linuxmint - en to sq translation catalogue (1765 entries)

en: Unknown
sq: I panjohur

en: Failed to launch '%s'
sq: Dështoi nisja e '%s'

en: Passwords do not match
sq: Fjalëkalimet nuk përputhen

en: Password cannot be blank
sq: Fjalëkalimi nuk mund të jetë bosh

en: Authentication dialog was dismissed by the user
sq: Dialogu i vërtetimit u shpërfill nga përdoruesit

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-home->description
en: Home
sq: Shtëpia

en: File System
sq: Sistemi i skedarëve

en: Search
sq: Kërkoni

en: Print version
sq: Shtyp versionin

en: Cancel
sq: Anulo

en: Add
sq: Shto

en: Remove
sq: Hiq

en: Configure
sq: Konfiguro

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->appearance->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
sq: Paraqitja

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
sq: Ngjyra

en: In mixed mode most applications are light. Some desktop elements are dark to create contrast.
sq: Në modalitetin e përzier, shumica e aplikacioneve janë të çelëta. Disa elementë të desktopit janë të errët për të krijuar kontrast.

en: Mixed
sq: Të përziera

en: Dark
sq: E errët

en: Light
sq: Dritë

en: Advanced settings...
sq: Cilësimet e avancuara...

en: Style
sq: Stil

en: Launcher Properties
sq: Vetitë e Nisës

en: Name:
sq: Emri:

en: Command:
sq: Komanda:

en: Comment:
sq: Koment:

en: Browse
sq: Shfleto

en: Launch in Terminal?
sq: Të hapet në Terminal?

en: Use dedicated GPU if available
sq: Përdorni GPU të dedikuar nëse është e mundur.

en: Directory Properties
sq: Vetitë e Drejtorisë

en: Main Menu
sq: Menuja Kryesore

en: Restore System Configuration
sq: Rikthe konfigurimin e sistemit

en: Restore the default menu layout
sq: Rivendos paraqitjen e paracaktuar të menusë

en: Close
sq: Mbyll

en: _New Menu
sq: Menu e _re

en: Ne_w Item
sq: Element i _ri

en: Cut
sq: Pritini

en: Copy
sq: Kopjo

en: Paste
sq: Ngjit

en: Delete
sq: Fshij

en: Properties
sq: Prona

en: Edit Desktop File
sq: Modifiko skedarin e desktopit

en: Edit
sq: Modifiko

en: Add/Edit Launcher
sq: Shto/Modifiko Nisësin

en: Type:
sq: Lloji:

en: Title:
sq: Titulli:

en: Program:
sq: Programi:

en: Icon Name
sq: Emri i ikonës

en: Application
sq: Aplikacioni

en: Custom Application
sq: Aplikacion i personalizuar

en: Execution of '%s' failed:
sq: Ekzekutimi i '%s' dështoi:

en: Caps Lock On
sq: Caps Lock Aktivizuar

en: Caps Lock Off
sq: Caps Lock Joaktiv

en: Number Lock On
sq: Kyçja e numrave është aktive

en: Number Lock Off
sq: Kyçja e numrave është çaktivizuar

en: Are you sure you want to remove '%s'?
sq: Je i sigurt që dëshiron të heqësh '%s'?

en: Remove '%s'
sq: Hiq '%s'

en: About...
sq: Rreth...

en: Configure...
sq: Konfiguro...

en: This applet does not support panels of that type. This can cause visual glitches in the panel. Would you like to continue using it anyway, remove it from the panel, or try to move it to a different panel?
sq: Ky aplikacion nuk mbështet panele të atij lloji. Kjo mund të shkaktojë probleme vizuale në panel. A dëshironi ta vazhdoni ta përdorni gjithsesi, ta hiqni nga paneli apo të provoni ta zhvendosni në një panel tjetër?

en: Leave it
sq: Lëre

en: Remove it
sq: Hiqe

en: Move to another panel
sq: Zhvendose në një panel tjetër

en: A suitable panel could not be found. The applet has been removed instead.
sq: Nuk u gjet një panel i përshtatshëm. Në vend të kësaj, është hequr aplikacioni.

en: Certain applets do not allow multiple instances or were at their max number of instances so were not copied
sq: Disa aplikacione nuk lejojnë raste të shumëfishta ose ishin në numrin maksimal të rasteve, kështu që nuk u kopjuan.

en: Select Audio Device
sq: Zgjidh Pajisjen Audio

en: Sound Settings
sq: Parametrat e zërit

en: Headphones
sq: Kufje

en: Headset
sq: Kufje

en: Microphone
sq: Mikrofoni

en: Show Text
sq: Shfaq tekstin

en: Hide Text
sq: Fshehe tekstin

en: Caps lock is on
sq: Caps lock është aktiv

note: Translators: %s is an application name
en: %s is not responding
sq: %s nuk po përgjigjet

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the app to quit entirely.
sq: Mund të zgjidhni të prisni pak që të vazhdojë ose ta detyroni aplikacionin të mbyllet plotësisht.

en: Wait
sq: Prit

en: Force Quit
sq: Mbyllje me forcë

en: Remove this desklet
sq: Hiq këtë desklet

en: Some applications are busy or have unsaved work.
sq: Disa aplikacione janë të ose kanë punë të paruajtura.

en: Switch User
sq: Ndërro përdorues

en: Log Out
sq: Dilni

en: Suspend
sq: Pezullo

en: Hibernate
sq: Hibernim

en: Restart
sq: Rinis

en: Shut Down
sq: Mbyll

en: You will be logged out in %d second. | You will be logged out in %d seconds.
sq[0]: Do të çregjistroheni për %d sekondë.
sq[1]: Do të çregjistroheni pas %d sekondash.

en: The computer will shut down in %d second. | The computer will shut down in %d seconds.
sq[0]: Kompjuteri do të fiket për %d sekondë.
sq[1]: Kompjuteri do të fiket brenda %d sekondash.

en: The computer will restart in %d second. | The computer will restart in %d seconds.
sq[0]: Kompjuteri do të riniset për %d sekondë.
sq[1]: Kompjuteri do të riniset pas %d sekondash.

en: Ignore and continue
sq: Injoroje dhe vazhdo

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
sq: Jeni të sigurt që doni të fshini hapësirën e punës "%s"?

en: Initializing
sq: Duke u nisur

en: Loaded
sq: I ngarkuar

en: Error
sq: Gabim

en: Out of date
sq: I vjetëruar

en: Not compatible with Wayland
sq: Nuk është i pajtueshëm me Wayland

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
sq: Opsione të pavlefshme të përmbledhjes: Numër i gabuar i këndeve

en: Execution time (ms):
sq: Koha e ekzekutimit (ms):

en: Loaded successfully
sq: Ngarkuar me sukses

en: Check your video drivers
sq: Kontrolloni drajverët e videos suaj

en: Your system is currently running without video hardware acceleration.
sq: Sistemi juaj aktualisht po funksionon pa përshpejtim hardueri video.

en: You may experience poor performance and high CPU usage.
sq: Mund të përjetoni performancë të dobët dhe përdorim të lartë të CPU-së.

en: Launch Driver Manager
sq: Hap Menaxherin e Drajverëve

en: Problems during Cinnamon startup
sq: Probleme gjatë nisjes së Cinnamon

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
sq: Cinnamon u nis me sukses , por një ose më shumë programthe, desklet-ë ose prapashtesa dështuan të ngarkohen.

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
sq: Kontrolloni regjistrin e sistemit tuaj dhe regjistrin e Cinnamon LookingGlass për çdo problem.

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
sq: Mund të çaktivizoni prapashtesat e padëshiruara në Parametrat e Cinnamon për të parandaluar përsëritjen e këtij mesazhi.

en: Please contact the developer.
sq: Ju lutemi të kontaktoni zhvilluesin.

en: Workspace
sq: Hapësira e punës

en: Restarting Cinnamon...
sq: Duke rinisur Cinnamon...

en: System Information
sq: Informacionet e sistemit

en: Confirm
sq: Konfirmo

en: No
sq: Jo

en: Yes
sq: Po

en: Attention
sq: Vëmendje

en: Mirrored Displays
sq: Ekrane të pasqyruara

en: You can also connect by pushing the “WPS” button on your router.
sq: Mund të lidheni edhe duke shtypur butonin "WPS" në routerin tuaj.

en: Connect
sq: Lidhu

en: Password
sq: Fjalëkalimi

en: Key
sq: Çelësi

en: Username
sq: Emri i përdoruesit

en: Private key password
sq: Fjalëkalimi me çelës privat

en: Identity
sq: Identiteti

en: Service
sq: Shërbim

en: Authentication required
sq: Kërkohet vërtetim

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network “%s”.
sq: Fjalëkalimet ose çelësat enkriptimit kërkohen për të hyrë në rrjetin pa tel "%s".

en: Wired 802.1X authentication
sq: Autentifikimi me kabllo 802.1X

en: Network name
sq: Emri i rrjetit

en: DSL authentication
sq: Autentifikimi DSL

en: PIN code required
sq: Kërkohet kodi PIN

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
sq: Kodi PIN është i nevojshëm për pajisjen mobile me brez të gjerë

en: A password is required to connect to “%s”.
sq: Kërkohet një fjalëkalim për t'u lidhur me "%s".

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
sq: Përgjegjësi i rrjetit

en: VPN password
sq: Fjalëkalimi i VPN-së

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
sq: Zgjidhni vendndodhjen e panelit të ri. Shtypni Esc për ta anuluar.

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
sq: Zgjidhni vendndodhjen e re të panelit. Shtypni Esc për ta anuluar.

en: You don't have any panels added.
    Do you want to open panel settings?
sq: Nuk ke shtuar asnjë panel. 
    Dëshiron të hapësh cilësimet e panelit?

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
sq: Parametrat e panelit

en: Applets
sq: Programthet

en: Panel edit mode
sq: Panel i përpunueshëm

en: Move
sq: Lëviz

en: Are you sure you want to remove this panel?
sq: Je i sigurt që dëshiron ta heqësh këtë panel?

en: Add a new panel
sq: Shto një panel të ri

en: Troubleshoot
sq: Zgjidhje të problemeve

en: Restart Cinnamon
sq: Rinis Cinnamon

en: Looking Glass
sq: Pasqyrë

en: Restore all settings to default
sq: Rikthe të gjithë parametrat në parazgjedhje

en: Are you sure you want to restore all settings to default?
sq: A jeni i sigurt që doni t'i riktheni të gjitha cilësimet në gjendjen fillestare?

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
sq: Parametrat e sistemit

en: Retry
sq: Riprovo

en: %s (%s) has just been stopped.
sq: %s (%s) sapo është ndaluar.

en: Device %s can be turned off, if necessary.
sq: Pajisja %s mund të çaktivizohet, nëse është e nevojshme.

en: Device %s is busy, please wait.
sq: Pajisja %s është e zënë, ju lutemi prisni.

en: Do not disconnect or data loss may occur.
sq: Mos e shkëputni përndryshe mund të ndodhë humbje e të dhënave.

en: Unable to stop the drive %s (%s)
sq: Nuk mund të ndalet drejtimi %s (%s)

en: %s (%s) can be safely unplugged.
sq: %s (%s) mund të shkëputet në mënyrë të sigurt.

en: Device %s can be removed.
sq: Pajisja %s mund të hiqet.

en: %s (%s) has just been ejected.
sq: %s (%s) sapo është nxjerrë.

en: Do not remove or data loss may occur.
sq: Mos e hiqni, përndryshe mund të ndodhë humbje e të dhënave.

en: Unable to eject the drive %s (%s)
sq: Nuk mund të nxirret disku %s (%s)

en: Successfully unmounted %s (%s)
sq: %s (%s) u çmontua me sukses

en: Failed to unmount %s (%s)
sq: Dështoi çmontimi i %s (%s)

en: Authentication Required
sq: Kërkohet vërtet

en: Authenticate
sq: Autentifiko

note: Translators: "that didn't work" refers to the fact that the * requested authentication was not gained; this can happen * because of an authentication error (like invalid password), * for instance.
en: Sorry, that didn't work. Please try again.
sq: Na vjen keq, kjo nuk funksionoi. Ju lutem provoni përsëri.

en: Run a Command
sq: Ekzekutoni një komandë

en: Press ESC to close
sq: Shtypni ESC për të mbyllur

note: Translators: This string should be shorter than 30 characters
en: Keep these display settings?
sq: Të mbahen këto cilësime të ekranit?

note: Translators: this and the following message should be limited in length, to avoid ellipsizing the labels.
en: Revert
sq: Rikthe

en: Keep changes
sq: Ruaj ndryshimet

en: Reverting to previous display settings in %d second. | Reverting to previous display settings in %d seconds.
sq[0]: Duke u rikthyer në cilësimet e mëparshme të ekranit pas %d sekonde.
sq[1]: Duke u rikthyer në cilësimet e mëparshme të ekranit pas %d sekondash.

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Ma_ximize
sq: Maksimizoni

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Move
sq: _Lëviz

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Resize
sq: _Ndrysho madhësinë

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move Titlebar Onscreen
sq: Zhvendos shiritin e titullit në ekran

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Always on _Top
sq: Gjithmonë në _Top

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Always on Visible Workspace
sq: _Gjithmonë në Hapësirën e Punës së Dukshme

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Only on This Workspace
sq: _Vetëm në këtë hapësirë pune

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move to Another _Workspace
sq: Zhvendosu në një _Hapësirë Pune tjetër

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Close
sq: _Mbyll

en: No open windows
sq: Asnjë dritare e hapur

en: Restore
sq: Rikthe

en: Minimize
sq: Minimizo

en: Maximize
sq: Maksimizo

en: Move to left workspace
sq: Lëviz tek hapësira e punës në të majtë

en: Move to right workspace
sq: Lëviz tek hapësira e punës në të djathtë

en: Visible on all workspaces
sq: E dukshme në të gjitha hapësirat e punës

en: Move to a new workspace
sq: Lëviz në një hapësirë pune të re

en: Move to monitor %d
sq: Lëviz në monitorin %d

en: Only on this workspace
sq: Vetëm në këtë hapësirë pune

en: Unmaximize
sq: Çmaksimizo

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
sq: Përdorshmëria

en: Zoom
sq: I zmadhuar

en: Screen Reader
sq: Lexues ekrani

en: Screen Keyboard
sq: Tastiera në ekran

en: Sticky Keys
sq: Butonat Ngjitës

en: Slow Keys
sq: Çelësat e Ngadaltë

en: Bounce Keys
sq: Çelësat Kërcyes

en: Mouse Keys
sq: Butonat e Miut

note: Secondary click
en: Simulated secondary click
sq: Klikim dytësor i simuluar

note: Hover Click
en: Hover click
sq: Klikim mbi kursorin

en: Universal Access Settings
sq: Parametrat e Hyrjes Universale

en: High Contrast
sq: Kontrast i lartë

en: Large Text
sq: Tekst i madh

en: Date and Time Settings
sq: Parametrat e Datës dhe Orës

en: Starting in a few minutes
sq: Duke filluar pas pak minutash

en: Starting in %d minutes
sq: Duke filluar pas %d minutash

en: This evening
sq: Këtë mbrëmje

en: Starting later today
sq: Duke filluar më vonë sot

en: In %d hour | In %d hours
sq[0]: Pas %d ore
sq[1]: Pas %d orësh

en: No Events
sq: Pa Ngjarje

en: In progress
sq: Në vazhdim

en: All day
sq: Gjithë ditën

en: Today
sq: Sot

note: Scale cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->opt
en: Show the desktop
sq: Shfaq desktopin

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->options
en: Show the desklets
sq: Trego tavolinat e punës

note: ["WORKSPACE_UP", _("Switch to the workspace above"), "none", ""], ["WORKSPACE_DOWN", _("Switch to the workspace below"), "none", ""], cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org-
en: Show the workspace selector (Expo)
sq: Shfaq përzgjedhjen e hapësirës së punës (Expo)

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->options
en: Show the window selector (Scale)
sq: Shfaq zgjedhjen e dritares (Shkallë)

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->description favorites@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Favorites
sq: Të preferuarat

en: Move to the other monitor
sq: Lëvize në një monitor tjetër

en: Move to monitor
sq: Zhvendos në monitor

en: Move to another workspace
sq: Lëviz tek një hapësirë pune tjetër

en: Applet preferences
sq: Preferencat dhe Applet-it

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Grouped window list
sq: Lista e dritareve të grupuara

en: Recent
sq: Kohët e fundit

en: Run with dedicated GPU
sq: Ekzekutoni me GPU të dedikuar

en: Unpin from Panel
sq: Zhgozhdo nga Paneli

en: Pin to Panel
sq: Ngjit në panel

en: Remove from Autostart
sq: Hiq nga Nisja Automatike

en: Add to Autostart
sq: Shto te Nisja Automatike

en: Create Shortcut
sq: Krijo shkurtore

en: Restore to full opacity
sq: Rikthe patejdukshmërinë e plotë

en: Close others
sq: Mbylli të tjerat

en: Close all
sq: Mbylli të gjitha

en: Power management
sq: Menaxhimi i energjisë

en: Power management: Inhibited
sq: Menaxhimi i energjisë: I bllokuar

en: Power management: Active
sq: Menaxhimi i energjisë: Aktiv

en: Power management is already inhibited by another program
sq: Menaxhimi i energjisë është bllokuar tashmë nga një program tjetër

en: Power management: inhibited by another program
sq: Menaxhimi i energjisë: i bllokuar nga një program tjetër

en: Apps inhibiting power management:
sq: Aplikacionet që pengojnë menaxhimin e energjisë:

en: Inhibit applet
sq: Frenimi i aplikacionit

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
sq: Njoftimet

en: Notifications: Active
sq: Njoftimet: Aktive

en: Notifications: Inhibited
sq: Njoftimet: Të bllokuara

en: Show Keyboard Layout
sq: Shfaq faqosjen e tastierës

en: Show Character Table
sq: Shfaq tabelën e shkronjave

en: Remove from favorites
sq: Hiqe nga të favorizuarat

en: Add to favorites
sq: Shto në të preferuarit

en: Add to panel
sq: Shto në panel

en: Add to desktop
sq: Shto në desktop

en: Uninstall
sq: Çinstalo

en: This file is no longer available
sq: Ky skedar nuk është më i disponueshëm

en: Edit menu
sq: Menuja e modifikimit

en: Recent Files
sq: Skedarët e përdorur së fundmi

en: Clear list
sq: Pastro listën

en: Clear all recent documents
sq: Fshi të gjitha dokumentet e fundit

en: No recent documents
sq: Asnjë dokument i përdorur së fundmi

en: All Applications
sq: Të gjitha programet

en: Lock Screen
sq: Blloko ekranin

en: Lock the screen
sq: Blloko ekranin

en: Leave the session
sq: Lëre seksionin

en: Shut down the computer
sq: Fike kompjuterin

en: Account details
sq: Detajet e llogarisë

en: <unknown>
sq: <i panjohur>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
sq: çaktivizuar

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
sq: i pa menaxhuar

en: disconnecting...
sq: duke u shkëputur...

en: connecting...
sq: duke u lidhur...

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
sq: kërkohet identifikimi

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
sq: mungon firmware-i

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
sq: kabull i palidhur

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
sq: jo në dispozicion

en: connection failed
sq: lidhja dështoi

en: More
sq: Më tepër

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
sq: Lidhur (private)

en: Enable networking
sq: Aktivizo rrjetin

en: Wired
sq: Kabllor

en: VPN Connections
sq: Lidhjet VPN

en: WIREGUARD Connections
sq: Lidhjet WIREGUARD

en: Network Settings
sq: Parametrat e rrjetit

en: Network Connections
sq: Lidhjet e rrjetit

en: Connection failed
sq: Lidhja dështoi

en: Activation of network connection failed
sq: Aktivizimi i lidhjes me rrjetin dështoi

en: Networking is disabled
sq: Rrjeti është çaktivizuar

en: No connection
sq: Nuk ka lidhje

en: Connecting to the cellular network...
sq: Duke u lidhur me rrjetin celular...

en: Connecting to the wireless network...
sq: Duke u lidhur me rrjetin wireless...

en: Connecting to the wired network...
sq: Duke u lidhur me rrjetin kabllor...

en: Connecting to the VPN...
sq: Duke u lidhur me VPN...

en: Connecting to WIREGUARD...
sq: Duke u lidhur me WIREGUARD...

en: Connecting to the network...
sq: Duke u lidhur me rrjetin...

en: Connected to the wireless network
sq: U lidh me rrjetin wireless

en: Wireless connection
sq: Lidhje wireless

en: (Limited connectivity)
sq: (Lidhshmëri e kufizuar)

en: Connected to the wired network
sq: U lidh me rrjetin kabllor

en: Connected to the cellular network
sq: U lidh me rrjetin celular

en: Connected to the VPN
sq: U lidh me VPN

en: Connected to WIREGUARD
sq: Lidhur me WIREGUARD

en: Connected to the network
sq: U lidh me rrjetin

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
sq: Pastro njoftimet

en: Notification Settings
sq: Cilësimet e njoftimeve

en: No notifications
sq: Asnjë njoftim

en: %d notification | %d notifications
sq[0]: %d njoftim
sq[1]: %d njoftime

en: just now
sq: pikërisht tani

en: %d second ago | %d seconds ago
sq[0]: %d sekondë më parë
sq[1]: %d sekonda më parë

en: %d minute ago | %d minutes ago
sq[0]: %d minutë më parë
sq[1]: %d minuta më parë

en: Enable on-screen keyboard
sq: Aktivizo tastierën në ekran

en: Click to toggle the on-screen keyboard
sq: Klikoni për të aktivizuar tastierën në ekran

en: Click to enable the on-screen keyboard
sq: Kliko për të aktivizuar tastierën mbi ekran

en: Launch
sq: Nis

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Panel launchers
sq: Nisësit e paneleve

en: Power Saver
sq: Kursyes energjie

en: Balanced
sq: I ekuilibruar

en: Performance
sq: Performanca

en: Battery full
sq: Bateria është plot

en: Battery almost full
sq: Bateria pothuajse plot

en: Battery good
sq: Bateria është e mirë

en: Low battery
sq: Bateri e ulët

en: Critically low battery
sq: Bateri kritikisht e ulët

en: AC adapter
sq: Përshtatësi i AC

en: Laptop battery
sq: Bateria e laptopit

en: Monitor
sq: Monitori

en: Mouse
sq: Miu

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
sq: Tastiera

en: Cell phone
sq: Celulari

en: Media player
sq: Luajtësi i Mediave

en: Tablet
sq: Tabletë

en: Computer
sq: Kompjuteri

en: Gaming input
sq: Të dhëna për lojëra

en: Pen
sq: Stilolaps

note: Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
sq: Rrjeti

en: Speakers
sq: Folësit

en: Audio device
sq: Pajisje audio

en: Remote control
sq: Telekomandë

en: Scanner
sq: Skaner

en: Camera
sq: Kamera

en: Wearable
sq: I veshshëm

en: Toy
sq: Lodër

en: Bluetooth device
sq: Pajisje Bluetooth

en: Brightness
sq: Ndriçimi

en: Keyboard backlight
sq: Prapa-ndriçimi i tastierës

en: Power Settings
sq: Parametrat e energjisë

en: Charging
sq: Duke u karikuar

en: Charging - %d hour until fully charged | Charging - %d hours until fully charged
sq[0]: Në karikim - %d orë për tu karikuar
sq[1]: Në karikim - %d orë për tu karikuar

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
sq: Në karikim - %d %s %d %s për tu karikuar

en: hour | hours
sq[0]: orë
sq[1]: orë

en: minute | minutes
sq[0]: minutë
sq[1]: minuta

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
sq[0]: Në karikim - %d minutë për tu karikuar
sq[1]: Në karikim - %d minuta për tu karikuar

en: Fully charged
sq: Karikuar

en: Using battery power
sq: Duke përdorur baterinë

en: Using battery power - %d hour remaining | Using battery power - %d hours remaining
sq[0]: Duke përdorur baterinë - %d orë e ngelur
sq[1]: Duke përdorur baterinë - %d orë të ngelura

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Using battery power - %d %s %d %s remaining
sq: Duke përdorur baterinë - %d %s %d %s ngelur

en: Using battery power - %d minute remaining | Using battery power - %d minutes remaining
sq[0]: Duke përdorur baterinë - %d minutë i ngelur
sq[1]: Duke përdorur baterinë - %d minuta të ngelur

en: Fully discharged
sq: Plotësisht i shkarkuar

en: Not charging
sq: Nuk po karikohet

note: Label                           Executable Icon                        Category      Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
sq: Printerat

en: Cancel all jobs
sq: Anulo të gjitha punët

en: '%s' on %s
sq: '%s' në %s

en: Send to front
sq: Dërgo përpara

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
sq: Dokumentet e fundit

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
sq: Draive të lëvizshme

en: Open file manager
sq: Hap menaxhuesin e skedarëve

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
sq: Shkallëzim

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
sq: Parametrat

en: Hi there!
sq: Përshëndetje!

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
sq: KE SHTYPUR BUTONIN!!!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
sq: PËRDORE HOTKEY!!!

en: Click to show the desktop or middle-click to show the desklets
sq: Klikoni për të shfaqur desktopin ose klikoni me butonin e mesëm për të shfaqur desktopet

en: Show Desklets
sq: Shfaq desktopet

en: Click to pause the slideshow
sq: Klikoni për të ndaluar prezantimin

en: Click to resume the slideshow
sq: Klikoni për të vazhduar prezantimin

en: The slideshow is disabled
sq: Prezantimi është i çaktivizuar

en: Slideshow
sq: Prezantimi

en: Next Background
sq: Sfondi pasardhës

en: Background Settings
sq: Parametrat e sfondit

en: Current background:
sq: Sfondi aktual:

en: Playing
sq: Në riprodhim

en: Paused
sq: Në pauzë

en: Stopped
sq: Ndaluar

en: Volume
sq: Volumi

en: Unknown Artist
sq: Artist i panjohur

en: Unknown Album
sq: Album i panjohur

en: Unknown Title
sq: Titull i panjohur

en: Previous
sq: E mëparshmja

en: Play
sq: Luaj

en: Stop
sq: Ndal

en: Next
sq: Tjetër

en: Consecutive Playing
sq: Lojëra të njëpasnjëshme

en: No Shuffle
sq: Pa përzierje

en: Open Player
sq: Hap riprodhuesin

en: Quit Player
sq: Mbyll riprodhuesin

en: Pause
sq: Pusho

en: Repeat Single
sq: Përsëritje e vetë

en: Repeat All
sq: Përsërit gjithçka

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
sq: Përziej

en: Mute output
sq: Dalje e heshtur

en: Mute input
sq: Hyrje e heshtur

en: Applications
sq: Programet

en: Output device
sq: Pajisja e daljes

en: Input device
sq: Pajisja e hyrjes

en: Launch player
sq: Hap luajtësin

en: Choose player controls
sq: Zgjidhni kontrollet e lojtarit

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
sq: A jeni të sigurt që doni të fshini të gjithë elementet nga koshi?

en: This operation cannot be undone.
sq: Ky veprim nuk mund të zhbëhet.

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
sq: Koshi

en: Empty Trash
sq: Boshatis koshin

en: Open Trash
sq: Hap koshin

en: Log Out...
sq: Dil...

en: Power Off...
sq: Fik...

en: Remove 'Window list'
sq: Hiq 'Listën e dritareve'

en: All windows
sq: Të gjitha dritaret

en: Manage workspaces (Expo)
sq: Menaxho hapësirat e punës (Expo)

en: Add a new workspace
sq: Shto një hapësirë të re pune

en: Remove the current workspace
sq: Hiq hapësirën e tanishme të punës

en: Left
sq: Majtas

en: Right
sq: Djathtas

en: Upside-down
sq: Me kokë poshtë

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinf
en: Display
sq: Ekrani

en: Configure display settings...
sq: Konfiguro parametrat e ekranit...

en: Clock
sq: Ora

en: Edit launcher
sq: Ndrysho nisësin

en: Photo Frame
sq: Korniza e fotos

en: Control Center
sq: Qendra e kontrollit

en: Users and Groups
sq: Përdoruesit dhe Grupet

en: Add or remove users and groups
sq: Shto ose hiq përdorues dhe grupe

note: Virtual keyboard
en: Virtual keyboard
sq: Tastiera virtuale

en: Turn on-screen keyboard on or off
sq: Aktivizo ose çaktivizo tastierën në ekran

en: Valid name
sq: Emër i vlefshëm

en: The name cannot be empty.
sq: Emri nuk mund të jetë bosh.

en: Valid executable
sq: Ekzekutueshëm i vlefshëm

en: The executable is not valid. It cannot be empty and spaces in the path must be escaped with backslash (\).
sq: Skedari ekzekutues nuk është i vlefshëm. Nuk mund të jetë bosh dhe hapësirat në shteg duhet të shmangen me një vijë të prapme (\).

en: Cannot create the launcher at this location.  Add to the desktop instead?
sq: Nuk mund të krijohet nisësi në këtë vendndodhje. Ta shtoj në desktop në vend të kësaj?

en: Choose a command
sq: Zgjidhni një komandë

en: Would you like to add this launcher to the menu also?  It will be placed in the Other category initially.
sq: Dëshironi ta shtoni edhe këtë nisës në meny? Fillimisht do të vendoset në kategorinë Tjetër.

en: Screen Locker
sq: Bllokuesi i ekranit

en: Please type an away message for the lock screen
sq: Shkruani një mesazh që të paraqitet kur ekrani të jetë i bllokuar

en: Preferences
sq: Parapëlqimet

en: Administration
sq: Administrimi

en: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet
sq: rrjet, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet

en: color, profile, display, printer, output
sq: ngjyra, profili, ekrani, printeri, dalja

en: Graphics Tablet
sq: Tabletë Grafikësh

en: wacom, digitize, tablet, graphics, calibrate, stylus
sq: wacom, dixhitalizo, tablet, grafikë, kalibro, stilolaps

en: printers, laser, inkjet
sq: printera, lazer, inkjet

en: firewall, block, filter, programs
sq: firewall, bllokim, filtër, programe

en: Languages
sq: Gjuhët

en: language, install, foreign
sq: gjuha, instalo, e huaj

en: Input Method
sq: Metoda e Hyrjes

en: language, install, foreign, input, method, chinese, korean, japanese, typing
sq: gjuhë, instalo, i huaj, hyrje, metodë, kineze, koreane, japonisht, shkrim

en: Login Window
sq: Dritarja e hyrjes

en: login, lightdm, mdm, gdm, manager, user, password, startup, switch
sq: hyrje, lightdm, mdm, gdm, menaxher, përdorues, fjalëkalim, nisje, ndërrues

en: login, lightdm, manager, settings, editor
sq: hyrje, lightdm, menaxher, cilësime, redaktor

en: login, gdm, manager, user, startup, switch
sq: hyrje, gdm, menaxher, përdorues, nisje, ndërrues

en: Driver Manager
sq: Menaxhuesi i driver-ave

en: video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
sq: video, drajver, wifi, kartë, pajisje, pronësore, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Nvidia Settings
sq: Cilësimet e Nvidia-s

en: video, driver, proprietary, nvidia, settings
sq: video, drajver, pronësor, nvidia, cilësime

note: Label                  Executable                  Icon Category  Keywords for filter
en: Software Sources
sq: Burimet e Programeve

en: ppa, repository, package, source, download
sq: ppa, depo, paketë, burim, shkarkim

en: Package Management
sq: Menaxhimi i Paketave

en: update, install, repository, package, source, download
sq: përditëso, instalo, depo, paketë, burim, shkarkim

en: user, users, account, accounts, group, groups, password
sq: përdorues, përdoruesa, llogari, llogaritë, grupi, grupet, fjalëkalim

en: bluetooth, dongle, transfer, mobile
sq: bluetooth, përshtatës, trasferim, mobile

en: Manage Services and Units
sq: Menaxho Shërbimet dhe Njësitë

en: systemd, units, services, systemctl, init
sq: systemd, njësi, shërbime, systemctl, init

en: Disks
sq: Disqe

en: disks, manage, hardware, management, hard, hdd, pendrive, format, erase, test, create, iso, ISO, disk, image
sq: disqe, menaxho, harduer, menaxhim, i fortë, hdd, pendrive, formato, fshij, testo, krijo, iso, ISO, disk, imazh

en: Online Accounts
sq: Llogaritë Online

en: ppa, repository, package, source, download, video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
sq: ppa, depo, paketë, burim, shkarkim, video, drajver, wifi, kartë, pajisje, pronësore, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Back to all settings
sq: Mbrapa tek të gjithë parametrat

en: The group name cannot contain upper-case or space characters
sq: Emri i grupit nuk mund të përmbajë germa të mëdha ose hapësira

en: Change Password
sq: Ndryshoni Fjalëkalimin

en: New password
sq: Fjalëkalimi i ri

en: Confirm password
sq: Konfirmo fjalëkalimin

en: Generate a password
sq: Krijo një fjalëkalim

en: Your new password needs to be at least 8 characters long
sq: Fjalëkalimi juaj i ri duhet të jetë të paktën 8 shkronja i gjatë

en: Show password
sq: Shfaq fjalëkalimin

en: An error occurred. Your password was not changed.
sq: Ndodhi një gabim. Fjalëkalimi nuk u ndryshua.

en: Change
sq: Ndrysho

en: Too short
sq: Tepër i shkurtër

en: Weak
sq: Dobët

en: Fair
sq: Mjaftueshëm

en: Good
sq: E mirë

en: Strong
sq: E fortë

en: Account Type
sq: Lloji i llogarisë

en: Full Name
sq: Emri i plotë

en: Invalid username
sq: Emër përdoruesi i pavlefshëm

en: A user with the name '%s' already exists.
sq: Një përdorues me emrin '%s' ekziston tashmë.

en: Users
sq: Përdoruesit

en: Groups
sq: Grupet

en: Click to change the picture
sq: Klikoni për të ndryshuar fotografinë

en: Browse for more pictures...
sq: Shfletoni për më tepër fotografi...

en: Click to change the name
sq: Klikoni për të ndryshuar emrin

en: Click to change the password
sq: Klikoni për të ndryshuar fjalëkalimin

en: Click to change the groups
sq: Klikoni për të ndryshuar grupet

en: Picture
sq: Fotografia

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
sq: Emri

en: Open
sq: Hap

en: Images
sq: Imazhet

en: No password set
sq: Asnjë fjalëkalim i përcaktuar

en: Set at login
sq: Vendose në hyrje

en: This user is currently logged in
sq: Ky përdorues është aktualisht i lidhur

en: The user's home directory is encrypted. To preserve access to the encrypted directory, only the user should change this password.
sq: Drejtoria kryesore e përdoruesit është e enkriptuar. Për të ruajtur qasjen në drejtorinë e enkriptuar, vetëm përdoruesi duhet ta ndryshojë këtë fjalëkalim.

en: Are you sure you want to permanently delete %s and all the files associated with this user?
sq: A jeni të sigurt që doni të fshini përfundimisht %s dhe të gjithë skedarët e lidhur me këtë përdorues?

en: This group is set as %s's primary group
sq: Ky grup është vendosur si grupi kryesor i %s

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
sq: A jeni të sigurt që doni të fshini përfundimisht %s?

en: Group Name
sq: Emri i grupit

en: Previous instance
sq: Instanca e mëparshme

en: Next instance
sq: Instanca tjetër

en: More options
sq: Më shumë opsione

en: Import from a file
sq: Importo nga një skedar

en: Export to a file
sq: Eksporto në një skedar

en: Reset to defaults
sq: Rivendos vlerat e parazgjedhura

en: Reload %s
sq: Ringarko %s

en: Settings for %s
sq: Cilësimet për %s

en: Select or enter file to export to
sq: Zgjidhni ose shkruani emrin e skedarit për të eksportuar në

en: JSON files
sq: Skedarë JSON

en: Select a JSON file to import
sq: Zgjidh një skedar JSON për ta importuar

en: Cancel Job
sq: Anulo punën

en: Do you really want to cancel this job?
sq: A doni vërtet ta anuloni këtë punë?

en: Keep Printing
sq: Vazhdo printimin

en: Do you really want to cancel all jobs?
sq: A doni vërtet t'i anuloni të gjitha punët?

en: Cancel All Jobs
sq: Anulo të gjithë punën

en: Random
sq: Rastësor

en: Show
sq: Shfaq

en: Item
sq: Tema

en: Select a date
sq: Zgjidh një datë

en: Select a time
sq: Zgjidh një kohë

en: Hour
sq: Orë

en: Minute
sq: Minutë

en: Second
sq: E dyta

en: This applet is currently enabled
sq: Ky aplikacion është aktualisht i aktivizuar

en: This desklet is currently enabled
sq: Ky desktop është aktualisht i aktivizuar

en: This extension is currently enabled
sq: Kjo shtesë është aktualisht e aktivizuar

en: by %s
sq: nga %s

en: This is a system applet. It cannot be removed.
sq: Ky është një program i sistemit. Nuk mund të hiqet.

en: This is a system desklet. It cannot be removed.
sq: Ky është një desktop i sistemit. Nuk mund të hiqet.

en: This is a system extension. It cannot be removed.
sq: Ky është një zgjerim sistemi. Nuk mund të hiqet.

en: This applet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
sq: Ky aplikacion përmban thirrje funksionesh që mund të shkaktojnë bllokim ose ngrirje të Cinnamon. Nëse po përjetoni bllokime ose ngrirje, ju lutemi provoni ta hiqni atë.

en: This desklet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
sq: Ky desktop përmban thirrje funksionesh që mund të shkaktojnë bllokim ose ngrirje të Cinnamon. Nëse po përjetoni bllokime ose ngrirje, ju lutemi provoni ta hiqni atë.

en: This extension contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
sq: Ky zgjerim përmban thirrje funksionesh që mund të shkaktojnë bllokim ose ngrirje të Cinnamon. Nëse po përjetoni bllokime ose ngrirje, ju lutemi provoni ta hiqni atë.

en: About
sq: Rreth

en: Extension %s is not compatible with your version of Cinnamon.
sq: Shtesa %s nuk është e pajtueshme me versionin tuaj të Cinnamon.

en: There are multiple instances enabled. Are you sure you want to remove all of them?
sq: Janë aktivizuar disa raste. Je i sigurt që dëshiron t'i heqësh të gjitha?

en: Are you sure you want to completely remove %s?
sq: Jeni të sigurt që doni të hiqni plotësisht %s?

en: This will restore the default set of enabled applets. Are you sure you want to do this?
sq: Kjo do të rikthejë grupin e parazgjedhur të programtheve të aktivuar. Jeni të sigurt që dëshironi ta bëni këtë?

en: This will restore the default set of enabled desklets. Are you sure you want to do this?
sq: Kjo do të rikthejë grupin e parazgjedhur të desklet-ëve të aktivuar. Jeni të sigurt që dëshironi të vazhdoni?

en: This will disable all active extensions. Are you sure you want to do this?
sq: Kjo do të çaktivizojë të gjitha shtesat aktive. Je i sigurt që dëshiron ta bësh këtë?

en: This will remove all actions. Are you sure you want to do this?
sq: Kjo do të heqë të gjitha veprimet. Je i sigurt që dëshiron ta bësh këtë?

en: Something went wrong while loading %s. Please make sure you are using the latest version, and then report the issue to its developer.
sq: Diçka shkoi keq gjatë ngarkimit të %s. Ju lutemi sigurohuni që po përdorni versionin më të fundit dhe më pas raportojeni problemin te zhvilluesi i tij.

en: Installed
sq: Instaluar

en: Install
sq: Instalo

en: Update
sq: Përditëso

en: Sort by
sq: Rendit sipas

en: Popularity
sq: Popullaritetit

en: Date
sq: Data

en: Upgradable
sq: I përditësueshëm

en: More info
sq: Më shumë informacione

en: Refresh
sq: Rifresko

en: Update all
sq: Përditëso të gjithën

en: %d update available | %d updates available
sq[0]: %d përditësim i disponueshëm
sq[1]: %d përditësime të disponueshme

en: No updates available
sq: Nuk ka përditësime të disponueshme

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color
sq: Klikoni pikatoren, pastaj klikoni një ngjyrë kudo në ekranin tuaj për ta zgjedhur atë ngjyrë

en: Shortcuts
sq: Shkurtesat

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->generalPage->title
en: General
sq: Të përgjithshme

en: Pointer
sq: Tregues

en: Move pointer to the next monitor
sq: Zhvendos treguesin në monitorin tjetër

en: Move pointer to the previous monitor
sq: Zhvendos treguesin në monitorin e mëparshëm

en: Troubleshooting
sq: Zgjidhje problemesh

en: Toggle Looking Glass
sq: Aktivizo/çaktivizo pasqyrën

en: Show the window selection screen
sq: Shfaq ekranin e përzgjedhjes së dritares

en: Show the workspace selection screen
sq: Shfaq ekranin e përzgjedhjes së hapësirës së punës

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
sq: Shfaq desktopin

en: Cycle through open windows
sq: Rrotullim ndër dritaret e hapura

en: Cycle backwards through open windows
sq: Rrotullim i kundërt ndër dritaret e hapura

en: Cycle through windows from all workspaces
sq: Kaloni nëpër dritare nga të gjitha punët e punës

en: Cycle backwards through windows from all workspaces
sq: Kaloni prapa nëpër dritare nga të gjitha punët e punës

en: Cycle through open windows of the same application
sq: Kaloni nëpër dritaret e hapura të njëjtit vend

en: Cycle backwards through open windows of the same application
sq: Kaloni prapa nëpër dritaret e hapura të të njëjtit aplikacion

en: Run dialog
sq: Dialogu i ekzekutimit

en: Windows
sq: Dritaret

en: Positioning
sq: Pozicionimi

en: Resize window
sq: Ndrysho përmasat e dritares

en: Move window
sq: Lëviz dritaren

en: Center window in screen
sq: Qendërzo dritaren në ekran

en: Move window to upper-right
sq: Lëviz dritaren lart djathtas

en: Move window to upper-left
sq: Lëviz dritaren lart majtas

en: Move window to lower-right
sq: Lëviz dritaren poshtë djathtas

en: Move window to lower-left
sq: Lëviz dritaren poshtë majtas

en: Move window to right edge
sq: Lëviz dritaren në anën e djathtë

en: Move window to top edge
sq: Lëviz dritaren lart

en: Move window to bottom edge
sq: Lëviz dritaren poshtë

en: Move window to left edge
sq: Lëviz dritaren në anën e majtë

en: Tiling and Snapping
sq: Vendosja e pllakave dhe fiksimi

en: Push tile left
sq: Anoje majtas

en: Push tile right
sq: Anoje djathtas

en: Push tile up
sq: Anoje lart

en: Push tile down
sq: Anoje poshtë

en: Inter-workspace
sq: Hapësira ndër-pune

en: Move window to new workspace
sq: Zhvendose dritaren në një hapësirë pune të re

en: Move window to left workspace
sq: Zhvendose dritaren në hapësirën e punës në të majtë

en: Move window to right workspace
sq: Zhvendose dritaren në hapësirën e punës në të djathtë

en: Move window to workspace above
sq: Zhvendos dritaren në hapësirën e punës sipër

en: Move window to workspace below
sq: Zhvendos dritaren në hapësirën e punës më poshtë

en: Move window to workspace 1
sq: Zhvendos dritaren në hapësirën e punës 1

en: Move window to workspace 2
sq: Zhvendos dritaren në hapësirën e punës 2

en: Move window to workspace 3
sq: Zhvendos dritaren në hapësirën e punës 3

en: Move window to workspace 4
sq: Zhvendos dritaren në hapësirën e punës 4

en: Move window to workspace 5
sq: Zhvendos dritaren në hapësirën e punës 5

en: Move window to workspace 6
sq: Zhvendos dritaren në hapësirën e punës 6

en: Move window to workspace 7
sq: Zhvendos dritaren në hapësirën e punës 7

en: Move window to workspace 8
sq: Zhvendos dritaren në hapësirën e punës 8

en: Move window to workspace 9
sq: Zhvendos dritaren në hapësirën e punës 9

en: Move window to workspace 10
sq: Zhvendos dritaren në hapësirën e punës 10

en: Move window to workspace 11
sq: Zhvendos dritaren në hapësirën e punës 11

en: Move window to workspace 12
sq: Zhvendos dritaren në hapësirën e punës 12

en: Move window to left monitor
sq: Lëvize dritaren në monitorin e majtë

en: Move window to right monitor
sq: Lëvize dritaren në monitorin e djathtë

en: Move window to monitor above
sq: Zhvendos dritaren në monitorin sipër

en: Move window to monitor below
sq: Zhvendos dritaren te monitori më poshtë

en: Maximize window
sq: Maksimizo dritaren

en: Unmaximize window
sq: Çmaksimizoni dritaren

en: Minimize window
sq: Minimizo dritaren

en: Close window
sq: Mbylle dritaren

en: Activate window menu
sq: Aktivizo menynë e dritares

en: Raise window
sq: Ngrit dritaren

en: Lower window
sq: Dritarja e poshtme

en: Toggle maximization state
sq: Aktivizo/çaktivizo gjendjen e maksimizimit

en: Toggle fullscreen state
sq: Aktivizo/çaktivizo gjendjen e ekranit të plotë

en: Toggle shaded state
sq: Aktivizo/çaktivizo gjendjen e hijëzuar

en: Toggle always on top
sq: Aktivizo/çaktivizo gjithmonë sipër

en: Toggle showing window on all workspaces
sq: Aktivizo/çaktivizo shfaqjen e dritares në të gjitha hapësirat e punës

en: Increase opacity
sq: Rrit patejdukshmërinë

en: Decrease opacity
sq: Ul patejdukshmërinë

en: Toggle vertical maximization
sq: Aktivizo/çaktivizo maksimizimin vertikal

en: Toggle horizontal maximization
sq: Aktivizo/çaktivizo maksimizimin horizontal

en: Workspaces
sq: Hapësirat e punës

en: Direct Navigation
sq: Navigim i drejtpërdrejtë

en: Switch to workspace 1
sq: Kalo tek hapësira e punës 1

en: Switch to workspace 2
sq: Kalo tek hapësira e punës 2

en: Switch to workspace 3
sq: Kalo tek hapësira e punës 3

en: Switch to workspace 4
sq: Kalo tek hapësira e punës 4

en: Switch to workspace 5
sq: Kalo tek hapësira e punës 5

en: Switch to workspace 6
sq: Kalo tek hapësira e punës 6

en: Switch to workspace 7
sq: Kalo tek hapësira e punës 7

en: Switch to workspace 8
sq: Kalo tek hapësira e punës 8

en: Switch to workspace 9
sq: Kalo tek hapësira e punës 9

en: Switch to workspace 10
sq: Kalo tek hapësira e punës 10

en: Switch to workspace 11
sq: Kalo tek hapësira e punës 11

en: Switch to workspace 12
sq: Kalo tek hapësira e punës 12

en: Switch to left workspace
sq: Kalo tek hapësira e punës në të majtë

en: Switch to right workspace
sq: Kalo tek hapësira e punës në të djathtë

en: System
sq: Sistemi

en: Switch monitor configurations
sq: Konfigurimet e ndërrimit të monitorimit

en: Rotate display
sq: Rrotullo ekranin

en: Orientation Lock
sq: Kyçja e Orientimit

en: Increase screen brightness
sq: Rrit ndriçimin e ekranit

en: Decrease screen brightness
sq: Ul ndriçimin e ekranit

en: Toggle keyboard backlight
sq: Ndiz/fik dritën mbrapa të tastierës

en: Increase keyboard backlight level
sq: Rrit nivelin e dritës mbrapa tastierës

en: Decrease keyboard backlight level
sq: Ul nivelin e dritës mbrapa tastierës

en: Toggle touchpad state
sq: Aktivizo/çaktivizo gjendjen e touchpad-it

en: Turn touchpad on
sq: Aktivizo touchpad-in

en: Turn touchpad off
sq: Çaktivizo touchpad-in

en: Show power statistics
sq: Shfaq statistika mbi energjinë

en: Screenshots and Recording
sq: Pamje të ekranit dhe regjistrim

en: Take a screenshot of an area
sq: pamje një pamje të ekranit të një zone

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
sq: Kopjo një pamje të ekranit të një zone në kujtesën e përkohshme

en: Take a screenshot
sq: Bëni një pamje të ekranit

en: Copy a screenshot to clipboard
sq: Kopjo një pamje të ekranit në kujtesën e përkohshme

en: Take a screenshot of a window
sq: Bëni një pamje të ekranit të një dritareje

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
sq: Kopjoni një pamje të ekranit të një dritareje në kujtesën e përkohshme

en: Toggle recording desktop (must restart Cinnamon)
sq: Aktivizo/çaktivizo regjistrimin e desktopit (duhet të rinisësh Cinnamon)

en: Log out
sq: Dil

en: Shut down
sq: Fik

en: Lock screen
sq: Blloko ekranin

en: Launchers
sq: Nisësit

en: Launch terminal
sq: Hap terminalin

en: Launch help browser
sq: Nis shfletuesin e ndihmës

en: Launch calculator
sq: Nis llogaritësen

en: Launch email client
sq: Hap klientin e email-it

en: Launch web browser
sq: Nis shfletuesin ueb

en: Home folder
sq: Dosja kryesore

en: Sound and Media
sq: Tingulli dhe Media

en: Quiet Keys
sq: Çelësa të Qetë

en: Volume mute (Quiet)
sq: Heshtja e volumit (Qetësi)

en: Volume down (Quiet)
sq: Ulje volumin (I qetë)

en: Volume up (Quiet)
sq: Rritja e volumit (Qetësi)

en: Volume mute
sq: Hiq zërin

en: Volume down
sq: Ul zërin

en: Volume up
sq: Ngri zërin

en: Mic mute
sq: Heshtja e mikrofonit

en: Launch media player
sq: Nis riprodhuesin multimedial

en: Pause playback
sq: Ndërprit luajtjen

en: Stop playback
sq: Ndalo luajtjen

en: Previous track
sq: Kënga e mëparshme

en: Next track
sq: Kënga në vijim

en: Eject
sq: Nxirre

en: Rewind
sq: Rikthehu prapa

en: Fast-forward
sq: Përshpejtoj i shpejt

en: Repeat
sq: Përsërit

en: Universal Access
sq: Hyrje Universale

en: Zoom in
sq: Zmadho

en: Zoom out
sq: Zvogëlo

en: Turn screen reader on or off
sq: Aktivo ose çaktivizo lexuesin e ekranit

en: Increase text size
sq: Rrit madhësinë e tekstit

en: Decrease text size
sq: Ul madhësinë e tekstit

en: High contrast on or off
sq: Aktivizo ose çaktivizo kontrastin e lartë

en: Spices
sq: Erëza

en: Instance
sq: Instancë

en: Custom Shortcuts
sq: Shkurtore të personalizuara

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently in use by <b>%(old)s</b>.
sq: Ky kombinim tasti, <b>%(combination)s</b>, është aktualisht në përdorim nga <b>%(old)s</b>.

en: If you continue, the combination will be reassigned to <b>%(new)s</b>.
sq: Nëse vazhdoni, kombinimi do t'i ricaktohet <b>%(new)s</b>.

en: Do you want to continue with this operation?
sq: Dëshiron të vazhdosh me këtë veprim?

note: l10n constants - get them translated here so they use Cinnamon's gettext context
en: Click to set a new accelerator key.
sq: Klikoni për të vendosur një çelës të ri përshpejtuesi.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
sq: Shtypni ESC ose klikoni përsëri për të anuluar veprimin.

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
sq: Shtypni Backspace për të fshirë kombinimin ekzistues të tasteve.

en: unassigned
sq: i pacaktuar

en: Pick an accelerator
sq: Zgjidh një përshpejtues

en: 
    This key combination, '<b>%s</b>' should not be used because it would become impossible to type using this key.
sq: 
    Ky kombinim tastesh, '<b>%s</b>' nuk duhet të përdoret sepse do të bëhej e pamundur të shkruhej duke përdorur këtë tast.

en: Please try again using a modifier key such as Control, Alt or Super (Windows key).
sq: Ju lutemi provoni përsëri duke përdorur një tast modifikues si Control, Alt ose Super (tasti i Windows).

en: Continue only if you are certain this is what you want, otherwise press cancel.
sq: Vazhdoni vetëm nëse jeni të sigurt se kjo është ajo që dëshironi, përndryshe shtypni anulo.

en: Continue
sq: Vazhdo

en: Checking dependencies
sq: Kontroll i varësisë

en: Please install: %s
sq: Ju nuk instaluat: %s

en: _Cancel
sq: _Anulo

en: _Open
sq: _Hap

en: Sound files
sq: Skedarët e zërit

en: Downloading images:
sq: Duke shfaqur imazhin:

en: An error occurred while trying to access the server. Please try again in a little while.
sq: Ndodhi një gabim gjatë përpjekjes për të hyrë në server. Ju lutemi provoni përsëri pas pak.

en: Something went wrong with the spices download. Please try refreshing the list again.
sq: Diçka shkoi keq me shkarkimin e erëzave. Ju lutemi provoni ta rifreskoni listën përsëri.

en: Refreshing the cache
sq: Duke rifreskuar memorien e përkohshme

en: Installing %s
sq: Po instalohet %s

en: An error occurred during the installation of %s. Please report this incident to its developer.
sq: Ndodhi një gabim gjatë instalimit të %s. Ju lutemi raportojeni këtë incident te zhvilluesi i tij.

en: Uninstalling %s
sq: Duke çinstaluar %s

en: A problem occurred while removing %s.
sq: Ndodhi një problem gjatë heqjes së %s.

en: 
    
    Details:  %s
sq: 
    
    Detajet:  %s

en: Add new entry
sq: Shto hyrje të re

en: Remove selected entry
sq: Hiq hyrjen e zgjedhjes

en: Edit selected entry
sq: Modifiko hyrjen e zgjedhur

en: Move selected entry up
sq: Zhvendos hyrjen e zgjedhur lart

en: Move selected entry down
sq: Zhvendos hyrjen e zgjedhur poshtë

en: Edit entry
sq: Modifiko hyrjen

en: Configure accessibility features
sq: Konfiguro veçoritë e aksesueshmërisë

en: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast
sq: zmadhues, bisedë, qasje, zmadhim, taste, kontrast

en: Visual
sq: Vizuale

note: Visual Aids
en: Visual Aids
sq: Ndihmë vizuale

en: High contrast
sq: Kontrast i lartë

en: Large text
sq: Tekst i madh

en: Screen reader
sq: Lexuesi i ekranit

en: Configure screen reader
sq: Konfigurimi i leximit dhe ekranit

note: Desktop Zoom
en: Desktop Zoom
sq: Zmadhimi i desktopit

en: Enable zoom
sq: Aktivizo zmadhimin

en: Magnification
sq: Zmadhimi

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
sq: Çaktivizuar

en: Mouse wheel modifier
sq: Modifikuesi i rrotës së miut

en: While this modifier is pressed, mouse scrolling will increase or decrease zoom.
sq: Ndërsa ky modifikues është i shtypur, lëvizja e miut do të rrisë ose ulë zmadhimin.

en: Scroll at screen edges
sq: Rrëshqit në skajet e ekranit

en: Keep cursor centered
sq: Mbajeni kursorin në qendër

en: Cursor moves with contents
sq: Kursori lëviz me përmbajtjen

en: Cursor pushes contents around
sq: Kursori shtyn përmbajtjen përreth

en: Mouse tracking mode
sq: Modaliteti i gjurmimit të miut

en: Lens mode
sq: Modaliteti i lentes

en: Square
sq: Katror

en: Horizontal strip
sq: Shirit horizontal

en: Vertical strip
sq: Shirit vertikal

en: Lens shape
sq: Forma e lentes

en: Full screen
sq: Ekran i plotë

en: Top half
sq: Gjysma e sipërme

en: Bottom half
sq: Gjysma e poshtme

en: Left half
sq: Gjysma e majtë

en: Right half
sq: Gjysma e djathtë

en: Screen position
sq: Pozicionet në ekran

en: Enable the on-screen keyboard
sq: Aktivizo tastierën mbi ekran

en: At the bottom of the screen
sq: Në fund të ekranit

en: At the top of the screen
sq: Në krye të ekranit

en: Keyboard position
sq: Pozicioni i tastierës

en: A quarter of the screen
sq: Një e katërta e ekranit

en: A third of the screen
sq: Një e treta e ekranit

en: Keyboard size
sq: Madhësia e tastierës

en: Show the keyboard any time something expects input
sq: Shfaq tastierën sa herë që diçka pret të dhëna hyrëse

en: Show keyboard only when the user activates it
sq: Shfaq tastierën vetëm kur përdoruesi e aktivizon atë

en: Activation mode
sq: Modaliteti i aktivizimit

note: Keyboard indicators
en: Keyboard indicators
sq: Treguesit e tastierës

en: Use visual indicator on Caps and Num Lock
sq: Përdorni treguesin vizual në Caps dhe Num Lock

en: Use audio indicator on Caps and Num Lock
sq: Përdor treguesin audio në Caps dhe Num Lock

en: Sound to use Caps or Num Lock on
sq: Tingulli për të përdorur Caps ose Num Lock

en: Sound to use Caps or Num Lock off
sq: Tingulli për të përdorur Caps ose Num Lock të çaktivizuar

en: Event feedback (required for typing assistance alerts)
sq: Reagime për ngjarjet (të detyrueshme për njoftimet e ndihmës për shkrimin)

en: Enable visual alerts
sq: Aktivizo alarmet vizuale

en: Flash the entire monitor
sq: Ndriçoni të gjithë monitorin

en: Flash the active window
sq: Ndiz dritaren aktive

en: Visual style
sq: Stili vizual

en: Enable audio alerts
sq: Aktivizo alarmet audio

en: Sound to use for window alerts
sq: Tingulli që do të përdoret për alarmet e dritares

en: Typing assistance
sq: Ndihmë me shkrim

note: Stickykeys
en: Sticky keys
sq: Çelësa ngjitës

en: Treat a sequence of modifier keys as a combination
sq: Trajtoni një sekuencë të tasteve modifikuese si një kombinim

en: Disable if two modifiers are pressed together
sq: Çaktivizo nëse dy modifikues shtypen së bashku

en: Alert when a modifier key is pressed
sq: Njoftim kur shtypet një buton modifikues

note: Slowkeys
en: Slow keys
sq: Taste të ngadalta

en: Put a delay between when a key is pressed and when it is accepted
sq: Vendos një vonesë midis kohës kur shtypet një buton dhe kohës kur ai pranohet

en: Alert when a key is pressed
sq: Njoftim kur shtypet një buton

en: Alert when a key is accepted
sq: Njoftim kur pranohet një çelës

en: Alert when a key is rejected
sq: Njoftim kur një çelës refuzohet

en: Acceptance delay
sq: Vonesa e pranimit

en: Short
sq: E shkurtër

en: Long
sq: E gjatë

note: Bouncekeys
en: Bounce keys
sq: Tastet e kërkimit

en: Ignore fast duplicate keypresses
sq: Injoroni shtypjet e shpejta të dyfishta të tasteve

note: Mousekeys
en: Mouse keys
sq: Tastet e mausit

en: Control the pointer using the keypad
sq: Kontrolloni treguesin duke përdorur tastierën

en: Initial delay
sq: Vonesa fillestare

en: Shorter
sq: Më i shkurtër

en: Longer
sq: Më gjatë

en: Acceleration time
sq: Koha e përshpejtimit

en: Maximum speed
sq: Shpejtësia maksimale

en: Slower
sq: Më ngadalë

en: Faster
sq: Më shpejt

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
sq: Aktivizoni një klikim dytësor duke mbajtur shtypur butonin kryesor

en: Trigger a click when the pointer hovers
sq: Aktivizo një klikim kur qëndroni pezull

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
sq: Vonesa

en: Motion threshold
sq: Pragë e lëvizjes

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Small
sq: Unë vogël

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Large
sq: Unë jam i çmendur

en: Manage your actions
sq: Menaxho veprimet e tua

en: action
sq: veprim

en: Actions
sq: Veprimet

en: Manage
sq: Menaxho

en: Download
sq: Shkarko

en: Layout
sq: Paraqitja

en: Enable
sq: Aktivizo

en: Disable
sq: Çaktivizo

en: Installed actions
sq: Punime dhe instalime

en: Remove all
sq: Hiq të gjithë

en: Manage Cinnamon applets
sq: Menaxho programthet e Cinnamon

en: You can remove specific instances in panel edit mode via the context menu.
sq: Mund të hiqni raste specifike në modalitetin e redaktimit të panelit përmes menysë së kontekstit.

en: applet
sq: programth

en: Installed applets
sq: Programthet e instaluar

en: Reset all
sq: Rivendos të gjithë

en: Previous Panel
sq: Paneli i mëparshëm

en: Next Panel
sq: Paneli tjetër

en: Solid color
sq: Ngjyrë e plotë

en: Horizontal gradient
sq: Gradient horizontal

en: Vertical gradient
sq: Gradient vertikal

en: No picture
sq: Asnjë figurë

en: Mosaic
sq: Mozaik

en: Centered
sq: I qendërzuar

en: Scaled
sq: I shkallëzuar

en: Stretched
sq: I zgjeruar

en: Spanned
sq: I përshtatur

en: Background color
sq: Ngjyra e sfondit

en: Change your desktop's background
sq: Ndryshoni sfondin e desktopit tuaj

en: background, picture, slideshow
sq: sfond, fotografi, paraqitje me diapozitiva.

en: Backgrounds
sq: Sfondet

en: Add Folder
sq: Shto dosje

en: Add new folder
sq: Shto dosje të re

en: Remove selected folder
sq: Hiq dosjen e përzgjedhur

en: Play backgrounds as a slideshow
sq: Riprodho sfondet si prezantim

en: minutes
sq: minuta

en: Play images in random order
sq: Riprodho imazhet në një radhë të rastësishme

en: Picture aspect
sq: Aspekti i figurës

en: Manage date and time settings
sq: Menaxho parametrat e datës dhe orës

en: time, date, calendar, format, network, sync
sq: ora, data, kalendari, formati, rrjeti, sinkronizo

en: Date & Time
sq: Data dhe Ora

en: Date and Time
sq: Data dhe Ora

en: Network time
sq: Koha e rrëzimit

en: Manually set date and time
sq: Vendosni manualisht datën dhe orën

en: Format
sq: Formati

en: Use 24h clock
sq: Përdor formatin 24 orë

en: Display the date
sq: Shfaqe datën

en: Display seconds
sq: Shfaqi sekondat

en: Use locale default
sq: Përdorimi i teknikës lokale të parazgjedhura

en: Sunday
sq: E djela

en: Monday
sq: E hëna

en: First day of week
sq: Dita e parë e javës

en: Region
sq: Rajoni

en: City
sq: Qyteti

en: Office
sq: Zyra

en: Web
sq: Uebi

en: Mail
sq: Postë

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-music->description
en: Music
sq: Muzikë

en: Photos
sq: Foto

en: Word
sq: Fjalë

en: Spreadsheet
sq: Fletëllogaritëse

en: Source Code
sq: Kodi burimor

en: File Manager
sq: Menaxheri i skedarëve

en: Plain Text
sq: Tekst i thjeshtë

en: Select an application for audio CDs
sq: Zgjidh një program për CD-të audio

en: Select an application for video DVDs
sq: Zgjidh një program për DVD-të video

en: Music player
sq: Luajtësi i muzikës

en: Select an application to run when a music player is connected
sq: Zgjidhni një program për të nisur kur të lidhet një lexues muzike

en: Select an application to run when a camera is connected
sq: Zgjidhni një program për të nisur kur të lidhet një kamër

en: Software
sq: Programe

en: Select an application for software CDs
sq: Zgjidhni një program për CD-të me programe

en: Blu-ray video disc
sq: Disk video Blu-ray

en: HD DVD video disc
sq: Disk video DVD HD

en: Picture CD
sq: CD Fotografish

en: Super Video CD
sq: CD Super Video

en: Windows software
sq: Programe Windows

en: Command-line option for your terminal to execute a passed-in command.
sq: Opsion i linjës së komandës për terminalin tuaj për të ekzekutuar një komandë të dhënë.

en: Ask what to do
sq: Pyet çfarë duhet bërë

en: Open folder
sq: Hape dosjen

en: Do nothing
sq: Mos bëj gjë

en: Other Media
sq: Media të tjera

en: Select how other media should be handled
sq: Zgjidhni se si duhet të trajtohen mediat e tjera

en: _Action:
sq: _Veprimi:

en: Preferred Applications
sq: Programet e preferuara

en: media, defaults, applications, programs, removable, browser, email, calendar, music, videos, photos, images, cd, autoplay, favorite, apps
sq: media, parazgjedhje, aplikacione, programe, i lëvizshëm, shfletues, email, kalendar, muzikë, video, foto, imazhe, cd, luajtje automatike, të preferuara, aplikacione

en: Preferred applications
sq: Programet e preferuara

en: Calculator
sq: Kalkulator

en: Arguments
sq: Argumentet

en: Removable media
sq: Media e lehtë

en: Prompt or start programs on media insertion
sq: Nxiti ose nis programet kur fut median

note: FIXMEEEEEEEE??
en: _Other Media...
sq: _Media të tjera...

en: Manage your Cinnamon desklets
sq: Menaxhoni desklet-ët tuaj në Cinnamon

en: You can remove specific instances from the desktop via that desklet's context menu
sq: Mund të hiqni instanca specifike nga desktopi nëpërmjet menysë së kontekstit të atij desktopi.

en: desklet, desktop, slideshow
sq: desklet, desktop, prezantim

en: Desklets
sq: Desklet-ët

en: General Settings
sq: Parametrat e përgjithshëm

en: General Desklets Settings
sq: Parametrat e përgjithshëm të Desklet-ëve

en: No decoration
sq: Asnjë dekorim

en: Border only
sq: Vetëm kufiri

en: Border and header
sq: Kufiri dhe koka e kokës

en: Decoration of desklets
sq: Dekorimi i desklet-ëve

en: Note: Some desklets require the border/header to be always present
sq: Shënim: Disa desktopë kërkojnë që kufiri/header të jetë gjithmonë i pranishëm.

en: Such requirements override the settings selected here
sq: Kërkesa të tilla mbishkruajnë parametrat e zgjedhur këtu

en: Snap desklets to grid
sq: Bashkoni tavolinat në rrjetë

en: Width of desklet snap grid
sq: Gjerësia e rrjetës së kapjes së tavolinës

en: Lock desklets in their current position
sq: Kyçni tavolinat në pozicionin e tyre aktual

en: Installed desklets
sq: Desklet-ët e instaluar

en: Manage your desktop icons
sq: Menaxhoni ikonat e desktopit tuaj

en: desktop, home, button, trash
sq: desktop, shtëpi, buton, kosh

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-desktop->description
en: Desktop
sq: Desktopi

en: Manage display settings
sq: Menaxho cilësimet e ekranit

en: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd
sq: ekran, monitor, faqosje, rezolucion, dyfish, lcd

en: Disable automatic screen rotation
sq: Çaktivizo. rrotullim automatik të ekranit

en: Select this option to disable automatic screen rotation on hardware equipped with supported accelerometers.
sq: Zgjidhni këtë opsion për të çaktivizuar rrotullimin automatik të ekranit në harduerin e pajisur me akselerometra të mbështetur.

en: Enable fractional scaling controls (experimental)
sq: Aktivizo kontrollet e shkallëzimit fraksional (eksperimentale)

en: Select this option to display additional layout controls for per-monitor scaling.
sq: Zgjidhni këtë opsion për të shfaqur kontrolle shtesë të paraqitjes për shkallëzimin për çdo monitor.

en: Control Cinnamon visual effects.
sq: Efektet vizuale të Cinnamon.

en: effects, window
sq: efekte, efekte

en: Effects
sq: Efektet

en: Desktop and window effects
sq: Efektet e desktopit dhe dritareve

en: Effects on dialog boxes
sq: Efektet në kutinë e dialogut

en: Effects on menus
sq: Efektet në menu

en: Session startup animation
sq: Animimi i nisjes së seancës

en: Fade effect on Cinnamon scrollboxes (like the Menu application list)
sq: Efekti i zbehjes në kutitë e lëvizjes Cinnamon (si lista e aplikacionit Menu)

en: Window effects
sq: Efektet e dritareve

note: MAPPING WINDOWS CLOSING WINDOWS MINIMIZING WINDOWS grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- grouped-windo
en: None
sq: Asnjë

en: Traditional
sq: Tradicionale

en: Fly
sq: Fluturo

en: New windows or unminimizing existing ones
sq: Dritare të reja ose heqje të tyre ekzistuese

en: Closing windows
sq: Mbyllja e dritareve

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
sq: Zbehje

en: Minimizing windows
sq: Minimizimi i dritareve

note: MAXIMIZING/TILING WINDOWS
en: Resizing and tiling windows
sq: Ndryshimi i përbashkët dhe vendosja e pllakave të dritareve

en: Window animation speed
sq: Shpejtësia e animacionit të dritareve

en: Manage your Cinnamon extensions
sq: Menaxhoni prapashtesat e Cinnamon

en: extension, addon
sq: prapashtesa, shtesë

en: Extensions
sq: Prapashtesat

en: Installed extensions
sq: Prapashtesat e instaluara

en: Disable all
sq: Çaktivizo të gjithën

en: Configure system fonts
sq: Konfiguro shkronjat e sistemit

en: font, size, small, large
sq: shkronjat, madhësia, i vogël, i madh

en: Font Selection
sq: Zgjedhja e shkronjave

en: Default font
sq: Shkronjat e parazgjedhura

en: Desktop font
sq: Shkronjat e desktopit

en: Document font
sq: Shkronjat e dokumentit

en: Monospace font
sq: Font me hapësirë ​​të vetme

en: Window title font
sq: Shkronjat e titullit të dritares

en: Font Settings
sq: Parametrat e shkronjave

en: Grayscale
sq: Shkallë gri

en: Slight
sq: I lehtë

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Medium
sq: Mesatar

en: Full
sq: I plotë

en: Vertical RGB
sq: RGB vertikale

en: Vertical BGR
sq: BGR vertikale

en: Text scaling factor
sq: Faktori i shkallëzimit të tekstit

en: Hinting
sq: Duke lënë të kuptohet

en: Hinting allows for producing clear, legible text on screen.
sq: Aludimet lejojnë prodhimin e tekstit të qartë dhe të lexueshëm në ekran.

en: Antialiasing makes on screen text smoother and easier to read
sq: Antialiasing e bën tekstin në ekran më të butë dhe më të lehtë për t’u lexuar

en: RGBA Order
sq: Renditja RGBA

en: The order of subpixel elements on an LCD screen, only used when antialiasing is set to 'rgba'
sq: Renditja e elementëve të nënpikselëve në një ekran LCD, përdoret vetëm kur antialiasing është vendosur në 'rgba'

en: Miscellaneous Cinnamon preferences
sq: Parapëlqime të përziera të Cinnamon

en: logging, click
sq: regjistrimi, kliko

en: Compositor Options
sq: Opsionet e Kompozitorit

en: Disable compositing for full-screen windows
sq: Çaktivizo kompozimin për dritaret me ekran të plotë

en: Select this option to let full-screen applications skip the compositing manager and run at maximum speed. Unselect it if you're experiencing screen-tearing in full screen mode.
sq: Zgjidhni këtë opsion për të lejuar që aplikacionet me ekran të plotë të anashkalojnë menaxherin e kompozimit dhe të funksionojnë me shpejtësi maksimale. Çzgjidheni nëse po përjetoni shkëputje të ekranit në modalitetin e ekranit të plotë.

en: Miscellaneous Options
sq: Opsione të përziera

en: Enable timer when logging out or shutting down
sq: Aktivo kohëmatësin gjatë daljes ose fikjes

en: Timer delay
sq: Vonesa e kohëmatësit

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->units
en: seconds
sq: sekonda

en: Memory limit
sq: Limiti i kujtesës

en: Restart Cinnamon when it uses too much memory
sq: Rinisni Cinnamon kur përdor shumë memorie

en: Check frequency
sq: Frekuenca e kontrollit

en: Make window fullscreen
sq: Bëje dritaren në ekran të plotë

en: Exit window fullscreen
sq: Dil nga dritarja me ekran të plotë

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Play / Pause
sq: Aktivizo/çaktivizo Luaj/Pauzë

en: Zoom desktop in
sq: Zmadho në desktop

en: Zoom desktop out
sq: Zmadho në desktop

en: Run a command
sq: Ekzekuto një komandë

en: Trigger at gesture start
sq: Aktivizo në fillim të gjestit

en: Trigger at gesture end
sq: Aktivizo në fund të gjestit

en: Manage touch gestures
sq: Menaxho gjestet e prekjes

en: gesture, swipe, pinch, touch
sq: gjest, rrëshqitje, shtrëngim, prekje

en: Gestures
sq: Gjestet

en: Check again
sq: Kontrollo përsëri

en: Swipe
sq: Rrëshqit shpejt

en: Swipe with 2 fingers
sq: Rrëshqit me 2 gishta

en: Touchscreen only
sq: Vetëm ekran me prekje

en: Swipe with 3 fingers
sq: Rrëshqit me 3 gishta

en: Swipe with 4 fingers
sq: Rrëshqit me 4 gishta

en: Swipe with 5 fingers
sq: Rrëshqit me 5 gishta

en: Pinch
sq: Shtrëngim

en: Pinch with %d fingers
sq: Shtrëngoni me %d gishta

en: Pinch with 5 fingers
sq: Shtrëngoni me 5 gishta

en: Tap
sq: Trokit

en: Enable gestures
sq: Aktivizo gjestet

en: Activation thresholds
sq: Pragjet e aktivizimit

en: In percentage of the touch surface
sq: Në përqindje të lartës së prekjes

en: The touchegg package must be installed for gesture support.
sq: Paketa touchegg duhet të instalohet për mbështetjen e gjesteve.

en: Gestures are disabled
sq: Gjestet janë çaktivizuar

en: The Touchegg service is not running
sq: Shërbimi Touchegg nuk është duke funksionuar

en: Up
sq: Lart

en: Down
sq: Poshtë

en: In
sq: Në

en: Out
sq: Jashtë

en: Tap with %d fingers
sq: Trokit me %d gishta

en: Enter a command
sq: Fut një komandë

en: Sensitivity
sq: Ndjeshmëria

en: Less
sq: Më pak

en: Manage hotcorner settings
sq: Menaxhoni parametrat e këndeve aktivë

en: hotcorner, overview, scale, expo
sq: qoshe e nxehtë, përmbledhje, shkallë, ekspozitë

en: Hot Corners
sq: Këndet aktivë

en: Show all workspaces
sq: Shfaq të gjitha hapësirat e punës

note: Expo
en: Show all windows
sq: Shfaq të gjitha dritaret

en: Enable this corner
sq: Aktivizo këtë kënd

en: Type a command...
sq: Shkruaj një komandë...

en: Activation delay (ms)
sq: Vonesa e aktivizimit (ms)

en: Unknown size
sq: Madhësi e panjohur

en: Unknown CPU
sq: CPU e panjohur

en: Operating System
sq: Sistemi operativ

en: Cinnamon Version
sq: Versioni i Cinnamon

en: Processor
sq: Procesori

en: Memory
sq: Memoria

en: Hard Drives
sq: Disqet e forta

en: Hard Drive
sq: Disku i ngurtë

en: Graphics Card
sq: Skeda grafike

en: Display Server
sq: Serveri i Shfaqjes

en: Display system information
sq: Shfaq informacione mbi sistemin

en: system, information, details, graphic, sound, kernel, version, about
sq: sistem, informacion, detaje, grafik, tingull, bërthamë, version, rreth

en: System Info
sq: Informacione mbi sistemin

en: Upload system information
sq: Ngarko informacionin e sistemit

en: No personal information included
sq: Nuk përfshihen informacione personale

en: Copy to clipboard
sq: Kopjo në kujtesën e përkohshme

en: Manage keyboard settings and shortcuts
sq: Menaxho cilësimet dhe shkurtoret e tastierës

en: keyboard, shortcut, hotkey
sq: tastierë, shkurtore, buton i shpejtë

en: Key repeat
sq: Përsëritje e tastit

en: Typing
sq: Shkrimi

en: Enable key repeat
sq: Aktivizo përsëritjen e shijshme

en: Repeat delay:
sq: Vonesa e përsëritjes:

en: Repeat speed:
sq: Shpejtësia e përsëritjes:

en: Slow
sq: E ngadaltë

en: Fast
sq: E shpejtë

en: Text cursor
sq: Kurset e tekstit

en: Text cursor blinks
sq: Kurset e tekstit pulson

en: Blink speed:
sq: Shpejtësia e pulsimit të syve:

en: To edit a keyboard binding, click it and press the new keys, or press backspace to clear it.
sq: Për të modifikuar një lidhje të tastierës, klikoni mbi të dhe shtypni tastet e reja, ose shtypni tastin "backspace" për ta fshirë atë.

note: Text entry search field
en: Type to search shortcuts
sq: Shkruaj për të kërkuar shkurtore

en: Press Escape to cancel the search.
sq: Shtypni Escape për të anuluar kërkimin.

en: Click to search by accelerator
sq: Klikoni për të kërkuar sipas përshpejtuesit

en: Bindings
sq: Lidhjet

en: Add custom shortcut
sq: Shto shkurtore të personalizuara

en: Remove custom shortcut
sq: Hiq shkurtoren e personalizuar

en: Categories
sq: Kategoritë

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
sq: Shkurtoret e tastierës

en: Keyboard bindings
sq: Kombinimet e tastierës

en: Layouts
sq: Paraqitjet

en: Reset to default
sq: Rivendos vlerat e parazgjedhura

en: Select a file
sq: Zgjidh një skedar

en: Control mouse and touchpad settings
sq: Kontrolloni cilësimet e mausit dhe touchpad-it

en: mouse, touchpad, synaptic, double-click
sq: maus, touchpad, synaptic, klikim i dyfishtë

en: Mouse and Touchpad
sq: Mausi dhe Touchpad

en: Left handed (mouse buttons inverted)
sq: Dora e majte (butonat e mausit te kthyer permbys)

en: Reverse scrolling direction
sq: Drejtimi i kundërt i lëvizjes

en: Show position of pointer when the Control key is pressed
sq: Shfaq pozicionin e treguesit kur shtypet tasti Control

en: Emulate middle click by clicking both left and right buttons
sq: Imito klikimin e mesit duke klikuar njëkohësisht butonin e majtë dhe atë të djathtë

en: Paste the current selection when middle-click is pressed
sq: Ngjit përzgjedhjen aktuale kur shtypet klikimi i mesëm

en: Drag-and-drop threshold
sq: Pragu i tërhitjes dhe lëshimit

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->units settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner-number->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->units
en: pixels
sq: pikselë

en: Pointer size and speed
sq: Madhësia dhe shpejtësia e treguesit

en: Size
sq: Madhësia

en: Smaller
sq: Më i vogël

en: Larger
sq: Më i madh

en: Speed
sq: Shpejtësia

en: Device default
sq: Parazgjedhja e pajisjes

en: Constant
sq: Konstante

en: Adaptive
sq: Adaptues

en: Acceleration
sq: Përshpejtimi

en: Double-Click timeout
sq: Koha e pritjes për klikim të dyfishtë

en: Timeout
sq: Kohëzgjatja

en: Double-click test
sq: Provoni klikimin e dyfishtë

en: Enabled
sq: Aktivizuar

en: Disabled when a mouse is attached
sq: Çaktivizohet kur është i lidhur një maus

en: Touchpad is
sq: Touchpad është

en: Tap to click
sq: Trokit për të klikuar

en: Disable touchpad while typing
sq: Çaktivizo touchpad-in gjatë shkrimit

en: Default device behavior
sq: Sjellja e parazgjedhur e pajisjes

en: Virtual button areas along bottom of touchpad
sq: Zonat e butonave virtualë pjesës së poshtme të touchpad-it

en: Use multiple fingers for right and middle click
sq: Përdorni disa për klikim me të gjitha gishtat dhe me mesin

en: Click actions
sq: Veprimet e klikimit

en: Scrolling
sq: Lëvizje

en: Success!
sq: Sukses!

en: Two-finger scrolling
sq: Lëvizje me dy gishta

en: Edge scrolling
sq: Lëvizja në skaje

en: Scrolling method
sq: Metoda e lëvizjes

en: Reduce exposure to blue light
sq: Zvogëloni ekspozimin ndaj dritës blu

en: redshift, color, blue, light, filter, temperature
sq: zhvendosje e kuqe, ngjyrë, blu, dritë, filtër, temperaturë

note: nightlight@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Night Light
sq: Drita e natës

en: Enable night light
sq: Aktivizo dritën e natës

en: This feature makes the screen color warmer in the evening and during the night. By reducing blue light, it can prevent eye strain, headaches and improve sleep quality.
sq: Kjo veçori e bën ngjyrën e ekranit më të ngrohtë në mbrëmje dhe gjatë natës. Duke zvogëluar dritën blu, mund të parandalojë lodhjen e syve, dhimbjet e kokës dhe të përmirësojë cilësinë e gjumit.

en: Color temperature
sq: Temperatura e ngjyrës

en: Click to preview
sq: Kliko për të parë paraprakisht

en: Automatic
sq: Automatik

en: Specify start and end times
sq: Specifikoni kohën e fillimit dhe të mbarimit

en: Schedule
sq: Orari

en: to
sq: për

en: Primary monitor
sq: Monitori kryesor

en: Active monitor
sq: Monitor aktiv

en: The monitor specified below
sq: Monitori i specifikuar më poshtë

en: Notification preferences
sq: Parapëlqimet e njoftimeve

en: notifications
sq: njoftime

en: Notification settings
sq: Parametrat e njoftimeve

en: Enable notifications
sq: Aktivo njoftimet

en: Remove notifications after their timeout is reached
sq: Hiqi njoftimet pasi të ketë kaluar afati i tyre

en: Show notifications on the bottom side of the screen
sq: Shfaq njoftimet në anën e poshtme të ekranit

en: Monitor to use for displaying notifications
sq: Monitor për t'u përdorur për shfaqjen e njoftimeve

en: Display notifications over fullscreen windows
sq: Shfaq njoftimet në dritaret me ekran të plotë

en: Notification duration
sq: Kohëzgjatja e njoftimit

en: Display a test notification
sq: Shfaq një njoftim për testim

en: Media keys OSD
sq: Tastet e medias OSD

en: Show media keys OSD
sq: Shfaq tastet e medias në OSD

en: Center Zone
sq: Zona Qendrore

en: Panel height:
sq: Lartësia e panelit:

en: Left Zone
sq: Zona e Majtë

en: Right Zone
sq: Zona e Djathtë

en: Panel width:
sq: Gjerësia e panelit:

en: Top Zone
sq: Zona e Sipërme

en: Bottom Zone
sq: Zona e poshtme

en: Panel Visibility
sq: Dukshmëria e Panelit

en: Auto hide panel
sq: Vetë-fshih panelin

en: Always show panel
sq: Shfaq panelin gjithmonë

en: Intelligently hide panel
sq: Fshih panelin në mënyrë inteligjente

en: Auto-hide panel
sq: Vetë-fshih panelin

en: Show delay
sq: Vonesa e paraqitjes

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units
en: milliseconds
sq: milisekonda

en: Hide delay
sq: Vonesa e fshehjes

en: Customize
sq: Përshtat

en: Panel appearance
sq: Pamja e panelit

en: Allow theme to determine font size
sq: Lejo temën të përcaktojë madhësinë e shkronjave

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->font-size->description
en: Font size
sq: Madhësia e shkronjave

en: Scale to panel size exactly
sq: Shkallëzoni saktësisht sipas madhësisë së panelit

en: Scale to panel size optimally
sq: Shkallëzo sipas mënyrës së panelit në optimale

en: Colored icon size
sq: Madhësia e ikonës me ngjyrë

en: Symbolic icon size
sq: Madhësia e ikonës simbolike

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->sidebar-icon-size->units clock@cinnamon.org->settings-schem
en: px
sq: pikselë

en: Manage Cinnamon panel settings
sq: Menaxhoni parametrat e panelit të Cinnamon

en: panel, height, bottom, top, autohide, size, layout
sq: paneli, lartësia, poshtë, lart, vetë-fshih, përmasat, faqosja

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->behavior-panel->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->appearance-panel->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title
en: Panel
sq: Paneli

en: Previous panel
sq: Paneli i mëparshëm

en: Next panel
sq: Paneli tjetër

en: General Panel Options
sq: Opsionet e përgjithshme të panelit

en: Add new panel
sq: Shto panel të ri

en: Allow the pointer to pass through the edges of panels
sq: Lëreni treguesin të kalojë nëpër skajet e paneleve

en: Shut down immediately
sq: Mbylle menjëherë

en: 30 seconds
sq: 30 sekonda

en: 60 seconds
sq: 60 sekonda

en: 90 seconds
sq: 90 sekonda

en: 2 minutes
sq: 2 minuta

en: 5 minutes
sq: 5 minuta

en: 10 minutes
sq: 10 minuta

en: 15 minutes
sq: 15 minuta

en: 30 minutes
sq: 30 minuta

en: 45 minutes
sq: 45 minuta

en: 1 hour
sq: 1 orë

en: 2 hours
sq: 2 orë

en: 3 hours
sq: 3 orë

en: Never
sq: Kurrë

en: Unknown time
sq: Kohë e panjohur

en: hours
sq: orë

en: Manage power settings
sq: Menaxhoni parametrat e furnizimit të energjisë

en: power, suspend, hibernate, laptop, desktop, brightness, screensaver
sq: energji, pezullim, letargji, laptop, desktop, shkëlqim, ruajtës ekrani

en: Power Management
sq: Menaxhimi i energjisë

en: Power options
sq: Opsionet e energjisë

en: On A/C power
sq: Me energji elektrike nga kondicioneri

en: On battery power
sq: Me energji e bateri

en: Turn off the screen when inactive for
sq: Fik ekranin kur është joaktiv për

en: Suspend when inactive for
sq: Pezullo kur është joaktiv për

en: When the lid is closed
sq: Kur kapaku është i mbyllur

en: Extra options
sq: Opsione shtesë

en: When the power button is pressed
sq: Kur shtypet butoni i energjisë

en: Perform lid-closed action even with external monitors attached
sq: Kryeni veprimin me kapak të mbyllur edhe me monitorë të jashtëm të lidhur

en: When the battery is critically low
sq: Kur bateria është kritikisht e ulët

en: Enable Hybrid Sleep
sq: Aktivizo Gjumin Hibrid

en: Replaces Suspend with Hybrid Sleep
sq: Zëvendëson Pezullimin me Gjumë Hibrid

en: Enable Hibernate after suspend
sq: Aktivizo Hibernimin pas pezullimit

en: First suspend the machine and hibernate it after a certain amount of time.
sq: Së pari pezulloni makinën dhe vendoseni në gjendje hibernimi pas një kohe të caktuar.

en: Power mode controls the power usage of your computer. It can impact performance, battery life and fan noise.
sq: Modaliteti i energjisë kontrollon përdorimin e energjisë së kompjuterit tuaj. Mund të ndikojë në performancën, jetëgjatësinë e baterisë dhe zhurmën e ventilatorit.

en: Power
sq: Fuqia

en: Batteries
sq: Bateritë

en: Screen brightness
sq: Ndriçimi i ekranit

en: On battery, dim screen when inactive
sq: Me bateri, errësoje ekranin kur është joaktiv

en: Brightness level when inactive
sq: Niveli i ndriçimit kur është joaktiv

en: Dim screen after inactive for
sq: Errëso ekranin pasi të jetë joaktiv për

en: Backlight brightness
sq: Shkëlqimi i dritës së prapme

en: Devices
sq: Pajisjet

en: Low battery notifications
sq: Njoftime për bateri të ulët

en: For wireless keyboard
sq: Për tastierë pa tel

en: For wireless mouse
sq: Për maus pa tel

en: For other connected devices
sq: Për pajisje të tjera të lidhura

en: Caution low UPS, %s remaining
sq: Kujdes UPS i ulët, %s të mbetura

en: Using UPS power - %s remaining
sq: Duka energjinë UPS - %s të mbetura

en: Caution low UPS
sq: Kujdes UPS i ulët

en: Using UPS power
sq: Duke përdorur energji UPS

en: Charging - %s until fully charged
sq: Duke u ngarkuar - %s deri në karikim të plotë

en: Caution low battery, %s remaining
sq: Kujdes, bateri e ulët, kanë mbetur %s

en: Using battery power - %s remaining
sq: Duke përdorur energjinë e baterisë - %s të mbetura

en: Not discharging
sq: Nuk po shkarkohet

en: Charging - fully charged
sq: Ngarkimi - plotësisht i ngarkuar

en: Empty
sq: Bosh

en: Battery
sq: Bateria

en: Uninterruptible power supply
sq: Furnizim me energji të pandërprerë

en: Wireless mouse
sq: Maus pa tel

en: Wireless Keyboard
sq: Tastierë wireless

en: Personal digital assistant
sq: Ndihmës personal digital

en: Cellphone
sq: Celular

en: Ask
sq: Pyet

en: Power mode
sq: Modaliteti i energjisë

en: Cinnamon privacy settings
sq: Parametrat e privatësisë të Cinnamon

en: privacy, recent, gtk, private
sq: privatësia, të fundit, gtk, privat

en: Privacy
sq: Privatësia

en: Remember recently accessed files
sq: Kujto skedarët e hapur së fundmi

en: Recent files
sq: Skedarët e përdorur së fundmi

en: Never forget old files
sq: Mos i harro kurrë skedarët e vjetër

en: Number of days to remember old files
sq: Numri i ditëve për të kujtuar skedarët e vjetër

en: Internet connectivity
sq: Lidhshmëria e internetit

en: Check connectivity
sq: Kontrolloni lidhshmërinë

en: Check that network connections can reach the Internet. This makes it possible to detect captive portals, but also generates periodic network traffic.
sq: Kontrolloni që lidhjet e rrjetit mund të arrijnë internetin. Kjo bën të mundur zbulimin e portaleve të kapura, por gjithashtu gjeneron trafik periodik të rrjetit.

en: Lock immediately
sq: Kyçe menjëherë

en: 2 seconds
sq: 2 sekonda

en: 5 seconds
sq: 5 sekonda

en: 10 seconds
sq: 10 sekonda

en: 15 seconds
sq: 15 sekonda

en: 1 minute
sq: 1 minutë

en: 3 minutes
sq: 3 minuta

en: Manage screen lock settings
sq: Menaxhoni parametrat e bllokimit të ekranit

en: screensaver, lock, away, message
sq: ruajtës ekrani, kyç, larg, mesazh

en: Screensaver
sq: Ruajtës ekrani

en: Screensaver settings
sq: Cilësimet e ruajtësit të ekranit

en: Delay before starting the screensaver
sq: Vonesa para fillimit të ruajtësit të ekranit

en: This option defines the amount of time to wait before starting the screensaver, when the computer is not being used
sq: Ky opsion përcakton kohën e pritjes para se të nisë ruajtësi i ekranit, kur kompjuteri nuk është duke u përdorur.

en: Lock settings
sq: Parametrat e bllokimit

en: Lock the computer when put to sleep
sq: Kyç kompjuterin kur vihet në gjendje gjumi

en: Enable this option to require a password when the computer wakes up from suspend
sq: Aktivoni këtë opsion për të kërkuar një fjalëkalim kur kompjuteri të zgjohet nga pezullimi

en: Lock the computer after the screensaver starts
sq: Kyç kompjuterin pasi të fillojë ruajtësi i ekranit

en: Enable this option to require a password when the screen turns itself off, or when the screensaver activates after a period of inactivity
sq: Aktivizo këtë opsion për të kërkuar një fjalëkalim kur ekrani fiket vetë ose kur ruajtësi i ekranit aktivizohet pas një periudhe mosaktiviteti.

en: Delay before locking
sq: Vonesa para kyçjes

en: This option defines the amount of time to wait before locking the screen, after showing the screensaver or after turning off the screen
sq: Ky opsion përcakton kohën e pritjes para bllokimit të ekranit, pas shfaqjes së ruajtësit të ekranit ose pas fikjes së ekranit.

en: Always show the clock
sq: Trego gjithmonë orën

en: Show the clock on the wallpaper instead of just on the unlock screen
sq: Shfaq orën në sfond në vend që të shfaqet vetëm në ekranin e zhbllokimit

en: Use a custom date and time format
sq: Përdor një format të personalizuar për datën dhe orën

en: Time Format
sq: Formati i orës

en: Date Format:
sq: Formati i datës:

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->description
en: Show information on date format syntax
sq: Shfaq informacione mbi sintaksën e formatit të datës

en: Time Font
sq: Shkronjat e orës

en: Date Font
sq: Shkronjat e datës

en: Away message
sq: Mesazhi i largimit

en: Show this message when the screen is locked
sq: Shfaq këtë mesazh kur ekrani është i bllokuar

en: This is the default message displayed on your lock screen
sq: Ky është mesazhi i parazgjedhur që shfaqet në ekranin e bllokimit

en: Font
sq: Shkronjat

en: Ask for a custom message when locking the screen from the menu
sq: Kërko një mesazh të personalizuar kur bllokohet ekrani nga menyja

en: This option allows you to type a message each time you lock the screen from the menu
sq: Ky opsion ju lejon të shkruani një mesazh çdo herë që bllokoni ekranin nëpërmjet menusë

en: Allow keyboard shortcuts
sq: Lejo shkurtoret e tastierës

en: Allow shortcuts like volume-control and media keys to be used on the lock screen
sq: Lejo përdorimin e shkurtoreve si kontrolli i volumit dhe tastet e medias në ekranin e kyçjes

en: Show media player controls
sq: Shfaq kontrollet e luajtësit të medias

en: For compatible players, show playback controls while media is playing
sq: Për luajtësit e pajtueshëm, shfaq kontrollet e luajtjes ndërsa luhet media

en: Show album art
sq: Shfaq kopertinën e albumit

en: If available, show album art while media is playing
sq: Nëse është e disponueshme, shfaq kopertinën e albumit ndërsa luhet media

en: Show info panel
sq: Shfaq panelin e informacionit

en: Show the number of missed notifications and the battery status
sq: Shfaq numrin e njoftimeve të humbura dhe statusin e baterisë

en: Allow floating clock and album art widgets
sq: Lejo orën lundruese dhe veglat e artit të albumit

en: When the default screensaver is active, allow the clock and album art widgets to float around randomly
sq: Kur ruajtësi i parazgjedhur i ekranit është aktiv, lejo që widget-et e orës dhe të artit të albumit të lëvizin rastësisht

en: Starting Cinnamon
sq: Duke filluar me kanellën

en: Leaving Cinnamon
sq: Duke lënë kanellën

en: Switching workspace
sq: Ndërrimi i hapësirës së punës

en: Opening new windows
sq: Hapja e dritareve të reja

en: Maximizing windows
sq: Maksimizimi i dritareve

en: Unmaximizing windows
sq: Çmaksimizimi i dritareve

en: Tiling and snapping windows
sq: Vendosja e pllakave dhe hapja e dritareve

en: Inserting a device
sq: Kur lidhet një pajisje

en: Removing a device
sq: Kur hiqet një pajisje

en: Showing notifications
sq: Duke shfaqur njoftimet

en: Changing the sound volume
sq: Kur ndryshohet volumi

note: name,             position,        icon name,                  row,  col, pa id
en: Front Left
sq: Para Majtas

en: Front Right
sq: Para Djathtas

en: Front Center
sq: Para Qendër

en: Rear Left
sq: Prapa Majtas

en: Rear Right
sq: Prapa Djathtas

en: Rear Center
sq: Prapa Qendër

en: Side Left
sq: Ana e majtë

en: Side Right
sq: Anësore e Djathtë

en: Volume:
sq: Volumi:

en: Softer
sq: I ulët

en: Louder
sq: I lartë

en: Muted
sq: Unë heshtur

en: Click to unmute
sq: Kliko për të aktivizuar zërin

en: Click to mute
sq: Kliko për të heshtur zërin

en: Balance
sq: Bilanca

en: Rear
sq: Prapa

en: Front
sq: Para

en: Soft
sq: I ulët

en: Loud
sq: I lartë

en: Input level
sq: Niveli i hyrjes

en: Output profile
sq: Profili i daljes

en: Test sound
sq: Testo zërin

en: Test Sound
sq: Testo zërin

en: Manage sound settings
sq: Menaxho cilësimet e zërit

en: sound, media, music, speakers, audio, microphone, headphone
sq: tingull, media, muzikë, altoparlantë, audio, mikrofon, kufje

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Sound
sq: Zëri

en: Output
sq: Prodhimi

en: Device
sq: Dalja

en: Device settings
sq: Cilësimet e pajisjes

note: overamplification
en: Overamplification
sq: Mbipërforcim

en: Allow the volume to exceed 100%, with reduced sound quality.
sq: Lejoni që volumin e kalojë 100%, me cilësi të reduktuar të zërit.

en: Input
sq: Hyrje

en: No inputs sources are currently available.
sq: Aktualisht nuk ka burime të dhënash të disponueshme.

en: Sounds
sq: Tinguj

en: Sounds Volume
sq: Volumi i Tingujve

en: No application is currently playing or recording audio.
sq: Asnjë aplikacion nuk po luan ose regjistron audio aktualisht.

en: Manage your startup applications
sq: Menaxhoni programet tuaja të nisjes

en: startup, programs, boot, init, session, autostart, apps
sq: nisje, programe, nisje, inicializim, seancë, nisje automatike, aplikacione

en: Startup Applications
sq: Programet në nisje

en: Unavailable
sq: I padisponueshëm

en: No description
sq: Pa përshkrim

en: No name
sq: Pa emër

en: Run now
sq: Vrapo tani

en: Could not execute '%s'
    %s
sq: Nuk mund të ekzekutohej '%s' 
    %s

en: Custom command
sq: Komandë e personalizuar

en: Choose application
sq: Zgjidhni programin

en: %s s
sq: %ss

en: Add Startup Program
sq: Shto Programin e Nisjes

en: Edit Startup Program
sq: Modifiko Programin e Nisjes

en: Save
sq: Ruaj

en: Command
sq: Komanda

en: Browse...
sq: Shfleto...

en: Comment
sq: Komenti

en: Startup delay
sq: Vonesa e nisjes

en: The startup command cannot be empty
sq: Komanda e nisjes nuk mund të jetë bosh

en: The startup command is not valid
sq: Komanda e nisjes nuk është e vlefshme

en: Select Command
sq: Zgjidh komandën

en: Search Applications...
sq: Kërko programe...

en: Add Application
sq: Shto Program

en: Manage themes to change how your desktop looks
sq: Menaxhoni temat për të ndryshuar si duket desktopi juaj

en: themes, style
sq: temat, stili

en: Themes
sq: Temat

en: Mouse Pointer
sq: Treguesi i mausit

en: Icons
sq: Ikonat

en: Simplified settings...
sq: Cilësime të thjeshtuara...

en: Add/Remove
sq: Shto/Hiq

en: Miscellaneous options
sq: Opsione të përziera

en: Let applications decide
sq: Le të vendosin aplikimet

en: Prefer dark mode
sq: Preferoj modalitetin e errët

en: Prefer light mode
sq: Modaliteti i dritës preferohet

en: Dark mode
sq: Modaliteti i errët

en: This setting only affects applications which support dark mode
sq: Ky cilësim ndikon vetëm në aplikacionet që mbështesin modalitetin e errët

en: Show icons in menus
sq: Shfaq ikonat në menu

en: Show icons on buttons
sq: Shfaq ikonat në butonat

en: Scrollbar behavior
sq: Sjellja e shiritit të lëvizjes

note: Translators: The 'trough' is the part of the scrollbar that the 'handle' rides in.  This setting determines whether clicking in that trough somewhere jumps directly to the new position, or if it only scrolls towards it.
en: Jump to position when clicking in a trough
sq: Kaloni në pozicion kur klikoni në një lug

en: Use overlay scroll bars
sq: Përdorni shiritat e lëvizjes së mbivendosur

en: Override the current theme's scrollbar width
sq: Mbivendos gjerësinë e shiritit të lëvizjes së temës aktuale

en: Scrollbar width
sq: Gjerësia e shiritit të lëvizjes

en: Changes may not apply to already-running programs, and may not affect all applications.
sq: Ndryshimet mund të mos zbatohen për programet që janë tashmë në ekzekutim dhe mund të mos ndikojnë në të gjitha aplikacionet.

note: Position style combo on "Custom"
en: Custom
sq: Personalizuar

en: Change your user preferences and password
sq: Ndrysho parapëlqimet e përdoruesit dhe fjalëkalimin

en: user, account, information, details, password
sq: përdorues, llogari, informacion, detaje, fjalëkalim

en: Click to change your picture
sq: Klikoni për të ndryshuar fotografinë tuaj

en: Take a photo...
sq: Bëj një foto...

en: Click to change your name
sq: Klikoni për të ndryshuar emrin tuaj

en: Click to change your password
sq: Klikoni për të ndryshuar fjalëkalimin tuaj

en: Current password
sq: Fjalëkalimi aktual

en: Wrong password
sq: Fjalëkalim i gabuar

en: Internal Error
sq: Gabim i brendshëm

en: Manage window preferences
sq: Menaxhoni parapëlqimet e dritares

en: Titlebar
sq: Shiriti i titullit

en: Buttons
sq: Butonat

en: Gnome
sq: Xhuxh

en: Classic Mac
sq: Mac klasik

en: Buttons layout
sq: Paraqitja e butonave

en: Toggle Shade
sq: Aktivizo/çaktivizo hijen

en: Toggle Maximize
sq: Aktivizo/çaktivizo Maksimizimin

en: Toggle Maximize Horizontally
sq: Aktivizo/çaktivizo Maksimizimin Horizontal

en: Toggle Maximize Vertically
sq: Aktivizo/çaktivizo Maksimizimin Vertikal

en: Toggle on all workspaces
sq: Aktivizo/çaktivizo të gjitha hapësirat e punës

en: Lower
sq: Më poshtë

en: Action on title bar double-click
sq: Veprimi në shiritin e titullit - kliko dy herë

en: Action on title bar middle-click
sq: Veprim në shiritin e titullit me klikim të mesëm

en: Action on title bar right-click
sq: Veprim në shiritin e titullit klikoni me të djathtën

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Nothing
sq: Asnjë

en: Shade and unshade
sq: Hije dhe heqje hije

en: Adjust opacity
sq: Rregullo patejdukshmërinë

en: Action on title bar with mouse scroll
sq: Veprim në shiritin e titullit me lëvizjen e mausit

en: Minimum opacity
sq: Tejdukshmëria minimale

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->behavior->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->generalSection->title window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description expo@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description panel-launchers@cinnamon.org->s
en: Behavior
sq: Sjellja

en: Window Focus
sq: Fokusimi i dritareve

en: Click
sq: Klik

en: Sloppy
sq: I çrregullt

en: Window focus mode
sq: Modaliteti i fokusimit të dritareve

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
sq: Modaliteti i fokusimit të dritares tregon se si aktivizohen dritaret. Ai ka tre vlera të mundshme; "klik" do të thotë që dritaret duhet të klikohen për t'i fokusuar ato, "i çrregullt" do të thotë që dritaret janë të fokusuara kur miu hyn në dritare dhe "miu" do të thotë që dritaret janë të fokusuara kur miu hyn në dritare dhe të pafokusuara kur miu del nga dritarja.

en: Automatically raise focused windows
sq: Ngrit automatikisht dritaret e fokusuara

en: Bring windows which require attention to the current workspace
sq: Silli në hapësirën aktuale të punës dritaret që kërkojnë vëmendje

note: It's weird to show a combo for two items. For now this is simpler to explain as a switch...
en: Give focus to new windows launched from a terminal
sq: Kushtojini vëmendje dritareve të reja të nisura nga një terminal

en: Normally, all windows created by the user are given initial focus. This controls whether or not to include programs launched from a terminal.
sq: Normalisht, të gjitha dritaret e krijuara nga përdoruesi marrin fokusin fillestar. Kjo kontrollon nëse duhen përfshirë apo jo programet e nisura nga një terminal.

note: ######
en: Attach dialog windows to the parent window
sq: Bashkangjit dritaret e dialogut në dritaren prind

en: Moving and Resizing Windows
sq: Lëvizja dhe ripërmasimi i dritareve

en: Cursor
sq: Kursori

en: Center
sq: Qendër

en: Location of newly opened windows
sq: Vendndodhja e dritareve të sapohapura

en: Special key to move and resize windows
sq: Tasti special për të lëvizur dhe ripërmasuar dritaret

en: While the special key is pressed, windows can be dragged with the left mouse button and resized with the right mouse button.
sq: Ndërsa shtypet tasti special, dritaret mund të zvarriten me butonin e majtë të miut dhe të ndryshohen madhësitë me butonin e djathtë të miut.

en: Draggable border width
sq: Gjerësia e kufirit të zvarritshëm

en: Narrower
sq: Më i ngushtë

en: Wider
sq: Më i gjerë

en: This adjusts the width of that portion of the window border used for resizing.
sq: Kjo rregullon gjerësinë e asaj pjese të kufirit të dritares që përdoret për ndryshimin e madhësisë.

en: Icons only
sq: Vetëm ikona

en: Thumbnails only
sq: Vetëm miniatura

en: Icons and thumbnails
sq: Ikona dhe miniatura

en: Icons and window preview
sq: Ikonat dhe pamje paraprake e dritares

en: Window preview (no icons)
sq: Pamja paraprake e dritares (pa ikona)

en: Coverflow (3D)
sq: Mbulim rrjedhjeje (3D)

en: Timeline (3D)
sq: Kronologjia (3D)

en: Alt-Tab switcher style
sq: Stili i ndërruesit Alt-Tab

en: Display the alt-tab switcher on the primary monitor instead of the active one
sq: Shfaq ndërruesin alt-tab në monitorin kryesor në vend të atij aktiv

en: Move minimized windows to the end of the alt-tab switcher
sq: Zhvendos dritaret e minimizuara në fund të ndërruesit alt-tab

en: Delay before displaying the alt-tab switcher
sq: Vonesa para shfaqjes së ndërruesit alt-tab

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all- workspaces->description
en: Show windows from all workspaces
sq: Shfaq dritaret nga të gjitha hapësirat e punës

en: Warp mouse pointer to the new focused window
sq: Shtrembëro treguesin e miut në dritaren e re të fokusuar

en: Maximize, instead of tile, when dragging a window to the top edge
sq: Maksimizoni, në vend të pllakës, kur zvarritni një dritare në skajin e sipërm

en: Manage workspace preferences
sq: Menaxho parapëlqimet e hapësirave të punës

en: workspace, osd, expo, monitor
sq: hapësirë ​​pune, osd, ekspozitë, monitor

en: Workspace Options
sq: Opsionet e Hapësirës së Punës

en: Enable workspace OSD
sq: Aktivizo OSD-në e hapësirës së punës

en: Allow cycling through workspaces
sq: Lejo rrotullimin mes hapësirave të punës

en: Only use workspaces on primary monitor (requires Cinnamon restart)
sq: Përdor hapësirat e punës vetëm në monitorin kryesor (nevojitet rinisja e Cinnamon)

en: Display Expo view as a grid
sq: Shfaq pamjen e Ekspozitës si një rrjetë

en: Single Click
sq: Një klikim i vetëm

en: Double Click
sq: Klikoni dy herë

en: Drag
sq: Zvarrit

en: Secondary Click
sq: Klikim i Dytë

en: _Text
sq: _Tekst

en: _Icons
sq: Ikona

en: _Both
sq: _Të dyja

en: _Vertical
sq: _Vertikale

en: Cinnamon just crashed
sq: Sapo me kanellë dhe prish.

en: Disable downloaded applets, desklets and extensions
sq: Çaktivizo aplikacionet, desktopet dhe zgjerimet e shkarkuara

en: You are currently running in fallback mode.
sq: Aktualisht je duke përdorur modalitetin rezervë.

en: If you suspect the source of the crash is a local extension, applet or desklet, you can disable downloaded add-ons using the checkbox below.
sq: Nëse dyshoni se burimi i rrëzimit është një zgjerim lokal, një program aplikacioni ose një desktop, mund të çaktivizoni shtesat e shkarkuara duke përdorur kutinë e kontrollit më poshtë.

en: Do you want to restart Cinnamon?
sq: Dëshironi të rinisni Cinnamon?

en: Version %s (%s)
sq: Versioni %s (%s)

en: Version %s
sq: Versioni %s

en: Updated on %s
sq: Përditësuar më %s

en: About %s
sq: Rreth %s

en: the type of the Spice
sq: lloji i erëzave

en: the UUID of the Spice
sq: UUID i Spice

en: Unable to locate %s %s
sq: Nuk mund të gjejë %s %s

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon menu
sq: Menuja kryesore Cinnamon

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->content-places->title
en: Places
sq: Vendet

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->overlay-key->description
en: Keyboard shortcut to open and close the menu
sq: Shkurtore tastiere për të hapur dhe mbyllur menunë

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->description
en: Use a custom icon and label
sq: Përdorni një ikonë dhe etiketë të personalizuar

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Icon
sq: Ikona

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->description
en: Icon size
sq: Madhësia e ikonës

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->description
en: Text
sq: Teskt

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->description
en: Categories icon size
sq: Madhësia e ikonës së kategorive

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->description
en: Applications icon size
sq: Madhësia e ikonës së aplikacioneve

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->description
en: Change categories on hover
sq: Ndrysho kategoritë ndërsa rri pezull mbi të

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->description
en: Enable autoscrolling in application list
sq: Aktivizo lëvizjen automatike në listën e aplikacioneve

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->description
en: Force the panel to be visible when opening the menu
sq: Detyro panelin të jetë i dukshëm kur hap menynë

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->tooltip
en: Opening the menu will also show the main panel (which may be auto-hidden).
sq: Hapja e menysë do të shfaqë edhe panelin kryesor (i cili mund të fshihet automatikisht).

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Open the menu when I move my mouse over it
sq: Hap menunë kur e lëviz miun mbi të

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->tooltip
en: Enable opening the menu when the mouse enters the applet
sq: Aktivizo hapjen e menysë kur miu hyn në aplet

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->description
en: Menu hover delay
sq: Vonesa e kalimit të menysë mbi mbajtësen e miut gjatë lëvizjes së menysë gjatë lëvizjes së miut mbi menynë.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->tooltip
en: Delay before the menu opens when hovered
sq: Vonesa para hapjes së menysë kur mbahet mbi të

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->description
en: Use menu animations
sq: Përdorni animacionet e menusë

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->tooltip
en: Allow the menu to animate on open and close
sq: Lejo që menyja të animohet gjatë hapjes dhe mbylljes

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->description
en: Open the menu editor
sq: Hap përpunuesin e menusë

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->tooltip
en: Press this button to customize your menu entries.
sq: Shtypni këtë buton për të personalizuar menunë

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->reset-menu-size- button->description
en: Restore the menu to its original size
sq: Rikthe menunë në madhësinë e saj origjinale

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->name
en: XApp Status Applet
sq: Apleti i Statusit XApp

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons for applications which use XAppStatusIcons
sq: Një aplikacion që përmban të gjitha ikonat e tabakasë së sistemit për aplikacionet që përdorin XAppStatusIcons

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to control sound and music
sq: Një programth Cinnamon për të kontrolluar zërin dhe muzikën

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->playerControl->description
en: Control Players
sq: Kontrolloni lojtarët

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->extendedPlayerControl->description
en: Show Loop and Shuffle controls
sq: Shfaq kontrollet Loop dhe Shuffle

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show menu
sq: Shfaq menynë

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the sound applet menu.
sq: Cakto tregon(et) e shijon për të shfaqur menynë e apletit të zërit.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->description
en: Always show input switch
sq: Shfaq gjithmonë çelësin e hyrjes

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->tooltip
en: Always show the 'Mute input' switch in the context menu.
sq: Shfaq gjithmonë çelësin 'Hesht hyrjen' në menynë e kontekstit.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showtrack->description
en: Show song information on the panel
sq: Shfaq informacione mbi këngën në panel

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->units
en: characters
sq: shkronja

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->description
en: Limit song information to
sq: Kufizo informacionet e këngës në

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute
sq: Aktivizo/çaktivizo zërin

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute output
sq: Aktivizo/çaktivizo daljen e heshtur

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute input
sq: Aktivizo/çaktivizo hyrjen e heshtur

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->description
en: Action on middle click
sq: Veprimi i klikimit të mesit

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->middleShiftClickAction->description
en: Action on shift+middle click
sq: Veprimi me Shift+klik të mesëm

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->horizontalScroll->description
en: Use horizontal scrolling to move between tracks
sq: Përdorni lëvizjen horizontale për të lëvizur midis gjurmëve

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showalbum->description
en: Show album art as icon
sq: Shfaqe kopertinën e albumit si ikonë

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->hideSystray->description
en: Hide system tray icons for compatible players
sq: Fshih ikonat e tabakasë së sistemit për lojtarët e pajtueshëm

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description
en: Tooltip
sq: Këshillë mjeti

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowVolume->description
en: Show volume in tooltip
sq: Shfaq vëllimin në këshillën e mjetit

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowPlayer->description
en: Show player in tooltip
sq: Shfaq lojtarin në këshillën e mjetit

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->tooltipShowArtistTitle->description
en: Show song artist and title in tooltip
sq: Shfaq artistin dhe titullin e këngës në këshillën e mjetit

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->name
en: System Tray
sq: Tabaka e sistemit

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons
sq: Një pjesë që përmban të gjitha ikonat e tabakasë së sistemit

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list with app grouping
sq: Lista kryesore e dritares Cinnamon me grupimin e aplikacioneve

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->thumbnailsPage->title schema.json->thumbnailsSection->title
en: Thumbnails
sq: Miniatura

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->contextMenuPage->title
en: Context Menu
sq: Menuja e kontekstit

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hotKeysSection->title
en: Hot Keys
sq: Tastet e shpejta

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->appButtonsSection->title
en: Application Buttons
sq: Butonat e Aplikacionit

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hoverPeekSection->title
en: Hover Peek
sq: Vështrim me rri pezull

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->group- apps->description
en: Group windows by application
sq: Gruponi dritaret sipas aplikacionit

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Mouse wheel scroll action
sq: Veprimi i lëvizjes së rrotës së miut

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Cycle apps
sq: Aplikacione për biçikletë

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Cycle windows
sq: Dritaret e biçikletave

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->description
en: Left click action
sq: Veprimi i klikimit me të majtën

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Toggle activation of last focused window
sq: Aktivizo/çaktivizo dritaren e fundit të fokusuar

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-
en: Middle click action
sq: Veprimi i klikimit në mes

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Launch new app instance
sq: Hap një instancë të re aplikacioni

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Close last focused window in group
sq: Mbyll dritaren e fundit të fokusuar në grup

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-display- settings->description
en: Show windows from other monitors
sq: Shfaq dritaret nga monitorët e tjerë

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-display- settings->options
en: Only from monitors without a window list
sq: Vetëm nga monitorët pa një listë dritaresh

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-display- settings->options
en: From all monitors
sq: Nga të gjithë monitorët

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->cycleMenusHotkey->description
en: Global hotkey for cycling through thumbnail menus
sq: Tasti global i shkurtimit për të kaluar nëpër menutë e miniaturave

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- hotkey->description
en: Global hotkey to show the order of apps
sq: Tasti global për të treguar rendin e aplikacioneve

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->description
en: Duration of the apps order display on hotkey press
sq: Kohëzgjatja e shfaqjes së renditjes së aplikacioneve kur shtypni tastin e shpejtë

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->super-num- hotkeys->description
en: Enable Super+<number> shortcut to switch/open apps
sq: Aktivizo shkurtoren Super+<number> për të ndërruar/hapur aplikacionet

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->description
en: Button label
sq: Etiketa e butonit

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Application name
sq: Emri i aplikacionit

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title
sq: Titulli i dritares

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title (only for the focused window)
sq: Titulli i dritares (vetëm për dritaren e fokusuar)

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->description
en: Launcher animation
sq: Animacioni i nisësit

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-app-button- dragging->description
en: Enable app button dragging
sq: Aktivizo zvarritjen e butonave të aplikacionit

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail-scroll- behavior->description
en: Cycle windows on mouse wheel scroll
sq: Cikli i dritareve gjatë lëvizjes së rrotës së miut

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- thumbnails->description
en: Show thumbnails
sq: Shfaq miniaturat

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->animate- thumbnails->description
en: Animate thumbnails
sq: Animo miniaturat

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->vertical- thumbnails->description
en: Enable vertical thumbnails
sq: Aktivizo miniaturat vertikale

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->sort- thumbnails->description
en: Sort thumbnails according to the last focused windows
sq: Rendit miniaturat sipas dritareve të fokusuara së fundmi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->highlight-last- focused-thumbnail->description
en: Highlight the thumbnail of the last focused window
sq: Theksoni miniaturën e dritares së fundit të fokusuar

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->onclick- thumbnails->description
en: Click to show thumbnails
sq: Kliko për të shfaqur miniaturat

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->description
en: Delay before showing thumbnails
sq: Vonesa para shfaqjes së miniaturave

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->description
en: Thumbnail size
sq: Madhësia e miniaturave

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Largest
sq: Më i madhi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-hover- peek->description
en: Show the window when hovering its thumbnail
sq: Shfaq dritaren kur qëndron pezull mbi miniaturën e saj

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->description
en: Window fade-in time
sq: Koha e zbehjes së dritares

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- out->description
en: Window fade-out time
sq: Koha e zbehjes së dritares

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->units
en: percent
sq: përqind

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description
en: Window opacity
sq: Opaciteti i dritares

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- recent->description
en: Show recent items
sq: Shfaq artikujt e fundit

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->autostart-menu- item->description
en: Show autostart option
sq: Shfaq opsionin e nisjes automatike

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->description
en: Apply the monitor move option to all windows
sq: Zbatoni opsionin e zhvendosjes së monitorit në të gjitha dritaret

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->tooltip
en: When clicking "Move to monitor" in the context menu, this option will move all of an app's windows instead of just the last focused window from the app.
sq: Kur klikoni "Zhvendos te monitori" në menynë e kontekstit, ky opsion do të zhvendosë të gjitha dritaret e një aplikacioni në vend të vetëm dritares së fundit të fokusuar nga aplikacioni.

note: network@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Network manager applet
sq: Apleti i menaxherit të rrjetit

note: network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the network applet menu.
sq: Cakto kombinimin(et) e tasteve për të shfaqur menynë e aplikacionit të rrjetit.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Workspace switcher
sq: Ndërruesi i hapësirës së punës

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Select the workspace from the panel
sq: Zgjidhni hapësirën e punës nga paneli

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->description
en: Type of display
sq: Lloji i ekranit

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->tooltip
en: Note that the visual representation will only work if your panel is large enough to display it properly, otherwise the simple style will be used.
sq: Vini re se përfaqësimi vizual do të funksionojë vetëm nëse paneli juaj është mjaftueshëm i madh për ta shfaqur atë siç duhet, përndryshe do të përdoret stili i thjeshtë.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: A visual representation of the workspaces
sq: Një përfaqësim vizual të hapësirave të punës

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: Simple buttons
sq: Butona të thjeshtë

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->description
en: Scroll wheel behavior
sq: Sjellja e rrotës së lëvizjes

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->tooltip
en: Reverse or disable the direction of the scroll in the workspace list.
sq: Kthejeni ose çaktivizoni drejtimin e lëvizjes në listën e hapësirës së punës.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Reversed
sq: E përmbysur

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Minimize all windows
sq: Minimizo të gjitha dritaret

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at- desktop->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->description
en: Peek at the desktop on hover
sq: Shikoni desktopin ndërsa mbani pezull

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip
en: Peek at the desktop when hovering the applet
sq: Shikoni shpejt desktopin kur mbani pezull mbi applet

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description
en: Blur effect
sq: Efekti i turbullimit

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip
en: Blur windows when peeking at the desktop
sq: Turbullo dritaret kur shikon në desktop

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description
en: Hover delay
sq: Vonesa e mbajtjes së miut

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip
en: Delay before Peek shows desktop
sq: Vonesa përpara se Peek të shfaqë desktopin

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip
en: Change the opacity of windows when peeking at the desktop
sq: Ndryshoni tejdukshmërinë e dritareve kur shikoni desktopin

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access your favorite files
sq: Qasuni në skedarët tuaj të preferuar

note: favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->show-full-uri->description
en: Display full paths in the list
sq: Shfaq shtigjet e plota në listë

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Control the trash from the panel
sq: Kontrolloni koshin nga paneli

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings Applet
sq: Appleti i Cilësimeve

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon Settings
sq: Parametrat e Cinnamon

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access removable drives
sq: Qasje në disqet e lëvizshme

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access the documents you recently opened
sq: Qasuni dokumenteve që keni hapur së fundmi

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Corner bar
sq: Bar këndor

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A bar designed to be placed in the corner, used to show the desktop, desklets, the workspace selector or the window selector.
sq: Një shirit i projektuar për t'u vendosur në cep, i përdorur për të treguar desktopin, tavolinat e punës, përzgjedhësin e hapësirës së punës ose përzgjedhësin e dritares.

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->description
en: Click action
sq: Veprim klikimi

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click- action->description
en: Shift + click action
sq: Veprimi Shift + klikim

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->description
en: Shift + middle click action
sq: Shift + veprim klikimi me mes

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces
sq: Ndërro hapësirat e punës

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces (reversed)
sq: Ndërro hapësirat e punës (e kundërt)

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Window list
sq: Lista e dritareve

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list
sq: Lista kryesore e dritareve të Cinnamon

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-alerts->description
en: Show an alert in the window list when a window from another workspace requires attention
sq: Shfaq një paralajmërim në listën e dritareve kur një dritare nga një hapësirë pune tjetër kërkon vëmendje

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- scrolling->description
en: Enable mouse-wheel scrolling in the window list
sq: Aktivizo lëvizjen me rrotën e miut në listën e dritareve

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->reverse- scrolling->description
en: Reverse the direction of mouse-wheel scrolling in the window list
sq: Kthejeni drejtimin e lëvizjes së rrotës së miut në listën e dritareve

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- minimize->description
en: Left click to minimize window
sq: Klikoni me të majtën për të minimizuar dritaren

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- close->description
en: Middle click to close window
sq: Klikim të mesit për të mbyllur dritaren

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-show- label->description
en: Show window names in the panel
sq: Shfaq emrat e dritareve në panel

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->description
en: Window button width in the panel
sq: Gjerësia e butonit të dritares në panel

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->buttons-use-entire- space->description
en: Window buttons can have different sizes and use the entire space available
sq: Butonat e dritareve mund të kenë përmasa të ndryshme dhe të përdorin të gjithë hapësirën e disponueshme

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->description
en: Choose what to show when hovering over a window button
sq: Zgjidhni çfarë të shfaqet kur kaloni kursorin mbi një buton dritareje

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Title
sq: Titulli

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Thumbnail
sq: Miniaturë

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview-show- label->description
en: Show title above thumbnail
sq: Shfaq titullin sipër miniaturës

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Spacer
sq: Ndarës

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Add some space between your other applets
sq: Shtoni pak hapësirë ndërmjet programtheve tuaj

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Amount of space in pixels
sq: Sasia e hapësirës në piksel

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->tooltip
en: Adjust this to increase or decrease the width of this spacer
sq: Rregulloje për të rritur ose ulur gjarësinë e këtij ndarës

note: scale@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Scale view
sq: Klikoni ose vendosni kursorin për të aktivizuar pamjen e shkallës për të vendosur kursorin për të aktivizuar pamjen e shkallës.

note: scale@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate scale on hover
sq: Aktivizo shkallën kur rri pezull

note: printers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Manage print jobs
sq: Menaxho punët e printimit

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->description
en: Show printer icon
sq: Shfaq ikonën e printerit

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: Always
sq: Gjithmonë

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printers exist
sq: Kur ekzistojnë printerët

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printing
sq: Kur printoni

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->tooltip
en: Choose when to show the printer icon in the panel
sq: Zgjidhni kur të shfaqet ikona e printerit në panel

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings API Demo
sq: Demo e API-t të Cilësimeve

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A sample applet for demonstrating the capabilities and usage of the applet and desklet settings API
sq: Një shembull i një aplikacioni për të demonstruar aftësitë dhe përdorimin e API-t të cilësimeve të aplikacionit dhe desktopit

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page1->title
en: Visible settings
sq: Cilësimet e dukshme

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page2->title
en: Choosers
sq: Zgjedhësit

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page3->title settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section5->title
en: Command settings
sq: Cilësimet e komandës

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page4->title
en: Editable list settings
sq: Cilësimet e listës së modifikueshme

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page5->title
en: Dependencies
sq: Varësitë

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section0->title
en: Info
sq: Informacion

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->title
en: File choosers
sq: Zgjedhësit e skedarëve

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->title
en: Menu settings
sq: Cilësimet e menysë

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section6->title
en: Other choosers
sq: Zgjedhës të tjerë

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section7->title
en: My list
sq: Lista ime

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section8->title
en: Show dependencies section
sq: Shfaq seksionin e varësive

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section9->title
en: Dependencies section
sq: Seksioni i varësive

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->label- info->description
en: Play with these widgets and see the automatic reaction in the panel applet.
    
    This is a label, and the content can't be modified nor accessed. You may want to use a label to show additional hints or instructions, for example.
sq: Luaj me këto vegla dhe shiko reagimin automatik në aplikacionin e panelit. 
    
    Kjo është një etiketë dhe përmbajtja nuk mund të modifikohet dhe as të aksesohet. Mund të dëshirosh të përdorësh një etiketë për të treguar këshilla ose udhëzime shtesë, për shembull.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->description
en: The icon to use in the panel
sq: Ikona që do të përdoret në panel

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->tooltip
en: Select an icon file, or you can type an icon name into the entry box
sq: Zgjidhni një skedar ikonë, ose mund të shkruani emrin e një ikona në fushën e shkrimit

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->description
en: The background color for the applet
sq: Ngjyra e sfondit për appletin

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->tooltip
en: Click the button to select a new background color for this applet
sq: Klikoni këtë buton për të zgjedhur një ngjyrë sfondi të re për këtë programth

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->description
en: Applet width in the panel
sq: Gjerësia e apletit në panel

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->tooltip
en: Increase or decrease this spinner value to make the applet wider or narrower in the panel
sq: Rrit ose ul këtë vlerë të rrotulluesit për ta bërë aplikacionin më të gjerë ose më të ngushtë në panel.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->description
en: Please pick an option
sq: Ju lutem zgjidhni një opsion

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: First Choice
sq: Zgjedhja e parë

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Second Choice
sq: Zgjedhja e dytë

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Third Choice
sq: Zgjedhja e tretë

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Fourth Choice
sq: Zgjedhja e katërt

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->tooltip
en: A combo selection can select between int, boolean, float, and string values
sq: Një përzgjedhje kombinuese mund të zgjedhë midis vlerave int, boolean, float dhe string.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale- demo->description
en: Here is a demonstration of bidirectional control
sq: Ja një demonstrim i kontrollit dypalësh

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale-demo->tooltip
en: If you adjust this scale, it updates in the applet.  If you adjust the scale in the applet, it updates here
sq: Nëse rregulloni këtë shkallë, ajo do të përditësohet në këtë programth.  Nëse rregulloni shkallën në programthin, ajo përditësohet këtu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->description
en: Check this to use a custom label
sq: Kontrolloni këtë për të përdorur një etiketë të personalizuar

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->tooltip
en: Checking this box allows you to set a custom label in the field below - this demonstrates setting dependencies
sq: Kontrollimi i kësaj kutie ju lejon të vendosni një etiketë të personalizuar në fushën më poshtë - kjo tregon vendosjen e varësive

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- label->description
en: Custom Applet Label
sq: Etiketë e personalizuar e Applet-it

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-label->tooltip
en: Set your custom label here.  This field is unavailable unless the switch above is enabled
sq: Vendos etiketën tënde të personalizuar këtu. Kjo fushë nuk është e disponueshme nëse çelësi më sipër nuk është i aktivizuar.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo- button->description
en: Don't Press This Button!!!
sq: Mos e shtypni këtë buton!!!

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo-button->tooltip
en: Pressing this button activates a callback method in the applet - go ahead, press it.
sq: Shtypja e këtij butoni aktivizon një metodë rikthimi në aplet - vazhdoni, shtypeni.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->signal- test->description
en: This is a test widget for individual key signal firing
sq: Ky është një dëshmi për aktivizimin e sinjaleve individuale të tastit

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->keybinding- test->description
en: Set the keybinding here to activate an action
sq: Vendos këtu vendosin e shijuar për të aktivizuar një veprim

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->file- select->description
en: Choose a file
sq: Zgjidh një skedar

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->directory- select->description
en: Choose a directory
sq: Zgjidhni një drejtor

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->sound- select->description
en: Choose a sound
sq: Zgjidh një tingull

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->font- select->description
en: Choose a font
sq: Zgjidh një font

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->description
en: You can type paragraphs and lists here
sq: Mund të shkruani paragrafë dhe lista këtu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->tooltip
en: This setting type is useful for multi-line lists, and text that is too long to fit in an entry widget.
    You can manually set the height of the text view with the 'height' property. This one is set to 150. Default is 200.
sq: Ky lloj cilësimi është i dobishëm për listat me shumë rreshta dhe tekstin që është shumë i gjatë për t'u futur në një vegël hyrjeje. 
    Mund ta caktoni manualisht lartësinë e pamjes së tekstit me vetinë 'height'. Kjo është vendosur në 150. Vlera parazgjedhur është 200.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->date- select->description
en: Choose a Date
sq: Zgjidh një datë

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->time- select->description
en: Choose a Time
sq: Zgjidh një Kohë

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->description
en: Custom tree widget
sq: Widget i pemës së personalizuar

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Resident
sq: Banor

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Address
sq: Adresa

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Id number
sq: Numri i identifikimit

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Shortcut key
sq: Tasti i shkurtores

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: File Path
sq: Shtegu i skedarit

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->description
en: Show the dependencies section
sq: Shfaq seksionin e varësive

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->tooltip
en: Checking this box shows the Dependencies section below. Unchecking hides it.
sq: Nëse zgjidhni këtë kuti, shfaqet seksioni i Varësive më poshtë. Nëse nuk zgjidhni, kjo do të fshihet.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->deps-info->description
en: You can see this section because the switch above is on. Try switching it off and see what happens.
sq: Mund ta shihni këtë seksion sepse çelësi më sipër është i ndezur. Provoni ta fikni dhe shikoni se çfarë ndodh.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->description
en: Show info
sq: Shfaq informacionin

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #1
sq: Shfaq informacionin #1

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #2
sq: Shfaq informacionin #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Don't show info #1 or #2
sq: Mos shfaq informacionin #1 ose #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info1->description
en: Info #1: You are seeing this info because the first option is selected in the combo box above. Try selecting different options to see different information.
sq: Informacioni #1: Po e shihni këtë informacion sepse opsioni i parë është zgjedhur në kutinë kombinuese më sipër. Provoni të zgjidhni opsione të ndryshme për të parë informacione të ndryshme.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info2->description
en: Info #2: You are seeing different text now because you selected the second option in the combo box above.
sq: Informacion #2: Tani po shihni tekst të ndryshëm sepse zgjodhët opsionin e dytë në kutinë kombinuese më sipër.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin->description
en: Number value
sq: Vlera e numrit

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info1->description
en: The value of the spinner above is less than 5
sq: Vlera e rrotulluesit më sipër është më pak se 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info2->description
en: The value of the spinner above is greater than or equal to 5
sq: Vlera e rrotulluesit më sipër është më e madhe ose e barabartë me 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- widget->description
en: Try out this custom widget!
sq: Provojeni këtë vegël të personalizuar!

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Expo view
sq: Klikoni ose vendosni kursorin për të aktivizuar pamjen Expo për të aktivizuar pamjen Expo.

note: expo@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate expo on hover
sq: Aktivizo ekspozitën kur vendos miun mbi të

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Slideshow Controls
sq: Kontrollet e shfaqjes së diapozitivave

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Basic controls for the Cinnamon slideshow
sq: Kontrollet bazë për shfaqjen e diapozitivave Cinnamon

note: user@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet to access your account details, switch users and quickly logout or power off the computer
sq: Një aplikacion për të aksesuar të dhënat e llogarisë suaj, për të ndërruar përdoruesit dhe për të dalë shpejt nga kompjuteri ose për ta fikur atë.

note: user@cinnamon.org->metadata.json->name
en: User Applet
sq: Programthi i përdoruesit

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-name->description
en: Display user name on panel
sq: Shfaq emrin e përdoruesit në panel

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-image->description
en: Display the user image on the panel
sq: Shfaq imazhin e përdoruesit në panel

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Launch applications from the panel
sq: Nis programe nga paneli

note: panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->allow- dragging->description
en: Allow dragging of launchers
sq: Lejo zvarritjen e lëshuesve

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click to display and manage system notifications
sq: Klikoni për të shfaqur dhe menaxhuar njoftimet e sistemit

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->description
en: Ignore transient notifications
sq: Injoroni njoftimet kalimtare

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->tooltip
en: Check this to ignore transient notifications.
sq: Kontrolloni këtë për të injoruar njoftimet kalimtare.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showEmptyTray->description
en: Show empty tray
sq: Shfaq tabaka bosh

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->showEmptyTray->tooltip
en: Check this to show the tray even when there are no new notifications.
sq: Kontrolloni këtë për të shfaqur tabaka edhe kur nuk ka njoftime të reja.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showNotificationCount->description
en: Show the number of notifications
sq: Shfaq numrin e njoftimeve

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show notifications
sq: Shfaq njoftimet

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the notification popup menu.
sq: Cakto tregon(et) e shijon për të shfaqur menynë kërcyese të njoftimeve.

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->tooltip
en: Set keybinding(s) to clear all notifications.
sq: Cakto tregon(et) e shijon për të fshirë të gjitha njoftimet.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemSettings->description inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemNotificationSettings->description
en: Open notification settings
sq: Hap cilësimet e njoftimeve

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Inhibit Applet
sq: Frenon Applet-in

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->description
en: This applet is used to disable notifications and power management (including the screensaver and the session from going idle)
sq: Ky aplikacion përdoret për të çaktivizuar njoftimet dhe menaxhimin e energjisë (duke përfshirë ruajtësin e ekranit dhe seancën që të mos kalojë në gjendje pune)

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->description
en: Inhibit power management
sq: Pengon menaxhimin e energjisë

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit power management.
sq: Cakto kombinimin(et) e tasteve për të penguar menaxhimin e energjisë.

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->description
en: Inhibit notifications
sq: Ndaloni njoftimet

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit notifications.
sq: Cakto tregon(et) e shijon për të bllokuar njoftimet.

note: inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemPowerSettings->description
en: Open power settings
sq: Hap cilësimet e energjisë

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: On-Screen keyboard
sq: Tastiera mbi ekran

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to launch the on-screen keyboard
sq: Një programth Cinnamon për të nisur tastierën në ekran

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Calendar
sq: Kalendari

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: The Cinnamon calendar applet
sq: Apleti i kalendarit Cinnamon

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->description
en: Show calendar events
sq: Shfaq ngjarjet e kalendarit

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->tooltip
en: Check this to display events in the calendar.
sq: Kontrolloni këtë për të shfaqur ngjarjet në kalendar.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->description
en: Show week numbers in calendar
sq: Shfaq numrat e javës në kalendar

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->tooltip
en: Check this to show week numbers in the calendar.
sq: Zgjedh këtë për t'i shfaqur numrat e javëve në kalendar.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description
en: Use a custom date format
sq: Përdor një format të personalizuar për datën

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the date in the calendar applet.
sq: Kontrolloni këtë për të përcaktuar një format të personalizuar për datën në apletin e kalendarit.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->description
en: Date format
sq: Formati i datës

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->tooltip clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->tooltip
en: Set your custom format here.
sq: Vendosni këtu formatin tuaj të personalizuar.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip- format->description
en: Date format for tooltip
sq: Formati i datës për këshillën e mjetit

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip-format->tooltip
en: Set your custom tooltip format here.
sq: Vendosni formatin tuaj të personalizuar të këshillës së veglës këtu.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->tooltip
en: Click this button to know more about the syntax for date formats.
sq: Klikoni këtë buton për të ditur më shumë rreth sintaksës së formateve të datës.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show calendar
sq: Shfaq kalendarin

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the calendar.
sq: Cakto kombinimin(et) e tasteve për të shfaqur kalendarin.

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->description
en: XRandR monitor control applet
sq: Apleti i kontrollit të monitorit XRandR

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
sq: Paraqitja e tastierës

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Accessibility applet
sq: Apleti i aksesueshmërisë

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Windows Quick List
sq: Lista e Shpejtë e Windows

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Quickly access windows from all workspaces
sq: Qasje e shpejtë në dritare nga të gjitha hapësirat e punës

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Separator
sq: Ndarës

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A separator icon which can be added multiple times
sq: Një ikonë ndarëse e cila mund të shtohet shumë herë

note: power@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Power Manager
sq: Menaxheri i energjisë

note: power@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon power management applet
sq: Apleti i menaxhimit të energjisë Cinnamon

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage
sq: Shfaq përqindjen

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show time remaining
sq: Shfaq kohën e mbetur

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage and time remaining
sq: Shfaq përqindjen dhe kohën e mbetur

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Hide label
sq: Fshih etiketën

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->description
en: Always show all batteries
sq: Trego gjithmonë të gjitha bateritë

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->tooltip
en: Check this to always show multiple batteries in the panel, regardless of whether one of them is marked primary.
sq: Kontrolloni këtë për të shfaqur gjithmonë bateri të shumta në panel, pavarësisht nëse njëra prej tyre është shënuar si kryesore.

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Digital photo frame
sq: Kornizë fotografike dixhitale

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A digital photo frame desklet
sq: Një tavolinë me fotografike dixhitale

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->directory->description
en: Folder
sq: Dosje

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->description
en: Height
sq: Lartësia

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Width
sq: Gjerësia

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->description
en: Fade delay
sq: Vonesa e zbehjes

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->description
en: Special effect
sq: Efekt special

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
sq: Bardh e zi

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Launcher desklet
sq: Desklet nisës

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that launches a program
sq: Një desklet që nis një program

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Clock desklet
sq: Ora e tavolinës

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that displays the time
sq: Një desklet që shfaq kohën

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->description
en: Text color
sq: Ngjyra e tekstit

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->tooltip
en: Click the button to select a new text color
sq: Klikoni butonin për të përzgjedhur një ngjyrë të re për tekstin

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the time in the clock desklet.
sq: Kontrolloni këtë për të përcaktuar një format të personalizuar për kohën në tavolinën e orës.
