linuxmint - en to da translation catalogue (349 entries)

en: Audio
da: Lyd

en: No Info
da: Ingen information

en: Title:
da: Titel:

en: Artist:
da: Kunstner:

en: Album Artist:
da: Albumkunstner:

en: Year:
da: År:

en: Track #:
da: Spornummer:

en: Length:
da: Længde:

en: Bitrate:
da: Bitfrekvens:

en: Sample Rate:
da: Samplefrekvens:

en: Encoded by:
da: Kodet af:

en: Copyright:
da: Ophavsret:

en: Nemo Compare
da: Nemo-sammenlign

en: Normal Diff
da: Normal diff

en: Three-Way Diff
da: Trevejs-diff

en: N-Way Diff
da: N-vejs-diff

en: Compare to:
da: Sammenlign med:

en: Compare to the file previously selected
da: Sammenlign med den tidligere valgte fil

en: Compare Later
da: Sammenlign senere

en: Remember file for later comparison
da: Husk fil til senere sammenligning

en: Compare
da: Sammenlign

en: Compare selected files
da: Sammenlign markerede filer

en: Art
da: Kunst

en: Camera
da: Kamera

en: Danger
da: Fare

en: Default
da: Standard

en: Development
da: Udvikling

en: Documents
da: Dokumenter

en: Favorite
da: Favorit

en: Games
da: Spil

en: Generic
da: Generisk

en: Important
da: Vigtigt

en: Installed
da: Installeret

en: Mail
da: E-mail

en: Money
da: Penge

en: Multimedia
da: Multimedie

en: New
da: Ny

en: Ohno
da: Åhnej

en: Package
da: Pakke

en: People
da: Personer

en: Personal
da: Personlig

en: Photos
da: Billeder

en: Presentation
da: Præsentation

en: Sales
da: Salg

en: Sound
da: Lyd

en: Urgent
da: Haster

en: Videos
da: Videoer

en: Web
da: Internet

en: Emblems
da: Emblemer

en: Extract Here
da: Udpak her

en: Extract the selected archive to the current position
da: Udpak det markerede arkiv til den nuværende placering

en: Extract To...
da: Udpak til …

en: Extract the selected archive
da: Udpak det markerede arkiv

en: Compress...
da: Komprimér …

en: Create a compressed archive with the selected objects
da: Opret et komprimeret arkiv indeholdende de markerede elementer

en: Save Digests
da: Gem hashværdier

en: A GTK+ utility for computing message digests or checksums.
da: Et GTK+-redskab til beregning af hashværdier eller kontrolsummer.

en: Select Files
da: Vælg filer

en: Failed to read "%s"
da: Kunne ikke læse “%s”

en: Failed to read "%s":
    %s
da: Kunne ikke læse “%s”:
    %s

en: Not a regular file
da: Ikke en regulær fil

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Failed to add "%s":
    %s
da: Kunne ikke tilføje “%s”:
    %s

en: %s of %s - 1 minute left (%s/sec)
da: %s af %s - 1 minut tilbage (%s/s)

en: %s of %s - %u minutes left (%s/sec)
da: %s af %s - %u minutter tilbage (%s/s)

en: %s of %s - 1 second left (%s/sec)
da: %s af %s - 1 sekund tilbage (%s/s)

en: %s of %s - %u seconds left (%s/sec)
da: %s af %s - %u sekunder tilbage (%s/s)

en: Check against the specified digest or checksum
da: Tjek imod den angivne hashværdi eller kontrolsum

en: DIGEST
da: Hashværdi

en: Read program data from the specified directory
da: Læs programdata fra den angivne mappe

en: DIRECTORY
da: MAPPE

en: Hash the specified text
da: Dan hashfunktion for den angivne tekst

en: TEXT
da: TEKST

en: Show version information
da: Vis versionsinformation

en: [FILE|URI...]
da: [FIL|URI...]

en: Failed to enable any supported hash functions.
da: Kunne ikke aktivere nogen understøttet hashfunktion.

en: Digests
da: Hashværdier

en: _Resize Images...
da: _Ændr størrelse på billeder …

en: Resize each selected image
da: Ændr hvert markeret billedes størrelse

en: Ro_tate Images...
da: Ro_tér billeder …

en: Rotate each selected image
da: Rotér hvert markeret billede

en: _Skip
da: _Spring over

en: _Retry
da: _Prøv igen

en: Resizing image: %d of %d
da: Ændrer billedstørrelse: %d af %d

en: <i>Resizing "%s"</i>
da: <i>Ændrer størrelse på “%s”</i>

en: Please enter a valid filename suffix!
da: Indtast venligst en gyldig filendelse!

en: Rotating image: %d of %d
da: Roterer billede: %d af %d

en: <i>Rotating "%s"</i>
da: <i>Roterer “%s”</i>

en: Resize Images
da: Ændr størrelse på billeder

en: <b>Image Size</b>
da: <b>Billedstørrelse</b>

en: Select a size:
da: Vælg en størrelse:

en: pixels
da: pixler

en: Scale:
da: Skalering:

en: percent
da: procent

en: Custom size:
da: Tilpasset størrelse:

en: Width:
da: Bredde:

en: Height:
da: Højde:

en: <b>Filename</b>
da: <b>Filnavn</b>

en: Append
da: Tilføj ved slutningen

en: .resized
da: .tilpasset

en: to file title
da: til filtitel

en: Resize in place
da: Ændr størrelse på stedet

en: _Resize
da: _Ændr størrelse

en: Rotate Images
da: Rotér billeder

en: <b>Image Rotation</b>
da: <b>Billedrotation</b>

en: Select an angle:
da: Vælg en vinkel:

en: Custom angle:
da: Tilpasset vinkel:

en: degrees clockwise
da: grader med uret

en: .rotated
da: .roteret

en: Rotate in place
da: Rotér på stedet

en: _Rotate
da: _Rotér

en: Title
da: Titel

en: Artist
da: Kunstner

en: Track
da: Spor

en: Date
da: Dato

en: Bitrate
da: Bitfrekvens

en: Pages
da: Sider

en: Sample Rate
da: Samplefrekvens

en: Length
da: Længde

en: EXIF Date
da: EXIF-dato

en: EXIF Software
da: EXIF software

en: EXIF Flash
da: EXIF blitz

en: EXIF Image Size
da: EXIF billedstørrelse

en: EXIF Rating
da: EXIF bedømmelse

en: Image Size
da: Billedstørrelse

en: Nemo Pastebin
da: Nemo-pastebin

en: Open the browser
da: Åbn browseren

en: Show a notification
da: Vis en meddelelse

en: Username
da: Brugernavn

en: Password
da: Adgangskode

en: Author
da: Forfatter

en: %d item | %d items
da[0]: %d element
da[1]: %d elementer

en: Empty Folder
da: Tom mappe

en: Loading...
da: Indlæser …

en: Size
da: Størrelse

en: Modified
da: Ændret

en: from
da: fra

en: by
da: af

en: %d of %d
da: %d af %d

en: <span size="larger">The selected "%s" is invalid encoding.</span>
    <span size="larger">Please choose another one.</span>
da: <span size="larger">Den valgte “%s” er ugyldig kodning.</span>
    <span size="larger">Vælg venligst en anden.</span>

en: <span size="larger" weight="bold">There was an error renaming the file to "%s"</span>
da: <span size="larger" weight="bold">Der opstod en fejl under omdøbning af filen til “%s”</span>

en: <span size="larger" weight="bold">A file named "%s" already exists.</span>
da: <span size="larger" weight="bold">Der findes allerede en fil med navnet “%s”.</span>

en: If you want to rename the selected file, please move or rename "%s" first.
da: Hvis du vil omdøbe den valgte fil, så flyt eller omdøb “%s” først.

en: Repair filename ...
da: Reparér filnavn …

en: Repair filename
da: Reparér filnavn

en: Re_name as "%s"
da: Om_døb til “%s”

en: Rename as "%s".
da: Omdøb til “%s”.

en: Select a filename
da: Vælg et filnavn

en: Select a filename from sub menu items.
da: Vælg et filnavn fra undermenuelementer.

en: Arabic - CP1256
da: Arabisk - CP1256

en: Baltic - CP1257
da: Baltisk - CP1257

en: Central European latin - CP1250
da: Centraleuropæisk latin - CP1250

en: Chinese simplified - CP936
da: Kinesisk forenklet - CP936

en: Chinese traditional - CP950
da: Kinesisk traditionel - CP950

en: Cyrillic - CP1251
da: Kyrillisk - CP1251

en: Greek - CP1253
da: Græsk - CP1253

en: Hebrew - CP1255
da: Hebraisk - CP1255

en: Japanese - CP932
da: Japansk - CP932

en: Korean - CP949
da: Koreansk - CP949

en: Turkish - CP1254
da: Tyrkisk - CP1254

en: Vietnamese - CP1258
da: Vietnamesisk - CP1258

en: Western European latin - CP1252
da: Vesteuropæisk latin - CP1252

en: <span size="larger" weight="bold">There was an error renaming "%s" to "%s"</span>
da: <span size="larger" weight="bold">Der opstod en fejl under omdøbningen af “%s” til “%s”</span>

en: Other ...
da: Andet …

en: As is
da: Som det er

en: To be
da: Som det skal være

en: Nemo Filename Repairer: Select Files To Rename
da: Nemo-filnavnsreparation: Vælg filer, der skal omdøbes

en: Select an encoding name to use
da: Vælg et kodningsnavn, der skal anvendes

en: _Encoding name to add:
da: _Kodningsnavn der skal tilføjes:

en: Nemo Filename Repairer
da: Nemo-filnavnsreparation

en: Select _encoding:
da: Vælg _kodning:

en: Include _subdirectories
da: Medtag _undermapper

en: Key Imported | Keys Imported
da[0]: Nøgle importeret
da[1]: Nøgler importeret

en: Imported %i key | Imported %i keys
da[0]: Importerede %i nøgle
da[1]: Importerede %i nøgler

en: Imported a key for | Imported keys for
da[0]: Importerede en nøgle til
da[1]: Importerede nøgler til

en: Signed by <i><key id='%s'/> <b>expired</b></i> on %s.
da: Signeret af <i><key id=“%s”/> <b>udløbet</b></i> den %s.

en: Invalid Signature
da: Ugyldig signatur

en: Signed by <i><key id='%s'/></i> on %s <b>Expired</b>.
da: Signeret af <i><key id=“%s”/></i> den %s <b>Udløbet</b>.

en: Expired Signature
da: Udløbet signatur

en: Signed by <i><key id='%s'/> <b>Revoked</b></i> on %s.
da: Signeret af <i><key id=“%s”/> <b>Tilbagekaldt</b></i> den %s.

en: Revoked Signature
da: Signatur tilbagekaldt

en: Good Signature
da: Gyldig signatur

en: Signed by <i><key id='%s'/></i> on %s.
da: Signeret af <i><key id=“%s”/></i> den %s.

en: Untrusted Valid Signature
da: Gyldig signatur, men nyder ikke tillid

en: Valid but <b>untrusted</b> signature by <i><key id='%s'/></i> on %s.
da: Gyldig, men <b>nyder ikke tillid</b>, signatur af <i><key id='%s'/></i> den %s.

en: Signing key not in keyring.
da: Signaturnøgle er ikke i nøgleringen.

en: Unknown Signature
da: Ukendt signatur

en: Bad or forged signature. The signed data was modified.
da: Ugyldig eller forfalsket signatur. De signerede data er blevet ændret.

en: Bad Signature
da: Ugyldig signatur

en: Couldn't verify signature.
da: Kunne ikke verificere signatur.

en: Wrong passphrase.
da: Forkert adgangskode.

en: Enter new passphrase for '%s'
da: Skriv ny adgangskode til “%s”

en: Enter passphrase for '%s'
da: Skriv adgangskode til “%s”

en: Enter new passphrase
da: Skriv ny adgangskode

en: Enter passphrase
da: Skriv adgangskode

en: Passphrase
da: Adgangskode

en: Ok
da: OK

en: Cancel
da: Annullér

en: Import keys from the file
da: Importér nøgler fra filen

en: Encrypt file
da: Kryptér fil

en: Sign file with default key
da: Signér fil med standardnøgle

en: Encrypt and sign file with default key
da: Kryptér og signér fil med standardnøgle

en: Decrypt encrypted file
da: Dekryptér krypteret fil

en: Verify signature file
da: Verificér signaturfil

en: Read list of URIs on standard in
da: Indlæs liste over URI'er fra standardinput

en: file...
da: fil …

en: Encryption settings
da: Krypteringsindstillinger

en: Couldn't load keys
da: Kunne ikke indlæse nøgler

en: Choose Encrypted File Name for '%s'
da: Vælg krypteret filnavn for “%s”

en: Choose Signer
da: Vælg underskriver

en: Choose Signature File Name for '%s'
da: Vælg signaturfilnavn for “%s”

en: Import is complete
da: Import fuldført

en: Importing keys ...
da: Importerer nøgler …

en: Import Failed
da: Import mislykkedes

en: Keys were found but not imported.
da: Nøgler blev fundet, men ikke importeret.

en: Imported key
da: Importeret nøgle

en: Imported %d key | Imported %d keys
da[0]: Importerede %d nøgle
da[1]: Importerede %d nøgler

en: Choose Decrypted File Name for '%s'
da: Vælg dekrypteret filnavn for “%s”

en: Choose Original File for '%s'
da: Vælg original fil for “%s”

en: No valid signatures found
da: Ingen gyldige signaturer fundet

en: File Encryption Tool
da: Filkrypteringsværktøj

en: Encrypting
da: Krypterer

en: Couldn't encrypt file: %s
da: Kunne ikke kryptere fil: %s

en: Signing
da: Signerer

en: Couldn't sign file: %s
da: Kunne ikke signere fil: %s

en: Importing
da: Importerer

en: Couldn't import keys from file: %s
da: Kunne ikke importere nøgler fra fil: %s

en: Decrypting
da: Dekrypterer

en: Couldn't decrypt file: %s
da: Kunne ikke dekryptere fil: %s

en: Verifying
da: Verificerer

en: Couldn't verify file: %s
da: Kunne ikke verificere fil: %s

en: Self-extracting zip (.exe)
da: Selvudpakkende zip (.exe)

en: Tar uncompressed (.tar)
da: Ukomprimerat tar (.tar)

en: Tar compressed with bzip (.tar.bz)
da: Tar komprimeret med bzip (.tar.bz)

en: Tar compressed with bzip2 (.tar.bz2)
da: Tar komprimeret med bzip2 (.tar.bz2)

en: Tar compressed with gzip (.tar.gz)
da: Tar komprimeret med gzip (.tar.gz)

en: Tar compressed with lzop (.tar.lzo)
da: Tar komprimeret med lzop (.tar.lzop)

en: Tar compressed with compress (.tar.Z)
da: Tar komprimeret med compress (tar.Z)

en: You have selected %d file  | You have selected %d files
da[0]: Du har markeret %d fil
da[1]: Du har markeret %d filer

en: and %d folder | and %d folders
da[0]: og %d mappe
da[1]: og %d mapper

en: You have selected %d file | You have selected %d files
da[0]: Du har markeret %d fil
da[1]: Du har markeret %d filer

en: You have selected %d folder | You have selected %d folders
da[0]: Du har markeret %d mappe
da[1]: Du har markeret %d mapper

en: Preparing...
da: Klargør …

en: Couldn't list files
da: Kunne ikke opliste filer

en: Couldn't package files
da: Kunne ikke pakke filer

en: Decryption failed. You probably do not have the decryption key.
da: Dekryptering slog fejl. Du har sandsynligvis ikke dekrypteringsnøglen.

en: %Y-%m-%d
da: %d/%m %Y

en: Couldn't run file-roller
da: Kunne ikke køre File-roller

en: The file-roller process did not complete successfully
da: File-roller-processen blev ikke gennemført

en: All key files
da: Alle nøglefiler

en: All files
da: Alle filer

en: Archive files
da: Arkivfiler

en: <b>A file already exists with this name.</b>
    
    Do you want to replace it with a new file?
da: <b>Der findes allerede en fil med dette navn.</b>
    
    Ønsker du at erstatte den med en ny fil?

en: _Replace
da: _Erstat

en: Encrypt Multiple Files
da: Kryptér adskillige filer

en: <b>You have selected multiple files or folders</b>
da: <b>Du har valgt adskillige filer eller mapper</b>

en: encrypted-package
da: krypteret-pakke

en: Encrypt each file separately
da: Kryptér hver fil enkeltvis

en: Encrypt packed together in a package
da: Kryptér komprimeret i en pakke

en: Packaging:
da: Pakketype:

en: Package Name:
da: Pakkenavn:

en: Because the files are located remotely, each file will be encrypted separately.
da: Da filerne ikke opbevares lokalt, vil hver fil blive krypteret enkeltvist.

en: Notification Messages
da: Påmindelser

en: Progress Title
da: Forløbstitel

en: Encrypt...
da: Kryptér …

en: Encrypt (and optionally sign) the selected file | Encrypt the selected files
da[0]: Kryptér (og eventuelt signér) den markerede fil
da[1]: Kryptér de markerede filer

en: Sign
da: Signér

en: Sign the selected file | Sign the selected files
da[0]: Signér den markerede fil
da[1]: Signér de markerede filer

en: Nemo needs to add some permissions to your folder "%s" in order to share it
da: Nemo skal tilføje nogle rettigheder til din mappe “%s” for at kunne dele den

en: The folder "%s" needs the following extra permissions for sharing to work:
    %s%s%sDo you want Nemo to add these permissions to the folder automatically?
da: Mappen “%s” har brug for følgende ekstra rettigheder for at kunne deles:
    %s%s%sSkal Nemo automatisk tilføje disse rettigheder til mappen?

en:   - read permission by others
da:   - læserettighed til andre

en:   - write permission by others
da:   - skriverettighed til andre

en:   - execute permission by others
da:   - rettighed til andre til at udføre

en: Add the permissions automatically
da: Tilføj rettighederne automatisk

en: Could not change the permissions of folder "%s"
da: Kunne ikke ændre rettighederne for mappen “%s”

en: The share name cannot be empty
da: Delenavnet må ikke være tomt

en: The share name is too long
da: Delenavnet er for langt

en: Error while getting share information: %s
da: Fejl under indlæsning af information om deling: %s

en: Another share has the same name
da: En anden deling har samme navn

en: This folder is located in an encrypted directory. It will not be accessible by other users unless the option 'force user' is specified in /etc/samba/smb.conf.
da: Denne mappe er i et krypteret katalog. Den kan ikke tilgås af andre brugere, med mindre tilvalget “force user” er angivet i /etc/samba/smb.conf.

en: The permissions for %s prevent other users from accessing this share
da: Rettighederne for %s forhindrer andre brugere i at tilgå denne deling

en: Modify _Share
da: Ændr _deling

en: Create _Share
da: Opret _deling

en: Please reboot to finalize changes
da: Genstart for at færdiggøre ændringerne

en: Something went wrong.  You may need to install samba and add your user to the 'sambashare' group manually.
da: Noget gik galt. Du skal måske installere samba og manuelt tilføje din bruger til gruppen “sambashare”.

en: There was an error while getting the sharing information
da: Der opstod en fejl under indhentning af information om deling

en: Share
da: Del

en: Folder Sharing
da: Mappedeling

en: Sharing Options
da: Indstillinger for deling

en: Share this Folder
da: Del denne mappe

en: %s %s %s returned with signal %d
da: %s %s %s returnerede med signal %d

en: %s %s %s failed for an unknown reason
da: %s %s %s mislykkedes af en ukendt årsag

en: 'net usershare' returned error %d: %s
da: “net usershare” returnerede fejl %d: %s

en: 'net usershare' returned error %d
da: “net usershare” returnerede fejl %d

en: the output of 'net usershare' is not in valid UTF-8 encoding
da: output fra “net usershare” er ikke i gyldig UTF-8-kodning

en: Failed
da: Mislykkedes

en: Samba's testparm returned with signal %d
da: Sambas testparm returnerede med signal %d

en: Samba's testparm failed for an unknown reason
da: Sambas testparm mislykkedes af en ukendt grund

en: Samba's testparm returned error %d: %s
da: Sambas testparm returnerede fejl %d: %s

en: Samba's testparm returned error %d
da: Sambas testparm returnerede fejl %d

en: Cannot remove the share for path %s: that path is not shared
da: Kan ikke fjerne deling for stien %s: Den sti er ikke delt

en: Cannot change the path of an existing share; please remove the old share first and add a new one
da: Kan ikke ændre en eksisterende delings sti. Fjern den gamle deling først og tilføj en ny deling

en: Share this _folder
da: Del denne _mappe

en: Share _name:
da: Dele_navn:

en: Co_mment:
da: Komm_entar:

en: _Allow others to create and delete files in this folder
da: _Tillad at andre kan skrive og slette filer i denne mappe

en: _Guest access (for people without a user account)
da: _Gæsteadgang (for folk uden en brugerkonto)

en: Install
da: Installér

en: Samba needs to be installed, appropriate firewall rules need to be added and your user account needs to join the 'sambashare' group.
da: Samba skal installeres, der skal tilføjes passende firewallregler og din brugerkonto skal tilføjes gruppen “sambashare”.

en: Nemo-Terminal Preferences
da: Indstillinger for Nemo-terminal

en: Visible by default
da: Synlig som standard

en: Top
da: Øverst

en: Bottom
da: Nederst

en: Terminal position
da: Placering af terminal

en: Independent
da: Uafhængig

en: Terminal follows view location
da: Terminalen følger visningens placering

en: Location mode
da: Placeringstilstand

en: Terminal bell
da: Terminalklokke

en: Default number of lines for the terminal
da: Standard antal linjer for terminalen

en: Keyboard shortcut
da: Tastaturgenvej

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Shell to use (leave blank for system default)
da: Skal som skal bruges (lad den være tom for at bruge systemets standard)

en: Terminal erase line key sequence
da: Terminalens tastesekvens for at slette linje

en: Terminal restore line key sequence
da: Terminalens tastesekvens for at gendanne linje

en: Change directory command
da: Kommando til at skifte mappe

en: Restore defaults
da: Gendan standarder

en: Sequences must be escaped according to python rules.
da: Sekvenser skal undviges i henhold til python-regler.

en: '%s' is replaced by the quoted directory name.
da: '%s' erstattes af mappenavnet i citationstegn.

en: Advanced
da: Avanceret

en: Paste Filenames
da: Indsæt filnavne

en: Composer
da: Komponist

en: Description
da: Beskrivelse

en: Allows managing of archives from the context menu
da: Giver dig mulighed for at håndtere arkiver fra genvejsmenuen

en: Allows you to quickly share a folder from the context menu
da: Giver dig mulgihed for hurtigt at dele en mappe fra genvejsmenuen

en: Nemo Emblems
da: Nemo-emblemer

en: Change a folder or file emblem
da: Skift emblem på mappe eller fil

en: Allows managing of Dropbox web service from the context menu
da: Håndtér Dropbox-webtjeneste fra genvejsmenuen

en: Allows image resizing and rotation from the context menu
da: Rotér billeder og ændr deres størrelse fra genvejsmenuen

en: Allows filename encoding repair from the context menu
da: Reparér filnavnskodning fra genvejsmenuen

en: Allows encryption and decryption of OpenPGP files from the context menu
da: Kryptér og dekryptér OpenPGP-filer fra genvejsmenuen

en: View audio tag information from the properties tab
da: Se information om lydmærkat i egenskabsfanebladet

en: Allows file comparison from the context menu
da: Sammenlign filer fra genvejsmenuen

en: Provides additional columns for the list view
da: Giver flere kolonner til listevisningen

en: Embedded terminal for Nemo
da: Indlejret terminal til Nemo

en: Unable to read or parse the result page.
da: Kan ikke læse eller fortolke resultatsiden.

en: It could be a server timeout or a change server side. Try later.
da: Det kan være en timeout på serveren eller en ændring på serversiden. Prøv igen senere.

en: Pastebin to %s
da: Pastebin til %s

en: Send this file to %s
da: Send denne fil til %s

en: Send files to a paste service via the context menu
da: Send filer til en indsætningstjeneste via genvejsmenuen
