linuxmint - en to ts translation catalogue (133 entries)

en: Unknown
ts: Tiviwiki

en: Failed to launch '%s'
ts: Tsandzeka ku sungula '%s'

en: File System
ts: Sisiteme ya tifayili

en: Search
ts: Lava

en: Cancel
ts: Tshika

en: Add
ts: Engetela

en: Remove
ts: Susa

en: Close
ts: Pfala

en: Copy
ts: Kopa

en: Paste
ts: Damarheta

en: Edit
ts: Hlela

en: Execution of '%s' failed:
ts: Ku endliweni ka '%s' ku hlulekile:

en: Sound Settings
ts: Vululamisi bya mpfumawulo

en: Show Text
ts: Komba ndzima

en: Hide Text
ts: Tumbeta ndzima

en: System Information
ts: Voxokoxoko bya sisiteme

en: No
ts: Ee

en: Yes
ts: Ina

en: OK
ts: Hi swona

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
ts: Xilawula Netiweke

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
ts: Vululamisi bya phanele

en: Applets
ts: Tiphurogireme-ntsongo

en: Restart Cinnamon
ts: Sungula Cinnamon nakambe

en: Restore all settings to default
ts: Vuyisela vululamisi eka ntolovelo

en: Retry
ts: Ringeta nakambe

en: Restore
ts: Vuyisela

en: Minimize
ts: Ntsongahata

en: Maximize
ts: Kurisa

en: Move to left workspace
ts: Yisa eka vutirheli bya le ximatsini

en: Move to right workspace
ts: Yisa eka vutirheli bya le xineneni

en: Visible on all workspaces
ts: Vonakala eka vutirheli hinkwabyo

en: Only on this workspace
ts: Komba vutirheli lebyi tsena

en: Unmaximize
ts: Sula ntsongahato

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
ts: Mfikelelo

en: Zoom
ts: Tshunelela

en: Screen Keyboard
ts: Khibodo yale xikirini

en: Sticky Keys
ts: Swo tlhava leswi nga khomelela ngopfu

en: Slow Keys
ts: Swo tlhava leswo nonoka

en: Bounce Keys
ts: Swo tlhava leswo tlula-tlula

en: Mouse Keys
ts: Swo tlhava wa xikondlwana

en: Universal Access Settings
ts: Vululamisi bya mfikelelo hi hinkwavo

en: High Contrast
ts: Tshikelelo wa lehenhla

en: Large Text
ts: Ndzima leyi kulu

en: Date and Time Settings
ts: Vululamisi bya nkarhi na siku

en: Show Keyboard Layout
ts: Komba matshamelo ya khibodo

en: Show Character Table
ts: Komba nongonoko wa maletere

en: Remove from favorites
ts: Susa eka swo rhandzeka

en: Add to favorites
ts: Engetela eka swo rhandzeka

en: Add to panel
ts: Engetela eka phanele

en: Add to desktop
ts: Engetela eka deskithopu

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->name menu@cinnamon.org->settings-schema.json->behavior-menu->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Menu
ts: Menyu

en: All Applications
ts: Tiphurogireme hinkwato

en: Lock the screen
ts: Khiya xikirini

en: Leave the session
ts: Suka eka sexini

en: <unknown>
ts: <tiviwiki>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
ts: timiwile

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
ts: hava vufambisi

en: disconnecting...
ts: eku suleni ka vutihlanganisi...

en: connecting...
ts: eku tihlanganiseni...

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
ts: vutiyisekisi bya laveka

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
ts: firmware ya xota

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
ts: khebulu yi susiwile

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
ts: nga kona

en: connection failed
ts: vutihlanganisi byi hlulekile

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
ts: Tihlanganise (xihundla)

en: Auto Ethernet
ts: Ethernet hi wexe

en: Auto broadband
ts: Broadbrand hi wexe

en: Auto dial-up
ts: Dial-up hi wexe

note: Translators: this the automatic wireless connection name (including the network name)
en: Auto %s
ts: %s hi wexe

en: Auto bluetooth
ts: Vutihlanganisi bya bluetooth hi wexe

en: Auto wireless
ts: Vutihlanganisi byo hava ntambhu hi wexe

en: Enable networking
ts: Pfulela vutihlanganisi

en: Wired
ts: Bohiwile

en: Wireless
ts: Hava ntambhu

en: VPN Connections
ts: Vutihlanganisi bya VPN

en: Network Settings
ts: Vululamisi bya netiweke

en: Connection failed
ts: Vutihlanganisi byi hlulekile

en: Activation of network connection failed
ts: Ku tlhontlhiwa ka vutihlanganisi bya netiweke byi hlulekile

en: Networking is disabled
ts: Vutihlanganisi byi timiwile

en: No connection
ts: Ku hava vuhlanganisi

en: Connecting to the cellular network...
ts: Eku tihlanganiseni na netiweke ya selula...

en: Connecting to the wireless network...
ts: Eku tihlanganiseni na netiweke yo hava ntambhu...

en: Connecting to the wired network...
ts: Eku tihlanganiseni na netiweke yo bohiwa...

en: Connecting to the VPN...
ts: Ku tihlanganiseni na VPN...

en: Connecting to the network...
ts: Eku tihlanganiseni na netiweke...

en: Connected to the wireless network
ts: Tihlanganise na netiweke yo hava ntambhu

en: Wireless connection
ts: Vuhlanganisi byo hava ntambhu

en: Connected to the wired network
ts: Tihlanganise na netiweke ya ntambhu

en: Connected to the cellular network
ts: Tihlanganise na netiweke ya selula

en: Connected to the VPN
ts: Tihlanganise na VPN

en: Connected to the network
ts: Tihlanganise na netiweke

en: Launch
ts: Sungula

en: Laptop battery
ts: Betiri ya laptop

en: Monitor
ts: Monithara

en: Mouse
ts: Xikondlwana

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
ts: Khibodo

en: Cell phone
ts: Selifoni

en: Media player
ts: Xitlanga mpfumawulo

en: Computer
ts: Khomphyuta

en: Power Settings
ts: Vululamisi bya ndzilo

en: hour | hours
ts[0]: awara
ts[1]: tiawara

en: minute | minutes
ts[0]: minete
ts[1]: timinete

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
ts: Tidokhumente ta sweswi nyana

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
ts: Switirho leswi susekaka

en: Open file manager
ts: Pfula xilawula tifayili

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
ts: Xikalo

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
ts: Vululamisi

en: Playing
ts: Eku tlangeni

en: Paused
ts: Eku yimeninyana

en: Stopped
ts: Yimisiwile

en: Volume
ts: Vholumo

en: Unknown Artist
ts: Muyimbeleri loyi nga tivekiki

en: Unknown Album
ts: Alibamu leyi nga tivekiki

en: Unknown Title
ts: Nhlokomhaka leyi nga tivekiki

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
ts: Hakunene u lava ku sula swilo hinkwaswo ku suka etaleni?

en: This operation cannot be undone.
ts: Xiendlo lexi a xi endleki endzaku.

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
ts: Tala

en: Empty Trash
ts: Basisa tala

en: Open Trash
ts: Pfula tala

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinf
en: Display
ts: Nkombiso

en: Configure display settings...
ts: Lulamisa vululamisi bya nkombiso...

en: Administrator
ts: Mulawuri

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
ts: Vito

en: Open
ts: Pfula

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
ts: Komba deskithopu

en: Lock screen
ts: Khiya xikirini

en: Eject
ts: Humesa

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
ts: Timiwile

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->behavior-panel->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->appearance-panel->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title
en: Panel
ts: Phenele

en: Empty
ts: Halata

en: Themes
ts: Nkongomelo

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->content-places->title
en: Places
ts: Tindhawu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Icon
ts: Ayikhoni
