use a label to show additional hints or instructions, for example.
nl: Speel met deze microtoepassingen en zie de automatische reactie in het werkbalkhulpje.
    
    Dit is een etiket, en de inhoud kan niet worden gewijzigd of benaderd. U zou mogelijk een etiket willen gebruiken om bijvoorbeeld extra aanwijzingen of instructies te tonen.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->description
en: The icon to use in the panel
nl: Het pictogram om te gebruiken in de werkbalk

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->tooltip
en: Select an icon file, or you can type an icon name into the entry box
nl: Kies een pictogrambestand, of tik de naam van een pictogram in het invoerveld

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->description
en: The background color for the applet
nl: De achtergrondkleur voor het werkbalkhulpje

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->tooltip
en: Click the button to select a new background color for this applet
nl: Klik op deze knop om een nieuwe achtergrondkleur voor dit werkbalkhulpje te kiezen

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->description
en: Applet width in the panel
nl: Breedte van werkbalkhulpje in de werkbalk

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->tooltip
en: Increase or decrease this spinner value to make the applet wider or narrower in the panel
nl: Vergroot of verklein de waarde van deze draaiknop om het werkbalkhulpje breder of smaller te maken in de werkbalk

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->description
en: Please pick an option
nl: Kies a.u.b. een optie

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: First Choice
nl: Eerste keus

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Second Choice
nl: Tweede keus

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Third Choice
nl: Derde keus

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Fourth Choice
nl: Vierde keus

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->tooltip
en: A combo selection can select between int, boolean, float, and string values
nl: Een combo-selectie kan kiezen tussen de waarden int, boolean en string

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale- demo->description
en: Here is a demonstration of bidirectional control
nl: Hier is een demonstratie van tweerichtingsbediening

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale-demo->tooltip
en: If you adjust this scale, it updates in the applet.  If you adjust the scale in the applet, it updates here
nl: Indien u deze schaal aanpast, zal het bijwerken plaatsvinden in het werkbalkhulpje. Indien u de schaal in het werkbalkhulpje aanpast, zal het bijwerken hier geschieden

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->description
en: Check this to use a custom label
nl: Vink dit aan om een aangepast etiket te gebruiken

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->tooltip
en: Checking this box allows you to set a custom label in the field below - this demonstrates setting dependencies
nl: Door het aanvinken van dit vakje kunt u een aangepast etiket instellen in het onderstaande veld - dit demonstreert het instellen van afhankelijkheden

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- label->description
en: Custom Applet Label
nl: Aangepast etiket voor werkbalkhulpje

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-label->tooltip
en: Set your custom label here.  This field is unavailable unless the switch above is enabled
nl: Stel uw aangepaste etiket hier in. Dit veld is alleen beschikbaar wanneer bovenstaande schakelaar is aangezet.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo- button->description
en: Don't Press This Button!!!
nl: Klik niet op deze knop!

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo-button->tooltip
en: Pressing this button activates a callback method in the applet - go ahead, press it.
nl: Het indrukken van deze knop activeert een terugbelmethode in het werkbalkhulpje - druk hem maar eens in.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->signal- test->description
en: This is a test widget for individual key signal firing
nl: Dit is een uitprobeerprogrammaatje voor het afgeven van signalen door individuele toetsen

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->keybinding- test->description
en: Set the keybinding here to activate an action
nl: Stel de toetsbinding hier in om een actie te activeren

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->file- select->description
en: Choose a file
nl: Kies een bestand

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->directory- select->description
en: Choose a directory
nl: Kies een map

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->sound- select->description
en: Choose a sound
nl: Kies een geluid

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->font- select->description
en: Choose a font
nl: Kies een lettertype

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->description
en: You can type paragraphs and lists here
nl: U kunt hier paragrafen en lijsten intikken

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->tooltip
en: This setting type is useful for multi-line lists, and text that is too long to fit in an entry widget.
    You can manually set the height of the text view with the 'height' property. This one is set to 150. Default is 200.
nl: Deze instelling is nuttig voor meerregelige lijsten, en voor tekst die te lang is om te passen in een invulveld.
    U kunt de hoogte van de tekstweergave handmatig instellen met de 'hoogte'-eigenschap. Deze is 150. Standaard is 200.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->date- select->description
en: Choose a Date
nl: Kies een datum

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->time- select->description
en: Choose a Time
nl: Kies een tijd

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->description
en: Custom tree widget
nl: Aangepaste microtoepassing voor boomweergave

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Address
nl: Adres

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Id number
nl: ID-nummer

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Shortcut key
nl: Sneltoets

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: File Path
nl: Bestandpad

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->description
en: Show the dependencies section
nl: Toon de afhankelijkheden-sectie

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->tooltip
en: Checking this box shows the Dependencies section below. Unchecking hides it.
nl: Het aanvinken van dit vakje toont de afhankelijkheden-sectie hieronder. Uitvinken verbergt die.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->deps-info->description
en: You can see this section because the switch above is on. Try switching it off and see what happens.
nl: U kunt deze sectie zien omdat bovenstaande schakelaar aan staat. Probeer eens om hem uit te schakelen en kijk dan eens wat er gebeurt.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->description
en: Show info
nl: Info tonen

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #1
nl: Toon info #1

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #2
nl: Toon info #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Don't show info #1 or #2
nl: Toon info #1 of info #2 niet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info1->description
en: Info #1: You are seeing this info because the first option is selected in the combo box above. Try selecting different options to see different information.
nl: Info #1: u ziet deze informatie omdat de eerste optie is gekozen in het bovenstaande combinatieveld. Probeer eens om verschillende opties te kiezen om verschillende informatie te zien.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info2->description
en: Info #2: You are seeing different text now because you selected the second option in the combo box above.
nl: Info 2#: u ziet nu verschillende tekst omdat u de tweede optie hebt gekozen in het bovenstaande combinatieveld.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin->description
en: Number value
nl: Getalwaarde

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info1->description
en: The value of the spinner above is less than 5
nl: De waarde van het bovenstaande draaiwieltje is minder dan 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info2->description
en: The value of the spinner above is greater than or equal to 5
nl: De waarde van het bovenstaande draaiwieltje is groter dan of gelijk aan 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- widget->description
en: Try out this custom widget!
nl: Probeer dit aanpassingsgereedschap eens uit!

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Expo view
nl: Klikken of zweven om de Expo-weergave te activeren

note: expo@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate expo on hover
nl: Activeer expo bij het erover zweven

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Slideshow Controls
nl: Knoppen voor de diavertoning

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Basic controls for the Cinnamon slideshow
nl: Basisknoppen voor de diavertoning van Cinnamon

note: user@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet to access your account details, switch users and quickly logout or power off the computer
nl: Een werkbalkhulpje om uw accountgegevens te benaderen, om gebruikers te wisselen en om snel af te melden of de computer uit te schakelen.

note: user@cinnamon.org->metadata.json->name
en: User Applet
nl: Gebruikerswerkbalkhulpje

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-name->description
en: Display user name on panel
nl: Toon gebruikersnaam op werkbalk

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-image->description
en: Display the user image on the panel
nl: Gebruikersafbeelding weergeven op de werkbalk

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Launch applications from the panel
nl: Start toepassingen vanuit de werkbalk

note: panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->allow- dragging->description
en: Allow dragging of launchers
nl: Slepen van starters toestaan

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click to display and manage system notifications
nl: Klik om systeemmeldingen te vertonen en te beheren

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->description
en: Ignore transient notifications
nl: Negeer voorbijgaande meldingen

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->tooltip
en: Check this to ignore transient notifications.
nl: Vink dit aan om voorbijgaande meldingen te negeren.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showEmptyTray->description
en: Show empty tray
nl: Leeg meldingsvak tonen

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->showEmptyTray->tooltip
en: Check this to show the tray even when there are no new notifications.
nl: Vink dit aan om het meldingsvak ook te tonen wanneer er geen nieuwe meldingen zijn.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showNotificationCount->description
en: Show the number of notifications
nl: Aantal van meldingen tonen

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showNewestFirst->description
en: Show newest notifications first
nl: Nieuwste meldingen eerst tonen

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show notifications
nl: Meldingen weergeven

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the notification popup menu.
nl: Toetsbinding(en) instellen om het menu te tonen voor het meldingsopduikvenster.

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->tooltip
en: Set keybinding(s) to clear all notifications.
nl: Toetsbinding(en) instellen om alle meldingen te wissen.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemSettings->description inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemNotificationSettings->description
en: Open notification settings
nl: Meldingsinstellingen openen

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Inhibit Applet
nl: Verhinderingswerkbalkhulpje

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->description
en: This applet is used to disable notifications and power management (including the screensaver and the session from going idle)
nl: Dit werkbalkhulpje wordt gebruikt om meldingen en stroombeheer uit te schakelen (inclusief de schermbeveiliging en het op zwart gaan van de sessie)

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->description
en: Inhibit power management
nl: Energiebeheer belemmeren

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit power management.
nl: Stel toetsbinding(en) in om het energiebeheer te belemmeren.

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->description
en: Inhibit notifications
nl: Meldingen belemmeren

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit notifications.
nl: Stel toetsbinding(en) in om meldingen te belemmeren.

note: inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemPowerSettings->description
en: Open power settings
nl: Energiebeheerinstellingen openen

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: On-Screen keyboard
nl: Schermtoetsenbord

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to launch the on-screen keyboard
nl: Een werkbalkhulpje van Cinnamon voor het starten van het schermtoetsenbord

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Calendar
nl: Kalender

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: The Cinnamon calendar applet
nl: Het kalenderwerkbalkhulpje van Cinnamon

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->description
en: Show calendar events
nl: Kalendergebeurtenissen tonen

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->tooltip
en: Check this to display events in the calendar.
nl: Vink dit aan om gebeurtenissen te tonen in de kalender.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->description
en: Show week numbers in calendar
nl: Weeknummers tonen in kalender

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->tooltip
en: Check this to show week numbers in the calendar.
nl: Vink dit aan om weeknummers te tonen in de kalender.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description
en: Use a custom date format
nl: Een aangepaste datumopmaak gebruiken

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the date in the calendar applet.
nl: Vink dit aan om een aangepaste opmaak te bepalen voor de datum in het kalenderwerkbalkhulpje.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->description
en: Date format
nl: Datumopmaak

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->tooltip clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->tooltip
en: Set your custom format here.
nl: Stel uw aangepaste opmaak hier in.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip- format->description
en: Date format for tooltip
nl: Datumopmaak voor zweeftip

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip-format->tooltip
en: Set your custom tooltip format here.
nl: Stel hier uw aangepaste zweeftipopmaak in.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->tooltip
en: Click this button to know more about the syntax for date formats.
nl: Klik op deze knop om meer te weten te komen over de syntax voor datumopmaak.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show calendar
nl: Kalender weergeven

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the calendar.
nl: Toetsbinding(en) instellen om de kalender weer te geven.

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->description
en: XRandR monitor control applet
nl: XRandR-werkbalkhulpje voor beeldschermbeheer

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
nl: Toetsenbordindeling

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Accessibility applet
nl: Werkbalkhulpje voor toegankelijkheid

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Windows Quick List
nl: Snelle vensterlijst

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Quickly access windows from all workspaces
nl: Snelle toegang tot alle vensters van alle werkbladen

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Separator
nl: Scheidingsteken

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A separator icon which can be added multiple times
nl: Een scheidingsteken dat meerdere keren kan worden toegevoegd

note: power@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Power Manager
nl: Energiebeheer

note: power@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon power management applet
nl: Werkbalkhulpje van Cinnamon voor energiebeheer

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage
nl: Percentage tonen

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show time remaining
nl: Resterende tijd tonen

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage and time remaining
nl: Resterende percentage en tijd tonen

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Hide label
nl: Etiket verbergen

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->description
en: Always show all batteries
nl: Altijd alle accu's tonen

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->tooltip
en: Check this to always show multiple batteries in the panel, regardless of whether one of them is marked primary.
nl: Vink dit aan om altijd meerdere accu's te tonen in de werkbalk, ongeacht of er eentje is aangemerkt als primair.

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Digital photo frame
nl: Digitaal fotolijstje

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A digital photo frame desklet
nl: Een bureaubladmini voor een digitaal fotolijstje

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->directory->description
en: Folder
nl: Map

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->description
en: Height
nl: Hoogte

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Width
nl: Breedte

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->description
en: Fade delay
nl: Vertraging voor vervaging

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->description
en: Special effect
nl: Speciaal effect

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
nl: Zwart-wit

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Launcher desklet
nl: Starter-bureaubladmini

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that launches a program
nl: Een bureaubladmini die een programma start

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Clock desklet
nl: Klok-bureaubladmini

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that displays the time
nl: Een bureaubladmini die de tijd weergeeft

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->description
en: Text color
nl: Tekstkleur

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->tooltip
en: Click the button to select a new text color
nl: Klik op de knop om een nieuwe tekstkleur te kiezen

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the time in the clock desklet.
nl: Vink dit aan om een aangepaste tijdaanduiding te bepalen in de klok-bureaubladmini.
