linuxmint - en to uk translation catalogue (1630 entries)

en: Unknown
uk: Незнамый

en: Failed to launch '%s'
uk: Не уйшло запустити  '%s'

en: Passwords do not match
uk: Паролы не совпадавут

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-home->description
en: Home
uk: Домув

en: File System
uk: Файлова сістема

en: Search
uk: Глядати

en: Print version
uk: Верзія для печатаня

en: Cancel
uk: Удмінити

en: Add
uk: Придати

en: Remove
uk: Удалити

en: Configure
uk: Наладити

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->appearance->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
uk: Вонкашность

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
uk: Цвіт

en: In mixed mode most applications are light. Some desktop elements are dark to create contrast.
uk: У мішаному режімови придаткы білі. Даякі елементы інтерфейса чорні для контраста.

en: Mixed
uk: Мішаный

en: Dark
uk: Чорный

en: Light
uk: Білый

en: Advanced settings...
uk: Росшырені штімованя...

en: Style
uk: Цвітова ґама

en: Launcher Properties
uk: Властности лончера:

en: Name:
uk: Имня:

en: Command:
uk: Команда:

en: Comment:
uk: Коментарь:

en: Browse
uk: Позор

en: Launch in Terminal?
uk: Запустити у Терміналови?

en: Use dedicated GPU if available
uk: Хоснуйте приділеный ҐПУ, кідь маєте

en: Directory Properties
uk: Властности діректорії

en: Main Menu
uk: Чоловоє меню

en: Restore System Configuration
uk: Восстановити сістемні штімованя

en: Restore the default menu layout
uk: Восстановит вид меню стандардным

en: Close
uk: Закрыти

en: _New Menu
uk: _Новоє меню

en: Ne_w Item
uk: Нов_ый первень

en: Cut
uk: Утяти

en: Copy
uk: Копіровати

en: Paste
uk: Вкласти

en: Delete
uk: Стерти

en: Properties
uk: Властности

en: Edit Desktop File
uk: Перемінити файл роботного стола

en: Edit
uk: Управити

en: Add/Edit Launcher
uk: Придати/Перемінити лончер

en: Type:
uk: Тіп:

en: Title:
uk: Назывка:

en: Program:
uk: Проґрам:

en: Icon Name
uk: Имня знака (іконкы)

en: Application
uk: Придаток

en: Custom Application
uk: Хосновательськый придаток

en: Execution of '%s' failed:
uk: Довершеня '%s' кончило ся захыбом:

en: Are you sure you want to remove '%s'?
uk: Бізувно хочете, удалити '%s'?

en: Remove '%s'
uk: Удалити '%s'

en: About...
uk: За...

en: Configure...
uk: Штімованя...

en: Leave it
uk: Лишити се

en: Remove it
uk: Удалити се

en: Move to another panel
uk: Посунути на другу панел

en: A suitable panel could not be found. The applet has been removed instead.
uk: Не найшли сьме трібну панел. Аплікація была удалена.

en: Certain applets do not allow multiple instances or were at their max number of instances so were not copied
uk: Даякі аплікації не поддержувут даякі інстансы вадь мали максімалну кількость інстансув, тому їх не было зкопіровано

en: Sound Settings
uk: Настройки звуку

en: Microphone
uk: Мікрофон

en: Show Text
uk: Указати текст

en: Hide Text
uk: Спрятати текст

en: Wait
uk: Чекати

en: Remove this desklet
uk: Удалити се помагало

en: Switch User
uk: Поміняти хосновача

en: Suspend
uk: Чекавучый режім

en: Hibernate
uk: Режім сна

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
uk: Бізувно хочете, удалити роботню "%s"?

en: Initializing
uk: Ініціалізація

en: Loaded
uk: Наладовано

en: Error
uk: Хыба

en: Out of date
uk: Застаріло

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
uk: Недобрі штімованя

en: Execution time (ms):
uk: Час довершеня (мс):

en: Loaded successfully
uk: Наладовано успішно

en: Check your video drivers
uk: Перевірте свої відеодрайверы

en: Your system is currently running without video hardware acceleration.
uk: Ваша сістема на сесь момент робить без ҐПУ.

en: You may experience poor performance and high CPU usage.
uk: Можете наразити ся на малу продуктивность тай высокоє хоснованя ЦПУ.

en: Launch Driver Manager
uk: Запустіт справник драйверув

en: Problems during Cinnamon startup
uk: Проблемы под час пущаня Cinnamon

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
uk: Cinnamon пущено успішно, айбо єдна аплікація, помагало вадь росшыріня не уйшло пустити

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
uk: Перевірте сістемный журнал тай Cinnamon LookingGlass на присутность хыб.

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
uk: Можете выключити уразливі росшыріня у штімованях Cinnamon, обы заваровати повтореня сьої уповісткы.

en: Please contact the developer.
uk: Будьте добрі, контактуйте из творительом.

en: Workspace
uk: Роботня

en: Restarting Cinnamon...
uk: Перепущеня Cinnamon...

en: System Information
uk: Сістемна інфо

en: Confirm
uk: Потвердити

en: No
uk: Ньит

en: Yes
uk: Айно

en: OK
uk: Добре

en: Password
uk: Парола

en: Username
uk: Юзернейм

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
uk: Справник мреж

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
uk: Уберіт пологу нової панели. Esc обы одмінити.

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
uk: Уберіт нову пологу панели. Esc обы одмінити.

en: You don't have any panels added.
    Do you want to open panel settings?
uk: Не маєте ниякых панелюв.
    Хочете одкрыти штімованя панелюв?

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
uk: Штімованя панели

en: Applets
uk: Аплікації

en: Panel edit mode
uk: Режім управеня панели

en: Move
uk: Посунути

en: Are you sure you want to remove this panel?
uk: Бізувно хочете, удалити сю панел?

en: Add a new panel
uk: Придати нову панел

en: Troubleshoot
uk: Удалити нешоры

en: Restart Cinnamon
uk: Перепустити Cinnamon

en: Looking Glass
uk: Лупа

en: Restore all settings to default
uk: Восстановити стандардні штімованя

en: Are you sure you want to restore all settings to default?
uk: Бізувно хочете, вернути вшыткі штімованя на стандардні?

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
uk: Сістемні штімованя

en: Retry
uk: Изась

en: %s (%s) has just been stopped.
uk: %s (%s) тепирь што спертый.

en: Device %s can be turned off, if necessary.
uk: Можете выключити девайс %s при трібности.

en: Device %s is busy, please wait.
uk: Девайс %s занятый, почекайте.

en: Do not disconnect or data loss may occur.
uk: Не выключайте, можут ся стратити дані.

en: Unable to stop the drive %s (%s)
uk: Не уйшло сперти вінчестер %s (%s)

en: %s (%s) can be safely unplugged.
uk: %s (%s) мож безопасно одкапчати.

en: Device %s can be removed.
uk: Девайс %s може быти удаленый.

en: %s (%s) has just been ejected.
uk: %s (%s)

en: Do not remove or data loss may occur.
uk: Не удаляйте, може ся стати страта даных.

en: Unable to eject the drive %s (%s)
uk: Не уйшло уняти вінчестер %s (%s)

en: Failed to unmount %s (%s)
uk: Не уйшло розмонтовати %s (%s)

en: Press ESC to close
uk: Клопкніт ЕSC обы закрыти

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Mi_nimize
uk: Мін_імізовати

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Unma_ximize
uk: Демак_сімізовати

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Ma_ximize
uk: Макс_імізовати

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Move
uk: _Посунути

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Resize
uk: _

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move Titlebar Onscreen
uk: Посунути наголовок на екран

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Always on _Top
uk: Навтхема _горув

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Always on Visible Workspace
uk: _Навтхема на указуючув роботні

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Only on This Workspace
uk: _Лем на сюв роботні

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move to Another _Workspace
uk: Посунути у другу _роботню

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Close
uk: _Закрыти

en: No open windows
uk: Не є одкрытых оболокув

en: Restore
uk: Восстановити

en: Minimize
uk: Мінімізовати

en: Maximize
uk: Максімізовати

en: Move to left workspace
uk: Посунути у лїву роботню

en: Move to right workspace
uk: Посунути у праву роботню

en: Visible on all workspaces
uk: Указовати на вшыткых роботнях

en: Move to a new workspace
uk: Посунути у нову роботню

en: Move to monitor %d
uk: Посунути на монітор %d

en: Only on this workspace
uk: Лем у сюв роботні

en: Unmaximize
uk: Демаксімізовати

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
uk: Приступ

en: Zoom
uk: Маштаб

en: Screen Reader
uk: Читач екрана

en: Screen Keyboard
uk: Клавіатура на екранови

en: Sticky Keys
uk: Єдным перстом

en: Slow Keys
uk: Помалі клопкы

en: Bounce Keys
uk: Поскакувучі клопкы

en: Mouse Keys
uk: Клопкы мыши

note: Secondary click
en: Simulated secondary click
uk: Двойноє клопканя

note: Hover Click
en: Hover click
uk: Наведіт курсор

en: Universal Access Settings
uk: Штімованя універзалного приступа

en: High Contrast
uk: Высокый контраст

en: Large Text
uk: Грубый текст

en: %B %-e, %Y
uk: %-e %B, %Y

en: Date and Time Settings
uk: Штімованя даты тай часу

en: Starting in a few minutes
uk: Зачне ся через пару минут

en: Starting in %d minutes
uk: Зачне ся через %d минут

en: This evening
uk: Сим вичуром

en: Starting later today
uk: Зачинавучи з днешнього дня

en: In %d hour | In %d hours
uk[0]: У %d годину
uk[1]: У %d годины
uk[2]: У %d годин

en: No Events
uk: Не є подїй

en: In progress
uk: Реалізує ся

en: All day
uk: Цїлый динь

en: Today
uk: Днись

note: Scale cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->opt
en: Show the desktop
uk: Указати роботный стул

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->options
en: Show the desklets
uk: Указати помагала

note: ["WORKSPACE_UP", _("Switch to the workspace above"), "none", ""], ["WORKSPACE_DOWN", _("Switch to the workspace below"), "none", ""], cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org-
en: Show the workspace selector (Expo)
uk: Указати уберача роботні

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->options
en: Show the window selector (Scale)
uk: Указати уберача оболокув

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Expo
uk: Озираня роботнь

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->description favorites@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Favorites
uk: Облюблені

en: Move to the other monitor
uk: Посунути на другый монітор

en: Move to monitor
uk: Посунути на монітор

en: Move to another workspace
uk: Посунути у другу роботню

en: Applet preferences
uk: Штімованя аплікації

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Grouped window list
uk: Ґруповані спискы оболокув

en: Recent
uk: Недавньоє

en: Run with dedicated GPU
uk: Пустити з приділеным ҐПУ

en: Unpin from Panel
uk: Одкріпити од панели

en: Pin to Panel
uk: Закріпити на панели

en: Remove from Autostart
uk: Удалити из автостарта

en: Add to Autostart
uk: Придати у автостарт

en: Create Shortcut
uk: Учинити комбінацію

en: Restore to full opacity
uk: Восстановити повну прозрачность

en: Close others
uk: Закрыти другі

en: Close all
uk: Закрыти вшыткі

en: Power management
uk: Справованя живеньом

en: Power management is already inhibited by another program
uk: Справованя живеньом: уже препиненоє другов проґрамов

en: Power management: inhibited by another program
uk: Справованя живеньом: препиненоє другов проґрамов

en: Apps inhibiting power management:
uk: Придаткы, што препинавуть справованя живеньом

en: Inhibit applet
uk: Аплікація препинач

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
uk: Уповісткы

en: Show Keyboard Layout
uk: Указати приділ клавешници

en: Show Character Table
uk: Указати табелу сімволув

en: Remove from favorites
uk: Удалити из облюбленых

en: Add to favorites
uk: Придати у облюблені

en: Add to panel
uk: Придати на панел

en: Add to desktop
uk: Придати на роботный стул

en: Uninstall
uk: Рестановити

en: This file is no longer available
uk: Сись файл уже не приступный

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->name menu@cinnamon.org->settings-schema.json->behavior-menu->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Menu
uk: Меню

en: Edit menu
uk: Перемінити меню

en: Recent Files
uk: Недавні файлы

en: Clear list
uk: Почистити список

en: Clear all recent documents
uk: Почистити вшыткы недавні документы

en: No recent documents
uk: Не є недавньых документув

en: All Applications
uk: Вшыткі придаткы

en: Lock Screen
uk: Екран блокованя

en: Lock the screen
uk: Заблоковати екран

en: Leave the session
uk: Лишити сесію

en: Shut down the computer
uk: Выключити компютор

en: Account details
uk: Детайлы акаунта

en: <unknown>
uk: <незнамый>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
uk: выключеный

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
uk: несправованый

en: disconnecting...
uk: розлученя...

en: connecting...
uk: споєня...

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
uk: треба аутентіфіковати ся

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
uk: прошивкы не є

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
uk: кабел одкапчаный

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
uk: неприступный

en: connection failed
uk: не уйшло споєня

en: More
uk: Булше

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
uk: Споєно (пріватный)

en: Wifi
uk: WiFi

en: Modem
uk: Модем

note: Translators: this the automatic wireless connection name (including the network name)
en: Auto %s
uk: Авто %s

en: Enable networking
uk: Уключити мрежові спувдїяня

en: Wired
uk: Проводный

en: Wireless
uk: Безпроводный

en: VPN Connections
uk: VPN споєня

en: Network Settings
uk: Штімованя мрежи

en: Network Connections
uk: Мрежові споєня

en: Connection failed
uk: Не уйшло споєня

en: Activation of network connection failed
uk: Не уйшло актівовати мрежовоє споєня

en: Networking is disabled
uk: Мрежові спувдїяня выключені

en: No connection
uk: Не є споєня

en: Connecting to the cellular network...
uk: Споєня од вощиннув мрежи...

en: Connecting to the wireless network...
uk: Споєня од безпроводнув мрежи...

en: Connecting to the wired network...
uk: Споєня од проводнув мрежи...

en: Connecting to the VPN...
uk: Споєня од VPN...

en: Connecting to the network...
uk: Споєня од мрежи...

en: Connected to the wireless network
uk: Споєно з безпроводнов мрежов

en: Wireless connection
uk: Безпроводноє споєня

en: (Limited connectivity)
uk: (Лімітованоє споєня)

en: Connected to the wired network
uk: Споєно з проводнов мрежов

en: Connected to the cellular network
uk: Споєно з вощиннов мрежов

en: Connected to the VPN
uk: Споєно з VPN

en: Connected to the network
uk: Споєно з мрежов

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
uk: Почистити увідоменя

en: Notification Settings
uk: Штімованя увідомень

en: No notifications
uk: Не є увідомень

en: %d notification | %d notifications
uk[0]: %d увідоменя
uk[1]: %d увідоменя
uk[2]: %d увідомень

en: just now
uk: такой тепирь

en: %d second ago | %d seconds ago
uk[0]: %d секунда тепирь
uk[1]: %d секунды тепирь
uk[2]: %d секунд тепирь

en: %d minute ago | %d minutes ago
uk[0]: %d минута тепирь
uk[1]: %d минуты тепирь
uk[2]: %d минут тепирь

en: Click to toggle the on-screen keyboard
uk: Клопкніт бы перемкнути на екранну клавешницю

en: Click to enable the on-screen keyboard
uk: Клопкніт бы уключити наекранну клавешницю

en: Launch
uk: Запустити

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Panel launchers
uk: Панел лончеры

en: Battery full
uk: Повна батерка

en: Battery almost full
uk: Батерка майже повна

en: Battery good
uk: Батерка добре зарячжена

en: Low battery
uk: Розрячжена батерка

en: Critically low battery
uk: Крітічно розрячжена батерка

en: AC adapter
uk: AC адаптер

en: Laptop battery
uk: Батерка ноутбука

en: UPS
uk: Безпорушник (UPS)

en: Monitor
uk: Монітор

en: Mouse
uk: Мыш

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
uk: Клавїатура

en: PDA
uk: Жебовый компютор

en: Cell phone
uk: Телефон

en: Media player
uk: Медіа плеєр

en: Tablet
uk: Планшет

en: Computer
uk: Компютор

en: Touchpad
uk: Тачпад

note: Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
uk: Мрежа

en: Video
uk: Відео

en: Brightness
uk: Яс

en: Keyboard backlight
uk: Присвіченя клавешници

en: Power Settings
uk: Штімованя живеня

en: Charging
uk: Зарядка

en: Charging - %d hour until fully charged | Charging - %d hours until fully charged
uk[0]: Зарядка - %d годину од повному зарядови
uk[1]: Зарядка - %d годины од повному зарядови
uk[2]: Зарядка - %d годин од повному зарядови

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
uk: Зарядка %d %s %d %s од повному зарядови

en: hour | hours
uk[0]: година
uk[1]: годины
uk[2]: годин

en: minute | minutes
uk[0]: минута
uk[1]: минуты
uk[2]: минут

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
uk[0]: Зарядка - %d минуту од повному зарядови
uk[1]: Зарядка - %d минуты од повному зарядови
uk[2]: Зарядка - %d минут од повному зарядови

en: Fully charged
uk: Повностю зарячжено

en: Using battery power
uk: Хоснувучи батерку

en: Using battery power - %d hour remaining | Using battery power - %d hours remaining
uk[0]: Прожыє, хоснувучи батерку - %d годину
uk[1]: Прожыє, хоснувучи батерку - %d годины
uk[2]: Прожыє, хоснувучи батерку - %d годин

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Using battery power - %d %s %d %s remaining
uk: Прожыє, хоснувучи батерку - %d %s %d %s

en: Using battery power - %d minute remaining | Using battery power - %d minutes remaining
uk[0]: Прожыє, хоснувучи батерку - %d минуту
uk[1]: Прожыє, хоснувучи батерку - %d минуты
uk[2]: Прожыє, хоснувучи батерку - %d минут

note: Label                           Executable Icon                        Category      Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
uk: Прінтеры

en: Cancel all jobs
uk: Одмінити вшыткі завданкы

en: '%s' on %s
uk: '%s' на %s

en: Send to front
uk: Загнати на перед

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
uk: Недавні документы

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
uk: Удаляємі вінчестеры

en: Open file manager
uk: Одкрыти файловый справник

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
uk: Маштабованя

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
uk: Настройки

en: Hi there!
uk: Здоровля!

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
uk: ВЫ СТИСНУЛИ КЛОПКУ!!!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
uk: ВЫ АКТІВОВАЛИ ЗЛУКУ КЛОПОК!!!

en: Click to show the desktop or middle-click to show the desklets
uk: Клопкніт, обы указати роботный стул, авадь клопкніт середньов клопков бы указати помагала

en: Show Desklets
uk: Указати помагала

en: Click to pause the slideshow
uk: Клопкнути про спераня слайдшоу

en: Click to resume the slideshow
uk: Клопкнути бы пустити слайдшоу

en: The slideshow is disabled
uk: Слайдшоу выключено

en: Slideshow
uk: Слайдшоу

en: Next Background
uk: Слїдувуча позадина

en: Background Settings
uk: Штімованя позадины

en: Current background:
uk: Тепирішня позадина:

en: Playing
uk: Бавит

en: Paused
uk: Пауза

en: Stopped
uk: Сперто

en: Volume
uk: Звук

en: Unknown Artist
uk: Незнамый співак

en: Unknown Album
uk: Незнамый албум

en: Unknown Title
uk: Незнамый наголовок

en: Previous
uk: Передущый

en: Play
uk: Бавити

en: Stop
uk: Стоп

en: Next
uk: Дале

en: Consecutive Playing
uk: Поступноє бавеня

en: No Shuffle
uk: Без поколоченя

en: Open Player
uk: Одкрыти плеєр

en: Quit Player
uk: Закрыти плеєр

en: Pause
uk: Пауза

en: Repeat Single
uk: Засічи сінґл

en: Repeat All
uk: Засічи вшытко

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
uk: Поколотити

en: Mute output
uk: Выключити выход звука

en: Mute input
uk: Выключити вход звука

en: Applications
uk: Придаткы

en: Output device
uk: Девайс вывода

en: Input device
uk: Девайс ввода

en: Launch player
uk: Запустити плеєр

en: Choose player controls
uk: Уберіт корманьованя плеєра

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
uk: Бізувно хочете, стерти вшыткі предметы из смітника?

en: This operation cannot be undone.
uk: Ся операція не може быти не реалізована.

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
uk: Смітник

en: Empty Trash
uk: Пустый смітник

en: Open Trash
uk: Одкрыти смітник

en: Log Out...
uk: Выйти...

en: Power Off...
uk: Выключити...

en: Remove 'Window list'
uk: Удалити 'Список оболокув'

en: All windows
uk: Вшыткі оболокы

en: Manage workspaces (Expo)
uk: Справовати роботні

en: Add a new workspace
uk: Придати нову роботню

en: Remove the current workspace
uk: Удалити з тепирішньої роботні

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Normal
uk: Простый

en: Left
uk: Ліво

en: Right
uk: Право

en: Upside-down
uk: З нуг на голову

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinf
en: Display
uk: Указовати

en: Configure display settings...
uk: Наладити штімованя указованя...

en: Clock
uk: Годинка

en: Edit launcher
uk: Перемінити лончер

en: Photo Frame
uk: Рамка фоткы

en: Control Center
uk: Центер контрола

en: Users and Groups
uk: Хосновачі тай ґрупы

en: Add or remove users and groups
uk: Придати вадь удалити хосновачув вадь ґрупы

note: Virtual keyboard
en: Virtual keyboard
uk: Віртуална клавешниця

en: Turn on-screen keyboard on or off
uk: Уключити наекранну клавешницю вадь выключити

en: Valid name
uk: Чинноє имня

en: The name cannot be empty.
uk: Имня не може быти пустым

en: Valid executable
uk: Дїйный конченый файл

en: The executable is not valid. It cannot be empty and spaces in the path must be escaped with backslash (\).
uk: Конченый файл не дїйный. Ун не може быти пустым, а пролиші мавут быти екрановані обернутов косов рисов (\).

en: Cannot create the launcher at this location.  Add to the desktop instead?
uk: Не мож учинити лончер у сьому містови. Придати на роботный стул намісто сього?

en: Choose a command
uk: Убрати команду

en: Would you like to add this launcher to the menu also?  It will be placed in the Other category initially.
uk: Чи хочете придати сись лончер од меню? Ун буде у катеґорії Другі.

en: Screen Locker
uk: Блоковач екрана

en: Please type an away message for the lock screen
uk: Введіт уповістку за одсутность екрана блокованя

en: Preferences
uk: Конфіґурації

en: Hardware
uk: Желізо

en: Administration
uk: Адміністрація

en: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet
uk: мрежа, безпроводный, WiFi, Ethernet, broadband, internet

en: color, profile, display, printer, output
uk: цвіт, профіл, дісплей, прінтер, вывод

en: Graphics Tablet
uk: Ґрафічный планшет

en: wacom, digitize, tablet, graphics, calibrate, stylus
uk: wacom, діґіталізація, планшет, ґрафіка, мустрованя, стілус

en: printers, laser, inkjet
uk: прінтеры, лазерный, струйовый

en: firewall, block, filter, programs
uk: firewall, блоковати, філтер, проґрамы

en: Languages
uk: Бисіды

en: language, install, foreign
uk: бисіда, настановити, чужинный

en: Input Method
uk: Метод ввода

en: language, install, foreign, input, method, chinese, korean, japanese, typing
uk: бисіда, настановити, чужинный, ввод, метод, кітайськый, корейськый, японськый, печатаня

en: Login Window
uk: Оболок лоґіну

en: login, lightdm, mdm, gdm, manager, user, password, startup, switch
uk: лоґін, lightdm, mdm, gdm, справник, хосновач, парола, пущаня, поміняти

en: login, lightdm, manager, settings, editor
uk: лоґін, lightdm, справник, штімованя, перемінник

en: Driver Manager
uk: Справник драйверув

en: video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
uk: відео, драйвер, wifi, карта, желізо, властность, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Nvidia Settings
uk: Штімованя Nvidia

en: video, driver, proprietary, nvidia, settings
uk: відео, драйвер, властность, nvidia, штімовня

note: Label                  Executable                  Icon Category  Keywords for filter
en: Software Sources
uk: Проґрамні жерела

en: ppa, repository, package, source, download
uk: ppa, репозіторій, пакель, жерело, стерьхати

en: Package Management
uk: Справник паклів

en: update, install, repository, package, source, download
uk: обнова, настановити, репозіторій, пакель, жерело, стерьхати

en: user, users, account, accounts, group, groups, password
uk: хосновач, хосновачі, акаунт, акаунты, ґрупа, ґрупы, парола

en: bluetooth, dongle, transfer, mobile
uk: bluetooth, споиво, переданя, мобілный

en: Manage Services and Units
uk: Справованя служб тай буньок

en: Disks
uk: Діскы

en: disks, manage, hardware, management, hard, hdd, pendrive, format, erase, test, create, iso, ISO, disk, image
uk: діскы, справованя, желізо, справованя, твердый, hdd, дощочкы ОЗД, форматовати, зотерти, тест, учинити, iso, ISO, діск, образчик

en: Online Accounts
uk: Мрежові акаунты

en: Back to all settings
uk: Вернути ся од вшыткым штімованям

en: The group name cannot contain upper-case or space characters
uk: Имня ґрупы не може мати сімволы верхнього реґістра тай пролиші

en: Change Password
uk: Перемінити паролу

en: New password
uk: Нова парола

en: Confirm password
uk: Потвердити паролу

en: Generate a password
uk: Ґенеровати паролу

en: Your new password needs to be at least 8 characters long
uk: Нова парола має мати мінімум 8 сімволув

en: Show password
uk: Указати паролу

en: An error occurred. Your password was not changed.
uk: Хыба найдена. Парола не перемінена.

en: Change
uk: Перемінити

en: Too short
uk: Дуже курта

en: Weak
uk: Слаба

en: Fair
uk: Середня

en: Good
uk: Добра

en: Strong
uk: Моцна

en: Standard
uk: Штандартна

en: Administrator
uk: Админїстратор

en: Account Type
uk: Тіп акаунта

en: Full Name
uk: Повноє имня

en: Invalid username
uk: Недїйный юзернейм

en: A user with the name '%s' already exists.
uk: Хосновач из имньом '%s' уже є.

en: Users
uk: Хосновачі

en: Groups
uk: Ґрупы

en: Click to change the picture
uk: Клопкнути бы перемінити образчик

en: Browse for more pictures...
uk: Найти булше образчикув у...

en: Click to change the name
uk: Клопкнути бы перемінити имня

en: Click to change the password
uk: Клопкнути бы перемінити паролу

en: Click to change the groups
uk: Клопкнути бы перемінити ґрупы

en: Picture
uk: Образчик

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
uk: Имня

en: Open
uk: Отворити

en: Images
uk: Образчикы

en: No password set
uk: Паролы не є

en: Set at login
uk: Усталити при лоґінови

en: This user is currently logged in
uk: Хосновач уже залоґіненый

en: The user's home directory is encrypted. To preserve access to the encrypted directory, only the user should change this password.
uk: Домашня діректорія хосновачам зашіфрована. Обы усокотити приступ од зашіфрованув діректорії, сисю паролу має перемінити лем хосновач.

en: Are you sure you want to permanently delete %s and all the files associated with this user?
uk: Бізувно хочете, навтхема стерти %s тай вшыткі файлы зязані из даныма хосновача?

en: This group is set as %s's primary group
uk: Ся група усталена ги чолова для хосновача %s

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
uk: Бізувно хочете, навтхема стерти %s?

en: Group Name
uk: Имня ґрупы

en: Previous instance
uk: Передущый інстанс

en: Next instance
uk: Слїдувучый інстанс

en: More options
uk: Булше конфіґурацій

en: Import from a file
uk: Імпорт із файла

en: Export to a file
uk: Експорт у файл

en: Reset to defaults
uk: Вернути ся од стандардным штімованям

en: Reload %s
uk: Переладовати %s

en: Settings for %s
uk: Штімованя для %s

en: Select or enter file to export to
uk: Уберіт вадь введіт файл для експорту у

en: JSON files
uk: JSON файлы

en: Select a JSON file to import
uk: Уберіт JSON файл для імпортованя

en: Cancel Job
uk: Одмінити завданку

en: Do you really want to cancel this job?
uk: Бізувно хочете одмінити завданку?

en: Keep Printing
uk: Дале печатати

en: Do you really want to cancel all jobs?
uk: Бізувно хочете одмінити вшыткі завданкы?

en: Cancel All Jobs
uk: Одмінити вшыткі завданкы

en: Random
uk: Трафунково

en: Show
uk: Указати

en: Item
uk: Предмет

en: Select a date
uk: Убрати дату

en: Select a time
uk: Убрати час

en: Hour
uk: Година

en: Minute
uk: Минута

en: Second
uk: Секунда

en: This applet is currently enabled
uk: Ся аплікація уже уключена

en: This desklet is currently enabled
uk: Се помагало уже уключено

en: This extension is currently enabled
uk: Се росшыріня уже уключено

en: by %s
uk: по %s

en: This is a system applet. It cannot be removed.
uk: Се сістемна аплікація. Не може быти удалена.

en: This is a system desklet. It cannot be removed.
uk: Се сістемноє помагало. Не може быти удалено.

en: This is a system extension. It cannot be removed.
uk: Се сістемноє росшыріня. Не може быти удалено.

en: This applet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
uk: Ся аплікація має сіґналы функцій, які можут предвести од порусі вадь гамованьови Cinnamon. Кідь у вас ся они трафили, попробуйте удалити єї.

en: This desklet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
uk: Се помагало має сіґналы функцій, які можут предвести од порусі вадь гамованьови Cinnamon. Кідь у вас ся они трафили, попробуйте удалити го.

en: This extension contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
uk: Се росшыріня має сіґналы функцій, які можут предвести од порусі вадь гамованьови Cinnamon. Кідь у вас ся они трафили, попробуйте удалити го.

en: About
uk: За

en: Extension %s is not compatible with your version of Cinnamon.
uk: Росшыріня %s не злучимо з твойов верзійов Cinnamon.

en: There are multiple instances enabled. Are you sure you want to remove all of them?
uk: Уключено дакулько інстансув. Бізувно хочете, удалити їх вшыткі?

en: Are you sure you want to completely remove %s?
uk: Бізувно хочете, удалити %s?

en: This will restore the default set of enabled applets. Are you sure you want to do this?
uk: Се восстановит стандардный комплет уключеных аплікацій. Бізувно хочете, продовжити?

en: This will restore the default set of enabled desklets. Are you sure you want to do this?
uk: Се восстановит стандардный комплет уключеных помагал. Бізувно хочете, продовжити?

en: This will disable all active extensions. Are you sure you want to do this?
uk: Се предведе од выключеню вшыткых актівных росшырінь. Бізувно хочете, выключити їх?

en: Something went wrong while loading %s. Please make sure you are using the latest version, and then report the issue to its developer.
uk: При ладованьови %s стала ся хыба. Пересвідчіт ся, чи послїдня у вас верзія, а пак заженіт звіт за поруху розробникови.

en: Installed
uk: Настановлено

en: Install
uk: Настановити

en: Update
uk: Обнова

en: Sort by
uk: Сортовати по

en: Popularity
uk: Популарность

en: Date
uk: Дата

en: Upgradable
uk: Обновлявучый ся

en: More info
uk: Булше інфо

en: Refresh
uk: Перепустити

en: Update all
uk: Обновити вшытко

en: %d update available | %d updates available
uk[0]: %d обнова приступна
uk[1]: %d обновы приступні
uk[2]: %d обнов приступно

en: No updates available
uk: Не є приступных обнов

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color
uk: Клопкніт на піпету, пак клопкніт на цвіт у любому містови вашого екрана бы го убрати.

en: Shortcuts
uk: Комбінації клопок

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->generalPage->title
en: General
uk: Чоловый

en: Pointer
uk: Указовчик

en: Move pointer to the next monitor
uk: Посунути указовчик на слїдувучый монітор

en: Move pointer to the previous monitor
uk: Посунути указовчик на передущый монітор

en: Troubleshooting
uk: Елімінація проблем

en: Toggle Looking Glass
uk: Перемкнути Looking Glass

en: Show the window selection screen
uk: Указати екран убераня оболока

en: Show the workspace selection screen
uk: Указати екран убераня роботні

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
uk: Указовати роботный стул

en: Cycle through open windows
uk: Суваня межи одкрытыми оболоками

en: Cycle backwards through open windows
uk: Суваня межи одкрытыми оболоками у обернутому порядкови

en: Cycle through windows from all workspaces
uk: Суваня межи оболока з вшыткых роботнь

en: Cycle backwards through windows from all workspaces
uk: Суваня межи оболоками з вшыткых роботнь у обернутому порядкови

en: Cycle through open windows of the same application
uk: Суваня межи оболоками єдного придатка

en: Cycle backwards through open windows of the same application
uk: Суваня межи оболоками єдного придатка у обернутому порядкови

en: Run dialog
uk: Пустити команду

en: Windows
uk: Оболока

en: Positioning
uk: Полога

en: Resize window
uk: Перемінити розмір оболока

en: Move window
uk: Посунути оболок

en: Center window in screen
uk: Центровати оболок на екранови

en: Move window to upper-right
uk: Посунути оболок у правый верхньый кут

en: Move window to upper-left
uk: Посунути оболок у лівый верхньый кут

en: Move window to lower-right
uk: Посунути оболок у правый нижньый кут

en: Move window to lower-left
uk: Посунути кут у лівый нижньый кут

en: Move window to right edge
uk: Посунути оболок у право

en: Move window to top edge
uk: Посунути оболок горув

en: Move window to bottom edge
uk: Посунути оболок долув

en: Move window to left edge
uk: Посунути оболок у ліво

en: Tiling and Snapping
uk: Прикріпленя тай защитноє прикріпленя

en: Push tile left
uk: Прикріпити оболок зліва

en: Push tile right
uk: Прикріпити оболок зправа

en: Push tile up
uk: Прикріпити оболок горув

en: Push tile down
uk: Прикріпити оболок долув

en: Inter-workspace
uk: Суваня межи роботнями

en: Move window to new workspace
uk: Посунути оболок на нову роботню

en: Move window to left workspace
uk: Посунути оболок у ліву роботню

en: Move window to right workspace
uk: Посунути оболок у праву роботню

en: Move window to workspace above
uk: Посунути оболок на роботню горув

en: Move window to workspace below
uk: Посунути оболок на роботню долув

en: Move window to workspace 1
uk: Посунути оболок на роботню 1

en: Move window to workspace 2
uk: Посунути оболок на роботню 2

en: Move window to workspace 3
uk: Посунути оболок на роботню 3

en: Move window to workspace 4
uk: Посунути оболок на роботню 4

en: Move window to workspace 5
uk: Посунути оболок на роботню 5

en: Move window to workspace 6
uk: Посунути оболок на роботню 6

en: Move window to workspace 7
uk: Посунути оболок на роботню 7

en: Move window to workspace 8
uk: Посунути оболок на роботню 8

en: Move window to workspace 9
uk: Посунути оболок на роботню 9

en: Move window to workspace 10
uk: Посунути оболок на роботню 10

en: Move window to workspace 11
uk: Посунути оболок на роботню 11

en: Move window to workspace 12
uk: Посунути оболок на роботню 12

en: Inter-monitor
uk: Суваня межи моніторами

en: Move window to left monitor
uk: Посунути оболок на лівый монітор

en: Move window to right monitor
uk: Посунути оболок на правый монітор

en: Move window to monitor above
uk: Посунути оболок на оболок горув

en: Move window to monitor below
uk: Посунути оболок на оболок долув

en: Maximize window
uk: Розвернути оболок

en: Unmaximize window
uk: Вернути розмір оболока

en: Minimize window
uk: Звернути оболок

en: Close window
uk: Закрыти оболок

en: Activate window menu
uk: Актівовати меню оболока

en: Raise window
uk: Зробити оболок актівным

en: Lower window
uk: Загнати оболок на зад

en: Toggle maximization state
uk: Перемкнути состояня розвернутости

en: Toggle fullscreen state
uk: Перемкнути состояня повноекраности

en: Toggle shaded state
uk: Перемкнути состояня гаснутя

en: Toggle always on top
uk: Перемикач навтхема горув

en: Toggle showing window on all workspaces
uk: Перемкнути указованя оболока на вшыткых роботнях

en: Increase opacity
uk: Увеличовати непрозрачность

en: Decrease opacity
uk: Зменшовати непрозрачность

en: Toggle vertical maximization
uk: Розвернути вертікално

en: Toggle horizontal maximization
uk: Розвернути ґорізонтално

en: Workspaces
uk: Роботні

en: Direct Navigation
uk: Пряма навіґація

en: Switch to workspace 1
uk: Поміняти на роботню 1

en: Switch to workspace 2
uk: Поміняти на роботню 2

en: Switch to workspace 3
uk: Поміняти на роботню 3

en: Switch to workspace 4
uk: Поміняти на роботню 4

en: Switch to workspace 5
uk: Поміняти на роботню 5

en: Switch to workspace 6
uk: Поміняти на роботню 6

en: Switch to workspace 7
uk: Поміняти на роботню 7

en: Switch to workspace 8
uk: Поміняти на роботню 8

en: Switch to workspace 9
uk: Поміняти на роботню 9

en: Switch to workspace 10
uk: Поміняти на роботню 10

en: Switch to workspace 11
uk: Поміняти на роботню 11

en: Switch to workspace 12
uk: Поміняти на роботню 12

en: Switch to left workspace
uk: Поміняти на ліву роботню

en: Switch to right workspace
uk: Поміняти на праву роботню

en: System
uk: Сістема

en: Switch monitor configurations
uk: Поміняти наладованя монітора

en: Rotate display
uk: Закрут екрана

en: Orientation Lock
uk: Заблоковати оріентацію

en: Increase screen brightness
uk: Увеличовати світлость екрана

en: Decrease screen brightness
uk: Зменшовати світлость екрана

en: Toggle keyboard backlight
uk: Перемкнути присвіченя клавешници

en: Increase keyboard backlight level
uk: Увеличовати світлость присвіченя клавешници

en: Decrease keyboard backlight level
uk: Зменшовати світлость присвіченя клавешници

en: Toggle touchpad state
uk: Перемикач состояня тачпада

en: Turn touchpad on
uk: Уключити тачпад

en: Turn touchpad off
uk: Выключити тачпад

en: Show power statistics
uk: Указати статістіку живеня

en: Screenshots and Recording
uk: Скріншоты тай запис екрана

en: Take a screenshot of an area
uk: Зняти область екрана

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
uk: Копіровати знимок области у фійовку

en: Take a screenshot
uk: Зробити скріншот

en: Copy a screenshot to clipboard
uk: Копіровати скріншот у фійовку

en: Take a screenshot of a window
uk: Зробити скріншот оболока

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
uk: Копіровати скріншот оболока у фійовку

en: Toggle recording desktop (must restart Cinnamon)
uk: Перемкнути запис роботного стола (треба буде перепустити Cinnamon)

en: Log out
uk: Выйти

en: Shut down
uk: Выключити сістему

en: Lock screen
uk: Екран блокованя

en: Launchers
uk: Лончеры

en: Launch terminal
uk: Запустити термінал

en: Launch help browser
uk: Запустити порадник

en: Launch calculator
uk: Запустити калкулятор

en: Launch email client
uk: Запустити кліент електроної пошты

en: Launch web browser
uk: Запустити веб браузер

en: Home folder
uk: Домашня фасцікла

en: Sound and Media
uk: Звук тай носителі

en: Quiet Keys
uk: Клопкы голосности

en: Volume mute (Quiet)
uk: Выключити звук (Quiet)

en: Volume down (Quiet)
uk: Зменшовати голосность (Quiet)

en: Volume up (Quiet)
uk: Увеличовати голосность (Quiet)

en: Volume mute
uk: Выключити звук

en: Volume down
uk: Змалити звук

en: Volume up
uk: Побулшити звук

en: Mic mute
uk: Выключити мікрофон

en: Launch media player
uk: Запускати медіа плеєр

en: Pause playback
uk: Призоперти одиграня

en: Stop playback
uk: Сперти одиграня

en: Previous track
uk: Передуща пісня

en: Next track
uk: Слїдувуча пісня

en: Eject
uk: уняти

en: Rewind
uk: Перевити назад

en: Fast-forward
uk: Шіковноє перевиваня уперед

en: Repeat
uk: Засічи

en: Universal Access
uk: Універзалный приступ

en: Zoom in
uk: Увеличовати

en: Zoom out
uk: Зменшовати

en: Turn screen reader on or off
uk: Уключити вадь выключити читача

en: Increase text size
uk: Увеличовати розмір текста

en: Decrease text size
uk: Зменшовати розмір текста

en: High contrast on or off
uk: Уключити вадь выключити высокый контраст

en: Custom Shortcuts
uk: Хосновательські комбінації клопок

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently in use by <b>%(old)s</b>.
uk: Комбінація <b>%(combination)s</b> хоснує ся для <b>%(old)s</b>.

en: If you continue, the combination will be reassigned to <b>%(new)s</b>.
uk: Кідь продовжити, комбінація буде наштімована для <b>%(new)s</b>.

en: Do you want to continue with this operation?
uk: Бізувно хочете, продовжити операцію?

note: l10n constants - get them translated here so they use Cinnamon's gettext context
en: Click to set a new accelerator key.
uk: Клопкніт для усталеня злукы клопок

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
uk: Стисніт Escape вадь клопкнут изась бы одмінити операцію

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
uk: Стисніт Backspace бы почистити єствувучі комбінації клопок.

en: unassigned
uk: не наштімовано

en: Pick an accelerator
uk: Уберіт злуку клопок

en: 
    This key combination, '<b>%s</b>' should not be used because it would become impossible to type using this key.
uk: 
    Комбінацію клопок '<b>%s</b>' не варта хосновати, бо їх хоснованя при вводови буде невозможным.

en: Please try again using a modifier key such as Control, Alt or Super (Windows key).
uk: Попробуйте изась, хоснувучи клопку змінитель, таку ги Control, Alt вадь Super (клопка Windows).

en: Continue only if you are certain this is what you want, otherwise press cancel.
uk: Продовжуйте, лем кідь знаєте што робите, инак стисніт одміну.

en: Continue
uk: Дале

en: Checking dependencies
uk: Перевірка зависимостей

en: Please install: %s
uk: Будьте добрі, настановіт: %s

en: _Cancel
uk: _Одмінити

en: _Open
uk: _Одкрыти

en: Sound files
uk: Звукові файлы

en: Downloading images:
uk: Стерьханя образчикув:

en: An error occurred while trying to access the server. Please try again in a little while.
uk: Стала ся хыба при пробункови прилучити ся од серверови. Попробуйте щи раз через даякый час.

en: Refreshing the cache
uk: Перепущеня кабела

en: Installing %s
uk: Настановеня %s

en: An error occurred during the installation of %s. Please report this incident to its developer.
uk: При настанові %s стала ся хыба. Будьте добрі, заженіт звіт за поруху розробникови.

en: Uninstalling %s
uk: Зрушеня %s

en: A problem occurred while removing %s.
uk: При удалені %s стала ся хыба.

en: 
    
    Details:  %s
uk: 
    
    Детайлы: %s

en: Add new entry
uk: Придати новый запис

en: Remove selected entry
uk: Удалити убратый запис

en: Edit selected entry
uk: Перемінити убратый запис

en: Move selected entry up
uk: Посунути убратый горув

en: Move selected entry down
uk: Посунути убратый долув

en: Edit entry
uk: Перемінити запис

en: Configure accessibility features
uk: Наладованя шпеціалных возможностюв

en: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast
uk: лупа, приказованя, приступ, зум, ключі, контраст

en: Visual
uk: Візуалні

note: Visual Aids
en: Visual Aids
uk: Візуална помуч

en: High contrast
uk: Великый контраст

en: Large text
uk: Великый текст

en: Screen reader
uk: Читач екрана

en: Configure screen reader
uk: Наладити читача екрана

note: Desktop Zoom
en: Desktop Zoom
uk: Зум роботного стола

en: Enable zoom
uk: Уключити зум

en: Magnification
uk: Увеличеня

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
uk: Непозволено

en: Mouse wheel modifier
uk: Змінитель колеска мыши

en: While this modifier is pressed, mouse scrolling will increase or decrease zoom.
uk: Покуль змінитель стиснутый, прокрутка мыши буде увеличовати вадь зменшовати зум.

en: Scroll at screen edges
uk: Прокрутка по краям екрана

en: Keep cursor centered
uk: Держіт курсор у центрі

en: Cursor moves with contents
uk: Курсор суват ся з контентом

en: Cursor pushes contents around
uk: Курсор кыват контент

en: Mouse tracking mode
uk: Режім слїженя мыши

en: Lens mode
uk: Режім леньчи

en: Square
uk: Квадрат

en: Horizontal strip
uk: Ґорізонталноє пасмо

en: Vertical strip
uk: Вертікалноє пасмо

en: Lens shape
uk: Форма леньчи

en: Full screen
uk: Повный екран

en: Top half
uk: Верьхня половка

en: Bottom half
uk: Нижня половка

en: Left half
uk: Ліва половка

en: Right half
uk: Права половка

en: Screen position
uk: Позіція екрана

en: Enable the on-screen keyboard
uk: Уключити наекранну клавешницю

en: At the bottom of the screen
uk: Долув екрана

en: At the top of the screen
uk: Горув екрана

en: Keyboard position
uk: Позіція клавешници

en: A quarter of the screen
uk: Четвертина екрана

en: A third of the screen
uk: Третина екрана

en: Keyboard size
uk: Розмір клавешници

en: Show the keyboard any time something expects input
uk: Указовати клавешницю каждый раз, коли дашто чекат ввода

en: Show keyboard only when the user activates it
uk: Указовати клавешницю лем, кідь хосновач єї актівує

en: Activation mode
uk: Режім актівації

note: Keyboard indicators
en: Keyboard indicators
uk: Індікаторы клавешници

en: Use visual indicator on Caps and Num Lock
uk: Хоснуйте візуалный індікатор для Caps тай Num Lock

en: Use audio indicator on Caps and Num Lock
uk: Хоснуйте аудіо індікатор для Caps тай Num Lock

en: Sound to use Caps or Num Lock on
uk: Звук при уключені Caps тай Num Lock

en: Sound to use Caps or Num Lock off
uk: Звук при выключені Caps тай Num Lock

en: Event feedback (required for typing assistance alerts)
uk: Реакція на дїї (треба для обвіщень у помуч на наборі текста)

en: Enable visual alerts
uk: Уключити візуалні обвіщеня

en: Flash the entire monitor
uk: Поблиск на вшытко монітор

en: Flash the active window
uk: Поблиск при актівації оболока

en: Visual style
uk: Візуалный стіль

en: Enable audio alerts
uk: Уключити аудіо обвіщеня

en: Sound to use for window alerts
uk: Звук для оболоковых обвіщень

en: Typing assistance
uk: Помуч при набераньови текста

note: Stickykeys
en: Sticky keys
uk: Залипавучі клопкы

en: Treat a sequence of modifier keys as a combination
uk: Поважати послїдовность клопок-змінителюв ги комбінацію

en: Disable if two modifiers are pressed together
uk: Выключити, кідь два змінителя стиснені уєдно

en: Alert when a modifier key is pressed
uk: Обвіщати, коли клопка-змінитель стиснена

note: Slowkeys
en: Slow keys
uk: Помалі клопкы

en: Put a delay between when a key is pressed and when it is accepted
uk: Покласти загамованя межи стисненьом клопкы тай часом єї приятя

en: Alert when a key is pressed
uk: Обвіщати, коли клопка стиснена

en: Alert when a key is accepted
uk: Обвіщати, коли клопка прията

en: Alert when a key is rejected
uk: Обвіщати, коли клопка одмінена

en: Acceptance delay
uk: Загамованя приятя

en: Short
uk: Курт.

en: Long
uk: Довг.

note: Bouncekeys
en: Bounce keys
uk: Гопсавучі клопкы

en: Ignore fast duplicate keypresses
uk: Іґноровати шіковні повторявучі ся стисненя

note: Mousekeys
en: Mouse keys
uk: Клопкы мыши

en: Control the pointer using the keypad
uk: Рядити указовчиком при помочи помочного блока клопок

en: Initial delay
uk: Первотні загамованя

en: Shorter
uk: Курше

en: Longer
uk: Довше

en: Acceleration time
uk: Час розбіга

en: Maximum speed
uk: Максімална шіковность

en: Slower
uk: Май помалы

en: Faster
uk: Май скорше

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
uk: Двойноє клопканя удержаньом чолової клопкы

en: Trigger a click when the pointer hovers
uk: Стисненя при зацїлені курсора

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
uk: Загамованя

en: Motion threshold
uk: Поруг посуваня

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Small
uk: Маленьк.

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Large
uk: Велик.

en: Actions
uk: Дїї

en: Manage
uk: Справованя

en: Download
uk: Стерьхати

en: Layout
uk: Приділ

en: Enable
uk: Уключити

en: Disable
uk: Выключити

en: Remove all
uk: Удалити вшытко

en: Manage Cinnamon applets
uk: Справованя аплікаціями Cinnamon

en: You can remove specific instances in panel edit mode via the context menu.
uk: Вы можете удалити даякі інстансы у режімови перемінена панели, при помочи контекстного меню.

en: applet
uk: аплікація

en: Installed applets
uk: Настановлені аплікації

en: Reset all
uk: Зверичи вшытко

en: Previous Panel
uk: Передуща панел

en: Next Panel
uk: Слїдувуча панел

en: Solid color
uk: Єдным цвітом

en: Horizontal gradient
uk: Ґорізонталный ґрадіент

en: Vertical gradient
uk: Вертікалный ґрадіент

en: No picture
uk: Не є образчика

en: Mosaic
uk: Мозаик

en: Centered
uk: Одцентровано

en: Scaled
uk: Маштабовано

en: Stretched
uk: Ростягло

en: Spanned
uk: Зложити

en: Background color
uk: Цвіт позадины

en: Change your desktop's background
uk: Перемінити позадину роботного стола

en: background, picture, slideshow
uk: позадина, образчик, слайдшоу

en: Backgrounds
uk: Позадины

en: Add Folder
uk: Придати фасціклу

en: Add new folder
uk: Придати нову фасціклу

en: Remove selected folder
uk: Удалити убрану фасціклу

en: Play backgrounds as a slideshow
uk: Указовати слайды ги позадины

en: minutes
uk: минут(ы)

en: Play images in random order
uk: Указовати у трафному порядкови

en: Picture aspect
uk: Формат образчика

en: Manage date and time settings
uk: Справованя даты тай часу

en: time, date, calendar, format, network, sync
uk: час, дата, календарь, формат, мрежа, сінхронізація

en: Date & Time
uk: Дата и час

en: Date and Time
uk: Дата тай час

en: Network time
uk: Час мрежи

en: Manually set date and time
uk: Усталити дату тай час руками

en: Format
uk: Форматовати

en: Use 24h clock
uk: Хосновати 24-годинный формат

en: Display the date
uk: Указовати дату

en: Display seconds
uk: Указовати секунды

en: Use locale default
uk: Хосновати стандардну локаль

en: Sunday
uk: Неділя

en: Monday
uk: Понедільок

en: First day of week
uk: Первый динь тыждня

en: Region
uk: Область

en: City
uk: Варош

en: Internet
uk: Інтернет

en: Multimedia
uk: Мултімедіа

en: Office
uk: Офіс

en: Web
uk: Мрежа

en: Mail
uk: Пошта

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-music->description
en: Music
uk: Музика

en: Photos
uk: Фотькы

en: Word
uk: Слово

en: Spreadsheet
uk: Табела

en: Source Code
uk: Зачаточный код

en: File Manager
uk: Файловый справник

en: Plain Text
uk: Текст

en: Select an application for audio CDs
uk: Уберіт придаток для CD діскув

en: Select an application for video DVDs
uk: Уберіт придаток для DVD-відео

en: Music player
uk: Музикалный плеєр

en: Select an application to run when a music player is connected
uk: Уберіт придаток, пущаємый при споєні з музикалным плеєром

en: Select an application to run when a camera is connected
uk: Уберіт придаток, пущаємый при споєні з камеров

en: Software
uk: Софт (Проґрамы)

en: Select an application for software CDs
uk: Уберіт придаток для CD діскув из проґрамами

en: Blu-ray video disc
uk: Відеодіск Blu-ray

en: HD DVD video disc
uk: HD DVD-відеодіск

en: Picture CD
uk: CD-діск з образчиками

en: Super Video CD
uk: Super відео CD

en: Video CD
uk: Відео CD

en: Windows software
uk: Проґрамы Windows

en: Command-line option for your terminal to execute a passed-in command.
uk: Штім командного шорика для вашого термінала для реалізації команды.

en: Ask what to do
uk: Звідати, што робити

en: Open folder
uk: Одкрыти фасціклу

en: Do nothing
uk: Нич не робити

en: Other Media
uk: Другый носитель

en: Select how other media should be handled
uk: Уберіт способ обробеня другого носителя

en: _Action:
uk: _Дїя:

en: Preferred Applications
uk: Майлюбимі придаткы

en: media, defaults, applications, programs, removable, browser, email, calendar, music, videos, photos, images, cd, autoplay, favorite, apps
uk: носителі, стандардні штімованя, придаткы, проґрамы, знимані девайсы, браузер, електрона пошта, календарь, музика, відео, фотькы, образчикы, CD, аутобавеня, убраноє

en: Preferred applications
uk: Майлюбимі придаткы

en: Calculator
uk: Калкулатор

en: Terminal
uk: Термінал

en: Arguments
uk: Арґументы

en: Removable media
uk: Знимаємі носителі

en: Prompt or start programs on media insertion
uk: Звідати вадь зачинати проґрамы при споєні носителя

note: FIXMEEEEEEEE??
en: _Other Media...
uk: _Другый носитель…

en: Manage your Cinnamon desklets
uk: Справованя помагалами Cinnamon

en: You can remove specific instances from the desktop via that desklet's context menu
uk: Мож удалити з роботного стола конкретноє помагало через контекстноє меню му

en: desklet, desktop, slideshow
uk: помагало, роботный стул, слайдшоу

en: Desklets
uk: Помагала

en: General Settings
uk: Ворошні штімованя

en: General Desklets Settings
uk: Ворошні штімованя помагал

en: No decoration
uk: Без парады

en: Border only
uk: Лем рамка

en: Border and header
uk: Рамка тай наголовок

en: Decoration of desklets
uk: Декор помагал

en: Note: Some desklets require the border/header to be always present
uk: Зазначка: Даякі помагала жадавут собі мусайної доступности рамкы/наголовка

en: Such requirements override the settings selected here
uk: Такі жаданя перекрывавут єствувучі штімованя

en: Snap desklets to grid
uk: Приязати помагало од сїтці

en: Width of desklet snap grid
uk: Шырота сїткы для приязкы помагала

en: Lock desklets in their current position
uk: Закріпити помагала у сюв позіції

en: Installed desklets
uk: Настановлені помагала

en: Manage your desktop icons
uk: Справовати обрисы на роботному столови

en: desktop, home, button, trash
uk: роботный стул, домув, клопка, смітник

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-desktop->description
en: Desktop
uk: Роботный стул

en: Manage display settings
uk: Справовати штімованя дісплея

en: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd
uk: дісплей, екран, монітор, пасмо, розлучность, двойный, LCD

en: Disable automatic screen rotation
uk: Выключити автозакрут екрана

en: Select this option to disable automatic screen rotation on hardware equipped with supported accelerometers.
uk: Уберіт сись штім, бы выключити автозакрут екрана на обладах з поддержков акцелерометрув

en: Enable fractional scaling controls (experimental)
uk: Уключити рядованя росчлененым маштабованьом (експеріменталноє)

en: Select this option to display additional layout controls for per-monitor scaling.
uk: Уберіт сись штім, бы указати доповнені бунькы рядованя для маштабованя монітора

en: Control Cinnamon visual effects.
uk: Рядованя візуалными ефектами Cinnamon.

en: effects, window
uk: ефекты, оболок

en: Effects
uk: Ефекты

en: Desktop and window effects
uk: Ефекты роботного стола тай оболокув

en: Effects on dialog boxes
uk: Ефекты діалоґовых оболокув

en: Effects on menus
uk: Ефекты меню

en: Session startup animation
uk: Анімація пущаня сесії

en: Fade effect on Cinnamon scrollboxes (like the Menu application list)
uk: Ефект гаснутя у оболоках Cinnamon з прокрутков (приміром, у списках придаткув Чолового меню)

en: Window effects
uk: Ефекты оболокув

note: MAPPING WINDOWS CLOSING WINDOWS MINIMIZING WINDOWS grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- grouped-windo
en: None
uk: Не є

en: Traditional
uk: Традіційні

en: Fly
uk: Лїтаня

en: New windows or unminimizing existing ones
uk: Одкрытя новых вадь звернутых сторінок

en: Closing windows
uk: Закрытя оболокув

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
uk: Гаснутя

en: Minimizing windows
uk: Звертаня оболокув

note: MAXIMIZING/TILING WINDOWS
en: Resizing and tiling windows
uk: Переміна розмірів ай пологы оболокув плитков

en: Window animation speed
uk: Шіковность анімації оболока

en: Manage your Cinnamon extensions
uk: Справованя росшырінями Cinnamon

en: extension, addon
uk: росшыріня, прилога

en: Extensions
uk: Росшыріня

en: Installed extensions
uk: Настановлені росшыріня

en: Disable all
uk: Выключити вшытко

en: Configure system fonts
uk: Наладити сістемні шріфты

en: font, size, small, large
uk: шріфт, розмір, малый, великый

en: Font Selection
uk: Убераня шріфтув

en: Default font
uk: Стандардный шріфт

en: Desktop font
uk: Шріфт роботного стола

en: Document font
uk: Шріфт документа

en: Monospace font
uk: Моношыротный шріфт

en: Window title font
uk: Шріфт наголовка оболока

en: Font Settings
uk: Штімованя шріфтув

en: Grayscale
uk: Перелив сірого

en: Rgba
uk: RGBA

en: Slight
uk: Легкый

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Medium
uk: Середньый

en: Full
uk: Повный

en: Vertical RGB
uk: Вертікалноє RGB

en: Vertical BGR
uk: Вертікалноє BGR

en: Text scaling factor
uk: Множитель маштабованя текста

en: Hinting
uk: Коректура

en: Hinting allows for producing clear, legible text on screen.
uk: Коректура чинит текст на екрані ясным тай розлучным

en: Antialiasing
uk: Заглаженя

en: Antialiasing makes on screen text smoother and easier to read
uk: Заглаженя робит текст май легкым на прочитаня

en: RGBA Order
uk: Порядок RGBA

en: The order of subpixel elements on an LCD screen, only used when antialiasing is set to 'rgba'
uk: Порядок субпікселных буньок на екранови, хоснує ся лем тоды, коли заглаженя усталено у режім 'rgba'

en: Miscellaneous Cinnamon preferences
uk: Иншакі штімованя Cinnamon

en: logging, click
uk: вход у сістему, клопканя

en: Compositor Options
uk: Штімованя компоновника

en: Disable compositing for full-screen windows
uk: Выключити композітінг для повноекранных оболокув

en: Select this option to let full-screen applications skip the compositing manager and run at maximum speed. Unselect it if you're experiencing screen-tearing in full screen mode.
uk: Уберіт тот штім, обы пролишити композітінг для повноекранных придаткув тай пущати на максімалнув шіковность. Здойміт піпку, кідь видите артефакты у повноекранному режімови.

en: Miscellaneous Options
uk: Иншакі штімованя

en: Enable timer when logging out or shutting down
uk: Уключити таймер при выході из сістемы вадь выключеню сістемы

en: Timer delay
uk: Таймер

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->units
en: seconds
uk: секунд(ы)

en: Memory limit
uk: Ліміт памняти

en: Restart Cinnamon when it uses too much memory
uk: Перепустити Cinnamon, кідь ун хоснує дуже много памняти

en: MB
uk: МБ

en: Check frequency
uk: Частота перевіркы

en: Make window fullscreen
uk: Розвернути на вшыток екран

en: Exit window fullscreen
uk: Выйти з режіма повного екрану

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Play / Pause
uk: Одиграня / Пауза

en: Run a command
uk: Пустити команду

en: Manage touch gestures
uk: Справованя сенсорными жестами

en: gesture, swipe, pinch, touch
uk: кывнутя, змахованя, стиск, докыв

en: Gestures
uk: Кывнутя

en: Check again
uk: Перевірити изась

en: Swipe
uk: Змахованя

en: Swipe with 2 fingers
uk: Змахованя двома перстами

en: Touchscreen only
uk: Лем сенсорный екран

en: Swipe with 3 fingers
uk: Змахованя трьома перстами

en: Swipe with 4 fingers
uk: Змахованя чотырьма перстами

en: Swipe with 5 fingers
uk: Змахованя пятьма перстами

en: Pinch
uk: Стиск

en: Pinch with %d fingers
uk: Стиск %d перстами

en: Pinch with 5 fingers
uk: Стиск пятьма перстами

en: Tap
uk: Дотуль

en: Enable gestures
uk: Уключити кывнутя

en: Activation thresholds
uk: Поругы актівації

en: In percentage of the touch surface
uk: У процентах од плыткость докыва

en: The touchegg package must be installed for gesture support.
uk: Для поддержкы кывнутя має быти настановленый пакель touchegg

en: Gestures are disabled
uk: Кывнутя выключені

en: The Touchegg service is not running
uk: Служба Touchegg не пущена

en: Up
uk: Горув

en: Down
uk: Долув

en: In
uk: Удну

en: Out
uk: Вон

en: Tap with %d fingers
uk: Дотуль %d перстами

en: Enter a command
uk: Увести команду

en: Manage hotcorner settings
uk: Справованя штімованями острых кутув

en: hotcorner, overview, scale, expo
uk: острый кут, озираня, маштабованя, експозіція

en: Hot Corners
uk: Острі куты

en: Show all workspaces
uk: Указати вшыткі роботні

note: Expo
en: Show all windows
uk: Указати вшыткі оболокы

en: Enable this corner
uk: Уключити сись кут

en: Type a command...
uk: Введіт команду...

en: Activation delay (ms)
uk: Загамованя актівації (им)

en: Unknown size
uk: Незнамый розмір

en: Unknown CPU
uk: Незнамый процесор

en: Operating System
uk: Операційна сістема

en: Cinnamon Version
uk: Верзія Cinnamon

en: Processor
uk: Процесор

en: Memory
uk: Памнять

en: GiB
uk: ҐіБ

en: Hard Drives
uk: Вінчестеры

en: Hard Drive
uk: Вінчестер

en: GB
uk: ҐБ

en: Graphics Card
uk: Ґрафічна карта

en: Display system information
uk: Указовати сістемну інфо

en: System Info
uk: За сістему

en: Upload system information
uk: Стерьхати інфо за сістему

en: No personal information included
uk: Личні дані не будут уключені

en: Copy to clipboard
uk: Копіровати у фійовку

en: Manage keyboard settings and shortcuts
uk: Справованя штімованями клавешници вадь комбінацію клопок

en: keyboard, shortcut, hotkey
uk: клавешниця, комбінація, злука клопок

en: Key repeat
uk: Автозасіченя

en: Typing
uk: Набераня текста

en: Enable key repeat
uk: Уключити засіченя стисненя

en: Repeat delay:
uk: Загамованя засіченя:

en: Repeat speed:
uk: Шіковность засіченя:

en: Slow
uk: Помалы

en: Fast
uk: Шіковно

en: Text cursor
uk: Курсор

en: Text cursor blinks
uk: Курсор блимат

en: Blink speed:
uk: Шіковность блиманя:

en: To edit a keyboard binding, click it and press the new keys, or press backspace to clear it.
uk: Для переміны приділеня клопок, уберіт шорик таф введіт нову комбінацію, вадь стисніт backspace бы почистити.

en: Add custom shortcut
uk: Придати хосновательську комбінацію

en: Remove custom shortcut
uk: Удалити хосновательську комбінацію

en: Categories
uk: Катеґорії

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
uk: Комбінації клопок

en: Keyboard bindings
uk: Приділеня клопок

en: Layouts
uk: Приділ

en: Reset to default
uk: Вернути од стандардным

en: Select a file
uk: Уберіт файл

en: Control mouse and touchpad settings
uk: Рядованя штімовань мыши тай тачпада

en: mouse, touchpad, synaptic, double-click
uk: мыш, тачпад, synaptic, двойноє клопканя

en: Mouse and Touchpad
uk: Мыш тай тачпад

en: Left handed (mouse buttons inverted)
uk: Для лівака (обернутый порядок клопок)

en: Reverse scrolling direction
uk: Перемінити бук прокруткы

en: Show position of pointer when the Control key is pressed
uk: Указовати позіцію указовчика при стиснені клопкы Control

en: Emulate middle click by clicking both left and right buttons
uk: Емульовати стисненя середньої клопкы мыши стисненьом лівої тай правої клопкы

en: Paste the current selection when middle-click is pressed
uk: Вписати уділеноє при стиснені середньої клопкы мыши

en: Drag-and-drop threshold
uk: Поруг перетїгованя

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->units settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner-number->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->units
en: pixels
uk: піксел(юв)

en: Pointer size and speed
uk: Розмір тай шіковность указовчика

en: Size
uk: Розмір

en: Smaller
uk: Менше

en: Larger
uk: Булше

en: Speed
uk: Шіковность

en: Device default
uk: Девайс стандардно

en: Constant
uk: Константа

en: Adaptive
uk: Адаптівно

en: Acceleration
uk: Приспішеня

en: Double-Click timeout
uk: Пауза при двойному клопканьови

en: Timeout
uk: Таймаут

en: Double-click test
uk: Текст двойного клопканя

en: Enabled
uk: Уключено

en: Disabled when a mouse is attached
uk: Выключено, коли мыш прикапчена

en: Touchpad is
uk: Тачпад

en: Tap to click
uk: Дотуль бы клопкнути

en: Disable touchpad while typing
uk: Выключати тачпад при вводі текста

en: Default device behavior
uk: Справованя девайса стандардно

en: Virtual button areas along bottom of touchpad
uk: Области віртуалных клопок уздовж нижньої части тачпада

en: Use multiple fingers for right and middle click
uk: Хосновати пару перстув для правого тай середнього стисненя

en: Click actions
uk: Дїї при клопканьови

en: Scrolling
uk: Прокрутка

en: Success!
uk: Успіх!

en: Two-finger scrolling
uk: Прокрутка двома перстами

en: Edge scrolling
uk: Прокрутка по бокам

en: Scrolling method
uk: Способ прокруткы

en: Automatic
uk: Автоматічно

en: Notification preferences
uk: Конфіґурація увідоменя

en: notifications
uk: увідоменя

en: Notification settings
uk: Штімованя увідомень

en: Enable notifications
uk: Уключити увідоменя

en: Remove notifications after their timeout is reached
uk: Удалити увідоменя позад таймаута

en: Show notifications on the bottom side of the screen
uk: Указовати увідоменя у нижнюв части екрана

en: Notification duration
uk: Довгота увідомень

en: Display a test notification
uk: Указовати тестовоє увідоменя

en: Media keys OSD
uk: Екранна індікація для мултімедійных клопок

en: Center Zone
uk: Централна зона

en: Panel height:
uk: Высота панели:

en: Left Zone
uk: Ліва зона

en: Right Zone
uk: Права зона

en: Panel width:
uk: Шырота панели:

en: Top Zone
uk: Верьхня зона

en: Bottom Zone
uk: Нижня зона

en: Panel Visibility
uk: Видливость панели

en: Auto hide panel
uk: Автоматічно прятати

en: Always show panel
uk: Навтхема указовати панел

en: Intelligently hide panel
uk: Розумно прятати

en: Auto-hide panel
uk: Автоматічно прятати

en: Show delay
uk: Загамованя перед указованьом

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units
en: milliseconds
uk: мілісекунд(ы)

en: Hide delay
uk: Загамованя перед прятаньом

en: Customize
uk: Наштімовати

en: Panel appearance
uk: Вонкашность панели

en: Allow theme to determine font size
uk: Поволити темі уберата розмір шріфта

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->font-size->description
en: Font size
uk: Розмір шріфта

en: Scale to panel size exactly
uk: Точно маштабовати од розмірови панели

en: Scale to panel size optimally
uk: Оптімално маштабовати од розмірови панели

en: Colored icon size
uk: Розмір цвітного обриса

en: Symbolic icon size
uk: Розмір сімволічного обриса

en: Manage Cinnamon panel settings
uk: Справованя штімованями панели Cinnamon

en: panel, height, bottom, top, autohide, size, layout
uk: панел, высота, долув, горув, автопрятаня, розмір, пасмо

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->behavior-panel->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->appearance-panel->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title
en: Panel
uk: Панел

en: Previous panel
uk: Передуща панел

en: Next panel
uk: Слїдувуча панел

en: General Panel Options
uk: Ворошні штімованя панелюв

en: Add new panel
uk: Придати нову панел

en: Allow the pointer to pass through the edges of panels
uk: Поволити курсорови проходити через граници панелюв

en: Shut down immediately
uk: Выключити нараз

en: 30 seconds
uk: 30 секунд

en: 60 seconds
uk: 60 секунд

en: 90 seconds
uk: 90 секунд

en: 2 minutes
uk: 2 минуты

en: 5 minutes
uk: 5 минут

en: 10 minutes
uk: 10 минут

en: 15 minutes
uk: 15 минут

en: 30 minutes
uk: 30 минут

en: 45 minutes
uk: 45 минут

en: 1 hour
uk: 1 година

en: 2 hours
uk: 2 годины

en: 3 hours
uk: 3 годины

en: Never
uk: Ниґда

en: Unknown time
uk: Незнамый час

en: hours
uk: годин

en: Manage power settings
uk: Справованя штімованями живеня

en: power, suspend, hibernate, laptop, desktop, brightness, screensaver
uk: живеня, чеканя, сон, ноутбук, компютор, світлость, застайка

en: Power Management
uk: Справованя живеня

en: On A/C power
uk: Од мрежи

en: On battery power
uk: Од батеркы

en: Turn off the screen when inactive for
uk: Выключеня екрана при бездїї через

en: Suspend when inactive for
uk: Чекавучый режім при бездїї через

en: When the lid is closed
uk: При закрыті крышки

en: Extra options
uk: Доповнені штімованя

en: When the power button is pressed
uk: При стиснуті клопкы живеня

en: Perform lid-closed action even with external monitors attached
uk: Реалізовати дїю при закрыті крышки, даже кідь прикапчені доповнені моніторы

en: When the battery is critically low
uk: Коли батерка майже розрячжена

en: Enable Hybrid Sleep
uk: Уключити ґібрідный режім сна

en: Replaces Suspend with Hybrid Sleep
uk: Замінити чекавучый режім ґібрідным режімом сна

en: Enable Hibernate after suspend
uk: Позад перехода у чекавучый режім переходити у режім сна

en: First suspend the machine and hibernate it after a certain amount of time.
uk: Через даякый час позад перехода у чекавучый режім компютор перейде у режім сна.

en: Power
uk: Живеня

en: Batteries
uk: Батерка

en: Screen brightness
uk: Світлость екрана

en: On battery, dim screen when inactive
uk: Од батеркы, темнити екран при бездїї

en: Brightness level when inactive
uk: Світлость при бездїї

en: Dim screen after inactive for
uk: Темнити екран при бездїї через

en: Backlight brightness
uk: Світлость присвіченя

en: Devices
uk: Девайсы

en: Low battery notifications
uk: Увідоменя за малый заряд батеркы

en: For wireless keyboard
uk: Для безпроводної клавешници

en: For wireless mouse
uk: Для безпроводної мыши

en: For other connected devices
uk: Для другых споєных девайсув

en: Caution low UPS, %s remaining
uk: Низькый заряд безпорушника, лишило ся %s

en: Using UPS power - %s remaining
uk: Робит од безпорушника, лишило ся %s

en: Caution low UPS
uk: Низькый заряд безпорушника

en: Using UPS power
uk: Робота од безпорушника

en: Charging - %s until fully charged
uk: Зарядка, %s од повному зарядови

en: Caution low battery, %s remaining
uk: Низькый заряд батеркы, лишило ся %s

en: Using battery power - %s remaining
uk: Робота од батеркы, лишило ся %s

en: Charging - fully charged
uk: Зарядка, повностю зарячжено

en: Empty
uk: Пусто

en: Battery
uk: Батерка

en: Uninterruptible power supply
uk: Безпорушник

en: Wireless mouse
uk: Безпроводна мыш

en: Wireless Keyboard
uk: Безпроводна клавешниця

en: Personal digital assistant
uk: Жебовый компютор

en: Cellphone
uk: Вощинный телефон

en: Ask
uk: Звідати

en: Cinnamon privacy settings
uk: Штімованя конфіденціалности Cinnamon

en: privacy, recent, gtk, private
uk: конфіденціалность, недавні, gtk, пріватность

en: Privacy
uk: Конфіденціалность

en: Remember recently accessed files
uk: Запоминати недавно одкрыті файлы

en: Recent files
uk: Недавні файлы

en: Never forget old files
uk: Ниґда не забывати старі файлы

en: Number of days to remember old files
uk: Число днюв коли помнят ся старі файлы

en: Internet connectivity
uk: Інтернет споєня

en: Check connectivity
uk: Перевірка споєня

en: Check that network connections can reach the Internet. This makes it possible to detect captive portals, but also generates periodic network traffic.
uk: Пересвідчіт ся, ож мрежові споєня мавут приступ у Інтернет. Се поволит находити порталы авторізації, айбо даколи буде чинити мрежовый трафік.

en: Lock immediately
uk: Блоковати нараз

en: 2 seconds
uk: 2 секунды

en: 15 seconds
uk: 15 секунд

en: 1 minute
uk: 1 минута

en: 3 minutes
uk: 3 минуты

en: Manage screen lock settings
uk: Справовати штімованя блокованя екрана

en: screensaver, lock, away, message
uk: застайка, блокованя, бездїя, уповістка

en: Screensaver
uk: Застайка

en: Screensaver settings
uk: Штімованя застайкы

en: Delay before starting the screensaver
uk: Загамованя перед пущаньом застайкы

en: This option defines the amount of time to wait before starting the screensaver, when the computer is not being used
uk: Сись штім означує кулькость часу чеканя перед пущаньом застайкы, коли компютор ся не хоснує

en: Lock settings
uk: Штімованя блокованя

en: Lock the computer when put to sleep
uk: Блоковати компютер при переходови у чекавучый вадь режім сна

en: Enable this option to require a password when the computer wakes up from suspend
uk: Звідати паролу позад выхода из чекавучого вадь режіма сна

en: Lock the computer after the screensaver starts
uk: Блоковати компютер позад пущаня застайкы

en: Enable this option to require a password when the screen turns itself off, or when the screensaver activates after a period of inactivity
uk: Звідати паролу позад одключеня екрана вадь уключеня застайкы

en: Delay before locking
uk: Загамованя перед блокованьом

en: This option defines the amount of time to wait before locking the screen, after showing the screensaver or after turning off the screen
uk: Сись штім означує час чеканя з момента уключеня застайкы вадь одключеня екрана до момента блокованя

en: Always show the clock
uk: Навтхема указовати годинку

en: Show the clock on the wallpaper instead of just on the unlock screen
uk: Указовати годинку на тапету, а не лем на екрані блокованя

en: Use a custom date and time format
uk: Хосновати хосновательскый формат даты тай часу

en: Time Format
uk: Формат часу

en: Date Format:
uk: Формат даты:

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->description
en: Show information on date format syntax
uk: Указовати інфо за сінтаксіс формата даты

en: Time Font
uk: Шріфт часу

en: Date Font
uk: Шріфт даты

en: Away message
uk: Уповістка за одсутность

en: Show this message when the screen is locked
uk: Указовати сю уповістка на екранови блокованя

en: This is the default message displayed on your lock screen
uk: Уповістка стандардно на заблокованому екранови

en: Font
uk: Шріфт

en: Ask for a custom message when locking the screen from the menu
uk: Звідати ввод уповісткы при блокованьови екрана через меню

en: This option allows you to type a message each time you lock the screen from the menu
uk: Сись штім поволят вводити уповістка при каждому блокованьови екрана через меню

en: Allow keyboard shortcuts
uk: Поволити комбінації клопок

en: Allow shortcuts like volume-control and media keys to be used on the lock screen
uk: Поволити комбінації клопок такі ги: рядованя голосностьов вадь медіа клопкы для хоснованя на екранови блокованя

en: Show media player controls
uk: Указовати рядованя медіа плеєром

en: For compatible players, show playback controls while media is playing
uk: Для злучимых плеєрув, указовати рядованя одиграньом под час одиграня

en: Show album art
uk: Указовати обкладку албума

en: If available, show album art while media is playing
uk: Кідь приступно, указати обкладку албума под час одиграня

en: Show info panel
uk: Указовати інфо панел

en: Show the number of missed notifications and the battery status
uk: Указовати кулькость пролишеных увідомень тай статус батеркы

en: Allow floating clock and album art widgets
uk: Поволити посуненя годинкы тай албумув

en: When the default screensaver is active, allow the clock and album art widgets to float around randomly
uk: Коли актівна застайка стандардно, поволити годинці тай албумам посунути ся у трафноє місто

en: Starting Cinnamon
uk: Пущаву Cinnamon

en: Leaving Cinnamon
uk: Лишаву Cinnamon

en: Switching workspace
uk: Міняву роботні

en: Opening new windows
uk: Одкрытя новых оболокув

en: Maximizing windows
uk: Розвертаня оболокув

en: Unmaximizing windows
uk: Звертаня оболокув

en: Tiling and snapping windows
uk: Прикріпленя оболокув

en: Inserting a device
uk: Залука девайса

en: Removing a device
uk: Удаленя девайса

en: Showing notifications
uk: Указованя увідомень

en: Changing the sound volume
uk: Перемінити уровень голосности

note: name,             position,        icon name,                  row,  col, pa id
en: Front Left
uk: Лівый фронталный

en: Front Right
uk: Правый фронталный

en: Front Center
uk: Централно фронталный

en: Rear Left
uk: Задньый лівый

en: Rear Right
uk: Задньый правый

en: Rear Center
uk: Централный задньый

en: Subwoofer
uk: Сабвуфер

en: Side Left
uk: Лівый боковый

en: Side Right
uk: Правый боковый

en: Volume:
uk: Звук:

en: Softer
uk: Слабше

en: Louder
uk: Голосніше

en: Muted
uk: Выключеный

en: Click to unmute
uk: Клопкнути, бы уключити

en: Click to mute
uk: Клопкнути, бы выключити

en: Balance
uk: Баланс

en: Rear
uk: Задньый

en: Front
uk: Фронталный

en: Soft
uk: Мягкый

en: Loud
uk: Голосно

en: Input level
uk: Уровень ввода

en: Output profile
uk: Профіл вывода

en: Test sound
uk: Перевірити звук

en: Test Sound
uk: Перевірити звук

en: Manage sound settings
uk: Справованя штімованями звука

en: sound, media, music, speakers, audio, microphone, headphone
uk: звук, медіа, музика, дінамікы, аудіо, мікрофон, наушникы

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Sound
uk: Звук

en: Output
uk: Вывод

en: Device
uk: Девайс

en: Device settings
uk: Штімованя девайса

en: Input
uk: Ввод

en: No inputs sources are currently available.
uk: Не є приступных жерел ввода

en: Sounds
uk: Звукы

en: Sounds Volume
uk: Голосность звукув

en: No application is currently playing or recording audio.
uk: Ани єден придаток не одигрує тай не записує звук.

en: Manage your startup applications
uk: Справованя автозапуска придаткув

en: startup, programs, boot, init, session, autostart, apps
uk: пущаня, проґрамы, обтерьханя, ініціалізація, сесія, автозапуск, придаток

en: Startup Applications
uk: Автозапуск

en: Unavailable
uk: Неприступный

en: No description
uk: Не є описа

en: No name
uk: Не є имені

en: Run now
uk: Пустити тепирь

en: Could not execute '%s'
    %s
uk: Не мож реалізовати '%s'
    %s

en: Custom command
uk: Команда хосновача

en: Choose application
uk: Убрати придаток

en: %s s
uk: %s з

en: Add Startup Program
uk: Придати проґраму у автозапуск

en: Edit Startup Program
uk: Перемінити проґраму у автозапускови

en: Save
uk: Усокотити

en: Command
uk: Команда

en: Browse...
uk: Озираня...

en: Comment
uk: Комантарь

en: Startup delay
uk: Загамованя автозапуска

en: The startup command cannot be empty
uk: Команда автозапуска не може быти пустов

en: The startup command is not valid
uk: Нечинна команда автозапуска

en: Select Command
uk: Убрати команду

en: Search Applications...
uk: Гляданя придаткув...

en: Add Application
uk: Придати придаток

en: Manage themes to change how your desktop looks
uk: Справованя темами вонкашнього виду роботного стола

en: themes, style
uk: темы, стіль

en: Themes
uk: Темы

en: Mouse Pointer
uk: Указовчик мыши

en: Icons
uk: Обрисы

en: Simplified settings...
uk: Упрощені штімованя...

en: Add/Remove
uk: Придати/Удалити

en: Miscellaneous options
uk: Иншакі штімованя

en: Let applications decide
uk: Поволити придаткам цїховати

en: Prefer dark mode
uk: Волїти чорный режім

en: Prefer light mode
uk: Волїти світлый режім

en: Dark mode
uk: Чорный режім

en: This setting only affects applications which support dark mode
uk: Сись штім влыват лем на придаткы, поддержувучі темный режім

en: Show icons in menus
uk: Указовати обрисы у меню

en: Show icons on buttons
uk: Указовати обрисы на клопках

en: Scrollbar behavior
uk: Справованя пасма прокруткы

note: Translators: The 'trough' is the part of the scrollbar that the 'handle' rides in.  This setting determines whether clicking in that trough somewhere jumps directly to the new position, or if it only scrolls towards it.
en: Jump to position when clicking in a trough
uk: Перескаковати на позіцію по клопканьови на сувачці

en: Use overlay scroll bars
uk: Хосновати перекрывавучі пасма прокруткы

en: Override the current theme's scrollbar width
uk: Переузначити шыроту пасма прокруткы темы

en: Scrollbar width
uk: Шырота пасма прокруткы

note: Position style combo on "Custom"
en: Custom
uk: Хосновательськый

en: Change your user preferences and password
uk: Перемінити хосновательські конфіґурації тай паролу

en: user, account, information, details, password
uk: хосновач, акаунт, інфо, детайлы, парола

en: Click to change your picture
uk: Клопкнути бы перемінити свуй образчик

en: Take a photo...
uk: Зробити фотьку...

en: Click to change your name
uk: Клопкнути бы перемінити своє имня

en: Click to change your password
uk: Клопкнути бы перемінити вашу паролу

en: Current password
uk: Тепирішня парола

en: Wrong password
uk: Недобра парола

en: Internal Error
uk: Уднушня хыба

en: Manage window preferences
uk: Справованя конфіґураціями оболокув

en: Titlebar
uk: Панел наголовка

en: Buttons
uk: Клопкы

en: Classic Mac
uk: Класічный Mac

en: Buttons layout
uk: Приділ клопок

en: Toggle Shade
uk: Перемиканя темненя

en: Toggle Maximize
uk: Перемиканя максімізації

en: Toggle Maximize Horizontally
uk: Перемиканя ґорізонталної максімізації

en: Toggle Maximize Vertically
uk: Перемиканя вертікалної максімізації

en: Toggle on all workspaces
uk: Перемкнути на вшыткых роботнях

en: Lower
uk: Ниже

en: Action on title bar double-click
uk: Дїя при двойному клопканьови на наголовкови

en: Action on title bar middle-click
uk: Дїя при клопкнутьови середньов клопков мыши на наголовкови

en: Action on title bar right-click
uk: Дїя при клопкнутьови правов клопков мыши на наголовкови

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Nothing
uk: Нич

en: Shade and unshade
uk: Затемнити тай присвітити

en: Adjust opacity
uk: Реґулація прозрачности

en: Action on title bar with mouse scroll
uk: Дїя при прокрутці на колескови мыши на наголовкови

en: Minimum opacity
uk: Мінімална прозрачность

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->behavior->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->generalSection->title window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description expo@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description panel-launchers@cinnamon.org->s
en: Behavior
uk: Справованя

en: Window Focus
uk: Фокус оболока

en: Click
uk: Клопкнутя

en: Sloppy
uk: Лайдацькый

en: Window focus mode
uk: Режім фокуса оболока

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
uk: Режім фокуса оболока означує способ актівації оболока. Сут три возможных значеня: «клопкнутя» - для переданя фокуса, треба клопкнути по оболокови; «лайдацькый» - для переданя фокуса, треба бы указовчик мыши трафив у оболок; «мыш» - оболок буде мати фокус коли мыш у оболокови, тай не буде го мати, коли мыш не буде у оболокови.

en: Automatically raise focused windows
uk: Автоматічно перекапчовати ся на оболок з фокусом

en: Bring windows which require attention to the current workspace
uk: Переносити оболока, жадавучі собі позор на тепирішню роботню

note: It's weird to show a combo for two items. For now this is simpler to explain as a switch...
en: Give focus to new windows launched from a terminal
uk: Давати фокус у нові оболока, одкрыті з термінала

en: Normally, all windows created by the user are given initial focus. This controls whether or not to include programs launched from a terminal.
uk: Стандардно, вшыткі оболокы, одкрыті хосновачом, доставут фокус ввода. Сись штім означує, чи залучат у себе оболока, одкрыті з термінала.

note: ######
en: Attach dialog windows to the parent window
uk: Прикапчує діалоґовый оболок од старшинському оболокови

en: Moving and Resizing Windows
uk: Посуваня вадь переміна розмірув оболокув

en: Cursor
uk: Курсор

en: Manual
uk: Помагач

en: Center
uk: Центер

en: Location of newly opened windows
uk: Полога недавно одкрытых оболокув

en: Special key to move and resize windows
uk: Шпеціална клопка для суваня тай переміны розмірув оболокув

en: While the special key is pressed, windows can be dragged with the left mouse button and resized with the right mouse button.
uk: Закідь шпеціална клопка стиснута, оболока перетїговати мож лем лівов клопков мыши, а перемінити їм розмір - правов.

en: Draggable border width
uk: Шырота рамкы перетїгованя

en: Narrower
uk: Узше

en: Wider
uk: Шырше

en: This adjusts the width of that portion of the window border used for resizing.
uk: Влыват на шыроту частины рамкы оболока, яка ся хоснує для переміны розмірув оболока.

en: Icons only
uk: Лем обрисы

en: Thumbnails only
uk: Лем мініатуры

en: Icons and thumbnails
uk: Обрисы тай мініатуры

en: Icons and window preview
uk: Обрисы тай предниканя оболока

en: Window preview (no icons)
uk: Предниканя оболока (без обрисув)

en: Alt-Tab switcher style
uk: Тіп міняча Alt-Tab

en: Display the alt-tab switcher on the primary monitor instead of the active one
uk: Указати меню міняча Alt-Tab на основному моніторови намісто актівного оболока

en: Move minimized windows to the end of the alt-tab switcher
uk: Посунути звернуті оболока у конець міняча alt-tab

en: Delay before displaying the alt-tab switcher
uk: Загамованя перед указованьом міняча Alt-Tab

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all- workspaces->description
en: Show windows from all workspaces
uk: Указовати оболока з вшыткых роботнь

en: Warp mouse pointer to the new focused window
uk: Сувати указовчик мыши од новому оболокови, на якому є фокус

en: Maximize, instead of tile, when dragging a window to the top edge
uk: Увеличовати на вшыток екран, намісто прикріпленя, у момент перетїгованя оболока од верьхнюв границі

en: Manage workspace preferences
uk: Справованя конфіґурації роботні

en: workspace, osd, expo, monitor
uk: роботня, osd, expo, монітор

en: Workspace Options
uk: Штімованя роботні

en: Enable workspace OSD
uk: Уключити OSD для роботні

en: Allow cycling through workspaces
uk: Поволити перелистованя роботнь

en: Only use workspaces on primary monitor (requires Cinnamon restart)
uk: Хосновати роботні лем на чоловому моніторови (треба перепустити Cinnamon)

en: Display Expo view as a grid
uk: У режімови озираня указовати роботні ги сїтку

en: Single Click
uk: Єдинокоє клопкнутя

en: Double Click
uk: Двойноє клопкнутя

en: Drag
uk: Перетїгованя

en: Secondary Click
uk: Второрядноє клопкнутя

en: _Text
uk: _Текст

en: _Icons
uk: _Обрисы

en: _Both
uk: _Обадвоє

en: _Horizontal
uk: _Ґорізонтално

en: _Vertical
uk: _Вертікално

en: Cinnamon just crashed
uk: Cinnamon перерушив свою роботу

en: Disable downloaded applets, desklets and extensions
uk: Выключити стерьхані аплікації, помагала тай росшыріня

en: You are currently running in fallback mode.
uk: Тепирь робите у гаварійному режімови

en: If you suspect the source of the crash is a local extension, applet or desklet, you can disable downloaded add-ons using the checkbox below.
uk: Кідь подозріваєте ож жерело порухы росшыріня, аплікація вадь помагало, можете выключити стерьхані прилогы, хоснувучи чекбокс долув.

en: Do you want to restart Cinnamon?
uk: Хочете перепустити Cinnamon

en: Version %s (%s)
uk: Верзія %s (%s)

en: Version %s
uk: Верзія %s

en: Updated on %s
uk: Обновлено у %s

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon menu
uk: Чоловоє меню Cinnamon

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->content-places->title
en: Places
uk: Міста

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->overlay-key->description
en: Keyboard shortcut to open and close the menu
uk: Комбінація клопок на одкрытя тай закрытя меню

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->description
en: Use a custom icon and label
uk: Хосновати хосновательськый обрис тай опис

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Icon
uk: Обрис

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->description
en: Icon size
uk: Розмір обриса

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->description
en: Text
uk: Текст

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->description
en: Categories icon size
uk: Розмір катеґорій обрисув

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->description
en: Applications icon size
uk: Розмір обрисув придаткув

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->description
en: Change categories on hover
uk: Переміняти катеґорії при зацїлені курсора

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->description
en: Enable autoscrolling in application list
uk: Уключити автопрокрутку у спискови придаткув

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->description
en: Force the panel to be visible when opening the menu
uk: Силовати панел быти видимов, коли ся одкрывати меню

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->tooltip
en: Opening the menu will also show the main panel (which may be auto-hidden).
uk: Одкрытя меню такой указує чолову панел (кідь она была автоспрятана).

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Open the menu when I move my mouse over it
uk: Одкрыти меню при зацїлені курсора

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->tooltip
en: Enable opening the menu when the mouse enters the applet
uk: Одкрывати меню, коли указовчик мыши докыват ся аплікації

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->description
en: Menu hover delay
uk: Загамованя при зацїлені на меню

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->tooltip
en: Delay before the menu opens when hovered
uk: Загамованя од одкрытьови меню при зацїлені

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->description
en: Use menu animations
uk: Хосновати анімації меню

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->tooltip
en: Allow the menu to animate on open and close
uk: Поволити анімовати меню при одкрыті тай закрыті

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->description
en: Open the menu editor
uk: Одкрыти переміняч меню

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->tooltip
en: Press this button to customize your menu entries.
uk: Стисніт сю клопку для переміны елементув меню.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->reset-menu-size- button->description
en: Restore the menu to its original size
uk: Восстановити стандардный розмір меню

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->name
en: XApp Status Applet
uk: Аплікація статуса XApp

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons for applications which use XAppStatusIcons
uk: Аплікація яка одповідат за вшыткі обрисы сістемного трея, які хоснувуть XAppStatusIcons

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to control sound and music
uk: Аплікація Cinnamon для рядованя звуков тай музиков

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->playerControl->description
en: Control Players
uk: Рядованя плеєрами

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->extendedPlayerControl->description
en: Show Loop and Shuffle controls
uk: Указовати клопкы повтора тай одиграня у трафному порядкови

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show menu
uk: Указати меню

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the sound applet menu.
uk: Усталити приділеня клопок для указованя меню звукової аплікації

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showtrack->description
en: Show song information on the panel
uk: Указовати на панели інфо за співанку

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->units
en: characters
uk: сімволув

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->description
en: Limit song information to
uk: Лімітовати інфо за співанку од

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute
uk: Перемкнути звук

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute output
uk: Выключати звук на выході

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute input
uk: Выключити звук на вході

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->description
en: Action on middle click
uk: Дїя на середньому клопканьови мыши

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->horizontalScroll->description
en: Use horizontal scrolling to move between tracks
uk: Хосновати ґорізонталну прокрутку для суваня межи путиками

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showalbum->description
en: Show album art as icon
uk: Указовати обкладку албума ги обрис

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->hideSystray->description
en: Hide system tray icons for compatible players
uk: Прятати обрисы у сістемному трейови для злучимых плеєрув

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description
en: Tooltip
uk: Подшепт

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowVolume->description
en: Show volume in tooltip
uk: Указовати голосность у подшептови

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowPlayer->description
en: Show player in tooltip
uk: Указовати плеєр у подшептови

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->tooltipShowArtistTitle->description
en: Show song artist and title in tooltip
uk: Указовати співака тай назывку співанкы у подшептови

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->name
en: System Tray
uk: Сістемный трей

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons
uk: Має у собі вшыткі обрисы сістемного трея

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list with app grouping
uk: Список оболокув Cinnamon з скупеньом придаткув

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->thumbnailsPage->title schema.json->thumbnailsSection->title
en: Thumbnails
uk: Мініатуры

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->contextMenuPage->title
en: Context Menu
uk: Контекстноє меню

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hotKeysSection->title
en: Hot Keys
uk: Злукы клопок

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->appButtonsSection->title
en: Application Buttons
uk: Клопкы придаткув

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hoverPeekSection->title
en: Hover Peek
uk: Скріншот при зацїлені

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->group- apps->description
en: Group windows by application
uk: Ґруповати оболокы по придаткам

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Mouse wheel scroll action
uk: Дїя при прокрутці колеска мыши

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Cycle apps
uk: Переход межи придатками

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Cycle windows
uk: Переход межи оболоками

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->description
en: Left click action
uk: Дїя при лівому клопканьови мыши

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Toggle activation of last focused window
uk: Перемкнути указованя послїднього оболока з фокусом

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-
en: Middle click action
uk: Дїя при клопканьови середньов клопков

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Launch new app instance
uk: Запустити новый інстанс придатка

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Close last focused window in group
uk: Закрыти послїдньый оболок з фокусом у ґрупі

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->cycleMenusHotkey->description
en: Global hotkey for cycling through thumbnail menus
uk: Ґлобална злука клопок для цікла по меню мініатур

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- hotkey->description
en: Global hotkey to show the order of apps
uk: Ґлобална злука клопок для указованя шора придаткув

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->description
en: Duration of the apps order display on hotkey press
uk: Довгота указованя шора придаткув по стисненьови злукы клопок

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->super-num- hotkeys->description
en: Enable Super+<number> shortcut to switch/open apps
uk: Уключити комбінацію Super+<number> бы поміняти/одкрыти придаток

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->description
en: Button label
uk: Надпис клопкы

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Application name
uk: Имня придатка

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title
uk: Наголовок оболока

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title (only for the focused window)
uk: Наголовок оболока (лем для фокусованого оболока)

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->description
en: Launcher animation
uk: Анімація лончера

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-app-button- dragging->description
en: Enable app button dragging
uk: Уключити перетїгованя клопок придаткув

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail-scroll- behavior->description
en: Cycle windows on mouse wheel scroll
uk: Суваня межи оболоками при прокрутці колеска мыши

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- thumbnails->description
en: Show thumbnails
uk: Указовати мініатуры

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->animate- thumbnails->description
en: Animate thumbnails
uk: Анімація мініатур

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->vertical- thumbnails->description
en: Enable vertical thumbnails
uk: Уключити вертікалні мініатуры

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->sort- thumbnails->description
en: Sort thumbnails according to the last focused windows
uk: Сортовати мініатуры по послїдньым оболокам з фокусом

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->highlight-last- focused-thumbnail->description
en: Highlight the thumbnail of the last focused window
uk: Присвічовати мініатуру послїднього оболока з фокусом

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->onclick- thumbnails->description
en: Click to show thumbnails
uk: Клопкнути бы указати мініатуры

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->description
en: Delay before showing thumbnails
uk: Загамованя перед указованьом мініатур

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 50 ms
uk: 50 мс

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 250 ms
uk: 250 мс

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 500 ms
uk: 500 мс

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->description
en: Thumbnail size
uk: Розмір мініатур

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Largest
uk: Майвеликый

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-hover- peek->description
en: Show the window when hovering its thumbnail
uk: Указати оболок при зацїлені на мініатуру му

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->description
en: Window fade-in time
uk: Час легенького розвертаня оболока

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 150 ms
uk: 150 мс

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 300 ms
uk: 300 мс

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 450 ms
uk: 450 мс

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- out->description
en: Window fade-out time
uk: Час легенького звертаня оболока

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->units
en: percent
uk: персентув

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description
en: Window opacity
uk: Прозрачность оболока

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- recent->description
en: Show recent items
uk: Указати послїдні предметы

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->autostart-menu- item->description
en: Show autostart option
uk: Указати штімованя автозапуска

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->description
en: Apply the monitor move option to all windows
uk: Поужити штім суваня на монітор од вшыткым оболокам

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->tooltip
en: When clicking "Move to monitor" in the context menu, this option will move all of an app's windows instead of just the last focused window from the app.
uk: При клопкнуті "Посунути на монітор" у контекстному меню, сись штім посуне вшыткі оболокы придаткув, а не лем послїдньый оболок з фокусом.

note: network@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Network manager applet
uk: Аплікація справованя мрежов

note: network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the network applet menu.
uk: Усталити комбінацію(ї) клопок для указованя меню аплікації справованя мрежов.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Workspace switcher
uk: Міняч роботнь

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Select the workspace from the panel
uk: Убрати роботню з панели

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->description
en: Type of display
uk: Тіп дісплея

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->tooltip
en: Note that the visual representation will only work if your panel is large enough to display it properly, otherwise the simple style will be used.
uk: Дайте позор, ож візуална представа буде робити лем тоды, коли ваша панел має доста розміра бы єї указати, инак буде простый стіль.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: A visual representation of the workspaces
uk: Візуална представа роботні

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: Simple buttons
uk: Прості клопкы

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->description
en: Scroll wheel behavior
uk: Справованя колеска прокруткы

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->tooltip
en: Reverse or disable the direction of the scroll in the workspace list.
uk: Хосновати обернутый бук прокруткы у спискови роботнь, вадь выключити бук прокруткы.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Reversed
uk: Обернутоє

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Minimize all windows
uk: Звернути вшыткі оболокы

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at- desktop->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->description
en: Peek at the desktop on hover
uk: Держати на роботному столови при зацїлені

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip
en: Peek at the desktop when hovering the applet
uk: Держати на роботному столови при зацїлені на аплікацію

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description
en: Blur effect
uk: Ефект розмытя

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip
en: Blur windows when peeking at the desktop
uk: Розмывати оболока при перетїгованьови по роботному столови

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description
en: Hover delay
uk: Загамованя при зацїлені

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip
en: Delay before Peek shows desktop
uk: Загамованя перед указованьом роботного стола

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip
en: Change the opacity of windows when peeking at the desktop
uk: Перемінити прозрачность оболока при перетїгованьови по роботному столови

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access your favorite files
uk: Приступ од вашым убраным файлам

note: favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->show-full-uri->description
en: Display full paths in the list
uk: Указовати повні путі у спискови

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Control the trash from the panel
uk: Рядованя смітником з панели

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings Applet
uk: Штімованя аплікації

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon Settings
uk: Штімованя Cinnamon

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access removable drives
uk: Приступ од удаляємых носителям

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access the documents you recently opened
uk: Приступ од недавно одкрытым файлам

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Corner bar
uk: Кутова панел

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A bar designed to be placed in the corner, used to show the desktop, desklets, the workspace selector or the window selector.
uk: Панел у кутови для указованя роботного стола, помагал, уберачув роботнь вадь уберачув оболокув.

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->description
en: Click action
uk: Дїя по клопканьови

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces
uk: Переміна роботнь

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces (reversed)
uk: Переміна роботнь (обернута)

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Window list
uk: Список оболокув

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list
uk: Чоловый список оболокув Cinnamon

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-alerts->description
en: Show an alert in the window list when a window from another workspace requires attention
uk: Указовати обвіщеня у спискови оболокув, коли оболок з другої роботні жадат собі позор

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- scrolling->description
en: Enable mouse-wheel scrolling in the window list
uk: Поволити прокрутку колеском мыши у спискови оболокув

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->reverse- scrolling->description
en: Reverse the direction of mouse-wheel scrolling in the window list
uk: Обернутый бук прокруткы колеском мыши у спискови оболокув

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- minimize->description
en: Left click to minimize window
uk: Лівоє клопканя бы звернути оболок

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- close->description
en: Middle click to close window
uk: Середньоє клопканя бы закрыти оболок

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-show- label->description
en: Show window names in the panel
uk: Указовати назывкы оболокув у панели

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->description
en: Window button width in the panel
uk: Шырота клопкы оболока у панели

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->buttons-use-entire- space->description
en: Window buttons can have different sizes and use the entire space available
uk: Клопкы оболокув можут мати усякый розмір тай хосновати вшыткый простур

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview-show- label->description
en: Show title above thumbnail
uk: Указовати назывку над мініатуров

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Spacer
uk: Простур

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Add some space between your other applets
uk: Придати простур межи аплікаціями

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Amount of space in pixels
uk: Грубина у пікселях

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->tooltip
en: Adjust this to increase or decrease the width of this spacer
uk: Реґуловати се, бы увеличовати вадь зменшовати простур

note: scale@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Scale view
uk: Клопкнути вадь навести курсор, бы уключити режім озираня оболокув

note: scale@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate scale on hover
uk: Маштабовати при зацїлені курсора

note: printers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Manage print jobs
uk: Справованя завданками прінтера

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->description
en: Show printer icon
uk: Указованя обриса прінтера

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: Always
uk: Навтхема

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printers exist
uk: Коли у сістемі сут прінтеры

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printing
uk: Под час печатаня

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->tooltip
en: Choose when to show the printer icon in the panel
uk: Уберіт, коли указовати обрис прінтера на панели

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings API Demo
uk: Примір API штімовань

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A sample applet for demonstrating the capabilities and usage of the applet and desklet settings API
uk: Примір, указувучый можности тай хоснованя API штімовань аплікацій тай помагал

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page1->title
en: Visible settings
uk: Штімованя указованя

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page2->title
en: Choosers
uk: Уберачі

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page3->title settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section5->title
en: Command settings
uk: Штімованя команд

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page4->title
en: Editable list settings
uk: Переміняємі штімованя списка

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page5->title
en: Dependencies
uk: Зависимости

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section0->title
en: Info
uk: Інфо

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->title
en: File choosers
uk: Уберачі файла

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->title
en: Menu settings
uk: Штімованя меню

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section6->title
en: Other choosers
uk: Другі уберачі

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section7->title
en: My list
uk: Муй список

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section8->title
en: Show dependencies section
uk: Указати оддїл зависимостюв

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section9->title
en: Dependencies section
uk: Оддїл зависимостюв

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->description
en: The icon to use in the panel
uk: Обрис для панели

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->tooltip
en: Select an icon file, or you can type an icon name into the entry box
uk: Уберіт файл обриса вадь введіт имня обриса у поле ввода

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->description
en: The background color for the applet
uk: Цвіт позадины аплікації

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->tooltip
en: Click the button to select a new background color for this applet
uk: Клопкніт на клопку убераня нового цвіта позадины аплікації

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->description
en: Applet width in the panel
uk: Шырота аплікації на панели

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->tooltip
en: Increase or decrease this spinner value to make the applet wider or narrower in the panel
uk: Увеличеня вадь зменшеня значеня предведе од розтїгованьови вадь стискови аплікації у панели

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->description
en: Please pick an option
uk: Будьте добрі, уберіт єден із варіантув

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: First Choice
uk: Перва уберанка

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Second Choice
uk: Друга уберанка

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Third Choice
uk: Третя уберанка

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Fourth Choice
uk: Четверть уберанка

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->tooltip
en: A combo selection can select between int, boolean, float, and string values
uk: Комбо уберанка може уберати межи int, boolean, float тай string значенями.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale- demo->description
en: Here is a demonstration of bidirectional control
uk: Се указія двохбокового рядованя

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale-demo->tooltip
en: If you adjust this scale, it updates in the applet.  If you adjust the scale in the applet, it updates here
uk: Реґулуйте маштаб туй, ун обновит ся у аплікації. Реґулуйте маштаб у аплікації, ун обновит ся туй

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->description
en: Check this to use a custom label
uk: Хосновати свою приміту

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->tooltip
en: Checking this box allows you to set a custom label in the field below - this demonstrates setting dependencies
uk: Убераня сього варіанта поволят вам дати хосновательськый опис у польови долув. Се указує взаимну зависимость штімовань

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- label->description
en: Custom Applet Label
uk: Хосновательськый опис аплікації

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-label->tooltip
en: Set your custom label here.  This field is unavailable unless the switch above is enabled
uk: Устальте свою приміту туй. Се поле не приступно кідь міняч не уключеный.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo- button->description
en: Don't Press This Button!!!
uk: Не стискайте сю клопку!!!

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo-button->tooltip
en: Pressing this button activates a callback method in the applet - go ahead, press it.
uk: Стисканя сьої клопкы актівує обернутый сіґнал у аплікації - давайте, стисніт єї.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->signal- test->description
en: This is a test widget for individual key signal firing
uk: Се тестовый віджет для стисненя конкретної клопкы

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->keybinding- test->description
en: Set the keybinding here to activate an action
uk: Усталити комбінацію клопок для актівації дїї

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->file- select->description
en: Choose a file
uk: Уберіт файл

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->directory- select->description
en: Choose a directory
uk: Убрати діректорію

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->sound- select->description
en: Choose a sound
uk: Уберіт звук

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->font- select->description
en: Choose a font
uk: Уберіт шріфт

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->description
en: You can type paragraphs and lists here
uk: Можете написати параґрафы тай спискы туй

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->date- select->description
en: Choose a Date
uk: Уберіт дату

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->time- select->description
en: Choose a Time
uk: Уберіт час

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->description
en: Custom tree widget
uk: Своє дерево віджетув

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Resident
uk: Резідент

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Address
uk: Адрес

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Id number
uk: Ідентіфікаційный номер

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Shortcut key
uk: Злука клопок

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: File Path
uk: Путь од файлови

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->description
en: Show the dependencies section
uk: Указати приділ зависимостюв

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->description
en: Show info
uk: Указати інфо

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #1
uk: Указати інфо #1

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #2
uk: Указати інфо #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Don't show info #1 or #2
uk: Не указовати інфо #1 вадь #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info1->description
en: Info #1: You are seeing this info because the first option is selected in the combo box above. Try selecting different options to see different information.
uk: Інфо #1: Видите сю інфо, бо убрали сьте первоє значеня. Попробуйте убрати иншакі значеня, бы мати другу інфо.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info2->description
en: Info #2: You are seeing different text now because you selected the second option in the combo box above.
uk: Інфо #2: Тепирь видите другый текст, бо убрали сьте у спискови другоє значеня.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin->description
en: Number value
uk: Числовоє значеня

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info1->description
en: The value of the spinner above is less than 5
uk: Значеня міряча булше 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info2->description
en: The value of the spinner above is greater than or equal to 5
uk: Значеня міряча булше вадь рувно 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- widget->description
en: Try out this custom widget!
uk: Попробуйте сись хосновательськый віджет!

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Expo view
uk: Клопкніт вадь наведіт указовчик бы озирати роботні

note: expo@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate expo on hover
uk: Уключити озираня роботнь при зацїлені указовчика

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Slideshow Controls
uk: Рядованя слайдшоу

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Basic controls for the Cinnamon slideshow
uk: Чолові елементы рядованя слайдами

note: user@cinnamon.org->metadata.json->name
en: User Applet
uk: Хосновач

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-name->description
en: Display user name on panel
uk: Указовати имня хосновача на панели

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Launch applications from the panel
uk: Пущаня придаткув з панели

note: panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->allow- dragging->description
en: Allow dragging of launchers
uk: Поволити перетїгованя обрисы пущаня

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click to display and manage system notifications
uk: Клопкнути бы указати ай справовати сістемні увідоменя

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->description
en: Ignore transient notifications
uk: Іґноровати переходні увідоменя

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->tooltip
en: Check this to ignore transient notifications.
uk: Іґноровати переходні увідоменя

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showEmptyTray->description
en: Show empty tray
uk: Указати пустый сістемный трей

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->showEmptyTray->tooltip
en: Check this to show the tray even when there are no new notifications.
uk: Указовати трей, даже кідь не має увідомень

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showNotificationCount->description
en: Show the number of notifications
uk: Указати кулькость увідомень

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show notifications
uk: Указати увідоменя

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->tooltip
en: Set keybinding(s) to clear all notifications.
uk: Усталити приязку клопок, бы почистити вшыткі увідоменя.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemSettings->description inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemNotificationSettings->description
en: Open notification settings
uk: Одкрыти штімованя увідомень

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Inhibit Applet
uk: Аплікація препинач

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->description
en: Inhibit power management
uk: Заказати справованя живеньом

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit power management.
uk: Убрати приязку клопок, обы заказати справованя живеньом.

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->description
en: Inhibit notifications
uk: Заказати увідоменя

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit notifications.
uk: Убрати приязку клопок, бы заказати увідоменя

note: inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemPowerSettings->description
en: Open power settings
uk: Одкрыти штімованя живеня

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: On-Screen keyboard
uk: Наекрана клавешниця

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Calendar
uk: Календарь

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: The Cinnamon calendar applet
uk: Календарь Cinnamon

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->description
en: Show calendar events
uk: Указовати календарні подїї

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->tooltip
en: Check this to display events in the calendar.
uk: Уключіт бы указовати дїї у календарьови.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->description
en: Show week numbers in calendar
uk: Указовати тыждні у календарьови

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->tooltip
en: Check this to show week numbers in the calendar.
uk: Указовати тыждні у календарьови.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description
en: Use a custom date format
uk: Хосновати свуй формат даты

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the date in the calendar applet.
uk: Усталити свуй формат даты у аплікації календарю.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->description
en: Date format
uk: Формат дат

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->tooltip clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->tooltip
en: Set your custom format here.
uk: Усталити свуй формат туй

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip- format->description
en: Date format for tooltip
uk: Формат даты для подшепта

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip-format->tooltip
en: Set your custom tooltip format here.
uk: Усталити свуй формат подшепта туй

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show calendar
uk: Указати календарь

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
uk: Приділ клавешници

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Accessibility applet
uk: Шпеціалні можности

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Separator
uk: Дїлниця

note: power@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Power Manager
uk: Справник уключеня

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->description
en: Height
uk: Высота

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Width
uk: Шырота

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->description
en: Special effect
uk: Спеціалный ефект
