linuxmint - en to ja translation catalogue (358 entries)

en: Audio
ja: 音楽

en: No Info
ja: 情報なし

en: Title:
ja: タイトル:

en: Artist:
ja: アーティスト:

en: Album:
ja: アルバム:

en: Album Artist:
ja: アルバムアーティスト:

en: Genre:
ja: ジャンル:

en: Year:
ja: 年:

en: Track #:
ja: トラック番号:

en: Length:
ja: 長さ:

en: Bitrate:
ja: ビットレート:

en: Sample Rate:
ja: サンプリングレート:

en: Encoded by:
ja: エンコーダー:

en: Copyright:
ja: 著作権:

en: Nemo Compare
ja: Nemo ファイル比較

en: Normal Diff
ja: 通常の比較

en: Three-Way Diff
ja: 3 つの同時比較

en: N-Way Diff
ja: 複数の同時比較

en: Compare to:
ja: 次と比較:

en: Compare to the file previously selected
ja: あらかじめ選択しておいたファイルと比較します

en: Compare Later
ja: あとで比較

en: Remember file for later comparison
ja: あとで比較できるように、選択したファイルを覚えておきます

en: Compare
ja: 比較

en: Compare selected files
ja: 選択したファイル同士を比較します

en: Art
ja: アート

en: Camera
ja: カメラ

en: Danger
ja: 危険

en: Default
ja: デフォルト

en: Development
ja: 開発

en: Documents
ja: 文書

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: Favorite
ja: お気に入り

en: Games
ja: ゲーム

en: Generic
ja: 一般

en: Important
ja: 重要

en: Installed
ja: インストール済み

en: Mail
ja: メール

en: Marketing
ja: マーケティング

en: Money
ja: お金

en: Multimedia
ja: マルチメディア

en: New
ja: 新規

en: Note
ja: メモ

en: Ohno
ja: 驚愕

en: Package
ja: パッケージ

en: People
ja: 人々

en: Personal
ja: 個人

en: Photos
ja: 写真

en: Plan
ja: 計画

en: Presentation
ja: プレゼンテーション

en: Sales
ja: 販売

en: Sound
ja: サウンド

en: System
ja: システム

en: Urgent
ja: 緊急

en: Videos
ja: 動画

en: Web
ja: ウェブ

en: Emblems
ja: エンブレム

en: Extract Here
ja: ここに展開

en: Extract the selected archive to the current position
ja: 選択したアーカイブを、現在の場所に展開します

en: Extract To...
ja: 展開先を指定...

en: Extract the selected archive
ja: 選択したアーカイブの展開先を指定します

en: Compress...
ja: 圧縮...

en: Create a compressed archive with the selected objects
ja: 選択したオブジェクトを圧縮し、アーカイブ化します

en: Save Digests
ja: ダイジェストを保存

en: A GTK+ utility for computing message digests or checksums.
ja: メッセージのダイジェストや、チェックサムを計算する GTK+ ユーティリティです。

en: Select Files
ja: ファイルを選択

en: Failed to read "%s"
ja: "%s" の読み取りに失敗しました

en: Failed to read "%s":
    %s
ja: "%s" の読み取りに失敗しました:
    %s

en: Not a regular file
ja: 通常のファイルではありません

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: Failed to add "%s":
    %s
ja: "%s" を追加できませんでした:
    %s

en: %s of %s - 1 minute left (%s/sec)
ja: %s / %s - 残り 1 分 (%s/秒)

en: %s of %s - %u minutes left (%s/sec)
ja: %s / %s - 残り %u 分 (%s/秒)

en: %s of %s - 1 second left (%s/sec)
ja: %s / %s - 残り 1 秒 (%s/秒)

en: %s of %s - %u seconds left (%s/sec)
ja: %s / %s - 残り %u 秒 (%s/秒)

en: Check against the specified digest or checksum
ja: 指定したダイジェストや、チェックサムを検証します

en: DIGEST
ja: ダイジェスト

en: Read program data from the specified directory
ja: 指定したディレクトリから、プログラムのデータを読み取ります

en: DIRECTORY
ja: ディレクトリ

en: Hash the specified text
ja: 指定したテキストのハッシュ値を計算します

en: TEXT
ja: テキスト

en: Show version information
ja: バージョン情報を表示します

en: [FILE|URI...]
ja: [ファイル | URI...]

en: Failed to enable any supported hash functions.
ja: サポートされているハッシュ関数をどれも有効にできませんでした。

en: Digests
ja: ダイジェスト

en: _Resize Images...
ja: 画像のサイズを変更 (_R)...

en: Resize each selected image
ja: 選択した画像のサイズを変更します

en: Ro_tate Images...
ja: 画像を回転 (_T)...

en: Rotate each selected image
ja: 選択した画像を回転します

en: _Skip
ja: スキップ (_S)

en: _Retry
ja: 再試行 (_R)

en: Resizing image: %d of %d
ja: 画像のサイズを変更しています: %d / %d

en: <i>Resizing "%s"</i>
ja: <i>"%s" のサイズを変更しています</i>

en: Please enter a valid filename suffix!
ja: 有効なファイル名の末尾を入力してください！

en: Rotating image: %d of %d
ja: 画像を回転しています: %d / %d

en: <i>Rotating "%s"</i>
ja: <i>"%s" を回転しています</i>

en: Resize Images
ja: 画像のサイズを変更

en: <b>Image Size</b>
ja: <b>画像のサイズ</b>

en: Select a size:
ja: サイズを選択:

en: pixels
ja: ピクセル

en: Scale:
ja: 比率:

en: percent
ja: パーセント

en: Custom size:
ja: 任意のサイズ:

en: Width:
ja: 横:

en: Height:
ja: 縦:

en: <b>Filename</b>
ja: <b>ファイル名</b>

en: Append
ja: ファイル名に

en: to file title
ja: を追記

en: Resize in place
ja: 直接サイズを変更させる

en: _Resize
ja: サイズを変更 (_R)

en: Rotate Images
ja: 画像を回転

en: <b>Image Rotation</b>
ja: <b>画像の回転</b>

en: Select an angle:
ja: 角度を選択:

en: Custom angle:
ja: 任意の角度:

en: degrees clockwise
ja: 度の時計回り

en: Rotate in place
ja: 直接回転させる

en: _Rotate
ja: 回転 (_R)

en: Title
ja: タイトル

en: Album
ja: アルバム

en: Artist
ja: アーティスト

en: Track
ja: トラック

en: Genre
ja: ジャンル

en: Date
ja: 日付

en: Bitrate
ja: ビットレート

en: Pages
ja: ページ数

en: Sample Rate
ja: サンプリングレート

en: Length
ja: 長さ

en: EXIF Date
ja: EXIF 日付

en: EXIF Software
ja: EXIF ソフトウェア

en: EXIF Flash
ja: EXIF フラッシュ

en: EXIF Image Size
ja: EXIF 画像サイズ

en: EXIF Rating
ja: EXIF 評価

en: Image Size
ja: 画像サイズ

en: Nemo Pastebin
ja: Nemo ペーストビン

en: Pastebin
ja: ペーストビン

en: Open the browser
ja: ブラウザーを開く

en: Show a notification
ja: 通知を表示

en: Username
ja: ユーザー名

en: Password
ja: パスワード

en: Author
ja: 作者

en: %d item | %d items
ja[0]: %d 個のアイテム

en: Empty Folder
ja: 空のフォルダー

en: Type
ja: 種類

en: Loading...
ja: 読み込んでいます...

en: Size
ja: サイズ

en: Modified
ja: 更新日時

en: from
ja: アルバム

en: by
ja: アーティスト

en: %d of %d
ja: %d / %d

en: <span size="larger">The selected "%s" is invalid encoding.</span>
    <span size="larger">Please choose another one.</span>
ja: <span size="larger">選択したエンコーディング "%s" は無効です。</span>
    <span size="larger">別のものを選択してください。</span>

en: <span size="larger" weight="bold">There was an error renaming the file to "%s"</span>
ja: <span size="larger" weight="bold">ファイル名を "%s" に変更できませんでした</span>

en: <span size="larger" weight="bold">A file named "%s" already exists.</span>
ja: <span size="larger" weight="bold">同じ名前のファイル "%s" がすでにあります。</span>

en: If you want to rename the selected file, please move or rename "%s" first.
ja: 選択したファイルの名前を変更する前に、まず "%s" の名前を変更するか、どこかに移動してください。

en: Repair filename ...
ja: ファイル名を修復...

en: Repair filename
ja: ファイル名を修復します

en: Re_name as "%s"
ja: 名前を "%s" に変更 (_N)

en: Rename as "%s".
ja: アイテム名を "%s" に変更します。

en: Select a filename
ja: ファイル名を選択

en: Select a filename from sub menu items.
ja: いくつかの候補からファイル名を選択します。

en: Arabic - CP1256
ja: アラビア語 - CP1256

en: Baltic - CP1257
ja: バルト語 - CP1257

en: Central European latin - CP1250
ja: 中央ヨーロッパ言語 - CP1250

en: Chinese simplified - CP936
ja: 簡体字中国語 - CP936

en: Chinese traditional - CP950
ja: 繁体字中国語 - CP950

en: Cyrillic - CP1251
ja: キリル語 - CP1251

en: Greek - CP1253
ja: ギリシャ語 - CP1253

en: Hebrew - CP1255
ja: ヘブライ語 - CP1255

en: Japanese - CP932
ja: 日本語 - CP932

en: Korean - CP949
ja: 韓国語 - CP949

en: Thai - CP874
ja: タイ語 - CP874

en: Turkish - CP1254
ja: トルコ語 - CP1254

en: Vietnamese - CP1258
ja: ベトナム語 - CP1258

en: Western European latin - CP1252
ja: 西ヨーロッパ言語 - CP1252

en: <span size="larger" weight="bold">There was an error renaming "%s" to "%s"</span>
ja: <span size="larger" weight="bold">アイテム名 "%s" を "%s" に変更できませんでした</span>

en: Other ...
ja: その他...

en: As is
ja: 元の名前

en: To be
ja: 新しい名前

en: Nemo Filename Repairer: Select Files To Rename
ja: Nemo ファイル名修復ツール: 名前を変更するファイルを選択

en: Select an encoding name to use
ja: 使用するエンコーディング名を選択

en: _Encoding name to add:
ja: 追加するエンコーディング名 (_E):

en: Nemo Filename Repairer
ja: Nemo ファイル名修復ツール

en: Select _encoding:
ja: エンコーディングを選択 (_E):

en: Include _subdirectories
ja: サブディレクトリも含める (_S)

en: Key Imported | Keys Imported
ja[0]: 鍵をインポートしました

en: Imported %i key | Imported %i keys
ja[0]: %i 個の鍵をインポートしました

en: Imported a key for | Imported keys for
ja[0]: これらの鍵をインポートしました

en: Signed by <i><key id='%s'/> <b>expired</b></i> on %s.
ja: 署名者 <i><key id='%s'/></i> %s に<b>失効済み</b>。

en: Invalid Signature
ja: 無効な署名

en: Signed by <i><key id='%s'/></i> on %s <b>Expired</b>.
ja: 署名者 <i><key id='%s'/></i> %s に<b>失効済み</b>。

en: Expired Signature
ja: 失効した署名

en: Signed by <i><key id='%s'/> <b>Revoked</b></i> on %s.
ja: 署名者 <i><key id='%s'/></i> %s に<b>剥奪済み</b>。

en: Revoked Signature
ja: 剥奪された署名

en: Good Signature
ja: 有効な署名

en: Signed by <i><key id='%s'/></i> on %s.
ja: 署名者 <i><key id='%s'/></i> %s に確認済み。

en: Untrusted Valid Signature
ja: 有効な署名 (信頼性なし)

en: Valid but <b>untrusted</b> signature by <i><key id='%s'/></i> on %s.
ja: 署名者 <i><key id='%s'/></i> %s に確認済みだが、<b>信頼性なし</b>。

en: Signing key not in keyring.
ja: 署名鍵がキーリングにありません。

en: Unknown Signature
ja: 不明な署名

en: Bad or forged signature. The signed data was modified.
ja: 不正、もしくは偽装された署名です。署名データが改竄されています。

en: Bad Signature
ja: 不正な署名

en: Couldn't verify signature.
ja: 署名を検証できませんでした。

en: Wrong passphrase.
ja: パスフレーズが違います。

en: Enter new passphrase for '%s'
ja: '%s' の新しいパスフレーズを入力

en: Enter passphrase for '%s'
ja: '%s' のパスフレーズを入力

en: Enter new passphrase
ja: 新しいパスフレーズを入力

en: Enter passphrase
ja: パスフレーズを入力

en: Passphrase
ja: パスフレーズ

en: Ok
ja: OK

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Import keys from the file
ja: ファイルから鍵をインポートします

en: Encrypt file
ja: ファイルを暗号化します

en: Sign file with default key
ja: 既定の鍵でファイルを署名します

en: Encrypt and sign file with default key
ja: 既定の鍵でファイルを暗号化し、署名します

en: Decrypt encrypted file
ja: 暗号化されたファイルを復号化します

en: Verify signature file
ja: 署名ファイルを検証します

en: Read list of URIs on standard in
ja: URI のリストを標準入力から読み取ります

en: file...
ja: ファイル...

en: Encryption settings
ja: 暗号化の設定

en: Couldn't load keys
ja: 鍵を読み込めませんでした

en: Choose Encrypted File Name for '%s'
ja: 暗号化した '%s' の出力ファイル名を入力

en: Choose Signer
ja: 署名者を選択

en: Choose Signature File Name for '%s'
ja: 署名した '%s' の出力ファイル名を入力

en: Import is complete
ja: インポートが完了しました

en: Importing keys ...
ja: 鍵をインポートしています...

en: Import Failed
ja: インポート失敗

en: Keys were found but not imported.
ja: 鍵は見つかりましたが、インポートはされませんでした。

en: Imported key
ja: 鍵をインポートしました

en: Imported %d key | Imported %d keys
ja[0]: %d 個の鍵をインポートしました

en: Choose Decrypted File Name for '%s'
ja: 復号化した '%s' の出力ファイル名を入力

en: Choose Original File for '%s'
ja: '%s' の元のファイルを選択

en: No valid signatures found
ja: 有効な署名が見つかりませんでした

en: File Encryption Tool
ja: ファイル暗号化ツール

en: Encrypting
ja: 暗号化しています

en: Couldn't encrypt file: %s
ja: ファイルを暗号化できませんでした: %s

en: Signing
ja: 署名しています

en: Couldn't sign file: %s
ja: ファイルを署名できませんでした: %s

en: Importing
ja: インポートしています

en: Couldn't import keys from file: %s
ja: ファイルから鍵をインポートできませんでした: %s

en: Decrypting
ja: 復号化しています

en: Couldn't decrypt file: %s
ja: ファイルを復号化できませんでした: %s

en: Verifying
ja: 検証しています

en: Couldn't verify file: %s
ja: ファイルを検証できませんでした: %s

en: Self-extracting zip (.exe)
ja: 自己解凍型 zip (.exe)

en: Tar uncompressed (.tar)
ja: 未圧縮の Tar (.tar)

en: Tar compressed with bzip (.tar.bz)
ja: bzip で圧縮した Tar (.tar.bz)

en: Tar compressed with bzip2 (.tar.bz2)
ja: bzip2 で圧縮した Tar (.tar.bz2)

en: Tar compressed with gzip (.tar.gz)
ja: gzip で圧縮した Tar (.tar.gz)

en: Tar compressed with lzop (.tar.lzo)
ja: lzop で圧縮した Tar (.tar.lzo)

en: Tar compressed with compress (.tar.Z)
ja: compress で圧縮した Tar (.tar.Z)

en: You have selected %d file  | You have selected %d files
ja[0]: %d 個のファイルと

en: and %d folder | and %d folders
ja[0]: %d 個のフォルダーを選択しました

en: You have selected %d file | You have selected %d files
ja[0]: %d 個のファイルを選択しました

en: You have selected %d folder | You have selected %d folders
ja[0]: %d 個のフォルダーを選択しました

en: Preparing...
ja: 準備しています...

en: Couldn't list files
ja: ファイルのリストを収集できませんでした

en: Couldn't package files
ja: ファイルをパッケージ化できませんでした

en: Decryption failed. You probably do not have the decryption key.
ja: 復号化に失敗しました。暗号化に必要な鍵がないのかもしれません。

en: Couldn't run file-roller
ja: file-roller を実行できませんでした

en: The file-roller process did not complete successfully
ja: file-roller プロセスが正常に完了しませんでした

en: All key files
ja: すべての鍵ファイル

en: All files
ja: すべてのファイル

en: Archive files
ja: アーカイブファイル

en: <b>A file already exists with this name.</b>
    
    Do you want to replace it with a new file?
ja: <b>この名前のファイルがすでに存在します。</b>
    
    新しいファイルで置き換えますか？

en: _Replace
ja: 置換 (_R)

en: Encrypt Multiple Files
ja: 複数のファイルを暗号化

en: <b>You have selected multiple files or folders</b>
ja: <b>複数のファイル/フォルダーを選択しました</b>

en: encrypted-package
ja: 暗号化されたパッケージ

en: Encrypt each file separately
ja: ファイルを別々に暗号化

en: Encrypt packed together in a package
ja: ひとつのパッケージにまとめて暗号化

en: Packaging:
ja: パッケージ化:

en: Package Name:
ja: パッケージ名:

en: Because the files are located remotely, each file will be encrypted separately.
ja: ファイルがリモートの場所に存在するため、それぞれ別に暗号化されます。

en: Notification Messages
ja: 通知メッセージ

en: Progress Title
ja: 進行状況の名前

en: Encrypt...
ja: 暗号化...

en: Encrypt (and optionally sign) the selected file | Encrypt the selected files
ja[0]: 選択したファイルを暗号化し、必要に応じて署名も行います

en: Sign
ja: 署名

en: Sign the selected file | Sign the selected files
ja[0]: 選択したファイルに署名します

en: Nemo needs to add some permissions to your folder "%s" in order to share it
ja: フォルダーを正常に共有するため、Nemo はいくつかの権限を対象のフォルダー "%s" に追加します

en: The folder "%s" needs the following extra permissions for sharing to work:
    %s%s%sDo you want Nemo to add these permissions to the folder automatically?
ja: フォルダー "%s" を正常に共有させるために、これらの権限が必要です:
    %s%s%sNemo にフォルダーの権限を設定させますか？

en:   - read permission by others
ja:   - 他人からの読み取り権限

en:   - write permission by others
ja:   - 他人からの書き込み権限

en:   - execute permission by others
ja:   - 他人からの実行権限

en: Add the permissions automatically
ja: 自動的に権限を追加

en: Could not change the permissions of folder "%s"
ja: フォルダー "%s" のパーミッションを変更できませんでした

en: The share name cannot be empty
ja: 共有名を指定してください

en: The share name is too long
ja: 共有名が長すぎます

en: Error while getting share information: %s
ja: 共有情報の取得中にエラーがありました: %s

en: Another share has the same name
ja: すでに同じ名前で共有されている場所があります

en: This folder is located in an encrypted directory. It will not be accessible by other users unless the option 'force user' is specified in /etc/samba/smb.conf.
ja: このフォルダーは暗号化されたディレクトリ内に存在します。/etc/samba/smb.conf に 'force user' オプションを指定しない限り、他の人がアクセスすることはできません。

en: The permissions for %s prevent other users from accessing this share
ja: %s のパーミッションが、この共有に他の人をアクセスできないようにしています

en: Modify _Share
ja: 共有を編集 (_S)

en: Create _Share
ja: 共有を作成 (_S)

en: Please reboot to finalize changes
ja: 変更を確定するには、再起動してください

en: Something went wrong.  You may need to install samba and add your user to the 'sambashare' group manually.
ja: 何か問題が発生しました。samba をインストールし、自分のユーザーを手動で 'sambashare' グループに追加してください。

en: There was an error while getting the sharing information
ja: 共有情報の取得中にエラーがありました

en: Share
ja: 共有

en: Folder Sharing
ja: フォルダーの共有

en: Sharing Options
ja: 共有の設定

en: Share this Folder
ja: このフォルダーを共有します

en: %s %s %s returned with signal %d
ja: %s %s %s がシグナル %d で返りました

en: %s %s %s failed for an unknown reason
ja: %s %s %s が原因不明で失敗しました

en: 'net usershare' returned error %d: %s
ja: 'net usershare' がエラー %d を返しました: %s

en: 'net usershare' returned error %d
ja: 'net usershare' がエラー %d を返しました

en: the output of 'net usershare' is not in valid UTF-8 encoding
ja: 'net usershare' の出力が UTF-8 で正しくエンコードされていません

en: Failed
ja: 失敗しました

en: Samba's testparm returned with signal %d
ja: Samba の testparm がシグナル %d で返りました

en: Samba's testparm failed for an unknown reason
ja: Samba の testparm が原因不明で失敗しました

en: Samba's testparm returned error %d: %s
ja: Samba の testparm がエラー %d を返しました: %s

en: Samba's testparm returned error %d
ja: Samba の testparm がエラー %d を返しました

en: Cannot remove the share for path %s: that path is not shared
ja: パス %s の共有を解除できません: そもそも共有されていないか、すでに解除されています

en: Cannot change the path of an existing share; please remove the old share first and add a new one
ja: 共有中のパスは変更できません: 今の共有をいったん解除し、新しく共有し直してください

en: Share this _folder
ja: このフォルダーを共有 (_F)

en: Share _name:
ja: 共有名 (_N):

en: Co_mment:
ja: 説明 (_M):

en: _Allow others to create and delete files in this folder
ja: このフォルダーに他の人がファイルを作成・削除できるようにする (_A)

en: _Guest access (for people without a user account)
ja: ゲストアクセスを有効にし、ユーザーアカウントを持たない人からも操作できるようにする (_G)

en: Install
ja: インストール

en: Samba needs to be installed, appropriate firewall rules need to be added and your user account needs to join the 'sambashare' group.
ja: Samba のインストール、適切なファイアウォール設定、自分のユーザーアカウントの 'sambashare' グループ参加を行ってください。

en: Nemo-Terminal Preferences
ja: Nemo 端末の設定

en: Visible by default
ja: 最初から表示

en: Top
ja: 上側

en: Bottom
ja: 下側

en: Terminal position
ja: 端末の位置

en: Independent
ja: 追跡させない

en: Terminal follows view location
ja: Nemo が表示中の場所に、端末を追跡させる

en: Location mode
ja: 場所の追跡方法

en: Terminal bell
ja: 端末ベルを鳴らす

en: Default number of lines for the terminal
ja: 端末にあらかじめ確保しておく行数

en: Keyboard shortcut
ja: キーボードショートカット

en: Basic
ja: 基本

en: Shell to use (leave blank for system default)
ja: 使用するシェル (空でシステムの既定値を使用)

en: Terminal erase line key sequence
ja: 端末の行を消去するシーケンス文字

en: Terminal restore line key sequence
ja: 端末の行を復元するシーケンス文字

en: Change directory command
ja: ディレクトリの変更コマンド

en: Restore defaults
ja: 既定値に戻す

en: Sequences must be escaped according to python rules.
ja: シーケンスは Python の記法に従ってエスケープしてください。

en: '%s' is replaced by the quoted directory name.
ja: '%s' はクォート文字で囲まれたディレクトリ名に置換されます。

en: Advanced
ja: 高度

en: Paste Filenames
ja: ファイル名を貼り付け

en: Composer
ja: 作曲者

en: Description
ja: 説明

en: Allows managing of archives from the context menu
ja: コンテキストメニューからアーカイブを管理できるようにします

en: Allows you to quickly share a folder from the context menu
ja: コンテキストメニューから素早くフォルダーを共有できるようにします

en: Nemo Emblems
ja: Nemo エンブレム

en: Change a folder or file emblem
ja: フォルダーやファイルのエンブレムを変更します

en: Allows managing of Dropbox web service from the context menu
ja: コンテキストメニューから Dropbox ウェブサービスを管理できるようにします

en: Allows image resizing and rotation from the context menu
ja: コンテキストメニューから画像のサイズを変更したり、回転したりできるようにします

en: Allows filename encoding repair from the context menu
ja: コンテキストメニューからファイル名のエンコーディングを修復できるようにします

en: Allows encryption and decryption of OpenPGP files from the context menu
ja: コンテキストメニューから OpenPGP ファイルを暗号化・復号化できるようにします

en: View audio tag information from the properties tab
ja: プロパティのタブに、音楽のタグ情報を表示します

en: Allows file comparison from the context menu
ja: コンテキストメニューからファイルを圧縮できるようにします

en: Provides additional columns for the list view
ja: リスト表示にいくつか列を追加します

en: Embedded terminal for Nemo
ja: Nemo への埋め込み端末

en: Unable to read or parse the result page.
ja: 結果ページを読み取り、または解析できません。

en: It could be a server timeout or a change server side. Try later.
ja: サーバーがタイムアウトになったか、サーバー側に何らかの変更があったのかもしれません。あとで試してください。

en: Pastebin to %s
ja: ペーストビン %s に貼り付け

en: Send this file to %s
ja: このファイルを %s に送信します

en: Send files to a paste service via the context menu
ja: コンテキストメニューからペーストサービスにファイルを送信します
