linuxmint - en to la translation catalogue (201 entries)

en: Audio
la: Sonus

en: No Info
la: Nullae Informationes

en: Title:
la: Titulus:

en: Artist:
la: Artifex:

en: Album Artist:
la: Artifex Albi:

en: Genre:
la: Genus:

en: Year:
la: Annus:

en: Track #:
la: Tractus #:

en: Length:
la: Longitudo:

en: Bitrate:
la: Bit ratio:

en: Sample Rate:
la: Ratio Speciminum:

en: Encoded by:
la: Compressum a:

en: Nemo Compare
la: Comparatio Neminis

en: Normal Diff
la: Diff Solitum

en: Three-Way Diff
la: Diff Triplex

en: N-Way Diff
la: N-Viae Diff

en: Compare to:
la: Compara cum:

en: Compare to the file previously selected
la: Compara cum plicis antea electis

en: Compare Later
la: Postea Compara

en: Remember file for later comparison
la: Plicas memento ad postea comparandas

en: Compare
la: Compara

en: Compare selected files
la: Plicas electas compara

en: Art
la: Ars

en: Camera
la: Photocamera

en: Danger
la: Periculum

en: Default
la: Praedesignata

en: Development
la: Progressus

en: Documents
la: Documenta

en: Downloads
la: Extracta

en: Favorite
la: Praeposita

en: Games
la: Ludi

en: Generic
la: Generalis

en: Important
la: Capitalis

en: Installed
la: Instituta

en: Mail
la: Cursus electronicus

en: Marketing
la: Mercatura

en: Money
la: Pecunia

en: New
la: Novum

en: Note
la: Nota

en: Package
la: Fasciculus

en: People
la: Homines

en: Personal
la: Privata

en: Photos
la: Photographiae

en: Plan
la: Propositum

en: Presentation
la: Repraesentatio

en: Sales
la: Mercationes

en: Sound
la: Sonus

en: System
la: Systema

en: Urgent
la: Urgens

en: Videos
la: Pelliculae

en: Web
la: Interrete

en: Emblems
la: Emblemata

en: Extract Here
la: Hic Extrahe

en: Extract the selected archive to the current position
la: Tabularium electum in hoc loco extrahe

en: Extract To...
la: Extrahe In ...

en: Extract the selected archive
la: Tabularium electum extrahe

en: Compress...
la: Comprime ...

en: Create a compressed archive with the selected objects
la: Tabularium compressum cum rebus electis crea

en: Save Digests
la: Digesta Serva

en: A GTK+ utility for computing message digests or checksums.
la: GTK+ instrumentum ad digesta aut summam probationis nuntiorum computandum.

en: Select Files
la: Plicas elige

en: Failed to read "%s"
la: "%s" legi non potest

en: Failed to read "%s":
    %s
la: "%s" legi non potest:
    %s

en: Not a regular file
la: Plica non ordinaria

en: Unknown error
la: Error incognitum

en: Failed to add "%s":
    %s
la: "%s" addi non potest:
    %s

en: %s of %s - 1 minute left (%s/sec)
la: %s ex %s - I minutum reliquum (%s/sec)

en: %s of %s - %u minutes left (%s/sec)
la: %s ex %s - %u minuta reliqua (%s/sec)

en: %s of %s - 1 second left (%s/sec)
la: %s ex %s - I secundum reliquum (%s/sec)

en: %s of %s - %u seconds left (%s/sec)
la: %s ex %s - %u secunda reliqua (%s/sec)

en: Check against the specified digest or checksum
la: Compara cum digesta aut summa probationis electa

en: DIGEST
la: DIGESTA

en: Read program data from the specified directory
la: Programmatis data ex directorio electo lege

en: DIRECTORY
la: DIRECTORIUM

en: Hash the specified text
la: Hash ex litteris electis computa

en: TEXT
la: SCRIPTA

en: Show version information
la: Informationes de versione ostende

en: [FILE|URI...]
la: [PLICA|URI...]

en: Digests
la: Digesta

en: _Resize Images...
la: Imagines _Reforma ...

en: Resize each selected image
la: Omnes imagines electas reforma

en: Ro_tate Images...
la: Imagines _Rota ...

en: Rotate each selected image
la: Omnes imagines electas rota

en: _Skip
la: _Neglege

en: _Retry
la: _Retenta

en: Resizing image: %d of %d
la: Imagines reformantur: %d ex %d

en: <i>Resizing "%s"</i>
la: <i>"%s" reformatur</i>

en: Please enter a valid filename suffix!
la: Validum suffixum scribe, quaeso!

en: Rotating image: %d of %d
la: Imaginem reformatur: %d ex %d

en: <i>Rotating "%s"</i>
la: <i>"%s" rotatur</i>

en: Resize Images
la: Imagines Reforma

en: <b>Image Size</b>
la: <b>Amplitudo Imaginis</b>

en: Select a size:
la: Amplitudinem elige:

en: 16x16
la: XVI x XVI

en: 32x32
la: XXXII x XXXII

en: 48x48
la: XLVIII x XLVIII

en: 96x96
la: XCVI x XCVI

en: 128x128
la: CXXVIII x CXXVIII

en: 640x480
la: DCXL x CDLXXX

en: 800x600
la: DCCC x DC

en: 1024x768
la: MXXIV x DCCLXVIII

en: 1280x960
la: MCCLXXX x CMLX

en: pixels
la: pixel

en: Scale:
la: Modulus:

en: Custom size:
la: Ad hoc amplitudo:

en: Width:
la: Laxitas:

en: Height:
la: Altitudo:

en: <b>Filename</b>
la: <b>Nomen plicae</b>

en: Append
la: Appone

en: .resized
la: .reformata

en: Resize in place
la: In loco reforma

en: _Resize
la: _Reforma

en: Rotate Images
la: Imagines Rota

en: <b>Image Rotation</b>
la: <b>Imaginis Rotatio</b>

en: Select an angle:
la: Angulum elige:

en: Custom angle:
la: Ad hox angulus:

en: degrees clockwise
la: gradus dextrorsum

en: .rotated
la: .rotata

en: Rotate in place
la: In loco rota

en: _Rotate
la: _Rota

en: Title
la: Titulus

en: Artist
la: Artifex

en: Track
la: Tractus

en: Genre
la: Genus

en: Date
la: Dies

en: Bitrate
la: Bit ratio

en: Pages
la: Paginae

en: Sample Rate
la: Ratio Speciminum

en: Length
la: Longitudo

en: EXIF Date
la: EXIF Dies

en: EXIF Image Size
la: EXIF Mensura Imaginis

en: EXIF Rating
la: EXIF Aestimatio

en: Image Size
la: Mensura Imaginis

en: Nemo Pastebin
la: Pastebin Neminis

en: Open the browser
la: Navigatorem pelle

en: Show a notification
la: Notificationem ostende

en: Username
la: Nomen usoris

en: Password
la: Tessera

en: Author
la: Auctor

en: Empty Folder
la: Directorium Vacuum

en: Type
la: Genus

en: Loading...
la: Legens ...

en: Size
la: Amplitudo

en: Modified
la: Mutatum

en: from
la: ex

en: by
la: ab

en: %d of %d
la: %d ex %d

en: <span size="larger">The selected "%s" is invalid encoding.</span>
    <span size="larger">Please choose another one.</span>
la: <span size="larger">"%s" electum non comprobatum est encoding.</span>
    <span size="larger">Ceterum elige, quaeso.</span>

en: <span size="larger" weight="bold">There was an error renaming the file to "%s"</span>
la: <span size="larger" weight="bold">Error evenit cum nomine plicae ad "%s" mutando</span>

en: <span size="larger" weight="bold">A file named "%s" already exists.</span>
la: <span size="larger" weight="bold">Plica nomine "%s" iam est.</span>

en: If you want to rename the selected file, please move or rename "%s" first.
la: Si nomen plicae mutare vis, primo "%s" move aut muta, quaeso.

en: Repair filename ...
la: Nomen plicae repara ...

en: Repair filename
la: Nomen plicae repara

en: Re_name as "%s"
la: _Nomen in "%s" muta

en: Rename as "%s".
la: Nomen in "%s" muta.

en: Select a filename
la: Nomen plicae elige

en: Select a filename from sub menu items.
la: Nomen plicae e sub-indice elige.

en: Arabic - CP1256
la: Lingua Arabica - CP1256

en: Baltic - CP1257
la: Lingua Baltica - CP1257

en: Central European latin - CP1250
la: Latinus Mediae Europae - CP1250

en: Chinese simplified - CP936
la: Lingua Sinica contracta - CP936

en: Chinese traditional - CP950
la: Lingua Sinica tradita - CP950

en: Cyrillic - CP1251
la: Cyrillicum - CP1251

en: Greek - CP1253
la: Lingua Graeca - CP1253

en: Hebrew - CP1255
la: Lingua Hebraea - CP1255

en: Japanese - CP932
la: Lingua Iaponica - CP932

en: Korean - CP949
la: Lingua Coreana - CP949

en: Thai - CP874
la: Lingua Thailandica - CP874

en: Turkish - CP1254
la: Lingua Turcica - CP1254

en: Vietnamese - CP1258
la: Lingua Vietnamita - CP1258

en: Western European latin - CP1252
la: Latinus Europae Occidentalis - CP1252

en: Other ...
la: Alia ...

en: As is
la: Sicut est

en: Select _encoding:
la: Encoding_elige:

en: Passphrase
la: Sententia comprobationis

en: Ok
la: Bene

en: Cancel
la: Interrumpe

en: file...
la: plica ...

en: Self-extracting zip (.exe)
la: Per se extrahens zip (.exe)

en: Tar uncompressed (.tar)
la: Tar non compressum (.tar)

en: Tar compressed with bzip (.tar.bz)
la: Tar a bzip compressum (.tar.bz)

en: Tar compressed with bzip2 (.tar.bz2)
la: Tar a bzip2 compressum (.tar.bz2)

en: Tar compressed with gzip (.tar.gz)
la: Tar a gzip compressum (.tar.gz)

en: Tar compressed with lzop (.tar.lzo)
la: Tar a lzop compressum (.tar.lzo)

en: Tar compressed with compress (.tar.Z)
la: Tar a compress compressum (.tar.Z)

en: Preparing...
la: Paratur ...

en: Couldn't list files
la: Plicae ostentari non possunt

en: All files
la: Omnes plicae

en: _Replace
la: _Substitue

en: Encrypt...
la: Crypta ...

en: Encrypt (and optionally sign) the selected file | Encrypt the selected files
la[0]: Plicam electam crypta (et signa si vis)
la[1]: Plicas electas crypta

en: Sign
la: Signa

en: Sign the selected file | Sign the selected files
la[0]: Plicam selectam signa
la[1]: Plicas selectas signa

en: Share
la: Communica

en: Failed
la: Deficit

en: Share this _folder
la: Hoc _directorium communica

en: Co_mment:
la: _Nota:

en: Install
la: Institue

en: Keyboard shortcut
la: Claves ardentes

en: Basic
la: Simplex

en: Paste Filenames
la: Nomina Plicarum Include
