linuxmint - en to oc translation catalogue (1893 entries)

en: Unknown
oc: Desconeguda

en: Failed to launch '%s'
oc: Impossible d'aviar '%s'

en: Passwords do not match
oc: Los senhals correspondon pas

en: Password cannot be blank
oc: Lo senhal pòt pas èsser void

en: Authentication dialog was dismissed by the user
oc: L'utilizaire a escartat la fenèstra d'autentificacion

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-home->description
en: Home
oc: Dorsièr personal

en: File System
oc: Sistèma de fichièrs

en: Search
oc: Recercar

en: %1$s: %2$s
oc: %1$s : %2$s

en: Print version
oc: Afichar la version

en: Choose a Layout
oc: Causissètz una disposicion

en: Preview
oc: Previsualizar

en: Cancel
oc: Anullar

en: Add
oc: Apondre

en: Type to search layouts
oc: Picatz per cercar de disposicions

en: Include less-common layouts
oc: Inclure las disposicions mens comunas

en: Enabled layouts
oc: Disposicions activadas

en: Remove
oc: Suprimir

en: View layout
oc: Veire la disposicion

en: Configure
oc: Configurar

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->appearance->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
oc: Aspècte

en: In mixed mode most applications are light. Some desktop elements are dark to create contrast.
oc: En mòde mesclat la màger part de las aplicacions son claras. D’unes elements del burèu son escurs per crear de contraste.

en: Mixed
oc: Mesclat

en: Dark
oc: Escur

en: Light
oc: Clar

en: Advanced settings...
oc: Paramètres avançats...

en: Style
oc: Estil

en: Launcher Properties
oc: Proprietats de l'aviador

en: Name:
oc: Nom :

en: Command:
oc: Comanda :

en: Comment:
oc: Comentari :

en: Browse
oc: Percórrer

en: Launch in Terminal?
oc: Aviar dins un terminal ?

en: Use dedicated GPU if available
oc: Utilizar una carta grafica dedicada se disponibla

en: Directory Properties
oc: Proprietats del repertòri

en: Main Menu
oc: Menú principal

en: Restore System Configuration
oc: Restablir la configuracion per defaut

en: Restore the default menu layout
oc: Restablir la disposicion de menú per defaut

en: Close
oc: Tampar

en: _New Menu
oc: Menú _novèl

en: Ne_w Item
oc: Element _novèl

en: Cut
oc: Copar

en: Copy
oc: Copiar

en: Paste
oc: Pegar

en: Delete
oc: Suprimir

en: Properties
oc: Proprietats

en: Edit Desktop File
oc: Modificar lo fichièr del Burèu

en: Edit
oc: Editar

en: Add/Edit Launcher
oc: Apondre/Modificar aviador

en: Type:
oc: Tipe :

en: Title:
oc: Títol :

en: Program:
oc: Programa :

en: Icon Name
oc: Nom de l'icòna

en: Application
oc: Aplicacion

en: Custom Application
oc: Aplicacion personalizada

en: Execution of '%s' failed:
oc: L'execucion de '%s' a fracassat

en: Caps Lock On
oc: Verr. maj. actiu

en: Caps Lock Off
oc: Verr. maj. inactiu

en: Number Lock On
oc: Verr. numeric actiu

en: Number Lock Off
oc: Verr. numeric inactiu

en: Are you sure you want to remove '%s'?
oc: Volètz vertadièrament suprimir « %s » ?

en: Remove '%s'
oc: Suprimir « %s »

en: About...
oc: A prepaus...

en: Configure...
oc: Configurar...

en: This applet does not support panels of that type. This can cause visual glitches in the panel. Would you like to continue using it anyway, remove it from the panel, or try to move it to a different panel?
oc: Aquest applet pren pas en carga los panèls d'aqueste tipe. Aquò pòt perturbar l'afichatge del panèl. Lo voletz utilizar malgrat tot, lo suprimir del panèl o ensajar de lo desplaçar vèrs un panèl diferent ?

en: Leave it
oc: Lo gardar

en: Remove it
oc: Lo suprimir

en: Move to another panel
oc: Desplaçar a un autre panèl

en: A suitable panel could not be found. The applet has been removed instead.
oc: Impossible de trobar un panèl adeqüat. L’applet es estada levada a la plaça.

en: Certain applets do not allow multiple instances or were at their max number of instances so were not copied
oc: D’unas applet permeton pas mantuna instància o avián atenh lo maximum d’instàncias e doncas son pas estadas copiadas

en: Select Audio Device
oc: Seleccionar lo perfieric àudio

en: Sound Settings
oc: Paramètres del son

en: Headphones
oc: Escotadors

en: Headset
oc: Casc àudio

en: Microphone
oc: Micro

en: Show Text
oc: Afichar lo tèxte

en: Hide Text
oc: Amagar lo tèxte

en: Caps lock is on
oc: Verr. maj. es activat

note: Translators: %s is an application name
en: %s is not responding
oc: %s respond pas

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the app to quit entirely.
oc: Podètz siá esperar un pauc per contunhar, siá forçar l’aplicacion a quitar.

en: Wait
oc: Esperar

en: Force Quit
oc: Forçar a quitar

en: Remove this desklet
oc: Suprimir aqueste desklet

en: Some applications are busy or have unsaved work.
oc: D'unas aplicacions son ocupadas o an de trabalhs pas salvats.

en: Switch User
oc: Cambiar d'utilizaire

en: Log Out
oc: Se desconnectar

en: Suspend
oc: Metre en pausa

en: Hibernate
oc: Ivernar

en: Restart
oc: Reaviar

en: Shut Down
oc: Atudar

en: You will be logged out in %d second. | You will be logged out in %d seconds.
oc[0]: Vòstra session se tamparà d’aquí %d segonda.
oc[1]: Vòstra session se tamparà d’aquí %d segondas.

en: The computer will shut down in %d second. | The computer will shut down in %d seconds.
oc[0]: L’ordenador s’atudarà d’aquí %d segonda.
oc[1]: L’ordenador s’atudarà d’aquí %d segondas.

en: The computer will restart in %d second. | The computer will restart in %d seconds.
oc[0]: L’ordenador se reaviarà d’aquí %d segonda.
oc[1]: L’ordenador se reaviarà d’aquí %d segondas.

en: Ignore and continue
oc: Ignorar e perseguir

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
oc: Sètz segur que volètz suprimir l'espaci de trabalh "%s" ?

en: Initializing
oc: Inicializacion

en: Loaded
oc: Cargat

en: Out of date
oc: Obsolèt

en: Not compatible with Wayland
oc: Non compatible amb Wayland

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
oc: Opcions d'apercebut invalidas : Nombre de caires incorrècte

en: Execution time (ms):
oc: Temps d'execucion (ms):

en: Loaded successfully
oc: Cargament capitat

en: Check your video drivers
oc: Verificatz vòstres pilòts vidèo

en: Your system is currently running without video hardware acceleration.
oc: Vòstre sistèma s’executa actualament sens cap d’acceleracion materiala.

en: You may experience poor performance and high CPU usage.
oc: Poiriatz constatar de performanças mediòcras e una utilizacion nauta del CPU.

en: Launch Driver Manager
oc: Aviar lo gestionari de pilòts

en: Problems during Cinnamon startup
oc: Problèmas a l’aviada de Cinnamon

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
oc: Cinnamon a aviat corrèctament mas d’unas applets, desklets o d’extensions an pas pogut se cargar.

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
oc: Verificatz los jornals sistèma e los jornals de Cinnamon LookingGlass per trobar de problèmas.

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
oc: Podètz desactivar la(s) extension(s) fautiva als paramètres de Cinnamon per evitar l’aparicion d’aqueste messatge.

en: Please contact the developer.
oc: Mercés de contactar lo desvolopaire.

en: Workspace
oc: Espaci de trabalh

en: Restarting Cinnamon...
oc: Reaviada de Cinnamon...

en: System Information
oc: Informacions sul sistèma

en: Confirm
oc: Confirmar

en: No
oc: Non

en: Yes
oc: Òc

en: Attention
oc: Atencion

en: OK
oc: D'acòrdi

en: Mirrored Displays
oc: Ecrans clonats

en: You can also connect by pushing the “WPS” button on your router.
oc: Vos podètz tanben connectar en quichant lo boton « WPS » del rotador.

en: Connect
oc: Se connectar

en: Password
oc: Senhal

en: Key
oc: Clau

en: Username
oc: Nom d'utilizaire

en: Private key password
oc: Senhal de la clau privada

en: Identity
oc: Identitat

en: Service
oc: Servici

en: Authentication required
oc: Autentificacion requerida

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network “%s”.
oc: Cal un senhal o una clau de chiframent per accedir a la ret sens fial « %s »

en: Wired 802.1X authentication
oc: Autentificacion filara 802.1X

en: Network name
oc: Nom de la ret

en: DSL authentication
oc: Autentificacion DSL

en: PIN code required
oc: Còdi PIN requerit

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
oc: Un còdi PIN es necessari pels telefòns mobils de benda larga

en: A password is required to connect to “%s”.
oc: Un senhal es requerit per se connectar a « %s ».

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
oc: Gestionari de rets

en: VPN password
oc: Senhal del VPN

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
oc: Seleccionar la posicion del panèl novèl. Esc per anullar.

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
oc: Seleccionar la posicion novèla del panèl. Esc per anullar.

en: You don't have any panels added.
    Do you want to open panel settings?
oc: Avètz pas cap de panèl.
    Volètz dobrir los paramètres dels panèls ?

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
oc: Paramètres del tablèu de bòrd

en: Panel edit mode
oc: Mòde d'edicion del panèl

en: Move
oc: Desplaçar

en: Are you sure you want to remove this panel?
oc: Sètz segur que volètz suprimir lo tablèu de bòrd ?

en: Add a new panel
oc: Apondre un panèl novèl

en: Troubleshoot
oc: Depanatge

en: Restart Cinnamon
oc: Reaviar Cinnamon

en: Looking Glass
oc: Agrandiment

en: Restore all settings to default
oc: Remetre totes los paramètres per defaut

en: Are you sure you want to restore all settings to default?
oc: Volètz vertadièrament restablir totes los paramètres per defaut ?

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
oc: Paramètres del sistèma

en: Retry
oc: Ensajar tornamai

en: %s (%s) has just been stopped.
oc: %s (%s) ven d’èsser arrestat.

en: Device %s can be turned off, if necessary.
oc: Lo periferic %s se pòt atudar, se cal.

en: Device %s is busy, please wait.
oc: Lo periferic %s es ocupat, esperatz.

en: Do not disconnect or data loss may occur.
oc: Desconnectetz pas o pòt i aver pèrda de donadas.

en: Unable to stop the drive %s (%s)
oc: Extincion impossibla del periferic %s (%s)

en: %s (%s) can be safely unplugged.
oc: Se pòt tirar %s (%s) d’un biais segur.

en: Device %s can be removed.
oc: Se pòt tirar lo periferic %s.

en: %s (%s) has just been ejected.
oc: %s (%s) sortís d’èsser ejectat.

en: Do not remove or data loss may occur.
oc: Levar pas o se poiriá pèrdre de donadas.

en: Unable to eject the drive %s (%s)
oc: Ejeccion impossibla del periferic %s (%s)

en: Successfully unmounted %s (%s)
oc: Desmontatge amb succès de %s (%s)

en: Failed to unmount %s (%s)
oc: Desmontatge impossible de %s (%s)

en: Superuser (%s)
oc: Superutilizaire (%s)

en: Authentication Required
oc: Autentificacion requerida

en: Authenticate
oc: S'autentificar

note: Translators: "that didn't work" refers to the fact that the * requested authentication was not gained; this can happen * because of an authentication error (like invalid password), * for instance.
en: Sorry, that didn't work. Please try again.
oc: O planhèm, aquò a pas foncionat.

en: Run a Command
oc: Executar una comanda

en: Press ESC to close
oc: Quichatz Esc per tampar

note: Translators: This string should be shorter than 30 characters
en: Keep these display settings?
oc: Servar aquestes paramètres d’afichatge ?

note: Translators: this and the following message should be limited in length, to avoid ellipsizing the labels.
en: Revert
oc: Restablir

en: Keep changes
oc: Gardar las modificacions

en: Reverting to previous display settings in %d second. | Reverting to previous display settings in %d seconds.
oc[0]: Restabliment dels paramètres d’afichatge precedents d’aquí %d segonda
oc[1]: Restabliment dels paramètres d’afichatge precedents d’aquí %d segondas

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Mi_nimize
oc: Mi_nimizar

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Unma_ximize
oc: R_establir

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Ma_ximize
oc: Ma_ximizar

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Move
oc: _Desplaçar

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Resize
oc: _Redimensionar

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move Titlebar Onscreen
oc: Desplaçar la barra de títol sus l'ecran

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Always on _Top
oc: Totjorn al _primièr plan

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Always on Visible Workspace
oc: _Totjorn sul espaci de trabalh visible

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Only on This Workspace
oc: _Sonque sus aqueste espaci de trabalh

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move to Another _Workspace
oc: Desplaçar cap a un autre _espaci de trabalh

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Close
oc: _Tampar

en: No open windows
oc: Cap de fenèstra pas dobèrta

en: Restore
oc: Restablir

en: Minimize
oc: Reduire

en: Maximize
oc: Maximizar

en: Move to left workspace
oc: Desplaçar cap a l'espaci de trabalh a esquèrra

en: Move to right workspace
oc: Desplaçar cap a l'espaci de trabalh a dreita

en: Visible on all workspaces
oc: Visible dins totes los espacis de trabalh

en: Move to a new workspace
oc: Desplaçar cap a un espaci de trabalh novèl

en: Move to monitor %d
oc: Desplaçar cap a l’ecran %d

en: Only on this workspace
oc: Sonque sus aqueste espaci de trabalh

en: Unmaximize
oc: Restablir

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
oc: Accessibilitat

en: Screen Reader
oc: Lector d'ecran

en: Screen Keyboard
oc: Clavièr visual

en: Sticky Keys
oc: Tòcas remanentas

en: Slow Keys
oc: Tòcas lentas

en: Bounce Keys
oc: Rebombs de tòcas

en: Mouse Keys
oc: Tòcas de la mirga

note: Secondary click
en: Simulated secondary click
oc: Simular un clic segondari

note: Hover Click
en: Hover click
oc: Clic per susvòl

en: Universal Access Settings
oc: Paramètres de l'accès universal

en: High Contrast
oc: Contraste elevat

en: Large Text
oc: Grand tèxte

en: %B %-e, %Y
oc: %-e %B %Y

note: Translators: This is the date which appears in the calendar applet, as a tooltip and as a title header inside the applet. The format uses the strftime syntax. %A, %B %-e, %Y is the American Date format (Saturday, January 4, 2020): %A is the name of the day, %B is the name of the month %-e is the non
en: %A, %B %-e, %Y
oc: %A %-e %B de %Y

en: Date and Time Settings
oc: Paramètres data e ora

en: Starting in a few minutes
oc: Comença lèu

en: Starting in %d minutes
oc: Lançament d’aquí %d minutas

en: This evening
oc: Aqueste après-miègjorn

en: Starting later today
oc: Comença mai tard uèi

en: In %d hour | In %d hours
oc[0]: D’aquí %d ora
oc[1]: D’aquí %d oras

en: No Events
oc: Pas cap d'eveniment

en: In progress
oc: En cors

en: All day
oc: Tota la jornada

en: Today
oc: Uèi

note: Scale cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->opt
en: Show the desktop
oc: Aficha lo burèu

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->options
en: Show the desklets
oc: Afichar los desklets

note: ["WORKSPACE_UP", _("Switch to the workspace above"), "none", ""], ["WORKSPACE_DOWN", _("Switch to the workspace below"), "none", ""], cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org-
en: Show the workspace selector (Expo)
oc: Afichar lo selector d’espacis de trabalh (Expo)

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->options
en: Show the window selector (Scale)
oc: Mostrar lo selector de fenèstra (escala)

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Expo
oc: Exponent

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->description favorites@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Favorites
oc: Favorits

en: Move to the other monitor
oc: Desplaçar cap a un autre ecran

en: Move to monitor
oc: Desplaçar cap a l’ecran

en: Move to another workspace
oc: Desplaçar cap a un autre espaci de trabalh

en: Applet preferences
oc: Preferéncias de l’applet

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Grouped window list
oc: Lista de fenèstras gropadas

en: Recent
oc: Recents

en: Run with dedicated GPU
oc: Executatz amb una carta grafica dedicada

en: Unpin from Panel
oc: Despenjar d’al panèl

en: Pin to Panel
oc: Penjar al panèl

en: Remove from Autostart
oc: Tirar de l’aviada auto

en: Add to Autostart
oc: Apondre un aviament auto

en: Create Shortcut
oc: Crear un acorchi

en: Restore to full opacity
oc: Restablir l’opacitat complèta

en: Close others
oc: Tampar los autres

en: Close all
oc: Tampar tot

en: Power management
oc: Gestion de l'alimentacion

en: Power management: Inhibited
oc: Gestion de l'alimentacion : arrestat

en: Power management: Active
oc: Gestion de l'alimentacion : actiu

en: Power management is already inhibited by another program
oc: La gestion de l'alimentacion es ja inibida per un autre programa

en: Power management: inhibited by another program
oc: Gestion de l'alimentacion : inibida per un autre programa

en: Apps inhibiting power management:
oc: Aplicacion que inibisson la gestion de l’alimentacion :

en: Inhibit applet
oc: Applet d'inibicion

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
oc: Notificacions

en: Notifications: Active
oc: Notificacions : activas

en: Notifications: Inhibited
oc: Notificacions : limitadas

en: Show Keyboard Layout
oc: Afichar la disposicion del clavièr

en: Show Character Table
oc: Afichar la taula dels caractèrs

en: Manage keyboard layouts
oc: Gestion de las disposicions de clavièr

en: Remove from favorites
oc: Suprimir dels preferits

en: Add to favorites
oc: Apondre als favorits

en: Add to panel
oc: Apondre al tablèu de bòrd

en: Add to desktop
oc: Apondre al burèu

en: Uninstall
oc: Desinstallar

en: This file is no longer available
oc: Aqueste fichièr es pas mai disponible

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->name menu@cinnamon.org->settings-schema.json->behavior-menu->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Menu
oc: Menú

en: Edit menu
oc: Modificar lo menú

en: Recent Files
oc: Fichièrs recents

en: Clear list
oc: Escafar la lista

en: Clear all recent documents
oc: Escafar totes los documents recents

en: No recent documents
oc: Pas cap de document recent

en: No favorite documents
oc: Cap de document favorit

en: All Applications
oc: Totas las aplicacions

en: Lock Screen
oc: Verrolhar l'ecran

en: Lock the screen
oc: Verrolhar l'ecran

en: Leave the session
oc: Tampar la session

en: Shut down the computer
oc: Atudar l'ordenador

en: Account details
oc: Informacions del compte

en: <unknown>
oc: <desconegut>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
oc: desactivat

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
oc: pas gerit

en: disconnecting...
oc: desconnexion...

en: connecting...
oc: connexion...

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
oc: autentificacion requesida

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
oc: firmware mancant

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
oc: cable desbrancat

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
oc: indisponible

en: connection failed
oc: fracàs de la connexion

en: More
oc: Mai

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
oc: Connectat (privat)

en: Modem
oc: Modèm

en: Auto Ethernet
oc: Ethernet automatic

en: Auto broadband
oc: Auto naut debit

en: Auto dial-up
oc: Linha commutada automatica

en: Auto wireless
oc: Auto Wi-Fi

en: Enable networking
oc: Activar la presa en carga de la ret

en: Wired
oc: Filara

en: Wireless
oc: Sens fial

en: Mobile broadband
oc: Mobil de benda larga

en: VPN Connections
oc: Connexions VPN

en: WIREGUARD Connections
oc: Connexions WIREGUARD

en: Network Settings
oc: Paramètres de la ret

en: Network Connections
oc: Connexions a la ret

en: Connection failed
oc: Connexion impossibla

en: Activation of network connection failed
oc: L'activacion de la connexion a la ret a fracassat

en: Networking is disabled
oc: Ret desactivada

en: No connection
oc: Cap de connexion

en: Connecting to the cellular network...
oc: Connexion al ret mobil...

en: Connecting to the wireless network...
oc: Connexion a la ret Wi-Fi en cors...

en: Connecting to the wired network...
oc: Connexion al ret sens fial...

en: Connecting to the VPN...
oc: Connexion al VPN en cors...

en: Connecting to WIREGUARD...
oc: Connexion a WIREGUARD...

en: Connecting to the network...
oc: Connexion a la ret en cors...

en: Connected to the wireless network
oc: Connectat a la ret Wi-Fi

en: Wireless connection
oc: Connexion sens fial

en: (Limited connectivity)
oc: (Connectivitat limitada)

en: Connected to the wired network
oc: Connectat a la ret cablada

en: Connected to the cellular network
oc: Connectat a la ret cellulara

en: Connected to the VPN
oc: Connectat al VPN

en: Connected to WIREGUARD
oc: Connectat a WIREGUARD

en: Connected to the network
oc: Connectat a la ret

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
oc: Escafar las notificacions

en: Notification Settings
oc: Paramètres de las notificacions

en: No notifications
oc: Cap de notificacions

en: %d notification | %d notifications
oc[0]: %d notificacion
oc[1]: %d notificacions

en: just now
oc: ara meteis

en: %d second ago | %d seconds ago
oc[0]: fa %d segonda
oc[1]: fa %d segondas

en: %d minute ago | %d minutes ago
oc[0]: fa %d minuta
oc[1]: fa %d minutas

en: Enable on-screen keyboard
oc: Activar lo clavièr visual

en: Virtual keyboard settings
oc: Paramètres de clavièr virtual

en: Click to toggle the on-screen keyboard
oc: Clicar per bascular sul clavièr visual

en: Click to enable the on-screen keyboard
oc: Clicatz per activar lo clavièr visual

en: Launch
oc: Aviar

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Panel launchers
oc: Aviadors del panèl

en: Power Saver
oc: Estalvi d'energia

en: Balanced
oc: Equilibri

en: Performance
oc: Performança

en: Battery full
oc: Batariá plena

en: Battery almost full
oc: Batariá gaireben plena

en: Battery good
oc: Batariá bona

en: Low battery
oc: Batariá febla

en: Critically low battery
oc: Batariá fòrça febla

en: AC adapter
oc: Adaptador sector

en: Laptop battery
oc: Batariá de l'ordenador portatil

en: UPS
oc: Ondulator

en: Monitor
oc: Ecran

en: Mouse
oc: Mirga

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
oc: Clavièr

en: PDA
oc: Assistent personal

en: Cell phone
oc: Telefonet

en: Media player
oc: Lector multimèdia

en: Tablet
oc: Tauleta grafica

en: Computer
oc: Ordenador

en: Gaming input
oc: Entrada de jòc

en: Pen
oc: Estilo

en: Touchpad
oc: Pavat tactil

note: Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
oc: Ret

en: Speakers
oc: Nautparlaires

en: Video
oc: Vidèo

en: Audio device
oc: Periferic àudio

en: Remote control
oc: Telecomanda

en: Printer
oc: Imprimenta

en: Scanner
oc: Numerizador

en: Camera
oc: Aparelh fòto

en: Wearable
oc: Portable

en: Toy
oc: Joguet

en: Bluetooth device
oc: Periferic Bluetooth

en: Brightness
oc: Luminositat

en: Keyboard backlight
oc: Retroesclairatge del clavièr

en: Power Settings
oc: Opcions d'alimentacion

en: Charging
oc: En carga

en: Charging - %d hour until fully charged | Charging - %d hours until fully charged
oc[0]: En carga – %d ora abans cargament complèt
oc[1]: En carga – %d oras abans cargament complèt

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
oc: En carga – %d %s %d %s abans cargament complèt

en: hour | hours
oc[0]: ora
oc[1]: oras

en: minute | minutes
oc[0]: minuta
oc[1]: minutas

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
oc[0]: En carga – %d minuta abans cargament complèt
oc[1]: En carga – %d minutas abans cargament complèt

en: Fully charged
oc: Batariá plena

en: Using battery power
oc: Sus batariá

en: Using battery power - %d hour remaining | Using battery power - %d hours remaining
oc[0]: Sus batariá - demòra %d ora
oc[1]: Sus batariá - demòran %d oras

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Using battery power - %d %s %d %s remaining
oc: Sus batariá - demòran %d %s %d %s

en: Using battery power - %d minute remaining | Using battery power - %d minutes remaining
oc[0]: Sus batariá - demòra %d minuta
oc[1]: Sus batariá - demòran %d minutan

en: Fully discharged
oc: Complètament descargada

en: Not charging
oc: Pas en carga

note: Label                           Executable Icon                        Category      Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
oc: Imprimentas

en: Cancel all jobs
oc: Anullar totes los prètzfaches

en: '%s' on %s
oc: « %s » sus %s

en: Send to front
oc: Mandar al primièr plan

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
oc: Documents recents

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
oc: Mèdias amovibles

en: Open file manager
oc: Dobrir lo gestionari de fichièrs

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
oc: Metre a l'escala

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
oc: Paramètres

en: Hi there!
oc: Òu !

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
oc: AVÈTZ QUICHAT LO BOTON !

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
oc: AVÈTZ UTILIZAT L'ACORCHI !

en: Click to show the desktop or middle-click to show the desklets
oc: Clicatz per afichar lo burèu o clicatz al mitan per afichar los desklets

en: Show Desklets
oc: Afichar los desklets

en: Click to pause the slideshow
oc: Clicatz per metre en pausa lo diaporama

en: Click to resume the slideshow
oc: Clicatz per reprendre lo diaporama

en: The slideshow is disabled
oc: Lo diaporama es desactivat

en: Slideshow
oc: Diaporama

en: Next Background
oc: Rèireplan seguent

en: Background Settings
oc: Paramètres del rèireplan

en: Current background:
oc: Rèireplan actual :

en: Playing
oc: En cors de lectura

en: Paused
oc: En pausa

en: Stopped
oc: Arrestat

en: Volume
oc: Volum

en: Unknown Artist
oc: Artista desconegut

en: Unknown Album
oc: Album desconegut

en: Unknown Title
oc: Títol desconegut

en: Previous
oc: Precedent

en: Play
oc: Lectura

en: Stop
oc: Arrestar

en: Next
oc: Seguent

en: Consecutive Playing
oc: Lectura consecutiva

en: No Shuffle
oc: Non aleatòri

en: Open Player
oc: Dobrir lo lector

en: Quit Player
oc: Quitar lo lector

en: Pause
oc: En pausa

en: Repeat Single
oc: Repetir un còp

en: Repeat All
oc: Repetir tot

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
oc: Lectura aleatòria

en: Mute output
oc: Amudir la sortida

en: Mute input
oc: Amudir l’entrada

en: Applications
oc: Aplicacions

en: Output device
oc: Periferic de sortida

en: Input device
oc: Periferic d'entrada

en: Launch player
oc: Lançar lo lector

en: Choose player controls
oc: Causir lo lector

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
oc: Volètz vertadièrament suprimir totes los elements de l’escobilhièr ?

en: This operation cannot be undone.
oc: Se pòt pas anullar aquesta operacion.

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
oc: Escobilhièr

en: Empty Trash
oc: Voidar l'escobilhièr

en: Open Trash
oc: Dobrir l’escobilhièr

en: Log Out...
oc: Se desconnectar...

en: Power Off...
oc: Atudar...

en: Remove 'Window list'
oc: Suprimir « Lista de fenètras »

en: All windows
oc: Totas las fenèstras

en: Manage workspaces (Expo)
oc: Gerir los espacis de trabalh (Expo)

en: Add a new workspace
oc: Apondre un espaci de trabalh novèl

en: Remove the current workspace
oc: Suprimir l’espaci de trabalh actual

en: Left
oc: Esquèrra

en: Right
oc: Dreita

en: Upside-down
oc: A l'invèrse

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinf
en: Display
oc: Afichatge

en: Configure display settings...
oc: Configurar los paramètres d’afichatge...

en: Clock
oc: Relòtge

en: Edit launcher
oc: Modificar aviador

en: Photo Frame
oc: Quadre fòto

en: Control Center
oc: Centre de contraròtle

en: Users and Groups
oc: Utilizaires e gropes

en: Add or remove users and groups
oc: Apondre o suprimir d'utilizaires o de gropes

note: Virtual keyboard
en: Virtual keyboard
oc: Clavièr visual

en: Turn on-screen keyboard on or off
oc: Activar o desactivar lo clavièr visual

en: Valid name
oc: Nom valid

en: The name cannot be empty.
oc: Lo nom pòt pas èsser void.

en: Valid executable
oc: Executable valid

en: The executable is not valid. It cannot be empty and spaces in the path must be escaped with backslash (\).
oc: L’executable es invalid. Dins lo camin del fichièr, los espacis devon èsser precedits d’una barra oblica invèrsa (\).

en: Cannot create the launcher at this location.  Add to the desktop instead?
oc: Impossible de crear l’aviador a aqueste emplaçament. Lo volètz apondre al burèu a la plaça ?

en: Choose a command
oc: Causir una comanda

en: Would you like to add this launcher to the menu also?  It will be placed in the Other category initially.
oc: Volètz tanben apondre aqueste aviador al menú ? Serà inicialament plaçat dins la categoria « Autre ».

en: Screen Locker
oc: Verrolh d’ecran

en: Please type an away message for the lock screen
oc: Picatz un messatge d’abséncia pel verrolh d’ecran

en: Preferences
oc: Preferéncias

en: Hardware
oc: Material

en: Administration
oc: Administracion

en: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet
oc: ret, malhum, sens fial, wifi, ethernet, debit, internet, connexion

en: color, profile, display, printer, output
oc: color, perfil, afichatge, imprimenta, estampadoira, sortida

en: Graphics Tablet
oc: Tauleta grafica

en: wacom, digitize, tablet, graphics, calibrate, stylus
oc: wacom, numerizar, tauleta, grafics, calibrar, estilet

en: printers, laser, inkjet
oc: imprimenta, laser, inkjet

en: Fingerprints
oc: Emprentas

en: fingerprint
oc: emprencha

en: Firewall
oc: Parafuòc

en: firewall, block, filter, programs
oc: parafuòc, blocar, filtrar, filtre, programas

en: Languages
oc: Lengas

en: language, install, foreign
oc: lenga, installar, estrangièr

en: Input Method
oc: Metòde de picada

en: language, install, foreign, input, method, chinese, korean, japanese, typing
oc: lenga, installar, estrangièr, entrada, metòde, chinés, corean, japonés, escriure, picar, picada

en: info, usb, pci, gpu, bios, report, crash, system
oc: info, usb, pci, gpu, bios, rapòrt, plantatge, sistèma

en: System Administration
oc: Administracion del sistèma

en: adminitration, grub, boot, system
oc: administracion, grub, aviada, sistèma

en: Login Window
oc: Fenèstra de connexion

en: login, lightdm, mdm, gdm, manager, user, password, startup, switch
oc: connexion, lightdm, mdm, gdm, gestionari, utilizaire, senhal, aviada, bascular

en: login, lightdm, manager, settings, editor
oc: connexion, lightdm, gestionari, paramètres, editor

en: login, gdm, manager, user, startup, switch
oc: connexion, gdm, manager, utilizaire, aviada, bascular

en: Driver Manager
oc: Gestionari de pilòts

en: video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
oc: vidèo, pilòt, wifi, carta, material, proprietari, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Nvidia Settings
oc: Paramètres Nvidia

en: video, driver, proprietary, nvidia, settings
oc: vidèo, pilòt, proprietari, nvidia, paramètres

note: Label                  Executable                  Icon Category  Keywords for filter
en: Software Sources
oc: Fonts de logicials

en: ppa, repository, package, source, download
oc: ppa, repositòri, paquet, font, telecargament

en: Package Management
oc: Gestion de paquets

en: update, install, repository, package, source, download
oc: actualizar, metre a jorn, installar, repertòri, paquet, font, telecargament

en: user, users, account, accounts, group, groups, password
oc: utiliaire, utilizaires, compte, comptes, grop, grops, senhal

en: bluetooth, dongle, transfer, mobile
oc: bluetooth, clau, transferiment, mobile

en: Manage Services and Units
oc: Gerir los servicis e unitats

en: systemd, units, services, systemctl, init
oc: systemd, units, servicis, systemctl, init

en: Disks
oc: Disques

en: disks, manage, hardware, management, hard, hdd, pendrive, format, erase, test, create, iso, ISO, disk, image
oc: disques, gerir, material, gestion, dur, hdd, clau usb, format, suprimir, espotir, test, crear, iso, ISO, disc, imatge

en: Online Accounts
oc: Comptes en linha

en: ppa, repository, package, source, download, video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
oc: ppa, depaus, paquet, font, sorsa, telecargar, descargar, telecargament, vidèo, pilòt, wifi, wi-fi, material, proprietari, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Back to all settings
oc: Tornar a totes los paramètres

en: The group name cannot contain upper-case or space characters
oc: Lo nom del grop pòt pas conténer de majusculas o d'espacisò

en: Change Password
oc: Modificar lo senhal

en: New password
oc: Senhal novèl

en: Confirm password
oc: Confirmatz lo senhal

en: Generate a password
oc: Generar un senhal

en: Your new password needs to be at least 8 characters long
oc: Vòstre senhal novèl deu aver al mens 8 caractèrs

en: Show password
oc: Afichar lo senhal

en: An error occurred. Your password was not changed.
oc: Una error s'es producha. Vòstre mot de passa es pas estat cambiat.

en: Change
oc: Cambiar

en: Too short
oc: Tròp cort

en: Weak
oc: Feble

en: Fair
oc: Acceptable

en: Good
oc: Corrècte

en: Strong
oc: Fòrt

en: Standard
oc: Estandard

en: Account Type
oc: Tipe de compte

en: Full Name
oc: Nom complèt

en: Invalid username
oc: Nom d'utilizaire invalid

en: A user with the name '%s' already exists.
oc: Un utilizaire amb lo nom « %s » existís ja.

en: Users
oc: Utilizaires

en: Groups
oc: Gropes

en: Click to change the picture
oc: Clicar per cambiar la fòto

en: Browse for more pictures...
oc: Percórrer per mai d'imatges...

en: Click to change the name
oc: Clicar per cambiar lo nom

en: Click to change the password
oc: Clicar per cambiar lo senhal

en: Click to change the groups
oc: Clicatz per cambiar los grops

en: Picture
oc: Imatge

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
oc: Nom

en: Open
oc: Dobrir

en: Images
oc: Imatges

en: No password set
oc: Cap de senhal pas definit

en: Set at login
oc: Definir un identificant

en: This user is currently logged in
oc: Aqueste utilizaire es actualament connectat

en: The user's home directory is encrypted. To preserve access to the encrypted directory, only the user should change this password.
oc: Lo dorsièr personal de l'utilizaire es chifrat. Per manténer l'accès al dorsièr chifrat, sol l'utilizaire deuriá modificar aqueste senhal.

en: Are you sure you want to permanently delete %s and all the files associated with this user?
oc: Volètz vertadièrament suprimir %s e totes los fichièrs ligats a aqueste utilizaire ?

en: This group is set as %s's primary group
oc: Aquest grop es definit coma grop principal de %s

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
oc: Sètz segur que volètz suprimir per totjorn %s ?

en: Group Name
oc: Nom del grop

en: Previous instance
oc: Instància precedenta

en: Next instance
oc: Instància seguenta

en: More options
oc: Mai d'opcions

en: Import from a file
oc: Importar dempuèi un fichièr

en: Export to a file
oc: Expòrta dins un fichièr

en: Reset to defaults
oc: Reïnicializar a las valors per defaut

en: Reload %s
oc: Recargar %s

en: Settings for %s
oc: Reglatges per %s

en: Select or enter file to export to
oc: Causir o picar lo fichièr ont exportar

en: JSON files
oc: fichièrs JSON

en: Select a JSON file to import
oc: Seleccionatz un fichièr JSON d’importar

en: Cancel Job
oc: Anullar lo prètzfach

en: Do you really want to cancel this job?
oc: Volètz vertadièrament anullar aqueste prètzfach ?

en: Keep Printing
oc: Contunhar d'imprimir

en: Do you really want to cancel all jobs?
oc: Volètz vertadièrament anullar totes los prètzfaches ?

en: Cancel All Jobs
oc: Anullar totes los trabalhs

en: Random
oc: Aleatòri

en: Show
oc: Afichar

en: Item
oc: Element

en: Input method
oc: Metòde de sasida

en: Select a date
oc: Seleccionatz una data

en: Select a time
oc: Causir una ora

en: Hour
oc: Ora

en: Minute
oc: Minuta

en: Second
oc: Segonda

en: This applet is currently enabled
oc: Aquesta applet es actualament activada

en: This desklet is currently enabled
oc: Aqueste desklet es actualament activat

en: This extension is currently enabled
oc: Aquesta extension es actualament desactivada

en: by %s
oc: per %s

en: This is a system applet. It cannot be removed.
oc: Aquò es una applet sistèma. Se pòt pas levar.

en: This is a system desklet. It cannot be removed.
oc: Aquò es un desklet sistèma. Se pòt pas suprimir.

en: This is a system extension. It cannot be removed.
oc: Aquesta extension sistèma se pòt pas suprimir.

en: This applet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
oc: Las foncions d'aqueste applet pòdon entraïnar de disfoncionaments o de blocatges de Cinnamon. Se de tals problèmas survenon, la supression de l'applet es recomandada.

en: This desklet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
oc: Las foncions d'aqueste desklet pòdon entraïnar de disfoncionaments o de blocatges de Cinnamon. Se de tals problèmas survenon, la supression del desklet es recomandada.

en: This extension contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
oc: Las foncions d'aquesta extension pòdon entraïnar de disfoncionaments o de blocatges de Cinnamon. Se de tals problèmas survenon, la supression de l'extension es recomandada.

en: About
oc: A prepaus

en: Extension %s is not compatible with your version of Cinnamon.
oc: L’extension %s es pas compatibla amb vòstra version de Cinnamon.

en: There are multiple instances enabled. Are you sure you want to remove all of them?
oc: Mai d’una instància son activadas. Las voletz totas suprimir ?

en: Are you sure you want to completely remove %s?
oc: Volètz vertadièrament suprimir per totjorn %s ?

en: This will restore the default set of enabled applets. Are you sure you want to do this?
oc: Aquesta operacion restablirà lo jòc per defaut d'applets activats. Confirmatz ?

en: This will restore the default set of enabled desklets. Are you sure you want to do this?
oc: Aquesta operacion restablirà lo jòc per defaut de desklets activats. Confirmatz ?

en: This will disable all active extensions. Are you sure you want to do this?
oc: Totas las extensions activas seràn desactivadas. O confirmatz ?

en: This will remove all actions. Are you sure you want to do this?
oc: Totes las accions seràn suprimidas. Confirmatz ?

en: Something went wrong while loading %s. Please make sure you are using the latest version, and then report the issue to its developer.
oc: Una error s'es producha al moment del cargament de %s. Asseguratz-vos d'utilizar la version mai recenta, puèi senhalatz lo problèma a son desvolopaire.

en: Installed
oc: Installat

en: Install
oc: Installar

en: Update
oc: Metre a jorn

en: Sort by
oc: Triar per

en: Popularity
oc: Popularitat

en: Date
oc: Data

en: Upgradable
oc: Mesa a jorn disponibla

en: More info
oc: Mai d’informacions

en: Refresh
oc: Actualizar

en: Update all
oc: Tot actualizar

en: %d update available | %d updates available
oc[0]: %d mesa a jorn disponibla
oc[1]: %d mesas a jorn disponiblas

en: No updates available
oc: Cap de mesa a jorn pas disponibla

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color
oc: Clicar sus la pipeta, puèi sus una color ont que siá a l’ecran per la causir

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->appearance-menu->title
en: Options
oc: Opcions

en: Remember the last layout used for each window
oc: Memorizar la darrièra disposicion utilizada per cada fenèstra

en: Use a country flag, if available, to represent keyboard layouts
oc: Utilizar una bandièra de país, se disponibla, per representar las disposicions de clavièr

en: Use the layout name, not the group name, to represent a layout
oc: Utilizar lo nom de la disposicion, non pas lo nom de grop, per representar una disposicion

en: Use upper-case when using text to represent a layout
oc: Utilizar de majuscula quand de tèxte es utilizat per representar las disposicions

en: Shortcuts
oc: Acorchis de clavièr

en: Switch to next layout
oc: Passar a la disposicion seguenta

en: Switch to previous layout
oc: Passar a la disposicion precedenta

en: Switch to first layout
oc: Passar a la primièra disposicion

en: Switch to second layout
oc: Passar a la segonda disposicion

en: Switch to third layout
oc: Passar a la tresena disposicion

en: Switch to fourth layout
oc: Passar a la quatrena disposicion

en: Pointer
oc: Puntador

en: Move pointer to the next monitor
oc: Desplaçar lo puntador cap a l’ecran seguent

en: Move pointer to the previous monitor
oc: Desplaçar lo puntador cap a l’ecran precedent

en: Troubleshooting
oc: En cas de problèmas

en: Toggle Looking Glass
oc: Activar, desactivar Looking Glass

en: Show the window selection screen
oc: Afichar l’ecran de seleccion de las fenèstras

en: Show the workspace selection screen
oc: Afichar l’ecran de seleccion dels espacis de trabalh

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
oc: Afichar lo burèu

en: Cycle through open windows
oc: Passar d’una fenèstra dobèrta a l’autra

en: Cycle backwards through open windows
oc: Passar d’una fenèstra dobèrta a l’autra, al revèrs

en: Cycle through windows from all workspaces
oc: Navegar demest las fenèstras de totes los espacis de trabalh

en: Cycle backwards through windows from all workspaces
oc: Passar d’una fenèstra dobèrta a l’autra, al revèrs, de totes los espacis de trabalh

en: Cycle through open windows of the same application
oc: Passar d’una fenèstra dobèrta a l’autra, per la meteissa aplicacion

en: Cycle backwards through open windows of the same application
oc: Passar d’una fenèstra dobèrta a l’autra, al revèrs, per la meteissa aplicacion

en: Run dialog
oc: Lançar la bóstia de dialòg

en: Windows
oc: Fenèstras

en: Positioning
oc: Posicionament

en: Resize window
oc: Redimensionar la fenèstra

en: Move window
oc: Desplaçar la fenèstra

en: Center window in screen
oc: Centrar la fenèstra sus l’ecran

en: Move window to upper-right
oc: Desplaçar la fenèstra cap amont a drecha

en: Move window to upper-left
oc: Desplaçar la fenèstra cap amont a esquèrra

en: Move window to lower-right
oc: Desplaçar la fenèstra cap aval a drecha

en: Move window to lower-left
oc: Desplaçar la fenèstra cap aval a esquèrra

en: Move window to right edge
oc: Desplaçar la fenèstra cap al caire drech

en: Move window to top edge
oc: Desplaçar la fenèstra cap al caire superior

en: Move window to bottom edge
oc: Desplaçar la fenèstra cap al caire inferior

en: Move window to left edge
oc: Desplaçar la fenèstra cap al caire esquèr

en: Tiling and Snapping
oc: Juxtaposicion e alinhament

en: Push tile left
oc: Juxtapausar a partir del bòrd esquèr

en: Push tile right
oc: Juxtapausar a partir del bòrd drech

en: Push tile up
oc: Juxtapausar a partir del bòrd superior

en: Push tile down
oc: Juxtapausar a partir del bòrd inferior

en: Inter-workspace
oc: Inter-espaci de trabalh

en: Move window to new workspace
oc: Desplaçar la fenèstra cap a un espaci de trabalh novèl

en: Move window to left workspace
oc: Desplaçar la fenèstra cap a l'espaci de trabalh a esquèrra

en: Move window to right workspace
oc: Desplaçar la fenèstra cap a l'espaci de trabalh a drecha

en: Move window to workspace above
oc: Desplaçar la fenèstra a l'espaci de trabalh de naut

en: Move window to workspace below
oc: Desplaçar la fenèstra a l'espaci de trabalh de bas

en: Move window to workspace 1
oc: Desplaçar la fenèstra cap a l'espaci de trabalh 1

en: Move window to workspace 2
oc: Desplaçar la fenèstra cap a l'espaci de trabalh 2

en: Move window to workspace 3
oc: Desplaçar la fenèstra cap a l'espaci de trabalh 3

en: Move window to workspace 4
oc: Desplaçar la fenèstra cap a l'espaci de trabalh 4

en: Move window to workspace 5
oc: Desplaçar la fenèstra cap a l'espaci de trabalh 5

en: Move window to workspace 6
oc: Desplaçar la fenèstra cap a l'espaci de trabalh 6

en: Move window to workspace 7
oc: Desplaçar la fenèstra cap a l'espaci de trabalh 7

en: Move window to workspace 8
oc: Desplaçar la fenèstra cap a l'espaci de trabalh 8

en: Move window to workspace 9
oc: Desplaçar la fenèstra cap a l'espaci de trabalh 9

en: Move window to workspace 10
oc: Desplaçar la fenèstra cap a l'espaci de trabalh 10

en: Move window to workspace 11
oc: Desplaçar la fenèstra cap a l'espaci de trabalh 11

en: Move window to workspace 12
oc: Desplaçar la fenèstra cap a l'espaci de trabalh 12

en: Inter-monitor
oc: Inter-ecran

en: Move window to left monitor
oc: Desplaçar la fenèstra vèrs l'ecran d'esquèrra

en: Move window to right monitor
oc: Desplaçar la fenèstra vèrs l'ecran de drecha

en: Move window to monitor above
oc: Desplaçar la fenèstra vèrs l'ecran de naut

en: Move window to monitor below
oc: Desplaçar la fenèstra vèrs l'ecran de bas

en: Maximize window
oc: Maximizar la fenèstra

en: Unmaximize window
oc: Restaurar la fenèstra

en: Minimize window
oc: Reduire la fenèstra

en: Close window
oc: Tampar la fenèstra

en: Activate window menu
oc: Activar lo menú fenèstra

en: Raise window
oc: Montar la fenèstra

en: Lower window
oc: Abaissar la fenèstra

en: Toggle maximization state
oc: Bascular l'estat d'agrandiment

en: Toggle fullscreen state
oc: Alternar lo mòde plen ecran

en: Toggle shaded state
oc: Bascular l'estat de replec

en: Toggle always on top
oc: Bascular totjorn davant

en: Toggle showing window on all workspaces
oc: Alternar l’afichatge de las fenèstras sus totes los espacis de trabalh

en: Increase opacity
oc: Aumentar l’opacitat

en: Decrease opacity
oc: Reduire l’opacitat

en: Toggle vertical maximization
oc: Alternar l’agrandiment vertical

en: Toggle horizontal maximization
oc: Alternar l’agrandiment orizontal

en: Workspaces
oc: Espacis de trabalh

en: Direct Navigation
oc: Navegacion dirècta

en: Switch to workspace 1
oc: Anar a l'espaci de trabalh 1

en: Switch to workspace 2
oc: Anar a l'espaci de trabalh 2

en: Switch to workspace 3
oc: Anar a l'espaci de trabalh 3

en: Switch to workspace 4
oc: Anar a l'espaci de trabalh 4

en: Switch to workspace 5
oc: Anar a l'espaci de trabalh 5

en: Switch to workspace 6
oc: Anar a l'espaci de trabalh 6

en: Switch to workspace 7
oc: Anar a l'espaci de trabalh 7

en: Switch to workspace 8
oc: Anar a l'espaci de trabalh 8

en: Switch to workspace 9
oc: Anar a l'espaci de trabalh 9

en: Switch to workspace 10
oc: Anar a l'espaci de trabalh 10

en: Switch to workspace 11
oc: Anar a l'espaci de trabalh 11

en: Switch to workspace 12
oc: Anar a l'espaci de trabalh 12

en: Switch to left workspace
oc: Bascular vèrs l'espaci de trabalh d’esquèrra

en: Switch to right workspace
oc: Bascular vèrs l'espaci de trabalh de drecha

en: System
oc: Sistèma

en: Switch monitor configurations
oc: Bascular la configuracion del monitor

en: Rotate display
oc: Pivotar l’afichatge

en: Orientation Lock
oc: Verrolhar l'orientacion

en: Increase screen brightness
oc: Aumentar la luminositat de l’ecran

en: Decrease screen brightness
oc: Demesir la luminositat de l’ecran

en: Toggle keyboard backlight
oc: Alternar lo retroesclairatge del clavièr

en: Increase keyboard backlight level
oc: Aumentar lo retroesclairatge del clavièr

en: Decrease keyboard backlight level
oc: Demesir lo retroesclairatge del clavièr

en: Toggle touchpad state
oc: Activar, desactivar l’estat del pavat tactil

en: Turn touchpad on
oc: Activar lo pavat tactil

en: Turn touchpad off
oc: Desactivar lo pavat tactil

en: Show power statistics
oc: Afichar las estatisticas d’alimentacion

en: Screenshots and Recording
oc: Capturas d’ecran e enregistrament

en: Take a screenshot of an area
oc: Prene una captura d'una partida de l'ecran

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
oc: Copiar la captura d'una partida de l'ecran dins lo quichapapièrs

en: Take a screenshot
oc: Far una captura d'ecran

en: Copy a screenshot to clipboard
oc: Copiar una captura d'ecran dins lo quichapapièrs

en: Take a screenshot of a window
oc: Far una captura d'ecran d'una fenèstra

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
oc: Copiar una captura d'ecran d'una fenèstra dins lo quichapapièrs

en: Toggle recording desktop (must restart Cinnamon)
oc: Activar, desactivar l'enregistrament del burèu (Reaviada de Cinnamon requerida)

en: Log out
oc: Desconnexion

en: Shut down
oc: Atudar

en: Lock screen
oc: Verrolhar l'ecran

en: Launchers
oc: Aviadors

en: Launch terminal
oc: Aviar un terminal

en: Launch help browser
oc: Aviar lo navigador d'ajuda

en: Launch calculator
oc: Aviar la calculeta

en: Launch email client
oc: Aviar lo logicial de messatjariá

en: Launch web browser
oc: Aviar lo navigador web

en: Home folder
oc: Dorsièr personal

en: Sound and Media
oc: Son e mèdia

en: Quiet Keys
oc: Tòcas silenciosas

en: Volume mute (Quiet)
oc: Copar lo son (silenciós)

en: Volume down (Quiet)
oc: Baissar lo volum

en: Volume up (Quiet)
oc: Aumentar lo volume (silenciós)

en: Volume mute
oc: Volum mut

en: Volume down
oc: Reduire lo volum

en: Volume up
oc: Aumentar lo volum

en: Mic mute
oc: Amudir microfòn

en: Launch media player
oc: Aviar lo lector multimèdia

en: Pause playback
oc: Metre en pausa

en: Stop playback
oc: Arrestar la lectura

en: Previous track
oc: Pista precedenta

en: Next track
oc: Pista seguenta

en: Eject
oc: Ejectar

en: Rewind
oc: Retorn rapid

en: Fast-forward
oc: Avançar

en: Repeat
oc: Repetir

en: Universal Access
oc: Accès universal

en: Zoom in
oc: Zoom avant

en: Zoom out
oc: Zoom arrièr

en: Reset zoom
oc: Reïnicializar lo zoom

en: Turn screen reader on or off
oc: Activar o desactivar lo lector d'ecran

en: Increase text size
oc: Aumentar la talha del tèxte

en: Decrease text size
oc: Reduire la talha del tèxte

en: High contrast on or off
oc: Activar o desactivar lo contraste elevat

en: Spices
oc: Espècia

en: Instance
oc: Instància

en: Custom Shortcuts
oc: Acorchis personalizats

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently in use by <b>%(old)s</b>.
oc: La combinason de tòcas <b>%(combination)s</b> es ja utilizada per <b>%(old)s</b>.

en: If you continue, the combination will be reassigned to <b>%(new)s</b>.
oc: Se contunhatz, la combinason serà reassignada a <b>%(new)s</b>.

en: Do you want to continue with this operation?
oc: Volètz contunhar l’operacion ?

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently assigned to multiple actions.
oc: Aquesta combinason de tòcas, <b>%(combination)s</b> es actualament assignada a mantuna accion.

en: Choose the assignment you wish to keep. The others will be cleared.
oc: Causissètz l’assignacion que desiratz gardar. Las autras seràn escafadas.

note: l10n constants - get them translated here so they use Cinnamon's gettext context
en: Click to set a new accelerator key.
oc: Clicar per definir un acorchi de clavièr novèl.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
oc: Quichatz sus espaci o clicatz per anullar l'operacion.

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
oc: Quichatz sus Retorn arrièr per escafar l'acorchi de clavièr.

en: unassigned
oc: pas assignat

en: Pick an accelerator
oc: Causissètz un acorchi de clavièr

en: 
    This key combination, '<b>%s</b>' should not be used because it would become impossible to type using this key.
oc: 
    La combinason « <b>%s</b> » deuriá pas èsser utilizada, perque aquò ne rendriá l'utilizacion d'aquesta tòca impossibla al moment de la picada.

en: Please try again using a modifier key such as Control, Alt or Super (Windows key).
oc: Tornatz ensajar en utilizant una tòca de combinason coma Ctrl, Alt o Super (tòca Windows).

en: Continue only if you are certain this is what you want, otherwise press cancel.
oc: Asseguratz-vos de vòstra causida abans de contunhar, se que non clicatz sus Anullar.

en: Continue
oc: Contunhar

en: Checking dependencies
oc: Verificacion de las dependéncias

en: Please install: %s
oc: Installatz : %s

en: _Cancel
oc: A_nullar

en: _Open
oc: _Dobrir

en: Sound files
oc: Fichièrs son

en: Downloading images:
oc: Telecargament dels imatges :

en: An error occurred while trying to access the server. Please try again in a little while.
oc: Una error s'es producha al moment de l'accès al servidor. Tornatz ensajar un pauc mai tard.

en: Something went wrong with the spices download. Please try refreshing the list again.
oc: Una error s'es producha al telecargament de las espècias. Tornatz actualizar la lista.

en: Refreshing the cache
oc: Actualizacion del cache

en: Installing %s
oc: Installacion de %s

en: An error occurred during the installation of %s. Please report this incident to its developer.
oc: Una error d'installacion de %s es subrevenguda. Senhalatz aqueste incident a son desvolopaire.

en: Uninstalling %s
oc: Desinstallacion de %s

en: A problem occurred while removing %s.
oc: Un problèma s'es produch en suprimissent %s

en: 
    
    Details:  %s
oc: 
    
    Detalhs : %s

en: Add new entry
oc: Apondre una entrada novèla

en: Remove selected entry
oc: Suprimir l’entrada seleccionada

en: Edit selected entry
oc: Modificar l’entrada causida

en: Move selected entry up
oc: Desplaçar l’entrada causida cap amont

en: Move selected entry down
oc: Desplaçar l’entrada causida cap aval

en: Edit entry
oc: Modificar l'entrada

en: Configure accessibility features
oc: Configurar las foncionalitats d’accessibilitat

en: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast
oc: lópia, paraula, accès, zoom, agrandiment, tòcas, contraste

note: Visual Aids
en: Visual Aids
oc: Ajudas visualas

en: High contrast
oc: Fòrt contraste

en: Large text
oc: Grand tèxte

en: Screen reader
oc: Lector d'ecran

en: Configure screen reader
oc: Configurar lo lector d’ecran

note: Desktop Zoom
en: Desktop Zoom
oc: Agrandiment del burèu

en: Enable zoom
oc: Activar l’agrandiment

en: Magnification
oc: Agrandiment

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
oc: Desactivat

en: Mouse wheel modifier
oc: Modificador de la rodeta de la mirga

en: While this modifier is pressed, mouse scrolling will increase or decrease zoom.
oc: Se aqueste modificador es quichat, lo defilament de la mirga aumentarà o demesirà lo zoom.

en: Scroll at screen edges
oc: Defilament suls caires de l’ecran

en: Keep cursor centered
oc: Gardar lo cursor centrat

en: Cursor moves with contents
oc: Lo cursor se desplaça amb lo contengut

en: Cursor pushes contents around
oc: Lo cursor desplaça lo contengut

en: Mouse tracking mode
oc: Mòde de seguiment de la mirga

en: Lens mode
oc: Mòde de l'objectiu

en: Square
oc: Carrat

en: Horizontal strip
oc: Benda orizontala

en: Vertical strip
oc: Benda verticala

en: Lens shape
oc: Fòrma de la lópia

en: Full screen
oc: Ecran complèt

en: Top half
oc: Mitat superiora

en: Bottom half
oc: Mitat inferiora

en: Left half
oc: Mitat esquèrra

en: Right half
oc: Mitat drecha

en: Screen position
oc: Posicion a l'ecran

en: Enable the on-screen keyboard
oc: Activar lo clavièr virtual

en: At the bottom of the screen
oc: Enbàs de l’ecran

en: At the top of the screen
oc: Ennaut de l’ecran

en: Keyboard position
oc: Posicion del clavièr

en: A quarter of the screen
oc: Quart de l’ecran

en: A third of the screen
oc: Tèrç de l’ecran

en: Keyboard size
oc: Talha del clavièr

en: Show the keyboard any time something expects input
oc: Afichar lo clavièr quand s'espèra una picada

en: Show keyboard only when the user activates it
oc: Afichar lo clavièr sonque quand l’utilizaire l’activa

en: Activation mode
oc: Mòde d’activacion

note: Keyboard indicators
en: Keyboard indicators
oc: Indicators del clavièr

en: Use visual indicator on Caps and Num Lock
oc: Utilizar un indicador visual pel verrolhatge de las majusculas e de las chifras

en: Use audio indicator on Caps and Num Lock
oc: Utilizar un indicador sonòr pel verrolhatge de las majusculas e de las chifras

en: Sound to use Caps or Num Lock on
oc: Son d'emetre en verrolhant las majusculas e las chifras

en: Sound to use Caps or Num Lock off
oc: Son d'emetre en desverrotlant las majusculas e las chifras

en: Event feedback (required for typing assistance alerts)
oc: Responsa a l'eveniment (requesit per las alèrtas d'ajuda a la picada)

en: Enable visual alerts
oc: Activar las alèrtas visualas

en: Flash the entire monitor
oc: Far parpalejar l’ecran

en: Flash the active window
oc: Far parpalejar la fenèstra activa

en: Visual style
oc: Estil visual

en: Enable audio alerts
oc: Activar las alèrtas àudio

en: Sound to use for window alerts
oc: Son d’utilizar per las alèrtas de fenèstra

en: Typing assistance
oc: Assistent a la picada

note: Stickykeys
en: Sticky keys
oc: Tòcas remanentas

en: Treat a sequence of modifier keys as a combination
oc: Tractar una sequéncia de tòcas de modificacion coma una combinason

en: Disable if two modifiers are pressed together
oc: Desactivar se doas tòcas de modificacion son quichadas amassa

en: Alert when a modifier key is pressed
oc: Alertar se una tòca de modificacion es quichada

note: Slowkeys
en: Slow keys
oc: Tòcas lentas

en: Put a delay between when a key is pressed and when it is accepted
oc: Botar un relambi entre lo moment qu'una tòca es quichada e quand es acceptada

en: Alert when a key is pressed
oc: Avertir quand una tòca es quichada

en: Alert when a key is accepted
oc: Avertir quand una tòca es acceptada

en: Alert when a key is rejected
oc: Avertir quand una tòca es regetada

en: Acceptance delay
oc: Relambi d’acceptacion

en: Short
oc: Corta

en: Long
oc: Longa

note: Bouncekeys
en: Bounce keys
oc: Tòcas rebomb

en: Ignore fast duplicate keypresses
oc: Ignorar las quichadas de tòcas rapidas e identicas

note: Mousekeys
en: Mouse keys
oc: Tòcas de la mirga

en: Control the pointer using the keypad
oc: Contraròtle del puntador amb l'ajuda del pavat numeric

en: Initial delay
oc: Relambi inicial

en: Shorter
oc: Mai cort

en: Longer
oc: Mai long

en: Acceleration time
oc: Temps d’acceleracion

en: Maximum speed
oc: Velocitat maximala

en: Slower
oc: Alentir

en: Faster
oc: Accelerar

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
oc: Desenclavar un clic segondari en mantenent quichat lo boton principal

en: Trigger a click when the pointer hovers
oc: Desenclavar un clic en susvolant amb lo puntador

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
oc: Relambi

en: Motion threshold
oc: Sensibilitat al moviment

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Small
oc: Pichona

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Large
oc: Granda

en: Manage your actions
oc: Gerissètz vòstras accions

en: action
oc: accion

en: Actions
oc: Accions

en: Manage
oc: Gerir

en: Download
oc: Telecargar

en: Layout
oc: Disposicion

en: Enable
oc: Activar

en: Disable
oc: Desactivar

en: Installed actions
oc: Accions installadas

en: Remove all
oc: Tot suprimir

en: Manage Cinnamon applets
oc: Gerir los applets de Cinnamon

en: You can remove specific instances in panel edit mode via the context menu.
oc: Podètz suprimir d'instàncias particularas dins lo mòde de modificacion del panèl del menú contextual.

en: Installed applets
oc: applets installadas

en: Reset all
oc: Tot reïnicializar

en: Previous Panel
oc: Panèl precedent

en: Next Panel
oc: Panèl seguent

en: Solid color
oc: Color unida

en: Horizontal gradient
oc: Degradat orizontal

en: Vertical gradient
oc: Degradat vertical

en: No picture
oc: Pas d'imatge

en: Mosaic
oc: Mosaïca

en: Centered
oc: Centrat

en: Scaled
oc: A l'escala

en: Stretched
oc: Estirat

en: Spanned
oc: Acaptar

en: Background color
oc: Color de fons

en: Change your desktop's background
oc: Cambiar lo rèireplan de vòstre burèu

en: background, picture, slideshow
oc: rèireplan, fons, imatge, diapo

en: Backgrounds
oc: Rèireplans

en: Add Folder
oc: Apondre un dorsièr

en: Add new folder
oc: Apondre un dorsièr novèl

en: Remove selected folder
oc: Suprimir lo dossièr seleccionat

en: Play backgrounds as a slideshow
oc: Defilar los rèireplans coma un diaporama

en: minutes
oc: minutas

en: Play images in random order
oc: Legir los imatges en òrdre aleatòri

en: Picture aspect
oc: Aspècte de l’imatge

en: Manage date and time settings
oc: Gerir los paramètres de data e d'ora

en: time, date, calendar, format, network, sync
oc: ora, data, calendièr, calendari, format, ret, malhum, sincronizacion

en: Date & Time
oc: Data & ora

en: Date and Time
oc: Data e ora

en: Network time
oc: Ora ret

en: Manually set date and time
oc: Definir manualament l’ora e la data

en: Use 24h clock
oc: Ora sus 24 oras

en: Display the date
oc: Afichar la data

en: Display seconds
oc: Afichar las segondas

en: Use locale default
oc: Utilizar los reglatges locals per defaut

en: Sunday
oc: Dimenge

en: Monday
oc: Diluns

en: First day of week
oc: Primièr jorn de la setmana

en: City
oc: Vila

en: Antarctica
oc: Antartica

en: Arctic
oc: Artic

en: Atlantic Ocean
oc: Ocean atlantic

en: Australia
oc: Austràlia

en: Canada
oc: Canadà

en: Europe
oc: Euròpa

en: Indian Ocean
oc: Ocean indian

en: Pacific Ocean
oc: Ocean pacific

en: USA
oc: Estat Units d'America

en: Multimedia
oc: Multimèdia

en: Office
oc: Burotica

en: Mail
oc: Corrièr electronic

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-music->description
en: Music
oc: Musica

en: Photos
oc: Fòtos

en: Word
oc: Tèxt

en: Spreadsheet
oc: Fuèlh de calcul

en: Source Code
oc: Còdi font

en: File Manager
oc: Gestionari de fichièrs

en: Plain Text
oc: Tèxte brut

en: Audio CD
oc: CD àudio

en: Select an application for audio CDs
oc: Seleccionatz una aplicacion per vòstres CD àudio

en: Video DVD
oc: DVD vidèo

en: Select an application for video DVDs
oc: Seleccionatz una aplicacion per vòstres DVD àudio

en: Music player
oc: Lector àudio

en: Select an application to run when a music player is connected
oc: Seleccionatz una aplicacion d'aviar quand un lector de musica numeric es connectat

en: Select an application to run when a camera is connected
oc: Seleccionatz una aplicacion d'aviar quand un aparelh de fòto es connectat

en: Software
oc: Logicials

en: Select an application for software CDs
oc: Seleccionar una aplicacion pels CD que contenon de logicials

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info strings, just here to fix capitalization of the English originals. If the shared-mime-info translation works for your language, simply leave these untranslated.
en: Audio DVD
oc: DVD àudio

en: Blank Blu-ray disc
oc: Disc Blu-ray verge

en: Blank CD disc
oc: CD verge

en: Blank DVD disc
oc: DVD verge

en: Blank HD DVD disc
oc: DVD HD verge

en: Blu-ray video disc
oc: disc vidèo Blu-Ray

en: E-book reader
oc: Lector de libres electronics

en: HD DVD video disc
oc: disc vidèo HD DVD

en: Picture CD
oc: CD d'imatges

en: Super Video CD
oc: Super CD Vidèo

en: Video CD
oc: CD vidèo

en: Windows software
oc: Logicials Windows

en: OSTree Software Updates
oc: Mesas a jorn logicialas OSTree

en: Command-line option for your terminal to execute a passed-in command.
oc: Opcion de linha de comanda per que lo terminal execute una comanda transmesa.

en: Ask what to do
oc: Demandar çò que cal far

en: Open folder
oc: Dobrir un dorsièr

en: Do nothing
oc: Far pas res

en: Other Media
oc: Autres mèdias

en: Select how other media should be handled
oc: Causissètz cossí los autres mèdias devon èsser gerits

en: _Action:
oc: _Accion :

en: Preferred Applications
oc: Aplicacions preferidas

en: media, defaults, applications, programs, removable, browser, email, calendar, music, videos, photos, images, cd, autoplay, favorite, apps
oc: mèdia, defaut, aplicacions, programas, amovible, navegador, navigador, corrièl, musica, vidèos, fòtos, imatges, cd, lectura automatica, favorits, apps

en: Preferred applications
oc: Aplicacions preferidas

en: Calculator
oc: Calculadoira

en: Arguments
oc: Paramètres

en: Removable media
oc: Mèdias amovibles

en: Prompt or start programs on media insertion
oc: Demandar o aviar de programas se un supòrt es inserit

note: FIXMEEEEEEEE??
en: _Other Media...
oc: _Autres mèdias...

en: Manage your Cinnamon desklets
oc: Gerir vòstres desklets Cinnamon

en: You can remove specific instances from the desktop via that desklet's context menu
oc: Podètz suprimir d'elements especifics del burèu dins lo menú contextual dels desklets

en: desklet, desktop, slideshow
oc: desklet, burèu, diaporama

en: General Settings
oc: Paramètres generals

en: General Desklets Settings
oc: Paramètres generals dels desklets

en: No decoration
oc: Cap de decoracion

en: Border only
oc: Bordadura solament

en: Border and header
oc: Bordadura e entèsta

en: Decoration of desklets
oc: Decoracion dels desklets

en: Note: Some desklets require the border/header to be always present
oc: Nòta : la bordadura e l'entèsta devon totjorn èsser presents per cèrts desklets

en: Such requirements override the settings selected here
oc: Aquestas exigéncias prevalon suls paramètres indicats aicí

en: Snap desklets to grid
oc: Alinhar los desklets sus la grasilha

en: Width of desklet snap grid
oc: Largor de la grasilha de captura dels desklets

en: Lock desklets in their current position
oc: Fixar los desklets a lor posicion actuala

en: Installed desklets
oc: desklets installats

en: Manage your desktop icons
oc: Gerir las icònas de vòstre burèu

en: desktop, home, button, trash
oc: burèu, dorsièr, dossièr, repertòri, personal, boton, escobilhièr, banasta

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-desktop->description
en: Desktop
oc: Burèu

en: Manage display settings
oc: Gerir los paramètres d’afichatge

en: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd
oc: afichatge, ecran, monitor, disposicion, agençament, resolucion, doble, lcd, acl

en: Disable automatic screen rotation
oc: Desactivar la rotacion automatica de l'ecran

en: Select this option to disable automatic screen rotation on hardware equipped with supported accelerometers.
oc: Causissètz aquesta opcion per desactivar la rotacion automatica de l’ecran sul material equipat d’acceleromètres pres en carga.

en: Enable fractional scaling controls (experimental)
oc: Activar los contraròtles de mesa a l'escala fraccionària (experimental)

en: Select this option to display additional layout controls for per-monitor scaling.
oc: Causissètz aquesta opcion per afichar d'opcions de disposicion suplementàrias per una mesa a l'escala pròpria a cada ecran.

en: Scale content up
oc: Aumentar l'escala del contengut

en: Scale content down
oc: Redusir l'escala del contengut

en: Fractional scaling mode
oc: Mòde de mesa a l’escala fraccionari

en: Control Cinnamon visual effects.
oc: Gerissètz los efièits visuals de Cinnamon.

en: effects, window
oc: efièch, efèit, efièit, efèct, efècte, fenèstra

en: Effects
oc: Efièits

en: Desktop and window effects
oc: Efièches del burèu e de las fenèstras

en: Effects on dialog boxes
oc: Efièches de bóstias de dialòg

en: Effects on menus
oc: Efièches dels menús

en: Session startup animation
oc: Animacion a l’aviada de la session

en: Fade effect on Cinnamon scrollboxes (like the Menu application list)
oc: Efièches de fondut dins las listas de defilament de Cinnamon (p. ex. per la lista d’aplicacions del menú)

en: Window effects
oc: Efièches de las fenèstras

note: MAPPING WINDOWS CLOSING WINDOWS MINIMIZING WINDOWS grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- grouped-windo
en: None
oc: Pas cap

en: Traditional
oc: Tradicional

en: Fly
oc: Vòl

en: New windows or unminimizing existing ones
oc: Finèstras novèlas o restabliment de las fenèstras existentas

en: Closing windows
oc: Tampadura de fenèstras

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
oc: Fondut

en: Minimizing windows
oc: Reduccion de las fenèstras

note: MAXIMIZING/TILING WINDOWS
en: Resizing and tiling windows
oc: Redimensionament de las fenèstras e mosaïc

en: Window animation speed
oc: Velocitat d’animacion de las fenèstras

en: Manage your Cinnamon extensions
oc: Gerir vòstras extensions de Cinnamon

en: extension, addon
oc: exension, suplement

en: Installed extensions
oc: Extensions installadas

en: Disable all
oc: Desactivar tot

en: Configure system fonts
oc: Configurar las polissas de caractèrs del sistèma

en: font, size, small, large
oc: polissa, talha, pichona, granda

en: Font Selection
oc: Selector de polissas

en: Default font
oc: Polissa per defaut

en: Desktop font
oc: Polissa del burèu

en: Document font
oc: Polissa del document

en: Monospace font
oc: Polissa non proporcionala

en: Window title font
oc: Polissa de títol de las fenèstras

en: Font Settings
oc: Configuracion de las polissas

en: Grayscale
oc: Nivèls de _gris

en: Rgba
oc: Rvba

en: Slight
oc: Leugièr

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Medium
oc: Mejan

en: Full
oc: Plen

en: RGBA
oc: RVBA

en: RGB
oc: RVB

en: BGR
oc: BVR

en: Vertical RGB
oc: RVB vertical

en: Vertical BGR
oc: BVR vertical

en: Text scaling factor
oc: Factor d'escala del tèxte

en: Hinting
oc: Optimizacion

en: Hinting allows for producing clear, legible text on screen.
oc: L'optimizacion permet de produire un tèxte clar e lisible a l'ecran.

en: Antialiasing
oc: Lissatge

en: Antialiasing makes on screen text smoother and easier to read
oc: L'anticrenatge fa venir lo tèxte a l'ecran mai plan lis e mai facil de legir.

en: RGBA Order
oc: Òrdre RVBA

en: The order of subpixel elements on an LCD screen, only used when antialiasing is set to 'rgba'
oc: L’òrdre dels elements de sospixèls sus un ecran ACL, utilizat se l’antialiasing definit es « RVBA »

en: Miscellaneous Cinnamon preferences
oc: Preferéncias divèrsas de Cinnamon

en: logging, click
oc: jornalizacion, clic

en: Compositor Options
oc: Opcions del compositor

en: Disable compositing for full-screen windows
oc: Desactivar la composicion per las fenèstras en ecran complèt

en: Select this option to let full-screen applications skip the compositing manager and run at maximum speed. Unselect it if you're experiencing screen-tearing in full screen mode.
oc: Seleccionatz aquesta opcion per permetre a las aplicacions en ecran complet de contornar lo gestionari de composicion e de foncionar a la velocitat maximala. Deseleccionatz-la se constatatz que l'ecran s’esquiça en mòde ecran complèt.

en: Miscellaneous Options
oc: Opcions divèrsas

en: Enable timer when logging out or shutting down
oc: Activar los cronomètres en se connectant e en atudant

en: Timer delay
oc: Durada de la minuteriá

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->units
en: seconds
oc: segondas

en: Memory limit
oc: Limit de memòria

en: Restart Cinnamon when it uses too much memory
oc: Reaviar Cinnamon quand utiliza tròp de memòria

en: MB
oc: Mo

en: Check frequency
oc: Frequéncia de la verificacion

en: Make window fullscreen
oc: Passar en mòde plen ecran

en: Exit window fullscreen
oc: Sortir del mòde plen ecran

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Play / Pause
oc: Alternar lectura / pausa

en: Zoom desktop in
oc: Zoom avant del burèu

en: Zoom desktop out
oc: Zoom arrièr del burèu

en: Run a command
oc: Executar una comanda

en: Trigger at gesture start
oc: Aviar a la debuta del gèst

en: Trigger at gesture end
oc: Aviar a la fin del gèst

en: Manage touch gestures
oc: Gerir los gèstes tactils

en: gesture, swipe, pinch, touch
oc: gèst, lisar, pinçar, pecigar, peçugar, tocar

en: Gestures
oc: Gèstes

en: Check again
oc: Tornar verificar

en: Swipe
oc: Lisar

en: Swipe with 2 fingers
oc: Far lisar amb 2 dets

en: Touchscreen only
oc: Ecran tactil solament

en: Swipe with 3 fingers
oc: Far lisar amb 3 dets

en: Swipe with 4 fingers
oc: Far lisar amb 4 dets

en: Swipe with 5 fingers
oc: Far lisar amb 5 dets

en: Pinch
oc: Pinçament

en: Pinch with %d fingers
oc: Far lisar amb %d dets

en: Pinch with 5 fingers
oc: Far lisar amb 5 dets

en: Tap
oc: Tustejar

en: Enable gestures
oc: Activar los gèstes

en: Activation thresholds
oc: Sulhet d’activacion

en: In percentage of the touch surface
oc: En percentatge de la susfàcia tactila

en: 20%
oc: 20 %

en: 80%
oc: 80 %

en: The touchegg package must be installed for gesture support.
oc: Lo paquet touchegg deu èsser installat per que los gèsts sián preses en carga.

en: Gestures are disabled
oc: Los gèstes son desactivats

en: The Touchegg service is not running
oc: Lo servici Touchegg es pas aviat

en: Up
oc: Montar

en: Down
oc: Davalar

en: In
oc: En raprochant los dets

en: Out
oc: En escartant los dets

en: Tap with %d fingers
oc: Tocar amb %d dets

en: Enter a command
oc: Dintratz una comanda

en: Sensitivity
oc: Sensibilitat

en: Less
oc: Mens

en: Manage hotcorner settings
oc: Gerissètz los paramètres dels caires intelligents

en: hotcorner, overview, scale, expo
oc: caires intelligents, vista d’ensemble, escala, expo

en: Hot Corners
oc: Caires intelligents

en: Allow hot corners in fullscreen.
oc: Autorizar los caires intelligents en mòde ecran complèt.

en: Show all workspaces
oc: Afichar totes los espacis de trabalh

note: Expo
en: Show all windows
oc: Mostrar totas las fenèstras

en: Enable this corner
oc: Activar aqueste caire

en: Type a command...
oc: Picatz una comanda...

en: Activation delay (ms)
oc: Relambi d’activacion (en ms)

en: Unknown size
oc: Talha desconeguda

en: Unknown CPU
oc: Processor desconegut

en: Operating System
oc: Sistèma operatiu

en: Cinnamon Version
oc: Version de Cinnamon

en: Kernel
oc: Nucli

en: Memory
oc: Memòria

en: GiB
oc: Go

en: Hard Drives
oc: Disques durs

en: Hard Drive
oc: Disc dur

en: GB
oc: Go

en: Graphics Card
oc: Carta grafica

en: Display Server
oc: Servidor d’afichatge

en: Display system information
oc: Afichar las informacions del sistèma

en: system, information, details, graphic, sound, kernel, version, about
oc: sistèma, entresenhas, informacions, detalhs, grafic, son, nuclèu, nucli version, a prepaus

en: System Info
oc: Informacions sul sistèma

en: Upload system information
oc: Enviar las entresenhas relativas al sistèma

en: No personal information included
oc: Inclutz pas cap d’informacions personalas

en: Copy to clipboard
oc: Copiar al quichapapièrs

en: Manage keyboard settings and shortcuts
oc: Gerir los paramètres del clavièr e los acorchis

en: keyboard, shortcut, hotkey
oc: clavièr, acorchi, tòca rapida

en: Key repeat
oc: Repeticion de tòca

en: Typing
oc: En cors de picada

en: Enable key repeat
oc: Activar la repeticion de tòca

en: Repeat delay:
oc: Relambi de repeticion :

en: Repeat speed:
oc: Velocitat de repeticion :

en: Slow
oc: Lenta

en: Fast
oc: Rapida

en: Text cursor
oc: Cursor de tèxte

en: Text cursor blinks
oc: Clucatejament del cursor de tèxte

en: Blink speed:
oc: Velocitat del clucatejament :

en: To edit a keyboard binding, click it and press the new keys, or press backspace to clear it.
oc: Per modificar un acorchi de clavièr, clicatz dessús e quichatz sus las tòcas novèlas, o quichatz sus « Retorn arrièr ← » per l'escafar.

note: Text entry search field
en: Type to search shortcuts
oc: Picatz per recercar d’acorchis

en: Press Escape to cancel the search.
oc: Quichatz Escap per anullar la recèrca.

en: Click to search by accelerator
oc: Clicatz per recercar per accelerator

en: Bindings
oc: Assignacions

en: Add custom shortcut
oc: Apondre un acorchi personalizat

en: Remove custom shortcut
oc: Suprimir un acorchi personalizat

en: Categories
oc: Categorias

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
oc: Acorchis de clavièr

en: Keyboard bindings
oc: Combinasons de tòcas

en: Layouts
oc: Disposicions

en: Reset to default
oc: Restablir per defaut

en: Select a file
oc: Seleccionar un fichièr

en: Control mouse and touchpad settings
oc: Contrarotlatz los paramètres de la mirga e del pavat tactil

en: mouse, touchpad, synaptic, double-click
oc: mirga, pavat tactil, sinaptic, doble clic

en: Mouse and Touchpad
oc: Mirga e pavat tactil

en: Left handed (mouse buttons inverted)
oc: Esquerrièr (botons de mirga invertits)

en: Reverse scrolling direction
oc: Invertir la direccion del defilament

en: Show position of pointer when the Control key is pressed
oc: Afichar la posicion del puntador quand la tòca Ctrl es quichada

en: Emulate middle click by clicking both left and right buttons
oc: Emular lo clic del mitan en clicant suls botons drech e esquèr a l’encòp

en: Paste the current selection when middle-click is pressed
oc: Pegar la causida actuala amb lo clic del mitan

en: Drag-and-drop threshold
oc: Sulhet de sensibilitat del lisar depausar

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->units settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner-number->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->units
en: pixels
oc: pixèls

en: Pointer size and speed
oc: Talha e velocitat del puntador

en: Size
oc: Talha

en: Smaller
oc: Fòrt pichon

en: Larger
oc: Mai grand

en: Speed
oc: Velocitat

en: Device default
oc: Periferic per defaut

en: Adaptive
oc: Adaptatiu

en: Acceleration
oc: Acceleracion

en: Double-Click timeout
oc: Relambi del clic doble

en: Timeout
oc: Relambi

en: Double-click test
oc: Pròva del clic doble

en: Enabled
oc: Activat

en: Disabled when a mouse is attached
oc: Desactivat se una mirga es associada

en: Touchpad is
oc: Lo pavat tactile es

en: Tap to click
oc: Quichatz per clicar

en: Disable touchpad while typing
oc: Desactivar lo pavat tactil al moment de la picada al clavièr

en: Default device behavior
oc: Compòrtament del periferic per defaut

en: Virtual button areas along bottom of touchpad
oc: Zònas de botons virtuals dins la partida inferiora del pavat tactil

en: Use multiple fingers for right and middle click
oc: Utilizar mantun dets pel clic drech e lo clic del mitan

en: Click actions
oc: Accions del clic

en: Scrolling
oc: Defilament

en: Success!
oc: Òsca !

en: Two-finger scrolling
oc: Defilament de dos dets

en: Edge scrolling
oc: Defi_lament del bòrd

en: Scrolling method
oc: Metòde de defilament

en: Reduce exposure to blue light
oc: Reduire l’exposicion al lum blau

en: redshift, color, blue, light, filter, temperature
oc: redshift, color, blau, lum, filtre, temperatura

note: nightlight@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Night Light
oc: Lum nuechenc

en: Enable night light
oc: Activar lo lum de nuèch

en: This feature makes the screen color warmer in the evening and during the night. By reducing blue light, it can prevent eye strain, headaches and improve sleep quality.
oc: Aquesta foncionalitat fa que la color de l'ecran siá mai cauda al ser e durant la nuèch. En redusent lo lum blau, pòt empachar la fatiga visuala, los mals de cap e melhorar la qualitat del som.

en: Color temperature
oc: Temperatura de las colors

en: Click to preview
oc: Clicar per l’apercebut

en: Specify start and end times
oc: Especificar l’ora de debuta e de fin

en: Always on
oc: Totjorn actiu

en: Schedule
oc: Planificacion

en: to
oc: dusca

en: Primary monitor
oc: Monitor principal

en: Active monitor
oc: Monitor actiu

en: The monitor specified below
oc: Lo monitor especificat çai-jos

en: Notification preferences
oc: Preferéncias de las notificacions

en: notifications
oc: notificacions

en: Notification settings
oc: Paramètres de notificacion

en: Enable notifications
oc: Activar las notificacions

en: Remove notifications after their timeout is reached
oc: Levar las notificacions aprèp lor durada d’aparicion

en: Show notifications on the bottom side of the screen
oc: Afichar las notificacions enbàs de l’ecran

en: Monitor to use for displaying notifications
oc: Monitor d’utilizar per afichar las notificacions

en: Display notifications over fullscreen windows
oc: Afichar las notificacions sus las fenèstras en plen ecran

en: Notification duration
oc: Durada de las notificacions

en: Display a test notification
oc: Afichar una notificacion de pròva

en: Media keys OSD
oc: Notificacion de las tòcas multimèdia

en: Show media keys OSD
oc: Afichar a l’ecran las tòcas multimèdia

en: This is a test notification
oc: Aquò es una notificacion d’ensag

en: Center Zone
oc: Zòna centrala

en: Panel height:
oc: Nautor del panèl :

en: Left Zone
oc: Zòna d’esquèrra

en: Right Zone
oc: Zòna de drecha

en: Panel width:
oc: Largor del panèl :

en: Top Zone
oc: Zòna superiora

en: Bottom Zone
oc: Zòna inferiora

en: Panel Visibility
oc: Visibilitat del panèl

en: Auto hide panel
oc: Amagar lo tablèu de bòrd automaticament

en: Always show panel
oc: Totjorn afichar lo tablèu de bòrd

en: Intelligently hide panel
oc: Disparicion intelligenta del panèl

en: Auto-hide panel
oc: Amagar automaticament lo panèl

en: Show delay
oc: Relambi d’afichatge

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units
en: milliseconds
oc: millisegondas

en: Hide delay
oc: Relambi d'amagatge

en: Customize
oc: Personalizar

en: Panel appearance
oc: Aparéncia del panèl

en: Allow theme to determine font size
oc: Permetre al tèma de definir la talha de las polissas

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->font-size->description
en: Font size
oc: Talha de la polissa

en: Scale to panel size exactly
oc: Adaptar precisament a la talha del panèl

en: Scale to panel size optimally
oc: Adaptar a la talha del panèl de manièra optimala

en: Colored icon size
oc: Talha de las icònas de color

en: Symbolic icon size
oc: Talha de las icònas simbolicas

en: Manage Cinnamon panel settings
oc: Gerir los paramètres del tablèu de bòrd de Cinnamon

en: panel, height, bottom, top, autohide, size, layout
oc: panèl, nautor, bas, naut, amagar automaticament, talha, disposicion, agençament

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->behavior-panel->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->appearance-panel->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title
en: Panel
oc: Tablèu de bòrd

en: Previous panel
oc: Panèl precedent

en: Next panel
oc: Panèl seguent

en: General Panel Options
oc: Opcions generalas dels panèls

en: Add new panel
oc: Apondre un panèl novèl

en: Allow the pointer to pass through the edges of panels
oc: Permetre al puntador de traversar los bòrds dels panèls

en: Shut down immediately
oc: Atudar immediatament

en: 5%
oc: 5 %

en: 10%
oc: 10 %

en: 30%
oc: 30 %

en: 50%
oc: 50 %

en: 75%
oc: 75 %

en: 30 seconds
oc: 30 segondas

en: 60 seconds
oc: 60 segondas

en: 90 seconds
oc: 90 segondas

en: 2 minutes
oc: 2 minutas

en: 5 minutes
oc: 5 minutas

en: 10 minutes
oc: 10 minutas

en: 15 minutes
oc: 15 minutas

en: 30 minutes
oc: 30 minutas

en: 45 minutes
oc: 45 minutas

en: 1 hour
oc: 1 ora

en: 2 hours
oc: 2 oras

en: 3 hours
oc: 3 oras

en: Never
oc: Pas jamai

en: Unknown time
oc: Durada desconeguda

en: hours
oc: oras

en: Manage power settings
oc: Gerir las opcions d’alimentacion

en: power, suspend, hibernate, laptop, desktop, brightness, screensaver
oc: alimentacion, mesa en velha, mesa en velha perlongada, ivernacion, ordenador portable, ordenador de buèu, luminositat, estalviador d’ecran

en: Power Management
oc: Gestion de l'alimentacion

en: Power options
oc: Opcions d’alimentacion

en: On A/C power
oc: Sus sector

en: On battery power
oc: Alimentat per batariá

en: Turn off the screen when inactive for
oc: Atudar l’ecran aprèp inactivitat de

en: Suspend when inactive for
oc: Metre en velha se inactiu dempuèi

en: When the lid is closed
oc: Quand l'ecran es tampat

en: Extra options
oc: Opcions suplementàrias

en: When the power button is pressed
oc: Quand lo boton d’alimentacion es quichat

en: Perform lid-closed action even with external monitors attached
oc: Efectuar l’accion associada a la barradura de l’acaptador se d'ecrans extèrnes son brancats

en: When the battery is critically low
oc: Quand la batariá es plan febla

en: Enable Hybrid Sleep
oc: Activar la mesa en velha ibrida

en: Replaces Suspend with Hybrid Sleep
oc: Remplaçar la mesa en velha per la mesa en velha ibrida

en: Enable Hibernate after suspend
oc: Permetre la mesa en velha perlongada après la mesa en velha

en: First suspend the machine and hibernate it after a certain amount of time.
oc: Metre d'en primièr l'ordenador en velha, puèi en velha perlongada après un cèrt temps.

en: Power mode controls the power usage of your computer. It can impact performance, battery life and fan noise.
oc: Lo mòde d’alimentacion contraròtla la consomacion electrica de vòstre ordenador. Pòt aver un impacte sus las performanças, l’autonomia de la batariá e lo bruch del ventilador.

en: Power
oc: Energia

en: Batteries
oc: Batariás

en: Screen brightness
oc: Luminositat de l'ecran

en: On battery, dim screen when inactive
oc: Alimentat per la batariá, l'ecran s'escurcís s'es inactiu

en: Brightness level when inactive
oc: Nivèl de luminositat se inactiu

en: Dim screen after inactive for
oc: Escursir l’ecran aprèp una inactivitat de

en: Backlight brightness
oc: Luminositat del retroesclairatge

en: Devices
oc: Periferics

en: Low battery notifications
oc: Notificacion de nivèl de batariá feble

en: For wireless keyboard
oc: Pels clavièrs sens fial

en: For wireless mouse
oc: Per las mirgas sens fial

en: For other connected devices
oc: Pels autres periferics connectats

en: Caution low UPS, %s remaining
oc: Atencion, ondulador feble, demòra %s

en: Using UPS power - %s remaining
oc: Sus ondulador - demòra %s

en: Caution low UPS
oc: Atencion, ondulator feble

en: Using UPS power
oc: Sus ondulator

en: Charging - %s until fully charged
oc: En carga - %s abans cargament complèt

en: Caution low battery, %s remaining
oc: Atencion batariá febla, demòra %s

en: Using battery power - %s remaining
oc: Sus batariá - demòra %s

en: Not discharging
oc: Se descarga pas

en: Charging - fully charged
oc: En carga - complètament cargada

en: Empty
oc: Voida

en: Battery
oc: Batariá

en: Uninterruptible power supply
oc: Ondulator

en: Wireless mouse
oc: Mirga sens fial

en: Wireless Keyboard
oc: Clavièr sens fial

en: Personal digital assistant
oc: Assistent personal

en: Cellphone
oc: Telefòn portable

en: Ask
oc: Demandar

en: Power mode
oc: Mòde energetic

en: Cinnamon privacy settings
oc: Paramètres de confidencialitat de Cinnamon

en: privacy, recent, gtk, private
oc: confidencialitat, proteccion de las donadas personalas, recent, gtk, privat

en: Privacy
oc: Vida privada

en: Remember recently accessed files
oc: Memorizar los fichièrs recentament accedits

en: Recent files
oc: Fichièrs recents

en: Never forget old files
oc: Oblidar pas jamai los fichièrs ancians

en: Number of days to remember old files
oc: Nombre de jorn de memorizacion dels fichièrs ancians

en: Internet connectivity
oc: Connectivitat Internet

en: Check connectivity
oc: Verificar la connectivitat

en: Check that network connections can reach the Internet. This makes it possible to detect captive portals, but also generates periodic network traffic.
oc: Verificar que las connexions ret pòt aténher l‘Internet. Permet de detectar los portals captius, mas genèra. tanben de trafic ret periodicament.

en: Lock immediately
oc: Verrolhar immediatament

en: 2 seconds
oc: 2 segondas

en: 5 seconds
oc: 5 segondas

en: 10 seconds
oc: 10 segondas

en: 15 seconds
oc: 15 segondas

en: 1 minute
oc: 1 minuta

en: 3 minutes
oc: 3 minutas

en: Manage screen lock settings
oc: Gerir los paramètres de verrolhatge d'ecran

en: screensaver, lock, away, message
oc: estalviador d’ecran, verrolhatge, abséncia, messatge, estalviaire

en: Screensaver
oc: Estalviador d'ecran

en: Screensaver settings
oc: Paramètres de l’estalviador d'ecran

en: Delay before starting the screensaver
oc: Delai abans lançament de l’estalviador d’ecran

en: This option defines the amount of time to wait before starting the screensaver, when the computer is not being used
oc: En cas d’inactivitat de l’ordenador, aquesta opcion definís lo relambi abans l'aviada de l’estalviador d’ecran.

en: Lock settings
oc: Paramètres de verrolhatge

en: Lock the computer when put to sleep
oc: Verrolhar l’ordenador en passant en velha

en: Enable this option to require a password when the computer wakes up from suspend
oc: Activar aquesta opcion per exigir un senhal se l'ordenador se desrevelha d'un estat de velha.

en: Lock the computer after the screensaver starts
oc: Verrolhar l’ordenador aprèp lo lançament de l’estalviador d’ecran

en: Enable this option to require a password when the screen turns itself off, or when the screensaver activates after a period of inactivity
oc: Activar aquesta opcion per exigir un senhal se l'ecran s'atuda o se l'estalviador d'ecran s'activa aprèp un periòde d'inactivitat

en: Delay before locking
oc: Relambi abans verrolhatge

en: This option defines the amount of time to wait before locking the screen, after showing the screensaver or after turning off the screen
oc: Aquesta opcion definís lo relambi abans lo varrolhatge de l'ecran aprèp l'activacion de l'estalviador d'ecran o l'extincion de l'ecran.

en: Always show the clock
oc: Totjorn afichar lo relòtge

en: Show the clock on the wallpaper instead of just on the unlock screen
oc: Afichar lo relòtge sus l'ecran de desverrolhatge e sul papièr pintrat

en: Use a custom date and time format
oc: Personalizar lo format de date e ora

en: Time Format
oc: Format de l'ora

en: Date Format:
oc: Format de data :

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->description
en: Show information on date format syntax
oc: Afichar d'indicacions sus la sintaxi de formatatge de la data

en: Time Font
oc: Polissa per l’ora

en: Date Font
oc: Polissa de la data

en: Away message
oc: Messatge d’abséncia

en: Show this message when the screen is locked
oc: Afichar aqueste messatge quand l’ecran es verrolhat

en: This is the default message displayed on your lock screen
oc: Aquò es lo messatge per defaut quand l’ecran es verrolhat

en: Font
oc: Polissa de caractèr

en: Ask for a custom message when locking the screen from the menu
oc: Demandatz un messatge personalizat al moment del verrolhatge de l'ecran a partir del menú

en: This option allows you to type a message each time you lock the screen from the menu
oc: Aquesta opcion vos permet de picar un messatge cada còp que verrolhatz l'ecran a partir del menú

en: Allow keyboard shortcuts
oc: Permtre los acorchis clavièr

en: Allow shortcuts like volume-control and media keys to be used on the lock screen
oc: Permetre l’utilizacion de las tòcas de contraròtle del volum o de lectura multimèdia sus l’ecran de verrolhatge

en: Show media player controls
oc: Afichar los contraròtles del lector multimèdia

en: For compatible players, show playback controls while media is playing
oc: Pels lectors compatibles, afichar los contraròtles pendent la lectura

en: Show album art
oc: Afichar las pochetas d’album

en: If available, show album art while media is playing
oc: Se son prepausadas, afichar las pochetas d’album pendent la lectura

en: Show info panel
oc: Afichar lo panèl d'informacion

en: Show the number of missed notifications and the battery status
oc: Afichar lo nombre de notificacions mancadas e lo nivèl de la batariá

en: Allow floating clock and album art widgets
oc: Permetre al relòtge e als widgets de pocheta d'album de se desplaçar

en: When the default screensaver is active, allow the clock and album art widgets to float around randomly
oc: Se l'estalviador d'ecran per defaut es actiu, permetre al relòtge e als widgets de pochetas d'album de se desplaçar a l'azard

en: Starting Cinnamon
oc: Lançament de Cinnamon

en: Leaving Cinnamon
oc: Arrèst de Cinnamon

en: Switching workspace
oc: Cambiament d’espaci de trabalh

en: Opening new windows
oc: Dobertura de fenèstras novèlas

en: Maximizing windows
oc: Agrandiment de fenèstras

en: Unmaximizing windows
oc: Restabliment de fenèstras

en: Tiling and snapping windows
oc: Juxtaposicion e alinhament de las fenèstras

en: Inserting a device
oc: Insercion d’un periferic

en: Removing a device
oc: Retirament d’un periferic

en: Showing notifications
oc: Afichatge de las notificacions

en: Changing the sound volume
oc: Modificacion del volum

note: name,             position,        icon name,                  row,  col, pa id
en: Front Left
oc: Avant esquèrra

en: Front Right
oc: Avant dreita

en: Front Center
oc: Avant centre

en: Rear Left
oc: Arrièr esquèrra

en: Rear Right
oc: Arrièr dreita

en: Rear Center
oc: Arrièr centre

en: Subwoofer
oc: Caisson de bassa

en: Side Left
oc: Costat d'esquèrra

en: Side Right
oc: Costat de dreita

en: Volume:
oc: Volume :

en: Softer
oc: Mai doç

en: Louder
oc: Mai fòrt

en: Muted
oc: Mut

en: Click to unmute
oc: Clicar per tornar lo son

en: Click to mute
oc: Clicar amudir

en: Balance
oc: Balança

en: Rear
oc: Arrièr

en: Front
oc: Avant

en: Soft
oc: Doça

en: Loud
oc: Fòrta

en: Input level
oc: nivèl d'entrada

en: Output profile
oc: Perfil de sortida

en: Test sound
oc: Son de tèst

en: Test Sound
oc: Testar lo son

en: Manage sound settings
oc: Gerir los paramètres del son

en: sound, media, music, speakers, audio, microphone, headphone
oc: son, mèdias, musica, nautparlaires, àudio, microfòn, escotador, casc

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Sound
oc: Son

en: Output
oc: Sortida

en: Device
oc: Periferic

en: Device settings
oc: Paramètres del periferic

note: overamplification
en: Overamplification
oc: Subreamplificacion

en: Allow the volume to exceed 100%, with reduced sound quality.
oc: Permetre al volum de despassar 100 %, amb una qualitat de son mendra.

en: Input
oc: Entrada

en: No inputs sources are currently available.
oc: Cap de font d’entrada es pas prepausada actualament.

en: Sounds
oc: Sons

en: Sounds Volume
oc: Volume sonòr

en: No application is currently playing or recording audio.
oc: Cap d'aplicacion emet pas o enregistra pas de son actualament.

en: Manage your startup applications
oc: Gerissètz vòstras aplicacions a l'aviada

en: startup, programs, boot, init, session, autostart, apps
oc: aviada, aviament, amodament, programas, amorsatge, inicializacion, session, aviada automatica, aplicacions

en: Startup Applications
oc: Aplicacions a l'aviada

en: Unavailable
oc: Indisponible

en: No description
oc: Pas cap de descripcion

en: No name
oc: Sens nom

en: Run now
oc: Executar ara

en: Could not execute '%s'
    %s
oc: Impossible d’executar « %s »
    %s

en: Custom command
oc: Comanda personalizada

en: Choose application
oc: Causir l'aplicacion

en: Add Startup Program
oc: Apondre un programa d'aviar a l'aviada

en: Edit Startup Program
oc: Editar lo programa d'aviada

en: Save
oc: Enregistrar

en: Command
oc: Comanda

en: Browse...
oc: Percórrer...

en: Comment
oc: Comentari

en: Startup delay
oc: Relambi de lançament

en: The startup command cannot be empty
oc: La comanda d'aviada pòt pas èsser voida

en: The startup command is not valid
oc: La comanda d'aviada es pas valida

en: Select Command
oc: Seleccion d'una comanda

en: Search Applications...
oc: Cercar d’aplicacions...

en: Add Application
oc: Apondre una aplicacion

en: Manage themes to change how your desktop looks
oc: Gerir los tèmas per cambiar l'aparéncia del burèu

en: themes, style
oc: tèma, estil

en: Themes
oc: Tèmas

en: Mouse Pointer
oc: Puntador de la mirga

en: Icons
oc: Icònas

en: Simplified settings...
oc: Paramètres simplificats...

en: Add/Remove
oc: Apondre/Suprimir

en: Miscellaneous options
oc: Opcions divèrsas

en: Let applications decide
oc: Daissar l’aplicacion causir

en: Prefer dark mode
oc: Preferir lo mòde escur

en: Prefer light mode
oc: Preferir lo mòde clar

en: Dark mode
oc: Mòde escur

en: This setting only affects applications which support dark mode
oc: Aqueste paramètre afècta sonque las aplicacions que prenon en carga lo mòde escur

en: Show icons in menus
oc: Afichar las icònas dins los menús

en: Show icons on buttons
oc: Afichar las icònas dins los botons

en: Scrollbar behavior
oc: Compòrtament de la barra de defilament

note: Translators: The 'trough' is the part of the scrollbar that the 'handle' rides in.  This setting determines whether clicking in that trough somewhere jumps directly to the new position, or if it only scrolls towards it.
en: Jump to position when clicking in a trough
oc: Sautar a la posicion aprèp aver clicat sus un espaci void

en: Use overlay scroll bars
oc: Utilizar las barras de defilament en subreimpression

en: Override the current theme's scrollbar width
oc: Remplaçar la largor de las barras de defilament del tèma actual

en: Scrollbar width
oc: Largor de la barra de defilament

en: Changes may not apply to already-running programs, and may not affect all applications.
oc: Los cambiaments se pòdon pas aplicar als programas en cors ni a totes los programas.

note: Position style combo on "Custom"
en: Custom
oc: Personalizar

en: Details
oc: Detalhs

en: Authorize
oc: Autorizar

en: Trust
oc: Far fisança

en: Generation
oc: Generacion

en: Bandwidth
oc: Benda passanta

en: Type
oc: Tipe

note: Update the status label
en: Disconnected
oc: Desconnectat

en: Connected
oc: Connectat

en: Authorized
oc: Autorizat

en: Trusted
oc: Fisable

en: Forget
oc: Oblidar

en: lanes
oc: vias

en: Manage Thunderbolt and USB4 devices
oc: Gerir los periferics Thunderbolt e USB4

en: thunderbolt, usb, docking, station, hub, dock
oc: thunderbolt, usb, dock, estacion, hub, dock

en: No Thunderbolt or USB4 devices found.
oc: Cap de periferic Thunderbolt o USB4 pas trobat.

en: Thunderbolt or USB4 is not detected on your system.
oc: Thunderbolt o USB4 non detectat sus vòstre sistèma.

en: The 'bolt' package must be installed to manage Thunderbolt and USB4 devices.
oc: Lo paquet « bolt » deu èsser installat per gerir los periferics Thunderbolt e USB4.

en: The boltd service is not running.
oc: Lo servici boltd es pas en execucion.

en: Change your user preferences and password
oc: Cambiar vòstras preferéncias utilizaire e vòstre senhal

en: user, account, information, details, password
oc: utilizaire, compte, entresenha, informacion, detalh, senhal

en: Click to change your picture
oc: Clicatz per cambiar la fòto

en: Take a photo...
oc: Prene una fòto...

en: Click to change your name
oc: Clicatz per cambiar vòstre nom

en: Click to change your password
oc: Clicatz per cambiar vòstre senhal

en: Current password
oc: Senhal actual

en: Wrong password
oc: Marrit senhal

en: Internal Error
oc: Error intèrna

en: Manage window preferences
oc: Gerir las preferéncias de las fenèstras

en: windows, titlebar, edge, switcher, window list, attention, focus, tile, tiling, snap, snapping
oc: fenèstras, barra de títol, bòrd, cambiador, commutador, lista de fenèstras, atencion, fòcus, mosaïc, organizacion

en: Titlebar
oc: Barra de títol

en: Buttons
oc: Botons

en: Gnome Left
oc: Gnome (a esquèrra)

en: Classic Mac
oc: Mac classic

en: Buttons layout
oc: Disposicion dels botons

en: Toggle Shade
oc: Alternar las ombras

en: Toggle Maximize
oc: Alternar l’agrandiment

en: Toggle Maximize Horizontally
oc: Alternar l’agrandiment orizontal

en: Toggle Maximize Vertically
oc: Alternar l’agrandiment vertical

en: Toggle on all workspaces
oc: Activar, desactivar sus totes los espacis de trabalh

en: Lower
oc: Davalar

en: Action on title bar double-click
oc: Accion quand doble-clicatz sus la barra de títol

en: Action on title bar middle-click
oc: Accion d'un clic del mitan sus la barra de títol

en: Action on title bar right-click
oc: Accion d'un clic dreit sus la barra de títol

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Nothing
oc: Pas res

en: Shade and unshade
oc: Enrotlar, desenrotlar la fenèstra dins la barra de títol

en: Adjust opacity
oc: Ajustar l’opacitat

en: Action on title bar with mouse scroll
oc: Accion d'un defilament de la mirga sus la barra de títol

en: Minimum opacity
oc: Opacitat minimala

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->behavior->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->generalSection->title window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description expo@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description panel-launchers@cinnamon.org->s
en: Behavior
oc: Compòrtament

en: Window Focus
oc: Focus de fenèstra

en: Click
oc: Clicar

en: Sloppy
oc: Daissat

en: Window focus mode
oc: Mòde de focus de las fenèstras

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
oc: Lo mòde de focus de la fenèstra indica lo biais que las fenèstras son activadas. Presenta tres valors possiblas ; « click » significa que vos cal clicar sus las fenèstras per las activar,  « sloppy » (« rajat ») significa que las fenèstras son activadas quand la mirga s'i plaça e « mouse » (« mirga »), significa que las fenèstras son activadas quand la mirga s'i plaça e desactivadas quand las quita.

en: Automatically raise focused windows
oc: Metre automaticament endavant las fenèstras cibladas

en: Bring windows which require attention to the current workspace
oc: Desplaçar cap a l'espaci de trabalh actual las fenèstras que demandan vòstra atencion

note: It's weird to show a combo for two items. For now this is simpler to explain as a switch...
en: Give focus to new windows launched from a terminal
oc: Ciblar las fenèstras novèlas lançadas d’un terminal

en: Normally, all windows created by the user are given initial focus. This controls whether or not to include programs launched from a terminal.
oc: Abitualament, las fenèstras novèlas creadas per un utilizaire son cibladas. Aquesta opcion espandís o non aqueste compòrtament a las fenèstras aviada d'un terminal.

note: ######
en: Attach dialog windows to the parent window
oc: Pegar las bóstias de dialòg a la fenèstra de qué dependon

en: Moving and Resizing Windows
oc: Desplaçament e redimensionament de las fenèstras

en: Center
oc: Centre

en: Location of newly opened windows
oc: Posicion de fenèstras novèlas

en: Special key to move and resize windows
oc: Tòca especiala per desplaçar e redimensionar las fenèstras

en: While the special key is pressed, windows can be dragged with the left mouse button and resized with the right mouse button.
oc: Se la tòca especiala es quichada, las fenèstras pòdon èsser desplaçadas amb lo boton esquèr de la mirga e redimensionadas amb lo boton drech de la mirga.

en: Draggable border width
oc: Largor de bordadura ajustabla

en: Narrower
oc: Mai estrecha

en: Wider
oc: Mai larga

en: This adjusts the width of that portion of the window border used for resizing.
oc: Règla la largor de la bordadura de la fenèstra utilizada per la redimensionar.

en: Icons only
oc: Sonque las icònas

en: Thumbnails only
oc: Vinhetas sonque

en: Icons and thumbnails
oc: Icònas e vinhetas

en: Icons and window preview
oc: Apercebut de fenèstras e d’icònas

en: Window preview (no icons)
oc: Apercebut de las fenèstras (sens icònas)

en: Coverflow (3D)
oc: Defilament 3D de las fenèstras

en: Timeline (3D)
oc: Cascada (3D)

en: Alt-Tab switcher style
oc: Estil del comuntador Alt-Tab

en: Display the alt-tab switcher on the primary monitor instead of the active one
oc: Afichar lo comutador Alt-Yab sus l’ecran principala e non sus l’ecran actiu

en: Move minimized windows to the end of the alt-tab switcher
oc: Desplaçar las fenèstras reduchas a la fin del comutador Alt-Tab

en: Delay before displaying the alt-tab switcher
oc: Relambi abans l’afichatge del comutador Alt-Tab

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all- workspaces->description
en: Show windows from all workspaces
oc: Afichar las fenèstras de totes los espacis de trabalh

en: Show windows from current monitor
oc: Afichar las fenèstras de l’ecran actual

en: Warp mouse pointer to the new focused window
oc: Enviar lo puntador de la mirga cap la fenèstra novèlament en fòcus

en: Tiling
oc: Mosaïc

en: Tiling Preferences
oc: Preferéncias de mosaïc

en: Enable window tiling
oc: Activar lo mosaïc de fenèstras

en: Maximize, instead of tile, when dragging a window to the top edge
oc: Agrandir al luòc de juxtapausar s’òm lisa una fenèstra cap a la bordadura superiora

en: Manage workspace preferences
oc: Gerir las preferéncias de l'espaci de trabalh

en: workspace, osd, expo, monitor
oc: espaci de trabalh, osd, afichatge a l’ecran, expo, monitor, ecran

en: Workspace Options
oc: Opcions dels espacis de trabalh

en: Enable workspace OSD
oc: Activar l‘afichatge de l’ecran pels espacis de trabalh

en: Allow cycling through workspaces
oc: Permetre de passar d’un espaci de trabalh a l’autre

en: Only use workspaces on primary monitor (requires Cinnamon restart)
oc: Sonque utilizar los espacis de trabalh de l’ecran principal (requerís una reaviada de Cinnamon)

en: Display Expo view as a grid
oc: Afichar lo mòde Expo en grasilha

en: Always show Expo on the primary monitor
oc: Totjorn afichar Expo sus l’ecran principal

en: Single Click
oc: Clic simple

en: Double Click
oc: Clic doble

en: Drag
oc: Tirar

en: Secondary Click
oc: Clic segondari

en: _Text
oc: _Tèxte

en: _Icons
oc: _Icònas

en: _Both
oc: _Los dos

en: _Horizontal
oc: _Orizontal

en: Cinnamon just crashed
oc: Cinnamon ven de plantar

en: Disable downloaded applets, desklets and extensions
oc: Desactivar las applets, desklets e extensions telecargadas

en: You are currently running in fallback mode.
oc: L’execucion actuala es en mòde replegament

en: If you suspect the source of the crash is a local extension, applet or desklet, you can disable downloaded add-ons using the checkbox below.
oc: Se suspectatz que l’origina del plantatge es una extension locala, applet o desklet, podètz desactivar los moduls complementaris en utilizant la cassa çai-jos.

en: Do you want to restart Cinnamon?
oc: Volètz reaviar Cinnamon ?

en: Updated on %s
oc: Actualizat lo %s

en: About %s
oc: A prepaus de %s

en: the type of the Spice
oc: lo tipe de l’espècia

en: the UUID of the Spice
oc: l’UUID de l’espècia

en: Unable to locate %s %s
oc: Impossible de trobar %s %s

note: nightlight@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Activate/deactivate Night Light mode.
oc: Activar/desactivar lo mòde lum nuechenc

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon menu
oc: Menú principal de Cinnamon

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->content->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->content-content->title
en: Content
oc: Contengut

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->content-places->title
en: Places
oc: Emplaçaments

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->overlay-key->description
en: Keyboard shortcut to open and close the menu
oc: Acorchi clavièr per dobrir e tampar lo menú

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->description
en: Use a custom icon and label
oc: Utilizar una icòna e una etiqueta personalizadas

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Icon
oc: Icòna

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->description
en: Icon size
oc: Talha de las icònas

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->description
en: Text
oc: Tèxte

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->symbolic-category- icons->description
en: Use symbolic icons for categories
oc: Utilizar d’icònas simbolicas per las categorias

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->description
en: Categories icon size
oc: Talha de las icònas de categoria

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->description
en: Applications icon size
oc: Talha de las icònas d’aplicacion

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-sidebar->description
en: Sidebar
oc: Barra laterala

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-downloads->description
en: Downloads
oc: Telecargaments

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-pictures->description
en: Pictures
oc: Imatges

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-videos->description
en: Videos
oc: Vidèos

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-bookmarks->description
en: Other bookmarks
oc: Autres marcapaginas

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->system-position->description
en: Position of the system buttons
oc: Posicion dels botons sistèma

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->system-position->options
en: In the sidebar
oc: Dins la barra laterala

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->system-position->options
en: Alongside the search bar
oc: A costat de la barra de recèrca

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-position->description
en: Position of the search bar
oc: Posicion de la barra de recèrca

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-position->options
en: At the top
oc: Ennaut

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-position->options
en: At the bottom
oc: Enbàs

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->sidebar-icon-size->description
en: Sidebar icon size
oc: Talha icòna barra laterala

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->sidebar-max-width->description
en: Maximum sidebar width (px)
oc: Largor maximala de la barra laterala (px)

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-description->description
en: Show application descriptions
oc: Afichar la descripcion de las aplicacions

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->description
en: Change categories on hover
oc: Cambiar de categoria al subrevòl de la mirga

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->description
en: Enable autoscrolling in application list
oc: Activar lo defilament automatic dins la lista de las aplicacions

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->description
en: Force the panel to be visible when opening the menu
oc: Forçar la visibilitat del panèl a la dobertura del menú

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->tooltip
en: Opening the menu will also show the main panel (which may be auto-hidden).
oc: La dobertura del menú aficha tanben lo panèl principal (que pòt èsser amagat automaticament).

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Open the menu when I move my mouse over it
oc: Dobrir lo menú se lo subrevòli amb la mirga

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->tooltip
en: Enable opening the menu when the mouse enters the applet
oc: Activar la dobertura del menú se la mirga passa sus l’applet

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->description
en: Menu hover delay
oc: Relambi de subrevòl del menú

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->tooltip
en: Delay before the menu opens when hovered
oc: Relambi abans la dobertura del menú al subrevòl de la mirga

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->description
en: Use menu animations
oc: Utilizar las animacions del menú

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->tooltip
en: Allow the menu to animate on open and close
oc: Animar lo menú a la dobertura e a la tampadura

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->description
en: Open the menu editor
oc: Dobrir l’editor de menú

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->tooltip
en: Press this button to customize your menu entries.
oc: Clicatz aqueste boton per personalizar las entradas del menú

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->reset-menu-size- button->description
en: Restore the menu to its original size
oc: Restablir la talha originala del menú

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->name
en: XApp Status Applet
oc: Applet d’estat XApp

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons for applications which use XAppStatusIcons
oc: Un applet que regropa totas las icònas de la zòna de notificacion per las aplicacions qu'utilizan XAppStatusIcons

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to control sound and music
oc: Un applet de Cinnamon per contrarotlar lo son e la musica

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->playerControl->description
en: Control Players
oc: Contrarotlar los lectors multimèdias

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->extendedPlayerControl->description
en: Show Loop and Shuffle controls
oc: Afichar los contraròtles Repeticion e Aleatòri

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show menu
oc: Afichar lo menú

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the sound applet menu.
oc: Definissètz los acorchis clavièr per afichar lo menú de l’applet del son.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->description
en: Always show input switch
oc: Afichar totjorn l'interruptor d’entrada

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->tooltip
en: Always show the 'Mute input' switch in the context menu.
oc: Afichatz totjorn l’interruptor « Copar l’entrada » dins lo menú contextual.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showtrack->description
en: Show song information on the panel
oc: Afichar las informacions de la cançon sul panèl

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->units
en: characters
oc: caractèrs

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->description
en: Limit song information to
oc: Limitar las informacions de la cançon a

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute
oc: Activar / Desactivar lo mòde mut

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute output
oc: Copar, restablir la sortida

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute input
oc: Copar, restablir l’entrada

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->description
en: Action on middle click
oc: Accion del clic del mitan

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->middleShiftClickAction->description
en: Action on shift+middle click
oc: Accion de Maj+clic rodeta

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->horizontalScroll->description
en: Use horizontal scrolling to move between tracks
oc: Utilizar lo defilament orizontal per se desplaçar d'una plaja a l'autra

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showalbum->description
en: Show album art as icon
oc: Afichar las pochetas d’album jos fòrma d’icòna

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->hideSystray->description
en: Hide system tray icons for compatible players
oc: Amagar las icònas de la zòna de notificacion pels lectors compatibles

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description
en: Tooltip
oc: Infobulla

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowVolume->description
en: Show volume in tooltip
oc: Afichar lo volum dins l’infobulla

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowPlayer->description
en: Show player in tooltip
oc: Afichar lo lector dins l’infobulla

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->tooltipShowArtistTitle->description
en: Show song artist and title in tooltip
oc: Afichar lo títol e l’artista de la cançon dins l’infobulla

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->name
en: System Tray
oc: Zòna de notificacion

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons
oc: Un applet que regropa totas las icònas de la zòna de notificacion

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list with app grouping
oc: Lista principala de fenèstras de Cinnamon amb lo regropament per aplicacion

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->thumbnailsPage->title schema.json->thumbnailsSection->title
en: Thumbnails
oc: Vinhetas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->contextMenuPage->title
en: Context Menu
oc: Menú contextual

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hotKeysSection->title
en: Hot Keys
oc: Acorchis

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->appButtonsSection->title
en: Application Buttons
oc: Botons d’aplicacions

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hoverPeekSection->title
en: Hover Peek
oc: Apercebut en subrevolant amb la mirga

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->group- apps->description
en: Group windows by application
oc: Regropar las fenèstras per aplicacion

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Mouse wheel scroll action
oc: Accion de defilament de la rodeta de la mirga

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Cycle apps
oc: Far defilar las aplicacions

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Cycle windows
oc: Navigar demest las fenèstras

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->description
en: Left click action
oc: Clic esquèr

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Toggle activation of last focused window
oc: Alternar l’activacion de la darrièra fenèstra en fòcus

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-
en: Middle click action
oc: Accion del clic del mitan

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Launch new app instance
oc: Aviar novèla instàncai d’aplicacion

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Close last focused window in group
oc: Tampar la darrièra fenèstra en fòcus del grop

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-display- settings->description
en: Show windows from other monitors
oc: Afichar las fenèstras dels autres ecrans

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-display- settings->options
en: Only from monitors without a window list
oc: Solament d’ecrans sens lista de fenèstras

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-display- settings->options
en: From all monitors
oc: De totes los ecrans

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->cycleMenusHotkey->description
en: Global hotkey for cycling through thumbnail menus
oc: Tòca rapida globala per percórrer los menús de vinhetas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- hotkey->description
en: Global hotkey to show the order of apps
oc: Tòca rapida globala per afichar l’òrdre de las aplicacions

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->description
en: Duration of the apps order display on hotkey press
oc: Durada d’afichatge de l’òrdre de las aplicacions se la tòca es quichada

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->super-num- hotkeys->description
en: Enable Super+<number> shortcut to switch/open apps
oc: Activar l’acorchi Super+<numèro> per cambiar o dobrir las aplicacions

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->description
en: Button label
oc: Nom del boton

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Application name
oc: Nom de l’aplicacion

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title
oc: Títol de la fenèstra

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title (only for the focused window)
oc: Títol de la fenèstra (solament per la fenèstra ciblada)

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->description
en: Launcher animation
oc: Lançar l’animacion

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-window- count-badges->description
en: Show window count badges
oc: Afichar los escudets de comptatge de fenèstras

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-window- count-badges->tooltip
en: Indicate on the panel the number of open windows an application has
oc: Indicar sul panèl lo nombre de fenèstras dobèrtas que possedís una aplicacion

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- notification-badges->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- notifications->description
en: Show notification badges
oc: Afichar los escudets de notificacions

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- notification-badges->tooltip
en: Indicate on the panel when an application has notifications
oc: Indicar sul panèl quand una aplicacion a de notificacions

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-app-button- dragging->description
en: Enable app button dragging
oc: Permetre lo lisar depausar dels botons d’aplicacions

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail-scroll- behavior->description
en: Cycle windows on mouse wheel scroll
oc: Far defilar las fenèstras amb la rodeta de la mirga

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- thumbnails->description
en: Show thumbnails
oc: Afichar las vinhetas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->animate- thumbnails->description
en: Animate thumbnails
oc: Animar las vinhetas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->vertical- thumbnails->description
en: Enable vertical thumbnails
oc: Activar las vinhetas verticalas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->sort- thumbnails->description
en: Sort thumbnails according to the last focused windows
oc: Triar las vinhetas segon las darrièras fenèstras activas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->highlight-last- focused-thumbnail->description
en: Highlight the thumbnail of the last focused window
oc: Metre en evidéncia la vinheta de la darrièra fenèstra activa

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->onclick- thumbnails->description
en: Click to show thumbnails
oc: Clicar per afichar las vinhetas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->description
en: Delay before showing thumbnails
oc: Relambi abans afichatge de las vinhetas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 50 ms
oc: 50 ms

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 250 ms
oc: 250 ms

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 500 ms
oc: 500 ms

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->description
en: Thumbnail size
oc: Talha de vinheta

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Largest
oc: Lo mai grand

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-hover- peek->description
en: Show the window when hovering its thumbnail
oc: Afichar la fenèstra se la mirga subrevòla sa vinheta

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->description
en: Window fade-in time
oc: Temps de fondut a la dobertura de las fenèstras

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 150 ms
oc: 150 ms

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 300 ms
oc: 300 ms

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 450 ms
oc: 450 ms

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- out->description
en: Window fade-out time
oc: Temps per la desaparicion de la fenèstra

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->units
en: percent
oc: per cent

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description
en: Window opacity
oc: Opacitat de la fenèstra

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- recent->description
en: Show recent items
oc: Afichar los elements recents

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->autostart-menu- item->description
en: Show autostart option
oc: Afichar l’opcion d’aviada automatica

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->description
en: Apply the monitor move option to all windows
oc: Aplicar l'opcion de botar al monitor a totas las fenèstras

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->tooltip
en: When clicking "Move to monitor" in the context menu, this option will move all of an app's windows instead of just the last focused window from the app.
oc: En clicant sus « Desplaçar cap a l’ecran » dins lo menú contextual, aquesta opcion desplaçarà totas las fenèstras d'una aplicacion al luòc de solament la darrièra fenèstra focalizada de l'aplicacion.

note: network@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Network manager applet
oc: applet del gestionari de ret

note: network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the network applet menu.
oc: Definissètz los acorchis clavièr per afichar lo menú de l’applet de las rets.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Workspace switcher
oc: Selector d’espacis de trabalh

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Select the workspace from the panel
oc: Causir l’espaci de trabalh dins lo panèl

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->description
en: Type of display
oc: Tipe d’afichatge

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->tooltip
en: Note that the visual representation will only work if your panel is large enough to display it properly, otherwise the simple style will be used.
oc: Notez que la représentation visuelle ne fonctionnera que si votre panneau est assez large pour l’afficher correctement. Dans le cas contraire, une représentation simple sera utilisée.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: A visual representation of the workspaces
oc: Representacion visuala dels espacis de trabalh

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: Simple buttons
oc: Botons simples

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->description
en: Scroll wheel behavior
oc: Compòrtament de la rodeta de la mirga

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->tooltip
en: Reverse or disable the direction of the scroll in the workspace list.
oc: Inversar o desactivar lo sens de defilament dins la lista dels espacis de trabalh.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Reversed
oc: Inversat

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Minimize all windows
oc: Reduire totas las fenèstras

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at- desktop->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->description
en: Peek at the desktop on hover
oc: Vista d’ensemble en subrevolant

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip
en: Peek at the desktop when hovering the applet
oc: Vista d’ensemble en subrevolant l’applet

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description
en: Blur effect
oc: Efièch de fosc

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip
en: Blur windows when peeking at the desktop
oc: Enfosquir las fenèstras de l’apercebut del burèu

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description
en: Hover delay
oc: Relambi de subrevòl

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip
en: Delay before Peek shows desktop
oc: Relambi abans vista d’ensemble del burèu

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip
en: Change the opacity of windows when peeking at the desktop
oc: Cambiar l’opacitat de las fenèstras de la vista d’ensemble del burèu

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access your favorite files
oc: Accedir a vòstres fichièrs favorits

note: favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->show-full-uri->description
en: Display full paths in the list
oc: Afichar los camins complèts dins la lista

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Control the trash from the panel
oc: Contrarotlar l’escobilhièr a partir del panèl

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings Applet
oc: Applet dels paramètres

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon Settings
oc: Paramètres de Cinnamon

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access removable drives
oc: Accedir als lectors amovibles

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access the documents you recently opened
oc: Accedir als documents recentament dobèrts

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Corner bar
oc: Barra de conh

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A bar designed to be placed in the corner, used to show the desktop, desklets, the workspace selector or the window selector.
oc: Una barra concebuda per èsser plaçada dins lo conh, utilizada per afichar lo burèu, los desklets, lo selector d’espaci de trabalh o lo selector de fenèstra.

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->description
en: Click action
oc: Accion del clic

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click- action->description
en: Shift + click action
oc: Accion de Maj+clic

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->description
en: Shift + middle click action
oc: Accion de Maj+clic del mitan

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces
oc: Cambiar d’espaci de trabalh

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces (reversed)
oc: Cambiar d’espaci de trabalh (inversat)

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Window list
oc: Lista de las fenèstras

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list
oc: Lista principala de las fenèstras de Cinnamon

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-alerts->description
en: Show an alert in the window list when a window from another workspace requires attention
oc: Afichar una alèrta dins la lista de las fenèstras se la fenèstra d'un autre burèu demanda vòstra atencion

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- scrolling->description
en: Enable mouse-wheel scrolling in the window list
oc: Activar lo defilament amb la rodeta de la mirga dins la lista de fenèstras

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->reverse- scrolling->description
en: Reverse the direction of mouse-wheel scrolling in the window list
oc: Inversar lo sens del defilament amb lo rodeta de la mirga

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- minimize->description
en: Left click to minimize window
oc: Clic esquèr per reduire la fenèstra

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- close->description
en: Middle click to close window
oc: Clic mitan per reduire la fenèstra

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-show- label->description
en: Show window names in the panel
oc: Afichar lo nom de las fenèstras dins lo panèl

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->description
en: Window button width in the panel
oc: Largor dels botons de fenèstra dins lo panèl

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->buttons-use-entire- space->description
en: Window buttons can have different sizes and use the entire space available
oc: Los botons de fenèstras pòdon aver deferentas talhas e ocupar tot l’espaci disponible

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->description
en: Choose what to show when hovering over a window button
oc: Causir de que afichar en subrevolant un boton de fenèstra amb la mirga

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Title
oc: Títol

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Thumbnail
oc: Vinheta

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview-show- label->description
en: Show title above thumbnail
oc: Afichar lo títol al dessús de la vinheta

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Spacer
oc: Separador

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Add some space between your other applets
oc: Apondre d’espaci entre vòstras applets

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Amount of space in pixels
oc: Espaci en pixèls

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->tooltip
en: Adjust this to increase or decrease the width of this spacer
oc: Reglatz aquesta opcion per aumentar o demesir l'espaçament

note: scale@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Scale view
oc: Clicar o subrevolar amb la mirga per activar la mesa a l’escala

note: scale@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate scale on hover
oc: Activar la mesa a l'escala al subrevòl de la mirga

note: printers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Manage print jobs
oc: Gerir los prètzfaches d’impression

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->description
en: Show printer icon
oc: Afichar l’icòna imprimenta

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: Always
oc: Totjorn

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printers exist
oc: Quand las imprimentas existisson

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printing
oc: Pendent l’impression

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->tooltip
en: Choose when to show the printer icon in the panel
oc: Causissètz quand afichar l’icòna d’imprimenta pel panèl

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings API Demo
oc: Demonstracion de l’API dels paramètres

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A sample applet for demonstrating the capabilities and usage of the applet and desklet settings API
oc: Un applet de demostracion de las capacitats e de l’utilizacion de l’API de parametratge dels applets e desklets.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page1->title
en: Visible settings
oc: Paramètres visible

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page2->title
en: Choosers
oc: Selectors

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page3->title settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section5->title
en: Command settings
oc: Paramètres de las comandas

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page4->title
en: Editable list settings
oc: Paramètres de las listas modificablas

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page5->title
en: Dependencies
oc: Dependéncias

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->title
en: File choosers
oc: Selector de fichièrs

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->title
en: Menu settings
oc: Paramètres menú

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section6->title
en: Other choosers
oc: Autres selectors

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section7->title
en: My list
oc: Ma lista

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section8->title
en: Show dependencies section
oc: Afichar la seccion de las dependéncias

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section9->title
en: Dependencies section
oc: Seccion de las dependéncias

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->label- info->description
en: Play with these widgets and see the automatic reaction in the panel applet.
    
    This is a label, and the content can't be modified nor accessed. You may want to use a label to show additional hints or instructions, for example.
oc: Jogatz amb aquestes widgets e vesètz la reaccion automatica dins l'aplicacion de panèl.
    
    Aquò es una etiqueta, e lo contengut pòt pas èsser modificat ni accedit. Podètz voler utilizar una etiqueta per mostrar d'indicacions o d'instruccions suplementàrias, per exemple.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->description
en: The icon to use in the panel
oc: L’icòna d’utilizar dins lo panèl

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->tooltip
en: Select an icon file, or you can type an icon name into the entry box
oc: Causissètz un fichièr icòna o picatz lo nom de l’icòna dins la bóstia d’entrada

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->description
en: The background color for the applet
oc: La color de fons per l’applet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->tooltip
en: Click the button to select a new background color for this applet
oc: Clicar lo boton per seleccionar una color novèla de fons per aqueste applet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->description
en: Applet width in the panel
oc: Largor de l’applet dins lo panèl

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->tooltip
en: Increase or decrease this spinner value to make the applet wider or narrower in the panel
oc: Aumentatz o demesissètz aquela valor per alargar o estrechir l’aplicacion dins lo panèl

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->description
en: Please pick an option
oc: Causissètz una icòna

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: First Choice
oc: Primièra causida

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Second Choice
oc: Segonda causida

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Third Choice
oc: Tresena causida

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Fourth Choice
oc: Quatrena causida

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->tooltip
en: A combo selection can select between int, boolean, float, and string values
oc: Una causida combinada permet de causir entre las valors int, boolean, flotant e cadena de tèxte

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale- demo->description
en: Here is a demonstration of bidirectional control
oc: Vaquí un exemple de contraròtle bidireccional

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale-demo->tooltip
en: If you adjust this scale, it updates in the applet.  If you adjust the scale in the applet, it updates here
oc: Se modificatz aquesta escala, l'applet es mesa a jorn. Se la modificatz dins l'applet, es mesa a jorn aicí.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->description
en: Check this to use a custom label
oc: Activatz aquesta opcion per utilizar una etiqueta personalizada

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->tooltip
en: Checking this box allows you to set a custom label in the field below - this demonstrates setting dependencies
oc: Marcar aquesta casa vos permet de personalizar l’etiqueta del camp çai-jos. Aquò demòstra los paramètres de las dependéncias.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- label->description
en: Custom Applet Label
oc: Etiqueta d’applet personalizada

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-label->tooltip
en: Set your custom label here.  This field is unavailable unless the switch above is enabled
oc: Definissètz aicí vòstra etiqueta personalizada. Aqueste camp es solament propausat se lo commutador çai-sus es activat

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo- button->description
en: Don't Press This Button!!!
oc: Clicetz pas sus aquel boton !

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo-button->tooltip
en: Pressing this button activates a callback method in the applet - go ahead, press it.
oc: Clicar sus aquel boton activa un metòde de rapèl dins l’aplicacion. Anatz-i, clicatz dessús.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->signal- test->description
en: This is a test widget for individual key signal firing
oc: Aquò es un widget de tèst per lo delargament de senhal de las claus individualas

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->keybinding- test->description
en: Set the keybinding here to activate an action
oc: Definir l’acorchi clavièr per activar una accion

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->file- select->description
en: Choose a file
oc: Causissètz un fichièr

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->directory- select->description
en: Choose a directory
oc: Causissètz un dorsièr

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->sound- select->description
en: Choose a sound
oc: Causir un son

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->font- select->description
en: Choose a font
oc: Causissètz una polissa

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->description
en: You can type paragraphs and lists here
oc: Podètz picar de paragrafes e de listas aicí

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->tooltip
en: This setting type is useful for multi-line lists, and text that is too long to fit in an entry widget.
    You can manually set the height of the text view with the 'height' property. This one is set to 150. Default is 200.
oc: Aqueste tipe de paramètre es util per las listas multilinhas e pels tèxtes tròp longs per téner dins un widget de picada.
    Podètz definir manualament la nautor de la fenèstra de tèxte amb la proprietat « height », definida a 150 aicí. La nautor per defaut es 200.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->date- select->description
en: Choose a Date
oc: Causir una data

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->time- select->description
en: Choose a Time
oc: Causir una ora

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->description
en: Custom tree widget
oc: Widget d’arbre personalizat

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Address
oc: Adreça

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Id number
oc: Numèro de l’ID

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Shortcut key
oc: Tòca d’acorchi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: File Path
oc: Emplaçament del fichièr

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->description
en: Show the dependencies section
oc: Afichar la seccion de las dependéncias

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->tooltip
en: Checking this box shows the Dependencies section below. Unchecking hides it.
oc: Marcar aquela casa aficha la seccion Dependéncias çai-jos. La desmarcar l'amaga.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->deps-info->description
en: You can see this section because the switch above is on. Try switching it off and see what happens.
oc: Aquesta seccion es visibla, perque lo commutador es activat en naut. Ensajatz de lo desactivar per veire çò que se passa.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->description
en: Show info
oc: Afichar las informacions

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #1
oc: Afichar la presentacion no 1

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #2
oc: Afichar la presentacion no 2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Don't show info #1 or #2
oc: Afichar pas la presentacion no 1 nimai la no 2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info1->description
en: Info #1: You are seeing this info because the first option is selected in the combo box above. Try selecting different options to see different information.
oc: Presentacion no 1 : aquestas informacions son presentadas, perque la primièra opcion es causida dins la bóstia combinada çaisús. Ensajatz de causir d’opcions diferentas per veire d'informacions diferentas.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info2->description
en: Info #2: You are seeing different text now because you selected the second option in the combo box above.
oc: Presentacion no 2 : un tèxte diferent es presentat, perque avètz causit la segonda opcion dins la boita combinada çaisús.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin->description
en: Number value
oc: Valor numerica

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info1->description
en: The value of the spinner above is less than 5
oc: La valor desrotlanta çai-jos es inferiora a 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info2->description
en: The value of the spinner above is greater than or equal to 5
oc: La valor desrotlanta çai-jos es superiora o egala a 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- widget->description
en: Try out this custom widget!
oc: Ensajatz aqueste widget personalizat

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Expo view
oc: Clicar o subrevolar per activar lo mòde Expo

note: expo@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate expo on hover
oc: Activar lo mòde Expo al subrevòl

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Slideshow Controls
oc: Contraròtles del diaporama

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Basic controls for the Cinnamon slideshow
oc: Contraròtles de basa del diaporama de Cinnamon

note: user@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet to access your account details, switch users and quickly logout or power off the computer
oc: Un applet per accedir als detalhs de vòstre compte, cambiar d’utilizaire, tampar rapidament la session o atudar l’ordenador

note: user@cinnamon.org->metadata.json->name
en: User Applet
oc: Applet utilizaire

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-name->description
en: Display user name on panel
oc: Afichar lo nom d’utilizaire sul panèl

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-image->description
en: Display the user image on the panel
oc: Afichar l’imatge de l’utilizaire sul panèl

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Launch applications from the panel
oc: Lançar de las aplicacions a partir del panèl

note: panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->allow- dragging->description
en: Allow dragging of launchers
oc: Permetre de lisar los aviadors

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click to display and manage system notifications
oc: Clicar per afichar e gerir las notificacions del sistèma

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->description
en: Ignore transient notifications
oc: Ignorar las notificacions efemèras

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->tooltip
en: Check this to ignore transient notifications.
oc: Activatz aquesta opcion per ignorar las notificacions efemèras

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showEmptyTray->description
en: Show empty tray
oc: Afichar l’espaci de notificacion void

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->showEmptyTray->tooltip
en: Check this to show the tray even when there are no new notifications.
oc: Activatz aquesta opcion per afichar l’espaci de notificacion en l’abséncia de novèlas notificacions.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showNotificationCount->description
en: Show the number of notifications
oc: Afichar lo nombre de notificacions

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showNewestFirst->description
en: Show newest notifications first
oc: Afichar las notificacions mai recentas en primièr

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show notifications
oc: Afichar las notificacions

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the notification popup menu.
oc: Definir los acorchis de clavièr per afichar lo menú contextual de notificacion.

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->tooltip
en: Set keybinding(s) to clear all notifications.
oc: Definir los acorchis de clavièr per escafar totas las notificacions.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemSettings->description inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemNotificationSettings->description
en: Open notification settings
oc: Dobrir los paramètres de notificacion

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Inhibit Applet
oc: Applet d'inibicion

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->description
en: This applet is used to disable notifications and power management (including the screensaver and the session from going idle)
oc: Aquesta applet servís a desactivar las notificacions e la gestion de l'alimentacion (inclusent l'estalviaire d'ecran e la mesa en velha de la session)

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->description
en: Inhibit power management
oc: Inibir la gestion de l’alimentacion

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit power management.
oc: Definir l’acorchi per inibir la gestion de l’alimentacion.

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->description
en: Inhibit notifications
oc: Desactivar las notificacions

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit notifications.
oc: Definissètz los acorchis de clavièr per desactivar las notificacions.

note: inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemPowerSettings->description
en: Open power settings
oc: Dobrir las opcions d’energia

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: On-Screen keyboard
oc: Clavièr visual

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to launch the on-screen keyboard
oc: Un applet Cinnamon per afichar lo clavièr visual

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Calendar
oc: Calendièr

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: The Cinnamon calendar applet
oc: Applet de calendièr de Cinnamon

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->description
en: Show calendar events
oc: Afichar los eveniments del calendièr

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->tooltip
en: Check this to display events in the calendar.
oc: Clicar aquò per mostrar los eveniments dins lo calendièr.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->description
en: Show week numbers in calendar
oc: Afichar lo numèro de las setmanas dins lo calendièr

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->tooltip
en: Check this to show week numbers in the calendar.
oc: Clicar aquò per afichar lo numèro de las setmanas dins lo calendièr

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description
en: Use a custom date format
oc: Utilizar un format de data personal

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the date in the calendar applet.
oc: Clicar aquò per definir un format personalizat per la data dins l’applet de calendièr.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->description
en: Date format
oc: Format de la data

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->tooltip clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->tooltip
en: Set your custom format here.
oc: Definissètz vòstre format personalizat ací.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip- format->description
en: Date format for tooltip
oc: Format de data per las infobullas

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip-format->tooltip
en: Set your custom tooltip format here.
oc: Definissètz vòstre format d'infobulla personalizat aicí.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->tooltip
en: Click this button to know more about the syntax for date formats.
oc: Clicatz sus aqueste boton per mai de precisions sus la sintaxi dels formats de data.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show calendar
oc: Afichar lo calendièr

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the calendar.
oc: Definissètz los acorchis de clavièr per mostrar lo calendièr.

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->description
en: XRandR monitor control applet
oc: Applet XRandR de contraròtle dels ecrans

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
oc: Disposicion del clavièr

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Accessibility applet
oc: Applet d’accessibilitat

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Windows Quick List
oc: Lista de fenèstra rapida

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Quickly access windows from all workspaces
oc: Accedir rapidament a las fenèstras de totes los espacis de trabalh

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Separator
oc: Separador

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A separator icon which can be added multiple times
oc: Una icòna separadoira que se pòt inserir mantun còp

note: power@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Power Manager
oc: Gestionari d'energia

note: power@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon power management applet
oc: Applet Cinnamon de gestion de l’alimentacion

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage
oc: Afichar lo percentatge

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show time remaining
oc: Visualizar lo temps restant

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage and time remaining
oc: Afichar lo percentatge e lo temps restant

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Hide label
oc: Amagar l’etiqueta

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->description
en: Always show all batteries
oc: Totjorn afichar totas las batariás

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->tooltip
en: Check this to always show multiple batteries in the panel, regardless of whether one of them is marked primary.
oc: Activar aquesta opcion per totjorn afichar las diferentas batariás dins lo panèl, qu’una d’entre elas siá definida coma principala o pas.

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Digital photo frame
oc: Quadre fòto numeric

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A digital photo frame desklet
oc: Un desklet de quadre fòto numeric

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->directory->description
en: Folder
oc: Dorsièr

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->description
en: Height
oc: Nautor

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Width
oc: Largor

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->description
en: Fade delay
oc: Relambi per passir

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->description
en: Special effect
oc: Efièch especial

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Sepia
oc: Sépia

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
oc: Blanc e negre

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Launcher desklet
oc: Desklet aviador

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that launches a program
oc: Un desklet que lança un programa

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Clock desklet
oc: Desklet de relòtge

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that displays the time
oc: Un desklet que mòstra l’ora

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->description
en: Text color
oc: Color del tèxte

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->tooltip
en: Click the button to select a new text color
oc: Clicatz lo boton per seleccionar una novèla color de tèxte

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the time in the clock desklet.
oc: Clicatz aquò per definir un format personalizat per l’ora del relòtge del burèu
