linuxmint - en to vi translation catalogue (1867 entries)

en: Unknown
vi: Không xác định

en: Failed to launch '%s'
vi: Khởi chạy '%s' thất bại

en: Passwords do not match
vi: Mật khẩu không khớp

en: Password cannot be blank
vi: Mật khẩu không được để trống

en: Authentication dialog was dismissed by the user
vi: Hộp thoại xác thực đã bị người dùng bỏ qua

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-home->description
en: Home
vi: Phím Home

en: File System
vi: Tập tin hệ thống

en: Search
vi: Tìm kiếm

en: Print version
vi: Phiên bản in

en: Choose a Layout
vi: Chọn bố cục

en: Preview
vi: Xem trước

en: Cancel
vi: Hủy

en: Add
vi: Thêm

en: Type to search layouts
vi: Nhập để tìm kiếm bố cục

en: Include less-common layouts
vi: Bao gồm các bố cục ít phổ biến hơn

en: Enabled layouts
vi: Đã bật bố cục

en: Remove
vi: Loại bỏ

en: View layout
vi: Xem bố cục

en: Configure
vi: Cấu hình

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->appearance->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
vi: Diện mạo

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
vi: Màu sắc

en: In mixed mode most applications are light. Some desktop elements are dark to create contrast.
vi: Trong chế độ hỗn hợp, hầu hết các ứng dụng đều có giao diện sáng. Một số thành phần trên màn hình chính sẽ có màu tối để tạo độ tương phản.

en: Mixed
vi: Hỗn hợp

en: Dark
vi: Tối

en: Light
vi: Sáng

en: Advanced settings...
vi: Cài đặt nâng cao...

en: Style
vi: Kiểu

en: Launcher Properties
vi: Thuộc tính của bộ khởi chạy

en: Name:
vi: Tên:

en: Command:
vi: Lệnh:

en: Comment:
vi: Ghi chú:

en: Browse
vi: Tìm duyệt

en: Launch in Terminal?
vi: Mở trong Trình dòng lệnh?

en: Use dedicated GPU if available
vi: Sử dụng GPU chuyên dụng nếu có

en: Directory Properties
vi: Thuộc tính thư mục

en: Main Menu
vi: Menu Chính

en: Restore System Configuration
vi: Phục hồi Cấu hình Hệ thống

en: Restore the default menu layout
vi: Khôi phục bố cục menu mặc định

en: Close
vi: Đóng

en: _New Menu
vi: _Menu Mới

en: Ne_w Item
vi: Mục _Mới

en: Cut
vi: Cắt

en: Copy
vi: Chép

en: Paste
vi: Dán

en: Delete
vi: Xóa

en: Properties
vi: Thuộc tính

en: Edit Desktop File
vi: Chỉnh sửa Tập tin Màn hình chính

en: Edit
vi: Chỉnh sửa

en: Add/Edit Launcher
vi: Thêm/Chỉnh sửa phần khởi động

en: Type:
vi: Loại:

en: Title:
vi: Tiêu đề:

en: Program:
vi: Chương trình:

en: Icon Name
vi: Tên icon

en: Application
vi: Ứng dụng

en: Custom Application
vi: Ứng dụng tùy chọn

en: Execution of '%s' failed:
vi: Thực thi '%s' thất bại:

en: Caps Lock On
vi: Đã bật Caps Lock

en: Caps Lock Off
vi: Đã tắt Caps Lock

en: Number Lock On
vi: Đã bật Khóa Phím số

en: Number Lock Off
vi: Đã tắt Khóa Phím số

en: Are you sure you want to remove '%s'?
vi: Bạn có chắc bạn muốn loại bỏ '%s'?

en: Remove '%s'
vi: Loại bỏ '%s'

en: About...
vi: Giới thiệu...

en: Configure...
vi: Cấu hình...

en: This applet does not support panels of that type. This can cause visual glitches in the panel. Would you like to continue using it anyway, remove it from the panel, or try to move it to a different panel?
vi: Applet này không hỗ trợ loại panel này. Việc này có thể gây lỗi hiển thị. Bạn có muốn tiếp tục sử dụng, gỡ nó khỏi panel hoặc chuyển nó sang một panel khác?

en: Leave it
vi: Giữ nguyên

en: Remove it
vi: Xóa bỏ

en: Move to another panel
vi: Chuyển đến bảng panel khác

en: A suitable panel could not be found. The applet has been removed instead.
vi: Applet đã bị xóa vì không thể tìm thấy bảng panel thích hợp.

en: Certain applets do not allow multiple instances or were at their max number of instances so were not copied
vi: Một số applet không cho khởi chạy nhiều bản sao chương trình hoặc đã đạt đến ngưỡng tối đa nên không thể sao chép.

en: Select Audio Device
vi: Chọn thiết bị âm thanh

en: Sound Settings
vi: Cài đặt Âm thanh

en: Headphones
vi: Tai nghe

en: Headset
vi: Tai nghe

en: Microphone
vi: Micrô

en: Show Text
vi: Hiện văn bản

en: Hide Text
vi: Ẩn Văn bản

en: Caps lock is on
vi: Phím Caps lock đang bật

note: Translators: %s is an application name
en: %s is not responding
vi: %s hiện không phản hồi

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the app to quit entirely.
vi: Bạn có thể chọn chờ một lúc cho ứng dụng tiếp tục chạy hoặc buộc đóng hoàn toàn.

en: Wait
vi: Chờ

en: Force Quit
vi: Buộc Thoát

en: Remove this desklet
vi: Loại bỏ desklet này

en: Some applications are busy or have unsaved work.
vi: Một số ứng dụng đang bận hoặc có dữ liệu chưa được lưu lại.

en: Switch User
vi: Chuyển Người dùng

en: Log Out
vi: Đăng Xuất

en: Suspend
vi: Ngưng

en: Hibernate
vi: Ngủ đông

en: Restart
vi: Khởi động lại

en: Shut Down
vi: Tắt máy

en: You will be logged out in %d second. | You will be logged out in %d seconds.
vi[0]: Bạn sẽ đăng xuất sau %d giây.

en: The computer will shut down in %d second. | The computer will shut down in %d seconds.
vi[0]: Máy tính sẽ tắt sau %d giây.

en: The computer will restart in %d second. | The computer will restart in %d seconds.
vi[0]: Máy tính sẽ khởi động lại sau %d giây.

en: Ignore and continue
vi: Bỏ qua hoặc tiếp tục

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
vi: Bạn có chắc chắn muốn loại bỏ vùng làm việc "%s" không ?

en: Initializing
vi: Đang khởi chạy

en: Loaded
vi: Đã nạp

en: Error
vi: Lỗi

en: Out of date
vi: Đã hết hạn

en: Not compatible with Wayland
vi: Không tương thích với Wayland

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
vi: Tùy chọn khái quát không hợp lệ: không đúng số góc

en: Execution time (ms):
vi: Thời gian thực thi (ms):

en: Loaded successfully
vi: Nạp thành công

en: Check your video drivers
vi: Kiểm tra driver video

en: Your system is currently running without video hardware acceleration.
vi: Máy tính của bạn hiện không bật tăng tốc xử lý hình ảnh.

en: You may experience poor performance and high CPU usage.
vi: Máy tính có thể sẽ chạy chậm và chiếm nhiều CPU.

en: Launch Driver Manager
vi: Mở quản lý driver

en: Problems during Cinnamon startup
vi: Sự cố khi khởi động Cinnamon

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
vi: Cinnamon đã khởi động thành công, nhưng không nạp được một (hoặc một vài) Applet, Desklet hoặc Phần mở rộng.

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
vi: Kiểm tra Nhật ký hệ thống và nhật ký Cinnamon LookingGlass xem có vấn đề gì không.

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
vi: Bạn có thể vô hiệu hóa các phần mở rộng có vấn đề trong Cài đặt Cinnamon để tránh gặp thông báo này.

en: Please contact the developer.
vi: Vui lòng liên hệ nhà phát triển.

en: Workspace
vi: Không gian làm việc

en: Restarting Cinnamon...
vi: Đang Khởi động lại Cinnamon...

en: System Information
vi: Thông tin hệ thống

en: Confirm
vi: Xác nhận

en: No
vi: Không

en: Yes
vi: Đồng ý

en: Attention
vi: Chú ý

en: Mirrored Displays
vi: Màn hình phản chiếu

en: You can also connect by pushing the “WPS” button on your router.
vi: Bạn cũng có thể kết nối bằng cách nhấn nút "WPS" trên bộ phát định tuyến của bạn.

en: Connect
vi: Kết nối

en: Password
vi: Mật khẩu

en: Key
vi: Khoá

en: Username
vi: Tên người dùng

en: Private key password
vi: Mật khẩu khóa riêng

en: Identity
vi: Nhận dạng

en: Service
vi: Dịch vụ

en: Authentication required
vi: Yêu cầu xác thực

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network “%s”.
vi: Cần mật mã hoặc khóa mã để truy cập mạng không dây “%s”.

en: Wired 802.1X authentication
vi: Xác thực 802.1X dùng dây

en: Network name
vi: Tên mạng

en: DSL authentication
vi: Xác thực DSL

en: PIN code required
vi: Yêu cầu mã PIN

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
vi: Thiết bị di động băng thông rộng cần mã PIN

en: PIN
vi: Mã PIN

en: A password is required to connect to “%s”.
vi: Cần mật khẩu để kết nối đến “%s”.

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
vi: Trình quản lý mạng

en: VPN password
vi: Mật khẩu VPN

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
vi: Chọn vị trí cho bảng panel mới. Nhấn Esc để hủy.

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
vi: Chọn vị trí mới cho bảng panel. Nhấn Esc để hủy.

en: You don't have any panels added.
    Do you want to open panel settings?
vi: Bạn chưa thêm bảng panel nào.
    Bạn có muốn mở cài đặt bảng panel?

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
vi: Cài đặt bảng panel

en: Applets
vi: Applet

en: Panel edit mode
vi: Chế độ sửa bảng panel

en: Move
vi: Di chuyển

en: Are you sure you want to remove this panel?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa bảng panel này không?

en: Add a new panel
vi: Thêm bảng panel mới

en: Troubleshoot
vi: Giải quyết

en: Restart Cinnamon
vi: Khởi động lại Cinnamon

en: Looking Glass
vi: Kính Xuyên thấu

en: Restore all settings to default
vi: Khôi phục tất cả cài đặt về mặc định

en: Are you sure you want to restore all settings to default?
vi: Bạn có chắc chắn muốn khôi phục tất cả cài đặt về mặc định không?

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
vi: Cài đặt Hệ thống

en: Retry
vi: Thử lại

en: %s (%s) has just been stopped.
vi: %s (%s) đã dừng

en: Device %s can be turned off, if necessary.
vi: Thiết bị %s có thể được tắt nếu cần thiết.

en: Device %s is busy, please wait.
vi: Thiết bị %s đang bận, vui lòng chờ.

en: Do not disconnect or data loss may occur.
vi: Không được dừng kết nối hoặc dữ liệu có thể bị mất

en: Unable to stop the drive %s (%s)
vi: Không thể dừng ổ %s (%s)

en: %s (%s) can be safely unplugged.
vi: Thiết bị %s (%s) có thể được tháo ra an toàn.

en: Device %s can be removed.
vi: Thiết bị %s có thể được tháo ra.

en: %s (%s) has just been ejected.
vi: %s (%s) đã bị đẩy ra.

en: Do not remove or data loss may occur.
vi: Không được tháo hoặc dữ liệu có thể bị mất.

en: Unable to eject the drive %s (%s)
vi: Không thể tháo ổ cứng %s (%s)

en: Successfully unmounted %s (%s)
vi: Đã ngắt kết nối thành công %s (%s)

en: Failed to unmount %s (%s)
vi: Tháo thiết bị thất bại %s (%s)

en: Superuser (%s)
vi: Siêu người dùng (%s)

en: Authentication Required
vi: Yêu cầu Xác thực

en: Authenticate
vi: Xác thực

note: Translators: "that didn't work" refers to the fact that the * requested authentication was not gained; this can happen * because of an authentication error (like invalid password), * for instance.
en: Sorry, that didn't work. Please try again.
vi: Xin lỗi, điều đó không hiệu quả. Vui lòng thử lại.

en: Run a Command
vi: Chạy lệnh

en: Press ESC to close
vi: Nhấn ESC để đóng

note: Translators: This string should be shorter than 30 characters
en: Keep these display settings?
vi: Bạn có muốn giữ những cài đặt màn hình hiển thị này không?

note: Translators: this and the following message should be limited in length, to avoid ellipsizing the labels.
en: Revert
vi: Hoàn nguyên

en: Keep changes
vi: Lưu thay đổi

en: Reverting to previous display settings in %d second. | Reverting to previous display settings in %d seconds.
vi[0]: Đặt lại cài đặt hiển thị trước đó sau %d giây.

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move Titlebar Onscreen
vi: Di chuyển thanh tiêu đề trên màn hình

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Always on _Top
vi: Luôn ở _Trên

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Always on Visible Workspace
vi: _Luôn ở trên không gian làm việc hiển thị

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Only on This Workspace
vi: _Chỉ trên không gian làm việc này

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move to Another _Workspace
vi: Chuyển sang Vùng làm việc _Khác

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Close
vi: _Đóng

en: No open windows
vi: Không có cửa sổ đang mở

en: Restore
vi: Phục hồi

en: Minimize
vi: Thu nhỏ

en: Maximize
vi: Phóng to

en: Move to left workspace
vi: Di chuyển đến vùng làm việc bên trái

en: Move to right workspace
vi: Di chuyển đến vùng làm việc bên phải

en: Visible on all workspaces
vi: Hiển thị trên mọi vùng làm việc

en: Move to a new workspace
vi: Chuyển sang vùng làm việc mới

en: Move to monitor %d
vi: Chuyển sang màn màn hình %d

en: Only on this workspace
vi: Chỉ trên vùng làm việc này

en: Unmaximize
vi: Dừng phóng lớn

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
vi: Khả năng Truy cập

en: Zoom
vi: Thu phóng

en: Screen Reader
vi: Trình đọc màn hình

en: Screen Keyboard
vi: Bàn phím ảo

en: Sticky Keys
vi: Phím Dính

en: Slow Keys
vi: Phím Chậm

en: Bounce Keys
vi: Phím Dội

en: Mouse Keys
vi: Phím Chuột

note: Secondary click
en: Simulated secondary click
vi: Mô phỏng nhấn phụ

note: Hover Click
en: Hover click
vi: Nhấn lơ lửng

en: Universal Access Settings
vi: Cài đặt Hỗ trợ truy cập

en: High Contrast
vi: Độ tương phản cao

en: Large Text
vi: Chữ to

note: Translators: This is the date which appears in the calendar applet, as a tooltip and as a title header inside the applet. The format uses the strftime syntax. %A, %B %-e, %Y is the American Date format (Saturday, January 4, 2020): %A is the name of the day, %B is the name of the month %-e is the non
en: %A, %B %-e, %Y
vi: %A, ngày %d %B năm %Y

en: Date and Time Settings
vi: Cài đặt Ngày và Giờ

en: Starting in a few minutes
vi: Bắt đầu sau vài phút

en: Starting in %d minutes
vi: Bắt đầu sau %d phút

en: This evening
vi: Tối nay

en: Starting later today
vi: Bắt đầu sau ngày hôm nay

en: In %d hour | In %d hours
vi[0]: Trong %d giờ

en: No Events
vi: Không có sự kiện

en: In progress
vi: Đang thực hiện

en: All day
vi: Cả ngày

en: Today
vi: Hôm nay

note: Scale cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->opt
en: Show the desktop
vi: Hiện màn hình chính

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->options
en: Show the desklets
vi: Hiển thị desklet

note: ["WORKSPACE_UP", _("Switch to the workspace above"), "none", ""], ["WORKSPACE_DOWN", _("Switch to the workspace below"), "none", ""], cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org-
en: Show the workspace selector (Expo)
vi: Hiển thị bộ chọn không gian làm việc (Expo)

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->options
en: Show the window selector (Scale)
vi: Hiển thị bộ chọn cửa sổ (Tỷ lệ)

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->description favorites@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Favorites
vi: Yêu thích

en: Move to the other monitor
vi: Chuyển đến màn hình khác

en: Move to monitor
vi: Chuyển đến màn hình

en: Move to another workspace
vi: Chuyển đến vùng làm việc khác

en: Applet preferences
vi: Tùy chọn Applet

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Grouped window list
vi: Danh sách các cửa sổ đã được hợp nhóm

en: Recent
vi: Gần đây

en: Run with dedicated GPU
vi: Chạy với GPU chuyên dụng

en: Unpin from Panel
vi: Bỏ ghim khỏi bảng panel

en: Pin to Panel
vi: Ghim vào bảng Panel

en: Remove from Autostart
vi: Loại bỏ khỏi các phần mềm tự chạy sau khởi động

en: Add to Autostart
vi: Thêm các phần mềm tự chạy sau khởi động

en: Create Shortcut
vi: Tạo lối tắt

en: Restore to full opacity
vi: Phục hồi mờ đục hoàn toàn

en: Close others
vi: Đóng những cái khác

en: Close all
vi: Đóng tất cả

en: Power management
vi: Quản lý nguồn điện

en: Power management: Inhibited
vi: Quản lý năng lượng:Đang bị tạm ngưng

en: Power management: Active
vi: Quản lý năng lượng: Đang hoạt động

en: Power management is already inhibited by another program
vi: Quản lý nguồn điện đã bị chương trình khác ngăn chặn

en: Power management: inhibited by another program
vi: Quản lý nguồn điện: bị chương trình khác ngăn chặn

en: Apps inhibiting power management:
vi: Ứng dụng ngăn chặn quản lý nguồn điện

en: Inhibit applet
vi: Applet Cản trở

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
vi: Thông báo

en: Notifications: Active
vi: Thông báo:Đang hoạt động

en: Notifications: Inhibited
vi: Thông báo: Đã bị vô hiệu hóa

en: Show Keyboard Layout
vi: Hiện Bố trí Bàn phím

en: Show Character Table
vi: Hiện bảng kí tự

en: Manage keyboard layouts
vi: Quản lý bố cục bàn phím

en: Remove from favorites
vi: Loại khỏi ưa thích

en: Add to favorites
vi: Thêm vào ưa thích

en: Add to panel
vi: Thêm vào bảng panel

en: Add to desktop
vi: Thêm vào màn hình chính

en: Uninstall
vi: Gỡ cài đặt

en: This file is no longer available
vi: File này hiện không có

en: Edit menu
vi: Chỉnh sửa Menu

en: Recent Files
vi: Tập tin gần đây

en: Clear list
vi: Xóa danh sách

en: Clear all recent documents
vi: Xóa tất cả văn bản gần đây

en: No recent documents
vi: Không có tập tin gần đây

en: No favorite documents
vi: Không có tài liệu yêu thích

en: All Applications
vi: Tất cả ứng dụng

en: Lock Screen
vi: Khoá Màn hình

en: Lock the screen
vi: Khoá màn hình

en: Leave the session
vi: Thoát phiên làm việc

en: Shut down the computer
vi: Tắt máy tính

en: Account details
vi: Chi tiết tài khoản

en: <unknown>
vi: <không rõ>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
vi: đã tắt

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
vi: không quản lý

en: disconnecting...
vi: đang ngắt kết nối...

en: connecting...
vi: đang kết nối...

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
vi: Yêu cầu xác thực

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
vi: thiếu firmware

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
vi: chưa cắm cáp

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
vi: chưa sẵn sàng

en: connection failed
vi: kết nối thất bại

en: More
vi: Thêm nữa

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
vi: Đã nối (riêng tư)

en: Auto Ethernet
vi: Kết nối ethernet Tự động

en: Auto broadband
vi: Kết nối băng rộng tự động

en: Auto dial-up
vi: Kết nối quay số tự động

note: Translators: this the automatic wireless connection name (including the network name)
en: Auto %s
vi: Tự động %s

en: Auto bluetooth
vi: Kết nối bluetooth tự động

en: Auto wireless
vi: Kết nối không dây tự động

en: Enable networking
vi: Bật kết nối mạng

en: Wired
vi: Có dây

en: Wireless
vi: Không dây

en: Mobile broadband
vi: Mạng băng rộng

en: VPN Connections
vi: Kết nối VPN

en: WIREGUARD Connections
vi: Kết nối WIREGUARD

en: Network Settings
vi: Cài đặt Mạng

en: Network Connections
vi: Kết nối Mạng

en: Connection failed
vi: Kết nối thất bại

en: Activation of network connection failed
vi: Kích hoạt kết nối mạng thất bại

en: Networking is disabled
vi: Đã tắt kết nối mạng

en: No connection
vi: Không kết nối

en: Connecting to the cellular network...
vi: Đang kết nối đến mạng di động...

en: Connecting to the wireless network...
vi: Đang kết nối vào mạng không dây...

en: Connecting to the wired network...
vi: Đang kết nối vào mạng có dây...

en: Connecting to the VPN...
vi: Đang kết nối đến VPN...

en: Connecting to WIREGUARD...
vi: Đang kết nối với WIREGUARD...

en: Connecting to the network...
vi: Đang kết nối vào mạng...

en: Connected to the wireless network
vi: Đã kết nối mạng không dây

en: Wireless connection
vi: Kết nối không dây

en: (Limited connectivity)
vi: (Kết nối bị giới hạn)

en: Connected to the wired network
vi: Đã kết nối mạng có dây

en: Connected to the cellular network
vi: Đã kết nối đến mạng di động...

en: Connected to the VPN
vi: Đã kết nối đến VPN

en: Connected to WIREGUARD
vi: Đã kết nối với WIREGUARD

en: Connected to the network
vi: Đã nối mạng

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
vi: Xóa sạch thông báo

en: Notification Settings
vi: Cài đặt Thông báo

en: No notifications
vi: Không thông báo

en: %d notification | %d notifications
vi[0]: %d thông báo

en: just now
vi: Mới đây

en: %d second ago | %d seconds ago
vi[0]: %d giây trước

en: %d minute ago | %d minutes ago
vi[0]: %d phút trước

en: Enable on-screen keyboard
vi: Bật bàn phím ảo

en: Virtual keyboard settings
vi: Cài đặt bàn phím ảo

en: Click to toggle the on-screen keyboard
vi: Bấm để chuyển qua bàn phím ảo

en: Click to enable the on-screen keyboard
vi: Click để bật bàn phím ảo

en: Launch
vi: Khởi chạy

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Panel launchers
vi: Trình khởi chạy bảng panel

en: Power Saver
vi: Tiết kiệm năng lượng

en: Balanced
vi: Cân bằng

en: Performance
vi: Hiệu suất

en: Battery full
vi: Pin đầy

en: Battery almost full
vi: Pin gần đầy

en: Battery good
vi: Pin bình thường

en: Low battery
vi: Pin yếu

en: Critically low battery
vi: Pin cực yếu

en: AC adapter
vi: Bộ sạc AC

en: Laptop battery
vi: Pin máy tính xách tay

en: Monitor
vi: Màn hình

en: Mouse
vi: Chuột

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
vi: Bàn phím

en: Cell phone
vi: Điện thoại di động

en: Media player
vi: Máy nghe nhạc

en: Tablet
vi: Máy tính bảng

en: Computer
vi: Máy tính

en: Gaming input
vi: Thiết bị điều khiển chơi game

en: Pen
vi: Bút

en: Touchpad
vi: Bàn chạm chuột

note: Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
vi: Mạng

en: Speakers
vi: Loa

en: Video
vi: Phim

en: Audio device
vi: Thiết bị âm thanh

en: Remote control
vi: Điều khiển từ xa

en: Printer
vi: Máy in

en: Scanner
vi: Máy quét

en: Camera
vi: Máy ảnh

en: Wearable
vi: Mang được

en: Toy
vi: Đồ chơi

en: Bluetooth device
vi: Thiết bị Bluetooth

en: Brightness
vi: Độ sáng

en: Keyboard backlight
vi: Đèn nền bàn phím

en: Power Settings
vi: Cài đặt Nguồn điện

en: Charging
vi: Đang sạc

en: Charging - %d hour until fully charged | Charging - %d hours until fully charged
vi[0]: Đang sạc - còn %d giờ đến khi sạc đầy

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
vi: Đang sạc - còn %d %s %d %s đến khi sạc đầy

en: hour | hours
vi[0]: giờ

en: minute | minutes
vi[0]: phút

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
vi[0]: Đang sạc - còn %d phút đến khi sạc đầy

en: Fully charged
vi: Đã sạc đầy

en: Using battery power
vi: Đang dùng nguồn pin

en: Using battery power - %d hour remaining | Using battery power - %d hours remaining
vi[0]: Đang dùng nguồn pin - còn %d giờ

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Using battery power - %d %s %d %s remaining
vi: Đang dùng nguồn pin - còn %d %s %d %s

en: Using battery power - %d minute remaining | Using battery power - %d minutes remaining
vi[0]: Đang dùng nguồn pin - còn %d phút

en: Fully discharged
vi: Hoàn toàn hết năng lượng

en: Not charging
vi: Không sạc

note: Label                           Executable Icon                        Category      Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
vi: Máy in

en: Cancel all jobs
vi: Ngừng tất cả tác vụ

en: '%s' on %s
vi: '%s' trên '%s'

en: Send to front
vi: Đẩy lên phía trước

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
vi: Tài liệu gần đây

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
vi: Ổ đĩa di động

en: Open file manager
vi: Mở trình quản lý tập tin

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
vi: Tỷ lệ

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
vi: Cài đặt

en: Hi there!
vi: Chào !

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
vi: BẠN ĐÃ NHẤN NÚT !!!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
vi: BẠN ĐÃ DÙNG PHÍM NÓNG !!!

en: Click to show the desktop or middle-click to show the desklets
vi: Nhấp để hiện màn hình chính hoặc nhấp chuột giữa để hiện các desklet.

en: Show Desklets
vi: Hiện các Desklet

en: Click to pause the slideshow
vi: Nhấp để tạm ngưng trình chiếu

en: Click to resume the slideshow
vi: Nhấp để tiếp tục trình chiếu

en: The slideshow is disabled
vi: Trình chiếu đã bị vô hiệu hóa

en: Slideshow
vi: Trình chiếu

en: Next Background
vi: Hình nền kế tiếp

en: Background Settings
vi: Cài đặt Nền

en: Current background:
vi: HÌnh nền hiện tại:

en: Playing
vi: Đang phát

en: Paused
vi: Tạm dừng

en: Stopped
vi: Đã dừng

en: Volume
vi: Âm lượng

en: Unknown Artist
vi: Không biết nghệ sĩ

en: Unknown Album
vi: Không biết album

en: Unknown Title
vi: Không biết tựa đề

en: Previous
vi: Trước

en: Play
vi: Phát

en: Stop
vi: Dừng

en: Next
vi: Kế

en: Consecutive Playing
vi: Phát Liên tiếp

en: No Shuffle
vi: Không Xáo trộn

en: Open Player
vi: Mở Trình phát

en: Quit Player
vi: Thoát Trình phát

en: Pause
vi: Tạm dừng

en: Repeat Single
vi: Lặp lại Đơn

en: Repeat All
vi: Lặp lại Tất cả

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
vi: Xáo trộn

en: Mute output
vi: Làm câm đầu ra

en: Mute input
vi: Làm câm đầu vào

en: Applications
vi: Ứng dụng

en: Output device
vi: Thiết bị xuất

en: Input device
vi: Thiết bị nhập

en: Launch player
vi: Khởi chạy trình phát

en: Choose player controls
vi: Chọn phần mềm quản lý nghe nhạc

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
vi: Bạn có chắc muốn xóa tất cả các mục trong sọt rác?

en: This operation cannot be undone.
vi: Thao tác này không thể phục hồi lại được.

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
vi: Sọt rác

en: Empty Trash
vi: Đổ sọt rác

en: Open Trash
vi: Mở sọt rác

en: Log Out...
vi: Đăng xuất...

en: Power Off...
vi: Tắt Nguồn...

en: Remove 'Window list'
vi: Xóa 'Danh sách cửa sổ'

en: All windows
vi: Mọi cửa sổ

en: Manage workspaces (Expo)
vi: Quản lý không gian làm việc

en: Add a new workspace
vi: Thêm vùng làm việc

en: Remove the current workspace
vi: Bỏ vùng làm việc hiện tại

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Normal
vi: Bình thường

en: Left
vi: Trái

en: Right
vi: Phải

en: Upside-down
vi: Úp ngược

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinf
en: Display
vi: Hiển thị

en: Configure display settings...
vi: Định cấu hình cài đặt hiển thị...

en: Clock
vi: Đồng hồ

en: Edit launcher
vi: Chỉnh sửa bộ khởi chạy

en: Photo Frame
vi: Khung Hình

en: Control Center
vi: Trung tâm Điều khiển

en: Users and Groups
vi: Người dùng và Nhóm

en: Add or remove users and groups
vi: Thêm hay loại bỏ người dùng và nhóm

note: Virtual keyboard
en: Virtual keyboard
vi: Bàn phím ảo

en: Turn on-screen keyboard on or off
vi: Bật tắt bàn phím màn hình

en: Valid name
vi: Tên hợp lệ

en: The name cannot be empty.
vi: Tên không thể trống.

en: Valid executable
vi: Tập tin thực thi hợp lệ

en: The executable is not valid. It cannot be empty and spaces in the path must be escaped with backslash (\).
vi: Tập tin thực thi không hợp lệ. Không được để trống, và các ký tự trắng trong đường dẫn phải ghi chú bằng (\).

en: Cannot create the launcher at this location.  Add to the desktop instead?
vi: Không thể tạo trình khởi chạy tại đây. Bạn có muốn thêm vào màn hình chính không?

en: Choose a command
vi: Chọn lệnh

en: Would you like to add this launcher to the menu also?  It will be placed in the Other category initially.
vi: Bạn có muốn thêm trình khởi chạy này vào menu không? Ban đầu nó sẽ được đặt trong danh mục Khác.

en: Screen Locker
vi: Bộ khoá Màn hình

en: Please type an away message for the lock screen
vi: Xin vui lòng nhập thông báo vắng mặt cho màn hình khóa

en: Preferences
vi: Tuỳ thích

en: Hardware
vi: Phần cứng

en: Administration
vi: Quản trị

en: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet
vi: mạng, không dây, wifi, ethernet, băng rộng, internet

en: color, profile, display, printer, output
vi: màu, hồ sơ, hiển thị, máy in, đầu ra

en: Graphics Tablet
vi: Bàn vẽ Đồ hoạ

en: wacom, digitize, tablet, graphics, calibrate, stylus
vi: wacom, số hoá, bàn vẽ, đồ hoạ, canh chỉnh, bút cảm ứng

en: printers, laser, inkjet
vi: máy in, laser, phun màu

en: Fingerprints
vi: Dấu vân tay

en: fingerprint
vi: dấu vân tay

en: Firewall
vi: Tường lửa

en: firewall, block, filter, programs
vi: tường lửa, chặn, lọc, chương trình

en: Languages
vi: Ngôn ngữ

en: language, install, foreign
vi: ngôn ngữ, cài đặt, ngoại ngữ

en: Input Method
vi: Phương pháp Nhập

en: language, install, foreign, input, method, chinese, korean, japanese, typing
vi: ngôn ngữ, cài đặt, ngoại, nhập, phương thức, hoa, hàn, nhật, gõ

en: info, usb, pci, gpu, bios, report, crash, system
vi: thông tin, usb, pci, gpu, bios, báo cáo, sự cố, hệ thống

en: System Administration
vi: Quản trị hệ thống

en: adminitration, grub, boot, system
vi: quản trị, grub, khởi động, hệ thống

en: Login Window
vi: Cửa sổ đăng nhập

en: login, lightdm, mdm, gdm, manager, user, password, startup, switch
vi: đăng nhập, lightdm, mdm, gdm, quản lý, người dùng, mật khẩu, khởi động, thay đổi

en: login, lightdm, manager, settings, editor
vi: đăng nhập, lightdm, trình quản lý, cài đặt, trình chỉnh sửa

en: login, gdm, manager, user, startup, switch
vi: đăng nhập, gdm, quản lý, người dùng, khởi động, chuyển đổi

en: Driver Manager
vi: Quản lý Trình điều khiển

en: video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
vi: video, trình điều khiển, wifi, bo mạch, phần cứng, độc quyền, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Nvidia Settings
vi: Cài đặt Nvidia

en: video, driver, proprietary, nvidia, settings
vi: video, trình điều khiển, độc quyền, nvidia, cài đặt

note: Label                  Executable                  Icon Category  Keywords for filter
en: Software Sources
vi: Nguồn Phần mềm

en: ppa, repository, package, source, download
vi: ppa, kho phần mềm, gói, nguồn, tải xuống

en: Package Management
vi: Bộ quản lý gói phần mềm

en: update, install, repository, package, source, download
vi: cập nhật, cài đặt, repository, gói phần mềm, nguồn, tải xuống

en: user, users, account, accounts, group, groups, password
vi: người dùng, người dùng, tài khoản, tài khoản, nhóm, nhóm, mật khẩu

en: bluetooth, dongle, transfer, mobile
vi: bluetooth, dongle, chuyển, di động

en: Manage Services and Units
vi: Quản lý dịch vụ và đơn vị

en: Disks
vi: Ổ đĩa

en: disks, manage, hardware, management, hard, hdd, pendrive, format, erase, test, create, iso, ISO, disk, image
vi: ổ đĩa, quản lý, phần cứng, phần quản lý, hard, hdd, usb, định dạng, xóa, test, tạo, iso, ISO, ổ đĩa, hình ảnh

en: Online Accounts
vi: Các tài khoản trực tuyến

en: ppa, repository, package, source, download, video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
vi: ppa, kho lưu trữ, gói, nguồn, tải xuống, video, trình điều khiển, wifi, thẻ, phần cứng, độc quyền, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Back to all settings
vi: Quay lại tất cả cài đặt

en: The group name cannot contain upper-case or space characters
vi: Tên nhóm không được chứa ký tự viết hoa hay khoảng trắng

en: Change Password
vi: Đổi Mật khẩu

en: New password
vi: Mật khẩu mới

en: Confirm password
vi: Xác nhận mật khẩu

en: Generate a password
vi: Phát sinh mật khẩu

en: Your new password needs to be at least 8 characters long
vi: Mật khẩu mới của bạn cần phải dài ít nhất 8 ký tự

en: Show password
vi: Hiện mật khẩu

en: An error occurred. Your password was not changed.
vi: Đã xảy ra lỗi. Mật khẩu của bạn chưa được thay đổi

en: Change
vi: Thay đổi

en: Too short
vi: Quá ngắn

en: Weak
vi: Yếu

en: Fair
vi: Vừa

en: Good
vi: Tốt

en: Strong
vi: Mạnh

en: Standard
vi: Chuẩn

en: Administrator
vi: Quản trị viên

en: Account Type
vi: Kiểu Tài khoản

en: Full Name
vi: Họ Tên

en: Invalid username
vi: Tên người dùng không hợp lệ

en: A user with the name '%s' already exists.
vi: Người dùng có tên '%s' đã tồn tại.

en: Users
vi: Người dùng

en: Groups
vi: Nhóm

en: Click to change the picture
vi: Nhấp để đổi hình ảnh

en: Browse for more pictures...
vi: Duyệt thêm ảnh...

en: Click to change the name
vi: Nhấp để đổi tên

en: Click to change the password
vi: Nhấp để đổi mật khẩu

en: Click to change the groups
vi: Nhấp để đổi nhóm

en: Picture
vi: Hình ảnh

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
vi: Tên

en: Open
vi: Mở

en: Images
vi: Hình ảnh

en: No password set
vi: Chưa đặt mật khẩu

en: Set at login
vi: Đặt lúc đăng nhập

en: This user is currently logged in
vi: Người dùng này hiện đang đăng nhập

en: The user's home directory is encrypted. To preserve access to the encrypted directory, only the user should change this password.
vi: Thư mục nhà được mã hóa. Để duy trì truy cập đến thư mục mã hóa, chỉ có người dùng được thay đổi mật khẩu này.

en: Are you sure you want to permanently delete %s and all the files associated with this user?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xoá vĩnh viễn %s và mọi tập tin liên quan với người dùng này không ?

en: This group is set as %s's primary group
vi: Nhóm này được đặt là nhóm chính của %s

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xoá vĩnh viễn %s không ?

en: Group Name
vi: Tên Nhóm

en: Previous instance
vi: Bản sao trước

en: Next instance
vi: Bản sao kế

en: More options
vi: Các tuỳ chọn khác

en: Import from a file
vi: Nhập từ tập tin

en: Export to a file
vi: Xuất vào tập tin

en: Reset to defaults
vi: Đặt lại về mặc định

en: Reload %s
vi: Tải lại %s

en: Settings for %s
vi: Cài đặt cho %s

en: Select or enter file to export to
vi: Chọn hay nhập tập tin để xuất ra

en: JSON files
vi: Tập tin JSON

en: Select a JSON file to import
vi: Chọn tập tin JSON để nhập

en: Cancel Job
vi: Hủy công việc

en: Do you really want to cancel this job?
vi: Bạn có thực sự muốn hủy công việc này?

en: Keep Printing
vi: Tiếp tục in

en: Do you really want to cancel all jobs?
vi: Bạn có chắc bạn muốn hủy tất cả công việc?

en: Cancel All Jobs
vi: Thôi mọi công việc

en: Random
vi: Ngẫu nhiên

en: Show
vi: Hiện

en: Item
vi: Mục

en: Input method
vi: Phương thức nhập

en: Select a date
vi: Chọn một ngày

en: Select a time
vi: Chọn thời gian

en: Hour
vi: Giờ

en: Minute
vi: Phút

en: Second
vi: Giây

en: This applet is currently enabled
vi: Applet này hiện đang được bật.

en: This desklet is currently enabled
vi: Desklet này hiện đang được bật.

en: This extension is currently enabled
vi: Phần mềm mở rộng này hiện đang được bật.

en: by %s
vi: bởi %s

en: This is a system applet. It cannot be removed.
vi: Đây là applet hệ thống. Không thể xóa.

en: This is a system desklet. It cannot be removed.
vi: Đây là desklet hệ thống. Không thể xóa.

en: This is a system extension. It cannot be removed.
vi: Đây là phần mềm mở rộng của hệ thống. Không thể xóa.

en: This applet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
vi: Applet này chứa các lệnh gọi hàm có khả năng khiến Cinnamon gặp sự cố hoặc bị treo. Nếu bạn gặp sự cố hoặc treo máy, vui lòng thử gỡ bỏ nó.

en: This desklet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
vi: Desktlet này chứa các lệnh gọi hàm có thể khiến Cinnamon gặp sự cố hoặc bị treo. Nếu bạn gặp sự cố hoặc treo máy, vui lòng thử gỡ bỏ nó.

en: This extension contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
vi: Phần mở rộng này chứa các lệnh gọi hàm có khả năng khiến Cinnamon gặp sự cố hoặc bị treo. Nếu bạn gặp sự cố hoặc treo máy, vui lòng thử gỡ bỏ nó.

en: About
vi: Giới thiệu

en: Extension %s is not compatible with your version of Cinnamon.
vi: Phần mở rộng %s không tương thích với phiên bản Cinnamon của bạn.

en: There are multiple instances enabled. Are you sure you want to remove all of them?
vi: Có nhiều phiên bản được kích hoạt. Bạn có chắc chắn muốn xóa tất cả chúng không?

en: Are you sure you want to completely remove %s?
vi: Bạn có chắc chắn muốn gỡ bỏ hoàn toàn %s không ?

en: This will restore the default set of enabled applets. Are you sure you want to do this?
vi: Điều này sẽ khôi phục tập hợp các applet được kích hoạt mặc định. Bạn có chắc chắn muốn làm điều này?

en: This will restore the default set of enabled desklets. Are you sure you want to do this?
vi: Điều này sẽ khôi phục toàn bộ desklet được kích hoạt mặc định. Bạn có chắc chắn muốn làm điều này?

en: This will disable all active extensions. Are you sure you want to do this?
vi: Xác nhận sẽ tắt toàn bộ các phần mở rộng đang hoạt động. Bạn chắc bạn xác nhận?

en: This will remove all actions. Are you sure you want to do this?
vi: Điều này sẽ loại bỏ tất cả các hành động. Bạn có chắc chắn muốn làm điều này?

en: Something went wrong while loading %s. Please make sure you are using the latest version, and then report the issue to its developer.
vi: Có lỗi đã xảy ra khi đang tải %s. Vui lòng dùng phiên bản mới nhất và báo lỗi cho nhà phát triển.

en: Installed
vi: Đã cài đặt

en: Install
vi: Cài đặt

en: Update
vi: Cập nhật

en: Sort by
vi: Sắp xếp theo

en: Popularity
vi: Mức độ phổ biến

en: Date
vi: Ngày tháng

en: Upgradable
vi: Có thể nâng cấp

en: More info
vi: Thông tin thêm

en: Refresh
vi: Làm mới

en: Update all
vi: Cập nhật tất cả

en: %d update available | %d updates available
vi[0]: %d có thể cập nhật

en: No updates available
vi: Không có cập nhật mới

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color
vi: Nhấp vào cái nhỏ mắt, rồi nhấp vào một màu bất kỳ trên màn hình để chọn

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->appearance-menu->title
en: Options
vi: Tùy chọn

en: Remember the last layout used for each window
vi: Ghi nhớ bố cục cuối cùng được sử dụng cho mỗi cửa sổ

en: Use a country flag, if available, to represent keyboard layouts
vi: Sử dụng cờ quốc gia, nếu có, để thể hiện bố cục bàn phím

en: Use the layout name, not the group name, to represent a layout
vi: Sử dụng tên bố cục chứ không phải tên nhóm để thể hiện bố cục

en: Use upper-case when using text to represent a layout
vi: Sử dụng chữ hoa khi sử dụng văn bản để thể hiện bố cục

en: Shortcuts
vi: Phím tắt

en: Switch to next layout
vi: Chuyển sang bố cục tiếp theo

en: Switch to previous layout
vi: Chuyển về bố cục trước đó

en: Switch to first layout
vi: Chuyển sang bố cục đầu tiên

en: Switch to second layout
vi: Chuyển sang bố cục thứ hai

en: Switch to third layout
vi: Chuyển sang bố cục thứ ba

en: Switch to fourth layout
vi: Chuyển sang bố cục thứ tư

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->generalPage->title
en: General
vi: Tổng quát

en: Pointer
vi: Con trỏ

en: Move pointer to the next monitor
vi: Di chuyển con trỏ tới màn hình tiếp theo

en: Move pointer to the previous monitor
vi: Di chuyển con trỏ đến màn hình trước

en: Troubleshooting
vi: Xử lý sự cố

en: Toggle Looking Glass
vi: Bật tắt Gương

en: Show the window selection screen
vi: Hiện bảng lựa chọn cửa sổ

en: Show the workspace selection screen
vi: Hiện bảng lựa chọn không gian làm việc

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
vi: Hiện màn hình chính

en: Cycle through open windows
vi: Luân phiên các cửa sổ đang mở

en: Cycle backwards through open windows
vi: Xoay vòng ngược các cửa sổ đang mở

en: Cycle through windows from all workspaces
vi: Duyệt qua các cửa sổ từ tất cả các không gian làm việc

en: Cycle backwards through windows from all workspaces
vi: Xoay ngược qua các cửa sổ từ tất cả các không gian làm việc

en: Cycle through open windows of the same application
vi: Luân chuyển các cửa sổ đang mở của cùng ứng dụng

en: Cycle backwards through open windows of the same application
vi: Luân chuyển theo chiều ngược lại các cửa sổ đang mở của cùng ứng dụng

en: Run dialog
vi: Cửa sổ chạy

en: Windows
vi: Cửa sổ

en: Positioning
vi: Định vị

en: Resize window
vi: Chỉnh kích thước cửa sổ

en: Move window
vi: Di chuyển cửa sổ

en: Center window in screen
vi: Canh cửa sổ giữa màn hình

en: Move window to upper-right
vi: Chuyển cửa sổ đến góc trên phải

en: Move window to upper-left
vi: Chuyển cửa sổ đến góc trên trái

en: Move window to lower-right
vi: Chuyển cửa sổ đến góc dưới phải

en: Move window to lower-left
vi: Chuyển cửa sổ đến góc dưới trái

en: Move window to right edge
vi: Chuyển cửa sổ đến cạnh phải

en: Move window to top edge
vi: Chuyển cửa sổ đến cạnh trên

en: Move window to bottom edge
vi: Chuyển cửa sổ đến cạnh đáy

en: Move window to left edge
vi: Chuyển cửa sổ đến cạnh trái

en: Tiling and Snapping
vi: Lợp ngói và Bắt dính

en: Push tile left
vi: Đẩy ô sang trái

en: Push tile right
vi: Đẩy ô sang phải

en: Push tile up
vi: Đẩy ô lên

en: Push tile down
vi: Đẩy ô xuống

en: Inter-workspace
vi: không gian nội

en: Move window to new workspace
vi: Chuyển cửa sổ sang vùng làm việc mới

en: Move window to left workspace
vi: Chuyển cửa sổ đến vùng làm việc trái

en: Move window to right workspace
vi: Chuyển cửa sổ đến vùng làm việc phải

en: Move window to workspace above
vi: Di chuyển cửa sổ đến không gian làm việc ở trên

en: Move window to workspace below
vi: Di chuyển cửa sổ đến không gian làm việc bên dưới

en: Move window to workspace 1
vi: Chuyển cửa sổ đến vùng làm việc 1

en: Move window to workspace 2
vi: Chuyển cửa sổ đến vùng làm việc 2

en: Move window to workspace 3
vi: Chuyển cửa sổ đến vùng làm việc 3

en: Move window to workspace 4
vi: Chuyển cửa sổ đến vùng làm việc 4

en: Move window to workspace 5
vi: Chuyển cửa sổ đến vùng làm việc 5

en: Move window to workspace 6
vi: Chuyển cửa sổ đến vùng làm việc 6

en: Move window to workspace 7
vi: Chuyển cửa sổ đến vùng làm việc 7

en: Move window to workspace 8
vi: Chuyển cửa sổ đến vùng làm việc 8

en: Move window to workspace 9
vi: Chuyển cửa sổ đến vùng làm việc 9

en: Move window to workspace 10
vi: Chuyển cửa sổ đến vùng làm việc 10

en: Move window to workspace 11
vi: Chuyển cửa sổ đến vùng làm việc 11

en: Move window to workspace 12
vi: Chuyển cửa sổ đến vùng làm việc 12

en: Inter-monitor
vi: Liên-màn hình

en: Move window to left monitor
vi: Chuyển cửa sổ sang màn hình trái

en: Move window to right monitor
vi: Chuyển cửa sổ sang màn hình phải

en: Move window to monitor above
vi: Di chuyển cửa sổ đến màn hình ở trên

en: Move window to monitor below
vi: Di chuyển cửa sổ đến màn hình ở dưới

en: Maximize window
vi: Phóng to cửa sổ

en: Unmaximize window
vi: Bỏ phóng to cửa sổ

en: Minimize window
vi: Thu nhỏ cửa sổ

en: Close window
vi: Đóng cửa sổ

en: Activate window menu
vi: Kích hoạt menu cửa sổ

en: Raise window
vi: Nâng cửa sổ

en: Lower window
vi: Hạ cửa sổ

en: Toggle maximization state
vi: Bật tắt trạng thái phóng to

en: Toggle fullscreen state
vi: Bật tắt trạng thái toàn màn hình

en: Toggle shaded state
vi: Bật tắt trạng thái đổ bóng

en: Toggle always on top
vi: Chuyển đổi luôn luôn ở trên

en: Toggle showing window on all workspaces
vi: Bật tắt hiện cửa sổ trên mọi vùng làm việc

en: Increase opacity
vi: Tăng độ mờ đục

en: Decrease opacity
vi: Giảm độ mờ đục

en: Toggle vertical maximization
vi: Bật tắt  phóng to chiều dọc

en: Toggle horizontal maximization
vi: Bật tắt phóng to chiều ngang

en: Workspaces
vi: Vùng làm việc

en: Direct Navigation
vi: Điều hướng Trực tiếp

en: Switch to workspace 1
vi: Chuyển sang vùng làm việc 1

en: Switch to workspace 2
vi: Chuyển sang vùng làm việc 2

en: Switch to workspace 3
vi: Chuyển sang vùng làm việc 3

en: Switch to workspace 4
vi: Chuyển sang vùng làm việc 4

en: Switch to workspace 5
vi: Chuyển sang vùng làm việc 5

en: Switch to workspace 6
vi: Chuyển sang vùng làm việc 6

en: Switch to workspace 7
vi: Chuyển sang vùng làm việc 7

en: Switch to workspace 8
vi: Chuyển sang vùng làm việc 8

en: Switch to workspace 9
vi: Chuyển sang vùng làm việc 9

en: Switch to workspace 10
vi: Chuyển sang vùng làm việc 10

en: Switch to workspace 11
vi: Chuyển sang vùng làm việc 11

en: Switch to workspace 12
vi: Chuyển sang vùng làm việc 12

en: Switch to left workspace
vi: Chuyển sang vùng làm việc trái

en: Switch to right workspace
vi: Chuyển sang vùng làm việc phải

en: System
vi: Hệ thống

en: Switch monitor configurations
vi: Chuyển đổi cấu hình màn hình

en: Rotate display
vi: Xoay màng ảnh

en: Orientation Lock
vi: Khóa hướng

en: Increase screen brightness
vi: Tăng độ sáng màng ảnh

en: Decrease screen brightness
vi: Giảm độ sáng màng ảnh

en: Toggle keyboard backlight
vi: Chuyển đổi đèn bàn phím

en: Increase keyboard backlight level
vi: Tăng độ sáng bàn phím

en: Decrease keyboard backlight level
vi: Giảm độ sáng bàn phím

en: Toggle touchpad state
vi: Bật tắt trạng thái bàn chạm

en: Turn touchpad on
vi: Bật bàn chạm

en: Turn touchpad off
vi: Tắt bàn chạm

en: Show power statistics
vi: Hiện thống kê điện năng

en: Screenshots and Recording
vi: Chụp ảnh màn hình và Thu

en: Take a screenshot of an area
vi: Chụp một vùng màn hình

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
vi: Chụp một vùng màn hình vào bảng tạm

en: Take a screenshot
vi: Chụp màn hình

en: Copy a screenshot to clipboard
vi: Chụp vào bảng tạm

en: Take a screenshot of a window
vi: Chụp hình cửa sổ

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
vi: Chép hình chụp cửa sổ vào bảng tạm

en: Toggle recording desktop (must restart Cinnamon)
vi: Bật tắt quay phim màn hình (phải khởi động lại Cinnamon)

en: Log out
vi: Đăng xuất

en: Shut down
vi: Tắt máy

en: Lock screen
vi: Khoá màn hình

en: Launchers
vi: Trình khởi chạy

en: Launch terminal
vi: Chạy trình dòng lệnh

en: Launch help browser
vi: Chạy trình duyệt trợ giúp

en: Launch calculator
vi: Chạy máy tính

en: Launch email client
vi: Chạy trình máy khách thư

en: Launch web browser
vi: Chạy trình duyệt web

en: Home folder
vi: Thư mục nhà

en: Sound and Media
vi: Âm thanh và Phương tiện

en: Quiet Keys
vi: Phím yên lặng

en: Volume mute (Quiet)
vi: Tắt tiếng (Im lặng)

en: Volume down (Quiet)
vi: Giảm tiếng (Im lặng)

en: Volume up (Quiet)
vi: Tăng tiếng (Im lặng)

en: Volume mute
vi: Tắt âm lượng

en: Volume down
vi: Giảm âm lượng

en: Volume up
vi: Tăng âm lượng

en: Mic mute
vi: Tắt tiếng micrô

en: Launch media player
vi: Chạy trình chơi phương tiện

en: Pause playback
vi: Tạm dừng chơi

en: Stop playback
vi: Ngưng chơi

en: Previous track
vi: Bài trước

en: Next track
vi: Bài kế

en: Eject
vi: Đẩy ra

en: Rewind
vi: Tua lại

en: Fast-forward
vi: Qua nhanh

en: Repeat
vi: Lặp lại

en: Universal Access
vi: Truy cập Phổ quát

en: Zoom in
vi: Phóng to

en: Zoom out
vi: Thu nhỏ

en: Reset zoom
vi: Đặt lại thu phóng

en: Turn screen reader on or off
vi: Bật tắt trình đọc màn hình

en: Increase text size
vi: Tăng cỡ chữ

en: Decrease text size
vi: Giảm cỡ chữ

en: High contrast on or off
vi: Bật tắt tương phản cao

en: Instance
vi: Phiên

en: Custom Shortcuts
vi: Phím tắt Tuỳ chọn

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently in use by <b>%(old)s</b>.
vi: Tổ hợp phím này, , <b>%(combination)s</b> hiện đang được dùng bởi <b>%(old)s</b>.

en: If you continue, the combination will be reassigned to <b>%(new)s</b>.
vi: Nếu bạn tiếp tục, tổ hợp phím sẽ được gán lại thành <b>%(new)s</b>.

en: Do you want to continue with this operation?
vi: Bạn có muốn tiếp tục với thao tác này không ?

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently assigned to multiple actions.
vi: Tổ hợp phím này, <b>%(combination)s</b> hiện được gán cho nhiều hành động.

en: Choose the assignment you wish to keep. The others will be cleared.
vi: Chọn công việc bạn muốn giữ. Những công việc khác sẽ bị xóa.

note: l10n constants - get them translated here so they use Cinnamon's gettext context
en: Click to set a new accelerator key.
vi: Nhấp để đặt phím gia tốc mới

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
vi: Nhấn Escape hoặc nhấp lần nữa để huỷ hành động.

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
vi: Nhấn Backspace để xoá tổ hợp phím hiện có

en: unassigned
vi: chưa gán

en: Pick an accelerator
vi: Chọn phím gia tốc

en: 
    This key combination, '<b>%s</b>' should not be used because it would become impossible to type using this key.
vi: 
    Không nên sử dụng tổ hợp phím '<b>%s</b>' này vì sẽ không thể gõ bằng phím này.

en: Please try again using a modifier key such as Control, Alt or Super (Windows key).
vi: Vui lòng thử lại bằng phím bổ trợ như Control, Alt hoặc Super (phím Windows).

en: Continue only if you are certain this is what you want, otherwise press cancel.
vi: Chỉ tiếp tục nếu bạn chắc chắn đây là điều bạn muốn, nếu không hãy nhấn hủy.

en: Continue
vi: Tiếp tục

en: Checking dependencies
vi: Đang kiểm tra các phần phụ thuộc.

en: Please install: %s
vi: Vui lòng cài: %s

en: _Cancel
vi: _Hủy

en: _Open
vi: _Mở

en: Sound files
vi: Tập tin âm thanh

en: Downloading images:
vi: Tải hình ảnh:

en: An error occurred while trying to access the server. Please try again in a little while.
vi: Đã có lỗi khi cố gắng truy cập máy chủ. Vui đợi vài phút và thử lại.

en: Something went wrong with the spices download. Please try refreshing the list again.
vi: Đã xảy ra lỗi khi tải xuống Spices. Vui lòng thử làm mới danh sách một lần nữa.

en: Refreshing the cache
vi: Làm mới cache

en: Installing %s
vi: Đang cài đặt %s

en: An error occurred during the installation of %s. Please report this incident to its developer.
vi: Đã có lỗi trong lúc cài đặt %s. Vui lòng báo lỗi đến nhà phát triển.

en: Uninstalling %s
vi: Đang gỡ cài đặt %s

en: A problem occurred while removing %s.
vi: Đã có lỗi khi đang gỡ bỏ %s.

en: 
    
    Details:  %s
vi: 
    
    Chi tiết: %s

en: Add new entry
vi: Thêm mục mới

en: Remove selected entry
vi: Bỏ mục đã chọn

en: Edit selected entry
vi: Chỉnh sửa mục đã chọn

en: Move selected entry up
vi: Chuyển mục đã chọn lên trên

en: Move selected entry down
vi: Chuyển mục đã chọn xuống dưới

en: Edit entry
vi: Chỉnh sửa mục đã chọn

en: Configure accessibility features
vi: Thiết lập các chức năng truy cập

en: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast
vi: kính phóng đại, nói chuyện, truy cập, thu phóng, phím, tương phản

en: Visual
vi: Trực quan

note: Visual Aids
en: Visual Aids
vi: Hỗ trợ trực quan

en: High contrast
vi: Độ tương phản cao

en: Large text
vi: Văn bản lớn

en: Screen reader
vi: Trình đọc màn hình

en: Configure screen reader
vi: Định cấu hình trình đọc màn hình

note: Desktop Zoom
en: Desktop Zoom
vi: Thu/Phóng màn hình chính

en: Enable zoom
vi: Cho phép thu/phóng

en: Magnification
vi: Độ phóng đại

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
vi: Đã tắt

en: Mouse wheel modifier
vi: Bộ điều chỉnh lăn chuột

en: While this modifier is pressed, mouse scrolling will increase or decrease zoom.
vi: Khi được bấm, lăn chuột sẽ thu hoặc phóng.

en: Scroll at screen edges
vi: Xoay ở viền màn hình

en: Keep cursor centered
vi: Giữ con trỏ ở trung tâm

en: Cursor moves with contents
vi: Con trỏ di chuyển cùng với nội dung

en: Cursor pushes contents around
vi: Nội dung đi theo con trỏ

en: Mouse tracking mode
vi: Chế độ theo dõi chuột

en: Lens mode
vi: Chế độ lăng kính

en: Square
vi: Vuông

en: Horizontal strip
vi: Dải ngang

en: Vertical strip
vi: Dải dọc

en: Lens shape
vi: Hình dáng lăng kính

en: Full screen
vi: Toàn màn hình

en: Top half
vi: Nửa trên

en: Bottom half
vi: Nửa dưới

en: Left half
vi: Nửa trái

en: Right half
vi: Nửa phải

en: Screen position
vi: Vị trí màn hình

en: Enable the on-screen keyboard
vi: Bật bàn phím ảo

en: At the bottom of the screen
vi: Dưới cùng màn hình

en: At the top of the screen
vi: Trên cùng màn hình

en: Keyboard position
vi: Vị trí bàn phím

en: A quarter of the screen
vi: Phần tư màn hình

en: A third of the screen
vi: Phần ba màn hình

en: Keyboard size
vi: Kích thước bàn phím

en: Show the keyboard any time something expects input
vi: Hiển thị bàn phím bất kỳ lúc nào có nội dung cần nhập

en: Show keyboard only when the user activates it
vi: Chỉ bật bàn phím khi người dùng yêu cầu.

en: Activation mode
vi: Chế độ kích hoạt

note: Keyboard indicators
en: Keyboard indicators
vi: Chỉ báo bàn phím

en: Use visual indicator on Caps and Num Lock
vi: Sử dụng chỉ báo hình ảnh trên nút Caps và Num Lock

en: Use audio indicator on Caps and Num Lock
vi: Dùng chỉ báo âm thanh trên phím Caps và Num Lock

en: Sound to use Caps or Num Lock on
vi: Đã bật âm thanh khi nhấn phím Caps hoặc Num Lock

en: Sound to use Caps or Num Lock off
vi: Đã tắt âm thanh khi nhấn phím Caps hoặc Num Lock

en: Event feedback (required for typing assistance alerts)
vi: Phản hồi sự kiện (cần thiết cho thông báo hỗ trợ đánh máy)

en: Enable visual alerts
vi: Bật thông báo hình ảnh

en: Flash the entire monitor
vi: Nhấp nháy toàn màn hình

en: Flash the active window
vi: Nhấp nháy cửa sổ đang hoạt động

en: Visual style
vi: Phong cách hiển thị

en: Enable audio alerts
vi: Bật thông báo âm thanh

en: Sound to use for window alerts
vi: Âm thanh dùng cho cửa sổ thông báo

en: Typing assistance
vi: Hỗ trợ đánh máy

note: Stickykeys
en: Sticky keys
vi: Phím dính

en: Treat a sequence of modifier keys as a combination
vi: Xem chuỗi sự kiện của phím điều chỉnh như là một tổ hợp

en: Disable if two modifiers are pressed together
vi: Tắt nếu cả 2 phím điều chỉnh được nhấn cùng lúc.

en: Alert when a modifier key is pressed
vi: Thông báo khi phím điều chỉnh được nhấn

note: Slowkeys
en: Slow keys
vi: Phím chậm

en: Put a delay between when a key is pressed and when it is accepted
vi: Tạo độ trễ sau khi phím được nhấn và trước khi phím được chấp nhận.

en: Alert when a key is pressed
vi: Thông báo khi phím được nhấn

en: Alert when a key is accepted
vi: Thông báo khi phím được chấp nhận

en: Alert when a key is rejected
vi: Thông báo khi phím bị từ chối

en: Acceptance delay
vi: Độ trễ chấp nhận

en: Short
vi: Ngắn

en: Long
vi: Dài

note: Bouncekeys
en: Bounce keys
vi: Phím nảy

en: Ignore fast duplicate keypresses
vi: Bỏ qua các lần nhấn phím trùng lặp nhanh

note: Mousekeys
en: Mouse keys
vi: Phím chuột

en: Control the pointer using the keypad
vi: Điều khiển con trỏ bằng bàn phím số

en: Initial delay
vi: Độ trễ ban đầu

en: Shorter
vi: Ngắn hơn

en: Longer
vi: Dài hơn

en: Acceleration time
vi: Thời gian tăng tốc

en: Maximum speed
vi: Tốc độ tối đa

en: Slower
vi: Chậm hơn

en: Faster
vi: Nhanh hơn

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
vi: Gây ra cú nhấn phụ bằng cách nhấn giữ nút chính

en: Trigger a click when the pointer hovers
vi: Gây ra cú nhấn khi lướt con trỏ qua

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
vi: Độ trễ

en: Motion threshold
vi: Ngưỡng chuyển động

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Small
vi: Nhỏ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Large
vi: Lớn

en: Manage your actions
vi: Quản lý hành động của bạn

en: action
vi: hành động

en: Actions
vi: Hành động

en: Manage
vi: Quản lý

en: Download
vi: Tải về

en: Layout
vi: Bố cục

en: Enable
vi: Cho phép

en: Disable
vi: Vô hiệu hóa

en: Installed actions
vi: Hành động đã cài đặt

en: Remove all
vi: Gỡ bỏ tất cả

en: Manage Cinnamon applets
vi: Quản lý các Applet Cinnamon

en: You can remove specific instances in panel edit mode via the context menu.
vi: Bạn có thể xóa các trường hợp cụ thể trong chế độ chỉnh sửa bảng panel thông qua menu ngữ cảnh.

en: Installed applets
vi: Các applet đã cài đặt

en: Reset all
vi: Đặt lại toàn bộ

en: Previous Panel
vi: Bảng Panel trước

en: Next Panel
vi: Bảng Panel kế

en: Solid color
vi: Đồng màu

en: Horizontal gradient
vi: Độ dốc ngang

en: Vertical gradient
vi: Độ dốc dọc

en: No picture
vi: Không hình

en: Mosaic
vi: Khảm

en: Centered
vi: Canh giữa

en: Scaled
vi: Phóng tỷ lệ

en: Stretched
vi: Kéo giãn

en: Spanned
vi: Trải

en: Background color
vi: Màu nền

en: Change your desktop's background
vi: Đổi hình nền của màn hình chính

en: background, picture, slideshow
vi: ảnh nền, hình ảnh, trình chiếu

en: Backgrounds
vi: Hình nền

en: Add Folder
vi: Thêm thư mục

en: Add new folder
vi: Thêm thư mục mới

en: Remove selected folder
vi: Xóa thư mục đang chọn

en: Play backgrounds as a slideshow
vi: Phát ảnh nền như là trình chiếu

en: minutes
vi: phút

en: Play images in random order
vi: Phát ảnh theo thứ tự ngẫu nhiên

en: Picture aspect
vi: Tỉ lệ hình ảnh

en: Manage date and time settings
vi: Quản lý cài đặt ngày và giờ

en: time, date, calendar, format, network, sync
vi: thời gian, ngày tháng, lịch, định dạng, mạng, đồng bộ

en: Date & Time
vi: Ngày giờ

en: Date and Time
vi: Ngày và Giờ

en: Network time
vi: Thời gian nhà mạng

en: Manually set date and time
vi: Thiết lập ngày và giờ thủ công

en: Format
vi: Dạng thức

en: Use 24h clock
vi: Dùng đồng hồ 24 giờ

en: Display the date
vi: HIển thị ngày

en: Display seconds
vi: Hiển thị giây

en: Use locale default
vi: Dùng thiết đặt địa phương mặc định

en: Sunday
vi: Chủ Nhật

en: Monday
vi: Thứ Hai

en: First day of week
vi: Ngày đầu của tuần

en: Region
vi: Khu vực

en: City
vi: Thành phố

en: Internet
vi: Mạng

en: Multimedia
vi: Đa phương tiện

en: Office
vi: Văn phòng

en: Web
vi: Trang Web

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-music->description
en: Music
vi: Âm Nhạc

en: Photos
vi: Hình Ảnh

en: Word
vi: Văn bản

en: Spreadsheet
vi: Bảng tính

en: Source Code
vi: Mã nguồn

en: File Manager
vi: Trình quản lý tập tin

en: Plain Text
vi: Văn bản thô

en: Select an application for audio CDs
vi: Chọn ứng dụng cho CD nhạc

en: Select an application for video DVDs
vi: Chọn ứng dụng cho DVD phim

en: Music player
vi: Trình phát nhạc

en: Select an application to run when a music player is connected
vi: Chọn ứng dụng cần chạy khi gắn thiết bị phát nhạc

en: Select an application to run when a camera is connected
vi: Chọn ứng dụng cần chạy khi gắn máy ảnh

en: Software
vi: Phần mềm

en: Select an application for software CDs
vi: Chọn ứng dụng cho CD phần mềm

en: Blu-ray video disc
vi: đĩa phim Blu-ray

en: HD DVD video disc
vi: đĩa phim HD DVD

en: Picture CD
vi: CD Ảnh

en: Super Video CD
vi: SVCD

en: Video CD
vi: VCD

en: Windows software
vi: Phần mềm Windows

en: Command-line option for your terminal to execute a passed-in command.
vi: Tùy chọn dòng lệnh để Trình dòng lệnh của bạn thực thi lệnh được truyền vào.

en: Ask what to do
vi: Hỏi cần làm gì

en: Open folder
vi: Mở thư mục

en: Do nothing
vi: Không làm gì cả

en: Other Media
vi: Phương tiện Khác

en: Select how other media should be handled
vi: Chọn cách xử lý các phương tiện khác

en: _Action:
vi: _Hành động:

en: Preferred Applications
vi: Ứng dụng Ưa thích

en: media, defaults, applications, programs, removable, browser, email, calendar, music, videos, photos, images, cd, autoplay, favorite, apps
vi: phương tiện truyền thông, mặc định, ứng dụng, chương trình, có thể xóa được, trình duyệt, email, lịch, nhạc, video, hình ảnh, hình chụp, hình ảnh, cd, tự động chạy, ưa thích, các ứng dụng.

en: Preferred applications
vi: Ứng dụng ưa chuộng

en: Calculator
vi: Máy tính

en: Terminal
vi: Trình dòng lệnh

en: Arguments
vi: Tham số

en: Removable media
vi: Phương tiện tháo lắp

en: Prompt or start programs on media insertion
vi: Hỏi hoặc chạy chương trình khi gắn phương tiện

note: FIXMEEEEEEEE??
en: _Other Media...
vi: _Phương tiện Khác...

en: Manage your Cinnamon desklets
vi: Quản lý các Desklet Cinnamon

en: You can remove specific instances from the desktop via that desklet's context menu
vi: Bạn có thể xóa các trường hợp  cụ thể khỏi màn hình thông qua menu ngữ cảnh của desklet

en: desklet, desktop, slideshow
vi: desklet, màn hình chính, trình chiếu

en: Desklets
vi: Desklet

en: General Settings
vi: Cài đặt Chung

en: General Desklets Settings
vi: Cài đặt Chung của Desklet

en: No decoration
vi: Không trang trí

en: Border only
vi: Chỉ khung viền

en: Border and header
vi: Khung viền và tiêu đề

en: Decoration of desklets
vi: Trang trí desklet

en: Note: Some desklets require the border/header to be always present
vi: Lưu ý: Một số desklet yêu cầu phải luôn có đường viền/tiêu đề

en: Such requirements override the settings selected here
vi: Những yêu cầu như vậy sẽ ghi đè các cài đặt được chọn ở đây

en: Snap desklets to grid
vi: Gắn các desklet vào lưới

en: Width of desklet snap grid
vi: Chiều rộng của lưới gắn desklet

en: Lock desklets in their current position
vi: Khóa vị trí các desklet ở vị trí hiện tại

en: Installed desklets
vi: Các desklet đã cài đặt

en: Manage your desktop icons
vi: Quản lý các biểu tượng trên màn hình chính

en: desktop, home, button, trash
vi: màn hình chinh, thư mục chính, nút, thùng rác

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-desktop->description
en: Desktop
vi: Màn hình chính

en: Manage display settings
vi: Quản lý cài đặt hiển thị

en: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd
vi: hiển thị, màn hình, màn hình, bố trí, độ phân giải, đôi, lcd

en: Disable automatic screen rotation
vi: Dừng tự xoay màn hình

en: Select this option to disable automatic screen rotation on hardware equipped with supported accelerometers.
vi: Chọn để dừng tự xoay màn hình sử dụng phần cứng được trang bị với thiết bị đo gia tốc hỗ trợ bởi Mint.

en: Enable fractional scaling controls (experimental)
vi: Cho phép điểu chỉnh kích thước theo tỷ lệ (đang thử nghiệm)

en: Select this option to display additional layout controls for per-monitor scaling.
vi: Chọn tùy chọn này để hiển thị các điều khiển bố cục bổ sung để chia tỷ lệ trên mỗi màn hình.

en: Scale content up
vi: Phóng to nội dung

en: Scale content down
vi: Thu nhỏ nội dung

en: Fractional scaling mode
vi: Chế độ chia tỷ lệ phân số

en: Control Cinnamon visual effects.
vi: Điều khiển hiệu ứng trực quan Cinnamon.

en: effects, window
vi: hiệu ứng, cửa sổ

en: Effects
vi: Hiệu ứng

en: Desktop and window effects
vi: Hiệu ứng màn hình chính và cửa sổ

en: Effects on dialog boxes
vi: Hiệu ứng trên hộp thoại

en: Effects on menus
vi: Hiệu ứng trên menu.

en: Session startup animation
vi: Hoạt ảnh khởi chạy phiên

en: Fade effect on Cinnamon scrollboxes (like the Menu application list)
vi: Hiệu ứng làm mờ trên hộp cuộn Cinnamon (như danh sách ứng dụng Menu)

en: Window effects
vi: Hiệu ứng cửa sổ

note: MAPPING WINDOWS CLOSING WINDOWS MINIMIZING WINDOWS grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- grouped-windo
en: None
vi: Không

en: Traditional
vi: Truyền thống

en: Fly
vi: Bay

en: New windows or unminimizing existing ones
vi: Thêm cửa sổ hoặc thu nhỏ các cửa sổ đang bật

en: Closing windows
vi: Đóng cửa sổ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
vi: Mờ dần

en: Minimizing windows
vi: Thu nhỏ cửa sổ

note: MAXIMIZING/TILING WINDOWS
en: Resizing and tiling windows
vi: Thay đổi kích thước và xếp lát cửa sổ

en: Window animation speed
vi: Tốc độ hoạt ảnh cửa sổ

en: Manage your Cinnamon extensions
vi: Quản lý Phần mở rộng Cinnamon

en: extension, addon
vi: phần mở rộng, gắn thêm

en: Extensions
vi: Phần mở rộng

en: Installed extensions
vi: Phần mở rộng đã cài đặt

en: Disable all
vi: Vô hiệu hóa tất cả

en: Configure system fonts
vi: Cấu hình kiểu chữ hệ thống

en: font, size, small, large
vi: phông, cỡ, nhỏ, to

en: Font Selection
vi: Chọn Kiểu chữ

en: Default font
vi: Phông Mặc định

en: Desktop font
vi: Phông chữ màn hình chính

en: Document font
vi: Phông tài liệu

en: Monospace font
vi: Phông giãn cách đơn

en: Window title font
vi: Phông tiêu đề cửa sổ

en: Font Settings
vi: Cài đặt Phông chữ

en: Grayscale
vi: Thang độ xám

en: Slight
vi: Nhẹ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Medium
vi: Trung bình

en: Full
vi: Đầy

en: Vertical RGB
vi: RGB dọc

en: Vertical BGR
vi: BGR ngang

en: Text scaling factor
vi: Hệ số phóng to chữ

en: Hinting
vi: Làm mịn

en: Hinting allows for producing clear, legible text on screen.
vi: Hinting giúp tạo văn bản rõ ràng, dễ đọc trên màn hình.

en: Antialiasing
vi: Khử răng cưa

en: Antialiasing makes on screen text smoother and easier to read
vi: Khử răng cưa làm văn bản trên màn hình mượt và dễ đọc hơn

en: RGBA Order
vi: Thứ tự RGBA

en: The order of subpixel elements on an LCD screen, only used when antialiasing is set to 'rgba'
vi: Thứ tự của các tiểu điểm ảnh trên màn hình LCD, chỉ được dùng khi bật 'rgba' trong khử răng cưa.

en: Miscellaneous Cinnamon preferences
vi: Tuỳ chọn Cinnamon khác

en: logging, click
vi: ghi nhật trình, nhấp

en: Compositor Options
vi: Tùy chọn hợp thành

en: Disable compositing for full-screen windows
vi: Vô hiệu hóa tổ hợp cho cửa sổ toàn màn hình

en: Select this option to let full-screen applications skip the compositing manager and run at maximum speed. Unselect it if you're experiencing screen-tearing in full screen mode.
vi: Chọn tùy chọn này để các ứng dụng toàn màn hình bỏ qua trình quản lý tổ hợp và chạy tốc độ tối đa. Bỏ chọn nếu bạn gặp tình trạng xé màn hình trong chế độ toàn màn hình.

en: Miscellaneous Options
vi: Tuỳ chọn Linh tinh

en: Enable timer when logging out or shutting down
vi: Cho phép định thời khi đăng xuất hoặc tắt máy

en: Timer delay
vi: Độ trễ định thời

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->units
en: seconds
vi: giây

en: Memory limit
vi: Giới hạn bộ nhớ

en: Restart Cinnamon when it uses too much memory
vi: Khởi động lại Cinnamon khi sử dụng quá nhiều bộ nhớ

en: Check frequency
vi: Kiểm tra tần suất

en: Make window fullscreen
vi: Đặt cửa sổ ở chế độ toàn màn hình

en: Exit window fullscreen
vi: Thoát khỏi cửa sổ toàn màn hình

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Play / Pause
vi: Bật tắt Phát/Dừng

en: Zoom desktop in
vi: Phóng to màn hình chính

en: Zoom desktop out
vi: Thu nhỏ màn hình chính

en: Run a command
vi: Chạy lệnh

en: Trigger at gesture start
vi: Kích hoạt ở đầu cử chỉ

en: Trigger at gesture end
vi: Kích hoạt ở cuối cử chỉ

en: Manage touch gestures
vi: Quản lý cử chỉ chạm

en: gesture, swipe, pinch, touch
vi: cử chỉ, vuốt, chụm, chạm

en: Gestures
vi: Cử chỉ

en: Check again
vi: Kiểm tra lại

en: Swipe
vi: Vuốt

en: Swipe with 2 fingers
vi: Vuốt bằng 2 ngón tay

en: Touchscreen only
vi: Chỉ Màn hình cảm ứng

en: Swipe with 3 fingers
vi: Vuốt bằng 3 ngón tay

en: Swipe with 4 fingers
vi: Vuốt bằng 4 ngón tay

en: Swipe with 5 fingers
vi: Vuốt bằng 5 ngón tay

en: Pinch
vi: Chụm

en: Pinch with %d fingers
vi: Chụm bằng %d ngón tay

en: Pinch with 5 fingers
vi: Chụm bằng 5 ngón tay

en: Tap
vi: Chạm

en: Enable gestures
vi: Bật cử chỉ

en: Activation thresholds
vi: Ngưỡng kích hoạt

en: In percentage of the touch surface
vi: Phần trăm bề mặt cảm ứng

en: The touchegg package must be installed for gesture support.
vi: Gói touchegg phải được cài đặt để hỗ trợ cử chỉ.

en: Gestures are disabled
vi: Cử chỉ bị vô hiệu hóa

en: The Touchegg service is not running
vi: Dịch vụ Touchegg không chạy

en: Up
vi: Lên

en: Down
vi: Xuống

en: In
vi: Vào

en: Out
vi: Ra

en: Tap with %d fingers
vi: Chạm bằng %d ngón tay

en: Enter a command
vi: Nhập một lệnh

en: Sensitivity
vi: Độ nhạy

en: Less
vi: Ít hơn

en: Manage hotcorner settings
vi: Quản lý cài đặt Góc nóng

en: hotcorner, overview, scale, expo
vi: góc nóng, toàn cảnh, định tỷ lệ, expo

en: Hot Corners
vi: Góc nóng

en: Allow hot corners in fullscreen.
vi: Cho phép các góc nóng ở chế độ toàn màn hình.

en: Show all workspaces
vi: Hiện mọi vùng làm việc

note: Expo
en: Show all windows
vi: Hiện mọi cửa sổ

en: Enable this corner
vi: Bật góc này

en: Type a command...
vi: Nhập lệnh...

en: Activation delay (ms)
vi: Độ trễ kích hoạt (ms)

en: Unknown size
vi: Kích thước không xác định

en: Unknown CPU
vi: CPU không xác định

en: Operating System
vi: Hệ điều hành

en: Cinnamon Version
vi: Phiên bản Cinnamon

en: Kernel
vi: Nhân

en: Processor
vi: Bộ xử lý

en: Memory
vi: Bộ nhớ

en: Hard Drives
vi: Ổ Cứng

en: Hard Drive
vi: Đĩa cứng

en: Graphics Card
vi: Card Đồ hoạ

en: Display Server
vi: Máy chủ hiển thị

en: Display system information
vi: Hiển thị thông tin hệ thống

en: system, information, details, graphic, sound, kernel, version, about
vi: hệ thống, thông tin, chi tiết, đồ họa, âm thanh, hạt nhân, phiên bản, thông tin

en: System Info
vi: Thông tin Hệ thống

en: Upload system information
vi: Tải lên thông tin của hệ thống

en: No personal information included
vi: Không kèm theo dữ liệu cá nhân

en: Copy to clipboard
vi: Sao chép vào khay nhớ tạm

en: Manage keyboard settings and shortcuts
vi: Quản lý cài đặt bàn phím và phím tắt

en: keyboard, shortcut, hotkey
vi: bàn phím, phím tắt, phím nóng

en: Key repeat
vi: Lặp phím

en: Typing
vi: Nhập liệu

en: Enable key repeat
vi: Bật lặp phím

en: Repeat delay:
vi: Độ trễ lặp:

en: Repeat speed:
vi: Tốc độ lặp:

en: Slow
vi: Chậm

en: Fast
vi: Nhanh

en: Text cursor
vi: Con nháy văn bản

en: Text cursor blinks
vi: Nhấp nháy con nháy văn bản

en: Blink speed:
vi: Tốc độ nháy:

en: To edit a keyboard binding, click it and press the new keys, or press backspace to clear it.
vi: Để chỉnh sửa tổ hợp phím, nhấp vào nó rồi nhấn phím mới, hoặc nhấn backspace để xoá.

note: Text entry search field
en: Type to search shortcuts
vi: Nhập để tìm kiếm phím tắt

en: Press Escape to cancel the search.
vi: Nhấn Escape để hủy tìm kiếm.

en: Click to search by accelerator
vi: Bấm để tìm kiếm bằng máy gia tốc

en: Bindings
vi: Gắn kết

en: Add custom shortcut
vi: Thêm phím tắt tuỳ biến

en: Remove custom shortcut
vi: Bỏ phím tắt tuỳ biến

en: Categories
vi: Phân loại

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
vi: Phím tắt

en: Keyboard bindings
vi: Tổ hợp phím

en: Layouts
vi: Bố trí

en: Reset to default
vi: Đặt lại mặc định

en: Select a file
vi: Chọn tập tin

en: Control mouse and touchpad settings
vi: Kiểm soát cài đặt chuột và bàn di chuột

en: mouse, touchpad, synaptic, double-click
vi: chuột, bàn chạm chuột, synaptic, nhấp đúp

en: Mouse and Touchpad
vi: Chuột và Bàn chạm chuột

en: Left handed (mouse buttons inverted)
vi: Thuận tay trái (đảo nút chuột)

en: Reverse scrolling direction
vi: Đảo ngược hướng cuộn

en: Show position of pointer when the Control key is pressed
vi: Hiện vị trí con trỏ khi nhấn Ctrl

en: Emulate middle click by clicking both left and right buttons
vi: Giả lập nhấp nút giữa khi nhấp cả nút trái phải

en: Paste the current selection when middle-click is pressed
vi: Dán lựa chọn hiện tại khi nhấn chuột giữa

en: Drag-and-drop threshold
vi: Ngưỡng kéo thả

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->units settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner-number->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->units
en: pixels
vi: điểm ảnh

en: Pointer size and speed
vi: Kích cỡ và tốc độ con trỏ

en: Size
vi: Kích cỡ

en: Smaller
vi: Nhỏ hơn

en: Larger
vi: Lớn hơn

en: Speed
vi: Tốc độ

en: Device default
vi: Mặc định của thiết bị

en: Constant
vi: Không thay đổi

en: Adaptive
vi: Thích ứng

en: Acceleration
vi: Tăng tốc

en: Double-Click timeout
vi: Thời gian chờ nhấp đúp

en: Timeout
vi: Thời gian chờ

en: Double-click test
vi: Thử nhấp đúp

en: Enabled
vi: Đã bật

en: Disabled when a mouse is attached
vi: Vô hiệu hóa khi gắn chuột

en: Touchpad is
vi: Bàn chạm chuột đang

en: Tap to click
vi: Chạm để nhấp

en: Disable touchpad while typing
vi: Tắt bàn chạm chuột khi đang gõ

en: Default device behavior
vi: Hành vi mặc định của thiết bị

en: Virtual button areas along bottom of touchpad
vi: Khu vực nút ảo dải phía dưới bàn chạm chuột

en: Use multiple fingers for right and middle click
vi: Sử dụng nhiều ngón cho chuột trái và giữa

en: Click actions
vi: Hành động nhấp chuột

en: Scrolling
vi: Cuộn

en: Success!
vi: Thành công !

en: Two-finger scrolling
vi: Kéo 2 ngón

en: Edge scrolling
vi: Kéo viền

en: Scrolling method
vi: Phương pháp cuộn

en: Reduce exposure to blue light
vi: Giảm tiếp xúc ánh sáng xanh

en: redshift, color, blue, light, filter, temperature
vi: redshift, màu, ánh sáng xanh, bộ lọc, nhiệt độ

note: nightlight@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Night Light
vi: Ánh sáng đêm

en: Enable night light
vi: Bật ánh sáng đêm

en: This feature makes the screen color warmer in the evening and during the night. By reducing blue light, it can prevent eye strain, headaches and improve sleep quality.
vi: Tính năng này giúp màu của màn hình trở nên ấm hơn vào buổi tối và giữa đêm. Bằng cách giảm ánh sáng xanh, nó có thể chống mỏi mắt, đau đầu và cải thiện giấc ngủ.

en: Color temperature
vi: Nhiệt độ màu

en: Click to preview
vi: Nhấn vào đây để xem trước

en: Automatic
vi: Tự động

en: Specify start and end times
vi: Điều chỉnh thời gian bắt đầu và kết thúc

en: Always on
vi: Luôn bật

en: Schedule
vi: Hẹn giờ

en: to
vi: đến

en: Primary monitor
vi: Màn hình chính

en: Active monitor
vi: Màn hình hoạt động

en: The monitor specified below
vi: Màn hình được chỉ định bên dưới

en: Notification preferences
vi: Tùy thích thông báo

en: notifications
vi: thông báo

en: Notification settings
vi: Cài đặt thông báo

en: Enable notifications
vi: Cho phép thông báo

en: Remove notifications after their timeout is reached
vi: Bỏ thông bóa sau khi đạt đến thời hạn

en: Show notifications on the bottom side of the screen
vi: Hiển thị thông báo ở phía dưới màn hình

en: Monitor to use for displaying notifications
vi: Màn hình sử dụng để hiển thị thông báo

en: Display notifications over fullscreen windows
vi: Hiển thị thông báo trên cửa sổ toàn màn hình

en: Notification duration
vi: Thời lượng thông báo

en: Display a test notification
vi: Hiện thông báo thử

en: Media keys OSD
vi: OSD phím phương tiện

en: Show media keys OSD
vi: Hiện thông báo trên màn hình khi nhấn các phím đa phương tiện

en: Center Zone
vi: Vùng trung tâm

en: Panel height:
vi: Chiều cao bảng panel:

en: Left Zone
vi: Vùng trái

en: Right Zone
vi: Vùng phải

en: Panel width:
vi: Chiều rộng bảng panel

en: Top Zone
vi: Vùng trên

en: Bottom Zone
vi: Vùng dưới

en: Panel Visibility
vi: Hiển thị Bảng Panel

en: Auto hide panel
vi: Tự động ẩn bảng panel

en: Always show panel
vi: Luôn hiện bảng panel

en: Intelligently hide panel
vi: Ẩn bảng panel thông minh

en: Auto-hide panel
vi: Tự động ẩn bảng panel

en: Show delay
vi: Độ trễ hiển thị

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units
en: milliseconds
vi: mili giây

en: Hide delay
vi: Độ trễ ẩn

en: Customize
vi: Tùy chỉnh

en: Panel appearance
vi: Giao diện Bảng Panel

en: Allow theme to determine font size
vi: Cho phép chủ đề quyết định kích cỡ phông chữ

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->font-size->description
en: Font size
vi: Cỡ font

en: Scale to panel size exactly
vi: Thay đổi theo đúng kích cỡ bảng panel

en: Scale to panel size optimally
vi: Thay đổi hợp lý theo kích cỡ bảng panel

en: Colored icon size
vi: Kích cỡ icon có màu

en: Symbolic icon size
vi: Kích thước biểu tượng icon

en: Manage Cinnamon panel settings
vi: Quản lý cài đặt bảng Panel Cinnamon

en: panel, height, bottom, top, autohide, size, layout
vi: bảng panel, chiều cao, đáy, đỉnh, tự động ẩn, kích thước, bố trí

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->behavior-panel->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->appearance-panel->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title
en: Panel
vi: Bảng Panel

en: Previous panel
vi: Bảng panel trước

en: Next panel
vi: Bảng panel kế tiếp

en: General Panel Options
vi: Tùy chọn Bảng Panel Chung

en: Add new panel
vi: Thêm bảng panel mới

en: Allow the pointer to pass through the edges of panels
vi: Cho phép con trỏ đi qua các cạnh của bảng panel

en: Shut down immediately
vi: Tắt máy ngay lập tức

en: 30 seconds
vi: 30 giây

en: 60 seconds
vi: 60 giây

en: 90 seconds
vi: 90 giây

en: 2 minutes
vi: 2 phút

en: 5 minutes
vi: 5 phút

en: 10 minutes
vi: 10 phút

en: 15 minutes
vi: 15 phút

en: 30 minutes
vi: 30 phút

en: 45 minutes
vi: 45 phút

en: 1 hour
vi: 1 giờ

en: 2 hours
vi: 2 giờ

en: 3 hours
vi: 3 giờ

en: Never
vi: Không bao giờ

en: Unknown time
vi: Thời gian không rõ

en: hours
vi: giờ

en: Manage power settings
vi: Quản lý cài đặt nguồn điện

en: power, suspend, hibernate, laptop, desktop, brightness, screensaver
vi: nguồn điện, tạm ngưng, ngủ đông, laptop, máy bàn, độ sáng, bảo vệ màn hình

en: Power Management
vi: Quản lý Nguồn điện

en: Power options
vi: Tùy chọn năng lượng

en: On A/C power
vi: Trên nguồn điện A/C

en: On battery power
vi: Sử dụng nguồn pin

en: Turn off the screen when inactive for
vi: Tắt màn hình khi không hoạt động trong

en: Suspend when inactive for
vi: Tạm ngưng khi không hoạt động trong

en: When the lid is closed
vi: Khi đóng nắp máy

en: Extra options
vi: Tùy chọn thêm

en: When the power button is pressed
vi: Khi nhấn nút nguồn

en: Perform lid-closed action even with external monitors attached
vi: Chạy chức năng đã cài sẵn khi gập màn hình laptop ngay cả khi đã gắn thêm màn hình ngoài.

en: When the battery is critically low
vi: Khi mức pin cực thấp

en: Enable Hybrid Sleep
vi: Bật chế độ HybridSleep

en: Replaces Suspend with Hybrid Sleep
vi: Thay thế Tạm dừng bằng HybridSleep

en: Enable Hibernate after suspend
vi: Kích hoạt chế độ ngủ đông sau khi tạm dừng

en: First suspend the machine and hibernate it after a certain amount of time.
vi: Đầu tiên hãy tạm dừng máy và ngủ đông sau một khoảng thời gian nhất định.

en: Power mode controls the power usage of your computer. It can impact performance, battery life and fan noise.
vi: Chế độ năng lượng điều khiển mức tiêu thụ điện năng trên máy tính của bạn. Nó có thể ảnh hưởng tới hiệu năng, thời lượng pin và tiếng ồn của quạt.

en: Power
vi: Nguồn điện

en: Batteries
vi: Pin

en: Screen brightness
vi: Độ sáng màn hình

en: On battery, dim screen when inactive
vi: Khi dùng pin, làm tối màn hình nếu không hoạt động

en: Brightness level when inactive
vi: Độ sáng khi không hoạt động

en: Dim screen after inactive for
vi: Làm tối màn hình khi không hoạt động trong

en: Backlight brightness
vi: Độ sáng đèn ngầm dưới màn hình

en: Devices
vi: Thiết bị

en: Low battery notifications
vi: Thông báo pin yếu

en: For wireless keyboard
vi: Đối với bàn phím không dây

en: For wireless mouse
vi: Đối với chuột không dây

en: For other connected devices
vi: Đối với các thiết bị được kết nối khác

en: Caution low UPS, %s remaining
vi: Cảnh báo mức UPS thấp, còn %s

en: Using UPS power - %s remaining
vi: Dùng nguồn UPS - còn %s

en: Caution low UPS
vi: Cảnh báo mức UPS thấp

en: Using UPS power
vi: Dùng nguồn UPS

en: Charging - %s until fully charged
vi: Đang sạc - còn %s đến khi sạc đầy

en: Caution low battery, %s remaining
vi: Cảnh báo mức pin thấp, còn %s

en: Using battery power - %s remaining
vi: Dùng nguồn pin - còn %s

en: Not discharging
vi: Đang không sạc

en: Charging - fully charged
vi: Đang sạc - đã sạc đầy

en: Empty
vi: Trống

en: Battery
vi: Pin

en: Uninterruptible power supply
vi: Cung cấp nguồn điện liên tục

en: Wireless mouse
vi: Chuột không dây

en: Wireless Keyboard
vi: Bàn phím Không dây

en: Personal digital assistant
vi: Trợ lý điện tử cá nhân

en: Cellphone
vi: Điện thoại di động

en: Ask
vi: Hỏi

en: Power mode
vi: Chế độ năng lượng

en: Cinnamon privacy settings
vi: Cài đặt riêng tư Cinnamon

en: privacy, recent, gtk, private
vi: riêng tư, gần đây, gtk, riêng tư

en: Privacy
vi: Riêng tư

en: Remember recently accessed files
vi: Nhớ tập tin truy cập gần đây

en: Recent files
vi: Tập tin gần đây

en: Never forget old files
vi: Không bao giờ quên tập tin cũ

en: Number of days to remember old files
vi: Số ngày ghi nhớ tập tin cũ

en: Internet connectivity
vi: Các kết nối internet

en: Check connectivity
vi: Kiểm tra kết nối internet

en: Check that network connections can reach the Internet. This makes it possible to detect captive portals, but also generates periodic network traffic.
vi: Kiểm tra nếu đường truyền có thể kết nối được internet. Điều này sẽ giúp phát hiện các cổng đăng nhập wifi, nhưng đôi khi cũng tạo thêm kết nối mới.

en: Lock immediately
vi: Khóa ngay lập tức

en: 2 seconds
vi: 2 giây

en: 5 seconds
vi: 5 giây

en: 10 seconds
vi: 10 giây

en: 15 seconds
vi: 15 giây

en: 1 minute
vi: 1 phút

en: 3 minutes
vi: 3 phút

en: Manage screen lock settings
vi: Quản lý cài đặt khóa màn hình

en: screensaver, lock, away, message
vi: tắt màn hình, khóa màn hình, không gần màn hình, tin nhắn

en: Screensaver
vi: Trình bảo vệ màn hình

en: Screensaver settings
vi: Cài đặt bảo vệ màn hình

en: Delay before starting the screensaver
vi: Độ trễ trước khi tắt màn hình

en: This option defines the amount of time to wait before starting the screensaver, when the computer is not being used
vi: Khi máy tính không được sử dụng, chọn lựa này sẽ điều chỉnh thời gian chờ trước khi bắt đầu tắt màn hình,

en: Lock settings
vi: Cài đặt khóa

en: Lock the computer when put to sleep
vi: Khoá máy khi ngủ

en: Enable this option to require a password when the computer wakes up from suspend
vi: Bật tuỳ chọn này để yêu cầu mật khẩu mỗi khi máy thức sau khi ngưng

en: Lock the computer after the screensaver starts
vi: Khóa màn hình ngay khi màn hình tắt

en: Enable this option to require a password when the screen turns itself off, or when the screensaver activates after a period of inactivity
vi: Bật tuỳ chọn này để yêu cầu mật khẩu mỗi khi màn hình tự tắt, hoặc khi trình bảo vệ màn hình kích hoạt sau một khoảng thời gian không hoạt động

en: Delay before locking
vi: Thời gian chờ trước  khi khóa

en: This option defines the amount of time to wait before locking the screen, after showing the screensaver or after turning off the screen
vi: Tuỳ chọn này định nghĩa thời gian chờ trước khi khoá màn hình, sau khi hiện trình bảo vệ màn hình hoặc sau khi tắt màn hình

en: Always show the clock
vi: Luôn hiển thị đồng hồ

en: Show the clock on the wallpaper instead of just on the unlock screen
vi: Hiện đồng hồ trên hình nền thay vì chỉ trên mình hình mở khóa

en: Use a custom date and time format
vi: Dùng định dạng ngày giờ tùy biến

en: Time Format
vi: Dạng thức Thời gian

en: Date Format:
vi: Định dạng Ngày:

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->description
en: Show information on date format syntax
vi: Hiện thông tin theo cú pháp định dạng ngày tháng

en: Time Font
vi: Kiểu chữ Thời gian

en: Date Font
vi: Kiểu chữ Ngày tháng

en: Away message
vi: Thông điệp khi rời máy

en: Show this message when the screen is locked
vi: Hiển thị thông điệp này khi màn hình khóa

en: This is the default message displayed on your lock screen
vi: Đây là lời nhắn mặc định hiện trên màn hình khoá

en: Font
vi: Kiểu chữ

en: Ask for a custom message when locking the screen from the menu
vi: Yêu cầu một lời nhắn tùy chỉnh khi khóa màn hình từ menu

en: This option allows you to type a message each time you lock the screen from the menu
vi: Tùy chọn này giúp bạn nhập lời nhắn mỗi khi khóa màn hình từ menu

en: Allow keyboard shortcuts
vi: Cho phép phím tắt bàn phím

en: Allow shortcuts like volume-control and media keys to be used on the lock screen
vi: Cho phép sử dụng trên màn hình khóa các loại phím tắt ví dụ như điều khiển âm lượng và các phím điều khiển media.

en: Show media player controls
vi: Hiện các nút điều khiển media

en: For compatible players, show playback controls while media is playing
vi: Đối với các phần mềm thích hợp, hiện điều khiển lùi thời gian khi đang chạy media.

en: Show album art
vi: Hiện album hình ảnh

en: If available, show album art while media is playing
vi: Nếu có, hiện album ảnh khi đang chạy media.

en: Show info panel
vi: Hiện thông tin bảng panel

en: Show the number of missed notifications and the battery status
vi: Hiện số thông báo bị lỡ và tình trạng pin.

en: Allow floating clock and album art widgets
vi: Cho phép tiện ích đồng hồ nổi và album nghệ thuật

en: When the default screensaver is active, allow the clock and album art widgets to float around randomly
vi: Khi màn hình chờ mặc định đang hoạt động, cho phép đồng hồ và các công cụ vẽ trôi ngẫu nhiên trên màn hình.

en: Starting Cinnamon
vi: Khởi động Cinnamon.

en: Leaving Cinnamon
vi: Rời khỏi Cinnamon.

en: Switching workspace
vi: Chuyền không gian làm việc

en: Opening new windows
vi: Mở các cửa sổ mới

en: Maximizing windows
vi: Phóng to cửa sổ

en: Unmaximizing windows
vi: Phục hồi cửa sổ

en: Tiling and snapping windows
vi: Lật và bắt dính cửa sổ

en: Inserting a device
vi: Đang gắn thiết bị

en: Removing a device
vi: Đang tháo thiết bị

en: Showing notifications
vi: Hiển thị thông báo

en: Changing the sound volume
vi: Thay đổi âm lượng

note: name,             position,        icon name,                  row,  col, pa id
en: Front Left
vi: Loa trái trước

en: Front Right
vi: Loa phải trước

en: Front Center
vi: Loa trung tâm phía trước

en: Rear Left
vi: Loa trái sau

en: Rear Right
vi: Loa phải sau

en: Rear Center
vi: Loa trung tâm phía sau

en: Subwoofer
vi: Loa trầm

en: Side Left
vi: Cạnh trái

en: Side Right
vi: Cạnh phải

en: Volume:
vi: Âm lượng

en: Softer
vi: Nhẹ hơn

en: Louder
vi: To hơn

en: Muted
vi: Tắt âm

en: Click to unmute
vi: Click để bật tiếng

en: Click to mute
vi: CLick để tắt tiếng

en: Balance
vi: Cân bằng

en: Rear
vi: Sau

en: Front
vi: Trước

en: Soft
vi: Nhẹ

en: Loud
vi: To

en: Input level
vi: Cấp độ đầu vào

en: Output profile
vi: Profile đầu ra

en: Test sound
vi: Kiểm tra âm thanh

en: Test Sound
vi: Kiểm tra Âm thanh

en: Manage sound settings
vi: Quản lý cài đặt âm thanh

en: sound, media, music, speakers, audio, microphone, headphone
vi: tiếng, media, nhạc, loa, audio, micro, tai nghe

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Sound
vi: Âm thanh

en: Output
vi: Đầu ra

en: Device
vi: Thiết bị

en: Device settings
vi: Cài đặt thiết bị

note: overamplification
en: Overamplification
vi: Khuếch đại

en: Allow the volume to exceed 100%, with reduced sound quality.
vi: Cho phép âm lượng quá 100%, đồng thời giảm chất lượng âm thanh.

en: Input
vi: Đầu vào

en: No inputs sources are currently available.
vi: Hiện không có nguồn âm thanh vào

en: Sounds
vi: Âm thanh

en: Sounds Volume
vi: Âm lượng

en: No application is currently playing or recording audio.
vi: Không có ứng dụng nào đang phát hoặc thu thanh.

en: Manage your startup applications
vi: Quản lý ứng dụng khởi chạy của bạn

en: startup, programs, boot, init, session, autostart, apps
vi: khởi tạo, chương trình, khởi động, init, session, tự khởi động, ứng dụng

en: Startup Applications
vi: Ứng dụng Khởi chạy

en: Unavailable
vi: Không sẵn có

en: No description
vi: Không có mô tả

en: No name
vi: Không tên

en: Run now
vi: Mở ngay lập tức

en: Could not execute '%s'
    %s
vi: Không thể chạy '%s'
    %s

en: Custom command
vi: Lệnh tùy biến

en: Choose application
vi: Chọn ứng dụng

en: %s s
vi: %s giây

en: Add Startup Program
vi: Thêm Chương trình Khởi chạy

en: Edit Startup Program
vi: Sửa Chương trình Khởi chạy

en: Save
vi: Lưu

en: Command
vi: Lệnh

en: Browse...
vi: Duyệt...

en: Comment
vi: Chú thích

en: Startup delay
vi: Khoảng chờ khởi chạy

en: The startup command cannot be empty
vi: Lệnh khởi chạy không thể rỗng

en: The startup command is not valid
vi: Lệnh khởi chạy không hợp lệ

en: Select Command
vi: Chọn Lệnh

en: Search Applications...
vi: Tìm Ứng dụng...

en: Add Application
vi: Thêm Ứng dụng

en: Manage themes to change how your desktop looks
vi: Quản lý chủ đề để thay đổi giao diện màn hình chính

en: themes, style
vi: chủ đề, kiểu dáng

en: Themes
vi: Giao diện

en: Mouse Pointer
vi: Con trỏ Chuột

en: Icons
vi: Biểu tượng

en: Simplified settings...
vi: Cài đặt đơn giản hóa...

en: Add/Remove
vi: Thêm/Gỡ bỏ

en: Miscellaneous options
vi: Các tùy chọn khác

en: Let applications decide
vi: Hãy để ứng dụng quyết định

en: Prefer dark mode
vi: Ưu tiên chế độ tối

en: Prefer light mode
vi: Ưu tiên chế độ sáng

en: Dark mode
vi: Chế độ tối

en: This setting only affects applications which support dark mode
vi: Cài đặt này chỉ ảnh hưởng đến các ứng dụng hỗ trợ chế độ tối

en: Show icons in menus
vi: Hiển thị biểu tượng trong menu

en: Show icons on buttons
vi: Hiện biểu tượng trên nút nhấn

en: Scrollbar behavior
vi: Hành vi thanh cuộn

note: Translators: The 'trough' is the part of the scrollbar that the 'handle' rides in.  This setting determines whether clicking in that trough somewhere jumps directly to the new position, or if it only scrolls towards it.
en: Jump to position when clicking in a trough
vi: Nhảy đến vị trí khi nhấp vào thanh cuộn

en: Use overlay scroll bars
vi: Sử dụng thanh cuộn thông minh

en: Override the current theme's scrollbar width
vi: Chèn lên chiều ngang chủ đề thanh cuộn hiện tại

en: Scrollbar width
vi: Chiều ngang thanh cuộn

en: Changes may not apply to already-running programs, and may not affect all applications.
vi: Các thay đổi có thể không áp dụng cho các chương trình đang chạy và có thể không ảnh hưởng đến tất cả các ứng dụng.

note: Position style combo on "Custom"
en: Custom
vi: Tùy chỉnh

en: Details
vi: Chi tiết

en: Authorize
vi: Uỷ quyền

en: Trust
vi: Tin tưởng

en: Generation
vi: Thế hệ

en: Bandwidth
vi: Băng thông

en: Type
vi: Kiểu

note: Update the status label
en: Disconnected
vi: Đã ngắt kết nối

en: Connected
vi: Đã kết nối

en: Authorized
vi: Đã được ủy quyền

en: Trusted
vi: Tin cậy

en: Forget
vi: Quên đi

en: lanes
vi: làn

en: Manage Thunderbolt and USB4 devices
vi: Quản lý thiết bị Thunderbolt và USB4

en: No Thunderbolt or USB4 devices found.
vi: Không tìm thấy thiết bị Thunderbolt hoặc USB4.

en: Thunderbolt or USB4 is not detected on your system.
vi: Thunderbolt hoặc USB4 không được phát hiện trên hệ thống của bạn.

en: The 'bolt' package must be installed to manage Thunderbolt and USB4 devices.
vi: Gói 'bolt' phải được cài đặt để quản lý các thiết bị Thunderbolt và USB4.

en: The boltd service is not running.
vi: Dịch vụ boltd không chạy.

en: Change your user preferences and password
vi: Thay đổi tuỳ thích và mật khẩu người dùng của bạn

en: user, account, information, details, password
vi: người dùng, tài khoản, thông tin, chi tiết, mật khẩu

en: Click to change your picture
vi: Nhấp để đổi hình ảnh của bạn

en: Take a photo...
vi: Chụp ảnh...

en: Click to change your name
vi: Nhấp để đổi tên của bạn

en: Click to change your password
vi: Nhấp để đổi mật khẩu của bạn

en: Current password
vi: Mật khẩu hiện tại

en: Wrong password
vi: Mật khẩu sai

en: Internal Error
vi: Lỗi nội bộ

en: Manage window preferences
vi: Quản lý tuỳ thích cửa sổ

en: Titlebar
vi: Thanh tiêu đề

en: Buttons
vi: Nút

en: Gnome Left
vi: Gnome còn lại

en: Classic Mac
vi: Mac cổ điển

en: Buttons layout
vi: Bố cục các phím

en: Toggle Shade
vi: Bật tắt Màu

en: Toggle Maximize
vi: Bật tắt Cực đại hoá

en: Toggle Maximize Horizontally
vi: Bật tắt Cực đại hoá Ngang

en: Toggle Maximize Vertically
vi: Bật tắt Cực đại hoá Dọc

en: Toggle on all workspaces
vi: Bật tắt trên mọi màn hình làm việc

en: Lower
vi: Thấp hơn

en: Action on title bar double-click
vi: Hành động khi nhấp đúp chuột lên thanh tiêu đề

en: Action on title bar middle-click
vi: Hành động khi nhấp giữa chuột lên thanh tiêu đề

en: Action on title bar right-click
vi: Hành động khi nhấp phải chuột lên thanh tiêu đề

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Nothing
vi: Không gì

en: Shade and unshade
vi: Bóng và không bóng

en: Adjust opacity
vi: Chỉnh độ mờ đục

en: Action on title bar with mouse scroll
vi: Hành động trên thanh tiêu đề khi cuộn chuột

en: Minimum opacity
vi: Độ mờ đục tối thiểu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->behavior->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->generalSection->title window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description expo@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description panel-launchers@cinnamon.org->s
en: Behavior
vi: Ứng xử

en: Window Focus
vi: Tiêu điểm Cửa sổ

en: Click
vi: Nhấp chuột

en: Sloppy
vi: Dễ dãi

en: Window focus mode
vi: Chế độ tiêu điểm cửa sổ

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
vi: Chế độ tiêu điểm cửa sổ chỉ ra cách cửa sổ được kích hoạt. Nó có thể có 3 chế độ: “nhập” (click) nghĩa là cửa sổ được nhấn để nhận tiêu điểm, “luộn thuộm” (sloppy) nghĩa là cửa sổ nhận tiêu điểm nếu con chuột đi ngang qua cửa sổ, và “chuột” (mouse) nghĩa là cửa sổ nhận tiêu điểm khi con chuột đi vào cửa sổ và mất tiêu điểm khi con chuột rời khỏi cửa sổ.

en: Automatically raise focused windows
vi: Tự động đề bạt cửa sổ có tiêu điểm

en: Bring windows which require attention to the current workspace
vi: Đem cửa sổ cần chú ý đến vùng làm việc hiện hành

note: It's weird to show a combo for two items. For now this is simpler to explain as a switch...
en: Give focus to new windows launched from a terminal
vi: Tập trung vào các cửa sổ mới được khởi chạy từ trình dòng lệnh

en: Normally, all windows created by the user are given initial focus. This controls whether or not to include programs launched from a terminal.
vi: Thông thường, tất cả các cửa sổ do người dùng tạo đều được lấy tiêu điểm ban đầu. Điều này kiểm soát xem có bao gồm các chương trình được khởi chạy từ trình dòng lệnh hay không.

note: ######
en: Attach dialog windows to the parent window
vi: Gắn cửa sổ hộp thoại với cửa sổ cấp trên

en: Moving and Resizing Windows
vi: Di chuyển và Định cỡ Cửa sổ

en: Cursor
vi: Con trỏ

en: Manual
vi: Thủ công

en: Center
vi: Trung tâm

en: Location of newly opened windows
vi: Vị trí các cửa sổ mới mở

en: Special key to move and resize windows
vi: Phím đặt biệt để di chuyển và định cỡ cửa sổ

en: While the special key is pressed, windows can be dragged with the left mouse button and resized with the right mouse button.
vi: Khi nhấn giữ phím đặc biệt, có thể kéo cửa sổ bằng nút trái chuột và định cỡ bằng nút phải.

en: Draggable border width
vi: Chiều rộng đường viền có thể kéo được

en: Narrower
vi: Hẹp hơn

en: Wider
vi: Rộng hơn

en: This adjusts the width of that portion of the window border used for resizing.
vi: Điều này điều chỉnh độ rộng của phần viền cửa sổ được sử dụng để thay đổi kích thước.

en: Icons only
vi: Chỉ biểu tượng

en: Thumbnails only
vi: Chỉ hình xem nhỏ

en: Icons and thumbnails
vi: Biểu tượng và hình nhỏ

en: Icons and window preview
vi: Biểu tượng và xem trước cửa sổ

en: Window preview (no icons)
vi: Xem trước cửa sổ (không biểu tượng)

en: Coverflow (3D)
vi: Luồng che (3D)

en: Timeline (3D)
vi: Dòng thời gian (3D)

en: Alt-Tab switcher style
vi: kiểu bộ chuyển Alt-Tab

en: Display the alt-tab switcher on the primary monitor instead of the active one
vi: Hiện bộ chuyển alt-tab trên màn hình chính thay vì màn hình hoạt động

en: Move minimized windows to the end of the alt-tab switcher
vi: Di chuyển các cửa sổ thu nhỏ đến cuối trình chuyển đổi alt-tab

en: Delay before displaying the alt-tab switcher
vi: Trì hoãn trước khi hiện bộ chuyển alt-tab

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all- workspaces->description
en: Show windows from all workspaces
vi: Hiện cửa sổ từ mọi không gian làm việc

en: Show windows from current monitor
vi: Hiển thị các cửa sổ từ màn hình hiện tại

en: Warp mouse pointer to the new focused window
vi: Di chuyển con trỏ chuột đến cửa sổ tập trung mới

en: Tiling
vi: Lát

en: Tiling Preferences
vi: Tùy chọn lát

en: Enable window tiling
vi: Bật tính năng lát cửa sổ

en: Maximize, instead of tile, when dragging a window to the top edge
vi: Cực đại hoá, thay vì ô, khi kéo cửa sổ đến cạnh trên

en: Manage workspace preferences
vi: Quản lý tuỳ thích vùng làm việc

en: workspace, osd, expo, monitor
vi: vùng làm việc, osd, expo, màn hình

en: Workspace Options
vi: Cài đặt không gian làm việc

en: Enable workspace OSD
vi: Bật OSD vùng làm việc

en: Allow cycling through workspaces
vi: Cho phép luân phiên các vùng làm việc

en: Only use workspaces on primary monitor (requires Cinnamon restart)
vi: Chỉ dùng vùng làm việc trên màn hình chính (yêu cầu khởi chạy lại Cinnamon)

en: Display Expo view as a grid
vi: Hiện khung xem Expo dạng lưới

en: Always show Expo on the primary monitor
vi: Luôn hiển thị Expo trên màn hình chính

en: Single Click
vi: Một cú nhấp chuột

en: Double Click
vi: Nhấp đúp chuột

en: Drag
vi: Kéo

en: Secondary Click
vi: Nhấp Chuột phụ

en: _Text
vi: _Chữ

en: _Icons
vi: _Biểu tượng

en: _Both
vi: _Cả hai

en: _Horizontal
vi: _Ngang

en: _Vertical
vi: _Dọc

en: Cinnamon just crashed
vi: Hệ thống vừa bị lỗi

en: Disable downloaded applets, desklets and extensions
vi: Tắt các applet, desklet và phần mở rộng đã tải xuống.

en: You are currently running in fallback mode.
vi: Bạn hiện đang chạy ở chế độ dự phòng.

en: If you suspect the source of the crash is a local extension, applet or desklet, you can disable downloaded add-ons using the checkbox below.
vi: Nếu bạn nghi ngờ nguyên nhân của sự cố là một tiện ích mở rộng, applet hoặc desklet, bạn có thể tắt các tiện ích đã tải xuống bằng cách sử dụng hộp kiểm bên dưới.

en: Do you want to restart Cinnamon?
vi: Bạn có muốn khởi động lại Cinnamon không ?

en: Version %s (%s)
vi: Phiên bản %s (%s)

en: Version %s
vi: Phiên bản %s

en: Updated on %s
vi: Đã cập nhật trên %s

en: About %s
vi: Giới thiệu về %s

en: the type of the Spice
vi: Loại Spice

en: the UUID of the Spice
vi: UUID của Spice

en: Unable to locate %s %s
vi: Không thể định vị %s %s

note: nightlight@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Activate/deactivate Night Light mode.
vi: Bật/tắt chế độ Ánh sáng ban đêm.

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon menu
vi: Menu chính Cinnamon

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->content->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->content-content->title
en: Content
vi: Nội dung

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->content-places->title
en: Places
vi: Vị trí

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->overlay-key->description
en: Keyboard shortcut to open and close the menu
vi: Phím tắt để mở và đóng menu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->description
en: Use a custom icon and label
vi: Sử dụng icon và nhãn tùy chọn.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Icon
vi: Biểu tượng

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->description
en: Icon size
vi: Kích cỡ biểu tượng

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->description
en: Text
vi: Văn bản

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->symbolic-category- icons->description
en: Use symbolic icons for categories
vi: Sử dụng biểu tượng tượng trưng cho danh mục

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->description
en: Categories icon size
vi: Kích cỡ icon trong category

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->description
en: Applications icon size
vi: Kích cỡ icon ứng dụng

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-sidebar->description
en: Sidebar
vi: Thanh bên

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-avatar->description
en: Avatar
vi: Hình đại diện

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-documents->description
en: Documents
vi: Tài liệu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-downloads->description
en: Downloads
vi: Tải xuống

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-pictures->description
en: Pictures
vi: Hình ảnh

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-videos->description
en: Videos
vi: Video

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-bookmarks->description
en: Other bookmarks
vi: Dấu trang khác

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->system-position->description
en: Position of the system buttons
vi: Vị trí các nút hệ thống

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->system-position->options
en: In the sidebar
vi: Trong thanh bên

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->system-position->options
en: Alongside the search bar
vi: Bên cạnh thanh tìm kiếm

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-position->description
en: Position of the search bar
vi: Vị trí của thanh tìm kiếm

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-position->options
en: At the top
vi: Ở trên cùng

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-position->options
en: At the bottom
vi: Ở phía dưới

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->sidebar-icon-size->description
en: Sidebar icon size
vi: Kích thước biểu tượng thanh bên

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->sidebar-max-width->description
en: Maximum sidebar width (px)
vi: Chiều rộng thanh bên tối đa (px)

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->description
en: Recents
vi: Gần đây

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-description->description
en: Show application descriptions
vi: Hiển thị mô tả ứng dụng

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->description
en: Change categories on hover
vi: Thay đổi danh mục khi di chuột

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->description
en: Enable autoscrolling in application list
vi: Cho phép tự động cuộn trong danh sách ứng dụng

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->description
en: Force the panel to be visible when opening the menu
vi: Buộc Bảng Panel hiển thị khi mở menu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->tooltip
en: Opening the menu will also show the main panel (which may be auto-hidden).
vi: Mở menu cũng sẽ hiển thị Bảng Panel chính (có thể tự động ẩn).

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Open the menu when I move my mouse over it
vi: Mở menu khi tôi di chuyển chuột qua nó

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->tooltip
en: Enable opening the menu when the mouse enters the applet
vi: Cho phép mở menu khi rê chuột vào applet

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->description
en: Menu hover delay
vi: Độ trễ di chuột của menu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->tooltip
en: Delay before the menu opens when hovered
vi: Độ trễ trước khi menu mở khi di chuột

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->description
en: Use menu animations
vi: Sử dụng hình động menu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->tooltip
en: Allow the menu to animate on open and close
vi: Cho phép menu tạo hiệu ứng khi mở và đóng.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->description
en: Open the menu editor
vi: Mở trình chỉnh sửa menu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->tooltip
en: Press this button to customize your menu entries.
vi: Nhấn nút này để tùy chỉnh các mục menu của bạn.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->reset-menu-size- button->description
en: Restore the menu to its original size
vi: Khôi phục menu về kích thước ban đầu

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->name
en: XApp Status Applet
vi: Trạng thái XApp Applet

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons for applications which use XAppStatusIcons
vi: Một applet chứa toàn bộ các icon khay hệ thống cho ứng dụng sử dụng XAppStatusIcons

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to control sound and music
vi: Một applet Cinnamon để điều khiển âm thanh và nhạc

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->playerControl->description
en: Control Players
vi: Quản lý Trình phát

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->extendedPlayerControl->description
en: Show Loop and Shuffle controls
vi: Hiển thị điều khiển Lặp và Xáo trộn

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show menu
vi: Hiện menu

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the sound applet menu.
vi: Đặt (các) tổ hợp phím để hiển thị menu cho applet âm thanh.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->description
en: Always show input switch
vi: Luôn hiển thị nút chuyển đầu vào

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->tooltip
en: Always show the 'Mute input' switch in the context menu.
vi: Luôn hiển thị nút chuyển 'Tắt tiếng đầu vào' trong menu ngữ cảnh.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showtrack->description
en: Show song information on the panel
vi: Hiển thị thông tin bài hát trên bảng panel

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->units
en: characters
vi: ký tự

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->description
en: Limit song information to
vi: Giớ hạn thông tin bài hát với

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute
vi: Bật tắt Câm âm thanh

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute output
vi: Đổi tắt đường tiếng ra.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute input
vi: Đổi tắt đường tiếng vào.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->description
en: Action on middle click
vi: Hành động khi nhấp chuột giữa

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->middleShiftClickAction->description
en: Action on shift+middle click
vi: Hành động khi nhấn Shift+nhấp chuột giữa

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->horizontalScroll->description
en: Use horizontal scrolling to move between tracks
vi: Dùng cuộn dọc để thay đổi bài hát.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showalbum->description
en: Show album art as icon
vi: Hiển thị bìa an-bum làm biểu tượng

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->hideSystray->description
en: Hide system tray icons for compatible players
vi: Ẩn biểu tượng khay hệ thống cho các trình phát tương thích

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description
en: Tooltip
vi: Chú thích

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowVolume->description
en: Show volume in tooltip
vi: Hiển thị âm lượng trong chú thích

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowPlayer->description
en: Show player in tooltip
vi: Hiển thị trình phát trong chú thích

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->tooltipShowArtistTitle->description
en: Show song artist and title in tooltip
vi: Hiển thị nghệ sĩ và tiêu đề bài hát trong chú thích

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->name
en: System Tray
vi: Khay Hệ thống

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons
vi: Một applet chứa tất cả các biểu tượng trên khay hệ thống

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list with app grouping
vi: Danh sách Cửa sổ Cinnamon chính với nhóm ứng dụng

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->thumbnailsPage->title schema.json->thumbnailsSection->title
en: Thumbnails
vi: Hình thu nhỏ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->contextMenuPage->title
en: Context Menu
vi: Menu ngữ cảnh

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hotKeysSection->title
en: Hot Keys
vi: Phím nóng

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->appButtonsSection->title
en: Application Buttons
vi: Nút ứng dụng

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hoverPeekSection->title
en: Hover Peek
vi: Xem nhanh lơ lửng

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->group- apps->description
en: Group windows by application
vi: Nhóm cửa sổ theo ứng dụng

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Mouse wheel scroll action
vi: Hành động con lăn chuột

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Cycle apps
vi: Chuyển ứng dụng

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Cycle windows
vi: Chuyển cửa sổ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->description
en: Left click action
vi: Hành động khi nhấn chuột trái

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Toggle activation of last focused window
vi: Chuyển đổi kích hoạt của cửa sổ vừa được chọn

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-
en: Middle click action
vi: Hành động khi nhấn chuột giữa

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Launch new app instance
vi: Bật bản sao mới của ứng dụng

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Close last focused window in group
vi: Đóng ứng dụng vừa được chọn theo nhóm

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-display- settings->description
en: Show windows from other monitors
vi: Hiện cửa sổ từ các màn hình khác

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-display- settings->options
en: Only from monitors without a window list
vi: Chỉ hiển thị từ các màn hình không có danh sách cửa sổ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-display- settings->options
en: From all monitors
vi: Từ tất cả các màn hình

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->cycleMenusHotkey->description
en: Global hotkey for cycling through thumbnail menus
vi: Phím nóng chung để duyệt qua các menu hình thu nhỏ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- hotkey->description
en: Global hotkey to show the order of apps
vi: Phím nóng đa dụng dùng để hiện thứ tự ứng dụng

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->description
en: Duration of the apps order display on hotkey press
vi: Thời gian hiển thị thứ tự ứng dụng khi nhấn phím nóng

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->super-num- hotkeys->description
en: Enable Super+<number> shortcut to switch/open apps
vi: Dùng Super+<phím số>  để đổi/mở ứng dụng

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->description
en: Button label
vi: Nhãn dán nút

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Application name
vi: Tên ứng dụng

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title
vi: Tiêu đề cửa sổ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title (only for the focused window)
vi: Tiêu đề cửa sổ (dành cho các cửa sổ được quan tâm)

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->description
en: Launcher animation
vi: Hiệu ứng cho launcher

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-window- count-badges->description
en: Show window count badges
vi: Hiển thị huy hiệu đếm cửa sổ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-window- count-badges->tooltip
en: Indicate on the panel the number of open windows an application has
vi: Cho biết trên bảng điều khiển số lượng cửa sổ đang mở mà ứng dụng có

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- notification-badges->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- notifications->description
en: Show notification badges
vi: Hiển thị huy hiệu thông báo

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- notification-badges->tooltip
en: Indicate on the panel when an application has notifications
vi: Hiển thị trên bảng khi có ứng dụng có thông báo

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-app-button- dragging->description
en: Enable app button dragging
vi: Cho phép kéo nút ứng dụng

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail-scroll- behavior->description
en: Cycle windows on mouse wheel scroll
vi: Chuyển cửa sổ sử dụng con lăn chuột

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- thumbnails->description
en: Show thumbnails
vi: Hiện ảnh thu nhỏ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->animate- thumbnails->description
en: Animate thumbnails
vi: Tạo hiệu ứng cho thumbnails

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->vertical- thumbnails->description
en: Enable vertical thumbnails
vi: Dùng thumbnail dọc

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->sort- thumbnails->description
en: Sort thumbnails according to the last focused windows
vi: Phân loại thumnails dựa trên cửa sổ vừa được chọn

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->highlight-last- focused-thumbnail->description
en: Highlight the thumbnail of the last focused window
vi: Đánh dấu thumnail của cửa sổ vừa được chọn

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->onclick- thumbnails->description
en: Click to show thumbnails
vi: Click để hiện thumbnail

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->description
en: Delay before showing thumbnails
vi: Độ trễ trước khi hiện hình thu nhỏ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->description
en: Thumbnail size
vi: Kích cỡ hình thu nhỏ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Largest
vi: Lớn nhất

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-hover- peek->description
en: Show the window when hovering its thumbnail
vi: Hiện cửa sổ khi lướt chuột qua hình thu nhỏ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->description
en: Window fade-in time
vi: Thời gian mờ dần của cửa sổ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- out->description
en: Window fade-out time
vi: Thời gian cửa sổ mờ dần ra ngoài

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->units
en: percent
vi: phần trăm

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description
en: Window opacity
vi: Độ mờ cửa sổ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- recent->description
en: Show recent items
vi: Hiện các item gần đây

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->autostart-menu- item->description
en: Show autostart option
vi: Hiện lựa chọn tự khởi động

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->description
en: Apply the monitor move option to all windows
vi: Áp dụng lựa chọn di chuyển màn hình cho tất cả cửa sổ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->tooltip
en: When clicking "Move to monitor" in the context menu, this option will move all of an app's windows instead of just the last focused window from the app.
vi: Khi chọn "Di chuyển đến màn hình" trong menu, tất cả các cửa sổ ứng dụng sẽ được di chuyển thay vì cửa sổ của ứng dụng vừa được chọn.

note: network@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Network manager applet
vi: Applet quản lý mạng

note: network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the network applet menu.
vi: Đặt (các) tổ hợp phím để hiển thị menu cho applet mạng.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Workspace switcher
vi: Bộ chuyển vùng làm việc

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Select the workspace from the panel
vi: Chọn vùng làm việc từ bảng panel

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->description
en: Type of display
vi: Kiểu hiển thị

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->tooltip
en: Note that the visual representation will only work if your panel is large enough to display it properly, otherwise the simple style will be used.
vi: Lưu ý rằng một số hình ảnh chỉ hiển thị đúng nếu bảng điều khiển của bạn có kích thước đủ lớn, nếu không thì kiểu đơn giản sẽ được sử dụng.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: A visual representation of the workspaces
vi: Biểu diễn trực quan của vùng làm việc

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: Simple buttons
vi: Nút đơn giản

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->description
en: Scroll wheel behavior
vi: Hành vi của cuộn chuột

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->tooltip
en: Reverse or disable the direction of the scroll in the workspace list.
vi: Đảo ngược hoặc vô hiệu hóa hướng cuộn trong danh sách không gian làm việc.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Reversed
vi: Đảo ngược

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Minimize all windows
vi: Thu nhỏ mọi cửa sổ

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at- desktop->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->description
en: Peek at the desktop on hover
vi: Xem nhanh màn hình chính khi di chuột

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip
en: Peek at the desktop when hovering the applet
vi: Nhìn vào màn hình chính khi di chuột qua applet

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description
en: Blur effect
vi: Hiệu ứng làm mờ

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip
en: Blur windows when peeking at the desktop
vi: Làm mờ của sổ khi nhìn nhanh qua màn hình chính

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description
en: Hover delay
vi: Độ trễ lướt chuột

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip
en: Delay before Peek shows desktop
vi: Độ trễ trước khi lướt chuột để hiển thị màn hình chính

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip
en: Change the opacity of windows when peeking at the desktop
vi: Thay đổi độ mờ của cửa sổ khi nhìn nhanh trên màn hình chính

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access your favorite files
vi: Truy cập các tập tin yêu thích của bạn

note: favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->show-full-uri->description
en: Display full paths in the list
vi: Hiển thị đường dẫn đầy đủ trong danh sách

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Control the trash from the panel
vi: Quản lý thùng rác từ bảng panel

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings Applet
vi: Applet Cài đặt

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon Settings
vi: Cài đặt Cinnamon

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access removable drives
vi: Truy cập đĩa tháo lắp

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access the documents you recently opened
vi: Truy cập tài liệu mở gần đây

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Corner bar
vi: Thanh góc

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A bar designed to be placed in the corner, used to show the desktop, desklets, the workspace selector or the window selector.
vi: Một thanh được thiết kế để đặt ở góc, dùng để hiển thị màn hình chính, desklet, bộ chọn không gian làm việc hoặc bộ chọn cửa sổ.

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->description
en: Click action
vi: Hành động nhấp chuột

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click- action->description
en: Shift + click action
vi: Hành động Shift + nhấp chuột

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->description
en: Shift + middle click action
vi: Shift + hành động nhấp chuột giữa

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces
vi: Chuyển đổi không gian làm việc

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces (reversed)
vi: Chuyển đổi không gian làm việc (đảo ngược)

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Window list
vi: Danh sách cửa sổ

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list
vi: Danh sách cửa sổ Cinnamon chính

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-alerts->description
en: Show an alert in the window list when a window from another workspace requires attention
vi: Hiện báo động trong danh sách cửa sổ khi có cửa sổ ở vùng làm việc khác cần chú ý

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- scrolling->description
en: Enable mouse-wheel scrolling in the window list
vi: Bật cuộn bánh xe chuột trong danh sách cửa sổ

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->reverse- scrolling->description
en: Reverse the direction of mouse-wheel scrolling in the window list
vi: Đảo ngược hướng cuộn bánh xe chuột trong danh sách cửa sổ

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- minimize->description
en: Left click to minimize window
vi: Nhấn chuột trái để thu nhỏ màn hình

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- close->description
en: Middle click to close window
vi: Nhấp giữa để đóng cửa sổ

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-show- label->description
en: Show window names in the panel
vi: Hiển thị tên cửa sổ trong bảng panel

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->description
en: Window button width in the panel
vi: Chiều rộng nút cửa sổ trong bảng panel

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->buttons-use-entire- space->description
en: Window buttons can have different sizes and use the entire space available
vi: Nút nhấn cửa sổ có thể có kích thước khác nhau và dùng toàn bộ không gian trống sẵn có

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->description
en: Choose what to show when hovering over a window button
vi: Chọn nội dung hiển thị khi di chuột qua nút cửa sổ

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Title
vi: Tiêu đề

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Thumbnail
vi: Hình thu nhỏ

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview-show- label->description
en: Show title above thumbnail
vi: Hiện tiêu đề trên thumnail

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Spacer
vi: Khoảng cách

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Add some space between your other applets
vi: Thêm một số khoảng cách giữa các applet khác của bạn

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Amount of space in pixels
vi: Lượng không gian theo điểm ảnh

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->tooltip
en: Adjust this to increase or decrease the width of this spacer
vi: Chỉnh cái này để tăng hay giảm độ rộng của bộ phân cách này

note: scale@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Scale view
vi: Nhấp hoặc lượn để kích hoạt kiểu xem Scale

note: scale@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate scale on hover
vi: Kích hoạt định cỡ khi lượn

note: printers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Manage print jobs
vi: Quản lý các tác vụ in

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->description
en: Show printer icon
vi: Hiện icon in

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: Always
vi: Luôn luôn

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printers exist
vi: Khi phát hiện máy in

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printing
vi: Trong lúc in

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->tooltip
en: Choose when to show the printer icon in the panel
vi: Chọn thời điểm hiển thị biểu tượng máy in trong bảng panel

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings API Demo
vi: Bản trình diễn API cài đặt

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A sample applet for demonstrating the capabilities and usage of the applet and desklet settings API
vi: Một applet mẫu để thể hiện các khả năng và cách sử dụng API cài đặt applet và desklet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page1->title
en: Visible settings
vi: Cài đặt hiển thị

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page2->title
en: Choosers
vi: Những đối tượng chọn

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page3->title settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section5->title
en: Command settings
vi: Cài đặt lệnh

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page4->title
en: Editable list settings
vi: Cài đặt danh sách có thể chỉnh sửa

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page5->title
en: Dependencies
vi: Các phụ thuộc

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section0->title
en: Info
vi: Thông tin

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->title
en: File choosers
vi: Những đối tượng chọn file

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->title
en: Menu settings
vi: Cài đặt menu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section6->title
en: Other choosers
vi: Các đối tượng khác

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section7->title
en: My list
vi: Danh sách của tôi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section8->title
en: Show dependencies section
vi: Hiện mục cho phần phụ thuộc

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section9->title
en: Dependencies section
vi: Mục phần phụ thuộc

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->label- info->description
en: Play with these widgets and see the automatic reaction in the panel applet.
    
    This is a label, and the content can't be modified nor accessed. You may want to use a label to show additional hints or instructions, for example.
vi: Chơi với các vật dụng này và xem phản ứng tự động trong applet của bảng panel.
    
    Đây là nhãn và không thể sửa đổi cũng như truy cập nội dung. Ví dụ: bạn có thể muốn sử dụng nhãn để hiển thị các gợi ý hoặc hướng dẫn bổ sung.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->description
en: The icon to use in the panel
vi: Biểu tượng để sử dụng trong bảng panel

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->tooltip
en: Select an icon file, or you can type an icon name into the entry box
vi: Chọn tập tin biểu tượng, hoặc gõ tên biểu tượng vào ô nhập

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->description
en: The background color for the applet
vi: Màu nền cho applet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->tooltip
en: Click the button to select a new background color for this applet
vi: Nhấp vào nút để chọn màu nền mới cho applet này

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->description
en: Applet width in the panel
vi: Chiều rộng Applet trong bảng panel

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->tooltip
en: Increase or decrease this spinner value to make the applet wider or narrower in the panel
vi: Tăng hoặc giảm giá trị vòng quay này để làm cho applet rộng hoặc hẹp hơn trong bảng panel

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->description
en: Please pick an option
vi: Chọn

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: First Choice
vi: Lựa chọn Đầu tiên

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Second Choice
vi: Lựa chọn Thứ hai

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Third Choice
vi: Lựa chọn Thứ ba

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Fourth Choice
vi: Lựa chọn Thứ tư

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->tooltip
en: A combo selection can select between int, boolean, float, and string values
vi: Một lựa chọn kết hợp có thể chọn giữa giá trị nguyên, luận lý, chấm nổi và chuỗi.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale- demo->description
en: Here is a demonstration of bidirectional control
vi: Đây là một ví dụ về kiểm soát song chiều

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale-demo->tooltip
en: If you adjust this scale, it updates in the applet.  If you adjust the scale in the applet, it updates here
vi: Nếu bạn điều chỉnh thang đo này, nó sẽ cập nhật trong applet. Nếu bạn điều chỉnh tỷ lệ trong applet, nó sẽ cập nhật ở đây

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->description
en: Check this to use a custom label
vi: Kiểm tra đường dẫn sau để sử dụng nhãn dán tùy chọn

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->tooltip
en: Checking this box allows you to set a custom label in the field below - this demonstrates setting dependencies
vi: Việc chọn hộp này cho phép bạn đặt nhãn tùy chỉnh trong trường bên dưới - điều này thể hiện việc cài đặt các phụ thuộc

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- label->description
en: Custom Applet Label
vi: Nhãn Applet tùy chỉnh

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-label->tooltip
en: Set your custom label here.  This field is unavailable unless the switch above is enabled
vi: Đặt nhãn dán tùy chọn của bạn tại đây. Phần này không có sẵn nếu nút phía trên đang bật.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo- button->description
en: Don't Press This Button!!!
vi: Đừng Nhấn Nút Này!!!

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo-button->tooltip
en: Pressing this button activates a callback method in the applet - go ahead, press it.
vi: Nhấn nút này sẽ kích hoạt một phương thức gọi lại trong applet - tiếp tục, nhấn nó.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->signal- test->description
en: This is a test widget for individual key signal firing
vi: Đây là tiểu trình thử nghiệm để kích hoạt tín hiệu phím riêng biệt

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->keybinding- test->description
en: Set the keybinding here to activate an action
vi: Chọn phím khóa ở đây để kích hoạt hành động

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->file- select->description
en: Choose a file
vi: Chọn tập tin

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->directory- select->description
en: Choose a directory
vi: Chọn thư mục

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->sound- select->description
en: Choose a sound
vi: Chọn file âm thanh

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->font- select->description
en: Choose a font
vi: Chọn font

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->description
en: You can type paragraphs and lists here
vi: Bạn có thể đánh văn bản tại đây

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->tooltip
en: This setting type is useful for multi-line lists, and text that is too long to fit in an entry widget.
    You can manually set the height of the text view with the 'height' property. This one is set to 150. Default is 200.
vi: Loại cài đặt này hữu ích cho danh sách nhiều dòng và văn bản quá dài để vừa với tiện ích mục nhập.
    Bạn có thể đặt chiều cao của chế độ xem văn bản theo cách thủ công bằng thuộc tính 'height'. Cái này được đặt thành 150. Mặc định là 200.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->date- select->description
en: Choose a Date
vi: Chọn ngày

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->time- select->description
en: Choose a Time
vi: Chọn thời gian

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->description
en: Custom tree widget
vi: Công cụ nhánh tùy chọn

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Resident
vi: Cư trú

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Address
vi: Địa chỉ

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Id number
vi: Mã số CMND/CCCD

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Shortcut key
vi: Phím tắt

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: File Path
vi: Đường dẫn file

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->description
en: Show the dependencies section
vi: Hiện thị mục dành cho phần phụ thuộc

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->tooltip
en: Checking this box shows the Dependencies section below. Unchecking hides it.
vi: Chọn ô này để hiện mục dành cho phần phụ thuộc ở phía dưới. Bỏ chọn để ẩn.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->deps-info->description
en: You can see this section because the switch above is on. Try switching it off and see what happens.
vi: Bạn có thể thấy phần này vì nút phía trên đang bật. Tắt đi và quan sát chuyện gì sẽ xảy ra.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->description
en: Show info
vi: Hiển thị thông tin

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #1
vi: Hiện thông tin thứ nhất

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #2
vi: Hiện thông tin thứ 2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Don't show info #1 or #2
vi: Ẩn thông tin 1 hoặc 2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info1->description
en: Info #1: You are seeing this info because the first option is selected in the combo box above. Try selecting different options to see different information.
vi: Thông tin 1: Bạn đang thấy thông tin này vì đây là lựa chọn đầu tiên cho hộp combo phía trên. Thử chọn cái khác để xem thông tin mới.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info2->description
en: Info #2: You are seeing different text now because you selected the second option in the combo box above.
vi: Thông tin 1: Bạn đang thấy thông tin này vì đây là lựa chọn đầu tiên cho hộp combo phía trên.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin->description
en: Number value
vi: Gía trị con số

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info1->description
en: The value of the spinner above is less than 5
vi: Giá trị của công cụ xoay phía trên nhỏ hơn 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info2->description
en: The value of the spinner above is greater than or equal to 5
vi: Giá trị của công cụ xoay phía trên lớn hơn 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- widget->description
en: Try out this custom widget!
vi: Hãy thử dùng công cụ tùy chọn này!

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Expo view
vi: Nhấp hoặc lượn để kích hoạt kiểu xem Expo

note: expo@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate expo on hover
vi: Kích hoạt expo khi lượn

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Slideshow Controls
vi: Điều khiển Trình Chiếu

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Basic controls for the Cinnamon slideshow
vi: Điều khiển cơ bản cho trình chiếu Cinnamon

note: user@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet to access your account details, switch users and quickly logout or power off the computer
vi: Applet để truy cập chi tiết tài khoản của bạn, chuyển đổi người dùng và nhanh chóng đăng xuất hoặc tắt máy

note: user@cinnamon.org->metadata.json->name
en: User Applet
vi: Applet Người dùng

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-name->description
en: Display user name on panel
vi: Hiển thị tên người dùng trên bảng panel

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-image->description
en: Display the user image on the panel
vi: Hiển thị hình ảnh người dùng trên bảng điều khiển

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Launch applications from the panel
vi: Khởi chạy ứng dụng từ bảng panel

note: panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->allow- dragging->description
en: Allow dragging of launchers
vi: Cho phép kéo thả trình khởi chạy

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click to display and manage system notifications
vi: Nhấp để hiển thị và quản lý thông báo hệ thống

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->description
en: Ignore transient notifications
vi: Bỏ qua thông báo thoáng qua

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->tooltip
en: Check this to ignore transient notifications.
vi: Đánh dấu để bỏ qua thông báo tức thời.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showEmptyTray->description
en: Show empty tray
vi: Hiện khay rỗng

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->showEmptyTray->tooltip
en: Check this to show the tray even when there are no new notifications.
vi: Đánh dấu để hiện khay ngay cả khi không có thông báo mới.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showNotificationCount->description
en: Show the number of notifications
vi: Hiển thị số lượng thông báo

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showNewestFirst->description
en: Show newest notifications first
vi: Hiển thị thông báo mới nhất trước tiên

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show notifications
vi: Hiển thị thông báo

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the notification popup menu.
vi: Đặt (các) tổ hợp phím để hiển thị menu bật lên thông báo.

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->tooltip
en: Set keybinding(s) to clear all notifications.
vi: Cài phím khóa để xóa toàn bộ thông báo.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemSettings->description inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemNotificationSettings->description
en: Open notification settings
vi: Mở cài đặt thông báo

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Inhibit Applet
vi: Applet Cản trở

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->description
en: This applet is used to disable notifications and power management (including the screensaver and the session from going idle)
vi: Applet này dùng để tắt thông báo và quản lý điện năng (bao gồm trình bảo vệ màn hình và cơ chế phiên không hoạt động)

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->description
en: Inhibit power management
vi: Hạn chế quản lý năng lượng

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit power management.
vi: Đặt (các) tổ hợp phím để hạn chế quản lý năng lượng.

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->description
en: Inhibit notifications
vi: Chặn thông báo

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit notifications.
vi: Đặt (các) liên kết phím để chặn thông báo.

note: inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemPowerSettings->description
en: Open power settings
vi: Mở cài đặt nguồn điện

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: On-Screen keyboard
vi: Bàn phím trên màn hình

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to launch the on-screen keyboard
vi: Một Applet Cinnamon để khởi chạy Bàn phím ảo

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Calendar
vi: Lịch

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: The Cinnamon calendar applet
vi: Apllet Lịch Cinnamon

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->description
en: Show calendar events
vi: Hiển thị sự kiện lịch

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->tooltip
en: Check this to display events in the calendar.
vi: Chọn mục này để hiển thị các sự kiện trong lịch.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->description
en: Show week numbers in calendar
vi: Hiện số tuần trên lịch

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->tooltip
en: Check this to show week numbers in the calendar.
vi: Kiểm vào đây để hiện số tuần trên lịch.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description
en: Use a custom date format
vi: Dùng định dạng ngày tháng tuỳ biến

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the date in the calendar applet.
vi: Chọn mục này để xác định định dạng tùy chỉnh cho ngày trong applet lịch.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->description
en: Date format
vi: Định dạng ngày tháng

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->tooltip clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->tooltip
en: Set your custom format here.
vi: Đặt định dạng tuỳ biến của bạn ở đây.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip- format->description
en: Date format for tooltip
vi: Định dạng ngày cho chú thích

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip-format->tooltip
en: Set your custom tooltip format here.
vi: Đặt định dạng ngày giờ cho chú thích ở đây.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->tooltip
en: Click this button to know more about the syntax for date formats.
vi: Nhấp nút này để biết thêm về cú pháp định dạng ngày tháng.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show calendar
vi: Xem lịch

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the calendar.
vi: Chọn phím khóa để xem lịch

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->description
en: XRandR monitor control applet
vi: Applet điều khiển màn hình XRandR

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
vi: Bố trí bàn phím

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Accessibility applet
vi: Applet hỗ trợ tiếp cận

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Windows Quick List
vi: Danh sách Cửa sổ Nhanh

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Quickly access windows from all workspaces
vi: Truy cập nhanh cửa sổ từ mọi vùng làm việc

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Separator
vi: Phân cách

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A separator icon which can be added multiple times
vi: Biểu tượng phân cách có thể thêm vào nhiều lần

note: power@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Power Manager
vi: Quản lý Nguồn điện

note: power@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon power management applet
vi: Apllet Quản lý Nguồn điện Cinnamon

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage
vi: Hiện phần trăm

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show time remaining
vi: Hiện thời gian còn lại

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage and time remaining
vi: Hiện phần trăm và thời gian còn lại

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Hide label
vi: Ẩn nhãn

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->description
en: Always show all batteries
vi: Luôn hiển thị tất cả pin

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->tooltip
en: Check this to always show multiple batteries in the panel, regardless of whether one of them is marked primary.
vi: Chọn mục này để luôn hiện tất cả các pin trong bảng panel, bất kể là pin chính hay không.

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Digital photo frame
vi: Khung ảnh kỹ thuật số

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A digital photo frame desklet
vi: Desklet khung ảnh kỹ thuật số

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->directory->description
en: Folder
vi: Thư mục

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->description
en: Height
vi: Chiều cao

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Width
vi: Chiều rộng

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->description
en: Fade delay
vi: Độ trễ mờ dần

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->description
en: Special effect
vi: Hiệu ứng đặc biệt

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
vi: Đen Trắng

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Launcher desklet
vi: Desklet khởi chạy

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that launches a program
vi: Desklet khởi chạy chương trình

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Clock desklet
vi: Desklet đồng hồ

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that displays the time
vi: Desklet hiển thị thời gian

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->description
en: Text color
vi: Màu chữ

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->tooltip
en: Click the button to select a new text color
vi: Nhấp nút để chọn màu chữ mới

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the time in the clock desklet.
vi: Chọn mục để tùy chỉnh định dạng cho thời gian của desklet đồng hồ.
